dvdisaster Verze 0.72.6 / 0.79 (devel-3)  Online verze
Obsah

Novinky
Přehled
Běžné použití
·Celkový přehled
-oprava chyb
-správné použití
-chybné použití
·Kontrola poškození disků
·Vytvoření samostatného souboru pro opravu chyb
·Rozšíření bitové kopie o data pro opravu chyb
·Oprava bitových kopií
·Zjištění informací o bitových kopiích a datech pro opravu chyb
·Testování kompatibility bitové kopie
·Dialogy a tlačítka
Ke stažení
Otázky a odpovědi
Hlášení chyb

Podstata opravy chyb

Ikona: Poškozený disk (částečně nečitelný) Ikona: Samostatný soubor s daty pro opravu chyb   Příklad z předchozí stránky ukázal, jak dvdisaster obnovuje data za pomoci kombinace čitelných částí disku a dat pro opravu chyb.

Pro maximální využití dvdisaster je užitečné znát alespoň základy použité metody opravy chyb. A když už jsme u toho, pojďme vyvrátit občas slýchávaný omyl - data pro opravu chyb nejsou jen kopie posledních 20% datových sektorů. To by byl opravdu laciný vtip ;-)

80%Ikona: Šipka šikmo doprava Ikona: Šipka šikmo doleva20%
Ikona: Kompletní bitová kopie

Příklad: PIN k Anninu šuplíku

Anna má stůl, jehož šuplíky lze otevřít jen po odemčení kódového klíče zadáním kombinace "8 6 2 3". Protože šuplíky neobsahují žádné důvěrné informace, rozhodne se poznamenat si kombinaci přímo na desku stolu:

8 6 2 3

Anna je opatrná a předpokládá proto, že některé z čísel se může stát nečitelné (například že na něj z neopatrnosti vylije inkoust). Poznamená si proto také součet všech čtyř čísel (znaky "+" a "=" byly přidány pouze pro názornost):

8+6+2+3=19

Po čase je jedno z čísel opravdu zakryto inkoustovou skvrnou a stane se nečitelné:

8+ +6+2+3=19

To ale není problém, Anna může chybějící číslo x dopočítat za pomoci zbývajících částí vzorce:

8 + x + 2 + 3 = 19, takže

x = 19 - 8 - 2 - 3, a proto x = 6.

Je názorně vidět, že libovolné z daných pěti čísel může být s použitím zbývajících čtyř kdykoliv obnoveno. Příklad také demonstruje některé z důležitých vlastností opravy chyb:

8+6+2+3 (disk)=19 (ECC)   Pro danou sadu dat (např. čísla "8 6 2 3") mohou být vytvořena data pro opravu chyb (tedy např. součet "19") s jejichž pomocí lze chybějící údaje dopočítat z údajů zbývajících.

Stejný princip využívá dvdisaster; chráněný řetězec číslic není nic jiného než bitová kopie CD, DVD nebo BD ve formátu ISO.

Koncept redundance může být vysvětlen následovně:

  • Pro čtyři vstupní čísla je vypočítáno jedno "číslo pro opravu chyb". 1 ze 4 (nebo 1/4) představuje redundanci 25%.
  • Z jednoho čísla pro opravu chyb můžeme dopočítat přesně jedno chybějící číslo, neboli maximálně 25% dat. Redundance odpovídá maximální kapacitě opravy chyb.
  • Dodatečný prostor vyžadovaný daty pro opravu chyb je také odvozen od redundance (v tomto příkladu 25%).
dvdisaster využívá termín redundance v odpovídajícím smyslu. Také si všimněte, že
  • nelze obnovit žádná data, pokud ztráta dat přesáhne použitou redundanci (vzorec v příkladu nelze vyřešit pro dvě a více neznámých).
  • data pro opravu chyb musí být vytvořena v době, kdy jsou ještě všechna data čitelná.

Výše uvedený příklad nezobecňuje schéma pro opravu chyb pro obnovu více než jednoho údaje. V takovém případě je nutné použít mnohem složitější výpočetní systém umožňující řešení pro více než jednu chybějící hodnotu. dvdisaster používá Reed-Solomon kódování, které má přesně tyto vlastnosti, matematika potřebná k jeho řešení se ale ve škole neučí. Uživatelé s větším zájmem o tématiku mohou potřebné informace nalézt v některé z knih o teorii šifrování.

Copyright 2004-2014 Carsten Gnörlich.
Kopírování a distribuce neupravené verze tohoto článku v libovolné formě je povolena za předpokladu, že bude zachována tato poznámka..