Yet Another Related Posts Plugin v4.0b9 - en to ja_JP translation catalogue (111 entries)

en:  or
ja_JP: 、

en: "Relatedness" options
ja_JP: 関連スコア設定

en: "The Pool"
ja_JP: フィルター設定

en: "The Pool" refers to the pool of posts and pages that are candidates for display as related to the current entry.
ja_JP: 関連記事として表示したい記事を制限します。

en: %f is the YARPP match score between the current entry and this related entry. You are seeing this value because you are logged in to WordPress as an administrator. It is not shown to regular visitors.
ja_JP: %fは現在表示の記事とこの関連記事の関連スコアです。この関連スコアはログイン済みのサイト管理者のみに表示されます。

en: (Update options to reload.)
ja_JP: （設定保存時に更新されます）

en: <strong>Help make YARPP better</strong> by sending information about YARPP's settings and usage statistics.
ja_JP: <strong>より良い YARPP の開発のために</strong> YARPP の設定と利用データを提供してください。

en: Also display in archives
ja_JP: アーカイブでも表示

en: Automatically display:
ja_JP: 自動表示:

en: Before / after (excerpt):
ja_JP: 抜粋を囲むタグ:

en: Before / after each related entry:
ja_JP: 各関連記事を囲むタグ:

en: Before / after related entries:
ja_JP: 関連記事表示を囲むタグ:

en: Bodies:
ja_JP: 内容:

en: Contact YARPP
ja_JP: YARPP 情報

en: Copy Templates
ja_JP: テンプレートを移動

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Default display if no results:
ja_JP: 関連記事がない時のメッセージ:

en: Default image (URL):
ja_JP: デフォルト画像 (URL):

en: Developing with YARPP
ja_JP: YARPP の API

en: Disallow by %s:
ja_JP: この%sの記事を表示しない

en: Display options <small>for RSS</small>
ja_JP: 表示設定 <small>RSS/Atom フィード用</small>

en: Display options <small>for your website</small>
ja_JP: 表示設定 <small>ウェブサイト用</small>

en: Display related posts in feeds?
ja_JP: 自動的にフィードで関連記事を表示する

en: Display related posts in the descriptions?
ja_JP: フィード内の抜粋にも自動的に関連記事を表示する

en: Display results from all post types
ja_JP: 全ての投稿タイプの結果を表示

en: Donate to mitcho (Michael Yoshitaka Erlewine) for this plugin via PayPal
ja_JP: YARPPの作成者（ミッチョ）にPayPalで寄付をする

en: Example post
ja_JP: 例:

en: Excerpt length (No. of words):
ja_JP: 抜粋の長さ（単語数）:

en: FAQ
ja_JP: よくある質問

en: For example:
ja_JP: 例:

en: Frequently Asked Questions
ja_JP: よくある質問

en: Heading:
ja_JP: ヘッダー:

en: Help Improve YARPP
ja_JP: より良い YARPP を目指して

en: Help promote Yet Another Related Posts Plugin?
ja_JP: この関連記事プラグイン(YARPP)を宣伝しますか？

en: If you opt-in, the following information is sent back to YARPP:
ja_JP: 情報提供に参加すれば、下記のデータが YARPP に送られます。

en: If, despite this check, you are sure that <code>%s</code> is using the MyISAM engine, press this magic button:
ja_JP: <code>%s</code>テーブルが絶対MyISAMを使用していると思う方はこちらの魔法のボタンをどうぞ：

en: In addition, YARPP also loads an invisible pixel image with your YARPP results to know how often YARPP is being used.
ja_JP: 最後に、情報提供に参加すれば、 YARPP の利用率を知るために関連記事結果とともに見えない画像が読み込まれます。

en: Learn More
ja_JP: 詳しい説明

en: List
ja_JP: リスト

en: Make sure to visit the <a>Related Posts settings page</a> to customize YARPP.
ja_JP: <a>関連記事設定ページ</a>をご覧ください。

en: Match threshold:
ja_JP: 表示する最低関連スコア

en: Maximum number of related posts:
ja_JP: 一度に表示する関連記事数

en: No related posts.
ja_JP: 関連記事はありません。

en: Optional Data Collection
ja_JP: 利用データ収集

en: Options saved!
ja_JP: 設定の変更は保存されました。

en: Order results:
ja_JP: 表示順番:

en: Please try <a href="%s" target="_blank">manual SQL setup</a>.
ja_JP: <a href="%s" target="_blank">手動 SQL 設定</a>を参考ください。

en: Post types considered:
ja_JP: 投稿タイプ：

en: RSS display code example
ja_JP: RSS表示のソース例

en: Related Posts
ja_JP: 関連記事

en: Related Posts (YARPP)
ja_JP: 関連記事 (YARPP)

en: Related entries may be displayed once you save your entry
ja_JP: 関連記事は保存後更新されます。

en: Related posts brought to you by <a href='%s'>Yet Another Related Posts Plugin</a>.
ja_JP: 関連記事は<a href='%s'>YARPP関連記事プラグイン</a>によって表示されています。

en: Related posts:
ja_JP: 関連記事:

en: Review YARPP on WordPress.org
ja_JP: WordPress.org で YARPP の感想を書く

en: Send settings and usage data back to YARPP
ja_JP: 設定と利用データを YARPP に提供する

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Show example code output
ja_JP: コード出力例を表示

en: Show excerpt?
ja_JP: 抜粋を表示？

en: Show only posts from the past NUMBER UNITS
ja_JP: 過去 NUMBER UNITS の記事だけを表示

en: Show only previous posts?
ja_JP: 過去の記事だけを表示

en: Show password protected posts?
ja_JP: パスワードで保護されている記事も表示

en: Template file:
ja_JP: テンプレートファイル:

en: Thank you for installing <span>Yet Another Related Posts Plugin</span>!
ja_JP: 関連記事プラグイン (YARPP) がインストールされました！

en: Thank you!
ja_JP: ありがとうございます

en: The MyISAM check has been overridden. You may now use the "consider titles" and "consider bodies" relatedness criteria.
ja_JP: MyISAM専用機能を強制的に有効にしました。「タイトルを検討」と「内容を検討」機能が使えるようになりました。

en: The YARPP database had an error but has been fixed.
ja_JP: YARPPのデータベースは修正されました。

en: The YARPP database has an error which could not be fixed.
ja_JP: YARPPのデータベースに修正できないエラーが発生しました。

en: The higher the match threshold, the more restrictive, and you get less related posts overall. The default match threshold is 5. If you want to find an appropriate match threshhold, take a look at some post's related posts display and their scores. You can see what kinds of related posts are being picked up and with what kind of match scores, and determine an appropriate threshold for your site.
ja_JP: より関連性の高い記事だけを表示したい場合は、最低関連スコアを上げてください。初期設定は5です。

en: There is a new beta (%s) of Yet Another Related Posts Plugin. You can <a href="%s">download it here</a> at your own risk.
ja_JP: 関連記事プラグイン（YARPP）の新しいベータ（%s）があります。是非<a href="%s">ダウンロード</a>してみてください。

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a> or <a href="%5$s">update automatically</a>.
ja_JP: %1$s の新しいβ版があります。 <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">%4$s の詳細を読む</a>、あるいは<a href="%5$s">インストールする</a>。

en: These are the related entries for this entry. Updating this post may change these related posts.
ja_JP: この投稿の関連記事。投稿を更新すると関連記事も変わる可能性があります。

en: This advanced option gives you full power to customize how your related posts are displayed. Templates (stored in your theme folder) are written in PHP.
ja_JP: この新機能で関連記事の表示を完全にカスタマイズする事が出来ます。テンプレートファイルは PHP でかき、使用テーマのフォルダにいれます。

en: This information will be used to improve YARPP in the future and help decide future development decisions for YARPP.
ja_JP: この情報はこれからの YARPP 開発、改善のために使われます。

en: This is entirely optional, but will help improve future versions of YARPP.
ja_JP: この情報はこれからの YARPP 開発、改善のために使われます。

en: This option automatically displays related posts right after the content on single entry pages. If this option is off, you will need to manually insert <code>related_posts()</code> or variants (<code>related_pages()</code> and <code>related_entries()</code>) into your theme files.
ja_JP: 単体記事表示時に自動的に関連記事を表示します。この自動表示を無効にすると、テーマファイルに<code>related_posts()</code>を入れる必要があります。

en: This option displays related posts at the end of each item in your RSS and Atom feeds. No template changes are needed.
ja_JP: RSSとAtomフィード内に関連記事を表示。テーマの変更は必要ありません。

en: This option displays the related posts in the RSS description fields, not just the content. If your feeds are set up to only display excerpts, however, only the description field is used, so this option is required for any display at all.
ja_JP: フィード内の全文表示に関連記事を表示するだけでなく、フィード内の抜粋でも関連記事が表示されます。WordPressの設定によりフィードに抜粋のみを表示している場合は、このオプションが無効の場合関連記事がフィード内で表示されません。

en: This option is disabled because no YARPP templates were found in your theme.
ja_JP: 現在お使いのテーマフォルダでは YARPP 用のテンプレートファイルが見つかりませんでした。

en: This option is disabled because your theme does not support post thumbnails.
ja_JP: 現在お使いのテーマでは投稿サムネイル機能が無効になっています。

en: This option will add the code %s. Try turning it on, updating your options, and see the code in the code example to the right. These links and donations are greatly appreciated.
ja_JP: 関連記事表示の下に「%s」というコードを挿入します。

en: Thumbnails
ja_JP: サムネイル

en: Titles:
ja_JP: タイトル:

en: To restore these features, please update your <code>%s</code> table by executing the following SQL directive: <code>ALTER TABLE `%s` ENGINE = MyISAM;</code> . No data will be erased by altering the table's engine, although there are performance implications.
ja_JP: このオプションを使用したければ、<code>%s</code>テーブルに対してこのようなクエリを実行してください：<code>ALTER TABLE `%s` ENGINE = MyISAM;</code>。このクエリはデータは一切消しません。

en: Trust me. Let me use MyISAM features.
ja_JP: MyISAM を使ってます。嘘じゃないから。

en: Website display code example
ja_JP: ウェブサイト表示のソース例

en: When "display results from all post types" is off, only posts will be displayed as related to a post, only pages will be displayed as related to a page, etc.
ja_JP: 「全ての投稿タイプの結果を表示」が無効な場合、同じ投稿タイプの結果 (投稿には関連投稿、ページには関連ページ...) だけが表示されます。

en: Whether all of these related entries are actually displayed and how they are displayed depends on your YARPP display options.
ja_JP: 関連記事候補が全て表示されるかどうかは YARPP (関連記事) オプションの表示設定によって異なります。

en: With your permission, YARPP will send information about YARPP's settings, usage, and environment back to a central server at %s.
ja_JP: YARPP は色々なユーザの設定項目、利用データ、環境設定などを %s サーバで集め始めました。

en: Would you like to copy some sample templates bundled with YARPP into your theme?
ja_JP: YARPP テンプレートの使用例をこのテーマのフォルダに移動しますか？

en: YARPP Forum
ja_JP: YARPP フォーラム

en: YARPP limits the related posts list by (1) a maximum number and (2) a <em>match threshold</em>.
ja_JP: この関連記事プラグイン（YARPP）は各対象記事の関連スコアを計算し、ある関連スコア以上の記事だけを表示します。

en: YARPP on Twitter
ja_JP: YARPP Twitter

en: YARPP on the Web
ja_JP: ウェブサイト

en: YARPP's "consider titles" and "consider bodies" relatedness criteria require your <code>%s</code> table to use the <a href='http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/storage-engines.html'>MyISAM storage engine</a>, but the table seems to be using the <code>%s</code> engine. These two options have been disabled.
ja_JP: YARPPの関連スコア計算の「タイトルを検討する」、「内容を検討する」オプションはデータベースの <code>%1$s</code> テーブルが <a href='http://dev.mysql.com/doc/refman/4.1/ja/myisam.html'>MyISAM</a> を使用する必要があります。 <code>%1$s</code> テーブルは現在 <code>%2$s</code> ストーレージエンジンを使用しているので、このふたつのオプションは使えません。

en: Yet Another Related Posts Plugin Options
ja_JP: 関連記事 (YARPP) 設定

en: by <a href="%s" target="_blank">mitcho (Michael 芳貴 Erlewine)</a>
ja_JP: by <a href="%s" target="_blank">みっちょ (アーリーワイン・マイケル芳貴)</a>

en: consider
ja_JP: 検討する

en: consider with extra weight
ja_JP: 検討する（重要視）

en: date (new to old)
ja_JP: 新しい日付順（降順）

en: date (old to new)
ja_JP: 古い日付順（昇順）

en: day(s)
ja_JP: 日間

en: do not consider
ja_JP: 検討しない

en: month(s)
ja_JP: ヶ月間

en: require at least one %s in common
ja_JP: 共有の%sをひとつ以上必要とする

en: require more than one %s in common
ja_JP: 共有の%sをふたつ以上必要とする

en: score (high relevance to low)
ja_JP: 関連スコアの高い順

en: score (low relevance to high)
ja_JP: 関連スコアの低い順

en: title (alphabetical)
ja_JP: タイトル順（昇順）

en: title (reverse alphabetical)
ja_JP: タイトル順（降順）

en: week(s)
ja_JP: 週間
