WP VR - en to ja translation catalogue (356 entries)

en: 360 Degree Panorama
ja: 360度のパノラマ

en: 360 Degree Video
ja: 360度のビデオ

en: 360 Video Support
ja: 360 ビデオ サポート

en: 900+ Icons & RGB Color Support for Hotspots
ja: ホットスポットの 900 以上のアイコンと RGB カラーのサポート

en: Activate License
ja: ライセンスをアクティブにする

en: add
ja: 追加する

en: Add a Hotspot inside your tour to show additional information like Paragraph, Heading, Image, Video, or multiple content.
ja: ツアー内にホットスポットを追加して、段落、見出し、画像、ビデオ、または複数のコンテンツなどの追加情報を表示します。

en: Add Company Information
ja: 会社情報を追加する

en: Add Form Shortcode
ja: フォーム ショートコードを追加

en: Add New Tour
ja: 新しいツアーを追加

en: Add Scene ID
ja: シーン ID を追加

en: Add-ons
ja: アドオン

en: Adding Hotspots on Scene
ja: 現場にホットスポットを追加

en: Advanced Controls
ja: 高度なコントロール

en: Allow the Authors of your site to Create, Edit, Update, and Delete virtual tours (They can access their own tours only):
ja: サイトの作成者が仮想ツアーの作成、編集、更新、削除を許可します (自分のツアーにのみアクセスできます)。

en: Allow the Editors of your site to Create, Edit, Update, and Delete virtual tours (They can access other users' tours):
ja: サイトの編集者が仮想ツアーの作成、編集、更新、削除を許可する (他のユーザーのツアーにアクセスできる)。

en: Assign Pitch & Yaw
ja: ピッチとヨーを割り当てる

en: Authors will be able to Create, Edit, Update, and Delete their own virtual tours only.
ja: 作成者は、自分の仮想ツアーのみを作成、編集、更新、削除できます。

en: Auto Gyroscope Support
ja: 自動ジャイロスコープのサポート

en: Auto Rotation
ja: オートローテーション

en: Autoload & Autoplay Video Tours.
ja: 自動ロードと自動再生ビデオ ツアー。

en: Autoload Tours
ja: オートロードツアー

en: Back to WPVR Dashboard
ja: WPVR ダッシュボードに戻る

en: Background Audio
ja: バックグラウンド オーディオ

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background Panoramas
ja: 背景パノラマ

en: Basic Control Buttons
ja: 基本的なコントロール ボタン

en: Basic Settings
ja: 基本設定

en: Before You start, you can check our Documentation to get familiar with WP VR - 360 Panorama and virtual tour creator for WordPress.
ja: 開始する前に、ドキュメントをチェックして、WP VR - 360 Panorama と WordPress の仮想ツアー クリエーターについて詳しく説明します。

en: Best WordPress Plugin
ja: 最高のワードプレスプラグイン

en: Border
ja: ボーダー

en: Border Radius (px)
ja: 境界半径 (px)

en: Bottom
ja: 一番下の

en: Button Alignment
ja: ボタンの配置

en: Button Style
ja: ボタンスタイル

en: Button Text
ja: ボタンのテキスト

en: Button URL
ja: ボタンの URL

en: Call To Action
ja: 行動を促す

en: Call to action button text
ja: 行動を促すボタンのテキスト

en: Can't find solution on with our documentation? Just Post a ticket on Support forum. We are to solve your issue.
ja: ドキュメントで解決策が見つかりませんか? サポート フォーラムにチケットを投稿するだけです。 私たちはあなたの問題を解決することを目指しています。

en: Capitalize
ja: 大文字にする

en: Cart Lift
ja: カートリフト

en: Center
ja: センター

en: Check out our other amazing free plugins!
ja: 他の素晴らしい無料プラグインをチェックしてください!

en: Checkout All Features
ja: すべての機能をチェック

en: Choose The Spot
ja: 場所を選ぶ

en: Click on Preview to see how the content is appearing for the hotspot.
ja: プレビューをクリックして、ホットスポットのコンテンツがどのように表示されているかを確認します。

en: Click on the Preview button to view your uploaded panorama in virtual tour mode.
ja: プレビュー ボタンをクリックして、アップロードしたパノラマをバーチャル ツアー モードで表示します。

en: Click on the Update button to save your work. And just like that, you can create an unlimited number of virtual tours and add your customization to them.
ja: 更新ボタンをクリックして、作業を保存します。 同様に、無制限の数の仮想ツアーを作成し、カスタマイズを追加できます。

en: Click on the Upload button to upload your panorama image.
ja: アップロード ボタンをクリックして、パノラマ画像をアップロードします。

en: Click on this Publish button to save this as a tour. You can always find it in your tour list.
ja: この公開ボタンをクリックして、これをツアーとして保存します。 ツアーリストでいつでも見つけることができます。

en: Click to Upload an Image
ja: クリックして画像をアップロード

en: Color
ja: カラー

en: Company Logo & Description
ja: 会社のロゴと説明

en: Compass
ja: コンパス

en: Contact Our Support
ja: サポートに連絡してください

en: Continue to guide
ja: ガイドを続ける

en: Control Buttons
ja: コントロールボタン

en: Control Horizontal & Vertical View of Panorama Images
ja: パノラマ画像の水平方向と垂直方向の表示を制御する

en: Convert any jpeg or png format image to webp on media upload:
ja: メディア アップロードで、JPEG または PNG 形式の画像を WebP に変換します。

en: Create a tour use this QR code
ja: ツアーを作成する この QR コードを使用して

en: Create high-converting slaes funnels on a visual drag & drop funnel builder canvas and increase your online sales from today.
ja: ビジュアル ドラッグ & ドロップ ファネル ビルダー キャンバスで高変換の SLAS ファネルを作成し、今日からオンライン売上を増やしましょう。

en: Cubemap
ja: キューブマップ

en: Cubemap Image Support
ja: キューブマップ画像のサポート

en: Cubemap Images
ja: キューブマップの画像

en: Custom Control Buttons
ja: カスタム コントロール ボタン

en: Custom CSS
ja: カスタム CSS

en: Custom CSS
ja: カスタム CSS

en: Custom Icon & Color for Hotspots (Using CSS)
ja: ホットスポットのカスタム アイコンと色 (CSS を使用)

en: Custom icons will only show on frontend. Hotspot custom icons only works with fontawesome 5. If you are using any different version of fontawesome under theme or any plugin, you may deactivate fontawesome from WP VR. Go to "Get Started menu" and select "Role" and check fontawesome disable switch. Now put your desired any icon class under "Hotspot custom icon class" field. It will appear on the frontend.
ja: カスタム アイコンはフロントエンドにのみ表示されます。 HotSpot カスタム アイコンは FontAwesome 5 でのみ機能します。 テーマまたはプラグインの下で別のバージョンの FontAwesome を使用している場合は、WP VR から FontAwesome を無効にすることができます。 「スタート メニュー」に移動し、「ロール」を選択して、フォントの無効化を無効にします。 ここで、「ホットスポット カスタム アイコン クラス」フィールドの下に、必要なアイコン クラスを配置します。 フロントエンドに表示されます。

en: Custom Panorama Loading Face
ja: カスタム パノラマ ロード フェイス

en: Custom Preview Image & Text
ja: カスタム プレビュー画像とテキスト

en: Custom Rotation Settings
ja: カスタムの回転設定

en: Custom Zoom Settings
ja: カスタムズーム設定

en: Customize Icon & Logo of Control Buttons.
ja: コントロール ボタンのアイコンとロゴをカスタマイズします。

en: Deactivate License
ja: ライセンスを無効にする

en: Decisions
ja: 決定

en: Disable Fontawesome from WP VR:
ja: WP VR から FontAwesome を無効にします。

en: Disable keyboard control to use the form.
ja: フォームを使用するには、キーボード コントロールを無効にします。

en: Disable On Hover Content for Mobile:
ja: モバイルのホバー コンテンツを無効にする:

en: Disable WordPress Large Image Handler on WP VR:
ja: WP VR で WordPress ラージ イメージ ハンドラを無効にします。

en: Do not close or refresh the page during import process. It may take few minutes.
ja: インポート処理中はページを閉じたり更新したりしないでください。 数分かかる場合があります。

en: Documentation
ja: ドキュメン

en: Documentation
ja: ドキュメン

en: Done
ja: 完了して

en: Download QR Code
ja: QRコードをダウンロード

en: Duplicate Tours with One Click
ja: ワンクリックでツアーを複製

en: Editors will be able to Create, Edit, Update, and Delete all virtual tours.
ja: 編集者は、すべての仮想ツアーを作成、編集、更新、および削除できます。

en: Enable explainer video
ja: 説明ビデオを有効にする

en: Enable mobile media resizer:
ja: モバイル メディア リサイザーを有効にする:

en: Enable or Disable Keyboard Movement Control.
ja: キーボードの移動制御を有効または無効にします。

en: Enable or Disable Keyboard Zoom Control.
ja: キーボード ズーム コントロールを有効または無効にします。

en: Enable or Disable Mouse Drag Control.
ja: マウスドラッグコントロールを有効または無効にします。

en: Enable or Disable Mouse Zoom control.
ja: マウス ズーム コントロールを有効または無効にします。

en: Enable script control (It will load the WP VR scripts on the pages with virtual tours only):
ja: スクリプト制御を有効にします (仮想ツアーのみのページに WP VR スクリプトを読み込みます)。

en: Enable Social Media Share
ja: ソーシャル メディア シェアを有効にする

en: Enable the call to action, it will render under the tour.
ja: 行動喚起を有効にすると、ツアー中にレンダリングされます。

en: Enable Video
ja: ビデオを有効にする

en: Enable Video JS control (It will load the WP VR Video JS library in the listed pages only):
ja: ビデオ JS コントロールを有効にします (リストされたページにのみ WP VR Video JS ライブラリを読み込みます)。

en: End Tour
ja: ツアー終了

en: Enter your license key, save changes and activate.
ja: ライセンス キーを入力し、変更を保存してアクティブにします。

en: Equirectangular
ja: 正方形

en: Explainer
ja: 説明者

en: Explainer Video
ja: 説明ビデオ

en: Export
ja: 輸出

en: features
ja: 機能

en: Features That Can
ja: できる機能

en: Flip the phone to landscape mode for a better experience of the tour.
ja: 電話を横向きモードにして、ツアーのより良い体験をします。

en: Fluent Forms Add-on
ja: Fluent Forms アドオン

en: Follow the Guided Wizard and Learn How it Works.
ja: ガイド付きウィザードに従って、その仕組みを学びましょう。

en: Font color
ja: フォントの色

en: Font Size (px)
ja: フォントサイズ (px)

en: Font Style
ja: フォント スタイル

en: Font Weight
ja: フォントの重さ

en: for Choosing
ja: 選ぶため

en: For Classic Editor:
ja: クラシック エディタの場合:

en: for unlimited virtual tours.
ja: 無制限の仮想ツアーに。

en: for Virtual Tours, Viewing Panoramas, and 360 Degree Content
ja: バーチャル ツアー、パノラマの表示、360 度コンテンツ

en: free
ja: 無料

en: Free vs Pro
ja: 無料対プロ

en: Front-End Notice for Mobile Visitors:
ja: モバイル訪問者向けのフロントエンド通知:

en: Full Page Virtual Tours
ja: 全ページ仮想ツアー

en: Full Screen
ja: 全画面表示

en: Fullwidth
ja: 全幅

en: General
ja: 一般

en: General Setup Options
ja: 一般的なセットアップ オプション

en: Generic Form
ja: 一般的な形式

en: Get Access to
ja: にアクセスする

en: Get It Now
ja: 今すぐ手に入れて

en: Get Pro Now
ja: 今すぐプロになる

en: Get Started
ja: 始めます

en: Give a name to your virtual tour.
ja: バーチャル ツアーに名前を付けます。

en: Go Pro
ja: プロになる

en: Google Street View
ja: グーグルストリートビュー

en: Guided Tour
ja: ガイド付きツアー

en: Gyroscope
ja: ジャイロスコープ

en: Gyroscope & Mobile Notices
ja: ジャイロスコープとモバイル通知

en: Gyroscope Control
ja: ジャイロスコープ制御

en: Gyroscope Support
ja: ジャイロスコープのサポート

en: Height
ja: 高さ

en: Height Unit
ja: 高さ単位

en: Height:
ja: 高さ:

en: Here is a preview of your panorama image in tour mode. You can control it and mode around to see it in 360 degree view.
ja: これは、ツアー モードでのパノラマ画像のプレビューです。 360 度ビューで表示するために、それを制御してモードで確認できます。

en: Here you can see the Pitch & Yaw has been set for the hotspot.
ja: ここでは、ホットスポットにピッチとヨーが設定されていることがわかります。

en: Here, you can set what content your viewer will see after clicking on the Hotspot. You can either set an URL or any other content using this editor. To learn more, follow this guide to set content using editor
ja: ここで、ホットスポットをクリックした後、視聴者が表示するコンテンツを設定できます。 このエディタを使用して、URL またはその他のコンテンツを設定できます。 詳細については、このガイドに従って、エディタを使用してコンテンツを設定します

en: Home
ja: 家

en: Home Button to visit Default Scene
ja: ホームボタンのデフォルトシーンにアクセスする

en: Hook
ja: フック

en: Hotspot
ja: ホットスポット

en: Hotspot Custom Icon Class
ja: ホットスポット カスタム アイコン クラス

en: Hotspot ID
ja: ホットスポット ID

en: Hotspot Setting
ja: ホットスポット設定

en: Hotspot-Type
ja: ホットスポットタイプ

en: ID
ja: id

en: ID:
ja: id:

en: If set to true, device orientation control will be used when the panorama is loaded, if the device supports it. If false, device orientation control needs to be activated by pressing a button. Defaults to false. Will work if gyroscope is enabled
ja: true に設定されている場合、デバイスがサポートする場合、パノラマがロードされると、デバイスの向きの制御が使用されます。 false の場合、ボタンを押してデバイスの向きの制御を有効にする必要があります。 デフォルトは false です。 ジャイロスコープが有効な場合は機能します

en: Import
ja: インポート

en: Import & Export Virtual Tours
ja: バーチャル ツアーのインポートとエクスポート

en: Import tour file:
ja: ツアー ファイルをインポート:

en: In this Preview, drag to your desired location and click on it, exactly where you want to set the hotspot
ja: このプレビューで、目的の場所にドラッグしてクリックします。ホットスポットを設定する場所に正確に移動します

en: Info
ja: 情報を

en: Info-type Hotspots (Heading, Image, Text, Video, Gif, Links)
ja: 情報タイプのホットスポット (見出し、画像、テキスト、ビデオ、GIF、リンク)

en: Italic
ja: イタリック

en: Justified
ja: 正当化された

en: Keyboard Movement Control
ja: キーボードの移動制御

en: Keyboard Zoom Control
ja: キーボードズーム制御

en: Learn more
ja: もっと詳しく知る

en: Left
ja: 左側

en: Let's add a Hotspot
ja: ホットスポットを追加しましょう

en: Letter Spacing (px)
ja: 文字間隔 (px)

en: License Key
ja: ライセンスキー

en: Line Height
ja: 線の高さ

en: Line Through
ja: ラインスルー

en: List of allowed pages to load WP VR scripts (The URLs of the pages on your site with virtual tours):
ja: WP VR スクリプトのロードを許可するページのリスト (仮想ツアーでサイト上のページの URL):

en: List of allowed pages to load WP VR Video JS library (The URLs of the pages on your site, You want to load Video JS):
ja: WP VR Video JS ライブラリをロードする許可されたページのリスト (サイトのページの URL で、ビデオ js をロードする必要があります):

en: List the pages like this: https://example.com/tour1/, https://example.com/tour2/
ja: 次のようなページをリストしてください: https://example.com/tour1/, https://example.com/tour2/

en: List the pages with virtual tours like this: https://example.com/tour1/, https://example.com/tour2/
ja: 次のようなバーチャル ツアーのページをリストします。https://example.com/tour1/、https://example.com/tour2/

en: Lowercase
ja: 小文字

en: Make WPVR Popular
ja: WPVR を人気にする

en: Mobile Height
ja: モバイル高さ

en: Mobile Height Unit
ja: モバイル高さユニット

en: Mobile Panorama
ja: モバイルパノラマ

en: More Pro Features
ja: その他のプロの機能

en: Mouse Control.
ja: マウスコントロール。

en: Mouse Drag Control
ja: マウスドラッグコントロール

en: Mouse Zoom Control
ja: マウスズーム制御

en: Move Down
ja: 下に移動

en: Move Left
ja: 左に移動

en: Move Right
ja: 右に移動

en: Move Up
ja: 上に移動

en: Multiple Content on Hotspots
ja: ホットスポットの複数のコンテンツ

en: Next
ja: つぎに

en: No
ja: いやー

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: 普通にね

en: Note: WooCommerce &amp; Fluent Forms hotspots will not be supported on embedded tours.
ja: 注: WooCommerce と Fluent Forms ホットスポットは、埋め込みツアーではサポートされません。

en: Oblique
ja: 斜め

en: OFF
ja: オフ

en: ON
ja: で

en: On Click Content
ja: クリックコンテンツ

en: On Hover Content
ja: ホバー コンテンツについて

en: On Screen Compass.
ja: オンスクリーンコンパス。

en: Once you see the Pitch & Yaw value for the spot, click on this Arrow. It'll be set as the coordinate for your hotspot
ja: スポットのピッチとヨーの値が表示されたら、この矢印をクリックします。 ホットスポットの座標として設定されます

en: Oops! It seems like this post isn't published yet. Stay tuned for updates!
ja: おっと！ この投稿はまだ公開されていないようです。 最新情報をお待ちしております。

en: Open in new tab
ja: 新しいタブで開く

en: Open in same tab
ja: 同じタブで開く

en: Overline
ja: オーバーライン

en: Padding (px)
ja: パディング (px)

en: Panorama Scene Gallery
ja: パノラマシーンギャラリー

en: Partial Panorama / Mobile Panorama Support
ja: 部分パノラマ / モバイル パノラマ サポート

en: Paste Youtube or Vimeo link or upload
ja: YouTube または Vimeo リンクを貼り付けるか、アップロード

en: Permission check failed
ja: 権限チェックに失敗しました

en: Personalize your virtual tours, in the way you want.
ja: 仮想ツアーを思い通りにパーソナライズします。

en: Pitch
ja: ピッチ

en: Pitch & Yaw is Set
ja: ピッチとヨーが設定されています

en: Post a Ticket
ja: チケットを投稿する

en: Premium Features
ja: プレミアム機能

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview Image Message
ja: 画像メッセージのプレビュー

en: Preview The Image in Tour Mode
ja: ツアー モードで画像をプレビューする

en: Preview Your Hotspot Content
ja: ホットスポット コンテンツをプレビューする

en: Previous
ja: 前の

en: Print the forms shortcode you want to show.
ja: 表示するフォームのショートコードを印刷します。

en: pro
ja: プロ

en: Publish Tours Anywhere (Embed Add-on)
ja: ツアーをどこでも公開する (埋め込みアドオン)

en: Publish Your Tour
ja: ツアーを公開する

en: Put value in (px)
ja: 値を (px) に入れる

en: Radius
ja: 半径

en: Radius Unit
ja: 半径単位

en: Radius:
ja: 半径:

en: Rate Us
ja: 米国を評価してください

en: Read Documentations
ja: ドキュメントを読む

en: Read Our Complete Guides
ja: 完全なガイドを読む

en: Recover abandoned carts with automated email drip campaigns. Start getting back lost sales on your online store.
ja: 自動メール ドリップ キャンペーンで放棄されたカートを回復します。 オンライン ストアで失われた売上を取り戻し始めます。

en: Resume Auto-rotation after
ja: 自動回転を再開した後

note: Author of the plugin
en: Rextheme
ja: テーマを再設定する

en: Right
ja: でしょ

en: Rotation Speed and Direction
ja: 回転速度と方向

en: Save
ja: 保存する

en: Save Your Progress
ja: 進捗状況を保存

en: Save Your Tour
ja: ツアーを保存する

en: Scene Author with URL
ja: URL のあるシーン作成者

en: Scene Fade Duration
ja: シーン フェードの長

en: Scene Gallery
ja: シーンギャラリー

en: Scene ID
ja: シーン ID

en: Scene Navigation Menu
ja: シーン ナビゲーション

en: Scene Setting
ja: シーン設定

en: Scene Title
ja: シーンのタイトル

en: Scene Titles on Gallery
ja: ギャラリーのシーン タイトル

en: Scene Titles on Gallery.
ja: ギャラリーのシーン タイトル。

en: Scene Type
ja: シーンタイプ

en: Scene Upload
ja: シーンのアップロード

en: Scene Upload:
ja: シーンのアップロード:

en: Scene-type Hotspots (Connect Panoramas)
ja: シーン タイプのホットスポット (コネクト パノラマ)

en: Scenes
ja: シーン

en: Select a Version to Rollback
ja: ロールバックするバージョンを選択してください

en: Select Target Scene from List
ja: リストから対象シーンを選択

en: Select your form
ja: フォームを選択してください

en: Sell WooCommerce Products
ja: WooCommerce 製品を販売する

en: Set a time after which auto rotation will stop. Assign in milliseconds, where 1000 milliseconds = 1 second.
ja: オートローテーションが停止する時間を設定します。 ミリ秒単位で割り当てます。ここで、1000 ミリ秒 = 1 秒。

en: Set a Title to Your Virtual Tour
ja: バーチャル ツアーにタイトルを設定する

en: Set a Tour Preview Image
ja: ツアーのプレビュー画像を設定する

en: Set a value to determine the speed of rotation. The higher the number, the faster it will rotate. Positive values will make it rotate clockwise and negative values will make it rotate anti clockwise
ja: 回転速度を決定する値を設定します。 数値が大きいほど、回転が速くなります。 正の値は時計回りに回転し、負の値は反時計回りに回転させます

en: Set an unique Hotspot ID to each of your Hotspots. Avoid Spaces & special characters. Set it like H1 or 01
ja: それぞれのホットスポットに一意のホットスポット ID を設定します。 スペースと特殊文字は避けてください。 H1 または 01 のように設定します

en: Set as Default
ja: デフォルトとして設定

en: Set Contact Form
ja: 連絡フォームを設定する

en: Set Hotspot ID
ja: ホットスポット ID を設定する

en: Set The Content for Click Action
ja: クリック アクションのコンテンツを設定する

en: Set the Scene ID for your first panorama image. The Scene ID has to be unique for each scene and without any spaces or special characters. You can set it as Scene1, S1, or simply 01.
ja: 最初のパノラマ画像のシーン ID を設定します。 シーン ID は、シーンごとに一意である必要があり、スペースや特殊文字は使用できません。 シーン 1、S1、または単に 01 として設定できます。

en: Set Zoom Preferences
ja: ズームの設定を設定する

en: Settings
ja: 設定

en: Setup
ja: 設定

en: Share On
ja: シェアする

en: Share your tour
ja: ツアーを共有する

en: Since you have updated the plugin, please clear the browser cache for smooth functioning. Follow these steps if you are using <a href="https://support.google.com/accounts/answer/32050?co=GENIE.Platform%3DDesktop&hl=en" target="_blank">Google Chrome</a>, <a href="https://support.mozilla.org/en-US/kb/how-clear-firefox-cache" target="_blank">Mozilla Firefox</a>, <a href="https://clear-my-cache.com/en/apple-mac-os/safari.html" target="_blank">Safai</a> or <a href="https://support.microsoft.com/en-us/help/10607/microsoft-edge-view-delete-browser-history" target="_blank">Microsoft Edge</a>
ja: プラグインを更新したので、スムーズに機能するようにブラウザのキャッシュをクリアしてください。 こうした手順をフォローする場合、あなたが <a href="https://support.google.com/accounts/answer/32050?co=genie.platform%3ddesktop&hl=en" target=_blank>google/a>, <a href="http://servicefired.

en: Starts from only
ja: からのみ開始

en: Stop Auto-rotation after
ja: 自動回転を停止する

en: Style
ja: スタイル

en: Submit
ja: 提出する

en: Support
ja: サポート

en: Take The Tour
ja: ツアーに参加する

en: Target Scene ID
ja: ターゲット シーン ID

en: Text Decoration
ja: 文字の装飾

en: Text Transform
ja: テキスト変換

en: Thank you
ja: ありがとう ううう

en: The notice will appear on the front end of the virtual tour if viewed from a mobile device.
ja: モバイル デバイスから表示すると、その通知がバーチャル ツアーのフロント エンドに表示されます。

en: This option will display Zoom In, Zoom Out and Full Screen buttons on the tour.
ja: このオプションは、ツアーのズームイン、ズームアウト、全画面ボタンを表示します。

en: This option will not work if the "Tour Autoload" is turned on.
ja: 「ツアーの自動ロード」がオンになっている場合、このオプションは機能しません。

en: This will set the scene fade effect and execution time.
ja: これにより、シーンのフェード効果と実行時間が設定されます。

en: To Embed on External Page:
ja: 外部ページに埋め込むには:

en: To use this WP VR tour in your posts or pages use the following shortcode
ja: この WP VR ツアーを投稿またはページで使用するには、次のショートコードを使用します。

en: Top
ja: トップ

en: Tour Autoload
ja: ツアーオートロード

en: Tour Background Audio
ja: ツアーのバックグラウンド オーディオ

en: Tour Background Music
ja: ツアーのバックグラウンドミュージック

en: Tour Preview
ja: ツアーのプレビュー

en: Tour Preview Image will not appear if this is turned on.
ja: ツアーのプレビュー イメージがオンになっている場合は表示されません。

en: Tours
ja: ツアー

en: Turning it On will display a gallery with all the scenes on your tour. By double clicking on a scene thumbnail on the gallery, you can move to that specific scene. The gallery will only show up on the front end and not on the preview.
ja: オンにすると、ツアーのすべてのシーンを含むギャラリーが表示されます。 ギャラリーのシーン サムネイルをダブルクリックすると、その特定のシーンに移動できます。 ギャラリーは、プレビューではなくフロント エンドにのみ表示されます。

en: Turning it on will display scene titles on each scene thumbnail inside the Scene Gallery. The Scene IDs will be used as the Scene Title.
ja: オンにすると、シーン ギャラリー内の各シーン サムネイルにシーン タイトルが表示されます。 シーン ID がシーンのタイトルとして使用されます。

en: Turning On The StreetView Option Will Erase Your Virtual Tour Data. Are You Sure?
ja: StreetView オプションをオンにすると、仮想ツアー データが消去されます。 えーん?

en: Turning On The Video Option Will Erase Your Virtual Tour Data. Are You Sure?
ja: ビデオ オプションをオンにすると、仮想ツアー データが消去されます。 えーん?

en: Underline
ja: アンダーライン

en: Unlimited Hotspots (Up to to 5 for a scene in free)
ja: 無制限のホットスポット (無料でのシーンの場合は最大 5 つまで)

en: Unlimited Scenes (Up to 5 in Free)
ja: 無制限のシーン (最大 5 まで無料)

en: Unlock all these options by upgrading to Premium version
ja: プレミアム バージョンにアップグレードして、これらすべてのオプションのロックを解除します。

en: Upgrade Now
ja: 今すぐアップグレード

en: Upgrade to Pro
ja: Pro にアップグレードする

en: Upgrade to Pro
ja: Pro にアップグレードする

en: Upload or Add Link
ja: リンクをアップロードまたは追加する

en: Upload Panorama Image
ja: パノラマ画像をアップロード

en: Uppercase
ja: 大文字

en: URL
ja: url

en: Use the iframe below to share this tour on an external page.
ja: 以下の iframe を使用して、このツアーを外部ページで共有してください。

en: Using this Tour
ja: このツアーを利用して

en: Video
ja: ビデオ

en: Video Settings :
ja: ビデオ設定:

en: Video Tutorials
ja: ビデオチュートリアル

en: VR Glass Support for Video Tours
ja: ビデオ ツアーの VR ガラスのサポート

en: VR GLass Support:
ja: VR ガラスのサポート:

en: When someone clicks on the tour, auto-rotation stops. Here, set a time after which auto rotation will start again. Assign in milliseconds, where 1000 milliseconds = 1 second.
ja: 誰かがツアーをクリックすると、自動回転が停止します。 ここで、オート ローテーションが再び開始されるまでの時間を設定します。 ミリ秒単位で割り当てます。ここで、1000 ミリ秒 = 1 秒。

en: Width
ja: 幅

en: Width (px)
ja: 幅 (px)

en: Width Fullwidth
ja: 幅全幅

en: Width Unit
ja: 幅ユニット

en: Width:
ja: 幅:

en: Will activate the VR Glass support on mobile devices. This is the Beta release. So, if you face any issues with it, please contact us at support@rextheme.com
ja: モバイル デバイスで VR Glass サポートを有効にします。 これがベータ版リリースです。 問題が発生した場合は、support@rextheme.com までご連絡ください。

en: Will convert any jpeg or png image to webp format during media upload. will decrease the image size with no quality compromise and help the site to load faster.
ja: メディアアップロード中に、あらゆる JPEG または PNG 画像を WebP 形式に変換します。 品質に妥協することなく画像サイズを縮小し、サイトの読み込みを高速化します。

en: WooCommerce Add-on
ja: WooCommerce アドオン

en: Word Spacing (px)
ja: 単語間隔 (px)

en: WordPress's default large image handler for images larger than 2560px will be disabled for WP VR. So can create virtual tours with extremely high-quality images. Enabling it will also show high res image on mobile devices. Many devices may not support that resolution.
ja: WP では、2560px を超える画像の WordPress のデフォルトの大きな画像ハンドラは、WP VR では無効になります。 そのため、非常に高品質の画像を使用して仮想ツアーを作成できます。 これを有効にすると、モバイル デバイスでも高解像度の画像が表示されます。 多くのデバイスがその解像度をサポートしていない可能性があります。

note: Description of the plugin
en: WP VR - 360 Panorama and virtual tour creator for WordPress is a customized panaroma & virtual builder tool for WordPress Website.
ja: WP VR - 360 パノラマと WordPress の仮想ツアー クリエーターは、WordPress Web サイト用のカスタマイズされた Panaroma & Virtual Builder ツールです。

en: WP VR assets will be loaded on your allowed pages only. If you turn this on, you have to list the URL's of the pages with virtual tours on the 'List of allowed pages to load WP VR scripts' option
ja: WP VR アセットは、許可されたページにのみ読み込まれます。 これをオンにすると、[WP VR スクリプトをロードすることが許可されたページのリスト] オプションに、仮想ツアーのあるページの URL をリストに表示する必要があります。

en: WP VR Plugin Rollback
ja: WP VR プラグインのロールバック

en: WP VR will not load Font Awesome library.
ja: WP VR は Font Awesome ライブラリをロードしません。

en: WP VR will resize each scenes for mobile devices.
ja: WP VR では、モバイル デバイスの各シーンのサイズが変更されます。

en: WPFunnels
ja: WPファネル

en: WPVR Feature Comparison
ja: WPVR 機能の比較

en: WPVR Height
ja: WPVR 高さ

en: WPVR Mobile Height
ja: WPVR モバイルの高さ

en: WPVR Radius
ja: WPVR 半径

en: WPVR Setup
ja: WPVR セットアップ

en: WPVR Tour ID
ja: WPVR ツアー ID

en: WPVR Width
ja: WPVR 幅

en: Write your css here
ja: ここに CSS を書いてください

en: Write your custom css
ja: カスタム CSS を書いてください

en: Yaw
ja: ヨー

en: Yes
ja: はいって

en: You can disable on hover content for mobile devices. As most of the devices are touch based.
ja: モバイル デバイスのホバー コンテンツを無効にすることができます。 ほとんどのデバイスはタッチベースです。

en: You can use any image size but maximum image upload size recommended to support all device is 4096x2000 px for perfect responsive view. To check 360 view, click on preview button and check tour preview metabox.
ja: 任意の画像サイズを使用できますが、すべてのデバイスをサポートするために推奨される最大画像アップロード サイズは、4096x2000 px で、完璧なレスポンシブ ビューを実現します。 360 ビューを確認するには、プレビュー ボタンをクリックして、ツアー プレビュー メタボックスを確認します。

en: Your Image In Tour Mode
ja: ツアー モードでのあなたのイメージ

en: Your rating and feedback matters to us. If you are happy with WP VR - 360 Panorama and virtual tour creator for WordPress give us a rating.
ja: あなたの評価とフィードバックは私たちにとって重要です。 WP VR - 360 パノラマと WordPress のバーチャル ツアー クリエーターに満足している場合は、評価をお寄せください。

en: Your Viewers - And Make Them Take
ja: あなたの視聴者 - そして彼らを取らせてください

en: Zoom In
ja: ズームイン

en: Zoom interval is 50 to 120 degree. You can put any value between 50 to 120. As an example, if you set 100, the scene will display with zoom in 100 degree on each load.
ja: ズーム間隔は 50 ～ 120 度です。 50 から 120 の間の任意の値を入れることができます。 例として、100 を設定すると、100 度のズームでシーンが表示されます。

en: Zoom Out
ja: ズームアウト
