WP Slimstat - en to ja translation catalogue (852 entries)

en: (Human) Visit
ja: (人間の) 訪問

en: -- Advanced filters --
ja: -- 詳細フィルター --

en: 0 - 30 seconds
ja: 0 - 30 秒

en: 1 - 3 minutes
ja: 1 - 3 分

en: 1 = search engine crawler, 2 = mobile device, 3 = syndication reader, 0 = all others
ja: 1 = 検索エンジンのクローラー、2 = 携帯端末、3 = RSSリーダー、0 = その他全て

en: 2-letter code (us, ru, de, it, ...)
ja: 2桁の国コード (us、ru、de、it、jp、etc) を入力します。

en: 3 - 5 minutes
ja: 3 - 5 分

en: 31 - 60 seconds
ja: 31 - 61 秒

en: 5 - 7 minutes
ja: 5 - 7 分

en: 7 - 10 minutes
ja: 7 - 10 分

en: A link from one domain to another is said to be outbound from its source anchor and inbound to its target. This report lists all the links to other websites followed by your visitors.
ja: 外部サイトへの URL が指定されたリンクを表します。このレポートは訪問者によってクリックされた外部サイトへのリンクを一覧表示します。

en: A period of interaction between a visitor's browser and your website, ending when the browser is closed or when the user has been inactive on that site for 30 minutes
ja: SlimStat は、訪問者がページを離脱する、ブラウザを閉じる、または 30 分以上滞在するまでを 1 回の訪問としてカウントします。

en: A referrer (or referring site) is the site that a visitor previously visited before following a link to your site.
ja: リファラー (または参照元サイト) とは訪問者があなたのサイトへのリンクをクリックする前に訪問していたサイトです。

en: A request to load a single HTML file ("page"). This should be contrasted with a "hit", which refers to a request for any file from a web server. Slimstat logs a pageview each time the tracking code is executed
ja: サイト内に存在する HTML ファイル ("page") が読み込まれた回数の合計です。これは Web サーバーから何らかのファイルが読み込まれた時に記録される "hit" とは別物と考えてください。SlimStat は解析コードが実行されるたびに PV を記録します。

en: A request to load a single HTML file. Slimstat logs a "pageview" each time the tracking code is executed.
ja: サイト内に存在する HTML ファイルが読み込まれた回数の合計です。SlimStat は解析コードが実行されるたび "pageview" を記録します。

en: A visit is a session of at most 30 minutes. Returning visitors are counted multiple times if they perform multiple visits.
ja: 1 回の訪問は最長で 30 分まで計算されます。サイトを去った訪問者が 30 分以内に再度サイトを訪れた場合、その訪問は以前の訪問とは別のものとしてカウントされます。

en: About Slimstat
ja: SlimStat について

en: Accepts identifiers like win7, win98, macosx, ...; please refer to <a target="_blank" href="http://php.net/manual/en/function.get-browser.php">this manual page</a> for more information
ja: win7、win98、macosx のような識別子を入力します。詳細については<a target="_blank" href="http://php.net/manual/en/function.get-browser.php">このページ</a>を参照してください。

en: Activity Log
ja: リアルタイム解析

en: Add-on
ja: アドオン

en: Add-ons
ja: アドオン

en: Add-ons extend the functionality of Slimstat in many interesting ways. We offer both free and premium (paid) extensions. Each add-on can be installed as a separate plugin, which will receive regular updates via the WordPress Plugins panel. In order to be notified when a new version of a premium add-on is available, please enter the <strong>license key</strong> you received when you purchased it.
ja: アドオンを追加することで SlimStat の機能を拡張できます。我々開発チームは無料版とプレミアム版(有料)、2種類のアドオンを提供しており、これらのアドオンは通常のプラグインのようにプラグインパネルからアップデートを受け取ることができます。プレミアム版アドオンの新しいバージョンが公開された際に通知を受け取るために、アドオン購入時に添付されるライセンスキーの入力を行ってください。

en: Admin Bar
ja: 管理バー

en: Advanced Filters
ja: 詳細フィルター

en: Alexa Country Rank
ja: Alexa 国別ランク

en: Alexa Popularity
ja: Alexa 人気度

en: Alexa World Rank
ja: Alexa 世界ランク

en: Alexa is a subsidiary company of Amazon.com which provides commercial web traffic data.
ja: Alexa は商業的な Web トラフィックデータを提供する Amazon.com の子会社です。

en: All the records were successfully deleted.
ja: 全てのレコードは正常に削除されました。

en: All those people showing up to your Web site by typing in the URL of your Web site coming or from a bookmark; some people also call this "default traffic" or "ambient traffic"
ja: アドレスバーにサイト URL を直接打ち込んだ、またはブックマークからサイトを表示した訪問者を表します。

en: Any program used for accessing a website; this includes browsers, robots, spiders and any other program that was used to retrieve information from the site
ja: Web サイトへアクセスするのに使用されたプログラム (またはその名前の一部) を表します。この値にはブラウザのほか、ロボット、スパイダー、クローラーなど、サイトから情報を取得するために使用されたあらゆるプログラムが含まれます。

en: Any user who has left a comment on your blog, and is thus identified by Wordpress as a returning visitor
ja: ブログにコメントを残したユーザーと、WordPress によってリピーターとして確認された訪問者を表します。

en: Apply
ja: 適用

en: Are you sure you want to OVERWRITE your current settings?
ja: 現在の設定を上書きしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to PERMANENTLY DELETE ALL the records from your database?
ja: 全てのレコードをデータベースから完全に削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to PERMANENTLY delete these records from your database?
ja: これらのレコードをデータベースから完全に削除してもよろしいですか？

en: Audience
ja: 訪問者

en: Auto purge
ja: データの保存期間

en: Basic Filters
ja: 基本フィルター

en: Blacklist by Capability
ja: ブラックリスト (機能)

en: Blacklist by IP Address
ja: ブラックリスト (IP アドレス)

en: Blacklist by Username
ja: ブラックリスト (ユーザー名)

en: Bot or Crawler
ja: ボットまたはクローラー

en: Bot/Crawler
ja: ボット/クローラー

en: Bots
ja: ボット

en: Bounce Pages
ja: 直帰ページ

en: Bounce rate
ja: 直帰率

en: Browser
ja: ブラウザ

en: Browser Capabilities
ja: ブラウザの機能

en: Browser Type
ja: ブラウザの種類

en: Browser Version
ja: ブラウザのバージョン

en: Browsers (user agents) you don't want to track, separated by commas. You can specify the browser's version adding a slash after the name  (i.e. <em>Firefox/3.6</em>). Wildcards: <code>*</code> matches 'any string, including the empty string', <code>!</code> matches 'any character'. For example, <code>Chr*</code> will match Chrome and Chromium, <code>IE/!.0</code> will match IE/7.0 and IE/8.0. Strings are case-insensitive.
ja: 解析から除外したいブラウザを、カンマで区切って入力します。ブラウザ名の後にバージョンを追記することで、ブラウザのバージョンを指定できます (例: <em>Firefox/3.6</em>)。ワイルドカード <code>*</code> は空白を含むあらゆる'文字列'と、<code>!</code> はあらゆる'文字'とマッチします (例: <code>Chr*</code> は Chr<strong>ome</strong>やChr<strong>omium</strong>と、<code>IE/!.0</code> は IE/<strong>7</strong>.0 や IE/<strong>8</strong>.0 とマッチする)。 文字列の大文字と小文字は区別されます。

en: By default, users are listed by their usernames. Use this option to visualize their display names instead.
ja: 初期状態では、ユーザーはユーザー名で表示されます (例: admin)。ユーザー名の代わりにブログ上の表示名 (例: 管理人) を表示したい場合は、このオプションを有効にします。

en: Capability
ja: 機能

en: Category ID
ja: カテゴリ ID

en: Chart controls
ja: チャートの操作

en: Choose between a standalone admin menu for Slimstat or a drop down in the admin bar (if visible).
ja: SlimStat の管理メニューを表示する位置を選択します。

en: Choose if you want to see the browser name or a complete user agent string when hovering on browser icons.
ja: ブラウザアイコンにカーソルを合わせた際、完全な User Agent を表示します。

en: Choose the number format you want to use for your reports.
ja: レポートで使用したい数字の書式を選択します。

en: Color codes
ja: カラーコード

en: Complete address of the referrer page
ja: 参照元ページの URL を入力します。

en: Config access: username not found
ja: 設定 アクセス: ユーザー名が見つかりません

en: Congrats! Slimstat is now optimized for <a href="http://www.youtube.com/watch?v=ygE01sOhzz0" target="_blank">ludicrous speed</a>.
ja: おめでとうございます！SlimStat の動作速度が劇的に高速化されました。

en: Content Items
ja: コンテンツ

en: Content Type
ja: コンテンツの種類

en: Convert IP Addresses
ja: IP アドレスを変換

en: Countries
ja: 国

en: Country Code
ja: 国コード

en: Country codes (i.e.: <code>en-us, it, es</code>) that you don't want to track, separated by commas.
ja: 解析から除外したい国コード (例: <code>en-us、it、es</code>) を、カンマで区切って入力します。

en: Current filters:
ja: 現在のフィルター:

en: Currently Online
ja: 現在の閲覧者

en: Currently from search engines
ja: 最新 検索エンジンからの訪問

en: Custom CSS
ja: カスタム CSS

en: Customize the Geolocation service to be used in the reports.
ja: レポート内で使用する位置情報サービスを変更できます。

en: DB Size
ja: DB サイズ

en: Data Maintenance
ja: データのメンテナンス

en: Database
ja: データベース

en: Database Information
ja: データベース情報

en: Date Filters
ja: 期間指定

en: Date Range
ja: 期間を指定

en: Date and Time
ja: 日付と時間

en: Day
ja: 日

en: Definitions
ja: 定義

en: Delete pageviews where
ja: 削除する PV を指定

en: Description
ja: 説明

en: Direct Pageviews
ja: 直接 PV

en: Direct Traffic
ja: 直接アクセス

en: Display provider names instead of IP addresses.
ja: IP アドレスの代わりにプロバイダー名を表示します。

en: Domains
ja: ドメイン

en: Enable CDN
ja: CDN を有効化

en: Enable Privacy Mode
ja: プライバシーモードを有効化

en: Enable SlimScroll, a slick jQuery library that replaces the built-in browser scrollbar.
ja: ブラウザの内蔵スクロールバーを、JQuery ライブラリを利用した滑らかな SlimScroll に置き換えます。

en: Enable Tracking
ja: 解析を有効化

en: Enable UAN
ja: UAN を有効化

en: Enable this option if you don't want to track visits from users identified as spammers by third-party tools like Akismet. Pageviews generated by users whose comments are later marked as spam, will also be removed from the database.
ja: Akismet のようなサードパーティツールによってスパム投稿者として確認されたユーザーからの訪問を解析から除外するには、このオプションを有効にします。投稿済みのコメントをスパムとしてマークした場合、そのコメントを投稿したユーザーによって生成された PV もまたデータベースから除外されます。

en: Enable this option if you want your authors to only see stats related to their own content.
ja: 投稿者が自分のコンテンツに関連したレポートのみを閲覧できるようにします。

en: Enable this option to track logged in users.
ja: ログイン中のユーザーを解析します。

en: Enable this option to track your users' activity within the admin.
ja: 登録ユーザーの管理ページ内での行動を解析します。

en: Engine
ja: エンジン

en: Expand Details
ja: 詳細の展開

en: Expand each row's details by default, insted of on mousehover.
ja: マウスオーバー中に表示される詳細を常に表示します。

en: Extend Session
ja: セッションの延長

en: Extend the duration of a session each time the user visits a new page.
ja: 訪問者が新規ページを表示するたびにセッション時間を延長します。

en: Extensions to Track
ja: 解析する拡張子

en: External Pages
ja: 外部ページ

en: Facebook Clicks
ja: Facebook クリック

en: Facebook Shares
ja: Facebook シェア

en: Filters
ja: フィルター

en: From Search Results
ja: 検索結果からの訪問

en: From a search result
ja: 検索結果からの訪問

en: Functionality
ja: 機能

en: Go to the referring page
ja: 参照元ページを開く

en: Google, Yahoo, MSN, Ask, others; this bucket will include both your organic as well as your paid (PPC/SEM) traffic, so be aware of that
ja: Google、Yahoo、MSN、Ask などの検索エンジンです。この値にはオーガニック検索および有料の検索トラフィックが含まれます。

en: Hits
ja: ヒット

en: Hour
ja: 時間

en: How many seconds should a human session last? Google Analytics sets it to 1800 seconds.
ja: セッション時間の最大値を指定します。Google アナリティクスはこの値を 1800 秒に設定しています。

en: How many times links to your website have been clicked on Facebook.
ja: Facebook 上で現在までにあなたの Web サイトへのリンクがクリックされた回数です。

en: How many times your site has been shared by someone on the social network.
ja: ソーシャルネットワーク上で現在までにあなたの Web サイトがシェアされた回数です。

en: Human
ja: 人間

en: Human Visits
ja: 人間の訪問

en: Human users who visited your site only once.
ja: 現在までに一度だけサイトを訪れたユーザーの数です。

en: ID of the category/term associated to the resource, when available
ja: リソースに紐づくカテゴリー/キーワード IDを入力します (有効な場合)。

en: IP Address
ja: IP アドレス

en: Ignore Prefetch Requests
ja: リンクの先読みを無視

en: Ignore Spammers
ja: スパム投稿者を無視

en: Import
ja: インポート

en: Import and Export
ja: インポートとエクスポート

en: Improve Performance
ja: パフォーマンスの改善

en: Internet Service Provider: a company which provides other companies or individuals with access to the Internet. Your DSL or cable internet service is provided to you by your ISP.<br><br>You can ignore specific IP addresses by setting the corresponding filter under Settings > Slimstat > Filters.
ja: インターネットサービスプロバイダ: 企業や個人に対して、インターネットへのアクセス権を提供する会社のこと。<br><br>設定 > SlimStat > フィルター で対応するフィルターを設定することで、特定の IP アドレスを解析から除外することができます。

en: Invalid capability. Please check <a href="http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_new">this page</a> for more information
ja: 無効な機能です。詳細については<a href="http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_new">このページ</a>を確認してください。

en: Invalid minimum capability. Please check <a href="http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_new">this page</a> for more information
ja: 無効な機能です。詳細については<a href="http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_new">このページ</a>を確認してください。

en: It includes only traffic generated by human visitors.
ja: この値は人間の訪問者によって生成されたトラフィックのみを含みます。

en: Javascript Mode
ja: JavaScript モード

en: Keywords used by your visitors to find your website on a search engine
ja: 訪問者が検索エンジン上で Web サイトを見つけるために使用したキーワードを入力します。

en: Keywords used by your visitors to find your website on a search engine.
ja: 訪問者が検索エンジン上で あなたの Web サイトを見つけるために使用したキーワードです。

en: Known Users
ja: 既知のユーザー

en: Known Visitor
ja: 既知の訪問者

en: Known visitors
ja: 既知の訪問者

en: Language Code
ja: 言語コード

en: Last 30 minutes
ja: 過去 30 分

en: Last 60 Days
ja: 過去 60 日

en: Last 7 Days
ja: 過去 7 日

en: Last 90 Days
ja: 過去 90 日

en: List all the IP addresses you don't want to track, separated by commas. Each network <strong>must</strong> be defined using the <a href='http://en.wikipedia.org/wiki/Classless_Inter-Domain_Routing' target='_blank'>CIDR notation</a> (i.e. <em>192.168.0.0/24</em>). This filter applies both to the public IP and the originating IP, if available.
ja: 解析から除外したい IP アドレスを、カンマで区切って入力します。

en: List all the URLs on your website that you don't want to track, separated by commas. Don't include the domain name: <em>/about, ?p=1</em>, etc. Wildcards: <code>*</code> matches 'any string, including the empty string', <code>!</code> matches 'any character'. For example, <code>/abou*</code> will match /about and /abound, <code>/abo*t</code> will match /aboundant and /about, <code>/abo!t</code> will match /about and /abort. Strings are case-insensitive.
ja: 解析から除外したいサイト内 URL を、カンマで区切って入力します (例: <code>/about、?p=1</code>)。ワイルドカード<code>*</code>は空白を含むあらゆる'文字列'と、<code>!</code>はあらゆる'文字'とマッチします (例: <code>/abou*</code>は /about や /abound と、<code>/abo*t</code>は /aboundant や /about、<code>/abo!t</code>は /about や/abort とマッチする)。 文字列の大文字と小文字は区別されます。ドメイン名は入力しないでください。

en: List all the file extensions that you want to be treated as Downloads. Please note that links pointing to external resources (i.e. PDFs on a different website) are considered Downloads and not Outbound Links (and tracked as such), if their extension matches one of the ones listed here below.
ja: ダウンロードとして扱いたいファイル拡張子をカンマで区切って入力します (例: pdf、doc、xls、zip etc)。外部リソースへのリンク (例: 外部サイト上にあるPDF) は外部リンクではなくダウンロードとして扱われます。

en: List all the users who can edit these options, separated by commas. Please be advised that admins <strong>are not</strong> implicitly allowed, so do not forget to include yourself! Usernames are case sensitive.
ja: 設定を変更できる権限を与えるユーザーを、カンマで区切って入力します。管理者への権限は自動で付与<strong>されない</strong>ため、<strong>絶対に</strong>管理者名の入力を忘れないでください。ユーザー名の大文字と小文字は区別されます。

en: List all the users who should have access to the reports, separated by commas. Administrators are implicitly allowed, so you don't need to list them in here. Usernames are case sensitive.
ja: レポートへのアクセス権を与えたいユーザーを、カンマで区切って入力します。管理者への権限は自動で付与されるため、入力する必要はありません。ユーザー名の大文字と小文字は区別されます。

en: Live Stream
ja: ライブストリーミング

en: Local search results page
ja: サイト内検索結果ページ

en: Longest visit
ja: 最多 PV

en: Maintenance
ja: メンテナンス

en: Mask your visitors' IP addresses to comply with European Privacy Laws.
ja: ヨーロッパ個人情報保護法に基づき訪問者の IP アドレスの一部分を隠します。

en: Menu Position
ja: メニューの位置

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Mobile Device
ja: 携帯端末

en: Month
ja: 月

en: More than 10 minutes
ja: 10 分以上

en: New Visitors Rate
ja: 新規の訪問者の割合

en: New visitors
ja: 新規の訪問者

en: Next clean-up on
ja: 次回のクリーンアップ日

en: No
ja: いいえ

en: No Panic Button
ja: リセット

en: No data to display
ja: 表示するデータがありません

en: No visits
ja: 訪問なし

en: Number Format
ja: 数字の書式

en: Oldest pageview
ja: 最も古いページビュー

en: Open this URL in a new window
ja: この URL を新規ウィンドウで開く

en: Open this outbound link in a new window
ja: この外部リンクを新規ウィンドウで開く

en: Open this referrer in a new window
ja: この参照元を新規ウィンドウで開く

en: Operating System
ja: OS

en: Originating IP
ja: 送信元 IP

en: Other Humans
ja: その他の人間

en: Outbound Link
ja: 外部リンク

en: Overview
ja: 概要

en: Pageview
ja: PV

en: Pageview Attributes
ja: PV 属性

en: Pageviews
ja: PV

en: Percentage of single-page visits, i.e. visits in which the person left your site from the entrance page.
ja: 1 ページのみを閲覧してサイトを去った訪問者の割合です。

en: Permalink
ja: パーマリンク

en: Permalinks
ja: パーマリンク

en: Please note that by removing table indexes, Slimstat's performance will be affected.
ja: テーブル インデックスの除去によって、SlimStat のパフォーマンスが影響を受けます。

en: Please note that you will need about 30% more DB space to store the extra information required.
ja: 高速化に必要な情報を格納するために DB サイズが約 30 %増加します。

en: Please refer to this <a target="_blank" href="http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ee825488(v=cs.20).aspx">language culture page</a> (first column) for more information
ja: 詳細については<a target="_blank" href="http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ee825488(v=cs.20).aspx">このページ</a>の最初の列を参照してください。

en: Post Author
ja: 投稿者

en: Post Category ID
ja: 投稿カテゴリ ID

en: Prevent Slimstat from tracking pageviews generated by Firefox's <a href='https://developer.mozilla.org/en/Link_prefetching_FAQ' target='_blank'>Link Prefetching functionality</a>.
ja: Firefox の<a href='https://developer.mozilla.org/ja/docs/Link_prefetching_FAQ' target='_blank'>リンクの先読み機能</a>によって生成されるページビューの解析を防止します。

en: Profiling
ja: プロファイリング

en: Rankings
ja: ランキング

en: Read access: username not found
ja: リード アクセス: ユーザー名が見つかりません

en: Recent Browsers
ja: 最新 ブラウザ

en: Recent Categories
ja: 最新 カテゴリ

en: Recent Countries
ja: 最新 国

en: Recent Downloads
ja: 最新 ダウンロード

en: Recent Events
ja: 最新 イベント

en: Recent Feeds
ja: 最新 フィード

en: Recent Internal Searches
ja: 最新 サイト内検索

en: Recent Languages
ja: 最新 言語

en: Recent Operating Systems
ja: 最新 OS

en: Recent Outbound Links
ja: 最新 外部リンク

en: Recent Pages Not Found
ja: 最新 404

en: Recent Posts
ja: 最新 投稿

en: Recent Search Terms
ja: 最新 検索キーワード

en: Recent Users
ja: 最新 ユーザー

en: Referer
ja: リファラー

en: Referrer
ja: リファラー

en: Referring Sites
ja: 参照元サイト

en: Referring URLs that you don't want to track, separated by commas: <code>http://mysite.com*</code>, <code>*/ignore-me-please</code>, etc. Wildcards: <code>*</code> matches 'any string, including the empty string', <code>!</code> matches 'any character'. Strings are case-insensitive. Please include either a wildcard or the protocol you want to filter (http://, https://).
ja: 解析から除外したい参照元 URL を、カンマで区切って入力します。(例: <code>http://mysite.com*</code>、<code>*/ignore-me-please</code>) ワイルドカード<code>*</code>は空白を含むあらゆる'文字列'と、<code>!</code>はあらゆる'文字'とマッチします。文字列の大文字と小文字は区別されます。 フィルターしたいワイルドカードまたはプロトコルのいずれかを記入してください (http://, https://)。

en: Refresh
ja: 更新

en: Refresh in
ja: 更新まで

en: Remove filter for
ja: フィルターを除去:

en: Reports
ja: レポート

en: Reset All
ja: 全てのフィルターをリセット

en: Reset Filters
ja: フィルターをリセット

en: Resource Content Type
ja: リソース コンテンツの種類

en: Resource ID
ja: リソース ID

en: Restrict Authors
ja: 投稿者の制限

en: Results %s - %s of %s
ja: 結果 %s - %s / %s

en: Retain data for
ja: データの保存期間

en: Rows to Display
ja: 表示する項目数

en: SERP Position
ja: SERP ランキング

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Save DB Space
ja: DB サイズを削減

en: Screen Resolution
ja: モニタ解像度

en: Search Engine
ja: 検索エンジン

en: Search Terms
ja: 検索キーワード

en: Send anonymous data about user agents to our server for analysis. This allows us to contribute to the <a href='http://browscap.org/' target='_blank'>BrowsCap opensource project</a>, and improve the accuracy of Slimstat's browser detection functionality. It also enables our transparent ads network. No worries, your site will not be affected in any way.
ja: User Agents についての匿名データを SimStat サーバーに送信します。このオプションを有効にすると、SlimStat のブラウザ検出機能を改善するための <a href='http://browscap.org/' target='_blank'>BrowsCap opensource project</a> に貢献できます。

en: Session Duration
ja: セッション時間

en: Settings
ja: 設定

en: Short for search engine results page, the Web page that a search engine returns with the results of its search. The value shown represents your rank (or position) within that list of results
ja: 検索エンジン結果ページ (Search Engine Results Page) の略です。この値は、対応する検索キーワードによって生成される検索結果ページ内で、あなたのサイトがどのランク (または位置) に表示されているかを表します。

en: Show User Agent
ja: User Agent を表示

en: Show on screen
ja: 表示する項目

en: Side Menu
ja: サイドメニュー

en: Site Analysis
ja: サイト解析

en: Specify the minimum <a href='http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities' target='_new'>capability</a> needed to access the reports (default: <code>activate_plugins</code>). If this field is empty, <strong>all your users</strong> (including subscribers) will have access to the reports, unless a 'Read access' whitelist has been specified here below. In this case, the list has precedence over the capability.
ja: レポートのアクセスに必要な最低限の<a href='http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities' target='_new'>機能</a>を指定します。このフィールドを空にすると、下のホワイトリストでユーザーを指定しない限り、購読者を含むあらゆるユーザーがレポートにアクセスできるようになります。

en: Specify the minimum <a href='http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities' target='_new'>capability</a> required to configure Slimstat (default: <code>activate_plugins</code>). The whitelist here below can be used to override this option for specific users.
ja: SlimStat の設定を変更するために必要な最低限の<a href='http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities' target='_new'>機能</a>を指定します(初期設定: <code>activate_plugins</code>)。下のホワイトリストで指定されたユーザーはこのオプションを無視することができます。

en: Specify the number of items in each report.
ja: 各レポートで表示する項目の数を指定します。

en: Specify the number of items in the Activity Log.
ja: リアルタイム解析で表示する項目の数を指定します。

en: Syndication Reader
ja: RSS リーダー

en: The first page that a user views during a session. This is also known as the <em>entrance page</em>. For example, if they search for 'Brooklyn Office Space,' and they land on your home page, it gets counted (for that visit) as a landing page.
ja: ユーザーがセッション中に最初に表示したページです。このページは<em>エントランスページ</em>としても知られています。例えば、訪問者が「わたしのブログ」と検索してあなたのブログを訪れた時、表示されたページはランディングページとしてカウントされます。

en: There was an error decoding the add-ons list from the server. Please try again later.
ja: アドオン一覧の復号化にエラーが発生しました。しばらく経ってから再度お試しください。

en: There was an error retrieving the add-ons list from the server. Please try again later. Error Message:
ja: アドオン一覧の受信にエラーが発生しました。しばらく経ってから再度お試しください。エラーメッセージ:

en: There was an error updating the following options:
ja: 以下の理由でアップデートにエラーが発生しました:

en: This Year So Far
ja: 元日から現在まで

en: This report shows you what operating system families (no version considered) are popular among your visitors.
ja: このレポートは訪問者が使用している OS の種類を表示します。

en: This report shows you what user agent families (no version considered) are popular among your visitors.
ja: このレポートは訪問者が使用しているブラウザの種類を表示します。

en: This value includes not only posts, but also custom post types, regardless of their status
ja: この値は投稿だけでなく、カスタム投稿タイプも含まれます。下書き・公開などの状態は考慮されません。

en: Today
ja: 今日

en: Top Authors
ja: トップ 投稿者

en: Top Browser Families
ja: トップ ブラウザファミリー

en: Top Browsers
ja: トップ ブラウザ

en: Top Categories
ja: トップ カテゴリ

en: Top Countries
ja: トップ 国

en: Top Internal Searches
ja: トップ サイト内検索

en: Top Known Visitors
ja: トップ 既知の訪問者

en: Top Language Families
ja: トップ 言語ファミリー

en: Top Languages
ja: トップ 言語

en: Top OS Families
ja: トップ OS ファミリー

en: Top Operating Systems
ja: トップ OS

en: Top Pages Not Found
ja: トップ 404

en: Top Posts
ja: トップ 投稿

en: Top Referring Search Engines
ja: トップ 検索エンジン

en: Top Screen Resolutions
ja: トップ モニタ解像度

en: Top Search Terms
ja: トップ 検索キーワード

en: Top Service Providers
ja: トップ サービスプロバイダ

en: Top Tags
ja: トップ タグ

en: Top Users
ja: トップ ユーザー

en: Track Registered Users
ja: 登録ユーザーの解析

en: Track when your visitors click on link to external websites. This option required Spy Mode to be enabled.
ja: 訪問者が行ったサイト外へのリンクのクリックを解析します。このオプションはスパイモードの有効化が必要です。

en: Tracker
ja: 解析

en: Tracking Browser Caps
ja: ブラウザの機能を解析

en: Tracking Mode
ja: 解析モード

en: Traffic Sources
ja: トラフィック

en: URL accessed on your site
ja: サイト上でアクセスされた URL を入力します。

en: Unique IP
ja: ユニーク IP

en: Unique IPs
ja: ユニーク IP

en: Unique Landing Pages
ja: ユニーク ランディングページ

en: Unique Referrers
ja: ユニーク リファラー

en: Use <a href='http://www.jsdelivr.com/' target='_blank'>JSDelivr</a>'s CDN, by serving our tracking code from their fast and reliable network (free service).
ja: SlimStat のアクセス解析コードを高速で信頼性の高い <a href='http://www.jsdelivr.com/' target='_blank'>JSDelivr</a> の CDN (コンテンツ・デリバリー・ネットワーク) から受け取ります (無料サービス)。

en: Use your mouse wheel to zoom in and out
ja: ズームイン／アウト: マウスホイール

en: Used to differentiate between multiple requests to download a file from one internet address (IP) and requests originating from many distinct addresses
ja: サイトを訪れた全ての IP アドレスから重複を除いた値を表します。

en: Used to differentiate between multiple requests to download a file from one internet address (IP) and requests originating from many distinct addresses; since this measurement looks only at the internet address a pageview came from, it is useful, but not perfect
ja: サイトを訪れた全ての IP アドレスから重複を除いた値を表します。この値はあくまで IP アドレスだけを見るものであり、サイトを訪れた特定の個人の数を表す値ではありません。例えば、同じ人物が職場と自宅から同じサイトを訪れると、ユニーク IP は 2 としてカウントされます。

en: User agent (Firefox, Chrome, ...)
ja: User Agent (Firefox、Chrome、etc) を入力します。

en: Users having at least one of the <a href='http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities' target='_new'>capabilities</a> listed here below will not be tracked. Capabilities are case-insensitive.
ja: 指定した<a href='http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities' target='_new'>機能</a>のうちのいずれかを持つユーザーを解析から除外します。機能の大文字と小文字は区別されます。

en: Visit Duration
ja: 滞在時間

en: Visit ID
ja: 訪問 ID

en: Visitor's Name
ja: 訪問者名

en: Visitor's public IP address
ja: 訪問者のグローバル IP アドレスを入力します。

en: Visitors who came to your site via searches on Google or some other search engine.
ja: Google やその他の検索エンジンの検索を用いてあなたのサイトに訪れた訪問者の数です。

en: Visitors who had previously left a comment on your blog.
ja: 以前にブログにコメントを残したことのある訪問者の数です。

en: Visitors who landed on your site after searching for a keyword on Google, Yahoo, etc.
ja: Google や Yahoo などの検索結果ページからサイトを訪れた訪問者の数を表します。

en: Visitors who visited the site by typing the URL directly into their browser. <em>Direct</em> can also refer to the visitors who clicked on the links from their bookmarks/favorites, untagged links within emails, or links from documents that don't include tracking variables.
ja: ブラウザに直接 URL を打ち込んでサイトに訪れた訪問者です。この値にはブックマーク／お気に入り、またはリファラーを含まないローカルドキュメントや Eメール 内のリンクのクリックを経由してサイトを訪れた訪問者が含まれます。

en: Visitors who visited the site in the last 5 minutes coming from a search engine.
ja: 過去 5 分の間に検索エンジンからサイトに訪れた訪問者の数です。

en: Visitors' names according to the cookie set by Wordpress after they leave a comment
ja: 訪問者がコメントを残した際に保存される cookie に基づく訪問者名を入力します。

en: Visits
ja: 訪問

en: When visitors leave a comment on your blog, WordPress assigns them a cookie. Slimstat leverages this information to identify returning visitors. Please note that visitors also include registered users.
ja: 訪問者があなたのブログにコメントを残した際、WordPress はその訪問者に cookie を発行します。SlimStat はリピート訪問者を検出するためにこの情報を活用しています。この値には登録ユーザーが含まれます。

en: While zooming in, drag the chart to move to a different area
ja: チャートの移動: ズームイン中にドラッグ

en: Whitelist
ja: ホワイトリスト

en: WordPress Integration
ja: WordPress との統合

en: World Map
ja: 地域

en: Year
ja: 年

en: Yes
ja: はい

en: Yesterday
ja: 昨日

en: You can configure Slimstat to ignore a specific Country by setting the corresponding filter under Settings > Slimstat > Filters.
ja: 設定 > フィルター で対応するフィルターをセットすることで、特定の国を解析から除外することができます。

en: Your Slimstat tables have been successfully converted to InnoDB.
ja: SlimStat テーブルは正常に InnoDB に変換されました。

en: Your Website
ja: あなたの Web サイト

en: Your changes have been saved.
ja: 変更を保存しました。

en: Your content at a glance: posts, comments, pingbacks, etc. Please note that this report is not affected by the filters set here above.
ja: 投稿、コメント、ピンバックなどの情報を瞬時に閲覧できます。このレポートは上でセットしたフィルターの影響を受けない点に注意してください。

en: Your reports were successfully restored to their default arrangement.
ja: レポートの配置が初期状態に復元されました。

en: acrobat
ja: Acrobat

en: aix
ja: IBM AIX

en: amiga
ja: Amiga

en: android
ja: Android

en: author associated to that post/page when the resource was accessed
ja: アクセスされた投稿/ページに関連した投稿者を入力します。

en: beos
ja: Be OS

en: blackberry os
ja: BlackBerry OS

en: c-
ja: 不明

en: c-ad
ja: アンドラ

en: c-ae
ja: アラブ首長国連邦

en: c-af
ja: アフガニスタン

en: c-ag
ja: アンティグア・バーブーダ

en: c-ai
ja: アンギラ

en: c-al
ja: アルバニア

en: c-am
ja: アルメニア

en: c-ao
ja: アンゴラ

en: c-ar
ja: アルゼンチン

en: c-at
ja: オーストリア

en: c-au
ja: オーストラリア

en: c-aw
ja: アルバ

en: c-ax
ja: オーランド諸島 (フィンランド領)

en: c-az
ja: アゼルバイジャン

en: c-ba
ja: ボスニア・ヘルツェゴヴィナ

en: c-bb
ja: バルバドス

en: c-bd
ja: バングラデシュ

en: c-be
ja: ベルギー

en: c-bf
ja: ブルキナファソ

en: c-bg
ja: ブルガリア

en: c-bh
ja: バーレーン

en: c-bi
ja: ブルンジ

en: c-bj
ja: ベナン

en: c-bm
ja: バミューダ諸島 (イギリス領)

en: c-bn
ja: ブルネイ

en: c-bo
ja: ボリビア

en: c-br
ja: ブラジル

en: c-bs
ja: バハマ

en: c-bt
ja: ブータン

en: c-bw
ja: ボツワナ

en: c-by
ja: ベラルーシ

en: c-bz
ja: ベリーズ

en: c-ca
ja: カナダ

en: c-cd
ja: コンゴ民主共和国

en: c-cf
ja: 中央アフリカ共和国

en: c-cg
ja: コンゴ

en: c-ch
ja: スイス

en: c-ci
ja: コートジボワール

en: c-cl
ja: チリ

en: c-cm
ja: カメルーン

en: c-cn
ja: 中国

en: c-co
ja: コロンビア

en: c-cr
ja: コスタリカ

en: c-cu
ja: キューバ

en: c-cv
ja: カーボベルデ

en: c-cy
ja: キプロス

en: c-cz
ja: チェコ共和国

en: c-de
ja: ドイツ

en: c-dj
ja: ジブチ

en: c-dk
ja: デンマーク

en: c-dm
ja: ドミニカ

en: c-do
ja: ドミニカ共和国

en: c-dz
ja: アルジェリア

en: c-ec
ja: エクアドル

en: c-ee
ja: エストニア

en: c-eg
ja: エジプト

en: c-eh
ja: 西サモア

en: c-er
ja: エリトリア

en: c-es
ja: スペイン

en: c-et
ja: エチオピア

en: c-eu
ja: EU

en: c-fi
ja: フィンランド

en: c-fj
ja: フィジー

en: c-fk
ja: フォークランド諸島 (マルビナス諸島)

en: c-fo
ja: フェロー諸島

en: c-fr
ja: フランス

en: c-ga
ja: ガボン

en: c-gb
ja: イギリス

en: c-gd
ja: グレナダ

en: c-ge
ja: グルジア

en: c-gf
ja: フランス領ギアナ

en: c-gg
ja: ガーンジー島 (イギリス領)

en: c-gh
ja: ガーナ

en: c-gl
ja: グリーンランド

en: c-gm
ja: ガンビア

en: c-gn
ja: ギニア

en: c-gp
ja: グアドループ

en: c-gq
ja: 赤道ギニア

en: c-gr
ja: ギリシャ

en: c-gs
ja: サウスジョージア・サウスサンドイッチ島 (イギリス領)

en: c-gt
ja: グアテマラ

en: c-gw
ja: ギニアビサオ

en: c-gy
ja: ガイアナ

en: c-hk
ja: 香港

en: c-hn
ja: ホンジュラス

en: c-hr
ja: クロアチア

en: c-ht
ja: ハイチ

en: c-hu
ja: ハンガリー

en: c-id
ja: インドネシア

en: c-ie
ja: アイルランド

en: c-il
ja: イスラエル

en: c-im
ja: マン島 (イギリス領)

en: c-in
ja: インド

en: c-iq
ja: イラク

en: c-ir
ja: イラン

en: c-is
ja: アイスランド

en: c-it
ja: イタリア

en: c-je
ja: ジャージー島 (イギリス領)

en: c-jm
ja: ジャマイカ

en: c-jo
ja: ヨルダン

en: c-jp
ja: 日本

en: c-ke
ja: ケニア

en: c-kg
ja: キルギスタン

en: c-kh
ja: カンボジア

en: c-km
ja: コモロ

en: c-kn
ja: セントクリストファー・ネイビス

en: c-kp
ja: 北朝鮮

en: c-kr
ja: 韓国

en: c-kv
ja: コソボ

en: c-kw
ja: クウェート

en: c-ky
ja: ケイマン諸島

en: c-kz
ja: カザフスタン

en: c-la
ja: ラオス

en: c-lb
ja: レバノン

en: c-lc
ja: セントルシア

en: c-li
ja: リヒテンシュタイン

en: c-lk
ja: スリランカ

en: c-lr
ja: リベリア

en: c-ls
ja: レソト

en: c-lt
ja: リトアニア

en: c-lu
ja: ルクセンブルク

en: c-lv
ja: ラトビア

en: c-ly
ja: リビア

en: c-ma
ja: モロッコ

en: c-md
ja: モルドバ

en: c-me
ja: モンテネグロ

en: c-mf
ja: サン・マルタン (フランス領)

en: c-mg
ja: マダガスカル

en: c-mk
ja: マケドニア

en: c-ml
ja: マリ

en: c-mm
ja: ミャンマー

en: c-mn
ja: モンゴル

en: c-mq
ja: マルチニーク (フランス領)

en: c-mr
ja: モーリタニア

en: c-ms
ja: モントセラト (イギリス領)

en: c-mt
ja: マルタ

en: c-mu
ja: モーリシャス

en: c-mv
ja: モルディブ

en: c-mw
ja: マラウイ

en: c-mx
ja: メキシコ

en: c-my
ja: マレーシア

en: c-mz
ja: モザンビーク

en: c-na
ja: ナミビア

en: c-nc
ja: ニューカレドニア (フランス領)

en: c-ne
ja: ニジェール

en: c-ng
ja: ナイジェリア

en: c-ni
ja: ニカラグア

en: c-nl
ja: オランダ

en: c-no
ja: ノルウェー

en: c-np
ja: ネパール

en: c-nr
ja: ナウル

en: c-nz
ja: ニュージーランド

en: c-om
ja: オマーン

en: c-pa
ja: パナマ

en: c-pe
ja: ペルー

en: c-pg
ja: パプアニューギニア

en: c-ph
ja: フィリピン

en: c-pk
ja: パキスタン

en: c-pl
ja: ポーランド

en: c-pr
ja: プエルトリコ

en: c-ps
ja: パレスチナ

en: c-pt
ja: ポルトガル

en: c-pw
ja: パラオ

en: c-py
ja: パラグアイ

en: c-qa
ja: カタール

en: c-re
ja: レユニオン島 (フランス領)

en: c-ro
ja: ルーマニア

en: c-rs
ja: セルビア

en: c-ru
ja: ロシア

en: c-rw
ja: ルワンダ

en: c-sa
ja: サウジアラビア

en: c-sb
ja: ソロモン諸島

en: c-sc
ja: セイシェル

en: c-sd
ja: スーダン

en: c-se
ja: スウェーデン

en: c-sg
ja: シンガポール

en: c-si
ja: スロベニア

en: c-sj
ja: スバールバル・ヤンマイエン島 (ノルウェー領)

en: c-sk
ja: スロバキア

en: c-sl
ja: シエラレオネ

en: c-sn
ja: セネガル

en: c-so
ja: ソマリア

en: c-sr
ja: スリナム

en: c-ss
ja: 南スーダン

en: c-st
ja: サントメ・プリンシペ

en: c-sv
ja: エルサルバドル

en: c-sy
ja: シリア

en: c-sz
ja: スワジランド

en: c-tc
ja: タークス・カイコス諸島

en: c-td
ja: チャド

en: c-tg
ja: トーゴ

en: c-th
ja: タイ

en: c-tj
ja: タジキスタン

en: c-tl
ja: 東ティモール

en: c-tm
ja: トルクメニスタン

en: c-tn
ja: チュニジア

en: c-to
ja: トンガ

en: c-tr
ja: トルコ

en: c-tt
ja: トリニダード・トバゴ

en: c-tw
ja: 台湾

en: c-tz
ja: タンザニア

en: c-ua
ja: ウクライナ

en: c-ug
ja: ウガンダ

en: c-us
ja: アメリカ

en: c-uy
ja: ウルグアイ

en: c-uz
ja: ウズベキスタン

en: c-vc
ja: セントビンセントおよびグレナディン諸島

en: c-ve
ja: ベネズエラ

en: c-vg
ja: ヴァージン諸島 (イギリス領)

en: c-vi
ja: ヴァージン諸島 (アメリカ領)

en: c-vn
ja: ベトナム

en: c-vu
ja: バヌアツ

en: c-ws
ja: 西サモア

en: c-xx
ja: Unkwnon

en: c-xy
ja: ローカル IP

en: c-ye
ja: イエメン

en: c-za
ja: 南アフリカ

en: c-zm
ja: ザンビア

en: c-zw
ja: ジンバブエ

en: contains
ja: を含む

en: cygwin
ja: Cygwin

en: days
ja: 日間

en: debian
ja: Debian

en: digital unix
ja: Digital Unix

en: director
ja: Director

en: does not contain
ja: を含まない

en: does not match
ja: と一致しない

en: ends with
ja: で終わる

en: equals
ja: と等しい

en: flash
ja: Flash

en: freebsd
ja: FreeBSD

en: generally used in conjunction with <em>is not empty</em>, identifies human visitors
ja: 一般的に、人間の訪問者を確認する際 <em>is not empy</em> と合わせて使用されます。

en: hits
ja: ヒット

en: hp-ux
ja: HP-UX

en: ios
ja: iOS

en: iphone osx
ja: iPhone OSX

en: irix
ja: IRIX

en: is empty
ja: が空

en: is greater than
ja: より大きい

en: is less than
ja: より少ない

en: is not empty
ja: が空でない

en: is not equal to
ja: と等しくない

en: java
ja: Java

en: l-
ja: 不明

en: l-af
ja: アフリカーンス語

en: l-af-za
ja: アフリカーンス語 (南アフリカ)

en: l-ar
ja: アラビア語

en: l-ar-ae
ja: アラビア語 (UAE)

en: l-ar-bh
ja: アラビア語 (バーレーン)

en: l-ar-dz
ja: アラビア語 (アルジェリア)

en: l-ar-eg
ja: アラビア語 (エジプト)

en: l-ar-iq
ja: アラビア語 (イラク)

en: l-ar-jo
ja: アラビア語 (ヨルダン)

en: l-ar-kw
ja: アラビア語 (クウェート)

en: l-ar-lb
ja: アラビア語 (レバノン)

en: l-ar-ly
ja: アラビア語 (リビア)

en: l-ar-ma
ja: アラビア語 (モロッコ)

en: l-ar-om
ja: アラビア語 (オマーン)

en: l-ar-qa
ja: アラビア語 (カタール)

en: l-ar-sa
ja: アラビア語 (サウジアラビア)

en: l-ar-sy
ja: アラビア語 (シリア)

en: l-ar-tn
ja: アラビア語 (チュニジア)

en: l-ar-ye
ja: アラビア語 (イエメン)

en: l-az
ja: アゼルバイジャン語

en: l-az-az
ja: アゼルバイジャン語 (ラテン)

en: l-be
ja: ベラルーシ語

en: l-be-by
ja: ベラルーシ語 (ベラルーシ)

en: l-bg
ja: ブルガリア語

en: l-bg-bg
ja: ブルガリア語 (ブルガリア)

en: l-bs-ba
ja: ボスニア語

en: l-ca
ja: カタルーニャ語

en: l-ca-es
ja: バレンシア語

en: l-cs
ja: チェコ語

en: l-cs-cz
ja: チェコ語 (チェコ共和国)

en: l-cy
ja: ウェールズ語

en: l-cy-gb
ja: ウェールズ語 (イギリス)

en: l-da
ja: デンマーク語

en: l-da-dk
ja: デンマーク語 (デンマーク)

en: l-de
ja: ドイツ語

en: l-de-at
ja: ドイツ語 (オーストリア)

en: l-de-ch
ja: ドイツ語 (スイス)

en: l-de-de
ja: ドイツ語 (ドイツ)

en: l-de-li
ja: ドイツ語 (リヒテンシュタイン)

en: l-de-lu
ja: ドイツ語 (ルクセンブルク)

en: l-dv
ja: ディベヒ語

en: l-dv-mv
ja: ディベヒ語 (モルディブ)

en: l-el
ja: ギリシャ語

en: l-el-gr
ja: ギリシャ語 (ギリシャ)

en: l-empty
ja: 不明

en: l-en
ja: 英語

en: l-en-au
ja: 英語 (オーストラリア)

en: l-en-bz
ja: 英語 (ベリゼ)

en: l-en-ca
ja: 英語 (カナダ)

en: l-en-cb
ja: 英語 (西インド諸島)

en: l-en-gb
ja: 英語 (イギリス)

en: l-en-ie
ja: 英語 (アイルランド)

en: l-en-jm
ja: 英語 (ジャマイカ)

en: l-en-nz
ja: 英語 (ニュージーランド)

en: l-en-ph
ja: 英語 (フィリピン)

en: l-en-tt
ja: 英語 (トリニダード・トバゴ)

en: l-en-us
ja: 英語 (アメリカ合衆国)

en: l-en-za
ja: 英語 (南アフリカ)

en: l-en-zw
ja: 英語 (ジンバブエ)

en: l-eo
ja: エスペラント語

en: l-es
ja: スペイン語

en: l-es-ar
ja: スペイン語 (アルゼンチン)

en: l-es-bo
ja: スペイン語 (ボリビア)

en: l-es-cl
ja: スペイン語 (チリ)

en: l-es-co
ja: スペイン語 (コロンビア)

en: l-es-cr
ja: スペイン語 (コスタリカ)

en: l-es-do
ja: スペイン語 (ドミニカ共和国)

en: l-es-ec
ja: スペイン語 (エクアドル)

en: l-es-es
ja: スペイン語 (スペイン)

en: l-es-gt
ja: スペイン語 (グアテマラ)

en: l-es-hn
ja: スペイン語 (ホンジュラス)

en: l-es-mx
ja: スペイン語 (メキシコ)

en: l-es-ni
ja: スペイン語 (ニカラグア)

en: l-es-pa
ja: スペイン語 (パナマ)

en: l-es-pe
ja: スペイン語 (ペルー)

en: l-es-pr
ja: スペイン語 (プエルトリコ)

en: l-es-py
ja: スペイン語 (パラグアイ)

en: l-es-sv
ja: スペイン語 (エルサルバドル)

en: l-es-uy
ja: スペイン語 (ウルグアイ)

en: l-es-ve
ja: スペイン語 (ベネズエラ)

en: l-et
ja: エストニア語

en: l-et-ee
ja: エストニア語 (エストニア)

en: l-eu
ja: バスク語

en: l-eu-es
ja: バスク語 (スペイン)

en: l-fa
ja: ペルシャ語

en: l-fa-ir
ja: ペルシャ語 (イラン)

en: l-fi
ja: フィンランド語

en: l-fi-fi
ja: フィンランド語 (フィンランド)

en: l-fo
ja: フェロー語

en: l-fo-fo
ja: フェロー語 (フェロー諸島)

en: l-fr
ja: フランス語

en: l-fr-be
ja: フランス語 (ベルギー)

en: l-fr-ca
ja: フランス語 (カナダ)

en: l-fr-ch
ja: フランス語 (スイス)

en: l-fr-fr
ja: フランス語 (フランス)

en: l-fr-lu
ja: フランス語 (ルクセンブルク)

en: l-fr-mc
ja: フランス語 (モナコ)

en: l-gl
ja: ガリシア語

en: l-gl-es
ja: ガリシア語 (スペイン)

en: l-gu
ja: グジャラティ語

en: l-gu-in
ja: グジャラティ語 (インド)

en: l-he
ja: ヘブライ語

en: l-he-il
ja: ヘブライ語 (イスラエル)

en: l-hi
ja: ヒンディー語

en: l-hi-in
ja: ヒンディー語 (インド)

en: l-hr
ja: クロアチア語

en: l-hr-ba
ja: クロアチア語 (ボスニア)

en: l-hr-hr
ja: クロアチア語 (クロアチア)

en: l-hu
ja: ハンガリー語

en: l-hu-hu
ja: ハンガリー語 (ハンガリー)

en: l-hy
ja: アルメニア語

en: l-hy-am
ja: アルメニア語 (アルメニア)

en: l-id
ja: インドネシア語

en: l-id-id
ja: インドネシア語 (インドネシア)

en: l-is
ja: アイスランド語

en: l-is-is
ja: アイスランド語 (アイスランド)

en: l-it
ja: イタリア語

en: l-it-ch
ja: イタリア語 (スイス)

en: l-it-it
ja: イタリア語 (イタリア)

en: l-ja
ja: 日本語

en: l-ja-jp
ja: 日本語 (日本)

en: l-ka
ja: グルジア語

en: l-ka-ge
ja: グルジア語 (グルジア)

en: l-kk
ja: カザフ語

en: l-kk-kz
ja: カザフ語 (カザフスタン)

en: l-kn
ja: カンナダ語

en: l-kn-in
ja: カンナダ語 (インド)

en: l-ko
ja: 韓国語

en: l-ko-kr
ja: 韓国語 (韓国)

en: l-kok
ja: コンカニ語

en: l-kok-in
ja: コンカニ語 (インド)

en: l-ky
ja: キルギス語

en: l-ky-kg
ja: キルギス語 (カザフスタン)

en: l-lt
ja: リトアニア語

en: l-lt-lt
ja: リトアニア語 (リトアニア)

en: l-lv
ja: ラトビア語

en: l-lv-lv
ja: ラトビア語 (ラトビア)

en: l-mi
ja: マオリ語

en: l-mi-nz
ja: マオリ語 (ニュージーランド)

en: l-mk
ja: マケドニア語

en: l-mk-ml
ja: マケドニア語 (マケドニア)

en: l-mn
ja: モンゴル語

en: l-mn-mn
ja: モンゴル語 (モンゴル)

en: l-mr
ja: マラーティー語

en: l-mr-in
ja: マラーティー語 (インド)

en: l-ms
ja: マレー語

en: l-ms-bn
ja: マレー語 (ブルネイ)

en: l-ms-my
ja: マレー語 (マレーシア)

en: l-mt
ja: マルタ語

en: l-mt-mt
ja: マルタ語 (マルタ)

en: l-nb
ja: ノルウェー語

en: l-nb-no
ja: ノルウェー語 (ノルウェー)

en: l-nl
ja: オランダ語

en: l-nl-be
ja: オランダ語 (ベルギー)

en: l-nl-nl
ja: オランダ語 (オランダ)

en: l-nn-no
ja: ノルウェー語 (ノルウェー)

en: l-pa
ja: パンジャーブ語

en: l-pa-in
ja: パンジャーブ語 (インド)

en: l-pl
ja: ポーランド語

en: l-pl-pl
ja: ポーランド語 (ポーランド)

en: l-ps
ja: パシュトー語

en: l-ps-ar
ja: パシュトー語 (アフガニスタン)

en: l-pt
ja: ポルトガル語

en: l-pt-br
ja: ポルトガル語 (ブラジル)

en: l-pt-pt
ja: ポルトガル語 (ポルトガル)

en: l-qu
ja: ケチュア語

en: l-qu-bo
ja: ケチュア語 (ボリビア)

en: l-qu-ec
ja: ケチュア語 (エクアドル)

en: l-qu-pe
ja: ケチュア語 (ペルー)

en: l-ro
ja: ルーマニア語

en: l-ro-ro
ja: ルーマニア語 (ルーマニア)

en: l-ru
ja: ロシア語

en: l-ru-ru
ja: ロシア語 (ロシア)

en: l-se
ja: 北部サーミ語

en: l-se-fi
ja: 北部サーミ語 (フィンランド)

en: l-se-no
ja: 北部サーミ語 (ノルウェー)

en: l-se-se
ja: 北部サーミ語 (スウェーデン)

en: l-sk
ja: スロバキア語

en: l-sk-sk
ja: スロバキア語 (スロバキア)

en: l-sl
ja: スロベニア語

en: l-sl-si
ja: スロベニア語 (スロベニア)

en: l-sq
ja: アルバニア語

en: l-sq-al
ja: アルバニア語 (アルバニア)

en: l-sr-ba
ja: セルビア語 (ボスニア・ヘルツェゴヴィナ)

en: l-sr-sp
ja: セルビア語 (セルビア・モンテネグロ)

en: l-sv
ja: スウェーデン語

en: l-sv-fi
ja: スウェーデン語 (フィンランド)

en: l-sv-se
ja: スウェーデン語 (スウェーデン)

en: l-sw
ja: スワヒリ語

en: l-sw-ke
ja: スワヒリ語 (ケニア)

en: l-ta
ja: タミル語

en: l-ta-in
ja: タミル語 (インド)

en: l-te
ja: テルグ語

en: l-te-in
ja: テルグ語 (インド)

en: l-th
ja: タイ語

en: l-th-th
ja: タイ語 (タイ)

en: l-tl
ja: タガログ語

en: l-tl-ph
ja: タガログ語 (フィリピン)

en: l-tn
ja: ツワナ語

en: l-tn-za
ja: ツワナ語 (南アフリカ)

en: l-tr
ja: トルコ語

en: l-tr-tr
ja: トルコ語 (トルコ)

en: l-ts
ja: ツォンガ語

en: l-tt
ja: タタール語

en: l-tt-ru
ja: タタール語 (ロシア)

en: l-uk
ja: ウクライナ語

en: l-uk-ua
ja: ウクライナ語 (ウクライナ)

en: l-ur
ja: ウルドゥー語

en: l-ur-pk
ja: ウルドゥー語 (パキスタン)

en: l-uz
ja: ウズベク語

en: l-uz-uz
ja: ウズベク語 (ウズベキスタン)

en: l-vi
ja: ベトナム語

en: l-vi-vn
ja: ベトナム語 (ベトナム)

en: l-xh
ja: コサ語

en: l-xh-za
ja: コサ語 (南アフリカ)

en: l-xx
ja: 不明

en: l-zh
ja: 中国語

en: l-zh-cn
ja: 中国語 (簡体字)

en: l-zh-hk
ja: 中国語 (香港)

en: l-zh-mo
ja: 中国語 (マカオ)

en: l-zh-sg
ja: 中国語 (シンガポール)

en: l-zh-tw
ja: 中国語 (繁体字)

en: l-zu
ja: ズールー語

en: l-zu-za
ja: ズールー語 (南アフリカ)

en: linux
ja: Linux

en: mac
ja: Mac

en: mac68k
ja: Mac 68K

en: macosx
ja: Mac OS X

en: macppc
ja: Mac PowerPC

en: matches
ja: と一致

en: mediaplayer
ja: Media Player

en: netbsd
ja: NetBSD

en: openbsd
ja: OpenBSD

en: openvms
ja: Open VMS

en: os/2
ja: IBM OS/2

en: p-and
ja: Android

en: p-bla
ja: BlackBerry

en: p-chr
ja: Chrome OS

en: p-fre
ja: Linux FreeBSD

en: p-ios
ja: Apple iOS

en: p-jav
ja: Java-Based OS

en: p-lin
ja: Linux

en: p-mac
ja: Apple

en: p-sym
ja: Symbian OS

en: p-unk
ja: 不明

en: p-win
ja: Microsoft

en: palm
ja: Palm

en: post, page, cpt:<em>custom-post-type</em>, attachment, singular, post_type_archive, tag, taxonomy, category, date, author, archive, search, feed, home; please refer to the <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Conditional_Tags">Conditional Tags</a> manual page for more information
ja: post, page, cpt:<em>custom-post-type</em>, attachment, singular, post_type_archive, tag, taxonomy, category, date, author, archive, search, feed, home などの条件分岐タグを入力します。詳細については<a target="_blank" href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Conditional_Tags">条件分岐タグ</a>マニュアルページを参照してください。

en: powertv
ja: PowerTV

en: quicktime
ja: QuickTime

en: real
ja: Real

en: records
ja: レコード

en: records deleted from your database.
ja: レコードはデータベースから削除されました。

en: risc os
ja: Risc OS

en: seconds
ja: 秒

en: set the filter to Referer contains cd=N&, where N is the position you are looking for
ja: cd=N& を含むリファラーにフィルターをセットします。N は表示したいリファラーの位置を表します。

en: silverlight
ja: Silverlight

en: solaris
ja: Solaris

en: sounds like
ja: に近い

en: starts with
ja: で始まる

en: sunos
ja: Sun OS

en: switch to InnoDB
ja: InnoDB へ切替

en: symbianos
ja: Symbian OS

en: the originating IP address of a client connecting to a web server through an HTTP proxy or load balancer
ja: HTTP プロキシまたはロードバランサーを通して Web サーバーに接続したクライアントの IP アドレスです。

en: this field is set to <em>[pre]</em> if the resource has been accessed through <a target="_blank" href="https://developer.mozilla.org/en/Link_prefetching_FAQ">Link Prefetching</a> or similar techniques
ja: このフィールドは Firefox の<a target="_blank" href="https://developer.mozilla.org/en/Link_prefetching_FAQ">リンク先読み機能</a>、またはこれに類似した機能を通じてリソースがアクセスされた場合、<code>[pre]</code> にセットされます。

en: unix
ja: Unix

en: unknown
ja: 不明

en: user agent version (9.0, 11, ...)
ja: User Agent のバージョン (9.0、11、etc) を入力します。

en: viewport width and height (1024x768, 800x600, ...)
ja: モニタ解像度の幅と高さ (1024x768、800x600、1920x1080、etc) を入力します。

en: visitor's originating IP address, if available
ja: 訪問者の送信元 IP を入力します (有効な場合)。

en: wap
ja: WAO

en: webos
ja: Web OS

en: win16
ja: Windows 16-bit

en: win2000
ja: Windows 2000

en: win2003
ja: Windows 2003

en: win31
ja: Windows 3.1

en: win32
ja: Windows 32-bit

en: win7
ja: Windows 7

en: win8
ja: Windows 8

en: win8.1
ja: Windows 8.1

en: win95
ja: Windows 95

en: win98
ja: Windows 98

en: wince
ja: Windows CE

en: winme
ja: Windows ME

en: winnt
ja: Windows NT

en: winphone7
ja: Windows Phone 7

en: winvista
ja: Windows Vista

en: winxp
ja: Windows XP

en: wyderos
ja: WyderOS

en: xx
ja: 不明

en: you can specify the timeframe by entering a number in the <em>interval</em> field; use -1 to indicate <em>to date</em> (i.e., day=1, month=1, year=blank, interval=-1 will set a year-to-date filter)
ja: '日間'フィールドに数字を入力することで期間を指定できます。現在 (今日) までの期間を指定したい場合は、-1 を入力します (例: 日=1、月=1、年=空白、日間=-1で元旦から現在までのフィルターがセットされる)。
