WP e-Commerce - en to ja translation catalogue (253 entries)

en: API Key Reset
ja: API Keyをリセット

en: Accepted Payment
ja: 受諾済み支払

en: Actions
ja: アクション

en: Activate the payment gateways that you want to make available to your customers by selecting them below.
ja: 有効化したい支払ゲートウェイを選択してください

en: Active
ja: 有効

en: Add
ja: 追加

en: Add Custom Meta
ja: カスタムメタを保存

en: Add New Form Field
ja: 新しいフォームフィールドを追加

en: Add New Product
ja: 新商品を追加

en: Add To Cart
ja: カートに追加

en: Add quantity field to each product description
ja: 各商品の説明欄に数量フィールドを追加

en: Additional Description
ja: 追加の説明

en: Address
ja: 住所

en: Address 1
ja: 住所1

en: Address 2
ja: 住所2

en: Admin Menu
ja: 管理メニュー

en: Admin Report
ja: 管理レポート

en: Apply On All Products
ja: すべての商品に適用

en: Avg. Customer Rating
ja: 顧客の評価平均

en: Base Country/Region
ja: 基準国

en: Bottom
ja: ボトム

en: Button Settings
ja: ボタン設定

en: Button Type
ja: ボタンタイプ

en: Buy Now
ja: 今すぐオーダー

en: By Default Display Comments on
ja: 既定のコメント対象

en: Calculate Shipping Price
ja: 配送料を計算

en: Cart Location
ja: カートの表示位置

en: Catalog View
ja: カタログの表示形式

en: Checkout
ja: チェックアウト

en: Checkout Page Settings
ja: チェックアウトページの設定

en: Checkout Settings
ja: チェックアウト設定

en: Choose a downloadable file for this product:
ja: この商品でダウンロード可能なファイルを選択してください:

en: Choose a downloadable file for this variation
ja: このバリエーションでダウンロード可能なファイルを選択してください

en: City
ja: 市町村

en: Click to download
ja: クリックしてダウンロード

en: Closed Order
ja: 完了オーダー

en: Comment Settings
ja: コメント設定

en: Continue Shopping
ja: 買い物を続ける

en: Country
ja: 国

en: Coupon
ja: クーポン

en: Coupon Code
ja: クーポンコード

en: Currency Settings
ja: 通貨の設定

en: Currency type
ja: 通貨タイプ

en: Current Month
ja: 今月

en: Custom Messages
ja: メール設定

en: Custom Meta
ja: カスタムメタ

en: Customer Details
ja: 顧客の詳細

en: Date
ja: 日付

en: Default Product Group Thumbnail Size
ja: サムネールの既定サイズ－グループ

en: Default Product Thumbnail Size
ja: サムネールの既定サイズ－商品

en: Default View
ja: 既定のビュー

en: Delivery State
ja: 配送先－都道府県

en: Description
ja: 説明

en: Details
ja: 詳細

en: Disable link in Title
ja: 商品名リンクを隠す

en: Display "+ Postage & Tax"
ja: "+消費税"を表示

en: Display "Add To Cart" Button
ja: "カートに追加"ボタンを表示

en: Display "More Details" Button
ja: "さらに詳しく"ボタンを表示

en: Display Cross Sales
ja: クロスセルを表示

en: Display Description
ja: 説明を表示

en: Display Fancy Purchase Notifications
ja: 特別な購入通知を表示

en: Display How Customer Found Us Survey
ja: 当店をどこでお知りになりましたか?－を表示

en: Download CSV
ja: CSVをダウンロード

en: Downloads Left
ja: 残りダウンロード回数

en: Edit
ja: 編集

en: Email
ja: メール

en: Enter the payment instructions that you wish to display to your customers when they make a purchase
ja: 支払方法に関して顧客に表示したいメッセージがあれば入力してください

en: Enter your API name and key to release it from an old site that you no longer use.
ja: API Keyをリセットします

en: Expiry
ja: 終了

en: External Link
ja: 外部リンク

en: External Shipping Calculators
ja: 国際配送料の計算

en: File Names
ja: ファイル名

en: Final Total
ja: 総合計

en: Fix Product Group Permalinks
ja: グループのパーマリンクを修正

en: Flat Rate Settings
ja: フラットレート設定

en: For example, this is where you the Shop Owner might enter your bank account details or address so that your customer can make their manual payment.
ja: ショップオーナーが顧客に提示したい送金先の口座情報や住所などを入力します

en: GST/Tax Rate
ja: GST/消費税率

en: Go Back
ja: 戻る

en: Go to Checkout
ja: チェックアウトする

en: Grid View
ja: グリッド形式

en: Heading
ja: 見出し

en: Height
ja: 高さ

en: Here you can customise the forms to be displayed in your checkout page. The checkout page is where you collect important user information that will show up in your purchase logs i.e. the buyers address, and name...
ja: チェックアウトページに表示されるフォームをカスタマイズできます。チェックアウトページで集められた重要なユーザー情報は購買ログに表示されます。例：顧客名、住所...

en: Hide "Add to cart" button
ja: "カートに追加"ボタンを隠す

en: If yes then you must also turn on the wordpress option "Any one can register"
ja: はいを選んだ場合WordPressの一般設定で"誰でもユーザー登録ができるようにする"を選択する必要があります

en: If you are based in America then you need to set your own Zipcode for UPS and USPS to work. This should be the Zipcode for your Base of Operations.
ja: 米国で営業しUPS/USPSを利用する場合には、自社所在地の郵便番号（Zipcode）設定が必要です

en: If you are only selling digital downloads, you should select no to disable the shipping on your site.
ja: デジタルダウンロード販売のみを行う場合、いいえを選択します

en: Image
ja: イメージ

en: Internal Shipping Calculators
ja: 国内配送料の計算

en: International Shipping Fee
ja: 国際配送料

en: Item Number
ja: アイテム番号

en: Job Dispatched
ja: 送信ジョブ

en: Label
ja: ラベル

en: Label Description
ja: ラベル説明

en: Latest Products
ja: 最新の商品

en: List View
ja: リストビュー

en: Local Shipping Fee
ja: 国内配送料

en: Lock downloads to IP address
ja: 特定IPアドレスに制限

en: Manual
ja: マニュアル

en: Max downloads per file
ja: ファイルの最大ダウンロード数

en: Members Only Module
ja: Activation Settings: Members Module

en: More Details
ja: さらに詳しく

en: Name
ja: 名前

en: No
ja: いいえ

en: No Product
ja: 商品がありません

en: Order | Orders
ja[0]: 表示順

en: Order Details
ja: 注文の詳細

en: Order Pending: Payment Required
ja: ペンディング: 支払いが必要

en: Order Received
ja: 受信

en: Order Status
ja: 注文ステータス

en: PDF
ja: PDFファイル

en: Packing Slip
ja: 出荷伝票

en: Page
ja: ページ

en: Page Number position
ja: ページ番号の位置

en: Pagination settings
ja: ページネーション設定

en: Payment Method
ja: 支払い手段

en: People who bought this item also bought
ja: この商品を買った方は次の商品も購入しています

en: Personalisation Options
ja: パーソナリゼーションオプション

en: Phone
ja: 電話

en: Please Select A Payment Gateway
ja: 支払ゲートウェイを選択してください

en: Please agree to the terms and conditions, otherwise we cannot process your order.
ja: 利用条件オプションを選択してください。選択しないと注文処理ができません。

en: Please choose a country below to calculate your shipping costs
ja: 送料を計算するため国を選択します

en: Please enter a valid address
ja: 正しい住所を入力してください

en: Please enter a valid email address
ja: 正しいメールアドレスを入力してください

en: Please enter a valid name
ja: 正しい名を入力してください

en: Please enter a valid phone number
ja: 正しい電話番号を入力してください

en: Please enter a valid surname
ja: 正しい姓を入力してください

en: Please enter your town or city.
ja: 市町村を入力してください

en: Please select your country from the list.
ja: 国を選択してください

en: Postage &amp; Tax
ja: 郵便料金&amp;消費税

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: Preview
ja: プレビュー

en: Price
ja: 価格

en: Price Range
ja: 価格レンジ

en: Product
ja: 商品

en: Product Code
ja: 商品コード

en: Product Display
ja: 商品の表示方法

en: Product Donations
ja: 寄付

en: Product Download
ja: 商品をダウンロード

en: Product Grouping Widget
ja: 商品グルーピングウィジェット

en: Product Groups Only (All products displayed)
ja: グループのみ(全商品を表示)

en: Product Groups/Products Display
ja: グループと商品の表示方法

en: Product Name
ja: 商品名

en: Product Page Settings
ja: 商品ページ設定

en: Product Settings
ja: 商品表示の設定

en: Product Specials
ja: スペシャルオファー

en: Product Tags
ja: 商品タグ

en: Products Page
ja: 商品ページ

en: Purchase Log Email
ja: 購入ログを送信するメールアドレス

en: Purchase Receipt
ja: レシート

en: Purchase Report
ja: 購入レポート

en: Purchase unavailable options
ja: その他のオプションを購入

en: Qty
ja: 数量

en: RSS Address
ja: RSSアドレス

en: Remove
ja: 削除

en: Remove this record
ja: このレコードを削除

en: Replace Page Title With Product/Category Name
ja: ページタイトルをカテゴリーで置換

en: Resend Receipt to Buyer
ja: 顧客にメールを再送信する

en: Reset API Key
ja: API keyをリセット

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Save Profile
ja: プロファイルを保存

en: Saved
ja: 保存されました

en: Select your primary business location.
ja: 営業している国を選択してください

en: ShipWire Email
ja: ShipWireメール

en: ShipWire Password
ja: ShipWireパスワード

en: ShipWire Settings
ja: ShipWire設定

en: Shipping Modules
ja: 配送モジュール

en: Shipping Options
ja: 配送オプション

en: Shipping Price
ja: 送料

en: Shopping Cart Settings
ja: ショッピングカート設定

en: Show Advanced Search
ja: "高度な検索"を表示

en: Show All
ja: すべてを表示

en: Show All Products
ja: すべての商品を表示

en: Show Breadcrumbs
ja: パンくずリスト表示

en: Show Dropshop on every page
ja: すべてのページでDropshopを表示

en: Show Dropshop only on product page
ja: 商品ページでのみDropshopを表示

en: Show Product Ratings
ja: 商品の評価を表示

en: Show Search
ja: 検索を表示

en: Show Share This (Social Bookmarks)
ja: Share Thisを表示 (ソーシャルブックマーク)

en: Show Thumbnail Gallery
ja: サムネールギャラリーを表示

en: Show Thumbnails
ja: サムネールを表示

en: Show images only
ja: イメージのみ表示

en: Single Product Image Size
ja: 単独商品のイメージサイズ

en: Sliding Product Groups (1 product per page)
ja: グループをスライド(1商品/１ページ)

en: Sort Product By
ja: ソート順

en: Start
ja: 開始

en: State
ja: 都道府県

en: Status
ja: ステータス

en: Stock
ja: 在庫

en: Stock Keeping Unit
ja: 在庫単位

en: Table Rate Price
ja: テーブルレート価格

en: Tags can be used
ja: 利用可能タグ

en: Target Markets
ja: ターゲットマーケット

en: Tax
ja: 消費税

en: Tax Settings
ja: 消費税率

en: Text
ja: テキスト

en: Textarea
ja: テキスト領域

en: Thank you, your purchase is pending, you will be sent an email once the order clears.
ja: ご注文ありがとうございました。あなたのオーダーは現在処理中です。ご注文が確定次第、メールを差し上げます。

en: Thanks, the coupon has been added.
ja: クーポンが追加されました

en: Thanks, the purchase log record has been deleted
ja: 購入ログは削除されました

en: Thanks, your changes have been saved.
ja: 変更が保存されました

en: The Transaction was successful
ja: トランザクションは成功しました

en: The administrator has unlocked your file
ja: ファイルのロックが管理者によって解除されました

en: There are no products in this group.
ja: このグループには商品がありません

en: There have not been any purchases yet.
ja: データがありません

en: These notes are only available here.
ja: この注意書きはここでのみ表示されます

en: This download is no longer valid, Please contact the site administrator for more information.
ja: このダウンロードは無効です

en: This is a donation, checking this box populates the donations widget.
ja: 寄付のみ－ウィジェットで表示する

en: This product has no available stock
ja: This product has no stock remaining.

en: This product has sold out.
ja: この商品は売り切れです

en: This users cart was empty
ja: このユーザーのカートは空です

en: This will be the Email address that the Purchase Reciept is sent to.
ja: 領収メール送付先

en: Thumbnail Settings
ja: サムネール

en: Thumbnail&nbsp;Size
ja: 表示サイズ

en: Time Uploaded
ja: アップロード所要時間

en: To configure a shipping module select one on the left.
ja: 配送オプションを選択して設定します

en: To over-ride the presentation settings for this group you can enter in your prefered settings here
ja: 以下のパラメータを指定してこのグループの画面上の表示方法を変更できます

en: Top
ja: トップ

en: Total
ja: 合計

en: Total Price
ja: 合計価格

en: Total Shipping
ja: 配送料計

en: Tracking Email Message
ja: トラッキングメール

en: Tracking Email Subject
ja: トラッキングメールの件名

en: Transaction ID
ja: トランザクションID

en: Transaction Id
ja: トランザクションId

en: Transaction Results
ja: 取引結果

en: Update
ja: 再計算

en: Update &raquo;
ja: 更新

en: Update Page URLs
ja: ページのURLを更新

en: Upgrades
ja: アップグレードページ

en: Use IntenseDebate Comments
ja: IntenseDebateを利用したコメントを有効化

en: Use Live Search
ja: Live Searchを利用

en: Use Pagination
ja: ページネーションを使用

en: Use Shipping
ja: 配送業者を利用

en: Users can upload images on single product page to purchase logs.
ja: チェックアウト時に購入ログにイメージをアップロード可能

en: Users must register before checking out
ja: チェックアウト前に登録が必要

en: Value
ja: 値

en: View Packing Slip
ja: 出荷伝票を見る

en: Visit the shop
ja: ショップを訪問する

en: We Recommend
ja: 以下のPayment Gatewayを推奨します

en: Weight
ja: 重さ

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Width
ja: 幅

en: Yes
ja: はい

en: You have not purchased any downloadable products yet.
ja: ダウンロード商品を購入していません.

en: You just added "[product_name]" to your cart.
ja: 商品 "[product_name]" がカートに追加されました。

en: You must be logged in to use this page. Please use the form below to login to your account.
ja: このページの利用にはログインが必要です。以下のフォームからログインしてください。

en: You need to enable the widgets plugin to use this
ja: ウィジェットプラグインを有効化してください

en: Your API key has been Reset
ja: API Keyがリセットされました

en: Your Account
ja: あなたのアカウント

en: Your Rating
ja: あなたの評価

en: Your Transaction ID
ja: あなたのトランザクションID

en: number of products to show per page
ja: ページあたりの表示商品数
