totalpoll - en to hi translation catalogue (490 entries)

en: Invalid Poll ID
hi: अमान्य पोल आईडी

en: Module installed.
hi: मॉड्यूल स्थापित

en: Module downloaded and installed.
hi: मॉड्यूल डाउनलोड और स्थापित।

en: Module updated.
hi: मॉड्यूल अपडेट किया गया।

en: Module uninstalled.
hi: मॉड्यूल अनइंस्टॉल किया गया।

en: Module activated.
hi: मॉड्यूल सक्रिय

en: Module deactivated.
hi: मॉड्यूल निष्क्रिय

en: Saved.
hi: सुरक्षित।

en: Purged.
hi: साफ़ किया।

en: Plugin is not supported.
hi: प्लगइन समर्थित नहीं है।

en: Invalid Poll ID.
hi: अमान्य पोल आईडी

en: Widget added successfully.
hi: विडगेट सफलतापूर्वक जोड़ा गया।

en: Invalid Sidebar ID.
hi: अमान्य साइडबार आईडी।

en: Dashboard
hi: डैशबोर्ड

en: Entries
hi: प्रविष्टियां

en: Insights
hi: इनसाइट्स

en: Log
hi: लॉग

en: Logs
hi: लॉग्स

en: Templates
hi: टेम्पलेट्स

en: Extensions
hi: एक्सटेंशन

en: Options
hi: विकल्प

en: Product activated!
hi: उत्पाद सक्रिय!

en: You're now receiving updates.
hi: अब आप अपडेट प्राप्त कर रहे हैं।

en: Activation code
hi: एक्टिवेशन कोड

en: Product activation for %s
hi: %s के लिए उत्पाद सक्रियण

en: Activating
hi: सक्रिय कर रहा है

en: Activate
hi: सक्रिय

en: Credits
hi: क्रेडिट

en: TotalPoll made possible thanks to these projects and contributors.
hi: TotalPoll को इन परियोजनाओं और योगदानकर्ताओं ने संभव बनाया।

en: Overview
hi: अवलोकन

en: Get started
hi: शुरू हो जाओ

en: What's new
hi: नया क्या है

en: Support
hi: समर्थन

en: Activation
hi: सक्रियण

en: Get Started
hi: शुरू हो जाओ

en: It's time to create your first poll.
hi: अब आपका पहला पोल बनाने का समय है।

en: There are no polls yet.
hi: अभी तक कोई चुनाव नहीं हुए हैं।

en: Create Poll
hi: पोल बनायें

en: Untitled
hi: शीर्षक-हीन

en: Live
hi: लाइव

en: Pending
hi: अपूर्ण

en: Votes
hi: वोट

en: Translate
hi: अनुवाद

en: Help us translate TotalPoll to your language and get an item from our store for free.
hi: हमें अपनी भाषा में  TotalPoll का अनुवाद करने में सहायता करें और हमारे स्टोर से एक आइटम मुफ्त में प्राप्त करें।

en: Stay in the loop
hi: लूप में रहें

en: Your email
hi: आपका ईमेल

en: Subscribe
hi: सब्सक्राइब

en: Follow us
hi: हमारा अनुसरण करो

en: Spread the word
hi: प्रचार कीजिये

en: Please consider <a href="https://codecanyon.net/downloads/">leaving a review</a>. You could also get a chance to win a free item from our store by tweeting about TotalPoll!
hi: कृपया <a href="https://codecanyon.net/downloads/"> समीक्षा छोड़ने </a> पर विचार करें। आप TotalPoll के बारे में ट्वीट करके हमारे स्टोर से एक मुफ्त आइटम जीतने का मौका भी प्राप्त कर सकते हैं!

en: Tweet
hi: ट्वीट

en: How can we help you?
hi: हम आपकी किस प्रकार मदद कर सकते हैं?

en: Search our knowledge base for detailed answers and tutorials.
hi: विस्तृत उत्तरों और ट्यूटोरियल के लिए हमारे ज्ञान आधार खोजें।

en: Enter some keywords
hi: कुछ कीवर्ड दर्ज करें

en: Search
hi: खोज

en: Community Support
hi: सामुदायिक समर्थन

en: Join and ask TotalSuite community for help.
hi: मदद के लिए TotalSuite समुदाय में शामिल हों और पूछें।

en: Visit Forums
hi: फोरम पर जाएं

en: Customer Support
hi: ग्राहक सहायता

en: Our support team is here to help you.
hi: हमारी सहायता टीम आपकी मदद करने के लिए यहां है।

en: Send Ticket
hi: टिकट भेजें

en: You're in a hurry? We've got your back!
hi: आप जल्दी में हो? हमें आपकी सहायता करेंगे!

en: Learn More
hi: और अधिक जानें

en: HTML
hi: एचटीएमएल

en: Please select a poll
hi: कृपया एक पोल का चयन करें

en: From
hi: से

en: To
hi: को

en: Clear
hi: स्पष्ट

en: Apply
hi: लागू करें

en: Date
hi: तारीख

en: Nothing. Nada. Niente. Nickts. Rien.
hi: कुछ नहीं। Nada। Niente। Nickts। Rien।

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Download as
hi: के रूप में डाउनलोड करें

en: Status
hi: स्थिति

en: Action
hi: कार्य

en: IP
hi: आईपी

en: Browser
hi: ब्राउज़र

en: Poll
hi: पोल

en: User name
hi: उपयोगकर्ता नाम

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईडी

en: User login
hi: उपयोगकर्ता लॉग इन

en: User email
hi: उपयोगकर्ता ईमेल

en: Details
hi: विवरण

en: Upload
hi: अपलोड

en: Modules
hi: माड्‌यूल

en: Install
hi: इंस्टॉल करें

en: If you have a template or extension in .zip format, you may install it by uploading it here.
hi: यदि आपके पास .zip प्रारूप में टेम्पलेट या एक्सटेंशन है, तो आप इसे यहां अपलोड करके इंस्टॉल कर सकते हैं।

en: By
hi: द्वारा

en: Update
hi: अपडेट

en: Uninstall
hi: स्थापना रद्द करें

en: Deactivate
hi: निष्क्रिय करें

en: Version
hi: संस्करण

en: %s Vote | %s Votes
hi[0]: %s वोट
hi[1]: %s वोट

en: %s Votes
hi: %s वोट

en: Buttons
hi: बटन

en: Previous page
hi: पिछला पृष्ठ

en: Next page
hi: अगला पृष्ठ

en: Results
hi: परिणाम

en: Vote
hi: वोट

en: Back
hi: वापस

en: Proceed
hi: आगे बढ़ें

en: Errors
hi: त्रुटियाँ

en: You cannot vote again in this poll.
hi: आप इस पोल में फिर से वोट नहीं दे सकते।

en: You have to vote for at least one choice.
hi: आपको कम से कम एक विकल्प के लिए वोट करना होगा।

en: You have to vote for at least %d choices.
hi: आपको कम से कम %d विकल्पों के लिए वोट करना होगा।

en: You cannot vote for more than one choice.
hi: आप एक से अधिक विकल्पों के लिए वोट नहीं कर सकते हैं।

en: You cannot vote for more than %d choices.
hi: आप %d से अधिक विकल्पों के लिए वोट नहीं कर सकते हैं।

en: You have entered an invalid captcha code.
hi: आपने अमान्य कैप्चा कोड दर्ज किया है।

en: You cannot vote because the quota has been exceeded.
hi: आप वोट नहीं दे सकते क्योंकि कोटा पार हो गया है।

en: You cannot see results before voting.
hi: वोट से पहले आप परिणाम नहीं देख सकते हैं।

en: You cannot vote because this poll has not started yet.
hi: आप वोट नहीं दे सकते क्योंकि यह पोल अभी तक शुरू नहीं हुआ है।

en: You cannot vote because this poll has expired.
hi: आप वोट नहीं कर सकते क्योंकि यह पोल समाप्त हो गया है।

en: You cannot vote because this poll is not available in your region.
hi: आप वोट नहीं दे सकते क्योंकि यह पोल आपके क्षेत्र में उपलब्ध नहीं है।

en: You cannot vote because you have insufficient rights.
hi: आप वोट नहीं दे सकते क्योंकि आपके पास अपर्याप्त अधिकार हैं।

en: You cannot vote because you are a guest, please <a href="%s">sign in</a> or <a href="%s">register</a>.
hi: आप वोट नहीं दे सकते क्योंकि आप अतिथि हैं, कृपया <a href="%s"> पर साइन इन करें </a> या <a href="%s"> पंजीकरण </a> करें।

en: Voting via links has been disabled for this poll.
hi: इस पोल के लिए लिंक के माध्यम से वोट अक्षम कर दिया गया है।

en: Validations
hi: सत्यापन

en: {{label}} must be a valid email address.
hi: {{label} एक वैध ईमेल पता होना चाहिए।

en: {{label}} must be filled.
hi: {{label} भरना आवश्यक है।

en: {{label}} is not within the supported range.
hi: {{label} समर्थित सीमा के भीतर नहीं है।

en: {{label}} has been used before.
hi: {{label}} को पहले उपयोग किया जा चुका है

en: {{label}} is not accepted.
hi: {{label} स्वीकार नहीं किया गया है।

en: {{label}} does not allow this value.
hi: {{label} इस मान की अनुमति नहीं देता है।

en: General
hi: सामान्य

en: Performance
hi: प्रदर्शन

en: Services
hi: सेवाएं

en: Sharing
hi: साझा करना

en: Advanced
hi: आगे

en: Notifications
hi: सूचनाएं

en: Expressions
hi: भाव

en: Migration
hi: प्रवास

en: Import & Export
hi: आयात निर्यात

en: Debug
hi: डिबग

en: Always embed CSS with HTML.
hi: एचटीएमएल के साथ हमेशा सीएसएस एम्बेड करें।

en: This option might be useful when WordPress isn't running on standard filesystem.
hi: जब वर्डप्रेस मानक फाइल सिस्टम पर नहीं चल रहा है यह विकल्प उपयोगी हो सकता है ।

en: Render full poll when listed in polls archive.
hi: पोल संग्रह में सूचीबद्ध होने पर पूर्ण पोल प्रस्तुत करें।

en: This option will render all polls instead of showing titles only.
hi: यह विकल्प केवल शीर्षक दिखाने के बजाय सभी पोल प्रस्तुत करेगा।

en: Disable polls archive.
hi: पोल संग्रह अक्षम करें।

en: Remove all data on uninstall.
hi: अनइंस्टॉल करने पर सभी डेटा हटाएं।

en: Heads up! This will remove all TotalPoll data including options, cache files and polls.
hi: सचेत! यह विकल्प, कैश फाइलों और चुनावों सहित सभी TotalPoll डेटा को हटा देगा।

en: Structured Data
hi: संरचित डेटा

en: Improve your appearance in search engine through <a href="https://developers.google.com/search/docs/guides/intro-structured-data" target="_blank">Structured Data</a> implementation..
hi:  <a href="https://developers.google.com/search/docs/guides/intro-structured-data" target="_blank"> संरचित डेटा </a> कार्यान्वयन के माध्यम से खोज इंजन में अपनी उपस्थिति में सुधार करें ..

en: Import data
hi: डाटा आयात करें

en: Export data
hi: डाटा निर्यात

en: Export settings
hi: निर्यात सेटिंग्स

en: Import settings
hi: सेटिंग आयात करें

en: No polls to migrate.
hi: माइग्रेट करने के लिए कोई पोल नहीं।

en: Polls migrated successfully.
hi: पोल सफलतापूर्वक माइग्रेट किया गया।

en: Polls to migrate.
hi: माइग्रेट करने के लिए पोल।

en: Migrate
hi: माइग्रेट

en: Poll title: {{title}}
hi: पोल शीर्षक: {{title}}

en: Choices: {{choices}}
hi: विकल्प:  {{choices}}

en: User IP: {{ip}}
hi: उपयोगकर्ता आईपी: {{ip}}

en: User browser: {{browser}}
hi: उपयोगकर्ता ब्राउज़र: {{browser}}

en: Vote date: {{date}}
hi: वोट तिथि: {{date}}

en: Title
hi: शीर्षक

en: Plain text body
hi: सादा टेक्स्ट बॉडी

en: HTML template
hi: एचटीएमएल टेम्पलेट

en: Asynchronous loading
hi: असीमित लोडिंग

en: This can be useful when you would like to bypass cache mechanisms and plugins.
hi: जब आप कैश तंत्र और प्लगइन्स को बाईपास करना चाहते हैं तो यह उपयोगी हो सकता है।

en: Full checks on page load.
hi: पेज लोड पर पूर्ण जांच।

en: This may put high load on your server because TotalPoll will hit the database frequently.
hi: यह आपके सर्वर पर उच्च भार डाल सकता है क्योंकि TotalPoll डेटाबेस को अक्सर हिट करेगा।

en: Clear cache
hi: कैश को साफ़ करें

en: reCaptcha by Google
hi: Google द्वारा reCaptcha

en: Site key
hi: साइट कुंजी

en: Site secret
hi: साइट रहस्य

en: Enable invisible captcha.
hi: अदृश्य कैप्चा सक्षम करें।

en: Twitter
hi: ट्विटर

en: Facebook
hi: फेसबुक

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Questions
hi: प्रश्न

en: Fields
hi: फ़ील्ड्स

en: Settings
hi: सेटिंग्स

en: Design
hi: डिज़ाइन

en: Integration
hi: एकीकरण

en: Translations
hi: अनुवाद

en: Limitations
hi: सीमाएं

en: Frequency
hi: आवृत्ति

en: Choices
hi: विकल्प

en: Sort
hi: छांटे

en: Visibility
hi: दृश्यता

en: Format
hi: फॉर्मेट

en: Content
hi: सामग्री

en: Welcome
hi: स्वागत

en: Thank you
hi: धन्यवाद

en: SEO
hi: एसईओ

en: Email
hi: ईमेल

en: Push
hi: पुश

en: WebHook
hi: वेबहुक

en: Customization
hi: अनुकूलन

en: Layout
hi: लेआउट

en: Colors
hi: रंग

en: Text
hi: टेक्स्ट

en: Behaviours
hi: व्यवहार

en: Effects
hi: प्रभाव

en: Custom CSS
hi: कस्टम सीएसएस

en: Shortcode
hi: छोटे संकेत

en: WordPress feature
hi: वर्डप्रेस फीचर

en: Widget
hi: विजेट

en: Direct link
hi: सीधा लिंक

en: Standard link
hi: मानक लिंक

en: Embed
hi: एम्बेड

en: External inclusion
hi: बाहरी समावेश

en: Vote links
hi: वोट लिंक

en: Offline
hi: ऑफलाइन

en: Label
hi: लेबल

en: Choice label
hi: विकल्प लेबल

en: Audio URL
hi: ऑडियो यूआरएल

en: Full size audio URL
hi: पूर्ण आकार ऑडियो यूआरएल

en: Thumbnail URL
hi: थंबनेल यूआरएल

en: Thumbnail image URL
hi: थंबनेल छवि यूआरएल

en: Available sizes
hi: उपलब्ध आकार

en: Image URL
hi: छवि यूआरएल

en: Full size image URL
hi: पूर्ण आकार छवि यूआरएल

en: Video URL
hi: वीडियो यूआरएल

en: Full size video URL
hi: पूर्ण आकार वीडियो यूआरएल

en: Image
hi: छवि

en: Video
hi: वीडियो

en: Audio
hi: ऑडियो

en: Reset
hi: रीसेट

en: Delete
hi: रद्द

en: Collapse
hi: गिरावट

en: Expand
hi: विस्तार

en: Bulk
hi: थोक

en: Shuffle
hi: मिश्रण

en: Random Votes
hi: यादृच्छिक वोट

en: Filter
hi: फ़िल्टर

en: Delete All
hi: सभी निरस्त करें

en: Reset Votes
hi: वोट रीसेट करें

en: One choice per line.
hi: प्रति पंक्ति एक विकल्प।

en: Insert
hi: डालें

en: No choices yet. Add some by clicking on buttons below.
hi: अभी तक कोई विकल्प नहीं बटनों पर क्लिक करके कुछ जोड़ें।

en: Move here
hi: यहां स्थानान्तरण करें

en: Font family
hi: फ़ॉन्ट परिवार

en: Font size
hi: फ़ॉन्ट आकार

en: Line height
hi: लाईन की ऊंचाई

en: Align
hi: संरेखित

en: Inherit
hi: उत्तराधिकार

en: Right
hi: सही

en: Center
hi: केंद्र

en: Left
hi: बाएं

en: Transform
hi: परिवर्तन

en: Normal
hi: साधारण

en: UPPERCASE
hi: अपरकेस

en: lowercase
hi: लोअरकेस

en: Capitalize
hi: मूल बनाना

en: Top
hi: शिखर

en: Bottom
hi: तल

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Style
hi: अंदाज

en: None
hi: कोई नहीं

en: Solid
hi: ठोस

en: Double
hi: दोहरा

en: Dashed
hi: डैशड

en: Dotted
hi: डॉटेड

en: Groove
hi: नाली

en: Hidden
hi: छिपा हुआ

en: Ridge
hi: चोटी

en: Radius
hi: त्रिज्या

en: Active template
hi: सक्रिय टेम्पलेट

en: Change
hi: परिवर्तन

en: Load poll in-place without reloading the whole page.
hi: संपूर्ण पृष्ठ को पुनः लोड किए बिना जगह में पोल लोड करें।

en: Scroll up after vote submission
hi: वोट सबमिशन के बाद स्क्रॉल करें

en: Scroll up to poll viewport after submitting a vote.
hi: वोट सबमिट करने के बाद पोल व्यूपोर्ट तक स्क्रॉल करें।

en: One-click vote
hi: एक-क्लिक वोट

en: The user will be able to vote by clicking on the choice directly.
hi: उपयोगकर्ता सीधे पसंद पर क्लिक करके वोट करने में सक्षम होंगे।

en: Question by question
hi: प्रश्न से प्रश्न

en: Display questions one by one.
hi: एक-एक करके प्रश्न प्रदर्शित करें।

en: Add your own CSS here
hi: यहां अपना स्वयं का सीएसएस जोड़ें

en: Transition
hi: संक्रमण

en: Fade
hi: मुरझाना

en: Slide
hi: फिसल पट्टी

en: Animation duration
hi: एनिमेशन अवधि

en: Animation and transition duration
hi: एनिमेशन और संक्रमण अवधि

en: Primary
hi: मुख्य

en: Secondary
hi: माध्यमिक

en: Accent
hi: उच्चारण

en: Choices per row
hi: प्रति पंक्ति विकल्प

en: Questions per row
hi: प्रति पंक्ति प्रश्न

en: Maximum width
hi: अधिकतम चौड़ाई

en: Gutter
hi: गटर

en: Customized Template
hi: अनुकूलित टेम्पलेट

en: Customization service
hi: अनुकूलन सेवा

en: Get Quote
hi: प्रतिक्रिया प्राप्त करें

en: Typography
hi: टाइपोग्राफी

en: Textarea
hi: टेक्स्ट क्षेत्र

en: Select
hi: चुने

en: Checkbox
hi: चेकबॉक्स

en: Radio
hi: रेडियो

en: Required
hi: आवश्यक

en: Basic
hi: बेसिक

en: Field label
hi: फील्ड लेबल

en: Name
hi: नाम

en: Field name
hi: फील्ड नाम

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मान

en: Field default value
hi: फ़ील्ड डिफ़ॉल्ट मान

en: Default value per line.
hi: प्रति पंक्ति डिफ़ॉल्ट मूल्य।

en: option_key:Option label
hi: option_key: विकल्प लेबल

en: Option per line.
hi: प्रति पंक्ति विकल्प।

en: Option format is "option : label"
hi: विकल्प प्रारूप "option : label" है

en: Filled (required)
hi: भरा (आवश्यक)

en: Unique
hi: अद्वितीय

en: This field value must be unique in entries table.
hi: प्रविष्टि तालिका में यह फ़ील्ड मान अद्वितीय होना चाहिए।

en: Filter by list
hi: सूची के आधार पर फ़िल्टर करें

en: Type
hi: प्रकार

en: Value
hi: मूल्य

en: Allow
hi: अनुमति दें

en: Deny
hi: मना

en: * means wildcard.
hi: * का मतलब वाइल्डकार्ड है।

en: Add new value
hi: नया मान जोड़ें

en: Regular Expression
hi: नियमित अभिव्यक्ति

en: Expression
hi: अभिव्यक्ति

en: Run user input against a regular expression.
hi: नियमित अभिव्यक्ति के खिलाफ उपयोगकर्ता इनपुट चलाएं।

en: Must be a valid regular expression.
hi: एक वैध नियमित अभिव्यक्ति होना चाहिए।

en: Error message
hi: त्रुटि संदेश

en: This message will be shown if the validation failed.
hi: यह संदेश दिखाया जाएगा कि सत्यापन विफल हुआ है या नहीं।

en: {{label}} for a field label.
hi: फ़ील्ड लेबल के लिए {{label}}।

en: Comparison
hi: तुलना

en: Must match
hi: मेल खाना चाहिए

en: Must not match
hi: मेल नहीं करना चाहिए

en: Field CSS classes
hi: फील्ड सीएसएस कक्षाएं

en: Field classes
hi: फील्ड कक्षाएं

en: Template
hi: टेम्पलेट

en: Field template
hi: फील्ड टेम्पलेट

en: full column
hi: पूरा कॉलम

en: 1/2 column
hi: 1/2 कॉलम

en: 1/3 column
hi: 1/3 कॉलम

en: {{label}} for field label.
hi: फ़ील्ड लेबल के लिए {{label}} ।

en: {{errors}} for field errors.
hi: फ़ील्ड त्रुटियों के लिए {{error}}।

en: {{field}} for field input.
hi: फ़ील्ड इनपुट के लिए {{field}}।

en: Preset
hi: प्रीसेट

en: First name
hi: पहला नाम

en: Last name
hi: अंतिम नाम

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Gender
hi: लिंग

en: Country
hi: देश

en: Agreement
hi: समझौता

en: One field per line.
hi: प्रति पंक्ति एक फ़ील्ड।

en: No custom fields yet. Add some by clicking on buttons below.
hi: अभी तक कोई कस्टम फ़ील्ड नहीं है। बटनों पर क्लिक करके कुछ जोड़ें।

en: Prepare email template
hi: ईमेल टेम्पलेट तैयार करें

en: Start by preparing your email template with your questions and choices.
hi: अपने प्रश्नों और विकल्पों के साथ अपना ईमेल टेम्पलेट तैयार करके शुरू करें।

en: Adjust choices links
hi: विकल्प लिंक समायोजित करें

en: Copy and paste choices links from the following list:
hi: निम्न सूची से विकल्प लिंक कॉपी और पेस्ट करें:

en: Question
hi: प्रश्न

en: Copy
hi: कॉपी

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Send a test email to yourself and test poll functionality.
hi: अपने लिए एक टेस्ट ईमेल भेजें और पोल कार्यक्षमता का परीक्षण करें।

en: Copy code
hi: कोड कॉपी करें

en: Start by copying the following HTML code:
hi: निम्नलिखित HTML कोड कॉपी करके प्रारंभ करें:

en: Paste the code
hi: कोड पेस्ट करें

en: Paste the copied code into an HTML page.
hi: प्रतिलिपि कोड को एक HTML पृष्ठ में पेस्ट करें।

en: Open the page which you have pasted the code in and test poll functionality.
hi: उस पृष्ठ को खोलें जिसमें आपने कोड को पेस्ट किया है और पोल कार्यक्षमता परीक्षण करें।

en: Copy the link
hi: लिंक कॉपी करें

en: Start by copying the following link:
hi: निम्न लिंक कॉपी करके शुरू करें:

en: Paste the link
hi: लिंक पेस्ट करें

en: Paste the copied link anywhere like pages and posts.
hi: कॉपी किए गए लिंक को पृष्ठों और पोस्टों की तरह कहीं भी पेस्ट करें।

en: Open the page which you have pasted the link in and test poll functionality.
hi: उस पृष्ठ को खोलें जिसमें आपने लिंक चिपकाया है और परीक्षण कार्यक्षमता का परीक्षण किया है।

en: Copy shortcode
hi: शोर्टकोड कॉपी करें

en: Start by copying the following shortcode:
hi: निम्नलिखित शोर्टकोड को कॉपी करके प्रारंभ करें:

en: Paste the shortcode
hi: शोर्टकोड को पेस्ट करें

en: Paste the copied shortcode into an area that support shortcodes like pages and posts.
hi: कॉपी किए गए शोर्टकोड को उस क्षेत्र में पेस्ट करें जो शॉर्टकोड जैसे पृष्ठों और पोस्ट का समर्थन करता है।

en: Open the page which you have pasted the shortcode in and test poll functionality.
hi: उस पृष्ठ को खोलें जिसे आपने शोर्टकोड पेस्ट किया है और परीक्षण कार्यक्षमता परीक्षण किया है।

en: Add it to sidebar
hi: इसे साइडबार में जोड़ें

en: Start by adding this poll to one of available sidebars:
hi: इस मतदान को उपलब्ध साइडबार में से एक में जोड़कर शुरू करें:

en: Select a sidebar
hi: एक साइडबार का चयन करें

en: Open the page which you have the same sidebar and test poll functionality.
hi: उस पृष्ठ को खोलें जिसमें आपके पास एक ही साइडबार और परीक्षण पोल कार्यक्षमता है।

en: New Question
hi: नया प्रश्न

en: Sort choices by
hi: द्वारा क्रमबद्ध विकल्प

en: Position
hi: पद

en: Random
hi: बिना क्रम

en: Direction
hi: दिशा

en: Descending
hi: अवरोही

en: Ascending
hi: आरोही

en: Above
hi: ऊपर

en: This content will be shown above results.
hi: यह सामग्री परिणामों के ऊपर दिखाई जायेगी।

en: Below
hi: नीचे

en: This content will be shown below results.
hi: यह सामग्री परिणाम के नीचे दिखाई जायेगी।

en: This content will be shown above question and choices.
hi: यह सामग्री प्रश्न और विकल्पों के ऊपर दिखाई जायेगी।

en: This content will be shown below question and choices.
hi: यह सामग्री प्रश्न और विकल्पों के नीचे दिखाई जायेगी।

en: Customization?<br>We have got your back!
hi: अनुकूलन? <br> हमें आप वापस मिल गए!

en: If you need custom feature just let us know we will be happy to serve you!
hi: अगर आपको कस्टम फीचर की ज़रूरत है तो बस हमें बताएं हम आपकी सेवा करने में प्रसन्न होंगे!

en: Get a quote
hi: एक कुओट प्राप्त करें

en: Recipient email
hi: प्राप्तकर्ता का ई - मेल

en: Send notification when
hi: जब अधिसूचना भेजें

en: New vote has been casted
hi: नया वोट डाला गया है

en: OneSignal App ID
hi: OneSignal ऐप आईडी

en: Get one
hi: एक पाओ

en: OneSignal API Key
hi: OneSignal एपीआई कुंजी

en: URL
hi: यूआरएल

en: This URL will receive an HTTP POST with the following body
hi: यह यूआरएल निम्नलिखित निकाय के साथ एक HTTP पोस्ट प्राप्त करेगा

en: Votes format
hi: वोट प्रारूप

en: How votes are presented
hi: वोट कैसे प्रस्तुत किए जाते हैं

en: {{votes}} for votes number.
hi: वोट नंबर के लिए {{votes}}।

en: {{votesPercentage}} for votes percentage.
hi: वोट प्रतिशत के लिए {{votesPercentage}}।

en: {{votesWithLabel}} for votes with label.
hi: लेबल के साथ वोट के लिए {{votesWithLabel}}।

en: {{votesTotal}} for total votes.
hi: कुल वोटों के लिए {{votesTotal}}।

en: {{votesTotalWithLabel}} for total votes with label.
hi: लेबल के साथ कुल वोटों के लिए {{voteTotalWithLabel}}।

en: Sort results by
hi: द्वारा परिणामों को छांटें

en: Show results for voters and non-voters
hi: मतदाताओं और गैर मतदाताओं के लिए परिणाम दिखाएं

en: Show results for voters only
hi: केवल मतदाताओं के लिए परिणाम दिखाएं

en: Hide results
hi: परिणाम छुपाएं

en: Hidden results message
hi: छिपे हुए परिणाम संदेश

en: Until quota is reached
hi: कोटा तक पहुंचने तक

en: Until end date is reached
hi: अंतिम तारीख तक पहुंचने तक

en: Description
hi: विवरण

en: Characters left.
hi: अक्षर बाकी।

en: Template variables
hi: टेम्पलेट चर

en: {{title}} for poll title.
hi: पोल शीर्षक के लिए {{title}}।

en: {{sitename}} for website title.
hi: वेबसाइट शीर्षक के लिए {{sitename}}।

en: Block based on
hi: पर आधारित ब्लॉक

en: The methods used to block exceeding the limits of voting.
hi: वोटिंग की सीमाओं को पार करने के लिए उपयोग की जाने वाली विधियां।

en: Cookies
hi: कुकीज़

en: Authenticated user
hi: प्रमाणीकृत उपयोगकर्ता

en: Votes per session
hi: प्रति सत्र वोट

en: How many times can the user vote using the same session.
hi: उपयोगकर्ता एक ही सत्र का उपयोग करके कितनी बार वोट दे सकता है।

en: Votes per user
hi: प्रति उपयोगकर्ता वोट

en: How many times can the authenticated user vote.
hi: प्रमाणीकृत उपयोगकर्ता कितनी बार वोट कर सकते हैं।

en: Votes per IP
hi: प्रति आईपी वोट

en: How many times can the user vote using the same IP.
hi: उपयोगकर्ता एक ही आईपी का उपयोग करके कितनी बार वोट दे सकता है।

en: Timeout (seconds)
hi: टाइमआउट (सेकेंड)

en: The time period before the user can vote again.
hi: उपयोगकर्ता द्वारा दोबारा वोट करने से पहले की अवधि।

en: After this period, users will be able to vote again. To lock the vote permanently, use 0 as a value.
hi: इस अवधि के बाद, उपयोगकर्ता फिर से वोट करने में सक्षम होंगे। वोट को स्थायी रूप से लॉक करने के लिए, 0 को मान के रूप में उपयोग करें।

en: Heads up! The database will be filled with permanent records which may affect the overall performance.
hi: सचेत! डेटाबेस स्थायी रिकॉर्ड से भरा जाएगा जो समग्र प्रदर्शन को प्रभावित कर सकता है।

en: Time period
hi: समय सीमा

en: Start date
hi: आरंभ करने की तिथि

en: Voting will be closed before reaching this date.
hi: इस तारीख तक पहुंचने से पहले वोटिंग बंद कर दी जायेगी।

en: End date
hi: अंतिम तिथि

en: Voting will be closed after reaching this date.
hi: इस तारीख तक पहुंचने के बाद वोटिंग बंद कर दी जाएगी।

en: Membership
hi: सदस्यता

en: Required membership roles
hi: आवश्यक सदस्यता भूमिकाएं

en: The membership types that can vote.
hi: सदस्यता प्रकार जो मतदान कर सकते हैं।

en: Hold Control/Command for multiple selection.
hi: एकाधिक चयन के लिए नियंत्रण / कमान पकड़ो।

en: Quota
hi: कोटा

en: Number of votes
hi: वोटों की संख्या

en: The quota where the poll will not accept votes after reaching.
hi: कोटा जहां पहुंचने के बाद पोल वोट स्वीकार नहीं करेगा।

en: Region (IP based)
hi: क्षेत्र (आईपी आधारित)

en: Add new rule
hi: नया नियम जोड़ें

en: Original
hi: मूल

en: Select language
hi: भाषा चुनिए

en: Question #{{$index+1}}
hi: प्रश्न #{{$index+1}}

en: Useragent
hi: उपभोक्ता अभिकर्ता

en: Unable to insert the entry.
hi: प्रविष्टि संमिलित करने में असमर्थ ।

en: No conditions were specified
hi: कोई शर्तें निर्दिष्ट नहीं की गईं

en: To continue, you must be a part of these roles: %s.
hi: जारी रखने के लिए, आपको इन भूमिकाओं का एक भाग होना चाहिए:%s ।

en: To continue, please <a href="%s">sign in</a> or <a href="%s">register</a>.
hi: जारी रखने के लिए, कृपया <a href="%s"> साइन इन करें </a> या <a href="%s"> पंजीकरण </a> करें।

en: This poll has not started yet (%s left).
hi: यह सर्वेक्षण अभी तक शुरू नहीं हुआ है (%s शेष)।

en: This poll has ended (since %s).
hi: यह पोल समाप्त हो गया है (%s  से)।

en: %y year | %y years
hi[0]: %y साल
hi[1]: %y साल

en: %m month | %m months
hi[0]: %m महीना
hi[1]: % m महीने

en: %d day | %d days
hi[0]: %d दिन
hi[1]: %d दिन

en: %h hour | %h hours
hi[0]: %h घंटा
hi[1]: %h घंटे

en: %i minute | %i minutes
hi[0]: %i मिनट
hi[1]: %i मिनट

en: %s second | %s seconds
hi[0]: %s सेकंड
hi[1]: %s सेकंड

en: This poll has ended (votes quota has been exceeded).
hi: यह पोल समाप्त हो गया है (वोट कोटा पार हो गया है)।

en: This poll is not available in your region.
hi: यह पोल आपके क्षेत्र में उपलब्ध नहीं है ।

en: All questions must be answered.
hi: सभी सवालों का जवाब दिया जाना चाहिए।

en: You must vote for at least {{minimum}} choice. | You must vote for at least {{minimum}} choices.
hi[0]: आपको कम से कम  {{minimum}} विकल्प के लिए वोट देना होगा।
hi[1]: आपको कम से कम  {{minimum}} विकल्पों के लिए वोट देना होगा।

en: You can vote for up to {{maximum}} choice. | You can vote for up to {{maximum}} choices.
hi[0]: आप {{maximum}} विकल्प के लिए वोट दे सकते हैं।
hi[1]: आप {{maximum}} विकल्पों के लिए वोट दे सकते हैं।

en: Unknown choice. Please try again.
hi: अज्ञात विकल्प कृपया पुन: प्रयास करें।

en: Something went wrong. Please try again.
hi: कुछ गलत हो गया। कृपया पुन: प्रयास करें।

en: Continue to vote
hi: वोट करना जारी रखें

en: Continue to results
hi: परिणाम जारी रखें

en: Back to vote
hi: वोट पर वापस जाएँ

en: Poll updated. <a href="%s">View poll</a>
hi: पोल अपडेट हो गए. <a href="%s">पोल देखें</a>

en: Custom field updated.
hi: कस्टम फील्ड अपडेट हो गए

en: Custom field deleted.
hi: कस्टम फील्ड हटा दिए गए

en: Poll updated.
hi: पोल अपडेट हो गए

en: Poll restored to revision from %s
hi: पोल % s से संशोधन के लिए बहाल किया गया

en: Poll published. <a href="%s">View poll</a>
hi: पोल प्रकाशित <a href="%s"> पोल देखें </a>

en: Poll saved.
hi: पोल सुरक्षित

en: Poll submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview poll</a>
hi: मतदान जमा <a target="_blank" href="%s"> पोल का पूर्वावलोकन </a>

en: Poll scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview poll</a>
hi: पोल निर्धारित है: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s"> पोल का पूर्वावलोकन </a>

en: Poll draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview poll</a>
hi: पोल ड्राफ्ट अपडेट किया गया। <a target="_blank" href="%s"> पोल का पूर्वावलोकन </a>

en: Polls
hi: पोल

en: New Poll
hi: नया पोल

en: Edit Poll
hi: पोल संपादित

en: View Poll
hi: पोल देखें

en: Search Polls
hi: पोल खोजें

en: No polls found
hi: कोई पोल नहीं मिला

en: No polls found in Trash
hi: ट्रेश में कोई पोल नहीं मिला

en: You cannot vote again.
hi: आप फिर से वोट नहीं कर सकते हैं

en: Could not load the poll.
hi: पोल को लोड नहीं किया जा सका

en: TotalPoll latest poll widget
hi: TotalPoll नवीनतम पोल विडगेट

en: [TotalPoll] Latest Poll
hi: TotalPoll नवीनतम पोल

en: TotalPoll poll widget
hi: Totalpoll पोल विडगेट

en: [TotalPoll] Poll
hi: [TotalPoll] पोल

en: Poll:
hi: पोल

en: Screen:
hi: स्क्रीन
