PublishPress Shortlinks Free 1.5.0 - en to sv-SE translation catalogue (263 entries)

en: "%%s" cannot be used for auto-listing
sv-SE: "%%s" kan inte användas för automatisk listning

en: "%%s" is already configured
sv-SE: "%%s" är redan konfigurerad

en: "%%s" is not a public post type
sv-SE: "%%s" är inte en offentlig post type

en: "%%s" is not a registered post type
sv-SE: "%%s" är inte en registrerad post type

en: %1$s from %2$s visited at %3$s
sv-SE: %1$s från %2$s besökte vid %3$s

en: %1$s visited at %2$s
sv-SE: %1$s besökte den %2$s

en: %d log entries deleted successfully.
sv-SE: %d loggposter raderade framgångsrikt.

en: 302 (Temporary)
sv-SE: 302 (Tillfällig)

en: 307 (Temporary)
sv-SE: 307 (Tillfällig)

en: About
sv-SE: Om

en: Access Denied
sv-SE: Åtkomst nekad

en: Actions
sv-SE: Åtgärder

en: Add Post Type
sv-SE: Lägg till posttyp

en: Add Shortlink
sv-SE: Lägg till kortlänk

en: Add a prefix between your domain name and shortlink.
sv-SE: Lägg till ett prefix mellan ditt domännamn och kortlänk.

en: Add keywords separated by commas or on separate lines. Each keyword will link to this shortlink.
sv-SE: Lägg till nyckelord separerade med kommatecken eller på separata rader. Varje nyckelord kommer att länkas till denna kortlänk.

en: Add post types and configure when their shortlinks should appear in the "All Links" table. Changes are saved automatically.
sv-SE: Lägg till posttyper och konfigurera när deras kortlänkar ska visas i "Alla Länkar" tabellen. Ändringar sparas automatiskt.

en: Adds rel="nofollow" attribute. Recommended for external links and untrusted sources.
sv-SE: Lägger till rel="nofollow" attribut. Rekommenderas för externa länkar och opålitliga källor.

en: Adds rel="sponsored" attribute. Recommended for affiliate links and paid promotions.
sv-SE: Lägger till rel="sponsored" attribut. Rekommenderas för affiliatelänkar och betalda kampanjer.

en: After disabling the link will not active but the settings will be reserved.
sv-SE: Efter inaktivering kommer länken inte att vara aktiv men inställningarna kommer att sparas.

en: All
sv-SE: Alla

en: All Logs
sv-SE: Alla loggar

en: All Shortlinks
sv-SE: Alla kortlänkar

en: All logs have been cleared.
sv-SE: Alla loggar har rensats.

en: Allow logged-out visitors to view revision content via shortlinks.
sv-SE: Tillåt inloggade besökare att se revisionsinnehåll via kortlänkar.

en: Allowed Post Statuses
sv-SE: Tillåtna Poststatusar

en: Analytics
sv-SE: Analys

en: Analytics reset successfully.
sv-SE: Analysdata återställd framgångsrikt.

en: Any parameters added to the short URL (e.g., ?utm_source=email) will be forwarded to the target URL.
sv-SE: Eventuella parametrar som läggs till den korta URL:en (t.ex., ?utm_source=email) kommer att vidarebefordras till mål-URL:en.

en: Are you sure you want to clear all logs?
sv-SE: Är du säker på att du vill rensa alla loggar?

en: Are you sure you want to delete this log entry?
sv-SE: Är du säker på att du vill radera denna loggpost?

en: Are you sure you want to remove this post type?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort denna post type?

en: Are you sure you want to reset the analytics for this period? This action cannot be undone.
sv-SE: Är du säker på att du vill återställa analysen för denna period? Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Auto-Link Color
sv-SE: Färg för automatisk länk

en: Auto-Linking
sv-SE: Automatisk länkning

en: Auto-List Links
sv-SE: Auto-lista länkar

en: Auto-List Shortlinks
sv-SE: Auto-List Kortlänkar

en: Auto-linking
sv-SE: Automatisk länkning

en: Automatically convert keywords to shortlinks in post content.
sv-SE: Konvertera automatiskt nyckelord till kortlänkar i inläggsinnehållet.

en: Bulk Import & Export
sv-SE: Massimport och export

en: Bulk Management
sv-SE: Masshantering

en: By default, PublishPress Revisions blocks visitors from viewing revision previews. When enabled, revision shortlinks will render the revision content directly for logged-out visitors instead of redirecting to the preview URL.
sv-SE: Som standard blockerar PublishPress Revisions besökare från att se revisionsförhandsvisningar. När det är aktiverat kommer revisionskortlänkar att visa revisionsinnehållet direkt för inloggade besökare istället för att omdirigera till förhandsvisnings-URL:en.

en: CSV Export
sv-SE: CSV-export

en: CSV Import
sv-SE: CSV-import

en: Categories
sv-SE: Kategorier

en: Category
sv-SE: Kategori

en: Choose how auto-linked keywords should open.
sv-SE: Välj hur automatiskt länkade nyckelord ska öppnas.

en: Choose the color for auto-linked keywords.
sv-SE: Välj färg för automatiskt länkade nyckelord.

en: Choose the date this link should expire.
sv-SE: Välj datum när denna länk ska gå ut.

en: Choose the time this link should expire.
sv-SE: Välj tid när denna länk ska gå ut.

en: Choose which post statuses can be accessed via shortlinks
sv-SE: Välj vilka poststatusar som kan nås via kortlänkar

en: Clear Logs
sv-SE: Rensa loggar

en: Click here if you are not redirected
sv-SE: Klicka här om du inte blir omdirigerad

en: Click on your preferred one to Download the extension.
sv-SE: Klicka på din föredragna för att ladda ner tillägget.

en: Click to copy
sv-SE: Klicka för att kopiera

en: Clicked %s times
sv-SE: Klickade %s gånger

en: Close
sv-SE: Stäng

en: Configuration saved successfully
sv-SE: Konfiguration sparad framgångsrikt

en: Configuration unchanged (already saved)
sv-SE: Konfiguration oförändrad (redan sparad)

en: Configure Post Types
sv-SE: Konfigurera Post Typer

en: Contact
sv-SE: Kontakta

en: Copied
sv-SE: Kopierad

en: Copied.
sv-SE: Kopierad.

en: Create Shortlink
sv-SE: Skapa Kortlänk

en: Create custom links for your posts. These links are brandable, trackable, and can have custom view permissions.
sv-SE: Skapa anpassade länkar för dina inlägg. Dessa länkar är varumärkesbara, spårbara och kan ha anpassade visningsbehörigheter.

en: Create shortlinks from anywhere inside your WordPress dashboard.
sv-SE: Skapa kortlänkar från var som helst i din WordPress dashboard.

en: Ctrl or Cmd + /
sv-SE: Ctrl eller Cmd + /

en: Custom prefix slug.
sv-SE: Anpassad prefix slug.

en: Default Expired Redirect URL
sv-SE: Standard Utgången Omdirigerings-URL

en: Deferred
sv-SE: Skjuten

en: Delete
sv-SE: Ta bort

en: Desktop
sv-SE: Skrivbord

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
sv-SE: Detaljerad dokumentation finns också tillgänglig på plugin-webbplatsen.

en: Details
sv-SE: Detaljer

en: Disable
sv-SE: Inaktivera

en: Disable the shortlink instantly.
sv-SE: Inaktivera kortlänken omedelbart.

en: Display a brief notice before redirecting expired links.
sv-SE: Visa en kort notis innan du omdirigerar utgångna länkar.

en: Display a brief notice before redirecting.
sv-SE: Visa en kort notis innan du omdirigerar.

en: Display shortlink column when viewing revisions in PublishPress Revisions.
sv-SE: Visa kortlänkskolumn när du visar revisioner i PublishPress Revisions.

en: Documentation
sv-SE: Dokumentation

en: Download QR Code
sv-SE: Ladda ner QR-kod

en: Download the Extension
sv-SE: Ladda ner tillägget

en: Draft
sv-SE: Utkast

en: Edit
sv-SE: Redigera

en: Edit shortlink settings
sv-SE: Redigera inställningar för kortlänk

en: Elementor Detected:
sv-SE: Elementor upptäckte:

en: Elementor is active. Shortlink prefix has been automatically disabled, it is required for optimal compatibility with Elementor revisions.
sv-SE: Elementor är aktivt. Shortlink-prefix har automatiskt inaktiverats, det krävs för optimal kompatibilitet med Elementor-revisioner.

en: Enable
sv-SE: Aktivera

en: Enable Auto-Linking
sv-SE: Aktivera automatisk länkning

en: Enable Expiration
sv-SE: Aktivera Utgång

en: Enter a long URL and make a shortlink
sv-SE: Ange en lång URL och skapa en kortlänk

en: Enter password to continue:
sv-SE: Ange lösenord för att fortsätta:

en: Error
sv-SE: Fel

en: Error: %s
sv-SE: Fel: %s

en: Expiration Date
sv-SE: Utgångsdatum

en: Expiration Time
sv-SE: Utgångstid

en: Expire automatically.
sv-SE: Utgå automatiskt.

en: Expired Links
sv-SE: Utgångna Länkar

en: Expired Redirect Settings
sv-SE: Inställningar för utgången omdirigering

en: Expired Redirect URL
sv-SE: Omdirigerings-URL för utgången

en: External
sv-SE: Extern

en: Failed to reset analytics.
sv-SE: Misslyckades med att återställa analysdata.

en: Failed to save configuration to database
sv-SE: Misslyckades med att spara konfiguration till databasen

en: For admin purpose only.
sv-SE: Endast för administrativt syfte.

en: From %1$s, visited at %2$s
sv-SE: Från %1$s, besökt den %2$s

en: General
sv-SE: Allmänt

en: Hide the "Shorten" button from the WordPress admin bar.
sv-SE: Dölj knappen "Förkorta" från WordPress admin bar.

en: If you like %1$s please leave us a %2$s rating. Thank you!
sv-SE: Om du gillar %1$s vänligen ge oss en %2$s betyg. Tack!

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
sv-SE: Om du behöver hjälp eller har en ny funktionsförfrågan, låt oss veta.

en: Import / Export
sv-SE: Importera / Exportera

en: Import / Export Shortlinks
sv-SE: Importera / Exportera kortlänkar

en: Import and export your shortlinks in bulk using CSV files. Migrate from other plugins or manage links across multiple sites.
sv-SE: Importera och exportera dina kortlänkar i bulk med hjälp av CSV-filer. Migrera från andra plugins eller hantera länkar över flera webbplatser.

en: Incorrect password. Please try again.
sv-SE: Felaktigt lösenord. Vänligen försök igen.

en: Internal
sv-SE: Intern

en: Invalid URL scheme. Only http, https, ftp, ftps, and mailto are allowed.
sv-SE: Ogiltig URL-schema. Endast http, https, ftp, ftps och mailto är tillåtna.

en: Invalid URL.
sv-SE: Ogiltig URL.

en: Invalid configuration format - expected array
sv-SE: Ogiltigt konfigurationsformat - förväntad array

en: Invalid nonce verification.
sv-SE: Ogiltig nonce-verifiering.

en: Invalid or empty URL
sv-SE: Ogiltig eller tom URL

en: Invalid post ID or post type.
sv-SE: Ogiltigt inläggs-ID eller post type.

en: Invalid post ID.
sv-SE: Ogiltigt inläggs-ID.

en: Invalid revision ID.
sv-SE: Ogiltigt revisions-ID.

en: Keyboard Shortcut
sv-SE: Tangentbordsgenväg

en: Keywords
sv-SE: Nyckelord

en: Label *
sv-SE: Etikett *

en: Last 1 Month
sv-SE: Senaste 1 månaden

en: Last 1 Year
sv-SE: Senaste 1 året

en: Last 7 Days
sv-SE: Senaste 7 dagarna

en: Link - %s
sv-SE: Länk - %s

en: Link Expired
sv-SE: Länken har gått ut

en: Link Title
sv-SE: Länk Titel

en: Link Type
sv-SE: Länktyp

en: Log entry deleted successfully.
sv-SE: Loggpost raderad framgångsrikt.

en: Logs
sv-SE: Loggar

en: Long URL
sv-SE: Lång URL

en: Mark links as sponsored content.
sv-SE: Markera länkar som sponsrat innehåll.

en: Mobile
sv-SE: Mobil

en: Must be at least 1 minute in the future.
sv-SE: Måste vara minst 1 minut in i framtiden.

en: Need PublishPress Shortlinks Support?
sv-SE: Behöver du support för PublishPress Shortlinks?

en: Needs work
sv-SE: Behöver arbete

en: Never
sv-SE: Aldrig

en: New tab
sv-SE: Ny flik

en: No post types configured yet. Click "Add Post Type" to get started.
sv-SE: Inga posttyper konfigurerade än. Klicka på "Lägg till posttyp" för att komma igång.

en: No shortlink
sv-SE: Ingen kortlänk

en: Not yet submitted
sv-SE: Inte än inlämnad

en: Notes
sv-SE: Anteckningar

en: Only selected user roles can control settings.
sv-SE: Endast utvalda användarroller kan kontrollera inställningar.

en: Only selected user roles can create or edit links.
sv-SE: Endast utvalda användarroller kan skapa eller redigera länkar.

en: Only selected user roles can see analytics.
sv-SE: Endast utvalda användarroller kan se analyser.

en: Only selected user roles can view links.
sv-SE: Endast utvalda användarroller kan se länkar.

en: Open Auto-Links In
sv-SE: Öppna automatisk länkar i

en: Options
sv-SE: Alternativ

en: Parameter Forwarding
sv-SE: Parameter Vidarebefordran

en: Pass URL parameters to the target link.
sv-SE: Skicka URL-parametrar till mål-länken.

en: Password
sv-SE: Lösenord

en: Password Protected Link
sv-SE: Lösenordsskyddad länk

en: Password Protection
sv-SE: Lösenordsskydd

en: Passwords are case sensitive.
sv-SE: Lösenord är skiftlägeskänsliga.

en: Pending Review
sv-SE: Avvaktan på Granskning

en: Permission denied
sv-SE: Behörighet nekad

en: Permission denied - you must be an administrator
sv-SE: Behörighet nekad - du måste vara administratör

en: Post Status Visibility
sv-SE: Poststatus Synlighet

en: Post not found.
sv-SE: Inlägget hittades inte.

en: Post type is required
sv-SE: Post type krävs

en: Prevent search engines from following this link.
sv-SE: Förhindra sökmotorer från att följa denna länk.

en: Private
sv-SE: Privat

en: Pro Feature
sv-SE: Pro-funktion

en: PublishPress Shortlinks
sv-SE: PublishPress kortlänkar

en: PublishPress Statuses Plugin Detected:
sv-SE: PublishPress Shortlinks Free

en: Published
sv-SE: Publicerad

en: Redirection
sv-SE: Omdirigering

en: Redirection Method
sv-SE: Omdirigeringsmetod

en: Rejected
sv-SE: Avvisad

en: Remove from Admin Bar
sv-SE: Ta bort från Admin Bar

en: Request Support
sv-SE: Begär hjälp

en: Reset Month's Analytics
sv-SE: Återställ månadens analys

en: Reset Today's Analytics
sv-SE: Återställ dagens analys

en: Reset Week's Analytics
sv-SE: Återställ veckans analys

en: Reset Year's Analytics
sv-SE: Återställ årets analys

en: Revision Link Visibility
sv-SE: Revision Länk Synlighet

en: Revision Visibility for Visitors
sv-SE: Revisionssynlighet för besökare

en: Revisions
sv-SE: Revisioner

en: Role Management
sv-SE: Rollhantering

en: Same tab
sv-SE: Samma flik

en: Saved!
sv-SE: Sparad!

en: Saving...
sv-SE: Sparar...

en: Scheduled
sv-SE: Schemalagd

en: Search Shortlinks
sv-SE: Sök kortlänkar

en: Secure your shortlink.
sv-SE: Säkra din kortlänk.

en: Security
sv-SE: Säkerhet

en: Security check failed.
sv-SE: Säkerhetskontroll misslyckades.

en: Select a method
sv-SE: Välj en metod

en: Select a post type
sv-SE: Välj en post type

en: Select redirection method
sv-SE: Välj omdirigeringsmetod

en: Select which post statuses are accessible when visiting a PublishPress shortlink.
sv-SE: Välj vilka poststatusar som är åtkomliga när du besöker en PublishPress kortlänk.

en: Set when links should be auto-listed for each post type
sv-SE: Ange när länkar ska listas automatiskt för varje post type

en: Settings
sv-SE: Inställningar

en: Share this with users.
sv-SE: Dela detta med användare.

en: Short String *
sv-SE: Kort sträng *

en: Short string of this URL.
sv-SE: Kort sträng av denna URL.

en: Shorten
sv-SE: Förkorta

en: Shortlink
sv-SE: Kortlänk

en: Shortlink created successfully.
sv-SE: Kortlänk skapad framgångsrikt.

en: Shortlink prefix is required for proper rendering of Elementor revisions. It is advisable to keep it enabled.
sv-SE: Shortlink-prefix krävs för korrekt rendering av Elementor-revisioner. Det rekommenderas att hålla det aktiverat.

en: Shortlink will appear here
sv-SE: Kortlänk kommer att visas här

en: Shortlinks
sv-SE: Kortlänkar

en: Show Expiration Notice
sv-SE: Visa utgångsnotis

en: Show Shortlink in Revision Table
sv-SE: Visa kortlänk i revisions-tabellen

en: Side
sv-SE: Sida

en: Sorry, you are not allowed to access shortlink settings.
sv-SE: Tyvärr, du har inte tillåtelse att komma åt inställningarna för kortlänkar.

en: Sorry, you are not allowed to access shortlinks.
sv-SE: Tyvärr, du har inte tillåtelse att komma åt kortlänkar.

en: Sorry, you are not allowed to create shortlinks.
sv-SE: Tyvärr, du har inte tillåtelse att skapa kortlänkar.

en: Sorry, you are not allowed to edit shortlinks.
sv-SE: Tyvärr, du har inte tillåtelse att redigera kortlänkar.

en: Sponsored
sv-SE: Sponsrad

en: Stats
sv-SE: Statistik

en: Submit
sv-SE: Skicka in

en: Submitted for approval
sv-SE: Inlämnad för godkännande

en: Target URL *
sv-SE: Mål-URL *

en: Target url not found.
sv-SE: Måluppgiften hittades inte.

en: This feature is available in PublishPress Shortlinks Pro.
sv-SE: Denna funktion är tillgänglig i PublishPress Shortlinks Pro.

en: This link has expired
sv-SE: Denna länk har gått ut

en: This link is expired.
sv-SE: Denna länk har gått ut.

en: This link is not active.
sv-SE: Denna länk är inte aktiv.

en: This link is not containing the right prefix slug.
sv-SE: Denna länk innehåller inte rätt prefix-slug.

en: This links to a revision
sv-SE: Denna länkar till en revision

en: This links to an external website
sv-SE: Denna länkar till en extern webbplats

en: This links to your post
sv-SE: Denna länkar till ditt inlägg

en: This plugin can be deleted.
sv-SE: Detta tillägg kan tas bort.

en: This text will be added between your domain name and shortlink.
sv-SE: Denna text kommer att läggas till mellan ditt domännamn och kortlänk.

en: Tiny slug could not created.
sv-SE: Tiny slug kunde inte skapas.

en: TinyPress Shortlinks Notice:
sv-SE: TinyPress Shortlinks Meddelande:

en: Title
sv-SE: Titel

en: To use core PublishPress statuses with Shortlinks, Please enable the Shortlinks post type in PublishPress Statuses workflow settings.
sv-SE: För att använda kärnans PublishPress-statusar med Shortlinks, vänligen aktivera Shortlinks post type i PublishPress Statuses arbetsflödesinställningar.

en: Today
sv-SE: Idag

en: Upgrade to Pro
sv-SE: Uppgradera till Pro

en: Users must enter the password to redirect to the target link.
sv-SE: Användare måste ange lösenordet för att omdirigeras till mål-länken.

en: Users will not able to redirect to the target URL once expire.
sv-SE: Användare kommer inte att kunna omdirigeras till mål-URL:en när den har utgått.

en: Valid: %%s
sv-SE: Giltig: %%s

en: Validating...
sv-SE: Validerar...

en: View Knowledge Base
sv-SE: Visa kunskapsbas

en: Visited at %s
sv-SE: Besökt den %s

en: We have developed extensions for the below browsers.
sv-SE: Vi har utvecklat tillägg för nedanstående webbläsare.

en: When Link is First Used
sv-SE: När länk används för första gången

en: When Link is First Used or Post Created
sv-SE: När länk används för första gången eller inlägget skapas

en: When Post is Created
sv-SE: När inlägget skapas

en: When Post is Published
sv-SE: När inlägget publiceras

en: When Revision is Created
sv-SE: När revision skapas

en: When Revision is Created or Link is First Used
sv-SE: När revision skapas eller länk används första gången

en: When a shortlink expires, visitors will be redirected to this URL instead of seeing an error. Leave empty to show the default expiration message.
sv-SE: När en kortlänk löper ut, kommer besökare att omdirigeras till denna URL istället för att se ett fel. Lämna tomt för att visa standardmeddelandet för utgång.

en: When enabled, keywords configured in shortlink settings will be automatically linked in your content.
sv-SE: När aktiverat kommer nyckelord som konfigurerats i kortlänksinställningarna automatiskt att länkas i ditt innehåll.

en: When enabled, revision shortlinks will appear in the "All Shortlinks" table based on the behavior you configure below.
sv-SE: När det är aktiverat kommer revisionskortlänkar att visas i "Alla Kortlänkar" tabellen baserat på beteendet du konfigurerar nedan.

en: When enabled, shortlinks will appear in the "All Links" table based on the behavior you configure below.
sv-SE: När det är aktiverat kommer kortlänkar att visas i "Alla Länkar" tabellen baserat på beteendet du konfigurerar nedan.

en: Where should expired shortlinks redirect?
sv-SE: Var ska utgångna kortlänkar omdirigera?

en: Where should these keywords be auto-linked?
sv-SE: Var ska dessa nyckelord automatiskt länkas?

en: Who Can Control Settings
sv-SE: Vem kan kontrollera inställningar

en: Who Can Create/Edit Shortlinks
sv-SE: Vem kan skapa/redigera kortlänkar

en: Who Can See Analytics
sv-SE: Vem kan se analyser

en: Who Can View Shortlinks
sv-SE: Vem kan se kortlänkar

en: You do not have permission to create shortlinks.
sv-SE: Du har inte behörighet att skapa kortlänkar.

en: You do not have permission to reset analytics.
sv-SE: Du har inte behörighet att återställa analysdata.

en: You will be redirected shortly.
sv-SE: Du kommer att omdirigeras snart.

en: You're using PublishPress Shortlinks Free. The Pro version has more features and support.
sv-SE: Du använder PublishPress Shortlinks Free. Pro-versionen har fler funktioner och support.

en: go
sv-SE: gå
