PublishPress Shortlinks Free 1.5.0 - en to ro-RO translation catalogue (260 entries)

en: "%%s" cannot be used for auto-listing
ro-RO: "%%s" nu poate fi folosit pentru listare automată

en: "%%s" is already configured
ro-RO: "%%s" este deja configurat

en: "%%s" is not a public post type
ro-RO: "%%s" nu este un tip de postare public

en: "%%s" is not a registered post type
ro-RO: "%%s" nu este un tip de postare înregistrat

en: %1$s from %2$s visited at %3$s
ro-RO: %1$s de la %2$s a vizitat la %3$s

en: %1$s visited at %2$s
ro-RO: %1$s a vizitat la %2$s

en: %d log entries deleted successfully.
ro-RO: %d intrări din jurnal șterse cu succes.

en: 302 (Temporary)
ro-RO: 302 (Temporar)

en: 307 (Temporary)
ro-RO: 307 (Temporar)

en: About
ro-RO: Despre

en: Access Denied
ro-RO: Acces interzis

en: Actions
ro-RO: Acțiuni

en: Add Post Type
ro-RO: Adăugați tip de postare

en: Add Shortlink
ro-RO: Adaugă link scurt

en: Add a prefix between your domain name and shortlink.
ro-RO: Adăugați un prefix între numele domeniului dvs. și scurtlink.

en: Add keywords separated by commas or on separate lines. Each keyword will link to this shortlink.
ro-RO: Adăugați cuvinte cheie separate prin virgule sau pe linii separate. Fiecare cuvânt cheie va fi legat la acest link scurt.

en: Add post types and configure when their shortlinks should appear in the "All Links" table. Changes are saved automatically.
ro-RO: Adaugă tipuri de posturi și configurează când ar trebui să apară scurtlinkurile lor în tabelul "Toate Linkurile". Modificările sunt salvate automat.

en: Adds rel="nofollow" attribute. Recommended for external links and untrusted sources.
ro-RO: Adaugă atributul rel="nofollow". Recomandat pentru linkuri externe și surse de încredere scăzută.

en: Adds rel="sponsored" attribute. Recommended for affiliate links and paid promotions.
ro-RO: Adaugă atributul rel="sponsored". Recomandat pentru linkuri de afiliere și promoții plătite.

en: After disabling the link will not active but the settings will be reserved.
ro-RO: După dezactivare, linkul nu va fi activ, dar setările vor fi rezervate.

en: All
ro-RO: Toate

en: All Logs
ro-RO: Toate jurnalele

en: All Shortlinks
ro-RO: Toate link-urile scurtate

en: All logs have been cleared.
ro-RO: Toate jurnalele au fost șterse.

en: Allow logged-out visitors to view revision content via shortlinks.
ro-RO: Permiteți vizitatorilor deconectați să vizualizeze conținutul reviziei prin linkuri scurte.

en: Allowed Post Statuses
ro-RO: Statuturi de posturi permise

en: Analytics
ro-RO: Analitică

en: Analytics reset successfully.
ro-RO: Analitica a fost resetată cu succes.

en: Any parameters added to the short URL (e.g., ?utm_source=email) will be forwarded to the target URL.
ro-RO: Orice parametri adăugați la URL-ul scurt (de exemplu, ?utm_source=email) vor fi redirecționați către URL-ul țintă.

en: Are you sure you want to clear all logs?
ro-RO: Ești sigur că vrei să ștergi toate jurnalele?

en: Are you sure you want to delete this log entry?
ro-RO: Sunteți sigur că doriți să ștergeți această intrare din jurnal?

en: Are you sure you want to remove this post type?
ro-RO: Ești sigur că vrei să elimini acest post type?

en: Are you sure you want to reset the analytics for this period? This action cannot be undone.
ro-RO: Ești sigur că vrei să resetezi analizele pentru această perioadă? Această acțiune nu poate fi anulată.

en: Auto-Link Color
ro-RO: Culoare legătură automată

en: Auto-Linking
ro-RO: Legare automată

en: Auto-List Links
ro-RO: Listare automată a linkurilor

en: Auto-linking
ro-RO: Legare automată

en: Automatically convert keywords to shortlinks in post content.
ro-RO: Convertiți automat cuvintele cheie în linkuri scurte în conținutul postării.

en: Bulk Import & Export
ro-RO: Import & Export în masă

en: Bulk Management
ro-RO: Gestionare în masă

en: By default, PublishPress Revisions blocks visitors from viewing revision previews. When enabled, revision shortlinks will render the revision content directly for logged-out visitors instead of redirecting to the preview URL.
ro-RO: În mod implicit, PublishPress Revisions blochează vizitatorii de la a vizualiza previzualizările reviziilor. Când este activat, linkurile scurte ale reviziilor vor reda conținutul reviziei direct pentru vizitatorii deconectați în loc să redirecționeze către URL-ul de previzualizare.

en: CSV Export
ro-RO: Export CSV

en: CSV Import
ro-RO: Import CSV

en: Categories
ro-RO: Categorii

en: Category
ro-RO: Categorie

en: Choose how auto-linked keywords should open.
ro-RO: Alegeți cum ar trebui să se deschidă cuvintele cheie legate automat.

en: Choose the color for auto-linked keywords.
ro-RO: Alege culoarea pentru cuvintele cheie legate automat.

en: Choose the date this link should expire.
ro-RO: Alegeți data la care acest link ar trebui să expire.

en: Choose the time this link should expire.
ro-RO: Alegeți ora la care acest link ar trebui să expire.

en: Choose which post statuses can be accessed via shortlinks
ro-RO: Alege ce statuturi de posturi pot fi accesate prin scurtlinkuri

en: Clear Logs
ro-RO: Șterge jurnalele

en: Click here if you are not redirected
ro-RO: Faceți clic aici dacă nu sunteți redirecționat

en: Click on your preferred one to Download the extension.
ro-RO: Fă clic pe cel preferat pentru a descărca extensia.

en: Click to copy
ro-RO: Click pentru a copia

en: Clicked %s times
ro-RO: Apăsat de %s ori

en: Close
ro-RO: Închide

en: Configuration saved successfully
ro-RO: Configurare salvată cu succes

en: Configuration unchanged (already saved)
ro-RO: Configurare neschimbată (deja salvată)

en: Configure Post Types
ro-RO: Configurează tipurile de posturi

en: Copied
ro-RO: Copiat

en: Copied.
ro-RO: Copiat.

en: Create Shortlink
ro-RO: Creează link scurt

en: Create custom links for your posts. These links are brandable, trackable, and can have custom view permissions.
ro-RO: Creează linkuri personalizate pentru postările tale. Aceste linkuri sunt brandable, urmărite și pot avea permisiuni de vizualizare personalizate.

en: Create shortlinks from anywhere inside your WordPress dashboard.
ro-RO: Creează scurtlinkuri din orice loc din dashboard-ul WordPress.

en: Ctrl or Cmd + /
ro-RO: Ctrl sau Cmd + /

en: Custom prefix slug.
ro-RO: Slug prefix personalizat.

en: Default Expired Redirect URL
ro-RO: URL-ul de redirecționare implicit pentru expirare

en: Deferred
ro-RO: Amânat

en: Delete
ro-RO: Șterge

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
ro-RO: Documentația detaliată este de asemenea disponibilă pe site-ul pluginului.

en: Details
ro-RO: Detalii

en: Disable
ro-RO: Dezactivare

en: Disable the shortlink instantly.
ro-RO: Dezactivează linkul scurt imediat.

en: Display a brief notice before redirecting expired links.
ro-RO: Afișează o notificare scurtă înainte de a redirecționa linkurile expirate.

en: Display a brief notice before redirecting.
ro-RO: Afișează o notificare scurtă înainte de a redirecționa.

en: Display shortlink column when viewing revisions in PublishPress Revisions.
ro-RO: Afișați coloana linkului scurt atunci când vizualizați reviziile în PublishPress Revisions.

en: Documentation
ro-RO: Documentație

en: Download QR Code
ro-RO: Descarcă Codul QR

en: Download the Extension
ro-RO: Descarcă Extensia

en: Draft
ro-RO: Brouillon

en: Edit
ro-RO: Editează

en: Edit shortlink settings
ro-RO: Editează setările linkului scurt

en: Elementor Detected:
ro-RO: Elementor Detectat:

en: Elementor is active. Shortlink prefix has been automatically disabled, it is required for optimal compatibility with Elementor revisions.
ro-RO: Elementor este activ. Prefixul scurt a fost dezactivat automat, este necesar pentru o compatibilitate optimă cu reviziile Elementor.

en: Enable
ro-RO: Activare

en: Enable Auto-Linking
ro-RO: Activare legare automată

en: Enable Expiration
ro-RO: Activare expirare

en: Enter a long URL and make a shortlink
ro-RO: Introdu un URL lung și creează un link scurt

en: Enter password to continue:
ro-RO: Introduceți parola pentru a continua:

en: Error
ro-RO: Eroare

en: Error: %s
ro-RO: Eroare: %s

en: Expiration Date
ro-RO: Data expirării

en: Expiration Time
ro-RO: Ora expirării

en: Expire automatically.
ro-RO: Expirare automată.

en: Expired Links
ro-RO: Linkuri expirate

en: Expired Redirect Settings
ro-RO: Setări redirecționare expirate

en: Expired Redirect URL
ro-RO: URL redirecționare expirat

en: External
ro-RO: Extern

en: Failed to reset analytics.
ro-RO: Eșec la resetarea analiticii.

en: Failed to save configuration to database
ro-RO: Eșec la salvarea configurației în baza de date

en: For admin purpose only.
ro-RO: Doar pentru scopuri administrative.

en: From %1$s, visited at %2$s
ro-RO: De la %1$s, a vizitat la %2$s

en: Hide the "Shorten" button from the WordPress admin bar.
ro-RO: Ascunde butonul "Scurtează" din bara de admin WordPress.

en: If you like %1$s please leave us a %2$s rating. Thank you!
ro-RO: Dacă îți place %1$s, te rugăm să ne lași o evaluare %2$s. Mulțumim!

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
ro-RO: Dacă ai nevoie de ajutor sau ai o solicitare pentru o nouă funcționalitate, anunță-ne.

en: Import and export your shortlinks in bulk using CSV files. Migrate from other plugins or manage links across multiple sites.
ro-RO: Importă și exportă linkurile tale scurtate în masă folosind fișiere CSV. Migratează de la alte pluginuri sau gestionează linkurile pe mai multe site-uri.

en: Incorrect password. Please try again.
ro-RO: Parolă incorectă. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Internal
ro-RO: Intern

en: Invalid URL scheme. Only http, https, ftp, ftps, and mailto are allowed.
ro-RO: Schema URL invalidă. Numai http, https, ftp, ftps și mailto sunt permise.

en: Invalid URL.
ro-RO: URL invalid.

en: Invalid configuration format - expected array
ro-RO: Format de configurare invalid - se aștepta un array

en: Invalid nonce verification.
ro-RO: Verificarea nonce-ului este invalidă.

en: Invalid or empty URL
ro-RO: URL invalid sau gol

en: Invalid post ID or post type.
ro-RO: ID-ul postării sau tipul de postare este invalid.

en: Invalid post ID.
ro-RO: ID-ul postării este invalid.

en: Invalid revision ID.
ro-RO: ID de revizie invalid.

en: Keyboard Shortcut
ro-RO: Comandă rapidă de tastatură

en: Keywords
ro-RO: Cuvinte cheie

en: Label *
ro-RO: Etichetă *

en: Last 1 Month
ro-RO: Ultima 1 Lună

en: Last 1 Year
ro-RO: Ultimul 1 An

en: Last 7 Days
ro-RO: Ultimele 7 Zile

en: Link Expired
ro-RO: Link Expirat

en: Link Title
ro-RO: Titlul linkului

en: Link Type
ro-RO: Tipul linkului

en: Log entry deleted successfully.
ro-RO: Intrarea din jurnal a fost ștearsă cu succes.

en: Logs
ro-RO: Jurnale

en: Long URL
ro-RO: URL lung

en: Mark links as sponsored content.
ro-RO: Marcați linkurile ca fiind conținut sponsorizat.

en: Mobile
ro-RO: Mobil

en: Must be at least 1 minute in the future.
ro-RO: Trebuie să fie cu cel puțin 1 minut în viitor.

en: Need PublishPress Shortlinks Support?
ro-RO: Ai nevoie de suport pentru PublishPress Shortlinks?

en: Needs work
ro-RO: Necesită muncă

en: Never
ro-RO: Niciodată

en: New tab
ro-RO: Tab nou

en: No post types configured yet. Click "Add Post Type" to get started.
ro-RO: Nu sunt încă configurate tipuri de postări. Faceți clic pe "Adăugați tip de postare" pentru a începe.

en: No shortlink
ro-RO: Fără shortlink

en: Not yet submitted
ro-RO: Încă nu a fost trimis

en: Notes
ro-RO: Note

en: Only selected user roles can control settings.
ro-RO: Numai rolurile de utilizator selectate pot controla setările.

en: Only selected user roles can create or edit links.
ro-RO: Numai rolurile de utilizator selectate pot crea sau edita linkuri.

en: Only selected user roles can see analytics.
ro-RO: Numai rolurile de utilizator selectate pot vedea analitice.

en: Only selected user roles can view links.
ro-RO: Numai rolurile de utilizator selectate pot vizualiza linkurile.

en: Open Auto-Links In
ro-RO: Deschideți linkurile automate în

en: Options
ro-RO: Opțiuni

en: Parameter Forwarding
ro-RO: Redirecționarea parametrilor

en: Pass URL parameters to the target link.
ro-RO: Transmiteți parametrii URL către linkul țintă.

en: Password
ro-RO: Parolă

en: Password Protected Link
ro-RO: Link protejat prin parolă

en: Password Protection
ro-RO: Protecția prin parolă

en: Passwords are case sensitive.
ro-RO: Parolele sunt sensibile la majuscule.

en: Pending Review
ro-RO: În așteptare revizuire

en: Permission denied
ro-RO: Permisiune refuzată

en: Permission denied - you must be an administrator
ro-RO: Permisiune refuzată - trebuie să fii administrator

en: Post Status Visibility
ro-RO: Vizibilitatea statutului postului

en: Post Types
ro-RO: Tipuri de postare

en: Post not found.
ro-RO: Postare nerecunoscută.

en: Post type is required
ro-RO: post type este necesar

en: Prevent search engines from following this link.
ro-RO: Previne motoarele de căutare să urmeze acest link.

en: Private
ro-RO: Privat

en: Pro Feature
ro-RO: Funcție Pro

en: PublishPress Shortlinks
ro-RO: Link-urile scurtate PublishPress

en: PublishPress Statuses Plugin Detected:
ro-RO: PublishPress Shortlinks Free

en: Published
ro-RO: Publicat

en: Redirection
ro-RO: Redirecționare

en: Redirection Method
ro-RO: Metodă de redirecționare

en: Rejected
ro-RO: Respins

en: Remove from Admin Bar
ro-RO: Elimină din bara de admin

en: Request Support
ro-RO: Solicită Suport

en: Reset Month's Analytics
ro-RO: Resetează analizele lunii

en: Reset Today's Analytics
ro-RO: Resetează analizele de astăzi

en: Reset Week's Analytics
ro-RO: Resetează analizele săptămânii

en: Reset Year's Analytics
ro-RO: Resetează analizele anului

en: Revision
ro-RO: Revizie

en: Revision Link Visibility
ro-RO: Vizibilitatea linkurilor de revizuire

en: Revision Visibility for Visitors
ro-RO: Vizibilitatea reviziei pentru vizitatori

en: Revision: %s
ro-RO: Revizuire: %s

en: Revisions
ro-RO: Revizuiri

en: Role Management
ro-RO: Gestionarea rolurilor

en: Same tab
ro-RO: Aceeași tab

en: Saved!
ro-RO: Salvat!

en: Saving...
ro-RO: Salvare...

en: Scheduled
ro-RO: Programat

en: Search Shortlinks
ro-RO: Caută linkuri scurte

en: Secure your shortlink.
ro-RO: Asigurați-vă scurtlinkul.

en: Security
ro-RO: Securitate

en: Security check failed.
ro-RO: Verificarea de securitate a eșuat.

en: Select a method
ro-RO: Selectați o metodă

en: Select a post type
ro-RO: Selectează un post type

en: Select redirection method
ro-RO: Selectați metoda de redirecționare

en: Select which post statuses are accessible when visiting a PublishPress shortlink.
ro-RO: Selectează ce statuturi de posturi sunt accesibile atunci când vizitezi un scurtlink PublishPress.

en: Set when links should be auto-listed for each post type
ro-RO: Setează când ar trebui să fie listate automat linkurile pentru fiecare tip de postare

en: Settings
ro-RO: Setări

en: Share this with users.
ro-RO: Împărtășește asta cu utilizatorii.

en: Short String *
ro-RO: Șir scurt *

en: Short string of this URL.
ro-RO: Șir scurt al acestui URL.

en: Shorten
ro-RO: Scurtare

en: Shortlink Prefix
ro-RO: Prefix scurt

en: Shortlink created successfully.
ro-RO: Link scurt creat cu succes.

en: Shortlink prefix is required for proper rendering of Elementor revisions. It is advisable to keep it enabled.
ro-RO: Prefixul scurt este necesar pentru o redare corectă a reviziilor Elementor. Este recomandat să-l mențineți activat.

en: Shortlink will appear here
ro-RO: Linkul scurt va apărea aici

en: Show Expiration Notice
ro-RO: Afișează notificarea de expirare

en: Show Shortlink in Revision Table
ro-RO: Afișați linkul scurt în tabelul reviziilor

en: Side
ro-RO: Lateral

en: Sorry, you are not allowed to access shortlink settings.
ro-RO: Ne pare rău, nu ai permisiunea de a accesa setările link-urilor scurtate.

en: Sorry, you are not allowed to access shortlinks.
ro-RO: Ne pare rău, nu ai permisiunea de a accesa link-urile scurtate.

en: Sorry, you are not allowed to create shortlinks.
ro-RO: Ne pare rău, nu ai permisiunea de a crea link-uri scurtate.

en: Sorry, you are not allowed to edit shortlinks.
ro-RO: Ne pare rău, nu ai permisiunea de a edita link-urile scurtate.

en: Sponsored
ro-RO: Sponsorizat

en: Stats
ro-RO: Statistici

en: Status
ro-RO: Stare

en: Submit
ro-RO: Trimiteți

en: Submitted for approval
ro-RO: Trimis pentru aprobat

en: Tablet
ro-RO: Tabletă

en: Target URL *
ro-RO: URL țintă *

en: Target url not found.
ro-RO: URL-ul țintă nu a fost găsit.

en: This feature is available in PublishPress Shortlinks Pro.
ro-RO: Această funcție este disponibilă în PublishPress Shortlinks Pro.

en: This link has expired
ro-RO: Acest link a expirat

en: This link is expired.
ro-RO: Acest link a expirat.

en: This link is not active.
ro-RO: Acest link nu este activ.

en: This link is not containing the right prefix slug.
ro-RO: Acest link nu conține prefixul corect slug.

en: This links to a revision
ro-RO: Acesta se leagă de o revizie

en: This links to an external website
ro-RO: Acesta se leagă de un site extern

en: This links to your post
ro-RO: Acesta se leagă de postarea ta

en: This plugin can be deleted.
ro-RO: Acest plugin poate fi șters.

en: This text will be added between your domain name and shortlink.
ro-RO: Acest text va fi adăugat între numele domeniului dvs. și scurtlink.

en: Tiny slug could not created.
ro-RO: Slug-ul mic nu a putut fi creat.

en: TinyPress Shortlinks Notice:
ro-RO: Notificare Shortlinks TinyPress:

en: Title
ro-RO: Titlu

en: To use core PublishPress statuses with Shortlinks, Please enable the Shortlinks post type in PublishPress Statuses workflow settings.
ro-RO: Pentru a utiliza statuturile de bază PublishPress cu Shortlinks, vă rugăm să activați tipul de postare Shortlinks în setările fluxului de lucru PublishPress Statuses.

en: Today
ro-RO: Astăzi

en: Upgrade to Pro
ro-RO: Upgrade la Pro

en: Users must enter the password to redirect to the target link.
ro-RO: Utilizatorii trebuie să introducă parola pentru a redirecționa către linkul țintă.

en: Users will not able to redirect to the target URL once expire.
ro-RO: Utilizatorii nu vor putea redirecționa către URL-ul țintă odată ce expiră.

en: Validating...
ro-RO: Validare...

en: View Knowledge Base
ro-RO: Vezi Baza de Cunoștințe

en: Visited at %s
ro-RO: A vizitat la %s

en: We have developed extensions for the below browsers.
ro-RO: Am dezvoltat extensii pentru browserele de mai jos.

en: When Link is First Used
ro-RO: Când linkul este folosit prima dată

en: When Link is First Used or Post Created
ro-RO: Când linkul este folosit prima dată sau postarea este creată

en: When Post is Created
ro-RO: Când postarea este creată

en: When Post is Published
ro-RO: Când postarea este publicată

en: When Revision is Created
ro-RO: Când este creată revizia

en: When Revision is Created or Link is First Used
ro-RO: Când este creată revizia sau când este folosit primul link

en: When a shortlink expires, visitors will be redirected to this URL instead of seeing an error. Leave empty to show the default expiration message.
ro-RO: Când un scurtlink expiră, vizitatorii vor fi redirecționați către acest URL în loc să vadă o eroare. Lasă gol pentru a arăta mesajul de expirare implicit.

en: When enabled, keywords configured in shortlink settings will be automatically linked in your content.
ro-RO: Când este activat, cuvintele cheie configurate în setările linkului scurt vor fi legate automat în conținutul dvs.

en: When enabled, revision shortlinks will appear in the "All Shortlinks" table based on the behavior you configure below.
ro-RO: Când este activat, scurtlinkurile de revizuire vor apărea în tabelul "Toate Scurtlinkurile" pe baza comportamentului pe care îl configurezi mai jos.

en: When enabled, shortlinks will appear in the "All Links" table based on the behavior you configure below.
ro-RO: Când este activat, scurtlinkurile vor apărea în tabelul "Toate Linkurile" pe baza comportamentului pe care îl configurezi mai jos.

en: Where should expired shortlinks redirect?
ro-RO: Unde ar trebui să redirecționeze scurtlinkurile expirate?

en: Where should these keywords be auto-linked?
ro-RO: Unde ar trebui să fie legate automat aceste cuvinte cheie?

en: Who Can Control Settings
ro-RO: Cine poate controla setările

en: Who Can Create/Edit Shortlinks
ro-RO: Cine poate crea/editare scurtlinkuri

en: Who Can See Analytics
ro-RO: Cine poate vedea analitice

en: Who Can View Shortlinks
ro-RO: Cine poate vizualiza scurtlinkuri

en: You do not have permission to create shortlinks.
ro-RO: Nu ai permisiunea de a crea linkuri scurte.

en: You do not have permission to reset analytics.
ro-RO: Nu ai permisiunea de a reseta analitica.

en: You will be redirected shortly.
ro-RO: Veți fi redirecționat în curând.

en: You're using PublishPress Shortlinks Free. The Pro version has more features and support.
ro-RO: Folosești PublishPress Shortlinks Free. Versiunea Pro are mai multe funcții și suport.

en: go
ro-RO: merge

en: via %s
ro-RO: prin %s
