PublishPress Shortlinks 1.2.6 - en to it translation catalogue (267 entries)

note: Description of the plugin
en: Create custom links for your posts. These links are brandable, trackable, and can have custom view permissions.
it: Crea link personalizzabili per i tuoi articoli. Questi link possono essere personalizzabili con la tua marca, tracciabili e possono avere autorizzazioni di visualizzazione personalizzate.

en: You're using PublishPress Shortlinks Free. The Pro version has more features and support.
it: Stai usando la versione gratuita di PublishPress Shortlinks. La versione Pro ha più caratteristiche e supporto.

en: Upgrade to Pro
it: Aggiorna a Pro

en: Pro Feature
it: Caratteristica Pro

en: This feature is available in PublishPress Shortlinks Pro.
it: Questa caratteristica è disponibile in PublishPress Shortlinks Pro.

en: Show Expiration Notice
it: Mostra avviso di scadenza

en: Display a brief notice before redirecting expired links.
it: Visualizza un breve avviso prima del reindirizzamento dei link scaduti.

en: Expired Redirect Settings
it: Impostazioni di reindirizzamento dopo la scadenza

en: Expired Redirect URL
it: URL di reindirizzamento dopo la scadenza

en: Display a brief notice before redirecting.
it: Visualizza un breve avviso prima del reindirizzamento.

en: Import / Export
it: Importa/esporta

en: Import / Export Shortlinks
it: Importa/esporta i link abbreviati

en: Bulk Import & Export
it: Importazione ed esportazione di massa

en: Import and export your shortlinks in bulk using CSV files. Migrate from other plugins or manage links across multiple sites.
it: Importa/esporta in massa i tuoi link abbreviati utilizzando i file CSV. Migra da altri plugin o gestisci i link tra più siti.

en: CSV Export
it: Esporta CSV

en: CSV Import
it: Importa CSV

en: Bulk Management
it: Gestione di massa

en: Permission denied
it: Autorizzazione negata

en: Post type is required
it: Il tipo di contenuto è obbligatorio

note: translators: %s: post type name
en: "%%s" is not a registered post type
it: "%%s" non è un tipo di articolo registrato

note: translators: %s: post type name
en: "%%s" is not a public post type
it: "%%s" non è un tipo di articolo pubblico

note: translators: %s: post type name
en: "%%s" cannot be used for auto-listing
it: "%%s" non può essere usato per l'elencazione automatica

note: translators: %s: post type name
en: "%%s" is already configured
it: "%%s" è già configurato

note: translators: %s: post type label
en: Valid: %%s
it: Valido: %%s

en: Permission denied - you must be an administrator
it: Autorizzazione negata: devi essere un amministratore

en: Invalid configuration format - expected array
it: Formato di configurazione non valido - è previsto un array

en: Configuration unchanged (already saved)
it: Configurazione non modificata (già salvata)

en: Failed to save configuration to database
it: Impossibile salvare la configurazione nel database

en: Configuration saved successfully
it: Configurazione salvata correttamente

note: translators: %s: error message
en: Error: %s
it: Errore: %s

en: Validating...
it: Verifica in corso...

en: Saving...
it: Salvataggio in corso...

en: Saved!
it: Salvato!

en: Error
it: Errore

en: Are you sure you want to remove this post type?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo tipo di contenuto?

en: Select a post type
it: Seleziona un tipo di contenuto

en: Never
it: Mai

en: When Link is First Used
it: Al primo utilizzo del link

en: When Post is Published
it: Alla pubblicazione dell'articolo

en: When Post is Created
it: Alla creazione dell'articolo

en: When Link is First Used or Post Created
it: Al primo utilizzo del link o alla creazione dell'articolo

en: Invalid post ID or post type.
it: ID dell'articolo non valido o tipo di contenuto non valido.

en: Shortlink
it: Link abbreviato

en: No shortlink
it: Nessun link abbreviato

en: Internal
it: Interno

en: External
it: Esterno

en: This links to your post
it: Questo collega al tuo articolo

en: This links to an external website
it: Questo collega ad un sito web esterno

en: Revision
it: Revisione

en: This links to a revision
it: Questo collega ad una revisione

en: Not yet submitted
it: Non ancora inviata

en: Submitted for approval
it: Inviata per l'approvazione

en: Scheduled
it: Programmato

en: Deferred
it: Differito

en: Needs work
it: Necessita correzioni

en: Rejected
it: Respinta

note: translators: %s: revision status label
en: Revision: %s
it: Revisione: %s

note: translators: %s: number of clicks
en: Clicked %s times
it: Cliccato %s volte

en: Edit
it: Modifica

en: Delete
it: Elimina

en: Link Title
it: Titolo link

en: Link Type
it: Tipo di link

en: Stats
it: Statistiche

en: Actions
it: Azioni

en: Click to copy
it: Clicca per copiare

en: Copied
it: Copiato

en: Security check failed.
it: Controllo di sicurezza fallito.

en: You do not have permission to create shortlinks.
it: Non hai i permessi per creare link abbreviati.

en: Invalid or empty URL
it: URL non valido o vuoto

en: Shortlink created successfully.
it: Link abbreviato creato correttamente.

en: Invalid nonce verification.
it: Verifica del nonce non valida.

en: You do not have permission to reset analytics.
it: Non hai i permessi per reimpostare le analitiche.

en: Invalid post ID.
it: ID dell'articolo non valido.

en: Analytics reset successfully.
it: Analitiche reimpostate correttamente.

en: Failed to reset analytics.
it: Impossibile reimpostare le analitiche.

en: Shorten
it: Abbrevia

en: All Shortlinks
it: Tutti i link abbreviati

en: Add Shortlink
it: Aggiungi link abbreviato

en: Search Shortlinks
it: Cerca link abbreviati

en: Category
it: Categoria

en: Categories
it: Categorie

en: Logs
it: Registri

en: All Logs
it: Tutti i registri

en: Are you sure you want to clear all logs?
it: Vuoi davvero eliminare tutti i registri?

en: Clear Logs
it: Elimina i registri

en: Sorry, you are not allowed to access shortlinks.
it: Non hai i permessi per accedere ai link abbreviati.

en: Access Denied
it: Accesso negato

en: Sorry, you are not allowed to create shortlinks.
it: Non hai i permessi per creare i link abbreviati.

en: Sorry, you are not allowed to edit shortlinks.
it: Non hai i permessi per modificare i link abbreviati.

en: Sorry, you are not allowed to access shortlink settings.
it: Non hai i permessi per accedere alle impostazioni dei link abbreviati.

en: Side
it: Lato

en: General
it: Generale

en: Label *
it: Etichetta *

en: For admin purpose only.
it: Solo per scopi amministrativi.

en: Target URL *
it: URL di destinazione *

en: Short String *
it: Stringa * abbreviata

en: Short string of this URL.
it: Stringa abbreviata di questo URL.

en: Status
it: Stato

en: Disable the shortlink instantly.
it: Disabilita immediatamente il link abbreviato.

en: After disabling the link will not active but the settings will be reserved.
it: Dopo la disabilitazione il link non sarà attivo ma le impostazioni verranno preservate.

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disabilita

en: Notes
it: Note

en: All
it: Tutti

en: Auto-linking
it: Collegamento automatico

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Add keywords separated by commas or on separate lines. Each keyword will link to this shortlink.
it: Aggiungi parole chiave separate da virgola o in righe separate. Ogni parola chiave sarà collegata a questo link abbreviato.

en: Post Types
it: Tipi di contenuto

en: Where should these keywords be auto-linked?
it: Dove dovrebbero essere collegate automaticamente queste parole chiave?

en: Redirection
it: Reindirizzamento

en: Redirection Method
it: Metodo di reindirizzamento

en: Select redirection method
it: Seleziona un metodo di reindirizzamento

en: Select a method
it: Seleziona un metodo

en: 307 (Temporary)
it: 307 (Temporaneo)

en: 302 (Temporary)
it: 302 (Temporaneo)

en: 301 (Permanent)
it: 301 (Permanente)

en: Sponsored
it: Sponsorizzato

en: Mark links as sponsored content.
it: Marca il link come contenuto sponsorizzato.

en: Adds rel="sponsored" attribute. Recommended for affiliate links and paid promotions.
it: Aggiunge l'attributo rel="sponsored". Raccomandato per i link di affiliazione e le promozioni a pagamento.

en: NoFollow
it: Nofollow

en: Prevent search engines from following this link.
it: Impedisci ai motori di ricerca di seguire questo link.

en: Adds rel="nofollow" attribute. Recommended for external links and untrusted sources.
it: Aggiunge l'attributo rel="nofollow". Raccomandato per i link esterni e le sorgenti non affidabili.

en: Parameter Forwarding
it: Parametro inoltrato

en: Pass URL parameters to the target link.
it: Passa i parametri dell'URL al link di destinazione.

en: Any parameters added to the short URL (e.g., ?utm_source=email) will be forwarded to the target URL.
it: Qualsiasi parametro aggiunto all'URL abbreviato (es., ?utm_source=email) verrà trasmesso all'URL di destinazione.

en: Password Protection
it: Protezione con password

en: Secure your shortlink.
it: Metti al sicuro il tuo link abbreviato.

en: Users must enter the password to redirect to the target link.
it: Gli utenti devono inserire la password per reindirizzarli al link di destinazione.

en: Share this with users.
it: Condividilo con gli utenti.

en: Passwords are case sensitive.
it: Le password riconoscono le maiuscole e le minuscole.

en: Enable Expiration
it: Abilita scadenza

en: Expire automatically.
it: Scade automaticamente.

en: Users will not able to redirect to the target URL once expire.
it: Gli utenti non potranno più reindirizzarsi all'URL di destinazione una volta che sarà scaduto.

en: Expiration Date
it: Data di scadenza

en: Choose the date this link should expire.
it: Scegli la data in cui questo link deve scadere.

en: Expiration Time
it: Ora di scadenza

en: Choose the time this link should expire.
it: Scegli l'ora in cui questo link deve scadere.

en: Must be at least 1 minute in the future.
it: Deve essere almeno un minuto in avanti.

en: Security
it: Sicurezza

en: Analytics
it: Statistiche

en: Post not found.
it: Articolo non trovato.

en: This link has expired
it: Questo link è scaduto

en: You will be redirected shortly.
it: Verrai reindirizzato a breve.

en: Click here if you are not redirected
it: Fai clic qui se non vieni reindirizzato

en: Link Expired
it: Link scaduto

en: This link is not active.
it: Questo link non è attivo.

en: This link is expired.
it: Questo link è scaduto.

en: Incorrect password. Please try again.
it: Password non corretta. Riprova.

en: Password Protected Link
it: Link protetto con password

en: Enter password to continue:
it: Inserisci una password per continuare:

en: Submit
it: Invia

en: This link is not containing the right prefix slug.
it: Questo link non contiene il prefisso dello slug corretto.

en: Invalid revision ID.
it: ID della revisione non valido.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Select which post statuses are accessible when visiting a PublishPress shortlink.
it: Seleziona quali stati dell'articolo sono accessibili quando si visita un link abbreviato PublishPress.

en: PublishPress Statuses Plugin Detected:
it: Rilevato il plugin PublishPress Statuses:

en: To use core PublishPress statuses with Shortlinks, Please enable the Shortlinks post type in PublishPress Statuses workflow settings.
it: Per utilizzare il core di PublishPress Statuses con Shortlinks, devi abilitare il tipo di contenuto "Shortlinks" nelle impostazioni del flusso di lavoro di PublishPress Statuses.

en: Elementor Detected:
it: Rilevato Elementor:

en: Shortlink prefix is required for proper rendering of Elementor revisions. It is advisable to keep it enabled.
it: Il prefisso del link abbreviato è obbligatorio per mostrare correttamente le revisioni di Elementor. Si consiglia di mantenerlo abilitato.

en: TinyPress Shortlinks Notice:
it: Notifica TinyPress Shortlinks:

en: Elementor is active. Shortlink prefix has been automatically disabled, it is required for optimal compatibility with Elementor revisions.
it: Elementor è attivo. Il prefisso del link abbreviato è stato automaticamente disabilitato, è obbligatorio per la compatibilità ottimale con le revisioni di Elementor.

en: Options
it: Opzioni

en: Shortlink Prefix
it: Prefisso link abbreviato

en: Add a prefix between your domain name and shortlink.
it: Aggiungi un prefisso tra il nome del tuo dominio e il link abbreviato.

en: Prefix Slug
it: Prefisso slug

en: Custom prefix slug.
it: Prefisso slug personalizzato.

en: This text will be added between your domain name and shortlink.
it: Questo testo verrà aggiunto tra il nome del tuo dominio e il link abbreviato.

en: go
it: vai

en: Keyboard Shortcut
it: Scorciatoia da tastiera

en: Create shortlinks from anywhere inside your WordPress dashboard.
it: Crea link abbreviati da qualsiasi punto della tua bacheca di WordPress.

en: Ctrl or Cmd + /
it: Ctrl o Cmd + /

en: Remove from Admin Bar
it: Rimuovi dalla barra di amministrazione

en: Hide the "Shorten" button from the WordPress admin bar.
it: Nascondi il pulsante "Abbrevia" dalla barra di amministrazione di WordPress.

en: Role Management
it: Gestione dei ruoli

en: Who Can View Shortlinks
it: Chi può vedere i link abbreviati

en: Only selected user roles can view links.
it: Solo i ruoli selezionati possono vedere i link.

en: Who Can Create/Edit Shortlinks
it: Chi può creare/modificare i link abbreviati

en: Only selected user roles can create or edit links.
it: Solo i ruoli selezionati possono creare o modificare i link.

en: Who Can See Analytics
it: Chi può vedere le statistiche

en: Only selected user roles can see analytics.
it: Solo i ruoli selezionati possono vedere le statistiche.

en: Who Can Control Settings
it: Chi può controllare le impostazioni

en: Only selected user roles can control settings.
it: Solo i ruoli selezionati possono controllare le impostazioni.

en: Auto-Linking
it: Collegamento automatico

en: Enable Auto-Linking
it: Abilita il collegamento automatico

en: Automatically convert keywords to shortlinks in post content.
it: Converti automaticamente le parole chiave in link abbreviati nel contenuto dell'articolo.

en: When enabled, keywords configured in shortlink settings will be automatically linked in your content.
it: Una volta abilitate, le parole chiave configurate nelle impostazioni dei link abbreviati saranno automaticamente collegati nel tuo contenuto.

en: Open Auto-Links In
it: Apri i collegamenti automatici in

en: Choose how auto-linked keywords should open.
it: Scegli come devono essere aperte le parole chiave collegate automaticamente.

en: Same tab
it: Stessa scheda

en: New tab
it: Nuova scheda

en: Auto-Link Color
it: Colore del link automatico

en: Choose the color for auto-linked keywords.
it: Scegli il colore delle parole chiave collegate automaticamente.

en: Auto-List Links
it: Elenco automatico dei link

en: Auto-List Shortlinks
it: Elenco automatico dei link abbreviati

en: When enabled, shortlinks will appear in the "All Links" table based on the behavior you configure below.
it: Una volta abilitati, i link abbreviati appariranno nella tabella "Tutti i link" in base alle impostazioni configurate di seguito.

en: Configure Post Types
it: Configura i tipi di contenuto

en: Set when links should be auto-listed for each post type
it: Imposta quando i link devono essere elencati automaticamente per ciascun tipo di contenuto

en: Add post types and configure when their shortlinks should appear in the "All Links" table. Changes are saved automatically.
it: Aggiungi tipi di contenuto e configura quando i loro shortlink dovrebbero apparire nella tabella «Tutti i link». Le modifiche vengono salvate automaticamente.

en: Post Status Visibility
it: Visibilità dello stato dell'articolo

en: Allowed Post Statuses
it: Stati degli articoli consentiti

en: Choose which post statuses can be accessed via shortlinks
it: Scegli quali stati degli articoli possono essere accessibili tramite i link abbreviati

en: Published
it: Pubblicato

en: Draft
it: Bozza

en: Pending Review
it: In attesa di revisione

en: Private
it: Privato

en: Expired Links
it: Link scaduti

en: Default Expired Redirect URL
it: URL di reindirizzamento scaduto predefinito

en: Where should expired shortlinks redirect?
it: Dove dovrebbero reindirizzare i link abbreviati scaduti?

en: When a shortlink expires, visitors will be redirected to this URL instead of seeing an error. Leave empty to show the default expiration message.
it: Quando un link abbreviato scade, i visitatori saranno reindirizzati a questo URL invece di vedere un errore. Lascia vuoto per mostrare il messaggio di scadenza predefinito.

en: Revisions
it: Revisioni

en: Revision Link Visibility
it: Visibilità del link della revisione

en: When enabled, revision shortlinks will appear in the "All Shortlinks" table based on the behavior you configure below.
it: Una volta abilitati, i link abbreviati appariranno nella tabella "Tutti i link abbreviati" in base alle impostazioni configurate di seguito.

en: When Revision is Created
it: Alla creazione della revisione

en: When Revision is Created or Link is First Used
it: Alla creazione della revisione o al primo utilizzo del link

en: Show Shortlink in Revision Table
it: Mostra il link abbreviato nella tabella delle revisioni

en: Display shortlink column when viewing revisions in PublishPress Revisions.
it: Visualizza la colonna dei link abbreviati durante la visualizzazione delle revisioni in PublishPress Revisions.

en: Revision Visibility for Visitors
it: Visibilità della revisione per i visitatori

en: Allow logged-out visitors to view revision content via shortlinks.
it: Permetti ai visitatori disconnessi di vedere il contenuto delle revisioni tramite i link abbreviati.

en: By default, PublishPress Revisions blocks visitors from viewing revision previews. When enabled, revision shortlinks will render the revision content directly for logged-out visitors instead of redirecting to the preview URL.
it: Per predefinizione, PublishPress Revisions blocca ai visitatori la visione delle anteprime delle revisioni. Quando sono abilitati, i link abbreviati delle revisioni mostreranno direttamente il contenuto della revisione ai visitatori disconnessi invece di ridirigerli all'URL di anteprima.

en: Dummy
it: Fittizio

en: No post types configured yet. Click "Add Post Type" to get started.
it: Nessun tipo di contenuto configurato ancora. Clicca su 'Aggiungi tipo di contenuto' per iniziare.

en: Add Post Type
it: Aggiungi tipo di contenuto

en: Log entry deleted successfully.
it: Voce del registro eliminata correttamente.

note: translators: %d: number of log entries deleted
en: %d log entries deleted successfully.
it: %d voci del registro eliminate correttamente.

en: All logs have been cleared.
it: Tutti i registri sono stati eliminati.

en: Title
it: Titolo

en: Details
it: Dettagli

en: Are you sure you want to delete this log entry?
it: Vuoi davvero eliminare questa voce del registro?

note: translators: 1: user display name, 2: location name, 3: visit date/time
en: %1$s from %2$s visited at %3$s
it: %1$s da %2$s ha visitato alle %3$s

note: translators: 1: user display name, 2: visit date/time
en: %1$s visited at %2$s
it: %1$s visitato alle %2$s

note: translators: 1: location name, 2: visit date/time
en: From %1$s, visited at %2$s
it: Da %1$s, visitato alle %2$s

note: translators: %s: visit date/time
en: Visited at %s
it: Visitato alle %s

en: Edit shortlink settings
it: Modifica le impostazioni del link abbreviato

en: Target url not found.
it: URL di destinazione non trovato.

en: Invalid URL scheme. Only http, https, ftp, ftps, and mailto are allowed.
it: Schema dell'URL non valido. Solo http, https, ftp, ftps, e mailto sono consentiti.

en: Invalid URL.
it: URL non valido.

en: Tiny slug could not created.
it: Impossibile creare lo slug Tiny.

note: translators: %s: link ID number
en: Link - %s
it: Collegamento - %s

en: Shortlink will appear here
it: Il link abbreviato apparirà qui

en: Enter a long URL and make a shortlink
it: Inserisci un URL lungo e crea un link abbreviato

en: Long URL
it: URL lungo

en: Close
it: Chiudi

en: Create Shortlink
it: Crea link abbreviato

en: Reset Today's Analytics
it: Reimposta le analitiche di oggi

en: Reset Week's Analytics
it: Reimposta le analitiche della settimana

en: Reset Month's Analytics
it: Reimposta le analitiche del mese

en: Reset Year's Analytics
it: Reimposta le analitiche dell'anno

en: Are you sure you want to reset the analytics for this period? This action cannot be undone.
it: Vuoi davvero reimpostare le analitiche per questo periodo? Questa azione non può essere annullata.

en: Today
it: Oggi

en: Last 7 Days
it: Gli ultimi 7 giorni

en: Last 1 Month
it: L'ultimo mese

en: Last 1 Year
it: L'ultimo anno

note: translators: %1$s: plugin name, %2$s: star rating icon
en: If you like %1$s please leave us a %2$s rating. Thank you!
it: Se ti piace %1$s, per favore lasciaci una valutazione %2$s. Grazie!

en: About
it: Informazioni

en: Documentation
it: Documentazione

en: Contact
it: Contatto

en: Download QR Code
it: Scarica il codice QR

en: We have developed extensions for the below browsers.
it: Abbiamo sviluppato delle estensioni per i seguenti browser.

en: Click on your preferred one to Download the extension.
it: Fai clic sulla tua preferita per scaricare l'estensione.

en: Download the Extension
it: Scarica l'estensione

en: Need PublishPress Shortlinks Support?
it: Hai bisogno del supporto di PublishPress Shortlinks?

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
it: Se hai bisogno d'aiuto o hai una nuova caratteristica da proporre, faccelo sapere.

en: Request Support
it: Richiedi supporto

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
it: Una documentazione dettagliata è disponibile anche sul sito del plugin.

en: View Knowledge Base
it: Vedi la documentazione di base

en: This plugin can be deleted.
it: Questo plugin può essere eliminato.

en: Copied.
it: Copiato.
