PublishPress Shortlinks Free 1.5.0 - en to da-DK translation catalogue (261 entries)

en: "%%s" cannot be used for auto-listing
da-DK: "%%s" kan ikke bruges til auto-listing

en: "%%s" is already configured
da-DK: "%%s" er allerede konfigureret

en: "%%s" is not a public post type
da-DK: "%%s" er ikke en offentlig post type

en: "%%s" is not a registered post type
da-DK: "%%s" er ikke en registreret post type

en: %1$s from %2$s visited at %3$s
da-DK: %1$s fra %2$s besøgte den %3$s

en: %1$s visited at %2$s
da-DK: %1$s besøgte den %2$s

en: %d log entries deleted successfully.
da-DK: %d logposter blev slettet successfully.

en: 302 (Temporary)
da-DK: 302 (Midlertidig)

en: 307 (Temporary)
da-DK: 307 (Midlertidig)

en: About
da-DK: Om

en: Access Denied
da-DK: Adgang nægtet

en: Actions
da-DK: Handlinger

en: Add Post Type
da-DK: Tilføj posttype

en: Add Shortlink
da-DK: Tilføj kortlink

en: Add a prefix between your domain name and shortlink.
da-DK: Tilføj et præfiks mellem dit domænenavn og kortlink.

en: Add keywords separated by commas or on separate lines. Each keyword will link to this shortlink.
da-DK: Tilføj nøgleord adskilt af kommaer eller på separate linjer. Hvert nøgleord vil linke til denne shortlink.

en: Add post types and configure when their shortlinks should appear in the "All Links" table. Changes are saved automatically.
da-DK: Tilføj posttyper og konfigurer hvornår deres kortlinks skal vises i "Alle Links" tabellen. Ændringer gemmes automatisk.

en: Adds rel="nofollow" attribute. Recommended for external links and untrusted sources.
da-DK: Tilføjer rel="nofollow" attribut. Anbefales til eksterne links og upålidelige kilder.

en: Adds rel="sponsored" attribute. Recommended for affiliate links and paid promotions.
da-DK: Tilføjer rel="sponsoreret" attribut. Anbefales til affiliate links og betalte kampagner.

en: After disabling the link will not active but the settings will be reserved.
da-DK: Efter deaktivering vil linket ikke være aktivt, men indstillingerne vil blive gemt.

en: All
da-DK: Alle

en: All Logs
da-DK: Alle logfiler

en: All Shortlinks
da-DK: Alle forkortede links

en: All logs have been cleared.
da-DK: Alle logs er blevet ryddet.

en: Allow logged-out visitors to view revision content via shortlinks.
da-DK: Tillad udloggede besøgende at se revisionsindhold via kortlinks.

en: Allowed Post Statuses
da-DK: Tilladte post statusser

en: Analytics
da-DK: Analyser

en: Analytics reset successfully.
da-DK: Analyser nulstillet med succes.

en: Any parameters added to the short URL (e.g., ?utm_source=email) will be forwarded to the target URL.
da-DK: Eventuelle parametre, der er tilføjet til den korte URL (f.eks. ?utm_source=email), vil blive videregivet til mål-URL'en.

en: Are you sure you want to clear all logs?
da-DK: Er du sikker på, at du vil rydde alle logfiler?

en: Are you sure you want to delete this log entry?
da-DK: Er du sikker på, at du vil slette denne logpost?

en: Are you sure you want to remove this post type?
da-DK: Er du sikker på, at du vil fjerne denne post type?

en: Are you sure you want to reset the analytics for this period? This action cannot be undone.
da-DK: Er du sikker på, at du vil nulstille analyserne for denne periode? Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Auto-Link Color
da-DK: Auto-Link Farve

en: Auto-Linking
da-DK: Automatisk linkning

en: Auto-List Links
da-DK: Auto-liste links

en: Auto-List Shortlinks
da-DK: Auto-liste kortlinks

en: Auto-linking
da-DK: Automatisk linkning

en: Automatically convert keywords to shortlinks in post content.
da-DK: Konverter automatisk nøgleord til shortlinks i indholdet.

en: Bulk Import & Export
da-DK: Masseimport & eksport

en: By default, PublishPress Revisions blocks visitors from viewing revision previews. When enabled, revision shortlinks will render the revision content directly for logged-out visitors instead of redirecting to the preview URL.
da-DK: Som standard blokerer PublishPress Revisions besøgende fra at se revisionsforhåndsvisninger. Når det er aktiveret, vil revisionskortlinks vise revisionsindholdet direkte for udloggede besøgende i stedet for at omdirigere til forhåndsvisnings-URL'en.

en: CSV Export
da-DK: CSV-eksport

en: CSV Import
da-DK: CSV-import

en: Categories
da-DK: Kategorier

en: Category
da-DK: Kategori

en: Choose how auto-linked keywords should open.
da-DK: Vælg hvordan auto-linkede nøgleord skal åbnes.

en: Choose the color for auto-linked keywords.
da-DK: Vælg farven for automatisk linkede nøgleord.

en: Choose the date this link should expire.
da-DK: Vælg den dato, hvor dette link skal udløbe.

en: Choose the time this link should expire.
da-DK: Vælg den tid, hvor dette link skal udløbe.

en: Choose which post statuses can be accessed via shortlinks
da-DK: Vælg hvilke post statusser der kan tilgås via kortlinks

en: Clear Logs
da-DK: Ryd logfiler

en: Click here if you are not redirected
da-DK: Klik her, hvis du ikke bliver omdirigeret

en: Click on your preferred one to Download the extension.
da-DK: Klik på din foretrukne for at downloade udvidelsen.

en: Click to copy
da-DK: Klik for at kopiere

en: Clicked %s times
da-DK: Klikket %s gange

en: Close
da-DK: Luk

en: Configuration saved successfully
da-DK: Konfiguration gemt med succes

en: Configuration unchanged (already saved)
da-DK: Konfiguration uændret (allerede gemt)

en: Configure Post Types
da-DK: Konfigurer posttyper

en: Contact
da-DK: Kontakt

en: Copied
da-DK: Kopieret

en: Copied.
da-DK: Kopieret.

en: Create Shortlink
da-DK: Opret kortlink

en: Create custom links for your posts. These links are brandable, trackable, and can have custom view permissions.
da-DK: Opret brugerdefinerede links til dine indlæg. Disse links kan brandes, spores og kan have brugerdefinerede visningsrettigheder.

en: Create shortlinks from anywhere inside your WordPress dashboard.
da-DK: Opret kortlinks fra hvor som helst i dit WordPress dashboard.

en: Ctrl or Cmd + /
da-DK: Ctrl eller Cmd + /

en: Custom prefix slug.
da-DK: Brugerdefineret præfiks slug.

en: Default Expired Redirect URL
da-DK: Standard udløbet omdirigerings-URL

en: Deferred
da-DK: Udsat

en: Delete
da-DK: Slet

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
da-DK: Detaljeret dokumentation er også tilgængelig på plugin-webstedet.

en: Details
da-DK: Detaljer

en: Disable
da-DK: Deaktiver

en: Disable the shortlink instantly.
da-DK: Deaktiver kortlinket straks.

en: Display a brief notice before redirecting expired links.
da-DK: Vis en kort meddelelse, før du omdirigerer udløbne links.

en: Display a brief notice before redirecting.
da-DK: Vis en kort meddelelse, før du omdirigerer.

en: Display shortlink column when viewing revisions in PublishPress Revisions.
da-DK: Vis kortlink-kolonne, når der ses på revisioner i PublishPress Revisions.

en: Documentation
da-DK: Dokumentation

en: Download QR Code
da-DK: Download QR-kode

en: Download the Extension
da-DK: Download udvidelsen

en: Draft
da-DK: Udkast

en: Edit
da-DK: Rediger

en: Edit shortlink settings
da-DK: Redigér indstillinger for kortlink

en: Elementor Detected:
da-DK: Elementor registreret:

en: Elementor is active. Shortlink prefix has been automatically disabled, it is required for optimal compatibility with Elementor revisions.
da-DK: Elementor er aktiv. Shortlink-præfiks er automatisk blevet deaktiveret, det er nødvendigt for optimal kompatibilitet med Elementor-revisioner.

en: Enable
da-DK: Aktiver

en: Enable Auto-Linking
da-DK: Aktiver Automatisk linkning

en: Enable Expiration
da-DK: Aktivér Udløb

en: Enter a long URL and make a shortlink
da-DK: Indtast en lang URL og lav et kortlink

en: Enter password to continue:
da-DK: Indtast adgangskode for at fortsætte:

en: Error
da-DK: Fejl

en: Error: %s
da-DK: Fejl: %s

en: Expiration Date
da-DK: Udløbsdato

en: Expiration Time
da-DK: Udløbstid

en: Expire automatically.
da-DK: Udløb automatisk.

en: Expired Links
da-DK: Udløbet links

en: Expired Redirect Settings
da-DK: Indstillinger for udløbne omdirigeringer

en: Expired Redirect URL
da-DK: Udløben omdirigerings-URL

en: External
da-DK: Ekstern

en: Failed to reset analytics.
da-DK: Mislykkedes med at nulstille analyser.

en: Failed to save configuration to database
da-DK: Fejl ved at gemme konfiguration til database

en: For admin purpose only.
da-DK: Kun til administrativ brug.

en: From %1$s, visited at %2$s
da-DK: Fra %1$s, besøgt den %2$s

en: General
da-DK: Generelt

en: Hide the "Shorten" button from the WordPress admin bar.
da-DK: Skjul "Forkort" knappen fra WordPress admin bar.

en: If you like %1$s please leave us a %2$s rating. Thank you!
da-DK: Hvis du kan lide %1$s, vil du venligst give os en %2$s vurdering. Tak!

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
da-DK: Hvis du har brug for hjælp eller har en ny funktionsanmodning, så lad os vide det.

en: Import / Export
da-DK: Import / Eksport

en: Import / Export Shortlinks
da-DK: Import / Eksport Shortlinks

en: Import and export your shortlinks in bulk using CSV files. Migrate from other plugins or manage links across multiple sites.
da-DK: Importer og eksportér dine shortlinks i bulk ved hjælp af CSV-filer. Migrer fra andre plugins eller administrer links på tværs af flere websteder.

en: Incorrect password. Please try again.
da-DK: Forkert adgangskode. Prøv venligst igen.

en: Internal
da-DK: Intern

en: Invalid URL scheme. Only http, https, ftp, ftps, and mailto are allowed.
da-DK: Ugyldigt URL-skema. Kun http, https, ftp, ftps og mailto er tilladt.

en: Invalid URL.
da-DK: Ugyldig URL.

en: Invalid configuration format - expected array
da-DK: Ugyldigt konfigurationsformat - forventet array

en: Invalid nonce verification.
da-DK: Ugyldig nonce-verifikation.

en: Invalid or empty URL
da-DK: Ugyldig eller tom URL

en: Invalid post ID or post type.
da-DK: Ugyldigt indlæg ID eller post type.

en: Invalid post ID.
da-DK: Ugyldigt indlæg ID.

en: Invalid revision ID.
da-DK: Ugyldig revisions-ID.

en: Keyboard Shortcut
da-DK: Tastaturgenvej

en: Keywords
da-DK: Nøgleord

en: Label *
da-DK: Etiket *

en: Last 1 Month
da-DK: Sidste 1 måned

en: Last 1 Year
da-DK: Sidste 1 år

en: Last 7 Days
da-DK: Sidste 7 dage

en: Link Expired
da-DK: Linket er udløbet

en: Link Title
da-DK: Linktitel

en: Link Type
da-DK: Linktype

en: Log entry deleted successfully.
da-DK: Logposten blev slettet successfully.

en: Logs
da-DK: Logfiler

en: Long URL
da-DK: Lang URL

en: Mark links as sponsored content.
da-DK: Marker links som sponsoreret indhold.

en: Mobile
da-DK: Mobil

en: Must be at least 1 minute in the future.
da-DK: Skal være mindst 1 minut i fremtiden.

en: Need PublishPress Shortlinks Support?
da-DK: Har du brug for PublishPress Shortlinks support?

en: Needs work
da-DK: Kræver arbejde

en: Never
da-DK: Aldrig

en: New tab
da-DK: Ny fane

en: No post types configured yet. Click "Add Post Type" to get started.
da-DK: Ingen posttyper er konfigureret endnu. Klik på "Tilføj posttype" for at komme i gang.

en: No shortlink
da-DK: Ingen kortlink

en: Not yet submitted
da-DK: Ikke sendt endnu

en: Notes
da-DK: Noter

en: Only selected user roles can control settings.
da-DK: Kun udvalgte brugerroller kan kontrollere indstillinger.

en: Only selected user roles can create or edit links.
da-DK: Kun udvalgte brugerroller kan oprette eller redigere links.

en: Only selected user roles can see analytics.
da-DK: Kun udvalgte brugerroller kan se analyser.

en: Only selected user roles can view links.
da-DK: Kun udvalgte brugerroller kan se links.

en: Open Auto-Links In
da-DK: Åbn Auto-Links I

en: Options
da-DK: Muligheder

en: Parameter Forwarding
da-DK: Parameter Videregivelse

en: Pass URL parameters to the target link.
da-DK: Send URL-parametre til mål-linket.

en: Password
da-DK: Adgangskode

en: Password Protected Link
da-DK: Adgangskodebeskyttet link

en: Password Protection
da-DK: Adgangskodebeskyttelse

en: Passwords are case sensitive.
da-DK: Adgangskoder er store og små bogstaver følsomme.

en: Pending Review
da-DK: Afventer gennemgang

en: Permission denied
da-DK: Tilladelse nægtet

en: Permission denied - you must be an administrator
da-DK: Tilladelse nægtet - du skal være administrator

en: Post Status Visibility
da-DK: Post status synlighed

en: Post not found.
da-DK: Indlæg ikke fundet.

en: Post type is required
da-DK: Post type er påkrævet

en: Prefix Slug
da-DK: Præfiks Slug

en: Prevent search engines from following this link.
da-DK: Forhindrer søgemaskiner i at følge dette link.

en: Private
da-DK: Privat

en: Pro Feature
da-DK: Pro-funktion

en: PublishPress Shortlinks
da-DK: PublishPress forkortede links

en: PublishPress Statuses Plugin Detected:
da-DK: PublishPress Shortlinks Free

en: Published
da-DK: Publiceret

en: Redirection
da-DK: Omdirigering

en: Redirection Method
da-DK: Omdirigeringsmetode

en: Rejected
da-DK: Afvist

en: Remove from Admin Bar
da-DK: Fjern fra Admin Bar

en: Request Support
da-DK: Anmod om support

en: Reset Month's Analytics
da-DK: Nulstil månedens analyser

en: Reset Today's Analytics
da-DK: Nulstil dagens analyser

en: Reset Week's Analytics
da-DK: Nulstil ugens analyser

en: Reset Year's Analytics
da-DK: Nulstil årets analyser

en: Revision Link Visibility
da-DK: Synlighed af revisionslinks

en: Revision Visibility for Visitors
da-DK: Revisionssynlighed for besøgende

en: Revisions
da-DK: Revisioner

en: Role Management
da-DK: Rollestyring

en: Same tab
da-DK: Samme fane

en: Saved!
da-DK: Gemt!

en: Saving...
da-DK: Gemmer...

en: Scheduled
da-DK: Planlagt

en: Search Shortlinks
da-DK: Søg kortlinks

en: Secure your shortlink.
da-DK: Sikre din kortlink.

en: Security
da-DK: Sikkerhed

en: Security check failed.
da-DK: Sikkerhedskontrol mislykkedes.

en: Select a method
da-DK: Vælg en metode

en: Select a post type
da-DK: Vælg en post type

en: Select redirection method
da-DK: Vælg omdirigeringsmetode

en: Select which post statuses are accessible when visiting a PublishPress shortlink.
da-DK: Vælg hvilke post statusser der er tilgængelige, når du besøger et PublishPress kortlink.

en: Set when links should be auto-listed for each post type
da-DK: Indstil hvornår links skal auto-listes for hver post type

en: Settings
da-DK: Indstillinger

en: Share this with users.
da-DK: Del dette med brugerne.

en: Short String *
da-DK: Kort streng *

en: Short string of this URL.
da-DK: Kort streng af denne URL.

en: Shorten
da-DK: Forkort

en: Shortlink
da-DK: Kortlink

en: Shortlink Prefix
da-DK: Shortlink-præfiks

en: Shortlink created successfully.
da-DK: Kortlink oprettet med succes.

en: Shortlink prefix is required for proper rendering of Elementor revisions. It is advisable to keep it enabled.
da-DK: Shortlink-præfiks er påkrævet for korrekt gengivelse af Elementor-revisioner. Det anbefales at holde det aktiveret.

en: Shortlink will appear here
da-DK: Kortlink vil vises her

en: Shortlinks
da-DK: Kortlinks

en: Show Expiration Notice
da-DK: Vis udløbsmeddelelse

en: Show Shortlink in Revision Table
da-DK: Vis kortlink i revisionsoversigt

en: Sorry, you are not allowed to access shortlink settings.
da-DK: Beklager, du har ikke tilladelse til at få adgang til indstillingerne for forkortede links.

en: Sorry, you are not allowed to access shortlinks.
da-DK: Beklager, du har ikke tilladelse til at få adgang til forkortede links.

en: Sorry, you are not allowed to create shortlinks.
da-DK: Beklager, du har ikke tilladelse til at oprette forkortede links.

en: Sorry, you are not allowed to edit shortlinks.
da-DK: Beklager, du har ikke tilladelse til at redigere forkortede links.

en: Sponsored
da-DK: Sponsoreret

en: Stats
da-DK: Statistik

en: Submit
da-DK: Indsend

en: Submitted for approval
da-DK: Indsendt til godkendelse

en: Target URL *
da-DK: Mål-URL *

en: Target url not found.
da-DK: Mål-URL blev ikke fundet.

en: This feature is available in PublishPress Shortlinks Pro.
da-DK: Denne funktion er tilgængelig i PublishPress Shortlinks Pro.

en: This link has expired
da-DK: Dette link er udløbet

en: This link is expired.
da-DK: Dette link er udløbet.

en: This link is not active.
da-DK: Dette link er ikke aktivt.

en: This link is not containing the right prefix slug.
da-DK: Dette link indeholder ikke det rigtige præfiks slug.

en: This links to a revision
da-DK: Dette linker til en revision

en: This links to an external website
da-DK: Dette linker til et eksternt websted

en: This links to your post
da-DK: Dette linker til dit indlæg

en: This plugin can be deleted.
da-DK: Dette plugin kan slettes.

en: This text will be added between your domain name and shortlink.
da-DK: Denne tekst vil blive tilføjet mellem dit domænenavn og kortlink.

en: Tiny slug could not created.
da-DK: Tiny slug kunne ikke oprettes.

en: TinyPress Shortlinks Notice:
da-DK: TinyPress Shortlinks Meddelelse:

en: Title
da-DK: Titel

en: To use core PublishPress statuses with Shortlinks, Please enable the Shortlinks post type in PublishPress Statuses workflow settings.
da-DK: For at bruge kerne PublishPress statusser med Shortlinks, skal du aktivere Shortlinks post type i PublishPress Statuses arbejdsgangsindstillinger.

en: Today
da-DK: I dag

en: Upgrade to Pro
da-DK: Opgrader til Pro

en: Users must enter the password to redirect to the target link.
da-DK: Brugere skal indtaste adgangskoden for at blive omdirigeret til mål-linket.

en: Users will not able to redirect to the target URL once expire.
da-DK: Brugere vil ikke kunne blive omdirigeret til mål-URL'en, når den udløber.

en: Valid: %%s
da-DK: Gyldig: %%s

en: Validating...
da-DK: Validerer...

en: View Knowledge Base
da-DK: Se vidensbase

en: Visited at %s
da-DK: Besøgt den %s

en: We have developed extensions for the below browsers.
da-DK: Vi har udviklet udvidelser til nedenstående browsere.

en: When Link is First Used
da-DK: Når linket bruges første gang

en: When Link is First Used or Post Created
da-DK: Når linket bruges første gang eller indlægget oprettes

en: When Post is Created
da-DK: Når indlægget oprettes

en: When Post is Published
da-DK: Når indlægget offentliggøres

en: When Revision is Created
da-DK: Når revisionen oprettes

en: When Revision is Created or Link is First Used
da-DK: Når revisionen oprettes eller linket bruges første gang

en: When a shortlink expires, visitors will be redirected to this URL instead of seeing an error. Leave empty to show the default expiration message.
da-DK: Når et kortlink udløber, vil besøgende blive omdirigeret til denne URL i stedet for at se en fejl. Lad være tom for at vise standard udløbsbeskeden.

en: When enabled, keywords configured in shortlink settings will be automatically linked in your content.
da-DK: Når det er aktiveret, vil nøgleord konfigureret i shortlink-indstillingerne blive automatisk linket i dit indhold.

en: When enabled, revision shortlinks will appear in the "All Shortlinks" table based on the behavior you configure below.
da-DK: Når aktiveret, vil revisionskortlinks vises i "Alle Kortlinks" tabellen baseret på den adfærd, du konfigurerer nedenfor.

en: When enabled, shortlinks will appear in the "All Links" table based on the behavior you configure below.
da-DK: Når aktiveret, vil kortlinks vises i "Alle Links" tabellen baseret på den adfærd, du konfigurerer nedenfor.

en: Where should expired shortlinks redirect?
da-DK: Hvor skal udløbne kortlinks omdirigere?

en: Where should these keywords be auto-linked?
da-DK: Hvor skal disse nøgleord auto-linkes?

en: Who Can Control Settings
da-DK: Hvem kan kontrollere indstillinger

en: Who Can Create/Edit Shortlinks
da-DK: Hvem kan oprette/redigere kortlinks

en: Who Can See Analytics
da-DK: Hvem kan se analyser

en: Who Can View Shortlinks
da-DK: Hvem kan se kortlinks

en: You do not have permission to create shortlinks.
da-DK: Du har ikke tilladelse til at oprette kortlinks.

en: You do not have permission to reset analytics.
da-DK: Du har ikke tilladelse til at nulstille analyser.

en: You will be redirected shortly.
da-DK: Du vil blive omdirigeret snart.

en: You're using PublishPress Shortlinks Free. The Pro version has more features and support.
da-DK: Du bruger PublishPress Shortlinks Free. Pro-versionen har flere funktioner og support.

en: go
da-DK: gå
