BusiProf Pro 1.8.4 - en to it_IT translation catalogue (255 entries)

en:  Client
it_IT:  Cliente

en: &larr; Older Comments
it_IT: &larr; Commenti meno recenti

en: (DEVELOPER)
it_IT: (SVILUPPATORE)

en: (Sales & Marketing)
it_IT: (Commerciale e Marketing)

en: 24/7 Support
it_IT: Supporto 24/7

en: A responsive theme for all type of business that features multiple nav menus, several sidebars, and more. With pixel-perfect design, it's great for any blogger who wants a new look for their site. The theme is built using Twitter bootstrap.
it_IT: Un tema responsive per tutti i tipi di attività che offre molteplici menu di navigazione, diverse barre laterali e altro ancora. Con un design perfetto nel dettaglio, è perfetto per qualsiasi blogger che voglia un nuovo look per il proprio sito. Il tema è stato costruito utilizzando il bootstrap di Twitter.

en: About Us
it_IT: Chi siamo

en: About Us page settings
it_IT: Impostazione della pagina Chi siamo

en: Add Icon
it_IT: Aggiungi un'icona

en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Add New Client
it_IT: Aggiungi un nuovo cliente

en: Add New Member
it_IT: Aggiungi un nuovo componente

en: Add New Project
it_IT: Aggiungi un nuovo Progetto

en: Add new Service
it_IT: Aggiungi un nuovo Servizio

en: Add new Testimonial
it_IT: Aggiungi un nuovo Testimonial

en: Add new field
it_IT: Aggiungi un nuovo campo

en: Add new slide
it_IT: Aggiungi una diapositiva

en: Address one
it_IT: Indirizzo uno

en: Address two
it_IT: Indirizzo due

en: After changing the slug, please don't forget to save the permalinks. Without saving them, the old permalinks will not be updated.
it_IT: Dopo aver cambiato lo slug, non dimenticarti di salvare i permalink. Se non li salvi, i vecchi permalink non saranno aggiornati.

en: All
it_IT: Tutto

en: All Clients
it_IT: Tutti i clienti

en: All Members
it_IT: Tutti i componenti

en: All Projects
it_IT: Tutti i Progetti

en: Animation
it_IT: Animazione

en: Animation speed
it_IT: Velocità dell'animazione

en: Archive by category
it_IT: Archivio per categoria

en: Articles posted by
it_IT: Articoli pubblicati da

en: Aside
it_IT: Digressione

en: Awesome Services
it_IT: Fantastici Servizi

en: Background Image
it_IT: immagine di sfondo

en: Blog Archive
it_IT: Archivio del blog

en: Blog meta settings
it_IT: Impostazioni dei meta del blog

en: Blog section
it_IT: Sezione del Blog

en: Blog-Fullwidth
it_IT: Blog-Larghezza piena

en: Blog-Right-Sidebar
it_IT: Blog con barra laterale a destra

en: Blog-left-sidebar
it_IT: Blog-colonna-sinistra

en: Business cards
it_IT: Biglietti da visita

en: Busiprof: the perfect WordPress theme for an app and web developer
it_IT: Busiprof: il tema WordPress perfetto per uno sviluppatore di siti web o di app

en: Button Link
it_IT: Link del pulsante

en: Button Text
it_IT: Testo del pulsante

en: Category Archive
it_IT: Archivio delle categorie

en: Clean and usable UI kit
it_IT: Un kit UI pulito e facile da usare

en: Click here permalinks setting
it_IT: Fai clic qui per impostare i permalink

en: Click here to add Team
it_IT: Fai clic qui per aggiungere un Team

en: Click here to add client
it_IT: Fai clic qui per aggiungere un cliente

en: Click here to add project
it_IT: Fai clic qui per aggiungere un progetto

en: Client Detail
it_IT: Dettagli della sezione Clienti

en: Client Slider settings
it_IT: Impostazioni dello Slider Clienti

en: Client slider
it_IT: Slider del Cliente

en: Client slug
it_IT: Slug della sezione Cliente

en: Color
it_IT: Colore

en: Comment
it_IT: Commento

en: Comment navigation
it_IT: Navigazione commenti

en: Contact
it_IT: Contatti

en: Contact page setting
it_IT: Impostazioni della pagina Contatti

en: Copyright text
it_IT: Testo del copyright

en: Custom CSS
it_IT: CSS Personalizzato

en: Daily Archive
it_IT: Archivio giornaliero

en: Delete field
it_IT: Elimina il campo

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Designation
it_IT: Designazione

en: Direction
it_IT: Direzione

en: Email us: themes@busiprof.com
it_IT: Scrivici una mail: themes@busiprof.com

en: Enable Client section
it_IT: Abilita la sezione Clienti

en: Enable Client slider
it_IT: Abilita lo slider del Cliente

en: Enable Google Maps
it_IT: Abilita Google Maps

en: Enable Home Blog section
it_IT: Abilita la sezione Blog della Homepage

en: Enable Home Client section
it_IT: Abilita la sezione Clienti della Homepage

en: Enable Home Project section
it_IT: Abilita la sezione Progetti della Homepage

en: Enable Home Team section
it_IT: Abilita la sezione Team della Homepage

en: Enable Home Testimonial section
it_IT: Abilita la sezione Testimonial della Homepage

en: Enable Infobar
it_IT: Abilita Infobar

en: Enable Services on homepage
it_IT: Abilita la sezione Servizi nella Homepage

en: Enable Team section
it_IT: Abilita la sezione Team

en: Enable Testimonial section
it_IT: Abilita la sezione Testimonial

en: Enable background image
it_IT: Abilita l'immagine di sfondo

en: Enable background image overlay
it_IT: Abilita la sovrimpressione dell'immagine di sfondo

en: Enable contact information
it_IT: Abilita i dati di contatto

en: Enable custom color skin
it_IT: Attiva interfaccia con colore personalizzato

en: Enable footer's social icons
it_IT: Abilita le icone dei social network nel footer

en: Enable front page
it_IT: Abilita la pagina iniziale

en: Enable logo text
it_IT: Abilita il testo del logo

en: Enable slider
it_IT: Abilita lo slider

en: Enter Logo Height
it_IT: Inserisci l'altezza del logo

en: Enter Logo Width
it_IT: Inserisci la larghezza del logo

en: Error 404
it_IT: Errore 404

en: Facebook URL
it_IT: URL di Facebook

en: Find all icons
it_IT: Trova tutte le icone

en: Footer copyright settings
it_IT: Impostazioni del copyright nel footer

en: Footer widget area
it_IT: Area widget del footer

en: Front page
it_IT: Pagina iniziale

en: General settings
it_IT: Impostazioni generali

en: Go Back
it_IT: Indietro

en: Google Maps URL
it_IT: URL di Google Maps

en: GooglePlus URL
it_IT: URL di GooglePlus

en: Graphic design & web design
it_IT: Graphic design e web design

en: Header logo settings
it_IT: Impostazioni del logo dell'header

en: Here you can add a short bio about the owner, or the staff, of your establishment. Here you can add a short bio about the owner, or the staff, of your establishment. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem.
it_IT: Qui puoi aggiungere una breve bio riguardo al titolare, o allo staff, della tua attività. Qui puoi aggiungere una breve bio riguardo al titolare, o allo staff, della tua attività. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem.

en: Hide post meta from blog pages, archive pages, categories, author, etc.
it_IT: Nascondi i metadati dell'articolo nelle pagine del blog, nelle pagine dell'archivio, nelle categorie, nell'autore ecc.

en: Homepage Two
it_IT: Homepage Due

en: Homepage section settings
it_IT: Impostazioni della sezione Homepage

en: Icon
it_IT: Icona

en: Image
it_IT: Immagine

en: Image type
it_IT: Tipo di immagine

en: Infobar settings
it_IT: Impostazioni della Infobar

en: Infobar text
it_IT: Testo della Infobar

en: It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout.
it_IT: È un fatto noto da lungo tempo che un lettore che stia solo guardando il layout di una pagina, verrà distratto da un testo leggibile.

en: Leave a Reply
it_IT: Lascia una risposta

en: Leave a comment
it_IT: Lascia un commento

en: LinkedIn URL
it_IT: URL di LinkedIn

en: Logged in as
it_IT: Sei connesso come

en: Logout
it_IT: Esci

en: Logout of this account
it_IT: Esci da questo account

en: Meet The Team
it_IT: Ti presentiamo il Team

en: Meet our clients
it_IT: Ecco i nostri clienti

en: Member Details
it_IT: Dettagli del  componente

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Monthly Archive
it_IT: Archivio mensile

en: More Services
it_IT: Altri Servizi

en: Name
it_IT: Nome

en: New Link
it_IT: Nuovo link

en: Newer Comments &rarr;
it_IT: Commenti più recenti &rarr;

en: Next
it_IT: Avanti

en: No Links found
it_IT: Nessun link è stato trovato

en: No links found in trash
it_IT: Nessun link è stato trovato nel cestino

en: None
it_IT: Nessuno

en: Note: Some icons may not be displayed here. You can see the full list of icons at %1$s.
it_IT: Nota: alcune icone potrebbero non essere visualizzate qui. Puoi vedere la lista completa delle icone qui %1$s

en: Nothing found
it_IT: Nessun risultato

en: Number of displayed projects
it_IT: Numero di progetti visualizzati

en: Number of shown clients
it_IT: Numero di Clienti da mostrare

en: Oops! Page not found!
it_IT: Ops! La pagina non è stata trovata

en: Open link in new tab
it_IT: Apri il link in una nuova scheda

en: Open link in new tab:
it_IT: Apri il link in una nuova scheda:

en: Our Team
it_IT: Il Team

en: Our Testimonials
it_IT: I nostri Testimonial

en: Page
it_IT: Pagina

en: Page Fullwidth
it_IT: Pagina a larghezza intera

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Popular
it_IT: Popolari

en: Posts tagged
it_IT: Articoli taggati

en: Predefined colors
it_IT: Colori predefiniti

en: Predefined default background
it_IT: Sfondo predefinito

en: Predefined default backgrounds
it_IT: Sfondi predefiniti

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Primary Menu
it_IT: Menu principale

en: Print media
it_IT: Stampati

en: Project
it_IT: Progetto

en: Project Archive page settings
it_IT: Impostazioni della pagina Archivio del Progetto

en: Project Details
it_IT: Dettagli della sezione Progetto

en: Project With Category
it_IT: Progetto con Categorie

en: Project categories
it_IT: Categorie del Progetto

en: Project page settings
it_IT: Impostazioni della pagina Progetto

en: Project section
it_IT: Sezione Progetti

en: Project settings
it_IT: Impostazioni della sezione Portfolio

en: Project slug
it_IT: Slug progetto

en: Project-2-column
it_IT: Progetto-2-colonne

en: Project-3-column
it_IT: Progetto-3-colonne

en: Project-4-column
it_IT: Progetto-4-colonne

en: Project’s category slug
it_IT: Slug della categoria Progetto

en: Quote
it_IT: Citazione

en: Read More
it_IT: Leggi il seguito

en: Recent
it_IT: Recente

en: Recent Blog
it_IT: Recenti dal Blog

en: Recent Blog setting
it_IT: Impostazioni della sezione Recenti dal Blog

en: Recent Project category
it_IT: Categoria dei Progetti Recenti

en: Recent Projects
it_IT: Progetti Recenti

en: Remove Icon
it_IT: Rimuovi l'icona

en: Reply
it_IT: Rispondi

en: Responsive WP theme
it_IT: Tema WP Responsive

en: Responsive design
it_IT: Design responsive

en: SEO Friendly URL
it_IT: URL SEO Friendly  (Permalink)

en: Search
it_IT: Cerca

en: Search Links
it_IT: Cerca link

en: Search results for
it_IT: Risultati della ricerca

en: Section 1
it_IT: Sezione 1

en: Section 2
it_IT: Sezione 2

en: Section 3
it_IT: Sezione 3

en: Section 4
it_IT: Sezione 4

en: Section 5
it_IT: Sezione 5

en: Section 6
it_IT: Sezione 6

en: Section 7
it_IT: Sezione 7

en: Select column layout
it_IT: Seleziona il layout a colonne

en: Send Message
it_IT: Invia il messaggio

en: Service
it_IT: Servizio

en: Service Detail
it_IT: Dettagli della sezione Servizi

en: Service content
it_IT: Contenuto del Servizio

en: Service page settings
it_IT: Impostazione della pagina Servizi

en: Service section
it_IT: Sezione Servizi

en: Service settings
it_IT: Impostazioni della sezione Servizi

en: Sidebar widget area
it_IT: Area del widget della barra laterale

en: Skin color
it_IT: Colore dell'interfaccia

en: Skype URL
it_IT: URL di Skype

en: Slide
it_IT: Scorri

en: Slide Format
it_IT: Formato della diapositiva

en: Slider Content
it_IT: Contenuto dello slider

en: Slider Detail
it_IT: Dettagli dello slider

en: Slider settings
it_IT: Impostazioni dello Slider

en: Slideshow speed
it_IT: Velocità dello slideshow

en: Social icons
it_IT: Icone per i social network

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
it_IT: Siamo spiacenti ma non è disponibile alcun elemento corrispondente ai criteri di ricerca inseriti. Riprovare con parole chiave diverse.

en: Sorry, your nonce did not verify.
it_IT: Il tuo nonce non ha superato la verifica.

en: Status
it_IT: Stato

en: Subtitle
it_IT: Sottotitolo

en: Tag Archive
it_IT: Archivio dei tag

en: Team section
it_IT: Sezione del Team

en: Team setting
it_IT: Impostazioni del Team

en: Team slug
it_IT: Slug della sezione Team

en: Template settings
it_IT: Impostazioni del template

en: Testimonial Detail
it_IT: Dettagli della sezione Testimonial

en: Testimonial content
it_IT: Contenuto del Testimonial

en: Testimonial settings
it_IT: Impostazioni del Testimonial

en: Testimonials section
it_IT: Sezione dei Testimonial

en: Thank you
it_IT: Grazie

en: Theme Layout
it_IT: Layout del tema

en: Theme Layout Manager
it_IT: Gestore del layout del tema

en: Theme style settings
it_IT: Impostazioni degli stili del tema

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
it_IT: Questo articolo è protetto da password. Inserisci la password per visualizzare i commenti.

en: Title
it_IT: Titolo

en: To display your contact information
it_IT: Per visualizzare le tue informazioni di contatto

en: To display your recent posts
it_IT: Per visualizzare gli articoli più recenti

en: Top header left area
it_IT: Area superiore sinistra dell'header

en: Top header right area
it_IT: Area superiore destra dell'header

en: Twitter URL
it_IT: URL di Twitter

en: Unique Elements
it_IT: Elementi unici

en: Upload Image
it_IT: Carica un'immagine

en: Upload client image using featured image
it_IT: Puoi caricare l'immagine del cliente usando l'immagine in evidenza

en: Upload logo
it_IT: Carica il logo

en: User Friendly
it_IT: Facile da usare

en: User friendly
it_IT: Facile da usare

en: Video Url
it_IT: URL del Video

en: View Link
it_IT: Visualizza il link

en: WBR : Latest Posts
it_IT: WBR: ultimi articoli

en: WBR: Contact Widget
it_IT: WBR: widget per il contatto

en: WBR: Header Widget
it_IT: WBR: widget dell'header

en: We are a group of passionate designers and developers who love to create awesome WordPress themes with an amazing support and the coolest video documentation.
it_IT: Siamo un gruppo di designer e di sviluppatori appassionati che adorano creare fantastici temi WordPress con un fantastico supporto e con i più efficaci video di documentazione.

en: We are a group of passionate designers and developers who really love creating awesome WordPress themes & giving support. Widest laborum dolo rumes fugats untras. Ethar omnis iste natus error sit voluptatem accusantiexplicabo. Nemo enim ipsam eque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem...
it_IT: Siamo un gruppo di designer e di sviluppatori appassionati che adorano creare fantastici temi WordPress e offrire supporto Widest laborum dolo rumes fugats untras. Ethar omnis iste natus error sit voluptatem accusantiexplicabo. Nemo enim ipsam eque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem...

en: We are a group of passionate designers and developers who really love creating awesome WordPress themes and giving support.
it_IT: Siamo un gruppo di designer e di sviluppatori appassionati che adorano creare fantastici temi WordPress e offrire supporto.

en: We are group of passionate designers and developers who really love to create wordpress themes with amazing support. Widest laborum dolo rumes fugats untras. Ethar omnis iste natus error sit voluptatem accusantiexplicabo. Nemo enim ipsam eque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem...
it_IT: Siamo un gruppo di designer e di sviluppatori appassionati che adorano creare fantastici temi WordPress e offrire supporto Widest laborum dolo rumes fugats untras. Ethar omnis iste natus error sit voluptatem accusantiexplicabo. Nemo enim ipsam eque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem...

en: We are sorry, but the page you are looking for does not exist.
it_IT: La pagina che stai cercando è inesistente.

en: Web development
it_IT: Sviluppo Web

en: Website
it_IT: Sito web

en: WooCommerce sidebar widget area
it_IT: Area del widget della barra laterale di WooCommerce

en: Yearly Archive
it_IT: Archivio annuale

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment
it_IT: Devi aver effettuato il <a href="%s">login</a> per pubblicare un commento.

en: Your comment is awaiting moderation.
it_IT: Il commento è in attesa di moderazione.

en: Your information has been sent.
it_IT: Le tue informazioni sono state inviate.

en: fade
it_IT: dissolvenza

en: here
it_IT: qui

en: horizontal
it_IT: orizzontale

en: sent you a message from
it_IT: ti ha inviato un messaggio da

en: slide
it_IT: diapositiva

en: vertical
it_IT: verticale

en: wide
it_IT: orizzontale

en: ©2017 All Rights Reserved - Webriti. - Designed and Developed by
it_IT: ©2017 Tutti i diritti riservati - Webriti. - Progettato e sviluppato da
