CyberChimps Core - en to ja translation catalogue (297 entries)

en:  Options
ja: オプション

en:  by
ja: 投稿

en: %1$s's Call Out Element
ja: 要素 %1$ の呼び出し

en: 1 Comment
ja: 1 つのコメント

en: Add
ja: アドオンを追加します。

en: Add Ons
ja: アドオンを追加します。

en: Apple Touch URL
ja: アップル タッチの URL

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Author
ja: 著者

en: Author Archives
ja: 著者のアーカイブ

en: Background Image
ja: 背景画像

en: Blog
ja: ブログ

en: Blog Options
ja: ブログ オプション

en: Blog Slider
ja: ブログ スライダー

en: Blog Slider Lite
ja: ブログ スライダー ライト

en: Blog Title
ja: ページタイトル

en: Blog Title Text
ja: ブログのタイトル テキスト

en: Bold
ja: 太字

en: Bold Italic
ja: 太字斜体

en: Bottom Center
ja: 中央下

en: Bottom Left
ja: 左下にあります。

en: Bottom Right
ja: 右下にあります。

en: Boxes
ja: ボックス

en: Boxes Lite
ja: ライト ボックス

en: Boxes Lite limits you to a total of 3 boxes throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create as many boxes as you like. Categorize them and display each category on a different page.
ja: ボックス Lite 3 ボックス全体サイト全体の合計を制限します。あなたのような多くのボックスを作成することができます %1$ s をアップグレードします。それらを分類し、各カテゴリ別のページに表示します。

en: Boxes Options
ja: ボックス オプション

en: Boxes Upgrade
ja: ボックスのアップグレード

en: Buy Business Pro4
ja: ビジネス Pro4 を購入します。

en: Buy Cyberchimps Pro
ja: Cyberchimps ヘルプ

en: Buy Eclipse Pro2
ja: Eclipse Pro2 を購入します。

en: Buy Neuro Pro
ja: 今すぐ購入

en: Buy Responsive Pro
ja: 応答性の高い動画

en: Buy Themes
ja: テーマを購入します。

en: Buy iFeature Pro5
ja: IFeature Pro5 を購入します。

en: Buy iRibbon Pro2
ja: IRibbon Pro2 を購入します。

en: Callout Button
ja: 吹き出しボタン

en: Callout Button Text
ja: 吹き出しボタンのテキスト

en: Callout Button URL
ja: 吹き出しボタンの URL

en: Callout Options
ja: 引き出し線オプション

en: Callout Text
ja: 吹き出しのテキスト

en: Callout Title
ja: コールアウト タイトル

en: Caption
ja: キャプション

en: Carousel Options
ja: カルーセル オプション

en: Categories
ja: カテゴリ

en: Category Archives:
ja: カテゴリー アーカイブ：

en: Choose your icon style
ja: あなたのアイコンのスタイルを選択します

en: Click Here
ja: ここをクリックします。

en: Click OK to reset. Any theme settings will be lost!
ja: リセットするには、[ok] をクリックします。任意のテーマの設定は失われます。

en: Comments
ja: コメント

en: Continue Reading
ja: 続きを読む

en: Copy and paste your Google Analytics code here
ja: コピーしてここにあなたの Google Analytics のコードを貼り付けます

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom 404 Content
ja: カスタム 404 コンテンツ

en: Custom 404 Title
ja: カスタム 404 タイトル

en: Custom Apple touch icon
ja: アップル タッチのカスタム アイコン

en: Custom Callout Background Color
ja: カスタム引き出しの背景色

en: Custom Callout Button
ja: カスタム吹き出しボタン

en: Custom Callout Button Color
ja: カスタム吹き出しボタンの色

en: Custom Callout Button Text Color
ja: カスタム吹き出しボタン テキストの色

en: Custom Callout Options
ja: カスタム引き出し線オプション

en: Custom Callout Text Color
ja: カスタム引き出し線テキスト色

en: Custom Callout Title Color
ja: カスタム引き出しタイトルの色

en: Custom Categories
ja: ユーザー設定のカテゴリ

en: Custom Colors
ja: カスタム色

en: Custom Css
ja: カスタム色

en: Custom Favicon
ja: カスタムファビコン

en: Custom Feature Slides
ja: カスタムカテゴリ

en: Custom Logo
ja: カスタム ロゴ

en: Custom Logo URL
ja: カスタム ロゴの URL

en: Custom Slide Link
ja: カスタム スライドのリンク

en: Custom Title
ja: カスタム タイトル

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Cyberchimps Help
ja: Cyberchimps ヘルプ

en: Daily Archives:
ja: デイリー アーカイブ：

en: Date
ja: 日付

en: Default Field
ja: 既定のフィールド

en: Default options restored.
ja: デフォルトの復元オプション。

en: Demo Text
ja: デモのテキスト

en: Design
ja: デザイン

en: Digital Downloads
ja: デジタル ダウンロード

en: Digital Downloads Settings
ja: デジタル ダウンロードの設定

en: Drag & Drop
ja: ドラッグ & ドロップ

en: Drag & Drop Blog Elements
ja: ドラッグ & ドロップ ブログ要素

en: Email
ja: 電子メール

en: Email Address
ja: メール アドレス

en: Enter Google font
ja: Google のフォントを入力してください。

en: Enter URL
ja: URL を入力します

en: Enter URL or upload file
ja: URL を入力するかファイルをアップロード

en: Enter your custom HTML code here
ja: ここで、カスタムの HTML コードを入力してください。

en: Events
ja: イベント

en: Events Plugin Options
ja: イベントのプラグインのオプション

en: Excerpt Length
ja: 抜粋の長さ

en: Facebook URL
ja: Facebook の URL

en: Favicon URL
ja: ファビコン URL

en: Featured Images
ja: 注目の画像

en: First Box Image
ja: 最初のボックスの画像

en: First Box Text
ja: 最初のボックスのテキスト

en: First Porfolio Link
ja: ポートフォリオの最初のリンク

en: First Portfolio Image
ja: ポートフォリオの最初のイメージ

en: First Portfolio Image Caption
ja: 最初のポートフォリオの画像のキャプション

en: Fixed in Place
ja: 固定の場所

en: Font Family for headings
ja: 見出しのフォント ファミリ

en: Footer
ja: フッター

en: Footer Copyright Text
ja: 著作権のフッターのテキスト

en: Footer Options
ja: フッターのオプション

en: Footer Widgets
ja: フッターのウィジェット

en: Fourth Porfolio Link
ja: 4 番目のポートフォリオのリンク

en: Fourth Portfolio Image
ja: 4 番目のポートフォリオの画像

en: Fourth Portfolio Image Caption
ja: 4 番目のポートフォリオの画像のキャプション

en: Full
ja: 完全な

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: Gallery Lightbox
ja: ライト ボックス ギャラリー

en: Google Analytics
ja: Google アナリティクス

en: Google Maps
ja: Google マップ

en: Google Maps URL
ja: Google マップの URL

en: Google font for headings
ja: Google のフォント

en: Google font names are case sensitive
ja: Google のフォント名は大文字小文字を区別

en: Google+
ja: Google +

en: Google+ URL
ja: Google + URL

en: HTML Box
ja: HTML ボックス

en: HTML Box Options
ja: HTML ボックスのオプション

en: Half
ja: 半分

en: Header
ja: ヘッダー

en: Header Drag &#38; Drop
ja: ヘッダー ドラッグ & ドロップ

en: Header Drag/Drop
ja: ヘッダー ドラッグ/ドロップ

en: Header Options
ja: ヘッダー オプション

en: Header Scripts
ja: ヘッダーオプション

en: Help
ja: ヘルプ

en: If you want even more amazing new features upgrade to
ja: さらに驚くべき場合アップグレードの新機能

en: Images
ja: 画像

en: Images for layout.
ja: レイアウトの画像。

en: Images per Row
ja: 行ごとの画像

en: Install Easy Digital Downloads Plugin
ja: イベント カレンダー プラグインをインストールします。

en: Install Events Calendar Plugin
ja: イベント カレンダー プラグインをインストールします。

en: Instructions
ja: 手順

en: Invalid Data for Import
ja: 無効なデータのインポート

en: Italic
ja: 斜体

en: Layout Options
ja: レイアウト オプション

en: Leave a comment
ja: コメントを残す

en: Link Color
ja: リンクの色

en: Link Hover Color
ja: リンクをホバー色

en: Link URL
ja: リンクの URL

en: LinkedIn URL
ja: LinkedIn の URL

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logo + Icons
ja: ロゴ + アイコン

en: Logo + Search
ja: ロゴ + 検索

en: Logo Image
ja: ロゴのイメージ

en: Max Width
ja: 幅の最大値

en: Middle Center
ja: 中東センター

en: Middle Left
ja: 中央左

en: Middle Right
ja: 中央右

en: Monthly Archives:
ja: 毎月のアーカイブ：

en: Need Help?
ja: 助けが必要ですか？

en: No Repeat
ja: 繰り返しなし

en: Normal
ja: 通常

en: Number of Featured Blog Posts
ja: 注目のブログ記事の数

en: Number of boxes per row
ja: ボックス 1 行あたりの数

en: Only works on layouts with 1 sidebar
ja: 1 サイドバーのレイアウト上でのみ動作します。

en: Options
ja: オプション

en: Options Imported
ja: インポート オプション

en: Options saved.
ja: 保存のオプションです。

en: Or choose one of CyberChimps background images
ja: または CyberChimps バック グラウンド イメージの 1 つを選択します

en: Our Blog
ja: ブログ

en: Page
ja: ページ

en: Page Elements
ja: ページ要素

en: Page Options
ja: 設定を保存

en: Page Title
ja: ページのタイトル

en: Permalink to %s
ja: %S へのパーマリンク

en: Please activate Easy Digital Downloads plugin
ja: ください、イベント カレンダー プラグインをアクティブにします。

en: Please activate The Events Calendar plugin
ja: ください、イベント カレンダー プラグインをアクティブにします。

en: Please add script tags
ja: スクリプト タグを追加してください。

en: Portfolio Category
ja: ポートフォリオ カテゴリー

en: Portfolio Lite
ja: Lite のポートフォリオ

en: Portfolio Lite Options
ja: ポートフォリオ Lite オプション

en: Portfolio Lite limits you to a total of 4 items throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create as many portfolio items as you like. Categorize them and display each category on a different page.
ja: ポートフォリオ Lite は、サイト全体を全体の 4 項目の合計に制限されます。あなたのように多くのポートフォリオ アイテムを作成できるようにする %1$ s をアップグレードします。それらを分類し、各カテゴリ別のページに表示します。

en: Portfolio Pro Options
ja: ポートフォリオ プロのオプション

en: Portfolio Title
ja: ポートフォリオ タイトル

en: Portfolio Upgrade
ja: ポートフォリオのアップグレード

en: Post Byline Author
ja: 投稿の署名者

en: Post Byline Categories
ja: 署名欄のカテゴリを記事します。

en: Post Byline Comments
ja: 署名欄コメントの投稿

en: Post Byline Date
ja: ポスト署名日付

en: Post Byline Tags
ja: ポスト署名タグ

en: Post Categories
ja: 投稿カテゴリ

en: Post Excerpts
ja: 記事の抜粋

en: Post Format Icons
ja: 形式の投稿アイコン

en: Post Formats Icons
ja: ポストのアイコンを形式します。

en: Post Page
ja: 投稿ページ

en: Post title
ja: 記事のタイトル

en: Posted in
ja: 掲示されます。

en: Posted on
ja: 掲示されます。

en: Posts
ja: 投稿

en: Previously Uploaded
ja: 以前にアップロード

en: Primary Menu
ja: 主なメニュー

en: Pro
ja: プロ

en: RSS URL
ja: RSS の URL

en: Read More Text
ja: 続きを読む.

en: Recent Posts Options
ja: 最近の投稿オプション

en: Remove
ja: 削除

en: Repeat All
ja: すべてを繰り返す

en: Repeat Horizontally
ja: 横方向に繰り返す

en: Repeat Vertically
ja: 縦方向に繰り返す

en: Responsive Design
ja: 応答性のデザイン

en: Responsive Videos
ja: 応答性の高い動画

en: Restore Defaults
ja: 既定値に戻す

en: Save Options
ja: オプションを保存します。

en: Scroll Normally
ja: 通常どおりスクロールします。

en: Search
ja: 検索

en: Searchbar
ja: 検索バー

en: Second Box Image
ja: 2 番目のボックスの画像

en: Second Box Text
ja: 2 番目のボックスのテキスト

en: Second Porfolio Link
ja: 2 番目のポートフォリオのリンク

en: Second Portfolio Image
ja: 2 番目のポートフォリオの画像

en: Second Portfolio Image Caption
ja: 2 番目のポートフォリオの画像のキャプション

en: Select Page Layout
ja: ページ レイアウトを選択します。

en: Select a Category
ja: カテゴリを選択します。

en: Select a Skin Color
ja: 肌の色を選択します

en: Select link color
ja: リンクの色を選択します

en: Select link hover color
ja: ホバーのリンクの色を選択します

en: Select text color
ja: テキストの色を選択します

en: Shop
ja: ショップ

en: Sidebar Left
ja: 左のサイドバー

en: Sidebar Options
ja: サイドバーのオプション

en: Sidebar Right
ja: サイドバーの右

en: Single Post
ja: 1 つのポスト

en: Skin Color
ja: 肌の色

en: Slide 1 URL
ja: スライド 1 の URL

en: Slide 2 URL
ja: スライド 2 の URL

en: Slide 3 URL
ja: スライド 3 の URL

en: Slider Arrows
ja: スライダーの矢印

en: Slider Caption
ja: スライダーのキャプション

en: Slider Height
ja: スライダーの高さ

en: Slider Image
ja: スライダーの画像

en: Slider Image 1
ja: スライダーの画像 1

en: Slider Image 2
ja: スライダーの画像 2

en: Slider Image 3
ja: スライダーの画像 3

en: Slider Lite
ja: Lite のスライダー

en: Slider Lite limits you to a total of 3 images throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create more images. Categorize them and display each category on a different page.
ja: スライダー Lite 3 画像全体サイト全体の合計を制限します。多くの画像を作成できるようにする %1$ s をアップグレードします。それらを分類し、各カテゴリ別のページに表示します。

en: Slider Size
ja: スライダーのサイズ

en: Slider Speed
ja: スライダーの速度

en: Slider Type
ja: スライダー タイプ

en: Slider Upgrade
ja: スライダーのアップグレード

en: Social Icons
ja: 社会のアイコン

en: Sorry, you cannot upload this file type for this field.
ja: 申し訳ありませんが、このフィールドの種類のファイルをアップロードできません。

en: Support
ja: サポート

en: Tag Archives:
ja: タグのアーカイブ：

en: Tags
ja: タグ

en: Tags:
ja: タグ：

en: Templates
ja: テンプレート

en: Text Color
ja: テキストの色

en: Text google font
ja: Googleのフォントを入力してください

en: The Events Calendar
ja: イベント カレンダー

en: Theme Options
ja: テーマのオプション

en: Theme Options Media
ja: テーマ メディアをオプションします。

en: Theme Options Page
ja: テーマ オプションのページ

en: Themes You Can Trust
ja: 信頼できるテーマ

en: Third Box Image
ja: 3 番目のボックスの画像

en: Third Box Text
ja: 3 番目のボックスのテキスト

en: Third Porfolio Link
ja: 3 番目のポートフォリオのリンク

en: Third Portfolio Image
ja: 3 番目のポートフォリオの画像

en: Third Portfolio Image Caption
ja: 3 番目のポートフォリオの画像のキャプション

en: Title
ja: タイトル

en: Top Center
ja: トップ センター

en: Top Left
ja: 左上

en: Top Right
ja: 右上にあります。

en: Try Business Lite
ja: ビジネス Lite を試す

en: Try Eclipse 2 Free
ja: Eclipse を試して 2 無料

en: Try Neuro Free
ja: 無料神経を試す

en: Try Responsive Free
ja: レスポンシブ デザイン

en: Try cyberchimps Free
ja: Cyberchimps ヘルプ

en: Try iFeature 5 Free
ja: IFeature 5 を試して無料

en: Try iRibbon 2 Free
ja: IRibbon 2 を試して無料

en: Twitter Bar
ja: Twitter のバー

en: Twitter URL
ja: Twitter の URL

en: Typography
ja: タイポグラフィ

en: Typography Face
ja: タイポグラフィの顔

en: Typography Options
ja: 文字体裁オプション

en: Typography Size
ja: タイポグラフィのサイズ

en: Typography Style
ja: タイポグラフィ スタイル

en: Upgrade to %1$s
ja: %1$ S をアップグレードします。

en: Upload
ja: アップロード

en: Use %1$s's Call Out section on any page where you want to deliver an important message to your customer or client.
ja: %1$ S を呼び出すアウト セクションは、あなたの顧客やクライアントとの重要なメッセージを配信する任意のページでを使用します。

en: View Demo
ja: ファイルの表示

en: View File
ja: [ファイルの表示

en: View all posts by %s
ja: %S によってすべての記事を表示します。

en: Welcome to %1$s! Learn more now about upgrading to
ja: %1$ S を歓迎します ！今約へのアップグレードの詳細します。

en: Wide Sidebar
ja: 広いサイドバー

en: Yearly Archives:
ja: 年間アーカイブ：

en: You need to create a Category
ja: カテゴリを作成する必要があります。

en: YouTube URL
ja: YouTube の URL

en: enter the width of your site in pixels
ja: あなたのサイトの幅をピクセル単位で入力します

en: make sure you have removed the image above before selecting one of these
ja: これらのいずれかを選択する前に上記の画像を削除していることを確認します。

en: or enter URL
ja: または URL を入力します

en: to learn more!
ja: もっと知ろう ！

en: today.
ja: 今日のです。

en: which includes a Custom Features Slider, Image Carousel, Widgetized Boxes, Callout Section, expanded typography including Google Fonts, more color skins, and many more powerful new features. Please visit
ja: これが含まれてカスタム スライダー機能、画像カルーセル、ウィジェット ボックス、吹き出し] セクションで、Google フォントより多くの色の皮および多くのより強力な新機能を含むタイポグラフィ拡張。参照してください。
