CyberChimps Core - en to it translation catalogue (289 entries)

en:  Options
it:  Opzioni

en:  by
it:  da

en: %1$s's Call Out Element
it: %1$ s's chiamata elemento

en: 1 Comment
it: 1 Commento

en: Add
it: Add Ons

en: Archive
it: Archivio

en: Archives
it: Archivi

en: Author
it: Autore

en: Author Archives
it: Archivi autore

en: Background Image
it: Immagine di sfondo

en: Blog Options
it: Opzioni Blog

en: Blog Title
it: Titolo della pagina

en: Blog Title Text
it: Testo del titolo del Blog

en: Bold
it: Grassetto

en: Bold Italic
it: Grassetto corsivo

en: Bottom Center
it: Al centro in basso

en: Bottom Left
it: In basso a sinistra

en: Bottom Right
it: Basso a destra

en: Boxes
it: Scatole

en: Boxes Lite
it: Finestre Lite

en: Boxes Lite limits you to a total of 3 boxes throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create as many boxes as you like. Categorize them and display each category on a different page.
it: Finestre Lite si limita a un totale di 3 caselle in tutto l'intero sito. Aggiornamento a %1$ s di essere in grado di creare scatole come molti come ti piace. Classificarli e visualizzare ogni categoria in una pagina diversa.

en: Boxes Options
it: Opzioni di caselle

en: Boxes Upgrade
it: Aggiornamento caselle

en: Buy Business Pro4
it: Acquistare Business Pro4

en: Buy Cyberchimps Pro
it: Cyberchimps aiuto

en: Buy Eclipse Pro2
it: Comprare Eclipse Pro2

en: Buy Neuro Pro
it: Acquista

en: Buy Responsive Pro
it: Reattivo video

en: Buy Themes
it: Acquistare temi

en: Buy iFeature Pro5
it: Acquista iFeature Pro5

en: Buy iRibbon Pro2
it: Acquista iRibbon Pro2

en: Callout Button
it: Callout pulsante

en: Callout Button Text
it: Testo pulsante callout

en: Callout Button URL
it: Callout pulsante URL

en: Callout Options
it: Opzioni callout

en: Callout Text
it: Callout testo

en: Callout Title
it: Callout titolo

en: Caption
it: Didascalia

en: Carousel Options
it: Opzioni di carosello

en: Categories
it: Categorie

en: Category
it: Categoria

en: Category Archives:
it: Archivi categoria:

en: Choose your icon style
it: Scegli il tuo stile icona

en: Click Here
it: Fai clic qui

en: Click OK to reset. Any theme settings will be lost!
it: Fare clic su OK per ripristinare. Eventuali impostazioni del tema andranno perse!

en: Comments
it: Commenti

en: Continue Reading
it: Continua a leggere

en: Copy and paste your Google Analytics code here
it: Copia e incolla qui il tuo codice di Google Analytics

en: Custom 404 Content
it: Contenuto personalizzato 404

en: Custom 404 Title
it: Titolo Custom 404

en: Custom Apple touch icon
it: Icona personalizzata di touch Apple

en: Custom Callout Background Color
it: Colore di sfondo personalizzato Callout

en: Custom Callout Button
it: Pulsante personalizzato Callout

en: Custom Callout Button Color
it: Callout personalizzato pulsante colore

en: Custom Callout Button Text Color
it: Colore del testo pulsante personalizzato Callout

en: Custom Callout Options
it: Opzioni personalizzate Callout

en: Custom Callout Text Color
it: Colore testo didascalia personalizzata

en: Custom Callout Title Color
it: Colore del titolo personalizzato Callout

en: Custom Categories
it: Categorie personalizzate

en: Custom Colors
it: Colori personalizzati

en: Custom Css
it: Colori personalizzati

en: Custom Favicon
it: Favicon personalizzata

en: Custom Feature Slides
it: Categorie personalizzate

en: Custom Logo
it: Logo personalizzato

en: Custom Logo URL
it: Logo personalizzato URL

en: Custom Slide Link
it: Link personalizzati Slide

en: Custom Title
it: Titolo personalizzato

en: Customize
it: Personalizza

en: Cyberchimps Help
it: Cyberchimps aiuto

en: Daily Archives:
it: Archivio giornaliero:

en: Date
it: Data

en: Default Field
it: Campo predefinito

en: Default options restored.
it: Opzioni di default restaurate.

en: Demo Text
it: Demo del testo

en: Digital Downloads
it: Download digitali

en: Digital Downloads Settings
it: Impostazioni di download digitali

en: Drag & Drop
it: Drag Drop &

en: Drag & Drop Blog Elements
it: Trascinare & elementi del Blog

en: Email
it: Posta elettronica

en: Email Address
it: Indirizzo di posta elettronica

en: Enter Google font
it: Inserire i font di Google

en: Enter URL
it: Inserisci URL

en: Enter URL or upload file
it: Immettere l'URL o caricare file

en: Enter your custom HTML code here
it: Inserisci il tuo codice HTML personalizzato qui

en: Events
it: Eventi

en: Events Plugin Options
it: Eventi opzioni del Plugin

en: Excerpt Length
it: Lunghezza excerpt

en: Facebook URL
it: URL di Facebook

en: Favicon URL
it: URL di favicon

en: Featured Excerpt Length
it: Lunghezza Excerpt consigliati

en: Featured Image
it: Immagine consigliati

en: Featured Images
it: Immagini consigliati

en: First Box Image
it: Prima casella immagine

en: First Box Text
it: Prima casella di testo

en: First Porfolio Link
it: Primo Link Porfolio

en: First Portfolio Image
it: Prima immagine di Portfolio

en: First Portfolio Image Caption
it: Didascalia dell'immagine primo Portfolio

en: Fixed in Place
it: Posto fisso in

en: Font Family for headings
it: Famiglia di caratteri per le intestazioni

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Footer Copyright Text
it: Testo di Copyright di piè di pagina

en: Footer Options
it: Opzioni di piè di pagina

en: Footer Widgets
it: Widget piè di pagina

en: Fourth Porfolio Link
it: Quarto collegamento Porfolio

en: Fourth Portfolio Image
it: Quarta immagine Portfolio

en: Fourth Portfolio Image Caption
it: Quarto Portfolio didascalia dell'immagine

en: Full
it: Completo

en: Gallery
it: Galleria

en: Gallery Lightbox
it: Galleria Lightbox

en: Google Maps URL
it: URL di Google Maps

en: Google font for headings
it: Google Font

en: Google font names are case sensitive
it: I nomi dei font di Google sono case sensitive

en: Google+
it: Google +

en: Google+ URL
it: Google + URL

en: HTML Box
it: Box HTML

en: HTML Box Options
it: Casella Opzioni HTML

en: Half
it: Metà

en: Header
it: Intestazione

en: Header Drag &#38; Drop
it: Intestazione Drag & Drop

en: Header Drag/Drop
it: Intestazione trascinamento

en: Header Options
it: Opzioni intestazione

en: Header Scripts
it: Opzioni intestazione

en: Help
it: Guida

en: If you want even more amazing new features upgrade to
it: Se si desidera ancora più sorprendente novità aggiornamento a

en: Images
it: Immagini

en: Images for layout.
it: Immagini per il layout.

en: Images per Row
it: Immagini per riga

en: Install Easy Digital Downloads Plugin
it: Installare Plugin calendario eventi

en: Install Events Calendar Plugin
it: Installare Plugin calendario eventi

en: Instructions
it: Istruzioni

en: Invalid Data for Import
it: Dati non validi per l'importazione

en: Italic
it: Corsivo

en: Layout Options
it: Opzioni di layout

en: Leave a comment
it: Lascia un commento

en: Link Color
it: Colore del link

en: Link Hover Color
it: Colore del link al passaggio del mouse

en: Link URL
it: URL del link

en: Logo + Icons
it: Logo + icone

en: Logo + Search
it: Logo + ricerca

en: Logo Image
it: Immagine del logo

en: Magazine Options
it: Riviste opzioni

en: Max Width
it: Larghezza max

en: Meta Data
it: Meta dati

en: Middle Center
it: Media Center

en: Middle Left
it: Medio sinistro

en: Middle Right
it: Centro a destra

en: Monthly Archives:
it: Archivi mensili:

en: Need Help?
it: Hai bisogno di aiuto?

en: No Repeat
it: Nessuna ripetizione

en: Normal
it: Normale

en: Number of Columns
it: Numero di colonne

en: Number of Featured Blog Posts
it: Numero di post di Blog consigliati

en: Number of Rows
it: Numero di righe

en: Number of Wide Posts
it: Numero di posti ampie

en: Number of boxes per row
it: Numero di scatole per riga

en: Only works on layouts with 1 sidebar
it: Funziona solo su impianti con barra 1 laterale

en: Options
it: Opzioni

en: Options Imported
it: Opzioni di importazione

en: Options saved.
it: Opzioni salvate.

en: Or choose one of CyberChimps background images
it: O scegliere una delle immagini di sfondo CyberChimps

en: Our Blog
it: Blog

en: Page
it: Pagina

en: Page Elements
it: Elementi di pagina

en: Page Options
it: Salva Opzioni

en: Page Title
it: Titolo della pagina

en: Permalink to %s
it: Permalink a %s

en: Pinterest URL
it: URL pinterest

en: Please activate Easy Digital Downloads plugin
it: Si prega di attivare il plugin il calendario degli eventi

en: Please activate The Events Calendar plugin
it: Si prega di attivare il plugin il calendario degli eventi

en: Please add script tags
it: Si prega di aggiungere tag script

en: Portfolio Category
it: Categoria portfolio

en: Portfolio Lite Options
it: Portfolio Lite opzioni

en: Portfolio Lite limits you to a total of 4 items throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create as many portfolio items as you like. Categorize them and display each category on a different page.
it: Portfolio Lite si limita a un totale di 4 elementi per tutto l'intero sito. Aggiornamento a %1$ s di essere in grado di creare come molti elementi del portfolio come ti piace. Classificarli e visualizzare ogni categoria in una pagina diversa.

en: Portfolio Pro Options
it: Portafoglio opzioni Pro

en: Portfolio Title
it: Titolo portfolio

en: Portfolio Upgrade
it: Aggiornamento portfolio

en: Post Byline Author
it: Post autore sottotitolo

en: Post Byline Categories
it: Post Byline categorie

en: Post Byline Comments
it: Commenti post Byline

en: Post Byline Date
it: Data di inserimento: Byline

en: Post Byline Tags
it: Post Tag Byline

en: Post Categories
it: Categorie post

en: Post Excerpts
it: Post estratti

en: Post Format Icons
it: Post formato icone

en: Post Formats Icons
it: Post formati icone

en: Post Page
it: Pagina del post

en: Post title
it: Titolo del post

en: Posted on
it: Pubblicato su

en: Posts
it: Tutti i messaggi

en: Previously Uploaded
it: Precedentemente caricato

en: Primary Menu
it: Menu principale

en: RSS URL
it: URL RSS

en: Read More Text
it: Leggere il testo più

en: Recent Posts Options
it: Opzioni messaggi recenti

en: Remove
it: Rimuovi

en: Repeat All
it: Ripetere il tutto

en: Repeat Horizontally
it: Ripetere in orizzontale

en: Repeat Vertically
it: Ripetere verticalmente

en: Responsive Videos
it: Reattivo video

en: Restore Defaults
it: Ripristinare le impostazioni predefinite

en: Save Options
it: Salvare le opzioni

en: Scroll Normally
it: Scorrere normalmente

en: Search
it: Ricerca

en: Second Box Image
it: Seconda casella immagine

en: Second Box Text
it: Seconda casella di testo

en: Second Porfolio Link
it: Secondo Link Porfolio

en: Second Portfolio Image
it: Seconda immagine di Portfolio

en: Second Portfolio Image Caption
it: Didascalia dell'immagine secondo Portfolio

en: Select Page Layout
it: Seleziona Layout di pagina

en: Select a Category
it: Selezionare una categoria

en: Select a Skin Color
it: Selezionare un colore della pelle

en: Select link color
it: Selezionare il colore del link

en: Select link hover color
it: Selezionare il colore del link al passaggio del mouse

en: Select text color
it: Selezionare il colore del testo

en: Shop
it: Negozio

en: Sidebar Left
it: Barra laterale sinistra

en: Sidebar Options
it: Opzioni di Sidebar

en: Sidebar Right
it: Barra laterale destra

en: Single Post
it: Post unico

en: Skin Color
it: Colore della pelle

en: Slide 1 URL
it: Diapositiva 1 URL

en: Slide 2 URL
it: Diapositiva 2 URL

en: Slide 3 URL
it: Diapositiva 3 URL

en: Slider Arrows
it: Frecce di scorrimento

en: Slider Caption
it: Cursore didascalia

en: Slider Height
it: Cursore altezza

en: Slider Image
it: Image Slider

en: Slider Image 1
it: Dispositivo di scorrimento immagine 1

en: Slider Image 2
it: Image Slider 2

en: Slider Image 3
it: Dispositivo di scorrimento immagine 3

en: Slider Lite
it: Cursore Lite

en: Slider Lite limits you to a total of 3 images throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create more images. Categorize them and display each category on a different page.
it: Cursore Lite si limita a un totale di 3 immagini per tutto l'intero sito. Aggiornamento a %1$ s di essere in grado di creare immagini più. Classificarli e visualizzare ogni categoria in una pagina diversa.

en: Slider Size
it: Dispositivo di scorrimento dimensioni

en: Slider Speed
it: Dispositivo di scorrimento Velocità

en: Slider Type
it: Tipo Slider

en: Slider Upgrade
it: Aggiornamento del dispositivo di scorrimento

en: Social Icons
it: Icone sociali

en: Sorry, you cannot upload this file type for this field.
it: Siamo spiacenti, non è possibile caricare questo tipo di file per questo campo.

en: Support
it: Supporto

en: Tag Archives:
it: Archivi Tag:

en: Tags
it: Tag

en: Tags:
it: Tag:

en: Templates
it: Modelli

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Text google font
it: Inserire i font di Google

en: The Events Calendar
it: Il calendario degli eventi

en: Theme Options
it: Opzioni tema

en: Theme Options Media
it: Tema opzioni multimediali

en: Theme Options Page
it: Pagina di opzioni tema

en: Themes You Can Trust
it: Temi che ci si può fidare

en: Third Box Image
it: Terza casella immagine

en: Third Box Text
it: Terza casella di testo

en: Third Porfolio Link
it: Terzo Link Porfolio

en: Third Portfolio Image
it: Terza immagine Portfolio

en: Third Portfolio Image Caption
it: Terza didascalia dell'immagine Portfolio

en: Title
it: Titolo

en: Top Left
it: In alto a sinistra

en: Top Right
it: In alto a destra

en: Try Business Lite
it: Cercare Business Lite

en: Try Eclipse 2 Free
it: Provare Eclipse 2 gratis

en: Try Neuro Free
it: Prova gratuita di Neuro

en: Try Responsive Free
it: Design sensibile

en: Try cyberchimps Free
it: Cyberchimps aiuto

en: Try iFeature 5 Free
it: Provare iFeature 5 libero

en: Try iRibbon 2 Free
it: Provare iRibbon 2 gratis

en: Twitter URL
it: URL di Twitter

en: Typography
it: Tipografia

en: Typography Face
it: Tipografia viso

en: Typography Options
it: Tipografia opzioni

en: Typography Size
it: Tipografia dimensione

en: Typography Style
it: Tipografia stile

en: Upgrade to %1$s
it: Aggiornamento a %1$ s

en: Use %1$s's Call Out section on any page where you want to deliver an important message to your customer or client.
it: Utilizzare %1$ s's chiamare fuori sezione su qualsiasi pagina dove si desidera recapitare un messaggio importante al vostro cliente o cliente.

en: View Demo
it: Mostra il file

en: View File
it: Visualizzazione File

en: View all posts by %s
it: Visualizza tutti i messaggi di %s

en: Welcome to %1$s! Learn more now about upgrading to
it: Benvenuto su %1$ s! Saperne di più ora circa l'aggiornamento a

en: Wide Post Excerpt Length
it: Ampia Post Excerpt lunghezza

en: Wide Posts Below Magazine
it: Ampie posti sotto Magazine

en: Wide Sidebar
it: Ampia Sidebar

en: Yearly Archives:
it: Archivi annuali:

en: You need to create a Category
it: È necessario creare una categoria

en: YouTube URL
it: URL di YouTube

en: enter the width of your site in pixels
it: Immettere la larghezza del vostro sito in pixel

en: make sure you have removed the image above before selecting one of these
it: Assicurarsi di che aver rimosso l'immagine qui sopra prima di scegliere uno di questi

en: or enter URL
it: o immettere l'URL

en: to learn more!
it: per saperne di più!

en: today.
it: oggi.

en: which includes a Custom Features Slider, Image Carousel, Widgetized Boxes, Callout Section, expanded typography including Google Fonts, more color skins, and many more powerful new features. Please visit
it: che comprende un Custom caratteristiche Slider, immagine Carousel, Widgetized scatole, sezione Callout, ampliato tipografia compreso Google font, più pelli di colore e molte nuove caratteristiche più potenti. Si prega di visitare
