Asteria - en to fr translation catalogue (300 entries)

en: "Leave a Reply" Text Color
fr: Couleur De Texte De "Laisser Une Réponse"

en: % Comments
fr: % Commentaires

en: % Responses
fr: % réponses

en: + Add New
fr: + Ajouter Nouveau

en: + Read More
fr: + Lire la suite

en: 0 Comment
fr: 0 Commentaire

en: 1 Comment
fr: 1 Commentaire

en: 1st Ad block
fr: 1ier Bloc de Pub

en: 2nd Ad block
fr: 2ième Bloc de Pub

en: <h3 style='margin-top:60px;'>Text Colors</h3>
fr: <h3 style='margin-top:60px;'> Couleurs De Texte </h3>

en: <span class="ast_smalltit">Frontpage Elements Settings</span>
fr: <span class="ast_smalltit"> Paramètres Des Eléments De La Page De Couverture </span>

en: <span class="search-terms">"
fr: Totales des messages trouvés pour

en: A asteria widget that allows the display and configuration of of a single 125x125 Banner.
fr: Un widget d'asteria qui permet l'affichage et la configuration d'une seule Bannière 125x125.

en: A asteria widget that allows the display and configuration of of a single 160x600 Banner.
fr: Un widget d'asteria qui permet l'affichage et la configuration d'une seule Bannière 160x600.

en: A asteria widget that allows the display and configuration of of a single 250x250 Banner.
fr: Un widget d'asteria qui permet l'affichage et la configuration d'une seule Bannière 250x250.

en: A asteria widget that displays Flickr image stream from your Flickr account
fr: Un widget d'asteria qui affiche le flux d'image Flickr depuis votre compte Flickr

en: A asteria widget that displays the featured posts from your selected category
fr: Un widget d'asteria qui affiche les messages en vedette de votre catégorie sélectionnée

en: A asteria widget that displays the random posts of the site
fr: Un widget d'asteria qui affiche des messages au hasard du site

en: About The Theme
fr: A propos du Thème

en: Ad image url:
fr: Url de l'image publicitaire

en: Ad link url:
fr: Lien url de la Pub

en: Add
fr: Ajouter

en: Add New
fr: Ajouter Nouveau

en: Add more files
fr: Ajouter d'autres fichiers

en: Ajax Pagination
fr: Pagination Ajax

en: Ajax pagination(Go to next page without reloadong the page)
fr: Pagination Ajax (passez à la page suivante sans recharger la page)

en: Allowed Files
fr: Fichiers Autorisés

en: An Asteria Biography widget to display your biography
fr: Un widget de Biographie d’Asteria pour afficher votre biographie

en: An Asteria Image to display a single image
fr: Un Widget d’Asteria qui affiche une seule image

en: An Asteria widget that displays Facebook Likebox of your Facebook Page
fr: Un widget d’Asteria qui affiche la Likebox de Facebook de votre Facebook Page

en: An Asteria widget that displays Twitter Followers from your Twitter profile
fr: Un widget de Asteria qui affiche les Adeptes de Twitter à partir de votre profil Twitter

en: An Asteria widget that displays your Google Plus Followers
fr:  Un widget d’Asteria qui affiche vos Adeptes de Google Plus

en: An Asteria widget to display a Countdown
fr: Un widget d’Asteria pour afficher un compte à rebours

en: An asteria widget that displays the most popular posts of the site, Based on the comments count
fr: Un widget d'asteria qui affiche les messages les plus populaires du site, basé sur le nombre de commentaires

en: An asteria widget that displays the recent posts of your site
fr: Un widget d'asteria qui affiche les récents messages de votre site

en: Asteria Options
fr: Options Asteria

en: Background Color
fr: Couleur D'arrière-plan

en: Basic
fr: Basique

en: Basic Settings
fr: Réglages de base

en: Biography Widget*
fr: Widget* De Biographie

en: Block 1 Content
fr: Contenu Du Bloc 1

en: Block 1 Icon
fr: Icône Du Bloc 1

en: Block 1 Settings
fr: Paramètres Du Bloc 1

en: Block 1 Title
fr: Titre Du Bloc 1

en: Block 2 Content
fr: Contenu Du Bloc 2

en: Block 2 Icon
fr: Icône Du Bloc 2

en: Block 2 Settings
fr: Paramètres Du Bloc 2

en: Block 2 Title
fr: Titre Du Bloc 2

en: Block 3 Content
fr: Contenu Du Bloc 3

en: Block 3 Icon
fr: Icône Du Bloc 4

en: Block 3 Settings
fr: Paramètres Du Bloc 3

en: Block 3 Title
fr: Titre Du Bloc 3

en: Block 4 Content
fr: Contenu Du Bloc 4

en: Block 4 Icon
fr: Icône Du Bloc 4

en: Block 4 Settings
fr: Paramètres Du Bloc 4

en: Block 4 Title
fr: Titre Du Bloc 4

en: Blocks
fr: Blocs

en: Button Color
fr: Couleur Du Bouton

en: Button Link
fr: Lien Du Bouton

en: Button Text
fr: Texte Du Bouton

en: Button Text Color
fr: Couleur Du Texte Du Bouton

en: Call to Action
fr: Appel A L'action

en: Call to Action Text
fr: Texte D’appel A L'action

en: Cannot delete file. Something's wrong.
fr: Impossible de supprimer le fichier. Quelque chose ne va pas.

en: Category Name
fr: Nom De Catégorie

en: Category, Archive Page posts layout
fr: Mise en page des messages des Catégorie et des Pages d'archives

en: Category:
fr: Catégorie:

en: Change how the Page Title Looks
fr: Changer l'apparence du Titre De La Page

en: Change how the header looks
fr: Changer l'apparence de l'en-tête

en: Checking each of these below option will only hide these elements from the Mobile layout.
fr: Cocher chacune de ces options ci-dessous masquera uniquement ces éléments de la Mise en page mobile.

en: Click the "Add New" button to add a new tab.
fr: Cliquez sur le bouton "Ajouter Nouveau" pour ajouter un nouvel onglet.

en: Click the "Upload" button to upload your logo Image.
fr: Cliquez sur " Upload"  pour télécharger l’Image  de votre logo.

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

en: Contact Page email address
fr: Adresse Email De Page De Contact

en: Content
fr: Contenu

en: Could not import settings! (4)
fr: Importation de paramètres impossible ! (4)

en: Countdown Widget*
fr: Widget* De Compte A Rebours

en: Create Slides
fr: Créer des diapositives

en: Custom 125x125 Ad*
fr: Pub* Personnalisée 125x125

en: Custom 160x600 Ad*
fr:  Pub* Personnalisée 160x600

en: Custom 250x250 Ad*
fr:  Pub* Personnalisée 250x250

en: Custom CSS
fr: CSS Personnalisé

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete Image
fr: Supprimer Image

en: Delete this image
fr: Supprimer cette image

en: Display (random or latest):
fr: Affichage (aléatoire ou plus récente) :

en: Display Blog Posts from a selected Category
fr: Afficher les Messages de Blog d'une Catégorie sélectionnée

en: Display posts from a Category
fr: Affichage de messages d'une Catégorie

en: Download Export
fr: Télécharger Exportation

en: Edit
fr: Editer

en: Edit This
fr: Editer ceci

en: Error Downloading file.
fr: Erreur de téléchargement du fichier.

en: Errors in saving changes
fr: Erreurs dans l'enregistrement des modifications

en: Export
fr: Exportation

en: Export Code
fr: Code D'exportation

en: Facebook Likebox Widget*
fr: Widget * De Likebox De Facebook

en: Facebook Page url:
fr: Url De La Page Facebook

en: Facebook URL
fr: URL De Facebook

en: Featured Posts Widget*
fr: Widget* De Messages En Vedette

en: Flickr ID:
fr: ID Flickr:

en: Flickr Photostream Widget*
fr: Widget* De Flux De Photos Flickr

en: Flickr URL
fr: URL De Flickr

en: Footer Background Color
fr: Couleur De Fond Du Pied De Page

en: Footer Copyright Text
fr: Texte De Copyright Du Pied De Page

en: Footer Navigation
fr:  Navigation De Pied De Page

en: Footer Widget Text Color
fr: Couleur Du Texte Du Widget De Pied De Page

en: Footer Widgets
fr: Widgets De Pied De Page

en: Footer Widgets Background Color
fr: Couleur De Fond Des Widgets De Pied De Page

en: Footer Widgets Title Color
fr: Couleur Du Titre Des Widgets De Pied De Page

en: Front Page
fr: Page de couverture

en: Front Page Options
fr: Options de la Page de couverture

en: Frontpage Elements position
fr: Position Des Eléments De La Page De Couverture

en: Frontpage Posts
fr: Messages De La Page De Couverture

en: Frontpage Widgets Area
fr: Zone de Widgets De La Page De Couverture

en: Get Export
fr: Exporter

en: Google Plus Followers Widget*
fr:  Widget* Des Adeptes Google Plus

en: Google Plus URL
fr: URL De Google Plus

en: Google Plus Url:
fr: Url De Google Plus

en: Header Background Color
fr: Couleur De Fond De L'en-tête

en: Header Navigation
fr:  Navigation de l’En-tête

en: Header Type
fr: Type d'En-tête

en: Height of the like Box
fr: Hauteur de la likebox

en: Hide Block 1
fr: Cacher Le Bloc 1

en: Hide Block 2
fr: Cacher Le Bloc 2

en: Hide Block 3
fr: Cacher Le Bloc 3

en: Hide Block 4
fr: Cacher Le Bloc 4

en: Hide Footer Widgets
fr: Masquer Les Widgets Du Pied De Page

en: Hide Front Page Blocks
fr:  Cacher Les Blocs De La Page De Couverture

en: Hide Front Page Map
fr: Masquer La Carte De La Page De Couverture

en: Hide Front Page Posts
fr: Masquer Les Messages De La Page De Couverture

en: Hide Front Page Tabs
fr: Masquer Les Onglets De La Page De Couverture

en: Hide Front Page Welcome Text
fr: Cacher Le Texte De Bienvenue De La Page De Couverture

en: Hide Front Page Widgets
fr: Masquer Les Widgets De La Page De Couverture

en: Hide Right Sidebar
fr: Masquer La Barre Latérale De Droite

en: Hide Slider
fr: Cacher le curseur

en: Home Widgets
fr: Widgets D’accueil

en: Human Verification
fr: Vérification Humaine

en: If you have setup a Blog page with Blog Page Template, choose a category to get the posts from
fr: Si vous avez configuré une page de Blog en utilisant le Modèle de Page de Blog, choisissez une catégorie pour en obtenir les messages

en: If you have setup a contact page with Contact Page Template, set where you want your emails to be sent. Default is set to your Wordpress admin email address.
fr: Si vous avez configuré une page de contact avec le Modèle de Page de Contact, définissez l’adresse vers laquelle vos e-mails seront envoyés. Par défaut ça sera l’adresse e-mail de l'admin Wordpress.

en: Image Link
fr: Lien Vers L'image

en: Image Widget*
fr: Widget* D’image

en: Import
fr: Importer

en: Import Code
fr: Code D'importation

en: Import/Export
fr: Importation/exportation

en: Insert into Post
fr: Insérer dans le message

en: Instagram URL
fr: URL De Instagram

en: Lattitude and Longitude
fr: Latitude et Longitude

en: Lattitude and Longitude should be seperated by comma. eg: 53.359286 , -2.040904 To find your location's lattitude and longitude, use <a target="_blank" href="http://www.doogal.co.uk/LatLong.php">this website</a>
fr: La Latitude et la Longitude doivent être séparées par des virgules. Par exemple: 53.359286 , -2.040904 . Pour trouver la latitude et la longitude de votre emplacement, utilisez <a target="_blank" href="http://www.doogal.co.uk/LatLong.php"> ce site </a>

en: Layout Type:
fr: Type de Disposition :

en: Leave a Reply
fr: Laisser une réponse

en: Lightbox Feature
fr: Fonction De Lightbox

en: Link
fr: Lien

en: Linkedin URL
fr: URL De LinkedIn

en: Live Customizer
fr: Personnalisateur En Direct

en: Location Map
fr: Carte De Localisation

en: Logo Style
fr: Modèle Du Logo

en: Logo/Header Image
fr: Image du Logo/En-tête

en: Maintanace Mode
fr: Mode de Maintenance

en: Maintanance Mode
fr: Mode de Maintenance

en: Map Bubble Text
fr: Bulle De Texte De La Carte

en: Menu Font Size
fr: Taille De Police Du Menu

en: Menu Text Color
fr: Couleur Du Texte Du Menu

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Miscellaneous Settings
fr: Paramètres Divers

en: Mobile Layout
fr: Mise En Page Mobile

en: More Pins
fr: Plus de Coins

en: My 2nd help tab title
fr: Le titre de mon second onglet d’aide

en: My help tab title
fr: Titre de mon onglet d’aide

en: Name
fr: Nom

en: Name*
fr: Nom*

en: No Responses
fr: Pas de réponses

en: No matter which layout you select the site will be responsive
fr: Le site s’adaptera avec disposition que vous choisissiez

en: Not Valid
fr: Non valide

en: Note: Upon Clicking the Add New Button the visual editor may not appear properly. Click the "Save Changes" button from top and the editor will appear just fine.
fr: Remarque : Lorsque vous cliquez sur le Bouton Ajouter Nouveau l'éditeur visuel peut ne pas apparaître correctement. Cliquez sur le bouton "Enregistrer les modifications "du haut et l'éditeur apparaitra très bien.

en: Number of Photos:
fr: Nombre de Photos:

en: Number of Pins
fr: Nombre de coins

en: Number of Posts
fr: Nombre De Messages

en: Number of Posts:
fr: Nombre de Messages :

en: Off
fr: Arrêt

en: One Response
fr: Une réponse

en: Open links in a new window?
fr: Ouvrir les liens dans une nouvelle fenêtre ?

en: Page Header Type
fr: Type d'En-tête De La Page

en: Page Not Found
fr: Page non trouvée

en: Page Title Font Size
fr: Taille De Police Du Titre De La Page

en: Page Title Font Style
fr: Style De Police Du Titre De La Page

en: Paste your google analytics code here and it will be added to all the pages of your site
fr: Collez votre code google analytics ici et il sera ajouté à toutes les pages de votre site

en: Pause Time Between Each Slide
fr: Temps De Pause Entre Chaque Diapositive

en: Pinterest URL
fr: URL De Pinterest

en: Popular Posts Widget*
fr: Widget * Des Message Les Plus Populaires

en: Post Title Font Size
fr: Taille De Police De Titre De Messages

en: Post Title Font Style
fr: Style de police de titre de messages

en: Post Titles, headings and Menu Font
fr: Polices Des Titres De Messages, Des Rubriques Et Du Menu

en: Post icon Color
fr: Couleur De L’icône Du Message

en: Posts by
fr: Messages par

en: Posts layout
fr: Mise en page des messages

en: Primary Element background Color
fr: Couleur De Fond De L’élément Principal

en: RSS URL
fr: URL Du Flux RSS

en: Random Posts Widget*
fr: Widget* de Messages Aléatoires

en: Read More
fr: Lire la suite

en: Recent Posts Widget*
fr: Widget* de Récents Messages

en: Refresh this page
fr: Rafraîchir cette page

en: Related Posts
fr: Messages Connexes

en: Remove
fr: Retirer

en: Repeater field description
fr: Description de la zone répéteur

en: Right Sidebar
fr: Barre Latérale Droite

en: Rounded Corners
fr: Coins arrondis

en: Save Changes
fr: Enregistrer Les Modifications

en: Search Results for: %s
fr: Résultats de la recherche pour %s

en: Search....
fr: Rechercher...

en: Secondary Element background Color
fr: Couleur De Fond De L’élément Secondaire

en: Select Files
fr: Sélectionner les fichiers

en: Select a color
fr: Sélectionner une couleur

en: Select how you want to display posts on Front page
fr: Sélectionnez comment vous souhaitez afficher les messages sur la page de Couverture

en: Select how you want to display posts on category and archive pages
fr: Sélectionnez comment vous souhaitez afficher les messages sur les pages catégorie et archive

en: Server cannot find the file you requested. File has either been moved or deleted, or you entered the wrong URL or document name. Look at the URL. If a word looks misspelled, then correct it and try it again. If that doesnt work You can try our search option to find what you are looking for.
fr: Le serveur ne peut pas trouver le fichier que vous avez demandé. Fichier a été déplacé ou supprimé, ou bien vous avez entré un mauvais URL ou un faux nom de document. Vérifiez l'URL. S’il y a un mot mal écrit, corrigez-le et essayer à nouveau. Si cela ne fonctionne pas, vous pouvez essayer notre option de recherche pour trouver ce que vous cherchez.

en: Set Countdown Date
fr: Définir La Date Du Compte A Rebours

en: Set Countdown Time
fr: Définir la Durée du Compte A rebours

en: Setting imported, make sure you
fr: Paramètre importé, assurez-vous que vous

en: Settings saved.
fr: Paramètres enregistrés.

en: Show Comments
fr: Voir Les Commentaires

en: Show Next and Previous Posts
fr: Voir Les Messages Précédents et Suivants

en: Show Post Info - Date, Author Name, Categories etc..
fr: Afficher l’Info Du Message - Date, Nom De L'auteur, Catégorie etc...

en: Show Related Posts
fr: Afficher Les Messages Connexes

en: Sidebar Background Color
fr: Couleur De Fond De La Barre Latérale

en: Sidebar Text Color
fr: Couleur Du Texte De La Barre Latérale

en: Sidebar Widgets Background Color
fr: Couleur De Fond Des Widgets De La Barre Latérale

en: Single Post icon Color
fr: Couleur de l’icône de Message Unique

en: Site Content Text Style
fr: Style De Texte Du Contenu De Site

en: Site Width
fr: Largeur Du Site

en: Sitewide Text Color
fr: Couleur Du Texte Au Niveau Du Site

en: Slide Font Style
fr: Police De La Diapositive

en: Slide Text Layout
fr: Mise En Page Du Texte De Diapositive

en: Slider
fr: Curseur

en: Slider Height
fr: Hauteur Du Curseur

en: Slider Setup
fr: Réglage Du Curseur

en: Slider Type
fr: Type De Curseur

en: Social Buttons
fr: Boutons Sociaux

en: Social Share Icons Color
fr: Couleur Des Icônes De Partage

en: Social Share Icons under Posts
fr: Icônes De Partage Dans Les Messages

en: Sorry, you cannot upload this file type for this field.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas télécharger ce type de fichier pour ce champ.

en: Sortable field description
fr: Description Du Champ Triable

en: Submit to
fr: Envoyer à

en: Tab Content
fr: Contenu De L'onglet

en: Tab Title
fr: Titre De L'onglet

en: Tabs
fr: Onglets

en: Text Color on secondary elements
fr: Couleur Du Texte Sur Les Eléments Secondaires

en: Theme by
fr: Thème par

en: This
fr: Ceci

en: This is my 2nd Help Tab content from a callback function
fr: Ceci est le contenu de mon second onglet d’aide à partir d'une fonction de rappel

en: This is my Help Tab content
fr: Ceci est le contenu de mon onglet d’aide

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
fr: Ce message est protégé par mot de passe. Entrez le mot de passe pour voir les commentaires.

en: Time
fr: Heure

en: Title
fr: Titre

en: Title
fr: Titre

en: Title &amp; Description
fr: Titre &amp; Description

en: Title:
fr: Titre :

en: To Import saved settings paste the Export output in to the Import Code box bellow and click Import.
fr: Pour importer des paramètres enregistrés, coller le code D'exportation dans la boîte de Code D'importation ci-dessous et cliquez sur Importer.

en: To Top Button
fr: Bouton Aller en Haut

en: To change the color settings, Use the
fr: Pour modifier les paramètres de couleur, utilisez le

en: To export saved settings click the Export button bellow and you will get the export Code in the box bellow, which you can later use to import.
fr: Pour exporter des paramètres enregistrés cliquez sur le bouton d'exportation ci-dessous et vous obtiendrez le Code d'exportation dans la boîte ci-dessous, que vous pouvez utiliser ensuite pour importer.

en: Total posts found for
fr: Totales des messages trouvés pour

en: Tumblr URL
fr: URL De Tumblr

en: Turn On/Off "To Top Button"(The button that appears on bottom right when you scroll down to pages.)
fr: Activer/Désactiver le Bouton "Bouton Aller en Haut"(Le bouton qui apparait en bas à droite quand vous défiler vers le bas de la page.)

en: Twiiter Account id:
fr: Id du compte Twiiter :

en: Twitter Followers Widget*
fr: Widget* des Adeptes de Twitter

en: Twitter URL
fr: URL De Twitter

en: Type (user or group):
fr: Type (utilisateur ou groupe) :

en: TypoGraphy
fr: Typographie

en: Typograhy Settings
fr: Paramètres De Typographie

en: Unkown Error
fr: Erreur inconnue

en: Upgrade to PRO
fr: Mise à niveau vers PRO

en: Upgrade to Pro
fr: Mise à niveau à Pro

en: Upload Image
fr: Télécharger Image

en: Upload new files
fr: Télécharger nouveaux fichiers

en: Uploaded files
fr: Fichiers téléchargés

en: Use this File
fr: Utilisez ce fichier

en: Use this Image
fr: Utiliser cette Image

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

en: Website
fr: Site Web

en: Welcome Text
fr: Texte De Bienvenue

en: Widget Area for the Footer
fr: Zone de Widget pour le Pied De Page

en: Widget Area for the homepage
fr: Zone de Widget pour la page d'accueil

en: Write your custom css here
fr: Ecrivez votre CSS personnalisé ici

en: You call to action text here. you can change the color of the text from here too.
fr: Votre texte d’appel à l'action ici. Vous pouvez aussi changer la couleur du texte à partir d’ici.

en: You can add widgets to your 'Frontpage Widgets Area' from Appearance> Widgets
fr: Vous pouvez ajouter des widgets à votre ‘Zone de Widgets De La Page De Couverture ‘ à partir d'apparence > Widgets

en: You do not have sufficient permissions to edit templates for this site.
fr: Vous n'avez pas les autorisations nécessaires pour modifier les modèles de ce site.

en: Your Message
fr: Votre Message

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de modération.

en: Your copyright text here
fr: Votre texte de Copyright ici

en: Youtube URL
fr: URL De YouTube

en: display this text when you hover over map marker
fr: afficher ce texte lorsque vous survolez un marqueur de carte

en: error in ajax request! (1)
fr: erreur dans la requête ajax ! (1)

en: error in ajax request! (2)
fr: erreur dans la requête ajax ! (2)

en: error in ajax request! (3)
fr: erreur dans la requête ajax ! (3)

en: must be a valid email address
fr: doit être une adresse email valide

en: must be numeric value
fr: doit être une valeur numérique

en: says:
fr: dit

en: this post
fr: ce message

en: this post on Facebook
fr: ce message sur Facebook

en: wysiwyg field description
fr: description de la zone WYSIWYG
