Arjuna X 1.3.1 - en to ro translation catalogue (219 entries)

en:  at
ro:  la

en: % comments
ro: % comentarii

en: %1$s at %2$s
ro: %1$s la %2$s

en: %d days
ro: %d zile

en: %d hours
ro: %d ore

en: %d minutes
ro: %d minute

en: %d months
ro: %d luni

en: %d seconds
ro: %d secunde

en: %d weeks
ro: %d săptămâni

en: %d years
ro: %d ani

en: 1 comment
ro: 1 comentariu

en: 1 day
ro: 1 zi

en: 1 hour
ro: 1 oră

en: 1 minute
ro: 1 minut

en: 1 month
ro: 1 lună

en: 1 second
ro: 1 secundă

en: 1 week
ro: 1 săptămână

en: 1 year
ro: 1 an

en: <i>none</i>
ro: <i>nimic</i>

en: Aligned to the left
ro: Aliniate la stânga

en: Aligned to the right
ro: Aliniate la dreapta

en: Alignment
ro: Aliniere

en: Alternate between left and right alignment
ro: Alinere alternativă stânga - dreapta

en: Append to page title
ro: Adăugare la titlul paginii

en: Arjuna Options
ro: Opţiuni Arjuna

en: Arjuna Theme Options
ro: Opţiunile temei Arjuna

en: Arjuna cannot write to the themes directory. The custom CSS rules will be included in the header of each page, between &lt;STYLE&gt; tags.
ro: Arjuna nu are drepturi de scriere în directorul temelor. Regulile CSS particularizate vor fi incluse în antetul fiecărei pagini, între taguri &lt;STYLE&gt;.

en: Arjuna is completely free. Therefore, please understand that we do NOT offer free support. If you require support of any kind other than fixing a bug that is related to Arjuna, please request a quote from us.
ro: Tema Arjuna este complet gratuită. Prin urmare vă rugăm să înţelegeţi că NU oferim suport gratuit. Dacă aveţi nevoie de suport, de orice natură, cu excepţia eliminării bugurilor din tema Arjuna, vă rugăm să ne cereţi o ofertă de preţ.

en: Arjuna needs write permissions to create a new file %s, which will contain the custom CSS.
ro: Arjuna are nevoie de drepturi de scriere pentru a crea fişierul %s care va conţine CSS-ul particularizat.

en: Blog Archives
ro: Arhive blog

en: Blog Name (&quot; - %s&quot;)
ro: Numele blogului (&quot; - %s&quot;)

en: Browse by Tags
ro: Filtrare după etichete

en: Browsing Posts in <em>%s</em>
ro: Afişare articole în <em>%s</em>

en: Browsing Posts published by <em>%s</em>
ro: Afişare articole publicate de <em>%s</em>

en: Browsing Posts published in %s
ro: Afişare articole publicate în %s

en: Browsing Posts published on %s
ro: Afişare articole publicate la %s

en: Browsing Posts tagged <em>%s</em>
ro: Afişare articole cu eticheta <em>%s</em>

en: Cancel Reply
ro: Anulare introducere.

en: Categories
ro: Categorii

en: Category ID
ro: ID categorie

en: Category Name
ro: Nume categorie

en: Category Slug
ro: Slug categorie

en: Changelog
ro: Jurnal modificări

en: Comment Display
ro: Afişare comentarii

en: Comment Pages:
ro: Pagini comentarii:

en: Comments
ro: Comentarii

en: Comments are closed.
ro: Comentariile sunt închise.

en: Comments off
ro: Comentariile sunt închise.

en: Contact Sales
ro: Contactaţi serviciul vânzări

en: Custom CSS
ro: CSS particularizat

en: Custom:
ro: Particularizat:

en: Dark Blue
ro: Albastru închis

en: Date Format
ro: Format dată

en: Default Date Format (Example: <em>&quot;Written by admin on %s&quot;</em>)
ro: Format implicit (exemplu: <em>&quot;Scris de admin la %s&quot;</em>)

en: Default Widgets
ro: Widget-uri implicite

en: Display Author
ro: Afişare autor

en: Display Button Labels
ro: Afişare etichete butoane

en: Display Home button
ro: Afişare buton Prima pagină

en: Display Info Bar for Pages
ro: Afişare bară informaţii pentru pagini.

en: Display Time
ro: Afişare oră

en: Display a Facebook button on the very top of the sidebar.
ro: Afişare buton Facebook în partea de sus a barei laterale.

en: Display a Twitter button on the very top of the sidebar.
ro: Afişare buton Twitter în partea de sus a barei laterale.

en: Display an RSS button on the very top of the sidebar.
ro: Afişare buton RSS în partea de sus a barei laterale.

en: Display comments as follows
ro: Afişare comentarii astfel

en: Display default sidebar widgets if the widget bars are empty.
ro: Afişare widget-uri implicite dacă barele de widget-uri sunt vide.

en: Display labels next to the buttons (RSS, Twitter and Facebook).
ro: Se vor afişa etichete lângă butoane (RSS, Twitter şi Facebook).

en: Display links to the previous and next posts above each post.
ro: Afişare legături către articolele precedent şi următor deasupra fiecărui articol.

en: Display links to the previous and next posts below each post.
ro: Afişare legături către articolele precedent şi următor la sfârşitul fiecărui articol.

en: Display the info bar right below the title of pages.
ro: Afişare bară de informaţii sub titlu paginilor.

en: Dropdown
ro: Deschidere

en: Edit
ro: Modificare

en: Edit in Admin
ro: Modificare

en: Enable IE6 performance optimization
ro: Activare optimizare Internet Explorer 6

en: Enable custom CSS rules
ro: Activare reguli CSS particularizat

en: Enable this menu
ro: Acest meniu este activ

en: Enabled
ro: Activ

en: Error 404 - Not Found
ro: Eroare 404 - pagina nu există.

en: Exclude categories
ro: Excludere categorii

en: Exclude pages
ro: Excludere pagini

en: F, Y
ro: F Y

en: FAQ
ro: Întrebări frecvente

en: Facebook Button
ro: Buton Facebook

en: Find
ro: Căutare

en: First Header Menu
ro: Primul meniu din antet

en: Follow Us
ro: Urmăriţi-ne

en: Footer Style
ro: Stil subsol

en: General Options
ro: Opţiuni generale

en: Header
ro: Antet

en: Header Image
ro: Imagine antet

en: Hide any traces of comments when comments are disabled on <strong>Pages</strong>.
ro: Ascundere urme comentarii când comentariile sunt dezactivate în <strong>pagini</strong>.

en: Hide any traces of comments when comments are disabled on <strong>Posts</strong>.
ro: Ascundere urme comentarii când comentariile sunt dezactivate în <string>articole</strong>.

en: Home
ro: Prima pagină

en: Home Button
ro: Buton Prima pagină

en: If disabled, the menu will be hidden.
ro: Dacă e inactiv, meniul va fi invizibil.

en: If enabled, Arjuna will create a user stylesheet with your custom CSS rules. The user stylesheet will be included with every page call. If you intend to make some minor changes to the stylesheet, enabling this option ensures that you can safely upgrade Arjuna without losing your custom CSS.
ro: Dacă e activ, Arjuna va crea un fişier stylesheet care conţine stilurile dvs. particularizate. Acest fişier va fi inclus în fiecare apel de pagină. Dacă intenţionaţi să faceţi modificări minore în stilurile Arjuna, activare acestei opţiuni vă asigură ca veţi putea actualiza Arjuna fără să pierdeţi modificările dvs.

en: If enabled, Arjuna will use its own native pagination to allow your users to navigate the blog using pages.
ro: Dacă e activă, Arjuna va folosi sistemul său propriu de paginare pentru a permite utilizatorilor să navigheze prin blog folosind paginile.

en: If enabled, these widgets will be displayed if the widget bar is empty: <b>sidebar_full_top:</b> Recent Posts and Browse by Tags, <b>sidebar_left:</b> Categories, <b>sidebar_right:</b> Meta
ro: Dacă e activ, următoarele widget-uri vor fi afişate dacă bara de widget-uri este vidă: <b>sidebar_full_top:</b> Articole recente şi Afişare după etichete, <b>sidebar_left:</b> Categorii, <b>sidebar_right:</b> Meta

en: If turned on, Arjuna will attempt to detect IE6 and serve a stand-alone CSS file specifically made for IE6.
ro: Dacă este activă, Arjuna va încerca să detecteze IE6 şi să folosească un fişier CSS proiectat special pentru IE6.

en: If you intend to use the two column sidebar, we recommend to choose either the normal or the large sidebar.
ro: Dacă intenţionaţi să afişaţi două coloane în bara laterală vă recomdandăm să alegeţi lăţimea normală sau mare.

en: Include categories
ro: Includere categorii

en: Include pages
ro: Includere pagini

en: Include the author of a post in the post header.
ro: Includere nume autor articol în antetul articolului.

en: Include the time and date of when the post has been published, instead of only the date.
ro: Se vor afişa data şi ora publicării unui articol, în loc de dată.

en: Internet Explorer 6 Optimization
ro: Optimizări Internet Explorer 6

en: Khaki
ro: Kaki

en: Large
ro: Mare

en: Leave Feedback
ro: Lăsaţi-ne feedback.

en: Leave a Comment
ro: Lăsaţi un comentariu.

en: Leave a comment
ro: Lăsaţi un comentariu.

en: Leave comment
ro: Lăsaţi un comentariu.

en: Left
ro: Stânga

en: Left sidebar
ro: În stânga

en: Light Blue
ro: Albastru deschis

en: Log out of this account
ro: Deautentificare

en: Logged in as %s.
ro: Autentificat ca %s.

en: Logout
ro: Deautentificare

en: Menu Items
ro: Elemente meniu

en: Menu lists only
ro: Meniul afişează doar

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Navigation Links
ro: Legături navigare

en: Need installation or integration support? Need something customized or extended?
ro: Doriţi o instalare sau aveţi nevoie de suport pentru integrare? Doriţi particularizări sau extinderi?

en: Newer Comments
ro: Comentarii mai noi

en: Newer Entries
ro: Articole mai noi

en: Next
ro: Următor

en: Next Page
ro: Pagina următoare

en: Next Post
ro: Articolul următor

en: No comments
ro: Niciun comentariu

en: No dropdown menu
ro: Meniul nu se deschide

en: No one has commented yet.
ro: Nu a comentat nimeni încă.

en: No sidebar
ro: Fără bară laterală

en: Normal
ro: Normală

en: Note:
ro: Notă:

en: Note: IE6 will still work the same if this option is turned off, however, you and your IE6 users will save an estimated 28kb (11 image and 2 CSS files) in bandwidth for first-time visitors. IE6 also might render more rapidly if this is turned on.
ro: Notă: IE6 va funcţiona în acelaşi fel şi dacă această opţiune este dezactivată, cu toate acestea dvs şi cititorii dvs. care folosesc IE6 vor econimisi aproximativ 27kb (11 imagini şi două fişiere CSS) la prima vizită. IE6 ar putea randa mai rapid dacă această opţiune este activă.

en: Note: If enabled, the section that says Comments and the comments button in the heading of the respective pages/posts will be removed.
ro: Notă: Dacă e activă, secţiunea în care sunt afişate numărul de comentarii şi butonul de comentarii din antetul paginilor/articolelor respective va fi eliminată.

en: Note: The links will only be shown on permalink pages, i.e. the URL where one single post/page is displayed.
ro: Notă: Legăturile vor fi afişate numai pe pagini cu legături permanente, de exemplu adresa paginii sau a articolului.

en: Note: While the above fields show empty categories, the theme will only display categories that have at least one published post in them.</span>
ro: Notă: Deşi câmpurile de mai sus afişează şi categoriile fără articole, tema va afişa numai categoriile care au cel puţin un articol publicat.</span>

en: Older Comments
ro: Comentarii mai vechi

en: Older Entries
ro: Articole mai vechi

en: One-level dropdown menu
ro: Meniul se deschide pe un nivel

en: Page %
ro: Pagina %

en: Page %s
ro: Pagina %s

en: Page %s of %s
ro: Pagina %s din %s

en: Page Anchors
ro: Ancore pagină

en: Page Gap
ro: Pagini lipsă

en: Page ID
ro: ID pagină

en: Page Order
ro: Ordine pagină

en: Page Range
ro: Număr pagini

en: Page Slug
ro: Slug pagină

en: Page Title
ro: Titlu pagină

en: Pages
ro: Pagini

en: Pages:
ro: Pagini:

en: Pagination
ro: Paginare

en: Pass required
ro: Este necesară o parolă

en: Passed Time (Example: <em>&quot;Written by admin about 3 days ago.&quot;</em>)
ro: Interval de timp (exemplu: <em>&quot;Scris de admin acum 3 zile.&quot;</em>)

en: Performance Optimization
ro: Optimizări performanţă

en: Permalink to
ro: Legătură permanentă către

en: Please include your Wordpress version, browser details and a screenshot, if necessary.
ro: Vă rugăm să încludeţi versiunea Wordpress, detalii despre browser şi un screenshot, daca este necesar.

en: Post Count
ro: Număr articole

en: Previous
ro: Precedent

en: Previous Page
ro: Pagina precedentă

en: Previous Post
ro: Articolul precedent

en: RSS Button
ro: Buton RSS

en: Read more
ro: Citeşte mai mult

en: Recent Posts
ro: Articole recente

en: Report Bugs
ro: Raportare erori

en: Report a Bug
ro: Raportaţi o eroare

en: Right
ro: Dreapta

en: Right sidebar
ro: În dreapta

en: Roadmap
ro: Plan

en: Save Changes
ro: Salvare modificări

en: Sea Green
ro: Verde marin

en: Search Results on <em>%s</em>
ro: Rezultate căutare în <em>%s</em>

en: Search Results:
ro: Rezultat căutare:

en: Search here...
ro: Căutaţi aici...

en: Second Header Menu
ro: Al doilea meniu din antet

en: Separators
ro: Separatori

en: Sidebar
ro: Bară laterală

en: Sidebar Position
ro: Poziţia barei laterale

en: Sidebar Width
ro: Lăţimea barei laterale

en: Single Posts and Pages
ro: Articole şi pagini

en: Skip to posts
ro: Salt la articole

en: Small
ro: Mică

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
ro: Ne cerem scuze - ceea ce căutaţi nu există.

en: Sort menu items in
ro: Sortare elemente de meniu în ordine

en: Sorting Order
ro: Ordine sortare

en: Subscribe to comments
ro: Abonare la comentarii

en: Support &amp; Sales
ro: Suport &amp; vânzări

en: Thank you for using Arjuna, the free WordPress theme designed by %s.
ro: Vă mulţumim că folosiţi Arjuna, tema gratuită pentru WordPress realizată de %s.

en: The Arjuna options have been saved.
ro: Opţiunile Arjuna au fost salvate.

en: The default date format can be customized in Settings &gt; General.
ro: Formatul implicit al datei poate fi particularizat în Setări &gt; General

en: The default depends on your WordPress version and whether you have any pagination plugins activated. If the wp-paginate or wp-pagenavi plugin is activated, then Arjuna will use these plugins to create the pagination.
ro: Mecanismul implicit depinde de versiunea WordPress şi dacă aveţi activ un plugin pentru paginare. Dacă pluginurile wp-paginate sau wp-pagenavi sunt active, atunci Arjuna le va folosi pentru a crea paginarea.

en: The info bar usually includes the author of the page, the publish date and the comments button. This options entirely hides the bar so that only the title is shown.
ro: Bara de informaţii include autorul paginii, data publicării şi butonul pentru comentarii. Această opţiune ascunde complet bara de informaţii şi va fi afişat numai titlul articolului.

en: The number of page buttons in a gap before an ellipsis (...) is displayed.
ro: Numărul de pagini lipsă pentru afişarea celor trei puncte (...).

en: The number of page buttons that will always appear at the beginning and the end of the pagination.
ro: Numărul de butoane de pagină care apar întotdeauna la începutul şi la sfârşitul paginării.

en: The number of page buttons that will appear before and after the current page button.
ro: Numărul de butoane către pagini care apar înainte şi după butonul paginii curente.

en: There is nothing here (yet).
ro: Încă nu e nimic aici.

en: There is nothing here.
ro: Nu e nimic aici.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
ro: Acest articol este protejat cu o parolă. Introduceţi parola pentru a vedea comentariile.

en: This will be appended to the page title of every web page (posts, pages, categories, etc.)
ro: Textul de mai sus va fi adăugat la fiecare pagină web (articole, pagini, categorii, etc.)

en: Twitter Button
ro: Buton Twitter

en: Two-level dropdown menu
ro: Meniul se deschide pe două niveluri

en: Use Arjuna pagination
ro: Folosire paginare Arjuna

en: Use WordPress default
ro: Folosire mecanism implicit WordPress

en: Useful Links
ro: Legături utile

en: Visually separate the menu buttons
ro: Separare vizuală a butoanelor din meniu

en: Written by
ro: Scris de

en: You must be %slogged in%s to post a comment.
ro: Trebuie să fiţi %sautentificat%s pentru a putea lăsa un comentariu.

en: Your comment
ro: Comentariul dvs.

en: Your comment is awaiting moderation.
ro: Comentariul dvs. este în aşteptare pentru moderare.

en: Your email
ro: Adresa dvs. e-mail

en: Your name
ro: Numele dvs.

en: Your search returned no results.
ro: Căutarea dvs. nu a returnat nici un rezultat.

en: Your website
ro: Site web

en: about %s ago
ro: aproximativ acum %s

en: ascending
ro: crescătoare

en: continue reading...
ro: Citeşte mai mult...

en: descending
ro: descrescătoare

en: on
ro: la

en: order by
ro: după
