Arjuna X 1.6.11 - en to ja translation catalogue (310 entries)

en:  at
ja:  @

en: % comments
ja: % 件のコメント

en: %d days
ja: %d 日

en: %d hours
ja: %d 時間

en: %d minutes
ja: %d 分

en: %d months
ja: %d ヵ月

en: %d seconds
ja: %d 秒

en: %d weeks
ja: %d 週間

en: %d years
ja: %d 年

en: 1 comment
ja: 1 件のコメント

en: 1 day
ja: 1 日

en: 1 hour
ja: 1 時間

en: 1 minute
ja: 1 分

en: 1 month
ja: 1 ヵ月

en: 1 second
ja: 1 秒

en: 1 week
ja: 1 週間

en: 1 year
ja: 1 年

en: <i>none</i>
ja: <i>なし</i>

en: Aligned to the left
ja: 左寄せ

en: Aligned to the right
ja: 右寄せ

en: Alignment
ja: 配置

en: Alternate between left and right alignment
ja: 左右交互に寄せる

en: Append to page title
ja: ページタイトルへの追加

en: Archive pages
ja: アーカイブのページ

en: Arjuna Options
ja: Arjunaの設定

en: Arjuna Theme Options
ja: Arjunaのテーマ設定

en: Arjuna Twitter Profile Widget
ja: Arjuna Twitterウィジェット

en: Arjuna is completely free. Therefore, please understand that we do NOT offer free support. If you require support of any kind other than fixing a bug that is related to Arjuna, please request a quote from us.
ja: Arjunaはまったく無料でご利用頂けます。ですが無償サポートは提供していないことをご了解下さい。Arjunaのバグを直す以外のサポートが必要な場合は、見積りをご依頼下さい。

en: Arjuna needs write permissions to create a new file %s, which will contain the custom CSS.
ja: カスタムCSSを保持するファイル %s をArjunaが作成する為に、書込みパーミッションが必要です。

en: Arjuna will redirect all of your existing feeds, including category and tag feeds, to Google Feedburner.
ja: Arjunaは、カテゴリーとタグのフィードを含む、あなたのすべてのフィードをGoogle FeedburnerのこのURLへリダイレクトします。

en: Arjuna will redirect your comment feeds to Google Feedburner to this URL.
ja: Arjunaは、あなたのコメントフィードをGoogle FeedburnerのこのURLへリダイレクトします。

en: Author pages
ja: 作成者のページ

en: Background &amp; Color Schemes
ja: 背景と色使い

en: Background Style
ja: 背景のスタイル

en: Blog Archives
ja: ブログアーカイブ

en: Blog Name (&quot; - %s&quot;)
ja: ブログ名 (&quot; - %s&quot;)

en: Blog Name (&quot;%s&quot;)
ja: ブログ名 (&quot;%s&quot;)

en: Blueish gradient
ja: ブルーの濃淡

en: Bottom right (in header)
ja: 右下 (ヘッダー内)

en: Bristol Blue
ja: ブリストルブルー

en: Browse by Tags
ja: タグでブラウズ

en: Browsing Posts in <em>%s</em>
ja: カテゴリー <em>%s</em> の投稿をブラウズ中…

en: Browsing Posts published by <em>%s</em>
ja: <em>%s</em> の投稿をブラウズ中…

en: Browsing Posts published in %s
ja: %s の投稿をブラウズ中…

en: Browsing Posts published on %s
ja: %s の投稿をブラウズ中…

en: Browsing Posts tagged <em>%s</em>
ja: タグ <em>%s</em> の投稿をブラウズ中…

en: Button Style
ja: ボタンのスタイル

en: Cancel Reply
ja: 返信をキャンセル

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Category &amp; tag pages
ja: カテゴリーとタグのページ

en: Category ID
ja: カテゴリーID

en: Category Name
ja: カテゴリー名

en: Category Slug
ja: カテゴリースラグ(URL)

en: Changelog
ja: 変更履歴

en: Choose which buttons will be included on the very top of the sidebar.
ja: サイドバーの一番上に表示するボタンを選択します。

en: Comment Display
ja: コメントの表示

en: Comment Pages:
ja: コメントページ:

en: Comments
ja: コメント

en: Comments &amp; Trackbacks
ja: コメントとトラックバック

en: Comments are closed.
ja: コメントは締め切られました。

en: Comments off
ja: コメントはできません

en: Contact Sales
ja: セールスに連絡

en: Content Area
ja: コンテンツ領域

en: Custom CSS
ja: カスタムCSS

en: Custom:
ja: カスタム:

en: Dark Blue
ja: ダークブルー

en: Dark Gray
ja: ダークグレー

en: Date Format
ja: 日付の書式

en: Default Date Format (Example: <em>&quot;Written by admin on %s&quot;</em>)
ja: 標準の日付形式 (例: <em>&quot;書いた人 admin @ %s&quot;</em>)

en: Default RSS Feeds
ja: 既定のRSSフィード

en: Default Widgets
ja: 既定のウィジェット

en: Display Author
ja: 作成者の表示

en: Display Categories
ja: カテゴリーの表示

en: Display Home button
ja: ホームボタンを表示する

en: Display Info Bar for Pages
ja: ページの情報バーの表示

en: Display Tags
ja: タグの表示

en: Display Time
ja: 時刻の表示

en: Display a notice to Internet Explorer 6 users to update their browsers.
ja: Internet Explorer 6 のユーザーにアップデートを促す告知を表示する。

en: Display comments as follows
ja: コメントを次のように表示

en: Display default sidebar widgets if the widget bars are empty.
ja: ウィジェットバーが空ならデフォルトのサイドバーウィジェットを表示する。

en: Display links to the previous and next posts above each post.
ja: 各投稿の上側に、前の記事と次の記事へのリンクを表示する。

en: Display links to the previous and next posts below each post.
ja: 各投稿の下側に、前の記事と次の記事へのリンクを表示する。

en: Display the categories of a post right below each post.
ja: 投稿のカテゴリーを、投稿の直下に表示する。

en: Display the info bar right below the title of pages.
ja: ページのタイトル直下に情報バーを表示する。

en: Display the tags of a post right below each post.
ja: 投稿のタグを、投稿の直下に表示する。

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Edit
ja: 編集する

en: Edit in Admin
ja: 管理画面で編集

en: Enable JavaScript dropdown menus. This will improve usability of the menus. If JavaScript is disabled, CSS-based dropdown menus will be used instead.
ja: JavaScriptによるドロップダウンメニューを有効にする。これによりメニューが便利になります。JavaScriptが無効な時は、CSSによるドロップダウンメニューが代わりに使われます。

en: Enable JavaScript menus
ja: JavaScriptメニュー

en: Enable WordPress search
ja: WordPressサーチを有効にする

en: Enable custom CSS rules
ja: カスタムCSSルールを有効にする

en: Enable this menu
ja: このメニューを有効化

en: Enabled
ja: 有効化

en: Error 404 - Not Found
ja: エラー 404 - 見つかりません

en: Excerpts
ja: 投稿の抜粋

en: Exclude categories
ja: 表示しないカテゴリー

en: Exclude pages
ja: 表示しないページ

en: F, Y
ja: Y年n月

en: FAQ
ja: よくある質問

en: Find
ja: 検索

en: First Header Menu
ja: 上側のヘッダーメニュー

en: Footer Copyright Notice
ja: フッターのコピーライト告知

en: Footer Style
ja: フッターのスタイル

en: General Blog Appearance
ja: ブログの全般的な外観

en: General Options
ja: 全般的なオプション

en: Gray gradient
ja: グレーの濃淡

en: Gray gradient (reverse)
ja: グレーの濃淡(逆向き)

en: Header Image
ja: ヘッダー画像

en: Header Logo
ja: ヘッダーのロゴ

en: Height
ja: 高さ

en: Hide any traces of comments when they are disabled for <strong>Pages</strong>.
ja: <strong>ページ</strong>について、コメントが禁止されていたら過去のコメントを隠す。

en: Hide any traces of comments when they are disabled for <strong>Posts</strong>.
ja: <strong>投稿</strong>について、コメントが禁止されていたら過去のコメントを隠す。

en: Hide any traces of trackbacks and pingbacks when they are disabled for <strong>Pages</strong>.
ja: <strong>ページ</strong>について、トラックバックとピンバックが禁止されていたらそれらの過去の履歴を隠す。

en: Hide any traces of trackbacks and pingbacks when they are disabled for <strong>Posts</strong>.
ja: <strong>投稿</strong>について、トラックバックとピンバックが禁止されていたらそれらの過去の履歴を隠す。

en: Home
ja: ホーム

en: Home Button
ja: ホームボタン

en: Homepage/Index page
ja: ホームページ/インデックスページ

en: If disabled, the menu will be hidden.
ja: チェックを外すとメニューは表示されません。

en: If disabled, the search field will not be included in the header.
ja: チェックを外すと、検索フィールドはヘッダーに表示されません。

en: If enabled, Arjuna will include your custom CSS rules with every page call. If you intend to make some minor changes to the theme, enabling this option ensures that you can safely upgrade Arjuna without losing your custom CSS. We recommend to use child themes for more serious customizations.
ja: チェックを入れると、ArjunaはあなたのカスタムCSS規則を含むユーザースタイルシートを生成します。ユーザースタイルシートはすべてのページに適用されます。テーマにちょっとした変更をするつもりなら、カスタムCSSを失わずにArjunaを安全にアップグレードする為、このオプションを有効にしておくとよいでしょう。大規模なカスタマイズには子テーマの使用をお薦めします。

en: If enabled, Arjuna will use its own native pagination to allow your users to navigate the blog using pages.
ja: チェックを入れると、Arjuna自身でページ割りを行い、ブログをページ単位で読むことができます。

en: If enabled, the following widgets will be displayed if the widget bar is empty: <b>Sidebar Top:</b> Recent Posts and Browse by Tags, <b>Sidebar Left:</b> Categories, <b>Siderbar Right:</b> Meta
ja: チェックを入れると、ウィジェットバーが空なら以下のウィジェットが表示されます。<b>サイドバー上部:</b> 最近の記事・タグでブラウズ、<b>サイドバー左側:</b> カテゴリー、<b>サイドバー右側:</b> メタ

en: If the background is a solid color, you can choose the style of the buttons yourself.
ja: 背景が単色の時はボタンのスタイルを選択できます。

en: If you use WP Custom Menus, please assign a custom menu in [[LINK_START]]Appearance > Menus[[LINK_END]]. Otherwise, the menu will fall back to displaying all pages.
ja: WPカスタムメニューを使うには、[[LINK_START]]外観 > メニュー[[LINK_END]] でメニューを作成して下さい。そうしなければ全てのページを表示するメニューになります。

en: Include categories
ja: 表示するカテゴリー

en: Include pages
ja: 表示するページ

en: Include the author of a post/page.
ja: 投稿やページの作成者を表示する。

en: Include the time and date of when the post/page has been published, instead of only the date.
ja: 投稿やページが公開された日付だけでなく、時刻も表示する。

en: Index Pages
ja: インデックスページ

en: Index pages include the homepage (unless it is static), archives, category and tag listing pages as well as search results pages. Basically any page that displays a listing of posts.
ja: インデックスページとは、ホームページ (静的でないもの)、アーカイブ、カテゴリーおよびタグ毎の一覧ページ、それと検索結果ページです。一般的には、投稿のリストを表示するページです。

en: Khaki
ja: カーキ

en: Khaki gradient
ja: カーキの濃淡

en: Label
ja: ラベル

en: Latest Comments
ja: 最近のコメント

en: Latest Posts
ja: 最近の投稿

en: Leave Feedback
ja: フィードバックを残す

en: Leave a Comment
ja: コメントする

en: Leave a Reply to %s
ja: %s へ返信する

en: Leave a comment
ja: コメントする

en: Leave comment
ja: コメントする

en: Left
ja: 左寄せ

en: Left sidebar
ja: 左に置く

en: Legacy Menus
ja: 従来のメニュー

en: Light Blue
ja: ライトブルー

en: Light Gray
ja: ライトグレー

en: Light Red
ja: ライトレッド

en: Log out of this account
ja: アカウントからログアウト

en: Logged in as %s.
ja: %s でログイン中。

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logout
ja: ログアウト

en: Match Header Image
ja: ヘッダー画像に合わせる

en: Menu Items
ja: メニュー項目

en: Menu lists only
ja: メニューに表示するもの

en: Meta
ja: メタ

en: Miscellaneous
ja: その他の設定

en: Navigation Links
ja: ナビゲーション用リンク

en: Need installation or integration support? Need something customized or extended?
ja: インストールやインテグレーションのサポート、何かカスタマイズや拡張されたものがご入用ですか？

en: Newer Entries
ja: 次の記事

en: Next
ja: 次へ

en: Next Page
ja: 次の記事

en: Next Post
ja: 次の記事

en: No
ja: いいえ

en: No comments
ja: コメントなし

en: No dropdown menu
ja: ドロップダウンメニュー無し

en: No one has commented yet.
ja: まだコメントはありません。

en: No sidebar
ja: サイドバー無し

en: No trackbacks yet.
ja: まだトラックバックはありません。

en: Note: If enabled, an excerpt will be shown instead of the full post on selected pages. If a post does not have a custom excerpt, an automatic excerpt of the first 55 words will be displayed.
ja: 注: チェックを入れると、そのページに投稿の全文を表示する代わりに抜粋を表示します。ある投稿がそれ用の抜粋を持たない時は、最初の55ワードを自動的に抜粋として表示します。

en: Note: If enabled, the comments tab section as well as the comment form on pages/posts will be removed.
ja: 注: チェックを入れると、ページや投稿のコメント表示エリアとコメント入力フォームが隠されます。

en: Note: If enabled, the trackbacks tab section on pages/posts will be removed.
ja: 注: チェックを入れると、ページや投稿のトラックバック表示エリアが隠されます。

en: Note: The links will only be shown on permalink pages, i.e. the URL where one single post is displayed.
ja: 注: これらのリンクは、単一の投稿またはページが表示されている時(URLがパーマリンク)だけ表示されます。

en: Note: The minimum sidebar width for the twitter widget to not overflow the sidebar is 280px. Please adjust your sidebar accordingly.
ja: 注: twitterウィジェットがサイドバーをはみ出さない為には、サイドバーの幅を280px以上に調整して下さい。

en: Note: To see how the sidebar and its widget bars work in Arjuna, please read our %sFAQ%s.
ja: 注: サイドバーとウィジェットをArjunaがどのように表示するかについては %sFAQ%s をご覧下さい。

en: Note: While the above fields show empty categories, the theme will only display categories that have at least one published post in them.
ja: 注: 上の欄に、投稿のないカテゴリーがあっても、このテーマは公開された投稿が1件以上あるカテゴリーだけを表示します。

en: Note: While the above fields show empty categories, the theme will only display categories that have at least one published post in them.</span>
ja: 注: 上の欄に投稿のないカテゴリーがあっても、このテーマは公開された投稿が1件以上あるカテゴリーだけを表示します。</span>

en: Number of Tweets
ja: つぶやきの数

en: Older Entries
ja: 前の記事

en: One-level dropdown menu
ja: 一階層のドロップダウンメニュー

en: Page %
ja: ページ %

en: Page %s
ja: ページ %s

en: Page %s of %s
ja: ページ %s / %s

en: Page Anchors
ja: ページアンカー

en: Page Gap
ja: ページギャップ

en: Page ID
ja: ページID

en: Page Order
ja: ページ順序

en: Page Range
ja: ページ範囲

en: Page Slug
ja: ページスラグ(URL)

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: Pages
ja: ページ

en: Pages:
ja: ページ:

en: Pagination
ja: ページ割り

en: Pass required
ja: 認証が必要です

en: Passed Time (Example: <em>&quot;Written by admin about 3 days ago.&quot;</em>)
ja: 経過時間 (例: <em>&quot;書いた人 admin 約 3 日 前.&quot;</em>)

en: Permalink to
ja: パーマリンク

en: Pinged by
ja: ピンバック元

en: Please go to Appearance > Arjuna Options to configure your Arjuna twitter widget.
ja: &quot;外観 &gt; Arjunaの設定&quot; を開いてtwitterウィジェットを設定して下さい。

en: Please include your Wordpress version, browser details and a screenshot, if necessary.
ja: お使いのWordpressのバージョン、ブラウザの詳細、スクリーンショットを必要に応じて添付して下さい。

en: Position Search
ja: 検索ボックスの位置

en: Post Comments
ja: 投稿へのコメント

en: Post Count
ja: 投稿数

en: Posts and Pages
ja: 投稿とページ

en: Posts by %s
ja: %s による投稿

en: Posts in %s
ja: %s の投稿

en: Prev
ja: 前へ

en: Previous
ja: 前へ

en: Previous Page
ja: 前の記事

en: Previous Post
ja: 前の記事

en: Purple
ja: パープル

en: RSS Feeds
ja: RSSフィード

en: Read more
ja: もっと読む

en: Recent Posts
ja: 最近の記事

en: Redirect Comment Feeds to
ja: コメントフィードのリダイレクト先

en: Redirect Feeds to
ja: フィードのリダイレクト先

en: Regimental Blue
ja: レジメンタルブルー

en: Report Bugs
ja: バグの報告

en: Report a Bug
ja: バグを報告する

en: Right
ja: 右寄せ

en: Right sidebar
ja: 右に置く

en: Roadmap
ja: ロードマップ

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Scrollbar
ja: スクロールバーの使用

en: Sea Green
ja: シーグリーン

en: Search
ja: 検索

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Search Results on <em>%s</em>
ja: <em>%s</em> での検索結果

en: Search Results:
ja: 検索結果:

en: Search here...
ja: ここから検索...

en: Search pages
ja: 検索結果のページ

en: Second Header Menu
ja: 下側のヘッダーメニュー

en: Separators
ja: セパレーター

en: Show IE6 Notice
ja: IE6の通知

en: Show Timestamp
ja: タイムスタンプの表示

en: Show excerpts on
ja: 抜粋の表示

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Sidebar Bottom
ja: サイドバー(下)

en: Sidebar Buttons
ja: サイドバーのボタン

en: Sidebar Left
ja: サイドバー(左)

en: Sidebar Position
ja: サイドバーの位置

en: Sidebar Right
ja: サイドバー(右)

en: Sidebar Top
ja: サイドバー(上)

en: Sidebar Width
ja: サイドバーの幅

en: Skip to posts
ja: 投稿へジャンプ

en: Solid Color
ja: 単色

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
ja: すみません、違うところを探しているようですよ。

en: Sort menu items in
ja: メニュー項目を

en: Sorting Order
ja: ソート順

en: Subscribe to comments
ja: コメントを購読する

en: Support &amp; Sales
ja: サポート &amp; セールス

en: Thank you for using Arjuna, the free WordPress theme designed by %s.
ja: ご利用ありがとうございます。Arjunaは %s がデザインしたフリーのWordPressテーマです。

en: The Arjuna options have been saved.
ja: Arjunaの設定を保存しました。

en: The copyright notice will be displayed in the footer.
ja: コピーライト告知はフッターに表示されます。

en: The custom logo will be included in the header, aligned to the left and vertically centered.
ja: カスタムロゴは、ヘッダーの中で左寄せ、縦中央に置かれます。

en: The default date format can be customized in Settings &gt; General.
ja: 標準の日付形式は WordPress のメニュー <strong>設定 &gt; 一般</strong> で設定できます。

en: The default depends on your WordPress version and whether you have any pagination plugins activated. If the wp-paginate or wp-pagenavi plugin is activated, then Arjuna will use these plugins to create the pagination.
ja: デフォルトは、WordPressのバージョンと、ページ割りプラグインが有効かどうかによって変わります。wp-paginate または wp-pagenavi プラグインが有効なら、Arjunaはそれを使ってページ割りを行います。

en: The extended RSS button will allow visitors to choose between all available RSS feeds, depending on the page they are currently browsing.
ja: 拡張RSSボタンを使うと、訪問者はRSSフィードを選ぶことができます。選択できるRSSフィードはブラウズ中のページによって異なります。

en: The info bar usually includes the author of the page, the publish date, and the comments button. If turned off, this option entirely hides the bar so that only the title of the page is shown.
ja: 情報バーは普通、ページの作成者、公開日、コメントボタンを表示します。チェックを外すとバーは表示されず、ページのタイトルだけが表示されます。

en: The number of page buttons in a gap before an ellipsis (...) is displayed.
ja:  &mdash; ギャップがこのページ数を超えると省略表示(...)する。

en: The number of page buttons that will always appear at the beginning and the end of the pagination.
ja:  &mdash; ページ割りの最初と最後に必ず表示するページボタンの数。

en: The number of page buttons that will appear before and after the current page button.
ja:  &mdash; 現在のページの前後に表示するページボタンの数。

en: The title of the sidebar widget.
ja: サイドバーウィジェットのタイトルです。

en: The uploaded file is not a valid image. Only JPEG, PNG and GIF is supported.
ja: アップロードされたファイルは扱えません。JPEG、PNG、GIFだけをサポートします。

en: There is nothing here (yet).
ja: 何もありません(まだ)。

en: There is nothing here.
ja: 何もありません。

en: This browser is outdated. Please <a href="http://www.microsoft.com/windows/internet-explorer/default.aspx">upgrade</a> your browser to enjoy this website to its fullest extent.
ja: お使いのブラウザーは古くありませんか。ブラウザーを<a href="http://windows.microsoft.com/ja-JP/internet-explorer/downloads/ie">アップグレード</a>して、このサイトのすべてをお楽しみ下さい。

en: This is the bottom widget bar in the sidebar, extending to full width of the sidebar. It will appear below the left and right widget bars.
ja: サイドバー下部に幅全部を使って表示されるウィジェットバーです。左右ウィジェットバーの下に表示されます。

en: This is the top widget bar in the sidebar, extending to full width of the sidebar.
ja: サイドバー上部に幅全部を使って表示されるウィジェットバーです。

en: This is the widget bar on the left hand side in the sidebar. It appears right below the top widget bar.
ja: サイドバー左側に表示されるウィジェットバーです。上部ウィジェットバーの下に表示されます。

en: This is the widget bar on the right hand side in the sidebar. It appears right below the top widget bar, next to the left widget bar.
ja: サイドバー右側に表示されるウィジェットバーです。上部ウィジェットバーの下、左ウィジェットバーの隣に表示されます。

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
ja: パスワード保護されています。コメントを見るにはパスワードを入力して下さい。

en: This will be appended to the page title of every web page (posts, pages, categories, etc.)
ja: すべてのwebページ（投稿、ページ、カテゴリー等）のタイトルに追加されます。

en: Top right (in header)
ja: 右上 (ヘッダー内)

en: Trackback
ja: トラックバック

en: Trackback Display
ja: トラックバックの表示

en: Trackbacks
ja: トラックバック

en: Trackbacks are disabled.
ja: トラックバックはできません。

en: Twitter Username
ja: Twitterのユーザー名

en: Twitter Widget
ja: Twitterウィジェット

en: Two-level dropdown menu
ja: 二階層のドロップダウンメニュー

en: Use
ja: 使用するもの

en: Use Arjuna pagination
ja: Arjuna自身のページ割りを使用

en: Use WordPress default
ja: WordPressのデフォルトのページ割りを使用

en: Use extended button.
ja: 拡張ボタンを使う。

en: Use the slider to adjust the width of the sidebar.
ja: スライダーを操作してサイドバーの幅を調整します。

en: Useful Links
ja: 便利なリンク

en: Visually separate the menu buttons
ja: メニューボタンをはっきりと区切る

en: Widget Title
ja: ウィジェットのタイトル

en: WordPress Custom Menus
ja: WordPressのカスタムメニュー

en: Written by
ja: 書いた人

en: Y
ja: Y年

en: Yes
ja: はい

en: You do not have write permissions for the upload directory %s. Please check with your webmaster or host to set write permissions for this directory.
ja: ディレクトリ %s へアップロードする権限がありません。ウェブマスターやホスト管理者に問い合わせて、このディレクトリの書き込み権限を貰って下さい。

en: You must be %slogged in%s to post a comment.
ja: コメントするには %sログイン%s して下さい。

en: Your Facebook URL
ja: FacebookのURL

en: Your LinkedIn URL
ja: LinkedInのURL

en: Your Twitter URL
ja: TwitterのURL

en: Your comment
ja: コメント

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: あなたのコメントはモデレート待ちです。

en: Your email
ja: メールアドレス

en: Your name
ja: あなたの名前

en: Your search returned no results.
ja: 見つかりませんでした。

en: Your trackback is awaiting moderation.
ja: あなたのトラックバックはモデレート待ちです。

en: Your website
ja: ウェブサイトURL

en: about %s ago
ja: 約 %s 前

en: ascending
ja: 昇順で表示。

en: continue reading...
ja: 続きを読む…

en: descending
ja: 降順で表示。

en: on
ja: @

en: order by
ja: ソート対象は

en: to receive news, updates, and more.
ja: ニュースやアップデート等を入手しましょう。
