Arjuna X 1.3.5 - en to ja translation catalogue (220 entries)

en:  at
ja:  於

en: % comments
ja: % のコメント

en: %d days
ja: %d 日

en: %d hours
ja: %d 時間

en: %d minutes
ja: %d 分

en: %d months
ja: %d ヶ月

en: %d seconds
ja: %d 秒

en: %d weeks
ja: %d 週間

en: %d years
ja: %d 年

en: 1 comment
ja: 1 コメント

en: 1 day
ja: 1 日

en: 1 hour
ja: 1 時間

en: 1 minute
ja: 1 分

en: 1 month
ja: 1 ヶ月

en: 1 second
ja: 1 秒

en: 1 week
ja: 1 週間

en: 1 year
ja: 1 年

en: <i>none</i>
ja: <i>なし</i>

en: Aligned to the left
ja: 左寄せ

en: Aligned to the right
ja: 右寄せ

en: Alignment
ja: 整列

en: Alternate between left and right alignment
ja: 左右、交互に

en: Append to page title
ja: ページタイトルへの追加

en: Arjuna Options
ja: Arjuna の設定

en: Arjuna Theme Options
ja: Arjuna のテーマ設定

en: Arjuna cannot write to the themes directory. The custom CSS rules will be included in the header of each page, between &lt;STYLE&gt; tags.
ja: Arjuna は、テーマディレクトリに書き込めません。カスタムCSSルールは各ページのヘッダーbetween &lt;STYLE&gt; タグの間に書き込まれます

en: Arjuna is completely free. Therefore, please understand that we do NOT offer free support. If you require support of any kind other than fixing a bug that is related to Arjuna, please request a quote from us.
ja: Arjuna は完全に無償です。ただし、サポートは無償提供していない点をご了解下さい。バグフィックス以外での Arjuna のサポートについては見積をご依頼下さい。.

en: Arjuna needs write permissions to create a new file %s, which will contain the custom CSS.
ja: %s, ファイル（カスタムCSSを含む）を生成するために Arjuna に書込みパーミッションが必要です

en: Blog
ja: ブログ

en: Blog Archives
ja: アーカイヴ

en: Blog Name (&quot; - %s&quot;)
ja: ブログ名 (&quot; - %s&quot;)

en: Browse by Tags
ja: タグでブラウズ

en: Browsing Posts in <em>%s</em>
ja: 投稿を閲覧 <em>%s</em>

en: Browsing Posts published by <em>%s</em>
ja: 投稿者で表示 <em>%s</em>

en: Browsing Posts published in %s
ja: アーティクルで表示 %s

en: Browsing Posts published on %s
ja: 投稿日で表示 %s

en: Browsing Posts tagged <em>%s</em>
ja: タグで投稿を閲覧 <em>%s</em>

en: Cancel Reply
ja: 返信キャンセル

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Category ID
ja: カテゴリーＩＤ

en: Category Name
ja: カテゴリー

en: Category Slug
ja: カテゴリースラグ

en: Changelog
ja: 変更履歴

en: Comment Display
ja: コメント表示

en: Comment Pages:
ja: コメントページ

en: Comments
ja: コメント

en: Comments are closed.
ja: コメントは閉鎖中

en: Comments off
ja: コメントvオフ

en: Contact Sales
ja: セールスに連絡

en: Custom CSS
ja: カスタムCSS

en: Custom:
ja: カスタム

en: Dark Blue
ja: ダークブルー

en: Date Format
ja: 日付フォーマット

en: Default Date Format (Example: <em>&quot;Written by admin on %s&quot;</em>)
ja: 標準表示 (例: <em>&quot;投稿者 admin on %s&quot;</em>)

en: Default Widgets
ja: デフォルトのウィジェット

en: Display Author
ja: 名前を表示

en: Display Button Labels
ja: ボタンのラベル

en: Display Home button
ja: ホームボタン表示

en: Display Info Bar for Pages
ja: 情報バーのページでの表示

en: Display Time
ja: 時間を表示

en: Display a Facebook button on the very top of the sidebar.
ja: フェイスブックボタンをサイドバーの最上部に表示

en: Display a Twitter button on the very top of the sidebar.
ja: ツイッターボタンをサイドバーの最上部に表示

en: Display an RSS button on the very top of the sidebar.
ja: RSSボタンをサイドバーの最上部に表示

en: Display comments as follows
ja: コメントの表示設定

en: Display default sidebar widgets if the widget bars are empty.
ja: ウィジェットバーが空の場合に表示するウィジェット

en: Display labels next to the buttons (RSS, Twitter and Facebook).
ja: ラベルをボタン横に表示 (RSS, Twitter と Facebook).

en: Display links to the previous and next posts above each post.
ja: 各投稿の上部に、<strong>戻る</strong>と<strong>次へ</strong>のリンクを表示

en: Display links to the previous and next posts below each post.
ja: 各投稿の下部に、<strong>戻る</strong>と<strong>次へ</strong>のリンクを表示

en: Display the info bar right below the title of pages.
ja: ページのタイトル直下にインフォメーションバーを表示

en: Dropdown
ja: プルダウン

en: Edit
ja: 編集

en: Edit in Admin
ja: アドミンで編集

en: Enable IE6 performance optimization
ja: Internet Explorer 6 最適化の有効化

en: Enable custom CSS rules
ja: カスタムCSSルールを有効化

en: Enable this menu
ja: このメニューを有効化

en: Enabled
ja: 有効化

en: Error 404 - Not Found
ja: Error 404 - ファイルが見つかりません

en: Exclude categories
ja: 非表示のカテゴリー

en: Exclude pages
ja: 非表示のページ

en: FAQ
ja: よくある質問

en: Facebook Button
ja: フェイスブックボタン

en: Find
ja: 検索

en: First Header Menu
ja: 最初のヘッダーメニュー

en: Follow Us
ja: 作者について

en: Footer Style
ja: フッターのスタイル

en: General Options
ja: 全体オプション

en: Header
ja: ヘッダー

en: Header Image
ja: ヘッダー画像

en: Hide any traces of comments when comments, pingbacks and trackbacks are disabled on <strong>Pages</strong>.
ja: <strong>ページ</strong> でコメント、ピング、トラックバックが有効化されていない場合トレースを非表示

en: Hide any traces of comments when comments, pingbacks and trackbacks are disabled on <strong>Posts</strong>.
ja: <strong>投稿</strong> でコメント、ピング、トラックバックが有効化されていない場合トレースを非表示

en: Home
ja: ホーム

en: Home Button
ja: ホームボタン

en: If disabled, the menu will be hidden.
ja: 無効化で非表示となります

en: If enabled, Arjuna will create a user stylesheet with your custom CSS rules. The user stylesheet will be included with every page call. If you intend to make some minor changes to the stylesheet, enabling this option ensures that you can safely upgrade Arjuna without losing your custom CSS.
ja: 有効化で Arjunaはユーザスタイルシートを作成します。ユーザスタイルシートは全ページの呼出時に含まれ、マイナーチェンジの適用を可能にします。あなたのカスタムCSSをなくさずにArjunaの安全なアップグレードを確実にします。

en: If enabled, Arjuna will use its own native pagination to allow your users to navigate the blog using pages.
ja: 有効化すると Arjuna 独自のページ繰りでナビゲーションを提供します

en: If enabled, these widgets will be displayed if the widget bar is empty: <b>sidebar_full_top:</b> Recent Posts and Browse by Tags, <b>sidebar_left:</b> Categories, <b>sidebar_right:</b> Meta
ja: 有効化すると、ウィジェットバーが空の場合、以下のウィジェットを表示：<b>サイドバーフルトップ：</b> 直近投稿とタグブラウズ<b>左サイドバー：</b> カテゴリー ：<b>右サイドバー：</b> メタ

en: If turned on, Arjuna will attempt to detect IE6 and serve a stand-alone CSS file specifically made for IE6.
ja: 有効化で Arjuna は IE6 を検出し、IE6に特化した専用のCSSを提供します

en: If you intend to use the two column sidebar, we recommend to choose either the normal or the large sidebar.
ja: サイドバーを、2コラムで使用するなら、中か大のサイドバーの選択をお勧めます。

en: Include categories
ja: 表示させるカテゴリー

en: Include pages
ja: 表示させるページ

en: Include the author of a post in the post header.
ja: 名前を投稿ヘッダーに表示

en: Include the time and date of when the post has been published, instead of only the date.
ja: 日付に加え、投稿された発行日時を含める

en: Internet Explorer 6 Optimization
ja: Internet Explorer 6 最適化

en: Khaki
ja: カーキー

en: Large
ja: 大

en: Leave Feedback
ja: フィードバックを残す

en: Leave a Comment
ja: コメントを残す

en: Leave a comment
ja: コメントを残す

en: Leave comment
ja: コメントを残す

en: Left
ja: 左

en: Left sidebar
ja: 左サイドバー

en: Light Blue
ja: ライトブルー

en: Log out of this account
ja: アカウントからログアウト

en: Logged in as %s.
ja: ログイン名  %s.

en: Logout
ja: ログアウト

en: Menu Items
ja: メニュー項目

en: Menu lists only
ja: メニュー表示するリストを選択

en: Meta
ja: メタ

en: Miscellaneous
ja: その他設定

en: Navigation Links
ja: リンクナビゲーション

en: Need installation or integration support? Need something customized or extended?
ja: インストールサポート、総合サポート、カスタマイズ、拡張などが必要でしょうか。

en: Newer Comments
ja: より新しいコメント

en: Newer Entries
ja: 新しいエントリー

en: Next
ja: 次

en: Next Page
ja: 次ページ

en: Next Post
ja: 次へ

en: No comments
ja: コメントなし

en: No dropdown menu
ja: プルダウンメニューなし

en: No one has commented yet.
ja: 未だコメントなし

en: No sidebar
ja: サイドバーなし

en: Normal
ja: 中

en: Note:
ja: 注記：

en: Note: IE6 will still work the same if this option is turned off, however, you and your IE6 users will save an estimated 28kb (11 image and 2 CSS files) in bandwidth for first-time visitors. IE6 also might render more rapidly if this is turned on.
ja: 注：オフにしてもIE6は同じ動きをするでしょうが、IE6ユーザの初回閲覧時に　約28kb (11画像と 2CSSファイル)を保存します。オンにしたら、IE6のレンダリングが早くなるでしょう

en: Note: If enabled, the section that says Comments and the comments button in the heading of the respective pages/posts will be removed.
ja: 注：有効化すると、そのコメントとコメントボタンが非表示となります

en: Note: The links will only be shown on permalink pages, i.e. the URL where one single post/page is displayed.
ja: 注：これらのリンクは投稿がひとつだけ表示されている時にのみ表示されます

en: Note: While the above fields show empty categories, the theme will only display categories that have at least one published post in them.
ja: 注：空のカテゴリーを指定しても、テーマはそれらに少なくとも1つの発行ずみ投稿があるカテゴリだけを表示します。

en: Note: While the above fields show empty categories, the theme will only display categories that have at least one published post in them.</span>
ja: 注：空白のカテゴリーを指定した際、投稿のないカテゴリーは表示されません。

en: Older Comments
ja: より古いコメント

en: Older Entries
ja: 古いエントリー

en: One-level dropdown menu
ja: 一階層プルダウン

en: Page %
ja: ページ %

en: Page %s
ja: ページ %s

en: Page %s of %s
ja: ページ %s / %s 中

en: Page Anchors
ja: ページアンカー

en: Page Gap
ja: ページギャップ

en: Page ID
ja: ページＩＤ

en: Page Order
ja: ページオーダー

en: Page Range
ja: ページの範囲

en: Page Slug
ja: ページスラグ

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: Pages
ja: ページ

en: Pages:
ja: ページ：

en: Pagination
ja: ページ繰り

en: Pass required
ja: 要認証

en: Passed Time (Example: <em>&quot;Written by admin about 3 days ago.&quot;</em>)
ja: 経過時間 (例: <em>&quot;投稿者 admin 約 3 日 前.&quot;</em>)

en: Performance Optimization
ja: パフォーマンス最適化

en: Permalink to
ja: パーマリンク

en: Please include your Wordpress version, browser details and a screenshot, if necessary.
ja: 必要に応じて Wordpress のバージョン、ブラウザの詳細、スクリーンショットを添付して下さい

en: Post Count
ja: 投稿数

en: Previous
ja: 以前

en: Previous Page
ja: 前ページ

en: Previous Post
ja: 前へ

en: RSS Button
ja: RSSボタン

en: Read more
ja: 続き

en: Recent Posts
ja: 直近の投稿

en: Report Bugs
ja: バグの報告

en: Report a Bug
ja: バグを報告する

en: Right
ja: 右

en: Right sidebar
ja: 右サイドバー

en: Roadmap
ja: ロードマップ

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Sea Green
ja: シーグリーン

en: Search Results on <em>%s</em>
ja: 検索結果 <em>%s</em>

en: Search Results:
ja: 検索結果

en: Search here...
ja: ココから検索...

en: Second Header Menu
ja: 二つ目のヘッダメニュー

en: Separators
ja: セパレーター

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Sidebar Position
ja: サイドバー位置

en: Sidebar Width
ja: サイドバーの幅

en: Single Posts and Pages
ja: 投稿とページ

en: Skip to posts
ja: 投稿へジャンプ

en: Small
ja: 小

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
ja: すみません、お探しのものはありません。

en: Sort menu items in
ja: ソートメニューは

en: Sorting Order
ja: ソート順を設定

en: Subscribe to comments
ja: コメントの購読

en: Support &amp; Sales
ja: サポート &amp; セールス

en: Thank you for using Arjuna, the free WordPress theme designed by %s.
ja: WordPress フリーのテーマ Arjuna のご利用ありがとうございます designed by %s.

en: The Arjuna options have been saved.
ja: Arjuna の設定が保存されました

en: The default date format can be customized in Settings &gt; General.
ja: 日付フォーマットは WordPress でカスタマイズできます &gt; 設定 &gt; 一般

en: The default depends on your WordPress version and whether you have any pagination plugins activated. If the wp-paginate or wp-pagenavi plugin is activated, then Arjuna will use these plugins to create the pagination.
ja: WordPress のページ繰りを使用すると WordPress のバージョン、プラグインの有無・有効化に依存します。もし wp-paginate や wp-pagenavi が存在し、有効化されたら Arjuna は、これらのプラグインを使用します

en: The info bar usually includes the author of the page, the publish date and the comments button. This options entirely hides the bar so that only the title is shown.
ja: 情報バーの通常表示（名前、発行日、コメントボタン）がタイトル以外非表示となります

en: The number of page buttons in a gap before an ellipsis (...) is displayed.
ja: 省略(…)表示の前のギャップページボタン数

en: The number of page buttons that will always appear at the beginning and the end of the pagination.
ja: 最初と最後でのページボタン数

en: The number of page buttons that will appear before and after the current page button.
ja: 現在ページのボタン前後に表示するページボタン数

en: There is nothing here (yet).
ja: 何もなし

en: There is nothing here.
ja: 見つかりません

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
ja: 要パスワード、投稿は保護されています

en: This will be appended to the page title of every web page (posts, pages, categories, etc.)
ja: 各ページタイトルに追加されます　（投稿、ページ、カテゴリーなど）

en: Trackback
ja: トラックバック

en: Twitter Button
ja: ツイッターボタン

en: Two-level dropdown menu
ja: 二階層プルダウン

en: Use Arjuna pagination
ja: Arjuna のページ繰りを使用

en: Use WordPress default
ja: WordPress のページ繰りを使用

en: Useful Links
ja: 便利リンク

en: Visually separate the menu buttons
ja: 視覚的にメニューボタンをセパレート

en: Written by
ja: 投稿者

en: You must be %slogged in%s to post a comment.
ja: コメント記入には　%slogged in%s が必要です

en: Your comment
ja: コメント

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: 承認待ちのコメント

en: Your email
ja: メールアドレス

en: Your name
ja: お名前

en: Your search returned no results.
ja: 検索結果がありません

en: Your website
ja: サイトURL

en: about %s ago
ja: 約 %s 経過

en: ascending
ja: 正順でソート

en: continue reading...
ja: 続き...

en: descending
ja: 逆順でソート

en: order by
ja: 　何でソートするか選択
