Anarcho Notepad - en to ru translation catalogue (170 entries)

en:  by
ru:  от

en:  in category "
ru:  в категории "

en:  mb
ru:  мб

en:  of the
ru:  из

en:  queries in
ru:  запросов в

en:  seconds
ru:  секунды

en: (Edit)
ru: (Изменить)

en: (Post author)
ru: (Сообщение автора)

en: About the Author
ru: Об Авторе

en: About widget - "What is this place?"
ru: Виджет - "What is this place?" (Что это за место?)

en: Also you can use an existing PO file that placed in the "languages" folder, in order to make corrections.
ru: Также вы можете использовать существующий файл PO, который помещён в папку "languages", для того, чтобы внести поправки в уже существующий перевод.

en: And many more...
ru: И многое другое…

en: Archive by category
ru: Архив рубрики

en: Archive by date
ru: Архив по дате

en: Archive by month
ru: Архив по месяцам

en: Archive by tag
ru: Архив по тегам

en: Archive by year
ru: Архив по годам

en: Archives:
ru: Архивы:

en: Articles posted by
ru: Статьи  опубликованные

en: Author(s):
ru: Автор(ы):

en: Author:
ru: Автор:

en: Auto (Default)
ru: Автоматически (Стандарт)

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Background Size
ru: Размер фона

en: Better SEO
ru: Улучшенное SEO

en: Better typography
ru: Лучшая типография

en: Block "About Author" below posts
ru: Блок "Об Авторе" ниже записей

en: Built-in Breadcrumbs
ru: Встроенные "Хлебные крошки"

en: Built-in Pagination
ru: Встроенная постраничная навигация

en: Built-in iconic font "Font Awesome"
ru: Встроенный шрифт-иконки  "Font Awesome"

en: CSS3 Inside
ru: CSS3 внутри

en: Category:
ru: Раздел:

en: Center
ru: По центру

en: Comment navigation
ru: Навигация по комментариям

en: Comments are closed.
ru: Обсуждение закрыто.

en: Contain
ru: Вместить

en: Continue reading
ru: Читать далее

en: Copyright 2019. All rights reserved.
ru: Copyright 2019. Все права защищены.

en: Copyright after post
ru: Копирайт после поста

en: Copyright in footer
ru: Копирайт в нижнем колонтитуле

en: Cover
ru: Перекрытие

en: Cross browser compatible (work smooth in any modern browser)
ru: Кросс-браузерная совместимость (работает гладко в любом современном браузере )

en: Custom background
ru: Пользовательский фон

en: Custom header image
ru: Пользовательское изображение в верхнем колонтитуле

en: Custom menu
ru: Пользовательское меню

en: Custom text of copyright below posts
ru: Пользовательский текст копирайта ниже записей

en: Custom text of copyright in footer
ru: Польовательский текст копирайта в нижнем колонтитуле

en: Customize using "Google Web Fonts"
ru: Настройка с использованием "Google Web Fonts"

en: Disable "Paper Search"
ru: Выключить "Листок поиска"

en: Disable "Recent Posts Sticker"
ru: Выключить "Стикер - Недавние Записи"

en: Disable "Red Date Ribbons"
ru: Выключить "Красные Ленты с Датой"

en: Disable RSS feed ribbon tag
ru: Выключить ленточку RSS канала

en: Disable block "About the Author"
ru: Отключить блок "Об Авторе"

en: Disable button "Scroll To Top"
ru: Выключить кнопку “Scroll to Top”

en: Disable widget "Friends & Links"
ru: Выключить виджет “Frends & Links” (Друзья и Ссылки)

en: Disable widget "What is this place?"
ru: Выключить виджет “What is this place?” (Что это за место?)

en: EDIT
ru: Редактировать

en: Easy to set up - Theme Customizer
ru: Легко настроить - Theme Customizer

en: Edit
ru: Изменить

en: Elevate your website to the next level by upgrading to one of the PREMIUM Anarcho versions: the Author's-Notepad and the Simple-Notepad!
ru: Поднимите свой веб-сайт на новый уровень, обновившись до одной из PREMIUM версий Anarcho: Author's-Notepad и Simple-Notepad!

en: Enable "Breadcrumbs"
ru: Включить "Цепочка навигации"

en: Enable "Page Navigation"
ru: Включить "Постраничная навигация"

en: Enable "Title animation"
ru: Включить "Анимация заголовка"

en: Enable Year in "Red Date Ribbons"
ru: Показывать Год в "Красная Лента с Датой"

en: Explore our website
ru: Наш Магазин

en: Features
ru: Возможности

en: Font of posts (Google Fonts)
ru: Шрифт записей (Google Fonts)

en: Font size of posts
ru: Размер шрифта записей

en: Footer Area 1
ru: Область колонтитула 1

en: Footer Area 2
ru: Область колонтитула 2

en: Footer Area 3
ru: Область колонтитула 3

en: Got more ideas? Tell us!
ru: Есть идеи? Расскажи нам!

en: HTML5 Inside
ru: HTML5 Внутри

en: Hand-coded, no WYSIWYG stuff
ru: Код написанный вручную, никаких WYSIWYG

en: Happy to enjoy the theme?
ru: Счастливый обладатель Anarcho-Notepad?

en: Hello. My name is Arthur, and I'm a man behind the Anarcho-Notepad theme. I'm pleased to inform you that there are now two premium versions of this theme available: the Author's-Notepad and the Simple-Notepad. These premium versions have significantly more customization options, improved design and many functional improvements. Importantly, both are optimized for mobile devices by having a responsive/mobile friendly layout. Elevate your website to the next level by upgrading to one of the PREMIUM Anarcho versions!
ru: Привет! Меня зовут Артур, Я тот кто стоит за темой Anarcho-Notepad. Я рад сообщить вам о том, что теперь доступны две премиум версии этой темы: это Authors-Notepad и Simple-Notepad. Они имеют намного более продвинутые опции Customizer’а, намного улучшенный дизайн и множество других улучшений. А также они обе оптимизированы для мобильных устройств (имеют responsive/mobile friendly макет). Поднимите ваш сайт на новый уровень путём апгрейда темы Anarcho-Notepad до премиум версии!

en: Help
ru: Помощь

en: I'm not blaming you, but have you checked your address bar? There might be a typo in the URL.
ru: Я не обвиняю вас, но вы проверили вашу адресную строку? Может быть опечатка в адресе URL.

en: If there isn't, you could try searching my website for the content you were looking for:
ru: Если нет, то вы можете попробовать поискать это на моём сайте:

en: If you have any questions or suggestions for improving and adding new features, feel free to %1$s contact us %2$s.
ru: Если у вас есть какие-либо вопросы или предложения по улучшению и добавлению новых возможностей, то не стесняйтесь %1$s связаться со нами %2$s.

en: If you want to help translate this theme, please use the POT file, that is included and placed in the "languages" folder, in order to create a translation files (*.po, *.mo). Just send the translation files (*.po, *.mo) to us ( %s ) and we will include the translation within the next theme update.
ru: Если вы хотите помочь перевести эту тему, то пожалуйста, используйте файл POT, который помещён в каталог "languages", для того, чтобы создать файлы перевода (*.po, *.mo). Просто отправьте файлы перевода (*.po, *.mo) нам ( %s ) и мы включим перевод в следующее обновление темы.

en: Improved design
ru: Улучшенный дизайн

en: Inspired by the idea of anarchy, we designed this free WordPress theme for your personal blogs and diaries. This theme is perfect for writers and artists. "Anarcho Notepad" can be easily customized and already translated to different languages. It utilizes latest HTML-5, CSS-3, PHP and WordPress native functions for creating the awesomeness that looks good on every browser. We are constantly adding new features to this theme to allow you to personalize it to your own needs. We are glad to present you the Most Anarchist WP-Theme Of All! Enjoy!
ru: Вдохновленные идеей анархии, мы разработали эту бесплатную тему WordPress для ваших личных блогов и дневников. Эта тема идеально подходит для писателей и художников. "Anarcho Notepad" может быть легко настроен и уже переведён на разные языки. Она использует новейшие HTML-5, CSS-3, PHP и нативные функции WordPress для создания великолепностей, которые хорошо смотрятся в любом браузере. Мы постоянно добавляем новые функции в эту тему, чтобы вы могли настроить её под свои нужды. Мы рады представить вам самую анархистскую WP-тему из всех! Наслаждайтесь!

en: LEAVE A COMMENT
ru: Оставить комментарий

en: Left
ru: Слева

en: Many of theme users would be delighted if you share your translation with the community. Thanks for your contribution!
ru: Многие из пользователей темы будут рады, если вы поделитесь своим переводом с сообществом. Спасибо за ваш вклад!

en: Meta
ru: Мета

en: More features
ru: Дополнительные фишки

en: More secure
ru: Более безопасный

en: More settings
ru: Больше настроек

en: Need help with Anarcho-Notepad? Click here!
ru: Нужна помощь с Anarcho-Notepad? Кликайте сюда!

en: Newer posts
ru: Новые записи

en: Next page
ru: Следующая страница

en: No posts by this author.
ru: Нет статей этого автора.

en: Not Found
ru: Не найдено

en: Numbers of recent posts in sidebar
ru: Количество последних записей в боковой панели

en: Older posts
ru: Старые записи

en: Optimized load time
ru: Оптимизированное время загрузки

en: PREMIUM versions
ru: ПРЕМИУМ версии

en: Page
ru: Страница

en: Page Not Found
ru: Страница не найдена

en: Pages:
ru: Страниц:

en: Paste here small text about you and/or about your site.
ru: Впишите сюда небольшой текст о себе и/или о вашем сайте.

en: Permanent Link to
ru: Постоянная ссылка на

en: Pingback:
ru: Уведомление:

en: Post
ru: Запись

en: Post navigation
ru: Навигация по записям

en: Posted
ru: Опубликовано

en: Posts navigation
ru: Навигация по записям

en: Posts:
ru: Посты:

en: Previous page
ru: Предыдущая страница

en: Primary
ru: Основное

en: Profile:
ru: Профиль:

en: Put here your scripts
ru: Поместите сюда свои скрипты

en: RTL compatible (right to left)
ru: Совместим с RTL (справа на лево)

en: Ready for translation (Translated to 13 languages)
ru: Готов к переводу (Переведён на 12 языков)

en: Reply
ru: Ответить

en: Responsive layout
ru: Адаптивный макет

en: Scripts
ru: Скрипты

en: Scripts after posts
ru: Скрипты после постов

en: Scripts at the beginning of the posts
ru: Скрипты в начале постов

en: Scripts at the end of the posts
ru: Скрипты в конце постов

en: Scripts before posts
ru: Скрипты перед постами

en: Search
ru: Поиск

en: Search for:
ru: Искать:

en: Search results for
ru: Искать

en: Show info line in footer
ru: Отображать инфо-строку в футере

en: Sidebar Area 1
ru: Боковая зона 1

en: Sidebar Area 2
ru: Боковая зона 2

en: Sidebar Area 3
ru: Боковая зона 3

en: Sidebar Area 4
ru: Боковая зона 4

en: Site Tagline color
ru: Цвет описания сайта

en: Site Tagline font (Google Fonts)
ru: Шрифт описания сайта (Google Fonts)

en: Site Title color
ru: Цвет названия сайта

en: Site Title font (Google Fonts)
ru: Шрифт названия сайта (Google Fonts)

en: Site Title position
ru: Расположение названия сайта

en: Sorry for your result nothing found
ru: Извините, ничего не найдено

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
ru: Извините, но вы ищете то, чего здесь нет.

en: Stuff
ru: Стафф

en: Template page "HTML map of the website"
ru: Шаблон страницы "HTML карта веб-сайта"

en: Template page "Without date"
ru: Шаблон страницы "Без даты"

en: Thank you very much for your contribution!
ru: Большое спасибо за ваш вклад!

en: Thanks for your support!
ru: Спасибо за вашу поддержку!

en: Thanks to all who helped us translate this theme into other languages!
ru: Спасибо всем, кто помог нам перевести эту тему на другие языки!

en: Theme "Anarcho Notepad"
ru: Тема "Anarcho Notepad"

en: Theme Info
ru: О Теме

en: These premium versions have significantly more customization options, improved design and many functional improvements. Importantly, both are <b>optimized for mobile devices</b> by having a responsive/mobile friendly layout.
ru: Эти премиум-версии имеют значительно больше опций настройки, улучшенный дизайн и множество функциональных улучшений. Важно отметить, что они обе <b>оптимизированы для мобильных устройств</b> благодаря responsive/mobile friendly макету.

en: This theme is ready for translation. It written on <strong>English</strong> and translated into:
ru: Эта тема готова к переводу. Она написана на <strong>English</strong> и переведена на:

en: Translation
ru: Перевод

en: Upgrade the Anarcho-Notepad theme to PREMIUM version!
ru: Обнови тему Anarcho-Notepad до ПРЕМИУМ версии!

en: View all posts by %s
ru: Просмотреть все сообщения от %s

en: We're very sorry, but the page you requested has not been found! It may have been moved or deleted.
ru: Мы очень сожалеем, но страница, которую вы запросили не была найдена! Возможно, она была перемещена или удалена.

en: Website:
ru: Веб-сайт:

en: Widget ready (in sidebar and footer)
ru: Готов к Виджетам (в боковой панели и нижнем колонтитуле)

en: Widgets in this area will be shown below "Friends & Links".
ru: Виджеты этой области будут показаны ниже "Frends & Links".

en: Widgets in this area will be shown below "Pages".
ru: Виджеты этой области будут показаны ниже "Pages".

en: Widgets in this area will be shown below "Recent Posts".
ru: Виджеты этой области будут показаны ниже "Recent Posts".

en: Widgets in this area will be shown below "What is this place?".
ru: Виджеты этой области будут показаны ниже "What is this place?".

en: Widgets in this area will be shown center.
ru: Виджеты в этой области будут показаны в центре.

en: Widgets in this area will be shown left.
ru: Виджеты в этой одласти будут показаны слева.

en: Widgets in this area will be shown right.
ru: Виджеты в этой области будут показаны справа.

en: WooCommerce supported
ru: WooCommerce поддерживается

en: Write your search and hit Enter
ru: Впишите ваш поиск и нажмите Enter

en: You got it
ru: Ой!

en: You&apos;re currently reading
ru: Сейчас вы читаете

en: You&apos;re currently viewing
ru: Сейчас вы просматриваете

en: Your comment is awaiting moderation.
ru: Ваш комментарий ожидает проверки.

en: by Space X-Chimp
ru: от Space X-Chimp

en: in
ru: в

en: or please DONATE
ru: или пожалуйста поддержите
