Activello Theme - en to fr_FR translation catalogue (101 entries)

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fr_FR: Oups ! Cette page est introuvable.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
fr_FR: Il semble que rien n&rsquo;ait été trouvé ici. Essayez peut-être un des liens ci-dessous ou une recherche ?

en: Recent Posts
fr_FR: Articles récents

en: Most Used Categories
fr_FR: Catégories les plus utilisées

note: translators: %1$s: smiley
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
fr_FR: Essayer de regarder dans les archives mensuelles. %1$s

en: Tags
fr_FR: Étiquettes

note: translators: %s: author name
en: Author: %s
fr_FR: Auteur : %s

note: translators: %s: day
en: Day: %s
fr_FR: Jour : %s

note: translators: %s: month
en: Month: %s
fr_FR: Mois : %s

note: translators: %s: year
en: Year: %s
fr_FR: Année : %s

en: Videos
fr_FR: Vidéos

en: Quotes
fr_FR: Citations

en: Links
fr_FR: Liens

en: Statuses
fr_FR: Statuts

en: Audios
fr_FR: Audio

en: Chats
fr_FR: Discussions

en: Comment navigation
fr_FR: Pagination des commentaires

en: &larr; Older Comments
fr_FR: &larr; Commentaires plus anciens

en: Newer Comments &rarr;
fr_FR: Commentaires plus récents &rarr;

en: Comments are closed.
fr_FR: Les commentaires sont clos.

en: Name
fr_FR: Nom

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Website
fr_FR: Site Web

en: Post Reply
fr_FR: Publier une réponse

en: Primary Menu
fr_FR: Menu principal

en: Sidebar
fr_FR: Barre latérale

en: Left Sidebar
fr_FR: Barre latérale à gauche

en: Right Sidebar
fr_FR: Barre latérale à droite

en: No Sidebar
fr_FR: Pas de barre latérale

en: Full Width
fr_FR: Pleine largeur

en: Logo Only
fr_FR: Logo Seulement

en: Logo + Tagline
fr_FR: Logo + slogan

en: Title Only
fr_FR: Titre seulement

en: Title + Tagline
fr_FR: Titre + slogan

[ctx: submit button]
en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Toggle navigation
fr_FR: Activer/désactiver la navigation

en: <i class="fa fa-chevron-left"></i> Previous
fr_FR: <i class="fa fa-chevron-left"></i> Précédent

en: Next <i class="fa fa-chevron-right"></i>
fr_FR: Suivant <i class="fa fa-chevron-right"></i>

en: Pages:
fr_FR: Pages :

en: Show
fr_FR: Afficher

en: Activello Options
fr_FR: Options Activello

en: Panel to update activello theme options
fr_FR: Panneau pour mettre à jour les options du thème Activello

en: Content Options
fr_FR: Options du contenu

en: Show post excerpts?
fr_FR: Afficher les extraits des articles ?

en: Display Comments on Static Pages?
fr_FR: Afficher les commentaires sur les pages statiques ?

en: Layout options
fr_FR: Options de mise en page

en: Website Layout Options
fr_FR: Options de mise en page du site

en: Choose between different layout options to be used as default
fr_FR: Choisir entre différentes options de mise en page à utiliser par défaut

en: Accent Color
fr_FR: Couleur d’accentuation

en: Default used if no color is selected
fr_FR: La couleur par défaut sera utilisée si aucune n'est séléctionnée

en: Social icon color
fr_FR: Couleur des icônes de réseaux sociaux

en: Social Icon:hover Color
fr_FR: Couleur au survol de l’icône

en: Footer
fr_FR: Bas de page

en: Other
fr_FR: Autres

en: Untitled
fr_FR: Sans titre

en: Password:
fr_FR: Mot de passe :

en: Submit
fr_FR: Valider

en: Read More
fr_FR: Lire la suite

note: translators: 1: link to Colorlib, 2: link to WordPress
en: Theme by %1$s Powered by %2$s
fr_FR: Thème par %1$s. Propulsé par %2$s

note: translators: %s: comment author link
en: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">says:</span>
fr_FR: <cite class=“fn”>%s</cite> <span class=“says”>dit :</span>

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
fr_FR: %1$s à %2$s

note: translators: 1: date, 2: time
en: Edit
fr_FR: Édition

en: Your comment is awaiting moderation.
fr_FR: Votre commentaire est en attente de modération.

en: Select layout for this specific Page only ( Note: This setting only reflects if page Template is set as Default Template and Blog Type Templates.)
fr_FR: Choisir une disposition spécifique pour cette page uniquement (Remarque : Ce paramètre ne s’applique que si la page modèle est défini comme modèle par défaut et modèles de type blog.)

en: Select layout for this specific Post only
fr_FR: Sélectionnez une mise en page spécifique pour cet article uniquement

en: Select layout for this specific Product only
fr_FR: Sélectionner une mise en page uniquement pour pour ce produit

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Posts navigation
fr_FR: Pagination des articles

en: Older posts
fr_FR: Anciens Articles

en: Newer posts
fr_FR: Articles récents

en: Post navigation
fr_FR: Pagination d'article

en: Posted on
fr_FR: Publié le

en: Activello widget to display categories
fr_FR: Widget Activello pour afficher les catégories

en: Activello Categories
fr_FR: Catégories Activello

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Title
fr_FR: Titre

en: Limit Categories
fr_FR: Limite du nombre de catégories

en: Enable Posts Count
fr_FR: Activer le compteur d'articles

en: Activello recent posts widget with thumbnails
fr_FR: Widget Activello des articles récents avec vignettes

en: Activello Recent Posts Widget
fr_FR: Widget Activello des Articles Récents

en: Title
fr_FR: Titre

en: Limit Posts Number
fr_FR: Limite du nombre d'articles

en: Activello theme widget to display social media icons
fr_FR: Widget thème Activello pour afficher des icônes de médias sociaux

en: Activello Social Widget
fr_FR: Widget Activello Réseaux Sociaux

en: Follow us
fr_FR: Suivez nous

note: translators: %s: search query
en: Search Results for: %s
fr_FR: Résultats de recherche pour : %s

en: Search for:
fr_FR: Rechercher&nbsp:

[ctx: placeholder]
en: Search&hellip;
fr_FR: Rechercher &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
fr_FR: Rechercher&nbsp:

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Meta
fr_FR: Méta

en: Nothing Found
fr_FR: Rien n'a été trouvé

note: translators: %1$s: URL of the new-post screen
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr_FR: Prêt à publier votre premier article ? <a href="%1$s">Démarrer</a>.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr_FR: Désolé, mais aucun résultat ne correspond à votre recherche. Merci d'essayer avec d'autres termes.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr_FR: Il semble que ce que vous cherchez est introuvable. Peut-être qu&rsquo;une recherche aidera.

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit %s
fr_FR: Modifier %s

en: No comments yet
fr_FR: Aucun commentaire

en: Comment (1)
fr_FR: Commentaire (1)

en: Comments (%)
fr_FR: Commentaires (%)

en: 1 Comment
fr_FR: 1 commentaire

en: % Comments
fr_FR: % commentaires
