Tag Groups 2.1.2 - en to nl-NL translation catalogue (313 entries)

en: %d option was added or changed. | %d options were added or changed.
nl-NL[0]: %d optie is toegevoegd of gewijzigd.
nl-NL[1]: %d opties zijn toegevoegd of gewijzigd.

en: %s created this sample page in the Setup Wizard of the <b>Tag Groups</b> plugin. You can safely edit and delete it or keep it for future reference.
nl-NL: %s heeft deze voorbeeldpagina gemaakt in de Setup Wizard van de <b>Tag Groups</b>-plugin. Je kunt het veilig bewerken en verwijderen of het voor toekomstige referentie bewaren.

en: (1000x read, 100x write)
nl-NL: (1000x gelezen, 100x geschreven)

en: (Not tested with right-to-left languages.)
nl-NL: (Niet getest met van rechts naar links geschreven talen.)

en: (recommended)
nl-NL: (aanbevolen)

en: (show me the menu)
nl-NL: (toon me het menu)

en: 18 Gutenberg Blocks
nl-NL: 18 Gutenberg-blokken

en: <b>Please deselect taxonomies that you don't use. Using several taxonomies for the same post type or hierarchical taxonomies (like categories) is experimental and not supported.</b>
nl-NL: <b>Deselecteer alstublieft taxonomies die je niet gebruikt. Het gebruik van meerdere taxonomies voor hetzelfde post type of hiërarchische taxonomies (zoals categorieën) is experimenteel en wordt niet ondersteund.</b>

en: A new parent group with the label '%s' has been created at the bottom of the table!
nl-NL: Er is een nieuwe bovenliggende groep met het label '%s' aan de onderkant van de tabel gemaakt!

en: A new tag group with the label '%s' has been created!
nl-NL: Een nieuwe taggroep met het label '%s' is aangemaakt!

en: A tag group with the id %1$s and the label '%2$s' has been deleted.
nl-NL: Een taggroep met de id %1$s en het label '%2$s' is verwijderd.

en: A tag group with the label '%s' already exists, or the label has not changed. Please choose another one or go back.
nl-NL: Een taggroep met het label '%s' bestaat al, of het label is niet veranderd. Kies een andere of ga terug.

en: A tag group with the label '%s' already exists.
nl-NL: Een taggroep met het label '%s' bestaat al.

en: Accordion Tag Cloud
nl-NL: Accordeon Tag Cloud

en: Actions
nl-NL: Acties

en: Active Taxonomies
nl-NL: Actieve Taxonomies

en: Active Theme
nl-NL: Actief thema

en: Add New Tag Group
nl-NL: Voeg Nieuwe Tag Groep Toe

en: Add a filter to the list of tags. Disable it here if it conflicts with other plugins or themes.
nl-NL: Voeg een filter toe aan de lijst met tags. Deactiveer het hier als het conflicteert met andere plugins of thema's.

en: Add a pull-down menu to the filters above the list of posts. If you filter posts by tag groups, then only items will be shown that have tags (terms) in that particular group. This feature can be turned off so that the menu won't obstruct your screen if you use a high number of groups. May not work with all taxonomies.
nl-NL: Voeg een keuzemenu toe aan de filters boven de lijst met berichten. Als je berichten filtert op taggroepen, worden alleen items weergegeven die tags (termen) in die specifieke groep hebben. Deze functie kan worden uitgeschakeld zodat het menu je scherm niet obstructeert als je een hoog aantal groepen gebruikt. Werkt mogelijk niet met alle taxonomieën.

en: All Tag Groups features are available as Gutenberg blocks. You can also use shortcodes.
nl-NL: Alle Tag Groepen-functies zijn beschikbaar als Gutenberg blokken. Je kunt ook shortcodes gebruiken.

en: All groups have been deleted and assignments reset.
nl-NL: Alle groepen zijn verwijderd en toewijzingen zijn gereset.

en: Alphabetical Tag Cloud
nl-NL: Alfabetische Tag Cloud

en: Alphabetical Tag Index
nl-NL: Alfabetische Tagindex

en: Always load shortcode scripts.
nl-NL: Laad altijd shortcode-scripts.

en: Assign to
nl-NL: Toewijzen aan

en: Below you can import previously exported settings/groups or terms from a file.
nl-NL: Hieronder kun je eerder geëxporteerde instellingen/groepen of termen uit een bestand importeren.

en: By default it returns a string with the html for a tabbed tag cloud.
nl-NL: Standaard retourneert het een string met de HTML voor een tabblad-tagwolk.

en: By default the description appears in a tooltip when you hover the mouse over a tag in a tag cloud.
nl-NL: Standaard verschijnt de beschrijving in een tooltip wanneer je met de muis over een tag in een tagcloud gaat.

en: Change order
nl-NL: Volgorde wijzigen

en: Checking the tag names
nl-NL: De tag namen controleren

en: Checking...
nl-NL: Controleren...

en: Choose the taxonomies for which you want to use Tag Groups:
nl-NL: Kies de taxonomies waarvoor je Tag-Groups wilt gebruiken:

en: Choose the taxonomies for which you want to use tag groups.
nl-NL: Kies de taxonomieën waarvoor je taggroepen wilt gebruiken.

en: Click for more information
nl-NL: Klik voor meer informatie

en: Click on the features for more information.
nl-NL: Klik op de functies voor meer informatie.

en: Clicking will leave this page without saving.
nl-NL: Klikken verlaat deze pagina zonder op te slaan.

en: Collapsible tabs (toggle open/close).
nl-NL: Inklapbare tabbladen (schakel open/sluit).

en: Constants
nl-NL: Constanten

en: Continue
nl-NL: Doorgaan

en: Create
nl-NL: Aanmaken

en: Create a draft sample page with Gutenberg blocks.
nl-NL: Maak een concept voorbeeldpagina met Gutenberg-blokken.

en: Create a draft sample page with shortcodes.
nl-NL: Maak een concept voorbeeldpagina met shortcodes.

en: Create a new folder inside your <i>wp-content/uploads</i> folder (for example "my-theme") and copy there these two items.
nl-NL: Maak een nieuwe map aan in je <i>wp-content/uploads</i> map (bijvoorbeeld "my-theme") en kopieer daar deze twee items naartoe.

en: Create a new group below.
nl-NL: Maak een nieuwe groep hieronder aan.

en: Create sample groups:
nl-NL: Maak voorbeeldgroepen:

en: Create sample tags in these groups:
nl-NL: Maak voorbeeldtags in deze groepen:

en: Debug mode is off.
nl-NL: Debugmodus is uit.

en: Debug mode is on.
nl-NL: Debugmodus is ingeschakeld.

en: Default Groups
nl-NL: Standaardgroepen

en: Delete Groups
nl-NL: Verwijder Groepen

en: Delete Settings and Groups
nl-NL: Verwijder Instellingen en Groepen

en: Delete all groups and settings when uninstalling the plugin.
nl-NL: Verwijder alle groepen en instellingen bij het de-installeren van de plugin.

en: Delete this group.
nl-NL: Verwijder deze groep.

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
nl-NL: Gedetailleerde documentatie is ook beschikbaar op de pluginwebsite.

en: Development News
nl-NL: Ontwikkelingsnieuws

en: Display filter on the "Posts" screen.
nl-NL: Filter weergeven op het "Berichten"-scherm.

en: Display filter on the "Tags" screen.
nl-NL: Filter weergeven op het "Tags"-scherm.

en: Display information about tag groups.
nl-NL: Toon informatie over taggroepen.

en: Display the tags in a list with first letters as heading.
nl-NL: Toon de tags in een lijst met eerste letters als kop.

en: Display the tags in a tabbed tag cloud.
nl-NL: Toon de tags in een tabblad-tagcloud.

en: Display the tags in an accordion.
nl-NL: Toon de tags in een accordion.

en: Display the tags in lists under tag groups.
nl-NL: Toon de tags in lijsten onder taggroepen.

en: Display the tags in tabbed tag cloud with first letters as tabs.
nl-NL: Toon de tags in tabblad-tagcloud met eerste letters als tabs.

en: Do you really want to delete this tag group?
nl-NL: Wilt u deze taggroep echt verwijderen?

en: Don't load a theme.
nl-NL: Laad geen thema.

en: Dynamic Post Filter
nl-NL: Dynamische Postfilter

en: Edit
nl-NL: Bewerken

en: Edit tag groups
nl-NL: Bewerken van taggroepen

en: Edit this item inline
nl-NL: Bewerk dit item inline

en: Enable Tag Groups Public API Access
nl-NL: Schakel Tag-Groups Publieke API-toegang in

en: Enable Terms Public API Access
nl-NL: Schakel Termen Publieke API-toegang in

en: Enable public access to tag groups endpoint /wp-json/tag-groups/v1/groups/.
nl-NL: Schakel publieke toegang tot taggroepen eindpunt /wp-json/tag-groups/v1/groups/ in.

en: Enable public access to terms endpoint /wp-json/tag-groups/v1/terms/.
nl-NL: Schakel publieke toegang tot termen eindpunt /wp-json/tag-groups/v1/terms/ in.

en: Enable shortcode in sidebar widgets (if not visible anyway).
nl-NL: Schakel shortcode in zijbalkwidgets in (als deze toch niet zichtbaar zijn).

en: Enhance the power of Tag Groups with the Pro version:
nl-NL: Versterk de kracht van Tag Groups met de Pro-versie:

en: Enter the name of this new folder (for example "my-theme") below.
nl-NL: Voer de naam van deze nieuwe map (bijvoorbeeld "my-theme") hieronder in.

en: Error parsing the file.
nl-NL: Fout bij het parseren van het bestand.

en: Error reading the file.
nl-NL: Fout bij het lezen van het bestand.

en: Error uploading the file.
nl-NL: Fout bij het uploaden van het bestand.

en: Example
nl-NL: Voorbeeld

en: Export
nl-NL: Exporteer

en: Export Files
nl-NL: Exportbestanden

en: Export/Import
nl-NL: Exporteren/Importeren

en: Feel free to abort the Setup Wizard any time and continue on your own path. You can also launch it again at a later time.
nl-NL: Voel je vrij om de Setup Wizard op elk moment te annuleren en je eigen pad te volgen. Je kunt het ook later opnieuw starten.

en: Filesystem
nl-NL: Bestandssysteem

en: Filter by label
nl-NL: Filter op label

en: Filter by tag group
nl-NL: Filter op taggroep

en: Filter off
nl-NL: Filter uit

en: Finished!
nl-NL: Klaar!

en: First Aid
nl-NL: Eerste Hulp

en: First Sample Tag
nl-NL: Eerste voorbeeldtag

en: First Steps
nl-NL: Eerste Stappen

en: Fixing incorrect groups in term meta
nl-NL: Oplossen van onjuiste groepen in term meta

en: Fixing incorrect tag groups
nl-NL: Oplossen van onjuiste taggroepen

en: Further options
nl-NL: Verdere opties

en: Go to the <span class="dashicons dashicons-tag"></span>&nbsp;Tag Groups <a %s>taxonomy settings</a> and <b>select the taxonomy</b> (tag type) of your tags. In most cases just leave the default: Tags (post_tag).
nl-NL: Ga naar de <span class="dashicons dashicons-tag"></span>&nbsp;Taxonomie-instellingen <a %s>taxonomy</a> en <b>selecteer de taxonomy</b> (tagtype) van je tags. Laat in de meeste gevallen gewoon de standaard staan: Tags (post_tag).

en: Go to the tag groups admin page and <b>create some groups</b>.
nl-NL: Ga naar de adminpagina voor taggroepen en <b>maak enkele groepen</b>.

en: Go to your tags and <b>assign them to these groups</b>.
nl-NL: Ga naar je tags en <b>ken ze toe aan deze groepen</b>.

en: Group ID
nl-NL: Groep ID

en: Group Information
nl-NL: Groepsinformatie

en: Group Statistics
nl-NL: Groep Statistieken

en: Groups
nl-NL: Groepen

en: Gutenberg block preview
nl-NL: Gutenberg blokvoorbeeld

en: HTML in tag description:
nl-NL: HTML in tagbeschrijving:

en: Happy tagging!
nl-NL: Veel taggen!

en: Here you can choose a theme for the Tabbed Tag Cloud and the Accordion Tag Cloud.
nl-NL: Hier kun je een thema kiezen voor de Tabbed Tag Cloud en de Accordion Tag Cloud.

en: Here you can turn off jQuery UI themes if your WordPress theme brings its own jQuery UI theme, in order to avoid conflicts.
nl-NL: Hier kun je jQuery UI-thema's uitschakelen als je WordPress-thema zijn eigen jQuery UI-thema meebrengt, om conflicten te voorkomen.

en: Home URL
nl-NL: Home-URL

en: I know what I am doing.
nl-NL: Ik weet wat ik doe.

en: If the optional second parameter is set to 'true', the function returns a multidimensional array containing tag groups and tags.
nl-NL: Als de optionele tweede parameter is ingesteld op 'waar', retourneert de functie een multidimensionale array met taggroepen en tags.

en: If you activate this option, we try to sync the groups across all language versions of a tag when you save it. Deactivate it to set groups independently.
nl-NL: Als je deze optie activeert, proberen we de groepen te synchroniseren over alle taalkversies van een tag wanneer je deze opslaat. Deactiveer het om groepen onafhankelijk in te stellen.

en: If you don't trust all users of your site, remove the HTML or use a plugin to give the unfiltered_html capability only to users you trust.
nl-NL: Als je niet alle gebruikers van je site vertrouwt, verwijder dan de HTML of gebruik een plugin om de unfiltered_html-mogelijkheid alleen te geven aan gebruikers die je vertrouwt.

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
nl-NL: Als u hulp nodig heeft of een nieuw functie verzoek heeft, laat het ons weten.

en: If you need to launch the Setup Wizard again, you can find it in the settings. Just enter "wizard" in the search field.
nl-NL: Als je de Setup Wizard opnieuw wilt starten, kun je deze vinden in de instellingen. Voer gewoon "wizard" in het zoekveld in.

en: If you use a custom taxonomy, make sure that the attribute "Public" is set to "true" and "Hierarchical" to "false".
nl-NL: Als je een aangepaste taxonomy gebruikt, zorg er dan voor dat het attribuut "Public" is ingesteld op "true" en "Hierarchical" op "false".

en: Import
nl-NL: Importeer

en: Import File
nl-NL: Importeer Bestand

en: In most cases the default taxonomy <b>Tags (post_tag)</b> will do the job.
nl-NL: In de meeste gevallen voldoet de standaardtaxonomie <b>Tags (post_tag)</b>.

en: It is recommended to back up the database of your site before proceeding.
nl-NL: Het wordt aanbevolen om de database van je site te back-uppen voordat je verdergaat.

en: Keep groups of translations in sync
nl-NL: Houd groepen vertalingen gesynchroniseerd

en: Learn more <a %s>about debugging</a>.
nl-NL: Leer meer <a %s>over debuggen</a>.

en: Licences
nl-NL: Licenties

en: Licenses
nl-NL: Licenties

en: Maintenance
nl-NL: Onderhoud

en: Migrate
nl-NL: Migreer

en: Migrate tags to the new format of Tag Groups.
nl-NL: Migreer tags naar het nieuwe formaat van Tag Groups.

en: Migrating the term meta
nl-NL: Migreren van de term meta

en: Multilingual
nl-NL: Meertalig

en: Multiple Groups Per Tag
nl-NL: Meerdere groepen per tag

en: Need Tag Groups Support?
nl-NL: Heeft u ondersteuning voor Taggroepen nodig?

en: New themes can be created with the <a href="http://jqueryui.com/themeroller/" target="_blank">jQuery UI ThemeRoller</a>:
nl-NL: Nieuwe thema's kunnen worden gemaakt met de <a href="http://jqueryui.com/themeroller/" target="_blank">jQuery UI ThemeRoller</a>:

en: Next Step
nl-NL: Volgende stap

en: Nothing found
nl-NL: Niets gevonden

en: Now go the Tag Group Administration.
nl-NL: Ga nu naar de Taggroepadministratie.

en: Now go to the <a %1$s>Tag Groups settings</a>, or visit the <a %2$s>documentation</a>.
nl-NL: Ga nu naar de <a %1$s>Tag Groups-instellingen</a>, of bezoek de <a %2$s>documentatie</a>.

en: Now you are ready to create your own tag groups. If you prefer to start out from a sample, we will create for you three groups and three tags. You can play around with them, rename or delete them.
nl-NL: Nu ben je klaar om je eigen taggroepen te maken. Als je liever begint met een voorbeeld, zullen we drie groepen en drie tags voor je maken. Je kunt er mee spelen, ze hernoemen of verwijderen.

en: Number of assigned tags
nl-NL: Aantal toegewezen tags

en: Number of changed items:
nl-NL: Aantal gewijzigde items:

en: Number of processed items:
nl-NL: Aantal verwerkte items:

en: On the following pages we will guide you through the basic settings that you need for the most common features.
nl-NL: Op de volgende pagina's begeleiden we je door de basisinstellingen die je nodig hebt voor de meest voorkomende functies.

en: On the next page ("Download Builder") you will need to select the version 1.12.x and the components "Widget", "Accordion" and "Tabs". Make sure that before downloading you enter at the bottom as "CSS Scope" <b>.tag-groups-cloud</b> (including the dot).
nl-NL: Op de volgende pagina ("Download Builder") moet je versie 1.12.x selecteren en de componenten "Widget", "Accordion" en "Tabs". Zorg ervoor dat je onderaan als "CSS Scope" <b>.tag-groups-cloud</b> invoert (inclusief de punt).

en: On the page "Theme Roller" you can customize all features or pick one set from the gallery. Finish with the "download" button.
nl-NL: Op de pagina "Theme Roller" kun je alle functies aanpassen of een set uit de galerij kiezen. Voltooi met de "download" knop.

en: Or click here if you prefer to do it on your own.
nl-NL: Of klik hier als je het liever zelf wilt doen.

en: Or go to the <a %1$s>Tag Groups settings</a> or visit the <a %2$s>documentation</a>.
nl-NL: Of ga naar de <a %1$s>Tag Groups-instellingen</a> of bezoek de <a %2$s>documentatie</a>.

en: Or preview the sample page here.
nl-NL: Of bekijk de voorbeeldpagina hier.

en: PHP Version
nl-NL: PHP Versie

en: Parent Group Level
nl-NL: Bovenliggende Groepniveau

en: Permissions
nl-NL: Toegangen

en: Please <a %s>click here to run the migration routines</a> to make sure we have migrated all tags.
nl-NL: Klik <a %s>hier om de migratieroutines uit te voeren</a> om er zeker van te zijn dat we alle tags hebben gemigreerd.

en: Please find links to the documentation in the <a %s>Tag Groups settings</a>.
nl-NL: Vind links naar de documentatie in de <a %s>Tag Groups-instellingen</a>.

en: Please find the parameters in the <a %s>documentation</a>.
nl-NL: Vind de parameters in de <a %s>documentatie</a>.

en: Please import the settings before the terms.
nl-NL: Importeer de instellingen voordat je de termen importeert.

en: Please keep in mind that the tag assignments cannot be recovered by the export/import function.
nl-NL: Houd er rekening mee dat de tagtoewijzingen niet kunnen worden hersteld met de export/importfunctie.

en: Please select one of the languages above to see the correct tag groups!
nl-NL: Selecteer een van de bovenstaande talen om de juiste taggroepen te zien!

en: Please stay on this page until all processes have finished.
nl-NL: Blijf alstublieft op deze pagina totdat alle processen zijn voltooid.

en: Please upgrade WordPress and then try again.
nl-NL: Werk WordPress bij en probeer het opnieuw.

en: Please visit <a %1$s>%2$s</a>.
nl-NL: Bezoek alstublieft <a %1$s>%2$s</a>.

en: Post List
nl-NL: Berichtenlijst

en: Post Tags in Groups
nl-NL: Posttags in Groepen

en: Quick&nbsp;Edit
nl-NL: Snelle&nbsp;Bewerking

en: Read more
nl-NL: Lees meer

en: Request Support
nl-NL: Vraag Ondersteuning Aan

en: Reset
nl-NL: Resetten

en: Reset Tag Filter
nl-NL: Reset Tagfilter

en: Reset the filter on the tags page to show all tags.
nl-NL: Reset het filter op de tags pagina om alle tags te tonen.

en: Running the maintenance can solve issues that you encounter during filtering by tag groups.
nl-NL: Het uitvoeren van het onderhoud kan problemen oplossen die je tegenkomt tijdens het filteren op taggroepen.

en: Sample Content
nl-NL: Voorbeeldinhoud

en: Sample Group A
nl-NL: Voorbeeldgroep A

en: Sample Group B
nl-NL: Voorbeeldgroep B

en: Sample Group C
nl-NL: Voorbeeldgroep C

en: Save Settings
nl-NL: Instellingen opslaan

en: Save Taxonomies
nl-NL: Bewaar Taxonomies

en: Save Theme Options
nl-NL: Sla Thema Opties Op

en: Search Results
nl-NL: Zoekresultaten

en: Search for setting pages. Type a space to show all settings.
nl-NL: Zoek naar instellingenpagina's. Typ een spatie om alle instellingen weer te geven.

en: Search for settings
nl-NL: Zoek naar instellingen

en: Second Sample Tag
nl-NL: Tweede voorbeeld tag

en: Settings
nl-NL: Instellingen

en: Setup Wizard
nl-NL: Installatie Wizard

en: Show hierarchical taxonomies. Not all Tag Groups features will work with these taxonomies.
nl-NL: Toon hiërarchische taxonomies. Niet alle functies van Tag Groups werken met deze taxonomies.

en: Show posts
nl-NL: Toon berichten

en: Show tags
nl-NL: Toon tags

en: Show the Response
nl-NL: Toon de reactie

en: Simple Tag Cloud
nl-NL: Eenvoudige Tag Cloud

en: Site URL
nl-NL: Site-URL

en: Some blocks can show an approximate preview in the Gutenberg editor. If you deactivate this option, then all blocks will show a static icon with text.
nl-NL: Sommige blokken kunnen een schatting van de voorbeeldweergave tonen in de Gutenberg-editor. Als je deze optie deactiveert, tonen alle blokken een statisch pictogram met tekst.

en: Sorting groups in term meta
nl-NL: Groepen sorteren in term meta

en: Start the Setup Wizard
nl-NL: Start de Installatiewizard

en: System Information
nl-NL: Systeeminformatie

en: Tabbed Tag Cloud
nl-NL: Tabblad Tag Cloud

en: Table Tag Cloud
nl-NL: Tafel Tag Cloud

en: Tabs triggered by hovering mouse pointer (without clicking).
nl-NL: Tabs geactiveerd door de muisaanwijzer eroverheen te bewegen (zonder te klikken).

en: Tag Cloud Search
nl-NL: Tag Cloud-zoekopdracht

en: Tag Group Admin
nl-NL: Tag Groep Admin

en: Tag Group Administration
nl-NL: Beheer van Taggroepen

en: Tag Group name
nl-NL: Naam van de Taggroep

en: Tag Groups
nl-NL: Tag-Groups

en: Tag Groups Pro
nl-NL: Taggroepen Pro

en: Tag Groups Setup Wizard
nl-NL: Setup Wizard voor Taggroepen

en: Tag Groups allows you to organize your WordPress taxonomy terms and show them in clouds, tabs, accordions, tables, lists and much more.
nl-NL: Tag-Groups stelt je in staat om je WordPress taxonomy termen te organiseren en ze weer te geven in wolken, tabbladen, accordeons, tabellen, lijsten en nog veel meer.

en: Tag List
nl-NL: Taglijst

en: Tag groups pro only
nl-NL: Taggroepen alleen pro

en: Thanks for using Tag Groups | %1$sTaxoPress.com%2$s | Version %3$s
nl-NL: Bedankt voor het gebruik van Tag Groups | %1$sTaxoPress.com%2$s | Versie %3$s

en: The default texonomy is <b>Tags (post_tag)</b>. Please note that the tag clouds might not work with all taxonomies and that some taxonomies listed here may not be accessible in the admin backend. If you don't understand what is going on here, just leave the default.
nl-NL: De standaard taxonomie is <b>Tags (post_tag)</b>. Houd er rekening mee dat de tagclouds mogelijk niet werken met alle taxonomies en dat sommige taxonomies die hier zijn vermeld mogelijk niet toegankelijk zijn in de admin backend. Als je niet begrijpt wat hier aan de hand is, laat dan gewoon de standaardinstelling staan.

en: The export download link is invalid or has expired. Please run the export again.
nl-NL: De downloadlink voor de export is ongeldig of is verlopen. Voer de export opnieuw uit.

en: The filter on the tags page has been reset to show all tags.
nl-NL: De filter op de tags-pagina is gereset om alle tags weer te geven.

en: The following blocks use a variety of parameters so that you can get an idea of the options. Feel free to generate a new sample page with more features after upgrading the plugin.
nl-NL: De volgende blokken gebruiken een verscheidenheid aan parameters, zodat je een idee kunt krijgen van de opties. Voel je vrij om een nieuwe voorbeeldpagina te genereren met meer functies na het upgraden van de plugin.

en: The following shortcodes use a variety of parameters so that you can get an idea of the options. Feel free to generate a new sample page with more features after upgrading the plugin.
nl-NL: De volgende shortcodes gebruiken een verscheidenheid aan parameters, zodat je een idee kunt krijgen van de opties. Voel je vrij om een nieuwe voorbeeldpagina te genereren met meer functies na het upgraden van de plugin.

en: The following terms cannot be used:
nl-NL: De volgende termen kunnen niet worden gebruikt:

en: The free Tag Groups plugin cannot be active together with Tag Groups Pro.
nl-NL: De gratis Taggroepen-plugin kan niet actief zijn samen met Taggroepen Pro.

en: The function <b>tag_groups_cloud</b> accepts the same parameters as the [tag_groups_cloud] shortcode, except for those that determine tabs and styling.
nl-NL: De functie <b>tag_groups_cloud</b> accepteert dezelfde parameters als de [tag_groups_cloud] shortcode, met uitzondering van diegene die tabs en styling bepalen.

en: The group info of %d term was updated. | The group info of %d terms was updated.
nl-NL[0]: De groepsinformatie van %d term is bijgewerkt.
nl-NL[1]: De groepsinformatie van %d termen is bijgewerkt.

en: The groups have been sorted alphabetically.
nl-NL: De groepen zijn alfabetisch gesorteerd.

en: The label cannot be empty.
nl-NL: Het label kan niet leeg zijn.

en: The plugin %1$s requires WordPress %2$s to function properly.
nl-NL: De plugin %1$s vereist WordPress %2$s om goed te functioneren.

en: The plugin automatically migrates tags to the new format and tries to keep track of changes. There may, however, be cases where other components made unnoticed changes. You might also need to manually migrate tags after you enabled a taxonomy that already contained untracked tags.
nl-NL: De plugin migreert automatisch tags naar het nieuwe formaat en probeert wijzigingen bij te houden. Er kunnen echter gevallen zijn waarin andere componenten onopgemerkte wijzigingen hebben aangebracht. Mogelijk moet je ook handmatig tags migreren nadat je een taxonomie hebt ingeschakeld die al onopgemerkte tags bevatte.

en: The plugin is ready for use. If you need some assistance, we can walk you through the basic steps.
nl-NL: De plugin is klaar voor gebruik. Als u hulp nodig heeft, kunnen we u door de basisstappen begeleiden.

en: The requested export file has expired. Please run the export again.
nl-NL: Het aangevraagde exportbestand is verlopen. Voer de export opnieuw uit.

en: The tag group with the label '%s' has been saved!
nl-NL: De taggroep met het label '%s' is opgeslagen!

en: The term has been removed from all groups.
nl-NL: De term is uit alle groepen verwijderd.

en: The wizard will offer more options after upgrading to premium.
nl-NL: De wizard biedt meer opties na de upgrade naar premium.

en: Themes and Appearance
nl-NL: Thema's en Verschijning

en: Then you unpack the downloaded zip file. You will need the "images" folder and the "jquery-ui.theme.min.css" file.
nl-NL: Pak vervolgens het gedownloade zip-bestand uit. Je hebt de "images" map en het "jquery-ui.theme.min.css" bestand nodig.

en: There have been errors.
nl-NL: Er zijn fouten opgetreden.

en: Third Sample Tag
nl-NL: Derde voorbeeld tag

en: This page was created while you had the Gutenberg editor enabled. Therefore the features only display while Gutenberg is active.
nl-NL: Deze pagina is gemaakt terwijl je de Gutenberg-editor ingeschakeld had. Daarom worden de functies alleen weergegeven wanneer Gutenberg actief is.

en: To see the post type, hover your mouse over the option.
nl-NL: Om het post type te zien, beweeg je muis over de optie.

en: Toggle Post Filter
nl-NL: Postfilter in-/uitschakelen

en: Transients
nl-NL: Transiënten

en: Turn off
nl-NL: Zet uit

en: Turn off to load the scripts only on posts and pages where a shortcode appears.
nl-NL: Schakel uit om de scripts alleen te laden op berichten en pagina's waar een shortcode verschijnt.

en: Turn on
nl-NL: Zet aan

en: Turn on if you use these shortcodes in widgets.
nl-NL: Zet aan als je deze shortcodes in widgets gebruikt.

en: Upgrade to Pro
nl-NL: Upgrade naar Pro

en: Upgrade to Tag Groups Pro
nl-NL: Upgrade naar Tag Groups Pro

en: Use it if a JavaScript error disables the filter menu. Note that it is still recommended to find out the cause of the error.
nl-NL: Gebruik het als een JavaScript-fout het filtermenu uitschakelt. Houd er rekening mee dat het nog steeds aanbevolen wordt om de oorzaak van de fout te achterhalen.

en: Use jQuery.  (Default is on. Other plugins might override this setting.)
nl-NL: Gebruik jQuery. (Standaard is aan. Andere plugins kunnen deze instelling overschrijven.)

en: Use this button to delete all tag groups and assignments. Your tags will not be changed. Check the checkbox to confirm.
nl-NL: Gebruik deze knop om alle taggroepen en toewijzingen te verwijderen. Je tags worden niet gewijzigd. Vink het vakje aan om te bevestigen.

en: Use this button to export all Tag Groups settings and groups and all terms that are assigned to a group into files.
nl-NL: Gebruik deze knop om alle Tag Groups-instellingen en -groepen en alle termen die aan een groep zijn toegewezen naar bestanden te exporteren.

en: Verbose logging is enabled with CM_DEBUG.
nl-NL: Verbose logging is ingeschakeld met CM_DEBUG.

en: Verbose logging is off.
nl-NL: Verbose logging is uit.

en: Verbose logging is on.
nl-NL: Verbose logging is aan.

en: Version
nl-NL: Versie

en: View Knowledge Base
nl-NL: Bekijk Kennisbank

en: We processed %d term. | We processed %d terms.
nl-NL[0]: We hebben %d term verwerkt.
nl-NL[1]: We hebben %d termen verwerkt.

en: We saved %d term. | We saved %d terms.
nl-NL[0]: We hebben %d term opgeslagen.
nl-NL[1]: We hebben %d termen opgeslagen.

en: Welcome to %s!
nl-NL: Welkom bij %s!

en: Well done!
nl-NL: Goed gedaan!

en: WooCommerce Attributes
nl-NL: WooCommerce Attributen

en: WordPress Version
nl-NL: WordPress-versie

en: Writing of the exported settings failed.
nl-NL: Het schrijven van de geëxporteerde instellingen is mislukt.

en: You can find these pages listed on your <a %s>Tag Groups home page</a>.
nl-NL: Je kunt deze pagina's vinden op je <a %s>Tag Groups startpagina</a>.

en: You can import both files separately. Category hierarchy won't be saved. When you restore terms that were deleted, they receive new IDs and you must assign them to posts again. Exporting cannot substitute a backup.
nl-NL: Je kunt beide bestanden afzonderlijk importeren. De categoriehiërarchie wordt niet opgeslagen. Wanneer je termen herstelt die zijn verwijderd, krijgen ze nieuwe ID's en moet je ze opnieuw aan berichten toewijzen. Exporteren kan geen back-up vervangen.

en: You can later make changes or fine-tune the details in the Tag Groups settings.
nl-NL: Je kunt later wijzigingen aanbrengen of de details verfijnen in de instellingen van Taggroepen.

en: You do not have permission to download this export file.
nl-NL: U heeft geen toestemming om dit exportbestand te downloaden.

en: You will find more options in the Tag Groups settings.
nl-NL: Je vindt meer opties in de instellingen van Taggroepen.

en: You're using Tag Groups Free. The Pro version has more features and support. %1$sUpgrade to Pro%2$s
nl-NL: U gebruikt Tag Groups Free. De Pro-versie heeft meer functies en ondersteuning. %1$sUpgrade naar Pro%2$s

en: Your settings and groups have been imported from the file %1$s (created with plugin version %2$s on %3$s).
nl-NL: Je instellingen en groepen zijn geïmporteerd vanuit het bestand %1$s (gemaakt met pluginversie %2$s op %3$s).

en: Your settings has been saved.
nl-NL: Je instellingen is opgeslagen.

en: Your settings have been saved.
nl-NL: Je instellingen zijn opgeslagen.

en: Your settings/groups and your terms have been exported. Please download the resulting files with right-click or ctrl-click:
nl-NL: Je instellingen/groepen en je termen zijn geëxporteerd. Download de resulterende bestanden met rechtsklikken of ctrl-klik:

en: Your terms have been imported from the file %1$s (created with plugin version %2$s on %3$s).
nl-NL: Je termen zijn geïmporteerd vanuit het bestand %1$s (gemaakt met pluginversie %2$s op %3$s).

en: about
nl-NL: over

en: alphabetical
nl-NL: alfabetisch

en: animated
nl-NL: geanimeerd

en: author
nl-NL: auteur

en: backup
nl-NL: back-up

en: colors
nl-NL: kleuren

en: date unknown
nl-NL: datum onbekend

en: debugging
nl-NL: debuggen

en: delete groups
nl-NL: verwijder groepen

en: error
nl-NL: fout

en: failed
nl-NL: mislukt

en: for the selected language
nl-NL: voor de geselecteerde taal

en: getting started
nl-NL: aan de slag

en: go to page:
nl-NL: ga naar pagina:

en: go to tag group administration
nl-NL: ga naar taggroep administratie

en: group info
nl-NL: groep info

en: help
nl-NL: hulp

en: ineffective
nl-NL: ineffectief

en: introduction
nl-NL: introductie

en: keep
nl-NL: behouden

en: live block preview
nl-NL: live blokvoorbeeld

en: migrate
nl-NL: migreren

en: more groups
nl-NL: meer groepen

en: more information
nl-NL: meer informatie

en: move down
nl-NL: omlaag verplaatsen

en: move up
nl-NL: omhoog verplaatsen

en: new
nl-NL: nieuw

en: next page
nl-NL: volgende pagina

en: not assigned
nl-NL: niet toegewezen

en: own theme
nl-NL: eigen thema

en: passed
nl-NL: geslaagd

en: post filter
nl-NL: bericht filter

en: post list
nl-NL: berichtlijst

en: posts
nl-NL: berichten

en: previous page
nl-NL: vorige pagina

en: problem
nl-NL: probleem

en: reload
nl-NL: herladen

en: remove
nl-NL: verwijderen

en: remove data
nl-NL: verwijder gegevens

en: remove plugin
nl-NL: verwijder plugin

en: sample
nl-NL: voorbeeld

en: searchable
nl-NL: doorzoekbaar

en: speed test
nl-NL: snelheidstest

en: tag description
nl-NL: tag beschrijving

en: tag groups
nl-NL: tag groepen

en: testing
nl-NL: testen

en: translation
nl-NL: vertaling

en: troubleshooting
nl-NL: probleemoplossing

en: use unfiltered_html filter
nl-NL: gebruik unfiltered_html filter

en: version
nl-NL: versie
