Tag Groups 2.1.2 - en to id-ID translation catalogue (332 entries)

en: %d option was added or changed.
id-ID: %d opsi ditambahkan atau diubah.

en: %s created this sample page in the Setup Wizard of the <b>Tag Groups</b> plugin. You can safely edit and delete it or keep it for future reference.
id-ID: %s membuat halaman contoh ini di Setup Wizard dari <b>Tag Groups</b> plugin. Anda bisa dengan aman mengedit dan menghapusnya atau menyimpannya untuk referensi di masa mendatang.

en: (1000x read, 100x write)
id-ID: (1000x dibaca, 100x ditulis)

en: (Not tested with right-to-left languages.)
id-ID: (Tidak diuji dengan bahasa dari kanan ke kiri.)

en: (recommended)
id-ID: (disarankan)

en: (show me the menu)
id-ID: (tunjukkan menu kepada saya)

en: 18 Gutenberg Blocks
id-ID: 18 Blok Gutenberg

en: <b>Please deselect taxonomies that you don't use. Using several taxonomies for the same post type or hierarchical taxonomies (like categories) is experimental and not supported.</b>
id-ID: <b>Silakan hapus centang pada taxonomies yang tidak Anda gunakan. Menggunakan beberapa taxonomies untuk jenis pos yang sama atau taxonomies hierarkis (seperti kategori) adalah eksperimen dan tidak didukung.</b>

en: A new parent group with the label '%s' has been created at the bottom of the table!
id-ID: Sebuah grup induk baru dengan label '%s' telah dibuat di bagian bawah tabel!

en: A new tag group with the label '%s' has been created!
id-ID: Sebuah grup tag baru dengan label '%s' telah dibuat!

en: A tag group with the id %1$s and the label '%2$s' has been deleted.
id-ID: Sebuah grup tag dengan id %1$s dan label '%2$s' telah dihapus.

en: A tag group with the label '%s' already exists, or the label has not changed. Please choose another one or go back.
id-ID: Sebuah grup tag dengan label '%s' sudah ada, atau label belum berubah. Silakan pilih yang lain atau kembali.

en: A tag group with the label '%s' already exists.
id-ID: Sebuah grup tag dengan label '%s' sudah ada.

en: Accordion
id-ID: Akordeon

en: Accordion Tag Cloud
id-ID: Awan Tag Accordion

en: Actions
id-ID: Tindakan

en: Active Taxonomies
id-ID: Taxonomies Aktif

en: Active Theme
id-ID: Tema Aktif

en: Add New Tag Group
id-ID: Tambahkan Grup Tag Baru

en: Add a filter to the list of tags. Disable it here if it conflicts with other plugins or themes.
id-ID: Tambahkan filter ke daftar tag. Nonaktifkan di sini jika konflik dengan plugin atau tema lainnya.

en: Add a pull-down menu to the filters above the list of posts. If you filter posts by tag groups, then only items will be shown that have tags (terms) in that particular group. This feature can be turned off so that the menu won't obstruct your screen if you use a high number of groups. May not work with all taxonomies.
id-ID: Tambahkan menu tarik-turun ke filter di atas daftar pos. Jika Anda memfilter pos berdasarkan grup tag, maka hanya item yang akan ditampilkan yang memiliki tag (istilah) dalam grup tertentu itu. Fitur ini dapat dimatikan agar menu tidak menghalangi layar Anda jika Anda menggunakan sejumlah grup yang tinggi. Mungkin tidak berfungsi dengan semua taxonomy.

en: Ajax Test
id-ID: Tes Ajax

en: All Tag Groups features are available as Gutenberg blocks. You can also use shortcodes.
id-ID: Fitur Semua Grup Tag tersedia sebagai blok Gutenberg. Anda juga dapat menggunakan shortcode.

en: All groups have been deleted and assignments reset.
id-ID: Semua grup telah dihapus dan penugasan direset.

en: Alphabetical Tag Cloud
id-ID: Awan Tag Alfabetis

en: Alphabetical Tag Index
id-ID: Indeks Tag Alfabetis

en: Always load shortcode scripts.
id-ID: Selalu muat skrip shortcode.

en: Assign to
id-ID: Tetapkan ke

en: Below you can import previously exported settings/groups or terms from a file.
id-ID: Di bawah ini Anda dapat mengimpor pengaturan/grup atau istilah yang telah diekspor sebelumnya dari sebuah file.

en: Benchmarks
id-ID: Benchmark

en: By default it returns a string with the html for a tabbed tag cloud.
id-ID: Secara default, ini mengembalikan string dengan html untuk tag cloud bertab.

en: By default the description appears in a tooltip when you hover the mouse over a tag in a tag cloud.
id-ID: Secara default deskripsi muncul dalam tooltip ketika Anda mengarahkan mouse ke atas tag dalam awan tag.

en: Change order
id-ID: Ubah urutan

en: Checking the tag names
id-ID: Memeriksa nama tag

en: Checking...
id-ID: Memeriksa...

en: Choose the taxonomies for which you want to use Tag Groups:
id-ID: Pilih taxonomies yang ingin Anda gunakan untuk Tag-Groups:

en: Choose the taxonomies for which you want to use tag groups.
id-ID: Pilih taxonomies yang ingin Anda gunakan untuk grup tag.

en: Click for more information
id-ID: Klik untuk informasi lebih lanjut

en: Click on the features for more information.
id-ID: Klik pada fitur untuk informasi lebih lanjut.

en: Clicking will leave this page without saving.
id-ID: Mengklik akan meninggalkan halaman ini tanpa menyimpan.

en: Collapsible tabs (toggle open/close).
id-ID: Tab yang dapat dilipat (toggle buka/tutup).

en: Constants
id-ID: Konstanta

en: Continue
id-ID: Lanjutkan

en: Create
id-ID: Buat

en: Create a draft sample page with Gutenberg blocks.
id-ID: Buat halaman sampel draf dengan blok Gutenberg.

en: Create a draft sample page with shortcodes.
id-ID: Buat halaman sampel draf dengan shortcode.

en: Create a new folder inside your <i>wp-content/uploads</i> folder (for example "my-theme") and copy there these two items.
id-ID: Buat folder baru di dalam folder <i>wp-content/uploads</i> Anda (misalnya "my-theme") dan salin dua item ini ke sana.

en: Create a new group below.
id-ID: Buat grup baru di bawah.

en: Create sample groups:
id-ID: Buat grup contoh:

en: Create sample tags in these groups:
id-ID: Buat tag contoh di grup ini:

en: Credits
id-ID: Kredit

en: Database
id-ID: Basis Data

en: Debug mode is off.
id-ID: Mode debug dimatikan.

en: Debug mode is on.
id-ID: Mode debug aktif.

en: Default Groups
id-ID: Grup Default

en: Delete Groups
id-ID: Hapus Grup

en: Delete Settings and Groups
id-ID: Hapus Pengaturan dan Grup

en: Delete all groups and settings when uninstalling the plugin.
id-ID: Hapus semua grup dan pengaturan saat mencopot plugin.

en: Delete this group.
id-ID: Hapus grup ini.

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
id-ID: Dokumentasi terperinci juga tersedia di situs web plugin.

en: Development News
id-ID: Berita Pengembangan

en: Display filter on the "Posts" screen.
id-ID: Tampilkan filter di layar "Pos".

en: Display filter on the "Tags" screen.
id-ID: Tampilkan filter di layar "Tag".

en: Display information about tag groups.
id-ID: Tampilkan informasi tentang kelompok tag.

en: Display the tags in a list with first letters as heading.
id-ID: Tampilkan tag dalam daftar dengan huruf pertama sebagai judul.

en: Display the tags in a tabbed tag cloud.
id-ID: Tampilkan tag dalam awan tag yang terpisah.

en: Display the tags in an accordion.
id-ID: Tampilkan tag dalam akordeon.

en: Display the tags in lists under tag groups.
id-ID: Tampilkan tag dalam daftar di bawah kelompok tag.

en: Display the tags in tabbed tag cloud with first letters as tabs.
id-ID: Tampilkan tag dalam awan tag yang terpisah dengan huruf pertama sebagai tab.

en: Do you really want to delete this tag group?
id-ID: Apakah Anda benar-benar ingin menghapus grup tag ini?

en: Don't load a theme.
id-ID: Jangan muat tema.

en: Dynamic Post Filter
id-ID: Filter Pos Dinamis

en: Edit tag groups
id-ID: Edit grup tag

en: Edit this item inline
id-ID: Edit item ini secara langsung

en: Enable Tag Groups Public API Access
id-ID: Aktifkan Akses API Publik Grup Tag

en: Enable Terms Public API Access
id-ID: Aktifkan Akses API Publik Istilah

en: Enable public access to tag groups endpoint /wp-json/tag-groups/v1/groups/.
id-ID: Aktifkan akses publik ke endpoint grup tag /wp-json/tag-groups/v1/groups/.

en: Enable public access to terms endpoint /wp-json/tag-groups/v1/terms/.
id-ID: Aktifkan akses publik ke endpoint istilah /wp-json/tag-groups/v1/terms/.

en: Enable shortcode in sidebar widgets (if not visible anyway).
id-ID: Aktifkan shortcode di widget sidebar (jika tidak terlihat juga).

en: Enhance the power of Tag Groups with the Pro version:
id-ID: Tingkatkan kekuatan Tag Groups dengan versi Pro:

en: Enter the name of this new folder (for example "my-theme") below.
id-ID: Masukkan nama folder baru ini (misalnya "my-theme") di bawah.

en: Error parsing the file.
id-ID: Kesalahan mengurai file.

en: Error reading the file.
id-ID: Kesalahan membaca file.

en: Error uploading the file.
id-ID: Kesalahan mengunggah file.

en: Example
id-ID: Contoh

en: Export
id-ID: Ekspor

en: Export Files
id-ID: Ekspor Berkas

en: Export/Import
id-ID: Ekspor/Impor

en: Feel free to abort the Setup Wizard any time and continue on your own path. You can also launch it again at a later time.
id-ID: Jangan ragu untuk membatalkan Kode Pengaturan kapan saja dan melanjutkan dengan jalan Anda sendiri. Anda juga dapat menjalankannya lagi di lain waktu.

en: Filesystem
id-ID: Sistem Berkas

en: Filter by label
id-ID: Filter berdasarkan label

en: Filter by tag group
id-ID: Filter berdasarkan grup tag

en: Filter off
id-ID: Filter mati

en: Filters
id-ID: Filter

en: Finished!
id-ID: Selesai!

en: First Aid
id-ID: Pertolongan Pertama

en: First Sample Tag
id-ID: Tag Contoh Pertama

en: First Steps
id-ID: Langkah Pertama

en: Fixing incorrect groups in term meta
id-ID: Memperbaiki grup yang salah dalam meta istilah

en: Fixing incorrect tag groups
id-ID: Memperbaiki grup tag yang salah

en: Further options
id-ID: Opsi lebih lanjut

en: Go to the <span class="dashicons dashicons-tag"></span>&nbsp;Tag Groups <a %s>taxonomy settings</a> and <b>select the taxonomy</b> (tag type) of your tags. In most cases just leave the default: Tags (post_tag).
id-ID: Pergi ke <span class="dashicons dashicons-tag"></span>&nbsp;Pengaturan Grup Tag <a %s>taxonomy settings</a> dan <b>pilih taxonomy</b> (tipe tag) dari tag Anda. Dalam sebagian besar kasus, cukup biarkan default: Tag (post_tag).

en: Go to the tag groups admin page and <b>create some groups</b>.
id-ID: Pergi ke halaman admin grup tag dan <b>buat beberapa grup</b>.

en: Go to your tags and <b>assign them to these groups</b>.
id-ID: Pergi ke tag Anda dan <b>tetapkan mereka ke grup ini</b>.

en: Group ID
id-ID: ID Grup

en: Group Information
id-ID: Informasi Grup

en: Group Statistics
id-ID: Statistik Grup

en: Groups
id-ID: Grup

en: Gutenberg block preview
id-ID: prabentuk blok Gutenberg

en: HTML in tag description:
id-ID: HTML dalam deskripsi tag:

en: Happy tagging!
id-ID: Selamat menandai!

en: Here you can choose a theme for the Tabbed Tag Cloud and the Accordion Tag Cloud.
id-ID: Di sini Anda dapat memilih tema untuk Tabbed Tag Cloud dan Accordion Tag Cloud.

en: Here you can turn off jQuery UI themes if your WordPress theme brings its own jQuery UI theme, in order to avoid conflicts.
id-ID: Di sini Anda dapat mematikan tema jQuery UI jika tema WordPress Anda membawa tema jQuery UI sendiri, untuk menghindari konflik.

en: Home
id-ID: Beranda

en: Home URL
id-ID: URL Beranda

en: I know what I am doing.
id-ID: Saya tahu apa yang saya lakukan.

en: If the optional second parameter is set to 'true', the function returns a multidimensional array containing tag groups and tags.
id-ID: Jika parameter kedua opsional diatur ke 'true', fungsi mengembalikan array multidimensi yang berisi grup tag dan tag.

en: If you activate this option, we try to sync the groups across all language versions of a tag when you save it. Deactivate it to set groups independently.
id-ID: Jika Anda mengaktifkan opsi ini, kami akan mencoba untuk menyinkronkan kelompok di semua versi bahasa dari sebuah tag saat Anda menyimpannya. Nonaktifkan untuk mengatur kelompok secara independen.

en: If you don't trust all users of your site, remove the HTML or use a plugin to give the unfiltered_html capability only to users you trust.
id-ID: Jika Anda tidak mempercayai semua pengguna situs Anda, hapus HTML atau gunakan plugin untuk memberikan kemampuan unfiltered_html hanya kepada pengguna yang Anda percayai.

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
id-ID: Jika Anda memerlukan bantuan atau memiliki permintaan fitur baru, beri tahu kami.

en: If you need to launch the Setup Wizard again, you can find it in the settings. Just enter "wizard" in the search field.
id-ID: Jika Anda perlu menjalankan Kode Pengaturan lagi, Anda dapat menemukannya di pengaturan. Cukup masukkan "wizard" di kolom pencarian.

en: If you use a custom taxonomy, make sure that the attribute "Public" is set to "true" and "Hierarchical" to "false".
id-ID: Jika Anda menggunakan taxonomy kustom, pastikan atribut "Public" diatur ke "true" dan "Hierarchical" ke "false".

en: Import
id-ID: Impor

en: Import File
id-ID: Impor Berkas

en: In most cases the default taxonomy <b>Tags (post_tag)</b> will do the job.
id-ID: Dalam banyak kasus, taxonomy default <b>Tags (post_tag)</b> akan melakukan pekerjaan dengan baik.

en: It is recommended to back up the database of your site before proceeding.
id-ID: Disarankan untuk mencadangkan database situs Anda sebelum melanjutkan.

en: Keep groups of translations in sync
id-ID: Jaga agar kelompok terjemahan tetap sinkron

en: Learn more <a %s>about debugging</a>.
id-ID: Pelajari lebih lanjut <a %s>tentang debugging</a>.

en: Licences
id-ID: Lisensi

en: Licenses
id-ID: Lisensi

en: Maintenance
id-ID: Pemeliharaan

en: Migrate
id-ID: Migrasi

en: Migrate tags to the new format of Tag Groups.
id-ID: Migrasikan tag ke format baru dari Grup Tag.

en: Migrating the term meta
id-ID: Migrasi istilah meta

en: Multilingual
id-ID: Multibahasa

en: Multiple Groups Per Tag
id-ID: Beberapa Grup Per Tag

en: Need Tag Groups Support?
id-ID: Butuh Dukungan Grup Tag?

en: New themes can be created with the <a href="http://jqueryui.com/themeroller/" target="_blank">jQuery UI ThemeRoller</a>:
id-ID: Tema baru dapat dibuat dengan <a href="http://jqueryui.com/themeroller/" target="_blank">jQuery UI ThemeRoller</a>:

en: Next Step
id-ID: Langkah Berikutnya

en: Nothing found
id-ID: Tidak ada yang ditemukan

en: Now go the Tag Group Administration.
id-ID: Sekarang pergi ke Administrasi Grup Tag.

en: Now go to the <a %1$s>Tag Groups settings</a>, or visit the <a %2$s>documentation</a>.
id-ID: Sekarang pergi ke <a %1$s>pengaturan Tag Groups</a>, atau kunjungi <a %2$s>dokumentasi</a>.

en: Now you are ready to create your own tag groups. If you prefer to start out from a sample, we will create for you three groups and three tags. You can play around with them, rename or delete them.
id-ID: Sekarang Anda siap untuk membuat grup tag Anda sendiri. Jika Anda lebih suka memulai dari contoh, kami akan membuatkan untuk Anda tiga grup dan tiga tag. Anda dapat bereksperimen dengan mereka, mengubah nama atau menghapusnya.

en: Number of assigned tags
id-ID: Jumlah tag yang ditugaskan

en: Number of changed items:
id-ID: Jumlah item yang diubah:

en: Number of processed items:
id-ID: Jumlah item yang diproses:

en: On the following pages we will guide you through the basic settings that you need for the most common features.
id-ID: Di halaman berikutnya, kami akan memandu Anda melalui pengaturan dasar yang Anda butuhkan untuk fitur-fitur yang paling umum.

en: On the next page ("Download Builder") you will need to select the version 1.12.x and the components "Widget", "Accordion" and "Tabs". Make sure that before downloading you enter at the bottom as "CSS Scope" <b>.tag-groups-cloud</b> (including the dot).
id-ID: Di halaman berikutnya ("Download Builder") Anda perlu memilih versi 1.12.x dan komponen "Widget", "Accordion" dan "Tabs". Pastikan bahwa sebelum mengunduh Anda memasukkan di bagian bawah sebagai "CSS Scope" <b>.tag-groups-cloud</b> (termasuk titik).

en: On the page "Theme Roller" you can customize all features or pick one set from the gallery. Finish with the "download" button.
id-ID: Di halaman "Theme Roller" Anda dapat menyesuaikan semua fitur atau memilih satu set dari galeri. Selesaikan dengan tombol "download".

en: Or click here if you prefer to do it on your own.
id-ID: Atau klik di sini jika Anda lebih suka melakukannya sendiri.

en: Or go to the <a %1$s>Tag Groups settings</a> or visit the <a %2$s>documentation</a>.
id-ID: Atau pergi ke <a %1$s>pengaturan Tag Groups</a> atau kunjungi <a %2$s>dokumentasi</a>.

en: Or preview the sample page here.
id-ID: Atau pratinjau halaman contoh di sini.

en: PHP Version
id-ID: Versi PHP

en: Parameters
id-ID: Parameter

en: Parent Group Level
id-ID: Tingkat Grup Induk

en: Permissions
id-ID: Izin

en: Please <a %s>click here to run the migration routines</a> to make sure we have migrated all tags.
id-ID: Silakan <a %s>klik di sini untuk menjalankan rutinitas migrasi</a> untuk memastikan kami telah memigrasikan semua tag.

en: Please find links to the documentation in the <a %s>Tag Groups settings</a>.
id-ID: Silakan temukan tautan ke dokumentasi di <a %s>pengaturan Grup Tag</a>.

en: Please find the parameters in the <a %s>documentation</a>.
id-ID: Silakan temukan parameternya di <a %s>dokumentasi</a>.

en: Please import the settings before the terms.
id-ID: Silakan impor pengaturan sebelum istilah.

en: Please keep in mind that the tag assignments cannot be recovered by the export/import function.
id-ID: Harap diingat bahwa penugasan tag tidak dapat dipulihkan melalui fungsi ekspor/impor.

en: Please select one of the languages above to see the correct tag groups!
id-ID: Silakan pilih salah satu bahasa di atas untuk melihat grup tag yang benar!

en: Please stay on this page until all processes have finished.
id-ID: Silakan tetap di halaman ini sampai semua proses selesai.

en: Please upgrade WordPress and then try again.
id-ID: Silakan tingkatkan WordPress dan coba lagi.

en: Please visit <a %1$s>%2$s</a>.
id-ID: Silakan kunjungi <a %1$s>%2$s</a>.

en: Post List
id-ID: Daftar Pos

en: Post Tags in Groups
id-ID: Tag Pos dalam Grup

en: Quick&nbsp;Edit
id-ID: Edit Cepat

en: Read more
id-ID: Baca lebih lanjut

en: Request Support
id-ID: Minta Dukungan

en: Reset Tag Filter
id-ID: Reset Filter Tag

en: Reset the filter on the tags page to show all tags.
id-ID: Reset filter di halaman tag untuk menampilkan semua tag.

en: Running the maintenance can solve issues that you encounter during filtering by tag groups.
id-ID: Menjalankan pemeliharaan dapat menyelesaikan masalah yang Anda temui selama penyaringan berdasarkan grup tag.

en: Sample Content
id-ID: Konten Contoh

en: Sample Group A
id-ID: Grup Contoh A

en: Sample Group B
id-ID: Grup Contoh B

en: Sample Group C
id-ID: Grup Contoh C

en: Save Settings
id-ID: Simpan Pengaturan

en: Save Taxonomies
id-ID: Simpan Taxonomies

en: Save Theme Options
id-ID: Simpan Opsi Tema

en: Search Results
id-ID: Hasil Pencarian

en: Search for setting pages. Type a space to show all settings.
id-ID: Cari halaman pengaturan. Ketik spasi untuk menampilkan semua pengaturan.

en: Search for settings
id-ID: Cari pengaturan

en: Second Sample Tag
id-ID: Tag Sampel Kedua

en: Settings
id-ID: Pengaturan

en: Setup Wizard
id-ID: Panduan Pengaturan

en: Show hierarchical taxonomies. Not all Tag Groups features will work with these taxonomies.
id-ID: Tampilkan taxonomies hierarkis. Tidak semua fitur Grup Tag akan berfungsi dengan taxonomies ini.

en: Show posts
id-ID: Tampilkan pos

en: Show tags
id-ID: Tampilkan tag

en: Show the Response
id-ID: Tampilkan Respon

en: Shuffle Box
id-ID: Kotak Acak

en: Simple Tag Cloud
id-ID: Awan Tag Sederhana

en: Site URL
id-ID: URL Situs

en: Some blocks can show an approximate preview in the Gutenberg editor. If you deactivate this option, then all blocks will show a static icon with text.
id-ID: Beberapa blok dapat menampilkan prabentuk yang kira-kira di editor Gutenberg. Jika Anda menonaktifkan opsi ini, maka semua blok akan menampilkan ikon statis dengan teks.

en: Sorting groups in term meta
id-ID: Mengurutkan grup dalam meta istilah

en: Start
id-ID: Mulai

en: Start the Setup Wizard
id-ID: Mulai Panduan Pengaturan

en: System Information
id-ID: Informasi Sistem

en: Tabbed Tag Cloud
id-ID: Awan Tag Tabbed

en: Table Tag Cloud
id-ID: Awan Tag Tabel

en: Tabs triggered by hovering mouse pointer (without clicking).
id-ID: Tabs yang dipicu dengan mengarahkan pointer mouse (tanpa mengklik).

en: Tag Cloud Search
id-ID: Pencarian Awan Tag

en: Tag Group Admin
id-ID: Admin Grup Tag

en: Tag Group Administration
id-ID: Administrasi Grup Tag

en: Tag Group name
id-ID: Nama Grup Tag

en: Tag Groups
id-ID: Tag-Groups

en: Tag Groups Pro
id-ID: Tag Grup Pro

en: Tag Groups Setup Wizard
id-ID: Kode Pengaturan Grup Tag

en: Tag Groups allows you to organize your WordPress taxonomy terms and show them in clouds, tabs, accordions, tables, lists and much more.
id-ID: Tag-Groups memungkinkan Anda untuk mengorganisir istilah taksonomi WordPress Anda dan menampilkannya dalam awan, tab, akordeon, tabel, daftar, dan banyak lagi.

en: Tag List
id-ID: Daftar Tag

en: Tag Meta Box
id-ID: Kotak Meta Tag

en: Tag groups pro only
id-ID: Grup tag pro saja

en: Taxonomies
id-ID: Taksonomi

en: Thanks for using Tag Groups | %1$sTaxoPress.com%2$s | Version %3$s
id-ID: Terima kasih telah menggunakan Tag Groups | %1$sTaxoPress.com%2$s | Versi %3$s

en: The default texonomy is <b>Tags (post_tag)</b>. Please note that the tag clouds might not work with all taxonomies and that some taxonomies listed here may not be accessible in the admin backend. If you don't understand what is going on here, just leave the default.
id-ID: Taxonomy default adalah <b>Tags (post_tag)</b>. Harap dicatat bahwa awan tag mungkin tidak berfungsi dengan semua taxonomies dan bahwa beberapa taxonomies yang terdaftar di sini mungkin tidak dapat diakses di backend admin. Jika Anda tidak memahami apa yang terjadi di sini, cukup tinggalkan default.

en: The export download link is invalid or has expired. Please run the export again.
id-ID: Tautan unduhan ekspor tidak valid atau telah kedaluwarsa. Silakan jalankan ekspor lagi.

en: The filter on the tags page has been reset to show all tags.
id-ID: Filter di halaman tag telah direset untuk menampilkan semua tag.

en: The following blocks use a variety of parameters so that you can get an idea of the options. Feel free to generate a new sample page with more features after upgrading the plugin.
id-ID: Blok berikut menggunakan berbagai parameter sehingga Anda dapat mendapatkan gambaran tentang opsi yang tersedia. Silakan buat halaman contoh baru dengan lebih banyak fitur setelah memperbarui plugin.

en: The following shortcodes use a variety of parameters so that you can get an idea of the options. Feel free to generate a new sample page with more features after upgrading the plugin.
id-ID: Kode pendek berikut menggunakan berbagai parameter sehingga Anda dapat mendapatkan gambaran tentang opsi yang tersedia. Silakan buat halaman contoh baru dengan lebih banyak fitur setelah memperbarui plugin.

en: The following terms cannot be used:
id-ID: Istilah berikut tidak dapat digunakan:

en: The free Tag Groups plugin cannot be active together with Tag Groups Pro.
id-ID: Plugin Grup Tag gratis tidak dapat aktif bersamaan dengan Tag Groups Pro.

en: The function <b>tag_groups_cloud</b> accepts the same parameters as the [tag_groups_cloud] shortcode, except for those that determine tabs and styling.
id-ID: Fungsi <b>tag_groups_cloud</b> menerima parameter yang sama seperti shortcode [tag_groups_cloud], kecuali untuk yang menentukan tab dan gaya.

en: The group info of %d term was updated.
id-ID: Info grup dari %d istilah telah diperbarui.

en: The groups have been sorted alphabetically.
id-ID: Grup telah diurutkan secara alfabetis.

en: The label cannot be empty.
id-ID: Label tidak boleh kosong.

en: The plugin %1$s requires WordPress %2$s to function properly.
id-ID: Plugin %1$s memerlukan WordPress %2$s agar berfungsi dengan baik.

en: The plugin automatically migrates tags to the new format and tries to keep track of changes. There may, however, be cases where other components made unnoticed changes. You might also need to manually migrate tags after you enabled a taxonomy that already contained untracked tags.
id-ID: Plugin secara otomatis memigrasikan tag ke format baru dan berusaha untuk melacak perubahan. Namun, mungkin ada kasus di mana komponen lain membuat perubahan yang tidak terlihat. Anda mungkin juga perlu memigrasikan tag secara manual setelah Anda mengaktifkan taksonomi yang sudah berisi tag yang tidak terlacak.

en: The plugin is ready for use. If you need some assistance, we can walk you through the basic steps.
id-ID: Plugin siap digunakan. Jika Anda memerlukan bantuan, kami dapat memandu Anda melalui langkah-langkah dasar.

en: The requested export file has expired. Please run the export again.
id-ID: File ekspor yang diminta telah kedaluwarsa. Silakan jalankan ekspor lagi.

en: The tag group with the label '%s' has been saved!
id-ID: Grup tag dengan label '%s' telah disimpan!

en: The term has been removed from all groups.
id-ID: Istilah telah dihapus dari semua grup.

en: The wizard will offer more options after upgrading to premium.
id-ID: Kode akan menawarkan lebih banyak opsi setelah melakukan upgrade ke premium.

en: Themes and Appearance
id-ID: Tema dan Penampilan

en: Then you unpack the downloaded zip file. You will need the "images" folder and the "jquery-ui.theme.min.css" file.
id-ID: Kemudian Anda mengekstrak file zip yang diunduh. Anda akan memerlukan folder "images" dan file "jquery-ui.theme.min.css".

en: There have been errors.
id-ID: Telah terjadi kesalahan.

en: Third Sample Tag
id-ID: Tag Sampel Ketiga

en: This page was created while you had the Gutenberg editor enabled. Therefore the features only display while Gutenberg is active.
id-ID: Halaman ini dibuat saat Anda mengaktifkan editor Gutenberg. Oleh karena itu, fitur hanya ditampilkan saat Gutenberg aktif.

en: To see the post type, hover your mouse over the option.
id-ID: Untuk melihat post type, arahkan mouse Anda ke opsi tersebut.

en: Toggle Post Filter
id-ID: Alihkan Filter Post

en: Transients
id-ID: Transien

en: Turn off
id-ID: Matikan

en: Turn off to load the scripts only on posts and pages where a shortcode appears.
id-ID: Matikan untuk memuat skrip hanya pada pos dan halaman di mana shortcode muncul.

en: Turn on
id-ID: Aktifkan

en: Turn on if you use these shortcodes in widgets.
id-ID: Nyalakan jika Anda menggunakan shortcode ini di widget.

en: Upgrade to Pro
id-ID: Tingkatkan ke Pro

en: Upgrade to Tag Groups Pro
id-ID: Tingkatkan ke Tag Groups Pro

en: Use it if a JavaScript error disables the filter menu. Note that it is still recommended to find out the cause of the error.
id-ID: Gunakan jika kesalahan JavaScript menonaktifkan menu filter. Perhatikan bahwa tetap disarankan untuk mencari tahu penyebab kesalahan tersebut.

en: Use jQuery.  (Default is on. Other plugins might override this setting.)
id-ID: Gunakan jQuery. (Default adalah aktif. Plugin lain mungkin menimpa pengaturan ini.)

en: Use this button to delete all tag groups and assignments. Your tags will not be changed. Check the checkbox to confirm.
id-ID: Gunakan tombol ini untuk menghapus semua grup tag dan penugasan. Tag Anda tidak akan diubah. Centang kotak untuk mengonfirmasi.

en: Use this button to export all Tag Groups settings and groups and all terms that are assigned to a group into files.
id-ID: Gunakan tombol ini untuk mengekspor semua pengaturan dan grup Grup Tag serta semua istilah yang ditugaskan ke grup ke dalam file.

en: Verbose logging is enabled with CM_DEBUG.
id-ID: Logging verbose diaktifkan dengan CM_DEBUG.

en: Verbose logging is off.
id-ID: Logging verbose dimatikan.

en: Verbose logging is on.
id-ID: Logging verbose aktif.

en: Version
id-ID: Versi

en: View Knowledge Base
id-ID: Lihat Basis Pengetahuan

en: WP Object Cache
id-ID: Cache Objek WP

en: We processed %d term.
id-ID: Kami memproses %d istilah.

en: We saved %d term.
id-ID: Kami menyimpan %d istilah.

en: Welcome to %s!
id-ID: Selamat datang di %s!

en: Well done!
id-ID: Kerja yang baik!

en: WooCommerce Attributes
id-ID: Atribut WooCommerce

en: WordPress Version
id-ID: Versi WordPress

en: Writing of the exported settings failed.
id-ID: Penulisan pengaturan yang diekspor gagal.

en: You can find these pages listed on your <a %s>Tag Groups home page</a>.
id-ID: Anda dapat menemukan halaman ini terdaftar di <a %s>halaman beranda Grup Tag</a> Anda.

en: You can import both files separately. Category hierarchy won't be saved. When you restore terms that were deleted, they receive new IDs and you must assign them to posts again. Exporting cannot substitute a backup.
id-ID: Anda dapat mengimpor kedua file secara terpisah. Hierarki kategori tidak akan disimpan. Ketika Anda mengembalikan istilah yang telah dihapus, mereka akan menerima ID baru dan Anda harus menugaskan mereka ke post lagi. Mengekspor tidak dapat menggantikan cadangan.

en: You can later make changes or fine-tune the details in the Tag Groups settings.
id-ID: Anda dapat melakukan perubahan atau menyempurnakan detail di pengaturan Grup Tag nanti.

en: You do not have permission to download this export file.
id-ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengunduh file ekspor ini.

en: You will find more options in the Tag Groups settings.
id-ID: Anda akan menemukan lebih banyak opsi di pengaturan Grup Tag.

en: You're using Tag Groups Free. The Pro version has more features and support. %1$sUpgrade to Pro%2$s
id-ID: Anda menggunakan Tag Groups Gratis. Versi Pro memiliki lebih banyak fitur dan dukungan. %1$sUpgrade ke Pro%2$s

en: Your settings and groups have been imported from the file %1$s (created with plugin version %2$s on %3$s).
id-ID: Pengaturan dan grup Anda telah diimpor dari file %1$s (dibuat dengan versi plugin %2$s pada %3$s).

en: Your settings has been saved.
id-ID: Pengaturan Anda telah disimpan.

en: Your settings have been saved.
id-ID: Pengaturan Anda telah disimpan.

en: Your settings/groups and your terms have been exported. Please download the resulting files with right-click or ctrl-click:
id-ID: Pengaturan/grup dan istilah Anda telah diekspor. Silakan unduh file hasilnya dengan klik kanan atau ctrl-klik:

en: Your terms have been imported from the file %1$s (created with plugin version %2$s on %3$s).
id-ID: Istilah Anda telah diimpor dari file %1$s (dibuat dengan versi plugin %2$s pada %3$s).

en: about
id-ID: tentang

en: accordion
id-ID: akordeon

en: alphabetical
id-ID: alfabetis

en: animated
id-ID: beranimasi

en: author
id-ID: penulis

en: backup
id-ID: cadangan

en: benchmarks
id-ID: tolok ukur

en: colors
id-ID: warna

en: contact
id-ID: kontak

en: date unknown
id-ID: tanggal tidak diketahui

en: delete groups
id-ID: hapus grup

en: error
id-ID: kesalahan

en: failed
id-ID: gagal

en: for the selected language
id-ID: untuk bahasa yang dipilih

en: getting started
id-ID: memulai

en: go to page:
id-ID: pergi ke halaman:

en: go to tag group administration
id-ID: masuk ke administrasi grup tag

en: group info
id-ID: info grup

en: help
id-ID: bantuan

en: ineffective
id-ID: tidak efektif

en: introduction
id-ID: pengantar

en: keep
id-ID: pertahankan

en: live block preview
id-ID: prabaca blok langsung

en: migrate
id-ID: migrasi

en: more groups
id-ID: lebih banyak grup

en: more information
id-ID: lebih banyak informasi

en: move down
id-ID: pindahkan ke bawah

en: move up
id-ID: pindahkan ke atas

en: new
id-ID: baru

en: next page
id-ID: halaman berikutnya

en: not assigned
id-ID: tidak ditugaskan

en: own theme
id-ID: Tema sendiri

en: passed
id-ID: lulus

en: post filter
id-ID: filter pos

en: post list
id-ID: daftar pos

en: posts
id-ID: pos

en: previous page
id-ID: halaman sebelumnya

en: problem
id-ID: masalah

en: reload
id-ID: muat ulang

en: remove
id-ID: hapus

en: remove data
id-ID: hapus data

en: remove plugin
id-ID: hapus plugin

en: sample
id-ID: contoh

en: searchable
id-ID: dapat dicari

en: sidebar widget
id-ID: widget sidebar

en: speed test
id-ID: uji kecepatan

en: tabs
id-ID: tab

en: tag cloud
id-ID: awan tag

en: tag description
id-ID: deskripsi tag

en: tag filter
id-ID: filter tag

en: tag groups
id-ID: kelompok tag

en: testing
id-ID: pengujian

en: translation
id-ID: terjemahan

en: troubleshooting
id-ID: pemecahan masalah

en: updates
id-ID: pembaruan

en: upgrade
id-ID: perbarui

en: use unfiltered_html filter
id-ID: gunakan filter unfiltered_html

en: version
id-ID: versi
