Tag Groups 2.1.2 - en to ja translation catalogue (328 entries)

en: %d option was added or changed.
ja: %d オプションが追加または変更されました。

en: %s created this sample page in the Setup Wizard of the <b>Tag Groups</b> plugin. You can safely edit and delete it or keep it for future reference.
ja: %sが<b>タググループ</b>プラグインのセットアップウィザードでこのサンプルページを作成しました。安全に編集および削除することができますし、将来の参考のために保持することもできます。

en: (1000x read, 100x write)
ja: (1000回読み取り, 100回書き込み)

en: (Not tested with right-to-left languages.)
ja: (右から左への言語ではテストされていません。)

en: (recommended)
ja: (推奨)

en: (show me the menu)
ja: (メニューを表示)

en: 18 Gutenberg Blocks
ja: 18 Gutenberg ブロック

en: 21 Shortcodes
ja: 21 ショートコード

en: <b>Please deselect taxonomies that you don't use. Using several taxonomies for the same post type or hierarchical taxonomies (like categories) is experimental and not supported.</b>
ja: <b>使用しない税onomiesの選択を解除してください。同じ投稿タイプまたは階層的な税onomies（カテゴリなど）に対して複数の税onomiesを使用することは実験的であり、サポートされていません。</b>

en: A new parent group with the label '%s' has been created at the bottom of the table!
ja: ラベル'%s'の新しい親グループがテーブルの下部に作成されました！

en: A new tag group with the label '%s' has been created!
ja: ラベル'%s'の新しいタググループが作成されました！

en: A tag group with the id %1$s and the label '%2$s' has been deleted.
ja: ID %1$s とラベル'%2$s'のタググループが削除されました。

en: A tag group with the label '%s' already exists, or the label has not changed. Please choose another one or go back.
ja: ラベル'%s'のタググループはすでに存在するか、ラベルが変更されていません。別のものを選択するか、戻ってください。

en: A tag group with the label '%s' already exists.
ja: ラベル'%s'のタググループはすでに存在します。

en: Accordion
ja: アコーディオン

en: Accordion Tag Cloud
ja: アコーディオンタグクラウド

en: Actions
ja: アクション

en: Active Taxonomies
ja: アクティブなTaxonomies

en: Active Theme
ja: アクティブテーマ

en: Add New Tag Group
ja: 新しいタググループを追加

en: Add a filter to the list of tags. Disable it here if it conflicts with other plugins or themes.
ja: タグのリストにフィルタを追加します。他のプラグインやテーマと競合する場合は、ここで無効にしてください。

en: Add a pull-down menu to the filters above the list of posts. If you filter posts by tag groups, then only items will be shown that have tags (terms) in that particular group. This feature can be turned off so that the menu won't obstruct your screen if you use a high number of groups. May not work with all taxonomies.
ja: 投稿リストの上にフィルタ用のプルダウンメニューを追加します。タググループで投稿をフィルタリングすると、その特定のグループにタグ（用語）がある項目のみが表示されます。この機能は、グループの数が多い場合にメニューが画面を妨げないようにオフにすることができます。すべてのタクソノミーで動作するわけではありません。

en: All Tag Groups features are available as Gutenberg blocks. You can also use shortcodes.
ja: すべてのタググループ機能はグーテンベルクブロックとして利用可能です。ショートコードも使用できます。

en: All groups have been deleted and assignments reset.
ja: すべてのグループが削除され、割り当てがリセットされました。

en: Alphabetical Tag Cloud
ja: アルファベット順タグクラウド

en: Alphabetical Tag Index
ja: アルファベット順タグインデックス

en: Always load shortcode scripts.
ja: ショートコードスクリプトを常にロードします。

en: Assign to
ja: 割り当てる

en: Back End
ja: バックエンド

en: Below you can import previously exported settings/groups or terms from a file.
ja: 以下から、以前にエクスポートした設定/グループまたは用語をファイルからインポートできます。

en: Benchmarks
ja: ベンチマーク

en: By default it returns a string with the html for a tabbed tag cloud.
ja: デフォルトでは、タブ付きタグクラウドのHTMLを含む文字列を返します。

en: By default the description appears in a tooltip when you hover the mouse over a tag in a tag cloud.
ja: デフォルトでは、説明はタグクラウドのタグにマウスをホバーするとツールチップに表示されます。

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Caching
ja: キャッシング

en: Change order
ja: 順序を変更

en: Checking the tag names
ja: タグ名の確認

en: Checking...
ja: 確認中...

en: Choose the taxonomies for which you want to use Tag Groups:
ja: タググループを使用したい税onomiesを選択してください：

en: Choose the taxonomies for which you want to use tag groups.
ja: タググループを使用したい分類を選択してください。

en: Click for more information
ja: 詳細情報をクリック

en: Click on the features for more information.
ja: 詳細情報は機能をクリックしてください。

en: Clicking will leave this page without saving.
ja: クリックすると、保存せずにこのページを離れます。

en: Collapsible tabs (toggle open/close).
ja: 折りたたみ可能なタブ（開閉の切り替え）。

en: Constants
ja: 定数

en: Continue
ja: 続行

en: Create
ja: 作成

en: Create a draft sample page with Gutenberg blocks.
ja: Gutenberg ブロックを使用してドラフトサンプルページを作成します。

en: Create a draft sample page with shortcodes.
ja: ショートコードを使用してドラフトサンプルページを作成します。

en: Create a new folder inside your <i>wp-content/uploads</i> folder (for example "my-theme") and copy there these two items.
ja: あなたの<i>wp-content/uploads</i>フォルダー内に新しいフォルダー（例えば「my-theme」）を作成し、これらの2つのアイテムをそこにコピーします。

en: Create a new group below.
ja: 以下に新しいグループを作成します。

en: Create sample groups:
ja: サンプルグループを作成：

en: Create sample tags in these groups:
ja: これらのグループにサンプルタグを作成：

en: Credits
ja: クレジット

en: Database
ja: データベース

en: Debug mode is off.
ja: デバッグモードはオフになっています。

en: Debug mode is on.
ja: デバッグモードがオンです。

en: Debugging
ja: デバッグ

en: Default Groups
ja: デフォルトグループ

en: Delete Groups
ja: グループを削除

en: Delete Settings and Groups
ja: 設定とグループを削除

en: Delete all groups and settings when uninstalling the plugin.
ja: プラグインをアンインストールする際に、すべてのグループと設定を削除します。

en: Delete this group.
ja: このグループを削除します。

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
ja: 詳細なドキュメントはプラグインのウェブサイトでも利用可能です。

en: Development News
ja: 開発ニュース

en: Display filter on the "Posts" screen.
ja: 「投稿」画面にフィルタを表示します。

en: Display filter on the "Tags" screen.
ja: 「タグ」画面にフィルタを表示します。

en: Display information about tag groups.
ja: タググループに関する情報を表示します。

en: Display the tags in a list with first letters as heading.
ja: 見出しとして最初の文字を用いたリストにタグを表示します。

en: Display the tags in a tabbed tag cloud.
ja: タブ付きのタグクラウドにタグを表示します。

en: Display the tags in an accordion.
ja: アコーディオンにタグを表示します。

en: Display the tags in lists under tag groups.
ja: タググループの下にリストでタグを表示します。

en: Display the tags in tabbed tag cloud with first letters as tabs.
ja: タブとして最初の文字を用いたタブ付きのタグクラウドにタグを表示します。

en: Do you really want to delete this tag group?
ja: このタググループを本当に削除しますか？

en: Don't load a theme.
ja: テーマを読み込まない。

en: Dynamic Post Filter
ja: 動的投稿フィルター

en: Edit
ja: 編集

en: Edit tag groups
ja: タググループを編集

en: Edit this item inline
ja: このアイテムをインラインで編集

en: Enable Tag Groups Public API Access
ja: タググループの公開APIアクセスを有効にする

en: Enable Terms Public API Access
ja: 用語の公開APIアクセスを有効にする

en: Enable public access to tag groups endpoint /wp-json/tag-groups/v1/groups/.
ja: タググループエンドポイント /wp-json/tag-groups/v1/groups/ への公開アクセスを有効にします。

en: Enable public access to terms endpoint /wp-json/tag-groups/v1/terms/.
ja: 用語エンドポイント /wp-json/tag-groups/v1/terms/ への公開アクセスを有効にします。

en: Enable shortcode in sidebar widgets (if not visible anyway).
ja: サイドバーウィジェットでショートコードを有効にします（いずれにしても表示されていない場合）。

en: Enhance the power of Tag Groups with the Pro version:
ja: Pro バージョンで Tag Groups の機能を強化します：

en: Enter the name of this new folder (for example "my-theme") below.
ja: この新しいフォルダーの名前（例えば「my-theme」）を下に入力してください。

en: Error parsing the file.
ja: ファイルの解析中にエラーが発生しました。

en: Error reading the file.
ja: ファイルの読み取り中にエラーが発生しました。

en: Error uploading the file.
ja: ファイルのアップロード中にエラーが発生しました。

en: Example
ja: 例

en: Export
ja: エクスポート

en: Export Files
ja: エクスポートファイル

en: Export/Import
ja: エクスポート/インポート

en: Feel free to abort the Setup Wizard any time and continue on your own path. You can also launch it again at a later time.
ja: いつでもセットアップウィザードを中止し、自分のペースで続行してください。後で再度起動することもできます。

en: Filesystem
ja: ファイルシステム

en: Filter by label
ja: ラベルでフィルタ

en: Filter by tag group
ja: タググループでフィルタリング

en: Filter off
ja: フィルターオフ

en: Filters
ja: フィルター

en: Finished!
ja: 完了しました！

en: First Aid
ja: 応急処置

en: First Sample Tag
ja: 最初のサンプルタグ

en: First Steps
ja: 初めのステップ

en: Fixing incorrect groups in term meta
ja: 用語メタの不正なグループの修正

en: Fixing incorrect tag groups
ja: 不正なタググループの修正

en: Front End
ja: フロントエンド

en: Further options
ja: さらにオプション

en: Go to the <span class="dashicons dashicons-tag"></span>&nbsp;Tag Groups <a %s>taxonomy settings</a> and <b>select the taxonomy</b> (tag type) of your tags. In most cases just leave the default: Tags (post_tag).
ja: <span class="dashicons dashicons-tag"></span>&nbsp;タググループの<a %s>taxonomy設定</a>に移動し、<b>タクソノミー</b>（タグタイプ）を選択してください。ほとんどの場合、デフォルトのままにしておいてください：タグ（post_tag）。

en: Go to the tag groups admin page and <b>create some groups</b>.
ja: タググループ管理ページに移動し、<b>いくつかのグループを作成</b>してください。

en: Go to your tags and <b>assign them to these groups</b>.
ja: あなたのタグに移動し、<b>これらのグループに割り当て</b>てください。

en: Group ID
ja: グループID

en: Group Information
ja: グループ情報

en: Group Statistics
ja: グループ統計

en: Groups
ja: グループ

en: Gutenberg
ja: グーテンベルク

en: Gutenberg block preview
ja: グーテンベルクブロックプレビュー

en: HTML in tag description:
ja: タグの説明にHTML：

en: Happy tagging!
ja: 楽しいタグ付けを！

en: Here you can choose a theme for the Tabbed Tag Cloud and the Accordion Tag Cloud.
ja: ここで、タブ付きタグクラウドとアコーディオンタグクラウドのテーマを選択できます。

en: Here you can turn off jQuery UI themes if your WordPress theme brings its own jQuery UI theme, in order to avoid conflicts.
ja: ここで、WordPressテーマが独自のjQuery UIテーマを持っている場合、衝突を避けるためにjQuery UIテーマをオフにできます。

en: Home
ja: ホーム

en: Home URL
ja: ホーム URL

en: I know what I am doing.
ja: 自分が何をしているのかは分かっています。

en: If the optional second parameter is set to 'true', the function returns a multidimensional array containing tag groups and tags.
ja: オプションの第二引数が'true'に設定されている場合、関数はタググループとタグを含む多次元配列を返します。

en: If you activate this option, we try to sync the groups across all language versions of a tag when you save it. Deactivate it to set groups independently.
ja: このオプションを有効にすると、保存時にタグのすべての言語バージョン間でグループを同期しようとします。グループを独立して設定するには、無効にしてください。

en: If you don't trust all users of your site, remove the HTML or use a plugin to give the unfiltered_html capability only to users you trust.
ja: サイトのすべてのユーザーを信頼しない場合は、HTMLを削除するか、信頼できるユーザーにのみunfiltered_html機能を与えるプラグインを使用してください。

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
ja: サポートが必要な場合や新しい機能リクエストがある場合は、お知らせください。

en: If you need to launch the Setup Wizard again, you can find it in the settings. Just enter "wizard" in the search field.
ja: セットアップウィザードを再度起動する必要がある場合は、設定で見つけることができます。検索フィールドに「wizard」と入力してください。

en: If you use a custom taxonomy, make sure that the attribute "Public" is set to "true" and "Hierarchical" to "false".
ja: カスタムtaxonomyを使用する場合は、属性「Public」が「true」に設定されていることと、「Hierarchical」が「false」に設定されていることを確認してください。

en: Import
ja: インポート

en: Import File
ja: インポートファイル

en: In most cases the default taxonomy <b>Tags (post_tag)</b> will do the job.
ja: ほとんどの場合、デフォルトの分類 <b>Tags (post_tag)</b> で問題ありません。

en: Info
ja: 情報

en: It is recommended to back up the database of your site before proceeding.
ja: 進む前に、サイトのデータベースをバックアップすることをお勧めします。

en: Keep groups of translations in sync
ja: 翻訳のグループを同期させる

en: Learn more <a %s>about debugging</a>.
ja: 詳しくは<a %s>デバッグについて</a>ご覧ください。

en: Licences
ja: ライセンス

en: Licenses
ja: ライセンス

en: Maintenance
ja: メンテナンス

en: Migrate
ja: 移行する

en: Migrate tags to the new format of Tag Groups.
ja: タグをタググループの新しい形式に移行します。

en: Migrating the term meta
ja: 用語メタの移行

en: Multilingual
ja: 多言語

en: Multiple Groups Per Tag
ja: タグごとの複数グループ

en: Need Tag Groups Support?
ja: タググループのサポートが必要ですか？

en: New themes can be created with the <a href="http://jqueryui.com/themeroller/" target="_blank">jQuery UI ThemeRoller</a>:
ja: 新しいテーマは<a href="http://jqueryui.com/themeroller/" target="_blank">jQuery UI ThemeRoller</a>を使用して作成できます：

en: Next Step
ja: 次のステップ

en: Nothing found
ja: 見つかりませんでした

en: Now go the Tag Group Administration.
ja: 今すぐタググループ管理に移動してください。

en: Now go to the <a %1$s>Tag Groups settings</a>, or visit the <a %2$s>documentation</a>.
ja: 今すぐ、<a %1$s>タググループの設定</a>に移動するか、<a %2$s>ドキュメント</a>を訪問してください。

en: Now you are ready to create your own tag groups. If you prefer to start out from a sample, we will create for you three groups and three tags. You can play around with them, rename or delete them.
ja: これで、自分のタググループを作成する準備が整いました。サンプルから始めたい場合は、3つのグループと3つのタグを作成します。それらで遊んだり、名前を変更したり、削除したりできます。

en: Number of assigned tags
ja: 割り当てられたタグの数

en: Number of changed items:
ja: 変更されたアイテムの数:

en: Number of processed items:
ja: 処理されたアイテムの数:

en: On the following pages we will guide you through the basic settings that you need for the most common features.
ja: 次のページでは、最も一般的な機能に必要な基本設定をガイドします。

en: On the next page ("Download Builder") you will need to select the version 1.12.x and the components "Widget", "Accordion" and "Tabs". Make sure that before downloading you enter at the bottom as "CSS Scope" <b>.tag-groups-cloud</b> (including the dot).
ja: 次のページ（「ダウンロードビルダー」）では、バージョン1.12.xと「ウィジェット」、「アコーディオン」、「タブ」を選択する必要があります。ダウンロードする前に、下部に「CSSスコープ」として<b>.tag-groups-cloud</b>（ドットを含む）を入力してください。

en: On the page "Theme Roller" you can customize all features or pick one set from the gallery. Finish with the "download" button.
ja: 「テーマロラー」ページでは、すべての機能をカスタマイズするか、ギャラリーから1つのセットを選択できます。「ダウンロード」ボタンで完了します。

en: Or click here if you prefer to do it on your own.
ja: または、自分で行いたい場合はここをクリックしてください。

en: Or go to the <a %1$s>Tag Groups settings</a> or visit the <a %2$s>documentation</a>.
ja: または、<a %1$s>タググループの設定</a>に移動するか、<a %2$s>ドキュメント</a>を訪問してください。

en: Or preview the sample page here.
ja: または、ここでサンプルページをプレビューします。

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Parent Group Level
ja: 親グループレベル

en: Permissions
ja: 権限

en: Please <a %s>click here to run the migration routines</a> to make sure we have migrated all tags.
ja: すべてのタグがマイグレーションされていることを確認するために、<a %s>ここをクリックしてマイグレーションルーチンを実行してください</a>。

en: Please find links to the documentation in the <a %s>Tag Groups settings</a>.
ja: <a %s>タググループ設定</a>にドキュメントへのリンクがありますのでご覧ください。

en: Please find the parameters in the <a %s>documentation</a>.
ja: パラメータは <a %s>ドキュメント</a> に記載されています。

en: Please import the settings before the terms.
ja: 用語の前に設定をインポートしてください。

en: Please keep in mind that the tag assignments cannot be recovered by the export/import function.
ja: タグの割り当ては、エクスポート/インポート機能によって復元できないことに注意してください。

en: Please select one of the languages above to see the correct tag groups!
ja: 正しいタググループを表示するには、上記の言語のいずれかを選択してください！

en: Please stay on this page until all processes have finished.
ja: すべてのプロセスが終了するまで、このページにとどまってください。

en: Please upgrade WordPress and then try again.
ja: WordPress をアップグレードしてから、もう一度お試しください。

en: Please visit <a %1$s>%2$s</a>.
ja: リンクを訪れてください <a %1$s>%2$s</a>。

en: Post List
ja: 投稿リスト

en: Post Tags in Groups
ja: グループ内の投稿タグ

en: Quick&nbsp;Edit
ja: クイック&nbsp;編集

en: Read more
ja: 詳しく読む

en: Request Support
ja: サポートをリクエスト

en: Reset
ja: リセット

en: Reset Tag Filter
ja: タグフィルターをリセット

en: Reset the filter on the tags page to show all tags.
ja: タグページでフィルターをリセットしてすべてのタグを表示します。

en: Running the maintenance can solve issues that you encounter during filtering by tag groups.
ja: メンテナンスを実行することで、タググループによるフィルタリング中に発生する問題を解決できます。

en: Sample Content
ja: サンプルコンテンツ

en: Sample Group A
ja: サンプルグループA

en: Sample Group B
ja: サンプルグループB

en: Sample Group C
ja: サンプルグループC

en: Save Settings
ja: 設定を保存

en: Save Taxonomies
ja: Taxonomiesを保存

en: Save Theme Options
ja: テーマオプションを保存

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Search for setting pages. Type a space to show all settings.
ja: 設定ページを検索します。すべての設定を表示するにはスペースを入力してください。

en: Search for settings
ja: 設定を検索

en: Second Sample Tag
ja: 第二サンプルタグ

en: Server
ja: サーバー

en: Settings
ja: 設定

en: Setup Wizard
ja: セットアップウィザード

en: Shortcodes
ja: ショートコード

en: Show hierarchical taxonomies. Not all Tag Groups features will work with these taxonomies.
ja: 階層的taxonomiesを表示します。すべてのTag Groups機能がこれらのtaxonomiesで動作するわけではありません。

en: Show posts
ja: 投稿を表示

en: Show tags
ja: タグを表示

en: Show the Response
ja: 応答を表示

en: Shuffle Box
ja: シャッフルボックス

en: Simple Tag Cloud
ja: シンプルタグクラウド

en: Site URL
ja: サイト URL

en: Some blocks can show an approximate preview in the Gutenberg editor. If you deactivate this option, then all blocks will show a static icon with text.
ja: 一部のブロックは、グーテンベルクエディターでおおよそのプレビューを表示できます。このオプションを無効にすると、すべてのブロックはテキスト付きの静的アイコンを表示します。

en: Sorting groups in term meta
ja: 用語メタのグループの並べ替え

en: Start
ja: 開始

en: Start the Setup Wizard
ja: セットアップウィザードを開始

en: System Information
ja: システム情報

en: Tabbed Tag Cloud
ja: タブ付きタグクラウド

en: Table Tag Cloud
ja: テーブルタグクラウド

en: Tabs triggered by hovering mouse pointer (without clicking).
ja: マウスポインタをホバーすることでトリガーされるタブ（クリックなし）。

en: Tag Cloud Search
ja: タグクラウド検索

en: Tag Group Admin
ja: タググループ管理

en: Tag Group Administration
ja: タググループ管理

en: Tag Group name
ja: タググループ名

en: Tag Groups
ja: Tag-Groups

en: Tag Groups Pro
ja: タググループプロ

en: Tag Groups Setup Wizard
ja: タググループセットアップウィザード

en: Tag Groups allows you to organize your WordPress taxonomy terms and show them in clouds, tabs, accordions, tables, lists and much more.
ja: Tag-Groupsを使用すると、WordPressのタクソノミー用語を整理し、クラウド、タブ、アコーディオン、テーブル、リストなどで表示できます。

en: Tag List
ja: タグリスト

en: Tag Meta Box
ja: タグメタボックス

en: Tag groups pro only
ja: タググループプロのみ

en: Taxonomies
ja: タクソノミー

en: Thanks for using Tag Groups | %1$sTaxoPress.com%2$s | Version %3$s
ja: Tag Groupsをご利用いただきありがとうございます | %1$sTaxoPress.com%2$s | バージョン %3$s

en: The default texonomy is <b>Tags (post_tag)</b>. Please note that the tag clouds might not work with all taxonomies and that some taxonomies listed here may not be accessible in the admin backend. If you don't understand what is going on here, just leave the default.
ja: デフォルトのテクソノミーは <b>Tags (post_tag)</b> です。タグクラウドがすべての税onomiesで機能しない可能性があり、ここに記載されている一部の税onomiesは管理バックエンドでアクセスできない場合があります。ここで何が起こっているのかわからない場合は、デフォルトのままにしてください。

en: The export download link is invalid or has expired. Please run the export again.
ja: エクスポートダウンロードリンクが無効または期限切れです。もう一度エクスポートを実行してください。

en: The filter on the tags page has been reset to show all tags.
ja: タグページのフィルターがリセットされ、すべてのタグが表示されるようになりました。

en: The following blocks use a variety of parameters so that you can get an idea of the options. Feel free to generate a new sample page with more features after upgrading the plugin.
ja: 以下のブロックはさまざまなパラメータを使用しており、オプションのアイデアを得ることができます。プラグインをアップグレードした後、より多くの機能を持つ新しいサンプルページを自由に生成してください。

en: The following shortcodes use a variety of parameters so that you can get an idea of the options. Feel free to generate a new sample page with more features after upgrading the plugin.
ja: 以下のショートコードはさまざまなパラメータを使用しており、オプションのアイデアを得ることができます。プラグインをアップグレードした後、より多くの機能を持つ新しいサンプルページを自由に生成してください。

en: The following terms cannot be used:
ja: 次の用語は使用できません：

en: The free Tag Groups plugin cannot be active together with Tag Groups Pro.
ja: 無料のタググループプラグインは、Tag Groups Proと同時にアクティブにすることはできません。

en: The function <b>tag_groups_cloud</b> accepts the same parameters as the [tag_groups_cloud] shortcode, except for those that determine tabs and styling.
ja: <b>tag_groups_cloud</b> 関数は、[tag_groups_cloud] ショートコードと同じパラメータを受け入れますが、タブとスタイリングを決定するものは除きます。

en: The group info of %d term was updated.
ja: %d 用語のグループ情報が更新されました。

en: The groups have been sorted alphabetically.
ja: グループはアルファベット順にソートされました。

en: The label cannot be empty.
ja: ラベルは空にできません。

en: The plugin %1$s requires WordPress %2$s to function properly.
ja: プラグイン %1$s は、適切に機能するために WordPress %2$s を必要とします。

en: The plugin automatically migrates tags to the new format and tries to keep track of changes. There may, however, be cases where other components made unnoticed changes. You might also need to manually migrate tags after you enabled a taxonomy that already contained untracked tags.
ja: プラグインは自動的にタグを新しい形式に移行し、変更を追跡しようとします。ただし、他のコンポーネントが気づかれない変更を行った場合があるかもしれません。また、追跡されていないタグを含む分類法を有効にした後に、手動でタグを移行する必要があるかもしれません。

en: The plugin is ready for use. If you need some assistance, we can walk you through the basic steps.
ja: プラグインは使用準備が整いました。サポートが必要な場合は、基本的な手順を案内できます。

en: The requested export file has expired. Please run the export again.
ja: 要求されたエクスポートファイルの期限が切れました。もう一度エクスポートを実行してください。

en: The tag group with the label '%s' has been saved!
ja: ラベル'%s'のタググループが保存されました！

en: The term has been removed from all groups.
ja: その用語はすべてのグループから削除されました。

en: The wizard will offer more options after upgrading to premium.
ja: プレミアムにアップグレードすると、ウィザードはさらに多くのオプションを提供します。

en: Themes and Appearance
ja: テーマと外観

en: Then you unpack the downloaded zip file. You will need the "images" folder and the "jquery-ui.theme.min.css" file.
ja: 次に、ダウンロードしたZIPファイルを解凍します。「images」フォルダーと「jquery-ui.theme.min.css」ファイルが必要になります。

en: There have been errors.
ja: エラーが発生しました。

en: Third Sample Tag
ja: 第三サンプルタグ

en: This page was created while you had the Gutenberg editor enabled. Therefore the features only display while Gutenberg is active.
ja: このページは、Gutenbergエディターが有効になっているときに作成されました。したがって、機能はGutenbergがアクティブな間のみ表示されます。

en: To see the post type, hover your mouse over the option.
ja: 投稿タイプを表示するには、オプションの上にマウスを置いてください。

en: Toggle Post Filter
ja: 投稿フィルターの切り替え

en: Transients
ja: 一時的データ

en: Turn off
ja: オフにする

en: Turn off to load the scripts only on posts and pages where a shortcode appears.
ja: ショートコードが表示される投稿やページでのみスクリプトをロードするにはオフにします。

en: Turn on
ja: オンにする

en: Turn on if you use these shortcodes in widgets.
ja: ウィジェットでこれらのショートコードを使用する場合はオンにします。

en: Upgrade to Pro
ja: Pro にアップグレード

en: Upgrade to Tag Groups Pro
ja: Tag Groups Pro にアップグレード

en: Use it if a JavaScript error disables the filter menu. Note that it is still recommended to find out the cause of the error.
ja: JavaScriptエラーでフィルターメニューが無効になった場合は、これを使用してください。ただし、エラーの原因を突き止めることをお勧めします。

en: Use jQuery.  (Default is on. Other plugins might override this setting.)
ja: jQueryを使用します。（デフォルトはオンです。他のプラグインがこの設定を上書きする可能性があります。）

en: Use this button to delete all tag groups and assignments. Your tags will not be changed. Check the checkbox to confirm.
ja: このボタンを使用して、すべてのタググループと割り当てを削除します。あなたのタグは変更されません。確認するにはチェックボックスにチェックを入れてください。

en: Use this button to export all Tag Groups settings and groups and all terms that are assigned to a group into files.
ja: このボタンを使用して、すべてのTag Groups設定とグループ、およびグループに割り当てられたすべての用語をファイルにエクスポートします。

en: Verbose logging is enabled with CM_DEBUG.
ja: CM_DEBUGで詳細ログが有効になっています。

en: Verbose logging is off.
ja: 詳細ログがオフになっています。

en: Verbose logging is on.
ja: 詳細ログがオンになっています。

en: Version
ja: バージョン

en: View Knowledge Base
ja: ナレッジベースを表示

en: WP Object Cache
ja: WP オブジェクトキャッシュ

en: We processed %d term.
ja: %d 用語を処理しました。

en: We saved %d term.
ja: %d 用語を保存しました。

en: Welcome to %s!
ja: ようこそ %s！

en: Well done!
ja: よくできました!

en: WooCommerce Attributes
ja: WooCommerce属性

en: WordPress Version
ja: WordPress バージョン

en: Writing of the exported settings failed.
ja: エクスポートされた設定の書き込みに失敗しました。

en: You can find these pages listed on your <a %s>Tag Groups home page</a>.
ja: これらのページは、あなたの<a %s>タググループのホームページ</a>にリストされています。

en: You can import both files separately. Category hierarchy won't be saved. When you restore terms that were deleted, they receive new IDs and you must assign them to posts again. Exporting cannot substitute a backup.
ja: 両方のファイルを別々にインポートできます。カテゴリ階層は保存されません。削除された用語を復元すると、新しいIDが割り当てられ、再度投稿に割り当てる必要があります。エクスポートはバックアップの代わりにはなりません。

en: You can later make changes or fine-tune the details in the Tag Groups settings.
ja: 後で、タググループ設定で変更や詳細の微調整を行うことができます。

en: You do not have permission to download this export file.
ja: このエクスポートファイルをダウンロードする権限がありません。

en: You will find more options in the Tag Groups settings.
ja: タググループ設定でさらに多くのオプションを見つけることができます。

en: You're using Tag Groups Free. The Pro version has more features and support. %1$sUpgrade to Pro%2$s
ja: Tag Groups Freeをご利用中です。Proバージョンにはより多くの機能とサポートがあります。 %1$sProにアップグレード%2$s

en: Your settings and groups have been imported from the file %1$s (created with plugin version %2$s on %3$s).
ja: 設定とグループはファイル %1$s からインポートされました（プラグインバージョン %2$s で %3$s に作成されました）。

en: Your settings has been saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Your settings have been saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Your settings/groups and your terms have been exported. Please download the resulting files with right-click or ctrl-click:
ja: 設定/グループと用語がエクスポートされました。右クリックまたはctrlクリックで結果ファイルをダウンロードしてください：

en: Your terms have been imported from the file %1$s (created with plugin version %2$s on %3$s).
ja: 用語はファイル %1$s からインポートされました（プラグインバージョン %2$s で %3$s に作成されました）。

en: about
ja: について

en: animated
ja: アニメーション

en: author
ja: 著者

en: benchmarks
ja: ベンチマーク

en: blog
ja: ブログ

en: contact
ja: 連絡先

en: date unknown
ja: 日付不明

en: error
ja: エラー

en: failed
ja: 失敗

en: filter
ja: フィルター

en: for the selected language
ja: 選択した言語用

en: getting started
ja: はじめに

en: go to page:
ja: ページに移動：

en: go to tag group administration
ja: タググループ管理に移動

en: help
ja: ヘルプ

en: ineffective
ja: 無効

en: introduction
ja: 紹介

en: keep
ja: 保持

en: label
ja: ラベル

en: live block preview
ja: ライブブロックプレビュー

en: migrate
ja: 移行

en: more groups
ja: もっとグループ

en: more information
ja: 詳細情報

en: move down
ja: 下に移動

en: move up
ja: 上に移動

en: new
ja: 新規

en: next page
ja: 次のページ

en: not assigned
ja: 未割り当て

en: own theme
ja: 独自のテーマ

en: passed
ja: 合格

en: posts
ja: 投稿

en: previous page
ja: 前のページ

en: problem
ja: 問題

en: reload
ja: 再読み込み

en: remove
ja: 削除

en: sample
ja: サンプル

en: searchable
ja: 検索可能

en: speed test
ja: スピードテスト

en: testing
ja: テスト中

en: translation
ja: 翻訳

en: updates
ja: 更新

en: upgrade
ja: アップグレード

en: use unfiltered_html filter
ja: unfiltered_html フィルターを使用

en: version
ja: バージョン
