SureCookie 0.0.1-beta.3 - en to sv translation catalogue (969 entries)

note: Description of the plugin
en: Real cookie consent for WordPress. Browser-based scanning, smart categorization, strict script blocking, and consent logs stored in your database.
sv: Verkligt cookie-samtycke för WordPress. Webbläsarbaserad skanning, smart kategorisering, strikt skriptblockering och samtyckesloggar lagrade i din databas.

en: Dashboard
sv: Instrumentpanel

en: Cookie Manager
sv: Cookiehanterare

en: Settings
sv: Inställningar

en: Logs
sv: Loggar

en: Learn
sv: Lär dig

en: You don't have access to this page.
sv: Du har inte tillgång till denna sida.

en: Upgrade
sv: Uppgradera

en: Onboarding
sv: Introduktion

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
sv: Du har inte tillräckliga behörigheter för att komma åt denna sida.

en: A simple yet powerful way to create modern forms for your website.
sv: Ett enkelt men kraftfullt sätt att skapa moderna formulär för din webbplats.

en: WordPress emails often go missing or land in spam because web hosts aren’t built for reliable delivery. SureMail fixes this by connecting to trusted SMTP services, so your emails reach inboxes, no more lost messages or frustrated customers.
sv: WordPress-e-post försvinner ofta eller hamnar i skräppost eftersom webbhotell inte är byggda för pålitlig leverans. SureMail löser detta genom att ansluta till betrodda SMTP-tjänster, så att dina e-postmeddelanden når inkorgar, inga fler förlorade meddelanden eller frustrerade kunder.

en: The Spectra extends the Gutenberg functionality with several unique and feature-rich blocks that help build websites faster.
sv: Spectra utökar Gutenberg-funktionaliteten med flera unika och funktionsrika block som hjälper till att bygga webbplatser snabbare.

en: If SureCookie has been helpful, would you mind taking a moment to leave a 5-star review on WordPress.org?
sv: Om SureCookie har varit till hjälp, skulle du kunna ta en stund att lämna en 5-stjärnig recension på WordPress.org?

en: Rate SureCookie
sv: Betygsätt SureCookie

en: Maybe later
sv: Kanske senare

en: I already did
sv: Jag har redan gjort det

en: You don't have access to do this.
sv: Du har inte tillgång att göra detta.

en: Security check failed. Please refresh the page and try again.
sv: Säkerhetskontrollen misslyckades. Vänligen uppdatera sidan och försök igen.

en: Your session expired. Please refresh the page and try again.
sv: Din session har gått ut. Vänligen uppdatera sidan och försök igen.

en: Search by IP address or Session ID
sv: Sök efter IP-adress eller sessions-ID

en: Request origin could not be verified.
sv: Begärans ursprung kunde inte verifieras.

en: Request origin is not allowed.
sv: Begärans ursprung är inte tillåtet.

en: Consent logs retrieved successfully.
sv: Samtyckesloggar hämtades framgångsrikt.

en: Consent processed successfully (logging disabled)
sv: Samtycke behandlades framgångsrikt (loggning inaktiverad)

en: Too many requests. Please try again later.
sv: För många förfrågningar. Vänligen försök igen senare.

en: Preferences should not be empty.
sv: Preferenser får inte vara tomma.

en: Preferences data is too large.
sv: Preferensdata är för stor.

en: Invalid preferences format.
sv: Ogiltigt preferensformat.

en: Session ID is required.
sv: Sessions-ID krävs.

en: Accept All is not enabled for this site.
sv: Acceptera alla är inte aktiverat för denna webbplats.

en: Consent saved successfully.
sv: Samtycke sparades framgångsrikt.

en: Failed to save consent.
sv: Misslyckades med att spara samtycke.

en: Invalid log ID
sv: Ogiltigt logg-ID

en: Log not found.
sv: Logg hittades inte.

en: Log details retrieved successfully.
sv: Loggdetaljer hämtades framgångsrikt.

en: Invalid log IDs
sv: Ogiltiga logg-ID:n

en: Failed to delete logs.
sv: Misslyckades med att ta bort loggar.

note: translators: %d: number of logs deleted
en: %d log(s) deleted successfully.
sv: %d logg(ar) borttagna framgångsrikt.

en: Log deleted successfully.
sv: Logg borttagen framgångsrikt.

en: Failed to delete log.
sv: Misslyckades med att ta bort logg.

en: All logs deleted successfully.
sv: Alla loggar borttagna framgångsrikt.

en: Failed to create category:
sv: Misslyckades med att skapa kategori:

en: Failed to update category:
sv: Misslyckades med att uppdatera kategori:

en: Failed to delete category:
sv: Misslyckades med att ta bort kategori:

en: Failed to create custom cookie:
sv: Misslyckades med att skapa anpassad cookie:

en: Failed to update custom cookie:
sv: Misslyckades med att uppdatera anpassad cookie:

en: Failed to delete custom cookie:
sv: Misslyckades med att ta bort anpassad cookie:

en: Failed to update cookie category:
sv: Misslyckades med att uppdatera cookie-kategori:

en: Onboarding data saved successfully.
sv: Onboarding-data sparades framgångsrikt.

en: Onboarding is already marked as complete.
sv: Onboarding är redan markerad som slutförd.

en: Onboarding marked as complete.
sv: Onboarding markerad som slutförd.

en: Promotional plugins data retrieved.
sv: Data för kampanjtillägg hämtades.

en: You don't have permission to activate plugins.
sv: Du har inte behörighet att aktivera tillägg.

en: Plugin not found.
sv: Tillägg hittades inte.

en: Plugin activated successfully.
sv: Tillägg aktiverades framgångsrikt.

en: You don't have permission to deactivate plugins.
sv: Du har inte behörighet att inaktivera tillägg.

en: Plugin is already inactive.
sv: Tillägget är redan inaktivt.

en: Plugin deactivated successfully.
sv: Tillägg inaktiverades framgångsrikt.

en: Conflicting plugins retrieved.
sv: Konflikterande tillägg hämtades.

en: Post not found.
sv: Inlägg hittades inte.

en: Scanned history retrieved successfully.
sv: Skannad historik hämtades framgångsrikt.

en: Scanned resources retrieved successfully.
sv: Skannade resurser hämtades framgångsrikt.

en: No data found
sv: Ingen data hittades

en: Settings updated
sv: Inställningar uppdaterade

en: Essential Cookies
sv: Nödvändiga cookies

en: Required for basic website functionality.
sv: Krävs för grundläggande webbplatsfunktionalitet.

en: Functional Cookies
sv: Funktionella cookies

en: Enable features like saved preferences and personalized content.
sv: Aktiverar funktioner som sparade preferenser och personligt innehåll.

en: Analytics Cookies
sv: Analyscookies

en: Help us understand how visitors use our site so we can improve it.
sv: Hjälp oss att förstå hur besökare använder vår webbplats så att vi kan förbättra den.

en: Marketing Cookies
sv: Marknadsföringscookies

en: Used to show you relevant ads based on your interests.
sv: Används för att visa dig relevanta annonser baserade på dina intressen.

en: Uncategorized Cookies
sv: Okategoriserade cookies

en: Cookies that haven't been categorized yet.
sv: Cookies som ännu inte har kategoriserats.

en: days
sv: dagar

en: Stores the user's cookie consent preferences.
sv: Sparar användarens samtyckesinställningar för cookies.

en: 1 year
sv: 1 år

en: Tracks consent log sessions for audit purposes.
sv: Spårar samtyckesloggsessioner för revisionsändamål.

en: Authentication is already completed.
sv: Autentisering är redan slutförd.

en: Could not generate secure auth key.
sv: Kunde inte generera säker autentiseringsnyckel.

en: Failed to encode the token data.
sv: Misslyckades med att koda token-data.

en: Invalid flow identifier.
sv: Ogiltigt flödes-ID.

en: Failed to decode the access key.
sv: Misslyckades med att avkoda åtkomstnyckeln.

en: Invalid data format.
sv: Ogiltigt dataformat.

en: Failed to decrypt the access key.
sv: Misslyckades med att dekryptera åtkomstnyckeln.

en: Failed to json decode the decrypted data.
sv: Misslyckades med att json-avkoda de dekrypterade data.

en: No user email found in the decrypted data.
sv: Ingen användar-e-post hittades i de dekrypterade data.

en: Cookie Policy page already exists.
sv: Cookie Policy-sidan finns redan.

en: Cookie Policy page created successfully.
sv: Cookie Policy-sidan skapades framgångsrikt.

note: translators: %s: site name.
en: This Cookie Policy explains how %s uses cookies and similar tracking technologies when you visit our website. It describes what these technologies are, why we use them, and your rights to control our use of them.
sv: Denna Cookie Policy förklarar hur %s använder cookies och liknande spårningstekniker när du besöker vår webbplats. Den beskriver vad dessa tekniker är, varför vi använder dem och dina rättigheter att kontrollera vår användning av dem.

en: What Are Cookies
sv: Vad är cookies

en: Cookies are small text files that are stored on your computer or mobile device when you visit a website. They are widely used to make websites work more efficiently, provide a better browsing experience, and supply information to the owners of the site. Cookies can be "persistent" or "session" cookies. Persistent cookies remain on your device for a set period or until you delete them, while session cookies are deleted as soon as you close your web browser.
sv: Cookies är små textfiler som lagras på din dator eller mobila enhet när du besöker en webbplats. De används i stor utsträckning för att få webbplatser att fungera mer effektivt, ge en bättre surfupplevelse och förse webbplatsens ägare med information. Cookies kan vara "persistenta" eller "sessionscookies". Persistenta cookies finns kvar på din enhet under en bestämd tid eller tills du tar bort dem, medan sessionscookies tas bort så snart du stänger din webbläsare.

en: In addition to cookies, we may also use similar technologies such as pixel tags, web beacons, and local storage to collect and store information. These technologies work in a similar way to cookies and allow us to monitor and improve our website and your experience of it.
sv: Utöver cookies kan vi även använda liknande teknologier såsom pixel-taggar, web beacon och lokal lagring för att samla in och lagra information. Dessa teknologier fungerar på ett liknande sätt som cookies och gör det möjligt för oss att övervaka och förbättra vår webbplats och din upplevelse av den.

en: Types of Cookies We Use
sv: Typer av cookies vi använder

en: We use different types of cookies for various reasons. The table below provides detailed information about the cookies we use, organized by category, including the name of each cookie, its purpose, duration, and the domain it belongs to. Some cookies are essential for the website to function properly, while others help us understand how visitors interact with our site, remember your preferences, or deliver relevant advertising.
sv: Vi använder olika typer av cookies av olika anledningar. Tabellen nedan ger detaljerad information om de cookies vi använder, organiserade efter kategori, inklusive namnet på varje cookie, dess syfte, varaktighet och domän den tillhör. Vissa cookies är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera korrekt, medan andra hjälper oss att förstå hur besökare interagerar med vår sida, komma ihåg dina preferenser eller leverera relevant reklam.

en: How to Manage Your Cookie Preferences
sv: Hur du hanterar dina cookie-inställningar

en: When you first visit our website, you will be shown a cookie consent banner that allows you to accept or decline non-essential cookies. You can change your preferences at any time by clicking the cookie preferences option available on our website. Essential cookies cannot be disabled as they are necessary for the basic functioning of the website.
sv: När du först besöker vår webbplats visas en banner för cookie-samtycke som låter dig acceptera eller avvisa icke-nödvändiga cookies. Du kan ändra dina inställningar när som helst genom att klicka på alternativet för cookie-inställningar som finns på vår webbplats. Nödvändiga cookies kan inte inaktiveras eftersom de är nödvändiga för webbplatsens grundläggande funktion.

en: Please note that restricting cookies may impact your experience of the website, as some features and services may not function properly without certain cookies enabled.
sv: Observera att begränsning av cookies kan påverka din upplevelse av webbplatsen, eftersom vissa funktioner och tjänster kanske inte fungerar korrekt utan vissa cookies aktiverade.

en: How to Control Cookies in Your Browser
sv: Hur du kontrollerar cookies i din webbläsare

en: Most web browsers allow you to manage your cookie preferences through their settings. You can set your browser to refuse cookies, delete existing cookies, or alert you when a cookie is being set. The steps to manage cookies vary by browser. Below are general instructions for the most common browsers.
sv: De flesta webbläsare låter dig hantera dina cookie-inställningar via deras inställningar. Du kan ställa in din webbläsare att neka cookies, ta bort befintliga cookies eller varna dig när en cookie sätts. Stegen för att hantera cookies varierar mellan webbläsare. Nedan följer allmänna instruktioner för de vanligaste webbläsarna.

en: Google Chrome: Open Settings, go to Privacy and Security, then click on Cookies and other site data. From there, you can block third-party cookies, clear cookies when you close the browser, or block all cookies.
sv: Google Chrome: Öppna Inställningar, gå till Sekretess och säkerhet, klicka sedan på Cookies och annan webbplatsdata. Därifrån kan du blockera tredjepartscookies, rensa cookies när du stänger webbläsaren eller blockera alla cookies.

en: Mozilla Firefox: Open Settings, go to Privacy and Security, and under Cookies and Site Data you can manage how Firefox handles cookies including clearing data and managing exceptions.
sv: Mozilla Firefox: Öppna Inställningar, gå till Sekretess och säkerhet, och under Cookies och webbplatsdata kan du hantera hur Firefox hanterar cookies inklusive att rensa data och hantera undantag.

en: Safari: Open Preferences, go to the Privacy tab, and configure your cookie blocking preferences. Safari also offers an option to prevent cross-site tracking.
sv: Safari: Öppna Inställningar, gå till fliken Integritet och konfigurera dina inställningar för blockering av cookies. Safari erbjuder också ett alternativ för att förhindra spårning över flera webbplatser.

en: Microsoft Edge: Open Settings, go to Privacy, Search, and Services. Under the Cookies section, you can choose to block third-party cookies or all cookies and manage cookie exceptions.
sv: Microsoft Edge: Öppna Inställningar, gå till Integritet, Sökning och Tjänster. Under avsnittet Cookies kan du välja att blockera tredjepartscookies eller alla cookies samt hantera undantag för cookies.

en: Consequences of Disabling Cookies
sv: Konsekvenser av att inaktivera cookies

en: If you choose to disable or decline cookies, some parts of this website may not function as intended. For example, you may not be able to log in, your preferences may not be saved between visits, and certain interactive features may be limited. Disabling essential cookies may make it impossible to use some or all of the services provided through this website.
sv: Om du väljer att inaktivera eller avvisa cookies kan vissa delar av denna webbplats sluta fungera som avsett. Till exempel kan du inte kunna logga in, dina inställningar kanske inte sparas mellan besök, och vissa interaktiva funktioner kan vara begränsade. Att inaktivera nödvändiga cookies kan göra det omöjligt att använda vissa eller alla tjänster som tillhandahålls via denna webbplats.

en: Disabling analytics or marketing cookies will not affect the core functionality of the website, but it may limit our ability to improve the website based on user behavior or to provide you with personalized content and advertisements.
sv: Att inaktivera analys- eller marknadsföringscookies påverkar inte webbplatsens grundläggande funktionalitet, men det kan begränsa vår förmåga att förbättra webbplatsen baserat på användarbeteende eller att erbjuda dig personligt anpassat innehåll och annonser.

en: Changes to This Cookie Policy
sv: Ändringar i denna cookiepolicy

en: We may update this Cookie Policy from time to time to reflect changes in technology, legislation, our business operations, or any other reason we determine is necessary or appropriate. Any changes will be posted on this page with an updated revision date. We encourage you to review this Cookie Policy periodically to stay informed about how we are using cookies.
sv: Vi kan uppdatera denna cookiepolicy från tid till annan för att återspegla förändringar i teknik, lagstiftning, vår verksamhet eller av andra skäl som vi bedömer nödvändiga eller lämpliga. Eventuella ändringar kommer att publiceras på denna sida med ett uppdaterat revisionsdatum. Vi uppmuntrar dig att regelbundet granska denna cookiepolicy för att hålla dig informerad om hur vi använder cookies.

en: Contact Us
sv: Kontakta oss

en: If you have any questions or concerns about this Cookie Policy or our use of cookies, please contact us at:
sv: Om du har några frågor eller funderingar kring denna cookiepolicy eller vår användning av cookies, vänligen kontakta oss på:

en: [Your Company Name], [Your Address], [your-email@example.com]
sv: [Ditt företagsnamn], [Din adress], [din-e-post@example.com]

en: Table of Contents
sv: Innehållsförteckning

en: Cookie Name
sv: Cookie-namn

en: Purpose
sv: Syfte

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Domain
sv: Domän

note: translators: %s: formatted date string.
en: Last updated: %s
sv: Senast uppdaterad: %s

en: This website
sv: Denna webbplats

en: Google Site Kit's Consent Mode is active. Please disable it in Site Kit settings to use SureCookie's implementation.
sv: Google Site Kits samtyckesläge är aktivt. Vänligen inaktivera det i Site Kit-inställningarna för att använda SureCookies implementation.

en: Invalid type provided.
sv: Ogiltig typ angiven.

en: Could not disable the nudge. Please try again.
sv: Kunde inte inaktivera påminnelsen. Vänligen försök igen.

note: translators: %s: nudge type
en: "%s" has been disabled.
sv: "%s" har inaktiverats.

note: translators: %s: Service name (e.g., YouTube, Google Maps)
en: This content is blocked because it requires %s cookies.
sv: Detta innehåll är blockerat eftersom det kräver %s-cookies.

en: Accept & Load
sv: Acceptera & Ladda

en: Scan cancelled successfully.
sv: Skanning avbröts framgångsrikt.

en: No active scan to cancel.
sv: Ingen aktiv skanning att avbryta.

en: A scan is already in progress. Please wait for it to complete.
sv: En skanning pågår redan. Vänligen vänta tills den är klar.

en: No pages selected for scanning.
sv: Inga sidor valda för skanning.

en: Failed to start scan.
sv: Misslyckades med att starta skanning.

en: Cookie scan has been initiated.
sv: Cookie-skanning har påbörjats.

en: The scan is running. You will be notified when it completes.
sv: Skanningen pågår. Du kommer att meddelas när den är klar.

note: translators: %s: Error message
en: Failed to start site scanner: %s
sv: Misslyckades med att starta webbplatsskannern: %s

en: Starting site scan (triggered by user).
sv: Startar webbplatsskanning (utlöst av användare).

note: translators: %d: Number of pages
en: Pages selected: %d.
sv: Valda sidor: %d.

en: Sending scan request…
sv: Skickar skanningsförfrågan…

en: Scan already in progress. Skipping.
sv: Skanning pågår redan. Hoppar över.

en: Scan started successfully.
sv: Skanning startade framgångsrikt.

note: translators: %s: Group ID
en: Group ID: %s
sv: Grupp-ID: %s

en: Checking scan progress…
sv: Kontrollerar skanningsframsteg…

en: Scan failed.
sv: Skanning misslyckades.

en: No active scan.
sv: Ingen aktiv skanning.

en: Scan in progress...
sv: Skanning pågår...

en: Scan cancelled by user.
sv: Skanning avbruten av användare.

en: Every 1 Minute (SureCookie Polling)
sv: Varje 1 minut (SureCookie Polling)

en: Cookie scanning is not available for localhost or development sites. Please use a live domain.
sv: Cookie-skanning är inte tillgänglig för localhost eller utvecklingssajter. Använd en live-domän.

en: Could not generate a secure scan token. Please retry.
sv: Kunde inte generera en säker skanningstoken. Försök igen.

en: Failed to encode scan request.
sv: Misslyckades med att koda skanningsförfrågan.

note: translators: %s: Error message
en: Failed to start scan: %s
sv: Misslyckades med att starta skanning: %s

en: Unknown error occurred.
sv: Okänt fel uppstod.

en: Scan has been started. You will be notified when it completes.
sv: Skanning har startats. Du kommer att meddelas när den är klar.

en: Failed to check scan status.
sv: Misslyckades med att kontrollera skanningsstatus.

en: Failed to get scan group.
sv: Misslyckades med att hämta skanningsgrupp.

en: Scan timed out. Please try again.
sv: Skanning tidsutlöpte. Försök igen.

note: translators: 1: completed pages count, 2: total pages count
en: Progress: %1$d of %2$d pages scanned.
sv: Framsteg: %1$d av %2$d sidor skannade.

note: translators: %d: number of failed pages
en: %d page(s) failed to scan.
sv: %d sida(or) misslyckades att skannas.

en: Scan completed!
sv: Skanning slutförd!

en: Scan failed on server.
sv: Skanning misslyckades på servern.

en: Scan is in progress. Checking again…
sv: Skanning pågår. Kontrollerar igen…

en: Quota is not available on localhost or development sites.
sv: Kvote är inte tillgänglig på localhost eller utvecklingssajter.

en: Scanner credentials are not yet issued. Run your first scan to register.
sv: Scanner-behörigheter har ännu inte utfärdats. Kör din första skanning för att registrera.

en: Unexpected response from server.
sv: Oväntat svar från servern.

en: Authentication required.
sv: Autentisering krävs.

en: Failed to fetch quota.
sv: Misslyckades med att hämta kvot.

en: Another registration is already in progress. Please try again in a moment.
sv: En annan registrering pågår redan. Försök igen om en stund.

en: Could not determine site domain.
sv: Kunde inte fastställa webbplatsdomän.

en: Could not generate a secure registration nonce. Please retry.
sv: Kunde inte generera en säker registreringsnonce. Försök igen.

en: Failed to encode registration request.
sv: Misslyckades med att koda registreringsförfrågan.

note: translators: %s: error message from the network call
en: Could not reach the SureCookie service: %s
sv: Kunde inte nå SureCookie-tjänsten: %s

en: Registration could not be initiated.
sv: Registrering kunde inte påbörjas.

en: Received an invalid verification token. Please retry.
sv: Mottog en ogiltig verifieringstoken. Försök igen.

en: Failed to encode verification completion.
sv: Misslyckades med att koda verifieringsslutförande.

en: Failed to fetch results.
sv: Misslyckades med att hämta resultat.

en: Cookie categories retrieved successfully.
sv: Cookie-kategorier hämtades framgångsrikt.

en: Category name is required.
sv: Kategorinamn krävs.

en: A category with this name already exists.
sv: En kategori med detta namn finns redan.

en: Category created successfully.
sv: Kategori skapad framgångsrikt.

en: Category ID is required.
sv: Kategori-ID krävs.

en: Category not found.
sv: Kategori hittades inte.

en: Category updated successfully.
sv: Kategori uppdaterad framgångsrikt.

en: Default categories cannot be deleted.
sv: Standardkategorier kan inte raderas.

en: Category deleted successfully.
sv: Kategori raderad framgångsrikt.

en: No scanned cookies found.
sv: Inga skannade cookies hittades.

en: Scanned cookies retrieved successfully.
sv: Skannade cookies hämtades framgångsrikt.

en: Custom cookies retrieved successfully.
sv: Anpassade cookies hämtades framgångsrikt.

en: Cookie name is required.
sv: Cookienamn krävs.

en: Cookie category is required.
sv: Cookiekategori krävs.

en: A cookie with this name already exists.
sv: En cookie med detta namn finns redan.

en: Custom cookie created successfully.
sv: Anpassad cookie skapades framgångsrikt.

en: Cookie ID is required.
sv: Cookie-ID krävs.

en: Cookie not found.
sv: Cookie hittades inte.

en: Custom cookie updated successfully.
sv: Anpassad cookie uppdaterades framgångsrikt.

en: Custom cookie deleted successfully.
sv: Anpassad cookie raderades framgångsrikt.

en: Current category is required.
sv: Aktuell kategori krävs.

en: New category is required.
sv: Ny kategori krävs.

en: Cookie is already in the selected category.
sv: Cookien finns redan i den valda kategorin.

en: Current category not found in scanned cookies.
sv: Aktuell kategori hittades inte i genomsökta cookies.

en: Cookie not found in the specified category.
sv: Cookie hittades inte i angiven kategori.

en: Cookie category updated successfully.
sv: Cookiekategori uppdaterades framgångsrikt.

en: We use cookies to improve your experience and understand how you use our site. You can review your choices at any time.
sv: Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse och förstå hur du använder vår webbplats. Du kan när som helst granska dina val.

en: Only Essential
sv: Endast nödvändiga

en: Accept All
sv: Acceptera alla

en: Decline
sv: Avböj

en: Cookie Settings
sv: Cookieinställningar

en: Preferences
sv: Preferenser

en: Privacy Preference
sv: Integritetspreferens

en: We use cookies and similar technologies to help personalize content, tailor and measure ads, and provide a better experience.
sv: Vi använder cookies och liknande tekniker för att hjälpa till att anpassa innehåll, skräddarsy och mäta annonser samt ge en bättre upplevelse.

en: Cookie Preferences
sv: Cookiepreferenser

en: Accepted
sv: Accepterad

en: Partially Accepted
sv: Delvis accepterad

en: Declined
sv: Avböjd

en: Failed to load consent logs
sv: Misslyckades med att ladda samtyckesloggar

en: Failed to load conflicting plugins
sv: Misslyckades med att ladda konfliktfyllda plugins

en: Failed to load cookie categories
sv: Misslyckades med att ladda cookiekategorier

en: Scan cancelled.
sv: Skanning avbruten.

en: Failed to cancel scan.
sv: Misslyckades med att avbryta skanning.

en: Failed to load settings
sv: Misslyckades med att ladda inställningar

en: Failed to save settings
sv: Misslyckades med att spara inställningar

en: 30 days
sv: 30 dagar

en: 60 days
sv: 60 dagar

en: 90 days
sv: 90 dagar

en: 365 days
sv: 365 dagar

en: Never
sv: Aldrig

en: Cookie Scanner
sv: Cookie-skanner

en: All Cookies
sv: Alla cookies

en: Content
sv: Innehåll

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Re-Consent
sv: Åter-samtycke

en: Custom CSS
sv: Anpassad CSS

en: Geographic Targeting
sv: Geografisk inriktning

en: Resource Blocking
sv: Resursblockering

en: Additional Consent
sv: Ytterligare samtycke

en: Consent Logs
sv: Samtyckesloggar

en: Authentication timeout. Please try again.
sv: Autentiseringstiden gick ut. Försök igen.

en: Authentication successful!
sv: Autentisering lyckades!

en: An error occurred during authentication
sv: Ett fel uppstod under autentiseringen

en: Authentication cancelled. Please try again.
sv: Autentisering avbruten. Försök igen.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Delete
sv: Radera

en: Save
sv: Spara

en: No options available
sv: Inga alternativ tillgängliga

en: Authentication successful
sv: Autentisering lyckades

en: Authentication completed successfully. Closing tab in 3 seconds…
sv: Autentisering slutförd framgångsrikt. Stänger flik om 3 sekunder…

en: Authentication failed
sv: Autentisering misslyckades

en: Please return to the SureCookie dashboard and try again.
sv: Vänligen återvänd till SureCookie-instrumentpanelen och försök igen.

en: Let's Get Started
sv: Låt oss börja

en: Automatic Cookie Detection
sv: Automatisk cookiedetektering

en: Smart Categorization
sv: Smart kategorisering

en: Compliance Recommendations
sv: Efterlevnadsrekommendationer

en: Connect to scan your website
sv: Anslut för att skanna din webbplats

en: Connect your SureCookie account to automatically detect cookies on your website, categorize them, and get compliance recommendations.
sv: Anslut ditt SureCookie-konto för att automatiskt upptäcka cookies på din webbplats, kategorisera dem och få efterlevnadsrekommendationer.

en: Learn more
sv: Läs mer

en: Free Plan Limit Reached
sv: Gräns för gratisplan nådd

en: You've used all available AI requests in your Free Plan. Upgrade to SureCookie Pro to keep using AI features.
sv: Du har använt alla tillgängliga AI-förfrågningar i din gratisplan. Uppgradera till SureCookie Pro för att fortsätta använda AI-funktioner.

en: Upgrade Now
sv: Uppgradera nu

en: Unlock this feature
sv: Lås upp denna funktion

en: Upgrade to SureCookie Pro to access this feature.
sv: Uppgradera till SureCookie Pro för att få tillgång till denna funktion.

en: Upgrade to Pro
sv: Uppgradera till Pro

en: WordPress updates API not available.
sv: WordPress uppdaterings-API är inte tillgängligt.

en: Plugin activation failed.
sv: Aktivering av tillägg misslyckades.

en: Plugin installation failed.
sv: Installation av tillägg misslyckades.

en: Plugin installed and activated successfully.
sv: Tillägget installerades och aktiverades framgångsrikt.

en: Failed to install and activate plugin.
sv: Misslyckades med att installera och aktivera tillägget.

en: Failed to activate plugin.
sv: Misslyckades med att aktivera tillägget.

en: Install and Activate
sv: Installera och aktivera

en: Activate
sv: Aktivera

en: Activated
sv: Aktiverad

en: Settings saved!
sv: Inställningarna sparades!

en: Your settings have been successfully saved.
sv: Dina inställningar har sparats framgångsrikt.

en: Save failed!
sv: Sparandet misslyckades!

en: There was an error saving your settings. Please try again.
sv: Ett fel uppstod vid sparandet av dina inställningar. Försök igen.

en: Saving…
sv: Sparar…

en: Banner Content
sv: Bannerinnehåll

en: Configure the text content that appears in your cookie consent banner and preference modal
sv: Konfigurera textinnehållet som visas i din cookie-samtyckesbanner och preferensmodal

en: An error occurred while loading settings. Please refresh the page to try again.
sv: Ett fel uppstod vid inläsning av inställningar. Uppdatera sidan för att försöka igen.

en: Enable Cookie Banner Switch
sv: Aktivera cookie-banneromkopplare

en: Show cookie consent banner to comply with privacy regulations.
sv: Visa cookie-samtyckesbanner för att följa sekretessregler.

en: Enable Cookie Banner
sv: Aktivera cookie-banner

en: Consent Banner
sv: Samtyckesbanner

en: Preference Modal
sv: Preferensmodal

en: Banner Heading
sv: Bannerrubrik

en: Cookie Notice (optional)
sv: Cookie-meddelande (valfritt)

en: Banner Message
sv: Bannermeddelande

en: Enable Accept All Button
sv: Aktivera knappen Acceptera alla

en: Show the "Accept All" button on the consent banner. When off, the button is removed from the banner and from the Button Order list.
sv: Visa knappen "Acceptera alla" på samtyckesbannern. När den är avstängd tas knappen bort från bannern och från listan för knappordning.

en: Preference Modal Title
sv: Titel för preferensmodal

en: Preference Modal Description
sv: Beskrivning för preferensmodal

en: Shown at the top of the preference modal. Use {cookie_policy_link} anywhere in the text to position the Cookie Policy link inline.
sv: Visas högst upp i preferensmodalen. Använd {cookie_policy_link} var som helst i texten för att placera länken till cookiepolicyn inline.

en: Preference modal description cannot be empty.
sv: Beskrivningen för preferensmodalen får inte vara tom.

en: Banner message cannot be empty.
sv: Bannermeddelandet får inte vara tomt.

en: Button Order
sv: Knappordning

en: Drag and drop to reorder buttons. This order can be overridden per Geographic Targeting Rule.
sv: Dra och släpp för att ändra ordning på knapparna. Denna ordning kan åsidosättas per geografisk målgruppsregel.

en: Drag and drop to reorder buttons.
sv: Dra och släpp för att ändra ordning på knapparna.

en: Banner Layout
sv: Bannerlayout

en: Configure how and where your cookie banner appears on your website
sv: Konfigurera hur och var din cookie-banner visas på din webbplats

en: Upload Logo
sv: Ladda upp logotyp

en: Logo
sv: Logotyp

en: Select Logo
sv: Välj logotyp

en: Use this logo
sv: Använd denna logotyp

en: Banner Type
sv: Bannertyp

en: Floating Banner
sv: Flytande banner

en: Full-width Banner
sv: Fullbredds-banner

en: Banner Width
sv: Bannerbredd

en: Bottom Left
sv: Nederst till vänster

en: Bottom Center
sv: Nederst i mitten

en: Bottom Right
sv: Nederst till höger

en: Middle
sv: Mitten

en: Top
sv: Överst

en: Bottom
sv: Nederst

en: Banner Animation
sv: Banneranimation

en: Fade
sv: Tonar

en: Slide
sv: Glider

en: Color Palette: <span></span>
sv: Färgpalett: <span></span>

en: Default
sv: Standard

en: Consent Details
sv: Samtyckesdetaljer

en: Unknown
sv: Okänd

en: No data available.
sv: Ingen data tillgänglig.

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Consent logs
sv: Samtyckesloggar

en: Date & Time
sv: Datum & tid

en: IP Address
sv: IP-adress

en: Country
sv: Land

en: Download PDF
sv: Ladda ner PDF

note: translators: %s: consent log timestamp
en: Download PDF for consent log from %s
sv: Ladda ner PDF för samtyckeslogg från %s

en: PROOF OF CONSENT
sv: BEVIS PÅ SAMTYCKE

en: This document serves as legal proof of consent given by the user in accordance with GDPR and other applicable privacy regulations.
sv: Detta dokument fungerar som juridiskt bevis på samtycke givet av användaren i enlighet med GDPR och andra tillämpliga sekretessregler.

en: Session Summary
sv: Sessionssammanfattning

en: Field
sv: Fält

en: Value
sv: Värde

en: Session ID
sv: Sessions-ID

en: Total Records
sv: Totalt antal poster

en: Date Range
sv: Datumintervall

en: Consent Record
sv: Samtyckespost

en: Log ID
sv: Logg-ID

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Consent Status
sv: Samtyckesstatus

en: Consent Preset
sv: Förinställt samtycke

en: Category
sv: Kategori

en: Legal Information
sv: Juridisk information

en: Date of Generation
sv: Genereringsdatum

en: Website
sv: Webbplats

en: This document is automatically generated by the SureCookie plugin and serves as proof of user consent for cookie usage and data processing in accordance with GDPR and other applicable privacy regulations. The information contained in this document is accurate and complete to the best of our knowledge at the time of generation.
sv: Detta dokument genereras automatiskt av SureCookie-pluginet och fungerar som bevis på användarens samtycke till användning av cookies och databehandling i enlighet med GDPR och andra tillämpliga integritetsregler. Informationen i detta dokument är korrekt och fullständig enligt vår bästa vetskap vid genereringstillfället.

note: translators: %s: consent log timestamp
en: Delete consent log from %s
sv: Radera samtyckeslogg från %s

en: Consent log is empty
sv: Samtyckesloggen är tom

en: Your consent logs will be displayed here once users interact with the banner
sv: Dina samtyckesloggar visas här när användare interagerar med bannern

en: Consent Logging Disabled
sv: Samtyckesloggning inaktiverad

en: Enable consent logging to view analytics data and recent consent logs.
sv: Aktivera samtyckesloggning för att visa analysdata och senaste samtyckesloggar.

en: Enable Consent Logging
sv: Aktivera samtyckesloggning

en: <span></span> Selected
sv: <span></span> Valda

en: Deleting…
sv: Raderar…

en: All Actions
sv: Alla åtgärder

en: All Countries
sv: Alla länder

en: IP address or Session ID…
sv: IP-adress eller sessions-ID…

en: Clear Filters
sv: Rensa filter

en: View All Logs
sv: Visa alla loggar

en: Consents
sv: Samtycken

en: No Consents Yet
sv: Inga samtycken än

en: Data will appear here once visitors interact with the cookie banner.
sv: Data visas här när besökare interagerar med cookie-bannern.

note: translators: %s: log/logs
en: Failed to delete consent %s
sv: Misslyckades med att radera samtycke %s

en: log | logs
sv[0]: logg
sv[1]: loggar

note: translators: %s: log/logs
en: Successfully deleted consent %s
sv: Samtycke %s raderades framgångsrikt

en: Failed to delete consent log
sv: Misslyckades med att radera samtyckeslogg

en: Delete Consent Log
sv: Radera samtyckeslogg

en: Are you sure you want to delete this consent log? This action cannot be undone.
sv: Är du säker på att du vill radera denna samtyckeslogg? Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Delete Selected Consent Logs
sv: Radera valda samtyckesloggar

note: translators: %s: the log string pluralized.
en: Are you sure you want to delete the selected consent %s? This action cannot be undone.
sv: Är du säker på att du vill radera de valda samtyckena %s? Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Failed to load countries
sv: Misslyckades med att ladda länder

en: Page
sv: Sida

en: of
sv: av

en: Consent Logs Pagination
sv: Sidindelning för samtyckesloggar

en: Consent Duration (in days)
sv: Samtyckesvaraktighet (i dagar)

en: Please enter a value between 1 and 365 days.
sv: Ange ett värde mellan 1 och 365 dagar.

en: How long user consent remains valid before requiring renewal (1–365 days).
sv: Hur länge användarsamtycke är giltigt innan förnyelse krävs (1–365 dagar).

en: Enable Consent Logging Switch
sv: Aktivera samtyckesloggningsomkopplare

en: Store consent records in database for compliance reporting and analytics.
sv: Spara samtyckesposter i databasen för efterlevnadsrapportering och analys.

en: Clear Logs After
sv: Rensa loggar efter

en: Select retention period
sv: Välj lagringsperiod

en: Automatically delete consent logs older than the selected period.
sv: Radera automatiskt samtyckesloggar äldre än den valda perioden.

en: SureCookie admin menu location toggle
sv: SureCookie administratörsmeny platsomkopplare

en: Hide SureCookie branding toggle
sv: Dölj SureCookie-varumärke omkopplare

en: Hide SureCookie Branding
sv: Dölj SureCookie-varumärke

en: Remove the "Powered by SureCookie" text from the consent banner and preferences modal.
sv: Ta bort texten "Powered by SureCookie" från samtyckesbannern och inställningsfönstret.

en: to remove the "Powered by SureCookie" text from the consent banner and preferences modal.
sv: för att ta bort texten "Powered by SureCookie" från samtyckesbannern och inställningsfönstret.

en: Delete data on uninstall toggle
sv: Ta bort data vid avinstallationsväxling

en: Delete Data on Uninstall
sv: Ta bort data vid avinstallation

en: When enabled, all plugin data including consent logs, settings, and scan results will be permanently deleted when you uninstall SureCookie. Leave disabled to preserve data for compliance records or future reinstallation.
sv: När aktiverat kommer all plugin-data inklusive samtyckesloggar, inställningar och skanningsresultat att raderas permanent när du avinstallerar SureCookie. Lämna inaktiverat för att bevara data för efterlevnadsregister eller framtida ominstallation.

en: Contribute to SureCookie toggle
sv: Bidra till SureCookie-växling

en: Contribute to SureCookie
sv: Bidra till SureCookie

en: Help shape the future of SureCookie. Share how you use the plugin so we can build features that matter, fix issues faster, and make smarter decisions.
sv: Hjälp till att forma SureCookies framtid. Dela hur du använder pluginet så att vi kan bygga funktioner som är viktiga, åtgärda problem snabbare och fatta smartare beslut.

en: Learn More
sv: Läs mer

en: Compliance Notice
sv: Efterlevnadsmeddelande

en: Consent logs may be required to demonstrate proof of consent under GDPR Article 7(1). Consider exporting consent records before uninstalling.
sv: Samtyckesloggar kan krävas för att visa bevis på samtycke enligt GDPR artikel 7(1). Överväg att exportera samtyckesregister innan avinstallation.

en: Name
sv: Namn

en: Provider
sv: Leverantör

en: Duration (Days)
sv: Varaktighet (dagar)

en: Type
sv: Typ

en: Uncategorized
sv: Okategoriserad

en: Change Category
sv: Byt kategori

en: Edit
sv: Redigera

en: Scanned
sv: Skannad

en: Custom
sv: Anpassad

en: Are you sure you want to delete the cookie "<strong></strong>"? This action cannot be undone.
sv: Är du säker på att du vill ta bort cookien "<strong></strong>"? Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Are you sure you want to delete this cookie? This action cannot be undone.
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna cookie? Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Delete Custom Cookie
sv: Ta bort anpassad cookie

en: Change Cookie Category
sv: Byt cookiekategori

en: Update Category
sv: Uppdatera kategori

en: Edit Cookie
sv: Redigera cookie

en: Update Cookie
sv: Uppdatera cookie

en: Add New Cookie
sv: Lägg till ny cookie

en: Save Cookie
sv: Spara cookie

en: e.g., my_custom_cookie
sv: t.ex., my_custom_cookie

en: Select a category
sv: Välj en kategori

en: No categories available. Please create a category first.
sv: Inga kategorier tillgängliga. Skapa en kategori först.

en: e.g., 30
sv: t.ex., 30

en: e.g., Your Company Name
sv: t.ex., Ditt företagsnamn

en: e.g., .example.com
sv: t.ex., .example.com

en: Description
sv: Beskrivning

en: Enter a description for this cookie…
sv: Ange en beskrivning för denna cookie…

en: Describe the purpose of this cookie…
sv: Beskriv syftet med denna cookie…

en: Category Name
sv: Kategorinamn

en: e.g., Performance Cookies
sv: t.ex., Prestandacookies

en: Enter a description for this cookie category…
sv: Ange en beskrivning för denna cookiekategori…

note: translators: %1$s is the category name, %2$s is the number of cookies
en: Are you sure you want to delete this cookie category? <br/> The category "%1$s" has %2$s assigned to it:
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna cookiekategori? <br/> Kategorin "%1$s" har %2$s tilldelade cookies:

en: Are you sure you want to delete this cookie category? This action cannot be undone.
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna cookiekategori? Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Delete Cookie Category
sv: Ta bort cookiekategori

en: Keep cookies when deleting category
sv: Behåll cookies vid borttagning av kategori

en: Keep cookies
sv: Behåll cookies

en: Assigned cookies will be moved to "Uncategorized".
sv: Tilldelade cookies kommer att flyttas till "Okategoriserad".

en: Please enter a category name
sv: Ange ett kategorinamn

en: No cookie categories found. Click "Add New Category" to create one.
sv: Inga cookiekategorier hittades. Klicka på "Lägg till ny kategori" för att skapa en.

en: Edit Category
sv: Redigera kategori

en: Add New Category
sv: Lägg till ny kategori

en: Manage Categories
sv: Hantera kategorier

en: Manage cookie categories that appear in the privacy preferences modal
sv: Hantera cookiekategorier som visas i sekretessinställningsfönstret

en: Add Category
sv: Lägg till kategori

en: Please enter a cookie name
sv: Ange ett cookienamn

en: Please select a category
sv: Välj en kategori

en: Failed to load custom cookies
sv: Misslyckades med att ladda anpassade cookies

en: Failed to create custom cookie
sv: Misslyckades med att skapa anpassad cookie

en: Custom cookie created successfully
sv: Anpassad cookie skapad framgångsrikt

en: Failed to update custom cookie
sv: Misslyckades med att uppdatera anpassad cookie

en: Custom cookie updated successfully
sv: Anpassad cookie uppdaterades framgångsrikt

en: Failed to delete custom cookie
sv: Misslyckades med att ta bort anpassad cookie

en: Custom cookie deleted successfully
sv: Anpassad cookie raderades framgångsrikt

en: Failed to update cookie category
sv: Misslyckades med att uppdatera cookie-kategori

en: Cookie category updated successfully
sv: Cookie-kategori uppdaterades framgångsrikt

en: Failed to create category
sv: Misslyckades med att skapa kategori

en: Category created successfully
sv: Kategori skapades framgångsrikt

en: Failed to update category
sv: Misslyckades med att uppdatera kategori

en: Category updated successfully
sv: Kategori uppdaterades framgångsrikt

en: Failed to delete category
sv: Misslyckades med att ta bort kategori

en: Category deleted successfully
sv: Kategori raderades framgångsrikt

en: Manage All Cookies
sv: Hantera alla cookies

en: Create and manage all cookies for your website. These cookies will appear in the selected privacy preference categories.
sv: Skapa och hantera alla cookies för din webbplats. Dessa cookies kommer att visas i de valda sekretesspreferenskategorierna.

en: Manage Cookies
sv: Hantera cookies

en: New Cookie
sv: Ny cookie

en: All your cookies will be displayed here
sv: Alla dina cookies kommer att visas här

en: Click the button below to create your first custom cookie
sv: Klicka på knappen nedan för att skapa din första anpassade cookie

en: Add custom CSS to style your cookie banner. Changes will be reflected in both preview and frontend after saving.
sv: Lägg till anpassad CSS för att styla din cookie-banner. Ändringar kommer att synas både i förhandsgranskning och frontend efter sparande.

en: CSS Code Editor
sv: CSS-kodredigerare

en: Reset Custom CSS
sv: Återställ anpassad CSS

en: Are you sure you want to reset custom CSS? This will remove all your custom styles.
sv: Är du säker på att du vill återställa anpassad CSS? Detta kommer att ta bort alla dina anpassade stilar.

en: Custom CSS has been reset. The banner will now use default styles.
sv: Anpassad CSS har återställts. Bannern kommer nu att använda standardstilar.

en: Write your custom CSS below. Use <strong>!important</strong> to override inline styles.<br />You can target banner elements using classes like <strong>.surecookie-banner</strong>, <strong>.surecookie-accept-btn</strong>, etc.
sv: Skriv din anpassade CSS nedan. Använd <strong>!important</strong> för att åsidosätta inline-stilar.<br />Du kan rikta in dig på banner-element med klasser som <strong>.surecookie-banner</strong>, <strong>.surecookie-accept-btn</strong>, etc.

en: <span></span> Quick Tips:
sv: <span></span> Snabba tips:

en: Use <b>.surecookie-banner</b> to target the cookie banner (works in both preview and frontend)
sv: Använd <b>.surecookie-banner</b> för att rikta in dig på cookie-bannern (fungerar både i förhandsgranskning och frontend)

en: Use <b>.surecookie-accept-btn</b>, <b>.surecookie-decline-btn</b> for buttons
sv: Använd <b>.surecookie-accept-btn</b>, <b>.surecookie-decline-btn</b> för knappar

en: Important: Use <b>!important</b> to override inline styles
sv: Viktigt: Använd <b>!important</b> för att åsidosätta inline-stilar

en: Changes take effect after clicking "Save Changes" below
sv: Ändringar träder i kraft efter att du klickat på "Spara ändringar" nedan

en: Your CSS is saved and will persist after page refresh
sv: Din CSS är sparad och kommer att bestå efter uppdatering av sidan

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Consent Logging
sv: Samtyckesloggning

en: Enable consent logging to view consent analytics
sv: Aktivera samtyckesloggning för att visa samtyckesanalys

en: Enable
sv: Aktivera

en: Overview
sv: Översikt

en: Active
sv: Aktiv

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Cookie Banner
sv: Cookie-banner

en: Your website is compliant with cookie consent regulations
sv: Din webbplats följer reglerna för cookie-samtycke

en: Your website is not compliant with cookie consent regulations
sv: Din webbplats följer inte reglerna för cookie-samtycke

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Launch Setup Wizard
sv: Starta installationsguiden

en: Open Support Ticket
sv: Öppna supportärende

en: Help Center
sv: Hjälpcenter

en: Join our Community
sv: Gå med i vår community

en: Leave Us a Review
sv: Lämna en recension

en: Quick Access
sv: Snabb åtkomst

en: Recent Consent Logs
sv: Senaste samtyckesloggar

en: Toggle Preview
sv: Växla förhandsgranskning

en: Click this button to show or hide the cookie consent banner preview.
sv: Klicka på denna knapp för att visa eller dölja förhandsgranskningen av cookie-samtyckesbannern.

en: Click here to start
sv: Klicka här för att börja

en: design your banner
sv: designa din banner

en: Here's a preview of the cookie consent banner.
sv: Här är en förhandsgranskning av cookie-samtyckesbannern.

en: You can adjust the content and design settings.
sv: Du kan justera innehålls- och designinställningarna.

note: translators: 1: number of completed steps, 2: total number of steps
en: %1$d of %2$d steps complete
sv: %1$d av %2$d steg slutförda

en: You're all set! SureCookie is ready to protect your site.
sv: Du är klar! SureCookie är redo att skydda din webbplats.

en: Go to Dashboard
sv: Gå till instrumentpanelen

en: Scan Your Site for Cookies
sv: Skanna din webbplats efter cookies

en: Run the cookie scanner to discover and categorize cookies your site uses.
sv: Kör cookiesskannern för att upptäcka och kategorisera cookies som din webbplats använder.

en: Scan Now
sv: Skanna nu

en: Set up the Consent Banner
sv: Ställ in samtyckesbanderollen

en: Customize your cookie consent banner - content, layout, and visibility.
sv: Anpassa din cookie-samtyckesbanner – innehåll, layout och synlighet.

en: Review Consent Logs
sv: Granska samtyckesloggar

en: See who has consented and when - useful for compliance audits.
sv: Se vem som har samtyckt och när – användbart för efterlevnadsrevisioner.

en: View Logs
sv: Visa loggar

en: Publish Your Cookie Policy
sv: Publicera din cookiepolicy

en: Review and publish the cookie policy page on your site.
sv: Granska och publicera sidan för cookiepolicy på din webbplats.

en: Review Page
sv: Granska sida

en: Generate a cookie policy page so visitors know how you handle their data.
sv: Generera en sida för cookiepolicy så att besökare vet hur du hanterar deras data.

en: Create Page
sv: Skapa sida

en: Get Started with SureCookie
sv: Kom igång med SureCookie

en: Follow these steps to set up cookie consent on your site in minutes.
sv: Följ dessa steg för att ställa in cookie-samtycke på din webbplats på några minuter.

en: See full documentation →
sv: Se fullständig dokumentation →

en: Continue Learning
sv: Fortsätt lära dig

note: translators: 1: number of completed steps, 2: total number of steps
en: %1$d of %2$d setup steps complete.
sv: %1$d av %2$d installationssteg slutförda.

en: Open Learn
sv: Öppna lärande

en: All cookies accepted.
sv: Alla cookies accepterade.

en: Non-essential cookies rejected.
sv: Icke nödvändiga cookies avvisade.

en: Preferences saved successfully.
sv: Inställningar sparade framgångsrikt.

en: Close privacy preferences dialog
sv: Stäng dialogrutan för sekretessinställningar

en: Always Active
sv: Alltid aktiv

note: translators: %s: cookie category name
en: %s: always active, cannot be disabled
sv: %s: alltid aktiv, kan inte inaktiveras

en: View Cookies
sv: Visa cookies

note: translators: %s: cookie category name
en: %s cookies details
sv: %s cookies detaljer

en: Expiry
sv: Utgång

en: Reject All
sv: Avvisa alla

en: Confirm My Choices
sv: Bekräfta mina val

en: Powered by SureCookie (opens in new tab)
sv: Drivs av SureCookie (öppnas i ny flik)

en: Powered by
sv: Drivs av

en: Buttons are for reference only in preview.
sv: Knappar är endast för referens i förhandsgranskningen.

en: This is a preview
sv: Detta är en förhandsgranskning

en: Close preview
sv: Stäng förhandsgranskning

en: Complete
sv: Slutförd

en: Queued…
sv: I kö…

en: Starting scan…
sv: Startar skanning…

note: translators: 1: current page index, 2: total pages
en: Scanning page %1$d of %2$d…
sv: Skannar sida %1$d av %2$d…

en: Scanning pages…
sv: Skannar sidor…

en: Analyzing cookies…
sv: Analyserar cookies…

en: Finalizing…
sv: Slutför…

en: Scan failed
sv: Skanning misslyckades

en: In progress…
sv: Pågår…

en: Scan progress
sv: Skanningsframsteg

note: translators: 1: completed pages, 2: total pages
en: %1$d of %2$d pages scanned
sv: %1$d av %2$d sidor skannade

en: Preparing scan…
sv: Förbereder skanning…

note: translators: %s: estimated time remaining
en: · ~%s left
sv: · ~%s kvar

en: Scan Completed with Errors
sv: Skanning slutförd med fel

note: translators: %d: number of failed pages
en: %d page(s) could not be scanned. Check the logs for details.
sv: %d sida(or) kunde inte skannas. Kontrollera loggarna för detaljer.

en: Scan Completed!
sv: Skanning slutförd!

en: Cookie scan has been completed successfully.
sv: Cookiesskanning har slutförts framgångsrikt.

en: Could not copy logs automatically.
sv: Kunde inte kopiera loggar automatiskt.

en: Logs copied to clipboard!
sv: Loggar kopierade till urklipp!

en: Latest Scanning Logs
sv: Senaste skanningsloggarna

en: View logs from the most recent cookie scanning process.
sv: Visa loggar från den senaste cookiesskanningsprocessen.

en: Copied
sv: Kopierad

en: Copy
sv: Kopiera

en: This field contains the scanning status results only.
sv: Detta fält innehåller endast resultat från skanningsstatus.

en: Scan appears stuck
sv: Skanningen verkar fastna

note: translators: 1: completed pages, 2: total pages, 3: elapsed time
en: %1$d of %2$d pages scanned after %3$s with no recent progress.
sv: %1$d av %2$d sidor skannade efter %3$s utan senaste framsteg.

note: translators: %s: elapsed time
en: No progress detected after %s.
sv: Inga framsteg upptäckta efter %s.

en: Possible causes: scan server under heavy load, your site is unreachable from our scanner, or a page caused a browser timeout.
sv: Möjliga orsaker: skanningsservern är tungt belastad, din webbplats är otillgänglig från vår skanner eller en sida orsakade en webbläsartidsgräns.

en: Cancelling…
sv: Avbryter…

en: Cancel Scan
sv: Avbryt skanning

en: Copy Logs for Support
sv: Kopiera loggar för support

en: Once the scan is complete, your cookies will appear under <a>All Cookies</a>.
sv: När skanningen är klar kommer dina cookies att visas under <a>Alla cookies</a>.

en: Your scan limit will reset tomorrow.
sv: Din skanningsgräns återställs imorgon.

en: The scan runs in the background - you can safely navigate away.
sv: Skanningen körs i bakgrunden - du kan säkert navigera bort.

en: Make sure your site is publicly accessible (not behind basic auth or maintenance mode).
sv: Se till att din webbplats är offentligt tillgänglig (inte bakom grundläggande autentisering eller under underhållsläge).

en: Check if a firewall or security plugin is blocking external requests to your site.
sv: Kontrollera om en brandvägg eller säkerhetsplugin blockerar externa förfrågningar till din webbplats.

en: Pages with heavy JavaScript may take longer to scan. If scanning fails repeatedly, try fewer pages.
sv: Sidor med tung JavaScript kan ta längre tid att skanna. Om skanningen misslyckas upprepade gånger, försök med färre sidor.

en: If issues persist, copy the logs and <a>contact our support team.</a>
sv: Om problem kvarstår, kopiera loggarna och <a>kontakta vårt supportteam.</a>

en: contact our support team
sv: kontakta vårt supportteam

en: (no title)
sv: (inget titel)

en: Failed to initiate scan
sv: Misslyckades med att starta skanning

en: Scan your website to detect all cookies being used.
sv: Skanna din webbplats för att upptäcka alla cookies som används.

note: translators: 1: remaining scans, 2: total daily scans
en: You have %1$d of %2$d daily scans remaining
sv: Du har %1$d av %2$d dagliga skanningar kvar

note: translators: %s: time until reset (e.g. "4h 22m")
en: Resets in %s
sv: Återställs om %s

en: Limits refreshed.
sv: Gränser uppdaterade.

en: Failed to refresh limits.
sv: Misslyckades med att uppdatera gränser.

en: Your session expired. Please reload to reconnect.
sv: Din session har gått ut. Ladda om för att återansluta.

en: We couldn't fetch your limits right now. Please try again in a moment.
sv: Vi kunde inte hämta dina gränser just nu. Försök igen om en stund.

en: Refreshing…
sv: Uppdaterar…

en: Refresh limits
sv: Uppdatera gränser

note: translators: %d: maximum pages
en: Select up to %d pages to scan…
sv: Välj upp till %d sidor att skanna…

en: Select Pages
sv: Välj sidor

note: translators: %d: maximum pages
en: You have selected more than %d pages
sv: Du har valt fler än %d sidor

en: Select the pages you want to scan.
sv: Välj de sidor du vill skanna.

note: translators: %d: maximum pages
en: Your plan supports scanning up to %d pages. Please remove extra pages to continue.
sv: Din plan stödjer skanning av upp till %d sidor. Ta bort extra sidor för att fortsätta.

note: translators: %d: maximum pages
en: The free plan supports scanning up to %d pages. To scan additional pages and keep your cookie list updated automatically, join the waitlist.
sv: Den kostnadsfria planen stödjer skanning av upp till %d sidor. För att skanna fler sidor och hålla din cookielista uppdaterad automatiskt, gå med i väntelistan.

note: translators: %d: maximum pages
en: We'll visit these pages to detect all cookies in use. Allowed %d pages per scan due to resource constraints.
sv: Vi kommer att besöka dessa sidor för att upptäcka alla cookies som används. Tillåtna %d sidor per skanning på grund av resursbegränsningar.

en: Daily Limit Reached
sv: Daglig gräns nådd

note: translators: 1: scans used, 2: scan limit
en: You've used %1$d of %2$d daily scans. Your credits will refresh automatically tomorrow.
sv: Du har använt %1$d av %2$d dagliga skanningar. Dina krediter uppdateras automatiskt imorgon.

en: You've used all your scan credits for today. Your credits will refresh automatically tomorrow.
sv: Du har använt alla dina skanningskrediter för idag. Dina krediter uppdateras automatiskt imorgon.

en: Scan Started!
sv: Skanning startad!

en: Scanning your pages for cookies. This may take a few minutes.
sv: Skannar dina sidor efter cookies. Detta kan ta några minuter.

en: Network error occurred
sv: Nätverksfel uppstod

en: Scanning…
sv: Skannar…

en: Start Scan
sv: Starta skanning

en: View Scanning Logs
sv: Visa skanningsloggar

en: Cancel Stuck Scan
sv: Avbryt fastskannad skanning

en: WordPress Cron is Disabled
sv: WordPress Cron är inaktiverat

en: The WordPress cron system is not working on your site. Cookie scanning may not work as expected. Please enable WP-Cron or set up a server cron job to ensure proper functionality.
sv: WordPress cron-systemet fungerar inte på din webbplats. Cookiesskanning kan inte fungera som förväntat. Vänligen aktivera WP-Cron eller ställ in ett servercronjobb för att säkerställa korrekt funktion.

en: Select
sv: Välj

en: Configure how the "Cookie Preferences" button appears on your site, allowing users to update their consent at any time.
sv: Konfigurera hur knappen "Cookie Preferences" visas på din webbplats, så att användare kan uppdatera sitt samtycke när som helst.

en: No re-consent method active
sv: Ingen metod för åter-samtycke aktiv

en: Visitors won't be able to update their cookie preferences unless you add a menu item or place the shortcode on a page. You can safely ignore this if the shortcode is already added.
sv: Besökare kommer inte att kunna uppdatera sina cookie-inställningar om du inte lägger till en menypost eller placerar kortkoden på en sida. Du kan säkert ignorera detta om kortkoden redan är tillagd.

en: Button Label
sv: Knappetikett

en: The label shown on the Cookie Preferences link.
sv: Etiketten som visas på länken för cookie-inställningar.

en: Menu Level
sv: Meny nivå

en: Shortcode
sv: Kortkod

en: Floating Widget
sv: Flytande widget

en: Select a WordPress menu to automatically add the Cookie Preferences link to it. When clicked, it opens the consent preferences modal directly.
sv: Välj en WordPress-meny för att automatiskt lägga till länken för cookie-inställningar i den. När den klickas öppnas samtyckesinställningsmodalen direkt.

en: No WordPress menus found.
sv: Inga WordPress-menyer hittades.

en: Create a menu in Appearance > Menus.
sv: Skapa en meny under Utseende > Menyer.

en: Select Menu
sv: Välj meny

en: Use this shortcode to display the Cookie Preferences link anywhere on your site. When clicked, it opens the consent preferences modal directly.
sv: Använd denna kortkod för att visa länken för cookie-inställningar var som helst på din webbplats. När den klickas öppnas samtyckesinställningsmodalen direkt.

en: Shortcode Copied!
sv: Kortkod kopierad!

en: Could not copy to clipboard. Please copy the shortcode manually.
sv: Kunde inte kopiera till urklipp. Vänligen kopiera kortkoden manuellt.

en: Copied!
sv: Kopierad!

en: Copy shortcode
sv: Kopiera kortkod

en: Enable Floating Widget
sv: Aktivera flytande widget

en: to show a floating cookie preferences button on every page.
sv: för att visa en flytande knapp för cookie-inställningar på varje sida.

en: Failed to deactivate plugin.
sv: Misslyckades med att inaktivera tillägget.

en: Conflicting Plugins Detected.
sv: Konflikterande tillägg upptäckta.

en: It's recommended to deactivate them to avoid issues.
sv: Det rekommenderas att inaktivera dem för att undvika problem.

en: Deactivate Plugin
sv: Inaktivera tillägg

en: Conflicting Plugins Detected
sv: Konflikterande tillägg upptäckta

en: The following plugins may conflict with SureCookie. It's recommended to deactivate them to avoid issues.
sv: Följande tillägg kan vara i konflikt med SureCookie. Det rekommenderas att inaktivera dem för att undvika problem.

en: Deactivation successful. Reloading the page in 3 seconds.
sv: Inaktivering lyckades. Laddar om sidan om 3 sekunder.

en: The plugin could not be deactivated. Please try again.
sv: Tillägget kunde inte inaktiveras. Försök igen.

en: Deactivating…
sv: Inaktiverar…

en: Deactivate
sv: Inaktivera

en: Close
sv: Stäng

en: Preview:
sv: Förhandsgranskning:

en: ON
sv: PÅ

en: OFF
sv: AV

en: Upgrade to Pro to unlock advanced features like Geo Rules, Advanced Scanning, and more.
sv: Uppgradera till Pro för att låsa upp avancerade funktioner som Geo-regler, avancerad skanning och mer.

en: What's New?
sv: Vad är nytt?

en: Free version
sv: Gratisversion

en: Pro version
sv: Pro-version

en: Knowledge Base
sv: Kunskapsbas

en: Analytics
sv: Analys

en: Marketing
sv: Marknadsföring

en: Functional
sv: Funktionell

en: Essential
sv: Väsentlig

en: Detected Resources
sv: Upptäckta resurser

en: No scan data available. Run a scan to detect third-party resources.
sv: Ingen skanningsdata tillgänglig. Kör en skanning för att upptäcka tredjepartsresurser.

en: detected by scanner
sv: upptäckt av skanner

en: Replace data on next scan
sv: Ersätt data vid nästa skanning

en: Resource
sv: Resurs

en: Block
sv: Blockera

en: Script
sv: Skript

en: Block non-essential resources until user consent is given
sv: Blockera icke-väsentliga resurser tills användarens samtycke ges

en: Enable Script and Content Blocking Switch
sv: Aktivera strömbrytare för skript- och innehållsblockering

en: Enable Script and Content Blocking
sv: Aktivera skript- och innehållsblockering

en: Prevent non-essential scripts and embedded content from loading until user consent is given. Supported services are listed <a>here</a>.
sv: Förhindra att icke-väsentliga skript och inbäddat innehåll laddas tills användarens samtycke ges. Stödda tjänster listas <a>här</a>.

en: here
sv: här

en: Control where your cookie banner appears on your site.
sv: Kontrollera var din cookie-banner visas på din webbplats.

en: Want More Control over Your Cookie Banner?
sv: Vill du ha mer kontroll över din cookie-banner?

en: Upgrade to hide it on selected pages, posts, archives, or on specific user roles.
sv: Uppgradera för att dölja den på valda sidor, inlägg, arkiv eller för specifika användarroller.

en: The previously selected page no longer exists or could not be loaded.
sv: Den tidigare valda sidan finns inte längre eller kunde inte laddas.

en: The selected page is not published and will not appear to visitors.
sv: Den valda sidan är inte publicerad och kommer inte att visas för besökare.

en: Generate a cookie policy page or use a shortcode to display your cookie policy anywhere on your site.
sv: Generera en sida för cookiepolicy eller använd en shortcode för att visa din cookiepolicy var som helst på din webbplats.

en: Cookie Policy Page
sv: Cookiepolicy-sida

en: Clear selected page
sv: Rensa vald sida

en: Select a Page
sv: Välj en sida

en: A link to this page will appear in the consent preferences modal footer.
sv: En länk till denna sida kommer att visas i samtyckesinställningarnas modalfot.

en: Auto Generate
sv: Automatisk generering

en: Automatically create a published Cookie Policy page containing a dynamically generated cookie table that always stays up to date.
sv: Skapa automatiskt en publicerad sida för cookiepolicy som innehåller en dynamiskt genererad cookietabell som alltid är uppdaterad.

en: Cookie Policy page created successfully!
sv: Cookiepolicy-sidan skapades framgångsrikt!

en: Failed to generate page. Please try again.
sv: Misslyckades med att generera sidan. Försök igen.

en: An error occurred while generating the page. Please try again.
sv: Ett fel uppstod vid generering av sidan. Försök igen.

en: Page Already Linked
sv: Sidan är redan länkad

en: Generate Cookie Policy Page
sv: Generera sida för cookiepolicy

en: Edit Page
sv: Redigera sida

en: View Page
sv: Visa sida

en: Use this shortcode to display the cookie policy with a dynamically generated cookie table on any page or post. The table always reflects the latest scanned and custom cookies.
sv: Använd denna shortcode för att visa cookiepolicyn med en dynamiskt genererad cookietabell på vilken sida eller inlägg som helst. Tabellen speglar alltid de senaste skannade och anpassade cookies.

en: Please enter at least one region code
sv: Ange minst en regionskod

en: Invalid region code format. Use ISO 3166 codes like EU, US, US-CA, or GB.
sv: Ogiltigt format för regionskod. Använd ISO 3166-koder som EU, US, US-CA eller GB.

en: EU/EEA (GDPR)
sv: EU/EES (GDPR)

en: California (CCPA)
sv: Kalifornien (CCPA)

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: Brazil (LGPD)
sv: Brasilien (LGPD)

en: Edit Regional Rule
sv: Redigera regional regel

en: Add Regional Rule
sv: Lägg till regional regel

en: Set default consent state for visitors from this region. Google uses the most specific match.
sv: Ställ in standard samtyckesstatus för besökare från denna region. Google använder den mest specifika matchningen.

en: Add Rule
sv: Lägg till regel

en: Quick Presets
sv: Snabbinställningar

en: Apply preset:
sv: Använd förinställning:

en: Region Codes
sv: Regionskoder

en: Comma-separated ISO 3166 codes: EU, US, US-CA, GB, BR, etc.
sv: Kommaavgränsade ISO 3166-koder: EU, US, US-CA, GB, BR, etc.

en: Default Consent State
sv: Standard samtyckesstatus

en: Choose which categories are granted by default for visitors from this region before they interact with the banner.
sv: Välj vilka kategorier som beviljas som standard för besökare från denna region innan de interagerar med bannern.

en: Functional Storage
sv: Funktionell lagring

en: Enables storage for site functionality like preferences and language.
sv: Aktiverar lagring för webbplatsfunktioner som inställningar och språk.

en: Functional storage default
sv: Standard för funktionell lagring

en: Analytics Storage
sv: Analyslagring

en: Enables storage for analytics purposes like visit duration and page views.
sv: Aktiverar lagring för analysändamål som besökstid och sidvisningar.

en: Analytics storage default
sv: Standard för analyslagring

en: Marketing / Ads Storage
sv: Marknadsföring / Annonslagring

en: Enables storage for advertising purposes including ad personalization and user data.
sv: Aktiverar lagring för annonseringsändamål inklusive annonsanpassning och användardata.

en: Marketing storage default
sv: Standard för marknadsföringslagring

en: Essential cookies (security_storage) are always granted. These defaults apply before the visitor interacts with the consent banner.
sv: Väsentliga cookies (security_storage) beviljas alltid. Dessa standarder gäller innan besökaren interagerar med samtyckesbannern.

en: Granted
sv: Beviljad

en: Denied
sv: Nekad

en: Active Regional Rules
sv: Aktiva regionala regler

en: Set different default consent states per region. Google uses the most specific match (e.g., US-CA overrides US).
sv: Ställ in olika standard samtyckesstatus per region. Google använder den mest specifika matchningen (t.ex. US-CA åsidosätter US).

en: Edit rule for
sv: Redigera regel för

en: Delete rule for
sv: Ta bort regel för

en: No regional rules configured. The global default (deny all except essential) applies to all visitors.
sv: Inga regionala regler konfigurerade. Den globala standarden (neka allt utom det väsentliga) gäller för alla besökare.

note: translators: %s: comma-separated duplicate region codes
en: These region codes already exist in another rule: %s
sv: Dessa regionskoder finns redan i en annan regel: %s

en: Delete Regional Rule
sv: Ta bort regional regel

en: Are you sure you want to delete this regional consent rule? Visitors from this region will use the global default.
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna regionala samtyckesregel? Besökare från denna region kommer att använda den globala standarden.

en: Automatically communicate user consent preferences to Google services.
sv: Kommunicera automatiskt användarens samtyckespreferenser till Googles tjänster.

en: Enable Google Consent Mode Switch
sv: Aktivera Google Consent Mode-brytare

en: Enable Google Consent Mode
sv: Aktivera Google Consent Mode

en: Supported services: Analytics 4, Google Ads, Tag Manager, Campaign Manager 360, Ad Manager, Floodlight, and DV360
sv: Stödda tjänster: Analytics 4, Google Ads, Tag Manager, Campaign Manager 360, Ad Manager, Floodlight och DV360

en: Wait Time (milliseconds)
sv: Väntetid (millisekunder)

en: How long Google services wait for consent before making requests. Default: 500ms. Range: 0–2000ms.
sv: Hur länge Google-tjänster väntar på samtycke innan de gör förfrågningar. Standard: 500 ms. Intervall: 0–2000 ms.

en: Mandatory for EU/EEA as of March 2024
sv: Obligatoriskt för EU/EES från och med mars 2024

en: Google now requires Consent Mode v2 for all websites using Google services in the European Economic Area.
sv: Google kräver nu Consent Mode v2 för alla webbplatser som använder Googles tjänster inom Europeiska ekonomiska samarbetsområdet.

en: Learn more about Google Consent Mode v2 →
sv: Läs mer om Google Consent Mode v2 →

en: Show the cookie banner only where you want, based on visitor location.
sv: Visa cookie-bannern endast där du vill, baserat på besökarens plats.

en: Where should the banner appear?
sv: Var ska bannern visas?

en: Choose where the banner is shown. Visitors outside selected regions will not see it.
sv: Välj var bannern ska visas. Besökare utanför valda regioner kommer inte att se den.

en: Show to all visitors worldwide
sv: Visa för alla besökare världen över

en: Use the same experience for everyone, regardless of location.
sv: Använd samma upplevelse för alla, oavsett plats.

en: Show only where required by law
sv: Visa endast där det krävs enligt lag

en: Target specific regions with tailored consent experiences.
sv: Rikta in dig på specifika regioner med anpassade samtyckesupplevelser.

en: Mode: Show to all visitors worldwide
sv: Läge: Visa för alla besökare världen över

en: Your existing banner settings apply to all visitors. No geographic targeting is active.
sv: Dina befintliga bannerinställningar gäller för alla besökare. Ingen geografisk inriktning är aktiv.

en: Unlock Regional Targeting
sv: Lås upp regional inriktning

en: Show banner only in selected regions, create custom regional rules, and control fallback behavior.
sv: Visa banner endast i valda regioner, skapa anpassade regionala regler och kontrollera fallback-beteende.

en: Location detection uses GeoLite2 data by MaxMind, available from <link>https://www.maxmind.com</link>.
sv: Platsdetektering använder GeoLite2-data från MaxMind, tillgängligt från <link>https://www.maxmind.com</link>.

en: Make your consent banner compliant with IAB TCF 2.3 and integrate with the Global Vendor List.
sv: Gör din samtyckesbanner kompatibel med IAB TCF 2.3 och integrera med Global Vendor List.

en: Unlock IAB TCF 2.3 Compliance - Coming Soon
sv: Lås upp IAB TCF 2.3-kompatibilitet – Kommer snart

en: Enable full TCF mode, generate TC strings, and display the IAB vendor list to your visitors.
sv: Aktivera fullständigt TCF-läge, generera TC-strängar och visa IAB-leverantörslistan för dina besökare.

en: Add Google Additional Consent alongside IAB TCF to handle ad-tech vendors not on the IAB Global Vendor List.
sv: Lägg till Google Additional Consent tillsammans med IAB TCF för att hantera annons-teknikleverantörer som inte finns på IAB Global Vendor List.

en: Unlock Google Additional Consent - Coming Soon
sv: Lås upp Googles ytterligare samtycke - Kommer snart

en: Generate the AC string, mirror the addtl_consent cookie, and display Google's Additional Consent provider list to your visitors - required for full Google Ads / GAM monetization.
sv: Generera AC-strängen, spegla addtl_consent-cookien och visa Googles lista över leverantörer av ytterligare samtycke för dina besökare - krävs för full Google Ads / GAM-monetisering.

en: Failed to get authentication payload
sv: Misslyckades med att hämta autentiseringsdata

en: An error occurred while connecting
sv: Ett fel uppstod vid anslutning

en: First name is required
sv: Förnamn är obligatoriskt

en: Email address is required
sv: E-postadress är obligatorisk

en: Please enter a valid email address
sv: Ange en giltig e-postadress

en: Classify cookies automatically
sv: Klassificera cookies automatiskt

en: Get smart compliance recommendations
sv: Få smarta efterlevnadsrekommendationer

en: Generate privacy-compliant descriptions
sv: Generera integritetsanpassade beskrivningar

en: Welcome to SureCookie
sv: Välkommen till SureCookie

en: Privacy compliance made effortless 🍪
sv: Integritetsefterlevnad gjort enkelt 🍪

en: Let's make your website transparent, trustworthy, and fully compliant in minutes. SureCookie automatically detects, categorizes, and configures cookies so you can focus on growing your business.
sv: Låt oss göra din webbplats transparent, pålitlig och fullt kompatibel på några minuter. SureCookie upptäcker, kategoriserar och konfigurerar cookies automatiskt så att du kan fokusera på att växa ditt företag.

en: Connect Your Account
sv: Anslut ditt konto

en: Connect your SureCookie account to automatically classify cookies, generate compliant descriptions, and get smart recommendations for your privacy needs.
sv: Anslut ditt SureCookie-konto för att automatiskt klassificera cookies, generera kompatibla beskrivningar och få smarta rekommendationer för dina integritetsbehov.

en: Here's what you can do:
sv: Så här kan du göra:

en: List of capabilities
sv: Lista över funktioner

en: Connected to SureCookie
sv: Ansluten till SureCookie

en: Back
sv: Tillbaka

en: Next
sv: Nästa

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Connecting…
sv: Ansluter…

en: Connect
sv: Anslut

en: Run a Quick Privacy Scan
sv: Kör en snabb integritetsskanning

en: SureCookie will scan your website, detect all cookies, and categorize them automatically.<br/> This helps you stay compliant without spending hours identifying scripts manually.
sv: SureCookie skannar din webbplats, upptäcker alla cookies och kategoriserar dem automatiskt.<br/> Detta hjälper dig att hålla dig kompatibel utan att spendera timmar på att identifiera skript manuellt.

en: Account not connected
sv: Konto inte anslutet

en: Please <a>go back</a> and connect your SureCookie account to enable cookie scanning.
sv: Vänligen <a>gå tillbaka</a> och anslut ditt SureCookie-konto för att aktivera cookiesskanning.

en: Your session expired. Please reconnect to continue.
sv: Din session har gått ut. Vänligen anslut igen för att fortsätta.

en: Connect Required
sv: Anslutning krävs

en: Please connect your account to get free scanning credits.
sv: Vänligen anslut ditt konto för att få gratis skanningskrediter.

en: SureCookie is scanning your pages for cookies. This may take a few minutes.
sv: SureCookie skannar dina sidor efter cookies. Detta kan ta några minuter.

en: Okay, just one last step…
sv: Okej, bara ett sista steg…

en: Help us tailor your SureCookie experience by sharing a bit about yourself:
sv: Hjälp oss att anpassa din SureCookie-upplevelse genom att berätta lite om dig själv:

en: First Name
sv: Förnamn

en: Enter your first name
sv: Ange ditt förnamn

en: Last Name
sv: Efternamn

en: Enter your last name
sv: Ange ditt efternamn

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Enter your email address
sv: Ange din e-postadress

en: Finish
sv: Slutför

en: Block non-essential cookies and trackers until explicit consent
sv: Blockera icke nödvändiga cookies och spårare tills uttryckligt samtycke ges

en: Auto-discover common services, categorize them, and preconfigure safe rules
sv: Automatiskt upptäcka vanliga tjänster, kategorisera dem och förkonfigurera säkra regler

en: Keep all evidence of consent locally on the site, exportable on demand
sv: Spara all bevisning av samtycke lokalt på webbplatsen, exportbar vid behov

en: You're all set. Let's go live 🚀
sv: Du är klar. Nu kör vi 🚀

en: From consent logs to region-based preferences, SureCookie helps you stay compliant while building visitor trust.
sv: Från samtyckesloggar till regionsbaserade preferenser, hjälper SureCookie dig att följa regler samtidigt som du bygger förtroende hos besökare.

en: Here's what SureCookie will do for you now:
sv: Så här kommer SureCookie att hjälpa dig nu:

en: SureCookie Features
sv: Funktioner i SureCookie

en: Exit Setup
sv: Avsluta installation

en: This website uses cookies to enhance your browsing experience, personalize content, provide social media features, and analyze our traffic. You can review and manage your cookie settings at any time, or accept all cookies to proceed.
sv: Den här webbplatsen använder cookies för att förbättra din surfupplevelse, anpassa innehåll, tillhandahålla funktioner för sociala medier och analysera vår trafik. Du kan när som helst granska och hantera dina cookie-inställningar eller acceptera alla cookies för att fortsätta.

en: Cookie Consent
sv: Cookie-samtycke

en: Banner logo
sv: Bannerlogotyp

en: Decline all non-essential cookies
sv: Avvisa alla icke nödvändiga cookies

en: Manage cookie preferences
sv: Hantera cookie-inställningar

en: Accept only essential cookies
sv: Acceptera endast nödvändiga cookies

en: Accept all cookies
sv: Acceptera alla cookies

en: Consent Forwarding
sv: Samtyckesvidarebefordran

en: Want custom brand colors?
sv: Vill du ha anpassade varumärkesfärger?

en: Upgrade to SureCookie Pro to pick custom primary, secondary, foreground, and background colors for your banner.
sv: Uppgradera till SureCookie Pro för att välja anpassade primära, sekundära, förgrunds- och bakgrundsfärger för din banner.

en: Received from
sv: Mottaget från

en: Received
sv: Mottaget

note: translators: %d: number of sites
en: Shared to %d site(s)
sv: Delat till %d webbplats(er)

en: Consent not received for
sv: Samtycke mottaget inte för

en: These categories exist only on this site and were not part of the forwarded consent. The visitor will be prompted to set their preferences for these when they visit this site directly.
sv: Dessa kategorier finns endast på denna webbplats och var inte en del av det vidarebefordrade samtycket. Besökaren kommer att uppmanas att ställa in sina preferenser för dessa när de besöker denna webbplats direkt.

en: More information about these categories
sv: Mer information om dessa kategorier

en: Shared
sv: Delat

en: Shared to
sv: Delat till

en: Consent Session ID
sv: Samtyckessession-ID

en: Consent log export upgrade
sv: Uppgradering för export av samtyckeslogg

en: Export consent logs
sv: Exportera samtyckesloggar

en: Preference sections
sv: Preferenssektioner

note: translators: %d: number of partner sites
en: %d connected site(s)
sv: %d ansluten webbplats(er)

en: Sites that will receive your consent
sv: Webbplatser som kommer att ta emot ditt samtycke

en: No partner sites configured.
sv: Inga partnerwebbplatser konfigurerade.

en: Cookie Notice
sv: Cookie-meddelande

en: Share visitor consent across multiple sites so users do not have to consent again.
sv: Dela besökarens samtycke över flera webbplatser så att användare inte behöver samtycka igen.

en: Unlock Consent Forwarding
sv: Lås upp samtyckesvidarebefordran

en: Automatically sync cookie consent across multiple domains and forward consent choices to connected services, without asking visitors to consent again.
sv: Synkronisera automatiskt cookie-samtycke över flera domäner och vidarebefordra samtyckesval till anslutna tjänster, utan att be besökare att samtycka igen.

en: SureCookie MCP Server
sv: SureCookie MCP-server

en: SureCookie MCP Server for cookie consent settings, consent logs, cookie management, and site scanning workflows.
sv: SureCookie MCP-server för inställningar för kak-samtycke, samtyckesloggar, kakhantering och arbetsflöden för sajtskanning.

note: translators: %s: navigation group label
en: %s submenu
sv: %s undermeny

en: General
sv: Allmänt

en: Consent & Data
sv: Samtycke & Data

en: Compliance
sv: Efterlevnad

en: Consent Frameworks
sv: Samtyckesramverk

en: Enter text
sv: Ange text

en: Enter Banner Message
sv: Ange banderollmeddelande

en: You can add links and basic formatting like bold/italic to the banner message.
sv: Du kan lägga till länkar och grundläggande formatering som fetstil/kursiv i banderollmeddelandet.

en: Control how long consent stays valid and how consent records are stored.
sv: Styr hur länge samtycket är giltigt och hur samtyckesposter lagras.

en: N/A
sv: Ej tillämpligt

note: translators: %d: number of partner sites that received the forwarded consent.
en: This consent was shared with %d connected site. Deleting it here will also erase the copy from that site (GDPR Art. 17). | This consent was shared with %d connected sites. Deleting it here will also erase the copies from those sites (GDPR Art. 17).
sv[0]: Detta samtycke delades med %d ansluten sajt. Att ta bort det här raderar även kopian från den sajten (GDPR Art. 17).
sv[1]: Detta samtycke delades med %d anslutna sajter. Att ta bort det här raderar även kopiorna från dessa sajter (GDPR Art. 17).

note: translators: %d: number of selected logs that were forwarded to partner sites.
en: %d of these logs was shared with connected partner sites. Deleting will also erase those forwarded copies (GDPR Art. 17). | %d of these logs were shared with connected partner sites. Deleting will also erase those forwarded copies (GDPR Art. 17).
sv[0]: %d av dessa loggar delades med anslutna partnersajter. Att ta bort dem raderar även de vidarebefordrade kopiorna (GDPR Art. 17).
sv[1]: %d av dessa loggar delades med anslutna partnersajter. Att ta bort dem raderar även de vidarebefordrade kopiorna (GDPR Art. 17).

en: Admin and plugin preferences for SureCookie.
sv: Admin- och plugininställningar för SureCookie.

en: SureCookie Admin Menu
sv: SureCookie Admin-meny

en: Toggle to show SureCookie in the main menu or under Settings → SureCookie.
sv: Växla för att visa SureCookie i huvudmenyn eller under Inställningar → SureCookie.

en: Connect Your AI Client
sv: Anslut din AI-klient

en: Create an Application Password
sv: Skapa ett applikationslösenord

en: Open Application Passwords
sv: Öppna applikationslösenord

en: Add to your AI client:
sv: Lägg till i din AI-klient:

en: Learn more about the WordPress MCP Adapter
sv: Läs mer om WordPress MCP Adapter

en: go to Settings → Connectors → Add Connector, paste the endpoint URL, and use your WordPress username + Application Password.
sv: gå till Inställningar → Anslutningar → Lägg till anslutning, klistra in slutpunkts-URL:en och använd ditt WordPress-användarnamn + applikationslösenord.

en: Learn more about ChatGPT connectors
sv: Läs mer om ChatGPT-anslutningar

en: SureCookie Only
sv: Endast SureCookie

en: Copy setup prompt for AI client
sv: Kopiera inställningsprompt för AI-klient

en: Prompt copied! Paste it into your AI client.
sv: Prompt kopierad! Klistra in den i din AI-klient.

en: Failed to copy prompt to clipboard
sv: Misslyckades med att kopiera prompt till urklipp

en: Copy JSON config
sv: Kopiera JSON-konfiguration

en: Copied to clipboard
sv: Kopierad till urklipp

en: Failed to copy to clipboard
sv: Misslyckades med att kopiera till urklipp

en: MCP Adapter plugin not detected
sv: MCP Adapter-plugin upptäcktes inte

note: translators: %s: WP MCP Adapter plugin name.
en: To connect AI clients to your site, the %s plugin is required. Download the latest release from GitHub, upload it via Plugins > Add New > Upload Plugin, and activate.
sv: För att ansluta AI-klienter till din sajt krävs %s-pluginet. Ladda ner senaste versionen från GitHub, ladda upp via Tillägg > Lägg till nytt > Ladda upp tillägg och aktivera.

en: Download from GitHub
sv: Ladda ner från GitHub

en: Configure AI client access to SureCookie through the Model Context Protocol.
sv: Konfigurera AI-klientåtkomst till SureCookie via Model Context Protocol.

en: Enable MCP
sv: Aktivera MCP

en: Allow AI clients like Claude, ChatGPT, and Cursor to manage your cookie banner, scanner, and consent settings through SureCookie. When disabled, no abilities are registered and AI clients cannot connect.
sv: Tillåt AI-klienter som Claude, ChatGPT och Cursor att hantera din kakbanner, skanner och samtyckesinställningar via SureCookie. När det är inaktiverat registreras inga behörigheter och AI-klienter kan inte ansluta.

en: WordPress Abilities API not available
sv: WordPress Abilities API är inte tillgängligt

en: MCP requires the WordPress Abilities API (WordPress 6.9 or later). Update WordPress to use this feature.
sv: MCP kräver WordPress Abilities API (WordPress 6.9 eller senare). Uppdatera WordPress för att använda denna funktion.

en: Unsaved changes
sv: Osparade ändringar

en: The MCP endpoint becomes active only after you save your settings.
sv: MCP-slutpunkten blir aktiv först efter att du sparat dina inställningar.

en: Unable to determine the current user.
sv: Kan inte fastställa aktuell användare.

en: Consent logs marked as viewed.
sv: Samtyckesloggar markerade som visade.

en: This plugin is network-activated and must be deactivated by a Network Administrator from Network Admin > Plugins.
sv: Detta tillägg är nätverksaktiverat och måste inaktiveras av en nätverksadministratör från Nätverksadmin > Tillägg.

en: Plugin could not be deactivated.
sv: Tillägget kunde inte inaktiveras.

en: Enable Automatic Scanning before running a scan.
sv: Aktivera automatisk skanning innan du kör en skanning.

en: A scan is already in progress.
sv: En skanning pågår redan.

en: Could not start the scan. Please try again.
sv: Kunde inte starta skanningen. Försök igen.

en: Scan triggered.
sv: Skanning utlösts.

en: Automatic scan deferred: daily page budget reached. Retrying in ~24 hours.
sv: Automatisk skanning uppskjuten: daglig sidbudget uppnådd. Försöker igen om ~24 timmar.

en: Automatic scan skipped: a scan is already in progress.
sv: Automatisk skanning hoppades över: en skanning pågår redan.

en: Starting automatic (scheduled) scan.
sv: Startar automatisk (schemalagd) skanning.

en: Once Monthly (SureCookie)
sv: En gång i månaden (SureCookie)

en: Once Weekly (SureCookie)
sv: En gång i veckan (SureCookie)

en: This content is currently blocked.
sv: Detta innehåll är för närvarande blockerat.

en: Scan deferred by server: daily page budget reached. It will retry automatically.
sv: Skanning uppskjuten av server: daglig sidbudget uppnådd. Den försöker automatiskt igen.

en: Daily page budget reached. The scheduled scan will retry automatically.
sv: Daglig sidbudget uppnådd. Den schemalagda skanningen försöker automatiskt igen.

en: Cookie Scanning
sv: Cookie-skanning

en: Manual
sv: Manuell

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Join Waitlist
sv: Gå med i väntelistan

en: Reset to default
sv: Återställ till standard

en: Enable Background Overlay
sv: Aktivera bakgrundsöverlägg

en: Background Overlay
sv: Bakgrundsöverlägg

en: Dim the page behind the banner and limit interaction until the visitor accepts or declines. The overlay is removed after a choice is made.
sv: Dämpa sidan bakom bannern och begränsa interaktion tills besökaren accepterar eller avvisar. Överlägget tas bort efter att ett val gjorts.

en: This layout highlights the consent banner and may affect user experience. Ensure it aligns with your regional consent requirements.
sv: Denna layout framhäver samtyckesbannern och kan påverka användarupplevelsen. Säkerställ att den överensstämmer med dina regionala samtyckeskrav.

en: Re-request Consent
sv: Begär samtycke igen

note: translators: %s: date/time of the last renewal.
en: Last Requested: %s
sv: Senast begärt: %s

en: Ask all visitors to provide consent again. Use this after updating your cookie policy or adding new trackers. Existing consent will be marked as outdated, and the banner will reappear on the next visit.
sv: Be alla besökare att lämna samtycke igen. Använd detta efter att du uppdaterat din cookiepolicy eller lagt till nya spårare. Befintligt samtycke markeras som föråldrat och bannern visas igen vid nästa besök.

en: Consent requested. Visitors will be asked for consent again.
sv: Samtycke begärt. Besökare kommer att ombes lämna samtycke igen.

en: Could not Re-request Consent. Please try again.
sv: Kunde inte begära samtycke igen. Försök igen.

en: Renewing…
sv: Förnyar…

en: Confirm Re-request
sv: Bekräfta ombegäran

en: New
sv: Ny

en: Automatic Scanning
sv: Automatisk skanning

en: Manage
sv: Hantera

en: Since the last scan:
sv: Sedan senaste skanning:

en: new cookie | new cookies
sv[0]: ny cookie
sv[1]: nya cookies

en: removed
sv: borttagen

en: new tracker domain | new tracker domains
sv[0]: ny spårardomän
sv[1]: nya spårardomäner

en: No scans yet. Schedule automatic scans to track changes over time.
sv: Inga skanningar än. Schemalägg automatiska skanningar för att följa förändringar över tid.

note: translators: %s: next scan date
en: Next scan: %s
sv: Nästa skanning: %s

en: Scheduling is off
sv: Schemaläggning är avstängd

en: Network-activated
sv: Nätverksaktiverat

en: Manage in Network Admin
sv: Hantera i nätverksadmin

en: Google Consent Mode is enabled, so SureCookie allows Google's Consent Mode scripts to function correctly. As a result, this script cannot be blocked.
sv: Google Consent Mode är aktiverat, så SureCookie tillåter Googles Consent Mode-skript att fungera korrekt. Därför kan detta skript inte blockeras.

en: Necessary
sv: Nödvändig

en: What Changed in the Last Scan
sv: Vad som ändrades vid senaste skanningen

en: Cookies and tracker domains that changed compared to the previous scan.
sv: Cookies och spårningsdomäner som ändrats jämfört med föregående skanning.

en: No differences were detected compared to the previous scan.
sv: Inga skillnader upptäcktes jämfört med föregående skanning.

en: New Cookies
sv: Nya cookies

en: No Longer Detected
sv: Inte längre upptäckta

en: Recategorized
sv: Omkategoriserade

en: New Tracker Domains
sv: Nya spårningsdomäner

en: Third-party
sv: Tredjeparts

en: Monthly
sv: Månadsvis

en: Re-scan your site once a month.
sv: Skanna om din webbplats en gång i månaden.

en: Weekly
sv: Veckovis

en: Re-scan every week for faster drift detection.
sv: Skanna om varje vecka för snabbare upptäckt av förändringar.

en: Pages from Manual Scan
sv: Sidor från manuell skanning

en: Reuse the pages selected on the Cookie Scanner.
sv: Återanvänd de sidor som valts i Cookie Scanner.

en: All Published Content
sv: All publicerat innehåll

en: Scan published posts and pages, as per plan limit.
sv: Skanna publicerade inlägg och sidor, enligt planens begränsning.

en: Selected Pages
sv: Valda sidor

en: Choose specific pages to scan below.
sv: Välj specifika sidor att skanna nedan.

en: Re-scan your site on a schedule and get notified when cookies or trackers change.
sv: Skanna om din webbplats enligt schema och få aviseringar när cookies eller spårare ändras.

en: Enable Automatic Scanning
sv: Aktivera automatisk skanning

en: Run scheduled scans in the background and detect changes automatically.
sv: Kör schemalagda skanningar i bakgrunden och upptäck förändringar automatiskt.

en: Scan Frequency
sv: Skanningsfrekvens

en: Pages to Scan
sv: Sidor att skanna

en: Select pages to scan…
sv: Välj sidor att skanna…

en: WordPress cron is disabled
sv: WordPress cron är inaktiverat

en: Scheduled scans rely on cron. Ask your host to set up a real server cron job so automatic scans run on time.
sv: Schemalagda skanningar är beroende av cron. Be din värd att ställa in ett riktigt server-cronjobb så att automatiska skanningar körs i tid.

en: Last Scan
sv: Senaste skanning

note: translators: %s: last scan date-time
en: Scanned on %s
sv: Skannad %s

en: Scheduled
sv: Schemalagd

note: translators: %d: number of new cookies
en: %d New Cookies
sv: %d nya cookies

note: translators: %d: number of cookies no longer detected
en: %d Removed
sv: %d borttagna

note: translators: %d: number of recategorized cookies
en: %d Recategorized
sv: %d omkategoriserade

note: translators: %d: number of new tracker domains
en: %d New Tracker Domains
sv: %d nya spårningsdomäner

en: View Changes
sv: Visa ändringar

en: No scans yet - run your first scan to start monitoring changes.
sv: Inga skanningar än - kör din första skanning för att börja övervaka förändringar.

en: Stay Compliant Automatically
sv: Följ regler automatiskt

en: Get weekly scans, instant alerts, smart classification, and automatic protection from new trackers.
sv: Få veckovisa skanningar, omedelbara aviseringar, smart klassificering och automatiskt skydd mot nya spårare.

note: translators: %d: maximum pages
en: SureCookie agent will visit them like real users to detect all cookies in use. Allowed %d pages per scan due to resource constraints.
sv: SureCookie-agenten kommer att besöka dem som riktiga användare för att upptäcka alla cookies som används. Tillåtet %d sidor per skanning på grund av resursbegränsningar.

en: Upgrade to Pro to download CSV report for legal audits and GDPR Article 7 documentation.
sv: Uppgradera till Pro för att ladda ner CSV-rapport för juridiska revisioner och GDPR Artikel 7-dokumentation.

note: translators: 1: remaining pages, 2: total daily page budget
en: %1$d of %2$d daily pages remaining on this site
sv: %1$d av %2$d dagliga sidor kvar på denna webbplats

en: <p>By scanning you accept our <a>terms and conditions</a>.</p>
sv: <p>Genom att skanna accepterar du våra <a>villkor</a>.</p>

en: Terms and Conditions
sv: Villkor

en: Cookie Scanning Not Available on Local Sites
sv: Kakskanning inte tillgängligt på lokala webbplatser

en: This site is running on a local or development environment that our cloud scanner cannot reach. Cookie scanning will be available once your site is live on a publicly accessible domain.
sv: Denna webbplats körs i en lokal eller utvecklingsmiljö som vår molnskanner inte kan nå. Kakskanning blir tillgängligt när din webbplats är live på en offentligt tillgänglig domän.

en: Skip for Now
sv: Hoppa över för nu

en: Stay in the loop and help shape SureCookie! Get feature updates, and help us build a better SureCookie by sharing how you use the plugin. <a>Terms and Conditions</a>
sv: Håll dig uppdaterad och hjälp till att forma SureCookie! Få funktionsuppdateringar och hjälp oss bygga en bättre SureCookie genom att dela hur du använder tillägget. <a>Villkor</a>

en: Grow traffic of your website with SureRank - a lightweight SEO toolkit plugin for WordPress users who want better rankings without the complexity.
sv: Öka trafiken till din webbplats med SureRank - ett lättviktigt SEO-verktygstillägg för WordPress-användare som vill ha bättre placeringar utan komplexiteten.

en: Amazing! SureCookie discovered cookies on your site - let's keep growing together!
sv: Fantastiskt! SureCookie hittade cookies på din webbplats - låt oss fortsätta växa tillsammans!

note: translators: 1: page URL, 2: error message
en: Page failed: %1$s - %2$s
sv: Sidan misslyckades: %1$s - %2$s

en: Domain verification failed - please retry the scan.
sv: Domänverifieringen misslyckades - försök skanna igen.

en: WP-Cron disabled - scans won’t run automatically
sv: WP-Cron är inaktiverat - skanningar körs inte automatiskt

en: Consider Plan Upgrade
sv: Överväg att uppgradera planen

note: translators: 1: pages scanned, 2: pages submitted
en: Scanned %1$d of %2$d pages - your daily page budget is used up. The remaining pages will scan after it resets.
sv: Skannade %1$d av %2$d sidor - din dagliga sidbudget är förbrukad. De återstående sidorna skannas efter att den har återställts.

en: Update the environment variables
sv: Uppdatera miljövariablerna

en: Your WordPress username (prefilled).
sv: Ditt WordPress-användarnamn (förifyllt).

en: Replace "your-application-password" with the password from Step 1.
sv: Ersätt "your-application-password" med lösenordet från steg 1.

en: Verify Node.js version
sv: Verifiera Node.js-versionen

en: In your terminal, run:
sv: Kör i din terminal:

en: The version must be 20.1 or higher.
sv: Versionen måste vara 20.1 eller högre.

en: If it is lower, run:
sv: Om den är lägre, kör:

en: Restart your AI client and paste the copied prompt again into your AI client.
sv: Starta om din AI-klient och klistra in den kopierade prompten igen i din AI-klient.

en: Enjoy your AI client connected to your WordPress site!
sv: Njut av din AI-klient ansluten till din WordPress-webbplats!

en: Invalid nonce.
sv: Ogiltig nonce.

en: Unauthorized user.
sv: Obehörig användare.

en: Invalid parameters.
sv: Ogiltiga parametrar.

en: Do More with SureCookie Pro
sv: Gör mer med SureCookie Pro

en: More scan limits, geographic targeting, re-consent widget, and more.
sv: Fler skanningsgränser, geografisk inriktning, widget för åter samtycke och mer.
