SureCookie 0.0.1 - en to pt translation catalogue (1420 entries)

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
pt: Você não tem permissões suficientes para acessar esta página.

en: Settings
pt: Configurações

en: A simple yet powerful way to create modern forms for your website.
pt: Uma maneira simples e poderosa de criar formulários modernos para seu site.

en: Consent logs retrieved successfully.
pt: Registros de consentimento recuperados com sucesso.

en: Consent processed successfully (logging disabled)
pt: Consentimento processado com sucesso (registro desativado)

en: Preferences should not be empty.
pt: As preferências não devem estar vazias.

en: Consent saved successfully.
pt: Consentimento salvo com sucesso.

en: Failed to save consent.
pt: Falha ao salvar o consentimento.

en: Invalid log ID
pt: ID de log inválido

en: Log not found.
pt: Registro não encontrado.

en: Log details retrieved successfully.
pt: Detalhes do log recuperados com sucesso.

en: Invalid log IDs
pt: IDs de log inválidos

note: translators: %d: number of logs deleted
en: %d log(s) deleted successfully.
pt: %d log(s) deletado(s) com sucesso.

en: Failed to delete logs.
pt: Falha ao deletar logs.

en: Log deleted successfully.
pt: Log deletado com sucesso.

en: Failed to delete log.
pt: Falha ao deletar log.

en: All logs deleted successfully.
pt: Todos os logs deletados com sucesso.

en: Cookie categories retrieved successfully.
pt: Categorias de cookies recuperadas com sucesso.

en: Category name is required.
pt: Nome da categoria é obrigatório.

en: A category with this name already exists.
pt: Uma categoria com este nome já existe.

en: Category created successfully.
pt: Categoria criada com sucesso.

en: Failed to create category:
pt: Falha ao criar categoria:

en: Category ID is required.
pt: ID da categoria é obrigatório.

en: Category not found.
pt: Categoria não encontrada.

en: Category updated successfully.
pt: Categoria atualizada com sucesso.

en: Failed to update category:
pt: Falha ao atualizar categoria:

en: Default categories cannot be deleted.
pt: Categorias padrão não podem ser deletadas.

en: Category deleted successfully.
pt: Categoria deletada com sucesso.

en: Failed to delete category:
pt: Falha ao deletar categoria:

en: No scanned cookies found.
pt: Nenhum cookie escaneado encontrado.

en: Scanned cookies retrieved successfully.
pt: Cookies escaneados recuperados com sucesso.

en: Custom cookies retrieved successfully.
pt: Cookies personalizados recuperados com sucesso.

en: Cookie name is required.
pt: Nome do cookie é obrigatório.

en: Cookie category is required.
pt: Categoria do cookie é obrigatória.

en: A cookie with this name already exists.
pt: Um cookie com este nome já existe.

en: Custom cookie created successfully.
pt: Cookie personalizado criado com sucesso.

en: Failed to create custom cookie:
pt: Falha ao criar cookie personalizado:

en: Cookie ID is required.
pt: ID do cookie é obrigatório.

en: Cookie not found.
pt: Cookie não encontrado.

en: Custom cookie updated successfully.
pt: Cookie personalizado atualizado com sucesso.

en: Failed to update custom cookie:
pt: Falha ao atualizar cookie personalizado:

en: Custom cookie deleted successfully.
pt: Cookie personalizado deletado com sucesso.

en: Failed to delete custom cookie:
pt: Falha ao deletar cookie personalizado:

en: Current category is required.
pt: A categoria atual é obrigatória.

en: New category is required.
pt: A nova categoria é obrigatória.

en: Cookie is already in the selected category.
pt: O cookie já está na categoria selecionada.

en: Current category not found in scanned cookies.
pt: Categoria atual não encontrada nos cookies escaneados.

en: Cookie not found in the specified category.
pt: Cookie não encontrado na categoria especificada.

en: Cookie category updated successfully.
pt: Categoria do cookie atualizada com sucesso.

en: Failed to update cookie category:
pt: Falha ao atualizar a categoria do cookie:

en: Onboarding data saved successfully.
pt: Dados de onboarding salvos com sucesso.

en: Onboarding is already marked as complete.
pt: O onboarding já está marcado como completo.

en: Onboarding marked as complete.
pt: Onboarding marcado como completo.

en: Plugin not found.
pt: Plugin não encontrado.

en: Plugin is already inactive.
pt: O plugin já está inativo.

en: Plugin deactivated successfully.
pt: Plugin desativado com sucesso.

en: Promotional plugins data retrieved.
pt: Dados de plugins promocionais recuperados.

en: Plugin activated successfully.
pt: Plugin ativado com sucesso.

en: Conflicting plugins retrieved.
pt: Plugins em conflito recuperados.

en: Scanned history retrieved successfully.
pt: Histórico escaneado recuperado com sucesso.

en: No data found
pt: Nenhum dado encontrado

en: Settings updated
pt: Configurações atualizadas

en: Essential Cookies
pt: Cookies essenciais

en: Functional Cookies
pt: Cookies funcionais

en: Analytics Cookies
pt: Cookies de análise

en: Marketing Cookies
pt: Cookies de marketing

en: Uncategorized Cookies
pt: Cookies não categorizados

en: This website uses cookies to enhance your browsing experience, personalize content, provide social media features, and analyze our traffic. You can review and manage your cookie settings at any time, or accept all cookies to proceed.
pt: Este site usa cookies para melhorar sua experiência de navegação, personalizar conteúdo, fornecer recursos de redes sociais e analisar nosso tráfego. Você pode revisar e gerenciar suas configurações de cookies a qualquer momento, ou aceitar todos os cookies para continuar.

en: Accept All
pt: Aceitar Todos

en: Decline
pt: Recusar

en: Invalid type provided.
pt: Tipo fornecido inválido.

en: Could not disable the nudge. Please try again.
pt: Não foi possível desativar o nudge. Por favor, tente novamente.

note: translators: %s: nudge type
en: "%s" has been disabled.
pt: "%s" foi desativado.

note: translators: %s: Service name (e.g., YouTube, Vimeo, Bunny.net). translators: %s: Service name (e.g., YouTube, Google Maps)
en: This content is blocked because it requires %s cookies.
pt: Este conteúdo está bloqueado porque requer cookies de %s.

en: Accept & Load
pt: Aceitar & Carregar

en: Scan cancelled successfully.
pt: Escaneamento cancelado com sucesso.

en: No active scan to cancel.
pt: Nenhum escaneamento ativo para cancelar.

en: A scan is already in progress. Please wait for it to complete.
pt: Um escaneamento já está em andamento. Por favor, aguarde sua conclusão.

en: Cookie scan has been initiated.
pt: Escaneamento de cookies iniciado.

en: The scan is running. You will be notified when it completes.
pt: O escaneamento está em andamento. Você será notificado quando for concluído.

note: translators: %s: Error message
en: Failed to start site scanner: %s
pt: Falha ao iniciar o scanner do site: %s

en: Starting site scan (triggered by user).
pt: Início da varredura do site (acionada pelo usuário).

en: No pages selected for scanning.
pt: Nenhuma página selecionada para varredura.

note: translators: %s: Plan name
en: Plan: %s.
pt: Plano: %s.

note: translators: %d: Number of pages
en: Pages selected: %d.
pt: Páginas selecionadas: %d.

en: Sending scan request…
pt: Enviando solicitação de varredura…

en: Scan already in progress. Skipping.
pt: A varredura já está em andamento. Pulando.

en: Scan started successfully.
pt: Varredura iniciada com sucesso.

note: translators: %s: Group ID
en: Group ID: %s
pt: ID do grupo: %s

en: Checking scan progress…
pt: Verificando o progresso da varredura…

en: No active scan.
pt: Nenhuma varredura ativa.

en: Scan in progress...
pt: Varredura em andamento...

en: Scan cancelled by user.
pt: Varredura cancelada pelo usuário.

en: Every 1 Minute (SureCookie Polling)
pt: A cada 1 minuto (Polling do SureCookie)

en: Cookie scanning is not available for localhost or development sites. Please use a live domain.
pt: A varredura de cookies não está disponível para localhost ou sites de desenvolvimento. Por favor, use um domínio ao vivo.

en: Failed to encode scan request.
pt: Falha ao codificar a solicitação de varredura.

note: translators: %s: Error message
en: Failed to start scan: %s
pt: Falha ao iniciar a varredura: %s

en: Unknown error occurred.
pt: Ocorreu um erro desconhecido.

en: Scan has been started. You will be notified when it completes.
pt: A varredura foi iniciada. Você será notificado quando for concluída.

en: Failed to check scan status.
pt: Falha ao verificar o status da varredura.

en: Failed to get scan group.
pt: Falha ao obter o grupo de varredura.

en: Scan timed out. Please try again.
pt: A varredura expirou. Por favor, tente novamente.

en: Scan failed on server.
pt: A varredura falhou no servidor.

en: Failed to fetch results.
pt: Falha ao buscar resultados.

en: Cookie Settings
pt: Configurações de Cookies

en: Preferences
pt: Preferências

en: Accepted
pt: Aceito

en: Partially Accepted
pt: Aceito parcialmente

en: Declined
pt: Recusado

en: Failed to load consent logs
pt: Falha ao carregar registros de consentimento

en: Failed to load cookie categories
pt: Falha ao carregar categorias de cookies

en: Failed to load settings
pt: Falha ao carregar configurações

en: Failed to save settings
pt: Falha ao salvar configurações

en: Never
pt: Nunca

en: 30 days
pt: 30 dias

en: 60 days
pt: 60 dias

en: Dashboard
pt: Painel

en: Cookie Scanner
pt: Scanner de Cookies

en: All Cookies
pt: Todos os Cookies

en: Content
pt: Conteúdo

en: Custom CSS
pt: CSS Personalizado

en: Consent Logs
pt: Registros de Consentimento

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Delete
pt: Excluir

en: Save
pt: Salvar

en: No options available
pt: Nenhuma opção disponível

en: Settings saved!
pt: Configurações salvas!

en: Your settings have been successfully saved.
pt: Suas configurações foram salvas com sucesso.

en: Save failed!
pt: Falha ao salvar!

en: There was an error saving your settings. Please try again.
pt: Ocorreu um erro ao salvar suas configurações. Por favor, tente novamente.

en: Saving…
pt: Salvando…

en: WordPress updates API not available.
pt: API de atualizações do WordPress não disponível.

en: Plugin activation failed.
pt: Falha na ativação do plugin.

en: Plugin installation failed.
pt: Falha na instalação do plugin.

en: Plugin installed and activated successfully.
pt: Plugin instalado e ativado com sucesso.

en: Failed to install and activate plugin.
pt: Falha ao instalar e ativar o plugin.

en: Failed to activate plugin.
pt: Falha ao ativar o plugin.

en: Install and Activate
pt: Instalar e Ativar

en: Activate
pt: Ativar

en: Activated
pt: Ativado

en: Banner Content
pt: Conteúdo do Banner

en: Enable Cookie Banner Switch
pt: Ativar Alternância do Banner de Cookies

en: Enable Cookie Banner
pt: Ativar Banner de Cookies

en: Cookie Notice (optional)
pt: Aviso de Cookies (opcional)

en: Enable Accept All Button
pt: Ativar Botão Aceitar Tudo

en: Button Order
pt: Ordem dos Botões

en: Banner Layout
pt: Layout do Banner

en: Configure how and where your cookie banner appears on your website
pt: Configure como e onde seu banner de cookies aparece no seu site

en: Logo
pt: Logotipo

en: Upload Logo
pt: Enviar Logotipo

en: Select Logo
pt: Selecionar Logotipo

en: Use this logo
pt: Usar este logotipo

en: Banner Type
pt: Tipo de Banner

en: Floating Banner
pt: Banner Flutuante

en: Full-width Banner
pt: Banner de Largura Total

en: Banner Width
pt: Largura do Banner

en: Position
pt: Posição

en: Bottom Left
pt: Inferior Esquerdo

en: Bottom Center
pt: Inferior Central

en: Bottom Right
pt: Inferior Direito

en: Middle
pt: Meio

en: Top
pt: Superior

en: Bottom
pt: Inferior

en: Color Palette: <span></span>
pt: Paleta de Cores: <span></span>

en: Default
pt: Padrão

en: Consent Details
pt: Detalhes do Consentimento

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: No data available.
pt: Dados não disponíveis.

en: Actions
pt: Ações

en: Date & Time
pt: Data & Hora

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: Country
pt: País

en: Download PDF
pt: Baixar PDF

en: Consent log is empty
pt: O registro de consentimento está vazio

en: Your consent logs will be displayed here once users interact with the banner
pt: Seus registros de consentimento serão exibidos aqui assim que os usuários interagirem com o banner

en: <span></span> Selected
pt: <span></span> Selecionado

en: Deleting…
pt: Excluindo…

en: View All Logs
pt: Ver Todos os Registros

en: Consent Logging Disabled
pt: Registro de Consentimento Desativado

en: Enable consent logging to view analytics data and recent consent logs.
pt: Ative o registro de consentimento para visualizar dados analíticos e registros recentes de consentimento.

en: Enable Consent Logging
pt: Ativar Registro de Consentimento

en: Consents
pt: Consentimentos

en: No Consents Yet
pt: Ainda Sem Consentimentos

en: Data will appear here once visitors interact with the cookie banner.
pt: Os dados aparecerão aqui assim que os visitantes interagirem com o banner de cookies.

note: translators: %s: log/logs
en: Failed to delete consent %s
pt: Falha ao excluir o consentimento %s

en: log | logs
pt[0]: registro
pt[1]: registros

note: translators: %s: log/logs
en: Successfully deleted consent %s
pt: Consentimento excluído com sucesso %s

en: Failed to delete consent log
pt: Falha ao excluir o registro de consentimento

en: Delete Consent Log
pt: Excluir Registro de Consentimento

en: Are you sure you want to delete this consent log? This action cannot be undone.
pt: Tem certeza de que deseja excluir este registro de consentimento? Esta ação não pode ser desfeita.

en: Delete Selected Consent Logs
pt: Excluir Consentimentos Selecionados

note: translators: %s: the log string pluralized.
en: Are you sure you want to delete the selected consent %s? This action cannot be undone.
pt: Tem certeza de que deseja excluir o consentimento %s selecionado? Esta ação não pode ser desfeita.

en: Page
pt: Página

en: of
pt: de

en: Consent Logs Pagination
pt: Paginação de Registros de Consentimento

en: Consent Duration (in days)
pt: Duração do Consentimento (em dias)

en: How long user consent remains valid before requiring renewal (1–365 days).
pt: Por quanto tempo o consentimento do usuário permanece válido antes de exigir renovação (1–365 dias).

en: Enable Consent Logging Switch
pt: Ativar Interruptor de Registro de Consentimento

en: Store consent records in database for compliance reporting and analytics.
pt: Armazene registros de consentimento no banco de dados para relatórios de conformidade e análises.

en: Clear Logs After
pt: Limpar Registros Após

en: Select retention period
pt: Selecionar período de retenção

en: Automatically delete consent logs older than the selected period.
pt: Excluir automaticamente registros de consentimento mais antigos que o período selecionado.

en: Name
pt: Nome

en: Category
pt: Categoria

en: Provider
pt: Provedor

en: Domain
pt: Domínio

en: Duration (Days)
pt: Duração (Dias)

en: Type
pt: Tipo

en: Uncategorized
pt: Sem Categoria

en: Change Category
pt: Alterar Categoria

en: Edit
pt: Editar

en: Scanned
pt: Escaneado

en: Custom
pt: Personalizado

en: Are you sure you want to delete the cookie "<strong></strong>"? This action cannot be undone.
pt: Tem certeza de que deseja excluir o cookie "<strong></strong>"? Esta ação não pode ser desfeita.

en: Are you sure you want to delete this cookie? This action cannot be undone.
pt: Tem certeza de que deseja excluir este cookie? Esta ação não pode ser desfeita.

en: Delete Custom Cookie
pt: Excluir Cookie Personalizado

en: Change Cookie Category
pt: Alterar Categoria do Cookie

en: Update Category
pt: Atualizar Categoria

en: Edit Cookie
pt: Editar Cookie

en: Update Cookie
pt: Atualizar Cookie

en: Add New Cookie
pt: Adicionar Novo Cookie

en: Save Cookie
pt: Salvar Cookie

en: Cookie Name
pt: Nome do Cookie

en: e.g., my_custom_cookie
pt: ex., meu_cookie_personalizado

en: Select a category
pt: Selecione uma categoria

en: No categories available. Please create a category first.
pt: Nenhuma categoria disponível. Por favor, crie uma categoria primeiro.

en: e.g., 30
pt: ex., 30

en: e.g., Your Company Name
pt: ex., Nome da Sua Empresa

en: e.g., .example.com
pt: ex., .exemplo.com

en: Description
pt: Descrição

en: Enter a description for this cookie…
pt: Insira uma descrição para este cookie…

en: Purpose
pt: Propósito

en: Describe the purpose of this cookie…
pt: Descreva o propósito deste cookie…

en: No cookie categories found. Click "Add New Category" to create one.
pt: Nenhuma categoria de cookie encontrada. Clique em "Adicionar Nova Categoria" para criar uma.

en: Manage Categories
pt: Gerenciar Categorias

en: Manage cookie categories that appear in the privacy preferences modal
pt: Gerencie categorias de cookies que aparecem no modal de preferências de privacidade

en: Add New Category
pt: Adicionar Nova Categoria

en: Edit Category
pt: Editar Categoria

en: Add Category
pt: Adicionar Categoria

en: Category Name
pt: Nome da Categoria

en: e.g., Performance Cookies
pt: ex., Cookies de Desempenho

en: Enter a description for this cookie category…
pt: Insira uma descrição para esta categoria de cookies…

note: translators: %1$s is the category name, %2$s is the number of cookies
en: Are you sure you want to delete this cookie category? <br/> The category "%1$s" has %2$s assigned to it:
pt: Tem certeza de que deseja excluir esta categoria de cookies? <br/> A categoria "%1$s" tem %2$s atribuídos a ela:

en: Are you sure you want to delete this cookie category? This action cannot be undone.
pt: Tem certeza de que deseja excluir esta categoria de cookies? Esta ação não pode ser desfeita.

en: Delete Cookie Category
pt: Excluir Categoria de Cookies

en: Keep cookies
pt: Manter cookies

en: Please enter a cookie name
pt: Por favor, insira um nome de cookie

en: Please select a category
pt: Por favor, selecione uma categoria

en: Please enter a category name
pt: Por favor, insira um nome de categoria

en: Failed to load custom cookies
pt: Falha ao carregar cookies personalizados

en: Failed to create custom cookie
pt: Falha ao criar cookie personalizado

en: Custom cookie created successfully
pt: Cookie personalizado criado com sucesso

en: Failed to update custom cookie
pt: Falha ao atualizar cookie personalizado

en: Custom cookie updated successfully
pt: Cookie personalizado atualizado com sucesso

en: Failed to delete custom cookie
pt: Falha ao excluir cookie personalizado

en: Custom cookie deleted successfully
pt: Cookie personalizado excluído com sucesso

en: Failed to update cookie category
pt: Falha ao atualizar categoria de cookie

en: Cookie category updated successfully
pt: Categoria de cookie atualizada com sucesso

en: Failed to create category
pt: Falha ao criar categoria

en: Category created successfully
pt: Categoria criada com sucesso

en: Failed to update category
pt: Falha ao atualizar categoria

en: Category updated successfully
pt: Categoria atualizada com sucesso

en: Failed to delete category
pt: Falha ao excluir categoria

en: Category deleted successfully
pt: Categoria excluída com sucesso

en: Create and manage all cookies for your website. These cookies will appear in the selected privacy preference categories.
pt: Criar e gerenciar todos os cookies do seu site. Esses cookies aparecerão nas categorias de preferência de privacidade selecionadas.

en: Manage Cookies
pt: Gerenciar Cookies

en: New Cookie
pt: Novo Cookie

en: Add custom CSS to style your cookie banner. Changes will be reflected in both preview and frontend after saving.
pt: Adicione CSS personalizado para estilizar seu banner de cookies. As alterações serão refletidas na visualização e no frontend após salvar.

en: CSS Code Editor
pt: Editor de Código CSS

en: Reset Custom CSS
pt: Redefinir CSS Personalizado

en: Are you sure you want to reset custom CSS? This will remove all your custom styles.
pt: Tem certeza de que deseja redefinir o CSS personalizado? Isso removerá todos os seus estilos personalizados.

en: Custom CSS has been reset. The banner will now use default styles.
pt: CSS personalizado redefinido. O banner agora usará estilos padrão.

en: Write your custom CSS below. Use <strong>!important</strong> to override inline styles.<br />You can target banner elements using classes like <strong>.surecookie-banner</strong>, <strong>.surecookie-accept-btn</strong>, etc.
pt: Escreva seu CSS personalizado abaixo. Use <strong>!important</strong> para sobrescrever estilos inline.<br />Você pode direcionar elementos do banner usando classes como <strong>.surecookie-banner</strong>, <strong>.surecookie-accept-btn</strong>, etc.

en: <span></span> Quick Tips:
pt: <span></span> Dicas Rápidas:

en: Use <b>.surecookie-banner</b> to target the cookie banner (works in both preview and frontend)
pt: Use <b>.surecookie-banner</b> para direcionar a faixa de cookies (funciona tanto na visualização prévia quanto no frontend)

en: Use <b>.surecookie-accept-btn</b>, <b>.surecookie-decline-btn</b> for buttons
pt: Use <b>.surecookie-accept-btn</b>, <b>.surecookie-decline-btn</b> para botões

en: Important: Use <b>!important</b> to override inline styles
pt: Importante: Use <b>!important</b> para sobrescrever estilos inline

en: Changes take effect after clicking "Save Changes" below
pt: As alterações entram em vigor após clicar em "Salvar Alterações" abaixo

en: Your CSS is saved and will persist after page refresh
pt: Seu CSS está salvo e persistirá após a atualização da página

en: Overview
pt: Visão Geral

en: Active
pt: Ativo

en: Inactive
pt: Inativo

en: Cookie Banner
pt: Faixa de Cookies

en: Configure
pt: Configurar

en: Open Support Ticket
pt: Abrir Ticket de Suporte

en: Help Center
pt: Centro de Ajuda

en: Join our Community
pt: Participe da nossa Comunidade

en: Leave Us a Review
pt: Deixe uma Avaliação

en: Quick Access
pt: Acesso Rápido

en: Recent Consent Logs
pt: Registros Recentes de Consentimento

en: Toggle Preview
pt: Alternar Visualização

en: Click this button to show or hide the cookie consent banner preview.
pt: Clique neste botão para mostrar ou ocultar a visualização da faixa de consentimento de cookies.

en: Click here to start
pt: Clique aqui para começar

en: design your banner
pt: projetar sua faixa

en: Here's a preview of the cookie consent banner.
pt: Aqui está uma visualização da faixa de consentimento de cookies.

en: You can adjust the content and design settings.
pt: Você pode ajustar as configurações de conteúdo e design.

en: All Countries
pt: Todos os Países

en: Privacy Preference
pt: Preferência de Privacidade

en: Always Active
pt: Sempre Ativo

en: Reject All
pt: Rejeitar Tudo

en: Confirm My Choices
pt: Confirmar Minhas Escolhas

en: Scan Completed!
pt: Varredura Concluída!

en: Cookie scan has been completed successfully.
pt: A varredura de cookies foi concluída com sucesso.

en: Latest Scanning Logs
pt: Últimos Registros de Varredura

en: View logs from the most recent cookie scanning process.
pt: Visualize os registros do processo de varredura de cookies mais recente.

en: Could not copy logs automatically.
pt: Não foi possível copiar os registros automaticamente.

en: Logs copied to clipboard!
pt: Registros copiados para a área de transferência!

en: Copied
pt: Copiado

en: Copy
pt: Copiar

en: This field contains the scanning status results only.
pt: Este campo contém apenas os resultados do status da varredura.

en: contact our support team
pt: entre em contato com nossa equipe de suporte

en: Failed to initiate scan
pt: Falha ao iniciar a varredura

en: (no title)
pt: (sem título)

en: Scan Started!
pt: Varredura Iniciada!

en: SureCookie is scanning your pages for cookies. This may take a few minutes.
pt: SureCookie está verificando suas páginas em busca de cookies. Isso pode levar alguns minutos.

en: Scanning…
pt: Verificando…

en: Start Scan
pt: Iniciar Varredura

en: WordPress Cron is Disabled
pt: O Cron do WordPress está Desativado

en: Failed to load conflicting plugins
pt: Falha ao carregar plugins conflitantes

en: Conflicting Plugins Detected.
pt: Plugins em Conflito Detectados.

en: It's recommended to deactivate them to avoid issues.
pt: Recomenda-se desativá-los para evitar problemas.

en: Deactivate Plugin
pt: Desativar Plugin

en: Conflicting Plugins Detected
pt: Plugins em Conflito Detectados

en: The following plugins may conflict with SureCookie. It's recommended to deactivate them to avoid issues.
pt: Os seguintes plugins podem entrar em conflito com o SureCookie. Recomenda-se desativá-los para evitar problemas.

en: Version:
pt: Versão:

en: Deactivation successful. Reloading the page in 3 seconds.
pt: Desativação bem-sucedida. Recarregando a página em 3 segundos.

en: Failed to deactivate plugin.
pt: Falha ao desativar o plugin.

en: The plugin could not be deactivated. Please try again.
pt: O plugin não pôde ser desativado. Por favor, tente novamente.

en: Deactivating…
pt: Desativando…

en: Deactivate
pt: Desativar

en: Close
pt: Fechar

en: Preview:
pt: Visualização:

en: ON
pt: LIGADO

en: OFF
pt: DESLIGADO

en: What's New?
pt: Novidades?

en: Knowledge Base
pt: Base de Conhecimento

en: First name is required
pt: Primeiro nome é obrigatório

en: Please enter a valid email address
pt: Por favor, insira um endereço de email válido

en: Welcome to SureCookie
pt: Bem-vindo ao SureCookie

en: Privacy compliance made effortless 🍪
pt: Conformidade de privacidade facilitada 🍪

en: Let's Get Started
pt: Vamos Começar

en: Run a Quick Privacy Scan
pt: Executar uma Verificação Rápida de Privacidade

en: SureCookie will scan your website, detect all cookies, and categorize them automatically.<br/> This helps you stay compliant without spending hours identifying scripts manually.
pt: O SureCookie irá escanear seu site, detectar todos os cookies e categorizá-los automaticamente.<br/> Isso ajuda você a manter a conformidade sem gastar horas identificando scripts manualmente.

en: Back
pt: Voltar

en: Okay, just one last step…
pt: Ok, só mais um passo…

en: Help us tailor your SureCookie experience by sharing a bit about yourself:
pt: Ajude-nos a personalizar sua experiência com o SureCookie compartilhando um pouco sobre você:

en: First Name
pt: Primeiro Nome

en: Enter your first name
pt: Insira seu primeiro nome

en: Last Name
pt: Sobrenome

en: Enter your last name
pt: Insira seu sobrenome

en: Email Address
pt: Endereço de Email

en: Enter your email address
pt: Insira seu endereço de email

en: Next
pt: Próximo

en: Skip
pt: Pular

en: Block non-essential cookies and trackers until explicit consent
pt: Bloqueie cookies e rastreadores não essenciais até obter consentimento explícito

en: Auto-discover common services, categorize them, and preconfigure safe rules
pt: Descubra automaticamente serviços comuns, categorizá-los e pré-configurar regras seguras

en: Here's what SureCookie will do for you now:
pt: Veja o que o SureCookie fará por você agora:

en: SureCookie Features
pt: Recursos do SureCookie

en: Go to Dashboard
pt: Ir para o Painel

en: Exit Setup
pt: Sair da Configuração

en: You don't have access to this page.
pt: Você não tem acesso a esta página.

en: Onboarding
pt: Integração

en: You don't have access to do this.
pt: Você não tem acesso para fazer isso.

en: Security check failed. Please refresh the page and try again.
pt: Falha na verificação de segurança. Por favor, atualize a página e tente novamente.

en: Your session expired. Please refresh the page and try again.
pt: Sua sessão expirou. Por favor, atualize a página e tente novamente.

en: Search by IP address or Session ID
pt: Pesquisar por endereço IP ou ID da sessão

en: Request origin is not allowed.
pt: A origem da solicitação não é permitida.

en: Session ID is required.
pt: ID da sessão é obrigatório.

en: You don't have permission to activate plugins.
pt: Você não tem permissão para ativar plugins.

en: You don't have permission to deactivate plugins.
pt: Você não tem permissão para desativar plugins.

en: Scanned resources retrieved successfully.
pt: Recursos escaneados recuperados com sucesso.

en: Required for basic website functionality.
pt: Necessário para a funcionalidade básica do site.

en: Enable features like saved preferences and personalized content.
pt: Ative recursos como preferências salvas e conteúdo personalizado.

en: Help us understand how visitors use our site so we can improve it.
pt: Ajude-nos a entender como os visitantes usam nosso site para que possamos melhorá-lo.

en: Used to show you relevant ads based on your interests.
pt: Usado para mostrar anúncios relevantes com base em seus interesses.

en: Cookies that haven't been categorized yet.
pt: Cookies que ainda não foram categorizados.

en: Authentication is already completed.
pt: A autenticação já foi concluída.

en: Failed to encode the token data.
pt: Falha ao codificar os dados do token.

en: Failed to decode the access key.
pt: Falha ao decodificar a chave de acesso.

en: Invalid data format.
pt: Formato de dados inválido.

en: Failed to decrypt the access key.
pt: Falha ao descriptografar a chave de acesso.

en: Failed to json decode the decrypted data.
pt: Falha ao decodificar em json os dados descriptografados.

en: No user email found in the decrypted data.
pt: Nenhum e-mail de usuário encontrado nos dados descriptografados.

en: Cookie Policy page already exists.
pt: A página da Política de Cookies já existe.

en: Cookie Policy
pt: Política de Cookies

en: Cookie Policy page created successfully.
pt: Página da Política de Cookies criada com sucesso.

note: translators: %s: site name.
en: This Cookie Policy explains how %s uses cookies and similar tracking technologies when you visit our website. It describes what these technologies are, why we use them, and your rights to control our use of them.
pt: Esta Política de Cookies explica como %s usa cookies e tecnologias de rastreamento similares quando você visita nosso site. Ela descreve o que são essas tecnologias, por que as usamos e seus direitos para controlar nosso uso delas.

en: What Are Cookies
pt: O que são Cookies

en: Cookies are small text files that are stored on your computer or mobile device when you visit a website. They are widely used to make websites work more efficiently, provide a better browsing experience, and supply information to the owners of the site. Cookies can be "persistent" or "session" cookies. Persistent cookies remain on your device for a set period or until you delete them, while session cookies are deleted as soon as you close your web browser.
pt: Cookies são pequenos arquivos de texto que são armazenados no seu computador ou dispositivo móvel quando você visita um site. Eles são amplamente usados para fazer os sites funcionarem de forma mais eficiente, proporcionar uma melhor experiência de navegação e fornecer informações aos proprietários do site. Cookies podem ser "persistentes" ou "de sessão". Cookies persistentes permanecem no seu dispositivo por um período definido ou até que você os exclua, enquanto cookies de sessão são excluídos assim que você fecha seu navegador.

en: In addition to cookies, we may also use similar technologies such as pixel tags, web beacons, and local storage to collect and store information. These technologies work in a similar way to cookies and allow us to monitor and improve our website and your experience of it.
pt: Além dos cookies, também podemos usar tecnologias similares, como tags de pixel, web beacons e armazenamento local para coletar e armazenar informações. Essas tecnologias funcionam de maneira semelhante aos cookies e nos permitem monitorar e melhorar nosso site e sua experiência nele.

en: Types of Cookies We Use
pt: Tipos de Cookies que Usamos

en: We use different types of cookies for various reasons. The table below provides detailed information about the cookies we use, organized by category, including the name of each cookie, its purpose, duration, and the domain it belongs to. Some cookies are essential for the website to function properly, while others help us understand how visitors interact with our site, remember your preferences, or deliver relevant advertising.
pt: Usamos diferentes tipos de cookies por várias razões. A tabela abaixo fornece informações detalhadas sobre as cookies que usamos, organizadas por categoria, incluindo o nome de cada cookie, seu propósito, duração e o domínio ao qual pertence. Algumas cookies são essenciais para o funcionamento adequado do site, enquanto outras nos ajudam a entender como os visitantes interagem com nosso site, lembrar suas preferências ou entregar publicidade relevante.

en: How to Manage Your Cookie Preferences
pt: Como Gerenciar Suas Preferências de Cookies

en: When you first visit our website, you will be shown a cookie consent banner that allows you to accept or decline non-essential cookies. You can change your preferences at any time by clicking the cookie preferences option available on our website. Essential cookies cannot be disabled as they are necessary for the basic functioning of the website.
pt: Quando você visita nosso site pela primeira vez, será exibido um banner de consentimento de cookies que permite aceitar ou recusar cookies não essenciais. Você pode alterar suas preferências a qualquer momento clicando na opção de preferências de cookies disponível em nosso site. Cookies essenciais não podem ser desativados, pois são necessários para o funcionamento básico do site.

en: Please note that restricting cookies may impact your experience of the website, as some features and services may not function properly without certain cookies enabled.
pt: Por favor, note que restringir cookies pode impactar sua experiência no site, pois alguns recursos e serviços podem não funcionar corretamente sem certas cookies ativadas.

en: How to Control Cookies in Your Browser
pt: Como Controlar Cookies no Seu Navegador

en: Most web browsers allow you to manage your cookie preferences through their settings. You can set your browser to refuse cookies, delete existing cookies, or alert you when a cookie is being set. The steps to manage cookies vary by browser. Below are general instructions for the most common browsers.
pt: A maioria dos navegadores permite gerenciar suas preferências de cookies através das configurações. Você pode configurar seu navegador para recusar cookies, excluir cookies existentes ou alertá-lo quando um cookie estiver sendo definido. Os passos para gerenciar cookies variam conforme o navegador. Abaixo estão instruções gerais para os navegadores mais comuns.

en: Google Chrome: Open Settings, go to Privacy and Security, then click on Cookies and other site data. From there, you can block third-party cookies, clear cookies when you close the browser, or block all cookies.
pt: Google Chrome: Abra Configurações, vá para Privacidade e Segurança, depois clique em Cookies e outros dados do site. A partir daí, você pode bloquear cookies de terceiros, limpar cookies ao fechar o navegador ou bloquear todos os cookies.

en: Mozilla Firefox: Open Settings, go to Privacy and Security, and under Cookies and Site Data you can manage how Firefox handles cookies including clearing data and managing exceptions.
pt: Mozilla Firefox: Abra Configurações, vá para Privacidade e Segurança, e em Cookies e Dados do Site você pode gerenciar como o Firefox lida com cookies, incluindo limpar dados e gerenciar exceções.

en: Safari: Open Preferences, go to the Privacy tab, and configure your cookie blocking preferences. Safari also offers an option to prevent cross-site tracking.
pt: Safari: Abra Preferências, vá para a aba Privacidade e configure suas preferências de bloqueio de cookies. O Safari também oferece uma opção para impedir o rastreamento entre sites.

en: Microsoft Edge: Open Settings, go to Privacy, Search, and Services. Under the Cookies section, you can choose to block third-party cookies or all cookies and manage cookie exceptions.
pt: Microsoft Edge: Abra Configurações, vá para Privacidade, Pesquisa e Serviços. Na seção Cookies, você pode escolher bloquear cookies de terceiros ou todos os cookies e gerenciar exceções de cookies.

en: Consequences of Disabling Cookies
pt: Consequências de desativar cookies

en: If you choose to disable or decline cookies, some parts of this website may not function as intended. For example, you may not be able to log in, your preferences may not be saved between visits, and certain interactive features may be limited. Disabling essential cookies may make it impossible to use some or all of the services provided through this website.
pt: Se você optar por desativar ou recusar cookies, algumas partes deste site podem não funcionar como esperado. Por exemplo, você pode não conseguir fazer login, suas preferências podem não ser salvas entre as visitas e certos recursos interativos podem ser limitados. Desativar cookies essenciais pode tornar impossível usar alguns ou todos os serviços fornecidos por este site.

en: Disabling analytics or marketing cookies will not affect the core functionality of the website, but it may limit our ability to improve the website based on user behavior or to provide you with personalized content and advertisements.
pt: Desativar cookies de análise ou marketing não afetará a funcionalidade principal do site, mas pode limitar nossa capacidade de melhorar o site com base no comportamento do usuário ou de fornecer conteúdo e anúncios personalizados para você.

en: Changes to This Cookie Policy
pt: Alterações nesta Política de Cookies

en: We may update this Cookie Policy from time to time to reflect changes in technology, legislation, our business operations, or any other reason we determine is necessary or appropriate. Any changes will be posted on this page with an updated revision date. We encourage you to review this Cookie Policy periodically to stay informed about how we are using cookies.
pt: Podemos atualizar esta Política de Cookies de tempos em tempos para refletir mudanças na tecnologia, legislação, operações comerciais ou qualquer outro motivo que consideremos necessário ou apropriado. Quaisquer alterações serão publicadas nesta página com uma data de revisão atualizada. Recomendamos que você revise esta Política de Cookies periodicamente para se manter informado sobre como usamos os cookies.

en: Contact Us
pt: Contate-nos

en: If you have any questions or concerns about this Cookie Policy or our use of cookies, please contact us at:
pt: Se você tiver alguma dúvida ou preocupação sobre esta Política de Cookies ou nosso uso de cookies, entre em contato conosco em:

en: [Your Company Name], [Your Address], [your-email@example.com]
pt: [Nome da Sua Empresa], [Seu Endereço], [seu-email@exemplo.com]

en: Table of Contents
pt: Índice

en: Duration
pt: Duração

note: translators: %s: formatted date string.
en: Last updated: %s
pt: Última atualização: %s

en: This website
pt: Este site

en: Google Site Kit's Consent Mode is active. Please disable it in Site Kit settings to use SureCookie's implementation.
pt: O Modo de Consentimento do Google Site Kit está ativo. Por favor, desative-o nas configurações do Site Kit para usar a implementação do SureCookie.

en: Failed to start scan.
pt: Falha ao iniciar a varredura.

note: translators: 1: completed pages count, 2: total pages count
en: Progress: %1$d of %2$d pages scanned.
pt: Progresso: %1$d de %2$d páginas escaneadas.

note: translators: %d: number of failed pages
en: %d page(s) failed to scan.
pt: %d página(s) falharam ao escanear.

en: Scan completed!
pt: Varredura concluída!

en: Scan is in progress. Checking again…
pt: Varredura em andamento. Verificando novamente…

en: We use cookies to improve your experience and understand how you use our site. You can review your choices at any time.
pt: Usamos cookies para melhorar sua experiência e entender como você usa nosso site. Você pode revisar suas escolhas a qualquer momento.

en: Only Essential
pt: Apenas Essenciais

en: Cookie Preferences
pt: Preferências de Cookies

en: Scan cancelled.
pt: Varredura cancelada.

en: Failed to cancel scan.
pt: Falha ao cancelar a varredura.

en: 90 days
pt: 90 dias

en: 365 days
pt: 365 dias

en: Re-Consent
pt: Re-Consentimento

en: Google Consent Mode
pt: Modo de Consentimento do Google

en: Authentication timeout. Please try again.
pt: Tempo de autenticação esgotado. Por favor, tente novamente.

en: Authentication successful!
pt: Autenticação bem-sucedida!

en: An error occurred during authentication
pt: Ocorreu um erro durante a autenticação

en: Authentication cancelled. Please try again.
pt: Autenticação cancelada. Por favor, tente novamente.

en: Authentication successful
pt: Autenticação bem-sucedida

en: Authentication completed successfully. Closing tab in 3 seconds…
pt: Autenticação concluída com sucesso. Fechando a aba em 3 segundos…

en: Authentication failed
pt: Falha na autenticação

en: Automatic Cookie Detection
pt: Detecção automática de cookies

en: Smart Categorization
pt: Categorização inteligente

en: Compliance Recommendations
pt: Recomendações de conformidade

en: Connect to scan your website
pt: Conecte-se para escanear seu site

en: Connect your SureCookie account to automatically detect cookies on your website, categorize them, and get compliance recommendations.
pt: Conecte sua conta SureCookie para detectar automaticamente cookies no seu site, categorizá-los e obter recomendações de conformidade.

en: Learn more
pt: Saiba mais

en: Free Plan Limit Reached
pt: Limite do plano gratuito atingido

en: Upgrade Now
pt: Atualize agora

en: Unlock this feature
pt: Desbloquear este recurso

en: An error occurred while loading settings. Please refresh the page to try again.
pt: Ocorreu um erro ao carregar as configurações. Por favor, atualize a página para tentar novamente.

en: Show cookie consent banner to comply with privacy regulations.
pt: Mostrar banner de consentimento de cookies para cumprir as regulamentações de privacidade.

en: Banner Heading
pt: Título do banner

en: Banner Message
pt: Mensagem do banner

en: Banner message cannot be empty.
pt: A mensagem do banner não pode estar vazia.

en: Drag and drop to reorder buttons. This order can be overridden per Geographic Targeting Rule.
pt: Arraste e solte para reordenar os botões. Esta ordem pode ser substituída por regra de segmentação geográfica.

en: Banner Animation
pt: Animação do banner

en: Fade
pt: Desvanecer

en: Slide
pt: Deslizar

en: Consent logs
pt: Registros de consentimento

note: translators: %s: consent log timestamp
en: Download PDF for consent log from %s
pt: Baixar PDF do registro de consentimento de %s

en: Session Summary
pt: Resumo da sessão

en: Field
pt: Campo

en: Value
pt: Valor

en: Session ID
pt: ID da sessão

en: Total Records
pt: Total de registros

en: Date Range
pt: Intervalo de datas

en: Consent Record
pt: Registro de consentimento

en: Log ID
pt: ID do registro

en: Timestamp
pt: Carimbo de data/hora

en: Consent Status
pt: Status do consentimento

en: Consent Preset
pt: Configuração prévia de consentimento

en: Legal Information
pt: Informações legais

en: Date of Generation
pt: Data de geração

en: Website
pt: Site

note: translators: %s: consent log timestamp
en: Delete consent log from %s
pt: Excluir registro de consentimento de %s

en: All Actions
pt: Todas as ações

en: IP address or Session ID…
pt: Endereço IP ou ID da sessão…

en: Clear Filters
pt: Limpar filtros

en: Failed to load countries
pt: Falha ao carregar países

en: Please enter a value between 1 and 365 days.
pt: Por favor, insira um valor entre 1 e 365 dias.

en: SureCookie admin menu location toggle
pt: Alternar localização do menu admin do SureCookie

en: Delete data on uninstall toggle
pt: Alternar exclusão de dados na desinstalação

en: Delete Data on Uninstall
pt: Excluir dados na desinstalação

en: When enabled, all plugin data including consent logs, settings, and scan results will be permanently deleted when you uninstall SureCookie. Leave disabled to preserve data for compliance records or future reinstallation.
pt: Quando ativado, todos os dados do plugin, incluindo registros de consentimento, configurações e resultados de varredura, serão permanentemente excluídos ao desinstalar o SureCookie. Deixe desativado para preservar os dados para registros de conformidade ou reinstalação futura.

en: Compliance Notice
pt: Aviso de Conformidade

en: Consent logs may be required to demonstrate proof of consent under GDPR Article 7(1). Consider exporting consent records before uninstalling.
pt: Os registros de consentimento podem ser necessários para demonstrar prova de consentimento conforme o Artigo 7(1) do GDPR. Considere exportar os registros de consentimento antes de desinstalar.

en: Hide SureCookie branding toggle
pt: Alternar para ocultar a marca SureCookie

en: Hide SureCookie Branding
pt: Ocultar Marca SureCookie

en: Remove the "Powered by SureCookie" text from the consent banner and preferences modal.
pt: Remover o texto "Powered by SureCookie" do banner de consentimento e do modal de preferências.

en: to remove the "Powered by SureCookie" text from the consent banner and preferences modal.
pt: para remover o texto "Powered by SureCookie" do banner de consentimento e do modal de preferências.

en: Keep cookies when deleting category
pt: Manter cookies ao excluir categoria

en: All your cookies will be displayed here
pt: Todos os seus cookies serão exibidos aqui

en: Click the button below to create your first custom cookie
pt: Clique no botão abaixo para criar seu primeiro cookie personalizado

en: Disabled
pt: Desativado

en: Consent Logging
pt: Registro de Consentimento

en: Enable consent logging to view consent analytics
pt: Ative o registro de consentimento para visualizar análises de consentimento

en: Enable
pt: Ativar

en: All cookies accepted.
pt: Todos os cookies aceitos.

en: Non-essential cookies rejected.
pt: Cookies não essenciais rejeitados.

en: Preferences saved successfully.
pt: Preferências salvas com sucesso.

en: Close privacy preferences dialog
pt: Fechar diálogo de preferências de privacidade

note: translators: %s: cookie category name
en: %s: always active, cannot be disabled
pt: %s: sempre ativo, não pode ser desativado

en: View Cookies
pt: Ver Cookies

note: translators: %s: cookie category name
en: %s cookies details
pt: Detalhes dos cookies %s

en: Expiry
pt: Expiração

en: Powered by SureCookie (opens in new tab)
pt: Powered by SureCookie (abre em nova aba)

en: Buttons are for reference only in preview.
pt: Os botões são apenas para referência na pré-visualização.

en: Close preview
pt: Fechar pré-visualização

en: Complete
pt: Completo

en: Queued…
pt: Na fila…

en: Scanning pages…
pt: Escaneando páginas…

en: Starting scan…
pt: Iniciando escaneamento…

en: In progress…
pt: Em progresso…

note: translators: 1: completed pages, 2: total pages
en: %1$d of %2$d pages scanned
pt: %1$d de %2$d páginas escaneadas

note: translators: %s: estimated time remaining
en: · ~%s left
pt: · ~%s restantes

en: Scan Completed with Errors
pt: Escaneamento concluído com erros

note: translators: %d: number of failed pages
en: %d page(s) could not be scanned. Check the logs for details.
pt: %d página(s) não puderam ser escaneadas. Verifique os registros para detalhes.

en: Scan appears stuck
pt: O escaneamento parece travado

note: translators: 1: completed pages, 2: total pages, 3: elapsed time
en: %1$d of %2$d pages scanned after %3$s with no recent progress.
pt: %1$d de %2$d páginas escaneadas após %3$s sem progresso recente.

note: translators: %s: elapsed time
en: No progress detected after %s.
pt: Nenhum progresso detectado após %s.

en: Cancelling…
pt: Cancelando…

en: Cancel Scan
pt: Cancelar Escaneamento

en: Copy Logs for Support
pt: Copiar Registros para Suporte

en: The scan runs in the background - you can safely navigate away.
pt: O escaneamento ocorre em segundo plano - você pode navegar com segurança para outra página.

en: Make sure your site is publicly accessible (not behind basic auth or maintenance mode).
pt: Certifique-se de que seu site esteja publicamente acessível (não protegido por autenticação básica ou modo de manutenção).

en: Check if a firewall or security plugin is blocking external requests to your site.
pt: Verifique se um firewall ou plugin de segurança está bloqueando solicitações externas ao seu site.

en: Pages with heavy JavaScript may take longer to scan. If scanning fails repeatedly, try fewer pages.
pt: Páginas com JavaScript pesado podem demorar mais para escanear. Se o escaneamento falhar repetidamente, tente escanear menos páginas.

en: If issues persist, copy the logs and <a>contact our support team.</a>
pt: Se os problemas persistirem, copie os registros e <a>contate nossa equipe de suporte.</a>

en: Daily Limit Reached
pt: Limite Diário Atingido

note: translators: 1: scans used, 2: scan limit
en: You've used %1$d of %2$d daily scans. Your credits will refresh automatically tomorrow.
pt: Você usou %1$d de %2$d escaneamentos diários. Seus créditos serão renovados automaticamente amanhã.

en: You've used all your scan credits for today. Your credits will refresh automatically tomorrow.
pt: Você usou todos os seus créditos de escaneamento para hoje. Seus créditos serão renovados automaticamente amanhã.

en: Cancel Stuck Scan
pt: Cancelar Verificação Presa

en: The WordPress cron system is not working on your site. Cookie scanning may not work as expected. Please enable WP-Cron or set up a server cron job to ensure proper functionality.
pt: O sistema cron do WordPress não está funcionando no seu site. A verificação de cookies pode não funcionar como esperado. Por favor, ative o WP-Cron ou configure um trabalho cron no servidor para garantir o funcionamento adequado.

en: Select
pt: Selecionar

en: Configure how the "Cookie Preferences" button appears on your site, allowing users to update their consent at any time.
pt: Configure como o botão "Preferências de Cookies" aparece no seu site, permitindo que os usuários atualizem seu consentimento a qualquer momento.

en: No re-consent method active
pt: Nenhum método de re-consentimento ativo

en: Visitors won't be able to update their cookie preferences unless you add a menu item or place the shortcode on a page. You can safely ignore this if the shortcode is already added.
pt: Os visitantes não poderão atualizar suas preferências de cookies a menos que você adicione um item de menu ou coloque o shortcode em uma página. Você pode ignorar isso com segurança se o shortcode já estiver adicionado.

en: Button Label
pt: Rótulo do Botão

en: The label shown on the Cookie Preferences link.
pt: O rótulo exibido no link de Preferências de Cookies.

en: Menu Level
pt: Nível do Menu

en: Floating Widget
pt: Widget Flutuante

en: Select a WordPress menu to automatically add the Cookie Preferences link to it. When clicked, it opens the consent preferences modal directly.
pt: Selecione um menu do WordPress para adicionar automaticamente o link de Preferências de Cookies a ele. Ao clicar, abre diretamente o modal de preferências de consentimento.

en: No WordPress menus found.
pt: Nenhum menu do WordPress encontrado.

en: Create a menu in Appearance > Menus.
pt: Crie um menu em Aparência > Menus.

en: Select Menu
pt: Selecionar Menu

en: Use this shortcode to display the Cookie Preferences link anywhere on your site. When clicked, it opens the consent preferences modal directly.
pt: Use este shortcode para exibir o link de Preferências de Cookies em qualquer lugar do seu site. Ao clicar, abre diretamente o modal de preferências de consentimento.

en: Shortcode Copied!
pt: Shortcode Copiado!

en: Could not copy to clipboard. Please copy the shortcode manually.
pt: Não foi possível copiar para a área de transferência. Por favor, copie o shortcode manualmente.

en: Copied!
pt: Copiado!

en: Copy shortcode
pt: Copiar shortcode

en: Enable Floating Widget
pt: Ativar Widget Flutuante

en: to show a floating cookie preferences button on every page.
pt: para mostrar um botão flutuante de preferências de cookies em todas as páginas.

en: Free version
pt: Versão gratuita

en: Analytics
pt: Análises

en: Functional
pt: Funcional

en: Resource
pt: Recurso

en: The selected page is not published and will not appear to visitors.
pt: A página selecionada não está publicada e não aparecerá para os visitantes.

en: The previously selected page no longer exists or could not be loaded.
pt: A página selecionada anteriormente não existe mais ou não pôde ser carregada.

en: Cookie Policy Page
pt: Página da Política de Cookies

en: A link to this page will appear in the consent preferences modal footer.
pt: Um link para esta página aparecerá no rodapé do modal de preferências de consentimento.

en: Auto Generate
pt: Gerar Automaticamente

en: Automatically create a published Cookie Policy page containing a dynamically generated cookie table that always stays up to date.
pt: Crie automaticamente uma página publicada da Política de Cookies contendo uma tabela de cookies gerada dinamicamente que está sempre atualizada.

en: Cookie Policy page created successfully!
pt: Página da Política de Cookies criada com sucesso!

en: Failed to generate page. Please try again.
pt: Falha ao gerar a página. Por favor, tente novamente.

en: An error occurred while generating the page. Please try again.
pt: Ocorreu um erro ao gerar a página. Por favor, tente novamente.

en: Page Already Linked
pt: Página Já Vinculada

en: Generate Cookie Policy Page
pt: Gerar Página da Política de Cookies

en: Edit Page
pt: Editar Página

en: View Page
pt: Visualizar Página

en: Use this shortcode to display the cookie policy with a dynamically generated cookie table on any page or post. The table always reflects the latest scanned and custom cookies.
pt: Use este shortcode para exibir a política de cookies com uma tabela de cookies gerada dinamicamente em qualquer página ou postagem. A tabela sempre reflete os cookies escaneados e personalizados mais recentes.

en: Google Consent Mode v2
pt: Modo de Consentimento do Google v2

en: Mandatory for EU/EEA as of March 2024
pt: Obrigatório para UE/EEE a partir de março de 2024

en: Google now requires Consent Mode v2 for all websites using Google services in the European Economic Area.
pt: O Google agora exige o Modo de Consentimento v2 para todos os sites que usam serviços do Google na Área Econômica Europeia.

en: Learn more about Google Consent Mode v2 →
pt: Saiba mais sobre o Modo de Consentimento do Google v2 →

en: Enable Google Consent Mode Switch
pt: Ativar Interruptor do Modo de Consentimento do Google

en: Enable Google Consent Mode
pt: Ativar Modo de Consentimento do Google

en: Wait Time (milliseconds)
pt: Tempo de Espera (milissegundos)

en: How long Google services wait for consent before making requests. Default: 500ms. Range: 0–2000ms.
pt: Quanto tempo os serviços do Google aguardam pelo consentimento antes de fazer solicitações. Padrão: 500ms. Intervalo: 0–2000ms.

en: Where should the banner appear?
pt: Onde o banner deve aparecer?

en: Choose where the banner is shown. Visitors outside selected regions will not see it.
pt: Escolha onde o banner será exibido. Visitantes fora das regiões selecionadas não o verão.

en: Show to all visitors worldwide
pt: Mostrar para todos os visitantes no mundo todo

en: Use the same experience for everyone, regardless of location.
pt: Use a mesma experiência para todos, independentemente da localização.

en: Show only where required by law
pt: Mostrar apenas onde exigido por lei

en: Target specific regions with tailored consent experiences.
pt: Direcione regiões específicas com experiências de consentimento personalizadas.

en: Mode: Show to all visitors worldwide
pt: Modo: Mostrar para todos os visitantes no mundo todo

en: Your existing banner settings apply to all visitors. No geographic targeting is active.
pt: As configurações existentes do seu banner se aplicam a todos os visitantes. Nenhum direcionamento geográfico está ativo.

en: Unlock Regional Targeting
pt: Desbloquear Direcionamento Regional

en: Show banner only in selected regions, create custom regional rules, and control fallback behavior.
pt: Mostrar o banner apenas em regiões selecionadas, criar regras regionais personalizadas e controlar o comportamento de fallback.

en: Location detection uses GeoLite2 data by MaxMind, available from <link>https://www.maxmind.com</link>.
pt: A detecção de localização usa dados GeoLite2 da MaxMind, disponíveis em <link>https://www.maxmind.com</link>.

en: An error occurred while connecting
pt: Ocorreu um erro ao conectar

en: Email address is required
pt: Endereço de e-mail é obrigatório

en: Classify cookies automatically
pt: Classificar cookies automaticamente

en: Get smart compliance recommendations
pt: Obter recomendações inteligentes de conformidade

en: Generate privacy-compliant descriptions
pt: Gerar descrições em conformidade com a privacidade

en: Connect Your Account
pt: Conectar Sua Conta

en: Connect your SureCookie account to automatically classify cookies, generate compliant descriptions, and get smart recommendations for your privacy needs.
pt: Conecte sua conta SureCookie para classificar cookies automaticamente, gerar descrições em conformidade e obter recomendações inteligentes para suas necessidades de privacidade.

en: Here's what you can do:
pt: Aqui está o que você pode fazer:

en: List of capabilities
pt: Lista de capacidades

en: Connected to SureCookie
pt: Conectado ao SureCookie

en: Connecting…
pt: Conectando…

en: Connect
pt: Conectar

en: Account not connected
pt: Conta não conectada

en: Connect Required
pt: Conexão Necessária

en: Please connect your account to get free scanning credits.
pt: Por favor, conecte sua conta para obter créditos gratuitos de varredura.

en: Finish
pt: Finalizar

en: Banner logo
pt: Logo do banner

en: Decline all non-essential cookies
pt: Recusar todos os cookies não essenciais

en: Manage cookie preferences
pt: Gerenciar preferências de cookies

en: Accept only essential cookies
pt: Aceitar apenas cookies essenciais

en: Accept all cookies
pt: Aceitar todos os cookies

note: Description of the plugin
en: Real cookie consent for WordPress. Browser-based scanning, smart categorization, strict script blocking, and consent logs stored in your database.
pt: Consentimento real de cookies para WordPress. Varredura baseada no navegador, categorização inteligente, bloqueio rigoroso de scripts e registros de consentimento armazenados no seu banco de dados.

en: Upgrade
pt: Atualizar

en: If SureCookie has been helpful, would you mind taking a moment to leave a 5-star review on WordPress.org?
pt: Se o SureCookie foi útil, você poderia dedicar um momento para deixar uma avaliação de 5 estrelas no WordPress.org?

en: Rate SureCookie
pt: Avaliar SureCookie

en: Maybe later
pt: Talvez depois

en: I already did
pt: Eu já fiz

en: days
pt: dias

en: Stores the user's cookie consent preferences.
pt: Armazena as preferências de consentimento de cookies do usuário.

en: 1 year
pt: 1 ano

en: Tracks consent log sessions for audit purposes.
pt: Rastreia sessões de registro de consentimento para fins de auditoria.

en: Contribute to SureCookie toggle
pt: Alternar Contribuir para SureCookie

en: Contribute to SureCookie
pt: Contribuir para SureCookie

en: Learn More
pt: Saiba Mais

en: Launch Setup Wizard
pt: Iniciar Assistente de Configuração

note: translators: %d: maximum pages
en: You have selected more than %d pages
pt: Você selecionou mais de %d páginas

note: translators: %d: maximum pages
en: Your plan supports scanning up to %d pages. Please remove extra pages to continue.
pt: Seu plano suporta a varredura de até %d páginas. Por favor, remova páginas extras para continuar.

en: Please enter at least one region code
pt: Por favor, insira pelo menos um código de região

en: Invalid region code format. Use ISO 3166 codes like EU, US, US-CA, or GB.
pt: Formato de código de região inválido. Use códigos ISO 3166 como EU, US, US-CA ou GB.

en: EU/EEA (GDPR)
pt: UE/EEE (GDPR)

en: California (CCPA)
pt: Califórnia (CCPA)

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: Brazil (LGPD)
pt: Brasil (LGPD)

en: Edit Regional Rule
pt: Editar Regra Regional

en: Add Regional Rule
pt: Adicionar Regra Regional

en: Set default consent state for visitors from this region. Google uses the most specific match.
pt: Defina o estado padrão de consentimento para visitantes desta região. O Google usa a correspondência mais específica.

en: Add Rule
pt: Adicionar Regra

en: Quick Presets
pt: Predefinições Rápidas

en: Apply preset:
pt: Aplicar predefinição:

en: Region Codes
pt: Códigos de Região

en: Comma-separated ISO 3166 codes: EU, US, US-CA, GB, BR, etc.
pt: Códigos ISO 3166 separados por vírgula: EU, US, US-CA, GB, BR, etc.

en: Default Consent State
pt: Estado Padrão de Consentimento

en: Choose which categories are granted by default for visitors from this region before they interact with the banner.
pt: Escolha quais categorias são concedidas por padrão para visitantes desta região antes que eles interajam com o banner.

en: Functional Storage
pt: Armazenamento Funcional

en: Enables storage for site functionality like preferences and language.
pt: Ativa o armazenamento para funcionalidades do site como preferências e idioma.

en: Functional storage default
pt: Armazenamento funcional padrão

en: Analytics Storage
pt: Armazenamento de Análise

en: Enables storage for analytics purposes like visit duration and page views.
pt: Ativa o armazenamento para fins analíticos como duração da visita e visualizações de página.

en: Analytics storage default
pt: Armazenamento de análise padrão

en: Marketing / Ads Storage
pt: Armazenamento de Marketing / Anúncios

en: Enables storage for advertising purposes including ad personalization and user data.
pt: Ativa o armazenamento para fins publicitários incluindo personalização de anúncios e dados do usuário.

en: Marketing storage default
pt: Armazenamento de marketing padrão

en: Essential cookies (security_storage) are always granted. These defaults apply before the visitor interacts with the consent banner.
pt: Cookies essenciais (security_storage) são sempre concedidos. Esses padrões se aplicam antes que o visitante interaja com o banner de consentimento.

en: Granted
pt: Concedido

en: Denied
pt: Negado

en: Active Regional Rules
pt: Regras Regionais Ativas

en: Set different default consent states per region. Google uses the most specific match (e.g., US-CA overrides US).
pt: Defina diferentes estados padrão de consentimento por região. O Google usa a correspondência mais específica (ex.: US-CA substitui US).

en: Edit rule for
pt: Editar regra para

en: Delete rule for
pt: Excluir regra para

en: No regional rules configured. The global default (deny all except essential) applies to all visitors.
pt: Nenhuma regra regional configurada. O padrão global (negar tudo exceto o essencial) se aplica a todos os visitantes.

note: translators: %s: comma-separated duplicate region codes
en: These region codes already exist in another rule: %s
pt: Estes códigos de região já existem em outra regra: %s

en: Delete Regional Rule
pt: Excluir Regra Regional

en: Are you sure you want to delete this regional consent rule? Visitors from this region will use the global default.
pt: Tem certeza de que deseja excluir esta regra de consentimento regional? Visitantes desta região usarão o padrão global.

en: Automatically communicate user consent preferences to Google services.
pt: Comunicar automaticamente as preferências de consentimento do usuário aos serviços do Google.

en: Supported services: Analytics 4, Google Ads, Tag Manager, Campaign Manager 360, Ad Manager, Floodlight, and DV360
pt: Serviços suportados: Analytics 4, Google Ads, Tag Manager, Campaign Manager 360, Ad Manager, Floodlight e DV360

en: Cookie Consent
pt: Consentimento de Cookies

en: Request origin could not be verified.
pt: A origem da solicitação não pôde ser verificada.

en: Accept All is not enabled for this site.
pt: Aceitar Tudo não está ativado para este site.

en: Post not found.
pt: Publicação não encontrada.

en: Quota is not available on localhost or development sites.
pt: A cota não está disponível em localhost ou sites de desenvolvimento.

en: Unexpected response from server.
pt: Resposta inesperada do servidor.

en: Authentication required.
pt: Autenticação necessária.

en: Failed to fetch quota.
pt: Falha ao obter a cota.

en: We use cookies and similar technologies to help personalize content, tailor and measure ads, and provide a better experience.
pt: Usamos cookies e tecnologias similares para ajudar a personalizar o conteúdo, adaptar e medir anúncios, e proporcionar uma experiência melhor.

en: Configure the text content that appears in your cookie consent banner and preference modal
pt: Configure o conteúdo de texto que aparece no seu banner de consentimento de cookies e no modal de preferências

en: Consent Banner
pt: Banner de Consentimento

en: Preference Modal
pt: Modal de Preferências

en: Show the "Accept All" button on the consent banner. When off, the button is removed from the banner and from the Button Order list.
pt: Mostrar o botão "Aceitar Tudo" no banner de consentimento. Quando desativado, o botão é removido do banner e da lista de Ordem dos Botões.

en: Preference Modal Title
pt: Título do Modal de Preferências

en: Preference Modal Description
pt: Descrição do Modal de Preferências

en: Preference modal description cannot be empty.
pt: A descrição do modal de preferências não pode estar vazia.

en: Help shape the future of SureCookie. Share how you use the plugin so we can build features that matter, fix issues faster, and make smarter decisions.
pt: Ajude a moldar o futuro do SureCookie. Compartilhe como você usa o plugin para que possamos criar recursos importantes, corrigir problemas mais rapidamente e tomar decisões mais inteligentes.

note: translators: 1: current page index, 2: total pages
en: Scanning page %1$d of %2$d…
pt: Escaneando página %1$d de %2$d…

en: Analyzing cookies…
pt: Analisando cookies…

en: Finalizing…
pt: Finalizando…

en: Scan failed
pt: Falha na varredura

en: Scan progress
pt: Progresso da varredura

en: Preparing scan…
pt: Preparando varredura…

en: Your scan limit will reset tomorrow.
pt: Seu limite de varredura será reiniciado amanhã.

note: translators: 1: remaining scans, 2: total daily scans
en: You have %1$d of %2$d daily scans remaining
pt: Você tem %1$d de %2$d varreduras diárias restantes

note: translators: %s: time until reset (e.g. "4h 22m")
en: Resets in %s
pt: Reinicia em %s

en: Limits refreshed.
pt: Limites atualizados.

en: Failed to refresh limits.
pt: Falha ao atualizar limites.

en: Your session expired. Please reload to reconnect.
pt: Sua sessão expirou. Por favor, recarregue para reconectar.

en: We couldn't fetch your limits right now. Please try again in a moment.
pt: Não conseguimos obter seus limites agora. Por favor, tente novamente em um momento.

en: Refreshing…
pt: Atualizando…

en: Refresh limits
pt: Atualizar limites

en: Clear selected page
pt: Limpar página selecionada

en: Select a Page
pt: Selecione uma Página

en: Please <a>go back</a> and connect your SureCookie account to enable cookie scanning.
pt: Por favor, <a>volte</a> e conecte sua conta SureCookie para ativar a varredura de cookies.

en: Your session expired. Please reconnect to continue.
pt: Sua sessão expirou. Por favor, reconecte-se para continuar.

en: You're all set. Let's go live 🚀
pt: Está tudo pronto. Vamos ao vivo 🚀

en: From consent logs to region-based preferences, SureCookie helps you stay compliant while building visitor trust.
pt: Desde registros de consentimento até preferências baseadas na região, o SureCookie ajuda você a manter a conformidade enquanto constrói a confiança dos visitantes.

en: Learn
pt: Aprender

en: Too many requests. Please try again later.
pt: Muitas solicitações. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: Preferences data is too large.
pt: Os dados das preferências são muito grandes.

en: Invalid preferences format.
pt: Formato de preferências inválido.

en: Could not generate secure auth key.
pt: Não foi possível gerar uma chave de autenticação segura.

en: Invalid flow identifier.
pt: Identificador de fluxo inválido.

en: Scan failed.
pt: Falha na varredura.

en: Could not generate a secure scan token. Please retry.
pt: Não foi possível gerar um token de varredura seguro. Por favor, tente novamente.

en: Scanner credentials are not yet issued. Run your first scan to register.
pt: As credenciais do scanner ainda não foram emitidas. Execute sua primeira varredura para registrar.

en: Another registration is already in progress. Please try again in a moment.
pt: Outro registro já está em andamento. Por favor, tente novamente em um momento.

en: Could not determine site domain.
pt: Não foi possível determinar o domínio do site.

en: Could not generate a secure registration nonce. Please retry.
pt: Não foi possível gerar um nonce de registro seguro. Por favor, tente novamente.

en: Failed to encode registration request.
pt: Falha ao codificar a solicitação de registro.

note: translators: %s: error message from the network call
en: Could not reach the SureCookie service: %s
pt: Não foi possível alcançar o serviço SureCookie: %s

en: Registration could not be initiated.
pt: Não foi possível iniciar o registro.

en: Received an invalid verification token. Please retry.
pt: Recebido um token de verificação inválido. Por favor, tente novamente.

en: Failed to encode verification completion.
pt: Falha ao codificar a conclusão da verificação.

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Additional Consent
pt: Consentimento Adicional

en: Please return to the SureCookie dashboard and try again.
pt: Por favor, retorne ao painel SureCookie e tente novamente.

note: translators: 1: number of completed steps, 2: total number of steps
en: %1$d of %2$d steps complete
pt: %1$d de %2$d etapas concluídas

en: You're all set! SureCookie is ready to protect your site.
pt: Tudo pronto! O SureCookie está pronto para proteger seu site.

en: Scan Your Site for Cookies
pt: Faça a varredura do seu site para cookies

en: Run the cookie scanner to discover and categorize cookies your site uses.
pt: Execute o scanner de cookies para descobrir e categorizar os cookies usados pelo seu site.

en: Scan Now
pt: Escanear Agora

en: Set up the Consent Banner
pt: Configure o Banner de Consentimento

en: Customize your cookie consent banner - content, layout, and visibility.
pt: Personalize seu banner de consentimento de cookies - conteúdo, layout e visibilidade.

en: Review Consent Logs
pt: Revisar Registros de Consentimento

en: See who has consented and when - useful for compliance audits.
pt: Veja quem consentiu e quando - útil para auditorias de conformidade.

en: View Logs
pt: Ver Registros

en: Publish Your Cookie Policy
pt: Publique Sua Política de Cookies

en: Review and publish the cookie policy page on your site.
pt: Revise e publique a página de política de cookies no seu site.

en: Review Page
pt: Revisar Página

en: Generate a cookie policy page so visitors know how you handle their data.
pt: Gere uma página de política de cookies para que os visitantes saibam como você lida com seus dados.

en: Create Page
pt: Criar Página

en: Get Started with SureCookie
pt: Comece com o SureCookie

en: Follow these steps to set up cookie consent on your site in minutes.
pt: Siga estes passos para configurar o consentimento de cookies no seu site em minutos.

en: See full documentation →
pt: Veja a documentação completa →

en: Continue Learning
pt: Continuar Aprendendo

note: translators: 1: number of completed steps, 2: total number of steps
en: %1$d of %2$d setup steps complete.
pt: %1$d de %2$d etapas de configuração concluídas.

en: Open Learn
pt: Abrir Aprender

en: Control where your cookie banner appears on your site.
pt: Controle onde seu banner de cookies aparece no seu site.

en: Want More Control over Your Cookie Banner?
pt: Quer mais controle sobre seu banner de cookies?

en: Upgrade to hide it on selected pages, posts, archives, or on specific user roles.
pt: Faça upgrade para ocultá-lo em páginas, posts, arquivos selecionados ou em funções de usuário específicas.

en: IAB Transparency & Consent Framework
pt: Estrutura de Transparência e Consentimento IAB

en: Make your consent banner compliant with IAB TCF 2.3 and integrate with the Global Vendor List.
pt: Torne seu banner de consentimento compatível com o IAB TCF 2.3 e integre-o com a Lista Global de Fornecedores.

en: Unlock IAB TCF 2.3 Compliance - Coming Soon
pt: Desbloqueie a Conformidade com o IAB TCF 2.3 - Em Breve

en: Enable full TCF mode, generate TC strings, and display the IAB vendor list to your visitors.
pt: Ative o modo TCF completo, gere strings TC e exiba a lista de fornecedores IAB para seus visitantes.

en: Google Additional Consent (AC)
pt: Consentimento Adicional do Google (AC)

en: Add Google Additional Consent alongside IAB TCF to handle ad-tech vendors not on the IAB Global Vendor List.
pt: Adicione o Consentimento Adicional do Google junto com o IAB TCF para lidar com fornecedores de tecnologia de anúncios que não estão na Lista Global de Fornecedores do IAB.

en: Unlock Google Additional Consent - Coming Soon
pt: Desbloqueie o Consentimento Adicional do Google - Em Breve

en: Generate the AC string, mirror the addtl_consent cookie, and display Google's Additional Consent provider list to your visitors - required for full Google Ads / GAM monetization.
pt: Gere a string AC, espelhe o cookie addtl_consent e exiba a lista de provedores de Consentimento Adicional do Google para seus visitantes - necessário para monetização completa do Google Ads / GAM.

en: Failed to get authentication payload
pt: Falha ao obter o payload de autenticação

en: Consent Forwarding
pt: Encaminhamento de Consentimento

en: Want custom brand colors?
pt: Quer cores personalizadas para a marca?

en: Received from
pt: Recebido de

en: Received
pt: Recebido

note: translators: %d: number of sites
en: Shared to %d site(s)
pt: Compartilhado para %d site(s)

en: Consent not received for
pt: Consentimento não recebido para

en: These categories exist only on this site and were not part of the forwarded consent. The visitor will be prompted to set their preferences for these when they visit this site directly.
pt: Essas categorias existem apenas neste site e não faziam parte do consentimento encaminhado. O visitante será solicitado a definir suas preferências para estas quando visitar este site diretamente.

en: More information about these categories
pt: Mais informações sobre essas categorias

en: Shared
pt: Compartilhado

en: Shared to
pt: Compartilhado para

en: Consent Session ID
pt: ID da Sessão de Consentimento

en: Consent log export upgrade
pt: Atualização para exportação de registro de consentimento

en: Preference sections
pt: Seções de preferências

note: translators: %d: number of partner sites
en: %d connected site(s)
pt: %d site(s) conectado(s)

en: Sites that will receive your consent
pt: Sites que receberão seu consentimento

en: No partner sites configured.
pt: Nenhum site parceiro configurado.

en: Cookie Notice
pt: Aviso de Cookies

en: Automatically sync cookie consent across multiple domains and forward consent choices to connected services, without asking visitors to consent again.
pt: Sincronize automaticamente o consentimento de cookies entre vários domínios e encaminhe as escolhas de consentimento para serviços conectados, sem pedir aos visitantes que consentam novamente.

en: SureCookie MCP Server
pt: Servidor SureCookie MCP

en: SureCookie MCP Server for cookie consent settings, consent logs, cookie management, and site scanning workflows.
pt: Servidor SureCookie MCP para configurações de consentimento de cookies, registros de consentimento, gerenciamento de cookies e fluxos de trabalho de varredura do site.

en: General
pt: Geral

en: Consent & Data
pt: Consentimento e Dados

en: Consent Frameworks
pt: Estruturas de Consentimento

en: Enter text
pt: Digite o texto

en: Enter Banner Message
pt: Digite a Mensagem do Banner

en: Control how long consent stays valid and how consent records are stored.
pt: Controle por quanto tempo o consentimento permanece válido e como os registros de consentimento são armazenados.

en: N/A
pt: N/D

note: translators: %d: number of partner sites that received the forwarded consent.
en: This consent was shared with %d connected site. Deleting it here will also erase the copy from that site (GDPR Art. 17). | This consent was shared with %d connected sites. Deleting it here will also erase the copies from those sites (GDPR Art. 17).
pt[0]: Este consentimento foi compartilhado com %d site conectado. Excluí-lo aqui também apagará a cópia desse site (GDPR Art. 17).
pt[1]: Este consentimento foi compartilhado com %d sites conectados. Excluí-lo aqui também apagará as cópias desses sites (GDPR Art. 17).

note: translators: %d: number of selected logs that were forwarded to partner sites.
en: %d of these logs was shared with connected partner sites. Deleting will also erase those forwarded copies (GDPR Art. 17). | %d of these logs were shared with connected partner sites. Deleting will also erase those forwarded copies (GDPR Art. 17).
pt[0]: %d destes registros foi compartilhado com sites parceiros conectados. Excluir também apagará essas cópias encaminhadas (GDPR Art. 17).
pt[1]: %d destes registros foram compartilhados com sites parceiros conectados. Excluir também apagará essas cópias encaminhadas (GDPR Art. 17).

en: Admin and plugin preferences for SureCookie.
pt: Preferências de administrador e plugin para SureCookie.

en: SureCookie Admin Menu
pt: Menu de Administração do SureCookie

en: Toggle to show SureCookie in the main menu or under Settings → SureCookie.
pt: Alternar para mostrar o SureCookie no menu principal ou em Configurações → SureCookie.

en: Connect Your AI Client
pt: Conecte seu Cliente de IA

en: Create an Application Password
pt: Crie uma Senha de Aplicativo

en: Open Application Passwords
pt: Abrir Senhas de Aplicativo

en: Add to your AI client:
pt: Adicione ao seu cliente de IA:

en: Learn more about the WordPress MCP Adapter
pt: Saiba mais sobre o Adaptador MCP do WordPress

en: SureCookie Only
pt: Apenas SureCookie

en: Copy setup prompt for AI client
pt: Copiar prompt de configuração para cliente de IA

en: Prompt copied! Paste it into your AI client.
pt: Prompt copiado! Cole-o no seu cliente de IA.

en: Failed to copy prompt to clipboard
pt: Falha ao copiar o prompt para a área de transferência

en: Copy JSON config
pt: Copiar configuração JSON

en: Copied to clipboard
pt: Copiado para a área de transferência

en: Failed to copy to clipboard
pt: Falha ao copiar para a área de transferência

en: MCP Adapter plugin not detected
pt: Plugin Adaptador MCP não detectado

note: translators: %s: WP MCP Adapter plugin name.
en: To connect AI clients to your site, the %s plugin is required. Download the latest release from GitHub, upload it via Plugins > Add New > Upload Plugin, and activate.
pt: Para conectar clientes de IA ao seu site, o plugin %s é necessário. Baixe a versão mais recente do GitHub, faça upload via Plugins > Adicionar Novo > Enviar Plugin e ative.

en: Download from GitHub
pt: Baixar do GitHub

en: Configure AI client access to SureCookie through the Model Context Protocol.
pt: Configure o acesso do cliente de IA ao SureCookie através do Protocolo de Contexto de Modelo.

en: Enable MCP
pt: Ativar MCP

en: WordPress Abilities API not available
pt: API de Habilidades do WordPress não disponível

en: MCP requires the WordPress Abilities API (WordPress 6.9 or later). Update WordPress to use this feature.
pt: O MCP requer a API de Capacidades do WordPress (WordPress 6.9 ou posterior). Atualize o WordPress para usar este recurso.

en: Unsaved changes
pt: Alterações não salvas

en: The MCP endpoint becomes active only after you save your settings.
pt: O endpoint do MCP só fica ativo após você salvar suas configurações.

en: Unable to determine the current user.
pt: Não foi possível determinar o usuário atual.

en: Consent logs marked as viewed.
pt: Registros de consentimento marcados como visualizados.

en: This plugin is network-activated and must be deactivated by a Network Administrator from Network Admin > Plugins.
pt: Este plugin está ativado na rede e deve ser desativado por um Administrador da Rede em Administração da Rede > Plugins.

en: Plugin could not be deactivated.
pt: Não foi possível desativar o plugin.

en: Enable Automatic Scanning before running a scan.
pt: Ative a Varredura Automática antes de executar uma varredura.

en: A scan is already in progress.
pt: Uma varredura já está em andamento.

en: Could not start the scan. Please try again.
pt: Não foi possível iniciar a varredura. Por favor, tente novamente.

en: Scan triggered.
pt: Varredura acionada.

en: Automatic scan deferred: daily page budget reached. Retrying in ~24 hours.
pt: Varredura automática adiada: orçamento diário de páginas atingido. Tentando novamente em ~24 horas.

en: Automatic scan skipped: a scan is already in progress.
pt: Varredura automática ignorada: uma varredura já está em andamento.

en: Starting automatic (scheduled) scan.
pt: Iniciando varredura automática (agendada).

en: Once Monthly (SureCookie)
pt: Uma vez por mês (SureCookie)

en: Once Weekly (SureCookie)
pt: Uma vez por semana (SureCookie)

en: This content is currently blocked.
pt: Este conteúdo está atualmente bloqueado.

en: Scan deferred by server: daily page budget reached. It will retry automatically.
pt: Varredura adiada pelo servidor: orçamento diário de páginas atingido. Ela será tentada novamente automaticamente.

en: Daily page budget reached. The scheduled scan will retry automatically.
pt: Orçamento diário de páginas atingido. A varredura agendada será tentada novamente automaticamente.

en: Automatic
pt: Automático

en: Reset to default
pt: Redefinir para o padrão

en: Enable Background Overlay
pt: Ativar Sobreposição de Fundo

en: Background Overlay
pt: Sobreposição de Fundo

en: Dim the page behind the banner and limit interaction until the visitor accepts or declines. The overlay is removed after a choice is made.
pt: Escureça a página atrás do banner e limite a interação até que o visitante aceite ou recuse. A sobreposição é removida após uma escolha ser feita.

en: This layout highlights the consent banner and may affect user experience. Ensure it aligns with your regional consent requirements.
pt: Este layout destaca o banner de consentimento e pode afetar a experiência do usuário. Certifique-se de que esteja alinhado com os requisitos regionais de consentimento.

en: Re-request Consent
pt: Solicitar Consentimento Novamente

note: translators: %s: date/time of the last renewal.
en: Last Requested: %s
pt: Última solicitação: %s

en: Ask all visitors to provide consent again. Use this after updating your cookie policy or adding new trackers. Existing consent will be marked as outdated, and the banner will reappear on the next visit.
pt: Peça a todos os visitantes que forneçam consentimento novamente. Use isso após atualizar sua política de cookies ou adicionar novos rastreadores. O consentimento existente será marcado como desatualizado, e o banner reaparecerá na próxima visita.

en: Consent requested. Visitors will be asked for consent again.
pt: Consentimento solicitado. Os visitantes serão solicitados a consentir novamente.

en: Could not Re-request Consent. Please try again.
pt: Não foi possível solicitar o consentimento novamente. Por favor, tente novamente.

en: Renewing…
pt: Renovando…

en: Confirm Re-request
pt: Confirmar nova solicitação

en: New
pt: Novo

en: Automatic Scanning
pt: Varredura Automática

en: Manage
pt: Gerenciar

en: Since the last scan:
pt: Desde a última varredura:

en: new cookie | new cookies
pt[0]: novo cookie
pt[1]: novos cookies

en: removed
pt: removido

en: new tracker domain | new tracker domains
pt[0]: novo domínio rastreador
pt[1]: novos domínios rastreadores

en: No scans yet. Schedule automatic scans to track changes over time.
pt: Nenhuma varredura ainda. Agende varreduras automáticas para acompanhar as mudanças ao longo do tempo.

note: translators: %s: next scan date
en: Next scan: %s
pt: Próxima varredura: %s

en: Scheduling is off
pt: Agendamento desligado

en: Network-activated
pt: Ativado na rede

en: Manage in Network Admin
pt: Gerenciar na Administração da Rede

en: Google Consent Mode is enabled, so SureCookie allows Google's Consent Mode scripts to function correctly. As a result, this script cannot be blocked.
pt: O Modo de Consentimento do Google está ativado, portanto o SureCookie permite que os scripts do Modo de Consentimento do Google funcionem corretamente. Como resultado, este script não pode ser bloqueado.

en: Necessary
pt: Necessário

en: What Changed in the Last Scan
pt: O que mudou na última verificação

en: Cookies and tracker domains that changed compared to the previous scan.
pt: Cookies e domínios de rastreadores que mudaram em comparação com a verificação anterior.

en: No differences were detected compared to the previous scan.
pt: Nenhuma diferença foi detectada em comparação com a verificação anterior.

en: New Cookies
pt: Novos Cookies

en: No Longer Detected
pt: Não Detectados

en: Recategorized
pt: Recategorizados

en: New Tracker Domains
pt: Novos Domínios de Rastreamento

en: Third-party
pt: Terceiros

en: Monthly
pt: Mensal

en: Re-scan your site once a month.
pt: Reverifique seu site uma vez por mês.

en: Weekly
pt: Semanal

en: Re-scan every week for faster drift detection.
pt: Reverifique toda semana para uma detecção de alterações mais rápida.

en: All Published Content
pt: Todo o Conteúdo Publicado

en: Enable Automatic Scanning
pt: Ativar Verificação Automática

en: Run scheduled scans in the background and detect changes automatically.
pt: Execute verificações agendadas em segundo plano e detecte mudanças automaticamente.

en: Scan Frequency
pt: Frequência da Verificação

en: WordPress cron is disabled
pt: Cron do WordPress está desativado

en: Scheduled scans rely on cron. Ask your host to set up a real server cron job so automatic scans run on time.
pt: Verificações agendadas dependem do cron. Peça ao seu provedor para configurar um trabalho cron real no servidor para que as verificações automáticas sejam executadas no horário.

en: Last Scan
pt: Última Verificação

note: translators: %s: last scan date-time
en: Scanned on %s
pt: Verificado em %s

en: Scheduled
pt: Agendado

note: translators: %d: number of new cookies
en: %d New Cookies
pt: %d Novos Cookies

note: translators: %d: number of cookies no longer detected
en: %d Removed
pt: %d Removidos

note: translators: %d: number of recategorized cookies
en: %d Recategorized
pt: %d Recategorizados

note: translators: %d: number of new tracker domains
en: %d New Tracker Domains
pt: %d Novos Domínios de Rastreamento

en: View Changes
pt: Ver Alterações

en: No scans yet - run your first scan to start monitoring changes.
pt: Ainda não há verificações - execute sua primeira verificação para começar a monitorar mudanças.

en: Stay Compliant Automatically
pt: Mantenha-se em Conformidade Automaticamente

en: Get weekly scans, instant alerts, smart classification, and automatic protection from new trackers.
pt: Receba verificações semanais, alertas instantâneos, classificação inteligente e proteção automática contra novos rastreadores.

note: translators: %d: maximum pages
en: SureCookie agent will visit them like real users to detect all cookies in use. Allowed %d pages per scan due to resource constraints.
pt: O agente SureCookie visitará as páginas como usuários reais para detectar todos os cookies em uso. Permitidas %d páginas por verificação devido a limitações de recursos.

note: translators: 1: remaining pages, 2: total daily page budget
en: %1$d of %2$d daily pages remaining on this site
pt: %1$d de %2$d páginas diárias restantes neste site

en: <p>By scanning you accept our <a>terms and conditions</a>.</p>
pt: <p>Ao escanear, você aceita nossos <a>termos e condições</a>.</p>

en: Terms and Conditions
pt: Termos e Condições

en: Cookie Scanning Not Available on Local Sites
pt: Escaneamento de Cookies Não Disponível em Sites Locais

en: This site is running on a local or development environment that our cloud scanner cannot reach. Cookie scanning will be available once your site is live on a publicly accessible domain.
pt: Este site está rodando em um ambiente local ou de desenvolvimento que nosso scanner na nuvem não consegue acessar. O escaneamento de cookies estará disponível assim que seu site estiver ativo em um domínio acessível publicamente.

en: Skip for Now
pt: Pular por enquanto

en: Stay in the loop and help shape SureCookie! Get feature updates, and help us build a better SureCookie by sharing how you use the plugin. <a>Terms and Conditions</a>
pt: Fique por dentro e ajude a moldar o SureCookie! Receba atualizações de recursos e nos ajude a construir um SureCookie melhor compartilhando como você usa o plugin. <a>Termos e Condições</a>

en: Grow traffic of your website with SureRank - a lightweight SEO toolkit plugin for WordPress users who want better rankings without the complexity.
pt: Aumente o tráfego do seu site com o SureRank - um plugin leve de ferramentas de SEO para usuários do WordPress que querem melhores classificações sem complexidade.

note: translators: 1: page URL, 2: error message
en: Page failed: %1$s - %2$s
pt: Falha na página: %1$s - %2$s

en: WP-Cron disabled - scans won’t run automatically
pt: WP-Cron desativado - os escaneamentos não serão executados automaticamente

en: Consider Plan Upgrade
pt: Considere Fazer Upgrade do Plano

note: translators: 1: pages scanned, 2: pages submitted
en: Scanned %1$d of %2$d pages - your daily page budget is used up. The remaining pages will scan after it resets.
pt: %1$d de %2$d páginas escaneadas - sua cota diária de páginas foi esgotada. As páginas restantes serão escaneadas quando a cota for renovada.

en: Update the environment variables
pt: Atualize as variáveis de ambiente

en: Your WordPress username (prefilled).
pt: Seu nome de usuário do WordPress (pré-preenchido).

en: Replace "your-application-password" with the password from Step 1.
pt: Substitua "your-application-password" pela senha da Etapa 1.

en: Verify Node.js version
pt: Verifique a versão do Node.js

en: In your terminal, run:
pt: No seu terminal, execute:

en: The version must be 20.1 or higher.
pt: A versão deve ser 20.1 ou superior.

en: If it is lower, run:
pt: Se for inferior, execute:

en: Restart your AI client and paste the copied prompt again into your AI client.
pt: Reinicie seu cliente de IA e cole o prompt copiado novamente no seu cliente de IA.

en: Enjoy your AI client connected to your WordPress site!
pt: Aproveite seu cliente de IA conectado ao seu site WordPress!

en: Invalid nonce.
pt: Nonce inválido.

en: Unauthorized user.
pt: Usuário não autorizado.

en: Invalid parameters.
pt: Parâmetros inválidos.

en: More scan limits, geographic targeting, re-consent widget, and more.
pt: Mais limites de varredura, segmentação geográfica, widget de re-consentimento e mais.

en: This audio is blocked until you accept cookies to load it.
pt: Este áudio está bloqueado até você aceitar cookies para carregá-lo.

en: This video is blocked until you accept cookies to load it.
pt: Este vídeo está bloqueado até você aceitar cookies para carregá-lo.

en: Tools
pt: Ferramentas

en: You've used all available AI requests in your Free Plan. Upgrade to SureCookie premium to keep using AI features.
pt: Você usou todas as solicitações de IA disponíveis no seu Plano Gratuito. Faça upgrade para o SureCookie premium para continuar usando os recursos de IA.

en: Upgrade to SureCookie premium to access this feature.
pt: Faça upgrade para o SureCookie premium para acessar este recurso.

en: Is this button order not showing on the frontend?
pt: Esta ordem de botões não está aparecendo no frontend?

en: Visitors who match a region-specific rule will see the button order defined for that region. This global order is shown only to visitors who don't match any regional rules.
pt: Visitantes que correspondem a uma regra específica de região verão a ordem de botões definida para essa região. Esta ordem global é mostrada apenas para visitantes que não correspondem a nenhuma regra regional.

en: Manage Geo Rules
pt: Gerenciar Regras Geográficas

en: You can add links and basic formatting like bold/italic/link to the banner message.
pt: Você pode adicionar links e formatação básica como negrito/itálico/link à mensagem do banner.

en: Upgrade to SureCookie premium to pick custom primary, secondary, foreground, and background colors for your banner.
pt: Faça upgrade para o SureCookie premium para escolher cores primárias, secundárias, de primeiro plano e de fundo personalizadas para seu banner.

en: Export Consent Logs
pt: Exportar Registros de Consentimento

en: Upgrade to premium to download CSV report for legal audits and GDPR Article 7 documentation.
pt: Faça upgrade para premium para baixar relatório CSV para auditorias legais e documentação do Artigo 7 do GDPR.

en: Grab the Launch Offer
pt: Aproveite a Oferta de Lançamento

en: Do More with SureCookie Premium
pt: Faça Mais com o SureCookie Premium

en: Checking your scan limits…
pt: Verificando seus limites de varredura…

en: Run your first scan to connect this site with SureCookie. Your plan's full scan limits unlock automatically once the connection is established.
pt: Execute sua primeira varredura para conectar este site ao SureCookie. Os limites completos de varredura do seu plano serão desbloqueados automaticamente assim que a conexão for estabelecida.

note: translators: %d: maximum pages
en: We'll visit the selected content to detect all cookies in use. Allowed %d pages per scan due to resource constraints.
pt: Visitaremos o conteúdo selecionado para detectar todos os cookies em uso. São permitidas %d páginas por varredura devido a limitações de recursos.

note: translators: %d: maximum items
en: Select up to %d items to scan…
pt: Selecione até %d itens para varrer…

en: Select Content
pt: Selecionar Conteúdo

en: Select the content you want to scan.
pt: Selecione o conteúdo que deseja varrer.

en: Scanning your content for cookies. This may take a few minutes.
pt: Varredura do seu conteúdo em busca de cookies. Isso pode levar alguns minutos.

en: Unlock Geo Rules, Advanced Scanning & more with Pro - Grab the launching offer!
pt: Desbloqueie Regras Geográficas, Varredura Avançada e mais com o Pro - Aproveite a oferta de lançamento!

en: Claim the Deal
pt: Aproveitar Oferta

en: Content from Manual Scan
pt: Conteúdo da Varredura Manual

en: Reuse the content selected on the Cookie Scanner.
pt: Reutilize o conteúdo selecionado no Scanner de Cookies.

en: Scan all published content, as per plan limit.
pt: Varra todo o conteúdo publicado, conforme o limite do plano.

en: Selected Content
pt: Conteúdo Selecionado

en: Choose specific content to scan below.
pt: Escolha conteúdo específico para varrer abaixo.

en: Content to Scan
pt: Conteúdo para Varredura

en: Select content to scan…
pt: Selecione conteúdo para varrer…

en: Launch Offer - Save Big
pt: Oferta de Lançamento - Economize Muito

en: Limited Time
pt: Tempo Limitado

en: Upgrade to Premium and unlock advanced scanning, geo rules, custom branding, and priority support.
pt: Faça upgrade para Premium e desbloqueie varredura avançada, regras geográficas, marca personalizada e suporte prioritário.

en: Failed to activate license. Please try again.
pt: Falha ao ativar a licença. Por favor, tente novamente.

en: License Activated!
pt: Licença Ativada!

en: Your license has been successfully activated.
pt: Sua licença foi ativada com sucesso.

en: Activation Failed
pt: Ativação falhou

en: An error occurred during activation. Please try again.
pt: Ocorreu um erro durante a ativação. Por favor, tente novamente.

en: Invalid License Key
pt: Chave de licença inválida

en: Please enter a valid license key.
pt: Por favor, insira uma chave de licença válida.

en: Activate Your License
pt: Ative sua licença

en: Activate your SureCookie license to unlock higher scan limits, automatically classify cookies, and get smart compliance recommendations.
pt: Ative sua licença SureCookie para desbloquear limites maiores de varredura, classificar cookies automaticamente e obter recomendações inteligentes de conformidade.

en: License activated
pt: Licença ativada

en: Activating…
pt: Ativando…

en: Activate License
pt: Ativar licença

en: License Key
pt: Chave de licença

en: Paste your license key here
pt: Cole sua chave de licença aqui

note: translators: %s: Package name (e.g., SureCookie Pro)
en: Activate your <strong>%s</strong> license to receive professional support and automatic updates directly from your WordPress dashboard. Don't have a license? <a>Get it here »</a>
pt: Ative sua licença <strong>%s</strong> para receber suporte profissional e atualizações automáticas diretamente do painel do WordPress. Não tem uma licença? <a>Adquira aqui »</a>

en: Purchase a SureCookie license
pt: Compre uma licença SureCookie

en: View Plans
pt: Ver Planos

en: CONSENT RECORD
pt: REGISTRO DE CONSENTIMENTO

en: This document contains a record of the consent choice stored by SureCookie. It may be used for internal documentation and review. Legal requirements may vary.
pt: Este documento contém um registro da escolha de consentimento armazenada pelo SureCookie. Pode ser usado para documentação interna e revisão. Os requisitos legais podem variar.

en: This document is automatically generated by the SureCookie plugin and contains a record of the consent choice stored at the time of export. It may be used for internal documentation and review. Legal requirements may vary.
pt: Este documento é gerado automaticamente pelo plugin SureCookie e contém um registro da escolha de consentimento armazenada no momento da exportação. Pode ser usado para documentação interna e revisão. Os requisitos legais podem variar.

en: Enter your custom CSS here
pt: Digite seu CSS personalizado aqui

en: Use !important to override inline styles
pt: Use !important para substituir estilos inline

en: Your cookie banner is enabled.
pt: Seu banner de cookies está ativado.

en: Your cookie banner is currently disabled.
pt: Seu banner de cookies está atualmente desativado.

en: Activate SureCookie Pro
pt: Ativar SureCookie Pro

note: translators: %d: maximum pages
en: Your first scan can cover up to %d pages while we connect your site. Remove the extra pages to start - Your plan's full limits unlock automatically afterward.
pt: Sua primeira varredura pode cobrir até %d páginas enquanto conectamos seu site. Remova as páginas extras para começar - os limites completos do seu plano serão desbloqueados automaticamente depois.

note: translators: %d: maximum pages
en: The free plan supports scanning up to %d pages. Upgrade now to scan more pages and keep your cookie list updated automatically.
pt: O plano gratuito suporta a varredura de até %d páginas. Faça upgrade agora para escanear mais páginas e manter sua lista de cookies atualizada automaticamente.

note: translators: %s: SureCookie plan tier, e.g. "Business"
en: %s version
pt: %s versão

en: Let's help you discover cookies, configure consent choices, and improve how your website handles visitor privacy. SureCookie automatically detects and categorizes cookies so you can stay focused on growing your business.
pt: Vamos ajudar você a descobrir cookies, configurar escolhas de consentimento e melhorar como seu site lida com a privacidade dos visitantes. O SureCookie detecta e categoriza cookies automaticamente para que você possa se concentrar em expandir seu negócio.

en: Keep consent records locally on the site and export individual records when needed
pt: Mantenha registros de consentimento localmente no site e exporte registros individuais quando necessário

en: Tracking Manager
pt: Gerenciador de Rastreamento

en: WordPress emails often go missing or land in spam because web hosts aren't built for reliable delivery. SureMail fixes this by connecting to trusted SMTP services, so your emails reach inboxes, no more lost messages or frustrated customers.
pt: Os e-mails do WordPress frequentemente desaparecem ou vão para o spam porque os provedores de hospedagem não são feitos para entrega confiável. O SureMail resolve isso conectando-se a serviços SMTP confiáveis, para que seus e-mails cheguem às caixas de entrada, sem mais mensagens perdidas ou clientes frustrados.

en: Spectra Blocks is a complete rebuild of Spectra on WordPress's modern core-block APIs - an AI website builder built directly into the Block Editor.
pt: Spectra Blocks é uma reconstrução completa do Spectra nas modernas APIs core-block do WordPress - um construtor de sites com IA integrado diretamente no Editor de Blocos.

en: Failed to update cookie categories:
pt: Falha ao atualizar categorias de cookies:

note: translators: %s: Service name (e.g., YouTube, Google Maps)
en: Accept and load %s content
pt: Aceitar e carregar conteúdo %s

en: An assisted scan is already running. Cancel it before starting another.
pt: Uma varredura assistida já está em execução. Cancele-a antes de iniciar outra.

en: Select at least one published page to scan.
pt: Selecione pelo menos uma página publicada para escanear.

en: Starting assisted scan (collected from your browser).
pt: Iniciando varredura assistida (coletada do seu navegador).

note: translators: %d: number of pages.
en: Pages to visit: %d.
pt: Páginas a visitar: %d.

en: This scan session has expired. Start the scan again.
pt: Esta sessão de varredura expirou. Inicie a varredura novamente.

en: The scan sent more data than a single page should produce.
pt: A varredura enviou mais dados do que uma única página deveria produzir.

en: That page is not the one this scan was waiting for.
pt: Essa página não é a que esta varredura estava esperando.

en: Assisted scan cancelled.
pt: Varredura assistida cancelada.

note: translators: 1: current page number, 2: total pages.
en: SureCookie is scanning page %1$d of %2$d
pt: SureCookie está escaneando a página %1$d de %2$d

en: Keep this tab in front so the scan can continue.
pt: Mantenha esta aba na frente para que a varredura possa continuar.

en: Paused. Bring this tab to the front to continue.
pt: Pausado. Traga esta aba para a frente para continuar.

en: Preparing a clean visit…
pt: Preparando uma visita limpa…

note: translators: 1: number of cookies, 2: number of services.
en: Scan complete: %1$d cookies, %2$d services found
pt: Varredura completa: %1$d cookies, %2$d serviços encontrados

en: The scan could not be completed. Return to SureCookie to try again.
pt: A varredura não pôde ser concluída. Retorne ao SureCookie para tentar novamente.

en: SureCookie assisted scan progress
pt: Progresso da varredura assistida do SureCookie

note: translators: 1: page number, 2: cookie count, 3: resource count.
en: Page %1$d collected: %2$d cookies, %3$d third-party resources.
pt: Página %1$d coletada: %2$d cookies, %3$d recursos de terceiros.

note: translators: 1: page number, 2: error reason.
en: Page %1$d could not be collected (%2$s).
pt: Página %1$d não pôde ser coletada (%2$s).

note: translators: 1: cookie count, 2: service count.
en: Assisted scan finished: %1$d cookies, %2$d known services.
pt: Varredura assistida finalizada: %1$d cookies, %2$d serviços conhecidos.

note: translators: %s: comma-separated service names.
en: A first-party check also found: %s. Your browser may have blocked these.
pt: Uma verificação de primeira parte também encontrou: %s. Seu navegador pode ter bloqueado estes.

en: Assisted scan in progress...
pt: Varredura assistida em andamento...

en: Assisted scan finished.
pt: Varredura assistida finalizada.

en: Unknown service.
pt: Serviço desconhecido.

en: This is a Pro service. Upgrade to add it.
pt: Este é um serviço Pro. Faça upgrade para adicioná-lo.

en: Assisted scan cancelled by user.
pt: Varredura assistida cancelada pelo usuário.

en: We could not verify your domain because your site's SSL certificate could not be validated (it may be self-signed, expired, or issued for a different domain). Install a valid certificate (for example Let's Encrypt), or scan your live domain that already has one, then retry.
pt: Não foi possível verificar seu domínio porque o certificado SSL do seu site não pôde ser validado (pode ser autoassinado, expirado ou emitido para um domínio diferente). Instale um certificado válido (por exemplo, Let's Encrypt), ou escaneie seu domínio ativo que já possua um, e tente novamente.

en: We could not verify your domain because your host is blocking our verification request to /wp-json/. This is common on SiteGround. Allowlist our scanner IPs/User-Agent (or ask your host to) and retry - or add your services manually in the meantime.
pt: Não foi possível verificar seu domínio porque seu host está bloqueando nossa solicitação de verificação para /wp-json/. Isso é comum no SiteGround. Coloque nossos IPs/User-Agent do scanner na lista de permissões (ou peça ao seu host para isso) e tente novamente - ou adicione seus serviços manualmente enquanto isso.

en: We could not reach your site's REST API at /wp-json/. Enable pretty permalinks and make sure no security plugin is disabling the REST API, then retry.
pt: Não foi possível acessar a REST API do seu site em /wp-json/. Ative os links permanentes amigáveis e certifique-se de que nenhum plugin de segurança está desativando a REST API, depois tente novamente.

en: Cookies cannot be moved to the category being deleted.
pt: Os cookies não podem ser movidos para a categoria que está sendo excluída.

en: The selected category no longer exists. Please reload and try again.
pt: A categoria selecionada não existe mais. Por favor, recarregue e tente novamente.

en: No cookies selected.
pt: Nenhum cookie selecionado.

note: translators: %d: maximum number of cookies per request.
en: Too many cookies in one request. Please select up to %d.
pt: Muitos cookies em uma única solicitação. Por favor, selecione até %d.

note: translators: %d: number of cookies updated.
en: %d cookie moved to the selected category. | %d cookies moved to the selected category.
pt[0]: %d cookie movido para a categoria selecionada.

en: No cookies could be updated.
pt: Nenhum cookie pôde ser atualizado.

en: Scanning
pt: Escaneando

en: Known Services
pt: Serviços Conhecidos

en: Scripts and Embeds
pt: Scripts e Incorporados

en: Geographic Rules
pt: Regras Geográficas

en: Consent Sharing
pt: Compartilhamento de Consentimento

en: Add License
pt: Adicionar Licença

note: translators: %s: cookie name.
en: Select %s
pt: Selecionar %s

note: translators: %s: cookie name.
en: Category for %s
pt: Categoria para %s

en: Select category
pt: Selecionar categoria

note: translators: %d: number of selected cookies.
en: %d selected
pt: %d selecionado

en: Bulk category
pt: Categoria em massa

en: Move to category…
pt: Mover para categoria…

en: Applying…
pt: Aplicando…

en: Apply
pt: Aplicar

en: Clear selection
pt: Limpar seleção

en: Select all cookies
pt: Selecionar todos os cookies

en: Assigned cookies will be moved to another category instead of being deleted.
pt: Cookies atribuídos serão movidos para outra categoria em vez de serem excluídos.

en: Move Cookies To
pt: Mover Cookies Para

en: Search services…
pt: Pesquisar serviços…

en: Search services
pt: Pesquisar serviços

en: All Categories
pt: Todas as Categorias

en: Added
pt: Adicionado

en: Detected
pt: Detectado

en: Remove
pt: Remover

en: Add Service
pt: Adicionar Serviço

en: No services match your search.
pt: Nenhum serviço corresponde à sua pesquisa.

en: Loads before consent
pt: Carrega antes do consentimento

note: translators: %s: service name (e.g. Stripe)
en: %s is a necessary service, so it loads before consent - its cookies can be set without consent.
pt: %s é um serviço necessário, portanto carrega antes do consentimento - seus cookies podem ser configurados sem consentimento.

en: Blocked When "Block Scripts until Consent" Is On
pt: Bloqueado Quando "Bloquear Scripts até Consentimento" Está Ativado

note: translators: %1$s: service name; %2$s: consent category name
en: When blocking is on, %1$s is blocked until visitors accept “%2$s”, so a scan never sees these cookies. Declaring them here keeps your cookie policy complete.
pt: Quando o bloqueio está ativado, %1$s é bloqueado até que os visitantes aceitem “%2$s”, então uma varredura nunca vê esses cookies. Declarar eles aqui mantém sua política de cookies completa.

note: translators: %d: number of cookies
en: %d cookie added to your cookie policy | %d cookies added to your cookie policy
pt[0]: %d cookie adicionado à sua política de cookies

note: translators: %d: number of iframes
en: %d embed blocked before consent | %d embeds blocked before consent
pt[0]: %d incorporado bloqueado antes do consentimento

note: translators: %d: number of scripts
en: %d script blocked before consent | %d scripts blocked before consent
pt[0]: %d script bloqueado antes do consentimento

en: No categories available
pt: Nenhuma categoria disponível

en: Create a cookie category first - new cookies land in Uncategorized until then.
pt: Crie uma categoria de cookie primeiro - novos cookies ficarão em Não categorizados até lá.

note: translators: %d: number of days
en: %d day | %d days
pt[0]: %d dia

en: Session
pt: Sessão

en: Failed to add service
pt: Falha ao adicionar serviço

en: Failed to remove service
pt: Falha ao remover serviço

en: Service removed
pt: Serviço removido

note: translators: %s: service name (e.g. YouTube)
en: Added %s
pt: Adicionado %s

note: translators: %d: number of cookies declared
en: %d cookie was added to your cookie policy. | %d cookies were added to your cookie policy.
pt[0]: %d cookie foi adicionado à sua política de cookies.

en: This service is now managed. It stays blocked before consent.
pt: Este serviço agora é gerenciado. Ele permanece bloqueado antes do consentimento.

note: translators: %s: service name
en: Add %s
pt: Adicionar %s

en: Add from a Known Service
pt: Adicionar de um Serviço Conhecido

en: Review what this adds to your cookie policy, then confirm.
pt: Revise o que isso adiciona à sua política de cookies e confirme.

en: Quickly add popular services like YouTube or Google Analytics in one click. Perfect for scripts that scanners can't detect before consent - ensuring your cookie policy stays complete.
pt: Adicione rapidamente serviços populares como YouTube ou Google Analytics com um clique. Perfeito para scripts que os scanners não conseguem detectar antes do consentimento - garantindo que sua política de cookies permaneça completa.

en: Could not load the services catalog. Please try again.
pt: Não foi possível carregar o catálogo de serviços. Por favor, tente novamente.

en: This is a Pro service
pt: Este é um serviço Pro

en: Upgrade to add this service and declare its cookies in one click.
pt: Faça upgrade para adicionar este serviço e declarar seus cookies com um clique.

en: Unlock Every Tracking Service
pt: Desbloqueie Todos os Serviços de Rastreamento

en: Free covers the most common services. Upgrade to add any service in the catalog in one click.
pt: A versão gratuita cobre os serviços mais comuns. Faça upgrade para adicionar qualquer serviço do catálogo com um clique.

en: Confirm Add
pt: Confirmar Adição

en: Quickly add popular services like YouTube or Google Analytics in one click. Perfect for scripts that scanners can’t detect before consent - ensuring your cookie policy stays complete.
pt: Adicione rapidamente serviços populares como YouTube ou Google Analytics com um clique. Perfeito para scripts que os scanners não conseguem detectar antes do consentimento - garantindo que sua política de cookies permaneça completa.

en: Failed to load services
pt: Falha ao carregar serviços

en: An error occurred while loading services. Please refresh the page to try again.
pt: Ocorreu um erro ao carregar os serviços. Por favor, atualize a página para tentar novamente.

en: Installed Services
pt: Serviços Instalados

en: Available Services
pt: Serviços Disponíveis

en: Failed to update cookie categories
pt: Falha ao atualizar categorias de cookies

en: Cookie categories updated
pt: Categorias de cookies atualizadas

note: translators: %d: number of cookies that could not be updated.
en: %d cookie(s) could not be updated. Reload and try again.
pt: %d cookie(s) não puderam ser atualizados. Recarregue e tente novamente.

en: Change Cookie Categories Carefully
pt: Altere as Categorias de Cookies com Cuidado

en: A cookie's category determines how it behaves when users decline consent. Cookies marked as Essential always remain active. Moving a cookie out of Essential may cause it to be blocked or deleted, which can break features like login or checkout. Similarly, assigning tracking cookies to Essential may conflict with privacy regulations. Your choice is remembered, so a later scan will not move the cookie back.
pt: A categoria de um cookie determina como ele se comporta quando os usuários recusam o consentimento. Cookies marcados como Essenciais permanecem sempre ativos. Mover um cookie para fora da categoria Essencial pode fazer com que ele seja bloqueado ou excluído, o que pode quebrar funcionalidades como login ou finalização de compra. Da mesma forma, atribuir cookies de rastreamento como Essenciais pode entrar em conflito com regulamentos de privacidade. Sua escolha é lembrada, então uma varredura posterior não moverá o cookie de volta.

note: translators: %s: service name (e.g. Google Analytics)
en: Looks like %s
pt: Parece que %s

en: We spotted cookies from this service. Add it to declare its cookies in one step.
pt: Detectamos cookies deste serviço. Adicione-o para declarar seus cookies em um único passo.

en: Add as Service
pt: Adicionar como Serviço

en: Dismiss
pt: Dispensar

en: Welcome to SureCookie!
pt: Bem-vindo ao SureCookie!

en: Get your site compliant in minutes - show a cookie banner, block trackers before consent, and automatically detect cookies used on your site.
pt: Deixe seu site em conformidade em minutos - exiba um banner de cookies, bloqueie rastreadores antes do consentimento e detecte automaticamente os cookies usados no seu site.

en: Set Up Cookie Banner
pt: Configurar Banner de Cookies

en: Scan My Site
pt: Escanear Meu Site

en: Start with the banner, then scan your site to detect cookies.
pt: Comece com o banner, depois escaneie seu site para detectar cookies.

en: SureForms Video Thumbnail
pt: Miniatura do Vídeo SureForms

en: SureForms: Custom WordPress Forms MADE SIMPLE
pt: SureForms: Formulários Personalizados para WordPress FEITOS SIMPLES

en: Possible causes: Scan server under heavy load, your site is unreachable from our scanner, your site has CRON issues, or a page caused a browser timeout.
pt: Causas possíveis: servidor de varredura sobrecarregado, seu site está inacessível para nosso scanner, seu site tem problemas de CRON ou uma página causou um tempo limite no navegador.

en: Some pages could not be analyzed
pt: Algumas páginas não puderam ser analisadas

note: translators: 1: scanned pages, 2: total pages, 3: failed pages
en: Scanned %1$d of %2$d pages - %3$d could not be analyzed. The cookies we did find are saved, and results add up across scans, so you can re-run the scan to pick up the rest.
pt: Escaneadas %1$d de %2$d páginas - %3$d não puderam ser analisadas. Os cookies que encontramos foram salvos, e os resultados se acumulam entre as varreduras, então você pode executar a varredura novamente para capturar o restante.

en: Once the scan is complete, the cookies it found appear under <a>Cookies</a>, and the scripts and embeds under <b>Scripts and Embeds</b>.
pt: Quando a varredura for concluída, os cookies encontrados aparecerão em <a>Cookies</a>, e os scripts e embeds em <b>Scripts e Embeds</b>.

en: Keep the scan tab in front until it finishes: browsers slow down background tabs.
pt: Mantenha a aba da varredura em primeiro plano até terminar: navegadores desaceleram abas em segundo plano.

en: Pages already collected are saved, so closing the tab early keeps what it found.
pt: As páginas já coletadas são salvas, então fechar a aba cedo mantém o que foi encontrado.

en: An ad blocker or privacy extension in this browser can hide trackers from the scan.
pt: Um bloqueador de anúncios ou extensão de privacidade neste navegador pode ocultar rastreadores da varredura.

en: If remote scanning fails, try Assisted Scanner method: <button></button>
pt: Se a varredura remota falhar, tente o método Scanner Assistido: <button></button>

en: Switch to Default Scanner
pt: Mudar para Scanner Padrão

en: Switch to Assisted Scanner
pt: Mudar para Scanner Assistido

en: Scan From This Browser
pt: Escanear deste Navegador

en: Your host blocked the scanner
pt: Seu host bloqueou o scanner

en: Your site's firewall or bot protection served our scanner a security challenge instead of your page, so the scan completed without results. This does not affect your visitors, only automated scanners. Allowlist the SureCookie scanner (or ask your host to) and run the scan again.
pt: O firewall ou proteção contra bots do seu site apresentou ao nosso scanner um desafio de segurança em vez da sua página, então a varredura foi concluída sem resultados. Isso não afeta seus visitantes, apenas scanners automatizados. Coloque o scanner SureCookie na lista de permissões (ou peça ao seu host para isso) e execute a varredura novamente.

en: Services we still detected on your site (via a first-party check):
pt: Serviços que ainda detectamos no seu site (via verificação de primeira parte):

en: How to allowlist the scanner
pt: Como colocar o scanner na lista de permissões

en: No cookies found in this browser scan
pt: Nenhum cookie encontrado nesta varredura do navegador

en: We found services on your pages that your browser did not load, which usually means an ad blocker or privacy extension is active. Try again in a browser with extensions disabled, or add the cookies manually.
pt: Encontramos serviços nas suas páginas que seu navegador não carregou, o que geralmente significa que um bloqueador de anúncios ou extensão de privacidade está ativo. Tente novamente em um navegador com as extensões desativadas ou adicione os cookies manualmente.

en: The scan visited your pages but no cookies were set. Some services only set cookies after a visitor accepts the banner, so they may not appear. You can also add cookies manually.
pt: A varredura visitou suas páginas, mas nenhum cookie foi definido. Alguns serviços só definem cookies após o visitante aceitar o banner, então eles podem não aparecer. Você também pode adicionar cookies manualmente.

en: No cookies found in this scan
pt: Nenhum cookie encontrado nesta varredura

en: The scanner reached your site but did not detect any cookies. Some services only set cookies after a visitor accepts the banner, so they may not appear in a scan. You can also add cookies manually.
pt: O scanner acessou seu site, mas não detectou cookies. Alguns serviços só definem cookies após o visitante aceitar o banner, então eles podem não aparecer na varredura. Você também pode adicionar cookies manualmente.

en: Scan from Your Browser (Best for this site)
pt: Escanear do Seu Navegador (Melhor para este site)

en: Scan from Your Browser
pt: Escanear do Seu Navegador

en: Our scanner couldn't fully access your site due to server restrictions. This method runs the scan directly in your browser, ensuring accurate detection without being blocked.
pt: Nosso scanner não conseguiu acessar totalmente seu site devido a restrições do servidor. Este método executa a varredura diretamente no seu navegador, garantindo detecção precisa sem bloqueios.

en: Run the scan directly in your browser. This helps detect cookies, scripts, and embeds even when external scanners are blocked.
pt: Execute a varredura diretamente no seu navegador. Isso ajuda a detectar cookies, scripts e embeds mesmo quando scanners externos são bloqueados.

en: Detects cookies, scripts, and embeds as your visitors would see them.
pt: Detecta cookies, scripts e embeds como seus visitantes os veriam.

en: Works even when hosting or firewall blocks external scans.
pt: Funciona mesmo quando o host ou firewall bloqueia varreduras externas.

en: Results appear automatically in your Tracking Manager.
pt: Os resultados aparecem automaticamente no seu Gerenciador de Rastreamento.

en: Some advanced detections may still require a remote scan when available.
pt: Algumas detecções avançadas ainda podem exigir uma varredura remota quando disponível.

en: How this works
pt: Como isso funciona

en: Before You Start
pt: Antes de Começar

en: To measure cookie duration accurately, this scan temporarily clears cookies for your site in this browser (including your consent choice). Your WordPress login session is preserved, so you'll remain signed in.
pt: Para medir a duração dos cookies com precisão, esta varredura limpa temporariamente os cookies do seu site neste navegador (incluindo sua escolha de consentimento). Sua sessão de login no WordPress é preservada, então você permanecerá conectado.

note: translators: %d: maximum pages
en: An assisted scan visits up to %d pages. Remove some pages to continue.
pt: Uma varredura assistida visita até %d páginas. Remova algumas páginas para continuar.

en: Scanning in your browser…
pt: Escaneando no seu navegador…

en: Start Browser Scan
pt: Iniciar Varredura no Navegador

en: A new tab opens to scan your selected pages - keep it active until it finishes.
pt: Uma nova aba será aberta para escanear as páginas selecionadas - mantenha-a ativa até terminar.

en: Switch Back
pt: Voltar

en: This page did not load the scanner, so it was skipped. A redirect or a login requirement usually causes this.
pt: Esta página não carregou o scanner, então foi ignorada. Normalmente, isso é causado por um redirecionamento ou requisito de login.

en: This page took too long to respond.
pt: Esta página demorou muito para responder.

en: Skipped because the scan was cancelled.
pt: Ignorada porque a varredura foi cancelada.

en: This page could not be collected.
pt: Esta página não pôde ser coletada.

en: Pages In This Scan
pt: Páginas Nesta Varredura

en: Collecting…
pt: Coletando…

en: Waiting
pt: Aguardando

en: Re-scan
pt: Reescanear

en: Could not start the assisted scan.
pt: Não foi possível iniciar a varredura assistida.

en: Could not start the assisted scan
pt: Não foi possível iniciar a varredura assistida

en: Please try again in a moment.
pt: Por favor, tente novamente em um momento.

en: Your browser blocked the scan window
pt: Seu navegador bloqueou a janela de varredura

en: Allow pop-ups for this site, then start the scan again.
pt: Permita pop-ups para este site e inicie a varredura novamente.

en: View Scan Logs
pt: Ver Logs da Varredura

en: Scan your website to find cookies, scripts, and trackers that require consent.
pt: Escaneie seu site para encontrar cookies, scripts e rastreadores que requerem consentimento.

en: This is taking a little longer than usual
pt: Isto está demorando um pouco mais que o usual

en: A page is taking a while to respond, but your scan is still running in the background. Any cookies already found have been saved. You can leave this page and come back - or cancel and try again with fewer pages.
pt: Uma página está demorando para responder, mas sua varredura ainda está rodando em segundo plano. Quaisquer cookies já encontrados foram salvos. Você pode sair desta página e voltar - ou cancelar e tentar novamente com menos páginas.

en: Scan Queued for Later
pt: Varredura na Fila para Depois

en: Today's page budget is used up, so the remaining pages will scan automatically once it resets. Any cookies already found are saved. To scan sooner, run it again with fewer pages.
pt: O orçamento de páginas de hoje foi usado, então as páginas restantes serão escaneadas automaticamente quando ele for reiniciado. Quaisquer cookies já encontrados estão salvos. Para escanear mais cedo, execute novamente com menos páginas.

en: Scan Couldn't Be Completed
pt: Não Foi Possível Completar a Varredura

en: A page may have taken too long to respond. Any cookies already found have been saved, and results add up across scans - nothing is lost. Please try again, scanning fewer pages at a time for a more reliable run.
pt: Uma página pode ter demorado muito para responder. Quaisquer cookies já encontrados foram salvos, e os resultados se acumulam entre varreduras - nada é perdido. Por favor, tente novamente, escaneando menos páginas por vez para uma execução mais confiável.

en: Head
pt: Cabeçalho

en: Body
pt: Corpo

en: Footer
pt: Rodapé

en: Anywhere (fallback)
pt: Em qualquer lugar (fallback)

en: This resource is whitelisted, so it always loads - even before consent.
pt: Este recurso está na lista branca, então sempre carrega - mesmo antes do consentimento.

en: This script is managed by Google Consent Mode and always loads while GCM is enabled.
pt: Este script é gerenciado pelo Modo de Consentimento do Google e sempre carrega enquanto o GCM estiver ativado.

en: This resource matches a whitelist rule (custom entry or common service), so it always loads.
pt: Este recurso corresponde a uma regra da lista branca (entrada personalizada ou serviço comum), então sempre carrega.

en: Blocked until consent
pt: Bloqueado até o consentimento

en: Not blocked
pt: Não bloqueado

en: Whitelisted
pt: Na lista branca

en: Managed by GCM
pt: Gerenciado pelo GCM

en: Source
pt: Fonte

en: Managed via Known Services - its cookies are declared in your cookie policy.
pt: Gerenciado via Serviços Conhecidos - seus cookies são declarados na sua política de cookies.

en: Recognized Known Services catalog entry - Click "Add as Service" to declare its cookies.
pt: Entrada reconhecida do catálogo de Serviços Conhecidos - Clique em "Adicionar como Serviço" para declarar seus cookies.

en: Managed Service
pt: Serviço Gerenciado

en: Known Service
pt: Serviço Conhecido

en: Always Allowed
pt: Sempre permitido

en: Category for
pt: Categoria para

en: Block until consent (recommended)
pt: Bloquear até consentimento (recomendado)

en: Always allowed
pt: Sempre permitido

en: Do not block (always load)
pt: Não bloquear (carregar sempre)

en: Edit Resource
pt: Editar recurso

en: Add Script or Embed
pt: Adicionar script ou embed

en: Update
pt: Atualizar

en: Behavior
pt: Comportamento

en: Whitelisted Resource Warning
pt: Aviso de recurso na lista branca

en: If a resource sets cookies, allowing it directly can be a GDPR violation - only whitelist resources you are sure about.
pt: Se um recurso define cookies, permitir diretamente pode ser uma violação do GDPR - apenas coloque na lista branca recursos dos quais você tem certeza.

en: Detected by the scanner, so the value cannot be edited.
pt: Detectado pelo scanner, portanto o valor não pode ser editado.

en: e.g. Support chat
pt: ex. Chat de suporte

en: Domain / Host
pt: Domínio / Host

en: e.g. connect.facebook.net
pt: ex. connect.facebook.net

en: The host the resource loads from. Pasting a full tag or URL also works.
pt: O host de onde o recurso é carregado. Colar uma tag completa ou URL também funciona.

en: Path / Pattern (advanced)
pt: Caminho / Padrão (avançado)

en: e.g. /fbevents.js
pt: ex. /fbevents.js

en: Optional: narrow the rule to resources that also contain this path, so only one file on the host is blocked.
pt: Opcional: restrinja a regra para recursos que também contenham este caminho, assim apenas um arquivo no host será bloqueado.

en: Script Keywords
pt: Palavras-chave do script

en: e.g. fbq, fbq.push
pt: ex. fbq, fbq.push

en: JavaScript function names to block that depend on the main script (comma separated).
pt: Nomes de funções JavaScript para bloquear que dependem do script principal (separados por vírgula).

en: Script Location
pt: Localização do script

en: Anywhere
pt: Em qualquer lugar

en: Where the script loads on the page. SureCookie only looks for it in this section.
pt: Onde o script é carregado na página. O SureCookie procura apenas nesta seção.

en: This resource stays blocked until the visitor consents to this category.
pt: Este recurso permanece bloqueado até que o visitante consinta com esta categoria.

en: Unlock Whitelisting
pt: Desbloquear lista branca

en: Whitelist your own scripts and common services so essential integrations keep working before consent.
pt: Coloque seus próprios scripts e serviços comuns na lista branca para que integrações essenciais continuem funcionando antes do consentimento.

note: translators: %d: number of GCM-managed services.
en: Managed by Google Consent Mode (%d)
pt: Gerenciado pelo Google Consent Mode (%d)

en: View services
pt: Ver serviços

en: Managed by Google Consent Mode
pt: Gerenciado pelo Google Consent Mode

en: Auto-whitelisted
pt: Auto colocado na lista branca

en: Enter the script domain or host.
pt: Digite o domínio ou host do script.

en: Select a category.
pt: Selecione uma categoria.

en: A rule for this script already exists.
pt: Uma regra para este script já existe.

en: Control how scripts and embeds load based on user consent - block them until allowed or mark essential ones to always run.
pt: Controle como scripts e embeds são carregados com base no consentimento do usuário - bloqueie-os até serem permitidos ou marque os essenciais para sempre rodar.

en: Behavior: Always Allowed
pt: Comportamento: Sempre permitido

en: Choose scripts and domains that should never be blocked, so tools like reCAPTCHA and other essential integrations keep working. Google Consent Mode scripts are whitelisted automatically when it is enabled.
pt: Escolha scripts e domínios que nunca devem ser bloqueados, para que ferramentas como reCAPTCHA e outras integrações essenciais continuem funcionando. Scripts do Google Consent Mode são colocados automaticamente na lista branca quando ativados.

en: Block Scripts and Embeds Until Consent Switch
pt: Interruptor para bloquear scripts e embeds até consentimento

en: Block Scripts Until Consent
pt: Bloquear scripts até consentimento

en: Prevent non-essential scripts and embeds from loading until users give consent.
pt: Impedir que scripts e embeds não essenciais sejam carregados até que os usuários dêem consentimento.

en: Detected and Managed Resources
pt: Recursos Detectados e Gerenciados

note: translators: 1: scanner-detected count, 2: custom rule count
en: %1$d detected by scanner, %2$d custom
pt: %1$d detectados pelo scanner, %2$d personalizados

en: New Resource
pt: Novo Recurso

en: All your scripts will be displayed here
pt: Todos os seus scripts serão exibidos aqui

en: Run a scan to detect third-party resources, or add a script manually.
pt: Execute uma varredura para detectar recursos de terceiros ou adicione um script manualmente.

en: Add New Resource
pt: Adicionar Novo Recurso

en: Unlock Custom Script Rules & Whitelisting
pt: Desbloquear Regras de Script Personalizadas e Lista Branca

en: Add your own scripts to block under any category, whitelist trusted scripts, and manage it all from one place.
pt: Adicione seus próprios scripts para bloquear em qualquer categoria, coloque scripts confiáveis na lista branca e gerencie tudo em um só lugar.

en: Generate your cookie policy automatically from your settings, or display it anywhere using a shortcode.
pt: Gere sua política de cookies automaticamente a partir das suas configurações ou exiba-a em qualquer lugar usando um shortcode.

en: Automatically re-scan your site and get notified when new cookies or trackers appear.
pt: Reescaneie seu site automaticamente e seja notificado quando novos cookies ou rastreadores aparecerem.

en: Show your cookie banner only in regions where consent is required.
pt: Mostre seu banner de cookies apenas nas regiões onde o consentimento é necessário.

en: Share visitor consent across your sites so users don’t need to give consent again.
pt: Compartilhe o consentimento dos visitantes entre seus sites para que os usuários não precisem dar consentimento novamente.

en: Unlock Consent Sharing
pt: Desbloquear Compartilhamento de Consentimento

en: Allowed to load while Google Consent Mode is active, instead of being blocked before consent.
pt: Permitido carregar enquanto o Modo de Consentimento do Google está ativo, em vez de ser bloqueado antes do consentimento.

en: These Google services are allowed to load while Google Consent Mode is active, instead of being blocked before consent. For Google tag products, Consent Mode then controls what they may store and which identifiers they may use. It does not stop them from contacting Google. They cannot be removed here.
pt: Estes serviços do Google estão autorizados a carregar enquanto o Modo de Consentimento do Google está ativo, em vez de serem bloqueados antes do consentimento. Para produtos de tags do Google, o Modo de Consentimento controla então o que eles podem armazenar e quais identificadores podem usar. Isso não impede que eles entrem em contato com o Google. Eles não podem ser removidos aqui.

en: Data Requests
pt: Solicitações de Dados

en: NEW
pt: NOVO

note: translators: %s: number of visitor consents recorded so far, e.g. "1,204".
en: Amazing! SureCookie has recorded %s visitor consent on your site - let's keep growing together! | Amazing! SureCookie has recorded %s visitor consents on your site - let's keep growing together!
pt[0]: Incrível! O SureCookie registrou %s consentimentos de visitantes no seu site - vamos continuar crescendo juntos!

en: Inclusive start of the log date range (Y-m-d).
pt: Início inclusivo do intervalo de datas do registro (Y-m-d).

en: Inclusive end of the log date range (Y-m-d).
pt: Fim inclusivo do intervalo de datas do registro (Y-m-d).

en: The start date cannot be later than the end date.
pt: A data de início não pode ser posterior à data de término.

en: Please upload a SureCookie export file to import.
pt: Por favor, faça o upload de um arquivo de exportação do SureCookie para importar.

en: The selected file is too large to import.
pt: O arquivo selecionado é muito grande para importar.

en: The uploaded file is not valid JSON.
pt: O arquivo enviado não é um JSON válido.

en: The uploaded file is not a valid SureCookie settings export.
pt: O arquivo enviado não é uma exportação válida das configurações do SureCookie.

en: This settings export uses an unsupported schema version.
pt: Esta exportação de configurações usa uma versão de esquema não suportada.

en: The uploaded file does not contain a valid settings payload.
pt: O arquivo enviado não contém um payload de configurações válido.

en: No settings were imported. This export contains Pro features that are not available on this site.
pt: Nenhuma configuração foi importada. Esta exportação contém recursos Pro que não estão disponíveis neste site.

en: The uploaded file does not contain any importable SureCookie settings for this site.
pt: O arquivo enviado não contém configurações importáveis do SureCookie para este site.

en: Settings imported successfully.
pt: Configurações importadas com sucesso.

en: Cookies & Scripts
pt: Cookies e Scripts

en: Cookie categories, custom cookies, known services, script blocking and scanning.
pt: Categorias de cookies, cookies personalizados, serviços conhecidos, bloqueio e varredura de scripts.

en: Region-based banner rules.
pt: Regras de banner baseadas em região.

en: Banner content, layout, colors, buttons and display.
pt: Conteúdo do banner, layout, cores, botões e exibição.

en: Consent model, logging, preferences, custom CSS and other plugin settings.
pt: Modelo de consentimento, registro, preferências, CSS personalizado e outras configurações do plugin.

en: Google Consent Mode and other consent integrations.
pt: Modo de Consentimento do Google e outras integrações de consentimento.

en: Buttons & labels
pt: Botões e rótulos

en: Button visibility, order and label text.
pt: Visibilidade do botão, ordem e texto do rótulo.

en: Consent & compliance
pt: Consentimento e conformidade

en: Compliance law, consent model, logging and duration.
pt: Lei de conformidade, modelo de consentimento, registro e duração.

en: Cookie categories
pt: Categorias de cookies

en: Your consent categories.
pt: Suas categorias de consentimento.

en: Custom cookie definitions.
pt: Definições personalizadas de cookies.

en: Script blocking
pt: Bloqueio de scripts

en: Blocking rules and scan resource overrides.
pt: Regras de bloqueio e substituições de recursos de varredura.

en: Known services
pt: Serviços conhecidos

en: Services you added or removed for cookie declarations and blocking.
pt: Serviços que você adicionou ou removeu para declarações e bloqueio de cookies.

en: GCM toggle and region defaults.
pt: Alternância do GCM e padrões regionais.

en: Automatic scanning
pt: Varredura automática

en: Scan frequency and scope.
pt: Frequência e escopo da varredura.

en: Advanced
pt: Avançado

en: Custom CSS, integrations and tool settings.
pt: CSS personalizado, integrações e configurações de ferramentas.

en: Astra Global Palette
pt: Paleta Global Astra

en: Kadence Color Palette
pt: Paleta de Cores Kadence

en: Theme Colors
pt: Cores do Tema

en: The service could not be installed.
pt: O serviço não pôde ser instalado.

en: Service installed. Every cookie it declares was already present, so no new cookie definitions were created.
pt: Serviço instalado. Todos os cookies que ele declara já estavam presentes, então nenhuma nova definição de cookie foi criada.

en: Service installed and its cookies declared.
pt: Serviço instalado e seus cookies declarados.

en: Service removed and its declared cookies deleted.
pt: Serviço removido e seus cookies declarados excluídos.

en: That service was not installed, so nothing was removed.
pt: Esse serviço não estava instalado, então nada foi removido.

en: Catalog refreshed.
pt: Catálogo atualizado.

en: A resource domain and a target category are both required.
pt: Um domínio de recurso e uma categoria alvo são ambos necessários.

en: That category does not exist. Use surecookie/cookie-categories with action "list" to see valid IDs.
pt: Essa categoria não existe. Use surecookie/cookie-categories com a ação "list" para ver IDs válidos.

en: Resource category updated.
pt: Categoria de recurso atualizada.

en: That resource was already excluded from blocking.
pt: Esse recurso já estava excluído do bloqueio.

en: Resource excluded from blocking. Note this covers scripts and iframes only, not embed or object tags.
pt: Recurso excluído do bloqueio. Note que isso cobre apenas scripts e iframes, não tags embed ou object.

en: A resource domain is required.
pt: Um domínio de recurso é obrigatório.

en: Resource will be blocked again until consent.
pt: O recurso será bloqueado novamente até o consentimento.

en: That resource was not excluded, so nothing changed.
pt: Esse recurso não foi excluído, então nada mudou.

en: A valid category is required. Use surecookie/cookie-categories with action "list" to see valid IDs.
pt: Uma categoria válida é necessária. Use surecookie/cookie-categories com a ação "list" para ver IDs válidos.

en: A rule for that pattern already exists. Use "update_rule" instead.
pt: Uma regra para esse padrão já existe. Use "update_rule" em vez disso.

en: Blocking rule created.
pt: Regra de bloqueio criada.

en: No blocking rule matches that pattern. Use "list_rules" to see the current rules.
pt: Nenhuma regra de bloqueio corresponde a esse padrão. Use "list_rules" para ver as regras atuais.

en: Another rule already uses that pattern.
pt: Outra regra já usa esse padrão.

en: That category is not a valid ID. Use surecookie/cookie-categories with action "list" to see valid IDs.
pt: Essa categoria não é um ID válido. Use surecookie/cookie-categories com a ação "list" para ver IDs válidos.

en: Blocking rule updated.
pt: Regra de bloqueio atualizada.

en: Blocking rule deleted. The resources it covered are no longer blocked by it.
pt: Regra de bloqueio excluída. Os recursos que ela cobria não são mais bloqueados por ela.

en: A domain or URL pattern is required.
pt: Um domínio ou padrão de URL é obrigatório.

en: That pattern is too broad. Patterns are matched as substrings, so a bare token like "com" would match nearly every third-party resource on the site. Use a full domain such as "example.com" or a URL path.
pt: Esse padrão é muito amplo. Os padrões são correspondidos como substrings, então um token simples como "com" corresponderia a quase todos os recursos de terceiros no site. Use um domínio completo como "example.com" ou um caminho de URL.

en: This content is blocked because it requires {service} cookies.
pt: Este conteúdo está bloqueado porque requer cookies {service}.

en: Banner shape: "box" is a floating card, "banner" is a full-width bar.
pt: Formato do banner: "box" é um cartão flutuante, "banner" é uma barra de largura total.

en: Coupled with notice_position, so set both together: "box" takes bottom-left, bottom-center, bottom-right or middle, "banner" takes only top or bottom. A mismatched pair is not rejected, it silently renders somewhere else.
pt: Associado a notice_position, então defina ambos juntos: "box" aceita bottom-left, bottom-center, bottom-right ou middle, "banner" aceita apenas top ou bottom. Um par incompatível não é rejeitado, ele é renderizado silenciosamente em outro lugar.

en: Where the banner sits on screen. The legal subset depends on notice_type.
pt: Onde o banner fica na tela. O subconjunto legal depende de notice_type.

en: Not interchangeable across notice_type: a box-only value on a "banner" renders as a bottom bar, and top/bottom on a "box" falls back to bottom-right, both silently.
pt: Não intercambiável entre notice_type: um valor só para box em um "banner" é renderizado como uma barra inferior, e top/bottom em um "box" volta para bottom-right, ambos silenciosamente.

en: Unused. Superseded by notice_position.
pt: Não usado. Substituído por notice_position.

en: Banner entrance animation.
pt: Animação de entrada do banner.

en: ID of the banner colour preset. Built-ins are blue-purple, purple-pink, blue-cyan, green-lime, red-orange, dark-blue, dark-green, dark-pink and dark-orange, plus "astra" while the Astra theme is active. A theme or plugin can register more.
pt: ID do preset de cor do banner. Os padrões internos são azul-roxo, roxo-rosa, azul-ciano, verde-limão, vermelho-laranja, azul-escuro, verde-escuro, rosa-escuro e laranja-escuro, além de "astra" enquanto o tema Astra estiver ativo. Um tema ou plugin pode registrar mais.

en: Not validated on write: an unknown ID reports success and silently renders the default palette.
pt: Não validado na gravação: um ID desconhecido reporta sucesso e renderiza silenciosamente a paleta padrão.

en: Dim the page behind the banner and block interaction until the visitor chooses.
pt: Escurecer a página atrás do banner e bloquear a interação até que o visitante escolha.

en: Forces a consent choice before the site can be used, which conflicts with the freely-given consent requirement in some regions. Confirm with the user before enabling.
pt: Força uma escolha de consentimento antes que o site possa ser usado, o que conflita com o requisito de consentimento livremente dado em algumas regiões. Confirme com o usuário antes de ativar.

en: Master switch for the consent banner.
pt: Interruptor mestre para o banner de consentimento.

en: Also disables script and iframe blocking, whatever blocking_enabled says, so turning it off lets trackers fire before consent.
pt: Também desativa o bloqueio de scripts e iframes, independentemente do valor de blocking_enabled, então desativá-lo permite que rastreadores sejam ativados antes do consentimento.

en: Absolute URL of an image shown at the top of the banner. Empty string removes it.
pt: URL absoluta de uma imagem exibida no topo do banner. String vazia a remove.

en: Plain-text headline above the banner message. HTML is stripped. Empty renders no heading.
pt: Título em texto simples acima da mensagem do banner. HTML é removido. Vazio não exibe título.

en: Banner body copy. Accepts post-level HTML such as links and emphasis.
pt: Texto do corpo do banner. Aceita HTML de nível de postagem, como links e ênfase.

en: Site-wide consent model: "opt-in" (GDPR style, nothing non-essential runs before consent) or "opt-out" (CCPA style, allowed until the visitor declines).
pt: Modelo de consentimento para todo o site: "opt-in" (estilo GDPR, nada não essencial roda antes do consentimento) ou "opt-out" (estilo CCPA, permitido até que o visitante recuse).

en: Legally load-bearing. "opt-out" lets non-essential trackers fire before any consent, which is unlawful for EU and UK visitors, and it removes the Preferences and Accept All buttons. Confirm the site's jurisdiction with the user before changing it.
pt: Legalmente vinculativo. "opt-out" permite que rastreadores não essenciais sejam ativados antes de qualquer consentimento, o que é ilegal para visitantes da UE e do Reino Unido, e remove os botões Preferências e Aceitar Tudo. Confirme a jurisdição do site com o usuário antes de alterar.

en: An {id, name} object naming the regulation the site declares it follows. Only "name" is read, and only for usage telemetry, so this does not change banner or blocking behaviour.
pt: Um objeto {id, name} nomeando o regulamento que o site declara seguir. Apenas "name" é lido, e apenas para telemetria de uso, então isso não altera o comportamento do banner ou bloqueio.

en: How long consent log rows are kept before the daily cleanup cron deletes them. Note the token format is "<days>_days", not a bare number.
pt: Por quanto tempo as linhas do registro de consentimento são mantidas antes que o cron de limpeza diária as exclua. Note que o formato do token é "<days>_days", não um número simples.

en: Destructive. Shortening this makes the next cron run permanently delete every consent row older than the new window, erasing the proof-of-consent evidence GDPR Article 7(1) requires. Read the current value and confirm before lowering it.
pt: Destrutivo. Encurtar isso faz com que a próxima execução do cron exclua permanentemente todas as linhas de consentimento mais antigas que a nova janela, apagando a prova de consentimento exigida pelo Artigo 7(1) do GDPR. Leia o valor atual e confirme antes de reduzi-lo.

en: Master switch for pre-consent script and iframe blocking.
pt: Interruptor mestre para bloqueio de scripts e iframes antes do consentimento.

en: Turning this off lets analytics and marketing tags fire before consent is collected. It is the single most compliance-significant setting after consent_model.
pt: Desativar isso permite que tags de análise e marketing sejam ativadas antes da coleta do consentimento. É a configuração mais significativa para conformidade depois do consent_model.

en: Whether the banner offers an Accept All button.
pt: Se o banner oferece um botão Aceitar Tudo.

en: Not cosmetic: with it off the consent-log endpoint rejects every accept-all record with HTTP 422, so existing integrations that post one will start failing.
pt: Não é cosmético: com ele desligado, o endpoint do registro de consentimento rejeita todos os registros de aceitar-tudo com HTTP 422, então integrações existentes que enviam um começarão a falhar.

en: Whether uninstalling the plugin also deletes its data.
pt: Se desinstalar o plugin também exclui seus dados.

en: Arms an irreversible action: on uninstall it drops the consent-log table and deletes every SureCookie option. Never enable it without explicit user confirmation.
pt: Ativa uma ação irreversível: na desinstalação, elimina a tabela de registro de consentimento e exclui todas as opções do SureCookie. Nunca a ative sem confirmação explícita do usuário.

en: UNIX timestamp in seconds of the last "re-request consent" action. Any consent recorded before this instant is treated as stale.
pt: Timestamp UNIX em segundos da última ação "re-solicitar consentimento". Qualquer consentimento registrado antes deste instante é considerado obsoleto.

en: Writing the current time invalidates every visitor's existing consent and shows the banner again site-wide. Only set it when the user explicitly asks to re-collect consent.
pt: Gravar o horário atual invalida o consentimento existente de todos os visitantes e exibe novamente o banner em todo o site. Só defina isso quando o usuário solicitar explicitamente a recoleção do consentimento.

en: Whether SureCookie registers its WordPress Abilities and MCP server.
pt: Se o SureCookie registra suas habilidades do WordPress e o servidor MCP.

en: Self-locking: writing false through this ability deregisters every SureCookie ability on the next request, so no AI client can turn it back on. It can only be re-enabled from wp-admin.
pt: Auto-bloqueio: gravar falso através desta habilidade cancela o registro de todas as habilidades do SureCookie na próxima requisição, para que nenhum cliente AI possa reativá-las. Só pode ser reativado pelo wp-admin.

en: Left-to-right order of the banner buttons, as a comma-separated list built from the tokens accept_all, accept (essential only), preferences and decline.
pt: Ordem da esquerda para a direita dos botões do banner, como uma lista separada por vírgulas construída a partir dos tokens accept_all, accept (apenas essencial), preferences e decline.

en: Unrecognised tokens are dropped silently, so a value containing none of the four leaves the banner with no buttons at all.
pt: Tokens não reconhecidos são descartados silenciosamente, então um valor que não contenha nenhum dos quatro deixa o banner sem botões.

en: Label for the essential-only button. Empty falls back to the translated "Only Essential".
pt: Rótulo para o botão apenas essencial. Vazio retorna para "Apenas Essencial" traduzido.

en: This is not the Accept All button, which is accept_all_btn_text. Labelling it "Accept" misrepresents what the visitor is consenting to.
pt: Este não é o botão Aceitar Tudo, que é accept_all_btn_text. Rotulá-lo como "Aceitar" deturpa o que o visitante está consentindo.

en: Label for the Accept All button. Empty falls back to the translated "Accept All".
pt: Rótulo para o botão Aceitar Tudo. Vazio retorna para "Aceitar Tudo" traduzido.

en: Label for the Decline button. Empty falls back to the translated "Decline".
pt: Rótulo para o botão Recusar. Vazio retorna para "Recusar" traduzido.

en: Pro banner colour override, shaped {mode, colors}. Send mode "custom" together with the colors map.
pt: Substituição da cor do banner profissional, estruturada como {mode, colors}. Envie o modo "custom" junto com o mapa de cores.

en: Writing colors while mode stays "preset" is a silent no-op: color_palette continues to win and the write still reports success.
pt: Gravar cores enquanto o modo permanece "preset" é uma operação silenciosa sem efeito: color_palette continua prevalecendo e a gravação ainda reporta sucesso.

en: Raw CSS inlined on every frontend page to restyle the banner and preferences modal. Requires the unfiltered_html capability.
pt: CSS bruto embutido em todas as páginas do frontend para restilar o banner e o modal de preferências. Requer a capacidade unfiltered_html.

en: The consent-category registry the whole consent model derives from. Readable here, but edit it with the surecookie/cookie-categories ability.
pt: O registro de categorias de consentimento do qual todo o modelo de consentimento deriva. Pode ser lido aqui, mas editado com a habilidade surecookie/cookie-categories.

en: The manually declared cookie registry shown in the preferences modal. Readable here, but edit it with the surecookie/cookie-management ability.
pt: O registro de cookies declarado manualmente mostrado no modal de preferências. Pode ser lido aqui, mas editado com a habilidade surecookie/cookie-management.

en: Saved manual scan selection, as {label, value} rows whose value is a published post ID. Prefer the surecookie/site-scanner ability with action "start", which resolves and validates the rows for you.
pt: Seleção de varredura manual salva, como linhas {label, value} cujo valor é um ID de post publicado. Prefira a capacidade surecookie/site-scanner com a ação "start", que resolve e valida as linhas para você.

en: Master switch for unattended scheduled scanning. Enabling it schedules the WP-Cron event.
pt: Interruptor mestre para varredura agendada não assistida. Habilitá-lo agenda o evento WP-Cron.

en: Cadence of the automatic scan. "monthly" always works; "weekly" requires SureCookie Pro. A theme or plugin can register more.
pt: Cadência da varredura automática. "monthly" sempre funciona; "weekly" requer SureCookie Pro. Um tema ou plugin pode registrar mais.

en: The clamp is silent: an unsupported value, including "weekly" without Pro, is reported as saved but stores "monthly".
pt: O limitador é silencioso: um valor não suportado, incluindo "weekly" sem Pro, é reportado como salvo mas armazena "monthly".

en: What the automatic scan crawls: "same_as_manual" reuses scan_pages, "all_published" walks published content up to the plan limit, "selected" uses auto_scan_pages.
pt: O que a varredura automática rastreia: "same_as_manual" reutiliza scan_pages, "all_published" percorre conteúdo publicado até o limite do plano, "selected" usa auto_scan_pages.

en: Content the automatic scan crawls when auto_scan_scope is "selected". Accepts picker rows or bare post IDs, and is ignored under any other scope.
pt: Conteúdo que a varredura automática rastreia quando auto_scan_scope é "selected". Aceita linhas do seletor ou IDs de post simples, e é ignorado sob qualquer outro escopo.

en: Scan-detected resources marked "do not block", keyed per kind as "script::example.com" or "iframe::example.com".
pt: Recursos detectados na varredura marcados como "não bloquear", indexados por tipo como "script::example.com" ou "iframe::example.com".

en: Category reassignment for scan-detected scripts and iframes, mapping the same scoped key format as excluded_scan_resources to a cookie category ID.
pt: Reatribuição de categoria para scripts e iframes detectados na varredura, mapeando o mesmo formato de chave com escopo que excluded_scan_resources para um ID de categoria de cookie.

en: Admin-authored blocking rules. Each row needs a non-empty "value" URL or domain pattern and a "category", optionally narrowed by type, location, path and keywords.
pt: Regras de bloqueio criadas pelo administrador. Cada linha precisa de um padrão de URL ou domínio "value" não vazio e uma "category", opcionalmente restrita por tipo, localização, caminho e palavras-chave.

en: Absolute URL of the fallback image on the placeholder that replaces blocked embeds. Empty renders a text-only placeholder.
pt: URL absoluta da imagem de fallback no espaço reservado que substitui embeds bloqueados. Vazio exibe um espaço reservado somente com texto.

en: Body copy of the blocked-content placeholder. Keep the literal token {service}, which is replaced with the vendor name at render time.
pt: Texto do corpo do espaço reservado para conteúdo bloqueado. Mantenha o token literal {service}, que é substituído pelo nome do fornecedor na renderização.

en: Label of the consent button on the blocked-content placeholder. Empty renders the built-in "Accept & Load".
pt: Rótulo do botão de consentimento no espaço reservado para conteúdo bloqueado. Vazio exibe o padrão "Aceitar e Carregar".

en: Show a blocked video's own thumbnail on the placeholder. Currently resolves YouTube URLs only.
pt: Mostrar a própria miniatura do vídeo bloqueado no espaço reservado. Atualmente resolve apenas URLs do YouTube.

en: Post ID of the cookie policy page linked from the banner. 0 means none is linked.
pt: ID do post da página de política de cookies vinculada no banner. 0 significa que nenhuma está vinculada.

en: Sanitized with absint, so a non-numeric or negative value becomes 0 and silently unlinks the policy page.
pt: Sanitizado com absint, então um valor não numérico ou negativo se torna 0 e desvincula silenciosamente a página de política.

en: Term ID of the nav menu that receives the virtual "Cookie Preferences" item, as a numeric string. Empty string injects nothing.
pt: ID do termo do menu de navegação que recebe o item virtual "Preferências de Cookies", como uma string numérica. String vazia não injeta nada.

en: Whether SureCookie gets its own top-level admin menu rather than living under Settings.
pt: Se o SureCookie terá seu próprio menu de administração de nível superior em vez de ficar em Configurações.

en: Admin-only preview panel state. No effect on the public site.
pt: Estado do painel de visualização apenas para administradores. Sem efeito no site público.

en: Unused.
pt: Não utilizado.

en: Internal counter mirroring the consent-log table.
pt: Contador interno que espelha a tabela de registro de consentimento.

en: Blocked Content UI
pt: Interface de Conteúdo Bloqueado

en: Import / Export
pt: Importar / Exportar

en: All dates
pt: Todas as datas

en: Select date range
pt: Selecionar intervalo de datas

en: Clear
pt: Limpar

en: Not In Use
pt: Não está em uso

en: Hide Unused Categories
pt: Ocultar Categorias Não Utilizadas

en: Categories with no cookies, scripts, or services are hidden from the preferences modal. A category reappears automatically when usage changes, and is never removed from the consent record.
pt: Categorias sem cookies, scripts ou serviços são ocultadas do modal de preferências. Uma categoria reaparece automaticamente quando o uso muda, e nunca é removida do registro de consentimento.

en: Failed to update category visibility
pt: Falha ao atualizar a visibilidade da categoria

en: This is a worldwide banner preview
pt: Esta é uma pré-visualização do banner mundial

en: Shows your default banner, the one visitors see when no Geographic Rule applies. Turning this on closes any rule preview.
pt: Mostra seu banner padrão, aquele que os visitantes veem quando nenhuma Regra Geográfica se aplica. Ativar isso fecha qualquer pré-visualização de regra.

en: Edit Worldwide Default
pt: Editar Padrão Mundial

en: Set the default consent state for all visitors worldwide, before they make a choice. Regional rules override this for their regions, following each region’s law.
pt: Defina o estado padrão de consentimento para todos os visitantes mundialmente, antes que façam uma escolha. Regras regionais substituem isso para suas regiões, seguindo a lei de cada região.

en: Worldwide
pt: Mundial

en: Edit worldwide default consent
pt: Editar consentimento padrão mundial

en: Control what visitors see when third-party content (like videos or maps) is blocked until consent is given.
pt: Controle o que os visitantes veem quando conteúdo de terceiros (como vídeos ou mapas) está bloqueado até que o consentimento seja dado.

en: Use video thumbnails
pt: Usar miniaturas de vídeo

en: Use Video Thumbnails
pt: Usar Miniaturas de Vídeo

en: Show the video's own thumbnail (e.g. YouTube) on the placeholder. Note: this loads the thumbnail from the provider before consent.
pt: Mostra a miniatura do próprio vídeo (ex. YouTube) no espaço reservado. Nota: isso carrega a miniatura do provedor antes do consentimento.

en: Upload Image
pt: Enviar Imagem

en: Default Placeholder Image
pt: Imagem Padrão do Espaço Reservado

en: Select Placeholder Image
pt: Selecionar Imagem do Espaço Reservado

en: Use this image
pt: Usar esta imagem

en: Placeholder Text
pt: Texto do Espaço Reservado

en: Enter placeholder text
pt: Digite o texto do espaço reservado

en: Use {service} to insert the blocked service name (e.g. YouTube).
pt: Use {service} para inserir o nome do serviço bloqueado (ex. YouTube).

en: Button Text
pt: Texto do Botão

en: Allow AI clients like Claude, and Cursor to manage your cookie banner, scanner, and consent settings through SureCookie. When disabled, no abilities are registered and AI clients cannot connect.
pt: Permita que clientes de IA como Claude e Cursor gerenciem seu banner de cookies, scanner e configurações de consentimento através do SureCookie. Quando desativado, nenhuma habilidade é registrada e clientes de IA não podem se conectar.

en: All Settings
pt: Todas as Configurações

en: Your entire portable configuration in one file.
pt: Sua configuração portátil completa em um arquivo.

en: Nothing imported
pt: Nada importado

en: Import complete
pt: Importação concluída

en: None of the settings in this file could be applied to this site.
pt: Nenhuma das configurações deste arquivo pôde ser aplicada a este site.

en: Your settings were imported. Here is what happened:
pt: Suas configurações foram importadas. Veja o que aconteceu:

en: Applied
pt: Aplicado

en: Skipped (Pro)
pt: Ignorado (Pro)

en: Ignored
pt: Ignorado

note: translators: %d: number of unrecognized fields.
en: %d unrecognized field(s)
pt: %d campo(s) não reconhecido(s)

en: These settings need SureCookie Pro
pt: Estas configurações precisam do SureCookie Pro

en: Upgrade to Pro to use the skipped features on this site.
pt: Atualize para Pro para usar os recursos ignorados neste site.

en: Move your SureCookie setup between sites with a portable settings export.
pt: Mova sua configuração do SureCookie entre sites com uma exportação portátil de configurações.

en: Export settings
pt: Exportar configurações

en: Choose what to include, then download a JSON file of your portable SureCookie configuration.
pt: Escolha o que incluir, depois baixe um arquivo JSON da sua configuração portátil do SureCookie.

en: What to export
pt: O que exportar

en: Export your entire portable configuration.
pt: Exporte toda a sua configuração portátil.

en: Export more with SureCookie Pro
pt: Exporte mais com o SureCookie Pro

en: Pro adds settings like geographic targeting, consent forwarding and the floating widget to your export.
pt: O Pro adiciona configurações como segmentação geográfica, encaminhamento de consentimento e o widget flutuante à sua exportação.

en: Settings exported successfully.
pt: Configurações exportadas com sucesso.

en: Failed to export settings.
pt: Falha ao exportar as configurações.

en: Please try again.
pt: Por favor, tente novamente.

en: Exporting…
pt: Exportando…

en: Import settings
pt: Importar configurações

en: Upload a SureCookie export file to merge it into the current site, or replace all transferable settings.
pt: Envie um arquivo de exportação do SureCookie para mesclá-lo ao site atual ou substituir todas as configurações transferíveis.

en: JSON export file
pt: Arquivo de exportação JSON

note: translators: %s: selected import filename.
en: Selected file: %s
pt: Arquivo selecionado: %s

en: Replace all settings
pt: Substituir todas as configurações

en: When enabled, transferable settings not present in the import file are reset to their defaults instead of keeping the current site values.
pt: Quando ativado, as configurações transferíveis que não estiverem presentes no arquivo de importação serão redefinidas para seus padrões em vez de manter os valores atuais do site.

en: No settings were applied from this file.
pt: Nenhuma configuração foi aplicada a partir deste arquivo.

en: Failed to import settings.
pt: Falha ao importar as configurações.

en: Please check the file and try again.
pt: Por favor, verifique o arquivo e tente novamente.

en: Please choose a SureCookie export file first.
pt: Por favor, escolha primeiro um arquivo de exportação do SureCookie.

en: Importing…
pt: Importando…

en: Access
pt: Acesso

en: 28 days left
pt: 28 dias restantes

en: Erasure
pt: Eliminação

en: In progress
pt: Em andamento

en: 6 days left
pt: 6 dias restantes

en: Portability
pt: Portabilidade

en: 3 days overdue
pt: 3 dias de atraso

en: Responded
pt: Respondido

en: Data Request Logs
pt: Registros de Solicitações de Dados

en: One Form for Every Request
pt: Um Formulário para Cada Solicitação

en: Add the form with a shortcode, or let it appear on your Privacy Policy page. Requests arrive complete, not as vague emails.
pt: Adicione o formulário com um shortcode ou deixe-o aparecer na sua página de Política de Privacidade. As solicitações chegam completas, não como e-mails vagos.

en: Every Request Verified by Email
pt: Cada Solicitação Verificada por E-mail

en: Each submission sends a single-use link that expires in 24 hours. You only act on requests the person actually made.
pt: Cada envio envia um link de uso único que expira em 24 horas. Você age apenas nas solicitações que a pessoa realmente fez.

en: A Deadline on Every Request
pt: Um Prazo para Cada Solicitação

en: Each verified request gets a due date, 30 days by default, and the list counts down. Overdue rows turn red.
pt: Cada solicitação verificada recebe uma data de vencimento, 30 dias por padrão, e a lista faz a contagem regressiva. Linhas atrasadas ficam vermelhas.

en: One Reminder Email a Day
pt: Um E-mail de Lembrete por Dia

en: A daily email lists what is due within a week or already overdue. You hear before a deadline passes.
pt: Um e-mail diário lista o que vence dentro de uma semana ou já está atrasado. Você é avisado antes que o prazo passe.

en: Reply With the Data Attached
pt: Responder com os Dados Anexados

en: One click gathers what WordPress, your plugins, and SureCookie hold for that email, then attaches it to your reply. Nothing to assemble by hand.
pt: Um clique reúne o que o WordPress, seus plugins e o SureCookie possuem para aquele e-mail, e então anexa à sua resposta. Nada para montar manualmente.

en: A Record of What You Did
pt: Um Registro do Que Você Fez

en: Every step is timestamped: verification, your notes, the reply sent, even an email that failed. You can show what happened.
pt: Cada passo é registrado com data e hora: verificação, suas notas, a resposta enviada, até um e-mail que falhou. Você pode mostrar o que aconteceu.

en: Available in SureCookie Pro
pt: Disponível no SureCookie Pro

en: You Have 30 Days to Answer a Data Request
pt: Você Tem 30 Dias para Responder a uma Solicitação de Dados

en: Under GDPR and CCPA, any visitor can ask for a copy of their personal data or ask you to delete it, and you have a fixed number of days to answer. Handled by hand, that means an email thread, a spreadsheet, and an export you assemble yourself.
pt: Sob o GDPR e o CCPA, qualquer visitante pode pedir uma cópia de seus dados pessoais ou solicitar que você os exclua, e você tem um número fixo de dias para responder. Feito manualmente, isso significa uma troca de e-mails, uma planilha e uma exportação que você monta sozinho.

en: Grab Launching Offer:
pt: Oferta de Lançamento Grab:

en: Data Requests is a premium feature. Everything else on this page stays exactly where it is once Pro is active.
pt: Solicitações de Dados é um recurso premium. Todo o resto nesta página permanece exatamente onde está uma vez que o Pro esteja ativo.

en: How Pro Handles Each Request
pt: Como o Pro Lida com Cada Solicitação
