SureCookie 0.0.1-beta.3 - en to ja translation catalogue (1231 entries)

en: "%s" has been disabled.
ja: "%s" は無効にされました。

en: %1$d cookies, %2$d scripts
ja: %1$d 個のクッキー、%2$d 個のスクリプト

en: %1$d detected by scanner, %2$d custom
ja: %1$d がスキャナーによって検出され、%2$d はカスタムです

en: %1$d of %2$d daily pages remaining on this site
ja: %2$d中%1$dの1日のページがこのサイトで残っています

en: %1$d of %2$d pages scanned
ja: %1$d / %2$d ページをスキャン済み

en: %1$d of %2$d pages scanned after %3$s with no recent progress.
ja: %1$d / %2$d ページを %3$s 経過後にスキャンしましたが、最近の進捗はありません。

en: %1$d of %2$d setup steps complete.
ja: %1$d / %2$d 設定ステップ完了。

en: %1$d of %2$d steps complete
ja: %1$d / %2$d ステップ完了

en: %d New Cookies
ja: %d 新しいクッキー

en: %d New Tracker Domains
ja: %d 新しいトラッカードメイン

en: %d Recategorized
ja: %d 再分類済み

en: %d Removed
ja: %d 削除済み

en: %d connected site(s)
ja: %d 接続済みサイト

en: %d cookie
ja: %d 個のクッキー

en: %d cookie added to your cookie policy
ja: %d 個のクッキーがクッキーポリシーに追加されました

en: %d cookie moved to the selected category.
ja: %d 個のクッキーが選択されたカテゴリに移動されました。

en: %d cookie was added to your cookie policy.
ja: %d 個のクッキーがクッキーポリシーに追加されました。

en: %d cookie(s) could not be updated. Reload and try again.
ja: %d 個のクッキーを更新できませんでした。再読み込みして再試行してください。

en: %d day
ja: %d 日

en: %d embed blocked before consent
ja: %d 個の埋め込みが同意前にブロックされました

en: %d iframe
ja: %d 個の iframe

en: %d log(s) deleted successfully.
ja: %d 件のログが正常に削除されました。

en: %d of these logs was shared with connected partner sites. Deleting will also erase those forwarded copies (GDPR Art. 17).
ja: %d 件のログが連携パートナーサイトと共有されました。削除すると、転送されたコピーも消去されます（GDPR 第17条）。

en: %d page(s) could not be scanned. Check the logs for details.
ja: %d ページのスキャンに失敗しました。詳細はログを確認してください。

en: %d page(s) failed to scan.
ja: %d ページのスキャンに失敗しました。

en: %d script
ja: %d 個のスクリプト

en: %d script blocked before consent
ja: %d 個のスクリプトが同意前にブロックされました

en: %d selected
ja: %d 件選択済み

en: %s cookies details
ja: %s クッキーの詳細

en: %s is a necessary service, so it loads before consent - its cookies can be set without consent.
ja: %s は必要なサービスのため、同意前に読み込まれます。そのクッキーは同意なしで設定される可能性があります。

en: %s submenu
ja: %s サブメニュー

en: %s version
ja: %sバージョン

en: %s: always active, cannot be disabled
ja: %s: 常に有効で、無効にできません

en: (no title)
ja: (タイトルなし)

en: 1 year
ja: 1 年

en: 30 days
ja: 30日

en: 365 days
ja: 365日

en: 60 days
ja: 60日

en: 90 days
ja: 90日

en: <p>By scanning you accept our <a>terms and conditions</a>.</p>
ja: <p>スキャンを行うことで、<a>利用規約</a>に同意したものとみなされます。</p>

en: <span></span> Quick Tips:
ja: <span></span> クイックヒント：

en: <span></span> Selected
ja: <span></span> 選択済み

en: A category with this name already exists.
ja: 同じ名前のカテゴリがすでに存在します。

en: A cookie with this name already exists.
ja: この名前のクッキーはすでに存在します。

en: A cookie's category determines how it behaves when users decline consent. Cookies marked as Essential always remain active. Moving a cookie out of Essential may cause it to be blocked or deleted, which can break features like login or checkout. Similarly, assigning tracking cookies to Essential may conflict with privacy regulations. Your choice is remembered, so a later scan will not move the cookie back.
ja: クッキーのカテゴリは、ユーザーが同意を拒否した場合の動作を決定します。必須としてマークされたクッキーは常に有効のままです。必須からクッキーを移動すると、ブロックまたは削除され、ログインやチェックアウトなどの機能が壊れる可能性があります。同様に、トラッキングクッキーを必須に割り当てることはプライバシー規制と矛盾する場合があります。選択は記憶されるため、後のスキャンでクッキーが元に戻されることはありません。

en: A first-party check also found: %s. Your browser may have blocked these.
ja: ファーストパーティチェックでも以下が見つかりました: %s。ブラウザがこれらをブロックしている可能性があります。

en: A link to this page will appear in the consent preferences modal footer.
ja: このページへのリンクは同意設定モーダルのフッターに表示されます。

en: A new tab opens to scan your selected pages - keep it active until it finishes.
ja: 選択したページをスキャンするために新しいタブが開きます - 完了するまでアクティブにしてください。

en: A page is taking a while to respond, but your scan is still running in the background. Any cookies already found have been saved. You can leave this page and come back - or cancel and try again with fewer pages.
ja: ページの応答に時間がかかっていますが、スキャンはバックグラウンドで実行中です。既に見つかったクッキーは保存されています。このページを離れて戻ることも、キャンセルしてページ数を減らして再試行することもできます。

en: A page may have taken too long to respond. Any cookies already found have been saved, and results add up across scans - nothing is lost. Please try again, scanning fewer pages at a time for a more reliable run.
ja: ページの応答に時間がかかりすぎた可能性があります。既に見つかったクッキーは保存されており、スキャン結果は累積されます。何も失われません。より信頼性の高い実行のために、一度にスキャンするページ数を減らして再試行してください。

en: A rule for this script already exists.
ja: このスクリプトのルールはすでに存在します。

en: A scan is already in progress.
ja: スキャンはすでに進行中です。

en: A scan is already in progress. Please wait for it to complete.
ja: スキャンはすでに進行中です。完了するまでお待ちください。

en: A simple yet powerful way to create modern forms for your website.
ja: シンプルながら強力な、ウェブサイト用のモダンなフォーム作成方法。

en: Accept & Load
ja: 同意して読み込む

en: Accept All
ja: すべて受け入れる

en: Accept All is not enabled for this site.
ja: このサイトでは「すべて承諾」が有効になっていません。

en: Accept all cookies
ja: すべてのクッキーを受け入れる

en: Accept and load %s content
ja: %s コンテンツを受け入れて読み込む

en: Accept only essential cookies
ja: 必須クッキーのみを受け入れる

en: Accepted
ja: 承諾済み

en: Account not connected
ja: アカウントが接続されていません

en: Actions
ja: 操作

en: Activate
ja: 有効化

en: Activate License
ja: ライセンスを有効化

en: Activate SureCookie Pro
ja: SureCookie Proを有効化

en: Activate Your License
ja: ライセンスを有効化する

en: Activate your <strong>%s</strong> license to receive professional support and automatic updates directly from your WordPress dashboard. Don't have a license? <a>Get it here »</a>
ja: WordPressダッシュボードから直接プロフェッショナルサポートと自動更新を受け取るには、<strong>%s</strong> ライセンスを有効化してください。ライセンスをお持ちでないですか？ <a>こちらで入手 »</a>

en: Activate your SureCookie license to unlock higher scan limits, automatically classify cookies, and get smart compliance recommendations.
ja: SureCookieのライセンスを有効化して、スキャン制限の拡大、自動クッキー分類、スマートなコンプライアンス推奨を利用しましょう。

en: Activated
ja: 有効化済み

en: Activating…
ja: 有効化中…

en: Activation Failed
ja: アクティベーションに失敗しました

en: Active
ja: アクティブ

en: Active Regional Rules
ja: 有効な地域ルール

en: Add %s
ja: %s を追加

en: Add Category
ja: カテゴリを追加

en: Add Google Additional Consent alongside IAB TCF to handle ad-tech vendors not on the IAB Global Vendor List.
ja: IABグローバルベンダーリストにない広告技術ベンダーを扱うために、IAB TCFと併せてGoogle追加同意を追加します。

en: Add License
ja: ライセンスを追加

en: Add New Category
ja: 新しいカテゴリを追加

en: Add New Cookie
ja: 新しいクッキーを追加

en: Add New Resource
ja: 新しいリソースを追加

en: Add Regional Rule
ja: 地域ルールを追加

en: Add Rule
ja: ルールを追加

en: Add Script or Embed
ja: スクリプトまたは埋め込みを追加

en: Add Service
ja: サービスを追加

en: Add as Service
ja: サービスとして追加

en: Add custom CSS to style your cookie banner. Changes will be reflected in both preview and frontend after saving.
ja: クッキーバナーのスタイルをカスタムCSSで追加します。保存後、プレビューとフロントエンドの両方に変更が反映されます。

en: Add from a Known Service
ja: 既知のサービスから追加

en: Add to your AI client:
ja: AI クライアントに追加：

en: Add your own scripts to block under any category, whitelist trusted scripts, and manage it all from one place.
ja: 任意のカテゴリでブロックするために独自のスクリプトを追加し、信頼できるスクリプトをホワイトリストに登録し、すべてを一元管理します。

en: Added
ja: 追加済み

en: Added %s
ja: %s を追加しました

en: Additional Consent
ja: 追加同意

en: Admin and plugin preferences for SureCookie.
ja: SureCookie の管理者およびプラグイン設定。

en: All Actions
ja: すべてのアクション

en: All Categories
ja: すべてのカテゴリ

en: All Cookies
ja: すべてのクッキー

en: All Countries
ja: すべての国

en: All Published Content
ja: 公開済みのすべてのコンテンツ

en: All cookies accepted.
ja: すべてのクッキーが許可されました。

en: All logs deleted successfully.
ja: すべてのログが正常に削除されました。

en: All your cookies will be displayed here
ja: すべてのクッキーがここに表示されます

en: All your scripts will be displayed here
ja: すべてのスクリプトがここに表示されます

en: Allow AI clients like Claude, ChatGPT, and Cursor to manage your cookie banner, scanner, and consent settings through SureCookie. When disabled, no abilities are registered and AI clients cannot connect.
ja: Claude、ChatGPT、Cursor などの AI クライアントが SureCookie を通じてクッキーバナー、スキャナー、同意設定を管理できるようにします。無効にすると、権限は登録されず、AI クライアントは接続できません。

en: Allow pop-ups for this site, then start the scan again.
ja: このサイトのポップアップを許可してから、再度スキャンを開始してください。

en: Allowed to load while Google Consent Mode is active, instead of being blocked before consent.
ja: 同意前にブロックされるのではなく、Google同意モードが有効な間に読み込むことが許可されています。

en: Always Active
ja: 常に有効

en: Always Allowed
ja: 常に許可

en: Always allowed
ja: 常に許可

en: Amazing! SureCookie discovered cookies on your site - let's keep growing together!
ja: 素晴らしい！SureCookieがサイト上のクッキーを発見しました。これからも一緒に成長していきましょう！

en: An ad blocker or privacy extension in this browser can hide trackers from the scan.
ja: このブラウザの広告ブロッカーやプライバシー拡張機能がスキャンからトラッカーを隠すことがあります。

en: An assisted scan is already running. Cancel it before starting another.
ja: 支援スキャンはすでに実行中です。別のスキャンを開始する前にキャンセルしてください。

en: An assisted scan visits up to %d pages. Remove some pages to continue.
ja: 支援スキャンは最大 %d ページまで訪問します。続行するにはページを減らしてください。

en: An error occurred during activation. Please try again.
ja: アクティベーション中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: An error occurred during authentication
ja: 認証中にエラーが発生しました

en: An error occurred while connecting
ja: 接続中にエラーが発生しました

en: An error occurred while generating the page. Please try again.
ja: ページの生成中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: An error occurred while loading services. Please refresh the page to try again.
ja: サービスの読み込み中にエラーが発生しました。再試行するにはページを更新してください。

en: An error occurred while loading settings. Please refresh the page to try again.
ja: 設定の読み込み中にエラーが発生しました。ページを更新して再試行してください。

en: Analytics
ja: 分析

en: Analytics Cookies
ja: 分析クッキー

en: Analytics Storage
ja: 分析ストレージ

en: Analytics storage default
ja: 分析ストレージのデフォルト

en: Analyzing cookies…
ja: クッキーを分析中…

en: Another registration is already in progress. Please try again in a moment.
ja: 別の登録がすでに進行中です。しばらくしてから再試行してください。

en: Anywhere
ja: どこでも

en: Anywhere (fallback)
ja: どこでも（フォールバック）

en: Apply
ja: 適用

en: Apply preset:
ja: プリセットを適用：

en: Applying…
ja: 適用中…

en: Are you sure you want to delete the cookie "<strong></strong>"? This action cannot be undone.
ja: クッキー「<strong></strong>」を削除してもよろしいですか？この操作は元に戻せません。

en: Are you sure you want to delete the selected consent %s? This action cannot be undone.
ja: 選択した同意 %s を削除してもよろしいですか？この操作は元に戻せません。

en: Are you sure you want to delete this consent log? This action cannot be undone.
ja: この同意ログを削除してもよろしいですか？この操作は元に戻せません。

en: Are you sure you want to delete this cookie category? <br/> The category "%1$s" has %2$s assigned to it:
ja: このクッキーカテゴリを削除してもよろしいですか？<br/>カテゴリ「%1$s」には%2$s個のクッキーが割り当てられています：

en: Are you sure you want to delete this cookie category? This action cannot be undone.
ja: このクッキーカテゴリを削除してもよろしいですか？この操作は元に戻せません。

en: Are you sure you want to delete this cookie? This action cannot be undone.
ja: このクッキーを削除してもよろしいですか？この操作は元に戻せません。

en: Are you sure you want to delete this regional consent rule? Visitors from this region will use the global default.
ja: この地域の同意ルールを削除してもよろしいですか？この地域の訪問者はグローバルデフォルトを使用します。

en: Are you sure you want to reset custom CSS? This will remove all your custom styles.
ja: カスタムCSSをリセットしてもよろしいですか？これによりすべてのカスタムスタイルが削除されます。

en: Ask all visitors to provide consent again. Use this after updating your cookie policy or adding new trackers. Existing consent will be marked as outdated, and the banner will reappear on the next visit.
ja: すべての訪問者に再度同意を求めます。クッキーポリシーの更新や新しいトラッカーの追加後に使用してください。既存の同意は古いものとしてマークされ、次回訪問時にバナーが再表示されます。

en: Assigned cookies will be moved to another category instead of being deleted.
ja: 割り当てられたクッキーは削除されず、別のカテゴリに移動されます。

en: Assisted scan cancelled by user.
ja: ユーザーによって支援スキャンがキャンセルされました。

en: Assisted scan cancelled.
ja: 支援スキャンがキャンセルされました。

en: Assisted scan finished.
ja: 支援スキャンが終了しました。

en: Assisted scan finished: %1$d cookies, %2$d known services.
ja: 支援スキャン終了: %1$d 個のクッキー、%2$d 個の既知のサービス。

en: Assisted scan in progress...
ja: 支援スキャン進行中…

en: Authentication cancelled. Please try again.
ja: 認証がキャンセルされました。もう一度お試しください。

en: Authentication completed successfully. Closing tab in 3 seconds…
ja: 認証が正常に完了しました。3秒後にタブを閉じます…

en: Authentication failed
ja: 認証に失敗しました

en: Authentication is already completed.
ja: 認証はすでに完了しています。

en: Authentication required.
ja: 認証が必要です。

en: Authentication successful
ja: 認証に成功しました

en: Authentication successful!
ja: 認証に成功しました！

en: Authentication timeout. Please try again.
ja: 認証のタイムアウトです。もう一度お試しください。

en: Auto Generate
ja: 自動生成

en: Auto-discover common services, categorize them, and preconfigure safe rules
ja: 一般的なサービスを自動検出し、分類して、安全なルールを事前設定する

en: Auto-whitelisted
ja: 自動ホワイトリスト登録済み

en: Automatic
ja: 自動

en: Automatic Cookie Detection
ja: 自動クッキー検出

en: Automatic Scanning
ja: 自動スキャン

en: Automatic scan deferred: daily page budget reached. Retrying in ~24 hours.
ja: 自動スキャンは延期されました：1日のページ予算に達しました。約24時間後に再試行します。

en: Automatic scan skipped: a scan is already in progress.
ja: 自動スキャンはスキップされました：スキャンはすでに進行中です。

en: Automatically communicate user consent preferences to Google services.
ja: ユーザーの同意設定を自動的にGoogleサービスに伝達します。

en: Automatically create a published Cookie Policy page containing a dynamically generated cookie table that always stays up to date.
ja: 常に最新の状態を保つ動的に生成されたクッキーテーブルを含む公開されたクッキーポリシーページを自動的に作成します。

en: Automatically delete consent logs older than the selected period.
ja: 選択した期間より古い同意ログを自動的に削除します。

en: Automatically re-scan your site and get notified when new cookies or trackers appear.
ja: サイトを自動的に再スキャンし、新しいクッキーやトラッカーが現れたときに通知を受け取ります。

en: Automatically sync cookie consent across multiple domains and forward consent choices to connected services, without asking visitors to consent again.
ja: 複数のドメイン間でクッキー同意を自動的に同期し、接続されたサービスに同意の選択を転送します。訪問者に再度同意を求めることはありません。

en: Available Services
ja: 利用可能なサービス

en: Back
ja: 戻る

en: Background Overlay
ja: 背景オーバーレイ

en: Banner
ja: バナー

en: Banner Animation
ja: バナーアニメーション

en: Banner Content
ja: バナーコンテンツ

en: Banner Heading
ja: バナー見出し

en: Banner Layout
ja: バナーレイアウト

en: Banner Message
ja: バナーメッセージ

en: Banner Type
ja: バナータイプ

en: Banner Width
ja: バナー幅

en: Banner logo
ja: バナーロゴ

en: Banner message cannot be empty.
ja: バナーメッセージは空にできません。

en: Before You Start
ja: 開始前に

en: Behavior
ja: 動作

en: Behavior: Always Allowed
ja: 動作：常に許可

en: Block Scripts Until Consent
ja: 同意までスクリプトをブロック

en: Block Scripts and Embeds Until Consent Switch
ja: 同意までスクリプトと埋め込みをブロックするスイッチ

en: Block non-essential cookies and trackers until explicit consent
ja: 明示的な同意があるまで、非必須のクッキーとトラッカーをブロックする

en: Block until consent (recommended)
ja: 同意が得られるまでブロック（推奨）

en: Blocked When "Block Scripts until Consent" Is On
ja: 「同意までスクリプトをブロック」がオンのときにブロックされる

en: Blocked until consent
ja: 同意までブロック

en: Body
ja: ボディ

en: Bottom
ja: 下部

en: Bottom Center
ja: 中央下

en: Bottom Left
ja: 左下

en: Bottom Right
ja: 右下

en: Brazil (LGPD)
ja: ブラジル（LGPD）

en: Bulk category
ja: 一括カテゴリ

en: Button Label
ja: ボタンラベル

en: Button Order
ja: ボタンの順序

en: Buttons are for reference only in preview.
ja: ボタンはプレビューでの参照用です。

en: CONSENT RECORD
ja: 同意記録

en: CSS Code Editor
ja: CSSコードエディター

en: California (CCPA)
ja: カリフォルニア（CCPA）

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Scan
ja: スキャンをキャンセル

en: Cancel Stuck Scan
ja: 停止したスキャンをキャンセル

en: Cancelling…
ja: キャンセル中…

en: Category
ja: カテゴリ

en: Category ID is required.
ja: カテゴリIDは必須です。

en: Category Name
ja: カテゴリ名

en: Category created successfully
ja: カテゴリが正常に作成されました

en: Category created successfully.
ja: カテゴリが正常に作成されました。

en: Category deleted successfully
ja: カテゴリが正常に削除されました

en: Category deleted successfully.
ja: カテゴリが正常に削除されました。

en: Category for
ja: カテゴリ：

en: Category for %s
ja: %s のカテゴリ

en: Category name is required.
ja: カテゴリ名は必須です。

en: Category not found.
ja: カテゴリが見つかりません。

en: Category updated successfully
ja: カテゴリが正常に更新されました

en: Category updated successfully.
ja: カテゴリが正常に更新されました。

en: Change Category
ja: カテゴリを変更

en: Change Cookie Categories Carefully
ja: クッキーカテゴリの変更は慎重に行ってください

en: Change Cookie Category
ja: クッキーカテゴリを変更

en: Changes take effect after clicking "Save Changes" below
ja: 変更は下の「変更を保存」ボタンをクリック後に反映されます

en: Changes to This Cookie Policy
ja: このクッキーポリシーの変更

en: Check if a firewall or security plugin is blocking external requests to your site.
ja: ファイアウォールやセキュリティプラグインが外部からのリクエストをブロックしていないか確認してください。

en: Checking scan progress…
ja: スキャンの進行状況を確認しています…

en: Checking your scan limits…
ja: スキャン制限を確認中…

en: Choose scripts and domains that should never be blocked, so tools like reCAPTCHA and other essential integrations keep working. Google Consent Mode scripts are whitelisted automatically when it is enabled.
ja: reCAPTCHAなどのツールやその他の重要な統合が機能し続けるように、決してブロックされるべきでないスクリプトやドメインを選択してください。Google同意モードのスクリプトは有効時に自動的にホワイトリストに登録されます。

en: Choose specific content to scan below.
ja: 以下からスキャンする特定のコンテンツを選択してください。

en: Choose where the banner is shown. Visitors outside selected regions will not see it.
ja: バナーを表示する場所を選択します。選択した地域外の訪問者には表示されません。

en: Choose which categories are granted by default for visitors from this region before they interact with the banner.
ja: バナーと対話する前に、この地域からの訪問者にデフォルトで許可されるカテゴリを選択してください。

en: Claim the Deal
ja: 取引を獲得

en: Classify cookies automatically
ja: クッキーを自動分類する

en: Clear Filters
ja: フィルターをクリア

en: Clear Logs After
ja: ログをクリアする期間

en: Clear selected page
ja: 選択したページをクリア

en: Clear selection
ja: 選択をクリア

en: Click here to start
ja: ここをクリックして開始

en: Click the button below to create your first custom cookie
ja: 下のボタンをクリックして最初のカスタムクッキーを作成してください

en: Click this button to show or hide the cookie consent banner preview.
ja: このボタンをクリックしてクッキー同意バナープレビューの表示・非表示を切り替えます。

en: Close
ja: 閉じる

en: Close preview
ja: プレビューを閉じる

en: Close privacy preferences dialog
ja: プライバシー設定ダイアログを閉じる

en: Collecting…
ja: 収集中…

en: Color Palette: <span></span>
ja: カラーパレット: <span></span>

en: Comma-separated ISO 3166 codes: EU, US, US-CA, GB, BR, etc.
ja: カンマ区切りのISO 3166コード：EU、US、US-CA、GB、BRなど。

en: Complete
ja: 完了

en: Compliance Notice
ja: コンプライアンス通知

en: Compliance Recommendations
ja: コンプライアンス推奨

en: Configure
ja: 設定

en: Configure AI client access to SureCookie through the Model Context Protocol.
ja: モデルコンテキストプロトコルを通じて SureCookie への AI クライアントアクセスを設定します。

en: Configure how and where your cookie banner appears on your website
ja: クッキーバナーがウェブサイトに表示される方法と場所を設定します

en: Configure how the "Cookie Preferences" button appears on your site, allowing users to update their consent at any time.
ja: サイト上の「クッキー設定」ボタンの表示方法を設定し、ユーザーがいつでも同意内容を更新できるようにします。

en: Configure the text content that appears in your cookie consent banner and preference modal
ja: クッキー同意バナーと設定モーダルに表示されるテキストコンテンツを設定します

en: Confirm Add
ja: 追加を確認

en: Confirm My Choices
ja: 選択を確認

en: Confirm Re-request
ja: 再要求を確認

en: Conflicting Plugins Detected
ja: 競合するプラグインが検出されました

en: Conflicting Plugins Detected.
ja: 競合するプラグインが検出されました。

en: Conflicting plugins retrieved.
ja: 競合するプラグインが取得されました。

en: Connect
ja: 接続する

en: Connect Required
ja: 接続が必要です

en: Connect Your AI Client
ja: AI クライアントを接続

en: Connect Your Account
ja: アカウントを接続する

en: Connect to scan your website
ja: ウェブサイトのスキャンに接続する

en: Connect your SureCookie account to automatically classify cookies, generate compliant descriptions, and get smart recommendations for your privacy needs.
ja: SureCookieアカウントを接続して、クッキーを自動分類し、準拠した説明を生成し、プライバシーのニーズに合わせたスマートな推奨を受け取りましょう。

en: Connect your SureCookie account to automatically detect cookies on your website, categorize them, and get compliance recommendations.
ja: SureCookieアカウントを接続して、ウェブサイトのクッキーを自動検出し、カテゴリ分けし、コンプライアンス推奨を受け取りましょう。

en: Connected to SureCookie
ja: SureCookieに接続済み

en: Connecting…
ja: 接続中…

en: Consent & Data
ja: 同意とデータ

en: Consent Banner
ja: 同意バナー

en: Consent Details
ja: 同意の詳細

en: Consent Duration (in days)
ja: 同意の有効期間（日数）

en: Consent Forwarding
ja: 同意の転送

en: Consent Frameworks
ja: 同意フレームワーク

en: Consent Logging
ja: 同意ログ

en: Consent Logging Disabled
ja: 同意ログ記録が無効です

en: Consent Logs
ja: 同意ログ

en: Consent Logs Pagination
ja: 同意ログのページネーション

en: Consent Preset
ja: 同意プリセット

en: Consent Record
ja: 同意記録

en: Consent Session ID
ja: 同意セッションID

en: Consent Sharing
ja: 同意の共有

en: Consent Status
ja: 同意ステータス

en: Consent log export upgrade
ja: 同意ログエクスポートのアップグレード

en: Consent log is empty
ja: 同意ログは空です

en: Consent logs
ja: 同意ログ

en: Consent logs marked as viewed.
ja: 同意ログが閲覧済みとしてマークされました。

en: Consent logs may be required to demonstrate proof of consent under GDPR Article 7(1). Consider exporting consent records before uninstalling.
ja: 同意ログはGDPR第7条第1項の同意証明として必要になる場合があります。アンインストール前に同意記録のエクスポートを検討してください。

en: Consent logs retrieved successfully.
ja: 同意ログを正常に取得しました。

en: Consent not received for
ja: 同意が得られていません

en: Consent processed successfully (logging disabled)
ja: 同意が正常に処理されました（ログ記録は無効化されています）

en: Consent requested. Visitors will be asked for consent again.
ja: 同意が要求されました。訪問者に再度同意を求めます。

en: Consent saved successfully.
ja: 同意が正常に保存されました。

en: Consents
ja: 同意

en: Consequences of Disabling Cookies
ja: クッキー無効化の影響

en: Consider Plan Upgrade
ja: プランのアップグレードをご検討ください

en: Contact Us
ja: お問い合わせ

en: Content
ja: コンテンツ

en: Content from Manual Scan
ja: 手動スキャンのコンテンツ

en: Content to Scan
ja: スキャンするコンテンツ

en: Continue Learning
ja: 学習を続ける

en: Contribute to SureCookie
ja: SureCookieに貢献する

en: Contribute to SureCookie toggle
ja: SureCookieへの貢献切り替え

en: Control how long consent stays valid and how consent records are stored.
ja: 同意の有効期間と同意記録の保存方法を管理します。

en: Control how scripts and embeds load based on user consent - block them until allowed or mark essential ones to always run.
ja: ユーザーの同意に基づいてスクリプトや埋め込みの読み込みを制御します - 許可されるまでブロックするか、重要なものは常に実行するようにマークします。

en: Control where your cookie banner appears on your site.
ja: サイト上でクッキーバナーの表示位置を制御します。

en: Cookie Banner
ja: クッキーバナー

en: Cookie Consent
ja: クッキー同意

en: Cookie ID is required.
ja: クッキーIDは必須です。

en: Cookie Name
ja: クッキー名

en: Cookie Notice
ja: クッキーノーティス

en: Cookie Notice (optional)
ja: クッキー通知（任意）

en: Cookie Policy
ja: クッキーポリシー

en: Cookie Policy Page
ja: クッキーポリシーページ

en: Cookie Policy page already exists.
ja: クッキーポリシーページはすでに存在します。

en: Cookie Policy page created successfully!
ja: クッキーポリシーページが正常に作成されました！

en: Cookie Policy page created successfully.
ja: クッキーポリシーページが正常に作成されました。

en: Cookie Preferences
ja: クッキー設定

en: Cookie Scanner
ja: クッキースキャナー

en: Cookie Scanning Not Available on Local Sites
ja: ローカルサイトではクッキースキャンは利用できません

en: Cookie Settings
ja: クッキー設定

en: Cookie categories retrieved successfully.
ja: クッキーカテゴリを正常に取得しました。

en: Cookie categories updated
ja: クッキーカテゴリが更新されました

en: Cookie category is required.
ja: クッキーカテゴリは必須です。

en: Cookie category updated successfully
ja: クッキーカテゴリが正常に更新されました

en: Cookie category updated successfully.
ja: クッキーカテゴリが正常に更新されました。

en: Cookie is already in the selected category.
ja: クッキーはすでに選択されたカテゴリにあります。

en: Cookie name is required.
ja: クッキー名は必須です。

en: Cookie not found in the specified category.
ja: 指定されたカテゴリにクッキーが見つかりません。

en: Cookie not found.
ja: クッキーが見つかりません。

en: Cookie scan has been completed successfully.
ja: クッキースキャンが正常に完了しました。

en: Cookie scan has been initiated.
ja: クッキースキャンが開始されました。

en: Cookie scanning is not available for localhost or development sites. Please use a live domain.
ja: localhostまたは開発サイトではクッキースキャンは利用できません。ライブドメインを使用してください。

en: Cookies
ja: クッキー

en: Cookies and tracker domains that changed compared to the previous scan.
ja: 前回のスキャンと比較して変更されたクッキーおよびトラッカードメイン。

en: Cookies are small text files that are stored on your computer or mobile device when you visit a website. They are widely used to make websites work more efficiently, provide a better browsing experience, and supply information to the owners of the site. Cookies can be "persistent" or "session" cookies. Persistent cookies remain on your device for a set period or until you delete them, while session cookies are deleted as soon as you close your web browser.
ja: クッキーは、ウェブサイトを訪問した際にコンピューターやモバイルデバイスに保存される小さなテキストファイルです。ウェブサイトをより効率的に動作させ、より良い閲覧体験を提供し、サイトの所有者に情報を提供するために広く使用されています。クッキーには「永続的」クッキーと「セッション」クッキーがあります。永続的クッキーは設定された期間または削除するまでデバイスに残り、セッションクッキーはウェブブラウザを閉じるとすぐに削除されます。

en: Cookies cannot be moved to the category being deleted.
ja: 削除中のカテゴリにクッキーを移動できません。

en: Cookies that haven't been categorized yet.
ja: まだ分類されていないクッキーです。

en: Copied
ja: コピー済み

en: Copied to clipboard
ja: クリップボードにコピーされました

en: Copied!
ja: コピーしました！

en: Copy
ja: コピー

en: Copy JSON config
ja: JSON 設定をコピー

en: Copy Logs for Support
ja: サポート用にログをコピー

en: Copy setup prompt for AI client
ja: AI クライアント用のセットアッププロンプトをコピー

en: Copy shortcode
ja: ショートコードをコピー

en: Could not Re-request Consent. Please try again.
ja: 同意の再要求に失敗しました。もう一度お試しください。

en: Could not copy logs automatically.
ja: ログを自動でコピーできませんでした。

en: Could not copy to clipboard. Please copy the shortcode manually.
ja: クリップボードにコピーできませんでした。ショートコードを手動でコピーしてください。

en: Could not determine site domain.
ja: サイトのドメインを特定できませんでした。

en: Could not disable the nudge. Please try again.
ja: ナッジを無効にできませんでした。もう一度お試しください。

en: Could not generate a secure registration nonce. Please retry.
ja: 安全な登録用ノンスを生成できませんでした。再試行してください。

en: Could not generate a secure scan token. Please retry.
ja: 安全なスキャントークンを生成できませんでした。再試行してください。

en: Could not generate secure auth key.
ja: 安全な認証キーを生成できませんでした。

en: Could not load the services catalog. Please try again.
ja: サービスカタログを読み込めませんでした。再試行してください。

en: Could not reach the SureCookie service: %s
ja: SureCookieサービスに接続できませんでした: %s

en: Could not start the assisted scan
ja: 支援スキャンを開始できませんでした

en: Could not start the assisted scan.
ja: 支援スキャンを開始できませんでした。

en: Could not start the scan. Please try again.
ja: スキャンを開始できませんでした。もう一度お試しください。

en: Country
ja: 国

en: Create Page
ja: ページを作成

en: Create a cookie category first - new cookies land in Uncategorized until then.
ja: まずクッキーカテゴリを作成してください。新しいクッキーはそれまで「未分類」に入ります。

en: Create a menu in Appearance > Menus.
ja: 外観 > メニューでメニューを作成してください。

en: Create an Application Password
ja: アプリケーションパスワードを作成

en: Create and manage all cookies for your website. These cookies will appear in the selected privacy preference categories.
ja: ウェブサイトのすべてのクッキーを作成および管理します。これらのクッキーは選択されたプライバシー設定カテゴリに表示されます。

en: Current category is required.
ja: 現在のカテゴリは必須です。

en: Current category not found in scanned cookies.
ja: 現在のカテゴリがスキャンされたクッキーに見つかりません。

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom CSS
ja: カスタムCSS

en: Custom CSS has been reset. The banner will now use default styles.
ja: カスタムCSSがリセットされました。バナーはデフォルトのスタイルを使用します。

en: Custom cookie created successfully
ja: カスタムクッキーが正常に作成されました

en: Custom cookie created successfully.
ja: カスタムクッキーが正常に作成されました。

en: Custom cookie deleted successfully
ja: カスタムクッキーが正常に削除されました

en: Custom cookie deleted successfully.
ja: カスタムクッキーが正常に削除されました。

en: Custom cookie updated successfully
ja: カスタムクッキーが正常に更新されました

en: Custom cookie updated successfully.
ja: カスタムクッキーが正常に更新されました。

en: Custom cookies retrieved successfully.
ja: カスタムクッキーを正常に取得しました。

en: Customize your cookie consent banner - content, layout, and visibility.
ja: クッキー同意バナーの内容、レイアウト、表示設定をカスタマイズします。

en: Daily Limit Reached
ja: 日次制限に達しました

en: Daily page budget reached. The scheduled scan will retry automatically.
ja: 1日のページ予算に達しました。スケジュールされたスキャンは自動的に再試行されます。

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Data will appear here once visitors interact with the cookie banner.
ja: 訪問者がクッキーバナーとやり取りすると、ここにデータが表示されます。

en: Date & Time
ja: 日時

en: Date Range
ja: 日付範囲

en: Date of Generation
ja: 生成日

en: Deactivate
ja: 無効化

en: Deactivate Plugin
ja: プラグインを無効化

en: Deactivating…
ja: 無効化中…

en: Deactivation successful. Reloading the page in 3 seconds.
ja: 無効化に成功しました。3秒後にページをリロードします。

en: Decline
ja: 拒否する

en: Decline all non-essential cookies
ja: すべての非必須クッキーを拒否する

en: Declined
ja: 拒否済み

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Consent State
ja: デフォルト同意状態

en: Default categories cannot be deleted.
ja: デフォルトカテゴリは削除できません。

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Consent Log
ja: 同意ログを削除

en: Delete Cookie Category
ja: クッキーカテゴリを削除

en: Delete Custom Cookie
ja: カスタムクッキーを削除

en: Delete Data on Uninstall
ja: アンインストール時にデータを削除

en: Delete Regional Rule
ja: 地域ルールを削除

en: Delete Selected Consent Logs
ja: 選択した同意ログを削除

en: Delete consent log from %s
ja: %s からの同意ログを削除

en: Delete data on uninstall toggle
ja: アンインストール時にデータを削除する切り替え

en: Delete rule for
ja: ルールを削除

en: Deleting…
ja: 削除中…

en: Denied
ja: 拒否済み

en: Describe the purpose of this cookie…
ja: このクッキーの目的を説明してください…

en: Description
ja: 説明

en: Detected
ja: 検出済み

en: Detected and Managed Resources
ja: 検出および管理されたリソース

en: Detected by the scanner, so the value cannot be edited.
ja: スキャナーによって検出されたため、値は編集できません。

en: Detects cookies, scripts, and embeds as your visitors would see them.
ja: 訪問者が見るようにクッキー、スクリプト、埋め込みを検出します。

en: Dim the page behind the banner and limit interaction until the visitor accepts or declines. The overlay is removed after a choice is made.
ja: バナーの背後のページを暗くし、訪問者が同意または拒否するまで操作を制限します。選択後、オーバーレイは削除されます。

en: Disabled
ja: 無効

en: Disabling analytics or marketing cookies will not affect the core functionality of the website, but it may limit our ability to improve the website based on user behavior or to provide you with personalized content and advertisements.
ja: 分析用またはマーケティング用のクッキーを無効にしても、ウェブサイトの基本機能には影響しませんが、ユーザーの行動に基づいてウェブサイトを改善したり、パーソナライズされたコンテンツや広告を提供する能力が制限される可能性があります。

en: Dismiss
ja: 却下

en: Do More with SureCookie Premium
ja: SureCookieプレミアムでさらにできること

en: Do not block (always load)
ja: ブロックしない（常に読み込む）

en: Domain
ja: ドメイン

en: Domain / Host
ja: ドメイン / ホスト

en: Download PDF
ja: PDFをダウンロード

en: Download PDF for consent log from %s
ja: %s の同意ログのPDFをダウンロード

en: Download from GitHub
ja: GitHub からダウンロード

en: Drag and drop to reorder buttons. This order can be overridden per Geographic Targeting Rule.
ja: ドラッグ＆ドロップでボタンの順序を変更します。この順序は地域ターゲティングルールごとに上書き可能です。

en: Duration
ja: 期間

en: Duration (Days)
ja: 期間（日数）

en: EU/EEA (GDPR)
ja: EU/EEA（GDPR）

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Category
ja: カテゴリを編集

en: Edit Cookie
ja: クッキーを編集

en: Edit Page
ja: ページを編集

en: Edit Regional Rule
ja: 地域ルールを編集

en: Edit Resource
ja: リソースを編集

en: Edit rule for
ja: ルールを編集

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Email address is required
ja: メールアドレスは必須です

en: Enable
ja: 有効にする

en: Enable Accept All Button
ja: すべて承諾ボタンを有効にする

en: Enable Automatic Scanning
ja: 自動スキャンを有効にする

en: Enable Automatic Scanning before running a scan.
ja: スキャンを実行する前に自動スキャンを有効にしてください。

en: Enable Background Overlay
ja: 背景オーバーレイを有効にする

en: Enable Consent Logging
ja: 同意ログ記録を有効にする

en: Enable Consent Logging Switch
ja: 同意ログ記録の有効化スイッチ

en: Enable Cookie Banner
ja: クッキーバナーを有効にする

en: Enable Cookie Banner Switch
ja: クッキーバナースイッチを有効にする

en: Enable Floating Widget
ja: フローティングウィジェットを有効にする

en: Enable Google Consent Mode
ja: Google 同意モードを有効にする

en: Enable Google Consent Mode Switch
ja: Google 同意モードスイッチを有効にする

en: Enable MCP
ja: MCP を有効化

en: Enable consent logging to view analytics data and recent consent logs.
ja: 分析データおよび最近の同意ログを表示するには、同意ログ記録を有効にしてください。

en: Enable consent logging to view consent analytics
ja: 同意ログを有効にして同意分析を表示します

en: Enable features like saved preferences and personalized content.
ja: 保存された設定やパーソナライズされたコンテンツなどの機能を有効にします。

en: Enable full TCF mode, generate TC strings, and display the IAB vendor list to your visitors.
ja: 完全なTCFモードを有効にし、TC文字列を生成し、訪問者にIABベンダーリストを表示します。

en: Enables storage for advertising purposes including ad personalization and user data.
ja: 広告のパーソナライズやユーザーデータを含む広告目的のストレージを有効にします。

en: Enables storage for analytics purposes like visit duration and page views.
ja: 訪問時間やページビューなどの分析目的のストレージを有効にします。

en: Enables storage for site functionality like preferences and language.
ja: 設定や言語などのサイト機能のためのストレージを有効にします。

en: Enjoy your AI client connected to your WordPress site!
ja: AIクライアントがWordPressサイトに接続されました。ぜひご活用ください！

en: Enter Banner Message
ja: バナーメッセージを入力

en: Enter a description for this cookie category…
ja: このクッキーカテゴリの説明を入力してください…

en: Enter a description for this cookie…
ja: このクッキーの説明を入力してください…

en: Enter text
ja: テキストを入力

en: Enter the script domain or host.
ja: スクリプトのドメインまたはホストを入力してください。

en: Enter your custom CSS here
ja: ここにカスタムCSSを入力してください

en: Enter your email address
ja: メールアドレスを入力してください

en: Enter your first name
ja: 名を入力してください

en: Enter your last name
ja: 姓を入力してください

en: Essential Cookies
ja: 必須クッキー

en: Essential cookies (security_storage) are always granted. These defaults apply before the visitor interacts with the consent banner.
ja: 必須クッキー（security_storage）は常に許可されます。これらのデフォルトは訪問者が同意バナーと対話する前に適用されます。

en: Every 1 Minute (SureCookie Polling)
ja: 1分ごと（SureCookieポーリング）

en: Exit Setup
ja: セットアップを終了する

en: Expiry
ja: 有効期限

en: Export Consent Logs
ja: 同意ログをエクスポート

en: Fade
ja: フェード

en: Failed to activate license. Please try again.
ja: ライセンスの有効化に失敗しました。もう一度お試しください。

en: Failed to activate plugin.
ja: プラグインの有効化に失敗しました。

en: Failed to add service
ja: サービスの追加に失敗しました

en: Failed to cancel scan.
ja: スキャンのキャンセルに失敗しました。

en: Failed to check scan status.
ja: スキャン状態の確認に失敗しました。

en: Failed to copy prompt to clipboard
ja: プロンプトのクリップボードへのコピーに失敗しました

en: Failed to copy to clipboard
ja: クリップボードへのコピーに失敗しました

en: Failed to create category
ja: カテゴリの作成に失敗しました

en: Failed to create category:
ja: カテゴリの作成に失敗しました:

en: Failed to create custom cookie
ja: カスタムクッキーの作成に失敗しました

en: Failed to create custom cookie:
ja: カスタムクッキーの作成に失敗しました:

en: Failed to deactivate plugin.
ja: プラグインの無効化に失敗しました。

en: Failed to decode the access key.
ja: アクセスキーのデコードに失敗しました。

en: Failed to decrypt the access key.
ja: アクセスキーの復号に失敗しました。

en: Failed to delete category
ja: カテゴリの削除に失敗しました

en: Failed to delete category:
ja: カテゴリの削除に失敗しました:

en: Failed to delete consent %s
ja: 同意 %s の削除に失敗しました

en: Failed to delete consent log
ja: 同意ログの削除に失敗しました

en: Failed to delete custom cookie
ja: カスタムクッキーの削除に失敗しました

en: Failed to delete custom cookie:
ja: カスタムクッキーの削除に失敗しました:

en: Failed to delete log.
ja: ログの削除に失敗しました。

en: Failed to delete logs.
ja: ログの削除に失敗しました。

en: Failed to encode registration request.
ja: 登録リクエストのエンコードに失敗しました。

en: Failed to encode scan request.
ja: スキャンリクエストのエンコードに失敗しました。

en: Failed to encode the token data.
ja: トークンデータのエンコードに失敗しました。

en: Failed to encode verification completion.
ja: 検証完了のエンコードに失敗しました。

en: Failed to fetch quota.
ja: クォータの取得に失敗しました。

en: Failed to fetch results.
ja: 結果の取得に失敗しました。

en: Failed to generate page. Please try again.
ja: ページの生成に失敗しました。もう一度お試しください。

en: Failed to get authentication payload
ja: 認証ペイロードの取得に失敗しました

en: Failed to get scan group.
ja: スキャングループの取得に失敗しました。

en: Failed to initiate scan
ja: スキャンの開始に失敗しました

en: Failed to install and activate plugin.
ja: プラグインのインストールおよび有効化に失敗しました。

en: Failed to json decode the decrypted data.
ja: 復号されたデータのJSONデコードに失敗しました。

en: Failed to load conflicting plugins
ja: 競合プラグインの読み込みに失敗しました

en: Failed to load consent logs
ja: 同意ログの読み込みに失敗しました

en: Failed to load cookie categories
ja: クッキーカテゴリの読み込みに失敗しました

en: Failed to load countries
ja: 国の読み込みに失敗しました

en: Failed to load custom cookies
ja: カスタムクッキーの読み込みに失敗しました

en: Failed to load services
ja: サービスの読み込みに失敗しました

en: Failed to load settings
ja: 設定の読み込みに失敗しました

en: Failed to refresh limits.
ja: 制限の更新に失敗しました。

en: Failed to remove service
ja: サービスの削除に失敗しました

en: Failed to save consent.
ja: 同意の保存に失敗しました。

en: Failed to save settings
ja: 設定の保存に失敗しました

en: Failed to start scan.
ja: スキャンの開始に失敗しました。

en: Failed to start scan: %s
ja: スキャンの開始に失敗しました: %s

en: Failed to start site scanner: %s
ja: サイトスキャナーの起動に失敗しました: %s

en: Failed to update category
ja: カテゴリの更新に失敗しました

en: Failed to update category:
ja: カテゴリの更新に失敗しました:

en: Failed to update cookie categories
ja: クッキーカテゴリの更新に失敗しました

en: Failed to update cookie categories:
ja: クッキーカテゴリの更新に失敗しました:

en: Failed to update cookie category
ja: クッキーカテゴリの更新に失敗しました

en: Failed to update cookie category:
ja: クッキーカテゴリの更新に失敗しました:

en: Failed to update custom cookie
ja: カスタムクッキーの更新に失敗しました

en: Failed to update custom cookie:
ja: カスタムクッキーの更新に失敗しました:

en: Field
ja: フィールド

en: Finalizing…
ja: 最終処理中…

en: Finish
ja: 完了

en: First Name
ja: 名

en: First name is required
ja: 名は必須です

en: Floating Banner
ja: フローティングバナー

en: Floating Widget
ja: フローティングウィジェット

en: Follow these steps to set up cookie consent on your site in minutes.
ja: 数分でサイトのクッキー同意を設定するための手順に従ってください。

en: Footer
ja: フッター

en: Free Plan Limit Reached
ja: 無料プランの上限に達しました

en: Free covers the most common services. Upgrade to add any service in the catalog in one click.
ja: 無料プランは最も一般的なサービスをカバーしています。カタログ内の任意のサービスをワンクリックで追加するにはアップグレードしてください。

en: Free version
ja: 無料版

en: From consent logs to region-based preferences, SureCookie helps you stay compliant while building visitor trust.
ja: 同意ログから地域別の設定まで、SureCookieはコンプライアンスを維持しながら訪問者の信頼を築くのに役立ちます。

en: Full-width Banner
ja: 全幅バナー

en: Functional
ja: 機能的

en: Functional Cookies
ja: 機能性クッキー

en: Functional Storage
ja: 機能的ストレージ

en: Functional storage default
ja: 機能的ストレージのデフォルト

en: General
ja: 一般

en: Generate Cookie Policy Page
ja: クッキーポリシーページを生成

en: Generate a cookie policy page so visitors know how you handle their data.
ja: 訪問者がデータの取り扱い方法を知るためのクッキーポリシーページを作成します。

en: Generate privacy-compliant descriptions
ja: プライバシー準拠の説明を生成する

en: Generate the AC string, mirror the addtl_consent cookie, and display Google's Additional Consent provider list to your visitors - required for full Google Ads / GAM monetization.
ja: AC文字列を生成し、addtl_consentクッキーをミラーリングし、Googleの追加同意プロバイダーリストを訪問者に表示します - 完全なGoogle広告/GAM収益化に必要です。

en: Generate your cookie policy automatically from your settings, or display it anywhere using a shortcode.
ja: 設定からクッキーポリシーを自動生成するか、ショートコードを使ってどこにでも表示できます。

en: Geographic Rules
ja: 地理的ルール

en: Get Started with SureCookie
ja: SureCookie を始めましょう

en: Get smart compliance recommendations
ja: スマートなコンプライアンス推奨を取得する

en: Get weekly scans, instant alerts, smart classification, and automatic protection from new trackers.
ja: 毎週のスキャン、即時アラート、スマート分類、新しいトラッカーからの自動保護を受け取ります。

en: Get your site compliant in minutes - show a cookie banner, block trackers before consent, and automatically detect cookies used on your site.
ja: 数分でサイトを準拠させましょう - クッキーバナーを表示し、同意前にトラッカーをブロックし、サイトで使用されているクッキーを自動検出します。

en: Global
ja: グローバル

en: Go to Dashboard
ja: ダッシュボードへ移動

en: Google Additional Consent (AC)
ja: Google 追加同意（AC）

en: Google Chrome: Open Settings, go to Privacy and Security, then click on Cookies and other site data. From there, you can block third-party cookies, clear cookies when you close the browser, or block all cookies.
ja: Google Chrome: 設定を開き、「プライバシーとセキュリティ」に進み、「クッキーと他のサイトデータ」をクリックします。ここからサードパーティのクッキーをブロックしたり、ブラウザを閉じるときにクッキーを消去したり、すべてのクッキーをブロックしたりできます。

en: Google Consent Mode
ja: Google同意モード

en: Google Consent Mode is enabled, so SureCookie allows Google's Consent Mode scripts to function correctly. As a result, this script cannot be blocked.
ja: Google同意モードが有効になっているため、SureCookieはGoogleの同意モードスクリプトが正しく機能するようにします。そのため、このスクリプトはブロックできません。

en: Google Consent Mode v2
ja: Google 同意モード v2

en: Google Site Kit's Consent Mode is active. Please disable it in Site Kit settings to use SureCookie's implementation.
ja: Google Site Kit の同意モードが有効です。SureCookie の実装を使用するには、Site Kit の設定で無効にしてください。

en: Google now requires Consent Mode v2 for all websites using Google services in the European Economic Area.
ja: Googleは現在、欧州経済領域内でGoogleサービスを使用するすべてのウェブサイトに同意モードv2を要求しています。

en: Grab the Launch Offer
ja: ローンチオファーをつかむ

en: Granted
ja: 許可済み

en: Group ID: %s
ja: グループID: %s

en: Grow traffic of your website with SureRank - a lightweight SEO toolkit plugin for WordPress users who want better rankings without the complexity.
ja: SureRankでウェブサイトのトラフィックを増やしましょう。複雑さなしでより良い検索順位を目指すWordPressユーザーのための軽量SEOツールキットプラグインです。

en: Head
ja: ヘッド

en: Help Center
ja: ヘルプセンター

en: Help shape the future of SureCookie. Share how you use the plugin so we can build features that matter, fix issues faster, and make smarter decisions.
ja: SureCookieの未来を共に作りましょう。プラグインの使用方法を共有していただくことで、重要な機能の構築、問題の迅速な修正、より賢明な意思決定が可能になります。

en: Help us tailor your SureCookie experience by sharing a bit about yourself:
ja: あなたについて少し教えて、SureCookieの体験をカスタマイズするのを手伝ってください：

en: Help us understand how visitors use our site so we can improve it.
ja: 訪問者がサイトをどのように利用しているかを理解し、改善に役立てます。

en: Here's a preview of the cookie consent banner.
ja: こちらはクッキー同意バナーのプレビューです。

en: Here's what SureCookie will do for you now:
ja: これからSureCookieがあなたのために行うことはこちらです：

en: Here's what you can do:
ja: できることはこちら：

en: Hide SureCookie Branding
ja: SureCookieブランディングを非表示にする

en: Hide SureCookie branding toggle
ja: SureCookieブランディング非表示切替

en: How long Google services wait for consent before making requests. Default: 500ms. Range: 0–2000ms.
ja: Googleサービスが同意を待つ時間。デフォルト: 500ms。範囲: 0～2000ms。

en: How long user consent remains valid before requiring renewal (1–365 days).
ja: ユーザーの同意が更新を必要とするまでの有効期間（1～365日）。

en: How this works
ja: 仕組み

en: How to Control Cookies in Your Browser
ja: ブラウザでのクッキー管理方法

en: How to Manage Your Cookie Preferences
ja: クッキー設定の管理方法

en: How to allowlist the scanner
ja: スキャナーをホワイトリストに登録する方法

en: I already did
ja: すでに評価しました

en: IAB Transparency & Consent Framework
ja: IAB 透明性＆同意フレームワーク

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: IP address or Session ID…
ja: IPアドレスまたはセッションID…

en: If SureCookie has been helpful, would you mind taking a moment to leave a 5-star review on WordPress.org?
ja: SureCookieがお役に立ったなら、WordPress.orgで5つ星のレビューをいただけますか？

en: If a resource sets cookies, allowing it directly can be a GDPR violation - only whitelist resources you are sure about.
ja: リソースがクッキーを設定する場合、直接許可するとGDPR違反になる可能性があります。確実なリソースのみをホワイトリストに登録してください。

en: If issues persist, copy the logs and <a>contact our support team.</a>
ja: 問題が続く場合は、ログをコピーして<a>サポートチームにお問い合わせください。</a>

en: If it is lower, run:
ja: それより低い場合は、次のコマンドを実行してください:

en: If remote scanning fails, try Assisted Scanner method: <button></button>
ja: リモートスキャンが失敗した場合は、アシストスキャナーメソッドを試してください: <button></button>

en: If you choose to disable or decline cookies, some parts of this website may not function as intended. For example, you may not be able to log in, your preferences may not be saved between visits, and certain interactive features may be limited. Disabling essential cookies may make it impossible to use some or all of the services provided through this website.
ja: クッキーを無効にするか拒否することを選択した場合、このウェブサイトの一部の機能が意図した通りに動作しないことがあります。例えば、ログインできなかったり、訪問間で設定が保存されなかったり、特定のインタラクティブな機能が制限されることがあります。必須クッキーを無効にすると、このウェブサイトで提供されるサービスの一部または全部を利用できなくなる可能性があります。

en: If you have any questions or concerns about this Cookie Policy or our use of cookies, please contact us at:
ja: このクッキーポリシーまたはクッキーの使用に関してご質問やご不明な点がある場合は、以下までお問い合わせください：

en: Iframe
ja: iframe

en: Important: Use <b>!important</b> to override inline styles
ja: 重要：インラインスタイルを上書きするには <b>!important</b> を使用してください

en: In addition to cookies, we may also use similar technologies such as pixel tags, web beacons, and local storage to collect and store information. These technologies work in a similar way to cookies and allow us to monitor and improve our website and your experience of it.
ja: クッキーに加えて、ピクセルタグ、ウェブビーコン、ローカルストレージなどの類似技術も使用して情報を収集および保存する場合があります。これらの技術はクッキーと同様に機能し、当社のウェブサイトおよびお客様の利用体験を監視・改善することを可能にします。

en: In progress…
ja: 進行中…

en: In your terminal, run:
ja: ターミナルで次のコマンドを実行してください:

en: Inactive
ja: 非アクティブ

en: Install and Activate
ja: インストールして有効化

en: Installed Services
ja: インストール済みサービス

en: Invalid License Key
ja: 無効なライセンスキー

en: Invalid data format.
ja: 無効なデータ形式です。

en: Invalid flow identifier.
ja: 無効なフロー識別子です。

en: Invalid log ID
ja: 無効なログID

en: Invalid log IDs
ja: 無効なログIDです

en: Invalid nonce.
ja: 無効なノンスです。

en: Invalid parameters.
ja: 無効なパラメーターです。

en: Invalid preferences format.
ja: 設定の形式が無効です。

en: Invalid region code format. Use ISO 3166 codes like EU, US, US-CA, or GB.
ja: 無効な地域コード形式です。EU、US、US-CA、GBのようなISO 3166コードを使用してください。

en: Invalid type provided.
ja: 無効なタイプが指定されました。

en: Is this button order not showing on the frontend?
ja: このボタンの順序はフロントエンドに表示されていませんか？

en: It's recommended to deactivate them to avoid issues.
ja: 問題を避けるために無効化することを推奨します。

en: JavaScript function names to block that depend on the main script (comma separated).
ja: メインスクリプトに依存するブロック対象のJavaScript関数名（カンマ区切り）。

en: Join our Community
ja: コミュニティに参加

en: Keep consent records locally on the site and export individual records when needed
ja: 同意記録をサイト内にローカル保存し、必要に応じて個別の記録をエクスポートします

en: Keep cookies
ja: クッキーを保持する

en: Keep cookies when deleting category
ja: カテゴリ削除時にクッキーを保持する

en: Keep the scan tab in front until it finishes: browsers slow down background tabs.
ja: スキャンが完了するまでタブを前面に保ってください：ブラウザはバックグラウンドタブを遅くします。

en: Keep this tab in front so the scan can continue.
ja: このタブを前面に保ち、スキャンを続行してください。

en: Knowledge Base
ja: ナレッジベース

en: Known Service
ja: 既知のサービス

en: Known Services
ja: 既知のサービス

en: Last Name
ja: 姓

en: Last Requested: %s
ja: 最終要求日時: %s

en: Last Scan
ja: 最終スキャン

en: Last updated: %s
ja: 最終更新日: %s

en: Latest Scanning Logs
ja: 最新のスキャンログ

en: Launch Offer - Save Big
ja: ローンチオファー - 大幅節約

en: Launch Setup Wizard
ja: セットアップウィザードを起動

en: Layout
ja: レイアウト

en: Learn
ja: 学ぶ

en: Learn More
ja: 詳細はこちら

en: Learn more
ja: 詳細はこちら

en: Learn more about ChatGPT connectors
ja: ChatGPT コネクターについて詳しく知る

en: Learn more about Google Consent Mode v2 →
ja: Google 同意モード v2 について詳しくはこちら →

en: Learn more about the WordPress MCP Adapter
ja: WordPress MCP アダプターについて詳しく知る

en: Leave Us a Review
ja: レビューを残す

en: Legal Information
ja: 法的情報

en: Let's Get Started
ja: さあ始めましょう

en: Let's help you discover cookies, configure consent choices, and improve how your website handles visitor privacy. SureCookie automatically detects and categorizes cookies so you can stay focused on growing your business.
ja: クッキーの発見、同意の設定、ウェブサイトの訪問者プライバシーの改善をお手伝いします。SureCookieはクッキーを自動検出・分類し、ビジネスの成長に集中できるようにします。

en: License Activated!
ja: ライセンスが有効化されました！

en: License Key
ja: ライセンスキー

en: License activated
ja: ライセンスが有効化されました

en: Limited Time
ja: 期間限定

en: Limits refreshed.
ja: 制限が更新されました。

en: List of capabilities
ja: 機能一覧

en: Loads before consent
ja: 同意前に読み込み

en: Localhost
ja: ローカルホスト

en: Location detection uses GeoLite2 data by MaxMind, available from <link>https://www.maxmind.com</link>.
ja: 位置検出はMaxMindのGeoLite2データを使用しています。<link>https://www.maxmind.com</link>から入手可能です。

en: Log ID
ja: ログID

en: Log deleted successfully.
ja: ログが正常に削除されました。

en: Log details retrieved successfully.
ja: ログの詳細が正常に取得されました。

en: Log not found.
ja: ログが見つかりません。

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logs
ja: ログ

en: Logs copied to clipboard!
ja: ログをクリップボードにコピーしました！

en: Looks like %s
ja: %s のようです

en: MCP Adapter plugin not detected
ja: MCP アダプタープラグインが検出されません

en: MCP requires the WordPress Abilities API (WordPress 6.9 or later). Update WordPress to use this feature.
ja: MCPはWordPressのAbilities API（WordPress 6.9以降）が必要です。この機能を使用するにはWordPressを更新してください。

en: Make sure your site is publicly accessible (not behind basic auth or maintenance mode).
ja: サイトが公開されていることを確認してください（ベーシック認証やメンテナンスモードの背後にないこと）。

en: Make your consent banner compliant with IAB TCF 2.3 and integrate with the Global Vendor List.
ja: 同意バナーをIAB TCF 2.3に準拠させ、グローバルベンダーリストと統合します。

en: Manage
ja: 管理

en: Manage Categories
ja: カテゴリを管理

en: Manage Cookies
ja: クッキーを管理

en: Manage Geo Rules
ja: ジオルールを管理

en: Manage cookie categories that appear in the privacy preferences modal
ja: プライバシー設定モーダルに表示されるクッキーカテゴリを管理します

en: Manage cookie preferences
ja: クッキーの設定を管理する

en: Manage in Network Admin
ja: ネットワーク管理で管理

en: Managed Service
ja: 管理されたサービス

en: Managed by GCM
ja: GCMで管理

en: Managed by Google Consent Mode
ja: Google同意モードによって管理されています

en: Managed by Google Consent Mode (%d)
ja: Google同意モードによって管理されています（%d）

en: Managed via Known Services - its cookies are declared in your cookie policy.
ja: 既知のサービス経由で管理されており、そのクッキーはクッキーポリシーに記載されています。

en: Mandatory for EU/EEA as of March 2024
ja: 2024年3月よりEU/EEAで必須

en: Manual
ja: 手動

en: Marketing
ja: マーケティング

en: Marketing / Ads Storage
ja: マーケティング／広告ストレージ

en: Marketing Cookies
ja: マーケティングクッキー

en: Marketing storage default
ja: マーケティングストレージのデフォルト

en: Maybe later
ja: また今度

en: Menu Level
ja: メニューレベル

en: Microsoft Edge: Open Settings, go to Privacy, Search, and Services. Under the Cookies section, you can choose to block third-party cookies or all cookies and manage cookie exceptions.
ja: Microsoft Edge: 設定を開き、「プライバシー、検索、サービス」に移動します。クッキーのセクションで、サードパーティのクッキーまたはすべてのクッキーをブロックするか、クッキーの例外を管理することができます。

en: Middle
ja: 中央

en: Mode: Show to all visitors worldwide
ja: モード: 世界中のすべての訪問者に表示

en: Monthly
ja: 毎月

en: More information about these categories
ja: これらのカテゴリに関する詳細情報

en: More scan limits, geographic targeting, re-consent widget, and more.
ja: より多くのスキャン制限、地理的ターゲティング、再同意ウィジェットなど。

en: Most web browsers allow you to manage your cookie preferences through their settings. You can set your browser to refuse cookies, delete existing cookies, or alert you when a cookie is being set. The steps to manage cookies vary by browser. Below are general instructions for the most common browsers.
ja: ほとんどのウェブブラウザは設定を通じてクッキーの管理が可能です。ブラウザを設定してクッキーを拒否したり、既存のクッキーを削除したり、クッキーが設定される際に通知を受け取ったりできます。クッキー管理の手順はブラウザによって異なります。以下は一般的な主要ブラウザの手順です。

en: Move Cookies To
ja: クッキーを移動先へ

en: Move to category…
ja: カテゴリに移動…

en: Mozilla Firefox: Open Settings, go to Privacy and Security, and under Cookies and Site Data you can manage how Firefox handles cookies including clearing data and managing exceptions.
ja: Mozilla Firefox: 設定を開き、「プライバシーとセキュリティ」に進み、「クッキーとサイトデータ」の下で、Firefoxがクッキーをどのように扱うかを管理できます。データの消去や例外の管理も可能です。

en: N/A
ja: 該当なし

en: Name
ja: 名前

en: Necessary
ja: 必要

en: Network-activated
ja: ネットワークで有効化済み

en: Never
ja: なし

en: New
ja: 新規

en: New Cookie
ja: 新しいクッキー

en: New Cookies
ja: 新しいクッキー

en: New Resource
ja: 新しいリソース

en: New Tracker Domains
ja: 新しいトラッカードメイン

en: New category is required.
ja: 新しいカテゴリは必須です。

en: Next
ja: 次へ

en: Next scan: %s
ja: 次のスキャン: %s

en: No Consents Yet
ja: まだ同意はありません

en: No Longer Detected
ja: 検出されなくなったもの

en: No WordPress menus found.
ja: WordPressのメニューが見つかりません。

en: No active scan to cancel.
ja: キャンセルするアクティブなスキャンはありません。

en: No active scan.
ja: アクティブなスキャンはありません。

en: No categories available
ja: 利用可能なカテゴリがありません

en: No categories available. Please create a category first.
ja: 利用可能なカテゴリがありません。まずカテゴリを作成してください。

en: No cookie categories found. Click "Add New Category" to create one.
ja: クッキーカテゴリが見つかりません。「新しいカテゴリを追加」をクリックして作成してください。

en: No cookies could be updated.
ja: 更新できるクッキーがありませんでした。

en: No cookies found in this browser scan
ja: このブラウザスキャンでクッキーは見つかりませんでした

en: No cookies found in this scan
ja: このスキャンでクッキーは見つかりませんでした

en: No cookies selected.
ja: クッキーが選択されていません。

en: No data available.
ja: データがありません。

en: No data found
ja: データが見つかりません

en: No differences were detected compared to the previous scan.
ja: 前回のスキャンと比較して差異は検出されませんでした。

en: No options available
ja: 利用可能なオプションがありません

en: No pages selected for scanning.
ja: スキャンするページが選択されていません。

en: No partner sites configured.
ja: パートナーサイトが設定されていません。

en: No progress detected after %s.
ja: %s 経過後に進捗が検出されませんでした。

en: No re-consent method active
ja: 再同意方法が有効になっていません

en: No regional rules configured. The global default (deny all except essential) applies to all visitors.
ja: 地域別ルールは設定されていません。グローバルデフォルト（必須を除きすべて拒否）がすべての訪問者に適用されます。

en: No scanned cookies found.
ja: スキャンされたクッキーは見つかりませんでした。

en: No scans yet - run your first scan to start monitoring changes.
ja: まだスキャンされていません - 最初のスキャンを実行して変更の監視を開始してください。

en: No scans yet. Schedule automatic scans to track changes over time.
ja: まだスキャンはありません。自動スキャンをスケジュールして、時間経過による変化を追跡しましょう。

en: No services match your search.
ja: 検索に一致するサービスがありません。

en: No user email found in the decrypted data.
ja: 復号されたデータにユーザーのメールアドレスが見つかりません。

en: Non-essential cookies rejected.
ja: 必須でないクッキーは拒否されました。

en: Not blocked
ja: ブロックされていません

en: OFF
ja: オフ

en: ON
ja: オン

en: Okay, just one last step…
ja: はい、最後のステップです…

en: Onboarding
ja: オンボーディング

en: Onboarding data saved successfully.
ja: オンボーディングデータが正常に保存されました。

en: Onboarding is already marked as complete.
ja: オンボーディングはすでに完了としてマークされています。

en: Onboarding marked as complete.
ja: オンボーディングが完了としてマークされました。

en: Once Monthly (SureCookie)
ja: 月1回（SureCookie）

en: Once Weekly (SureCookie)
ja: 週1回（SureCookie）

en: Once the scan is complete, the cookies it found appear under <a>Cookies</a>, and the scripts and embeds under <b>Scripts and Embeds</b>.
ja: スキャンが完了すると、検出されたクッキーは<a>クッキー</a>の下に、スクリプトと埋め込みは<b>スクリプトと埋め込み</b>の下に表示されます。

en: Only Essential
ja: 必須のみ

en: Open Application Passwords
ja: アプリケーションパスワードを開く

en: Open Learn
ja: 学習を開く

en: Open Support Ticket
ja: サポートチケットを開く

en: Optional: narrow the rule to resources that also contain this path, so only one file on the host is blocked.
ja: 任意：このパスを含むリソースにルールを絞り込み、ホスト上の特定のファイルのみをブロックします。

en: Our scanner couldn't fully access your site due to server restrictions. This method runs the scan directly in your browser, ensuring accurate detection without being blocked.
ja: サーバーの制限によりスキャナーがサイトに完全にアクセスできませんでした。この方法はブラウザで直接スキャンを実行し、ブロックされることなく正確な検出を保証します。

en: Overview
ja: 概要

en: Page
ja: ページ

en: Page %1$d collected: %2$d cookies, %3$d third-party resources.
ja: ページ %1$d で収集: %2$d 個のクッキー、%3$d 個のサードパーティリソース。

en: Page %1$d could not be collected (%2$s).
ja: ページ %1$d を収集できませんでした（%2$s）。

en: Page Already Linked
ja: ページはすでにリンクされています

en: Page failed: %1$s - %2$s
ja: ページの処理に失敗しました: %1$s - %2$s

en: Pages In This Scan
ja: このスキャンのページ

en: Pages already collected are saved, so closing the tab early keeps what it found.
ja: 既に収集されたページは保存されるため、タブを早めに閉じても検出済みの内容は保持されます。

en: Pages selected: %d.
ja: 選択されたページ数: %d.

en: Pages to visit: %d.
ja: 訪問するページ数: %d.

en: Pages with heavy JavaScript may take longer to scan. If scanning fails repeatedly, try fewer pages.
ja: JavaScriptが多用されているページはスキャンに時間がかかる場合があります。スキャンが繰り返し失敗する場合は、ページ数を減らしてみてください。

en: Partially Accepted
ja: 部分的に承諾済み

en: Paste your license key here
ja: ここにライセンスキーを貼り付けてください

en: Path / Pattern (advanced)
ja: パス / パターン（高度）

en: Paused. Bring this tab to the front to continue.
ja: 一時停止中。このタブを前面にして続行してください。

en: Plan: %s.
ja: プラン: %s.

en: Please <a>go back</a> and connect your SureCookie account to enable cookie scanning.
ja: クッキースキャンを有効にするには、<a>戻って</a>SureCookieアカウントを接続してください。

en: Please connect your account to get free scanning credits.
ja: 無料スキャンクレジットを取得するにはアカウントを接続してください。

en: Please enter a category name
ja: カテゴリ名を入力してください

en: Please enter a cookie name
ja: クッキー名を入力してください

en: Please enter a valid email address
ja: 有効なメールアドレスを入力してください

en: Please enter a valid license key.
ja: 有効なライセンスキーを入力してください。

en: Please enter a value between 1 and 365 days.
ja: 1日から365日の間の値を入力してください。

en: Please enter at least one region code
ja: 少なくとも1つの地域コードを入力してください

en: Please note that restricting cookies may impact your experience of the website, as some features and services may not function properly without certain cookies enabled.
ja: クッキーを制限すると、ウェブサイトの利用体験に影響を与える可能性があることにご注意ください。特定のクッキーが有効でない場合、一部の機能やサービスが正常に動作しないことがあります。

en: Please return to the SureCookie dashboard and try again.
ja: SureCookieのダッシュボードに戻って、もう一度お試しください。

en: Please select a category
ja: カテゴリを選択してください

en: Please try again in a moment.
ja: しばらくしてからもう一度お試しください。

en: Plugin activated successfully.
ja: プラグインが正常に有効化されました。

en: Plugin activation failed.
ja: プラグインの有効化に失敗しました。

en: Plugin could not be deactivated.
ja: プラグインを無効化できませんでした。

en: Plugin deactivated successfully.
ja: プラグインが正常に無効化されました。

en: Plugin installation failed.
ja: プラグインのインストールに失敗しました。

en: Plugin installed and activated successfully.
ja: プラグインが正常にインストールおよび有効化されました。

en: Plugin is already inactive.
ja: プラグインはすでに無効です。

en: Plugin not found.
ja: プラグインが見つかりません。

en: Position
ja: 位置

en: Possible causes: Scan server under heavy load, your site is unreachable from our scanner, your site has CRON issues, or a page caused a browser timeout.
ja: 考えられる原因：スキャンサーバーの過負荷、スキャナーからサイトにアクセスできない、サイトにCRONの問題がある、またはページがブラウザのタイムアウトを引き起こした。

en: Post not found.
ja: 投稿が見つかりません。

en: Powered by
ja: 提供元

en: Powered by SureCookie (opens in new tab)
ja: SureCookie による提供（新しいタブで開きます）

en: Preference Modal
ja: 設定モーダル

en: Preference Modal Description
ja: 設定モーダル説明

en: Preference Modal Title
ja: 設定モーダルタイトル

en: Preference modal description cannot be empty.
ja: 設定モーダルの説明は空にできません。

en: Preference sections
ja: 設定セクション

en: Preferences
ja: 設定

en: Preferences data is too large.
ja: 設定データが大きすぎます。

en: Preferences saved successfully.
ja: 設定が正常に保存されました。

en: Preferences should not be empty.
ja: 設定は空にできません。

en: Preparing a clean visit…
ja: クリーンな訪問を準備しています…

en: Preparing scan…
ja: スキャン準備中…

en: Prevent non-essential scripts and embeds from loading until users give consent.
ja: ユーザーが同意を与えるまで、重要でないスクリプトや埋め込みの読み込みを防ぎます。

en: Preview:
ja: プレビュー：

en: Privacy Preference
ja: プライバシー設定

en: Privacy compliance made effortless 🍪
ja: プライバシーコンプライアンスを簡単に 🍪

en: Pro
ja: プロ

en: Progress: %1$d of %2$d pages scanned.
ja: 進行状況: %1$d / %2$d ページがスキャンされました。

en: Promotional plugins data retrieved.
ja: プロモーションプラグインのデータが取得されました。

en: Prompt copied! Paste it into your AI client.
ja: プロンプトをコピーしました！AI クライアントに貼り付けてください。

en: Provider
ja: 提供者

en: Publish Your Cookie Policy
ja: クッキーポリシーを公開

en: Purchase a SureCookie license
ja: SureCookieのライセンスを購入する

en: Purpose
ja: 目的

en: Queued…
ja: キューに追加中…

en: Quick Access
ja: クイックアクセス

en: Quick Presets
ja: クイックプリセット

en: Quickly add popular services like YouTube or Google Analytics in one click. Perfect for scripts that scanners can't detect before consent - ensuring your cookie policy stays complete.
ja: YouTube や Google Analytics などの人気サービスをワンクリックで素早く追加できます。スキャナーが同意前に検出できないスクリプトに最適で、クッキーポリシーの完全性を保ちます。

en: Quickly add popular services like YouTube or Google Analytics in one click. Perfect for scripts that scanners can’t detect before consent - ensuring your cookie policy stays complete.
ja: YouTubeやGoogle Analyticsなどの人気サービスをワンクリックで素早く追加できます。スキャナーが同意前に検出できないスクリプトに最適で、クッキーポリシーを完全に保つことができます。

en: Quota is not available on localhost or development sites.
ja: localhostまたは開発サイトではクォータは利用できません。

en: Rate SureCookie
ja: SureCookieを評価する

en: Re-Consent
ja: 再同意

en: Re-request Consent
ja: 同意を再要求

en: Re-scan
ja: 再スキャン

en: Re-scan every week for faster drift detection.
ja: より早い変化検出のために毎週再スキャンしてください。

en: Re-scan your site once a month.
ja: サイトを月に一度再スキャンしてください。

en: Real cookie consent for WordPress. Browser-based scanning, smart categorization, strict script blocking, and consent logs stored in your database.
ja: WordPress向けの本格的なクッキー同意管理。ブラウザベースのスキャン、スマートな分類、厳格なスクリプトブロック、そしてデータベースに保存される同意ログ。

en: Recategorized
ja: 再分類されたもの

en: Received
ja: 受信済み

en: Received an invalid verification token. Please retry.
ja: 無効な検証トークンを受信しました。再試行してください。

en: Received from
ja: 受信元

en: Recent Consent Logs
ja: 最近の同意ログ

en: Recognized Known Services catalog entry - Click "Add as Service" to declare its cookies.
ja: 認識された既知のサービスカタログエントリ - 「サービスとして追加」をクリックしてクッキーを宣言してください。

en: Refresh limits
ja: 制限を更新

en: Refreshing…
ja: 更新中…

en: Region Codes
ja: 地域コード

en: Registration could not be initiated.
ja: 登録を開始できませんでした。

en: Reject All
ja: すべて拒否

en: Remove
ja: 削除

en: Remove the "Powered by SureCookie" text from the consent banner and preferences modal.
ja: 同意バナーおよび設定モーダルから「Powered by SureCookie」のテキストを削除します。

en: Renewing…
ja: 更新中…

en: Replace "your-application-password" with the password from Step 1.
ja: "your-application-password" をステップ1で取得したパスワードに置き換えてください。

en: Request origin could not be verified.
ja: リクエストの発信元を確認できませんでした。

en: Request origin is not allowed.
ja: リクエストの発信元は許可されていません。

en: Required for basic website functionality.
ja: 基本的なウェブサイト機能に必要です。

en: Reset Custom CSS
ja: カスタムCSSをリセット

en: Reset to default
ja: デフォルトにリセット

en: Resets in %s
ja: リセットまで %s

en: Resource
ja: リソース

en: Restart your AI client and paste the copied prompt again into your AI client.
ja: AIクライアントを再起動し、コピーしたプロンプトをAIクライアントに再度貼り付けてください。

en: Results appear automatically in your Tracking Manager.
ja: 結果は自動的にトラッキングマネージャーに表示されます。

en: Reuse the content selected on the Cookie Scanner.
ja: Cookieスキャナーで選択したコンテンツを再利用します。

en: Review Consent Logs
ja: 同意ログを確認

en: Review Page
ja: ページを確認

en: Review and publish the cookie policy page on your site.
ja: サイトのクッキーポリシーページを確認して公開します。

en: Review what this adds to your cookie policy, then confirm.
ja: これがクッキーポリシーに追加する内容を確認し、確定してください。

en: Run a Quick Privacy Scan
ja: クイックプライバシースキャンを実行

en: Run a scan to detect third-party resources, or add a script manually.
ja: サードパーティのリソースを検出するためにスキャンを実行するか、スクリプトを手動で追加してください。

en: Run scheduled scans in the background and detect changes automatically.
ja: バックグラウンドでスケジュールされたスキャンを実行し、変更を自動的に検出します。

en: Run the cookie scanner to discover and categorize cookies your site uses.
ja: クッキースキャナーを実行して、サイトで使用されているクッキーを検出および分類します。

en: Run the scan directly in your browser. This helps detect cookies, scripts, and embeds even when external scanners are blocked.
ja: ブラウザで直接スキャンを実行します。外部スキャナーがブロックされている場合でも、クッキー、スクリプト、埋め込みを検出するのに役立ちます。

en: Run your first scan to connect this site with SureCookie. Your plan's full scan limits unlock automatically once the connection is established.
ja: 最初のスキャンを実行してこのサイトをSureCookieに接続してください。接続が確立されるとプランの全スキャン制限が自動的に解除されます。

en: Safari: Open Preferences, go to the Privacy tab, and configure your cookie blocking preferences. Safari also offers an option to prevent cross-site tracking.
ja: Safari: 環境設定を開き、プライバシータブに移動して、クッキーのブロック設定を行ってください。Safari にはクロスサイトトラッキングを防止するオプションもあります。

en: Save
ja: 保存

en: Save Cookie
ja: クッキーを保存

en: Save failed!
ja: 保存に失敗しました！

en: Saving…
ja: 保存中…

en: Scan Completed with Errors
ja: エラーありでスキャン完了

en: Scan Completed!
ja: スキャン完了！

en: Scan Couldn't Be Completed
ja: スキャンを完了できませんでした

en: Scan Frequency
ja: スキャン頻度

en: Scan From This Browser
ja: このブラウザからスキャン

en: Scan My Site
ja: サイトをスキャン

en: Scan Now
ja: 今すぐスキャン

en: Scan Queued for Later
ja: スキャンは後で実行されるようにキューに入りました

en: Scan Started!
ja: スキャン開始！

en: Scan Your Site for Cookies
ja: サイトのクッキーをスキャン

en: Scan all published content, as per plan limit.
ja: プランの制限に従って公開済みのすべてのコンテンツをスキャンします。

en: Scan already in progress. Skipping.
ja: スキャンはすでに進行中です。スキップします。

en: Scan appears stuck
ja: スキャンが停止しているようです

en: Scan cancelled by user.
ja: ユーザーによってスキャンがキャンセルされました。

en: Scan cancelled successfully.
ja: スキャンが正常にキャンセルされました。

en: Scan cancelled.
ja: スキャンがキャンセルされました。

en: Scan complete: %1$d cookies, %2$d services found
ja: スキャン完了: %1$d 個のクッキー、%2$d 個のサービスが見つかりました

en: Scan completed!
ja: スキャンが完了しました！

en: Scan deferred by server: daily page budget reached. It will retry automatically.
ja: サーバーによってスキャンが延期されました：1日のページ予算に達しました。自動的に再試行されます。

en: Scan failed
ja: スキャン失敗

en: Scan failed on server.
ja: サーバーでスキャンに失敗しました。

en: Scan failed.
ja: スキャンに失敗しました。

en: Scan from Your Browser
ja: あなたのブラウザからスキャン

en: Scan from Your Browser (Best for this site)
ja: あなたのブラウザからスキャン（このサイトに最適）

en: Scan has been started. You will be notified when it completes.
ja: スキャンが開始されました。完了時に通知されます。

en: Scan in progress...
ja: スキャン実行中…

en: Scan is in progress. Checking again…
ja: スキャンが進行中です。再度確認しています…

en: Scan progress
ja: スキャン進行状況

en: Scan started successfully.
ja: スキャンが正常に開始されました。

en: Scan timed out. Please try again.
ja: スキャンがタイムアウトしました。再試行してください。

en: Scan triggered.
ja: スキャンが開始されました。

en: Scan your website to find cookies, scripts, and trackers that require consent.
ja: ウェブサイトをスキャンして、同意が必要なクッキー、スクリプト、トラッカーを見つけます。

en: Scanned
ja: スキャン済み

en: Scanned %1$d of %2$d pages - %3$d could not be analyzed. The cookies we did find are saved, and results add up across scans, so you can re-run the scan to pick up the rest.
ja: %2$d ページ中 %1$d ページをスキャンしました - %3$d ページを分析できませんでした。検出したクッキーは保存され、結果はスキャンを重ねるごとに加算されるため、残りを取得するために再スキャンできます。

en: Scanned %1$d of %2$d pages - your daily page budget is used up. The remaining pages will scan after it resets.
ja: %1$d / %2$d ページをスキャンしました。1日分のページ枠を使い切りました。残りのページは枠のリセット後にスキャンされます。

en: Scanned cookies retrieved successfully.
ja: スキャンされたクッキーを正常に取得しました。

en: Scanned history retrieved successfully.
ja: スキャン履歴が正常に取得されました。

en: Scanned on %s
ja: %s にスキャン済み

en: Scanned resources retrieved successfully.
ja: スキャンされたリソースが正常に取得されました。

en: Scanner credentials are not yet issued. Run your first scan to register.
ja: スキャナーの認証情報はまだ発行されていません。最初のスキャンを実行して登録してください。

en: Scanning
ja: スキャン中

en: Scanning in your browser…
ja: ブラウザでスキャン中…

en: Scanning page %1$d of %2$d…
ja: ページ %1$d / %2$d をスキャン中…

en: Scanning pages…
ja: ページをスキャン中…

en: Scanning your content for cookies. This may take a few minutes.
ja: クッキーのためにコンテンツをスキャンしています。数分かかる場合があります。

en: Scanning…
ja: スキャン中…

en: Scheduled
ja: スケジュール済み

en: Scheduled scans rely on cron. Ask your host to set up a real server cron job so automatic scans run on time.
ja: スケジュールされたスキャンはcronに依存しています。ホスティング提供者に依頼して、実際のサーバーcronジョブを設定し、自動スキャンが時間通りに実行されるようにしてください。

en: Scheduling is off
ja: スケジューリングはオフです

en: Script
ja: スクリプト

en: Script & Iframe
ja: スクリプト＆iFrame

en: Script Keywords
ja: スクリプトキーワード

en: Script Location
ja: スクリプトの場所

en: Scripts and Embeds
ja: スクリプトと埋め込み

en: Search by IP address or Session ID
ja: IPアドレスまたはセッションIDで検索

en: Search services
ja: サービスを検索

en: Search services…
ja: サービスを検索…

en: Security check failed. Please refresh the page and try again.
ja: セキュリティチェックに失敗しました。ページを更新して再度お試しください。

en: See full documentation →
ja: 完全なドキュメントを見る →

en: See who has consented and when - useful for compliance audits.
ja: 誰がいつ同意したかを確認できます。コンプライアンス監査に役立ちます。

en: Select
ja: 選択

en: Select %s
ja: %s を選択

en: Select Content
ja: コンテンツを選択

en: Select Logo
ja: ロゴを選択

en: Select Menu
ja: メニューを選択

en: Select a Page
ja: ページを選択

en: Select a WordPress menu to automatically add the Cookie Preferences link to it. When clicked, it opens the consent preferences modal directly.
ja: WordPressのメニューを選択して、クッキー設定リンクを自動的に追加します。クリックすると、同意設定モーダルが直接開きます。

en: Select a category
ja: カテゴリを選択してください

en: Select a category.
ja: カテゴリを選択してください。

en: Select all cookies
ja: すべてのクッキーを選択

en: Select at least one published page to scan.
ja: スキャンする公開ページを少なくとも1つ選択してください。

en: Select category
ja: カテゴリを選択

en: Select content to scan…
ja: スキャンするコンテンツを選択…

en: Select retention period
ja: 保持期間を選択

en: Select the content you want to scan.
ja: スキャンしたいコンテンツを選択してください。

en: Select up to %d items to scan…
ja: 最大 %d 件のアイテムを選択してスキャン…

en: Selected Content
ja: 選択されたコンテンツ

en: Sending scan request…
ja: スキャンリクエストを送信しています…

en: Service removed
ja: サービスが削除されました

en: Services we still detected on your site (via a first-party check):
ja: サイトでまだ検出されたサービス（ファーストパーティチェックによる）:

en: Session
ja: セッション

en: Session ID
ja: セッションID

en: Session ID is required.
ja: セッションIDは必須です。

en: Session Summary
ja: セッション概要

en: Set Up Cookie Banner
ja: クッキーバナーを設定

en: Set default consent state for visitors from this region. Google uses the most specific match.
ja: この地域からの訪問者のデフォルト同意状態を設定します。Googleは最も具体的な一致を使用します。

en: Set different default consent states per region. Google uses the most specific match (e.g., US-CA overrides US).
ja: 地域ごとに異なるデフォルト同意状態を設定します。Googleは最も具体的な一致（例：US-CAはUSを上書き）を使用します。

en: Set up the Consent Banner
ja: 同意バナーを設定

en: Settings
ja: 設定

en: Settings saved!
ja: 設定が保存されました！

en: Settings updated
ja: 設定が更新されました

en: Share visitor consent across your sites so users don’t need to give consent again.
ja: 訪問者の同意をサイト間で共有し、ユーザーが再度同意する必要がないようにします。

en: Shared
ja: 共有済み

en: Shared to
ja: 共有先

en: Shared to %d site(s)
ja: %d サイトに共有済み

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: Shortcode Copied!
ja: ショートコードをコピーしました！

en: Show banner only in selected regions, create custom regional rules, and control fallback behavior.
ja: 選択した地域のみにバナーを表示し、カスタム地域ルールを作成し、フォールバック動作を制御します。

en: Show cookie consent banner to comply with privacy regulations.
ja: プライバシー規制に準拠するためにクッキー同意バナーを表示します。

en: Show only where required by law
ja: 法律で必要な場所のみに表示

en: Show the "Accept All" button on the consent banner. When off, the button is removed from the banner and from the Button Order list.
ja: 同意バナーに「すべて承諾」ボタンを表示します。オフにすると、バナーおよびボタン順序リストからボタンが削除されます。

en: Show to all visitors worldwide
ja: 世界中のすべての訪問者に表示

en: Show your cookie banner only in regions where consent is required.
ja: 同意が必要な地域でのみクッキーバナーを表示します。

en: Since the last scan:
ja: 前回のスキャン以降：

en: Sites that will receive your consent
ja: 同意を受け取るサイト

en: Skip
ja: スキップ

en: Skip for Now
ja: 今はスキップ

en: Skipped because the scan was cancelled.
ja: スキャンがキャンセルされたためスキップされました。

en: Slide
ja: スライド

en: Smart Categorization
ja: スマートカテゴリ分け

en: Some advanced detections may still require a remote scan when available.
ja: 一部の高度な検出は、利用可能な場合にリモートスキャンが必要になることがあります。

en: Some pages could not be analyzed
ja: 一部のページを分析できませんでした

en: Source
ja: ソース

en: Spectra Blocks is a complete rebuild of Spectra on WordPress's modern core-block APIs - an AI website builder built directly into the Block Editor.
ja: Spectra Blocksは、WordPressの最新のコアブロックAPI上にSpectraを完全に再構築したもので、ブロックエディターに直接組み込まれたAIウェブサイトビルダーです。

en: Start Browser Scan
ja: ブラウザスキャンを開始

en: Start Scan
ja: スキャン開始

en: Start with the banner, then scan your site to detect cookies.
ja: まずバナーを設定し、その後サイトをスキャンしてクッキーを検出します。

en: Starting assisted scan (collected from your browser).
ja: 支援スキャンを開始しています（ブラウザから収集）。

en: Starting automatic (scheduled) scan.
ja: 自動（スケジュール）スキャンを開始します。

en: Starting scan…
ja: スキャン開始中…

en: Starting site scan (triggered by user).
ja: サイトスキャンを開始しています（ユーザーによるトリガー）。

en: Status
ja: ステータス

en: Stay Compliant Automatically
ja: 自動でコンプライアンスを維持

en: Stay in the loop and help shape SureCookie! Get feature updates, and help us build a better SureCookie by sharing how you use the plugin. <a>Terms and Conditions</a>
ja: 最新情報を受け取り、SureCookieの改善にご協力ください！機能の更新情報を入手し、プラグインの使い方を共有してより良いSureCookieの構築にご協力ください。<a>利用規約</a>

en: Store consent records in database for compliance reporting and analytics.
ja: コンプライアンス報告および分析のために同意記録をデータベースに保存します。

en: Stores the user's cookie consent preferences.
ja: ユーザーのクッキー同意設定を保存します。

en: Successfully deleted consent %s
ja: 同意 %s を正常に削除しました

en: Supported services: Analytics 4, Google Ads, Tag Manager, Campaign Manager 360, Ad Manager, Floodlight, and DV360
ja: 対応サービス: Analytics 4、Google 広告、タグマネージャー、キャンペーンマネージャー 360、アドマネージャー、フラッドライト、DV360

en: SureCookie
ja: シュアクッキー

en: SureCookie Admin Menu
ja: SureCookie 管理メニュー

en: SureCookie Features
ja: SureCookieの機能

en: SureCookie MCP Server
ja: SureCookie MCP サーバー

en: SureCookie MCP Server for cookie consent settings, consent logs, cookie management, and site scanning workflows.
ja: クッキー同意設定、同意ログ、クッキー管理、およびサイトスキャンワークフローのための SureCookie MCP サーバー。

en: SureCookie Only
ja: SureCookie のみ

en: SureCookie admin menu location toggle
ja: SureCookie管理メニューの位置切替

en: SureCookie agent will visit them like real users to detect all cookies in use. Allowed %d pages per scan due to resource constraints.
ja: SureCookieエージェントは実際のユーザーのように訪問し、使用中のすべてのクッキーを検出します。リソース制約のため、スキャンごとに%dページが許可されています。

en: SureCookie assisted scan progress
ja: SureCookie支援スキャンの進行状況

en: SureCookie is scanning page %1$d of %2$d
ja: SureCookieはページ %1$d / %2$d をスキャンしています

en: SureCookie is scanning your pages for cookies. This may take a few minutes.
ja: SureCookieがあなたのページのクッキーをスキャンしています。数分かかる場合があります。

en: SureCookie will scan your website, detect all cookies, and categorize them automatically.<br/> This helps you stay compliant without spending hours identifying scripts manually.
ja: SureCookieはあなたのウェブサイトをスキャンし、すべてのクッキーを検出して自動的に分類します。<br/> これにより、スクリプトを手動で特定する時間をかけずに準拠を維持できます。

en: SureForms Video Thumbnail
ja: SureForms ビデオサムネイル

en: SureForms: Custom WordPress Forms MADE SIMPLE
ja: SureForms: カスタムWordPressフォームが簡単に作成可能

en: Switch Back
ja: 戻る

en: Switch to Assisted Scanner
ja: アシストスキャナーに切り替え

en: Switch to Default Scanner
ja: デフォルトスキャナーに切り替え

en: Table of Contents
ja: 目次

en: Target specific regions with tailored consent experiences.
ja: 特定の地域をターゲットにし、カスタマイズされた同意体験を提供します。

en: Terms and Conditions
ja: 利用規約

en: That page is not the one this scan was waiting for.
ja: そのページはこのスキャンが待っていたページではありません。

en: The MCP endpoint becomes active only after you save your settings.
ja: MCPエンドポイントは設定を保存した後にのみ有効になります。

en: The WordPress cron system is not working on your site. Cookie scanning may not work as expected. Please enable WP-Cron or set up a server cron job to ensure proper functionality.
ja: サイトのWordPress Cronシステムが動作していません。クッキースキャンが正常に機能しない可能性があります。WP-Cronを有効にするか、サーバーのcronジョブを設定して適切な機能を確保してください。

en: The following plugins may conflict with SureCookie. It's recommended to deactivate them to avoid issues.
ja: 以下のプラグインはSureCookieと競合する可能性があります。問題を避けるために無効化することを推奨します。

en: The free plan supports scanning up to %d pages. Upgrade now to scan more pages and keep your cookie list updated automatically.
ja: 無料プランでは最大%dページのスキャンがサポートされています。今すぐアップグレードして、より多くのページをスキャンし、クッキーリストを自動的に更新しましょう。

en: The host the resource loads from. Pasting a full tag or URL also works.
ja: リソースが読み込まれるホスト。完全なタグやURLを貼り付けても機能します。

en: The label shown on the Cookie Preferences link.
ja: クッキー設定リンクに表示されるラベル。

en: The plugin could not be deactivated. Please try again.
ja: プラグインを無効化できませんでした。もう一度お試しください。

en: The previously selected page no longer exists or could not be loaded.
ja: 以前に選択されたページは存在しないか、読み込めませんでした。

en: The scan could not be completed. Return to SureCookie to try again.
ja: スキャンを完了できませんでした。SureCookieに戻って再試行してください。

en: The scan is running. You will be notified when it completes.
ja: スキャンが実行中です。完了時に通知されます。

en: The scan runs in the background - you can safely navigate away.
ja: スキャンはバックグラウンドで実行されます - 安心して他のページに移動できます。

en: The scan sent more data than a single page should produce.
ja: スキャンが単一ページで生成されるべき以上のデータを送信しました。

en: The scan visited your pages but no cookies were set. Some services only set cookies after a visitor accepts the banner, so they may not appear. You can also add cookies manually.
ja: スキャンはページを訪問しましたが、クッキーは設定されませんでした。一部のサービスは訪問者がバナーを承諾した後にのみクッキーを設定するため、表示されない場合があります。クッキーは手動で追加することもできます。

en: The scanner reached your site but did not detect any cookies. Some services only set cookies after a visitor accepts the banner, so they may not appear in a scan. You can also add cookies manually.
ja: スキャナーはサイトに到達しましたが、クッキーは検出されませんでした。一部のサービスは訪問者がバナーを承諾した後にのみクッキーを設定するため、スキャンでは表示されない場合があります。クッキーは手動で追加することもできます。

en: The selected category no longer exists. Please reload and try again.
ja: 選択されたカテゴリは存在しません。再読み込みして再試行してください。

en: The selected page is not published and will not appear to visitors.
ja: 選択されたページは公開されておらず、訪問者には表示されません。

en: The version must be 20.1 or higher.
ja: バージョンは20.1以上である必要があります。

en: There was an error saving your settings. Please try again.
ja: 設定の保存中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: These Google services are allowed to load while Google Consent Mode is active, instead of being blocked before consent. For Google tag products, Consent Mode then controls what they may store and which identifiers they may use. It does not stop them from contacting Google. They cannot be removed here.
ja: これらのGoogleサービスは、同意前にブロックされるのではなく、Google同意モードが有効な間に読み込むことが許可されています。Googleタグ製品の場合、同意モードはそれらが保存できる内容や使用できる識別子を制御します。Googleへの連絡を停止するものではありません。ここで削除することはできません。

en: These categories exist only on this site and were not part of the forwarded consent. The visitor will be prompted to set their preferences for these when they visit this site directly.
ja: これらのカテゴリはこのサイトにのみ存在し、転送された同意には含まれていません。訪問者がこのサイトを直接訪問した際に、これらの設定を求められます。

en: These region codes already exist in another rule: %s
ja: これらの地域コードはすでに別のルールに存在します: %s

en: Third-party
ja: サードパーティ

en: This Cookie Policy explains how %s uses cookies and similar tracking technologies when you visit our website. It describes what these technologies are, why we use them, and your rights to control our use of them.
ja: このクッキーポリシーは、%s が当サイトを訪問した際にクッキーおよび類似の追跡技術をどのように使用しているかを説明しています。これらの技術が何であるか、なぜ使用しているのか、そしてそれらの使用を制御するためのあなたの権利について説明しています。

en: This audio is blocked until you accept cookies to load it.
ja: このオーディオは、読み込むためにクッキーを受け入れるまでブロックされています。

en: This consent was shared with %d connected site. Deleting it here will also erase the copy from that site (GDPR Art. 17).
ja: この同意は %d 件の連携サイトと共有されました。ここで削除すると、該当サイトのコピーも消去されます（GDPR 第17条）。

en: This content is blocked because it requires %s cookies.
ja: このコンテンツは %s クッキーが必要なためブロックされています。

en: This content is currently blocked.
ja: このコンテンツは現在ブロックされています。

en: This document contains a record of the consent choice stored by SureCookie. It may be used for internal documentation and review. Legal requirements may vary.
ja: この文書には、SureCookieによって保存された同意の選択記録が含まれています。内部文書やレビューに使用される場合があります。法的要件は異なる場合があります。

en: This document is automatically generated by the SureCookie plugin and contains a record of the consent choice stored at the time of export. It may be used for internal documentation and review. Legal requirements may vary.
ja: この文書はSureCookieプラグインによって自動生成され、エクスポート時に保存された同意の選択記録が含まれています。内部文書やレビューに使用される場合があります。法的要件は異なる場合があります。

en: This field contains the scanning status results only.
ja: このフィールドにはスキャン状態の結果のみが含まれています。

en: This is a Pro service
ja: これはプロ向けサービスです

en: This is a Pro service. Upgrade to add it.
ja: これはProサービスです。追加するにはアップグレードしてください。

en: This is a preview
ja: これはプレビューです

en: This is taking a little longer than usual
ja: 通常より少し時間がかかっています

en: This layout highlights the consent banner and may affect user experience. Ensure it aligns with your regional consent requirements.
ja: このレイアウトは同意バナーを強調表示し、ユーザー体験に影響を与える可能性があります。地域の同意要件に合っていることを確認してください。

en: This page could not be collected.
ja: このページは収集できませんでした。

en: This page did not load the scanner, so it was skipped. A redirect or a login requirement usually causes this.
ja: このページはスキャナーを読み込まなかったため、スキップされました。リダイレクトやログイン要件が通常の原因です。

en: This page took too long to respond.
ja: このページの応答に時間がかかりすぎました。

en: This plugin is network-activated and must be deactivated by a Network Administrator from Network Admin > Plugins.
ja: このプラグインはネットワークで有効化されており、ネットワーク管理者が「ネットワーク管理 > プラグイン」から無効化する必要があります。

en: This resource is whitelisted, so it always loads - even before consent.
ja: このリソースはホワイトリストに登録されているため、同意前でも常に読み込まれます。

en: This resource matches a whitelist rule (custom entry or common service), so it always loads.
ja: このリソースはホワイトリストルール（カスタムエントリまたは一般的なサービス）に一致するため、常に読み込まれます。

en: This resource stays blocked until the visitor consents to this category.
ja: 訪問者がこのカテゴリに同意するまで、このリソースはブロックされたままです。

en: This scan session has expired. Start the scan again.
ja: このスキャンセッションは期限切れです。もう一度スキャンを開始してください。

en: This script is managed by Google Consent Mode and always loads while GCM is enabled.
ja: このスクリプトはGoogle同意モードで管理されており、GCMが有効な間は常に読み込まれます。

en: This service is now managed. It stays blocked before consent.
ja: このサービスは現在管理されています。同意前はブロックされたままです。

en: This site is running on a local or development environment that our cloud scanner cannot reach. Cookie scanning will be available once your site is live on a publicly accessible domain.
ja: このサイトはローカルまたは開発環境で稼働しており、当社のクラウドスキャナーがアクセスできません。サイトが公開ドメインでライブになれば、クッキースキャンが利用可能になります。

en: This video is blocked until you accept cookies to load it.
ja: このビデオは、読み込むためにクッキーを受け入れるまでブロックされています。

en: This website
ja: このウェブサイト

en: This website uses cookies to enhance your browsing experience, personalize content, provide social media features, and analyze our traffic. You can review and manage your cookie settings at any time, or accept all cookies to proceed.
ja: このウェブサイトは、閲覧体験の向上、コンテンツのパーソナライズ、ソーシャルメディア機能の提供、およびトラフィック分析のためにクッキーを使用しています。クッキー設定はいつでも確認・管理でき、すべてのクッキーを受け入れて続行することも可能です。

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: To connect AI clients to your site, the %s plugin is required. Download the latest release from GitHub, upload it via Plugins > Add New > Upload Plugin, and activate.
ja: AI クライアントをサイトに接続するには、%s プラグインが必要です。GitHub から最新リリースをダウンロードし、プラグイン > 新規追加 > プラグインのアップロードからアップロードして有効化してください。

en: To measure cookie duration accurately, this scan temporarily clears cookies for your site in this browser (including your consent choice). Your WordPress login session is preserved, so you'll remain signed in.
ja: クッキーの有効期間を正確に測定するために、このスキャンでは一時的にこのブラウザのサイトのクッキー（同意の選択も含む）をクリアします。WordPressのログインセッションは保持されるため、サインイン状態は維持されます。

en: Today's page budget is used up, so the remaining pages will scan automatically once it resets. Any cookies already found are saved. To scan sooner, run it again with fewer pages.
ja: 本日のページ予算が使い切られたため、残りのページはリセット後に自動的にスキャンされます。既に見つかったクッキーは保存されています。早くスキャンしたい場合は、ページ数を減らして再実行してください。

en: Toggle Preview
ja: プレビュー切替

en: Toggle to show SureCookie in the main menu or under Settings → SureCookie.
ja: SureCookie をメインメニューに表示するか、設定 → SureCookie の下に表示するかを切り替えます。

en: Too many cookies in one request. Please select up to %d.
ja: 1回のリクエストでクッキーが多すぎます。最大 %d 個まで選択してください。

en: Too many requests. Please try again later.
ja: リクエストが多すぎます。後でもう一度お試しください。

en: Tools
ja: ツール

en: Top
ja: 上部

en: Total Records
ja: 合計レコード数

en: Tracking Manager
ja: トラッキングマネージャー

en: Tracks consent log sessions for audit purposes.
ja: 監査目的で同意ログセッションを追跡します。

en: Type
ja: タイプ

en: Types of Cookies We Use
ja: 当社が使用するクッキーの種類

en: Unable to determine the current user.
ja: 現在のユーザーを特定できません。

en: Unauthorized user.
ja: 認証されていないユーザーです。

en: Uncategorized
ja: 未分類

en: Uncategorized Cookies
ja: 未分類クッキー

en: Unexpected response from server.
ja: サーバーから予期しない応答がありました。

en: United Kingdom
ja: イギリス

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown error occurred.
ja: 不明なエラーが発生しました。

en: Unknown service.
ja: 不明なサービスです。

en: Unlock Consent Sharing
ja: 同意共有のロックを解除

en: Unlock Custom Script Rules & Whitelisting
ja: カスタムスクリプトルールとホワイトリストのロックを解除

en: Unlock Every Tracking Service
ja: すべてのトラッキングサービスをアンロック

en: Unlock Geo Rules, Advanced Scanning & more with Pro - Grab the launching offer!
ja: ジオルール、高度なスキャンなどをProで解除 - ローンチオファーをつかもう！

en: Unlock Google Additional Consent - Coming Soon
ja: Google追加同意の解除 - 近日公開予定

en: Unlock IAB TCF 2.3 Compliance - Coming Soon
ja: IAB TCF 2.3準拠を解除 - 近日公開予定

en: Unlock Regional Targeting
ja: 地域ターゲティングを解除

en: Unlock Whitelisting
ja: ホワイトリストのロック解除

en: Unlock this feature
ja: この機能をアンロック

en: Unsaved changes
ja: 未保存の変更

en: Update
ja: 更新

en: Update Category
ja: カテゴリを更新

en: Update Cookie
ja: クッキーを更新

en: Update the environment variables
ja: 環境変数を更新する

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: Upgrade Now
ja: 今すぐアップグレード

en: Upgrade to Premium and unlock advanced scanning, geo rules, custom branding, and priority support.
ja: プレミアムにアップグレードして、高度なスキャン、ジオルール、カスタムブランディング、優先サポートを解除しましょう。

en: Upgrade to SureCookie premium to access this feature.
ja: この機能を利用するにはSureCookieプレミアムにアップグレードしてください。

en: Upgrade to SureCookie premium to pick custom primary, secondary, foreground, and background colors for your banner.
ja: バナーのカスタムプライマリ、セカンダリ、前景色、背景色を選択するにはSureCookieプレミアムにアップグレードしてください。

en: Upgrade to add this service and declare its cookies in one click.
ja: このサービスを追加し、そのクッキーをワンクリックで宣言するにはアップグレードしてください。

en: Upgrade to hide it on selected pages, posts, archives, or on specific user roles.
ja: 選択したページ、投稿、アーカイブ、または特定のユーザーロールで非表示にするにはアップグレードしてください。

en: Upgrade to premium to download CSV report for legal audits and GDPR Article 7 documentation.
ja: 法的監査およびGDPR第7条の文書化のためにCSVレポートをダウンロードするにはプレミアムにアップグレードしてください。

en: Upload Logo
ja: ロゴをアップロード

en: Use !important to override inline styles
ja: インラインスタイルを上書きするには!importantを使用してください

en: Use <b>.surecookie-accept-btn</b>, <b>.surecookie-decline-btn</b> for buttons
ja: <b>.surecookie-accept-btn</b>、<b>.surecookie-decline-btn</b> をボタンに使用します

en: Use <b>.surecookie-banner</b> to target the cookie banner (works in both preview and frontend)
ja: <b>.surecookie-banner</b> を使用してクッキーバナーをターゲットにします（プレビューとフロントエンドの両方で機能します）

en: Use the same experience for everyone, regardless of location.
ja: 場所に関係なく、すべての人に同じ体験を提供します。

en: Use this logo
ja: このロゴを使用

en: Use this shortcode to display the Cookie Preferences link anywhere on your site. When clicked, it opens the consent preferences modal directly.
ja: このショートコードを使用して、サイトの任意の場所にクッキー設定リンクを表示します。クリックすると、同意設定モーダルが直接開きます。

en: Use this shortcode to display the cookie policy with a dynamically generated cookie table on any page or post. The table always reflects the latest scanned and custom cookies.
ja: このショートコードを使用して、動的に生成されたクッキーテーブル付きのクッキーポリシーを任意のページや投稿に表示できます。テーブルは常に最新のスキャン済みおよびカスタムクッキーを反映します。

en: Used to show you relevant ads based on your interests.
ja: あなたの興味に基づいた関連広告を表示するために使用されます。

en: Value
ja: 値

en: Verify Node.js version
ja: Node.jsのバージョンを確認する

en: Version:
ja: バージョン：

en: View All Logs
ja: すべてのログを表示

en: View Changes
ja: 変更を表示

en: View Cookies
ja: クッキーを見る

en: View Logs
ja: ログを見る

en: View Page
ja: ページを表示

en: View Plans
ja: プランを見る

en: View Scan Logs
ja: スキャンログを見る

en: View logs from the most recent cookie scanning process.
ja: 最新のクッキースキャンプロセスのログを表示します。

en: View services
ja: サービスを見る

en: Visibility
ja: 表示

en: Visitors who match a region-specific rule will see the button order defined for that region. This global order is shown only to visitors who don't match any regional rules.
ja: 地域別ルールに一致する訪問者は、その地域で定義されたボタンの順序を表示します。このグローバルな順序は、地域ルールに一致しない訪問者にのみ表示されます。

en: Visitors won't be able to update their cookie preferences unless you add a menu item or place the shortcode on a page. You can safely ignore this if the shortcode is already added.
ja: 訪問者は、メニュー項目を追加するかショートコードをページに配置しない限り、クッキー設定を更新できません。ショートコードがすでに追加されている場合は、このメッセージは無視して問題ありません。

en: WP-Cron disabled - scans won’t run automatically
ja: WP-Cronが無効のため、スキャンは自動実行されません

en: Wait Time (milliseconds)
ja: 待機時間（ミリ秒）

en: Waiting
ja: 待機中

en: Want More Control over Your Cookie Banner?
ja: クッキーバナーの表示をもっと細かく制御したいですか？

en: Want custom brand colors?
ja: カスタムブランドカラーが欲しいですか？

en: We could not reach your site's REST API at /wp-json/. Enable pretty permalinks and make sure no security plugin is disabling the REST API, then retry.
ja: サイトのREST API（/wp-json/）にアクセスできませんでした。パーマリンクを「きれいな」形式に設定し、セキュリティプラグインがREST APIを無効にしていないことを確認してから、再試行してください。

en: We could not verify your domain because your host is blocking our verification request to /wp-json/. This is common on SiteGround. Allowlist our scanner IPs/User-Agent (or ask your host to) and retry - or add your services manually in the meantime.
ja: ホストが /wp-json/ への検証リクエストをブロックしているため、ドメインを確認できませんでした。これはSiteGroundでよくあることです。スキャナーのIP/User-Agentを許可リストに追加するか（またはホストに依頼して）、再試行してください。あるいは、その間にサービスを手動で追加してください。

en: We could not verify your domain because your site's SSL certificate could not be validated (it may be self-signed, expired, or issued for a different domain). Install a valid certificate (for example Let's Encrypt), or scan your live domain that already has one, then retry.
ja: サイトのSSL証明書が検証できなかったため、ドメインを確認できませんでした（自己署名、期限切れ、または別のドメイン用の可能性があります）。有効な証明書（例：Let's Encrypt）をインストールするか、すでに証明書があるライブドメインをスキャンしてから再試行してください。

en: We couldn't fetch your limits right now. Please try again in a moment.
ja: 現在、制限情報を取得できません。しばらくしてから再度お試しください。

en: We found services on your pages that your browser did not load, which usually means an ad blocker or privacy extension is active. Try again in a browser with extensions disabled, or add the cookies manually.
ja: ページ上でブラウザが読み込まなかったサービスが見つかりました。通常、これは広告ブロッカーやプライバシー拡張機能が有効であることを意味します。拡張機能を無効にしたブラウザで再試行するか、クッキーを手動で追加してください。

en: We may update this Cookie Policy from time to time to reflect changes in technology, legislation, our business operations, or any other reason we determine is necessary or appropriate. Any changes will be posted on this page with an updated revision date. We encourage you to review this Cookie Policy periodically to stay informed about how we are using cookies.
ja: 技術、法律、事業運営の変更、またはその他必要または適切と判断した理由により、このクッキーポリシーを随時更新することがあります。変更はこのページに更新された改訂日とともに掲載されます。クッキーの使用方法について常に把握できるよう、定期的にこのクッキーポリシーを確認することをお勧めします。

en: We spotted cookies from this service. Add it to declare its cookies in one step.
ja: このサービスのクッキーを検出しました。一括でクッキーを宣言するために追加してください。

en: We use cookies and similar technologies to help personalize content, tailor and measure ads, and provide a better experience.
ja: 私たちは、コンテンツのパーソナライズ、広告の調整と測定、より良い体験の提供のためにクッキーや類似技術を使用しています。

en: We use cookies to improve your experience and understand how you use our site. You can review your choices at any time.
ja: 私たちは、あなたの体験を向上させ、サイトの利用状況を理解するためにクッキーを使用しています。いつでも選択内容を確認できます。

en: We use different types of cookies for various reasons. The table below provides detailed information about the cookies we use, organized by category, including the name of each cookie, its purpose, duration, and the domain it belongs to. Some cookies are essential for the website to function properly, while others help us understand how visitors interact with our site, remember your preferences, or deliver relevant advertising.
ja: 当社はさまざまな理由で異なる種類のクッキーを使用しています。以下の表は、カテゴリ別に整理された当社が使用するクッキーの詳細情報を提供しており、各クッキーの名前、目的、期間、および所属ドメインを含みます。一部のクッキーはウェブサイトの正常な機能に不可欠であり、他のクッキーは訪問者がサイトとどのようにやり取りしているかを理解したり、お客様の設定を記憶したり、関連する広告を配信したりするのに役立ちます。

en: We'll visit the selected content to detect all cookies in use. Allowed %d pages per scan due to resource constraints.
ja: 選択したコンテンツを訪問して使用中のすべてのクッキーを検出します。リソース制約によりスキャンあたり最大 %d ページが許可されています。

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Weekly
ja: 毎週

en: Welcome to SureCookie
ja: SureCookieへようこそ

en: Welcome to SureCookie!
ja: SureCookieへようこそ！

en: What Are Cookies
ja: クッキーとは

en: What Changed in the Last Scan
ja: 前回のスキャンで変更された内容

en: What's New?
ja: 新機能は？

en: When blocking is on, %1$s is blocked until visitors accept “%2$s”, so a scan never sees these cookies. Declaring them here keeps your cookie policy complete.
ja: ブロックがオンの場合、%1$s は訪問者が「%2$s」を承諾するまでブロックされるため、スキャンでこれらのクッキーは検出されません。ここで宣言することでクッキーポリシーを完全に保てます。

en: When enabled, all plugin data including consent logs, settings, and scan results will be permanently deleted when you uninstall SureCookie. Leave disabled to preserve data for compliance records or future reinstallation.
ja: 有効にすると、同意ログ、設定、スキャン結果を含むすべてのプラグインデータがSureCookieのアンインストール時に完全に削除されます。データを保存してコンプライアンス記録や将来の再インストールに備える場合は無効のままにしてください。

en: When you first visit our website, you will be shown a cookie consent banner that allows you to accept or decline non-essential cookies. You can change your preferences at any time by clicking the cookie preferences option available on our website. Essential cookies cannot be disabled as they are necessary for the basic functioning of the website.
ja: 当社のウェブサイトを初めて訪問すると、非必須クッキーの受け入れまたは拒否を選択できるクッキー同意バナーが表示されます。ウェブサイト上のクッキー設定オプションをクリックすることで、いつでも設定を変更できます。必須クッキーはウェブサイトの基本的な機能に必要なため、無効にすることはできません。

en: Where should the banner appear?
ja: バナーはどこに表示しますか？

en: Where the script loads on the page. SureCookie only looks for it in this section.
ja: スクリプトがページのどこで読み込まれるか。SureCookieはこのセクションのみを確認します。

en: Whitelist your own scripts and common services so essential integrations keep working before consent.
ja: 自身のスクリプトや一般的なサービスをホワイトリストに登録し、同意前でも重要な統合が機能し続けるようにします。

en: Whitelisted
ja: ホワイトリスト登録済み

en: Whitelisted Resource Warning
ja: ホワイトリストリソース警告

en: WordPress Abilities API not available
ja: WordPress Abilities API が利用できません

en: WordPress Cron is Disabled
ja: WordPress Cronが無効です

en: WordPress cron is disabled
ja: WordPressのcronが無効です

en: WordPress emails often go missing or land in spam because web hosts aren't built for reliable delivery. SureMail fixes this by connecting to trusted SMTP services, so your emails reach inboxes, no more lost messages or frustrated customers.
ja: WordPressのメールは、ウェブホストが信頼性の高い配信に対応していないため、よく紛失したり迷惑メールに入ったりします。SureMailは信頼できるSMTPサービスに接続することでこれを解決し、メールが受信トレイに届くようにし、メッセージの紛失や顧客の不満をなくします。

en: WordPress updates API not available.
ja: WordPressの更新APIが利用できません。

en: Works even when hosting or firewall blocks external scans.
ja: ホスティングやファイアウォールが外部スキャンをブロックしていても動作します。

en: Write your custom CSS below. Use <strong>!important</strong> to override inline styles.<br />You can target banner elements using classes like <strong>.surecookie-banner</strong>, <strong>.surecookie-accept-btn</strong>, etc.
ja: 以下にカスタムCSSを記述してください。インラインスタイルを上書きするには <strong>!important</strong> を使用します。<br />バナー要素は <strong>.surecookie-banner</strong>、<strong>.surecookie-accept-btn</strong> などのクラスでターゲットにできます。

en: You can add links and basic formatting like bold/italic/link to the banner message.
ja: バナーメッセージにリンクや太字/斜体/リンクなどの基本的な書式を追加できます。

en: You can adjust the content and design settings.
ja: コンテンツとデザイン設定を調整できます。

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ja: このページにアクセスする十分な権限がありません。

en: You don't have access to do this.
ja: これを行う権限がありません。

en: You don't have access to this page.
ja: このページにアクセスする権限がありません。

en: You don't have permission to activate plugins.
ja: プラグインを有効化する権限がありません。

en: You don't have permission to deactivate plugins.
ja: プラグインを無効化する権限がありません。

en: You have %1$d of %2$d daily scans remaining
ja: 本日利用可能なスキャンは %1$d 件中 %2$d 件です

en: You have selected more than %d pages
ja: %d ページを超えて選択しています

en: You're all set! SureCookie is ready to protect your site.
ja: 準備完了です！SureCookie はあなたのサイトを保護する準備ができています。

en: You're all set. Let's go live 🚀
ja: 準備完了です。さあ、ライブ配信を始めましょう 🚀

en: You've used %1$d of %2$d daily scans. Your credits will refresh automatically tomorrow.
ja: 本日 %1$d 件中 %2$d 件のスキャンを使用しました。クレジットは明日自動的に更新されます。

en: You've used all available AI requests in your Free Plan. Upgrade to SureCookie premium to keep using AI features.
ja: 無料プランの利用可能なAIリクエストをすべて使い切りました。AI機能を使い続けるにはSureCookieプレミアムにアップグレードしてください。

en: You've used all your scan credits for today. Your credits will refresh automatically tomorrow.
ja: 本日のスキャンクレジットをすべて使い切りました。クレジットは明日自動的に更新されます。

en: Your CSS is saved and will persist after page refresh
ja: CSSは保存され、ページ更新後も維持されます

en: Your WordPress username (prefilled).
ja: あなたのWordPressユーザー名（入力済み）。

en: Your browser blocked the scan window
ja: ブラウザがスキャンウィンドウをブロックしました

en: Your consent logs will be displayed here once users interact with the banner
ja: ユーザーがバナーとやり取りすると、ここに同意ログが表示されます

en: Your cookie banner is currently disabled.
ja: クッキーバナーは現在無効になっています。

en: Your cookie banner is enabled.
ja: クッキーバナーは有効になっています。

en: Your existing banner settings apply to all visitors. No geographic targeting is active.
ja: 既存のバナー設定はすべての訪問者に適用されます。地理的ターゲティングは有効になっていません。

en: Your first scan can cover up to %d pages while we connect your site. Remove the extra pages to start - Your plan's full limits unlock automatically afterward.
ja: 最初のスキャンでは、サイト接続中に最大%dページをカバーできます。開始するには余分なページを削除してください。その後、プランの全制限が自動的に解除されます。

en: Your host blocked the scanner
ja: ホストがスキャナーをブロックしました

en: Your license has been successfully activated.
ja: ライセンスが正常に有効化されました。

en: Your plan supports scanning up to %d pages. Please remove extra pages to continue.
ja: プランでは最大 %d ページまでスキャン可能です。続行するには余分なページを削除してください。

en: Your scan limit will reset tomorrow.
ja: スキャン制限は明日リセットされます。

en: Your session expired. Please reconnect to continue.
ja: セッションの有効期限が切れました。続行するには再接続してください。

en: Your session expired. Please refresh the page and try again.
ja: セッションの有効期限が切れました。ページを更新して再度お試しください。

en: Your session expired. Please reload to reconnect.
ja: セッションの有効期限が切れました。再接続するにはリロードしてください。

en: Your settings have been successfully saved.
ja: 設定が正常に保存されました。

en: Your site's firewall or bot protection served our scanner a security challenge instead of your page, so the scan completed without results. This does not affect your visitors, only automated scanners. Allowlist the SureCookie scanner (or ask your host to) and run the scan again.
ja: サイトのファイアウォールやボット保護がスキャナーに対してセキュリティチャレンジを出したため、スキャンは結果なしで完了しました。これは訪問者には影響せず、自動スキャナーのみが対象です。SureCookieスキャナーをホワイトリストに追加するか（またはホストに依頼して）再度スキャンを実行してください。

en: contact our support team
ja: サポートチームにお問い合わせください

en: cookie
ja: クッキー

en: days
ja: 日

en: design your banner
ja: バナーをデザインする

en: e.g. /fbevents.js
ja: 例：/fbevents.js

en: e.g. Support chat
ja: 例：サポートチャット

en: e.g. connect.facebook.net
ja: 例：connect.facebook.net

en: e.g. fbq, fbq.push
ja: 例：fbq, fbq.push

en: e.g., .example.com
ja: 例：.example.com

en: e.g., 30
ja: 例：30

en: e.g., Performance Cookies
ja: 例：パフォーマンスクッキー

en: e.g., Your Company Name
ja: 例：あなたの会社名

en: e.g., my_custom_cookie
ja: 例：my_custom_cookie

en: go to Settings → Connectors → Add Connector, paste the endpoint URL, and use your WordPress username + Application Password.
ja: 設定 → コネクター → コネクターを追加 に移動し、エンドポイント URL を貼り付け、WordPress のユーザー名とアプリケーションパスワードを使用してください。

en: log
ja: ログ

en: new cookie
ja: 新しいクッキー

en: new tracker domain
ja: 新しいトラッカードメイン

en: of
ja: の

en: removed
ja: 削除済み

en: to remove the "Powered by SureCookie" text from the consent banner and preferences modal.
ja: 同意バナーおよび設定モーダルから「Powered by SureCookie」のテキストを削除するために。

en: to show a floating cookie preferences button on every page.
ja: すべてのページにフローティングクッキー設定ボタンを表示します。

en: · ~%s left
ja: · 約 %s 残り
