dev - en to ja translation catalogue (1737 entries)

en:  (Opens in new window)
ja:  (新しいウィンドウで開きます)

en:  or <a href="%s">Cancel</a> and go back to the settings.
ja: または<a href="%s">キャンセル</a>して、設定に戻ります。

en: "Related Posts" shows additional relevant links from your site under your posts. If the feature is enabled, links appear underneath your Sharing Buttons and WordPress.com Likes (if you’ve turned these on).
ja: 「関連記事」機能は、サイト内の関係があるリンクを投稿の下に追加して表示します。この機能が有効化されると、(有効化している場合) 共有ボタンと WordPress.com「いいね」ボタンの間にリンクが表示されます。

[ctx: "Site Icon" is the feature name.]
en: WordPress now has Site Icon built in!
ja: WordPress にサイトアイコン機能が含まれるようになりました。

[ctx: "wp jetpack module activate" is a command - do not translate]
en: %s is not active. You can activate it with "wp jetpack module activate %s"
ja: %s は有効化されていません。"wp jetpack module activate %s" のコマンドで有効化できます。

[ctx: "wp jetpack status full" is a command - do not translate]
en: View full status with 'wp jetpack status full'
ja: 完全なステータスを表示するには 'wp jetpack status full' と打ち込んでください

en: # of Tweets Shown:
ja: 表示するツイート数:

en: %1$d Food Menu Item | %1$d Food Menu Items
ja[0]: %1$d フードメニュー項目

en: %1$s %2$s Views
ja: %1$s %2$s ビュー

en: %1$s (%2$s) thinks you may be interested in the following post:
ja: %1$s (%2$s) さんが以下の投稿をおすすめしています。

[ctx: %1$s = "Click here" in an HTML link]
en: Sure thing. %1$s to add a new text box, textarea, radio, checkbox, or dropdown field.
ja: もちろんです。%1$sして新しいテキストエリア、ラジオボタン、チェックボックス、ドロップダウンフィールドを追加してください。

[ctx: %1$s = "Feedback" in an HTML link]
en: Yep, you can read your feedback at any time by clicking the "%1$s" link in the admin menu.
ja: 管理画面メニューの「%1$s」のリンクをクリックすればいつでもフィードバックを読むことができます。

[ctx: %1$s = blog name]
en: %1$s Sidebar
ja: %1$s サイドバー

[ctx: %1$s = deactivation URL, %2$s = "Deactivate {list of Jetpack module/feature names}]
en: If your site is not publicly accessible, consider <a href="%1$s" title="%2$s">deactivating this feature</a>. | If your site is not publicly accessible, consider <a href="%1$s" title="%2$s">deactivating these features</a>.
ja[0]: 公開サイトではない場合、<a href="%1$s" title="%2$s">機能を無効化してみてください</a>。

en: %1$s at %2$s
ja: %1$s %2$s

en: %1$s on %2$s
ja: %2$s に %1$s より

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: <strong>%l Deactivated!</strong> You can activate it again at any time using the activate link next to each module. | <strong>%l Deactivated!</strong> You can activate them again at any time using the activate links next to each module.
ja[0]: <strong>%l を無効化しました。</strong>各モジュールの隣にある有効化リンクを使って、いつでも再び有効化できます。

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: Deactivate %l
ja: %l を無効化

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: Like your site's RSS feeds, %l allows access to your posts and other content to third parties. | Like your site's RSS feeds, %l allow access to your posts and other content to third parties.
ja[0]: サイトの RSS フィードと同様、%l はサードパーティによる投稿その他のコンテンツへのアクセスを許可します。

en: %s (Required)
ja: %s (必須)

en: %s Error
ja: % エラー

en: %s ago
ja: %s前

en: %s could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>. Perhaps there is a conflict with another plugin you have installed?
ja: <strong>重大なエラー</strong>が発生したため「%s」を有効化できませんでした。他にインストールしているプラグインと干渉している可能性があります。

en: %s could not be disconnected.  Are you sure they're connected currently?
ja: %s の連携を解除できませんでした。現在すでに連携済みかどうか確認して下さい。

en: %s has already been whitelisted
ja: %s はすでにホワイトリストに追加されています

en: %s has been activated.
ja: %s を無効化しました。

en: %s has been deactivated.
ja: %s を無効化しました。

en: %s has been successfully disconnected.
ja: %s の連携を解除しました。

en: %s has been whitelisted.
ja: %s をホワイトリストに追加しました。

en: %s is a powerful markup language for writing complex mathematical equations, formulas, etc.
ja: %s は、複雑な方程式や数式を入力するのに適したパワフルなマークアップ言語です。

[ctx: %s is a username]
en: You have successfully set %s as Jetpack’s primary user.
ja: %s を Jetpack のメインユーザーに設定しました。

[ctx: %s is a website]
en: Please visit %s to configure your VaultPress subscription.
ja: VaultPress サブスクリプションを設定するには %s へ移動してください。

en: %s is not a valid command.
ja: %s は無効なコマンドです。

en: %s is not a valid module.
ja: %s は無効なモジュールです。

en: %s is required
ja: %s は必須項目です。

en: %s option reset
ja: %s 設定をリセットしました

en: %s requires a valid email address
ja: 「%s」欄には正しいメールアドレスが必要です。

en: %s wants to access your site&#8217;s data.  Log in to authorize that access.
ja: %s がサイトのデータにアクセスを試みています。ログインして認証してください。

en: %s was not activated.
ja: %s を有効化できませんでした。

en: %s was not deactivated.
ja: %s を無効化できませんでした。

en: %sConnect more admins%s
ja: %s追加で管理者を連携%s

en: &laquo; Previous
ja: &laquo; 前へ

en: &larr; Older Comments
ja: &larr; 古いコメント

en: &mdash; Select &mdash;
ja: &mdash; 選択 &mdash;

[ctx: 'get', 'delete', and 'update' are commands - do not translate.]
en: Above are your options. You may 'get', 'delete', and 'update' them.
ja: 上記が選択肢となります。'get'、'delete'、'update' いずれかのコマンドが使えます。

[ctx: 'list' and 'clear' are commands and should not be translated]
en: You can also 'list' or 'clear' the whitelist.
ja: ホワイトリストを表示するには 'list'、削除するには 'clear' が使えます。

[ctx: 'wp jetpack options' is a command - do not translate.]
en: Type 'wp jetpack options' for more info.
ja: 追加情報を取得するには 'wp jetpack options' と打ち込んでください。

en: (Shows %s posts on each load)
ja: (読み込みのたびに投稿を%s件表示)

en: (no title)
ja: (タイトルなし)

en: (primary)
ja: (メイン)

en: (required)
ja: (必須)

[ctx: 1: Twitter; 2: Facebook]
en: - Follow us on %1$s or %2$s
ja: - %1$s または %2$s でフォロー

[ctx: 1: User Name, 2: Service Name (Facebook, Twitter, ...)]
en: %1$s on %2$s
ja: %1$s (%2$s)

en: 3999 Mission Boulevard,
    San Diego CA 92109
ja: 〒100-0001
    東京都千代田区千代田1番1号

en: 404 error page
ja: 404 エラーページ

en: <a class="button-primary" href="%s">Activate Now</a>
ja: <a class="button-primary" href="%s">今すぐ有効化</a>

en: <a class="button-primary" href="%s">Activate Now</a> or <a href="%s" >return to previous page</a>.
ja: <a class="button-primary" href="%s">今すぐ有効化</a>するか、<a href="%s" >前のページヘ戻って</a>ください。

en: <a href="%1$s" target="_blank">View our support page</a>, <a href="%2$s" target="_blank">check the forums for answers</a>, or <a href="%3$s" target="_blank">contact us directly</a>
ja: <a href="%1$s" target="_blank">サポートページをご覧になる</a>か、<a href="%2$s" target="_blank">フォーラムを確認して答えを見つける</a>か、<a href="%3$s" target="_blank">直接お問い合わせください</a>

en: <a href="%s">Click here</a> to refresh this list.
ja: リストをリロードするには<a href="%s">ここをクリック</a>してください。

en: <a href="%s">Learn more</a> about these options.
ja: これらの設定について<a href="%s">さらに詳しく</a>読む。

en: <b>%</b> Replies
ja: <b>%</b>件のフィードバック

en: <b>1</b> Reply
ja: <b>1</b>件のフィードバック

en: <p><a href="%1$s" title="Opt in to WordPress.com Site Management" >Activate Site Management</a> to manage multiple sites from our centralized dashboard at wordpress.com/sites. <a href="%2$s" target="_blank">Learn more</a>.</p><a href="%1$s" class="jp-button">Activate Now</a>
ja: <p><a href="%1$s" title="WordPress.com サイト管理にオプトイン" >サイト管理機能を有効化</a> して、プラグインや複数のサイトを wordpress.com/sites にあるセントラルダッシュボードから一元管理しましょう。 <a href="%2$s" target="_blank">詳細を読む</a></p><a href="%1$s" class="jp-button">いますぐ有効化</a>

en: <span class="entry-date"><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time datetime="%3$s" pubdate>%4$s</time></a></span>
ja: <span class="entry-date"><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s" pubdate>%4$s</time></a></span>

en: <span class="entry-gallery">&laquo; <a href="%1$s" title="Back to %2$s" rel="gallery">Back to Gallery</a></span>
ja: <span class="entry-gallery">&laquo; <a href="%1$s" title="%2$s へ戻る" rel="gallery">ギャラリーへ戻る</a></span>

en: <span class="meta-nav">&laquo;</span> Older
ja: <span class="meta-nav">&laquo;</span> 過去の投稿

en: <span>%d</span> bloggers like this:
ja: <span>%d</span>人のブロガーが「いいね」をつけました。

en: <strong>%s Activated!</strong> You can change the setting of it here.
ja: <strong>%s を有効化しました。</strong>ここで設定を変更できます。

en: <strong>%s Activated!</strong> You can deactivate at any time by clicking the Deactivate link next to each module.
ja: <strong>%s を有効化しました。</strong>各モジュールの隣にある無効化リンクを使って、いつでも再び無効化できます。

en: <strong>%s</strong> is not an allowed embed site.
ja: <strong>%s</strong> はサイトへの埋め込みが許可されていません。

en: <strong>Jetpack is activated!</strong> Each site on your network must be connected individually by an admin on that site.
ja: <strong>Jetpack を有効化しました。</strong> ネットワーク上の各サイトでは、それぞれのサイトの管理者が連携設定を行う必要があります。

en: <strong>Module settings were saved.</strong>
ja: <strong>モジュール設定を保存しました。</strong>

en: <strong>The Display WordPress Posts Widget</strong> lets you display up to ten recent posts from another WordPress.com blog, or a self-hosted WordPress site with Jetpack enabled.
ja: <strong>WordPress 投稿を表示ウィジェット</strong>を使うと、外部の WordPress.com サイトまたは Jetpack を使っているインストール型サイトの投稿を最大10件表示できます。

en: <strong>The Facebook Like Box Widget</strong> shows your Facebook Like Box within a sidebar on your theme.
ja: <strong>Facebook Like ボックスウィジェット</strong>はテーマのサイドバーに Facebook Like ボックスを表示します。

en: <strong>The Gallery Widget</strong> provides you with a simple way to display a photo gallery or slideshow in your blog’s sidebar. Requires the Tiled Gallery module.
ja: <strong>ギャラリーウィジェット</strong>を使うと、簡単にフォトギャラリーやスライドショーをブログのサイドバーに追加できます。タイルギャラリーモジュールが有効化されている必要があります。

en: <strong>The Gravatar Widget</strong> allows you to pull in your Gravatar image along with some of your Gravatar profile data.
ja: <strong>Gravatar ウィジェット</strong>を使うと、Gravatar のプロフィール情報とアバターを取得できます。

en: <strong>The Image Widget</strong> lets you easily add images to a sidebar on your theme.
ja: <strong>画像ウィジェット</strong>を使うとテーマのサイドバーへ画像を簡単に追加できます。

en: <strong>The Social Media Icons Widget</strong> lets you add icons for the most popular social networks to your sidebar or other widget area.
ja: <strong>ソーシャルメディアアイコンウィジェット</strong>は、人気の SNS アイコンをサイドバーなどのウィジェットエリアに追加できるようにします。

en: <strong>The Twitter Widget</strong> shows your latest tweets within a sidebar on your theme.
ja: <strong>Twitter ウィジェット</strong>はテーマのサイドバーにあなたの最新ツイートを表示します。

en: <strong>The Upcoming Events Widget</strong> allows you to use an iCalendar link to display a list of events on your site.
ja: <strong>今後のイベントウィジェット</strong>を使えば、iCalendar のリンクを元にイベント一覧をサイト上に表示できます。

en: <strong>You failed to correctly answer the math problem.</strong>  This is used to combat spam when the Protect API is unavailable.  Please use your browser's back button to return to the login form, press the "refresh" button to generate a new math problem, and try to log in again.
ja: <strong>計算問題の回答が間違っています。</strong>この機能はプロテクト API が利用できない際にスパムを防ぐために使われています。ブラウザーの戻るボタンを使ってログインフォームに戻り、ページを再読み込みして新しく生成された計算を解いてからもう一度ログインしてみてください。

en: <strong>You have unlinked your account (%s) from WordPress.com.</strong>
ja: <strong>アカウント (%s) と WordPress.com の連携を解除しました。</strong>

en: <strong>You&#8217;re fueled up and ready to go, Jetpack is now active.</strong>
ja: <strong>Jetpack が有効化されました。</strong>

en: <strong>You&#8217;re fueled up and ready to go.</strong>
ja: <strong>準備ができました !</strong>

en: <strong>Your Jetpack has a glitch.</strong>  Something went wrong that&#8217;s never supposed to happen.  Guess you&#8217;re just lucky: %s
ja: <strong>Jetpack に問題が発生しました。</strong>予期しない問題が発生しました。ちょっと運が悪かったようです。%s

en: <strong>Your Jetpack has a glitch.</strong> Connecting this site with WordPress.com is not possible. This usually means your site is not publicly accessible (localhost).
ja: <strong>Jetpack に問題が発生しました。</strong>WordPress.com と連携できません。サイトが非公開状態 (localhost) になっていませんか ?

en: <strong>Your Jetpack is already connected.</strong>
ja: <strong>Jetpack はすでに正常に連携されています。</strong>

en: A contact form is a great way to offer your readers the ability to get in touch, without giving out your personal email address.
ja: コンタクトフォームを使えば、個人メールアドレスを知られることなく読者からのコメントを受け取る事ができます。

en: A few catchy words to motivate your readers to comment
ja: 読者にコメントを促すメッセージ

en: A known issue.
ja: 既知の問題。

en: A problem with your XMLRPC file.
ja: XMLRPC ファイルの問題。

en: A simple widget that displays social media icons.
ja: ソーシャルメディアアイコンを表示するシンプルなウィジェット。

en: A simpler UI for creating and editing menus.
ja: メニュー作成・編集の、よりシンプルな UI。

en: A theme conflict.
ja: テーマとの干渉。

en: Action cancelled. Have a question?
ja: 操作がキャンセルされました。不明な点がありますか ?

en: Activate
ja: 有効化

en: Activate Akismet
ja: Akismet を有効化

en: Activate Photon
ja: Photon を有効化

en: Activate Protect
ja: プロテクトを有効化

en: Activate Site Management and JSON API
ja: サイト管理機能と JSON API を有効化してください

en: Activate features
ja: 機能を有効化

en: Activate free WordPress.com features
ja: 無料の WordPress.com 機能を有効化

en: Activate now
ja: いますぐ有効化

en: Activated
ja: 有効化済み

en: Active
ja: 有効

en: Add
ja: 追加

en: Add Contact Form
ja: お問合せフォームを追加

en: Add Many Items
ja: 複数項目を追加

en: Add Menu Item
ja: メニュー項目を追加

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New Comic
ja: コミックを新規追加

en: Add New Menu Item Label
ja: メニュー項目ラベルを追加

en: Add New Menu Section
ja: メニューセクションを追加

en: Add New Project
ja: 新規プロジェクトを追加

en: Add New Project Tag
ja: 新規プロジェクトタグを追加

en: Add New Project Type
ja: 新規プロジェクトタイプを追加

en: Add New Testimonial
ja: 新規推薦文を追加

en: Add One Item
ja: 項目を追加

en: Add Site Icon
ja: サイトアイコンを追加

en: Add These New Menu Items
ja: 新しいメニュー項目を追加

en: Add a Site Icon
ja: サイトアイコンを追加

en: Add a new field
ja: 新規フィールドを追加

en: Add a new post or page to any of your sites from a single interface.
ja: 単独の画面から、選択したサイトに投稿やページを追加できます。

en: Add a new service
ja: 新サービスを追加

en: Add an email signup form to allow people to subscribe to your blog.
ja: このブログをメール購読できるよう登録フォームを追加する

en: Add another option
ja: 他のオプションを追加

en: Add logo
ja: ロゴを追加

en: Add or remove Labels
ja: ラベルを追加・削除

en: Add or remove tags
ja: タグの追加もしくは削除

en: Add sharing buttons to your blog and allow your visitors to share posts with their friends.
ja: 共有ボタンをブログに追加し、読者が友だちと投稿を共有できるようにしましょう。

en: Add this form to my post
ja: このフォームを投稿に追加

en: Add to section:
ja: セクションに追加:

en: Add-on
ja: 追加

en: Add-on CSS <b>(Recommended)</b>
ja: CSS を追加 <b>(推奨)</b>

en: Additional data:
ja: 追加データ:

en: Additionally you can define your own custom services.
ja: また、カスタムサービスを定義することも可能です。

en: Address:
ja: 住所:

en: Adjust your Comments form with a clever greeting and color-scheme.
ja: コメントフォームのメッセージと配色設定ができます。

en: Admin bar
ja: 管理バー

en: Advanced.  If this option is checked, you must include these files in your theme manually for the sharing links to work.
ja: 高度な設定です。このオプションがチェックされている場合、共有リンクを動作させるためにはテーマに手動でこれらのファイルを追加する必要があります。

en: After the Deadline provides a number of <a href="%s">customization options</a>, which you can edit in your profile.
ja: After the Deadline には、プロフィールページで変更できる<a href="%s">カスタマイズ設定</a>が色々と用意されています。

en: Akismet can help to keep your blog safe from spam!
ja: Akismet はブログへのスパムを防ぐお手伝いをします。

en: Album
ja: アルバム

en: All
ja: すべて

en: All Comics
ja: すべてのコミック

en: All Done
ja: すべて完了

en: All Menu Item Labels
ja: すべてのメニュー項目ラベル

en: All Menu Sections
ja: すべてのメニューセクション

en: All Project Tags
ja: すべてのプロジェクトタグ

en: All Project Types
ja: すべてのプロジェクトタイプ

en: All Projects
ja: すべてのプロジェクト

en: All Testimonials
ja: すべての推薦文

en: All author pages
ja: すべての投稿者ページ

en: All category pages
ja: すべてのカテゴリーページ

en: All date archives
ja: すべての日付アーカイブ

en: All modules activated!
ja: すべてのモジュールを有効化しました。

en: All modules deactivated!
ja: すべてのモジュールを無効化しました。

en: All posts
ja: すべての投稿

en: All tag pages
ja: すべてのタグページ

en: All taxonomy pages
ja: すべてのタクソノミーページ

en: Allow individual site administrators to manage their own connections (connect and disconnect) to <a href="//wordpress.com">WordPress.com</a>
ja: サイト管理者が各自で <a href="//wordpress.com">WordPress.com</a> との連携接続・解除をできるようにします

en: Allow users to access and edit my videos
ja: 他のユーザーによる動画へのアクセス・編集を許可する

en: Allow users to access my videos
ja: 他のユーザーによる動画へのアクセスを許可する

en: Allow users to access, edit, and delete my videos
ja: 他のユーザーによる動画へのアクセス・編集・削除を許可する

en: Allow users to upload videos
ja: ユーザーからの動画アップロードを許可する

en: Alphabetical
ja: アルファベット順

en: Alternate text:
ja: 代替テキスト:

en: An API key is needed for Protect.
ja: プロテクト機能には API キーが必要です。

en: An active access token must be used to retrieve post counts.
ja: 投稿数を取得するには有効なアクセストークンが必要です。

en: An administrator for this blog must set up the Jetpack connection.
ja: ブログの管理者が Jetpack 連携を設定する必要があります。

en: An error occurred creating your new sharing service - please check you gave valid details.
ja: 新規共有サービスにエラーが発生しました。正しい情報を入力したかどうか確認してください。

en: An error occurred. Please try again later.
ja: エラーが発生しました。後ほどもう一度お試しください。

en: An incompatible plugin.
ja: 非互換プラグイン。

en: An invalid request was made. This normally means that something intercepted or corrupted the request from your server to the Jetpack Server. Try again and see if it works this time.
ja: 不正なリクエストが送信されました。通常これは、お使いのサーバーから Jetpack サーバーへの通信が何らかの理由により遮断されたか、データが破損してしまったことを意味しています。もう一度お試しください。

en: An unknown error has occurred. Please try again later.
ja: 不明なエラーが発生しました。後ほどもう一度お試しください。

en: An unknown error occurred during installation
ja: インストール中に不明なエラーが発生しました

en: Answer a short survey to let us know how we&#8217;re doing and what to add in the future.
ja: 短いアンケートに答えて今後の開発にご協力ください。

en: Aperture
ja: 絞り

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
ja: リクエストされたアーカイブには何も見つかりませんでした。検索すれば関連投稿が見つかるかもしれません。

en: Archive page
ja: アーカイブページ

en: Are <strong> %2$s </strong> and <strong> %1$s </strong> two completely separate websites? If so we should create a new connection, which will reset your followers and linked services. <a href="%$3s"><em>What does this mean?</em></a>
ja: <strong> %2$s </strong> と <strong> %1$s </strong> は、2つの完全に独立したサイトでしょうか ?そうであれば、新しい連携を作成し、フォロワーや関連付けられているサービスをリセットします。<a href="%$3s"><em>これは何を意味しますか ?</em></a>

en: Are you sure you want to exit the form editor without saving?  Any changes you have made will be lost.
ja: 保存せずにフォームエディタから移動しますか ? これまでに加えた変更がすべて失われます。

en: Are you sure you want to stop Publicizing posts to this connection?
ja: 本当にこの連携のパブリサイズ共有を停止しますか ?

en: Are you sure? Modifying this option may disrupt your Jetpack connection.  Type "yes" to continue.
ja: 本当によろしいですか ? このオプションを変更すると、Jetpack 連携が妨害される場合があります。続けるには “yes” と入力してください。

en: Are you sure? This cannot be undone. Type "yes" to continue:
ja: 本当によろしいですか。この操作は元に戻すことはできません。続行するには “yes” と記入してください。

en: Artist
ja: アーティスト

en: As a mobile icon
ja: モバイルアイコンとして

[ctx: As in Premium. Premium module description]
en: Paid
ja: 有料

en: As your favicon
ja: favicon として

en: At this time, your theme, %s, doesn't support Infinite Scroll. Unlike other Jetpack modules, Infinite Scroll needs information from your theme to function properly.
ja: 現在お使いのテーマ「%s」は無限スクロールに対応していません。他の Jetpack モジュールとは異なり、この機能が適切に作動するにはテーマからの情報が必要です。

en: Attachment Page
ja: 添付ファイルのページ

en: Automatic Updates
ja: 自動更新

en: Automatically proofread content when:
ja: 以下の場合にコンテンツを自動校正する。

en: Autosave encountered an unexpected error
ja: 自動保存の際に予期しないエラーが発生しました。

en: Available Modules:
ja: 利用可能なモジュール:

en: Available Services
ja: 利用可能なサービス

en: Available shortcodes are: %l.
ja: 利用出来るショートコード: %l

en: Back to General Settings
ja: 一般設定に戻る

en: Back to Top &uarr;
ja: トップへ戻る &uarr;

en: Background color
ja: 背景色

en: Be sure to click "Update Profile" at the bottom of the screen to save your changes.
ja: 変更を保存するには、この画面下の "プロフィールを更新" ボタンを必ずクリックしてください。

en: Before you completely disconnect Jetpack is there anything we can do to help?
ja: Jetpack との連携を完全に解除する前に、私たちが何かお助けできることはありませんか ?

en: Before you hit Publish, please refresh the following connection(s) to make sure we can Publicize your post:
ja: 「公開」ボタンをクリックする前に以下の連携を再確認し、投稿が正しくパブリサイズ共有されるようにしましょう。

en: Bias Language
ja: バイアス言語

en: Black
ja: 黒

en: Blog Archives
ja: ブログアーカイブ

en: Blog Subscriptions
ja: ブログ購読

en: Blog URL:
ja: ブログ URL:

en: Blog follow email text
ja: ブログがフォローされた際の送信メール

en: Blue
ja: 青

en: Border Color (hex):
ja: 枠線の色 (hex 値):

en: Bring the power of the WordPress.com cloud to your self-hosted WordPress. Jetpack enables you to connect your blog to a WordPress.com account to use the powerful features normally only available to WordPress.com users.
ja: WordPress.com クラウドサービスのパワーをインストール型 WordPress にも取り入れましょう。Jetpack を使えば、ブログを WordPress.com アカウントと連携させ、便利な機能を利用できます。

en: Browse Your VideoPress Library
ja: VideoPress ライブラリから選択

en: Browser Chrome
ja: Chrome ブラウザー

en: Bulk site management from one dashboard.
ja: 1つのダッシュボードからサイトを一括管理。

en: Button style
ja: ボタンのスタイル

en: By adding a contact form, your readers will be able to submit feedback to you. All feedback is automatically scanned for spam, and the legitimate feedback will be emailed to you.
ja: コンタクトフォームを追加することで読者からのフィードバックを受け付けられるようになります。フィードバックは自動的にスパムチェックされ、非スパムと判断されたフィードバックはメールで送信されます。

en: By checking the box above, each new set of posts loaded via Infinite Scroll will be recorded as a page view in Google Analytics.
ja: 上のボックスをチェックすると、無限スクロールで読み込まれたページも Google アナリティクスで1ページビューとしてカウントされます。

en: CSS Revisions
ja: CSS 変更履歴

en: CSS Stylesheet Editor
ja: CSS スタイルシートエディター

en: Camera
ja: カメラ

en: Can I add more fields?
ja: もっとフィールドを追加できますか ?

en: Can I send a notification to more than one person?
ja: 通知を複数の人に送信できますか ?

en: Can I view my feedback within WordPress?
ja: フィードバックを WordPress 内から読めますか ?

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel reply
ja: コメントをキャンセル

en: Cannot deal with cookie redirects, as headers are already sent.
ja: ヘッダーがすでに送信されているため、Cookie 転送を処理できません。

en: Cannot use global flag on non-multisites
ja: マルチサイト以外にはグローバルフラグを使えません

en: Caption:
ja: キャプション:

en: Carousel
ja: カルーセル

en: Category
ja: カテゴリー

en: Center
ja: 中央

en: Centralized Posting
ja: 1か所からの投稿

en: Change logo
ja: ロゴを変更

en: Change whether your visitors can subscribe to your posts or comments or both.
ja: 読者による投稿・コメントの購読を可能にするかどうかを設定します。

en: Chart stats by
ja: 統計情報表:

en: Cheatin&#8217; uh?
ja: 間違えましたか ?

en: Check for Spam
ja: スパムのチェック

en: Check out other recommended features below, or go to the <a href="%s">settings</a> page to customize your Jetpack experience.
ja: 以下のおすすめ機能をチェックするか、 <a href="%s">設定</a>画面で Jetpack をカスタマイズしてください。

en: Checkbox
ja: チェックボックス

[ctx: Checkbox on Widget Visibility if choosen page has children.]
en: Include children
ja: 子ページも含める

en: Choose Images
ja: 画像を選択

en: Choose from the most used Labels
ja: 人気のラベルから選択

en: Choose from the most used tags
ja: よく使われているタグから選択

en: Choose logo
ja: ロゴを選択

en: Circles
ja: 丸型

en: Cleared all whitelisted IPs
ja: ホワイトリスト IP を全て削除しました

en: Clich&eacute;s
ja: 決まり文句/死語

en: Click here
ja: ここをクリック

en: Click to Press This!
ja: クリックして Press This から投稿

en: Click to autoplay the presentation!
ja: プレゼンテーションを自動再生するにはクリックしてください。

en: Click to email this to a friend
ja: クリックして友達へメールで送信

en: Click to print
ja: クリックして印刷

en: Click to share on %s
ja: クリックして %s で共有

en: Click to share on Google+
ja: クリックして Google+ で共有

en: Click to share on LinkedIn
ja: クリックして LinkedIn で共有

en: Click to share on Pinterest
ja: クリックして Pinterest で共有

en: Click to share on Pocket
ja: クリックして Pocket でシェア

en: Click to share on Reddit
ja: クリックして Reddit で共有

en: Click to share on Tumblr
ja: クリックして Tumblr で共有

en: Click to share on Twitter
ja: クリックして Twitter で共有

en: Click to view slideshow.
ja: クリックしてスライドショーを表示

en: Close
ja: 閉じる

en: Close modal window
ja: モーダルウィンドウを閉じる

en: Color Scheme
ja: 配色

en: Comic
ja: コミック

en: Comic draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview comic</a>
ja: コミックの下書きを保存しました。<a target="_blank" href="%s">コミックをプレビュー</a>

en: Comic published. <a href="%s">View comic</a>
ja: コミックを公開しました。<a href="%s">コミックを表示</a>

en: Comic restored to revision from %s
ja: リビジョン %s からコミックを復元しました

en: Comic saved.
ja: コミックを保存しました。

en: Comic scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview comic</a>
ja: <strong>%1$s</strong> にコミック公開を予約しました。<a target="_blank" href="%2$s">コミックをプレビュー</a>

en: Comic submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview comic</a>
ja: コミックを送信しました。<a target="_blank" href="%s">コミックをプレビュー</a>

en: Comic updated.
ja: コミックを更新しました。

en: Comic updated. <a href="%s">View comic</a>
ja: コミックを更新しました。<a href="%s">コミックを表示</a>

en: Comics
ja: コミック

en: Comment
ja: コメント

en: Comment Likes are
ja: コメント「いいね」ボタン

en: Comment cache problem?
ja: コメントキャッシュの問題が発生している場合

en: Comment follow email text
ja: コメントフォロワー用メール文

en: Comment navigation
ja: コメントナビゲーション

en: Commenting as %s
ja: %s としてコメント中

en: Comments
ja: コメント

en: Comments Screenshot
ja: コメントのスクリーンショット

en: Comments enables your visitors to use their WordPress.com, Twitter, or Facebook accounts when commenting on your site.
ja: コメント機能を使うと、読者が WordPress.com、Twitter、または Facebook アカウントでログインしてサイト上でコメントを残せるようになります。

en: Comments on this post are closed.
ja: この投稿へのコメントは受け付けていません。

en: Complex Phrases
ja: 難解な言い回し

en: Config
ja: 設定

en: Configure
ja: 設定

en: Configure %s
ja: %s設定

en: Confirm Disconnect
ja: 連携の解除を確認

en: Connect
ja: 連携

en: Connect Jetpack
ja: Jetpack と連携

en: Connect and share your posts on %s
ja: %s と連携して投稿を共有

en: Connect now to enable features like Stats, Likes, and Social Sharing.
ja: アカウント連携を行い統計情報や「いいね」、ソーシャル共有などの機能を有効化しましょう。

en: Connect to
ja: 連携:

en: Connect to WordPress.com
ja: WordPress.com と連携

en: Connect your account
ja: アカウントを連携

en: Connect your blog to popular social networking sites and automatically share new posts with your friends.
ja: このブログをソーシャルネットワークサイトと連携し、新しい投稿を自動的に友達と共有しましょう。

en: Connected
ja: 連携済み

en: Connected WordPress.com Blog
ja: 連携済みの WordPress.com ブログ

en: Connected as:
ja: 連携アカウント:

en: Connecting Jetpack will show you <strong>stats</strong> about your traffic, <strong>protect</strong> you from brute force attacks, <strong>speed up</strong> your images and photos, and enable other <strong>traffic and security</strong> features.
ja: Jetpack に接続すると、トラフィックについての<strong>統計情報</strong>を表示したり、ブルートフォース攻撃からサイトを<strong>保護</strong>したり、画像や写真の読み込みを<strong>スピードアップ</strong>したり、その他の<strong>トラフィックやセキュリティ</strong>関連の機能を有効化できます。

en: Connecting with Single Sign On enables you to log in via your WordPress.com account.
ja: シングルサインオンで接続すると、WordPress.com アカウントでログインできるようになります。

en: Contact Form
ja: コンタクトフォーム

en: Contact Form URL:
ja: お問い合せフォーム URL:

en: Contact Info
ja: 連絡先情報

en: Contact the Jetpack Happiness Squad.
ja: Jetpack サポートチームに連絡

en: Continue &rarr;
ja: 次へ進む &rarr;

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 続きを読む <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Control which pages your widgets appear on with Widget Visibility.
ja: ウィジェット表示管理機能を使って、ページごとに表示されるウィジェットをコントロールしましょう。

en: Convert to Comic
ja: コミックに変換

en: Convert to Post
ja: 投稿に変換

en: Could not obtain a VideoPress upload token. Please try again later.
ja: VideoPress アップロードトークンを取得できませんでした。後でもう一度お試しください。

en: Count the page views of registered users who are logged in.
ja: ログイン中の登録ユーザーのページビューをカウントする。

en: Create Share Button
ja: 共有ボタンを作成

en: Create a new menu for your site, or edit existing menus from <a href="%s">wordpress.com/menus</a>.
ja: <a href="%s">wordpress.com/menus</a> からサイト用の新しいメニューを作成するか、既存のメニューを編集します。

en: Create additional admins to change primary user.
ja: メインユーザーを変更するには管理者を追加してください。

en: Create elegant magazine-style mosaic layouts for your photos without having to use an external graphic editor.
ja: 外部グラフィックエディタを使わずに写真をマガジン風のモザイクレイアウトで表示できます。

en: Crop Image
ja: 画像切り抜き

en: Currently Reading
ja: 現在読んでいる本

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom CSS
ja: カスタム CSS

en: Custom CSS Stylesheet
ja: カスタム CSS スタイルシート

en: Custom Content Type
ja: カスタム投稿タイプ

en: Custom Email Address
ja: カスタムメールアドレス

en: Custom Message:
ja: カスタムメッセージ:

en: Custom field deleted.
ja: カスタムフィールドを削除しました。

en: Custom field updated.
ja: カスタムフィールドを更新しました。

en: Customer Name
ja: 顧客名

en: Customer Testimonials
ja: お客様の推薦文

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Customize Testimonials Archive
ja: 推薦文アーカイブをカスタマイズ

en: DOWN
ja: 下

en: Daily Archives: %s
ja: 日別アーカイブ: %s

en: Daily archives
ja: 日別アーカイブ

en: Dark
ja: ダークカラー

en: Date
ja: 日付

en: Deactivate
ja: 停止

en: Deactivate Jetpack
ja: Jetpack を無効化

en: Debug
ja: デバッグ

en: Debug Info
ja: デバッグ情報

en: Debug Jetpack for more information.
ja: 詳しくは Jetpack のでバッグ機能をご利用ください。

en: Default
ja: デフォルト

[ctx: Default label for new HTML form field in contact form builder]
en: New Field
ja: 新規フィールド

[ctx: Default label for the first option to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: First option
ja: 最初のオプション

en: Default quality
ja: デフォルト画質

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Permanently
ja: 完全に削除する

en: Delete this item permanently
ja: この項目を完全に削除する

en: Deleted option: %s
ja: 削除したオプション: %s

en: Deliver super-fast images to your visitors that are automatically optimized for any device.
ja: 自動的にどんなデバイスに対しても最適化された画像を超高速で訪問者に提供します。

en: Description
ja: 説明

en: Developers can use WordPress.com's <a href='http://developer.wordpress.com/docs/oauth2/'>OAuth2</a> authentication system and <a href='http://developer.wordpress.com/docs/api/'>WordPress.com REST API</a> to manage and access your site's content.
ja: 開発者は WordPress.com の <a href='http://developer.wordpress.com/docs/oauth2/'>OAuth2</a> 認証システムおよび <a href='http://developer.wordpress.com/docs/api/'>WordPress.com REST API</a> を使ってサイトのコンテンツへのアクセス・管理ができます。

en: Diacritical Marks
ja: 発音区別符

en: Difficulty
ja: 難易度

en: Disable CSS and JS
ja: CSS と JavaScript を無効化

en: Disable Post By Email
ja: メール投稿を無効化

en: Disconnect
ja: 連携を解除

en: Disconnect Jetpack
ja: Jetpack 連携を解除

en: Disconnect site from WordPress.com
ja: WordPress.com とサイトの連携を解除

en: Disconnecting Jetpack
ja: Jetpack 連携を解除中

en: Dismiss this notice and deactivate Jetpack.
ja: Jetpack を無効化し、通知を非表示にする。

en: Dismiss this notice for now.
ja: この通知を非表示にする。

en: Dismiss this notice.
ja: 通知を非表示にする。

en: Display Header Text
ja: ヘッダーテキストを表示する

en: Display WordPress Posts
ja: WordPress 投稿を表示

en: Display a Facebook Like Box to connect visitors to your Facebook Page
ja: Facebook ページに読者を誘導する Facebook Like ボックスを表示

en: Display a mini version of your Gravatar Profile
ja: Gravatar ミニプロフィールを表示

en: Display a photo gallery or slideshow
ja: フォトギャラリーまたはスライドショーを表示

en: Display all your gallery pictures in a cool mosaic.
ja: すべてのギャラリー画像をモザイク形式で表示する。

en: Display an image in your sidebar
ja: サイドバーに画像を表示

en: Display an official Twitter Embedded Timeline widget.
ja: Twitter 公式の埋め込みタイムラインウィジェットを表示します。

en: Display as:
ja: 表示形式:

en: Display featured images
ja: おすすめ画像を表示します

en: Display higher quality video by default.
ja: 高品質の動画をデフォルトで表示する。

en: Display images in full-size carousel slideshow.
ja: 画像をフルサイズのカルーセルスライドショーで表示する。

en: Display share menu and allow viewers to embed or download this video
ja: 共有メニューを表示し、視聴者による動画の埋め込みとダウンロードを許可する

en: Display tag content in all listings.
ja: すべてのリストでタグコンテンツを表示します。

en: Display upcoming events from an iCalendar feed.
ja: iCalendar フィードから取得した今後のイベントを表示

en: Display your books from Goodreads
ja: Goodreads の本を表示

en: Display your location, hours, and contact information.
ja: 位置情報、営業時間、連絡先を表示

en: Displayed below your posts will be how many people have liked your posts and the Gravatars of those who have liked them.
ja: 投稿の下に「いいね」を押した人の数と、その人の Gravatar 画像が表示されます。

en: Displays a list of recent posts from another WordPress.com or Jetpack-enabled blog.
ja: WordPress.com または Jetpack プラグインを有効化した外部ブログの最近の投稿一覧を表示

en: Do I need to fill this out?
ja: このフィールドへの記入は必須ですか ?

en: Do not allow other users to access my VideoPress library
ja: 他のユーザーによる自分の VideoPress ライブラリへのアクセスを許可しない

en: Do you still have the %s plugin installed?
ja: %s プラグインをまだインストールしていますか ?

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is a subdomain of WordPress.com.
ja: ドメイン `%1$s` は WordPress.com のサブドメインのため、is_usable_domain チェックに通りませんでした。

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is empty.
ja: ドメイン `%1$s` は空のため、is_usable_domain チェックに通りませんでした。

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is in the forbidden array.
ja: ドメイン `%1$s` は禁止された配列を使っているため、is_usable_domain チェックに通りませんでした。

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it uses an invalid top level domain.
ja: ドメイン `%1$s` は無効な TLD のため、is_usable_domain チェックに通りませんでした。

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as its IP `%2$s` is either invalid, or in a reserved or private range.
ja: ドメイン `%1$s`は is_usable_domain チェックに通りませんでした。IP `%2$s` が無効か、プライベートレンジとして予約済みです。

en: Don&#8217;t cross the streams!  You need to stay logged in to your WordPress blog while you authorize Jetpack.
ja: Jetpack の認証中は、WordPress.com にログインしている必要があります。ご注意ください。

en: Don&#8217;t send this to subscribers
ja: 購読者に送信しない

en: Don't show the Reblog button on posts
ja: 投稿にリブログボタンを表示しない

en: Double Negatives
ja: 二重否定

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download: <a href="%s">%s</a><br />
ja: ダウンロード: <a href="%s">%s</a><br />

en: Drag and drop available services here.
ja: 利用可能なサービスをここにドラッグ & ドロップしてください。

en: Drag and drop sharing services into the enabled section to have them show up on your site, and drag them into the hidden section to have them hidden behind a button.
ja: 有効化セクションに共有サービスをドラッグ & ドロップし、サイトに表示させます。非表示セクションにドラッグすると、「共有」ボタンをクリックした際にのみ表示されます。

en: Drag and drop the services you'd like to enable into the box below.
ja: 有効化したいサービスを下のボックスにドラッグ＆ドロップしてください。

en: Drag up or down
    to re-arrange
ja: 上下にドラッグして
    配置を移動

en: Drop down
ja: ドロップダウン

en: Drop images to upload
ja: アップロードする画像をドロップ

en: E-mail
ja: メールアドレス

en: Each contact form can easily be customized to fit your needs. When a user submits your contact form, the feedback will be filtered through <a href="http://akismet.com/">Akismet</a> (if it is active on your site) to make sure it’s not spam. Any legitimate feedback will then be emailed to you, and added to your feedback management area.
ja: コンタクトフォームはそれぞれ、必要に応じてカスタマイズできます。ユーザーがフォームを送信すると、フィードバックがスパムでないことを確認するため <a href="http://akismet.com/">Akismet</a> のフィルターが適用されます (有効化されている場合) 。チェックを通過した内容はメールで送られ、さらにフィードバック管理エリアにも保存されます。

en: Each module has an Activate or Deactivate link so you can toggle one individually.
ja: 各モジュールには「有効化」「無効化」リンクがあり、個別に切り替えることができます。

en: Each of these widgets has a number of customization options.
ja: 各ウィジェットにはさまざまなカスタマイズ設定が含まれています。

en: Easily allow any visitor to subscribe to all of your posts via email through a widget in your blog&#8217;s sidebar.  Every time you publish a post, WordPress.com will send a notification to all your subscribers.
ja: 読者が投稿のメール通知を受け取れるようにするウィジェットをブログのサイドバーに簡単に設置できます。新しい投稿が公開されると、WordPress.com から購読者にメールが送信されます。

en: Easily feature all posts with the <a href="%1$s">"featured" tag</a> or a tag of your choice. Your theme supports up to %2$s posts in its featured content area.
ja: <a href=”%1$s”>"featured" タグ</a>または自分で選択したタグのついているすべての投稿を簡単に「おすすめ」表示できます。現在お使いのテーマでは、おすすめコンテンツエリアに最大%2$s件の投稿が表示されるようになっています。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit CSS
ja: CSS 編集

en: Edit Comic
ja: コミックを編集

en: Edit Details
ja: 詳細を編集

en: Edit Menu Item
ja: メニュー項目を編集

en: Edit Menu Item Label
ja: メニュー項目ラベルを編集

en: Edit Menu Section
ja: メニューセクションを編集

en: Edit Project
ja: プロジェクトを編集

en: Edit Project Tag
ja: プロジェクトタグを編集

en: Edit Project Type
ja: プロジェクトタイプを編集

en: Edit Selection...
ja: 選択部分を編集する…

en: Edit Testimonial
ja: 推薦文を編集

en: Edit Your Profile
ja: プロフィールの編集

en: Edit this new field
ja: この新規フィールドを編集

en: Email
ja: メールアドレス

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Email Address:
ja: メールアドレス

en: Email check failed, please try again
ja: メール送信チェックに失敗しました。もう一度お試しください。

en: Email me whenever
ja: メール通知を送信:

en: Email notifications
ja: メール通知

en: Email settings
ja: メール設定

en: Emails will be sent to %s (<a href="%s">Edit</a>)
ja: メールは %s へ送信されます (<a href="%s">編集</a>)

en: Empty Spam
ja: スパムをすべて削除

en: Enable Portfolio Projects for this site.
ja: このサイトでポートフォリオプロジェクトを有効化する。

en: Enable Post By Email
ja: メール投稿を有効化

en: Enable Testimonials for this site.
ja: このサイトで推薦文を有効化する。

en: Enable carousel
ja: カルーセルを有効化

en: Enable excerpts on front page and on archive pages
ja: フロントページとアーカイブページで抜粋を有効化する

en: Enable proofreading for the following grammar and style rules when writing posts and pages:
ja: 投稿や固定ページを書く際、以下の文法や文章スタイルのルールに対する校正を行う。

en: Enabled Services
ja: 有効化済みのサービス

en: Enabling Manage allows you to update your self-hosted WordPress sites along with any WordPress.com sites you have, all in one simple dashboard.
ja: 集中管理機能を有効化すると、WordPress.coｍ のサイトも含むシンプルなダッシュボード一箇所でインストール型 WordPress サイトも更新できるようになります。

en: English Options
ja: 英語設定

en: Enhanced site stats and insights.
ja: 強化されたサイト統計情報・まとめ。

en: Enjoying Jetpack? Got Feedback?
ja: Jetpack へのご意見・ご要望

en: Ensure that "WordPress.com Likes are…" is set to "On for all posts"
ja: 「WordPress.com「いいね」ボタン」が「すべての投稿で有効化」に設定されているかご確認ください

en: Enter a WordPress.com or Jetpack WordPress site URL.
ja: WordPress.com または Jetpack が有効化された WordPress のサイト URL を入力してください。

en: Enter a shortcode directly into the Post/Page editor to embed media. For specific instructions follow the links below.
ja: 投稿または固定ページエディターにショートコードを直接入力し、メディアを埋め込みます。詳しい方法については以下のリンクをご覧ください。

en: Enter the URL of a 16x16px icon you want to use for this service.
ja: このサービスで使いたいアイコン (16x16px) の URL を入力してください。

en: Enter the customer's name here
ja: 顧客名を入力してください

en: Enter the menu item's name here
ja: メニュー項目の名称を入力

en: Enter your email address
ja: メールアドレスを入力

en: Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
ja: メールアドレスを記入して購読すれば、更新をメールで受信できます。

en: Enter your meta key "content" value to verify your blog with %s
ja: 提供されているメタキーの "content" の値を入力してください。%s

en: Error Details: %s
ja: エラー詳細:  %s

en: Error Details: Jetpack ID begins with a numeral. Do not publicly post this error message! %s
ja: エラー詳細: Jetpack ID の先頭が数字になっています。このエラーメッセージは公開フォーラムなどに投稿しないでください。%s

en: Error Details: Jetpack ID is empty. Do not publicly post this error message! %s
ja: エラー詳細: Jetpack ID が空です。このエラーメッセージは公開フォーラムなどに投稿しないでください。%s

en: Error Details: Jetpack ID is not a scalar. Do not publicly post this error message! %s
ja: エラー詳細: Jetpack ID がスカラー形式のデータではありません。このエラーメッセージは公開フォーラムなどに投稿しないでください。%s

en: Error code: %s
ja: エラーコード: %s

en: Error connecting to WordPress.com. Code: %1$s, %2$s
ja: WordPress.com への連携に失敗しました。コード: %1$s, %2$s

en: Error in moving to Trash.
ja: ゴミ箱への移動中にエラーが発生しました。

en: Error in restoring from Trash.
ja: ゴミ箱からの復元中にエラーが発生しました。

en: Error loading profile
ja: プロフィール読み込みエラー

en: Error!
ja: エラーが発生しました。

en: Error, bad module.
ja: エラー。不正なモジュールです。

en: Error, invalid response data.
ja: 無効なレスポンスデータです。

en: Error: Couldn't create suitable username.
ja: エラー: ユーザー名を作成でできませんでした。

en: Error: This site's Jetpack connection is currently experiencing problems.
ja: エラー: このサイトの Jetpack 連携に現在問題が発生しています。

en: Error: please enter a valid email address.
ja: エラー: 正しいメールアドレスを記入してください。

en: Error: please fill the required fields (name, email).
ja: エラー: 入力必須項目 (お名前、メールアドレス) を記入してください。

en: Example:
ja: 例:

[ctx: Example: The user is looking at a page, not a post.]
en: Page
ja: 固定ページ

en: Excerpts
ja: 抜粋

en: Expecting an array
ja: 値が配列ではありません

en: Explain...
ja: 説明する

en: Export feedback as CSV
ja: フィードバックを CSV としてエクスポート

en: Facebook Like Box
ja: Facebook Like ボックス

en: Facebook Page
ja: Facebook ページ

en: Facebook Page URL
ja: Facebook ページ URL

en: Facebook Wall
ja: Facebook ウォール

en: Facebook username:
ja: Facebook ユーザー名:

en: Failed permissions, please try again.
ja: アクセス権限が誤っています。もう一度お試しください。

en: Featured
ja: 注目

en: Featured Content
ja: おすすめコンテンツ

en: Featured Images
ja: アイキャッチ画像

en: Feed(s) to Display:
ja: 表示するフィード:

en: Feedback
ja: フィードバック

en: Feedback discarded.
ja: フィードバックを削除しました。

en: Feedback(s) marked as spam
ja: フィードバックをスパムとしてマークしました。

en: Field type
ja: フィールドの種類

en: Find out by disabling all plugins except Jetpack. If the problem persists, it's not a plugin issue. If the problem is solved, turn your plugins on one by one until the problem pops up again – there's the culprit! Let us know, and we'll try to help.
ja: Jetpack 以外のすべてのプラグインを無効化してみてください。問題が解決しない場合、プラグインの問題ではありません。解決した場合は、プラグインを1つずつ再び有効化していきましょう。また問題が発生するようになれば、直前に有効化したプラグインが原因です。サポートに連絡していただければ、解決のお手伝いをします。

en: First option
ja: 最初のオプション

en: First param must be string or empty
ja: 1つ目の変数は文字列または空である必要があります

en: Focal Length
ja: 焦点距離

en: Follow Blog
ja: ブログをフォロー

en: Follow Comments
ja: コメントをフォロー

en: Follow me on Twitter
ja: Twitter でフォロー

en: Follower Settings
ja: フォロワー設定

en: Food Menus
ja: フードメニュー

en: For example, if you wanted the Archives widget to only appear on category archives and error pages, choose "Show" from the first dropdown and then add two rules: "Page is 404 Error Page" and "Category is All Category Pages."
ja: 例えばアーカイブウィジェットをカテゴリーアーカイブとエラーページのみに表示したい場合は、一つ目のドロップダウンで「表示」を追加して「ページが 404 エラー」「カテゴリーがすべてのカテゴリーページ」という2つのルールを追加してください。

en: For example, spicy, favorite, etc. <br /> Separate Labels with commas
ja: 例: ホット, お気に入り<br />ラベルは半角カンマで区切ってください

en: For more information:
ja: 詳細情報:

en: Form builder
ja: フォームビルダー

en: Format:
ja: 形式:

en: Free formats
ja: 自由形式

en: From
ja: 送信元

en: Front Page, Archive Pages, and Search Results
ja: フロントページ、アーカイブページ、検索結果ページ

en: Front page
ja: フロントページ

en: Full details can be found on the <a href="%s">Sharing support page</a>. This video also gives a swish run-down of how to use the Sharing feature. Watch it in HD for extra snazz!
ja: 詳しくは<a href="%s">共有ツールサポートページ</a>をご覧ください。この動画で簡単な機能概要を見ていただくこともできます。

en: Full management mode is off for this site.
ja: このサイトでの完全管理モードは無効化されています。

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: Gallery Carousel Screenshot
ja: ギャラリーカルーセルのスクリーンショット

en: Get an API Key
ja: API キーを取得

en: Get started managing your Multisite install of Jetpack by connecting.
ja: 連携を行い、マルチサイトインストールの Jetpack 管理をスタートしましょう。

en: Get started with Jetpack Multisite
ja: Jetpack マルチサイトをスタート

en: GitHub username:
ja: GitHub ユーザー名:

en: Give Us Feedback
ja: ご意見をお寄せください

en: Give your site a boost by loading images in posts from the WordPress.com content delivery network. We cache your images and serve them from our super-fast network, reducing the burden on your Web host with the click of a button.
ja: WordPress.com の CDN (コンテンツ・デリバリー・ネットワーク) から画像を読み込ませ、サイトを高速化しましょう。画像をキャッシュし、高速なネットワークから提供することで、あなたのサーバーの負荷をワンクリックで低減できます。

en: Global
ja: グローバル

en: Go to Settings > Sharing in your Dashboard.
ja: ダッシュボードで「設定 → 共有」画面に移動します。

en: Go to WordPress.com
ja: WordPress.com へ移動

en: Go to WordPress.com to try these features
ja: WordPress.com でこれらの機能をお試し

en: Goodreads numeric user ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
ja: Goodreads 数字ユーザーID <a href="%s" target="_blank">(詳細)</a>:

en: Gravatar Hovercard
ja: Gravatar ホバーカード

en: Gravatar Hovercards
ja: Gravatar ホバーカード

en: Gravatar Profile
ja: Gravatar プロフィール

en: Green
ja: 緑

en: Greeting Text
ja: グリーティングメッセージ

en: Have feedback on Jetpack?
ja: Jetpack へのご意見・ご要望

en: Height
ja: 高さ

en: Height (px):
ja: 高さ (px):

en: Height:
ja: 高さ:

en: Here are your whitelisted IPs:
ja: ホワイトリスト済みの IP は以下のとおりです。

en: Here&#8217;s what your form will look like
ja: フォームは以下のように表示されます

en: Hi,
    
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    
    Please click the following link to confirm the invite:
    %4$s
ja: こんにちは。
    
    「%1$s」(%2$s) に%3$s権限で参加する招待が届きました。
    
    この招待を受け取るには、以下のリンクをクリックして承認してください。
    %4$s

en: Hidden Verbs
ja: 隠れ動詞

en: Hide
ja: 非表示

en: Hide all featured images
ja: すべてのおすすめ画像を非表示にします

en: Hide related content after posts
ja: 投稿後の関連コンテンツ表示をしない

en: Hide tag from displaying in post meta and tag clouds.
ja: 投稿メタおよびタグクラウドでタグを非表示にする。

en: Hide the stats smiley face image.
ja: 統計のスマイル画像を非表示

en: Home
ja: ホーム

en: Hours & Info
ja: 営業時間・情報

en: Hours:
ja: 営業時間:

en: Hovercards enhance plain Gravatar images with information about a person: name, bio, pictures, their contact info, and other services they use on the web like Twitter, Facebook, or LinkedIn.
ja: Gravatar ホバーカードは、名前、プロフィール情報、写真、連絡先、Web 上で利用しているサービス (例: Twitter、Facebook、LinkedIn) などの情報を表示します。

en: Hovercards enhance plain Gravatar images with information about a person: name, bio, pictures, their contact info, and other services.
ja: Gravatar ホバーカードは、名前、プロフィール情報、写真、連絡先、その他の利用サービスといった情報を表示します。

en: Hovercards offer a great way to show your internet presence and help people find your own blog.
ja: ホバーカードはネット上で他の人があなたのブログを見つけてくれるためのとても良い方法です。

en: How does this work?
ja: どのように使うのですか ?

en: Howdy.
    
    You recently followed one of my posts. This means you will receive an email when new comments are posted.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
ja: ブログ投稿のご購読ありがとうございます。
    
    フォローしている投稿にコメントがつくと、メールで通知が送信されます。
    
    メール通知を有効化するには以下から認証を行なってください。このメッセージが何かの間違いだと思う場合は、何もする必要はありません。今後メールは送信されません。

en: Howdy.
    
    You recently followed this blog's posts. This means you will receive each new post by email.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
ja: ブログ投稿のご購読ありがとうございます。
    
    このブログで新しい投稿が公開されると、メールで通知が送信されます。
    
    メール通知を有効化するには以下から認証を行なってください。このメッセージが何かの間違いだと思う場合は、何もする必要はありません。今後メールは送信されません。

en: I Need Support
ja: 問題が解決しない場合

en: I've updated it.
ja: 更新しました。

en: IP Address:
ja: IP アドレス:

en: IPv4 and IPv6 are acceptable. <br />To specify a range, enter the low value and high value separated by a dash. Example: 12.12.12.1-12.12.12.100
ja: IPv4 および IPv6 を指定できます。<br />範囲を指定するには、低い値と高い値をダッシュでつないでください。例: 12.12.12.1-12.12.12.100

en: Icon
ja: アイコン

en: Icon + text
ja: アイコンとテキスト

en: Icon URL
ja: アイコン URL

en: Icon only
ja: アイコンのみ

en: Identify words and phrases to ignore while proofreading your posts and pages:
ja: 投稿や固定ページの校正時に無視する単語やフレーズを指定してください。

en: If empty, we will attempt to determine the image size.
ja: 空欄の場合、画像サイズを検出するよう試みます。

en: If it's not by itself, a theme or plugin is displaying extra characters. Try steps 2 and 3.
ja: その他の内容が表示されている場合、テーマまたはプラグインが不要な文字を追加している可能性があります。上記のステップ2または3をお試しください。

en: If none of these help you find a solution, <a href="%s">click here to contact Jetpack support</a>. Tell us as much as you can about the issue and what steps you've tried to resolve it, and one of our Happiness Engineers will be in touch to help.
ja: やはり解決しない場合は<a href="%s">こちらをクリックして Jetpack サポートにご連絡ください</a>。問題に関しての情報と解決のために行った手順をできるだけ詳しく説明していただければ、サポートスタッフがお手伝いします。

en: If you are a theme author, you can learn about adding support for Infinite Scroll at <a href="%1$s">%1$s</a>.
ja: 自分で作成したテーマの場合、無限スクロール対応を行う方法を <a href="%1$s">%1$s</a> でお読みください。

en: If you don't have a WordPress.com account yet, you can sign up for free in just a few seconds.
ja: まだ WordPress.com アカウントをお持ちでない場合は、無料で簡単に登録できます。

en: If you get a 404 message, contact your web host. Their security may block XMLRPC.
ja: 404 メッセージが表示された場合、ホスティングサービスに連絡してください。セキュリティ設定により、XMLRPC がブロックされている可能性があります。

en: If your problem isn't known or caused by a plugin, try activating Twenty Twelve (the default WordPress theme). If this solves the problem, something in your theme is probably broken – let the theme's author know.
ja: 既知の問題に該当するものがなくプラグインが原因でもない場合、WordPress デフォルトテーマ Twenty Twelve を有効化してみてください。これで問題が解決する場合、お使いのテーマの中で何かがおかしい可能性があります。テーマ作者にご連絡ください。

en: Ignore all
ja: すべて無視

en: Ignore always
ja: 常に無視

en: Ignore suggestion
ja: 候補を無視

en: Ignored Phrases
ja: 無視する語句

en: Image
ja: 画像

en: Image Alignment:
ja: 画像の位置:

en: Image Color:
ja: 画像色:

en: Image Gallery Carousel
ja: 画像ギャラリーカルーセル

en: Image Gallery Slideshow
ja: 画像ギャラリースライドショー

en: Image Grid
ja: 画像グリッド

en: Image Link
ja: 画像リンク

en: Image List
ja: 画像リスト

en: Image Settings:
ja: 画像設定:

en: Image Size:
ja: 画像サイズ:

en: Image URL:
ja: 画像 URL:

en: Image title:
ja: 画像タイトル:

en: Image to be cropped
ja: 切り抜く画像

en: Images:
ja: 画像:

en: Improve your site with Jetpack
ja: Jetpack でサイトをパワーアップ

en: In <a href="%s" target="_blank">Development Mode</a>, via site URL lacking a dot (e.g. http://localhost).
ja: <a href="%s" target="_blank">開発モード</a>で、ドットを含まないサイト URL (例: http://localhost) を経由します。

en: In <a href="%s" target="_blank">Development Mode</a>, via the JETPACK_DEV_DEBUG constant being defined in wp-config.php or elsewhere.
ja: <a href="%s" target="_blank">開発モード</a>で、wp-config.php または他の場所に定義される JETPACK_DEV_DEBUG 定数を経由します。

en: In <a href="%s" target="_blank">Development Mode</a>, via the jetpack_development_mode filter.
ja: <a href="%s" target="_blank">開発モード</a>で、jetpack_development_mode フィルターを経由します。

en: Inactive
ja: 無効

en: Include this CSS in the Mobile Theme
ja: モバイルテーマにもこの CSS を適用する

en: Indexing posts
ja: 投稿をインデックス中

en: Indexing request queued and waiting&hellip;
ja: インデックスリクエストを予約し、待機中です…

en: Insert Video
ja: 動画の挿入

en: Instagram username:
ja: Instagram ユーザー名:

en: Instead of typing or copy-pasting long URLs, you can now get a short and simple link to your posts and pages. This uses the super compact wp.me domain name, and gives you a unique URL you can use that will be safe and reliable.
ja: 長い URL をコピー & ペーストする代わりに、短くてシンプルな投稿の短縮リンクを取得できます。とてもコンパクトな wp.me を利用し、安全で信頼できるユニーク URL を生成します。

[ctx: Instructions on how to whitelist IP ranges - low_range/high_range should be translated.]
en: You can save a range of IPs {low_range}-{high_range}. No spaces allowed.  (example: 1.1.1.1-2.2.2.2)
ja: IP レンジ {low_range}-{high_range} を保存できます (例: 1.1.1.1-2.2.2.2) 。スペースは含めないでください。

en: Introduction text sent when someone follows a post on your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
ja: ブログの投稿をフォローした方へ送信する文 (サイト情報および承認作業に関する説明は自動的に追加されます) 。

en: Introduction text sent when someone follows your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
ja: ブログをフォローした方へ送信する文 (サイト情報および承認作業に関する説明は自動的に追加されます) 。

en: Invalid JSON
ja: 無効な JSON

en: Invalid User ID, please verify and re-enter your Goodreads numeric user ID.
ja: 無効なユーザー ID です。Goodreads 数字ユーザー ID を確認し、再入力してください。

en: Invalid id
ja: 無効な ID

en: Invalid or expired nonce.
ja: 無効または期限切れの nonce 値です。

en: Invalid request
ja: 不正なリクエスト

en: Invalid security token.
ja: 不正なセキュリティトークンです。

en: Invalid username
ja: 無効なユーザー名

en: Is this site private?
ja: このサイトは非公開ですか ?

en: It looks like you may have changed your domain. Is <strong>%1$s</strong> still your site's domain, or have you updated it to <strong> %2$s </strong>?
ja: ドメインに変更を加えたかもしれないように見受けられます。<strong>%1$s</strong> を引き続き保有していますか ? または<strong> %2$s </strong> に更新しましたか ?

en: It looks like your Facebook URL is incorrectly configured. Please check it in your <a href="%s">widget settings</a>.
ja: Facebook URL が正しく設定されていないようです。<a href="%s">ウィジェットの設定</a>を確認してください。

en: It looks like your site can not communicate properly with Jetpack.
ja: サイトが Jetpack と通信できないようです。

en: It may be caused by one of these issues, which you can diagnose yourself:
ja: 以下の問題が原因となっている可能性があります。ご確認ください。

en: It&#8217;s perfect for use on Twitter, Facebook, and cell phone text messages where every character counts.
ja: Twitter、Facebook、携帯の SMS やメールのような文字数制限がある場合に使うのに最適です。

en: It's ready to bring awesome, WordPress.com cloud-powered features to your site.
ja: WordPress.com のクラウドを活用した機能がこのサイトでご利用いただけるようになりました。

en: Items on your restaurant's menu
ja: レストランのメニュー項目

en: Items to show:
ja: 表示する項目:

en: Jargon
ja: 特殊用語

en: Jetpack Debugging Center
ja: Jetpack デバッグセンター

en: Jetpack FAQ
ja: Jetpack よくある質問

en: Jetpack Network Settings Updated!
ja: Jetpack ネットワーク設定を更新しました。

en: Jetpack Plugin Version
ja: Jetpack プラグインバージョン

en: Jetpack Primary User
ja: Jetpack メインユーザー

en: Jetpack Settings
ja: Jetpack 設定

en: Jetpack Sites
ja: Jetpack サイト

en: Jetpack Subscriptions Settings
ja: Jetpack 購読設定

en: Jetpack Subscriptions:
ja: Jetpack 購読:

en: Jetpack Support
ja: Jetpack サポート

en: Jetpack can help secure your site, increase performance &amp; traffic, and simplify how you manage your site.
ja: Jetpack は、サイトのセキュリティ強化、パフォーマンスおよびトラフィックの増加、そしてサイト管理の簡素化をお手伝いできます。

en: Jetpack combines the power of %s and the simplicity of WordPress to give you the ultimate in math blogging platforms.
ja: Jetpack は %s のパワフルさと WordPress のシンプルさをかけ合わせ、最高のブログプラットフォームを提供します。

en: Jetpack contains the most recent version of the old %l plugin. | Jetpack contains the most recent versions of the old %l plugins.
ja[0]: Jetpack には、最新バージョンの %l プラグインが含まれています。

en: Jetpack contains the most recent version of the old &#8220;%1$s&#8221; plugin.
ja: Jetpack には、最新バージョンの &#8220;%1$s&#8221; プラグインが含まれています。

en: Jetpack could not contact WordPress.com: %s.  This usually means something is incorrectly configured on your web host.
ja: Jetpack は WordPress.com と連携できませんでした: %s これは通常、ホスティングサービス上の何らかの設定が間違っていることを意味しています。

en: Jetpack has been successfully disconnected.
ja: Jetpack の連携を解除しました。

en: Jetpack includes many other features that you can use to customize how your site looks and functions. These include Contact Forms, Tiled Photo Galleries, Custom CSS, Image Carousel, and a lot more.
ja: Jetpack には他にもサイトの外観や動作をカスタマイズするのに使える機能が数多く含まれています。お問い合わせフォーム、タイルフォトギャラリー、カスタム CSS、画像カルーセルなどがその一例です。

en: Jetpack is currently connected to WordPress.com
ja: 現在 Jetpack は WordPress.com アカウントに連携済みです

en: Jetpack is in local development mode.
ja: Jetpack はローカル開発モードで動作中です。

en: Jetpack is installed!
ja: Jetpack がインストールされました。

en: Jetpack is network activated and notices can not be dismissed.
ja: Jetpack はネットワーク全体で有効化されており、通知を非表示にすることはできません。

en: Jetpack is not currently connected to WordPress.com
ja: 現在 Jetpack は WordPress.com アカウントと連携されていません

en: Jetpack now includes Comments, which enables your visitors to use their WordPress.com, Twitter, or Facebook accounts when commenting on your site. To activate Comments, <a href="%s">%s</a>.
ja: Jetpack にコメント機能が加わりました。読者がサイト上でコメントする際に WordPress.com、Twitter、Facebook アカウントを使ってログインできます。コメント機能を有効化するには、<a href="%s">%s</a>。

en: Jetpack on Facebook
ja: Jetpack Facebook ページ

en: Jetpack on Twitter
ja: Jetpack Twitter アカウント

en: Jetpack requires WordPress version %s or later.
ja: Jetpack を使うには WordPress バージョン %s 以降が必要です。

en: Jetpack supercharges your self-hosted WordPress site with the awesome cloud power of WordPress.com.
ja: Jetpack は、WordPress.com クラウドの力を活用してインストール型サイトをパワーアップできる WordPress プラグインです。

en: Jetpack tries to match your site's color scheme automatically, but you can make manual adjustments at the bottom of the <a href='%s'>Discussion Settings</a> page.
ja: Jetpack はサイトの色調と自動で一致させるように試みますが、<a href='%s'>ディスカッション設定</a>画面の下部で手動調整することも可能です。

en: Jetpack will allow you to authorize applications and services to securely connect to your blog and allow them to use your content in new ways and offer you new functionality.
ja: Jetpack は、アプリケーションやサービスが安全にサイトと通信し、新しい方法でサイト上のコンテンツを活用したり、追加機能を提供したりできるようにします。

en: Jetpack will automatically take the great published content from your blog or website and share it instantly with third party services like search engines, increasing your reach and traffic.
ja: Jetpack はブログで公開されたコンテンツを即時に検索エンジンなどのサードパーティサービスと自動で共有します。これにより、リーチやトラフィックの増加につながります。

en: Jetpack's Carousel has been disabled, because another plugin or your theme is overriding the [gallery] shortcode.
ja: [gallery] ショートコードを上書きする他のプラグインまたはテーマを使用中のため、カルーセルプラグインは無効化されています。

en: Jetpack's mobile theme is optimized for small screens. It uses the header image, background, and widgets from your current theme for a great custom look. Post format support is included, so your photos and galleries will look fantastic on a smartphone.
ja: Jetpack のモバイルテーマは小さな画面にも最適化されています。現在のテーマのヘッダー画像、背景、ウィジェットを使い、カスタム表示に対応します。投稿フォーマットにも対応しており、スマートフォンでも写真やギャラリーを美しく表示できます。

en: Join %s other subscriber | Join %s other subscribers
ja[0]: %s人の購読者に加わりましょう

en: Jump Start
ja: ジャンプスタート

en: Jump Start your site
ja: サイトをジャンプスタート

en: Jump Start your site by activating these components
ja: これらのコンポーネントを有効化してサイトをジャンプスタート

en: Jump to:
ja: 移動:

[ctx: Jumpstart Description]
en: Adds a button to your post and page editors, allowing you to build simple forms to help visitors stay in touch.
ja: 投稿と固定ページのエディターにボタンを追加し、シンプルなフォームを作成して訪問者がいつでも問い合わせできるようにします。

[ctx: Jumpstart Description]
en: Brings your photos and images to life as full-size, easily navigable galleries.
ja: フルサイズの簡単に操作できるギャラリーで、写真や画像を生き生きと表示します。

[ctx: Jumpstart Description]
en: Give visitors two easy subscription options — while commenting, or via a separate email subscription widget you can display.
ja: コメント投稿中、または個別のメール購読ウィジェットを使って、訪問者が簡単に購読できるオプションを提供しましょう。

[ctx: Jumpstart Description]
en: Helps you remotely manage plugins, turn on automated updates, and more from <a href="https://wordpress.com/plugins/" target="_blank">wordpress.com</a>.
ja: <a href="https://wordpress.com/plugins/" target="_blank">wordpress.com</a> で、プラグインのリモート管理を手助けしたり、自動更新を有効化できるようになります。

[ctx: Jumpstart Description]
en: Keep visitors engaged on your blog by highlighting relevant and new content at the bottom of each published post.
ja: 関連する新しいコンテンツを公開された各投稿の下部に強調表示することで、訪問者のブログへエンゲージメントを維持します。

[ctx: Jumpstart Description]
en: Let commenters link their profiles to their Gravatar accounts, making it easy for your visitors to learn more about your community.
ja: コメント投稿者のプロフィールへ Gravatar アカウントをリンク可能にし、訪問者がコミュニティについて簡単に知ることができるようにします。

[ctx: Jumpstart Description]
en: Lets you log in to all your Jetpack-enabled sites with one click using your WordPress.com account.
ja: WordPress.com アカウントを使用して、ご利用のすべての Jetpack 対応サイトにワンクリックでログインできるようになります。

[ctx: Jumpstart Description]
en: Mirrors and serves your images from our free and fast image CDN, improving your site’s performance with no additional load on your servers.
ja: 無料で素速い画像 CDN から画像をミラーリング・供給し、利用中のサーバーに追加の負荷をかけることなくサイトのパフォーマンスを向上させます。

[ctx: Jumpstart Description]
en: Twitter, Facebook and Google+ buttons at the bottom of each post, making it easy for visitors to share your content.
ja: Twitter、Facebook、および Google+ ボタンがそれぞれの投稿の下部に表示され、訪問者は簡単にコンテンツを共有できます。

en: Keep plugins auto-updated.
ja: プラグインを常に自動で更新。

en: Keep up with the latest happenings on all your WordPress sites and interact with other WordPress.com users.
ja: あなたのサイト上のアクティビティをフォローし、他の WordPress.com ユーザーと交流しましょう。

en: Label
ja: ラベル

[ctx: Label for HTML form "Email" field in contact form builder]
en: Email
ja: メールアドレス

[ctx: Label for HTML form "Name" field in contact form builder]
en: Name
ja: 名前

[ctx: Label for HTML form "URL/Website" field in contact form builder]
en: Website
ja: ウェブサイト

[ctx: Label for an option to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: Option
ja: オプション

[ctx: Label for the set of options to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: Options
ja: オプション

[ctx: Label to drag HTML form fields around to change their order in contact form builder]
en: move
ja: 移動

en: Labels
ja: ラベル

en: Labels: <small>spicy, favorite, etc. <em>Separate Labels with commas</em></small>
ja: ラベル: <small>例: ホット, お気に入り<em> ラベルは半角カンマで区切ってください</em></small>

en: Language
ja: 言語

en: Large
ja: 大

en: Large Blog Image
ja: 大きなブログ画像

en: Last Modified
ja: 最終更新日

en: Layout Options:
ja: レイアウトオプション:

en: Learn More
ja: さらに詳しく

en: Learn about what being the Primary User means.
ja: メインユーザーになる意味について詳しく知る。

en: Learn more
ja: さらに詳しく

en: Learn more about Markdown.
ja: Markdown についてさらに詳しく読む。

en: Learn more about WordPress.com's free tools
ja: WordPress.com の無料ツールについての詳細

en: Leave Jetpack a review
ja: Jetpack のレビューを書く

en: Leave a Reply
ja: コメントを残す

en: Leave a Reply to %s
ja: %s にコメントする

en: Leave a reply
ja: コメントを残す

en: Leave us a review
ja: レビューを書く

en: Left
ja: 左

en: Let us know your name.
ja: お名前を教えてください。

en: Light
ja: ライトカラー

en: Like
ja: いいね

en: Like this:
ja: いいね:

en: Likes
ja: いいね

en: Likes Notifications
ja: 「いいね」通知

en: Likes allow your readers to show their appreciation for your posts and other published content using their WordPress.com accounts. Your readers will then be able to review their liked posts from WordPress.com.
ja: 「いいね」ボタンを設置すると、読者が WordPress.com アカウントでログインしてあなたのコンテンツへの好意的反応を示すことができるようになります。「いいね」をつけた投稿は、WordPress.com で一覧表示できます。

en: Likes and Shares
ja: 「いいね」と共有

en: Limit must be greater than or equal to 0.
ja: 上限は0以上にする必要があります。

en: Limit width to %1$s pixels for videos, full size images, and other shortcodes. (<a href="%2$s">More info</a>.)
ja: 動画、フルサイズ画像、その他のショートコート埋め込みの幅を %1$s px に制限する (<a href="%2$s">詳細</a>) 。

en: Link Color (hex):
ja: リンク色 (hex 値):

en: Link To:
ja: リンク先:

en: Link URL (when the image is clicked):
ja: リンク URL (画像クリック時):

en: Link account with WordPress.com
ja: アカウントを WordPress.com と連携

[ctx: Link to edit an HTML form field in contact form builder]
en: edit
ja: 編集

en: Link your account
ja: アカウントを連携

en: Link your account to WordPress.com
ja: アカウントを WordPress.com に連携

en: LinkedIn username:
ja: LinkedIn ユーザー名:

en: Links to services that you use across the web.
ja: 使用している Web サービスへのリンク。

en: Links to your blog's RSS feeds
ja: ブログ RSS フィードへのリンク

en: Links to your websites, blogs, or any other sites that help describe who you are.
ja: あなたのウェブサイト、ブログ、その他あなたが誰なのかが分かるようなサイトへのリンク。

en: List your installed themes, search, and activate them from <a href="%s">wordpress.com/design</a>.
ja: <a href="%s">wordpress.com/design</a> からインストール済みテーマを一覧表示、検索、有効化できます。

en: Live Preview
ja: ライブプレビュー

en: Load your <a href="%s">XMLRPC file</a>. It should say “XML-RPC server accepts POST requests only.” on a line by itself.
ja: <a href="%s">XMLRPC ファイル</a>を表示してみてください。正しく動作している場合は「XML-RPC server accepts POST requests only.」というメッセージのみが一行で表示されます。

en: Loading &hellip;
ja: 読み込み中…

en: Loading Comments...
ja: コメントを読み込んでいます…

en: Loading video...
ja: 動画を読み込んでいます…

en: Loading&hellip;
ja: 読み込み中&hellip;

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Location of the Ogg video file.
ja: Ogg 動画ファイルの位置。

en: Log in with WordPress.com
ja: WordPress.com アカウントでログイン

en: Logged In
ja: ログイン中

en: Logged Out
ja: ログアウト中

en: Login Blocked by Jetpack
ja: Jetpack がログインをブロックしました

en: Login method not allowed
ja: 許可されていないログインメソッド

en: Logo
ja: ロゴ

en: Lunch: 11am - 2pm 
    Dinner: M-Th 5pm - 11pm, Fri-Sat:5pm - 1am
ja: ランチ: 11am - 2pm
    ディナー: 月〜木 5pm - 11pm、金〜土 5pm - 1am

en: M j, Y @ G:i
ja: Y年n月j日G:i

en: Main Sidebar
ja: メインサイドバー

en: Make sure the module is activated by clicking on "Activate" at the bottom of this page.
ja: このページの下部にある「有効化」をクリックして、モジュールを必ず有効化してください。

en: Make sure to add your most frequently used IP addresses as they can change between your home, office or other locations. Removing an IP address from the list below will remove it from your whitelist.
ja: IP アドレスは自宅や職場、その他の場所で異なる場合があるため、最も頻繁に使用する IP アドレスを追加するようにしてください。以下のリストから IP アドレスを削除すると、ホワイトリストからも削除されます。

en: Make this connection available to all users of this blog?
ja: このブログの他のユーザーもこの連携を利用できるようにしますか ?

en: Manage Multiple Sites
ja: 複数のサイトを管理

en: Manage all of your WordPress sites, self-hosted or not, from WordPress.com
ja: インストール型サイトも含め、すべての WordPress サイトを WordPress.com から管理

en: Manage has been activated for you!
ja: 集中管理機能を有効化しました。

en: Manage multiple sites from one dashboard at wordpress.com/sites. Enabling allows all existing, connected Administrators to modify your site from WordPress.com. <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>.
ja: wordpress.com/sites の一つのダッシュボードから複数のサイトを管理しましょう。有効化すると、既存のアカウント連携済み管理者が WordPress.com からサイト編集できるようになります。<a href="%s" target="_blank">詳細はこちら</a>

en: Manage your <a href="%s">Publicize settings</a>.
ja: <a href="%s">パブリサイズ共有設定</a>を管理できます。

en: Manage your Post By Email address from your <a href="%s">profile settings</a>.
ja: <a href="%s">プロフィール設定</a>ページからメール投稿用アドレスを管理できます。

en: Manage your multiple Jetpack sites from our centralized dashboard at wordpress.com/sites. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
ja: wordpress.com/sites のセントラルダッシュボードから複数の Jetpack サイトを管理できます。<a href="%s" target="_blank">さらに詳しく</a>

en: Mark as Spam
ja: スパムとしてマーク

en: Mark this message as NOT spam
ja: このメッセージのスパム判定を解除

en: Mark this message as spam
ja: このメッセージをスパムとしてマーク

en: Markdown content
ja: Markdown コンテンツ

en: Markdown lets you compose posts and comments with links, lists, and other styles using regular characters and punctuation marks. Markdown is used by writers and bloggers who want a quick and easy way to write rich text, without having to take their hands off the keyboard, and without learning a lot of complicated codes and shortcuts.
ja: Markdown を使うと、一般的な文字や記号を使ってリンク、リスト、その他のスタイルを投稿やコメントに追加できます。Markdown は、複雑なコードやショートカットを覚えることなく、キーボードのみを使ってすばやく簡単にリッチテキストを書きたいというライターやブロガーの方に支持されています。

en: Match by Email
ja: メール照合

en: Maximum number of posts to show (no more than 10):
ja: 表示する投稿の上限数 (10件まで):

en: Media
ja: メディア

en: Media File
ja: メディアファイル

en: Media Width:
ja: メディア幅:

en: Medium
ja: 中

en: Menu
ja: メニュー

en: Menu Item
ja: メニュー項目

en: Menu Item Label
ja: メニュー項目ラベル

en: Menu Item Labels
ja: メニュー項目ラベル

en: Menu Items
ja: メニュー項目

en: Menu Items re-ordered.
ja: メニュー項目を並べ替えました。

en: Menu Management
ja: メニュー管理

en: Menu Section
ja: メニュー操作部

en: Menu Sections
ja: メニューセクション

en: Menu item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
ja: メニュー項目の下書きを更新しました。<a target="_blank" href="%s">項目をプレビュー</a>

en: Menu item published. <a href="%s">View item</a>
ja: メニュー項目を公開しました。<a href=”%s”>項目を表示</a>

en: Menu item restored to revision from %s
ja: リビジョン %s からメニュー項目を復元しました

en: Menu item saved.
ja: メニュー項目を保存しました。

en: Menu item scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview item</a>
ja: メニュー項目「<strong>%1$s</strong>」を予約投稿しました。<a target="_blank" href="%2$s">項目をプレビュー</a>

en: Menu item submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
ja: メニュー項目を送信しました。<a target="_blank" href="%s">項目をプレビュー</a>

en: Menu item updated.
ja: メニュー項目を更新しました。

en: Menu item updated. <a href="%s">View item</a>
ja: メニュー項目を更新しました。<a href="%s">項目を表示</a>

en: Menus
ja: メニュー

en: Message
ja: メッセージ

en: Message Sent
ja: メッセージを送信しました。

en: Messages
ja: メッセージ

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Missed schedule
ja: 予約投稿の失敗

en: Missing attachment ID.
ja: 添付ファイル ID がありません。

en: Missing target blog ID.
ja: 対象ブログ ID がありません。

en: Missing target post ID.
ja: 対象投稿 ID がありません。

en: Mobile App Promos
ja: モバイルアプリの広告

en: Mobile Apps
ja: モバイルアプリ

en: Mobile Theme
ja: モバイル用テーマ

en: Mobile-compatible:
ja: モバイル対応:

en: Modal window. Press escape to close.
ja: モーダルウィンドウ。閉じるには ESC キーを押します。

en: Mode:
ja: モード:

[ctx: Module Description]
en: Add a site icon to your site.
ja: サイトへサイトアイコンを追加します。

[ctx: Module Description]
en: Add images, Twitter streams, your site’s RSS links, and more to your sidebar.
ja: 画像、Twitter タイムライン、サイトの RSS リンクなどをサイドバーに追加します。

[ctx: Module Description]
en: Add support for infinite scroll to your theme.
ja: テーマを無限スクロールに対応させます。

[ctx: Module Description]
en: Allow applications to securely access your content through the cloud.
ja: アプリケーションがクラウドを通じてコンテンツへ安全にアクセスすることを許可します。

[ctx: Module Description]
en: Allow users to subscribe to your posts and comments and receive notifications via email.
ja: 読者が投稿やコメントを購読し、通知メールを受け取れるようにします。

[ctx: Module Description]
en: Automatically promote content.
ja: 自動的にコンテンツを宣伝。

[ctx: Module Description]
en: Backups and security scans.
ja: バックアップとセキュリティスキャン。

[ctx: Module Description]
en: Check your spelling, style, and grammar with the After the Deadline proofreading service.
ja: After the Deadline 校正サービスを使ってスペリング、文章スタイル、文法をチェックします。

[ctx: Module Description]
en: Collect traffic stats and insights.
ja: トラフィックの統計情報とまとめを収集。

[ctx: Module Description]
en: Customize your site’s CSS without modifying your theme.
ja: テーマを編集せずにサイトの CSS をカスタマイズできます。

[ctx: Module Description]
en: Display similar content.
ja: 似たコンテンツを表示。

[ctx: Module Description]
en: Display your image galleries in a variety of sleek, graphic arrangements.
ja: 画像ギャラリーを種類豊富な美しいビジュアルで表示します。

[ctx: Module Description]
en: Embed content from YouTube, Vimeo, SlideShare, and more, no coding necessary.
ja: コードを書かなくても YouTube、Vimeo、SlideShare などからコンテンツを埋め込めます。

[ctx: Module Description]
en: Enable WP.me-powered shortlinks for all posts and pages.
ja: WP.me ショートリンクをすべての投稿とページで有効化します。

[ctx: Module Description]
en: Enable pop-up business cards over commenters’ Gravatars.
ja: コメント投稿者の Gravatar 画像上でポップアップカードを有効化します。

[ctx: Module Description]
en: Give visitors an easy way to show their appreciation for your content.
ja: コンテンツを簡単に評価する方法を読者に提供します。

[ctx: Module Description]
en: Increase reach and traffic.
ja: リーチとトラフィックを増加。

[ctx: Module Description]
en: Insert a contact form anywhere on your site.
ja: サイトのお好きな位置にお問い合わせフォームを挿入できます。

[ctx: Module Description]
en: Let readers comment with WordPress.com, Twitter, Facebook, or Google+ accounts.
ja: 読者が WordPress.com、Twitter、Facebook、または Google+ アカウントでコメントできます。

[ctx: Module Description]
en: Manage all your sites from a centralized place, https://wordpress.com/sites.
ja: お持ちのサイトすべてを https://wordpress.com/sites で一括管理できます。

[ctx: Module Description]
en: Optimize your site with a mobile-friendly theme for smartphones.
ja: スマホ向けにモバイル対応テーマを使ってサイトを最適化します。

[ctx: Module Description]
en: Organize and display different types of content on your site, separate from posts and pages.
ja: 投稿やページとは別に、サイトでさまざまな種類のコンテンツを管理し表示します。

[ctx: Module Description]
en: Prevent brute force attacks.
ja: 総当たり攻撃を防止。

[ctx: Module Description]
en: Publish posts by email, using any device and email client.
ja: どんなデバイスやメールクライアントからでもメール送信で投稿を公開できます。

[ctx: Module Description]
en: Receive notification of site activity via the admin toolbar and your Mobile devices.
ja: 管理ツールバーとモバイルデバイスでサイトのアクティビティに関する通知を受け取れるようにします。

[ctx: Module Description]
en: Reports on site downtime.
ja: サイトダウンタイムのレポート。

[ctx: Module Description]
en: Search your entire database from a single field in your Dashboard.
ja: ダッシュボード内のフォームからデータベース全体を検索できます。

[ctx: Module Description]
en: Secure user authentication.
ja: 安全なユーザー認証。

[ctx: Module Description]
en: Specify which widgets appear on which pages of your site.
ja: サイト内のページごとに表示されるウィジェットを指定できます。

[ctx: Module Description]
en: Speed up images and photos.
ja: 画像と写真をスピードアップ。

[ctx: Module Description]
en: Transform standard image galleries into full-screen slideshows.
ja: 通常の画像ギャラリーを全画面表示のスライドショーに変換できます。

[ctx: Module Description]
en: Upload and embed videos right on your site. (Subscription required.)
ja: 動画をサイトから直接アップロード・埋め込みできます(有料プランが必要です)。

[ctx: Module Description]
en: Use LaTeX markup language in posts and pages for complex equations and other geekery.
ja: LaTex マークアップ言語を使って投稿やページに複雑な数式などを書き込めます。

[ctx: Module Description]
en: Verify your site or domain with Google Webmaster Tools, Pinterest, and others.
ja: サイトまたはドメインを Google ウェブマスターツール、Pinterest などで認証できます。

[ctx: Module Description]
en: Visitors can share your content.
ja: 読者がコンテンツをシェア可能に。

[ctx: Module Description]
en: Write posts or pages in plain-text Markdown syntax.
ja: プレーンテキストの Markdown 構文で投稿やページに書き込みできるようにします。

en: Module Info
ja: モジュール情報

[ctx: Module Name]
en: Carousel
ja: カルーセル

[ctx: Module Name]
en: Comments
ja: コメント

[ctx: Module Name]
en: Contact Form
ja: コンタクトフォーム

[ctx: Module Name]
en: Custom CSS
ja: カスタム CSS

[ctx: Module Name]
en: Custom Content Types
ja: カスタム投稿タイプ

[ctx: Module Name]
en: Enhanced Distribution
ja: 拡張配信

[ctx: Module Name]
en: Extra Sidebar Widgets
ja: 追加サイドバーウィジェット

[ctx: Module Name]
en: Gravatar Hovercards
ja: Gravatar ホバーカード

[ctx: Module Name]
en: Infinite Scroll
ja: 無限スクロール

[ctx: Module Name]
en: Likes
ja: いいね

[ctx: Module Name]
en: Manage
ja: 集中管理

[ctx: Module Name]
en: Mobile Theme
ja: モバイルテーマ

[ctx: Module Name]
en: Monitor
ja: モニター

[ctx: Module Name]
en: Notifications
ja: 通知

[ctx: Module Name]
en: Omnisearch
ja: 一括検索

[ctx: Module Name]
en: Post by Email
ja: メール投稿

[ctx: Module Name]
en: Protect
ja: プロテクト

[ctx: Module Name]
en: Publicize
ja: パブリサイズ

[ctx: Module Name]
en: Related Posts
ja: 関連投稿

[ctx: Module Name]
en: Sharing
ja: 共有

[ctx: Module Name]
en: Shortcode Embeds
ja: ショートコード埋め込み

[ctx: Module Name]
en: Single Sign On
ja: シングルサインオン

[ctx: Module Name]
en: Site Icon
ja: サイトアイコン

[ctx: Module Name]
en: Site Stats
ja: サイト統計情報

[ctx: Module Name]
en: Site Verification
ja: サイト認証

[ctx: Module Name]
en: Spelling and Grammar
ja: スペルと文法

[ctx: Module Name]
en: Subscriptions
ja: 購読

[ctx: Module Name]
en: Tiled Galleries
ja: タイルギャラリー

[ctx: Module Name]
en: WP.me Shortlinks
ja: WP.me 短縮リンク

[ctx: Module Name]
en: Widget Visibility
ja: ウィジェット表示管理

[ctx: Module Tag]
en: Appearance
ja: 外観

[ctx: Module Tag]
en: Centralized Management
ja: 集中管理

[ctx: Module Tag]
en: Developers
ja: 開発者

[ctx: Module Tag]
en: Jumpstart
ja: ジャンプスタート

[ctx: Module Tag]
en: Mobile
ja: モバイル

[ctx: Module Tag]
en: Other
ja: その他

[ctx: Module Tag]
en: Photos and Videos
ja: 写真と動画

[ctx: Module Tag]
en: Recommended
ja: おすすめ

[ctx: Module Tag]
en: Site Stats
ja: サイト統計情報

[ctx: Module Tag]
en: Social
ja: ソーシャル

[ctx: Module Tag]
en: Writing
ja: 執筆

en: Module could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>. Perhaps there is a conflict with another plugin you have installed?
ja: <strong>重大なエラー</strong>が発生したためモジュールを有効化できませんでした。他にインストールしているプラグインと干渉している可能性があります。

en: Module not found: `%s`.
ja: モジュールが見つかりません: %s

en: Modules reset to default.
ja: モジュールを初期設定にリセットしました。

en: Monthly Archives: %s
ja: 月別アーカイブ: %s

en: Monthly archives
ja: 月別アーカイブ

en: More
ja: 続き

en: More Statistics
ja: より詳しい統計情報

en: More information
ja: 詳細情報

en: More information on sending emails, attachments, and customizing your posts.
ja: メールの送信、添付ファイル、投稿のカスタマイズについての詳細情報。

en: More information on using Likes.
ja: 「いいね」の使い方についての詳細情報。

en: More information on using Publicize.
ja: パブリサイズ共有についての詳細。

en: More information on using Related Posts.
ja: 関連記事機能についてのさらに詳しい情報。

en: Move menu section down
ja: メニューセクションを下に移動

en: Move menu section up
ja: メニューセクションを上に移動

en: My Tweets
ja: ツイート

en: Name
ja: 名前

en: Need help? The Jetpack team is here for you!
ja: ヘルプが必要な場合は、Jetpack チームがお手伝いします。

en: Network Settings
ja: ネットワークの設定

en: New Comic
ja: 新規コミック

en: New Menu Item
ja: 新規メニュー項目

en: New Menu Item Label Name
ja: 新規メニュー項目ラベル名

en: New Menu Sections Name
ja: 新規メニューセクション名

en: New Project
ja: 新規プロジェクト

en: New Project Tag Name
ja: 新規プロジェクトタグ名

en: New Project Type Name
ja: 新規プロジェクトタイプ名

en: New Row
ja: 新規行

en: New Testimonial
ja: 推薦文を新規追加

en: New field
ja: 新規フィールド

en: New in Jetpack: Centralized Site Management
ja: Jetpack 新機能: 複数サイトの一元管理

en: New to CSS? Start with a <a href="http://www.htmldog.com/guides/cssbeginner/">beginner tutorial</a>. Questions?
    		Ask in the <a href="http://wordpress.org/support/forum/themes-and-templates">Themes and Templates forum</a>.
ja: CSS についてもっと知りたい場合は、<a href="http://www.htmldog.com/guides/cssbeginner/">入門用チュートリアル</a>をご覧ください。質問がある場合
    		<a href="http://wordpress.org/support/forum/themes-and-templates">CSS カスタマイズフォーラム</a>でお尋ねください。

en: Newer <span class="meta-nav">&raquo;</span>
ja: 新しい投稿 <span class="meta-nav">&raquo;</span>

en: Newer Comments &rarr;
ja: 新しいコメント &rarr;

en: Newest
ja: 最新

en: Next &raquo;
ja: 次へ &raquo;

en: Next &raquo;
ja: 次へ &raquo;

en: No
ja: いいえ

en: No API key
ja: API キーがありません

en: No Borders
ja: 枠線なし

en: No Comics found
ja: コミックが見つかりませんでした

en: No Comics found in Trash
ja: ゴミ箱にコミックが見つかりませんでした

en: No Footer
ja: フッターなし

en: No Header
ja: ヘッダーなし

en: No Labels
ja: ラベルなし

en: No Labels found
ja: ラベルが見つかりませんでした

en: No Menu Items found
ja: メニュー項目が見つかりませんでした

en: No Menu Items found in Trash
ja: ゴミ箱内にメニュー項目が見つかりませんでした

en: No Modules Found
ja: モジュールが見つかりませんでした

en: No Projects found
ja: プロジェクトが見つかりませんでした

en: No Projects found in Trash
ja: ゴミ箱にプロジェクトはありません。

en: No Scrollbar
ja: スクロールバー非表示:

en: No Testimonials found
ja: 推薦文が見つかりませんでした

en: No Testimonials found in Trash
ja: ゴミ箱内に推薦文が見つかりませんでした

en: No blog_id was included in your request. Please try disconnecting Jetpack from WordPress.com and then reconnecting it. Once you have done that, try connecting Publicize again.
ja: リクエストに blog_id の値が指定されていません。Jetpack の WordPress.com 連携を一度解除し、再度連携を行なってください。その後、パブリサイズ連携の設定を行なってみてください。

en: No command found.
ja: コマンドが見つかりません。

en: No comment text was submitted.
ja: コメントテキストが入力されていません。

en: No data found for VideoPress identifier: <strong>%s</strong>.
ja: VideoPress 識別子のデータが見つかりませんでした。<strong>%s</strong>

en: No feedback found
ja: フィードバックが見つかりませんでした

en: No logo set
ja: ロゴ未設定

en: No plugins found.
ja: プラグインが見つかりませんでした。

en: No reply from Jetpack servers
ja: Jetpack のサーバーからの返信がありません。

en: No suggestions
ja: 候補はありません

en: No tags found.
ja: タグが見つかりませんでした。

en: No themes found.
ja: テーマが見つかりませんでした。

en: No upcoming events
ja: 今後予定されているイベントはありません

en: No update needed
ja: アップデートの必要はありません

en: No user information was included in your request. Please make sure that your user account has connected to Jetpack. Connect your user account by going to the <a href="%s">Jetpack page</a> within wp-admin.
ja: リクエストにユーザー情報が含まれていません。ユーザーアカウントが Jetpack と連携しているかどうかご確認ください。連携を行うには、wp-admin の <a href="%s">Jetpack ページ</a>へ移動します。

en: No writing errors were found.
ja: 文章の間違いは見つかりませんでした。

en: Nobody likes downtime, and that's why Jetpack Monitor is on the job, keeping tabs on your site by checking it every five minutes. As soon as any downtime is detected, you will receive an email notification alerting you to the issue. That way you can act quickly, to get your site back online again!
ja: ダウンタイムを好む人はいません。Jetpack モニターは5分毎にサイトをチェックして、きちんと動作しているかを調べます。ダウンタイムが検知されたらすぐに問題を知らせるメール通知が送信されます。これにより、問題にすばやく対応してサイトをまたオンラインにすることができるはずです。

en: Nonce verification failed.
ja: Nonce 認証に失敗しました。

en: None
ja: なし

en: Nope.  However, if you&#8217;d like to modify where your feedback is sent, or the subject line you can.  If you don&#8217;t make any changes here, feedback will be sent to the author of the page/post and the subject will be the name of this page/post.
ja: 必須ではありませんが、フィードバックの送信先や件名を変更したい場合に利用できます。もし何も変更がない場合、投稿または固定ページの投稿者に対しページ名を件名としてメールが送られます。

en: Not Connected
ja: 未連携

en: Not connected
ja: 未連携

en: Note: Custom CSS will be reset when changing themes.
ja: 注: テーマを変更するとカスタム CSS はリセットされます。

en: Note: Images in tiled galleries require extra-special processing, so they will be served from WordPress.com's CDN even if the Photon module is disabled.
ja: 注: タイル状ギャラリー内の画像には特別な処理が必要なため、Photon モジュールが有効化されていない場合でもこれらの画像は WordPress.com の CDN を通じて提供されます。

en: Nothing Found
ja: 見つかりません

en: Notifications
ja: 通知

en: Notify me of follow-up comments by email.
ja: 新しいコメントをメールで通知

en: Notify me of new posts by email.
ja: 新しい投稿をメールで受け取る

[ctx: Noun]
en: User
ja: ユーザー

[ctx: Noun, as in: "The author of this post is..."]
en: Author
ja: 投稿者

[ctx: Noun, as in: "The user role of that can access this widget is..."]
en: Role
ja: 権限グループ

[ctx: Noun, as in: "This page is a date archive."]
en: Date
ja: 日付

[ctx: Noun, as in: "This post has one tag."]
en: Tag
ja: タグ

[ctx: Noun, as in: "This post has one taxonomy."]
en: Taxonomy
ja: タクソノミー

[ctx: Nova label separator]
en: ,
ja: 、

en: Now you can update plugins, set plugins to automatically update, and activate or deactivate plugins on a per-site basis or in bulk from <a href="%s">wordpress.com/plugins</a>.
ja: プラグインの更新、自動更新設定、サイトごとまたは一括有効化・無効化を <a href="%s">wordpress.com/plugins</a> から行えるようになりました。

en: Number of Posts to Display:
ja: 表示する投稿の数:

en: Official buttons
ja: 公式ボタン

en: Offset must be greater than or equal to 0.
ja: オフセット値は0以上にする必要があります。

en: Ogg File URL
ja: Ogg ファイル URL

en: Ogg file container with Theora video and Vorbis audio. Note that some browsers are unable to play free software video formats, including Internet Explorer and Safari.
ja: Theora 動画と Vorbis 音声を含む Ogg ファイルコンテナ。 Internet Explorer と Safari など一部のブラウザではこの動画形式を再生できませんのでご注意ください。

en: Older %s
ja: 過去の%s

en: Older posts
ja: 過去の投稿

en: Omnisearch
ja: 一括検索

en: Omnisearch plays nice with other plugins by letting other providers offer results as well.
ja: 一括検索機能は他のプラグインとの互換性があり、外部プロバイダからの検索結果を表示することもできます。

en: On for all comments
ja: すべてのコメントで有効化

en: On for all posts
ja: すべての投稿で有効化

en: On this page, you are able to view the modules available within Jetpack, learn more about them, and activate or deactivate them as needed.
ja: このページでは Jetpack 内で利用可能なモジュールを表示できます。詳細を確認し、必要なものを有効化・無効化してください。

en: Once added, your custom content will be visible on your website at %1$s or %2$s, or you may add them with <a href="%3$s" target="_blank">shortcodes</a>.
ja: 追加すると、カスタムコンテンツは %1$s または %2$s の Web サイトで表示されるようになります。または、<a href="%3$s" target="_blank">ショートコード</a>を使用して追加することもできます。

en: Once enabled, a "Log in with WordPress.com" option will be added to your existing log in form.
ja: 有効化するとログインフォームに「WordPress.com アカウントでログイン」オプションが追加されます。

en: One New Jetpack Module | %s New Jetpack Modules
ja[0]: %個の Jetpack モジュール

en: One of your IP addresses was not valid.
ja: 無効な IP アドレスが含まれていました。

en: Only display videos in free software formats
ja: フリーソフトウェア形式の動画のみを表示

en: Only images can be uploaded here.
ja: ここでは画像のみがアップロードできます。

en: Only super admins can edit the global whitelist
ja: ネットワーク管理者のみがグローバルホワイトリストを編集できます

en: Only the user who initiated the Jetpack connection on this site can toggle %s, but that user no longer exists. This should not happen.
ja: サイトで Jetpack 連携を最初に有効化したユーザーのみが %s を切り替えられますが、そのユーザーはもう存在しないようです。この状況は発生すべきではありません。

en: Only videos from the selected blog will be available in your media library.
ja: 選択したブログ内の動画のみがメディアライブラリで利用できます。

en: Open link in a new window/tab
ja: リンクを新ウィンドウまたはタブで開く

en: Open links in new window/tab:
ja: リンクを新ウィンドウまたはタブで開く:

en: Opens in new window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: Option
ja: オプション

en: Option not found or is empty.  Use "list" to list option names
ja: 設定が見つからないまたは空です。すべての設定名を一覧表示するには “list” を使ってください

en: Optional text to display to your readers:
ja: 読者に表示するテキスト (オプション)。

en: Options
ja: 設定

en: Orange
ja: オレンジ

en: Order
ja: 順序

en: Organize and display different types of content on your site, separate from posts and pages.
ja: ブログ投稿や固定ページ以外に、異なる種類のコンテンツをサイトで整理して表示できます。

en: Our records show that this site does not have a valid connection to WordPress.com. Please reset your connection to fix this. <a href="%s" target="_blank">What caused this?</a>
ja: こちらの記録では、このサイトと WordPress.com の有効な連携が見つかりません。修正するには連携をリセットしてください。<a href="%s" target="_blank">原因は何ですか ?</a>

en: PAID
ja: 有料

en: Page %s
ja: ページ %s

en: Pages:
ja: ページ:

en: Parent Menu Section
ja: 親メニューセクション

en: Parent Menu Section:
ja: 親メニューセクション：

en: Parent Project Type
ja: 親プロジェクトタイプ

en: Parent Project Type:
ja: 親プロジェクトタイプ:

en: Passive Voice
ja: 受動態

en: Path
ja: パス

en: Performance &amp; Security
ja: パフォーマンスとセキュリティ

en: Permalink to %s
ja: %s へのパーマリンク

en: Personal Links
ja: パーソナルリンク

en: Phone:
ja: 電話番号:

en: Phrases to Avoid
ja: 無視するフレーズ

en: Pingback:
ja: ピンバック:

en: Pink
ja: ピンク

en: Pinterest username:
ja: Pinterest ユーザー名:

en: Plans & Pricing
ja: プラン & 価格

[ctx: Play as in playback or view a movie]
en: JavaScript required to play %s.
ja: %s を再生するには JavaScript が必要です。

en: Please Connect Jetpack
ja: Jetpack を連携してください。

en: Please be sure to submit some text with your comment.
ja: コメントのメッセージをご記入ください。

en: Please describe the problem you are having.
ja: お困りの問題についてご記入ください。

en: Please enable JavaScript support in your browser to use VideoPress.
ja: VideoPress を使うにはブラウザで JavaScript 対応を有効化してください。

en: Please enter the IP address you want to whitelist.
ja: ホワイトリストに追加したい IP アドレスを入力してください。

en: Please note that the VideoPress module requires a WordPress.com account with an active <a href="http://store.wordpress.com/premium-upgrades/videopress/" target="_blank">VideoPress subscription</a>.
ja: VideoPress モジュールを使うには <a href="http://store.wordpress.com/premium-upgrades/videopress/" target="_blank">VideoPress アップグレード</a>が有効化された WordPress.com アカウントが必要です。

en: Please note that your services have been restricted because your site is private.
ja: このサイトは非公開設定のため、利用可能なサービスが制限されています。ご注意ください。

en: Please provide a valid email address.
ja: 正しいメールアドレスを入力してください。

en: Please provide an email address to comment.
ja: コメントするにはメールアドレスをご記入ください。

en: Please provide an email address.
ja: メールアドレスを入力してください。

en: Please provide your name to comment.
ja: コメントするにはお名前をご記入ください。

en: Please provide your name.
ja: 名前を入力してください。

en: Please select a video file to upload.
ja: アップロードする動画ファイルを選択してください。

en: Please solve this math problem to prove that you are not a bot.  Once you solve it, you will need to log in again.
ja: あなたがボットではないことを証明するためにこの算数の問題を解いてください。解けた後に再びログインする必要があります。

en: Please specify a user by either ID, username, or email.
ja: ユーザーを ID、ユーザー名、メールアドレスのいずれかで指定してください。

en: Please specify a valid module.
ja: 有効なモジュールを指定してください。

en: Please specify a valid user.
ja: 有効なユーザーを指定してください。

en: Please specify if you would like to disconnect a blog or user.
ja: ブログまたはユーザー、どちらの連携を解除するか指定してください。

en: Please specify if you would like to reset your options, or modules
ja: 設定またはモジュールのどちらをリセットしたいか選択してください。

en: Please upload a file.
ja: ファイルをアップロードしてください。

en: Please verify your birthday.
ja: 誕生日を確認してください。

en: Plugin activated.
ja: プラグインを有効化しました。

en: Plugin can only be Network Activated
ja: プラグインはネットワークでのみ有効化できます

en: Plugin deactivated.
ja: プラグインを無効化しました。

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Popular
ja: 人気

en: Popular Labels
ja: 人気のラベル

en: Popular Project Tags
ja: 人気のプロジェクトタグ

en: Portfolio
ja: ポートフォリオ

en: Portfolio Items
ja: ポートフォリオ項目

en: Portfolio Projects
ja: ポートフォリオプロジェクト

en: Portfolio pages display at most %1$s projects
ja: ポートフォリオページに最大 %1$s プロジェクトを表示

en: Post Comment
ja: コメントを送信

en: Post by %s.
ja: %s の投稿。

en: Post by Email
ja: メール投稿

en: Post by Email is a way of publishing posts on your blog by email. Any email client can be used to send the email, allowing you to publish quickly and easily from devices such as cell phones.
ja: メール投稿機能を使うと、メールで送ったコンテンツをブログに公開できます。どんなメールクライアントも使えますので、携帯電話などからもすばやく簡単に投稿できるようになります。

en: Post converted. | %s posts converted
ja[0]: %s件の投稿を変換しました。

en: Post navigation
ja: 投稿ナビゲーション

en: Post to your sites via mobile devices.
ja: モバイルデバイスからサイトに投稿。

en: Post type:
ja: 投稿タイプ:

en: Post was not sent - check your email addresses!
ja: 投稿を送信できませんでした。メールアドレスを確認してください。

en: Posted by
ja: 投稿者:

en: Posted by %s
ja: 投稿: %s

en: Posted in %s
ja: カテゴリー: %s

en: Posts
ja: 投稿

en: Posts & Comments
ja: 投稿・コメント

en: Posts and Pages
ja: ブログ投稿と固定ページ

en: Posts indexed.
ja: 投稿をインデックスしました。

en: Posts page
ja: 投稿ページ

en: Premium Jetpack Service
ja: プレミアム Jetpack サービス

en: Preprocessor:
ja: プリプロセッサ:

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview Favicon
ja: Favicon をプレビュー

en: Preview Home Icon
ja: ホームアイコンのプレビュー

en: Preview:
ja: プレビュー:

en: Preview: changes must be saved or they will be lost
ja: プレビュー: 保存しなかった場合、変更点は失われます。

en: Price
ja: 価格

en: Primary Menu
ja: メインメニュー

en: Primary User of the site
ja: このサイトのメインユーザー

en: Print
ja: 印刷

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Privacy Policy
ja: 個人情報保護方針

en: Processing...
ja: 処理中…

en: Project
ja: プロジェクト

en: Project Tag
ja: プロジェクトタグ

en: Project Tags
ja: プロジェクトタグ

en: Project Type
ja: プロジェクトタイプ

en: Project Types
ja: プロジェクトタイプ

en: Project item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
ja: プロジェクト項目の下書きを更新しました。<a target="_blank" href="%s">プロジェクトをプレビュー</a>

en: Project published. <a href="%s">View project</a>
ja: プロジェクトを公開しました。<a href="%s">プロジェクトを表示</a>

en: Project restored to revision from %s
ja: リビジョン %s からプロジェクトを復元しました

en: Project saved.
ja: プロジェクトを保存しました。

en: Project scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview project</a>
ja: プロジェクトを予約投稿しました: <strong>%1$s</strong> 。<a target="_blank" href="%2$s">プロジェクトををプレビュー</a>

en: Project submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
ja: プロジェクトを送信しました。<a target="_blank" href="%s">プロジェクトをプレビュー</a>

en: Project updated.
ja: プロジェクトを更新しました。

en: Project updated. <a href="%s">View item</a>
ja: プロジェクト項目を更新しました。<a href="%s">項目を表示</a>

en: Projects
ja: プロジェクト

en: Proofread Writing
ja: 文章の校正

en: Proofreading
ja: 校正

en: Protect cannot keep your site secure.
ja: プロテクト機能がサイトを保護できません。

en: Protect helps to keep you secure from brute-force login attacks.
ja: プロテクト機能は総当たりログイン攻撃に対してサイトを保護します。

en: Protect is a cloud-powered brute force attack prevention tool. We leverage the millions of WordPress sites to identify and block malicious IPs.
    
    Protect tracks failed login attempts across all Jetpack-connected sites using the Protect module.  If any single IP has too many failed attempts in a short period of time, they are blocked from logging in to any site with this plugin installed.
    
    Protect is derived from BruteProtect, and will disable BruteProtect on your site if it is currently enabled.
ja: Jetpack プロテクトは、クラウドベースのブルートフォース攻撃防止ツールです。不正な IP を識別してブロックするため、数百万もの WordPress サイトを活用しています。
    
    Jetpack プロテクトは、プラグインを使用しているすべてのサイトでのユーザーのログイン試行の失敗を追跡します。短時間で1つの IP による試行の失敗が多数あった場合、このプラグインがインストールされているすべてのサイトへのログインがブロックされます。
    
    Jetpack プロテクトは BruteProtect から派生したものです。現在サイト上で BruteProtect が有効化されている場合は無効化されます。

en: Protect is inactive.
ja: プロテクト機能は有効化されていません。

en: Protect whitelist
ja: 保護ホワイトリスト

en: Prove your humanity:
ja: ボットではないことを証明してください:

en: Publicize
ja: パブリサイズ共有

en: Publicize allows you to connect your blog to popular social networking sites and automatically share new posts with your friends.	 You can make a connection for just yourself or for all users on your blog.
ja: パブリサイズ共有を使うとブログを人気のソーシャルネットワークサイトに連携して新しい投稿を自動的に友人へシェアできます。→	 自分だけまたはブログ上のすべてのユーザーとの連携を選択できます。

en: Publicize allows you to share your posts on Facebook, Twitter, Tumblr, Yahoo!, and Linkedin.
ja: パブリサイズ共有を使うと、Facebook・Twitter・Tumblr・Yahoo!・Linkedin で投稿を共有できます。

en: Publicize to my %s:
ja: %s でパブリサイズ共有:

en: Publicize:
ja: パブリサイズ共有:

en: Publish
ja: 公開

en: Published
ja: 公開済み

en: Publisher limits playback of video embeds.
ja: 投稿者によって動画の再生が制限されています。

en: Purple
ja: 紫

en: Put a chart showing 48 hours of views in the admin bar.
ja: 管理バーに過去48時間のビュー数の表を表示する。

en: Put your mouse over your Gravatar to check out your profile.
ja: 自分のプロフィールをチェックするには、Gravatar 上でマウスオーバーしてください。

en: RESET EVERYTHING (during testing only) - will reset modules to default as well
ja: すべてをリセット (テスト中のみ) - モジュールもデフォルト設定にリセットされます

en: RSS Links
ja: RSS リンク

en: Radio
ja: ラジオボタン

en: Random Order:
ja: ランダム順:

en: Rating
ja: 評価

en: Receive Monitor Email Notifications.
ja: モニターメール通知を受信する。

en: Recent Posts
ja: 最近の投稿

en: Red
ja: 赤

en: Redundant Phrases
ja: 冗長な言い回し

en: Refresh Status
ja: ステータスを再読み込み

[ctx: Refresh connection with {social media service}]
en: Refresh connection with %s
ja: %s との連携を再読み込み

en: Regenerate Address
ja: アドレスを再生成

en: Registered users
ja: 登録済みユーザー

en: Reindex Posts
ja: 投稿を再インデックス

en: Related
ja: 関連

en: Related Posts
ja: 関連記事

en: Related posts
ja: 関連記事

en: Remove Icon
ja: アイコンの削除

en: Remove Service
ja: サービスを削除

en: Remove logo
ja: ロゴを削除

en: Repeated Word
ja: 反復語

en: Replace <a href="%s">theme's CSS</a> <b>(Advanced)</b>
ja: <a href="%s">テーマの CSS</a> と入れ替え <b>(上級者向け)</b>

en: Replace selection with:
ja: 選択部分を入れ替える

en: Replacement
ja: 差し替え

en: Reply
ja: 返信

en: Report visibility
ja: 表示状態を報告

en: Require Two-Step Authentication
ja: 二段階認証が必須です

en: Required?
ja: 必須項目ですか ?

en: Reset the connection
ja: 接続をリセット

en: Resetting Jetpack Options...
ja: Jetpack 設定をリセット中…

en: Resetting default modules...
ja: デフォルトモジュールをリセット中…

en: Resetting the jetpack options stored in wp_options...
ja: wp_options に格納された Jetpack 設定をリセット中…

en: Restore
ja: 復元

en: Restore this item from the Trash
ja: この項目をゴミ箱から復元する

en: Results:
ja: 結果:

en: Return to sender.  Whoops! It looks like you got the wrong Jetpack in the mail; deactivate then reactivate the Jetpack plugin to get a new one.
ja: 間違った Jetpack をお使いのようです。一度停止して最有効化し、新しい Jetpack を取得しましょう。

en: Right
ja: 右

en: Save
ja: 保存

en: Save &amp; Buy Upgrade
ja: 保存 &amp; アップグレード購入

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Save New Order
ja: 新しい順序を保存

en: Save Stylesheet
ja: スタイルシートを保存

en: Save and go back to form builder
ja: 保存してフォームビルダーに戻る

en: Save configuration
ja: 設定を保存

en: Save this field
ja: このフィールドを保存

en: Saved successfully
ja: 保存しました。

en: Scheduled
ja: 予約済み

en: Scroll Infinitely
ja: 無限スクロール

en: Scroll back to top
ja: ページ上部へ戻る

en: Search
ja: 検索

en: Search Comics
ja: コミックを検索

en: Search Comments
ja: コメントを検索

en: Search Everything
ja: すべてのコンテンツを検索

en: Search Feedback
ja: フィードバックを検索

en: Search Media
ja: メディアを検索

en: Search Menu Item Labels
ja: 検索メニュー項目ラベル

en: Search Menu Items
ja: メニュー項目を検索

en: Search Menu Sections
ja: メニューセクションを検索

en: Search Modules…
ja: モジュールを検索…

en: Search Plugins
ja: プラグインの検索

en: Search Project Tags
ja: プロジェクトタグを検索

en: Search Project Types
ja: プロジェクトタイプを検索

en: Search Projects
ja: プロジェクトを検索

en: Search Results for: %s
ja: 検索結果: %s

en: Search Testimonials
ja: 推薦文を検索

en: Search once, get results from everything! Currently supports searching posts, pages, comments, media, and plugins.
ja: 一括検索ですべての検索結果をまとめて表示できます。現在ブログ投稿・固定ページ・コメント・メディア・プラグインの検索に対応しています。

en: Search results
ja: 検索結果

en: Second param must be numeric or empty
ja: 2つ目の変数は数値または空である必要があります

en: See the other %s Jetpack features
ja: 他%s個の Jetpack 機能を見る

en: Select a user or pick "custom" and enter a custom email address.
ja: ユーザーを選択するか、「カスタム」を選んでメールアドレスを入力します。

en: Select feedback to download
ja: ダウンロードするフィードバックを選択

en: Select the roles that will be able to view stats reports.
ja: 統計レポートを表示できる権限グループを選択してください。

en: Semantic Personal Publishing Platform
ja: セマンティックなパブリッシングツール

en: Send Email
ja: メールを送信

en: Send to Email Address
ja: メールで送信

en: Sent by a verified %s user.
ja: 認証済みの %s ユーザーから送信されました。

en: Sent by an unverified visitor to your site.
ja: 認証されていないサイト訪問者から送信されました。

en: Separate tags with commas
ja: タグが複数ある場合はコンマで区切ってください

en: Service name
ja: サービス名

en: Services dragged here will appear individually.
ja: ここにドラッグしたサービスは個別に表示されます。

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
ja: ここにドラッグしたサービスは「共有」ボタン内に表示されます。

en: Servings
ja: 割引

en: Set as logo
ja: ロゴに設定

en: Set the primary account holder
ja: メインアカウント保有者を設定

en: Settings
ja: 設定

en: Settings have been saved
ja: 設定を保存しました。

en: Share
ja: 共有

en: Share on Facebook
ja: Facebook で共有

en: Share on Tumblr
ja: Tumblr で共有

en: Share this:
ja: 共有:

en: Share your posts with Twitter, Facebook, and a host of other services. You can configure services to appear as icons, text, or both. Some services have additional options to display smart buttons, such as Twitter, which will update the number of times the post has been shared.
ja: 投稿を Twitter、Facebook その他のサービスで共有しましょう。サービスをアイコン、テキスト、または両方で表示するよう設定できます。一部のサービスにはスマートボタンを表示する追加設定があります。例えば Twitter のスマートボタンでは、共有された回数を表示できます。

en: Shared
ja: 共有

en: Shared Post
ja: 共有投稿

en: Sharing
ja: 共有

en: Sharing Buttons
ja: 共有ボタン

en: Sharing Settings
ja: 共有設定

en: Sharing URL
ja: 共有 URL

en: Sharing is off. Add services above to enable.
ja: 共有が無効になっています。上記のサービスを追加して有効化してください。

en: Sharing label
ja: 共有ラベル

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: Shortcode Embeds
ja: ショートコード埋め込み

en: Shortcodes allow you to easily and safely embed media from other places in your site. With just one simple code, you can tell WordPress to embed YouTube, Flickr, and other media.
ja: ショートコードを使えば簡単かつ安全に外部メディアをサイトに埋め込めます。シンプルなコード一つで、WordPress に YouTube、Flickr などのメディアを埋め込むよう指定できます。

en: Show
ja: 表示

en: Show Account Links
ja: アカウントのリンクを表示

en: Show Cover Photo
ja: カバーフォトを表示

en: Show Excerpts:
ja: 抜粋を表示:

en: Show Faces
ja: 顔写真を表示

en: Show Featured Image:
ja: アイキャッチ画像を表示:

en: Show Page Posts.
ja: ページを表示。

en: Show Personal Links
ja: パーソナルリンクを表示

en: Show Stream
ja: ストリームを表示

en: Show a "Related" header to more clearly separate the related section from posts
ja: 関連記事と投稿の区別がつきやすいよう「関連」見出しを表示する

en: Show a <em>'follow blog'</em> option in the comment form
ja: コメントフォームに「ブログをフォロー」オプションを表示する

en: Show a <em>'follow comments'</em> option in the comment form
ja: コメントフォームに「コメントをフォロー」オプションを表示

en: Show a promo for the WordPress mobile apps in the footer of the mobile theme.
ja: WordPress モバイルアプリの広告をモバイルテーマのフッターに表示します。

en: Show buttons on
ja: ボタン表示

en: Show falling snow on my blog until January 4<sup>th</sup>.
ja: 1月4日までこのブログ上に雪を降らせる。

en: Show full posts on front page and on archive pages
ja: フロントページとアーカイブページで全文を表示する

en: Show likes.
ja: WordPress.com「いいね」ボタンを表示する。

en: Show map
ja: 地図を表示

en: Show map of photo location in carousel, when available.
ja: 写真の位置情報がある場合はカルーセル内に表示する。

en: Show more
ja: もっと見る

en: Show photo metadata (<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" target="_blank">Exif</a>) in carousel, when available.
ja: 写真のメタ情報 (<a href="http://ja.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" target="_blank">Exif</a>) がある場合はカルーセル内に表示する。

en: Show profile photos in the plugin.
ja: プラグインにプロフィール写真を表示する。

en: Show related content after posts
ja: 投稿の後に関連コンテンツを表示

en: Show sharing buttons.
ja: ソーシャル共有アイコンを表示する。

en: Show the Reblog button on posts
ja: 投稿にリブログボタンを表示

en: Show top posts over
ja: 以下の表示数以上の人気記事を表示:

en: Show top search terms over
ja: 以下の期間のトップ検索キーワードを表示:

en: Show total number of subscribers? (%s subscriber) | Show total number of subscribers? (%s subscribers)
ja[0]: 合計購読者数を表示しますか？ (現在%s名)

en: Show:
ja: 表示:

[ctx: Shown between widget visibility conditions.]
en: or
ja: または

en: Shows your most viewed posts and pages.
ja: もっともよく読まれている投稿や固定ページを表示

en: Shutter Speed
ja: シャッタースピード

en: Silver
ja: シルバー

en: Similar post
ja: 類似投稿

en: Single Sign On
ja: シングルサインオン

en: Site Icon
ja: サイトアイコン

en: Site Icon Upload
ja: サイトアイコンのアップロード

en: Site Icon creates a favicon for your site and more.
ja: サイトアイコン機能を使うとサイトの favicon などを作成できます。

en: Site Icon lets you create an icon for your site. This icon will be used as favicon, mobile icon, and Tile on Windows 8 computers.
ja: サイトアイコン機能を使えばサイトのアイコンを作成することができます。このアイコンは、favicon・モバイルアイコン・Windows 8 上のタイルとして使用されます。

en: Site Logo
ja: サイトロゴ

en: Site Name
ja: サイト名

en: Site Stats
ja: サイト統計情報

en: Site Title, Tagline, and Logo
ja: サイトタイトル、タグライン、およびロゴ

en: Site Username
ja: サイトユーザー名

en: Site Username (Primary)
ja: サイトユーザー名 (メイン)

en: Sites
ja: サイト

en: Skip
ja: スキップ

en: Skip to primary content
ja: メインコンテンツへ移動

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Small
ja: 小

en: Smiley
ja: スマイル

en: Smiley face
ja: スマイル

en: Snippet
ja: スニペット

en: Snow
ja: 雪

en: Social
ja: ソーシャル

en: Social Media Icons
ja: SNS アイコン

en: Some features of Jetpack uses the WordPress.com infrastructure and requires that your public content be mirrored there. If you see intermittent issues only affecting certain posts, please try requesting a reindex of your posts.
ja: 一部の Jetpack 機能は WordPress.com のインフラを使用し、公開コンテンツのミラーを保存します。特定の投稿のみに対して断続的に問題が発生する場合は、投稿の再インデックスをリクエストしてください。

en: Some themes and plugins have <a href="%1$s">known conflicts</a> with Jetpack – check the <a href="%2$s">list</a>. (You can also browse the <a href="%3$s">Jetpack support pages</a> or <a href="%4$s">Jetpack support forum</a> to see if others have experienced and solved the problem.)
ja: 一部のテーマとプラグインには Jetpack との<a href="%1$s">既知のコンフリクト</a>が存在します。<a href="%2$s">一覧</a>をご確認ください (また、<a href="%3$s">Jetpack サポートページ</a>または<a href="%4$s">Jetpack サポートフォーラム</a>で他のユーザーが同様の問題を経験・解決していないかどうかチェックしてみてください) 。

en: Someone likes one of my posts
ja: 投稿に「いいね」がついたとき

en: Someone may be trying to trick you into giving them access to your site.  Or it could be you just encountered a bug :).  Either way, please close this window.
ja: 誰かがあなたのサイトへのアクセス権を不正に取得しようとしているか、何らかのバグが発生したようです。いずれの場合も、このウィンドウを閉じて構いません。

en: Something has gotten mixed up in your Jetpack Connection!
ja: Jetpack 連携に何か問題が発生したようです。

en: Something is being cranky!
ja: 何かがうまくいかなかったようです。

en: Something is wrong with your Wufoo shortcode. If you copy and paste it from the %sWufoo Code Manager%s, you should be golden.
ja: Wufoo ショートコードがなにかおかしいようです。%sWufoo Code Manager%s からコピー & ペーストした場合は大丈夫なはずです。

en: Something which should never happen, happened. Sorry about that. If you try again, maybe it will work.
ja: 問題が発生したようです。お手数ですが、もう一度お試しください。

en: Something's not quite right with your Jetpack connection! Let's fix that.
ja: Jetpack 連携の何かが少しおかしいようです。修正しましょう。

en: Sorry, but there was an error posting your comment. Please try again later.
ja: コメント投稿の際にエラーが発生しました。後ほどもう一度お試しください。

en: Sorry, but we could not authenticate your request.
ja: リクエストを認証できませんでした。

en: Sorry, no modules were found for the search term "%s"
ja: 「%s」に一致するモジュールは見つかりませんでした

en: Sorry, no updating arrays at this time
ja: 現時点では更新する配列がありません

en: Sorry, nothing to report.
ja: 報告する内容がありません。

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
ja: このブログではメールでの投稿共有はできません。

en: Sorry, your browser isn't supported. Upgrade at browsehappy.com.
ja: お使いのブラウザには対応していません。browsehappy.com からアップグレードをお試しください。

en: Sorry. We can not plot this address. A map will not be displayed. Is the address formatted correctly?
ja: ご指定の住所の位置を取得できないため、地図は表示されません。住所の形式が正しいかご確認ください。

en: Sort by:
ja: 並び順:

en: Spam
ja: スパム

en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: スパム <span class="count">(%s)</span>

en: Spelling
ja: スペルチェック

en: Spelling and Grammar
ja: スペル＆文法チェック

en: Square Tiles
ja: 正方形タイル

en: Static page:
ja: 固定ページ:

en: Stats
ja: 統計情報

en: Status unknown.
ja: 不明なステータスです。

en: Style:
ja: スタイル:

en: Stylesheet saved.
ja: スタイルシートを保存しました。

en: Sub-site override
ja: サブサイト上書き

en: Subject
ja: 件名

en: Submit
ja: 送信

en: Submit &#187;
ja: 送信 &#187;

en: Submit a support ticket
ja: サポートチケットを送信

en: Submitting Comment%s
ja: コメントを送信%s

en: Subscribe
ja: 購読

en: Subscribe Button:
ja: 購読ボタン

en: Subscribe Placeholder:
ja: 購読のプレースホルダー:

en: Subscribe to %s
ja: %s を購読

en: Subscribe to Blog via Email
ja: ブログをメールで購読

en: Subsriptions Screenshot
ja: 購読スクリーンショット

en: Success Message Text:
ja: 成功メッセージテキスト:

en: Success! An email was just sent to confirm your subscription. Please find the email now and click activate to start subscribing
ja: 購読を確認するメールを送信しました。メールを確認し、有効化リンクをクリックして購読を開始してください。

en: Success! Photon is now actively optimizing and serving your images for free.
ja: Photon が画像を無料で最適化・ホスティングしています。

en: Success! You've jump started your site.
ja: サイトのジャンプスタートに成功しました。

en: Support
ja: サポート

en: Tag name
ja: タグ名

en: Tagged with %s
ja: タグ: %1$s

en: Tags
ja: タグ

en: Take Our Survey
ja: アンケートに回答

en: Take Survey
ja: アンケートに答える

en: Take WordPress with you.
ja: どこにいても WordPress.com ブログを投稿・編集できます。

en: Take a survey.  Tell us how we&#8217;re doing.
ja: 当プラグインに関するアンケートにお答えください。

en: Temporary Large Image for Blog Image
ja: ブログ画像向けの一時的な大きな画像

en: Temporary Resized Image for Blog Image
ja: ブログ画像向けの一時的にサイズ変更した画像

en: Terms
ja: 利用規約

en: Terms of Service
ja: 利用規約

en: Test your site&#8217;s compatibility with Jetpack.
ja: サイトの Jetpack 対応をテストできます。

en: Testimonial
ja: 推薦文

en: Testimonial Page Content
ja: 推薦文ページのコンテンツ

en: Testimonial Page Featured Image
ja: 推薦文ページのアイキャッチ画像

en: Testimonial Page Title
ja: 推薦文ページのタイトル

en: Testimonial draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
ja: 推薦文の下書きを更新しました。<a target="_blank" href="%s">推薦文をプレビュー</a>

en: Testimonial pages display at most %1$s testimonials
ja: 推薦文ページに最近%1$s件の推薦文を表示する

en: Testimonial published. <a href="%s">View testimonial</a>
ja: 推薦文を公開しました。<a href="%s">推薦文を表示</a>

en: Testimonial restored to revision from %s
ja: リビジョン %s から推薦文を復元しました

en: Testimonial saved.
ja: 推薦文を保存しました。

en: Testimonial scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview testimonial</a>
ja: 推薦文を<strong>%1$s</strong>に予約投稿しました。<a target="_blank" href="%2$s">推薦文をプレビュー</a>

en: Testimonial submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
ja: 推薦文を送信しました。<a target="_blank" href="%s">推薦文をプレビュー</a>

en: Testimonial updated.
ja: 推薦文を更新しました。

en: Testimonial updated. <a href="%s">View testimonial</a>
ja: 推薦文を更新しました。<a href="%s">推薦文を表示</a>

en: Testimonials
ja: 推薦文

en: Testing your site's compatibility with Jetpack...
ja: Jetpack とサイトの互換性をテストしています...

en: Text
ja: テキスト

en: Text & Image Links
ja: テキスト・画像リンク

en: Text Link
ja: テキストリンク

en: Text List
ja: テキストリスト

en: Text only
ja: テキストのみ

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: Thanks for activating Protect! To start protecting your site, please network activate Jetpack on your Multisite installation and activate Protect on your primary site. Due to the way logins are handled on WordPress Multisite, Jetpack must be network-enabled in order for Protect to work properly. <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>
ja: プロテクト機能を有効化していただき、ありがとうございます。サイトの保護を開始するには、Jetpack をマルチサイトインストールでネットワーク全体に対して有効化し、プロテクト機能をメインサイトで有効化してください。WordPress マルチサイト内におけるログイン状態の処理方法により、Jetpack がネットワーク全体に有効化されていない場合、この機能が適切に動作しません。<a href="%s" target="_blank">さらに詳しく</a>

en: Thanks for taking the time to sort things out. We&#039;ve updated our records accordingly!
ja: 修正のためにお時間をいただきありがとうございました。レコードを適切に更新しました。

en: That connection has been removed.
ja: 連携は解除されています。

en: That's still my domain.
ja: このドメインは引き続き私が保有しています。

en: The <a href='%s'>After&nbsp;the&nbsp;Deadline</a> Proofreading service improves your writing by using artificial intelligence to find your errors and offer smart suggestions.
ja: <a href='%s'>After&nbsp;the&nbsp;Deadline</a> 校正サービスを使えば、人工知能を使ったスマート・サジェスチョンで英語などのスペリングや文章スタイルを改善できます。

en: The Client ID/WP.com Blog ID of this site
ja: このサイトのクライアント ID / WP.com ブログ ID

en: The Custom CSS editor gives you the ability to add to or replace your theme's CSS, all while supplying syntax coloring, auto-indentation, and immediate feedback on the validity of the CSS you're writing.
ja: カスタム CSS エディタを使うとテーマの CSS を追加または置き換えできるようになります。構文カラーリング、自動インデント、リアルタイムな CSS ルールチェック機能も含まれています。

en: The Facebook Like Box Widget
ja: Facebook Like ボックスウィジェット

en: The Image Widget
ja: 画像ウィジェット

en: The Jetpack Module is already activated.
ja: その Jetpack モジュールはすでに有効化済みです。

en: The Jetpack Module is already deactivated.
ja: ご指定のモジュールはすでに無効化されています。

en: The Jetpack Version is %s
ja: Jetpack バージョンは %s です

en: The Plugin is already active.
ja: ご指定のプラグインはすでに有効化されています。

en: The Plugin is already deactivated.
ja: ご指定のプラグインはすでに有効化されています。

en: The RSS Links Widget
ja: RSS リンクウィジェット

en: The Twitter Widget
ja: Twitter ウィジェット

en: The Twitter username of the owner of this site's domain.
ja: サイトドメイン保有者の Twitter ユーザー名。

en: The VideoPress plugin could not communicate with the VideoPress servers. This error is most likely caused by a misconfigured plugin. Please reinstall or upgrade.
ja: VideoPress プラグインがサーバーと通信できませんでした。このエラーはプラグインの設定ミスによって起こることがよくあります。再インストールまたはアップグレードを試してみてください。

en: The WP.com user ID of the connected user
ja: 連携中のユーザーの WordPress.com ユーザー ID

en: The WP.com user email of the connected user
ja: 連携中のユーザーの WordPress.com ユーザーメールアドレス

en: The WP.com username of the connected user
ja: 連携中のユーザーの WordPress.com ユーザー名

en: The WordPress.com blog_id is %d
ja: WordPress.com blog_id は %d です

en: The authorization process expired.  Please go back and try again.
ja: 認証処理の期限が切れています。前の画面に戻ってもう一度お試しください。

en: The default content width for the %s theme is %d pixels.
ja: テーマ「%s」のデフォルトコンテンツ幅は%dピクセルです。

en: The email you entered was invalid. Please check and try again.
ja: 入力したメールは無効です。確認してからもう一度お試しください。

en: The file that you uploaded is not an accepted file type. Please try again.
ja: アップロードしたファイルのファイル形式は許可されていません。もう一度お試しください。

en: The following modules have been updated: %l.
ja: モジュールを更新しました: %l

en: The following new modules have been activated: %l.
ja: 以下の新しいモジュールを有効化しました: %l

en: The following services are included: Twitter, Facebook, Reddit, Digg, LinkedIn, Google +1, Print, and Email.
ja: 以下のサービスが含まれています:  Twitter、Facebook、Reddit、Digg、LinkedIn、Google +1、印刷、メール送信

en: The following services are included: Twitter, Facebook, Reddit, PressThis, Digg, LinkedIn, Google +1, Print, and Email.
ja: 以下のサービスが含まれています。Twitter、Facebook、Reddit、StumbleUpon、PressThis、Digg、LinkedIn、Google +1、印刷、メール送信

en: The image helps collect stats and <strong>makes the world a better place</strong> but should still work when hidden
ja: この画像は統計情報の集計に使われますが、隠しても動作します。

en: The image needs to be at least
ja: 画像は、幅と高さが

en: The image that you uploaded is smaller than %upx in height.
ja: アップロードした画像の高さは %upx in よりも小さい値です。

en: The image that you uploaded is smaller than %upx in width.
ja: アップロードした画像の幅は %upx より小さな値です。

en: The number of sites of the connected WP.com user
ja: 連携中の WordPress.com ユーザーのサイト数

en: The old version has been deactivated and can be removed from your site. | The old versions have been deactivated and can be removed from your site.
ja[0]: 古いバージョンは無効化済みです。サイトから削除できます。

en: The plugin is already installed
ja: プラグインはインストール済みです

en: The preview is unavailable while this video is being processed.
ja: 動画を処理している間はプレビューをご覧いただけません。

en: The primary connection is owned by <strong>%s</strong>'s WordPress.com account.
ja: メインの連携は <strong>%s</strong> の WordPress.com アカウントに紐付けられています。

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to publish it?
    
    Press OK to publish your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
ja: 校正ツールによるこの投稿へのアドバイスがあります。本当に公開しますか ?
    
    投稿を公開するには OK を、アドバイスを確認して投稿を編集するにはキャンセルをクリックしてください。

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to update it?
    
    Press OK to update your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
ja: 校正ツールによるこの投稿へのアドバイスがあります。本当に更新しますか ?
    
    投稿を更新するには OK を、アドバイスを確認して投稿を編集するにはキャンセルをクリックしてください。

en: The proofreader supports English, French, German, Portuguese, and Spanish. Your user interface language (see above) is the default proofreading language.
ja: 校正ツールは英語・フランス語・ドイツ語・ポルトガル語・スペイン語に対応しています。ユーザーのインターフェイス言語がデフォルトの校正言語 (上記参照) になります。

en: The response parameter is invalid or malformed
ja: 応答パラメーターの引数が無効か、不正な形式です

en: The response parameter is missing
ja: 応答パラメーターが指定されていません

en: The secret parameter is invalid or malformed
ja: シークレットパラメーターの引数が無効か、不正な形式です

en: The secret parameter is missing
ja: シークレットパラメーターが指定されていません

en: The settings for Featured Content have <a href="%s">moved to Appearance &rarr; Customize</a>.
ja: おすすめコンテンツの設定は「<a href="%s">外観 &rarr; カスタマイズ</a>」に移動しました。

en: The specified theme was not found.
ja: ご指定のテーマが見つかりません

en: The test results and some other useful debug information will be sent to the support team. Please feel free to <a href="#">review/modify</a> this information.
ja: テスト結果とその他のデバッグ情報をサポートチームに送信します。この情報を<a href="#">確認・編集</a>することもできます。

en: The theme is already installed
ja: テーマはインストール済みです

en: The widget only works with Facebook Pages.
ja: このウィジェットは Facebook ページのみに対応しています。

en: Theme is empty.
ja: テーマが空です。

en: Theme: %1$s.
ja: テーマ: %1$s.

en: Themes
ja: テーマ

en: There are many plugins and services that provide statistics, but data can be overwhelming. Site Stats makes the most popular metrics easy to understand through a clear and attractive interface.
ja: 統計情報を提供してくれるサービスは他にもありますが、データ量が多すぎて圧倒されることもあるかもしれません。WordPress.com の統計情報は、すっきりした魅力的なインターフェースで一番人気のある指標を分かりやすく伝えてくれます。

en: There are no posts to display. <a href="%s">Want more traffic?</a>
ja: 表示する投稿がありません。<a href="%s">トラフィックを増やしたいですか ?</a>

en: There is an update available for your theme. You may wish to check if this update adds Infinite Scroll support by visiting the <a href="%s">WordPress Updates</a> page.
ja: お使いのテーマには新しいバージョンがあります。<a href="%s">WordPress 更新</a>ページでこのバージョンが無限スクロールに対応しているか確認することもできます。

en: There seems to be a problem with your site’s ability to communicate with Jetpack!
ja: サイトと Jetpack サービスとの通信能力に問題があるようです。

en: There was a problem communicating with the Proofreading service. Try again in one minute.
ja: After the Deadline サービスとの通信に問題が発生しました。1分ほど待ってもう一度お試しください。

en: There was a problem connecting to %s to create an authorized connection. Please try again in a moment.
ja: %s と連携して承認する際に問題が発生しました。後ほどもう一度お試しください。

en: There was a problem connecting to %s. Please disconnect and try again.
ja: %s との連携の際に問題が発生しました。後ほどもう一度お試しください。

en: There was a problem connecting with Publicize. Please try again in a moment.
ja: パブリサイズ共有連携の際に問題が発生しました。後ほどもう一度お試しください。

en: There was a problem getting the data to display this address on a map.  Please refresh your browser and try again.
ja: このアドレスを地図上に表示する際のデータ取得に問題が発生しました。ブラウザを再読み込みしてもう一度お試しください。

en: There was an error communicating with the proofreading service.
ja: 校正チェックサービスとの通信に問題が発生しました。

en: There was an error contacting Jetpack servers.
ja: Jetpack のサーバーと通信する際にエラーが発生しました。

en: There was an error deactivating your plugin
ja: プラグインの無効化中にエラーが発生しました

en: There was an error installing your plugin
ja: プラグインをインストールする際にエラーが発生しました

en: There was an error installing your theme
ja: テーマをインストールする際にエラーが発生しました

en: There was an error updating your plugin
ja: プラグインの更新中にエラーが発生しました

en: There was an error updating your theme
ja: テーマの更新中にエラーが発生しました

en: There was an error when subscribing. Please try again.
ja: 購読の登録中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error while activating the module.
ja: モジュールを有効化する際にエラーが発生しました。

en: There was an error while deactivating the module.
ja: モジュールを無効化する際にエラーが発生しました。

en: There was an error while getting the update data for this site.
ja: このサイトの更新データを取得する際にエラーが発生しました。

en: There's a good chance that visitors to your site will be using a smartphone, and it's important to provide them with a great reading experience while on the small screen.
ja: スマートフォンからアクセスしている読者もたくさんいる可能性があります。小さな画面でも読みやすくしておくことも重要です。

en: These settings affect all sites on the network.
ja: これらの設定はネットワークに含まれる全サイトに影響します。

en: These settings change emails sent from your blog to followers.
ja: ブログからフォロワーへ送るメールの設定を変更できます。

[ctx: This HTML form field is marked as required by the user in contact form builder]
en: (required)
ja:  (必須)

en: This connection is working correctly.
ja: 適切に連携されています。

en: This feature uses the WordPress.com infrastructure and requires that your public content be mirrored there. If you see intermittent issues only affecting certain posts, request a reindex of your posts.
ja: この機能は WordPress.com のインフラを使用しており、公開コンテンツをそちらでミラーリングする必要があります。特定の投稿に関して断続的な問題が発生する場合は投稿の再インデックスをリクエストしてください。

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
ja[0]: このギャラリーには<a %1$s>%2$s枚の写真</a>が含まれています。

en: This is a development environment
ja: これは開発環境です

en: This module can only be altered by %s, the user who initiated the Jetpack connection on this site.
ja: このモジュールはサイトで Jetpack 連携を最初に有効化した %s さんのみ変更できます。

en: This plugin will work without it, but multibyte support is used <a href="%s">if available</a>. You may see minor problems with Tweets and other sharing services.
ja: このプラグインは<a href="%s">もしマルチバイト対応が利用できれば</a>には活用しますが、そうでなくてもプラグイン自体は使用できます。Twitter 他の共有サービスでちょっとした不具合に遭遇する可能性があります。

en: This post has been shared!
ja: 投稿を共有しました !

en: This post is password protected.
ja: この投稿はパスワードで保護されています。

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
ja: この投稿はパスワードで保護されています。コメントを表示するにはパスワードを入力してください。

en: This profile is not currently linked to a WordPress.com Profile.
ja: このプロフィールは現在 WordPress.com プロフィールと連携していません。

en: This setting may be overridden for individual videos.
ja: この設定は各動画ごとの設定で上書きされることがあります。

en: This site is too large, please contact Jetpack support to sync.
ja: このサイトロゴは大きすぎます。 Jetpack のサポートに同期するように連絡してください。

en: This slideshow could not be started. Try refreshing the page or viewing it in another browser.
ja: スライドショーを開始できませんでした。ページを再読み込みするか、他のブラウザでお試しください。

en: This slideshow requires JavaScript.
ja: スライドショーには JavaScript が必要です。

en: This user is not authorized to %s on this blog.
ja: このユーザーにはこのブログで%sを行う権限がありません。

en: This user is not authorized to manage plugins network wide.
ja: 現在のユーザーにはネットワーク全体のプラグインを管理する権限がありません。

en: This video is intended for mature audiences.
ja: この動画は成人向けです。

en: This video requires <a rel="nofollow" href="%s">Adobe Flash</a> for playback.
ja: この動画を再生するには <a rel="nofollow" href="%s">Adobe Flash</a> が必要です。

en: This will deactivate Jetpack.
    Are you sure you want to deactivate Jetpack?
ja: Jetpack を無効化します。
    本当に実行してよいですか ?

en: This will deactivate all Jetpack modules.
    Are you sure you want to disconnect?
ja: Jetpack のモジュールをすべて無効化します。
    本当に連携を解除してよいですか ?

en: This will prevent user-specific modules such as Publicize, Notifications and Post By Email from working.
    Are you sure you want to unlink?
ja: パブリサイズ共有、通知、メール投稿などユーザー特有のモジュールが使えなくなります。
    本当にリンクを解除してよいですか ?

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Thumbnail Grid
ja: サムネイルグリッド

en: Tiled Columns
ja: タイルカラム

en: Tiled Galleries
ja: タイルギャラリー

en: Tiled Mosaic
ja: タイルモザイク

en: Tiles
ja: タイル

en: Time
ja: 投稿日

en: Time:
ja: 時間:

en: Timeline Theme:
ja: タイムラインテーマ:

en: Title
ja: タイトル

en: Title:
ja: タイトル:

en: To add a new icon to your site, head over to <a href="%s">Settings &rarr; General &rarr; Site Icon</a>, and upload an icon.
ja: 新しいアイコンをサイトに追加するには、<a href="%s">設定 &rarr; 一般 &rarr; サイトアイコン</a>からアイコンをアップロードしてください。

en: To configure your sharing settings, go to the Settings &rarr; <a href="%s">Sharing</a> menu.
ja: 共有設定を変更するには、一般設定 &rarr;  <a href="%s">共有</a> メニューを利用してください。

en: To control visibility, expand the widget and click the Visibility button next to the Save button, and then, choose a set of visibility options.
ja: 表示をコントロールするにはウィジェット詳細を開いて「保存」ボタンの横にある「公開状態」ボタンをクリックし、オプションを選択してください。

en: To customize the emails sent from your blog to your followers, check the settings at the bottom of the <a href="%s">Reading Settings</a> page.
ja: ブログからフォロワーに送信されるメールをカスタマイズするには、<a href="%s">表示設定</a>画面下部の設定を変更してください。

en: To enable a custom content type, head over to <a href="%s">Settings &rarr; Writing &rarr; Your Custom Content Types</a> to activate either "Portfolio Projects” or “Testimonials” by checking the corresponding checkbox. You can now add projects and testimonials under the new "Portfolio” or “Testimonials” menu item in your sidebar.
ja: カスタムコンテンツタイプを使うには、「<a href="%s">設定 &rarr; 投稿設定 &rarr; カスタムコンテンツタイプ</a>」で「ポートフォリオプロジェクト」または「推薦文」にチェックを入れて有効化してください。これで、サイドバーの「ポートフォリオ」または「推薦文」メニューから新しいプロジェクトや推薦文を追加できるようになります。

en: To infinity and beyond
ja: 無限スクロール

en: To quickly boost performance, security, and engagement we recommend activating <strong>%s</strong>. Click <strong>Jump Start</strong> to activate these features or
ja: パフォーマンス・セキュリティ・エンゲージメントを今すぐ強化するには、<strong>%s</strong> を有効化することをおすすめします。<strong>ジャンプスタート</strong>をクリックしてこれらのモジュールを一括有効化するか、

en: To see hovercards, look at any blog post on your blog that has comments. If the commenter has a hovercard associated with their gravatar, mouse over their image and the hovercard will appear. To turn hovercards off, click the Deactivate button above.
ja: ホバーカードを表示するには、ブログ内でコメントの付いている投稿に移動してください。コメント投稿者が Gravatar に連動したホバーカードを持っている場合、画像にマウスオーバーするとホバーカードが表示されます。ホバーカードを無効化するには、上記の「無効化」ボタンをクリックしてください。

en: To use Post By Email, you need to link your %s account to your WordPress.com account.
ja: メール投稿機能を利用するには、%s アカウントを WordPress.com と連携する必要があります。

en: To use Publicize, you'll need to link your %s account to your WordPress.com account using the link below.
ja: パブリサイズ共有機能を使うには、以下のリンクから %s アカウントを WordPress.com アカウントに連携する必要があります。

en: To use shortlinks, go to any already published post (or publish something new!). A &#8220;Get Shortlink&#8221; button will be visible under the Post title. When you click it, a dialog box will appear with the shortlink and you can copy and paste to Twitter, Facebook or wherever your heart desires.
ja: ショートリンクを利用するには、編集画面で投稿タイトルの下に表示される「短縮 URL を取得」ボタンをクリックします。ダイアログボックスが開くので、コピーして Twitter、Facebook など好きなところにペーストしましょう。

en: To use the CSS editor, go to Appearance &#8594; <a href="%s">Edit CSS</a>.
ja: CSS エディタを使うには「外観 &#8594; <a href="%s">CSS 編集</a>」画面に移動してください。

en: To use the Subscriptions widget, go to Appearance &#8594; <a href="%s">Widgets</a>. Drag the widget labeled &#8220;Blog Subscriptions (Jetpack)&#8221; into one of your sidebars and configure away.
ja: 購読ウィジェットを使うには、「外観 &#8594; <a href="%s">ウィジェット</a>」ページに移動します。「ブログ購読 (Jetpack)」という項目を右カラムにドラッグし、設定を変更してください。

en: To use the widgets, go to Appearance &#8594; <a href="%s">Widgets</a>. Drag them into one of your sidebars and configure away.
ja: ウィジェットを使うには、外観 &#8594; <a href="%s">ウィジェット</a>ページでサイドバーにウィジェットボックスをドラッグし、設定してください。

en: Top Posts
ja: 人気記事

en: Top Posts &amp; Pages
ja: 人気の投稿とページ

en: Top Posts &amp; Pages by views are calculated from 24-48 hours of stats. They take a while to change.
ja: 表示数に基づいた人気の投稿とページは、24〜48時間以内の統計情報をもとに算出されます。更新までにしばらくかかる場合があります。

en: Top Searches
ja: 人気検索キーワード

en: Track each Infinite Scroll post load as a page view in Google Analytics
ja: 無限スクロールが読み込まれた際に1ページビューとして Google アナリティクスでカウントする

en: Traffic Growth
ja: アクセスの増加

en: Transparent
ja: 透明

en: Transparent Background
ja: 透明の背景

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Trouble with Jetpack?
ja: Jetpack がうまく動作しませんか ?

en: Try connecting again.
ja: もう一度連携をお試しください。

en: Tumblr blog
ja: Tumblr ブログ

en: Turned on per post
ja: 投稿ごとに有効化

en: Tweets by @%s
ja: @%s のツイート

en: Twitter Site Tag
ja: Twitter サイトタグ

en: Twitter Timeline
ja: Twitter タイムライン

en: Twitter username:
ja: Twitter ユーザー名:

en: Two-Step Authentication Disabled
ja: 2段階認証を無効化しました

en: Two-Step Authentication Enabled
ja: 2段階認証を有効化しました

en: Type
ja: 種類

en: Types
ja: 種類

en: Types of pages to display:
ja: 表示するページの種類:

en: UP
ja: 上

en: Unable to create your Post By Email address. Please try again later.
ja: メール投稿用のアドレスを生成できませんでした。後ほどもう一度お試しください。

en: Unable to disable your Post By Email address. Please try again later.
ja: メール投稿用アドレスを無効化できませんでした。後ほどもう一度お試しください。

en: Unable to regenerate your Post By Email address. Please try again later.
ja: メール投稿用アドレスを再生成できませんでした。後ほどもう一度お試しください。

en: Uncategorized
ja: 未分類

en: Unexpected response
ja: 予期しない応答

en: Unknown post type requested.
ja: 無効な投稿形式。

en: Unlink This Account
ja: このアカウントの連携を解除

en: Unlink my account
ja: アカウントの連携を解除

en: Unlink your account from WordPress.com
ja: WordPress.com とのアカウント連携を解除

en: Unpublished
ja: 未公開

en: Until your theme supports Infinite Scroll, you won't be able to activate this module.
ja: お使いのテーマが無限スクロールに対応していない場合はこのモジュールを有効化できません。

en: Untitled Post
ja: 無題の投稿

en: Upcoming Events
ja: 今後のイベント

en: Update Menu Item Label
ja: メニュー項目ラベルを更新

en: Update Menu Section
ja: メニューセクションを更新

en: Update Project Tag
ja: プロジェクトタグを更新

en: Update Project Type
ja: プロジェクトタイプを更新

en: Update Site Icon
ja: サイトアイコンの更新

[ctx: Updating an option from "this" to "that".]
en: Updated option: %s to "%s"
ja: 更新した設定: %s → "%s"

en: Upload Image
ja: 画像をアップロード

en: Upload Video
ja: 動画をアップロード

en: Upload a Video
ja: 動画をアップロード

en: Upload a image that you want to use as your site icon. You will be asked to crop it in the next step.
ja: サイトアイコンとして使う画像をアップロードします。次のステップで、画像を切り抜くように指示されます。

en: Uploading...
ja: アップロードしています...

en: Use <code>$latex your latex code here$</code> or <code>[latex]your latex code here[/latex]</code> to include %s in your posts and comments. There are <a href="%s" target="_blank">all sorts of options</a> available.
ja: %s を含めるには、<code>$latex 【ここにコードを記入】$</code> または <code>[latex]【ここにコードを記入】[/latex]</code> という書式をコメントや投稿内でご利用ください。 <a href="%s" target="_blank">各種オプション</a>が用意されています。

en: Use Google Analytics with Infinite Scroll
ja: 無限スクロールで Google アナリティクスを使用

en: Use Markdown for comments.
ja: コメント欄で Markdown 記法を使う。

en: Use Markdown for posts and pages.
ja: 投稿とページ内で Markdown 記法を使う。

en: Use a large and visually striking layout
ja: 視覚的インパクトがある大きめのレイアウトを使う

en: Use a valid email address.
ja: 正しいメールアドレスを使用してください。

en: Use automatically detected language to proofread posts and pages
ja: 投稿や固定ページの校正に自動的に検出した言語を使う

en: Use the <kbd>TAB</kbd> key on your keyboard to move between colums and the <kbd>ENTER</kbd> or <kbd>RETURN</kbd> key to save each row and move on to the next.
ja: キーボードの <kbd>Tab</kbd> キーを使ってカラム間を移動できます。<kbd>Enter</kbd> または<kbd>Return</kbd> キーで各列を保存し、次へ進むことができます。

en: Use the button below to browse your VideoPress Library. Note that you can also browse your VideoPress Library while editing a post or page by using the <strong>Add Media</strong> button in the post editor.
ja: 以下のボタンを使って VideoPress ライブラリをブラウズしてください。投稿やページの編集中にも、<strong>メディアを追加</strong>ボタンから同じようにライブラリの内容を表示できます。

en: Use the form below to upload a video to your VideoPress Library. The following video formats are supported: %s. Maximum upload file size is %d%s.
ja: 以下のフォームを使って VideoPress ライブラリに動画をアップロードしてください。動画フォーマット %s に対応しています。アップロードファイルサイズ上限は %d%s です。

en: Use these settings to display different types of content on your site.
ja: 異なる種類のコンテンツをサイト上で表示するにはこれらの設定をお使いください。

en: Use these tools to verify that you own/control your website with other external services like Google, Bing and Pinterest.
ja: Google・Bing・Pinterest などの外部サービスでこのサイトをあなたが保有・管理していることを証明するのに使えるツールです。

[ctx: Used as the default option in a dropdown list]
en: -- Select --
ja: -- 選択 --

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Hide
ja: 非表示

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Show
ja: 表示

en: Username
ja: ユーザー名

en: Using the checkboxes next to each module, you can select multiple modules to toggle via the Bulk Actions menu at the top of the list.
ja: 各モジュールの隣にあるチェックボックスを使って複数のモジュールを選択し、一覧の上部にある一括操作メニューでまとめて切り替えることができます。

en: Using the tools on the right, you can search for specific modules, filter by module categories or which are active, or change the sorting order.
ja: 右側のツールを使って特定のモジュールを検索したり、モジュールをカテゴリーや有効状態別に絞り込んだり、並び順を変更したりできます。

en: Value
ja: 値

en: VaultPress dashboard
ja: VaultPress ダッシュボード

en: Verified Services
ja: 認証済みサービス

en: Verifying your site allows you to access advanced features on these other services (e.g. Webmaster tools, or getting a verified badge). We'll just add an invisible %s tag to the source code of your homepage.
ja: サイトを認証することで、外部サービスの高度な機能にアクセスできるようになります (例: ウェブマスターツールや認証済みバッジの取得) 。ホームページのソースコードに非表示の %s タグを追加します。

en: Video Library Access
ja: 動画ライブラリアクセス

en: Video Preview:
ja: 動画プレビュー:

en: Video on %s
ja: %s の動画

en: Video post by %s.
ja: %s の動画投稿。

en: Video post.
ja: 動画の投稿。

en: VideoPress Library
ja: VideoPress ライブラリ

en: View %1$s&#8217;s profile on %2$s
ja: %1$s さんのプロフィールを %2$s で表示

en: View All
ja: すべて表示

en: View Comic
ja: コミックを表示

en: View Full Profile &rarr;
ja: プロフィールを表示 &rarr;

en: View Full Site
ja: フルサイズ表示

en: View Menu Item
ja: メニュー項目を表示

en: View Menu Item Label
ja: メニュー項目ラベルを表示

en: View Menu Section
ja: メニューセクションを表示

en: View Mobile Site
ja: モバイルサイトを表示

en: View Network Admin
ja: ネットワーク管理画面を表示

en: View Project
ja: プロジェクトを表示

en: View Project Tag
ja: プロジェクトタグを表示

en: View Project Type
ja: プロジェクトタイプを表示

en: View Site Stats without Javascript
ja: Javascript なしで統計情報を表示

en: View Testimonial
ja: 推薦文を表示

[ctx: View _Plans_&_Pricing_. (VaultPress)]
en: View %s.
ja: %sを表示

en: View all Jetpack features
ja: Jetpack の全機能を表示

en: View full size <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>
ja: フルサイズ表示 <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>

en: View on Instagram
ja: Instagram で表示

en: View people's profiles when you mouse over their Gravatars
ja: Gravatar をマウスオーバーしたときにプロフィールを表示

en: View stats on WordPress.com right now
ja: 統計情報を WordPress.com で今すぐ表示

en: View:
ja: 表示:

en: Views over 48 hours. Click for more Site Stats.
ja: 過去48時間のビュー数。クリックすれば統計情報の詳細を表示できます。

en: Vimeo username:
ja: Vimeo ユーザー名:

en: Visibility
ja: 公開状態

en: Visit <a href="%s">Site Stats</a> to see your stats.
ja: <a href="%s">サイト統計情報</a>で統計情報を表示できます。

en: Visit the post for more.
ja: 詳しくは投稿をご覧ください。

[ctx: Visit your _VaultPress_dashboard_.]
en: To check your backups, see any security alerts, or check your VaultPress Vitality, visit your %s.
ja: バックアップやセキュリティアラート、VaultPress の動作を確認するには、%s へ移動してください。

en: Visitors on iPhone, Android, Windows Phone, and other mobile devices will automatically see the mobile theme, with the option to view the full site. You can enable or disable the mobile theme by clicking the "Activate" or "Deactive" button above.
ja: iPhone、Android、Windows Phone などのモバイルデバイス上の読者には、自動的に通常サイト表示オプション付きのモバイル対応テーマが提供されます。モバイル対応テーマは、上記のボタンから有効化・無効化できます。

en: WP.me Shortlinks
ja: WP.me 短縮 URL

en: Warning! Multibyte support missing!
ja: 注意: マルチバイト対応が見つかりません。

en: We are sorry but unfortunately Photon did not activate.
ja: Photon を有効化できませんでした。

en: We cannot display posts for this blog.
ja: このブログの投稿は表示できません。

en: We cannot load blog data at this time.
ja: ブログデータを読み込めませんでした。

en: We could not verify that your server is making an authorized request. Please try again, and make sure there is nothing interfering with requests from your server to the Jetpack Server.
ja: お使いのサーバーが認証済みのリクエストを送信しているかどうか確認できませんでした。Jetpack サーバーへの通信を遮断している要素がないことを確認の上、もう一度お試しください。

en: We couldn't find an account with the email <strong><code>%1$s</code></strong> to log you in with.  If you already have an account on <strong>%2$s</strong>, please make sure that <strong><code>%1$s</code></strong> is configured as the email address, or that you have connected to WordPress.com on your profile page.
ja: <strong><code>%1$s</code></strong> のメールに登録されているログインアカウントが見つかりません。<strong>%2$s</strong> ですでにアカウントをお持ちの場合は、<strong><code>%1$s</code></strong> がメールアドレスとして設定されているかもう一度ご確認ください。または、プロフィールページで WordPress.com に連携してください。

en: We couldn't find any account on <strong>%2$s</strong> that is linked to your WordPress.com account to log you in with.  If you already have an account on <strong>%2$s</strong>, please make sure that you have connected to WordPress.com on your profile page.
ja: <strong>%2$s</strong> の WordPress.com に連携されているログインアカウントが見つかりません。<strong>%2$s</strong> ですでにアカウントをお持ちの場合は、プロフィールページで WordPress.com に連携済みかどうかもう一度ご確認ください。

en: We have apps for <a href="%s">iOS (iPhone, iPad, iPod Touch)</a>, <a href="%s">Android</a>, <a href="%s">BlackBerry</a>, and <a href="%s">more</a>!
ja: <a href="%s">iOS (iPhone、iPad、iPod Touch)</a>、<a href="%s">アンドロイド</a>、<a href="%s">BlackBerry</a><a href="%s"> など</a>に対応したアプリをご用意しています。

en: We offer free, full support to all of our Jetpack users. Our support team is always around to help you.
ja: すべての Jetpack ユーザーにフルサポートを無料で提供します。サポートチームはいつでも喜んでお手伝いします。

en: We were unable to get your stats just now. Please reload this page to try again.
ja: 統計情報を現在取得できません。このページをリロードしてもう一度お試しください。

en: We were unable to get your stats just now. Please reload this page to try again. If this error persists, please <a href="%1$s">contact support</a>. In your report please include the information below.
ja: 統計情報を取得できませんでしたので、後ほどもう一度お試しください。このエラーが引き続き発生する場合は、以下の情報を含めて<a href="%1$s">サポートにご連絡</a>ください。

en: We&rsquo;ve changed this option to a click-to-scroll version for you since you have footer widgets in Appearance &rarr; Widgets, or your theme uses click-to-scroll as the default behavior.
ja: このオプションを「クリック & スクロール」バージョンに変更しました。「外観 → ウィジェット」でフッターウィジェットが追加されているか、お使いのテーマがデフォルトで「クリック & スクロール」を使う仕様になっているためです。

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Website Verification Services
ja: Web サイト認証サービス

en: Welcome to <strong>Jetpack %s</strong>!
ja: <strong>Jetpack %s</strong> へようこそ !

en: Welcome to Custom CSS!
    
    CSS (Cascading Style Sheets) is a kind of code that tells the browser how to render a web page. You may delete these comments and get started with your customizations.
    
    By default, your stylesheet will be loaded after the theme stylesheets, which means that your rules can take precedence and override the theme CSS rules. Just write here what you want to change, you don't need to copy all your theme's stylesheet content.
ja: カスタム CSS へようこそ!
    
    CSS (カスケーディングスタイルシート) は、ブラウザに対し Web ページの表示方法を指定するためのコードです。このコメントを削除し、カスタマイズを始めることができます。
    
    デフォルトでは、ここで指定したカスタムスタイルはテーマのスタイルシートが読み込まれた後に追加されます。つまり、デフォルトの CSS ルールを上書きできるということです。テーマのスタイルシートの内容をここにコピーする必要はありません。追加したい内容だけを書き込んでください。

en: Welcome to Custom CSS!
    
    To learn how this works, see http://wp.me/PEmnE-Bt
ja: カスタム CSS 機能へようこそ。
    
    使い方についてはこちらをご覧ください (英語ドキュメンテーション)。http://wp.me/PEmnE-Bt

en: Welcome! Ready to publish your first strip?
    
    Your webcomic's new site is ready to go. Get started by <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">setting your comic's title and tagline</a> so your readers know what it's all about.
    
    Looking for more help with setting up your site? Check out the WordPress.com <a href="http://learn.wordpress.com/">beginner's tutorial</a> and the <a href="http://en.support.wordpress.com/comics/">guide to comics on WordPress.com</a>. Dive right in by <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">publishing your first strip!</a>
    
    Lots of laughs,
    The WordPress.com Team
ja: ようこそ !最初の作品を投稿する準備ができましたか ?
    
    あなたの Web コミックサイトを作成しました。<a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">サイトのタイトルとタグライン</a>を決定し、読者にどんなサイトなのかを伝えましょう。
    
    サイト設定についてヘルプが必要な場合は、WordPress.com <a href="http://learn.wordpress.com/">入門用チュートリアル</a>および<a href="http://en.support.wordpress.com/comics/"> WordPress.com コミックサイト設定ドキュメンテーション</a>をご覧ください。または、サイトのダッシュボードから今すぐ<a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">作品を投稿してみましょう !</a>
    
    ご利用ありがとうございます。
    WordPress.com チーム

en: We’ll also let you know as soon as your site is up and running, so you can keep an eye on total downtime.
ja: サイトが回復した際にもすぐに通知しますので、ダウンタイムの合計期間も知ることができます。

en: What should the subject line be?
ja: メールの件名

en: What&#8217;s a Hovercard?
ja: ホバーカードって ?

en: What's a Gravatar?
ja: Gravatar って何 ?

en: When adding a gallery to your post, you now have the option to select a layout style for your images. We've added support for Rectangular, Square, and Circular galleries. By default, galleries will continue to display using the standard thumbnail grid layout. To make the rectangular layout the default for all of your site's galleries, head over to <a href="%s">Settings &rarr; Media</a> and check the box next to "Display all your gallery pictures in a cool mosaic."
ja: ギャラリーを投稿に追加する際、画像のレイアウトスタイルを選べるようになっています。長方形、正方形、丸型のギャラリースタイルに対応しています。デフォルトでは標準のサムネイル・グリッドレイアウトでギャラリーが表示されます。長方形のレイアウトをすべてのギャラリーに対してデフォルトにするには、<a href="%s">設定 &rarr; メディア</a>ページで「すべてのギャラリー画像をモザイク形式で表示する」にチェックを入れてください。

en: When leaving comments, your visitors can also subscribe to a post&#8217;s comments to keep up with the conversation.
ja: 読者がコメントを投稿する際、コメントを購読して今後つけられたコメントの通知を受け取ることもできます。

en: When you write great content, all you really want is people to find it, right?
ja: 良いコンテンツを公開したら、多くの人に見てもらいたいと思いますよね。

en: White
ja: 白

en: Whitelist Management
ja: ホワイトリスト管理

en: Whitelist is empty.
ja: ホワイトリストは空です。

en: Whitelist saved.
ja: ホワイトリストを保存しました。

en: Whitelisting an IP address prevents it from ever being blocked by Jetpack.
ja: IP アドレスをホワイトリストに追加することで、Jetpack からブロックされなくなります。

en: Widget ID:
ja: ウィジェット ID:

[ctx: Widget Visibility: {Rule Major [Page]} is {Rule Minor [Search results]}]
en: is
ja: が

en: Widget title:
ja: ウィジェット名:

en: Widgets Screenshot
ja: ウィジェットスクリーンショット

en: Width (px):
ja: 幅 (px):

en: Width:
ja: 幅:

en: With 1 comment | With %s comments
ja[0]: %s件のコメント

en: With Carousel active, any standard WordPress galleries you have embedded in posts or pages will launch a gorgeous full-screen photo browsing experience with comments and EXIF metadata.
ja: カルーセルを有効化すると、投稿に埋め込んだ標準の WordPress ギャラリーの写真が美しいフルスクリーン表示で楽しめるようになります。コメントや EXIF メタ情報にも対応しています。

en: With Single Sign On, your users will be able to log in to or register for your WordPress site with the same credentials they use on WordPress.com.  It's safe and secure.
ja: シングルサインオンを使えば WordPress.com のアカウントを使ってインストール型 WordPress サイトにユーザー登録したりログインしたりできるようになります。安全でセキュアなログインです。

en: With a monthly subscription, the VaultPress plugin will backup your site&#8217;s content, themes, and plugins in real-time, as well as perform regular security scans for common threats and attacks.
ja: 月ごとの利用料を支払うことで、VaultPress プラグインはサイトのコンテンツ、テーマ、プラグインをリアルタイムでバックアップし、定期的なセキュリティスキャンで一般的な脅威や攻撃をチェックします。

en: With the Infinite Scroll module and a supported theme, that's exactly what happens. Instead of the old way of navigating down a page by scrolling and then clicking a link to get to the next page, waiting for a page refresh&mdash;the document model of the web&mdash;infinite scrolling pulls the next set of posts automatically into view when the reader approaches the bottom of the page, more like an application.
ja: 無限スクロール機能を対応テーマ上で有効化すると、それが可能になります。ページの下部にスクロールダウンし、次のページヘのリンクをクリックし、ロードされるまで待つという今までの方法 (ドキュメント・モデル) ではなく、無限スクロール機能は読者がページの下部に近づくとアプリのように続きの投稿を自動的に表示してくれます。

en: With the VideoPress module you can easily upload videos to your WordPress site and embed them in your posts and pages. This module requires a WordPress.com account with an active <a href="%1$s" target="_blank">VideoPress subscription</a>. Once you have purchased a VideoPress subscription, <a href="%2$s">click here to configure VideoPress</a>.
ja: VideoPress モジュールを使うと動画を WordPress サイトにアップロードし投稿やページで埋め込むことができます。このモジュールを使うには有効な <a href="%1$s" target="_blank">VideoPress サブスクリプション</a>のある WordPress.com アカウントが必要です。VideoPress サブスクリプションを購入後、<a href="%2$s">こちらをクリックして VideoPress を設定</a>してください。

en: WordPress.com Likes are
ja: WordPress.com「いいね」ボタン

en: WordPress.com Reblog Button
ja: WordPress.com リブログボタン

en: WordPress.com Tools
ja: WordPress.com ツール

en: WordPress.com Username
ja: WordPress.com ユーザー名

en: WordPress.com is currently having problems and is unable to fuel up your Jetpack.  Please try again later.
ja: WordPress.com 側の問題により現在 Jetpack をご利用いただけません。後ほどもう一度お試しください。

en: Would you tell us why? Just <a href="%1$s" target="%2$s">answering two simple questions</a> would help us improve Jetpack.
ja: 理由を教えていただけませんか ? <a href="%1$s" target="%2$s">2つの簡単な質問に回答</a>し、Jetpack の改善にご協力ください。

en: Wow, that sounds nerdy.
ja: と、今のはちょっとオタクっぽかったですか。

en: Write a Comment...
ja: コメントをどうぞ

en: Wrong size.  Hm&#8230; it seems your Jetpack doesn&#8217;t quite fit.  Have you lost weight? Click &#8220;Connect to WordPress.com&#8221; again to get your Jetpack adjusted.
ja: Jetpack の設定が一致しないようです。最近なにか変わりましたか ?

en: Y/m/d
ja: m/d/Y

en: Y/m/d g:i:s A
ja: Y年n月j日 g:i:s a

en: Yearly Archives: %s
ja: 年別アーカイブ: %s

en: Yearly archives
ja: 年別アーカイブ

en: Yep. You can enter multiple email addresses in the Email address field, and separate them with commas. A notification email will then be sent to each email address.
ja: はい。半角コンマ区切りで複数のメールアドレスを入力してください。各アドレスに通知メールが送信されます。

en: Yes
ja: はい

en: You are all set! Your site can now be managed from <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/sites</a>.
ja: 準備ができました。今後、<a href="%s" target="_blank">wordpress.com/sites</a> からサイトを管理できます。

en: You are currently running a development version of Jetpack. <a href="%s" target="_blank">Submit your feedback</a>
ja: 現在、Jetpack の開発バージョンを実行しています。<a href="%s" target="_blank">ご意見をお寄せください</a>

en: You are not allowed to make this change.
ja: この変更を実行する権限がありません。

en: You are not allowed to manage this item.
ja: この項目を管理する権限がありません。

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
ja: この項目をゴミ箱から移動する権限がありません。

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
ja: この項目をゴミ箱へ移動する権限がありません。

en: You are not allowed to switch to this theme
ja: このテーマに変更する権限がありません

en: You are not supposed to be here!
ja: ここにアクセスする権限はありません !

en: You are required to specify a capability to check.
ja: チェックしたい権限を指定してください。

en: You are required to specify a module.
ja: モジュールを指定する必要があります。

en: You are required to specify a plugin to activate.
ja: 有効化したいプラグインを指定してください。

en: You are required to specify a plugin.
ja: プラグインを指定する必要があります。

en: You are required to specify a theme to switch to.
ja: 変更するテーマを指定する必要があります。

en: You are required to specify a theme to update.
ja: 更新するテーマを指定する必要があります。

en: You can <a href="%s">view your stats dashboard here</a>.
ja: <a href="%s">統計情報ダッシュボードはこちら</a>でご覧いただけます。

en: You can activate or deactivate individual Jetpack modules to suit your needs.
ja: 各 Jetpack モジュールを必要に応じて有効化・無効化できます。

en: You can add the following variables to your service sharing URL:
ja: サービスの共有 URL に以下の変数を利用できます。

en: You can also hide widgets based on the current page. For example, if you don't want the Archives widget to appear on search results pages, choose "Hide" and "Page is Search results."
ja: 表示中のページに基づいてウィジェットを非表示にすることもできます。例えばアーカイブウィジェットを検索結果ページに表示したくない場合は、「非表示」を選んで「ページが検索結果」を指定してください。

en: You can also make changes to your Subscription settings at the bottom of the <a href="%s">Discussion Settings</a> page.
ja: 購読設定は<a href="%s">ディスカッション設定</a>ページの下部からも変更できます。

en: You can make a connection for just yourself or for all users on your blog. Shared connections are marked with the (Shared) text.
ja: 自分だけで連携を利用するか、他のユーザーも同アカウントに連携できるようにするか選択できます。他のユーザーと共有している連携では (共有) というテキストが表示されます。

en: You can manage your network-wide whitelist via the network admin.
ja: ネットワーク管理画面からネットワーク全体のホワイトリストを管理できます。

en: You can turn Likes on by following these steps:
ja: 以下の手順に従って「いいね」を有効化できます。

en: You can view your notifications in the Toolbar and <a href="%s">on WordPress.com</a>.
ja: 通知はツールバーと <a href="%s">WordPress.com サイト上</a>で見ることができます。

en: You cannot disconnect, without having first connected.
ja: 連携が確立されていない場合、連携の解除は行えません。

en: You do not have sufficient <a rel="nofollow" href="%s">freedom levels</a> to view this video. Support free software and upgrade.
ja: この動画を表示する十分な<a rel="nofollow" href="%s">フリーダムレベル</a>がありません。アップグレードしてフリーソフトウェアを支援してください。

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ja: このページにアクセスするための十分なアクセス権がありません。

en: You have already subscribed to this site. Please check your inbox.
ja: すでにこのサイトを購読中です。受信トレイを確認してください。

en: You have chosen not to connect your blog. Please click 'accept' when prompted if you wish to connect your accounts.
ja: ブログの連携をしない設定が選択されました。アカウントを連携したい場合は「承認」をクリックしてください。

en: You have shared this post with %s
ja: この投稿を %s と共有しました

en: You have successfully connected your %1$s account with %2$s.
ja: %1$s アカウントを %2$s と連携しました。

en: You have successfully disconnected Jetpack.
ja: Jetpack の連携を解除しました。

en: You have successfully set yourself as Jetpack’s primary user.
ja: あなたを Jetpack のメインユーザーに設定しました。

en: You must <a href="%s">log in</a> to post a comment.
ja: コメントを投稿するには<a href="%s">ログイン</a>が必要です。

en: You must be <a href="#" class="jp-carousel-comment-login">logged in</a> to post a comment.
ja: コメントを投稿するには<a href="#" class="jp-carousel-comment-login">ログイン</a>してください。

en: You must connect your Jetpack plugin to WordPress.com to use this feature.
ja: この機能を使うには Jetpack プラグインと WordPress.com アカウントの連携が必要です。

en: You must link another admin account before switching primary account holders.
ja: メインアカウント保有者を切り替えるには、他の管理者アカウントを連携する必要があります。

en: You must specify a valid action
ja: 有効な操作を指定してください

en: You need to <a href="%1$s" target="_blank">create a widget at Twitter.com</a>, and then enter your widget id (the long number found in the URL of your widget's config page) in the field below. <a href="%2$s" target="_blank">Read more</a>.
ja: <a href="%1$s" target="_blank">Twitter.com でウィジェットを作成</a>し、ウィジェット ID (ウィジェット設定ページの URL に含まれる長い数字) を以下の欄に入力してください。<a href="%2$s" target="_blank">詳細</a>

en: You need to authorize the Jetpack connection between your site and WordPress.com to enable the awesome features.
ja: 機能を有効化するにはサイトと WordPress.com との連携認証が必要です。

en: You need to enter your numeric user ID for the <a href="%1$s">Goodreads Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s">Full instructions</a>.
ja: 正しく動作するには <a href="%1$s">Goodreads ウィジェット</a>の数字ユーザー ID を入力する必要があります。<a href="%2$s">詳しい手順はこちら</a>。

en: You need to register your Jetpack before connecting it.
ja: 連携前に Jetpack を登録する必要があります。

en: You need to select what to show in this <a href="%s">Gravatar Profile widget</a>.
ja: この<a href="%s">Gravatar プロフィールウィジェット</a>に表示する内容を選択してください。

en: YouTube channel ID:
ja: YouTube チャンネル ID:

en: Your API key is invalid
ja: API キーが無効です

en: Your Custom Content Types
ja: カスタムコンテンツタイプ

en: Your Email Address
ja: メールアドレス

en: Your IP (%1$s) has been flagged for potential security violations.  <a href="%2$s">Find out more...</a>
ja: あなたの IP (%1$s) はセキュリティ上の違反を行っている可能性があるものとしてマークされています。<a href="%2$s">さらに詳しく</a>

en: Your Jetpack is almost ready!
ja: Jetpack がもうすぐご利用いただけます

en: Your Jetpack setup looks a-okay!
ja: Jetpack が正しく設定されています。

en: Your Name
ja: お名前

en: Your Portfolio Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
ja: ポートフォリオアーカイブには現在項目がありません。ダッシュボードから作成できます。

en: Your Site Stats work better with Javascript enabled.
ja: サイト統計情報を利用するには、JavaScript の有効化をおすすめします。

en: Your Testimonial Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
ja: 推薦文アーカイブには現在何もありません。ダッシュボードから作成できます。

en: Your WordPress installation is currently being protected with the world&#8217;s best security, backup, and support.
ja: 現在この WordPress インストールは、世界最高レベルのセキュリティ、バックアップ、サポートで保護されています。

en: Your `%1$s` option is set up as `%2$s`, but your WordPress.com connection lists it as `%3$s`!
ja: `%1$s` オプションが `%2$s` として設定されていますが、WordPress.com 連携が `%3$s` として登録されているようです。

en: Your answer was incorrect, please try again.
ja: 回答が誤っています。もう一度お試しください。

en: Your blog does not currently have any published posts.
ja: このブログには現在公開済みの投稿がありません。

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: あなたのコメントは承認待ちです。

en: Your comment is in moderation.
ja: コメントは承認待ち中です。

en: Your comment was approved.
ja: コメントが承認されました。

en: Your current IP: %s
ja: あなたの現在の IP: %s

en: Your main blog is not connected to WordPress.com. Please connect to get an API key.
ja: メインブログが WordPress.com と連携されていません。連携して API キーを取得してください。

en: Your new field was saved successfully
ja: 新規フィールドを保存しました

en: Your site has been sucessfully Jump Started.
ja: このサイトでのジャンプスタートを開始しました。

en: Your site icon has been uploaded!
ja: サイトアイコンがアップロードされました。

en: Your site is configured to only permit SSL connections to Jetpack, but SSL connections don't seem to be functional!
ja: サイトが Jetpack との SSL 接続のみを許可する設定になっていますが、SSL 接続がうまく動いていないようです。

en: Your site isn’t reaching the Jetpack servers.
ja: サイトが Jetpack サーバーへ接続できないようです。

en: Your site isn’t securely reaching the Jetpack servers.
ja: サイトが安全に Jetpack サーバーへ接続できないようです。

en: Your theme supports <strong>%s</strong>
ja: お使いのテーマは <strong>%s</strong> に対応しています

en: Your theme supports Testimonials
ja: お使いのテーマは推薦文機能に対応しています

en: Your upload didn't complete; try again later or cross your fingers and try again right now.
ja: アップロードが完了しませんでした。後ほどもう一度お試しください。

en: Your video has successfully been uploaded. It will appear in your VideoPress Library shortly.
ja: 動画のアップロードに成功しました。しばらくすると VideoPress ライブラリに表示されます。

en: Your video is uploading... Please do not close this window.
ja: 動画をアップロード中です。このウィンドウを閉じないでください。

en: Your website needs to be publicly accessible to use Jetpack: %s
ja: Jetpack を利用するには、サイトが公開されていて、アクセス制限がかかっていない必要があります: %s

en: [%s] Joining confirmation
ja: [%s] 参加確認

en: a post or page is first published
ja: 投稿または固定ページを最初に公開する時

en: a post or page is updated
ja: 投稿または固定ページを更新した時

[ctx: a variable command that a user can write, provided in the printed instructions]
en: option
ja: オプション

en: allows you to add links to your blog&#8217;s post and comment RSS feeds in your sidebar. This makes it easy for your readers to stay updated when you post new content or receive new comments.
ja: リンクの投稿とコメント RSS フィードをサイドバーに追加できるようにします。読者が新しいコンテンツやコメントの更新をフォローしやすくなります。

en: allows you to easily add images to widget areas in your theme. It&#8217;s an easy way to add more visual interest to your site.
ja: テーマのウィジェットエリアへ簡単に画像を追加できるようにします。手軽に視覚的変化をつけられます。

en: and
ja: と

[ctx: as sharing source]
en: Email
ja: メール

en: cancel
ja: キャンセル

en: click here
ja: ここをクリック

en: crop the image
ja: 画像を切り抜く

en: day
ja: 日

en: edit
ja: 編集

en: edit text
ja: テキスト編集

[ctx: error message in contact form builder]
en: Oops, there was a problem generating your form.  You'll likely need to try again.
ja: フォームの生成の際に問題が発生しました。もう一度お試しください。

en: go back
ja: 戻る

en: http://wordpress.org/
ja: http://ja.wordpress.org/

en: iCalendar Feed URL:
ja: iCalendar フィード URL:

en: in both width and height.
ja: 以上でなければなりません。

[ctx: in {category/tag name}]
en: In "%s"
ja: %s

en: jumpstart option reset
ja: ジャンプスタート設定のリセット

en: learn more.
ja: さらに詳しく。

en: loading&hellip;
ja: 読み込み中&hellip;

en: month
ja: ヶ月

[ctx: my list of books to read]
en: To Read
ja: これから読む本

[ctx: next-saturday]
en: Image navigation
ja: 画像ナビゲーション

[ctx: noun]
en: Comment
ja: コメント

[ctx: past participle: books I have read]
en: Read
ja: 読んだ本

[ctx: placeholder: dropdown menu to select widget visibility; hide if or show if]
en: %s if:
ja: 以下の場合に %s

en: proofread
ja: 校正

en: search everything
ja: すべてのコンテンツを検索

[ctx: search terms]
en: security, secure, protection, botnet, brute force
ja: セキュリティ, 安全, 保護, ボットネット, ブルートフォース

[ctx: search terms]
en: statistics, tracking, analytics, views, traffic
ja: 統計, トラッキング, アナリティクス, ビュー, トラフィック

en: select a file
ja: ファイルを選択

[ctx: share to]
en: Email
ja: メールアドレス

[ctx: share to]
en: Print
ja: 印刷

en: shows your Facebook Like Box within a sidebar on your theme. It&#8217;s a great way to let your readers show their support.
ja: Facebook Like ボックスウィジェットをテーマのサイドバーに表示します。読者に応援されているサイトであることを知らせることができます。

en: shows your latest tweets within a sidebar on your theme. It&#8217;s an easy way to add more activity to your site. There are also a number of customization options.
ja: 最新のツイートをテーマのサイドバーに表示します。簡単にもっと動的な要素をサイトへ追加できます。カスタマイズ設定も複数用意されています。

en: the past day
ja: 過去1日

en: the past month
ja: 過去1ヶ月間

en: the past quarter
ja: 現四半期

en: the past week
ja: 過去1週間

en: the past year
ja: 去年

[ctx: the value that they want to update the option to]
en: value
ja: 値

en: this video
ja: この動画

[ctx: watch a video title]
en: Watch: %s
ja: 表示: %s

en: week
ja: 週

[ctx: word count: words or characters?]
en: words
ja: characters

[ctx: {#} Blocked malicious login attempts -- number is on a prior line, text is a caption.]
en: Blocked malicious login attempts
ja: ブロックされた悪意あるログイン試行

[ctx: {#} Spam comments blocked by Akismet -- number is on a prior line, text is a caption.]
en: Spam comments blocked by Akismet.
ja: Akismet がブロックしたスパムコメント。

[ctx: {$date_format} \a\t {$time_format}]
en: %1$s \a\t %2$s
ja: %1$s%2$s
