Slideshow Plugin - en to uk translation catalogue (158 entries)

en: (Leave empty for a transparent background)
uk: (Залишити порожнім для прозорого фону)

en: Activate buttons (so the user can scroll through the slides)
uk: Активувати кнопки (користувач зможе перегортати слайди)

en: Activate control panel (play and pause button)
uk: Активувати панель управління (кнопки запуск і пауза)

en: Activate navigation buttons
uk: Активувати кнопки навігації

en: Activate pagination
uk: Активувати посторінкову навігацію

en: Add New Slideshow
uk: Додати нове слайдшоу

en: Add slides to this slideshow by using one of the buttons above.
uk: Додати слайди до слайдшоу за допомогою однієї з кнопок нижче

en: Add slideshows
uk: Додати слайдшоу

en: Alternative text
uk: Альтернативний текст

en: An error occurred while loading this slide, and it will not be present in the slideshow
uk: При завантаженні цього слайда сталася помилка, він не буде відображений у слайдшоу

en: Animation
uk: Анімація

en: Animation used for transition between slides
uk: Анімація, що використовується  для переходу між слайдами

en: Are you sure you want to delete this custom style?
uk: Видалити цей стиль?

en: Are you sure you want to delete this slide?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цей слайд?

en: Automatically slide to the next slide
uk: Автоматичний перехід до наступного слайду

en: Avoid content filter (disable if '%s' is shown)
uk: Уникати фільтру вмісту (заборонено, якщо відображається '%s')

en: Background color
uk: Фоновий колір

en: Cancel
uk: Скасування

en: Click 'Customize' to create a new custom stylesheet.
uk: Натисніть 'Змінити', щоб створити новий стиль

en: Click to toggle
uk: Переключити

en: Close all
uk: Закрити все

en: Control
uk: Контроль

en: Copy
uk: Копіювати

en: Create a new custom style from this style
uk: Створити новий стиль

en: Crop to fit
uk: Кадрування

en: Cross Fade
uk: Плавне загасання

en: Custom
uk: Власний

en: Custom Styles
uk: Змінені стилі

en: Custom style editor
uk: Власний налаштувач стилю

en: Custom styles can be created and customized %shere%s.
uk: Стилі можуть бути створені й змінені %sтут%s.

en: Custom stylesheets
uk: Змінені стилі

en: Customize
uk: Змінити

en: Dark
uk: Темний

en: Default
uk: за замовчуванням

en: Default Slideshow Settings
uk: Налаштування слайдшоу за-замовчуванням

en: Default Slideshow Stylesheet
uk: Стиль слайдшоу за-замовчуванням

en: Default stylesheets
uk: Стилі за замовчуванням

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete slide
uk: Видалити слайд

en: Delete slideshows
uk: Видалити слайдшоу

en: Delete this style
uk: Видалити цей стиль

en: Description
uk: Опис

en: Direct Fade
uk: Спалах

en: Display
uk: Відобрпажати

en: Don't let search engines follow link
uk: Не дозволяти пошуковим системам слідувати за посиланням

en: Duplicate
uk: Дублювати

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit slideshow
uk: Редагувати слайдшоу

en: Edit slideshows
uk: Редагувати слайдшоу

en: Edit this style
uk: Редагувати цей стиль

en: Enable responsiveness (Shrink slideshow's width when page's width shrinks)
uk: Включити чуйність (Зменшувати ширину слайдшоу при зменшенні ширини сторінки)

en: Enables you to show your slideshows in the widget area of your website.
uk: Дозволяє відображати ваше слайдшоу в області віджетів вашого сайту

en: Fade
uk: Загасання

en: Fit image into slide (stretching it)
uk: Умістити зображення в слайд (розтягнути його)

en: Frequently Asked Questions (FAQ)
uk: Часті питання (ЧАВО)

en: General Settings
uk: Загальні налаштування

en: Go to slide
uk: Перейти до слайду

en: Height of the description boxes
uk: Висота блоку опису

en: Height of the slideshow
uk: Висота слайдшоу

en: Help to keep this plugin free!
uk: Допоможіть зберегти плагін безкоштовним!

en: Hide control panel, show when mouse hovers over
uk: Заховати панель управління, показувати при наведенні курсору

en: Hide description box, it will pop up when a mouse hovers over the slide
uk: Приховати блок опису. Він буде з'являтися при наведенні покажчика миші поверх слайду

en: Hide description box, pop up when mouse hovers over
uk: Сховати опис, показати при наведенні курсору

en: Hide navigation buttons, show when mouse hovers over
uk: Заховати кнопки навігації, показати при наведенні курсору

en: Hide pagination, show when mouse hovers over
uk: Заховати посторінкову навігацію, показати при наведенні курсору

en: Image behaviour
uk: Поведінка зображення

en: Image slide
uk: Слайд із зображенням

en: In order to keep you provided with the newest features, updates and bug fixes, a lot of motivation is required. Therefore I'm kindly asking you to consider making a small donation to the plugin or rating it as 5-stars on Wordpress.org. Thank you in advance!
uk: Для надання вам нових можливостей, підтримки на форумі, виправленні помилок необхідна значна мотивація. Тому просимо вас зробити невеличкий внесок до плагіну або оцінити його в п'ять балів на сайті Wordpress.org. Заздалегідь дякую!

en: Information
uk: Інформація

en: Insert
uk: Вставити

en: Insert Slideshow
uk: Вставка слайдшоу

en: Insert a Slideshow
uk: Вставити слайдшоу

en: Insert image slide
uk: Вставити слайд - зображення

en: It seems you haven't created any slideshows yet. %sYou can create a slideshow here!%s
uk: Немає жодного слайдшоу. %sВи можете створити слайдшоу тут!%s

en: Light
uk: Світлий

en: Load more results
uk: Завантажити більше результатів

en: Maximum width. When maximum width is 0, maximum width is ignored
uk: Максимальна ширина. Коли прирівнюється до 0, параметр ігнорується

en: Miscellaneous
uk: Різне

en: More info
uk: Надалі

en: More results loaded
uk: Інші результати завантажуються

en: Natural and centered
uk: Натурально і по центру

en: New
uk: Новий

en: New slideshow
uk: Нове слайдшоу

en: New window
uk: Нове вікно

en: Next
uk: Наступний

en: No
uk: Ні

en: No images were found, click here to upload some.
uk: Не знайдено зображень, клацніть тут для завантаження

en: No slideshow selected.
uk: Не вибрано слайдшоу.

en: No slideshows found
uk: Не знайдено жодного слайдшоу

en: Note
uk: Примітка

en: Number of seconds the description takes to slide in
uk: Кількість секунд, яке займає поява тексту

en: Number of seconds the slide takes to slide in
uk: Кількість секунд, яке займає поява слайда

en: Number of slides to fit into one slide
uk: Число слайдів, розміщених в одному слайді

en: Open URL in
uk: Відкрити URL в

en: Open all
uk: Відкрити все

en: Or add this piece of code to where ever in your website you want to place the slideshow
uk: Або додайте цей фрагмент коду в тому місці, де ви бажаєте розмістити ваше слайдшоу

en: Or go to the %swidgets page%s and show the slideshow as a widget.
uk: Або рушайте на %sсторінку віджетів%s і покажіть слайдшоу як віджет.

en: Pause
uk: Пауза

en: Pause slideshow when mouse hovers over
uk: Призупиняти слайдшоу при наведенні курсору

en: Play
uk: Відтворити

en: Previous
uk: Попередній

en: Proportional relationship%s between slideshow's width and height (width:height)
uk: Пропорційна залежність %s між шириною і висотою слайдшоу (ширина: висота)

en: Random Animation
uk: Довільна анімація

en: Random Slideshow
uk: Довільне слайдшоу

en: Randomize slides
uk: Слайди у випадковому порядку

en: Rate on Wordpress.org
uk: Оцінювання та відгук на WordPress.org

en: Return to the beginning of the slideshow after last slide
uk: Назад в початок слайдшоу після останнього слайда

en: Same window
uk: Поточне вікно

en: Search
uk: Пошук

en: Search images by title or ID
uk: Пошук зображення за назвою або ID

en: Search slideshows
uk: Пошук слайдшоу

en: Seconds between changing slides
uk: Секунд між зміною слайдів

en: Select a slideshow
uk: Виберіть слайдшоу

en: Select a stylesheet to start customizing it.
uk: Виберіть стиль перед початком налаштування.

en: Select the user roles that will able to perform certain actions.
uk: Виберіть ролі користувачів, яким буде дозволено певні дії.

en: Settings
uk: Налаштування

en: Show a loading icon until the first slide appears
uk: Показувати іконку завантаження перед тим, як з'явиться наступний слайд

en: Show control panel (play and pause button)
uk: Відображати панель управління (кнопка відтворення і зупинки)

en: Show related videos
uk: Показати схожі відео

en: Show title and description
uk: Показати назву і опис

en: Shrink slideshow's height when width shrinks
uk: Зменшувати висоту слайдшоу при зменшенні ширини слайдшоу

en: Slide
uk: Слайд

en: Slide Down
uk: Зрушення вниз

en: Slide Left
uk: Зрушення вліво

en: Slide Right
uk: Зрушення вправо

en: Slide Up
uk: Зрушення у верх

en: Slides List
uk: Список слайдів

en: Slideshow
uk: Слайдшоу

en: Slideshow Settings
uk: Налаштування слайдшоу

en: Slideshow Style
uk: Стиль слайдшоу

en: Slideshow Widget
uk: Віджет слайдшоу

en: Slideshow created
uk: Слайдшоу створено

en: Slideshow updated
uk: Слайдшоу оновлено

en: Slideshow's height
uk: Висота слайдшоу

en: Slideshows
uk: Слайдшоу

en: Stretch to fit
uk: Розтягування

en: Style
uk: Стиль

en: Stylesheet location
uk: Розташування таблиці стилів

en: Text color
uk: Колір тексту

en: Text slide
uk: Текстовий слайд

en: The settings set on this page apply only to newly created slideshows and therefore do not alter any existing ones. To adapt a slideshow's settings, %sclick here.%s
uk: Задані тут налаштування будуть застосовані тільки до нових слайдшоу і не торкнуться вже існуючих. Для зміни існуючих,%sнатисніть тут.%s

en: The style used for this slideshow
uk: Стиль що використовується для цього показу слайдів

en: Title
uk: Назва

en: To use this slideshow in your website either add this piece of shortcode to your posts or pages
uk: Для використання слайдшоу на вашому сайті додайте цей шорткод у ваші записи або сторінки

en: Untitled
uk: Без назви

en: Untitled role
uk: Роль без назви

en: Untitled slideshow
uk: Сладйшоу без назви

en: Upload/Manage Images
uk: Завантаження/Управління зображеннями

en: User Capabilities
uk: Можливості користувачів

en: Video slide
uk: Відео слайд

en: View slideshow
uk: Переглянути слайдшоу

en: Wait until the next slide has loaded before showing it
uk: Дочекайтеся завантаження наступного слайда, перед його показом

en: Width of the slideshow, set to parent&#39;s width on 0
uk: Ширина слайдшоу. Встановіть у 0 для визначення ширини по батьківському елементу

en: Yes
uk: Так

en: Youtube Video ID
uk: ID відео на Youtube

en: bottom
uk: Вниз

en: settings
uk: налаштування

en: top
uk: Наверх
