Slideshow Plugin - en to ja translation catalogue (129 entries)

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Are you sure you want to delete this custom style?
ja: このカスタムスタイルを削除してよろしいですか？

en: Untitled
ja: タイトルなし

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: The style used for this slideshow
ja: このスライドショーで使用するスタイル

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom style editor
ja: カスタムスタイルエディタ

en: Animation used for transition between slides
ja: スライド遷移の際に使用するアニメーション

en: Slide
ja: スライド

en: Fade
ja: フェード

en: Animation
ja: アニメーション

en: Number of seconds the slide takes to slide in
ja: スライドがスライド・インするために要する秒数

en: Number of seconds the description takes to slide in
ja: 説明文がスライド・インするために要する秒数

en: Seconds between changing slides
ja: スライドを切り替える間の秒数

en: Number of slides to fit into one slide
ja: 同時に表示するスライドの枠（分割数）

en: Display
ja: 画面

en: Width of the slideshow, set to parent&#39;s width on 0
ja: スライドショーの幅。親の幅を 0 にします。

en: Height of the slideshow
ja: スライドショーの高さ

en: Height of the description boxes
ja: 説明文ボックスの高さ

en: Fit image into slide (stretching it)
ja: 画像をスライドの大きさに合わせる（拡大する）

en: Show title and description
ja: タイトルと説明文を表示する

en: Hide description box, it will pop up when a mouse hovers over the slide
ja: 説明文ボックスを隠しておき、スライド上でマウスオーバーしたらポップアップする

en: Automatically slide to the next slide
ja: 自動的に次のスライドを表示する

en: Control
ja: コントロール

en: Return to the beginning of the slideshow after last slide
ja: 最終スライドの次は先頭に戻る

en: Activate buttons (so the user can scroll through the slides)
ja: ボタンを有効にする（ユーザはスライドを通してスクロールできます）

en: Show control panel (play and pause button)
ja: コントロールパネル（再生／停止ボタン）を表示する

en: Slideshows
ja: スライドショー

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Add New Slideshow
ja: 新しいスライドショーを追加する

en: Edit slideshow
ja: スライドショーの編集

en: New slideshow
ja: 新しいスライドショー

en: View slideshow
ja: スライドショーを見る

en: Search slideshows
ja: スライドショーを検索

en: No slideshows found
ja: スライドショーがありません

en: Information
ja: 参考情報

en: Slideshow Style
ja: スライドショーのスタイル

en: Slideshow Settings
ja: スライドショー設定

en: Insert
ja: 挿入

en: Add slides to this slideshow by using one of the buttons above.
ja: 上のボタンのいずれかを使ってこのスライドショーにスライドを追加します

en: No slideshow selected.
ja: スライドショーが選択されていません

en: More results loaded
ja: 次の画像をロードしました

en: Load more results
ja: より多くの画像をロードする

en: No images were found, click here to upload some.
ja: 画像が見つかりませんでした。ここをクリックしてアップロードできます。

en: Are you sure you want to delete this slide?
ja: このスライドを削除してよろしいですか？

en: Maximum width. When maximum width is 0, maximum width is ignored
ja: 最大幅。0 の場合は無視されます。

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Aspect_ratio_(image)
ja: http://ja.wikipedia.org/wiki/%E7%94%BB%E9%9D%A2%E3%82%A2%E3%82%B9%E3%83%9A%E3%82%AF%E3%83%88%E6%AF%94

en: More info
ja: 詳細情報

en: Proportional relationship%s between slideshow's width and height (width:height)
ja: スライドショーの幅と高さの間のアスペクト比%s(幅:高さ)

en: Slideshow's height
ja: スライドショーの高さ

en: Shrink slideshow's height when width shrinks
ja: スライドショーの幅を縮めたら高さも縮める

en: Enable responsiveness (Shrink slideshow's width when page's width shrinks)
ja: レスポンシブを有効にする（ページ幅を縮めたらスライドショーの幅も縮める）

en: Hide description box, pop up when mouse hovers over
ja: 説明文ボックスを隠しておき、マウスオーバーしたらポップアップする

en: Pause slideshow when mouse hovers over
ja: マウスオーバーしたらスライドショーを一時停止する

en: Activate navigation buttons
ja: ナビゲーションボタンを表示する

en: Hide navigation buttons, show when mouse hovers over
ja: ナビゲーションボタンは隠しておき、マウスオーバーしたら表示する

en: Activate pagination
ja: ページ制御を有効にする

en: Hide pagination, show when mouse hovers over
ja: ページ制御は隠しておき、マウスオーバーしたら表示する

en: Activate control panel (play and pause button)
ja: コントロールパネル（再生／停止ボタン）を有効にする

en: Hide control panel, show when mouse hovers over
ja: コントロールパネルは隠しておき、マウスオーバーしたら表示する

en: Randomize slides
ja: スライドをランダムに表示する

en: Avoid content filter (disable if '%s' is shown)
ja: コンテントフィルターを回避する('%s'が表示されたら無効にする)

en: Slide Left
ja: 左へスライド

en: Slide Right
ja: 右へスライド

en: Slide Up
ja: 上へスライド

en: Slide Down
ja: 下へスライド

en: Direct Fade
ja: ダイレクト・フェード

en: Random Animation
ja: ランダムなアニメーション

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Enables you to show your slideshows in the widget area of your website.
ja: あなたのWebサイト上のウィジェット領域でスライドショーを表示する

en: Slideshow Widget
ja: スライドショー・ウィジェット

en: Default stylesheets
ja: デフォルトのスタイルシート

en: Create a new custom style from this style
ja: このスタイルから新しいカスタムスタイルを作成する

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Custom stylesheets
ja: カスタマイズされたスタイルシート

en: Edit this style
ja: このスタイルを編集する

en: Edit
ja: 編集

en: Delete this style
ja: このスタイルを削除する

en: Delete
ja: 削除

en: Click 'Customize' to create a new custom stylesheet.
ja: 'カスタマイズ'をクリックして新しくカスタムスタイルシートを作成する

en: Select a stylesheet from the left to start customizing it.
ja: 左からスタイルシートを選択してからカスタマイズを開始します。

en: Title
ja: タイトル

en: Style
ja: スタイル

en: Note
ja: 注意

en: The settings set on this page apply only to newly created slideshows and therefore do not alter any existing ones. To adapt a slideshow's settings, %sclick here.%s
ja: このページの設定内容は、今後新しく作成されるスライドショーに対してのみ適用されます。このため既存のものについては変更しないでください。%sここをクリック%sして変更を適用します。

en: Default Slideshow Settings
ja: デフォルトのスライドショー設定

en: settings
ja: 設定

en: Default Slideshow Stylesheet
ja: デフォルトのスライドショー用スタイルシート

en: Add slideshows
ja: スライドショーの追加

en: Edit slideshows
ja: スライドショーの編集

en: Delete slideshows
ja: スライドショーの削除

en: User Capabilities
ja: 利用可能なユーザ

en: Select the user roles that will able to perform certain actions.
ja: 特定の操作を実行可能なユーザロールを選択します。

en: Untitled role
ja: 名前のつけられていないロール

en: Settings
ja: 設定

en: Custom Styles
ja: スタイルのカスタマイズ

en: To use this slideshow in your website either add this piece of shortcode to your posts or pages
ja: あなたのWebサイトでこのスライドショーを使用するには、このショートコード

en: Or add this piece of code to where ever in your website you want to place the slideshow
ja: をあなたの投稿または固定ページに記載するか、または、あなたのWebサイトの中でスライドショーを設置したい所に以下のコードを記載します。

en: Or go to the %swidgets page%s and show the slideshow as a widget.
ja: または%sウィジェットページ%s に行き、スライドショーをウィジェットとして表示します。

en: Default
ja: デフォルト

en: Text slide
ja: テキストスライド

en: Description
ja: 説明文

en: Background color
ja: 背景色

en: Open URL in
ja: URL を開く

en: Same window
ja: 同じウィンドウ

en: New window
ja: 新しいウィンドウ

en: Video slide
ja: ビデオスライド

en: Youtube Video ID
ja: ユーチューブビデオID

en: Image slide
ja: 画像スライド

en: An error occurred while loading this slide, and it will not be present in the slideshow
ja: このスライドを読み込む際にエラーが起こりました。これはスライドショーには存在しません。

en: Delete slide
ja: スライドを削除

en: Custom styles can be created and customized %shere%s.
ja: %sここ%sでカスタムスライドを作ったりカスタマイズしたりできます。

en: Help to keep this plugin free!
ja: このプラグインをフリーのままにしておけるようにご協力ください。

en: In order to keep you provided with the newest features, updates and bug fixes, a lot of motivation is required. Therefore I'm kindly asking you to consider making a small donation to the plugin or rating it as 5-stars on Wordpress.org. Thank you in advance!
ja: 最新機能、フォーラムのサポート、バグフィックス等のサービスを継続的に提供、するためには、とにかくモチベーションを持続できることが必要です。できればこのプラグインに対してなにがしかの寄付をしていただくか、もしくは Wordpress.org で５つ星をください。よろしくお願いします。

en: Rate on Wordpress.org
ja: Wordpress.org で格付け

en: Frequently Asked Questions (FAQ)
ja: よくある質問と回答(FAQ)

en: Insert a Slideshow
ja: スライドショーを挿入する

en: Insert Slideshow
ja: スライドショーを挿入する

en: Select a slideshow
ja: スライドショーを選択する

en: Untitled slideshow
ja: タイトルがついていないスライドショー

en: Cancel
ja: キャンセル

en: It seems you haven't created any slideshows yet. %sYou can create a slideshow here!%s
ja: まだスライドショーのを１つも作成していないようです。%sここでスライドショーを作成できます!%s

en: Search
ja: 検索

en: Search images by title or ID
ja: タイトルまたは IS で画像を検索

en: Text color
ja: テキストカラー

en: (Leave empty for a transparent background)
ja: （背景を透明にするには空のままにしておきます）

en: Upload/Manage Images
ja: 画像をアップロード／管理する

en: Random Slideshow
ja: ランダムなスライドショー
