TaxoPress 3.51.0 - en to pt-BR translation catalogue (666 entries)

en:  Select current post
pt-BR:  Selecionar post atual

en: %1s terms added to this %2s.
pt-BR: %1s termos adicionados a este %2s.

en: %1s terms removed from this %2s.
pt-BR: %1s termos removidos deste %2s.

en: %s has been successfully added
pt-BR: %s foi adicionado com sucesso

en: %s has been successfully deleted
pt-BR: %s foi deletado com sucesso

en: %s has been successfully imported
pt-BR: %s foi importado com sucesso

en: %s has been successfully updated
pt-BR: %s foi atualizado com sucesso

en: %s has failed to be added
pt-BR: %s falhou ao ser adicionado

en: %s has failed to be deleted
pt-BR: %s falhou ao ser deletado

en: %s has failed to be imported
pt-BR: %s falhou ao ser importado

en: %s has failed to be updated
pt-BR: %s falhou ao ser atualizado

en: %s list
pt-BR: %s lista

en: %s list navigation
pt-BR: %s navegação da lista

en: (default: taxonomy name)
pt-BR: (padrão: nome da taxonomy)

en: (e.g. &larr; Back to jobs
pt-BR: (por exemplo, &larr; Voltar para empregos

en: (e.g. Add New Job)
pt-BR: (por exemplo, Adicionar Novo Trabalho)

en: (e.g. Add or remove Jobs)
pt-BR: (por exemplo, Adicione ou remova Trabalhos)

en: (e.g. All Jobs)
pt-BR: (por exemplo, Todos os Empregos)

en: (e.g. Choose from the most used Jobs)
pt-BR: (por exemplo, Escolha entre os Trabalhos mais usados)

en: (e.g. Edit Job)
pt-BR: (por exemplo, Editar Emprego)

en: (e.g. Job)
pt-BR: (por exemplo, Vaga)

en: (e.g. Jobs list navigation)
pt-BR: (por exemplo, Navegação da lista de empregos)

en: (e.g. Jobs list)
pt-BR: (por exemplo, Lista de empregos)

en: (e.g. Jobs)
pt-BR: (por exemplo, Vagas)

en: (e.g. New Job Name)
pt-BR: (por exemplo, Nome do Novo Trabalho)

en: (e.g. No jobs found)
pt-BR: (por exemplo, Nenhum emprego encontrado)

en: (e.g. No jobs)
pt-BR: (por exemplo, Sem empregos)

en: (e.g. Parent Job)
pt-BR: (por exemplo, Trabalho Pai)

en: (e.g. Parent Job:)
pt-BR: (por exemplo, Trabalho Pai:)

en: (e.g. Popular Jobs)
pt-BR: (por exemplo, Trabalhos Populares)

en: (e.g. Search Jobs)
pt-BR: (por exemplo, Pesquisar Trabalhos)

en: (e.g. Separate Jobs with commas)
pt-BR: (por exemplo, Separe os Trabalhos com vírgulas)

en: (e.g. Update Job Name)
pt-BR: (por exemplo, Atualizar Nome do Emprego)

en: (e.g. View Job)
pt-BR: (por exemplo, Ver Emprego)

en: 1 month
pt-BR: 1 mês

en: 1 month ago
pt-BR: há 1 mês

en: 1 week
pt-BR: 1 semana

en: 1 year
pt-BR: 1 ano

en: 1 year ago
pt-BR: há 1 ano

en: 1536x1536 (High Res)
pt-BR: 1536x1536 (Alta Resolução)

en: 2 weeks
pt-BR: 2 semanas

en: 2 weeks ago
pt-BR: há 2 semanas

en: 2048x2048 (Ultra High Res)
pt-BR: 2048x2048 (Ultra Alta Resolução)

en: 24 hours
pt-BR: 24 horas

en: 24 hours ago
pt-BR: Há 24 horas

en: 3 months
pt-BR: 3 meses

en: 6 months
pt-BR: 6 meses

en: 6 months ago
pt-BR: há 6 meses

en: 7 days
pt-BR: 7 dias

en: 7 days ago
pt-BR: Há 7 dias

en: A list of tags used by both the current post and the related post
pt-BR: Uma lista de tags usadas tanto pelo post atual quanto pelo post relacionado

en: API Error: %1s.
pt-BR: Erro da API: %1s.

en: API Error: No matched result for content.
pt-BR: Erro da API: Nenhum resultado correspondente para o conteúdo.

en: Add Custom Elements
pt-BR: Adicionar Elementos Personalizados

en: Add New
pt-BR: Adicionar Novo

en: Add New Item
pt-BR: Adicionar Novo Item

en: Add New Related Post
pt-BR: Adicionar Novo Post Relacionado

en: Add New TaxoPress Logs
pt-BR: Adicionar Novos Registros do TaxoPress

en: Add New Terms Display
pt-BR: Adicionar Nova Exibição de Termos

en: Add Related Posts
pt-BR: Adicionar Posts Relacionados

en: Add Taxonomy
pt-BR: Adicionar Taxonomy

en: Add Terms Display
pt-BR: Adicionar Exibição de Termos

en: Add new %s
pt-BR: Adicionar novo %s

en: Add new Media Tag
pt-BR: Adicionar nova Tag de Mídia

en: Add new Related Posts
pt-BR: Adicionar novos Posts Relacionados

en: Add new Taxonomy
pt-BR: Adicionar nova Taxonomy

en: Add new Terms Display
pt-BR: Adicionar nova Exibição de Termos

en: Add or Remove Items
pt-BR: Adicionar ou Remover Itens

en: Add or remove %s
pt-BR: Adicionar ou remover %s

en: Add or remove Media Tags
pt-BR: Adicionar ou remover Tags de Mídia

en: Add the taxonomy to the WordPress wp-json API.
pt-BR: Adicione a taxonomy à API wp-json do WordPress.

en: Admin Area
pt-BR: Área do Admin

en: Advanced
pt-BR: Avançado

en: All
pt-BR: Todos

en: All %s
pt-BR: Todos os %s

en: All Items
pt-BR: Todos os Itens

en: All Media Tags
pt-BR: Todas as Tags de Mídia

en: All Parent Terms
pt-BR: Todos os Termos Pais

en: All Post Types
pt-BR: Todos os Post Types

en: All Taxonomies
pt-BR: Todas as Taxonomies

en: All post types
pt-BR: Todos os tipos de postagens

en: Alphabetical
pt-BR: Alfabético

en: An error occured.
pt-BR: Ocorreu um erro.

en: Archive page result
pt-BR: Resultado da página de archive

en: Are you sure you want to delete this? Deleting will NOT remove created content.
pt-BR: Você tem certeza de que deseja excluir isso? A exclusão NÃO removerá o conteúdo criado.

en: Ascending
pt-BR: Crescente

en: Attempt to automatically display related posts
pt-BR: Tentar exibir automaticamente publicações relacionadas

en: Auto Terms Logs
pt-BR: Logs de Termos Automáticos

en: Auto Terms Schedule
pt-BR: Agendamento de Termos Automáticos

en: Auto Terms setting
pt-BR: Configuração de Termos Automáticos

en: Auto terms using AI
pt-BR: Termos automáticos usando IA

en: Automatic
pt-BR: Automático

en: Automatic display
pt-BR: Exibição automática

en: Back to %s
pt-BR: Voltar para %s

en: Back to Items
pt-BR: Voltar para Itens

en: Back to Media Tags
pt-BR: Voltar para as Tags de Mídia

en: Batches wait time
pt-BR: Tempo de espera entre lotes

en: Batches wait time is required.
pt-BR: O tempo de espera entre lotes é obrigatório.

en: Blog display
pt-BR: Exibição do blog

en: Border Cloud
pt-BR: Nuvem de Borda

en: Both Taxonomy and Post are required.
pt-BR: Tanto a Taxonomia quanto o Post são obrigatórios.

en: Box List
pt-BR: Lista de Caixa

en: Can terms in this taxonomy be organized into hierarchical relationships?
pt-BR: Os termos nesta taxonomia podem ser organizados em relacionamentos hierárquicos?

en: Cancel
pt-BR: Cancelar

en: Categories
pt-BR: Categorias

en: Choose From Most Used
pt-BR: Escolher Entre os Mais Usados

en: Choose Terms
pt-BR: Escolher Termos

en: Choose from the most used %s
pt-BR: Escolha entre os %s mais usados

en: Choose from the most used Media Tags
pt-BR: Escolha entre as Tags de Mídia mais usadas

en: Choose the display formats of your terms, options include table list, ordered list, border-cloud and lots more.
pt-BR: Escolha os formatos de exibição dos seus termos, as opções incluem lista em tabela, lista ordenada, nuvem de bordas e muito mais.

en: Click %1s to select or deselect them from this %2s.
pt-BR: Clique %1s para selecionar ou desmarcar eles deste %2s.

en: Click Term to select or deselect from this %1s
pt-BR: Clique no Termo para selecionar ou desmarcar deste %1s

en: Click here to add your rating for TaxoPress
pt-BR: Clique aqui para adicionar sua avaliação ao TaxoPress

en: Cloud
pt-BR: Nuvem

en: Combined
pt-BR: Combinado

en: Control the display of term metaboxes
pt-BR: Controlar a exibição das metaboxes de termos

en: Copy
pt-BR: Copiar

en: Copy Term with Metadata
pt-BR: Copiar Termo com Metadados

en: Copy with Metadata
pt-BR: Copiar com Metadados

en: Count
pt-BR: Contagem

en: Counter
pt-BR: Contador

en: Counter (Pro)
pt-BR: Contador (Pro)

en: Create Term
pt-BR: Criar Termo

en: Create Terms
pt-BR: Criar Termos

en: Create new terms using OpenAI and other sources
pt-BR: Crie novos termos usando OpenAI e outras fontes

en: Current Posts (TaxoPress)
pt-BR: Posts Atuais (TaxoPress)

en: Current post type
pt-BR: Tipo de post atual

en: Custom
pt-BR: Personalizado

en: Custom Query Var String
pt-BR: String da Variável de Consulta Personalizada

en: Custom Rewrite Slug
pt-BR: Slug de Reescrita Personalizado

en: Custom URL
pt-BR: URL personalizada

en: Custom admin menu name for your taxonomy.
pt-BR: Nome personalizado do menu admin para seu taxonomy.

en: Custom controller to use instead of WP_REST_Terms_Controller.
pt-BR: Controlador personalizado para usar em vez de WP_REST_Terms_Controller.

en: Custom taxonomy label. Used in the admin menu for displaying taxonomies.
pt-BR: Rótulo de taxonomy personalizado. Usado no menu admin para exibir taxonomies.

en: Custom taxonomy rewrite slug.
pt-BR: Slug de reescrita personalizado da taxonomy.

en: Custom terms to display
pt-BR: Termos personalizados para exibir

en: Customize the display of terms in the TaxoPress metabox.
pt-BR: Personalize a exibição de termos na metabox do TaxoPress.

en: DO NOT EDIT the taxonomy slug unless also planning to migrate terms. Changing the slug registers a new taxonomy entry.
pt-BR: NÃO EDITAR o slug da taxonomia, a menos que também esteja planejando migrar termos. Alterar o slug registra uma nova entrada de taxonomia.

en: Daily
pt-BR: Diário

en: Dandelion Integration
pt-BR: Integração Dandelion

en: Date
pt-BR: Data

en: Deactivate Taxonomy
pt-BR: Desativar Taxonomy

en: Deactivate or Delete
pt-BR: Desativar ou Excluir

en: Default
pt-BR: Padrão

en: Default Terms
pt-BR: Termos Padrão

en: Default post thumbnail
pt-BR: Miniatura padrão da postagem

en: Delete
pt-BR: Excluir

en: Delete Log
pt-BR: Excluir Log

en: Delete TaxoPress Edit Data
pt-BR: Excluir dados de edição do TaxoPress

en: Delete Taxonomy
pt-BR: Excluir Taxonomy

en: Descending
pt-BR: Decrescente

en: Describe what your taxonomy is used for.
pt-BR: Descreva para que sua taxonomy é utilizada.

en: Description
pt-BR: Descrição

en: Description here.
pt-BR: Descrição aqui.

en: Deselect all %1s
pt-BR: Desmarcar todos %1s

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
pt-BR: Documentação detalhada também está disponível no site do plugin.

en: Disable 'Do not run on a schedule' to select schedule frequency.
pt-BR: Desative 'Não executar em um cronograma' para selecionar a frequência de agendamento.

en: Disabled
pt-BR: Desativado

en: Display
pt-BR: Exibir

en: Display Format
pt-BR: Formato de Exibição

en: Display Mode
pt-BR: Modo de Exibição

en: Display Parents and Sub-Terms
pt-BR: Exibir Pais e Sub-Termos

en: Display automatic terms plus any additional custom terms specified below.
pt-BR: Exibir termos automáticos mais quaisquer termos personalizados adicionais especificados abaixo.

en: Display format
pt-BR: Formato de exibição

en: Display only Parent Terms
pt-BR: Exibir apenas Termos Pais

en: Display only Sub-Terms
pt-BR: Exibir apenas Sub-Termos

en: Display only the specific terms entered in the "Custom terms to display" field below.
pt-BR: Exibir apenas os termos específicos inseridos no campo "Termos personalizados para exibir" abaixo.

en: Display terms based on settings in the "General" tab.
pt-BR: Exibir termos com base nas configurações na aba "Geral".

en: Do not run on a schedule
pt-BR: Não executar em um cronograma

en: Edit
pt-BR: Editar

en: Edit %s
pt-BR: Editar %s

en: Edit Item
pt-BR: Editar Item

en: Edit Main Post
pt-BR: Editar Post Principal

en: Edit Media Tag
pt-BR: Editar Tag de Mídia

en: Edit Related Posts
pt-BR: Editar Posts Relacionados

en: Edit TaxoPress Logs
pt-BR: Editar Registros do TaxoPress

en: Edit Taxonomy
pt-BR: Editar Taxonomy

en: Edit Terms Display
pt-BR: Editar Exibição de Termos

en: Enable TaxoPress ordering
pt-BR: Ativar ordenação do TaxoPress

en: Enable TaxoPress ordering for this taxonomy in the frontend and admin area.
pt-BR: Ativar ordenação do TaxoPress para esta taxonomy na área do frontend e admin.

en: Enable a custom query_var key for this taxonomy.
pt-BR: Habilita uma chave query_var personalizada para esta taxonomy.

en: Enable colors for terms
pt-BR: Habilitar cores para termos

en: Enhance the power of TaxoPress with the Pro version:
pt-BR: Aumente o poder do TaxoPress com a versão Pro:

en: Enter terms (comma-separated) to display. Used in Custom and Combined modes.
pt-BR: Insira os termos (separados por vírgula) a serem exibidos. Usado nos modos Personalizado e Combinado.

en: Enter terms (comma-separated) to exclude from the terms display.
pt-BR: Insira os termos (separados por vírgula) para excluir da exibição de termos.

en: Enter the text that should be display after terms list. This field accepts basic HTML.
pt-BR: Insira o texto que deve ser exibido depois da lista de termos. Este campo aceita HTML básico.

en: Enter the text that should be display after the posts list.
pt-BR: Digite o texto que deve ser exibido após a lista de postagens.

en: Enter the text that should be display before terms list. This field accepts basic HTML.
pt-BR: Insira o texto que deve ser exibido antes da lista de termos. Este campo aceita HTML básico.

en: Enter the text that should be displayed before the posts list.
pt-BR: Digite o texto que deve ser exibido antes da lista de postagens.

en: Error establishing connection with the API server. Try again.
pt-BR: Erro ao estabelecer conexão com o servidor API. Tente novamente.

en: Error saving label.
pt-BR: Erro ao salvar o rótulo.

en: Error: OpenAI says there is an issue with this API key. Please check your plan or billing details.
pt-BR: Erro: o OpenAI diz que há um problema com esta chave de API. Por favor, verifique seu plano ou detalhes de cobrança.

en: Exceptions
pt-BR: Exceções

en: Exclude hidden terms from Terms Display?
pt-BR: Excluir termos ocultos da exibição de termos?

en: Exclude previously analyzed content
pt-BR: Excluir conteúdo previamente analisado

en: Exclude terms from terms display
pt-BR: Excluir termos da exibição de termos

en: Existing Terms not found for the selected post type and taxonomies
pt-BR: Termos Existentes não encontrados para o tipo de postagem e taxonomies selecionados

en: Existing Terms taxonomy is required. Kindly select taxonomies and save the settings before running preview.
pt-BR: A taxonomy de Termos Existentes é necessária. Por favor, selecione taxonomies e salve as configurações antes de executar a visualização.

en: F j, Y (e.g., October 9, 2024)
pt-BR: F j, Y (ex: 9 de Outubro de 2024)

en: False
pt-BR: Falso

en: Fast, professional support
pt-BR: Suporte rápido e profissional

en: Filter
pt-BR: Filtrar

en: Font color maximum
pt-BR: Cor máxima da fonte

en: Font color minimum
pt-BR: Cor da fonte mínima

en: Font size maximum
pt-BR: Tamanho da fonte máximo

en: Font size minimum
pt-BR: Tamanho da fonte mínimo

en: Font size minimum must not be greater than Font size maximum value.
pt-BR: O tamanho mínimo da fonte não pode ser maior que o valor máximo do tamanho da fonte.

en: General
pt-BR: Geral

en: Here
pt-BR: Aqui

en: Here are the tokens you can use for Term link format
pt-BR: Aqui estão os tokens que você pode usar para o formato do link do termo

en: Here are the tokens you can use for related posts format
pt-BR: Aqui estão os tokens que você pode usar para o formato de posts relacionados

en: Hey, you've been using TaxoPress for %s on your site. We hope the plugin has been useful. Please could you quickly leave a 5-star rating on WordPress.org? It really does help to keep TaxoPress growing.
pt-BR: Ei, você está usando o TaxoPress há %s no seu site. Esperamos que o plugin tenha sido útil. Poderia rapidamente deixar uma avaliação de 5 estrelas no WordPress.org? Isso realmente ajuda a manter o TaxoPress crescendo.

en: Hidden
pt-BR: Oculto

en: Hide display output if no terms?
pt-BR: Ocultar saída de exibição se não houver termos?

en: Hide output if no related post is found ?
pt-BR: Ocultar saída se nenhuma postagem relacionada for encontrada?

en: Hide title in output ?
pt-BR: Ocultar título na saída?

en: Hide title in output?
pt-BR: Ocultar título na saída?

en: Homepage
pt-BR: Página inicial

en: Hourly
pt-BR: Horário

en: I already did
pt-BR: Eu já fiz

en: IBM Watson Integration
pt-BR: Integração IBM Watson

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
pt-BR: Se você precisar de ajuda ou tiver um pedido de nova funcionalidade, nos avise.

en: Invalid Auto Term ID. Please save the settings before using preview.
pt-BR: ID de Termo Automático inválido. Por favor, salve as configurações antes de usar a visualização.

en: Invalid nonce
pt-BR: Nonce inválido

en: Invalid nonce token.
pt-BR: Token nonce inválido.

en: Invalid nonce. Request is not authorized.
pt-BR: Nonce inválido. A solicitação não está autorizada.

en: Invalid placeholder(s) detected: {%s}. Valid placeholders are: {content}, {post_terms}, {site_terms}
pt-BR: Placeholder(s) inválido(s) detectado(s): {%s}. Placeholders válidos são: {content}, {post_terms}, {site_terms}

en: Invalid request.
pt-BR: Requisição inválida.

en: Invalid terms display configuration.
pt-BR: Configuração de exibição de termos inválida.

en: Inverse Alphabetical
pt-BR: Alfabético Inverso

en: Items List
pt-BR: Lista de Itens

en: Items List Navigation
pt-BR: Navegação da Lista de Itens

en: Kindly select an action in bulk action dropdown!
pt-BR: Por favor, selecione uma ação no menu suspenso de ações em massa!

en: Kindly select atleast one taxonomy to proceed
pt-BR: Por favor, selecione pelo menos uma taxonomy para prosseguir

en: LSEG / Refinitiv Integration
pt-BR: Integração LSEG / Refinitiv

en: Label can't be empty.
pt-BR: O rótulo não pode estar vazio.

en: Label can't exceed 30 characters.
pt-BR: O rótulo não pode exceder 30 caracteres.

en: Label is too long.
pt-BR: O rótulo é muito longo.

en: Large (1024x1024)
pt-BR: Grande (1024x1024)

en: Least common tags between posts
pt-BR: Tags menos comuns entre postagens

en: Limit Auto Terms, based on published date
pt-BR: Limitar Termos Automáticos, com base na data de publicação

en: Limit per batches
pt-BR: Limite por lotes

en: Limit per batches is required.
pt-BR: O limite por lotes é obrigatório.

en: Limit related posts based on timeframe
pt-BR: Limitar postagens relacionadas com base no período de tempo

en: Limit terms based on timeframe
pt-BR: Limitar termos com base no período de tempo

en: Linked Terms
pt-BR: Termos vinculados

en: Linked Terms Feature
pt-BR: Recurso de Termos Vinculados

en: Live
pt-BR: Ao vivo

en: Manage Post Terms
pt-BR: Gerenciar Termos da Postagem

en: Manage Related Posts
pt-BR: Gerenciar Posts Relacionados

en: Manage Taxonomy
pt-BR: Gerenciar Taxonomy

en: Manage Terms Display
pt-BR: Gerenciar Exibição de Termos

en: Maximum characters of post content to display
pt-BR: Número máximo de caracteres do conteúdo da postagem a exibir

en: Maximum number of categories
pt-BR: Número máximo de categorias

en: Maximum number of tags
pt-BR: Número máximo de tags

en: Maximum related posts to display
pt-BR: Máximo de publicações relacionadas a exibir

en: Maximum terms to display
pt-BR: Número máximo de termos a exibir

en: Maybe later
pt-BR: Talvez mais tarde

en: Media Tag
pt-BR: Tag de Mídia

en: Media Tags
pt-BR: Tags de Mídia

en: Media Tags list
pt-BR: Lista de Tags de Mídia

en: Media Tags list navigation
pt-BR: Navegação na lista de Tags de Mídia

en: Medium (300x300)
pt-BR: Média (300x300)

en: Menu Name
pt-BR: Nome do Menu

en: Metabox Access
pt-BR: Acesso ao Metabox

en: Metabox Settings
pt-BR: Configurações do Metabox

en: Metabox callback
pt-BR: Callback da Metabox

en: Method for choosing terms for display
pt-BR: Método para escolher termos para exibição

en: Migrate terms to newly renamed taxonomy?
pt-BR: Migrar termos para a taxonomia renomeada?

en: Missing display ID.
pt-BR: ID de exibição ausente.

en: Most common tags between posts
pt-BR: Tags mais comuns entre postagens

en: Move down
pt-BR: Mover para baixo

en: Move up
pt-BR: Mover para cima

en: Name
pt-BR: Nome

en: Name (Pro)
pt-BR: Nome (Pro)

en: Need TaxoPress Support?
pt-BR: Precisa de suporte do TaxoPress?

en: New %s
pt-BR: Novo %s

en: New %s name
pt-BR: Novo nome de %s

en: New Item Name
pt-BR: Nome do Novo Item

en: New Media Tag name
pt-BR: Novo nome da Tag de Mídia

en: New TaxoPress Logs
pt-BR: Novos Registros do TaxoPress

en: Newer Entries
pt-BR: Postagens Mais Novas

en: No
pt-BR: Não

en: No %s
pt-BR: Sem %s

en: No %s found
pt-BR: Nenhum %s encontrado

en: No %s found in trash.
pt-BR: Nenhum %s encontrado na lixeira.

en: No %s found.
pt-BR: Nenhum %s encontrado.

en: No Media Tags
pt-BR: Sem Tags de Mídia

en: No Media Tags found
pt-BR: Nenhuma Tag de Mídia encontrada

en: No Related Posts shortcode available. Add new shortcode
pt-BR: Nenhum shortcode de Posts Relacionados disponível. Adicione novo shortcode

en: No TaxoPress Metabox features are enabled for this post type.
pt-BR: Nenhum recurso do Metabox do TaxoPress está ativado para este tipo de post.

en: No ads inside the plugin
pt-BR: Sem anúncios dentro do plugin

en: No item avaliable.
pt-BR: Nenhum item disponível.

en: No limit
pt-BR: Sem limite

en: No matched result from the API Server.
pt-BR: Nenhum resultado correspondente do servidor API.

en: No new terms were selected or deselected.
pt-BR: Nenhum novo termo foi selecionado ou desmarcado.

en: No related posts found.
pt-BR: Nenhum post relacionado encontrado.

en: No related posts.
pt-BR: Nenhum post relacionado.

en: No results found for this post with this taxonomy.
pt-BR: Nenhum resultado encontrado para esta postagem com esta taxonomy.

en: No results found for this taxonomy.
pt-BR: Nenhum resultado encontrado para esta taxonomy.

en: No results from your WordPress database.
pt-BR: Nenhum resultado da sua base de dados do WordPress.

en: No terms
pt-BR: Sem termos

en: No terms found.
pt-BR: Nenhum termo encontrado.

en: No terms in your WordPress database.
pt-BR: Nenhum termo na sua base de dados do WordPress.

en: Nonce failed verification
pt-BR: Verificação de nonce falhou

en: None
pt-BR: Nenhum

en: Normally, WordPress will only show one post type on taxonomy archive pages. Enable this feature to show content from all selected posts types.
pt-BR: Normalmente, o WordPress só mostrará um post type nas páginas de archive da taxonomy. Ative este recurso para mostrar conteúdo de todos os post types selecionados.

en: Not Found
pt-BR: Não Encontrado

en: Number of items per page
pt-BR: Número de itens por página

en: Object
pt-BR: Objeto

en: Okay
pt-BR: Ok

en: Older Entries
pt-BR: Postagens Antigas

en: OpenAI Integration
pt-BR: Integração OpenAI

en: Options
pt-BR: Opções

en: Options include checkboxes and a dropdown list.
pt-BR: As opções incluem caixas de seleção e uma lista suspensa.

en: Order
pt-BR: Pedido

en: Ordered List (OL/LI)
pt-BR: Lista Ordenada (OL/LI)

en: Ordering for choosing terms for display
pt-BR: Ordenação para escolher termos para exibição

en: Other Labels
pt-BR: Outros Rótulos

en: Parent %s
pt-BR: Pai %s

en: Parent %s:
pt-BR: Pai %s:

en: Parent / Child
pt-BR: Pai / Filho

en: Parent Item
pt-BR: Item Pai

en: Parent Item Colon
pt-BR: Dois Pontos do Item Pai

en: Parent Media Tag
pt-BR: Tag de Mídia Pai

en: Parent Media Tag:
pt-BR: Tag de Mídia Pai:

en: Parent Term
pt-BR: Termo Pai

en: Parent-Child Relationships
pt-BR: Relações Pai-Filho

en: Percent
pt-BR: Porcentagem

en: Permission denied.
pt-BR: Permissão negada.

en: Permission error. You do not have permission to manage taxopress
pt-BR: Erro de permissão. Você não tem permissão para gerenciar TaxoPress

en: Permission error. You do not have permission to preview this post.
pt-BR: Erro de permissão. Você não tem permissão para visualizar esta postagem.

en: Please choose a different post type name. %s matches an existing page slug, which can cause conflicts.
pt-BR: Por favor, escolha um nome de post type diferente. %s corresponde a um slug de página existente, o que pode causar conflitos.

en: Please choose a different taxonomy name. %s is already registered.
pt-BR: Por favor, escolha um nome de taxonomy diferente. %s já está registrado.

en: Please choose a post to preview.
pt-BR: Por favor, escolha um post para visualizar.

en: Please choose a post to use with TaxoPress AI.
pt-BR: Por favor, escolha um post para usar com o TaxoPress AI.

en: Please complete the following required fields to save your changes:
pt-BR: Por favor, preencha os seguintes campos obrigatórios para salvar suas alterações:

en: Please do not use quotes in post type/taxonomy names or rewrite slugs
pt-BR: Por favor, não use aspas nos nomes de post type/taxonomy ou reescreva slugs

en: Please provide a post type to attach to.
pt-BR: Por favor, forneça um post type para anexar.

en: Please provide a taxonomy name
pt-BR: Por favor, forneça um nome de taxonomy

en: Please provide a taxonomy to delete
pt-BR: Por favor, forneça uma taxonomy para deletar

en: Please select at least one post type.
pt-BR: Por favor, selecione pelo menos um post type.

en: Plural Label
pt-BR: Rótulo Plural

en: Point
pt-BR: Ponto

en: Popular %s
pt-BR: Populares %s

en: Popular Items
pt-BR: Itens Populares

en: Popular Media Tags
pt-BR: Tags de Mídia Populares

en: Post Type
pt-BR: post type

en: Post date format
pt-BR: Formato da data da postagem

en: Post type
pt-BR: post type

en: Posts
pt-BR: Publicações

en: Posts content and title is empty.
pt-BR: O conteúdo e o título dos posts estão vazios.

en: Preview
pt-BR: Visualizar

en: Preview Related Posts
pt-BR: Visualizar Posts Relacionados

en: Preview Terms Display
pt-BR: Visualizar Exibição de Termos

en: Private Taxonomies
pt-BR: Taxonomies Privadas

en: Pro Feature
pt-BR: Recurso Pro

en: Public
pt-BR: Público

en: Public Queryable
pt-BR: Consulta Pública

en: Public Taxonomies
pt-BR: Taxonomies Públicas

en: Query Var
pt-BR: Variável de Consulta

en: Quick Edit
pt-BR: Edição Rápida

en: Quick edit &#8220;%s&#8221; inline
pt-BR: Edição rápida &#8220;%s&#8221; inline

en: Quick&nbsp;Edit
pt-BR: Edição&nbsp;Rápida

en: REST API base slug
pt-BR: Slug base da API REST

en: REST API controller class
pt-BR: Classe do controlador da API REST

en: RSS feed
pt-BR: Feed RSS

en: Random
pt-BR: Aleatório

en: Random (Pro)
pt-BR: Aleatório (Pro)

en: Re-activate Taxonomy
pt-BR: Re-ativar Taxonomy

en: Recent Schedule Runs
pt-BR: Execuções de Agenda Recentes

en: Related Post
pt-BR: Post Relacionado

en: Related Posts
pt-BR: Posts Relacionados

en: Related Posts (TaxoPress)
pt-BR: Posts Relacionados (TaxoPress)

en: Related Posts Order
pt-BR: Ordem de Postagens Relacionadas

en: Related Posts are added on
pt-BR: Posts Relacionados são adicionados em

en: Related Posts div class
pt-BR: classe div de Postagens Relacionadas

en: Related Posts format
pt-BR: Formato de Posts Relacionados

en: Related Posts not found.
pt-BR: Posts relacionados não encontrados.

en: Related Posts successfully deleted.
pt-BR: Posts relacionados excluídos com sucesso.

en: Remove From All Posts
pt-BR: Remover de Todos os Posts

en: Remove Image
pt-BR: Remover Imagem

en: Request Support
pt-BR: Solicitar Suporte

en: Request completed.
pt-BR: Solicitação concluída.

en: Result from ajax request.
pt-BR: Resultado da solicitação ajax.

en: Result from api.
pt-BR: Resultado da api.

en: Result from cache.
pt-BR: Resultado do cache.

en: Rewrite
pt-BR: Reescrever

en: Rewrite Hierarchical
pt-BR: Reescrever Hierárquico

en: Rewrite With Front
pt-BR: Reescrever com Frente

en: Save Changes
pt-BR: Salvar Alterações

en: Save Related Posts
pt-BR: Salvar Posts Relacionados

en: Save Settings
pt-BR: Salvar Configurações

en: Save Taxonomy
pt-BR: Salvar Taxonomy

en: Save Terms Display
pt-BR: Salvar Exibição de Termos

en: Save, You can also press Enter to save and escape to cancel
pt-BR: Salvar, Você também pode pressionar Enter para salvar e Escape para cancelar

en: Schedule Auto Terms to run automatically
pt-BR: Agendar Termos Automáticos para serem executados automaticamente

en: Schedule Frequency
pt-BR: Frequência de Agendamento

en: Schedule is disabled. Please enable a schedule frequency to run a test.
pt-BR: O agendamento está desativado. Por favor, ative uma frequência de agendamento para executar um teste.

en: Schedule is not enabled for selected Auto Terms.
pt-BR: O agendamento não está habilitado para os Termos Automáticos selecionados.

en: Schedule log is empty.
pt-BR: O log de agendamento está vazio.

en: Scheduled the cron event %s to run now. The original event will not be affected.
pt-BR: Agendou o evento cron %s para ser executado agora. O evento original não será afetado.

en: Screen reader text for the items list heading on the term listing screen.
pt-BR: Texto para leitores de tela para o cabeçalho da lista de itens na tela de listagem de termos.

en: Screen reader text for the pagination heading on the term listing screen.
pt-BR: Texto para leitores de tela para o cabeçalho de paginação na tela de listagem de termos.

en: Search %s
pt-BR: Pesquisar %s

en: Search Items
pt-BR: Pesquisar Itens

en: Search Media Tags
pt-BR: Pesquisar Tags de Mídia

en: Search Related Posts
pt-BR: Pesquisar Posts Relacionados

en: Search TaxoPress Logs
pt-BR: Pesquisar Registros do TaxoPress

en: Search Taxonomies
pt-BR: Pesquisar Taxonomies

en: Search Terms
pt-BR: Pesquisar Termos

en: Search Terms Display
pt-BR: Exibição de Termos

en: Search Terms...
pt-BR: Termos de Pesquisa...

en: Search posts
pt-BR: Pesquisar posts

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
pt-BR: Resultados da pesquisa para &#8220;%s&#8221;

en: Security check failed.
pt-BR: Verificação de segurança falhou.

en: Security error. Kindly reload this page and try again
pt-BR: Erro de segurança. Por favor, recarregue esta página e tente novamente

en: Select %1s
pt-BR: Selecione %1s

en: Select %s
pt-BR: Selecionar %s

en: Select Auto Terms settings to use when running the "Schedule" feature.
pt-BR: Selecione as configurações de Termos Automáticos a serem usadas ao executar o recurso "Agendar".

en: Select Destination %s
pt-BR: Selecionar Destino %s

en: Select Destination Taxonomy
pt-BR: Selecionar Taxonomy de Destino

en: Select Media
pt-BR: Selecionar Mídia

en: Select Terms Display
pt-BR: Selecionar Exibição de Termos

en: Select a post to see a preview.
pt-BR: Selecione um post para ver uma pré-visualização.

en: Select all %1s
pt-BR: Selecionar todos %1s

en: Select an option...
pt-BR: Selecione uma opção...

en: Select related post
pt-BR: Selecionar post relacionado

en: Select the default %post_thumb_url% to be used when a post doesn't have a featured image.
pt-BR: Selecione a %post_thumb_url% padrão a ser usada quando uma postagem não tiver uma imagem em destaque.

en: Select widget Related Posts.
pt-BR: Selecione widget de Posts Relacionados.

en: Select...
pt-BR: Selecionar...

en: Selected content is empty.
pt-BR: O conteúdo selecionado está vazio.

en: Separate %s with commas
pt-BR: Separe %s com vírgulas

en: Separate Items with Commas
pt-BR: Separe os Itens com Vírgulas

en: Separate Media Tags with commas
pt-BR: Separe as Tags de Mídia com vírgulas

en: Set the default terms for this taxonomy. These will be automatically added to all new posts. Enter the term names or slugs. Separate multiple terms with by comma.
pt-BR: Defina os termos padrão para esta taxonomy. Estes serão adicionados automaticamente a todos os novos posts. Insira os nomes ou slugs dos termos. Separe múltiplos termos com vírgula.

en: Sets a callback function name for the meta box display. Hierarchical default: post_categories_meta_box, non-hierarchical default: post_tags_meta_box. To remove the metabox completely, use "false".
pt-BR: Define um nome de função de callback para a exibição da meta box. Padrão hierárquico: post_categories_meta_box, padrão não hierárquico: post_tags_meta_box. Para remover a metabox completamente, use "false".

en: Sets a custom query_var slug for this taxonomy.
pt-BR: Define um slug query_var personalizado para esta taxonomy.

en: Settings
pt-BR: Configurações

en: Settings updated successfully.
pt-BR: Configurações atualizadas com sucesso.

en: Should a column for this taxonomy appear on screens such as “Posts” and “Pages”?
pt-BR: Deve aparecer uma coluna para este taxonomy em telas como “Posts” e “Páginas”?

en: Should the permastruct allow hierarchical urls.
pt-BR: O permastruct deve permitir URLs hierárquicos?

en: Should the permastruct be prepended with the front base.
pt-BR: O permastruct deve ser precedido pela base da frente?

en: Should there be a visible interface in the WordPress admin area to manage these terms?
pt-BR: Deve haver uma interface visível na área de administração do WordPress para gerenciar esses termos?

en: Should there be links to this taxonomy in the WordPress admin menus?
pt-BR: Deve haver links para esta taxonomy nos menus de administração do WordPress?

en: Should this taxonomy be available for the frontend “Menus” and “Navigation” options?
pt-BR: Este taxonomy deve estar disponível para as opções de frontend “Menus” e “Navegação”?

en: Should this taxonomy be available in editing tools on screens such as “Posts” and “Pages”?
pt-BR: Este taxonomy deve estar disponível nas ferramentas de edição em telas como “Posts” e “Páginas”?

en: Should this taxonomy be available in filters on screens such as “Posts” and “Pages”?
pt-BR: Este taxonomy deve estar disponível em filtros em telas como “Posts” e “Páginas”?

en: Show All Existing Terms
pt-BR: Mostrar Todos os Termos Existentes

en: Show admin column
pt-BR: Mostrar coluna admin

en: Show in "Quick Edit" and "Bulk Edit"
pt-BR: Mostrar em "Edição Rápida" e "Edição em Massa"

en: Show in Filter
pt-BR: Mostrar em Filtro

en: Show in REST API
pt-BR: Mostrar na API REST

en: Show in admin menus
pt-BR: Mostrar nos menus de administração

en: Show in frontend menus
pt-BR: Mostrar nos menus do frontend

en: Show user interface
pt-BR: Mostrar interface do usuário

en: Single post display
pt-BR: Exibição do post único

en: Singular Label
pt-BR: Rótulo Singular

en: Slug already exists
pt-BR: Slug já existe

en: Slug has changed
pt-BR: Slug foi alterado

en: Some of these features are available in TaxoPress Pro
pt-BR: Alguns desses recursos estão disponíveis no TaxoPress Pro

en: Special character not allowed in slug.
pt-BR: Caracter especial não permitido no slug.

en: Specify the number of related posts to display.
pt-BR: Especifique o número de publicações relacionadas a exibir.

en: Suggest Existing Terms
pt-BR: Sugerir Termos Existentes

en: Suggest Terms
pt-BR: Sugerir Termos

en: Suggest terms using AI
pt-BR: Sugerir termos usando IA

en: Synonyms
pt-BR: Sinônimos

en: Synonyms Terms Feature
pt-BR: Recurso de Termos Sinônimos

en: Table List
pt-BR: Lista de Tabelas

en: TaxoPress Logs
pt-BR: Logs do TaxoPress

en: TaxoPress Pro allows you complete control over where Auto Links are added. You can choose to skip any HTML elements that appear in your content.
pt-BR: TaxoPress Pro permite que você tenha controle total sobre onde os Links Automáticos são adicionados. Você pode optar por pular qualquer elemento HTML que apareça em seu conteúdo.

en: TaxoPress Pro allows you to change how Auto Terms analyzes your posts. You will need to know how to write Regular Expressions to use this feature.
pt-BR: TaxoPress Pro permite que você altere como os Termos Automáticos analisam suas postagens. Você precisará saber como escrever Expressões Regulares para usar esse recurso.

en: TaxoPress Pro allows you to create powerful connections between your terms. When one term is added to a post, its linked terms can be automatically added too. This helps maintain consistent organization across your content.
pt-BR: TaxoPress Pro permite que você crie conexões poderosas entre seus termos. Quando um termo é adicionado a uma postagem, seus termos vinculados também podem ser adicionados automaticamente. Isso ajuda a manter uma organização consistente em seu conteúdo.

en: TaxoPress Pro allows you to generate new terms for your content using the OpenAI, IBM Watson, Dandelion and Open Calais services. These services can analyze your content and add new terms.
pt-BR: TaxoPress Pro permite que você gere novos termos para seu conteúdo usando os serviços OpenAI, IBM Watson, Dandelion e Open Calais. Esses serviços podem analisar seu conteúdo e adicionar novos termos.

en: TaxoPress Pro allows you to have multiple words associated with a single term. If TaxoPress scans your content and finds a synonym, it will act as if it has found the main term.
pt-BR: TaxoPress Pro permite que você tenha várias palavras associadas a um único termo. Se o TaxoPress escanear seu conteúdo e encontrar um sinônimo, ele atuará como se tivesse encontrado o termo principal.

en: TaxoPress Pro allows you to integrate Dandelion to analyze your content and suggest terms.
pt-BR: TaxoPress Pro permite que você integre o Dandelion para analisar seu conteúdo e sugerir termos.

en: TaxoPress Pro allows you to integrate LSEG / Refinitiv to analyze your content and suggest terms.
pt-BR: TaxoPress Pro permite que você integre o LSEG / Refinitiv para analisar seu conteúdo e sugerir termos.

en: TaxoPress Pro allows you to integrate OpenAI to analyze your content and suggest terms.
pt-BR: TaxoPress Pro permite que você integre o OpenAI para analisar seu conteúdo e sugerir termos.

en: TaxoPress Pro allows you to integrate Watson to analyze your content and suggest terms.
pt-BR: TaxoPress Pro permite que você integre o Watson para analisar seu conteúdo e sugerir termos.

en: TaxoPress Pro allows you to suggest new terms for your content using the IBM Watson. This service can analyze your content and suggest new terms.
pt-BR: TaxoPress Pro permite que você sugira novos termos para seu conteúdo usando o IBM Watson. Este serviço pode analisar seu conteúdo e sugerir novos termos.

en: TaxoPress Pro allows you to suggest new terms for your content using the OpenAI, IBM Watson, Dandelion and Open Calais services. These services can analyze your content and suggest new terms.
pt-BR: TaxoPress Pro permite que você sugira novos termos para seu conteúdo usando os serviços OpenAI, IBM Watson, Dandelion e Open Calais. Esses serviços podem analisar seu conteúdo e sugerir novos termos.

en: TaxoPress Pro allows you to suggest new terms for your content using the OpenAI. This service can analyze your content and suggest new terms.
pt-BR: TaxoPress Pro permite que você sugira novos termos para seu conteúdo usando o OpenAI. Este serviço pode analisar seu conteúdo e sugerir novos termos.

en: TaxoPress allows you to create and manage Tags, Categories, and all your WordPress taxonomy terms.
pt-BR: TaxoPress permite que você crie e gerencie Tags, Categorias e todos os seus termos de taxonomia do WordPress.

en: TaxoPress was not activated because TaxoPress Pro is already active. Please keep only TaxoPress Pro enabled.
pt-BR: O TaxoPress não foi ativado porque o TaxoPress Pro já está ativo. Por favor, mantenha apenas o TaxoPress Pro ativado.

en: TaxoPress will attempt to automatically display related posts in this content. It may not be successful for all post types and layouts.
pt-BR: A TaxoPress tentará exibir automaticamente publicações relacionadas neste conteúdo. Pode não ter sucesso para todos os tipos de postagens e layouts.

en: TaxoPress will display related posts from selected post types.
pt-BR: A TaxoPress exibirá postagens relacionadas dos tipos de postagem selecionados.

en: TaxoPress: Options
pt-BR: TaxoPress: Opções

en: Taxonomy
pt-BR: Taxonomia

en: Taxonomy Display
pt-BR: Exibição de Taxonomia

en: Taxonomy Slug
pt-BR: Slug da Taxonomia

en: Taxonomy has been successfully activated
pt-BR: Taxonomy foi ativada com sucesso

en: Taxonomy has been successfully deactivated
pt-BR: Taxonomy foi desativada com sucesso

en: Taxonomy has been successfully deleted
pt-BR: Taxonomy foi excluída com sucesso

en: Taxonomy slug cannot be numbers only.
pt-BR: O slug da taxonomy não pode ser apenas números.

en: Taxopress Related Posts Shortcode
pt-BR: Shortcode de Posts Relacionados do TaxoPress

en: Term Order
pt-BR: Ordem do Termo

en: Term Order (Pro)
pt-BR: Ordem do Termo (Pro)

en: Term Order(Pro)
pt-BR: Ordem do Termo (Pro)

en: Term copied successfully.
pt-BR: Termo copiado com sucesso.

en: Term deleted successfully.
pt-BR: Termo excluído com sucesso.

en: Term display div class
pt-BR: Classe div da exibição de termos

en: Term link class
pt-BR: classe de link de Termo

en: Term link format
pt-BR: Formato do link do termo

en: Term removed from all posts successfully.
pt-BR: Termo removido de todos os posts com sucesso.

en: Term selection mode
pt-BR: Modo de seleção de termos

en: Term(s) copied successfully.
pt-BR: Termo(s) copiados com sucesso.

en: Terms
pt-BR: Termos

en: Terms Display
pt-BR: Exibição de Termos

en: Terms Display (TaxoPress)
pt-BR: Exibição de Termos (TaxoPress)

en: Terms Display format
pt-BR: Formato de Exibição de Termos

en: Terms Display successfully deleted.
pt-BR: Exibição de Termos removida com sucesso.

en: Terms added
pt-BR: Termos adicionados

en: Terms cannot contain the following characters: %s
pt-BR: Os termos não podem conter os seguintes caracteres: %s

en: Terms cannot exceed %d characters.
pt-BR: Os termos não podem exceder %d caracteres.

en: Terms deleted successfully.
pt-BR: Termos excluídos com sucesso.

en: Terms in this taxonomy are ordered by %s
pt-BR: Os termos nesta taxonomy estão ordenados por %s

en: Terms must be at least %d characters long.
pt-BR: Os termos devem ter pelo menos %d caracteres.

en: Test Run
pt-BR: Executar Teste

en: Text to display after posts list
pt-BR: Texto a exibir após a lista de postagens

en: Text to display after terms list
pt-BR: Texto a ser exibido depois da lista de termos

en: Text to display before posts list
pt-BR: Texto a exibir antes da lista de postagens

en: Text to display before terms list
pt-BR: Texto a ser exibido antes da lista de termos

en: Text to show when there is no related post
pt-BR: Texto a mostrar quando não há postagem relacionada

en: The Dandelion integration is disabled in the Legacy AI Sources settings.
pt-BR: A integração do Dandelion está desativada nas configurações de Fontes de IA Legadas.

en: The Dandelion integration requires an API Key. Please add your API Key in the Auto Term settings.
pt-BR: A integração do Dandelion requer uma Chave da API. Por favor, adicione sua Chave da API nas configurações de Termo Automático.

en: The IBM Watson integration is disabled in the Legacy AI Sources settings.
pt-BR: A integração do IBM Watson está desativada nas configurações de Fontes de IA Legadas.

en: The IBM Watson integration requires an API Key and URL. Please add your API Key in the Auto Term settings.
pt-BR: A integração do IBM Watson requer uma Chave de API e URL. Por favor, adicione sua Chave de API nas configurações de Auto Term.

en: The ID of the post
pt-BR: A ID do post

en: The ID of the term
pt-BR: O ID do termo

en: The LSEG / Refinitiv integration is disabled in the Legacy AI Sources settings.
pt-BR: A integração do LSEG / Refinitiv está desativada nas configurações de Fontes de IA Legadas.

en: The LSEG / Refinitiv integration requires an API Key. Please add your API Key in the Auto Term settings.
pt-BR: A integração do LSEG / Refinitiv requer uma Chave da API. Por favor, adicione sua Chave da API nas configurações de Termo Automático.

en: The OpenAI integration requires an API Key. Please add your API Key in the Auto Term settings.
pt-BR: A integração do OpenAI requer uma Chave de API. Por favor, adicione sua Chave de API nas configurações de Auto Term.

en: The Related Posts feature works by checking for shared taxonomy terms. If your post has the terms “WordPress” and “Website”, then Related Posts will display other posts that also have the terms “WordPress” and “Website”.
pt-BR: O recurso de Posts Relacionados funciona verificando termos de taxonomia compartilhados. Se seu post tiver os termos “WordPress” e “Website”, então os Posts Relacionados exibirão outros posts que também têm os termos “WordPress” e “Website”.

en: The URL of the post
pt-BR: A URL do post

en: The URL of the term
pt-BR: A URL do termo

en: The base slug that this taxonomy will use in the REST API.
pt-BR: O slug base que esta taxonomy usará na API REST.

en: The color of the post title
pt-BR: A cor do título do post

en: The date of the post (this shows inside a tooltip)
pt-BR: A data do post (isso é exibido dentro de uma dica)

en: The description of the term
pt-BR: A descrição do termo

en: The font color for the term
pt-BR: A cor da fonte para o termo

en: The font size for the term
pt-BR: O tamanho da fonte para o termo

en: The font size of the post
pt-BR: O tamanho da fonte do post

en: The name of a custom Rest Controller class instead of WP_REST_Terms_Controller.
pt-BR: O nome de uma classe personalizada de Controlador REST em vez de WP_REST_Terms_Controller.

en: The name of the term
pt-BR: O nome do termo

en: The name of the term with any HTML stripped out
pt-BR: O nome do termo com qualquer HTML removido

en: The number of comments on the post
pt-BR: O número de comentários no post

en: The number of tags used by both posts
pt-BR: O número de tags usadas por ambos os posts

en: The number of times the term is used
pt-BR: O número de vezes que o termo é utilizado

en: The post category
pt-BR: A categoria do post

en: The post content
pt-BR: O conteúdo do post

en: The post excerpt
pt-BR: O resumo do post

en: The post featured image url
pt-BR: A URL da imagem destacada do post

en: The selected taxonomy is not associated with the selected post type.
pt-BR: A taxonomy selecionada não está associada ao tipo de postagem selecionado.

en: The taxonomy is for public use. It can be seen by frontend users.
pt-BR: A taxonomy é de uso público. Pode ser vista por usuários do frontend.

en: The taxonomy is publicly queryable.
pt-BR: A taxonomy é consultável publicamente.

en: The text displayed after a term has been updated for a link back to main index.
pt-BR: O texto exibido após um termo ser atualizado para um link de volta ao índice principal.

en: The text displayed via clicking ‘Choose from the most used items’ in the taxonomy meta box when no items are available.
pt-BR: O texto exibido ao clicar em ‘Escolher entre os itens mais usados’ na caixa de metadados da taxonomia quando não há itens disponíveis.

en: The title of the post
pt-BR: O título do post

en: The weighted size of the term in the display
pt-BR: O tamanho ponderado do termo na exibição

en: The “slug” is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and underscores.
pt-BR: O “slug” é a versão do nome amigável para URL. Geralmente é tudo em minúsculas e contém apenas letras, números e sublinhados.

en: There are no terms in this taxonomy.
pt-BR: Não há termos nesta taxonomy.

en: There are no terms that are relevant to your content.
pt-BR: Não há termos relevantes para o seu conteúdo.

en: There's no content to scan.
pt-BR: Não há conteúdo para escanear.

en: This Auto Terms option is not enabled for metaboxes. Please enable it in the Auto Terms settings.
pt-BR: Esta opção de Termos Automáticos não está habilitada para metaboxes. Por favor, habilite-a nas configurações de Termos Automáticos.

en: This enables you to skip posts that have already been analyzed by the Schedule feature.
pt-BR: Isso permite que você pule postagens que já foram analisadas pela funcionalidade de Agendamento.

en: This enables your scheduled Auto Terms to run in batches. If you have a lot of content, set this to a lower number to avoid timeouts.
pt-BR: Isso permite que seus Termos Automáticos agendados sejam executados em lotes. Se você tiver muito conteúdo, defina isso para um número menor para evitar timeouts.

en: This feature allows you to associate additional words with each term. For example, "website" can have synonyms such as "websites", "web site", and "web pages".
pt-BR: Esse recurso permite que você associe palavras adicionais a cada termo. Por exemplo, "website" pode ter sinônimos como "websites", "web site" e "páginas da web".

en: This feature allows you to browse all the terms in a taxonomy.
pt-BR: Este recurso permite que você navegue por todos os termos em uma taxonomy.

en: This feature allows you to browse based on selected auto terms settings and sources.
pt-BR: Este recurso permite que você navegue com base nas configurações e fontes de auto termos selecionadas.

en: This feature allows you to connect terms. When the main term or any of these terms are added to the post, all the other terms will be added also.
pt-BR: Esse recurso permite que você conecte termos. Quando o termo principal ou qualquer um desses termos é adicionado à postagem, todos os outros termos também serão adicionados.

en: This feature allows you to create a customizable display of all the terms in one taxonomy.
pt-BR: Este recurso permite que você crie uma exibição personalizável de todos os termos em uma taxonomy.

en: This feature allows you to create new taxonomies and edit all the settings for each taxonomy.
pt-BR: Este recurso permite que você crie novas taxonomies e edite todas as configurações para cada taxonomy.

en: This feature allows you to customize the metabox interface you see when adding terms to posts.
pt-BR: Este recurso permite que você personalize a interface do metabox que você vê ao adicionar termos aos posts.

en: This feature allows you to manage all the terms that are currently attached to a post.
pt-BR: Este recurso permite que você gerencie todos os termos que estão atualmente anexados a uma postagem.

en: This feature allows you to run the Auto Terms feature on a schedule. This is helpful if you regularly import content into WordPress. TaxoPress can run on a schedule and add terms to your imported content.
pt-BR: Este recurso permite que você execute a funcionalidade de Termos Automáticos em um cronograma. Isso é útil se você importar conteúdo regularmente para o WordPress. O TaxoPress pode ser executado em um cronograma e adicionar termos ao seu conteúdo importado.

en: This feature controls the order of %s when you're editing posts, and in frontend displays.
pt-BR: Este recurso controla a ordem de %s ao editar posts e nas exibições do frontend.

en: This feature is available in TaxoPress Pro
pt-BR: Esse recurso está disponível no TaxoPress Pro

en: This is the color of the least popular term
pt-BR: Esta é a cor do termo menos popular

en: This is the color of the least popular term.
pt-BR: Esta é a cor do termo menos popular.

en: This is the color of the most popular term
pt-BR: Esta é a cor do termo mais popular

en: This is the color of the most popular term.
pt-BR: Esta é a cor do termo mais popular.

en: This is the wait time (in seconds) between processing batches of Auto Terms. If you have a lot of existing content, set this to a higher number to avoid timeouts.
pt-BR: Este é o tempo de espera (em segundos) entre o processamento de lotes de Termos Automáticos. Se você tiver muito conteúdo existente, defina isso para um número maior para evitar timeouts.

en: This option allows you to change the format of your terms. You can use any of the tokens in the "Terms Display format" sidebar". Find more details %1sin the documentation%2s.
pt-BR: Esta opção permite que você altere o formato dos seus termos. Você pode usar qualquer um dos tokens na barra lateral "Formato de Exibição de Termos". Encontre mais detalhes %1sna documentação%2s.

en: This plugin can be deleted.
pt-BR: Este plugin pode ser excluído.

en: This provides rel tag markup
pt-BR: Isso fornece marcação de tag rel

en: This screen allows you to order terms via drag and drop.
pt-BR: Esta tela permite que você ordene os termos via arrastar e soltar.

en: This screen allows you to search and edit all the terms on your site.
pt-BR: Esta tela permite que você pesquise e edite todos os termos no seu site.

en: This setting can limit your scheduled Auto Terms query to only recent content. We recommend using this feature to avoid timeouts on large sites.
pt-BR: Esta configuração pode limitar sua consulta de Termos Automáticos agendados apenas a conteúdo recente. Recomendamos usar este recurso para evitar timeouts em sites grandes.

en: This settings allows to customize the appearance of Related Post links. You can find tokens and explanations in the sidebar and %1sin the documentation%2s.
pt-BR: Esta configuração permite personalizar a aparência dos links de Postagens Relacionadas. Você pode encontrar tokens e explicações na barra lateral e %1$sna documentação%2$s.

en: This user does not have access to manage any of this post attached taxonomies. Enable Metabox Access Taxonomies for this role in %1sTaxoPress Settings%2s.
pt-BR: Este usuário não tem acesso para gerenciar nenhuma das taxonomias anexadas a este post. Ative o Acesso às Taxonomias do Metabox para este papel em %1sConfigurações do TaxoPress%2s.

en: Thumbnail (150x150)
pt-BR: Miniatura (150x150)

en: Thumbnail image resolution
pt-BR: Resolução da imagem em miniatura

en: Title
pt-BR: Título

en: Title header
pt-BR: Título do cabeçalho

en: To Copy terms with their metadata, please upgrade to pro.
pt-BR: Para copiar termos com seus metadados, por favor, faça upgrade para o pro.

en: To create more Related Posts, please upgrade to TaxoPress Pro.
pt-BR: Para criar mais Posts Relacionados, por favor, faça upgrade para TaxoPress Pro.

en: To create more Terms Display, please upgrade to TaxoPress Pro.
pt-BR: Para criar mais Exibições de Termos, faça upgrade para TaxoPress Pro.

en: Toggle panel
pt-BR: Alternar painel

en: True
pt-BR: Verdadeiro

en: Unit font size
pt-BR: Unidade de tamanho da fonte

en: Unknown tab type.
pt-BR: Tipo de aba desconhecido.

en: Unlimited “Auto Links”
pt-BR: “Links Automáticos” Ilimitados

en: Unlimited “Auto Terms”
pt-BR: “Termos Automáticos” Ilimitados

en: Unlimited “Related Posts”
pt-BR: “Posts Relacionados” Ilimitados

en: Unlimited “Term Display”
pt-BR: “Exibição de Termos” Ilimitada

en: Unlimited “Terms for Current Posts”
pt-BR: “Termos para Posts Atuais” Ilimitados

en: Unordered List (UL/LI)
pt-BR: Lista Não Ordenada (UL/LI)

en: Update
pt-BR: Atualizar

en: Update %1s on this %2s
pt-BR: Atualizar %1s neste %2s

en: Update %s
pt-BR: Atualizar %s

en: Update %s name
pt-BR: Atualizar o nome %s

en: Update Item Name
pt-BR: Atualizar Nome do Item

en: Update Media Tag name
pt-BR: Atualizar o nome da Tag de Mídia

en: Update TaxoPress Logs
pt-BR: Atualizar Registros do TaxoPress

en: Upgrade to Pro
pt-BR: Atualizar para Pro

en: Upgrade to TaxoPress Pro
pt-BR: Atualizar para TaxoPress Pro

en: Upgrade to TaxoPress Pro to use Term Order to manually order Terms
pt-BR: Atualize para o TaxoPress Pro para usar a Ordem do Termo para organizar termos manualmente

en: Use Default Image
pt-BR: Usar Imagem Padrão

en: Use Linked Terms
pt-BR: Usar Termos Vinculados

en: Use Regular Expressions to modify Auto Terms
pt-BR: Use Expressões Regulares para modificar Termos Automáticos

en: Use Synonyms
pt-BR: Usar Sinônimos

en: Used as tab text when showing all terms for hierarchical taxonomy while editing post.
pt-BR: Usado como texto da aba ao mostrar todos os termos para taxonomy hierárquico enquanto edita o post.

en: Used at the top of the term editor screen and button text for a new taxonomy term.
pt-BR: Usado no topo da tela do editor de termos e no texto do botão para um novo termo de taxonomy.

en: Used at the top of the term editor screen for an existing taxonomy term.
pt-BR: Usado na parte superior da tela do editor de termos para um termo de taxonomy existente.

en: Used in the admin bar when viewing editor screen for an existing taxonomy term.
pt-BR: Usado na barra admin ao visualizar a tela do editor para um termo de taxonomy existente.

en: Used when indicating that there are no terms in the given taxonomy associated with an object.
pt-BR: Usado ao indicar que não há termos na taxonomia dada associados a um objeto.

en: Using default TaxoPress image
pt-BR: Usando a imagem padrão do TaxoPress

en: View
pt-BR: Ver

en: View %s
pt-BR: Ver %s

en: View Current Post Terms
pt-BR: Ver Termos da Postagem Atual

en: View Existing Terms
pt-BR: Ver Termos Existentes

en: View Item
pt-BR: Ver Item

en: View Knowledge Base
pt-BR: Ver Base de Conhecimento

en: View Media Tag
pt-BR: Ver Tag de Mídia

en: View Terms
pt-BR: Ver Termos

en: Weekly
pt-BR: Semanal

en: With TaxoPress Pro, you can create unlimited Related Posts. You can create Related Posts for any taxonomy and then display those Related Posts anywhere on your site.
pt-BR: Com o TaxoPress Pro, você pode criar Posts Relacionados ilimitados. Você pode criar Posts Relacionados para qualquer taxonomia e depois exibir esses Posts Relacionados em qualquer lugar do seu site.

en: With TaxoPress Pro, you can create unlimited Terms Display. You can create Terms Display for any taxonomy and then display those Terms Display anywhere on your site.
pt-BR: Com TaxoPress Pro, você pode criar Exibições de Termos ilimitadas. Você pode criar Exibições de Termos para qualquer taxonomy e, em seguida, exibir essas Exibições de Termos em qualquer lugar do seu site.

en: With TaxoPress Pro, you can duplicate taxonomy terms along with all their metadata. This includes term descriptions, images, and custom fields. You can copy terms between taxonomies to maintain consistent organization across your site.
pt-BR: Com o TaxoPress Pro, você pode duplicar termos de taxonomia junto com todos os seus metadados. Isso inclui descrições de termos, imagens e campos personalizados. Você pode copiar termos entre taxonomias para manter uma organização consistente em seu site.

en: WordPress Default
pt-BR: Padrão do WordPress

en: WordPress can use a custom permalink for this taxonomy. It does not have to match the slug.
pt-BR: O WordPress pode usar um permalink personalizado para esta taxonomy. Ele não precisa corresponder ao slug.

en: Y-m-d (e.g., 2024-10-09)
pt-BR: Y-m-d (ex: 2024-10-09)

en: Yes
pt-BR: Sim

en: You added {post_terms} in the prompt but your post does not contain any terms.
pt-BR: Você adicionou {post_terms} no prompt, mas sua postagem não contém nenhum termo.

en: You added {site_terms} in the prompt but your site does not contain any terms for this taxonomy.
pt-BR: Você adicionou {site_terms} no prompt, mas seu site não contém nenhum termo para esta taxonomy.

en: You can not edit this label.
pt-BR: Você não pode editar este rótulo.

en: You can only delete taxonomies created with TaxoPress. However, you can delete any changes or edit made from TaxoPress which will remove TaxoPress version edit restoring original taxonomies data or removing it if already deleted
pt-BR: Você só pode excluir taxonomies criadas com TaxoPress. No entanto, você pode excluir quaisquer alterações ou edições feitas a partir do TaxoPress, o que removerá a edição da versão do TaxoPress, restaurando os dados originais das taxonomies ou removendo-os se já tiver sido excluído

en: You can see full log details on the %1s screen
pt-BR: Você pode ver detalhes completos do log na tela %1s

en: You do not have capability to manage this taxonomy.
pt-BR: Você não tem capacidade para gerenciar esta taxonomy.

en: You do not have permission to edit this post.
pt-BR: Você não tem permissão para editar esta postagem.

en: You do not have permission to manage this taxonomy. Enable Metabox Access Taxonomies for this role in %1sTaxoPress Settings%2s.
pt-BR: Você não tem permissão para gerenciar esta taxonomy. Habilite o Acesso a Taxonomies para este papel nas %1sConfigurações do TaxoPress%2s.

en: You do not have the required capabilities to manage any of this post attached taxonomies.
pt-BR: Você não tem as capacidades necessárias para gerenciar nenhuma das taxonomias anexadas a este post.

en: You have disabled TaxoPress ordering
pt-BR: Você desativou a ordenação do TaxoPress

en: You must enable at least one AI integration source to use auto term preview.
pt-BR: Você deve habilitar pelo menos uma fonte de integração de IA para usar a visualização de termo automático.

en: You must set zero (0) to display all post categories.
pt-BR: Você deve definir zero (0) para exibir todas as categorias da postagem.

en: You must set zero (0) to display all post tags.
pt-BR: Você deve definir zero (0) para exibir todas as tags da postagem.

en: You're using TaxoPress Free.
                                                The Pro version has more features and support.
pt-BR: Você está usando TaxoPress Free.                                            A versão Pro tem mais recursos e suporte.

en: You're using TaxoPress Free.
                                            The Pro version has more features and support.
pt-BR: Você está usando o TaxoPress Free.                                        A versão Pro tem mais recursos e suporte.

en: You're using TaxoPress Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
pt-BR: Você está usando o TaxoPress Free. A versão Pro tem mais recursos e suporte. %sAtualize para Pro%s

en: d M, Y (e.g., 09 Oct, 2024)
pt-BR: d M, Y (ex: 09 Out, 2024)

en: d.m.Y (e.g., 09.10.2024)
pt-BR: d.m.Y (ex: 09.10.2024)

en: it creates
pt-BR: ele cria

en: m/d/Y (e.g., 10/09/2024)
pt-BR: d/m/Y (ex: 10/09/2024)

[ctx: term name]
en: Name
pt-BR: Nome

[ctx: term name]
en: Taxonomy
pt-BR: Taxonomia

en: this page.
pt-BR: esta página.
