TaxoPress 3.51.0 - en to id-ID translation catalogue (653 entries)

en:  Select current post
id-ID:  Pilih pos saat ini

en: %1s terms added to this %2s.
id-ID: %1s istilah ditambahkan ke %2s ini.

en: %1s terms removed from this %2s.
id-ID: %1s istilah dihapus dari %2s ini.

en: %s has been successfully added
id-ID: %s telah berhasil ditambahkan

en: %s has been successfully deleted
id-ID: %s telah berhasil dihapus

en: %s has been successfully imported
id-ID: %s telah berhasil diimpor

en: %s has been successfully updated
id-ID: %s telah berhasil diperbarui

en: %s has failed to be added
id-ID: %s gagal untuk ditambahkan

en: %s has failed to be deleted
id-ID: %s gagal untuk dihapus

en: %s has failed to be imported
id-ID: %s gagal diimpor

en: %s has failed to be updated
id-ID: %s gagal untuk diperbarui

en: %s list
id-ID: %s daftar

en: %s list navigation
id-ID: %s navigasi daftar

en: (default: taxonomy name)
id-ID: (default: nama taxonomy)

en: (e.g. &larr; Back to jobs
id-ID: (mis. &larr; Kembali ke pekerjaan

en: (e.g. Add New Job)
id-ID: (mis. Tambah Pekerjaan Baru)

en: (e.g. Add or remove Jobs)
id-ID: (mis. Tambah atau hapus Pekerjaan)

en: (e.g. All Jobs)
id-ID: (mis. Semua Pekerjaan)

en: (e.g. Choose from the most used Jobs)
id-ID: (mis. Pilih dari Pekerjaan yang paling banyak digunakan)

en: (e.g. Edit Job)
id-ID: (mis. Edit Pekerjaan)

en: (e.g. Job)
id-ID: (contoh: Pekerjaan)

en: (e.g. Jobs list navigation)
id-ID: (mis. Navigasi daftar pekerjaan)

en: (e.g. Jobs list)
id-ID: (mis. Daftar pekerjaan)

en: (e.g. Jobs)
id-ID: (contoh: Pekerjaan)

en: (e.g. New Job Name)
id-ID: (mis. Nama Pekerjaan Baru)

en: (e.g. No jobs found)
id-ID: (mis. Tidak ada pekerjaan ditemukan)

en: (e.g. No jobs)
id-ID: (mis. Tidak ada pekerjaan)

en: (e.g. Parent Job)
id-ID: (mis. Pekerjaan Induk)

en: (e.g. Parent Job:)
id-ID: (mis. Pekerjaan Induk:)

en: (e.g. Popular Jobs)
id-ID: (mis. Pekerjaan Populer)

en: (e.g. Search Jobs)
id-ID: (mis. Cari Pekerjaan)

en: (e.g. Separate Jobs with commas)
id-ID: (mis. Pisahkan Pekerjaan dengan koma)

en: (e.g. Update Job Name)
id-ID: (mis. Perbarui Nama Pekerjaan)

en: (e.g. View Job)
id-ID: (mis. Lihat Pekerjaan)

en: 1 month
id-ID: 1 bulan

en: 1 month ago
id-ID: 1 bulan yang lalu

en: 1 week
id-ID: 1 minggu

en: 1 year
id-ID: 1 tahun

en: 1 year ago
id-ID: 1 tahun yang lalu

en: 1536x1536 (High Res)
id-ID: 1536x1536 (Resolusi Tinggi)

en: 2 weeks
id-ID: 2 minggu

en: 2 weeks ago
id-ID: 2 minggu yang lalu

en: 2048x2048 (Ultra High Res)
id-ID: 2048x2048 (Resolusi Ultra Tinggi)

en: 24 hours
id-ID: 24 jam

en: 24 hours ago
id-ID: 24 jam yang lalu

en: 3 months
id-ID: 3 bulan

en: 6 months
id-ID: 6 bulan

en: 6 months ago
id-ID: 6 bulan yang lalu

en: 7 days
id-ID: 7 hari

en: 7 days ago
id-ID: 7 hari yang lalu

en: A list of tags used by both the current post and the related post
id-ID: Daftar tag yang digunakan oleh pos saat ini dan pos terkait

en: API Error: %1s.
id-ID: Kesalahan API: %1s.

en: API Error: No matched result for content.
id-ID: Kesalahan API: Tidak ada hasil yang cocok untuk konten.

en: Add Custom Elements
id-ID: Tambahkan Elemen Kustom

en: Add New
id-ID: Tambah Baru

en: Add New Item
id-ID: Tambah Item Baru

en: Add New Related Post
id-ID: Tambahkan Post Terkait Baru

en: Add New TaxoPress Logs
id-ID: Tambahkan Log TaxoPress Baru

en: Add New Terms Display
id-ID: Tambahkan Tampilan Terms Baru

en: Add Related Posts
id-ID: Tambahkan Pos Terkait

en: Add Taxonomy
id-ID: Tambahkan Taxonomy

en: Add Terms Display
id-ID: Tambahkan Tampilan Istilah

en: Add new %s
id-ID: Tambah %s baru

en: Add new Media Tag
id-ID: Tambah Tag Media baru

en: Add new Related Posts
id-ID: Tambahkan Pos Terkait baru

en: Add new Taxonomy
id-ID: Tambah Taxonomy baru

en: Add new Terms Display
id-ID: Tambah Tampilan Istilah baru

en: Add or Remove Items
id-ID: Tambah atau Hapus Item

en: Add or remove %s
id-ID: Tambahkan atau hapus %s

en: Add or remove Media Tags
id-ID: Tambah atau hapus Tag Media

en: Add the taxonomy to the WordPress wp-json API.
id-ID: Tambahkan taxonomy ke API wp-json WordPress.

en: Advanced
id-ID: Lanjutan

en: All
id-ID: Semua

en: All %s
id-ID: Semua %s

en: All Items
id-ID: Semua Item

en: All Media Tags
id-ID: Semua Tag Media

en: All Parent Terms
id-ID: Semua Istilah Induk

en: All Post Types
id-ID: Semua Post Types

en: All Taxonomies
id-ID: Semua Taxonomies

en: All post types
id-ID: Semua jenis pos

en: Alphabetical
id-ID: Alfabet

en: An error occured.
id-ID: Terjadi kesalahan.

en: Archive page result
id-ID: Hasil halaman arsip

en: Are you sure you want to delete this? Deleting will NOT remove created content.
id-ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus ini? Menghapus tidak AKAN menghapus konten yang dibuat.

en: Ascending
id-ID: Menaik

en: Attempt to automatically display related posts
id-ID: Coba untuk secara otomatis menampilkan pos terkait

en: Auto Terms
id-ID: Istilah Otomatis

en: Auto Terms Logs
id-ID: Log Auto Terms

en: Auto Terms Schedule
id-ID: Jadwal Istilah Otomatis

en: Auto Terms setting
id-ID: Pengaturan Auto Terms

en: Auto terms using AI
id-ID: Istilah otomatis menggunakan AI

en: Automatic
id-ID: Otomatis

en: Automatic display
id-ID: Tampilan otomatis

en: Back to %s
id-ID: Kembali ke %s

en: Back to Items
id-ID: Kembali ke Item

en: Back to Media Tags
id-ID: Kembali ke Tag Media

en: Batches wait time
id-ID: Waktu tunggu batch

en: Batches wait time is required.
id-ID: Waktu tunggu batch diperlukan.

en: Blog display
id-ID: Tampilan blog

en: Both Taxonomy and Post are required.
id-ID: Baik Taxonomy maupun Post diperlukan.

en: Box List
id-ID: Daftar Kotak

en: Can terms in this taxonomy be organized into hierarchical relationships?
id-ID: Bisakah istilah dalam taxonomy ini diorganisir menjadi hubungan hierarkis?

en: Cancel
id-ID: Batal

en: Categories
id-ID: Kategori

en: Choose From Most Used
id-ID: Pilih Dari Yang Paling Digunakan

en: Choose Terms
id-ID: Pilih Istilah

en: Choose from the most used %s
id-ID: Pilih dari %s yang paling banyak digunakan

en: Choose from the most used Media Tags
id-ID: Pilih dari Tag Media yang paling banyak digunakan

en: Choose the display formats of your terms, options include table list, ordered list, border-cloud and lots more.
id-ID: Pilih format tampilan istilah Anda, opsi termasuk daftar tabel, daftar terurut, border-cloud dan banyak lagi.

en: Click %1s to select or deselect them from this %2s.
id-ID: Klik %1s untuk memilih atau membatalkan pilihan dari %2s ini.

en: Click Term to select or deselect from this %1s
id-ID: Klik Istilah untuk memilih atau membatalkan pilihan dari %1s

en: Click here to add your rating for TaxoPress
id-ID: Klik di sini untuk menambahkan penilaian Anda untuk TaxoPress

en: Combined
id-ID: Gabungan

en: Control the display of term metaboxes
id-ID: Kontrol tampilan metabox istilah

en: Copy
id-ID: Salin

en: Copy Term with Metadata
id-ID: Salin Istilah dengan Metadata

en: Copy with Metadata
id-ID: Salin dengan Metadata

en: Count
id-ID: Jumlah

en: Create Term
id-ID: Buat Istilah

en: Create Terms
id-ID: Buat Istilah

en: Create new terms using OpenAI and other sources
id-ID: Buat istilah baru menggunakan OpenAI dan sumber lainnya

en: Current Posts (TaxoPress)
id-ID: Pos Saat Ini (TaxoPress)

en: Current post type
id-ID: Jenis post saat ini

en: Custom
id-ID: Kustom

en: Custom Query Var String
id-ID: String Variabel Query Kustom

en: Custom URL
id-ID: URL Kustom

en: Custom admin menu name for your taxonomy.
id-ID: Nama menu admin kustom untuk taxonomy Anda.

en: Custom controller to use instead of WP_REST_Terms_Controller.
id-ID: Pengontrol kustom untuk digunakan sebagai ganti WP_REST_Terms_Controller.

en: Custom taxonomy label. Used in the admin menu for displaying taxonomies.
id-ID: Label taksonomi kustom. Digunakan di menu admin untuk menampilkan taxonomies.

en: Custom taxonomy rewrite slug.
id-ID: Slug rewrite taxonomy kustom.

en: Custom terms to display
id-ID: Istilah kustom untuk ditampilkan

en: Customize the display of terms in the TaxoPress metabox.
id-ID: Sesuaikan tampilan istilah dalam metabox TaxoPress.

en: DO NOT EDIT the taxonomy slug unless also planning to migrate terms. Changing the slug registers a new taxonomy entry.
id-ID: JANGAN EDIT slug taxonomy kecuali juga berencana untuk memigrasi istilah. Mengubah slug mendaftarkan entri taxonomy baru.

en: Daily
id-ID: Harian

en: Dandelion Integration
id-ID: Integrasi Dandelion

en: Date
id-ID: Tanggal

en: Deactivate Taxonomy
id-ID: Nonaktifkan Taxonomy

en: Deactivate or Delete
id-ID: Nonaktifkan atau Hapus

en: Default post thumbnail
id-ID: Thumbnail posting default

en: Delete
id-ID: Hapus

en: Delete Log
id-ID: Hapus Log

en: Delete TaxoPress Edit Data
id-ID: Hapus Data Edit TaxoPress

en: Delete Taxonomy
id-ID: Hapus Taxonomy

en: Descending
id-ID: Menurun

en: Describe what your taxonomy is used for.
id-ID: Jelaskan apa yang digunakan taxonomy Anda.

en: Description
id-ID: Deskripsi

en: Description here.
id-ID: Deskripsi di sini.

en: Deselect all %1s
id-ID: Batalkan pilihan semua %1s

en: Design
id-ID: Desain

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
id-ID: Dokumentasi rinci juga tersedia di situs web plugin.

en: Disable 'Do not run on a schedule' to select schedule frequency.
id-ID: Nonaktifkan 'Jangan jalankan berdasarkan jadwal' untuk memilih frekuensi jadwal.

en: Disabled
id-ID: Dinonaktifkan

en: Display
id-ID: Tampilkan

en: Display Format
id-ID: Format Tampilan

en: Display Mode
id-ID: Mode Tampilan

en: Display Parents and Sub-Terms
id-ID: Tampilkan Induk dan Sub-Istilah

en: Display automatic terms plus any additional custom terms specified below.
id-ID: Tampilkan istilah otomatis ditambah istilah kustom tambahan yang ditentukan di bawah.

en: Display format
id-ID: Format tampilan

en: Display only Parent Terms
id-ID: Tampilkan hanya Istilah Induk

en: Display only Sub-Terms
id-ID: Tampilkan hanya Sub-Istilah

en: Display only the specific terms entered in the "Custom terms to display" field below.
id-ID: Tampilkan hanya istilah spesifik yang dimasukkan di bidang "Istilah kustom untuk ditampilkan" di bawah.

en: Display terms based on settings in the "General" tab.
id-ID: Tampilkan istilah berdasarkan pengaturan di tab "Umum".

en: Do not run on a schedule
id-ID: Jangan jalankan berdasarkan jadwal

en: Edit Main Post
id-ID: Edit Post Utama

en: Edit Media Tag
id-ID: Edit Tag Media

en: Edit Related Posts
id-ID: Edit Pos Terkait

en: Edit TaxoPress Logs
id-ID: Edit Log TaxoPress

en: Edit Terms Display
id-ID: Edit Tampilan Istilah

en: Enable TaxoPress ordering
id-ID: Aktifkan pengurutan TaxoPress

en: Enable TaxoPress ordering for this taxonomy in the frontend and admin area.
id-ID: Aktifkan pengurutan TaxoPress untuk taxonomy ini di area frontend dan admin.

en: Enable a custom query_var key for this taxonomy.
id-ID: Aktifkan kunci query_var kustom untuk taxonomy ini.

en: Enable colors for terms
id-ID: Aktifkan warna untuk istilah

en: Enhance the power of TaxoPress with the Pro version:
id-ID: Tingkatkan kekuatan TaxoPress dengan versi Pro:

en: Enter terms (comma-separated) to display. Used in Custom and Combined modes.
id-ID: Masukkan istilah (dipisahkan koma) untuk ditampilkan. Digunakan dalam mode Kustom dan Gabungan.

en: Enter terms (comma-separated) to exclude from the terms display.
id-ID: Masukkan istilah (dipisahkan koma) untuk dikecualikan dari tampilan istilah.

en: Enter the text that should be display after terms list. This field accepts basic HTML.
id-ID: Masukkan teks yang harus ditampilkan setelah daftar istilah. Bidang ini menerima HTML dasar.

en: Enter the text that should be display after the posts list.
id-ID: Masukkan teks yang harus ditampilkan setelah daftar pos.

en: Enter the text that should be display before terms list. This field accepts basic HTML.
id-ID: Masukkan teks yang harus ditampilkan sebelum daftar istilah. Bidang ini menerima HTML dasar.

en: Enter the text that should be displayed before the posts list.
id-ID: Masukkan teks yang harus ditampilkan sebelum daftar pos.

en: Error establishing connection with the API server. Try again.
id-ID: Kesalahan dalam membangun koneksi dengan server API. Coba lagi.

en: Error saving label.
id-ID: Kesalahan saat menyimpan label.

en: Error: OpenAI says there is an issue with this API key. Please check your plan or billing details.
id-ID: Kesalahan: OpenAI mengatakan ada masalah dengan kunci API ini. Harap periksa rencana atau rincian penagihan Anda.

en: Exceptions
id-ID: Pengecualian

en: Exclude hidden terms from Terms Display?
id-ID: Sembunyikan istilah tersembunyi dari Tampilan Istilah?

en: Exclude previously analyzed content
id-ID: Kecualikan konten yang sudah dianalisis sebelumnya

en: Exclude terms from terms display
id-ID: Kecualikan istilah dari tampilan istilah

en: Existing Terms not found for the selected post type and taxonomies
id-ID: Istilah yang Ada tidak ditemukan untuk tipe pos dan taxonomy yang dipilih

en: Existing Terms taxonomy is required. Kindly select taxonomies and save the settings before running preview.
id-ID: Taxonomy Istilah yang Ada diperlukan. Silakan pilih taxonomy dan simpan pengaturan sebelum menjalankan pratayang.

en: F j, Y (e.g., October 9, 2024)
id-ID: F j, Y (contoh: 9 Oktober 2024)

en: False
id-ID: Salah

en: Fast, professional support
id-ID: Dukungan cepat dan profesional

en: Filter
id-ID: Saring

en: Font color maximum
id-ID: Warna maksimum font

en: Font color minimum
id-ID: Warna font minimum

en: Font size maximum
id-ID: Ukuran font maksimum

en: Font size minimum
id-ID: Ukuran font minimum

en: Font size minimum must not be greater than Font size maximum value.
id-ID: Ukuran font minimum tidak boleh lebih besar dari nilai maksimum ukuran font.

en: General
id-ID: Umum

en: Here
id-ID: Di sini

en: Here are the tokens you can use for Term link format
id-ID: Berikut adalah token yang dapat Anda gunakan untuk format tautan Istilah

en: Here are the tokens you can use for related posts format
id-ID: Berikut adalah token yang dapat Anda gunakan untuk format pos terkait

en: Hey, you've been using TaxoPress for %s on your site. We hope the plugin has been useful. Please could you quickly leave a 5-star rating on WordPress.org? It really does help to keep TaxoPress growing.
id-ID: Hei, Anda telah menggunakan TaxoPress selama %s di situs Anda. Kami harap plugin ini bermanfaat. Bisakah Anda dengan cepat meninggalkan penilaian bintang 5 di WordPress.org? Itu benar-benar membantu untuk menjaga TaxoPress tetap berkembang.

en: Hidden
id-ID: Tersembunyi

en: Hide display output if no terms?
id-ID: Sembunyikan output tampilan jika tidak ada istilah?

en: Hide output if no related post is found ?
id-ID: Sembunyikan output jika tidak ada pos terkait yang ditemukan?

en: Hide title in output ?
id-ID: Sembunyikan judul di output?

en: Hide title in output?
id-ID: Sembunyikan judul dalam keluaran?

en: Homepage
id-ID: Beranda

en: Hourly
id-ID: Per Jam

en: I already did
id-ID: Saya sudah melakukannya

en: IBM Watson Integration
id-ID: Integrasi IBM Watson

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
id-ID: Jika Anda membutuhkan bantuan atau memiliki permintaan fitur baru, beri tahu kami.

en: Invalid Auto Term ID. Please save the settings before using preview.
id-ID: ID Istilah Otomatis tidak valid. Silakan simpan pengaturan sebelum menggunakan pratayang.

en: Invalid nonce
id-ID: Nonce tidak valid

en: Invalid nonce token.
id-ID: Token nonce tidak valid.

en: Invalid nonce. Request is not authorized.
id-ID: Nonce tidak valid. Permintaan tidak diizinkan.

en: Invalid placeholder(s) detected: {%s}. Valid placeholders are: {content}, {post_terms}, {site_terms}
id-ID: Placeholder yang tidak valid terdeteksi: {%s}. Placeholder yang valid adalah: {content}, {post_terms}, {site_terms}

en: Invalid request.
id-ID: Permintaan tidak valid.

en: Invalid terms display configuration.
id-ID: Konfigurasi tampilan istilah tidak valid.

en: Inverse Alphabetical
id-ID: Alfabet Terbalik

en: Items List
id-ID: Daftar Item

en: Items List Navigation
id-ID: Navigasi Daftar Item

en: Kindly select an action in bulk action dropdown!
id-ID: Silakan pilih tindakan dalam dropdown tindakan massal!

en: Kindly select atleast one taxonomy to proceed
id-ID: Silakan pilih setidaknya satu taxonomy untuk melanjutkan

en: LSEG / Refinitiv Integration
id-ID: Integrasi LSEG / Refinitiv

en: Label can't be empty.
id-ID: Label tidak boleh kosong.

en: Label can't exceed 30 characters.
id-ID: Label tidak boleh melebihi 30 karakter.

en: Label is too long.
id-ID: Label terlalu panjang.

en: Large (1024x1024)
id-ID: Besar (1024x1024)

en: Layout
id-ID: Tata Letak

en: Least common tags between posts
id-ID: Tag paling umum yang paling sedikit antara pos

en: Limit Auto Terms, based on published date
id-ID: Batasi Auto Terms, berdasarkan tanggal diterbitkan

en: Limit per batches
id-ID: Batas per batch

en: Limit per batches is required.
id-ID: Batas per batch diperlukan.

en: Limit related posts based on timeframe
id-ID: Batasi pos terkait berdasarkan jangka waktu

en: Limit terms based on timeframe
id-ID: Batasi istilah berdasarkan jangka waktu

en: Linked Terms
id-ID: Istilah Terkait

en: Linked Terms Feature
id-ID: Fitur Istilah Tautan

en: Live
id-ID: Langsung

en: Manage Post Terms
id-ID: Kelola Istilah Pos

en: Manage Related Posts
id-ID: Kelola Pos Terkait

en: Manage Taxonomy
id-ID: Kelola Taxonomy

en: Manage Terms Display
id-ID: Kelola Tampilan Istilah

en: Maximum characters of post content to display
id-ID: Karakter maksimum konten posting yang ditampilkan

en: Maximum number of categories
id-ID: Jumlah maksimum kategori

en: Maximum number of tags
id-ID: Jumlah maksimum tag

en: Maximum related posts to display
id-ID: Maksimum pos terkait yang ditampilkan

en: Maximum terms to display
id-ID: Maksimum istilah untuk ditampilkan

en: Maybe later
id-ID: Mungkin nanti

en: Media Tag
id-ID: Tag Media

en: Media Tags
id-ID: Tag Media

en: Media Tags list
id-ID: Daftar Tag Media

en: Media Tags list navigation
id-ID: Navigasi daftar Tag Media

en: Medium (300x300)
id-ID: Sedang (300x300)

en: Menu Name
id-ID: Nama Menu

en: Metabox Access
id-ID: Akses Metabox

en: Metabox Settings
id-ID: Pengaturan Metabox

en: Metabox callback
id-ID: Callback Metabox

en: Method for choosing terms for display
id-ID: Metode untuk memilih istilah untuk ditampilkan

en: Migrate terms to newly renamed taxonomy?
id-ID: Migrasi istilah ke taxonomy yang baru dinamai?

en: Missing display ID.
id-ID: ID tampilan hilang.

en: Most common tags between posts
id-ID: Tag paling umum antara pos

en: Move down
id-ID: Pindah ke bawah

en: Move up
id-ID: Pindah ke atas

en: Name
id-ID: Nama

en: Name (Pro)
id-ID: Nama (Pro)

en: Need TaxoPress Support?
id-ID: Butuh Dukungan TaxoPress?

en: New %s
id-ID: %s Baru

en: New %s name
id-ID: Nama %s baru

en: New Item Name
id-ID: Nama Item Baru

en: New Media Tag name
id-ID: Nama Tag Media baru

en: New TaxoPress Logs
id-ID: Log TaxoPress Baru

en: Newer Entries
id-ID: Entri Baru

en: No
id-ID: Tidak

en: No %s
id-ID: Tidak ada %s

en: No %s found
id-ID: Tidak ada %s ditemukan

en: No %s found in trash.
id-ID: Tidak ada %s ditemukan di tempat sampah.

en: No %s found.
id-ID: Tidak ada %s ditemukan.

en: No Media Tags
id-ID: Tidak ada Tag Media

en: No Media Tags found
id-ID: Tidak ada Tag Media ditemukan

en: No Related Posts shortcode available. Add new shortcode
id-ID: Tidak ada shortcode Post Terkait yang tersedia. Tambahkan shortcode baru

en: No TaxoPress Metabox features are enabled for this post type.
id-ID: Tidak ada fitur Metabox TaxoPress yang diaktifkan untuk jenis pos ini.

en: No ads inside the plugin
id-ID: Tidak ada iklan di dalam plugin

en: No item avaliable.
id-ID: Tidak ada item yang tersedia.

en: No limit
id-ID: Tanpa batas

en: No matched result from the API Server.
id-ID: Tidak ada hasil yang cocok dari Server API.

en: No new terms were selected or deselected.
id-ID: Tidak ada istilah baru yang dipilih atau dibatalkan.

en: No related posts found.
id-ID: Tidak ada post terkait yang ditemukan.

en: No related posts.
id-ID: Tidak ada pos terkait.

en: No results found for this post with this taxonomy.
id-ID: Tidak ada hasil ditemukan untuk pos ini dengan taxonomy ini.

en: No results found for this taxonomy.
id-ID: Tidak ada hasil ditemukan untuk taxonomy ini.

en: No results from your WordPress database.
id-ID: Tidak ada hasil dari database WordPress Anda.

en: No terms
id-ID: Tidak ada istilah

en: No terms found.
id-ID: Tidak ada istilah yang ditemukan.

en: No terms in your WordPress database.
id-ID: Tidak ada istilah di database WordPress Anda.

en: Nonce failed verification
id-ID: Verifikasi nonce gagal

en: None
id-ID: Tidak ada

en: Normally, WordPress will only show one post type on taxonomy archive pages. Enable this feature to show content from all selected posts types.
id-ID: Secara normal, WordPress hanya akan menampilkan satu jenis pos di halaman arsip taxonomy. Aktifkan fitur ini untuk menampilkan konten dari semua jenis pos yang dipilih.

en: Not Found
id-ID: Tidak Ditemukan

en: Number of items per page
id-ID: Jumlah item per halaman

en: Object
id-ID: Objek

en: Okay
id-ID: Oke

en: Older Entries
id-ID: Entri Lama

en: OpenAI Integration
id-ID: Integrasi OpenAI

en: Options
id-ID: Opsi

en: Options include checkboxes and a dropdown list.
id-ID: Opsi termasuk kotak centang dan daftar dropdown.

en: Ordered List (OL/LI)
id-ID: Daftar Terurut (OL/LI)

en: Ordering for choosing terms for display
id-ID: Pengurutan untuk memilih istilah untuk ditampilkan

en: Other Labels
id-ID: Label Lainnya

en: Parent %s
id-ID: Induk %s

en: Parent %s:
id-ID: Induk %s:

en: Parent / Child
id-ID: Induk / Anak

en: Parent Item
id-ID: Item Induk

en: Parent Item Colon
id-ID: Pemisah Item Induk

en: Parent Media Tag
id-ID: Tag Media Induk

en: Parent Media Tag:
id-ID: Tag Media Induk:

en: Parent Term
id-ID: Istilah Induk

en: Parent-Child Relationships
id-ID: Hubungan Induk-Anak

en: Percent
id-ID: Persen

en: Permission denied.
id-ID: Izin ditolak.

en: Permission error. You do not have permission to manage taxopress
id-ID: Kesalahan izin. Anda tidak memiliki izin untuk mengelola TaxoPress

en: Permission error. You do not have permission to preview this post.
id-ID: Kesalahan izin. Anda tidak memiliki izin untuk melihat pratayang pos ini.

en: Pixel
id-ID: Piksel

en: Please choose a different post type name. %s matches an existing page slug, which can cause conflicts.
id-ID: Silakan pilih nama post type yang berbeda. %s cocok dengan slug halaman yang sudah ada, yang dapat menyebabkan konflik.

en: Please choose a different taxonomy name. %s is already registered.
id-ID: Silakan pilih nama taksonomi yang berbeda. %s sudah terdaftar.

en: Please choose a post to preview.
id-ID: Silakan pilih sebuah pos untuk pratinjau.

en: Please choose a post to use with TaxoPress AI.
id-ID: Silakan pilih sebuah pos untuk digunakan dengan TaxoPress AI.

en: Please complete the following required fields to save your changes:
id-ID: Silakan lengkapi kolom yang diperlukan berikut untuk menyimpan perubahan Anda:

en: Please do not use quotes in post type/taxonomy names or rewrite slugs
id-ID: Silakan jangan menggunakan tanda kutip dalam nama post type/taxonomy atau menulis ulang slug

en: Please provide a post type to attach to.
id-ID: Silakan berikan jenis pos untuk dilampirkan.

en: Please provide a taxonomy name
id-ID: Silakan berikan nama taksonomi

en: Please provide a taxonomy to delete
id-ID: Silakan berikan taksonomi untuk dihapus

en: Please select at least one post type.
id-ID: Silakan pilih setidaknya satu post type.

en: Plural Label
id-ID: Label Jamak

en: Point
id-ID: Poin

en: Popular %s
id-ID: %s Populer

en: Popular Items
id-ID: Item Populer

en: Popular Media Tags
id-ID: Tag Media Populer

en: Post Types
id-ID: Jenis Post

en: Post date format
id-ID: Format tanggal posting

en: Post type
id-ID: post type

en: Posts
id-ID: Pos

en: Posts content and title is empty.
id-ID: Konten dan judul pos kosong.

en: Preview
id-ID: Prabaca

en: Preview Related Posts
id-ID: Prabaca Pos Terkait

en: Preview Terms Display
id-ID: Pratinjau Tampilan Istilah

en: Private Taxonomies
id-ID: Taxonomies Pribadi

en: Pro Feature
id-ID: Fitur Pro

en: Public
id-ID: Publik

en: Public Queryable
id-ID: Dapat Dikuery Publik

en: Public Taxonomies
id-ID: Taxonomies Publik

en: Query Var
id-ID: Variabel Query

en: Quick Edit
id-ID: Sunting Cepat

en: Quick edit &#8220;%s&#8221; inline
id-ID: Sunting cepat &#8220;%s&#8221; secara langsung

en: Quick&nbsp;Edit
id-ID: Sunting&nbsp;Cepat

en: REST API base slug
id-ID: Slug dasar REST API

en: REST API controller class
id-ID: Kelas pengontrol REST API

en: Random
id-ID: Acak

en: Random (Pro)
id-ID: Acak (Pro)

en: Re-activate Taxonomy
id-ID: Re-aktifkan Taxonomy

en: Recent Schedule Runs
id-ID: Jadwal Run Terbaru

en: Related Post
id-ID: Pos Terkait

en: Related Posts
id-ID: Pos Terkait

en: Related Posts (TaxoPress)
id-ID: Pos Terkait (TaxoPress)

en: Related Posts Order
id-ID: Urutan Pos Terkait

en: Related Posts are added on
id-ID: Post Terkait ditambahkan pada

en: Related Posts div class
id-ID: kelas div Pos Terkait

en: Related Posts format
id-ID: format Pos Terkait

en: Related Posts not found.
id-ID: Pos Terkait tidak ditemukan.

en: Related Posts successfully deleted.
id-ID: Pos Terkait berhasil dihapus.

en: Remove From All Posts
id-ID: Hapus Dari Semua Pos

en: Remove Image
id-ID: Hapus Gambar

en: Request Support
id-ID: Permintaan Dukungan

en: Request completed.
id-ID: Permintaan selesai.

en: Result from ajax request.
id-ID: Hasil dari permintaan ajax.

en: Result from api.
id-ID: Hasil dari api.

en: Result from cache.
id-ID: Hasil dari cache.

en: Rewrite With Front
id-ID: Rewrite Dengan Front

en: Save Changes
id-ID: Simpan Perubahan

en: Save Related Posts
id-ID: Simpan Pos Terkait

en: Save Settings
id-ID: Simpan Pengaturan

en: Save Taxonomy
id-ID: Simpan Taxonomy

en: Save Terms Display
id-ID: Simpan Tampilan Istilah

en: Save, You can also press Enter to save and escape to cancel
id-ID: Simpan, Anda juga dapat menekan Enter untuk menyimpan dan Escape untuk membatalkan

en: Schedule Auto Terms to run automatically
id-ID: Jadwalkan Istilah Otomatis untuk berjalan secara otomatis

en: Schedule Frequency
id-ID: Frekuensi Jadwal

en: Schedule is disabled. Please enable a schedule frequency to run a test.
id-ID: Jadwal dinonaktifkan. Silakan aktifkan frekuensi jadwal untuk menjalankan tes.

en: Schedule is not enabled for selected Auto Terms.
id-ID: Jadwal tidak diaktifkan untuk Auto Terms yang dipilih.

en: Schedule log is empty.
id-ID: Jadwal log kosong.

en: Scheduled the cron event %s to run now. The original event will not be affected.
id-ID: Menjadwalkan peristiwa cron %s untuk dijalankan sekarang. Peristiwa asli tidak akan terpengaruh.

en: Screen reader text for the items list heading on the term listing screen.
id-ID: Teks pembaca layar untuk judul daftar item pada layar daftar istilah.

en: Screen reader text for the pagination heading on the term listing screen.
id-ID: Teks pembaca layar untuk judul paginasi pada layar daftar istilah.

en: Search %s
id-ID: Cari %s

en: Search Items
id-ID: Cari Item

en: Search Media Tags
id-ID: Cari Tag Media

en: Search Related Posts
id-ID: Cari Pos Terkait

en: Search TaxoPress Logs
id-ID: Cari Log TaxoPress

en: Search Taxonomies
id-ID: Cari Taxonomies

en: Search Terms
id-ID: Cari Istilah

en: Search Terms Display
id-ID: Tampilan Istilah Pencarian

en: Search Terms...
id-ID: Cari Istilah...

en: Search posts
id-ID: Cari pos

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
id-ID: Hasil pencarian untuk &#8220;%s&#8221;

en: Security check failed.
id-ID: Pemeriksaan keamanan gagal.

en: Security error. Kindly reload this page and try again
id-ID: Kesalahan keamanan. Silakan muat ulang halaman ini dan coba lagi

en: Select %1s
id-ID: Pilih %1s

en: Select %s
id-ID: Pilih %s

en: Select Auto Terms settings to use when running the "Schedule" feature.
id-ID: Pilih pengaturan Auto Terms yang digunakan saat menjalankan fitur "Jadwal".

en: Select Destination %s
id-ID: Pilih Tujuan %s

en: Select Destination Taxonomy
id-ID: Pilih Taxonomy Tujuan

en: Select Media
id-ID: Pilih Media

en: Select Terms Display
id-ID: Pilih Tampilan Istilah

en: Select a post to see a preview.
id-ID: Pilih sebuah post untuk melihat pratayang.

en: Select all %1s
id-ID: Pilih semua %1s

en: Select an option...
id-ID: Pilih opsi...

en: Select related post
id-ID: Pilih pos terkait

en: Select the default %post_thumb_url% to be used when a post doesn't have a featured image.
id-ID: Pilih %post_thumb_url% default untuk digunakan ketika posting tidak memiliki gambar unggulan.

en: Select widget Related Posts.
id-ID: Pilih widget Post Terkait.

en: Select...
id-ID: Pilih...

en: Selected content is empty.
id-ID: Konten yang dipilih kosong.

en: Separate %s with commas
id-ID: Pisahkan %s dengan koma

en: Separate Items with Commas
id-ID: Pisahkan Item dengan Koma

en: Separate Media Tags with commas
id-ID: Pisahkan Tag Media dengan koma

en: Set the default terms for this taxonomy. These will be automatically added to all new posts. Enter the term names or slugs. Separate multiple terms with by comma.
id-ID: Atur istilah default untuk taxonomy ini. Istilah ini akan secara otomatis ditambahkan ke semua pos baru. Masukkan nama istilah atau slug. Pisahkan beberapa istilah dengan koma.

en: Sets a callback function name for the meta box display. Hierarchical default: post_categories_meta_box, non-hierarchical default: post_tags_meta_box. To remove the metabox completely, use "false".
id-ID: Mengatur nama fungsi callback untuk tampilan meta box. Default hierarkis: post_categories_meta_box, default non-hierarkis: post_tags_meta_box. Untuk menghapus metabox sepenuhnya, gunakan "false".

en: Sets a custom query_var slug for this taxonomy.
id-ID: Mengatur slug query_var kustom untuk taxonomy ini.

en: Settings
id-ID: Pengaturan

en: Settings updated successfully.
id-ID: Pengaturan berhasil diperbarui.

en: Should a column for this taxonomy appear on screens such as “Posts” and “Pages”?
id-ID: Apakah kolom untuk taxonomy ini harus muncul di layar seperti “Posts” dan “Pages”?

en: Should the permastruct allow hierarchical urls.
id-ID: Haruskah permastruct mengizinkan URL hierarkis.

en: Should the permastruct be prepended with the front base.
id-ID: Haruskah permastruct diawali dengan basis depan.

en: Should there be a visible interface in the WordPress admin area to manage these terms?
id-ID: Haruskah ada antarmuka yang terlihat di area admin WordPress untuk mengelola istilah ini?

en: Should there be links to this taxonomy in the WordPress admin menus?
id-ID: Haruskah ada tautan ke taxonomy ini di menu admin WordPress?

en: Should this taxonomy be available for the frontend “Menus” and “Navigation” options?
id-ID: Apakah taxonomy ini harus tersedia untuk opsi “Menus” dan “Navigation” di frontend?

en: Should this taxonomy be available in editing tools on screens such as “Posts” and “Pages”?
id-ID: Apakah taxonomy ini harus tersedia di alat pengeditan pada layar seperti “Posts” dan “Pages”?

en: Should this taxonomy be available in filters on screens such as “Posts” and “Pages”?
id-ID: Apakah taxonomy ini harus tersedia di filter pada layar seperti “Posts” dan “Pages”?

en: Show All Existing Terms
id-ID: Tampilkan Semua Istilah yang Ada

en: Show admin column
id-ID: Tampilkan kolom admin

en: Show in "Quick Edit" and "Bulk Edit"
id-ID: Tampilkan di "Quick Edit" dan "Bulk Edit"

en: Show in Filter
id-ID: Tampilkan di Filter

en: Show in REST API
id-ID: Tampilkan di REST API

en: Show in admin menus
id-ID: Tampilkan di menu admin

en: Show in frontend menus
id-ID: Tampilkan di menu frontend

en: Show user interface
id-ID: Tampilkan antarmuka pengguna

en: Single post display
id-ID: Tampilan post tunggal

en: Singular Label
id-ID: Label Tunggal

en: Slug already exists
id-ID: Slug sudah ada

en: Slug has changed
id-ID: Slug telah berubah

en: Some of these features are available in TaxoPress Pro
id-ID: Beberapa fitur ini tersedia di TaxoPress Pro

en: Special character not allowed in slug.
id-ID: Karakter khusus tidak diperbolehkan dalam slug.

en: Specify the number of related posts to display.
id-ID: Tentukan jumlah pos terkait yang akan ditampilkan.

en: Suggest Existing Terms
id-ID: Usulkan Istilah yang Ada

en: Suggest Terms
id-ID: Saran Istilah

en: Suggest terms using AI
id-ID: Sarankan istilah menggunakan AI

en: Synonyms
id-ID: Sinonim

en: Synonyms Terms Feature
id-ID: Fitur ini memungkinkan Anda untuk mengasosiasikan kata tambahan dengan setiap istilah. Misalnya, "website" dapat memiliki sinonim seperti "websites", "web site", dan "web pages".

en: Table List
id-ID: Daftar Tabel

en: Tags
id-ID: Tag

en: TaxoPress Logs
id-ID: Log TaxoPress

en: TaxoPress Pro allows you complete control over where Auto Links are added. You can choose to skip any HTML elements that appear in your content.
id-ID: TaxoPress Pro memungkinkan Anda memiliki kontrol penuh atas di mana Tautan Otomatis ditambahkan. Anda dapat memilih untuk melewatkan elemen HTML yang muncul dalam konten Anda.

en: TaxoPress Pro allows you to change how Auto Terms analyzes your posts. You will need to know how to write Regular Expressions to use this feature.
id-ID: TaxoPress Pro memungkinkan Anda untuk mengubah cara Istilah Otomatis menganalisis pos Anda. Anda perlu tahu cara menulis Ekspresi Reguler untuk menggunakan fitur ini.

en: TaxoPress Pro allows you to create powerful connections between your terms. When one term is added to a post, its linked terms can be automatically added too. This helps maintain consistent organization across your content.
id-ID: TaxoPress Pro memungkinkan Anda untuk membuat koneksi yang kuat antara istilah Anda. Ketika satu istilah ditambahkan ke pos, istilah tautannya juga dapat ditambahkan secara otomatis. Ini membantu menjaga organisasi yang konsisten di seluruh konten Anda.

en: TaxoPress Pro allows you to generate new terms for your content using the OpenAI, IBM Watson, Dandelion and Open Calais services. These services can analyze your content and add new terms.
id-ID: TaxoPress Pro memungkinkan Anda untuk menghasilkan istilah baru untuk konten Anda menggunakan layanan OpenAI, IBM Watson, Dandelion, dan Open Calais. Layanan ini dapat menganalisis konten Anda dan menambahkan istilah baru.

en: TaxoPress Pro allows you to have multiple words associated with a single term. If TaxoPress scans your content and finds a synonym, it will act as if it has found the main term.
id-ID: TaxoPress Pro memungkinkan Anda untuk memiliki beberapa kata yang diasosiasikan dengan satu istilah. Jika TaxoPress memindai konten Anda dan menemukan sinonim, ia akan bertindak seolah-olah telah menemukan istilah utama.

en: TaxoPress Pro allows you to integrate Dandelion to analyze your content and suggest terms.
id-ID: TaxoPress Pro memungkinkan Anda untuk mengintegrasikan Dandelion untuk menganalisis konten Anda dan menyarankan istilah.

en: TaxoPress Pro allows you to integrate LSEG / Refinitiv to analyze your content and suggest terms.
id-ID: TaxoPress Pro memungkinkan Anda untuk mengintegrasikan LSEG / Refinitiv untuk menganalisis konten Anda dan menyarankan istilah.

en: TaxoPress Pro allows you to integrate OpenAI to analyze your content and suggest terms.
id-ID: TaxoPress Pro memungkinkan Anda untuk mengintegrasikan OpenAI untuk menganalisis konten Anda dan menyarankan istilah.

en: TaxoPress Pro allows you to integrate Watson to analyze your content and suggest terms.
id-ID: TaxoPress Pro memungkinkan Anda untuk mengintegrasikan Watson untuk menganalisis konten Anda dan menyarankan istilah.

en: TaxoPress Pro allows you to suggest new terms for your content using the IBM Watson. This service can analyze your content and suggest new terms.
id-ID: TaxoPress Pro memungkinkan Anda untuk menyarankan istilah baru untuk konten Anda menggunakan IBM Watson. Layanan ini dapat menganalisis konten Anda dan menyarankan istilah baru.

en: TaxoPress Pro allows you to suggest new terms for your content using the OpenAI, IBM Watson, Dandelion and Open Calais services. These services can analyze your content and suggest new terms.
id-ID: TaxoPress Pro memungkinkan Anda untuk menyarankan istilah baru untuk konten Anda menggunakan layanan OpenAI, IBM Watson, Dandelion, dan Open Calais. Layanan ini dapat menganalisis konten Anda dan menyarankan istilah baru.

en: TaxoPress Pro allows you to suggest new terms for your content using the OpenAI. This service can analyze your content and suggest new terms.
id-ID: TaxoPress Pro memungkinkan Anda untuk menyarankan istilah baru untuk konten Anda menggunakan OpenAI. Layanan ini dapat menganalisis konten Anda dan menyarankan istilah baru.

en: TaxoPress allows you to create and manage Tags, Categories, and all your WordPress taxonomy terms.
id-ID: TaxoPress memungkinkan Anda untuk membuat dan mengelola Tag, Kategori, dan semua istilah taksonomi WordPress Anda.

en: TaxoPress was not activated because TaxoPress Pro is already active. Please keep only TaxoPress Pro enabled.
id-ID: TaxoPress tidak diaktifkan karena TaxoPress Pro sudah aktif. Harap hanya aktifkan TaxoPress Pro.

en: TaxoPress will attempt to automatically display related posts in this content. It may not be successful for all post types and layouts.
id-ID: TaxoPress akan mencoba untuk secara otomatis menampilkan pos terkait dalam konten ini. Mungkin tidak berhasil untuk semua jenis dan tata letak pos.

en: TaxoPress will display related posts from selected post types.
id-ID: TaxoPress akan menampilkan pos terkait dari jenis pos yang dipilih.

en: TaxoPress: Options
id-ID: TaxoPress: Opsi

en: Taxonomy
id-ID: Taksonomi

en: Taxonomy Display
id-ID: Tampilan Taksonomi

en: Taxonomy has been successfully activated
id-ID: Taxonomy telah berhasil diaktifkan

en: Taxonomy has been successfully deactivated
id-ID: Taxonomy telah berhasil dinonaktifkan

en: Taxonomy has been successfully deleted
id-ID: Taxonomy telah berhasil dihapus

en: Taxonomy slug cannot be numbers only.
id-ID: Slug taxonomy tidak boleh hanya berupa angka.

en: Taxopress Related Posts Shortcode
id-ID: Shortcode Post Terkait TaxoPress

en: Term Order
id-ID: Urutan Istilah

en: Term Order (Pro)
id-ID: Urutan Istilah (Pro)

en: Term Order(Pro)
id-ID: Urutan Istilah (Pro)

en: Term Results
id-ID: Hasil Istilah

en: Term copied successfully.
id-ID: Istilah berhasil disalin.

en: Term deleted successfully.
id-ID: Istilah berhasil dihapus.

en: Term display div class
id-ID: Kelas div tampilan istilah

en: Term link class
id-ID: kelas tautan Istilah

en: Term link format
id-ID: Format tautan istilah

en: Term removed from all posts successfully.
id-ID: Istilah berhasil dihapus dari semua pos.

en: Term selection mode
id-ID: Mode pemilihan istilah

en: Term(s) copied successfully.
id-ID: Istilah berhasil disalin.

en: Terms
id-ID: Istilah

en: Terms Display
id-ID: Tampilan Terms

en: Terms Display (TaxoPress)
id-ID: Tampilan Istilah (TaxoPress)

en: Terms Display format
id-ID: Format Tampilan Istilah

en: Terms Display successfully deleted.
id-ID: Tampilan Terms berhasil dihapus.

en: Terms added
id-ID: Istilah ditambahkan

en: Terms cannot contain the following characters: %s
id-ID: Istilah tidak boleh mengandung karakter berikut: %s

en: Terms cannot exceed %d characters.
id-ID: Istilah tidak boleh melebihi %d karakter.

en: Terms deleted successfully.
id-ID: Istilah berhasil dihapus.

en: Terms in this taxonomy are ordered by %s
id-ID: Istilah dalam taksonomi ini diurutkan berdasarkan %s

en: Terms must be at least %d characters long.
id-ID: Istilah harus memiliki panjang setidaknya %d karakter.

en: Test Run
id-ID: Uji Coba

en: Text to display after posts list
id-ID: Teks yang ditampilkan setelah daftar pos

en: Text to display after terms list
id-ID: Teks untuk ditampilkan setelah daftar istilah

en: Text to display before posts list
id-ID: Teks yang ditampilkan sebelum daftar pos

en: Text to display before terms list
id-ID: Teks untuk ditampilkan sebelum daftar istilah

en: Text to show when there is no related post
id-ID: Teks yang ditampilkan ketika tidak ada pos terkait

en: The Dandelion integration is disabled in the Legacy AI Sources settings.
id-ID: Integrasi Dandelion dinonaktifkan dalam pengaturan Sumber AI Legacy.

en: The Dandelion integration requires an API Key. Please add your API Key in the Auto Term settings.
id-ID: Integrasi Dandelion memerlukan Kunci API. Silakan tambahkan Kunci API Anda di pengaturan Istilah Otomatis.

en: The IBM Watson integration is disabled in the Legacy AI Sources settings.
id-ID: Integrasi IBM Watson dinonaktifkan di pengaturan Sumber AI Legacy.

en: The IBM Watson integration requires an API Key and URL. Please add your API Key in the Auto Term settings.
id-ID: Integrasi IBM Watson memerlukan Kunci API dan URL. Harap tambahkan Kunci API Anda di pengaturan Auto Term.

en: The ID of the post
id-ID: ID pos

en: The ID of the term
id-ID: ID dari istilah

en: The LSEG / Refinitiv integration is disabled in the Legacy AI Sources settings.
id-ID: Integrasi LSEG / Refinitiv dinonaktifkan dalam pengaturan Sumber AI Legacy.

en: The LSEG / Refinitiv integration requires an API Key. Please add your API Key in the Auto Term settings.
id-ID: Integrasi LSEG / Refinitiv memerlukan Kunci API. Silakan tambahkan Kunci API Anda di pengaturan Istilah Otomatis.

en: The OpenAI integration requires an API Key. Please add your API Key in the Auto Term settings.
id-ID: Integrasi OpenAI memerlukan Kunci API. Harap tambahkan Kunci API Anda di pengaturan Auto Term.

en: The Related Posts feature works by checking for shared taxonomy terms. If your post has the terms “WordPress” and “Website”, then Related Posts will display other posts that also have the terms “WordPress” and “Website”.
id-ID: Fitur Pos Terkait bekerja dengan memeriksa istilah taksonomi yang sama. Jika pos Anda memiliki istilah “WordPress” dan “Website”, maka Pos Terkait akan menampilkan pos lain yang juga memiliki istilah “WordPress” dan “Website”.

en: The URL of the post
id-ID: URL pos

en: The URL of the term
id-ID: URL dari istilah

en: The base slug that this taxonomy will use in the REST API.
id-ID: Slug dasar yang akan digunakan oleh taxonomy ini di REST API.

en: The color of the post title
id-ID: Warna judul pos

en: The date of the post (this shows inside a tooltip)
id-ID: Tanggal pos (ini ditampilkan di dalam tooltip)

en: The description of the term
id-ID: Deskripsi istilah

en: The font color for the term
id-ID: Warna font untuk istilah

en: The font size for the term
id-ID: Ukuran font untuk istilah

en: The font size of the post
id-ID: Ukuran font pos

en: The name of a custom Rest Controller class instead of WP_REST_Terms_Controller.
id-ID: Nama kelas Pengontrol Rest kustom sebagai ganti WP_REST_Terms_Controller.

en: The name of the term
id-ID: Nama istilah

en: The name of the term with any HTML stripped out
id-ID: Nama istilah dengan semua HTML dihapus

en: The number of comments on the post
id-ID: Jumlah komentar pada pos

en: The number of tags used by both posts
id-ID: Jumlah tag yang digunakan oleh kedua pos

en: The number of times the term is used
id-ID: Jumlah kali istilah digunakan

en: The post category
id-ID: Kategori pos

en: The post content
id-ID: Konten pos

en: The post excerpt
id-ID: Cuplikan pos

en: The post featured image url
id-ID: URL gambar unggulan pos

en: The selected taxonomy is not associated with the selected post type.
id-ID: Taxonomy yang dipilih tidak terkait dengan tipe pos yang dipilih.

en: The taxonomy is for public use. It can be seen by frontend users.
id-ID: Taxonomy ini untuk penggunaan publik. Dapat dilihat oleh pengguna frontend.

en: The taxonomy is publicly queryable.
id-ID: Taxonomy ini dapat dikuery secara publik.

en: The text displayed after a term has been updated for a link back to main index.
id-ID: Teks yang ditampilkan setelah istilah telah diperbarui untuk tautan kembali ke indeks utama.

en: The text displayed via clicking ‘Choose from the most used items’ in the taxonomy meta box when no items are available.
id-ID: Teks yang ditampilkan melalui klik 'Pilih dari item yang paling banyak digunakan' di kotak meta taksonomi ketika tidak ada item yang tersedia.

en: The title of the post
id-ID: Judul pos

en: The weighted size of the term in the display
id-ID: Ukuran berbobot dari istilah dalam tampilan

en: The “slug” is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and underscores.
id-ID: “Slug” adalah versi nama yang ramah URL. Biasanya ditulis dengan huruf kecil dan hanya mengandung huruf, angka, dan garis bawah.

en: There are no terms in this taxonomy.
id-ID: Tidak ada istilah dalam taksonomi ini.

en: There are no terms that are relevant to your content.
id-ID: Tidak ada istilah yang relevan dengan konten Anda.

en: There's no content to scan.
id-ID: Tidak ada konten untuk dipindai.

en: This Auto Terms option is not enabled for metaboxes. Please enable it in the Auto Terms settings.
id-ID: Opsi Istilah Otomatis ini tidak diaktifkan untuk metabox. Silakan aktifkan di pengaturan Istilah Otomatis.

en: This enables you to skip posts that have already been analyzed by the Schedule feature.
id-ID: Ini memungkinkan Anda untuk melewati pos yang telah dianalisis oleh fitur Jadwal.

en: This enables your scheduled Auto Terms to run in batches. If you have a lot of content, set this to a lower number to avoid timeouts.
id-ID: Ini memungkinkan Auto Terms terjadwal Anda berjalan dalam batch. Jika Anda memiliki banyak konten, atur ini ke angka yang lebih rendah untuk menghindari timeout.

en: This feature allows you to associate additional words with each term. For example, "website" can have synonyms such as "websites", "web site", and "web pages".
id-ID: Fitur Istilah Sinonim

en: This feature allows you to browse all the terms in a taxonomy.
id-ID: Fitur ini memungkinkan Anda untuk menjelajahi semua istilah dalam taksonomi.

en: This feature allows you to browse based on selected auto terms settings and sources.
id-ID: Fitur ini memungkinkan Anda untuk menjelajahi berdasarkan pengaturan dan sumber istilah otomatis yang dipilih.

en: This feature allows you to connect terms. When the main term or any of these terms are added to the post, all the other terms will be added also.
id-ID: Fitur ini memungkinkan Anda untuk menghubungkan istilah. Ketika istilah utama atau salah satu dari istilah ini ditambahkan ke pos, semua istilah lainnya juga akan ditambahkan.

en: This feature allows you to create a customizable display of all the terms in one taxonomy.
id-ID: Fitur ini memungkinkan Anda untuk membuat tampilan yang dapat disesuaikan dari semua istilah dalam satu taxonomy.

en: This feature allows you to create new taxonomies and edit all the settings for each taxonomy.
id-ID: Fitur ini memungkinkan Anda untuk membuat taxonomy baru dan mengedit semua pengaturan untuk setiap taxonomy.

en: This feature allows you to customize the metabox interface you see when adding terms to posts.
id-ID: Fitur ini memungkinkan Anda untuk menyesuaikan antarmuka metabox yang Anda lihat saat menambahkan istilah ke pos.

en: This feature allows you to manage all the terms that are currently attached to a post.
id-ID: Fitur ini memungkinkan Anda untuk mengelola semua istilah yang saat ini terlampir pada sebuah pos.

en: This feature allows you to run the Auto Terms feature on a schedule. This is helpful if you regularly import content into WordPress. TaxoPress can run on a schedule and add terms to your imported content.
id-ID: Fitur ini memungkinkan Anda menjalankan fitur Auto Terms berdasarkan jadwal. Ini berguna jika Anda secara teratur mengimpor konten ke dalam WordPress. TaxoPress dapat dijalankan berdasarkan jadwal dan menambahkan istilah ke konten yang Anda impor.

en: This feature controls the order of %s when you're editing posts, and in frontend displays.
id-ID: Fitur ini mengontrol urutan %s saat Anda mengedit pos, dan dalam tampilan frontend.

en: This feature is available in TaxoPress Pro
id-ID: Fitur ini tersedia di TaxoPress Pro

en: This is the color of the least popular term
id-ID: Ini adalah warna dari istilah yang paling tidak populer

en: This is the color of the least popular term.
id-ID: Ini adalah warna istilah yang paling tidak populer.

en: This is the color of the most popular term
id-ID: Ini adalah warna dari istilah yang paling populer

en: This is the color of the most popular term.
id-ID: Ini adalah warna dari istilah yang paling populer.

en: This is the wait time (in seconds) between processing batches of Auto Terms. If you have a lot of existing content, set this to a higher number to avoid timeouts.
id-ID: Ini adalah waktu tunggu (dalam detik) antara pemrosesan batch Auto Terms. Jika Anda memiliki banyak konten yang ada, atur ini ke angka yang lebih tinggi untuk menghindari timeout.

en: This option allows you to change the format of your terms. You can use any of the tokens in the "Terms Display format" sidebar". Find more details %1sin the documentation%2s.
id-ID: Opsi ini memungkinkan Anda untuk mengubah format istilah Anda. Anda dapat menggunakan salah satu token di "format Tampilan Istilah" sidebar". Temukan lebih banyak detail %1s di dokumentasi %2s.

en: This plugin can be deleted.
id-ID: Plugin ini dapat dihapus.

en: This provides rel tag markup
id-ID: Ini menyediakan markup tag rel

en: This screen allows you to order terms via drag and drop.
id-ID: Layar ini memungkinkan Anda untuk mengurutkan istilah melalui drag and drop.

en: This screen allows you to search and edit all the terms on your site.
id-ID: Layar ini memungkinkan Anda untuk mencari dan mengedit semua istilah di situs Anda.

en: This setting can limit your scheduled Auto Terms query to only recent content. We recommend using this feature to avoid timeouts on large sites.
id-ID: Pengaturan ini dapat membatasi kueri Auto Terms terjadwal Anda hanya untuk konten terbaru. Kami merekomendasikan menggunakan fitur ini untuk menghindari timeout di situs besar.

en: This settings allows to customize the appearance of Related Post links. You can find tokens and explanations in the sidebar and %1sin the documentation%2s.
id-ID: Pengaturan ini memungkinkan untuk menyesuaikan tampilan tautan Pos Terkait. Anda dapat menemukan token dan penjelasan di sidebar dan %1$sdi dokumentasi%2$s.

en: This user does not have access to manage any of this post attached taxonomies. Enable Metabox Access Taxonomies for this role in %1sTaxoPress Settings%2s.
id-ID: Pengguna ini tidak memiliki akses untuk mengelola salah satu taksonomi yang terlampir pada pos ini. Aktifkan Akses Metabox Taksonomi untuk peran ini di %1sPengaturan TaxoPress%2s.

en: Thumbnail image resolution
id-ID: Resolusi gambar thumbnail

en: Title
id-ID: Judul

en: Title header
id-ID: Judul header

en: To Copy terms with their metadata, please upgrade to pro.
id-ID: Untuk menyalin istilah beserta metadata mereka, silakan tingkatkan ke pro.

en: To create more Related Posts, please upgrade to TaxoPress Pro.
id-ID: Untuk membuat lebih banyak Pos Terkait, silakan tingkatkan ke TaxoPress Pro.

en: To create more Terms Display, please upgrade to TaxoPress Pro.
id-ID: Untuk membuat lebih banyak Tampilan Istilah, silakan tingkatkan ke TaxoPress Pro.

en: Toggle panel
id-ID: Toggel panel

en: True
id-ID: Benar

en: Unit font size
id-ID: Unit ukuran font

en: Unknown tab type.
id-ID: Jenis tab tidak dikenal.

en: Unlimited “Auto Links”
id-ID: “Tautan Otomatis” Tak Terbatas

en: Unlimited “Auto Terms”
id-ID: “Istilah Otomatis” Tak Terbatas

en: Unlimited “Related Posts”
id-ID: “Pos Terkait” Tak Terbatas

en: Unlimited “Term Display”
id-ID: “Tampilan Istilah” Tak Terbatas

en: Unlimited “Terms for Current Posts”
id-ID: “Istilah untuk Pos Saat Ini” Tak Terbatas

en: Unordered List (UL/LI)
id-ID: Daftar Tidak Terurut (UL/LI)

en: Update
id-ID: Perbarui

en: Update %1s on this %2s
id-ID: Perbarui %1s di %2s ini

en: Update %s
id-ID: Perbarui %s

en: Update %s name
id-ID: Perbarui nama %s

en: Update Item Name
id-ID: Perbarui Nama Item

en: Update Media Tag name
id-ID: Perbarui nama Tag Media

en: Update TaxoPress Logs
id-ID: Perbarui Log TaxoPress

en: Upgrade to Pro
id-ID: Upgrade ke Pro

en: Upgrade to TaxoPress Pro
id-ID: Upgrade ke TaxoPress Pro

en: Upgrade to TaxoPress Pro to use Term Order to manually order Terms
id-ID: Tingkatkan ke TaxoPress Pro untuk menggunakan Urutan Istilah untuk mengurutkan Istilah secara manual

en: Use Default Image
id-ID: Gunakan Gambar Default

en: Use Linked Terms
id-ID: Gunakan Istilah Terkait

en: Use Regular Expressions to modify Auto Terms
id-ID: Gunakan Ekspresi Reguler untuk memodifikasi Istilah Otomatis

en: Use Synonyms
id-ID: Gunakan Sinonim

en: Used as tab text when showing all terms for hierarchical taxonomy while editing post.
id-ID: Digunakan sebagai teks tab saat menampilkan semua istilah untuk taxonomy hierarkis saat mengedit posting.

en: Used at the top of the term editor screen and button text for a new taxonomy term.
id-ID: Digunakan di bagian atas layar editor istilah dan teks tombol untuk istilah taksonomi baru.

en: Used at the top of the term editor screen for an existing taxonomy term.
id-ID: Digunakan di bagian atas layar editor istilah untuk istilah taxonomy yang ada.

en: Used in the admin bar when viewing editor screen for an existing taxonomy term.
id-ID: Digunakan di bilah admin saat melihat layar editor untuk istilah taxonomy yang ada.

en: Used when indicating that there are no terms in the given taxonomy associated with an object.
id-ID: Digunakan saat menunjukkan bahwa tidak ada istilah dalam taksonomi yang diberikan terkait dengan objek.

en: Using default TaxoPress image
id-ID: Menggunakan gambar default TaxoPress

en: View
id-ID: Lihat

en: View %s
id-ID: Lihat %s

en: View Current Post Terms
id-ID: Lihat Istilah Pos Saat Ini

en: View Existing Terms
id-ID: Lihat Istilah yang Ada

en: View Item
id-ID: Lihat Item

en: View Knowledge Base
id-ID: Lihat Basis Pengetahuan

en: View Media Tag
id-ID: Lihat Tag Media

en: View Terms
id-ID: Lihat Istilah

en: Weekly
id-ID: Mingguan

en: With TaxoPress Pro, you can create unlimited Related Posts. You can create Related Posts for any taxonomy and then display those Related Posts anywhere on your site.
id-ID: Dengan TaxoPress Pro, Anda dapat membuat Pos Terkait tanpa batas. Anda dapat membuat Pos Terkait untuk taksonomi mana pun dan kemudian menampilkan Pos Terkait tersebut di mana saja di situs Anda.

en: With TaxoPress Pro, you can create unlimited Terms Display. You can create Terms Display for any taxonomy and then display those Terms Display anywhere on your site.
id-ID: Dengan TaxoPress Pro, Anda dapat membuat Tampilan Istilah tanpa batas. Anda dapat membuat Tampilan Istilah untuk taxonomy apa pun dan kemudian menampilkan Tampilan Istilah tersebut di mana saja di situs Anda.

en: With TaxoPress Pro, you can duplicate taxonomy terms along with all their metadata. This includes term descriptions, images, and custom fields. You can copy terms between taxonomies to maintain consistent organization across your site.
id-ID: Dengan TaxoPress Pro, Anda dapat menduplikasi istilah taksonomi beserta semua metadata mereka. Ini termasuk deskripsi istilah, gambar, dan bidang kustom. Anda dapat menyalin istilah antar taksonomi untuk menjaga organisasi yang konsisten di seluruh situs Anda.

en: WordPress can use a custom permalink for this taxonomy. It does not have to match the slug.
id-ID: WordPress dapat menggunakan permalink kustom untuk taxonomy ini. Itu tidak harus cocok dengan slug.

en: Y-m-d (e.g., 2024-10-09)
id-ID: Y-m-d (contoh: 2024-10-09)

en: Yes
id-ID: Ya

en: You added {post_terms} in the prompt but your post does not contain any terms.
id-ID: Anda menambahkan {post_terms} di prompt tetapi pos Anda tidak mengandung istilah apa pun.

en: You added {site_terms} in the prompt but your site does not contain any terms for this taxonomy.
id-ID: Anda menambahkan {site_terms} di prompt tetapi situs Anda tidak mengandung istilah untuk taksonomi ini.

en: You can not edit this label.
id-ID: Anda tidak dapat mengedit label ini.

en: You can only delete taxonomies created with TaxoPress. However, you can delete any changes or edit made from TaxoPress which will remove TaxoPress version edit restoring original taxonomies data or removing it if already deleted
id-ID: Anda hanya dapat menghapus taxonomies yang dibuat dengan TaxoPress. Namun, Anda dapat menghapus perubahan atau edit yang dilakukan dari TaxoPress yang akan menghapus edit versi TaxoPress mengembalikan data taxonomy asli atau menghapusnya jika sudah dihapus

en: You can see full log details on the %1s screen
id-ID: Anda dapat melihat detail log lengkap di layar %1s

en: You do not have capability to manage this taxonomy.
id-ID: Anda tidak memiliki kemampuan untuk mengelola taxonomy ini.

en: You do not have permission to edit this post.
id-ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengedit pos ini.

en: You do not have permission to manage this taxonomy. Enable Metabox Access Taxonomies for this role in %1sTaxoPress Settings%2s.
id-ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengelola taxonomy ini. Aktifkan Akses Metabox Taxonomies untuk peran ini di %1sPengaturan TaxoPress%2s.

en: You do not have the required capabilities to manage any of this post attached taxonomies.
id-ID: Anda tidak memiliki kemampuan yang diperlukan untuk mengelola salah satu taksonomi yang terlampir pada pos ini.

en: You have disabled TaxoPress ordering
id-ID: Anda telah menonaktifkan pengurutan TaxoPress

en: You must enable at least one AI integration source to use auto term preview.
id-ID: Anda harus mengaktifkan setidaknya satu sumber integrasi AI untuk menggunakan pratayang istilah otomatis.

en: You must set zero (0) to display all post categories.
id-ID: Anda harus menetapkan nol (0) untuk menampilkan semua kategori posting.

en: You must set zero (0) to display all post tags.
id-ID: Anda harus menetapkan nol (0) untuk menampilkan semua tag posting.

en: You're using TaxoPress Free.
                                                The Pro version has more features and support.
id-ID: Anda menggunakan TaxoPress Free. Versi Pro memiliki lebih banyak fitur dan dukungan.

en: You're using TaxoPress Free.
                                            The Pro version has more features and support.
id-ID: Anda menggunakan TaxoPress Free.
                                            Versi Pro memiliki lebih banyak fitur dan dukungan.

en: You're using TaxoPress Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
id-ID: Anda sedang menggunakan TaxoPress Free. Versi Pro memiliki lebih banyak fitur dan dukungan. %sUpgrade ke Pro%s

en: d M, Y (e.g., 09 Oct, 2024)
id-ID: d M, Y (mis., 09 Okt, 2024)

en: d.m.Y (e.g., 09.10.2024)
id-ID: d.m.Y (contoh: 09.10.2024)

en: it creates
id-ID: itu membuat

en: m/d/Y (e.g., 10/09/2024)
id-ID: m/d/Y (mis., 10/09/2024)

[ctx: term name]
en: Name
id-ID: Nama

[ctx: term name]
en: Taxonomy
id-ID: Taksonomi

en: this page.
id-ID: halaman ini.
