Posts Table with Search & Sort 1.3.8 - en to sv-SE translation catalogue (110 entries)

en: Could not find the appropriate step.
sv-SE: Kunde inte hitta det lämpliga steget.

en: Please enter a license key.
sv-SE: Vänligen ange en licensnyckel.

en: Invalid action requested.
sv-SE: Ogiltig åtgärd begärd.

note: translators: %s: The name of the plugin.
en: %s setup wizard
sv-SE: %s installationsguide

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
sv-SE: Varning: Detta kommer att skriva över dina befintliga inställningar för %s. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Setup wizard
sv-SE: Installationsguide

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
sv-SE: Om du behöver få tillgång till installationsguiden igen, vänligen klicka på knappen nedan.

en: More
sv-SE: Mer

en: Extra features
sv-SE: Extra funktioner

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
sv-SE: Förbättra din webbplats med dessa fantastiska plugins från Barn2.

en: Ready
sv-SE: Klar

en: Setup Complete
sv-SE: Installation slutförd

en: Welcome
sv-SE: Välkommen

en: Select an option
sv-SE: Välj ett alternativ

en: Size
sv-SE: Storlek

en: Read more
sv-SE: Läs mer

en: Settings
sv-SE: Inställningar

en: Posts Table With Search &amp; Sort
sv-SE: Inläggstabell med sök & sortera

en: Documentation
sv-SE: Dokumentation

en: Posts Table with Search and Sort
sv-SE: Inläggstabell med sökning och sortering

en: Save Changes
sv-SE: Spara ändringar

en: Posts selection
sv-SE: Val av inlägg

en: Post type
sv-SE: Inläggstyp

en: The default post type for your tables.
sv-SE: Standardinläggstypen för dina tabeller.

en: Table content
sv-SE: Tabellinnehåll

en: Columns
sv-SE: Kolumner

en: The columns displayed in your table. Enter a comma-separated list.
sv-SE: De kolumner som visas i din tabell. Ange en kommaseparerad lista.

en: Image size
sv-SE: Bildstorlek

en: W x H in pixels. Sets the image size when using the 'image' column.
sv-SE: B x H i pixlar. Anger bildstorleken när du använder kolumnen 'bild'.

en: Image lightbox
sv-SE: Bildljustub

en: Display featured images in a lightbox when opened
sv-SE: Visa utvalda bilder i en ljustub när de öppnas

en: Shortcodes
sv-SE: Kortkoder

en: Display shortcodes, HTML and other formatting inside the table content
sv-SE: Visa kortkoder, HTML och annan formatering inuti tabellinnehållet

en: Content length
sv-SE: Innehållslängd

en: words
sv-SE: ord

en: Enter -1 to show the full post content.
sv-SE: Ange -1 för att visa hela inläggsinnehållet.

en: Excerpt length
sv-SE: Utdraglängd

en: Enter -1 to show the full excerpt.
sv-SE: Ange -1 för att visa hela utdraget.

en: Links
sv-SE: Länkar

en: Display links to the single post page, category, tag, or term archive.
sv-SE: Visa länkar till sidan för enskilda inlägg, kategori, tagg eller termarkiv.

en: Table loading
sv-SE: Laddar tabell

en: Load the posts one page at a time
sv-SE: Ladda inläggen en sida i taget

en: Enable this if you have many posts or experience slow page load times.
sv-SE: Aktivera detta om du har många inlägg eller upplever långsamma sidladdningstider.

en: Post limit
sv-SE: Inläggsgräns

en: The maximum (total) number of posts to display in one table.
sv-SE: Det maximala (totala) antalet inlägg som ska visas i en tabell.

en: Posts per page
sv-SE: Inlägg per sida

en: The number of posts per page of results. Enter -1 to display all posts on one page.
sv-SE: Antalet inlägg per sida med resultat. Ange -1 för att visa alla inlägg på en sida.

en: Cache table contents to improve load time
sv-SE: Cache-tabellens innehåll för att förbättra laddningstiden

en: Sorting
sv-SE: Sortering

en: Sort by
sv-SE: Sortera efter

en: The initial sort order applied to the table.
sv-SE: Den initiala sorteringsordningen som tillämpas på tabellen.

en: Sort direction
sv-SE: Sorteringsriktning

en: Automatic
sv-SE: Automatisk

en: Ascending (A to Z, 1 to 99)
sv-SE: Stigande (A till Z, 1 till 99)

en: Descending (Z to A, 99 to 1)
sv-SE: Fallande (Z till A, 99 till 1)

en: Table controls
sv-SE: Tabellkontroller

en: Search filters
sv-SE: Sökfilter

en: Disabled
sv-SE: Inaktiverad

en: Show based on columns in table
sv-SE: Visa baserat på kolumner i tabellen

en: Custom
sv-SE: Anpassad

en: Dropdown lists to filter the table by category, tag, attribute, or custom taxonomy.
sv-SE: Rullgardinslistor för att filtrera tabellen efter kategori, tagg, attribut eller anpassad taksonomi.

en: Page length
sv-SE: Sidans längd

en: Above table
sv-SE: Över tabellen

en: Below table
sv-SE: Under tabellen

en: Above and below table
sv-SE: Över och under tabellen

en: Hidden
sv-SE: Dold

en: The position of the 'Show [x] entries' dropdown list.
sv-SE: Positionen för rullgardinslistan 'Visa [x] poster'.

en: Search box
sv-SE: Sökfält

en: Totals
sv-SE: Totalsummor

en: The position of the post totals, e.g. 'Showing 1 to 5 of 10 entries'.
sv-SE: Positionen för posttotaler, t.ex. 'Visar 1 till 5 av 10 poster'.

en: Pagination buttons
sv-SE: Sidoringsknappar

en: The position of the paging buttons which scroll between results.
sv-SE: Positionen för sidoringsknapparna som bläddrar mellan resultaten.

en: Pagination type
sv-SE: Sidorings typ

en: Numbers only
sv-SE: Endast siffror

en: Prev|Next
sv-SE: Föregående|Nästa

en: Prev|Next + Numbers
sv-SE: Föregående|Nästa + Siffror

en: Prev|Next|First|Last
sv-SE: Föregående|Nästa|Första|Sista

en: Prev|Next|First|Last + Numbers
sv-SE: Föregående|Nästa|Första|Sista + Nummer

en: Reset button
sv-SE: Återställningsknapp

en: Show a reset button above the table
sv-SE: Visa en återställningsknapp ovanför tabellen

en: Pro version only
sv-SE: Endast Pro-versionen

en: Post tables list all published posts by default. To restrict posts by category, tag, author, etc. add the %1$scorresponding option%2$s to the [posts_table] shortcode.
sv-SE: Inläggstabeller listar alla publicerade inlägg som standard. För att begränsa inlägg efter kategori, tagg, författare osv. lägg till %1$scorresponding option%2$s till [posts_table] shortcode.

en: You can override these settings for individual tables by adding options to the [posts_table] shortcode. See the %1$sKnowledge Base%2$s for details.
sv-SE: Du kan åsidosätta dessa inställningar för individuella tabeller genom att lägga till alternativ till [posts_table] shortcode. Se %1$sKunskapsbasen%2$s för detaljer.

en: Go to settings page
sv-SE: Gå till inställningssidan

en: You’re all set! Take a look at our <a href="%s" target="_blank">Knowledge Base</a> for further instructions, tutorials, videos, and much more.
sv-SE: Du är klar! Ta en titt på vår <a href="%s" target="_blank">Kunskapsbas</a> för ytterligare instruktioner, handledningar, videor och mycket mer.

en: Layout and Content
sv-SE: Layout och Innehåll

en: First, choose what to include in your post tables.
sv-SE: Först, välj vad som ska ingå i dina inläggstabeller.

en: Layout and content
sv-SE: Layout och innehåll

en: Post
sv-SE: Inlägg

en: List the columns to include in your posts tables.
sv-SE: Lista kolumnerna som ska inkluderas i dina inläggstabeller.

en: If you have included a ‘content’ column, then enter the number of characters to appear in the table. Enter -1 to show the full content.
sv-SE: Om du har inkluderat en 'innehåll'-kolumn, ange antalet tecken som ska visas i tabellen. Ange -1 för att visa hela innehållet.

en: Loading
sv-SE: Laddar

en: Control how the posts in the table load.
sv-SE: Kontrollera hur inläggen i tabellen laddas.

en: Enable this if you have many posts or experience slow page load times.
sv-SE: Aktivera detta om du har många inlägg eller upplever långsamma sidladdningstider.

en: Search and Sort
sv-SE: Sök och Sortera

en: Next, make it quick and easy for people to find your posts.
sv-SE: Nästa, gör det snabbt och enkelt för människor att hitta dina inlägg.

en: The initial sort order applied to the table.
sv-SE: Den initiala sorteringsordningen som tillämpas på tabellen.

en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2.
sv-SE: Förbättra din butik med dessa fantastiska plugins från Barn2.

en: Start creating post tables in no time.
sv-SE: Börja skapa inläggstabeller på nolltid.

en: Use this setup wizard to quickly configure your post tables. You can change these options later on the settings page, or override them in the shortcode for individual tables.
sv-SE: Använd denna installationsguide för att snabbt konfigurera dina inläggstabeller. Du kan ändra dessa alternativ senare på inställningssidan, eller åsidosätta dem i kortkoden för individuella tabeller.

en: Image
sv-SE: Bild

en: Title
sv-SE: Titel

en: Categories
sv-SE: Kategorier

en: Tags
sv-SE: Taggar

en: Date
sv-SE: Datum

en: Author
sv-SE: Författare

en: Content
sv-SE: Innehåll

note: translators: %s: the author's name
en: Posts by %s
sv-SE: Inlägg av %s

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: Posts Table with Search & Sort
sv-SE: Inläggstabell med Sök & Sortera

note: Description of the plugin/theme
en: List your posts in an instantly searchable & sortable table.
sv-SE: Lista dina inlägg i en omedelbart sökbar & sorterbar tabell.
