Posts Table with Search & Sort 1.3.8 - en to nl-NL translation catalogue (109 entries)

en: Could not find the appropriate step.
nl-NL: Kon de juiste stap niet vinden.

en: Please enter a license key.
nl-NL: Voer alstublieft een licentiecode in.

en: Invalid action requested.
nl-NL: Ongeldige actie aangevraagd.

note: translators: %s: The name of the plugin.
en: %s setup wizard
nl-NL: %s installatiewizard

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
nl-NL: Waarschuwing: Dit zal uw bestaande instellingen voor %s overschrijven. Weet u zeker dat u wilt doorgaan?

en: Setup wizard
nl-NL: Installatiewizard

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
nl-NL: Als u opnieuw toegang wilt tot de installatiewizard, klik dan op de onderstaande knop.

en: More
nl-NL: Meer

en: Extra features
nl-NL: Extra functies

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
nl-NL: Verbeter uw site met deze fantastische plugins van Barn2.

en: Ready
nl-NL: Klaar

en: Setup Complete
nl-NL: Installatie Voltooid

en: Welcome
nl-NL: Welkom

en: Select an option
nl-NL: Selecteer een optie

en: Size
nl-NL: Grootte

en: Read more
nl-NL: Lees meer

en: Settings
nl-NL: Instellingen

en: Pro Version
nl-NL: Pro Versie

en: Posts Table With Search &amp; Sort
nl-NL: Berichten Tabel Met Zoekfunctie &amp; Sorteren

en: Documentation
nl-NL: Documentatie

en: Posts Table with Search and Sort
nl-NL: Berichten Tabel met Zoeken en Sorteren

en: Save Changes
nl-NL: Wijzigingen Opslaan

en: Posts selection
nl-NL: Selectie van berichten

en: Post type
nl-NL: Berichttype

en: The default post type for your tables.
nl-NL: Het standaard berichttype voor uw tabellen.

en: Table content
nl-NL: Tabelinhoud

en: Columns
nl-NL: Kolommen

en: The columns displayed in your table. Enter a comma-separated list.
nl-NL: De kolommen die in uw tabel worden weergegeven. Voer een door komma's gescheiden lijst in.

en: Image size
nl-NL: Afbeeldingsgrootte

en: W x H in pixels. Sets the image size when using the 'image' column.
nl-NL: B x H in pixels. Stelt de afbeeldingsgrootte in bij het gebruik van de 'afbeelding' kolom.

en: Image lightbox
nl-NL: Afbeeldingslichtbox

en: Display featured images in a lightbox when opened
nl-NL: Toon uitgelichte afbeeldingen in een lichtbox wanneer geopend

en: Display shortcodes, HTML and other formatting inside the table content
nl-NL: Toon shortcodes, HTML en andere opmaak binnen de tabelinhoud

en: Content length
nl-NL: Inhoudslengte

en: words
nl-NL: woorden

en: Enter -1 to show the full post content.
nl-NL: Voer -1 in om de volledige inhoud van het bericht te tonen.

en: Excerpt length
nl-NL: Fragmentlengte

en: Enter -1 to show the full excerpt.
nl-NL: Voer -1 in om het volledige fragment te tonen.

en: Display links to the single post page, category, tag, or term archive.
nl-NL: Toon links naar de enkele berichtpagina, categorie, tag of termarchief.

en: Table loading
nl-NL: Tabel laden

en: Lazy load
nl-NL: Lui laden

en: Load the posts one page at a time
nl-NL: Laad de berichten één pagina tegelijk

en: Enable this if you have many posts or experience slow page load times.
nl-NL: Schakel dit in als je veel berichten hebt of als je langzame laadtijden ervaart.

en: Post limit
nl-NL: Berichtenlimiet

en: The maximum (total) number of posts to display in one table.
nl-NL: Het maximale (totaal) aantal berichten dat in één tabel wordt weergegeven.

en: Posts per page
nl-NL: Berichten per pagina

en: The number of posts per page of results. Enter -1 to display all posts on one page.
nl-NL: Het aantal berichten per pagina met resultaten. Voer -1 in om alle berichten op één pagina weer te geven.

en: Cache table contents to improve load time
nl-NL: Cache-inhoud van de tabel om de laadtijd te verbeteren

en: Sorting
nl-NL: Sorteren

en: Sort by
nl-NL: Sorteer op

en: The initial sort order applied to the table.
nl-NL: De initiële sorteervolgorde die op de tabel wordt toegepast.

en: Sort direction
nl-NL: Sorteerrichting

en: Automatic
nl-NL: Automatisch

en: Ascending (A to Z, 1 to 99)
nl-NL: Oplopend (A tot Z, 1 tot 99)

en: Descending (Z to A, 99 to 1)
nl-NL: Aflopend (Z tot A, 99 tot 1)

en: Table controls
nl-NL: Tabelbediening

en: Search filters
nl-NL: Zoekfilters

en: Disabled
nl-NL: Uitgeschakeld

en: Show based on columns in table
nl-NL: Toon op basis van kolommen in tabel

en: Custom
nl-NL: Aangepast

en: Dropdown lists to filter the table by category, tag, attribute, or custom taxonomy.
nl-NL: Dropdownlijsten om de tabel te filteren op categorie, tag, attribuut of aangepaste taxonomie.

en: Page length
nl-NL: Pagina lengte

en: Above table
nl-NL: Boven tabel

en: Below table
nl-NL: Onder tabel

en: Above and below table
nl-NL: Boven en onder tabel

en: Hidden
nl-NL: Verborgen

en: The position of the 'Show [x] entries' dropdown list.
nl-NL: De positie van de 'Toon [x] items' dropdownlijst.

en: Search box
nl-NL: Zoekvak

en: Totals
nl-NL: Totaal

en: The position of the post totals, e.g. 'Showing 1 to 5 of 10 entries'.
nl-NL: De positie van de posttotalen, bijv. 'Toon 1 tot 5 van 10 items'.

en: Pagination buttons
nl-NL: Paginering knoppen

en: The position of the paging buttons which scroll between results.
nl-NL: De positie van de paginering knoppen die scrollen tussen resultaten.

en: Pagination type
nl-NL: Pagineringstype

en: Numbers only
nl-NL: Alleen nummers

en: Prev|Next
nl-NL: Vorige|Volgende

en: Prev|Next + Numbers
nl-NL: Vorige|Volgende + Nummers

en: Prev|Next|First|Last
nl-NL: Vorige|Volgende|Eerste|Laatste

en: Prev|Next|First|Last + Numbers
nl-NL: Vorige|Volgende|Eerste|Laatste + Nummers

en: Reset button
nl-NL: Resetknop

en: Show a reset button above the table
nl-NL: Toon een resetknop boven de tabel

en: Pro version only
nl-NL: Alleen pro-versie

en: Post tables list all published posts by default. To restrict posts by category, tag, author, etc. add the %1$scorresponding option%2$s to the [posts_table] shortcode.
nl-NL: Posttabellen tonen standaard alle gepubliceerde berichten. Om berichten te beperken op basis van categorie, tag, auteur, enz. voeg de %1$scorresponding optie%2$s toe aan de [posts_table] shortcode.

en: You can override these settings for individual tables by adding options to the [posts_table] shortcode. See the %1$sKnowledge Base%2$s for details.
nl-NL: Je kunt deze instellingen voor individuele tabellen overschrijven door opties toe te voegen aan de [posts_table] shortcode. Zie de %1$sKennisbank%2$s voor details.

en: Go to settings page
nl-NL: Ga naar instellingenpagina

en: You’re all set! Take a look at our <a href="%s" target="_blank">Knowledge Base</a> for further instructions, tutorials, videos, and much more.
nl-NL: Je bent helemaal klaar! Bekijk onze <a href="%s" target="_blank">Kennisbank</a> voor verdere instructies, tutorials, video's en nog veel meer.

en: Layout and Content
nl-NL: Indeling en Inhoud

en: First, choose what to include in your post tables.
nl-NL: Kies eerst wat je wilt opnemen in je posttabellen.

en: Layout and content
nl-NL: Indeling en inhoud

en: Post
nl-NL: Bericht

en: List the columns to include in your posts tables.
nl-NL: Lijst de kolommen die je wilt opnemen in je posttabellen.

en: If you have included a ‘content’ column, then enter the number of characters to appear in the table. Enter -1 to show the full content.
nl-NL: Als je een 'inhoud'-kolom hebt opgenomen, voer dan het aantal karakters in dat in de tabel moet verschijnen. Voer -1 in om de volledige inhoud weer te geven.

en: Loading
nl-NL: Laden

en: Control how the posts in the table load.
nl-NL: Controleer hoe de berichten in de tabel laden.

en: Enable this if you have many posts or experience slow page load times.
nl-NL: Schakel dit in als je veel berichten hebt of als je trage laadtijden ervaart.

en: Search and Sort
nl-NL: Zoeken en Sorteren

en: Next, make it quick and easy for people to find your posts.
nl-NL: Maak het vervolgens snel en gemakkelijk voor mensen om je berichten te vinden.

en: The initial sort order applied to the table.
nl-NL: De aanvankelijke sorteervolgorde die op de tabel is toegepast.

en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2.
nl-NL: Verbeter je winkel met deze fantastische plugins van Barn2.

en: Start creating post tables in no time.
nl-NL: Begin in een mum van tijd met het maken van posttabellen.

en: Use this setup wizard to quickly configure your post tables. You can change these options later on the settings page, or override them in the shortcode for individual tables.
nl-NL: Gebruik deze setup wizard om je posttabellen snel te configureren. Je kunt deze opties later op de instellingenpagina wijzigen, of ze overschrijven in de shortcode voor individuele tabellen.

en: Image
nl-NL: Afbeelding

en: Title
nl-NL: Titel

en: Categories
nl-NL: Categorieën

en: Date
nl-NL: Datum

en: Author
nl-NL: Auteur

en: Content
nl-NL: Inhoud

note: translators: %s: the author's name
en: Posts by %s
nl-NL: Berichten van %s

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: Posts Table with Search & Sort
nl-NL: Berichten Tabel met Zoek & Sorteer

note: Description of the plugin/theme
en: List your posts in an instantly searchable & sortable table.
nl-NL: Lijst je berichten in een direct doorzoekbare & sorteerbare tabel.
