Posts Table with Search & Sort 1.3.8 - en to da-DK translation catalogue (107 entries)

en: Could not find the appropriate step.
da-DK: Kunne ikke finde det passende trin.

en: Please enter a license key.
da-DK: Indtast venligst en licensnøgle.

en: Invalid action requested.
da-DK: Ugyldig handling anmodet.

note: translators: %s: The name of the plugin.
en: %s setup wizard
da-DK: %s installationsguide

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
da-DK: Advarsel: Dette vil overskrive dine eksisterende indstillinger for %s. Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: Setup wizard
da-DK: Installationsguide

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
da-DK: Hvis du skal tilgå installationsguiden igen, skal du klikke på knappen nedenfor.

en: More
da-DK: Mere

en: Extra features
da-DK: Ekstra funktioner

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
da-DK: Forbedr dit site med disse fantastiske plugins fra Barn2.

en: Ready
da-DK: Klar

en: Setup Complete
da-DK: Opsætning Fuldført

en: Welcome
da-DK: Velkommen

en: Select an option
da-DK: Vælg en mulighed

en: Size
da-DK: Størrelse

en: Read more
da-DK: Læs mere

en: Settings
da-DK: Indstillinger

en: Posts Table With Search &amp; Sort
da-DK: Indlægstabel med Søg & Sorter

en: Documentation
da-DK: Dokumentation

en: Posts Table with Search and Sort
da-DK: Indlægstabel med søgning og sortering

en: Save Changes
da-DK: Gem ændringer

en: Posts selection
da-DK: Indlægvalg

en: Post type
da-DK: Indlægstype

en: The default post type for your tables.
da-DK: Den standard indlægstype for dine tabeller.

en: Table content
da-DK: Tabelindhold

en: Columns
da-DK: Kolonner

en: The columns displayed in your table. Enter a comma-separated list.
da-DK: De kolonner, der vises i din tabel. Indtast en kommasepareret liste.

en: Image size
da-DK: Billedstørrelse

en: W x H in pixels. Sets the image size when using the 'image' column.
da-DK: B x H i pixels. Angiver billedstørrelsen når du bruger 'billede' kolonnen.

en: Image lightbox
da-DK: Billedlightbox

en: Display featured images in a lightbox when opened
da-DK: Vis fremhævede billeder i en lightbox, når de åbnes

en: Display shortcodes, HTML and other formatting inside the table content
da-DK: Vis shortcodes, HTML og anden formatering inde i tabelindholdet

en: Content length
da-DK: Indholdslængde

en: words
da-DK: ord

en: Enter -1 to show the full post content.
da-DK: Indtast -1 for at vise hele indholdet af indlægget.

en: Excerpt length
da-DK: Uddragslængde

en: Enter -1 to show the full excerpt.
da-DK: Indtast -1 for at vise hele uddraget.

en: Display links to the single post page, category, tag, or term archive.
da-DK: Vis links til den enkelte indlægsside, kategori, tag eller termarkiv.

en: Table loading
da-DK: Tabel indlæsning

en: Load the posts one page at a time
da-DK: Indlæs indlæggene én side ad gangen

en: Enable this if you have many posts or experience slow page load times.
da-DK: Aktivér dette, hvis du har mange indlæg eller oplever langsomme indlæsningstider.

en: Post limit
da-DK: Indlæg grænse

en: The maximum (total) number of posts to display in one table.
da-DK: Det maksimale (samlede) antal indlæg, der skal vises i én tabel.

en: Posts per page
da-DK: Indlæg pr. side

en: The number of posts per page of results. Enter -1 to display all posts on one page.
da-DK: Antallet af indlæg pr. side med resultater. Indtast -1 for at vise alle indlæg på én side.

en: Cache table contents to improve load time
da-DK: Cache tabelindhold for at forbedre indlæsningstiden

en: Sorting
da-DK: Sorter

en: Sort by
da-DK: Sorter efter

en: The initial sort order applied to the table.
da-DK: Den oprindelige sorteringsrækkefølge anvendt til tabellen.

en: Sort direction
da-DK: Sorteringsretning

en: Automatic
da-DK: Automatisk

en: Ascending (A to Z, 1 to 99)
da-DK: Stigende (A til Z, 1 til 99)

en: Descending (Z to A, 99 to 1)
da-DK: Faldende (Z til A, 99 til 1)

en: Table controls
da-DK: Tabelkontroller

en: Search filters
da-DK: Søgefiltre

en: Disabled
da-DK: Deaktiveret

en: Show based on columns in table
da-DK: Vis baseret på kolonner i tabel

en: Custom
da-DK: Brugerdefineret

en: Dropdown lists to filter the table by category, tag, attribute, or custom taxonomy.
da-DK: Dropdown-lister til at filtrere tabellen efter kategori, tag, attribut eller brugerdefineret taksonomi.

en: Page length
da-DK: Side længde

en: Above table
da-DK: Over tabel

en: Below table
da-DK: Under tabel

en: Above and below table
da-DK: Over og under tabel

en: Hidden
da-DK: Skjult

en: The position of the 'Show [x] entries' dropdown list.
da-DK: Positionen af dropdown-listen 'Vis [x] poster'.

en: Search box
da-DK: Søgefelt

en: Totals
da-DK: Totaler

en: The position of the post totals, e.g. 'Showing 1 to 5 of 10 entries'.
da-DK: Positionen af posttotalerne, f.eks. 'Viser 1 til 5 af 10 poster'.

en: Pagination buttons
da-DK: Pageringsknapper

en: The position of the paging buttons which scroll between results.
da-DK: Positionen af paging-knapperne, som ruller mellem resultaterne.

en: Pagination type
da-DK: Paginationstype

en: Numbers only
da-DK: Kun tal

en: Prev|Next
da-DK: Tidligere|Næste

en: Prev|Next + Numbers
da-DK: Tidligere|Næste + Tal

en: Prev|Next|First|Last
da-DK: Tidligere|Næste|Første|Sidste

en: Prev|Next|First|Last + Numbers
da-DK: Forrige|Næste|Første|Sidste + Numre

en: Reset button
da-DK: Nulstil knap

en: Show a reset button above the table
da-DK: Vis en nulstil knap over tabellen

en: Pro version only
da-DK: Kun pro-version

en: Post tables list all published posts by default. To restrict posts by category, tag, author, etc. add the %1$scorresponding option%2$s to the [posts_table] shortcode.
da-DK: Posttabeller viser som standard alle offentliggjorte indlæg. For at begrænse indlæg efter kategori, tag, forfatter osv. tilføj %1$scorresponding option%2$s til [posts_table] shortcode.

en: You can override these settings for individual tables by adding options to the [posts_table] shortcode. See the %1$sKnowledge Base%2$s for details.
da-DK: Du kan tilsidesætte disse indstillinger for individuelle tabeller ved at tilføje muligheder til [posts_table] shortcode. Se %1$sKnowledge Base%2$s for detaljer.

en: Go to settings page
da-DK: Gå til indstillingsside

en: You’re all set! Take a look at our <a href="%s" target="_blank">Knowledge Base</a> for further instructions, tutorials, videos, and much more.
da-DK: Du er helt klar! Tag et kig på vores <a href="%s" target="_blank">Knowledge Base</a> for yderligere instruktioner, vejledninger, videoer og meget mere.

en: Layout and Content
da-DK: Layout og Indhold

en: First, choose what to include in your post tables.
da-DK: Først, vælg hvad der skal inkluderes i dine indlægstabeller.

en: Layout and content
da-DK: Layout og indhold

en: Post
da-DK: Indlæg

en: List the columns to include in your posts tables.
da-DK: List de kolonner, der skal inkluderes i dine indlægstabeller.

en: If you have included a ‘content’ column, then enter the number of characters to appear in the table. Enter -1 to show the full content.
da-DK: Hvis du har inkluderet en 'indhold' kolonne, så indtast antallet af tegn, der skal vises i tabellen. Indtast -1 for at vise hele indholdet.

en: Loading
da-DK: Indlæser

en: Control how the posts in the table load.
da-DK: Kontroller hvordan indlæggene i tabellen indlæses.

en: Enable this if you have many posts or experience slow page load times.
da-DK: Aktivér dette, hvis du har mange indlæg eller oplever langsomme indlæsningstider.

en: Search and Sort
da-DK: Søg og Sortér

en: Next, make it quick and easy for people to find your posts.
da-DK: Næste, gør det hurtigt og nemt for folk at finde dine indlæg.

en: The initial sort order applied to the table.
da-DK: Den indledende sorteringsrækkefølge anvendt på tabellen.

en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2.
da-DK: Forbedr din butik med disse fantastiske plugins fra Barn2.

en: Start creating post tables in no time.
da-DK: Begynd at oprette indlægstabeller på ingen tid.

en: Use this setup wizard to quickly configure your post tables. You can change these options later on the settings page, or override them in the shortcode for individual tables.
da-DK: Brug denne opsætningsguide til hurtigt at konfigurere dine indlægstabeller. Du kan ændre disse indstillinger senere på indstillingssiden, eller overskrive dem i shortcode for individuelle tabeller.

en: Image
da-DK: Billede

en: Title
da-DK: Titel

en: Categories
da-DK: Kategorier

en: Date
da-DK: Dato

en: Author
da-DK: Forfatter

en: Content
da-DK: Indhold

note: translators: %s: the author's name
en: Posts by %s
da-DK: Indlæg af %s

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: Posts Table with Search & Sort
da-DK: Indlægstabel med søgning & sortering

note: Description of the plugin/theme
en: List your posts in an instantly searchable & sortable table.
da-DK: Liste dine indlæg i en straks søgbar & sortérbar tabel.
