WordPress.com - en to it translation catalogue (330 entries)

en:  and
it:  e

en: %d day | %d d
it[0]: %d giorno

en: %d hour | %d h
it[0]: %d ora

en: %d hours
it: %d ore

en: %s day | %s days
it[0]: %s giorno
it[1]: %s giorni

en: %s hour | %s hours
it[0]: %s ora
it[1]: %s ore

en: %s min | %s mins
it[0]: %s minuto
it[1]: %s minuti

en: , and
it:  e

en: - Select -
it: - Seleziona -

en: 2 Stars
it: 2 Stelle

en: <a href="%s">Learn more</a> about these options.
it: <a href="%s"> Ulteriori informazioni </a> su queste opzioni.

en: <p>the parameter id is missing</p>
it: <p>manca l'id del parametro</p>

en: <p>unsupported values in short code</p>
it: <p>codice troppo corto, non supportato</p>

en: Accepted
it: Accettato

en: Actions
it: Azioni

en: Activate
it: Attiva

en: Add
it: Aggiungi

en: Address
it: Indirizzo

en: Address 1
it: Indirizzo 1

en: Address 2
it: Indirizzo 2

en: Administrator
it: Amministratore

en: Align
it: Allinea

en: Alignment
it: Allineamento

en: All
it: Tutto

en: All Time
it: Tutti gli orari

en: Answer
it: Risposta

en: Answers
it: Risposte

en: Antarctica
it: Antartide

en: Approve
it: Approva

en: Apr_April_abbreviation
it: apr

en: April
it: aprile

en: Are you sure you want to delete this user?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo utente?

en: Ascending
it: Ascendente

en: Aug_August_abbreviation
it: ago

en: August
it: agosto

en: Automatically proofread content when:
it: Revisione automatica del contenuto quando:

en: Average
it: Media

en: Average Rating
it: Valutazione media

en: Background
it: Sfondo

en: Be sure to click "Update Profile" at the bottom of the screen to save your changes.
it: Assicurati di cliccare "Aggiorna Profilo" sul fondo dello schermo per salvare le modifiche.

en: Blue
it: Blu

en: Bold
it: Grassetto

en: Border
it: Bordo

en: Bottom
it: Basso

en: Cancel
it: Annulla

en: Cape Verde
it: Capo Verde

en: Center
it: Centro

en: Change
it: Modifica

en: Chart stats by
it: Grafico delle statistiche di

en: City
it: Città

en: Click to print
it: Clicca per stampare

en: Close
it: Chiudi

en: Closed
it: Chiuso

en: Color
it: Colore

en: Comments
it: Commenti

en: Complex Phrases
it: Frasi complesse

en: Configure
it: Configura

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirm Password
it: Conferma la Password

en: Congratulations!
it: Complimenti!

en: Continue
it: Continua

en: Copy
it: Copia

en: Country
it: Nazione

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Date
it: Data

en: Date/Time
it: Data/Ora

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Dec_December_abbreviation
it: dic

en: December
it: dicembre

en: Default
it: Predefinito

en: Delete
it: Cancella

en: Deleted
it: Cancellato

en: Descending
it: Discendente

en: Dismiss
it: Rimuovi

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Done
it: Finito

en: Edit
it: Modifica

en: Edit My Profile
it: Modifica il mio profilo

en: Edit Selection...
it: Edita Selezione..

en: Education
it: Istruzione

en: Email Address
it: Indirizzo email

en: Enable
it: Abilita

en: Enable proofreading for the following grammar and style rules when writing posts and pages:
it: Abilita correzione per la grammatica e le seguenti regole di stile durante la scrittura di messaggi e pagine:

en: English
it: Inglese

en: Error
it: Errore

en: Europe
it: Europa

en: Expires:
it: Scade:

en: Explain...
it: Spiega...

en: Export
it: Esporta

en: F jS, Y
it: j F Y

en: F_Friday_initial
it: V

en: Features
it: Funzionalità

en: Feb_February_abbreviation
it: feb

en: February
it: febbraio

en: Feed for all posts filed under %s
it: Feed per tutti gli articoli archiviati in %s

en: Filter
it: Filtra

en: Forgot your password?
it: Dimenticato la password?

en: Fri
it: ven

en: Friday
it: venerdì

en: General
it: Generale

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Go
it: Vai

en: Green
it: Verde

en: Guadeloupe
it: Guadalupa

en: Height
it: Altezza

en: Height:
it: Altezza:

en: Help
it: Aiuto

en: Hide all results
it: Nascondi tutti i risultati

en: Ignore all
it: Ignora tutto

en: Ignore always
it: Ignora sempre

en: Ignore suggestion
it: Ignora suggerimento

en: Ignored Phrases
it: Frasi ignorate

en: Image
it: Immagine

en: Image Alignment:
it: Allineamento Immagine:

en: Image Link
it: Collegamento all'immagine

en: Image URL
it: URL immagine

en: Include retweets
it: Includi retweet

en: Information
it: Informazione

en: Insert
it: Inserisci

en: Invalid file type
it: Tipo di file non valido

en: Italic
it: Corsivo

en: Jamaica
it: Giamaica

en: Jan_January_abbreviation
it: gen

en: January
it: gennaio

en: Jargon
it: Gergo

en: Jul_July_abbreviation
it: lug

en: July
it: luglio

en: Jun_June_abbreviation
it: giu

en: June
it: giugno

en: Label
it: Etichetta

en: Language
it: Lingua

en: Language:
it: Lingua:

en: Large
it: Grande

en: Last 24 hours
it: Ultime 24 ore

en: Learn More
it: Per saperne di più

en: Leave a Comment
it: Lascia un commento

en: Left
it: Sinistra

en: Library
it: Libreria

en: Links
it: Link

en: Location
it: Localizzazione

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: M_Monday_initial
it: L

en: Maldives
it: Maldive

en: Malformed URL: %s
it: URL malformata: %s

en: Mar_March_abbreviation
it: mar

en: March
it: marzo

en: Martinique
it: Martinica

en: May
it: maggio

en: May_May_abbreviation
it: mag

en: Medium
it: Media

en: Mon
it: lun

en: Monday
it: lunedì

en: Music
it: Musica

en: My Account
it: Il Mio Account

en: N/A
it: N/D

en: Name
it: Nome

en: Never
it: Mai

en: New Password
it: Nuova password

en: Next
it: Successivo

en: No comments
it: nessun commento

en: No matches.
it: Nessuna corrispondenza.

en: No suggestions
it: Nessun suggerimento

en: No writing errors were found.
it: Nessun errore di scrittura è stato trovato.

en: None
it: Nessuna

en: Nov_November_abbreviation
it: nov

en: November
it: novembre

en: Oct_October_abbreviation
it: ott

en: October
it: ottobre

en: Open
it: Apri

en: Optional
it: Impostazioni aggiuntive (facoltative)

en: Options
it: Impostazioni

en: Orange
it: Arancione

en: Other
it: Altro

en: Overall
it: comprende tutto

en: Password Protected
it: Protetto da password

en: Password Reset
it: Cambio password

en: Phrases to Avoid
it: Frasi da evitare

en: Pink
it: Rosa

en: Poll
it: Sondaggio

en: Polls
it: Sondaggi

en: Position
it: Posizione

en: Post was not sent - check your email addresses!
it: L'articolo non è stato pubblicato, controlla gli indirizzi e-mail!

en: Posts
it: Articoli

en: Posts & Comments
it: Articoli e commenti

en: Press This
it: Pubblicalo

en: Preview
it: Anteprima

en: Print
it: Stampa

en: Privacy Policy
it: Informativa sulla privacy

en: Proofread Writing
it: Bozza scrittura

en: Proofreading
it: Correttore di bozze

en: Purple
it: Viola

en: Questions
it: Domande

en: RSS Links
it: Link RSS

en: Random
it: Casuale

en: Randomize answer order
it: Rendi casuale l'ordine delle risposte

en: Rating
it: Punteggio

en: Red
it: Rosso

en: Redundant Phrases
it: Frasi Ridondanti

en: Register
it: Registrati

en: Remember me
it: Ricordami

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove Service
it: Rimuovere il servizio

en: Rename
it: Rinomina

en: Repeated Word
it: Parola ripetuta

en: Replace selection with:
it: Sostituisci la selezione con:

en: Response
it: Risposta

en: Responses
it: Risposte

en: Results
it: Risultati

en: Right
it: Destra

en: Role
it: Ruolo

en: S_Saturday_initial
it: S

en: S_Sunday_initial
it: D

en: Sat
it: sab

en: Saturday
it: sabato

en: Save
it: Salva

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Save Settings
it: Salva le Impostazioni

en: Search
it: Cerca

en: Search Results for %s
it: Risultati ricerca per  %s

en: Search Results for '%s'
it: Cerca risultati per '%s'

en: Sep_September_abbreviation
it: set

en: September
it: settembre

en: Services dragged here will appear individually.
it: I servizi trascinati qui appariranno singolarmente.

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
it: I servizi trascinati qui saranno inclusi nelle opzioni del pulsante Condividi.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings saved
it: Impostazioni salvate

en: Share
it: Condivisione

en: Share on Facebook
it: Condividi su Facebook

en: Shared Post
it: Post Condiviso

en: Show top posts over
it: Mostra i post principali in alto

en: Show top search terms over
it: Visualizza le parole più ricercate in alto

en: Show:
it: Mostra:

en: Sign Up
it: Sottoscrivi

en: Silver
it: Argento

en: Site Stats
it: Statistiche Sito

en: Size
it: Dimensione

en: Small
it: Piccolo

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
it: Ci dispiace, il tuo blog non consente di condividere articoli tramite email.

en: Sort by:
it: Ordinato per:

en: Spelling
it: Ortografia

en: Status
it: Stato

en: Step 1
it: Passo 1

en: Step 2
it: Passo 2

en: Step 3
it: Passo 3

en: Style
it: Stile

en: Submit Comment
it: Invia commento

en: Subscribe
it: Iscriviti

en: Subscriptions
it: Abbonamenti

en: Sun
it: dom

en: Sunday
it: domenica

en: Support
it: Supporto

en: Survey
it: Sondaggio

en: T_Thursday_initial
it: G

en: T_Tuesday_initial
it: M

en: Tags
it: Tag

en: Terms of Service
it: Termini di Servizio

en: Text
it: Testo

en: Text & Image Links
it: Collegamenti a testo e immagine

en: Text Link
it: Collegamento al testo

en: Thank You
it: Grazie

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to publish it?
    
    Press OK to publish your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
it: Il correttore di bozze ha suggerimenti per questo post. Sei sicuro di voler pubblicare?
    
     Premere OK per pubblicare il tuo post, o Annulla per visualizzare i suggerimenti e modificare i tuoi post.

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to update it?
    
    Press OK to update your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
it: Il correttore di bozze ha suggerimenti per questo post. Sei sicuro di voler aggiornarlo?
    
     Premere OK per aggiornare il tuo post, o Annulla per visualizzare i suggerimenti e modificare i tuoi post.

en: There was a problem communicating with the After the Deadline service. Try again in one minute.
it: C'è stato un problema di comunicazione con il servizio. Riprovare fra un minuto.

en: There was an error communicating with the proofreading service.
it: Si è verificato un errore di comunicazione con il servizio di revisione.

en: This Month
it: Questo mese

en: This email address is already registered.
it: Questo indirizzo email è già registrato.

en: This post has been shared!
it: Hai condiviso questo articolo!

en: Thu
it: gio

en: Thursday
it: giovedì

en: Time Zone
it: Fuso orario

en: Title
it: Titolo

en: Title:
it: Titolo:

en: Today
it: Oggi

en: Too many redirects.
it: Troppi redirect.

en: Top
it: Alto

en: Top Posts
it: Post più letti

en: Top Searches
it: Più ricercati

en: Total
it: Totale

en: Trash
it: Cestina

en: Tue
it: mar

en: Tuesday
it: martedì

en: Twitter Updates
it: Aggiornamenti Twitter

en: Type
it: Tipo

en: Underline
it: Sottolineato

en: Unique ID
it: ID Univoco

en: Unsubscribe
it: Elimina sottoscrizione

en: Upgrade To Pro
it: Aggiorna a Pro

en: Upload
it: Carica media

en: Use automatically detected language to proofread posts and pages
it: Usa il rilevamento automatico del linguaggio per la revisione di articoli e pagine

en: User has blocked requests through HTTP.
it: L'utente ha bloccato le richieste via HTTP.

en: Username
it: Nome utente

en: Users
it: Utenti

en: Valid
it: Valido

en: Value
it: Valore

en: View
it: Visualizza

en: View All
it: Vedere tutto

en: View all posts filed under %s
it: Visualizza tutti gli articoli archiviati in %s

en: Votes
it: Voti

en: W_Wednesday_initial
it: M

en: Wed
it: mer

en: Wednesday
it: mercoledì

en: Widget title:
it: Titolo del Widget

en: Widgets
it: Widget

en: Width
it: Larghezza

en: Year
it: Anno

en: Yellow
it: Giallo

en: Yesterday
it: Ieri

en: You have shared this post with %s
it: Hai condiviso con %s questo articolo.

en: Your Comment
it: Il tuo commento

en: Your Dashboard
it: La tua Bacheca

en: Your Name
it: Il tuo nome

en: Your blog does not currently have any published posts.
it: Il tuo blog non ha attualmente alcun post pubblicato.

en: a post or page is first published
it: un post o una pagina sono pubblicati per primi

en: a post or page is updated
it: un post o una pagina è stata aggiornata

en: and
it: e

en: day
it: giorno

en: edit text
it: edita testo

en: from
it: da

en: month
it: mese

en: number_format_decimal_point
it: ,

en: number_format_thousands_sep
it: .

en: proofread
it: bozza

[ctx: share to]
en: Press This
it: Pubblicalo

[ctx: share to]
en: Print
it: Stampa

en: the past day
it: il giorno prima

en: the past month
it: il mese scorso

en: the past quarter
it: lo scorso trimestre

en: the past week
it: la scorsa settimana

en: the past year
it: l'anno scorso

en: week
it: settimana
