WordPress.com - en to fr translation catalogue (428 entries)

en:  and
fr:  et

en: %d day | %d d
fr[0]: %d jour
fr[1]: %d jours

en: %d hour | %d h
fr[0]: %d heure
fr[1]: %d heures

en: %d hours
fr: %d heures

en: %s day | %s days
fr[0]: %s jour
fr[1]: %s jours

en: %s hour | %s hours
fr[0]: %s heure
fr[1]: %s heures

en: %s min | %s mins
fr[0]: %s minute
fr[1]: %s minutes

en: , and
fr: , et

en: - Select -
fr: - Choisir -

en: 2 Stars
fr: 2 étoiles

en: 3 Stars
fr: 3 étoiles

en: 4 Stars
fr: 4 étoiles

en: 404 Page Not Found
fr: 404 Page Introuvable

en: 5 Stars
fr: 5 étoiles

en: <a href="%s">Learn more</a> about these options.
fr: <a href="%s">En savoir plus</a> à propos de ces options.

en: <p>the parameter id is missing</p>
fr: <p>le paramètre id est manquant</p>

en: <p>unsupported values in short code</p>
fr: <p>valeurs non prises en charge dans le code abrégé</p>

en: A valid URL was not provided.
fr: L&rsquo;URL fournie est invalide.

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Account Details
fr: Détails du compte

en: Activate
fr: Activer

en: Add
fr: Ajouter

en: Add a new service
fr: Ajouter un nouveau service

en: Address
fr: Adresse

en: Address 1
fr: Adresse 1

en: Address 2
fr: Adresse 2

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Align
fr: Alignement

en: Alignment
fr: Alignement

en: All
fr: Tous

en: All Time
fr: Continuellement

en: Allow comments
fr: Autoriser les commentaires

en: Alternate text:
fr: Texte alternatif :

en: An error occurred creating your new sharing service - please check you gave valid details.
fr: Une erreur s'est produite lors de la création de votre nouveau service de partage - vérifiez s'il vous plait la validité des renseignements donnés.

en: Andorra
fr: Andorre

en: Answer
fr: Réponse

en: Answer Check
fr: Vérification des réponses

en: Answer Group
fr: Groupe de réponses

en: Answers
fr: Réponses

en: Antarctica
fr: Antartique

en: Approve
fr: Approuver

en: Apr_April_abbreviation
fr: avr

en: April
fr: avril

en: Are you sure you want to delete this user?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer cet utilisateur ?

en: Area
fr: Zone

en: Argentina
fr: Argentine

en: Ascending
fr: Croissant

en: Audio
fr: Son

en: Aug_August_abbreviation
fr: août

en: August
fr: août

en: Australia
fr: Australie

en: Automatically proofread content when:
fr: Activer automatiquement le correcteur orthographique:

en: Available Services
fr: Services Disponibles

en: Average
fr: Moyenne

en: Average Rating
fr: Moyenne des Cotes

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Background Color
fr: Couleur d&rsquo;arrière-plan

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Banner
fr: Bannière

en: Barbados
fr: Barbade

en: Be sure to click "Update Profile" at the bottom of the screen to save your changes.
fr: Veillez à cliquer sur "Mettre à jour le profil" en bas de l'écran pour sauvegarder vos modifications.

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Blue
fr: Bleu

en: Body Text
fr: Contenu

en: Bold
fr: Gras

en: Border
fr: Bordure

en: Bottom
fr: Bas

en: Button Text
fr: Bouton Texte

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cannot determine any url
fr: Ne peut déterminer aucune URL

en: Cape Verde
fr: Cap-Vert

en: Center
fr: Centre

en: Change
fr: Changer

en: Chart stats by
fr: Statistiques graphiques par

en: City
fr: Ville

en: Click to email this to a friend
fr: Cliquez pour envoyer par email à un ami

en: Click to print
fr: Cliquer pour imprimer

en: Click to share
fr: partager

en: Click to share on Reddit
fr: Partager sur Reddit

en: Click to share on StumbleUpon
fr: Partager sur StumbleUpon

en: Click to share on Twitter
fr: Partager sur Twitter

en: Close
fr: Fermer

en: Closed
fr: Fermé

en: Color
fr: Couleur

en: Comments
fr: Commentaires

en: Complex Phrases
fr: Complex phrases

en: Configure
fr: Configurer

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Congratulations!
fr: Bravo&nbsp;!

en: Continue
fr: Continuer

en: Copy
fr: Copie

en: Could not shorten url. Please try again later or use an other service parameter.
fr: L'url n'a pas pu être raccourcie. Merci d'essayer plus tard ou d'utiliser un autre paramétrage de ce service.

en: Country
fr: Pays

en: Custom
fr: Lien

en: Custom Styles
fr: Styles personnalisés

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Date/Time
fr: Horodatage

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Dec_December_abbreviation
fr: déc

en: December
fr: décembre

en: Default
fr: Valeur par défaut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Descending
fr: Décroissant

en: Disable
fr: Désactiver

en: Dismiss
fr: Rejeter

en: Domain Mapping
fr: Mappage de Domaine

en: Dominica
fr: Dominique

en: Done
fr: Terminé

en: Down
fr: Bas

en: Drag and drop available services here
fr: Glisser-déposer les services disponibles ici

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit My Profile
fr: Modifier mon profil

en: Edit Selection...
fr: Modifier la sélection...

en: El Salvador
fr: Salvador

en: Email Address
fr: Adresse email

en: Enable
fr: Activer

en: Enable proofreading for the following grammar and style rules when writing posts and pages:
fr: Lors de la rédaction du contenu, activer le correcteur des règles de grammaire et de style pour:

en: Enabled Services
fr: Services Activés

en: English
fr: Anglais

en: English Options
fr: Options pour l'anglais

en: Enter the URL of a 16x16px icon you want to use for this service.
fr: Entrez l'URL de l'icône de 16x16px choisie pour ce service.

en: Error
fr: Erreur

en: Error: Please make sure the Twitter account is <a href="%s">public</a>.
fr: Erreur: Assurez vous que le compte Twitter est<a href="%s">public</a>.

en: Expires:
fr: Expirera dans&nbsp;:

en: Explain...
fr: Expliquer...

en: Export
fr: Exporter

en: F jS, Y
fr: j F Y

en: F_Friday_initial
fr: V

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Feb_February_abbreviation
fr: fév

en: February
fr: février

en: Feed for all posts filed under %s
fr: Flux pour tous les articles classés dans %s

en: Feed(s) to Display:
fr: Flux à afficher :

en: Fiji
fr: Fidji

en: Filter
fr: Filtrer

en: First Name
fr: Prénom

en: Fixed
fr: Fixe

en: Font Size
fr: Taille de caractère

en: Forgot your password?
fr: Mot de passe oublié?

en: Format:
fr: Format :

en: Fri
fr: ven

en: Friday
fr: Vendredi

en: General
fr: Général

en: Gravatar Hovercards
fr: Cartes flottantes Gravatar

en: Green
fr: Vert

en: Grenada
fr: Grenade

en: Grey
fr: Gris

en: Guyana
fr: Guyane

en: Hand
fr: Main

en: Height
fr: Hauteur

en: Height:
fr: Hauteur:

en: Help
fr: Aide

en: Hide all results
fr: Cacher tous les résultats

en: Hide replies
fr: Cacher les réponses

en: Icon
fr: Icône

en: Icon URL
fr: URL de l'Icône

en: Identify words and phrases to ignore while proofreading your posts and pages:
fr: Précisez les mots, phrases, ou expressions personnelles à ignorer par le correcteur:

en: Ignore all
fr: Ignorer tout

en: Ignore always
fr: Toujours ignorer

en: Ignore suggestion
fr: Ignorer la suggestion

en: Ignored Phrases
fr: Phrases ignorées

en: Image Alignment:
fr: Alignement Image:

en: Image Link
fr: Lien Image

en: Image Size
fr: Taille Image

en: Image Size:
fr: Taille de l'image :

en: Image URL
fr: Adresse web de l&rsquo;image

en: Image URL:
fr: URL de l'image:

en: Insert
fr: Insérer

en: Invalid file type
fr: Type du fichier non valide

en: Italic
fr: Italique

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Jan_January_abbreviation
fr: jan

en: January
fr: janvier

en: Jul_July_abbreviation
fr: juil

en: July
fr: juillet

en: Jun_June_abbreviation
fr: juin

en: June
fr: juin

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Label
fr: Appellation

en: Language
fr: Langue

en: Language:
fr: Langue:

en: Last 24 hours
fr: Dernières 24 heures

en: Last Name
fr: Nom

en: Learn More
fr: En savoir plus

en: Leave a Comment
fr: Laisser un commentaire

en: Left
fr: Gauche

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Line Height
fr: hauteur de ligne

en: Links
fr: Liens

en: Links to your blog's RSS feeds
fr: Liens vers les flux RSS de votre blog

en: Location
fr: Ville

en: Logout
fr: Déconnexion

en: M_Monday_initial
fr: L

en: Macau
fr: Macao

en: Malformed URL: %s
fr: Adresse web malformée&nbsp;: %s

en: Malta
fr: Malte

en: Mar_March_abbreviation
fr: mar

en: March
fr: mars

en: Margin
fr: Marge

en: Mauritius
fr: Île Maurice

en: May
fr: mai

en: May_May_abbreviation
fr: mai

en: Media
fr: Médias

en: Medium
fr: Moyenne

en: Mon
fr: lun

en: Monday
fr: Lundi

en: Month
fr: Mois

en: Monthly
fr: Mensuellement

en: Move to
fr: Déplacer vers

en: Multiple Choice
fr: Choix multiples

en: Music
fr: Musique

en: My Account
fr: Mon compte

en: Name
fr: Nom

en: Never
fr: Jamais

en: New Password
fr: Nouveau mot de passe

en: Next
fr: Suivant

en: Next Image
fr: Image Suivante

en: Niue
fr: Niué

en: No comments
fr: Aucun commentaire

en: No matches.
fr: Aucun résultat.

en: No stats are available for this time period.
fr: Aucune statistique pour la période demandée.

en: No suggestions
fr: Aucune suggestion

en: No writing errors were found.
fr: Aucune erreur d'écriture n'a été trouvée.

en: None
fr: Aucun

en: Not supported in Internet Explorer.
fr: Ne fonctionne pas sous Internet Explorer.

en: Nov_November_abbreviation
fr: nov

en: November
fr: novembre

en: Number
fr: Nombre

en: Oct_October_abbreviation
fr: oct

en: October
fr: octobre

en: Open
fr: Ouvert

en: Open links in
fr: Ouvrir les liens dans

en: Optional
fr: Facultatif

en: Other
fr: Autres

en: Other Input
fr: Autre

en: Overall
fr: Global

en: PM
fr:  &nbsp;

en: Palau
fr: Palaos

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password Protected
fr: Protégé par mot de passe

en: Password Reset
fr: Renouvellement du mot de passe

en: Permalink
fr: Permalien

en: Pink
fr: Rose

en: Plastic Grey
fr: Gris plastique

en: Please enter a valid URL.
fr: Veuillez entrer une URL valide.

en: Please enter a valid email address.
fr: Entrez une adresse email valide.

en: Poll
fr: Sondage

en: Polls
fr: Sondages

en: Post was not sent - check your email addresses!
fr: L'article n'a pas été envoyé - Vérifiez vos adresses email !

en: Posts
fr: Articles

en: Posts & Comments
fr: Articles & Commentaires

en: Press This
fr: Press Express

en: Preview
fr: Aperçu

en: Previous Image
fr: Image Précédente

en: Print
fr: Imprimer

en: Privacy
fr: Vie privée

en: Privacy Policy
fr: Vie Privée

en: Proofread Writing
fr: Ecriture corrigée

en: Proofreading
fr: Autocorrection

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Purple
fr: Violet

en: Put your mouse over your Gravatar to check out your profile.
fr: Placer la souris sur l'image Gravatar pour consulter le profil.

en: RSS Links
fr: Liens RSS

en: Random
fr: Au hasard

en: Randomize answer order
fr: Ordre des réponses au hasard

en: Rate Down
fr: Je n'aime pas

en: Rate This
fr: Évaluez ceci

en: Rate Up
fr: J'aime

en: Rating
fr: Cote

en: Ratings
fr: Cotes d'évaluation

en: Red
fr: Rouge

en: Register
fr: Inscription

en: Remember me
fr: Se souvenir de moi

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove Service
fr: Supprimer le Service

en: Rename
fr: Renommer

en: Repeated Word
fr: Répétition de mot

en: Replace selection with:
fr: Remplacer la selection avec :

en: Reports
fr: Rapports

en: Response
fr: Réponse

en: Responses
fr: Réponses

en: Results
fr: Résultats

en: Return To Poll
fr: Retournez au Sondage

en: Reunion
fr: Île de la Réunion

en: Right
fr: Droite

en: Role
fr: Rôle

en: Rounded Corners
fr: Coins arrondis

en: S_Saturday_initial
fr: S

en: S_Sunday_initial
fr: D

en: Same window
fr: Même fenêtre

en: San Marino
fr: Saint-Marin

en: Sat
fr: sam

en: Saturday
fr: Samedi

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save Changes
fr: Enregistrer les Modifications

en: Save Settings
fr: Sauvegarder les paramètres

en: Search
fr: Recherche

en: Search Results for %s
fr: Résultat de Recherche pour %s

en: Search Results for '%s'
fr: Résultat de Recherche pour '%s'

en: Send Email
fr: Envoyer un email

en: Sep_September_abbreviation
fr: sept

en: September
fr: septembre

en: Service name
fr: Nom du Service

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
fr: Les services déposés ici seront rassemblés sous le bouton Plus.

en: Settings
fr: Réglages

en: Settings have been saved
fr: Paramètres enregistrés

en: Settings saved
fr: Réglages sauvegardés

en: Share on Facebook
fr: Partager sur Facebook

en: Share this:
fr: Partager:

en: Shares
fr: Partages

en: Sharing
fr: Partager

en: Sharing Settings
fr: Paramètres de Partage

en: Sharing URL
fr: URL de Partage

en: Show top posts over
fr: Afficher les messages les plus populaires en priorité

en: Show top search terms over
fr: Afficher les termes de recherche principaux sur

en: Show:
fr: Afficher&nbsp;:

en: Sign Out
fr: Déconnexion

en: Sign Up
fr: S'enregistrer

en: Sign me up!
fr: Je m'inscris!

en: Silver
fr: Argent

en: Singapore
fr: Singapour

en: Site Stats
fr: Statistiques du Site

en: Size
fr: Taille

en: Small
fr: Petit

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
fr: Impossible de partager les articles de votre blog par email.

en: Sort by:
fr: Trier par&nbsp;:

en: Spain
fr: Espagne

en: Spelling
fr: Orthographe

en: Start Date
fr: Date de début

en: State
fr: État

en: Status
fr: Humeur du moment

en: Step 1
fr: Étape 1

en: Step 2
fr: Étape 2

en: Step 3
fr: Étape 3

en: Style Name
fr: Nom du style

en: Submit Comment
fr: Laisser un Commentaire

en: Subscribe
fr: Souscrire

en: Subscriptions
fr: Abonnements

en: Sun
fr: dim

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Sunset
fr: Coucher du soleil

en: Survey
fr: Sondage

en: T_Thursday_initial
fr: J

en: T_Tuesday_initial
fr: Ma

en: Terms of Service
fr: Conditions d'utilisation

en: Text
fr: Texte

en: Text & Image Links
fr: Liens Texte et Image

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Text Link
fr: Lien Texte

en: Thank You
fr: Merci

en: Thank you for voting!
fr: Merci d'avoir participé!

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
fr: L&rsquo;adresse de site que vous avez saisie ne semble pas être valide. Veuillez entrer une adresse valide.

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
fr: L&rsquo;adresse de WordPress que vous avez saisie ne semble pas être valide. Veuillez entrer une adresse valide.

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
fr: Adresse email incorrecte. Veuillez entrer une adresse email valide.

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to publish it?
    
    Press OK to publish your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
fr: Le correcteur a des suggestions pour cet article. Etes-vous sûr de vouloir le publier ?
    
    Appuyez sur OK pour publier l'article, ou sur Annuler pour voir les suggestions et modifier votre article.

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to update it?
    
    Press OK to update your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
fr: Le correcteur a des suggestions pour cet article. Etes-vous sûr de vouloir le mettre à jour ?
    
    Appuyez sur OK pour mettre à jour l'article, ou sur Annuler pour voir les suggestions et modifier votre article.

en: There was a problem communicating with the After the Deadline service. Try again in one minute.
fr: Il y a eu un problème de communication avec le service After the Deadline. Merci de réessayer dans une minute.

en: There was an error communicating with the proofreading service.
fr: Il y a eu une erreur de communication avec le service de correction.

en: This Month
fr: Ce Mois-ci

en: This Week
fr: Cette Semaine

en: This email address is already registered.
fr: Cette adresse email est déjà enregistrée.

en: This movie requires <a rel="nofollow" href="%s">Adobe Flash</a> for playback.
fr: La lecture de cette vidéo nécessite <a rel="nofollow" href="%s">Adobe Flash</a>.

en: This post has been shared!
fr: Cet article a été partagé !

en: Thu
fr: jeu

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Time Zone
fr: Fuseau horaire

en: Title
fr: Titre

en: Title:
fr: Titre:

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Too many redirects.
fr: Trop de redirections.

en: Top
fr: Haut

en: Top Posts
fr: Articles les plus consultés

en: Top Searches
fr: Les plus recherchés

en: Total Votes
fr: Total des votes

en: Trash
fr: Mettre à la Corbeille

en: Tue
fr: mar

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Twitter Updates
fr: Mises à jour de Twitter

en: Twitter username:
fr: Nom d'utilisateur Twitter :

en: Underline
fr: Souligner

en: Unsubscribe
fr: Résilier la souscription

en: Upgrade To Pro
fr: Forfait Pro

en: Upload
fr: Envoyer

en: Upload Image
fr: Envoyer une image

en: Use automatically detected language to proofread posts and pages
fr: Utiliser la détection automatique de la langue pour corriger le contenu.

en: User has blocked requests through HTTP.
fr: L&rsquo;utilisateur a bloqué les requêtes HTTP.

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Valid
fr: Valide

en: Value
fr: Valeur

en: Video
fr: Vidéo

en: View
fr: Afficher

en: View All
fr: Afficher tout

en: View Results
fr: Voir les résultats

en: View all posts filed under %s
fr: Voir tous les articles classés dans %s

en: View people's profiles when you mouse over their Gravatars
fr: Voir le profil de l'utilisateur en passant la souris sur son Gravatar

en: Vote Button
fr: Bouton de Vote

en: W_Wednesday_initial
fr: Me

en: Warning:
fr: Attention&nbsp;:

en: Wed
fr: mer

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Wide
fr: Large

en: Widget title:
fr: Titre du Widget:

en: Width
fr: Largeur

en: Width:
fr: Largeur :

en: Yellow
fr: Jaune

en: Yesterday
fr: Hier

en: You have shared this post with %s
fr: Vous avez partagé cet article avec %s

en: Your Comment
fr: Votre commentaire

en: Your Dashboard
fr: Votre tableau de bord

en: Your Email Address
fr: Votre Adresse Email

en: Your Name
fr: Votre nom

en: a post or page is first published
fr: à chaque nouvelle publication

en: a post or page is updated
fr: à chaque nouvelle mise à jour

en: and
fr: et

en: day
fr: jour

en: edit text
fr: modifier le texte

en: from
fr: de la part de

en: month
fr: mois

en: number_format_decimal_point
fr: ,

en: proofread
fr: correction

en: the past day
fr: le jour d'avant

en: the past month
fr: Le mois passé

en: the past quarter
fr: le trimestre dernier

en: the past week
fr: la semaine précédente

en: the past year
fr: l'année passé

en: week
fr: semaine
