WP e-Commerce - en to it translation catalogue (1257 entries)

en: <hr>Total Shipping: %s
it: <hr>Spedizione Totale: %s

en: Sorry something has gone wrong with your download!
it: Ci spiace, qualcosa è andato storto con il tuo download!

en: Lots of things have changed in this version. Before updating please backup your database and files in case anything goes wrong.
it: Ci sono stati molti cambiamenti per questa versione. Prima di aggiornare fai il backup del tuo database e dei file nel caso qualcosa vada storto.

en: Please backup your website before updating!
it: Prego fare il backup del vostro sito prima di aggiornare!

en: Note: It looks like you have custom permalinks, you will need to refresh your permalinks <a href="%s">here</a>
it: Nota: se usi i permalink personalizzati, sarà necessario aggiornarli <a href="%s">qui</a>

en: Sorry your transaction was not accepted.<br /><a href="%1$s">Click here to go back to checkout page</a>.
it: Ci dispiace, la tua transazione non è stata accettata. <br /><a href="%1$s">Clicca qui per tornare alla Cassa</a>.

en: Visit Shop
it: Visita il Negozio

en: Due to a problem in WordPress Permalinks and Custom Post Types, WP e-Commerce encourages you to refresh your permalinks a second time. (for a more geeky explanation visit <a href="%s">trac</a>)
it: A causa di un problema nei Permalink e nei Post Personalizzati, WP e-Commerce ti suggerisce di aggiornare il permalink una seconda volta. (Per una visita spiegazione più geek  visita <a href="%s">trac</a>)

en: Select the markets you are selling products to.
it: Scegli i mercati cui è indirizzata la vendita

en: Misc Checkout Options
it: Varie Opzioni Cassa

en: Select: <a href="%1$s"  class="wpsc_select_all" title="All">All</a> <a href="%1$s" class="wpsc_select_none" title="None">None</a>
it: Seleziona: <a href="%1$s"  class="wpsc_select_all" title="All">Tutto</a> <a href="%1$s" class="wpsc_select_none" title="None">Nessuno</a>

en: Please enter a valid <span class="wpsc_error_msg_field_name">%s</span>.
it: Si prega di inserire un <span class="wpsc_error_msg_field_name">%s</span> valido.

[ctx: dashboard widget]
en: Product | Products
it[0]: Prodotto
it[1]: Prodotti

en: Variation set
it: Set Varianti

[ctx: slug, part of url]
en: tagged
it: taggato

en: Add New Variation/Set
it: Aggiungi Nuova Variante/Set

[ctx: dashboard widget]
en: Category | Categories
it[0]: Categoria
it[1]: Categorie

[ctx: dashboard widget]
en: Sale | Sales
it[0]: Vendita
it[1]: Vendite

[ctx: dashboard widget]
en: Variation | Variations
it[0]: Variante
it[1]: Varianti

en: Status: All
it: Stato: Tutto

en: Three Months
it: Tre mesi

[ctx: all sales]
en: All
it: Tutti

en: %s Item | %s Items
it[0]: %s Articolo
it[1]: %s Articoli

en: Amount
it: Importo

en: Date / Time
it: Data / Ora

en: Order ID
it: ID Ordine

[ctx: the total value of sales in dashboard widget]
en: Sales
it: Vendite

en: Avg Order
it: Media Ordine

en: Property
it: Proprietà

en: Type
it: Tipo

en: Unique Names
it: Nome Univoco

en: Read the rest of this entry &raquo;
it: Leggi Tutto &raquo;

en: Billing Address
it: Indirizzo Fatturazione

en: Advanced Rates:
it: Prezzi Avanzati:

en: Manual Payment
it: Pagamento Manuale

en: Billing First Name
it: Nome Fatturazione

en: Insure shipment against cart total
it: Assicurazione per il totale spesa

en: Select a Unique Name
it: Selezionare un Nome Univoco

en: Sales Upgrade Fix
it: Ripara Aggiornamento Vendite

en: Click and Drag to Order Checkout Fields
it: Clicca e Trascina per Ordinare i Campi della Cassa

en: Preview:
it: Anteprima:

en: Sales over or equal to: %1$s<input type="text" size="6" name="wpsc_options[shipping_discount_value]" value="%2$s" id="shipping_discount_value" /> will receive free shipping.
it: Per vendite superiori o pari a: %1$s<input type="text" size="6" name="wpsc_options[shipping_discount_value]" value="%2$s" id="shipping_discount_value" /> la spedizione è gratuita.

en: Free Shipping
it: Spedizione Gratuita

en: %s Setting options updated. |  %s Settings options updated.
it[0]: %s Opzioni impostazione aggiornate.
it[1]: %s Opzioni impostazioni aggiornate.

en: %s Shipping option updated. | %s Shipping option updated.
it[0]: %s Opzione spedizione aggiornata.
it[1]: %s Opzione spedizioni aggiornate.

en: Conditions
it: Condizioni

en: %s of them is reserved for pending or recently completed orders. | %s of them are reserved for pending or recently completed orders.
it[0]: %s di questi è riservato per gli ordini in corso o appena completati.
it[1]: %s di questi sono riservati per gli ordini in corso o appena completati.

en: Use as featured image
it: Usa come Immagine in evidenza

en: Merchant Notes:
it: Note del commerciante:

en: Add Conditions
it: Aggiungi Condizioni

en: Billing City
it: Città Fatturazione

en: This setting will provide rates based on the dimensions from eacy item in your cart
it: Questa impostazione fornirà i tassi in base alle dimensioni di ciascun'articolo presente nel carrello.

en: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/sales/'>About the Sales Page</a>
it: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/sales/'>Sulla Pagina delle Vendite</a>

en: Select Services
it: Seleziona Servizi

en: Singular Shipping
it: Spedizione unica

en: All Products
it: Tutti i Prodotti

en: Billing Last Name
it: Cognome Fatturazione

en: Name:
it: Nome:

en: Send Custom Message
it: Invia messaggio personalizzato

en: API Key:
it: Chiave API:

en: Drag
it: Trascina

en: Don't have a USPS API account ?
it: Non hai un account API USPS?

en: Prohibited <a href="http://checkout.google.com/support/sell/bin/answer.py?answer=75724">by Google?</a>
it: Vietato <a href="http://checkout.google.com/support/sell/bin/answer.py?answer=75724">da Google?</a>

en: Your preview for this product:
it: L'anteprima per questo prodotto:

en: Update Notes
it: Note di aggiornamento

en: more options
it: più opzioni

en: Mandatory
it: Obbligatorio

en: Custom thumbnail size for this image on the main Product Page
it: Personalizza dimensione miniature per questa immagine sulla Pagina principale del Prodotto

en: Per Product
it: Per prodotto

en: Use as Product Thumbnail
it: Usa come miniatura del prodotto

en: Select an Option
it: Selezionare un'opzione

en: Billing Country
it: Paese Fatturazione

en: Billing Email
it: Email Fatturazione

en: Billing Phone
it: N. Telefono Fatturazione

en: Billing Post Code
it: Codice Postale Fatturazione

en: Shipping First Name
it: Nome per la spedizione

en: Shipping Last Name
it: Cognome per la spedizione

en: Shipping City
it: Città per la spedizione

en: Shipping State
it: Stato per la spedizione

en: Shipping Country
it: Paese per la spedizione

en: Shipping Post Code
it: Codice postale per la spedizione

en: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/products'>About the Products Page</a>
it: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/products'>Sui Prodotti</a>

en: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/categories/'>About the Categories Page</a>
it: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/categories/'>Sulle Categorie</a>

en: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/variations/'>About the Variations Page</a>
it: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/variations/'>Sulle Variazioni</a>

en: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/store-settings/general/'>General Settings</a><br /> <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/store-settings/checkout/'>Checkout Options</a> <br />
it: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/store-settings/general/'>Impostazioni Generali</a><br /> <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/store-settings/checkout/'>Opzioni Cassa</a> <br />

en: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/marketing'>Marketing Options</a><br />
it: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/marketing'>Opzioni Marketing</a><br />

en: International Package Type
it: Imballaggio Tipo Internazionale

en: First Class Mail Type
it: Tipo Mail Prima Classe

en: Only used for First Class service rates if selected
it: Utilizzato solo per la tariffa Sercizio First Class se selezionato

en: Add Layer
it: Aggiungi Layer

en: Country:
it: Paese:

en: API Username
it: Nome utente API

en: Server Type
it: Tipo Server

en: Error Number:
it: Errore Numero:

en: Convert to
it: Converti in

en: API Password
it: Password API

en: Credit Card Expiry *
it: Scadenza della carta di credito *

en: Long Message:
it: Messaggio Lungo:

en: [preview] Preview In Here [/preview]
it: [preview] Anteprima [/preview]

en: Credit Card Number *
it: Numero carta di credito *

en: Empty Your Cart
it: Svuota il carrello

en: Production
it: Produzione

en: API Signature
it: Firma API

en: City:
it: Città:

en: State:
it: Stato:

en: Postal code:
it: CAP:

en: Card Type *
it: Tipo Carta *

en: Sandbox (For testing)
it: Sandbox (per test)

en: The PayPal API has returned an error!
it: L'API di PayPal ha rilevato un errore!

en: Street 2:
it: Indirizzo 2:

en: Street 1:
it: Indirizzo 1:

en: Shipping Address:
it: Indirizzo di Spedizione:

en: Short Message:
it: Messaggio Breve:

en: Stock Quantity Limit
it: Limite quantità in magazzino

en: Success, your <a href='%s'>products</a> have been upload.
it: I <a href='%s'>prodotti</a> sono stati caricati.

en: Weight Unit
it: Unità Peso

en: Column (%s)
it: Colonna (%s)

en: Stock Quantity
it: Quantità in magazzino

en: There was an error while uploading your csv file.
it: Si è verificato un errore durante il caricamento del file CSV.

en: Sorry, but there is only %s of this item in stock. | Sorry, but there are only %s of this item in stock.
it[0]: Ci dispiace, ma c'è solo %s di questo articolo in magazzino.
it[1]: Ci dispiace, ma ci sono solo %s di questo articolo in magazzino.

en: Pending sale | Pending sales
it[0]: Vendita in attesa
it[1]: Vendite in attesa

en: Closed sale | Closed sales
it[0]: Vendita chiusa
it[1]: Vendite chiuse

[ctx: Taxes settings tab in Settings->Store page]
en: Taxes
it: Tasse

[ctx: Presentation settings tab in Settings->Store page]
en: Presentation
it: Presentazione

[ctx: Import settings tab in Settings->Store page]
en: Import
it: Importa

[ctx: Payments settings tab in Settings->Store page]
en: Payments
it: Pagamenti

[ctx: Shipping settings tab in Settings->Store page]
en: Shipping
it: Spedizione

[ctx: Checkout settings tab in Settings->Store page]
en: Checkout
it: Cassa

[ctx: General settings tab in Settings->Store page]
en: General
it: Generale

[ctx: Admin settings tab in Settings->Store page]
en: Admin
it: Amministrazione

en: Updating Product Files...
it: Aggiornamento File Prodotti...

en: This Product has variations, to edit the price please use the <a href="#variation_control">Variation Controls</a> below.
it: Questo Prodotto ha delle varianti, per modificare il prezzo usa il <a href="#variation_control">Controllo Variazioni</a> sottostante.

en: Pounds
it: Sterline

en: All Markets
it: Tutti i Mercati

en: I agree to The <a class='thickbox' target='_blank' href='%s' class='termsandconds'>Terms and Conditions</a>
it: Accetto <a class='thickbox' target='_blank' href='%s' class='termsandconds'>Termini e Condizioni</a>

en: Updating Categories...
it: Aggiornamento Categorie...

en: Ounces
it: Once

en: WP e-Commerce updated successfully!
it: WP e-Commerce aggiornato con successo!

en:  lbs.
it: lbs

en: Updating Variations...
it: Aggiornamento Varianti...

[ctx: External product link target]
en: Default (set by theme)
it: Predefinito (impostato dal tema)

en: Use Default
it: Usa Predefinito

en:  kgs.
it: kg

en: Updating Child Products...
it: Aggiornamento Prodotti Affini

[ctx: Show all [category name]]
en: Show All %s
it: Mostra tutti i %s

en: Updating Products...
it: Aggiornamento Prodotti...

en: Updating Database...
it: Aggiornamento Database...

en: Off Site Product link
it: Prodotto esterno al sito

en: + New Currency
it: + Nuova Valuta

en: + Add level
it: + Aggiungi livello

en: Grams
it: grammi

en: Kilograms
it: Kilogrammi

en: inches
it: pollici

en: meter
it: metro

en: Open link in the same window
it: Apri nella stessa finestra

en: Open link in a new window
it: Apri in una nuova finestra

en: Show Product Count per Product Category
it: Mostra la somma dei Prodotti per Categoria

[ctx: admin menu: add new product]
en: Add New
it: Aggiungi Nuovo

en: Remaining stock of %s is 0. Product was unpublished.
it: La scorta rimanente di %s è finita. Il Prodotto non è più pubblicato.

en: Select if you would like to import your products in as Drafts or Publish them right away.
it: Scegli se preferisci importare i Prodotti come bozze o se pubblicarli direttamente.

en: Sorry, but the item "%s" is out of stock.
it: Spiacenti, ma il prodotto "%s" è esaurito.

en: For each column, select the field it corresponds to in 'Belongs to'. You can upload as many products as you like.
it: Per ogni colonna, seleziona il campo al quale corrisponde tra le 'Appartenenze'. Può essere caricato un numero di prodotti a piacere.

en: Show Product Category Description
it: Mostra la Descrizione della Categoria Prodotto

en: Product Category Settings
it: Impostazioni della Categoria Prodotto

en: %s is out of stock
it: %s è esaurito

en: This is the Thumbnail size that will be displayed on the Single Product page. You can change the default sizes under your store settings
it: Queste sono le dimensioni dell'Anteprima che verrà mostrata nella pagina del singolo Prodotto. I valori predefiniti possono essere cambiati nelle impostazioni del negozio.

en: Single Product Page Thumbnail:
it: Anteprima nella pagina singolo Prodotto:

en: Products Page Thumbnail Size:
it: Dimensioni dell'Anteprima nella pagina Prodotti

[ctx: post type singular name]
en: Product
it: Prodotto

[ctx: post type name]
en: Products
it: Prodotti

en: Product Status
it: Stato del Prodotto

en: Please select a category you would like to place all products from this CSV into
it: Seleziona una categoria dove mettere tutti i prodotti da questo CSV:

en: Show Product Category Thumbnails
it: Mostra Anteprima Categoria Prodotto

en: and above
it: ed oltre

en:  &nbsp; Shipping: %s
it:  &nbsp; Spedizione: %s

en:  - Shipping: %s
it:  - Spedizione: %s

en: Purchase # %s
it: Acquista # %s

en: Total Shipping: %s
it: Totale Spedizione: %s

en: Total: %s
it: Totale: %s

en: 5. If no product dimensions are defined, then default package dimensions of 100mm x 100mm x 100mm will be used.
it: 5. Se le dimensioni del prodotto non sono specificate, verranno usate confezioni da 100x100x100mm.

en: Your order will be shipped to the billing address
it: L'ordine sarà spedito all'indirizzo di fatturazione

en: Old Price
it: Vecchio Prezzo

en: Total weight <br />(<abbr alt="You must enter the weight here in pounds, regardless of what you used on your products" title="You must enter the weight here in pounds, regardless of what you used on your products">in pounds</abbr>)
it: Peso totale <br />(<abbr alt="You must enter the weight here in pounds, regardless of what you used on your products" title="You must enter the weight here in pounds, regardless of what you used on your products">in libbre</abbr>)

en: Same as billing address:
it: Come l'indirizzo di fatturazione:

en: Error: some files could not be copied. Please make sure that theme folder is writable.
it: Errore: alcuni file non possono essere copiati. Assicurati che la cartella del tema sia scrivibile.

en: Additional Checkout Fields
it: Campi aggiuntivi Riepilogo Cassa

en: Order Notes
it: Note all'Ordine

en: Cart Items with Custom Messages
it: Oggetti nel Carrello con Messaggi personalizzati

en: Cart Items with Custom Files
it: Oggetti nel Carrello con File personalizzati

en: Users Custom Fields
it: Campi Utente personalizzati

en: Shipping Address
it: Indirizzo di Spedizione

en: Select all downloadable files for %s
it: Seleziona tutti i file scaricabili per %s

en: Please enter a valid card number.
it: Inserire un numero di carta valido.

en: Stock:
it: Magazzino:

en: Price:
it: Prezzo:

en: Sale Price:
it: Prezzo in saldo:

en: Error: you don't have required permissions to edit this product
it: Errore: non hai i permessi richiesti per modificare questo prodotto

en: Unsaved changes have been detected. Click OK to lose these changes and continue.
it: Sono state rilevate delle Modifiche non salvate. Cliccare OK per scartarle e continuare.

en: Weight:
it: Peso:

en: Please enter a valid expiry date.
it: Inserire una data di scadenza valida.

en: Please enter a valid CVV.
it: Inserire un CVV valido.

en: Thank you for purchasing with %shop_name%, any items to be shipped will be processed as soon as possible, any items that can be downloaded can be downloaded using the links on this page.All prices include tax and postage and packaging where applicable.
    	You ordered these items: 
    	%product_list%%total_shipping%%total_price%
it: Grazie per aver fatto acquisti con %shop_name%. Ogni articolo verrà spedito al più presto. I download puoi scaricarli usando i link in questa pagina. Il prezzo include tasse, spese di spedizione e imballaggio dove applicabile. 
    Hai richiesto questi articoli:
    %product_list%%total_shipping%%total_price%

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
it: Categorie

en: First Page
it: Prima Pagina

en: &lt; Previous
it: &lt; Precedente

en: Next Page
it: Pagina successiva

en: Last Page
it: Ultima pagina

en: Last &raquo;
it: Ultimo &raquo;

en: Next &gt;
it: Successivo &gt;

en: Page %s
it: Pagina %s

en: &laquo; First
it: &laquo; Primo

en: Previous Page
it: Pagina Precedente

en: Error updating product
it: Errore nell'aggiornamento del prodotto

en: Taxable Amount
it: Importo soggetto a tassazione

en: This product is not taxable.
it: Questo prodotto non è soggetto a tassazione

en: Note: The Tracking Subject, is the subject for The Tracking Message email. The Tracking Message is the message e-mailed to users when you click 'Email buyer' on the sales log. This option is only available for purchases with the status of 'Job Dispatched'. Tags you can use in the email message section are %trackid% and %shop_name%
it: Nota: l'oggetto del Tracking è il titolo del messaggio inviato tramite email per seguire la spedizione. Il messaggio viene inviato agli utenti quando si clicca 'Email acquirente' nel registro delle vendite. Questa opzione è disponibile soltanto per le vendite con stato 'Ordine Evaso'. Nel corpo del messaggio possono essere usati come tag: %trackid% e %shop_name%

en: Note: The Admin Report is the email sent to the e-mail address set above as soon as someone successfully buys a product.
it: Nota: il Rapporto Amministrativo è il messaggio inviato all'indirizzo email sopra specificato non appena qualcuno acquista un prodotto

en: Note: The purchase receipt is the message e-mailed to users after purchasing products from your shop.
it: Nota: la ricevuta d'acquisto è il messaggio inviato tramite email agli utenti dopo aver acquistato prodotti dal negozio

en: Template tags are used to display a particular category or group within your theme / template.
it: Template tags vengono utilizzati per visualizzare una determinata categoria o un gruppo all'interno del vostro tema / template.

en: Select
it: Seleziona

en: Category requires additional checkout form fields
it: La Categoria richiede campi aggiuntivi per il Riepilogo Cassa

en: Category Image
it: Immagine Categoria

en: You can set an image for the category here.  If one exists, check the box to delete.
it: È possibile impostare un'immagine per la categoria qui. Se ne esiste una, selezionare la casella per eliminare.

en: Thumbnail Size
it: Dimensione Anteprima

en: Display Category Shortcode
it: Visualizza le Scorciatoie Categoria

en: Shortcodes are used to display a particular category or group within any WordPress page or post.
it: Le Scorciatoie vengono utilizzate per visualizzare una determinata categoria o un gruppo all'interno di qualsiasi pagina o articolo di WordPress.

en: Display Category Template Tag
it: Visualizza Template Tag Categoria

en: New Product Category Name
it: Nuovo Nome Categoria Prodotto

en: All Product Categories
it: Tutte le Categorie di Prodotti

en: Parent Product Category:
it: Categoria di Prodotto superiore

en: Edit Product Category
it: Modifica categoria Prodotto

[ctx: taxonomy singular name]
en: Product Category
it: Categoria Prodotto

en: Parent Product Category
it: Categoria Prodotto superiore

en: Update Product Category
it: Aggiorna Categoria Prodotto

en: Add New Product Category
it: Aggiungi Nuova Categoria Prodotto

en: Search Product Categories
it: Cerca Categoria Prodotto

en: Drag to a new position
it: Trascinare in una nuova posizione

en: If this product is for sale on another website enter the link here. For instance if your product is an MP3 file for sale on iTunes you could put the link here. This option overrides the buy now and add to cart links and takes you to the site linked here. You can also customise the Buy Now text and choose to open the link in a new window.
it: Se questo prodotto è in vendita in un altro sito web, inserisci qui il collegamento. Ad esempio, se il prodotto è un file MP3 venduto su iTunes, si può inserire il link alla pagina. Questa opzione sovrascrive i collegamenti di 'Compra Ora' e 'Aggiungi al Carrello' con il sito qui specificato. Il testo 'Compra Ora' può essere personalizzato e si può aprire il link in una nuova finestra.

en: You have no Variations added.
it: Non hai nessuna Variante

en: Note: Tax Bands are special tax rules you can create and apply on a per-product basis. <br /> Please visit the product page to apply your Tax Band.
it: Nota: la Fascia di Tasse sono regole speciali che si possono creare ed applicare a seconda del prodotto.<br />Visitare la pagina del Prodotto per applicare una Fascia di Tasse.

en: Length
it: Lunghezza

en: New Product
it: Nuovo Prodotto

en: Total Tax
it: Tasse Totali

en: Signing up is free and easy! please fill out your details your registration will happen automatically as you checkout. Don't forget to use your details to login with next time!
it: L'iscrizione è facile e gratuita! Per favore, inserisci i tuoi dettagli e sarai automaticamente registrato durante il Pagamento alla Cassa. Non dimenticare di usare questo accesso per entrare nel sito una prossima volta!

en: Advanced Theme Settings
it: Impostazioni Avanzate del tema

en: Show list of categories
it: Visualizza l'elenco delle categorie

en: Note: Anytime you update any of the thumbnail settings, WPeC will automatically resize all of your thumbnails for you.  Depending on how many images you have, this could take awhile.
it: Nota: ogni volta che viene aggiornata una qualsiasi impostazione delle Anteprime, WPeC ridimensionerà automaticamente tutte le anteprime. A seconda di quante immagini sono presenti, il processo potrebbe richiedere del tempo.

en: No products found
it: Nessun prodotto trovato

en: Display Featured Product above Product Pages
it: Mostra il Prodotto in Evidenza sopra le pagine Prodotto

en: WP e-Commerce provides you the ability to move your theme files to a safe place for theming control.
    					
    If you want to change the look of your site, select the files you want to edit from the list and click the move button. This will copy the template files to your active WordPress theme.
it: WP e-Commerce consente di spostare i file del tema in una posizione sicura per il controllo dell'aspetto
    					
    Se vuoi cambiare lo stile del sito, seleziona dalla lista i file da modificare e clicca il pulsante 'Sposta'. I file del tema verranno copiati nella cartella del tema al momento attivo.

en:  Show N/A when No Image Available
it: Mostra N/A quando non ci sono Immagini

en: You must sign in or register with us to continue with your purchase
it: Per continuare con gli acquisti devi effettuare l'accesso o registrarti

en: Sign in
it: Entra

en: If you have bought from us before please sign in here to purchase
it: Se hai già fatto acquisti da noi accedi qui

en: Join up now
it: Iscriviti subito

en: No products found in Trash
it: Nessun prodotto nel Cestino

en: You did not specify any template files to be moved.
it: Non hai specificato alcun file del template da spostare

en: To change the look of certain aspects of your shop, you can edit the moved files that are found here:
it: Per cambiare l'aspetto di alcuni dettagli del negozio, puoi modificare i file già spostati qui:

en: You can create a copy of your WordPress Theme by clicking the backup button bellow. Once copied you can find them here:
it: Puoi creare una copia del tuo tema WordPress cliccando il pulsante 'Backup' sottostante. Una volta copiato, puoi trovarlo qui:

en: <a href="%s" class="button">Backup Your WordPress Theme</a>
it: <a href="%s" class="button">Effettua Backup del tuo Tema WordPress</a>

en: If you have moved your files in some other way i.e FTP, you may need to click the Flush Theme Cache. This will refresh the locations WordPress looks for your templates.
it: Se hai spostato i file in qualche altro modo, ad esempio con FTP, potresti dover ripulire la Cache del tema. La posizione dei file verrà così aggiornata.

en: <a href="%s" class="button">Flush Theme Cache</a>
it: <a href="%s" class="button">Pulisci Cache Tema</a>

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: Saudi Riyal
it: Riyal saudita

en: Seychelles Rupee
it: Rupia delle Seychelles

en: Singapore Dollar
it: Dollaro di Singapore

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Slovenian Tolar
it: Tallero sloveno

en: Solomon Islands
it: Isole Salomone

en: Solomon Islands Dollar
it: Dollaro delle Isole Salomone

en: Somali Shilling
it: Scellino somalo

en: South Africa
it: Sud Africa

en: South African Rand
it: Rand sudafricano

en: South Georgia & South Sandwich Islands
it: Georgia del Sud e Isole Sandwich del Sud

en: Spain
it: Spagna

en: Sri Lanka Rupee
it: Rupia dello Sri Lanka

en: Sudanese Dinar
it: Dinaro sudanese

en: Surinam Guilder
it:  Fiorino del Suriname

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
it: Isole Svalbard e Jan Mayen

en: Swaziland Lilangeni
it: Lilangeni dello Swaziland

en: Sweden
it: Svezia

en: Swedish Krona
it: Corona svedese

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Syria
it: Siria

en: Syrian Pound
it: Lira siriana

en: Taiwan Dollar
it: Dollaro di Taiwan

en: Tajikistan
it: Tagikistan

en: Tajik Ruble
it: Tagike Rublo

en: Tanzanian Shilling
it: Scellino tanzaniano

en: Thailand
it: Thailandia

en: Thai Baht
it: Baht thailandese

en: Tongan Pa&#699;anga
it: Tonga paanga

en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: Trinidad and Tobago Dollar
it: Dollaro di Trinidad e Tobago

en: Tunisian Dollar
it: Dollaro tunisino

en: Turkey
it: Turchia

en: Turkish Lira
it: Lira turca

en: Turks and Caicos Islands
it: Isole Turks e Caicos

en: U.K.
it: Regno Unito

en: Uganda Shilling
it: Scellino ugandese

en: Ukraine
it: Ucraina

en: Ukraine Hryvnia
it: Grivnia Ucraina

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: Arab Emirates Dirham
it: Dirham degli Emirati Arabi Uniti

en: Uruguayan Peso
it: Peso uruguaiano

en: USA Minor Outlying Islands
it: Stati Uniti d'America Isole Minori

en: Uzbekistan Sum
it: Sum Uzbeko

en: Vanuatu Vatu
it: Vatu di Vanuatu

en: Vatican
it: Vaticano

en: Venezuelan Bolivar
it: Bolivar venezuelano

en: Vietnamese Dong
it: Dong vietnamita

en: Virgin Islands (British)
it: Isole Vergini (Britanniche)

en: Virgin Islands (USA)
it: Isole Vergini (USA)

en: Wallis and Futuna Islands
it: Isole Wallis e Futuna

en: Western Sahara
it: Sahara occidentale

en: Yemeni Rial
it: Rial yemenita

en: Yugoslavia
it: Jugoslavia

en: Yugoslav New Dinar
it: Nuovo dinaro jugoslavo

en: Zambian Kwacha
it: Kwacha dello Zambia

en: Zimbabwe Dollar
it: Dollaro dello Zimbabwe

en: Show Categories
it: Visualizza Categorie

en: Looks like you're running an older version of WordPress, you need to be running at least WordPress 3.0 to use WP e-Commerce 3.8
it: Sembra che tu stia utilizzando una vecchia versione di WordPress. Hai bisogno di WordPress 3.X+ per poter usare WP e-Commerce 3.8

en: WP e-Commerce 3.8 not compatible
it: WP e-Commerce 3.8 non compatibile

en: 3. To ensure accurate quotes, each product must valid dimensions configured. When editing a product, use the height, width and length fields.
it: 3. Per garantire il calcolo preciso, ogni prodotto deve avere dimensioni predefinite. Durante la modifica di un prodotto utilizzare i campi di altezza, larghezza e lunghezza.

en: 4. The combined dimensions are estimated by calculating the volume of each item, and then calculating the cubed root of the overall order volume which becomes width, length and height.
it: 4. Le dimensioni combinate sono stimate calcolando il volume di ciascun oggetto e la radice cubica del volume dell'intero ordine che diventa larghezza, lunghezza e altezza.

en: (leave all unchecked if you want to display all)
it: (Lasciare tutto deselezionato se si desidera visualizzare tutto)

en: Martinique (French)
it: Martinica (Francese)

en: %1$s (estimated delivery time: %2$d business day) | %1$s (estimated delivery time: %2$d business days)
it[0]: %1$s (tempi di consegna previsti:%2$d giorno lavorativo)
it[1]: %1$s (tempi di consegna previsti:%2$d giorni lavorativi)

en: You must set your base postcode above before this shipping module will work.
it: Devi impostare qui sopra il tuo codice postale di origine affinché questo modulo per le spedizioni possa funzionare.

en: Select the Australia Post services that you want to offer during checkout:
it: Seleziona i servizi Australia Post che vuoi offrire durante il checkout:

en: Notes:
it: Note:

en: 1. The actual services quoted to the customer during checkout will depend on the destination country. Not all methods are available to all destinations.
it: 1. I servizi effettivamente proposti al cliente al momento durante il checkout dipendono dal Paese di destinazione. Non tutti i metodi sono disponibili per tutte le destinazioni.

en: Financial Year End
it: Fine Anno Finanziario

en: This shipping module only works if the base country in settings, region is set to Australia.
it: Questo modulo di spedizione funziona solo se nel paese di origine nelle impostazioni, la regione è impostata in Australia.

en: To enable shipping in WP e-Commerce you must select which shipping methods you want to enable on your site.<br /> If you want to use fixed-price shipping options like "Pickup - $0, Overnight - $10, Same day - $20, etc." you can download a WordPress plugin from plugins directory for <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/wp-e-commerce-fixed-rate-shipping/">Simple shipping</a>. It will appear in the list as "Fixed rate".
it: Per attivare la spedizione in WP e-Commerce è necessario selezionare la modalità di spedizione che desideri attivare sul tuo sito.<br /> Se si desidera utilizzare le opzioni di spedizione a prezzo fisso come "Consegna a mano - € 0, Un Giorno - € 10, Stesso giorno - € 20, ecc" è possibile scaricare dalla directory dei plugin di WordPress il plugin <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/wp-e-commerce-fixed-rate-shipping/">Simple Shipping</a>. Verrà visualizzato nella lista come "Fixed rate".

en: Sea Mail
it: Posta Marittima

en: Air Mail
it: Posta Aerea

en: 2. Each product must have a valid weight configured. When editing a product, use the weight field.).
it: 2. Ogni prodotto deve avere un peso valido configurato. Durante la modifica di un prodotto inserire un valore nel campo del peso.).

en: Mauritanian Ouguiya
it: Ouguiya della Mauritania

en: Maltese Lira
it: Lira Maltese

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: US Dollar
it: Dollaro USA

en: CFA Franc BCEAO
it: Franco CFA

en: Maldives
it: Maldive

en: Maldive Rufiyaa
it: Rufiyaa delle Maldive

en: Malaysian Ringgit
it: Ringgit della Malaysia

en: Malawi Kwacha
it: Kwacha del Malawi

en: Malagasy Franc
it: Franco malgascio

en: Macau
it: Macao

en: Macau Pataca
it: Pataca di Macao

en: Denar
it: Dinaro

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: Lithuania
it: Lituania

en: Lithuanian Litas
it: Litas lituano

en: Swiss Franc
it: Franco Svizzero

en: Libya
it: Libia

en: Libyan Dinar
it: Dinaro libico

en: Liberian Dollar
it: Dollaro liberiano

en: Lesotho
it: Lesoto

en: Lesotho Loti
it: Loti del Lesotho

en: Lebanon
it: Libano

en: Lebanese Pound
it: Lira libanese

en: Latvia
it: Lettonia

en: Latvian Lats
it: Lat lettone

en: Lao Kip
it: Kip Laotiano

en: Kyrgyzstan
it: Kirghizistan

en: Kuwaiti Dinar
it: Dinaro kuwaitiano

en: Korea, South
it: Corea del Sud

en: Korean Won
it: Won sudcoreano

en: Korea, North
it: Corea del Nord

en: North Korean Won
it: Won nordcoreano

en: Australian Dollar
it: Dollaro Australiano

en: Kenyan Shilling
it: Scellino keniota

en: Kazakhstan
it: Kazakistan

en: Jordan
it: Giordania

en: Jordanian Dinar
it: Dinaro giordano

en: Pound Sterling
it: Lira sterlina

en: Japan
it: Giappone

en: Japanese Yen
it: Yen Giapponese

en: Jamaican Dollar
it: Dollaro Jamaicano

en: Ivory Coast
it: Costa d'Avorio

en: Italy
it: Italia

en: Isle of Man
it: Isola di Man

en: Israel
it: Israele

en: Israeli New Shekel
it: Nuovo Shekel israeliano

en: Ireland
it: Irlanda

en: Iraqi Dinar
it: Dinar iracheno

en: Indonesian Rupiah
it: Rupia indonesiana

en: Iranian Rial
it: Rial iraniano

en: Indian Rupee
it: Rupia indiana

en: Iceland
it: Islanda

en: Iceland Krona
it: Corona Islandese

en: Hungary
it: Ungheria

en: Hungarian Forint
it: Fiorino Ungherese

en: Hong Kong Dollar
it: Dollaro Hong Kong

en: Honduran Lempira
it: Lempira delle Honduras

en: Heard Island and McDonald Islands
it: Isole Heard e McDonald

en: Haitian Gourde
it: Gourde di Haiti

en: Guyana Dollar
it: Dollaro della Guyana

en: Guinea-Bissau Peso
it: Peso della Guinea-Bissau

en: Guinea Franc
it: Franco della Guinea

en: Guatemalan Quetzal
it: Quetzal Guatemalteco

en: East Carribean Dollar
it: Dollaro dei Caraibi Orientali

en: Guadeloupe (French)
it: Guadalupa (Francese)

en: Greenland
it: Groenlandia

en: Danish Krone
it: Corona Danese

en: Greece
it: Grecia

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Gibraltar Pound
it: Sterlina di Gibilterra

en: Ghanaian Cedi
it: Cedi ghanese

en: Germany
it: Germania

en: Georgian Lari
it: Lari Georgiano

en: Gambian Dalasi
it: Dalasi del Gambia

en: CFA Franc BEAC
it: Franco CFA BEAC

en: French Southern Territories
it: Territori Francesi del Sud

en: France
it: Francia

en: Finland
it: Finlandia

en: Fiji Dollar
it: Dollaro delle Figi

en: Faroe Islands
it: Isole Faroe

en: Falkland Islands
it: Isole Falkland

en: Falkland Islands Pound
it: Sterlina delle Falkland

en: Ethiopia
it: Etiopia

en: Ethiopian Birr
it: Birr etiope

en: Estonian Kroon
it: Corona estone

en: Eritrean Nakfa
it: Nakfa di Eritrea

en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

en: El Salvador Colon
it: Colon Salvadoregno

en: Egypt
it: Egitto

en: Egyptian Pound
it: Sterlina Egiziana

en: Ecuador Sucre
it: Sucre Ecuadoriano

en: East Timor
it: Timor Est

en: Timor Escudo
it: Escudo del Timor

en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

en: Dominican Peso
it: Peso dominicano

en: East Caribbean Dollar
it: Dollaro dei Caraibi dell'Est

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Djibouti Franc
it: Franco di Gibuti

en: Denmark
it: Danimarca

en: Democratic Republic of Congo
it: Repubblica Democratica del Congo

en: Francs
it: Franchi

en: Czech Rep.
it: Rep. Ceca

en: Czech Koruna
it: Corona Ceca

en: Cyprus
it: Cipro

en: Cyprus Pound
it: Sterlina di Cipro

en: Cuban Peso
it: Peso Cubano

en: Croatia
it: Croazia

en: Croatian Kuna
it: Kuna Croata

en: Costa Rican Colon
it: Colon del Costa Rica

en: Cook Islands
it: Isole Cook

en: New Zealand Dollar
it: Dollaro Neozelandese

en: Comoros
it: Comore

en: Comoros Franc
it: Franco delle Comore

en: Colombian Peso
it: Peso Colombiano

en: Cocos (Keeling) Islands
it: Isole Coco (Keeling)

en: Christmas Island
it: Isola del Natale

en: Chile
it: Cile

en: Chilean Peso
it: Peso cileno

en: China
it: Cina

en: Yuan Renminbi
it: Renminbi Cinese

en: Chad
it: Ciad

en: Central African Republic
it: Repubblica Centrafricana

en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

en: Cayman Islands Dollar
it: Dollaro delle Isole Cayman

en: Cape Verde
it: Capo Verde

en: Cape Verde Escudo
it: Escudo del Capo Verde

en: Cameroon
it: Camerun

en: Canadian Dollar
it: Dollaro Canadese

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Kampuchean Riel
it: Riel Cambogiano

en: Burundi Franc
it: Franco del Burundi

en: Bulgarian Lev
it: Lev Bulgaro

en: Brunei Darussalam
it: Sultanato del Brunei

en: Brunei Dollar
it: Dollaro del Brunei

en: British Indian Ocean Territory
it: Territorio Britannico dell'Oceano Indiano

en: Brazil
it: Brasile

en: Brazilian Real
it: Reale Brasiliano

en: Bouvet Island
it: Isola Bouvet

en: Norwegian Krone
it: Corona Norvegese

en: Botswana Pula
it: Pula del Botswana

en: Bosnia-Herzegovina
it: Bosnia-Erzegovina

en: Bhutan Ngultrum
it: Ngultrum del Bhutan

en: Bermudian Dollar
it: Dollaro delle Bermuda

en: Belize Dollar
it: Dollaro del Belize

en: Belgium
it: Belgio

en: Belarus
it: Bielorussia

en: Belarussian Ruble
it: Rublo bielorusso

en: Barbados Dollar
it: Dollaro di Barbados

en: Bahraini Dinar
it: Dinaro del Bahrain

en: Bahamian Dollar
it: Dollaro delle Bahamas

en: Azerbaijan
it: Azerbaigian

en: Azerbaijanian Manat
it: Manat Azero

en: Aruban Guilder
it: Fiorino di Aruba

en: Armenian Dram
it: Dram Armeno

en: Argentine Peso
it: Peso Argentino

en: Antarctica
it: Antartide

en: Dollar
it: Dollaro

en: Angolan New Kwanza
it: Nuovo Kwanza Angolano

en: American Samoa
it: Samoa Americane

en: Algerian Dinar
it: Dinaro algerino

en: Albanian Lek
it: Lek Albanese

en: Afghanistan Afghani
it: Afghani afghano

en: USA
it: Stati Uniti

en: Great Britain
it: Gran Bretagna

en: Mauritius Rupee
it: Rupia di Mauritius

en: Mexico
it: Messico

en: Mexican Nuevo Peso
it: Nuevo Peso messicano

en: Moldova
it: Moldavia

en: Moldovan Leu
it: Leu moldavo

en: Mongolian Tugrik
it: Tugrik Mongolo

en: Morocco
it: Marocco

en: Moroccan Dirham
it: Dirham Marocchino

en: Mozambique
it: Mozambico

en: Mozambique Metical
it: Metical del Mozambico

en: Myanmar Kyat
it: Kyat del Myanmar

en: Namibian Dollar
it: Dollar Namibiano

en: Nepalese Rupee
it: Rupia Nepalese

en: Netherlands
it: Paesi Bassi

en: Netherlands Antilles
it: Antille Olandesi

en: Netherlands Antillean Guilder
it: Fiorino delle Antille Olandesi

en: New Caledonia (French)
it: Nuova Caledonia (Francese)

en: CFP Franc
it: Franco CFP

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: Nicaraguan Cordoba Oro
it: Cordoba Oro del Nicaragua

en: Nigerian Naira
it: Naira Nigeriano

en: Norfolk Island
it: Isole Norfolk

en: Northern Mariana Islands
it: Isole Marianne Settentrionali

en: Norway
it: Norvegia

en: Omani Rial
it: Rial dell'Oman

en: Pakistan Rupee
it: Rupia Pakistana

en: Panamanian Balboa
it: Balboa Panamense

en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

en: Papua New Guinea Kina
it: Kina della Papua Nuova Guinea

en: Paraguay Guarani
it: Guarani del Paraguay

en: Peruvian Nuevo Sol
it: Nuevo Sol Peruviano

en: Philippines
it: Filippine

en: Philippine Peso
it: Peso Filippino

en: Pitcairn Island
it: Isola Pitcairn

en: Poland
it: Polonia

en: Polish Zloty
it: Zloty Polacco

en: Polynesia (French)
it: Polinesia (Francese)

en: Portugal
it: Portogallo

en: Qatari Rial
it: Rial del Qatar

en: Reunion (French)
it: La Riunione

en: Romanian Leu
it: Leu Romeno

en: Russian Ruble
it: Rublo

en: Rwanda
it: Ruanda

en: Rwanda Franc
it: Franco del Ruanda

en: Saint Helena
it: Sant'Elena

en: St. Helena Pound
it: Sterlina di Sant'Elena

en: Saint Kitts & Nevis Anguilla
it: Saint Kitts e Nevis Anguilla

en: Saint Lucia
it: Santa Lucia

en: Saint Pierre and Miquelon
it: Saint Pierre e Miquelon

en: Saint Vincent & Grenadines
it: Saint Vincent e Grenadine

en: Samoan Tala
it: Tala Samoano

en: Italian Lira
it: Lira Italiana

en: Sao Tome and Principe
it: Sao Tome e Principe

en: Save
it: Salva

en: Premium Upgrades
it: Aggiornamenti Premium

en: Select the category you would like to display with a Shortcode.
it: Seleziona la categoria da visualizzare con una Scorciatoia

en: Width:
it: Larghezza:

en: Show Description
it: Mostra Descrizione

en: Trash
it: Cestino

en: You don't have any Upgrades yet!
it: Non hai ancora nessun Aggiornamento!

en: If this Product runs out of stock set status to Unpublished & email site owner
it: Se questo prodotto è esaurito, imposta il suo stato come Non pubblicato e infia un messaggio al proprietario del sito

en: View &#8220;%s&#8221;
it: Vedi &#8220;%s&#8221;

en:  does not support products without a weight set. Please either disable shipping for this product or give it a weight
it: I prodotti senza un peso assegnato non sono supportati. Per cortesia, disabilita la spedizione oppure assegna un peso al prodotto.

en: Shortcodes and Template Tags
it: Scorciatoie e Modelli di Etichette

en: Update Coupon
it: Aggiorna il Coupon

en: Add New
it: Aggiungi Nuovo

en: Incomplete Sale
it: Vendita Incompleta

en: Payment Declined
it: Pagamento Rifiutato

en: Product Category
it: Categoria Prodotto

en: Username:
it: Nome utente:

en: All Categories
it: Tutte le Categorie

en: Your website is using a currency not accepted by PayPal, select an accepted currency using the drop down menu bellow. Buyers on your site will still pay in your local currency however we will convert the currency and send the order through to PayPal using the currency you choose below.
it: Il tuo sito utilizza una valuta non accettata da PayPal. Selezionare una valuta valida usando il menu a discesa qui sotto. Gli acquirenti sul tuo sito pagheranno ancora nella tua valuta locale ma noi convertiremo la valuta e invieremo l'ordine attraverso PayPal utilizzando la valuta che hai scelto sotto.

en: Dropoff Type
it: Tipo di Consegna

en: Use Testing Environment
it: Utilizza ambiente di prova

en: Use Test Server:
it: Usa Server di prova:

en: %d item | %d items
it[0]: %d oggetto
it[1]: %d oggetti

en: Clear cart
it: Svuota Carrello

en: Sale
it: Vendita

en: No Image
it: Nessuna Immagine

en: Enter coupon code
it: Inserire il codice coupon

en:  - Choose a Shipping Rate
it:  - Scegli una Tariffa di Spedizione

en: Review and purchase
it: Ricontrolla e acquista

en: Select a file from your computer to include with this purchase.
it: Seleziona un file dal tuo computer per includerlo nell'acquisto

en: Product Tags Widget
it: Widget per i Tag dei Prodotti

en: Use Sliding Cart:
it: Usa Carrello Scorrevole:

en: Sales by Month
it: Vendite per Mese

en: Search Products
it: Ricerca Prodotti

en: Unmark as Featured
it: Deseleziona come In Vetrina

en: Taxes
it: Tasse

en: There are no purchase logs for your selection, please try again.
it: Non ci sono registri di acquisto per la tua selezione, si prega di riprovare.

en: Tracking ID
it: ID Tracciamento

en: WP e-Commerce is almost ready.
it: WP e-Commerce è quasi pronto.

en: Quantity In Cart
it: Quantità nel Carello

en: You must first save this Product as a Draft before adding variations
it: Occorre prima salvare questo Prodotto come Bozza prima di aggiungere Varianti.

en: Users can personalize this Product by leaving a message on single product page
it: Gli Utenti possono personalizzare questo Prodotto lasciando un messaggio nella pagina del singolo Prodotto

en: Enable Comments
it: Abilita Commenti

en: External Link Text
it: Testo del Collegamento Esterno

en: Select from existing files
it: Seleziona dai file esistenti

en: (no title)
it: (senza titolo)

en: Track and Trace settings
it: Impostazioni Tracciamento

en: Force users to use SSL
it: Obbliga gli Utenti ad usare SSL

en: Currency Type
it: Tipo di Valuta

en: Show list of product categories
it: Mostra la lista delle Categorie di Prodotto

en: Display per item shipping
it: Mostra Spedizione per oggetto

en: Thanks, you have made a succesful backup of your theme.  It is located at the URL below.  Please note each backup you create will replace your previous backups.
it: Grazie, la copia di sicurezza del tema è stata effettuata con successo. Si trova all'URL sotto indicato. Nota: ogni copia sostituisce la precedente.

en: Select what product category you want to display on the products page
it: Seleziona quale Categoria di Prodotto mostrare nella pagina dei Prodotti

en: Show Subcategory Products in Parent Category
it: Mostra Sottocategoria di Prodotti nella Categoria superiore

en: Crop Thumbnails
it: Ritaglia Anteprime

en: Base City:
it: Sede:

en: Turn tax on
it: Attiva Tassazione

en: Sorry, but this variation is out of stock.
it: Spiacente, ma questa variante è esaurita.

en: No Parent
it: Nessun elemento superiore

en: Variation Price
it: Prezzo della Variante

en: One or more of this products variations are out of stock.
it: Una o più di queste varianti del prodotto sono esaurite.

en: Invalid Taxonomy
it: Tassonomia non valida

en: Sale Price
it: Prezzo in saldo

en: Store Sales
it: Vendite del Negozio

en: Update Store
it: Aggiorna Negozio

en: Store Update
it: Aggiornamento del Negozio

en: Store Upgrades
it: Miglioramenti al Negozio

en: Store Settings
it: Impostazioni Negozio

en: Store
it: Negozio

en: Store Debug
it: Debug del Negozio

en: For More Information
it: Per più informazioni

en: Product Tracking Email
it: E-mail Tracciamento Prodotto

en: Track & Trace means you may track the progress of your parcel with our online parcel tracker, just login to our website and enter the following Tracking ID to view the status of your order.
    
    Tracking ID: %trackid%
it: Il Tracciamento consente di controllare il progresso della spedizione. Per utilizzare lo strumento è sufficiente accedere al sito e inserire il seguente ID Tracciamento per visualizzare lo stato dell'ordine.
    
    ID Tracciamento: %trackid%

en: Total Income
it: Importo Totale

en: Getshopped News
it: Novità da Getshopped

en: Sales Summary
it: Riepilogo Vendite

en: Revenue
it: Entrate

en: Sorry, for some reason, we couldn't duplicate this product because it could not be found in the database, check there for this ID:
it: Spiacenti, per qualche motivo il prodotto non può essere duplicato perché non si trova sul database. Controllare la seguente ID:

en: You can list a default price here for this variation.  You can list a regular price (18.99), differential price (+1.99 / -2) or even a percentage-based price (+50% / -25%).
it: Puoi elencare un prezzo predefinito per questa variante. Puoi utilizzare un prezzo regolare (18.99), differenziale (+1.99 / -2) o anche in base percentuale (+50% / -25%).

en: Apply to current variations?
it: Applicare all'attuale variante?

en: By checking this box, the price rule you implement above will be applied to all variations that currently exist.  If you leave it unchecked, it will only apply to products that use this variation created or edited from now on.  Take note, this will apply this rule to <strong>every</strong> product using this variation.  If you need to override it for any reason on a specific product, simply go to that product and change the price.
it: Spuntando questa casella, la regola di prezzo che hai inserito sopra verrà applicata a tutte le varianti esistenti. Se non la spunti, sarà applicata solo ai prodotti creati o modificati d'ora in poi che usano questa variante. Attenzione, questa regola verrà applicata ad  <strong>ogni</strong> prodotto che utilizza questa variante. Se devi sostituirla per qualsiasi ragione, vai al prodotto e modifica il prezzo.

en: Free shipping
it: Spedizione gratuita

en: Activate coupon on creation.
it: Attiva coupon alla creazione.

en: Deactivate coupon after it has been used.
it: Disattiva i coupon dopo l'uso

en: This coupon affects each product at checkout.
it: Questo coupon si applicherà ad ogni prodotto alla Cassa.

en: Item name
it: Nome dell'oggetto

en: Item quantity
it: Quantità dell'oggetto

en: Total quantity
it: Quantità Totale

en: Subtotal amount
it: Ammontare parziale

en: Is equal to
it: è uguale a

en: Is greater than
it: è maggiore di

en: Is less than
it: è minore di

en: Contains
it: Contiene

en: Does not contain
it: non contiene

en: Begins with
it: Inizia per

en: Ends with
it: finisce in

en: In Category
it: nella Categoria

en: Add New Condition
it: Aggiungi nuova Condizione

en: <strong>Note:</strong> Due to a current PayPal limitation, when a purchase is made using a coupon we cannot send a detailed list of items through for processing. Instead we send the total amount of the purchase so the customer will see your shop name and the total within PayPal.
it: <strong>Attenzione:</strong> A causa di una limitazione di Paypal, quando un'acquisto è fatto tramite coupon non è possibile inviare una lista dettagliata di articoli per l'elaborazione. Invece verrà mandato il costo totale degli acquisti così il cliente vedrà il nome del negozio e il totale in Paypal.

en: Advanced Settings
it: Impostazioni Avanzate

en: Target Market Restrictions
it: Restrizioni Mercato Target

en: None
it: Nessuno

en: Products in this category use the billing address to calculate shipping
it: I Prodotti in questa Categoria usano l'indirizzo di fatturazione per calcolare la Spedizione

en: Featured
it: In Evidenza

en: All
it: Tutti

en: Mark as Featured
it: Segna in Evidenza

en: To configure a payment module select one on the left.
it: Per configurare un modulo di pagamento selezionarne uno a sinistra.

en: %s Setting option deleted. | %s Setting option deleted.
it[0]: Impostazione %s rimossa.
it[1]: Impostazioni %s rimosse.

en: %s Checkout field added. | %s Checkout fields added.
it[0]: Campo di Riepilogo %s aggiunto.
it[1]: Campi di Riepilogo %s aggiunti.

en: Thumbnails regenerated.
it: Anteprime ri-generate.

en: Settings successfully updated.
it: Impostazioni aggiornate con successo.

en: %s Purchase Log updated. | %s Purchase Logs updated.
it[0]: Registro Acquisti %s aggiornato.
it[1]: Registri Acquisto %s aggiornati.

en: %s product not updated, somebody is editing it. | %s products not updated, somebody is editing them.
it[0]: prodotto %s non aggiornato, qualcuno lo sta modificando.
it[1]: prodotti %s non aggiornati, qualcuno li sta modificando.

en: %s Purchase Log deleted. | %s Purchase Logs deleted.
it[0]: Registro Acquisti %s eliminato.
it[1]: Registri Acquisto %s eliminati.

en: Downloads for this log have been released.
it: E' stato rilasciato un download per questo registro.

en: Receipt has been resent
it: La ricevuta è stata nuovamente inviata

en: Tax Included
it: Tasse incluse

en: You must <a href="%1$s">update your database</a> to import all of your products.
it: Occorre <a href="%1$s">aggiornare il database</a> per importare tutti i prodotti.

en: Update WP e-Commerce
it: Aggiorna WP e-Commerce

en: Your WP e-Commerce database needs to be updated for WP e-Commerce 3.8.  To perform this update, press the button below.  It is highly recommended that you back up your database before performing this update.
it: Il database di WP e-Commerce deve essere aggiornato per la versione 3.8. Per effettuare l'aggiornamento, premere il pulsante seguente. Si raccomanda di salvare una copia di sicurezza prima dell'operazione.

en: Note: If the server times out or runs out of memory, just reload this page, the server will pick up where it left off.
it: Nota: se il server termina la memoria o smette di rispondere, ricarica semplicemente questa pagina e il server ricomincerà da dove era rimasto.

en: Enter your API Username and API Key below.
it: Inserisci le tue API Nome utente e Chiave qui sotto:

en: View Product
it: Vedi Prodotto

en: Price Control
it: Controllo del Prezzo

en: Price: %s and above.
it: Prezzo: %s e oltre.

en: Discounted Price
it: Prezzo Scontato

en: Stock Control
it: Controllo Scorte

en: I have limited stock for this Product
it: Ho una scorta limitata di questo Prodotto

en: This Product has variations, to edit the quantity please use the Variation Controls below.
it: Questo prodotto ha delle varianti, per modificare la quantità usare il Controllo Varianti sottostante.

en: %s variant item in stock. | %s variant items in stock.
it[0]: variante %s in magazzino
it[1]: varianti %s in magazzino

en: Quantity:
it: Quantità:

en: Notify site owner and unpublish this Product if stock runs out
it: Segnala al proprietario del sito e togli pubblicazione al Prodotto se le scorte esauriscono.

en: If stock runs out, this Product will not be available on the shop unless you untick this box or add more stock.
it: Se le scorte esauriscono, questo Prodotto non sarà disponibile al negozio finché non si aggiungeranno nuove quantità o questa casella non verrà disattivata.

en: Custom Tax Band
it: Fascia di Tasse personalizzata

en: Update Variations &rarr;
it: Aggiorna Varianti &rarr;

en: Check or uncheck variation boxes and then click Update Variations to add or remove variations.
it: Seleziona o meno le caselle e clicca Aggiorna per aggiungere o rimuovere Varianti.

en: Upload Image%s
it: Carica Immagine %s

en: Full Size
it: Dimensioni originali

en: Alt text for the product image, e.g. &#8220;Rockstar T-Shirt&#8221;
it: Testo alternativo per l'immagine del prodotto, ad es. &#8220;T-Shirt Rockstar&#8221;

en: Product Image Gallery
it: Galleria Immagini Prodotto

en: Disregard Shipping for this Product
it: Ignora Spedizione per questo Prodotto

en: Allow users to comment on this Product.
it: Consenti agli Utenti di commentare questo Prodotto

en: External Link Target
it: Destinazione Collegamento Esterno

en: Manage Product Images
it: Gestisci Immagini Prodotto

en: Upload New File
it: Carica Nuovo File

en: Unpublished
it: Non Pubblicato

en: Y/m/d g:i:s A
it: d/m/Y G:i:s

en: %s ago
it: %s fa

en: Y/m/d
it: d/m/Y

en: Published
it: Pubblicato

en: Missed schedule
it: Programmazione persa

en: Scheduled
it: Programmato

en: Last Modified
it: Ultima Modifica

en: Edit &#8220;%s&#8221;
it: Modifica &#8220;%s&#8221;

en: Edit this product
it: Modifica questo prodotto

en: Quick Edit
it: Modifica Veloce

en: Preview &#8220;%s&#8221;
it: Anteprima &#8220;%s&#8221;

en: View
it: Vedi

en: Uncategorized
it: Senza Categoria

en: No Tags
it: Nessun Tag

en: %s pending
it: %s in corso

en: Check Out Form Fields updated.
it: Campo del Modulo di Riepilogo aggiornato.

en: This can cause warnings for your users if you do not have a properly configured SSL certificate
it: Può causare messaggi di errore agli Utenti se non hai configurato a dovere il certificato SSL

en: Form Fields
it: Campi del Modulo

en: Select a Form Set
it: Seleziona un insieme di Moduli

en: + Add New Form Set
it: + Aggiungi un nuovo insieme di Moduli

en: Add new Form Set
it: Aggiungi un nuovo insieme di Moduli

en: Currency Sign Location
it: Posizione della Sigla Valuta

en: Thousands and decimal separators
it: Separatore migliaia e decimali

en: Thousands separator
it: Separatore delle migliaia

en: Decimal separator
it: Separatore dei decimali

en: <p>You can import your products from a comma delimited text file.</p><p>An example of a csv import file would look like this: </p><p>Description, Additional Description, Product Name, Price, SKU, weight, weight unit, stock quantity, is limited quantity</p>
it: <p>Puoi importare i tuoi prodotti da una lista, separata da virgole, su file di testo semplice.</p><p>Un esempio di file of a csv da importare è: </p><p>Descrizione, Descrizione Aggiuntiva, Nome Prodotto, Prezzo, SKU, peso, unità di peso, quantità scorte, quantità limitata</p>

en: Marketing Section
it: Sezione Marketing

en: Adds the 'Users who bought this also bought' item to the single products page.
it: Aggiungi il riquadro 'Gli Utenti che hanno comprato questo hanno acquistato anche' nella pagina dei singoli Prodotti

en: Adds the 'Share this link' item to the single products page.
it: Aggiungi il riquadro 'Condividi' nella pagina dei singoli Prodotti

en: Adds the 'How did you find out about us' drop-down option at checkout.
it: Aggiungi il riquadro 'Come ci hai conosciuto' al momento del Riepilogo

en: Display Facebook Like
it: Mostra 'Mi Piace' di Facebook

en: Adds the Facebook Like button on your single products page.
it: Aggiunge il pulsante 'Mi piace' di Facebook nella pagina dei singoli Prodotti

en: People can use this RSS feed to keep up to date with your product list.
it: Gli Utenti possono utilizzare questo feed RSS per rimanere aggiornati sulla lista dei prodotti.

en: RSS Feed Address
it: Indirizzo feed RSS

en: To import your products into <a href="http://www.google.com/merchants/" target="_blank">Google Merchant Centre</a> so that they appear within Google Product Search results, sign up for a Google Merchant Centre account and add a scheduled data feed with the following URL:
it: Per importare i prodotti in <a href="http://www.google.com/merchants/" target="_blank">Google Merchant Centre</a> per farli apparire nella Ricerca Prodotti di Google, iscriviti a Google Merchant Centre e aggiungi un bollettino programmato di dati con il seguente URL:

en: Some Theme files have been moved to your WordPress Theme Folder.
it: Alcuni file del tema sono stati spostati nella cartella dei temi di WordPress

en: No Theme files have been moved to your WordPress Theme Folder.
it: Nessun file del tema è stato spostato nella cartella dei temi di WordPress.

en: Buy Now Button only works for Paypal Standard, please activate Paypal Standard to enable this option.
it: Il pulsante Compra Ora funziona solo con Paypal Standard, occorre attivarlo per abilitare questa opzione.

en: Show Stock Availability
it: Mostra disponibilità Scorte

en: Choosing "Yes" means that thumbnails are cropped to exact dimensions (normally thumbnails are proportional)
it: Scegliendo "Sì" le anteprime saranno ritagliate alle dimensioni esatte (normalmente sono scalate in modo proporzionale)

en: Use Lightbox Effect for product images
it: Usa l'effetto Lightbox per le immagini dei prodotti

en: Using lightbox means that when clicking on a product image, a larger version will be displayed in a "lightbox" style window. If you are using a plugin such as Shutter Reloaded, you may want to disable lightbox.
it: L'utilizzo di Lightbox comporta che il click sull'immagine di un prodotto mostri una versione più grande in stile sovraimpresso. Se si sta utilizzando un plugin come Shutter Reloaded, questo effetto potrebbe essere disattivato.

en: Lightbox script to use
it: Script per Lightbox da utilizzare

en: Please provide for more accurate rates
it: Per favore, inserisci una cifra più precisa

en: Product prices are tax exclusive - add tax to the price during checkout
it: Il prezzo dei prodotti non comprende le tasse - aggiungi le tasse al prezzo durante il riepilogo

en: Product prices are tax inclusive - during checkout the total price doesn't increase but tax is shown as a line item
it: Il prezzo dei prodotti comprende le tasse - il prezzo non aumenta nel riepilogo ma le tasse sono mostrate in una linea separata

en: Product Specific Tax
it: Tasse specifiche del Prodotto

en: Replace tax percentage with product specific tax rate
it: Sostituisci percentuale d'imposta con aliquota specifica del prodotto specifico

en: Apply tax when Billing and Shipping Country is the same as Tax Rate
it: Applicare imposta quando il Paese di Fatturazione e di Spedizione è lo stesso dell'Aliquota

en: Apply tax to Billing Address
it: Applicare imposta al Paese di Fatturazione

en: Apply tax to Shipping Address
it: Applicare imposta al Paese di Spedizione

en: Apply tax when Billing Country is the same as Tax Rate
it: Applicare imposta quando il Paese di Fatturazione è lo stesso dell'Aliquota

en: Apply tax when Shipping Country is the same as Tax Rate
it: Applicare imposta quando il Paese di spedizione è lo stesso dell'Aliquota

en: Tax Rates
it: Aliquote d'imposta

en: Add New Tax Rate
it: Aggiungi nuova tassa

en: Tax Bands
it: Fasce tassa

en: Note: Tax Bands do not take affect when product prices are tax exclusive.
it: Nota: Le fasce di tassa non avranno effetto se l'IVA è esclusa dal prezzo del prodotto.

en: Add New Tax Band
it: Aggiungi nuova fascia tasse

en: You don't have permission to be doing that!
it: Non hai i permessi per farlo!

en: Select Category:
it: Seleziona una categoria:

en: Number of products per Page:
it: Numero di prodotti per pagina:

en: Select the number of products you would like to display per page.
it: Selezionare il numero di prodotti che desideri visualizzare per pagina.

en: Sale Products:
it: Vendita Prodotti:

en: Add ALL sale products
it: Aggiungi TUTTI i prodotti in vendita

en: This will add all your products you have on sale to the page
it: Questo aggiungerà tutti i prodotti che avete in vendita alla pagina

en: Add sale products by category
it: Aggiungi prodotti in vendita per categoria

en: This will add all your products you have on sale from the selected category
it: Questo aggiungerà tutti i prodotti che avete in vendita dalla categoria selezionata

en: Number of Products
it: Numero di prodotti

en: Number of Products to be displayed in the slider.
it: Numero di prodotti da visualizzare nella slider.

en: You don't have the product slider installed, for a cool way to display your shop check out the <a href="http://getshopped.org/extend/premium-upgrades/premium-upgrades/product-slider-2010/" target="_blank">Product Slider</a>
it: Non hai installato lo scorrimento prodotti. Per disporre i tuoi prodotti con stile dai un'occhiata a  <a href="http://getshopped.org/extend/premium-upgrades/premium-upgrades/product-slider-2010/" target="_blank">Product Slider</a>

en: Members and Capabilities
it: Membri e funzionalità

en: <p> To create a preview on your restricted page put this shortcode at the top of your page. you can include html within this short code to display things like images
it: <p> Per creare un'anteprima nella tua pagina limitata mettere questo shortcode nella parte superiore della pagina. È possibile includere codice html all'interno dello shortcode per visualizzare le cose come immagini

en:  You don't have the Members and Capabilities plugin installed, to start managing your users and creating subscription for you site visit: <a href="http://getshopped.org/extend/premium-upgrades/premium-upgrades/product-slider-2010/" target="_blank">Premium Upgrades</a>
it: Non hai installato il plugin Members and Capabilities: per gestire i tuoi utenti a creare iscrizioni al tuo sito visita: <a href="http://getshopped.org/extend/premium-upgrades/premium-upgrades/product-slider-2010/" target="_blank">Premium Upgrades</a>

en: Select a Product
it: Seleziona un Prodotto

en: Select the product you would like to create a shortcode for.
it: Seleziona il prodotto per cui vuoi creare una scorciatoia.

en: Shortcode:
it: Scorciatoia:

en: Add a buy now button
it: Aggiungi un bottone 'Compra subito'

en: This adds a paypal buy now button for the product selected, this will take your customer straight to PayPal.
it: Questo aggiunge un pulsante paypal 'Acquista ora' al prodotto selezionato. Porterà il cliente direttamente a Paypal.

en: Add an add to cart button
it: Aggiungi un bottone 'Aggiungi al Carrello'

en: This adds an add to cart button for the product selected.
it: Questo aggiunge il pulsante 'Aggiungi al carrello' al prodotto selezionato.

en: Add product
it: Aggiungi prodotto

en: This will add the selected product to your page.
it: Questo aggiungerà il prodotto selezionato alla tua pagina.

[ctx: taxonomy general name]
en: Product Tags
it: Tag Prodotti

[ctx: taxonomy singular name]
en: Product Tag
it: Tag Prodotto

en: Product Search Tags
it: Cerca Tag Prodotti

en: All Product Tags
it: Tutti i Tag Prodotti

en: Edit Tag
it: Modifica Tag

en: Update Tag
it: Aggiorna Tag

en: Add new Product Tag
it: Aggiungi nuovo Tag  Prodotto

en: New Product Tag Name
it: Nome tag nuovo prodotto

[ctx: taxonomy general name]
en: Variations
it: Varianti

[ctx: taxonomy singular name]
en: Variation
it: Variante

en: Search Variations
it: Cerca Varianti

en: All Variations
it: Tutte le Varianti

en: Parent Variation
it: Variante superiore

en: Parent Variations:
it: Varianti superiori:

en: Edit Variation
it: Modifica Variante

en: Update Variation
it: Aggiorna Variante

en: New Variation Name
it: Nome Nuova Variante

en: This is a description
it: Questa è una descrizione

en: Your billing/contact details
it: Il tuo indirizzo di fatturazione/contatto

en: Variation not in stock
it: Variante non in magazzino

en: Product in stock
it: Prodotto in magazzino

en: %s cannot be shipped to %s. To continue with your transaction please remove this product from the list below.
it: %s non può essere spedito a %s. Per continuare con la transazione elimina il prodotto dalla lista qui sotto.

en: Invalid Image parameters
it: Parametri immagine non validi

en: File(s) attached:
it: File allegati:

en: There are no files attached to this product.  Upload a new file or select from other product files.
it: Non c'è nessun file allegato a questo prodotto. Carica un nuovo file o seleziona i file dagli altri prodotti.

en: Pages:
it: Pagine:

en:  from %s
it: da %s

en: <strong>WP e-Commerce is ready</strong>. If you plan on editing the look of your site, you should <a href="%1s">update your active theme</a> to include the additional WP e-Commerce files. <a href="%2s">Click here</a> to ignore and remove this box.
it: <strong>WP e-Commerce è pronto</strong>. Se pensi di cambiare l'aspetto del tuo sito è necessario <a href="%1s">aggiornare il tema attivato</a> per includere i file aggiuntivi di WP e-Commerce. <a href="%2s">Clicca qui</a> per ignorare o rimuovere questo messaggio.

en: <strong>Your WP e-Commerce data needs to be updated</strong>. You've upgraded from a previous version of the WP e-Commerce plugin, and your store needs updating.<br>You should <a href="%1s">update your database</a> for your store to continue working.
it: <strong> I dati di WP e-Commerce devono essere aggiornati</strong>. Hai eseguito l'aggiornamento da una versione precedente del plugin WP e-Commerce e il tuo negozio deve essere aggiornato. <br> Dovresti <a href="%1s"> aggiornare il database </a> perchP il tuo negozio continui a funzionare.

en: <strong>Store Settings</strong>: You have set 'users must register before checkout', for this to work you need to check 'Anyone can register' in your WordPress <a href="%1s">General Settings</a>.
it: <strong>Impostazioni negozio</strong>: è stato impostato 'gli utenti devono registrarsi prima di potere fare acquisti'. Per questa funzione è necessario impostare 'Chiunque può registrarsi' nelle  <a href="%1s">Impostazioni generali</a>.

en: Confirm Payment
it: Conferma Pagamento

en: There was a problem connecting to the payment gateway.
it: C'è stato un problema nella connessione al sistema di pagamento.

en: There is a problem with your PayPal account configuration, please contact PayPal for further information.
it: C'è un problema con la configurazione del tuo account PayPal. Contattare PayPal per ulteriori informazioni.

en: Customer Type
it: Tipo Cliente

en: Show UPS negotiated rates
it: Mostra tariffe forfettarie UPS

en: UPS Preferred Services
it: Servizi preferiti UPS

en: All services used if no services selected
it: Tutti i servizi sono utilizzati se non ne è selezionato nessuno

en: UPS Account #
it: Account UPS

en: UPS Username
it: Nome Utente UPS

en: UPS Password
it: Password UPS

en: UPS XML API Key
it: Chiave API XML UPS

en: Don't have an API login/ID ?
it: Non possiedi un accesso/ID API?

en: Click Here
it: Clicca qui

en: Disabled
it: Disabilitato

en: No Tax Bands Setup. Set Tax Bands up in <a href="options-general.php?page=wpsc-settings&tab=taxes">Settings &gt; Taxes</a>
it: Nessuna fascia di tasse impostata. Imposta fasce in<a href="options-general.php?page=wpsc-settings&tab=taxes">Impostazioni &gt; Tasse</a>

en: Taxes are not enabled. See <a href="options-general.php?page=wpsc-settings&tab=taxes">Settings &gt; Taxes</a>
it: Tasse non abilitate. Vai a <a href="options-general.php?page=wpsc-settings&tab=taxes">Tasse  &gt; Impostazioni </a>

en: Apply to Shipping
it: Applica alla Spedizione

en: Billing State
it: Stato di Fatturazione

en: Purchase #
it: Acquisto n°

en: Product Options
it: Opzioni Prodotto

en: Sorry, sold out!
it: Spiacenti, esaurito!

en: Product not in stock
it: Prodotto non in magazzino

en: You save
it: Risparmi

en: Cost before shipping:
it: Costo prima della Spedizione:

en: Enter your email address
it: Inserisci il tuo indirizzo e-mail

en: How did you find us
it: Come ci hai trovato

en: Word of mouth
it: Passaparola

en: Advertising
it: Pubblicità

en: Existing Customer
it: Un altro vostro Cliente

en: Payment Type
it: Tipo di Pagamento

en: Purchase
it: Acquisto

en: Personalize Your Product
it: Personalizza il Prodotto

en: Purchase History
it: Storico Acquisti

en: Your Details
it: I tuoi Dettagli

en: Your Downloads
it: I tuoi Download

en: Remember me
it: Ricordami

en: Admin Menu Widget
it: Widget Menu Admin

en: Height:
it: Altezza:

en: Donations Widget
it: Widget Donazioni

en: Latest Products Widget
it: Widget Prodotti Recenti

en: Price Range Widget
it: Widget Fascia di Prezzo

en: Shopping Cart Widget
it: Widget Carrello

en: Product Specials Widget
it: Widget Offerte Prodotti

en: From
it: Da

en: Category
it: Categoria

en: Product Slider
it: Slider Prodotto

en: Select Category
it: Seleziona Categoria

en: No Category
it: Nessuna Categoria

en: Update &raquo;
it: Aggiorna &raquo;

en: Your Subscription
it: La tua iscrizione

en: Currency Converter
it: Convertitore Valuta

en: Your website uses <strong>%s</strong>. This currency is not supported by PayPal, please  select a currency using the drop down menu below. Buyers on your site will still pay in your local currency however we will send the order through to Paypal using the currency you choose below.
it: Il tuo sito utilizza <strong>%s</strong>. Questa valuta non è supportata da Paypal: prego seleziona una valuta valida usando il menu a discesa qui sotto. Gli acquirenti sul tuo sito pagheranno ancora nella tua valuta locale ma noi invieremo l'ordine attraverso Paypal usando la valuta che hai scelto sotto.

en: API Username:
it: Nome Utente API:

en: API Password:
it: Password API:

en: API Signature:
it: Firma API:

en: Test Mode Enabled:
it: Modalità di Prova abilitata:

en: Enter the payment instructions that you wish to display to your customers when they make a purchase
it: Inserite le istruzioni di pagamento che desiderate visualizzare per i vostri clienti quando effettuano un'acquisto

en: For example, this is where you the Shop Owner might enter your bank account details or address so that your customer can make their manual payment.
it: Per esempio, come proprietari dello Shop potete inserire qui di seguito le vostre coordinate bancarie o l'indirizzo cosicché il vostro cliente possa effettuare il pagamento tramite bonifico.

en: If you do not wish to ship to a particular region, leave the field blank. To offer free shipping to a region, enter 0.
it: Se non si desidera spedire a una particolare regione, lascia il campo vuoto. Per offrire la spedizione gratuita in una regione, immettere 0.

en: Total Price
it: Prezzo totale

en: Shipping Price
it: Costo di Spedizione

en: Your Packaging
it: Il tuo Imballaggio

en: UPS Letter
it: Lettera UPS

en: UPS Express Box - Small
it: UPS Express Box - Piccola

en: UPS Express Box - Medium
it: UPS Express Box - Media

en: UPS Express Box - Large
it: UPS Express Box - Grande

en: Destination Type
it: Tipo destinazione

en: Residential Address
it: Indirizzo residenziale

en: Commercial Address
it: Indirizzo commerciale

en: Packaging
it: Imballaggio

en: USPS ID
it: ID USPS

en: Product
it: Prodotto

en: Qty
it: Qta

en: Postage &amp; Tax
it: Tariffa per la spedizione &amp; Tasse

en: Go to Checkout
it: Andate alla cassa

en: Your shopping cart is empty
it: Il vostro carrello è vuoto

en: Visit the shop
it: Visitate il negozio

en: Page Number position
it: Pozione numero di pagina

en: This product has sold out.
it: Questo prodotto è esaurito.

en: There are no products in this group.
it: Non ci sono prodotti in questo gruppo.

en: Buy Now
it: Compra subito

en: Updating cart...
it: Aggiornamento carrello...

en: Donation
it: Donazione

en: Please review your order
it: Per favore, ricontrolla il tuo ordine

en: Update
it: Aggiorna

en: Remove
it: Rimuovi

en: Coupon is not valid.
it: Il Coupon non è valido

en: Calculate Shipping Price
it: Calcola prezzo di spedizione

en: Please choose a country below to calculate your shipping costs
it: Scegli un Paese dalla lista per calcolare il costo della spedizione

en: Please provide a Zipcode and click Calculate in order to continue.
it: Inserisci un codice postale e clicca "Calcola" per continuare

en: Sorry, online ordering is unavailable to this destination and/or weight. Please double check your destination details.
it: Spiacenti, gli ordini online non sono disponibili per questa destinazione e/o per questo peso. Per favore, ricontrolla i dettagli della destinazione.

en: Username
it: Nome Utente

en: Terms and Conditions
it: Termini e le condizioni generali

en: Complete this form to include a personalized message with your purchase.
it: Completa questo modulo per includere un messaggio personalizzato al tuo acquisto.

en: Upload a File
it: Carica un File

en: Your purchase from %shop_name% has just been dispatched. It should arrive soon. To keep track of your products status a tracking id has been attached. \r\n your tracking id is: %trackid%
it: L'acquisto da %shop_name% è stato appena preso in carico e sarà presto consegnato. Per seguire lo stato dell'ordine, il codice di tracciamento allegato è: \r\n %trackid%

en: Your Order from %shop_name% has been dispatched
it: L'Ordine da %shop_name% è stato preso in carico

en: Admin Menu
it: Menu Admin

en: Categories
it: Categorie

en: Title:
it: Titolo:

en: Product Grouping Widget
it: Widget Gruppo Prodotto

en: Product Categories
it: Categorie Prodotto

en: Latest Products
it: Ultimi prodotti

en: Number of products to show:
it: Numero di prodotti mostrati:

en: Price Range
it: Fascia di prezzo

en: Show All
it: Mostra tutti

en: Product Tags
it: Tag Prodotti

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Product Specials
it: Offerte Speciali prodotti

en: Products
it: Prodotti

en: Sales
it: Vendite

en: Variations
it: Varianti

en: Upgrades
it: Aggiornamenti

en: Sales by Quarter
it: Vendite per Stagione

en: The administrator has unlocked your file
it: L"amministratore ha sbloccato il vostro file

en: Dear CustomerWe are pleased to advise you that your order has been updated and your downloads are now active.Please download your purchase using the links provided below.[download_links]Thank you for your custom.
it: Gentile Cliente, siamo lieti di comunicarti che il tuo ordine è stato aggiornato e ora i tuoi download sono attivi. Prego, scarica i tuoi acquisti usando i link forniti qui sotto. [Download_links] Grazie per la fiducia.

en: Select the markets you are selling this category to.
it: Seleziona i mercati dove questa categoria è in vendita

en: Image
it: Immagine

en: Bulk Actions
it: Azioni Multiple

en: Publish
it: Pubblica

en: Draft
it: Bozza

en: Apply
it: Applica

en: To configure a shipping module select one on the left.
it: Per configurare un modulo di spedizione selezionarne uno a sinistra.

en: Shipping Options
it: Opzioni di spedizione

en: Shipping Method:
it: Metodo di spedizione:

en: Shipping Option:
it: Opzione di spedizione:

en: Tracking ID:
it: ID Tracciamento:

en: Shipping Status:
it: Stato Spedizione:

en: Track History:
it: Storico Tracciamento:

en: Billing Details
it: Dettagli di Fatturazione

en: Purchase Log Date:
it: Data Registro Acquisto:

en: Purchase Number:
it: Numero di Acquisti:

en: Buyers Name:
it: Nome del Cliente:

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Phone:
it: Telefono:

en: Email:
it: E-mail:

en: Payment Method:
it: Metodo di Pagamento:

en: How User Found Us:
it: Come ci ha trovato l'utente

en: Items Ordered
it: Oggetti Ordinati

en: Order Status:
it: Stato dell'Ordine:

en: Actions
it: Azioni

en: View Packing Slip
it: Vedi distinta di imballaggio

en: Resend Receipt to Buyer
it: Email acquirente

en: Delete this log
it: Cancella questo registro

en: You are about to delete this log '%s'
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
it: Stai per eliminare s questo log '%s' 
     'Annulla' per interrompere, 'OK' per cancellare.

en: Remove this record
it: Rimuovi questo report

en: Go Back
it: Indietro

en: Checkout Settings
it: Impostazioni Cassa

en: View:
it: Vista:

en: Filter
it: Filtro

en: Total:
it: Totale:

en: Download CSV
it: Scarica CSV

en: You are about to delete the selected purchase logs.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
it: Stai per cancellare il registro acquisti selezionato.
     'Annulla' per fermarti, 'OK' per cancellare.

en: Search Logs
it: Cerca Registro

en: WP e-Commerce Upgrades
it: Aggiornamenti di WP e-Commerce

en: Add more functionality to your e-Commerce site. Prices may be subject to change.
it: Aggiungi altre funzioni al tuo sito e-Commerce. I prezzi possono essere soggetti a variazioni.

en: Members Only Module
it: Impostazioni di attivazione: Modulo Membri

en: NextGen Gallery Buy Now Buttons
it: Bottone Paga Ora Galleria NextGen

en: API Key Reset
it: Reset API Key

en: Enter your API name and key to release it from an old site that you no longer use.
it: Inserisci il tuo nome API e la chiave per recuperarla da una sito non più utilizzato.

en: Reset API Key
it: Reset chiave API

en: For more information visit our documentation page.
it: Per maggiori informazioni visita la nostra pagina di documentazione.

en: Your API key has been Reset
it: La tua chiave API è stata Azzerata

en: Display Variations
it: Mostra Varianti

en: Edit Product
it: Modifica prodotto

en: Product Name
it: Nome prodotto

en: Stock Keeping Unit
it: Quantità in magazzino

en: Additional Description
it: Descrizione aggiuntiva

en: This is a donation, checking this box populates the donations widget.
it: Questa è una donazione visibile solamente nel widget donazioni

en: Table Rate Price
it: Tabella Tariffe

en: Stock Qty
it: Q.tà Scorte

en: Weight
it: Peso

en: Flat Rate Settings
it: Impostazioni tariffa flat

en: Local Shipping Fee
it: Tariffa locale di spedizione

en: International Shipping Fee
it: Tariffa internazionale di spedizione

en: Custom Meta
it: Meta personalizzato

en: Add Custom Meta
it: Aggiungi Meta personalizzato

en: Value
it: Valore

en: These notes are only available here.
it: Queste note sono disponibili solo qui.

en: Personalisation Options
it: Opzioni di personalizzazione

en: External Link
it: Link esterno

en: Product Images
it: Immagini prodotto

en: Product Download
it: Download prodotto

en: Max Upload Size
it: Max dimensione caricamento

en: Select an MP3 file to upload as a preview
it: Seleziona un file MP3 da caricare come anteprima

en: Preview
it: Anteprima

en: Thumbnail Settings
it: Impostazioni Anteprima immagine

en: Please refrain from uploading images larger than <strong>%d x %d</strong> pixels
it: Per favore evita di caricare immagini di dimensioni superiori a <strong>%d x %d</strong> pixel

en: Could not update product in the database
it: Non è stato possibile aggiornare i prodotti nel database

en: Could not insert product into the database
it: Non è stato possibile inserire i prodotti nel database

en: Admin Settings
it: Impostazioni Admin

en: Max downloads per file
it: Download max per file

en: Lock downloads to IP address
it: Blocco download per l"indirizzo IP

en: Check MIME types on file uploads
it: Controlla MIME type nei file caricati

en: Warning: Disabling this exposes your site to greater possibility of malicious files being uploaded, we reccomend installing the Fileinfo extention for PHP rather than disabling this.
it: Attenzione: La disattivazione di questa opzione espone il vostro sito ad una maggiore possibilità che siano caricati file "maligni". Si consiglia di installare l'estensione per PHP Fileinfo invece di disabilitare questa opzione.

en: Purchase Log Email
it: Email Rapporto Acquisti

en: Purchase Receipt - Reply Address
it: Ricevuta d'acquisto - indirizzo di risposta

en: Purchase Receipt - Reply Name
it: Ricevuta d'acquisto - Nome risposta

en: Custom Messages
it: Impostazioni e-mail

en: Tags can be used
it: I tag sono consentiti

en: Tracking Email Subject
it: Oggetto E-Mail Tracciamento

en: Tracking Email Message
it: Messaggio E-mail Tracciamento

en: Update Page URLs
it: Aggiorna URL delle pagine

en: Fix Product Group Permalinks
it: Correggi Permalink dei Gruppi Prodotto

en: Users must register before checking out
it: Gli utenti devono essere registrati prima di andare alla cassa

en: If yes then you must also turn on the wordpress option "Any one can register"
it: Se "sì" allora dovete attivare l"opzione in wordpress "Chiunque può registrarsi"

en: Enable Shipping Same as Billing Option:
it: Abilita Spedizione allo stesso indirizzo di Fatturazione:

en: Here you can customise the forms to be displayed in your checkout page. The checkout page is where you collect important user information that will show up in your purchase logs i.e. the buyers address, and name...
it: Qui potete personalizzare i moduli che verranno visualizzati nella pagina di checkout. La pagina di checkout contiene informazioni importanti sull"utente che verranno mostrate nel report degli acquisti es. l"indirizzo dell"acquirente e il nome...

en: This will be the Email address that the Purchase Reciept is sent to.
it: Questo sarà l'indirizzo a cui verrà mandata la Ricevuta d'acquisto.

en: Add New Form Field
it: Aggiungi Nuovo Campo Modulo

en: Please Select A Payment Gateway
it: Selezionate un gateway di pagamento

en: General Settings
it: Impostazioni Generali

en: Activate the payment gateways that you want to make available to your customers by selecting them below.
it: Attivate i metodi di pagamento che volete rendere disponibili ai vostri clienti selezionandoli qui di seguito.

en: We Recommend
it: Raccomandiamo

en: Display Name
it: Mostra Nome

en: The text that people see when making a purchase
it: Il testo che gli utenti vedono quando fanno acquisti.

en: Base Country/Region
it: Nazione/Regione Base

en: Select your primary business location.
it: Seleziona la tua sede principale di attività.

en: Tax Settings
it: Impostazioni Tasse

en: Currency Settings
it: Impostazioni valuta

en: Show All Products
it: Mostra tutti i prodotti

en: Button Settings
it: Impostazioni Pulsante

en: Button Type
it: Tipo pulsante

en: Hide "Add to cart" button
it: Nascondi pulsante "Aggiungi al carrello"

en: Product Settings
it: Impostazioni Prodotto

en: Display Fancy Purchase Notifications
it: Mostra avvisi divertenti per gli acquisti

en: Disable link in Title
it: Nascondi Link Nome Prodotto

en: Add quantity field to each product description
it: Aggiungi campo quantità ad ogni descrizione di un prodotto

en: Thanks, the themes have been copied.
it: Grazie, il tema è stato copiato.

en: Product Page Settings
it: Impostazioni Pagina Prodotto

en: Product Display
it: Visualizzazione prodotto

en: Purchase unavailable options
it: Acquista le opzioni non disponibili

en: Products Per Row
it: Prodotti per riga

en: Show images only
it: Mostra solo immagini

en: Display Description
it: Mostra descrizione

en: Display "Add To Cart" Button
it: Mostra pulsante "Aggiungi al carrello"

en: Display "More Details" Button
it: Mostra pulsante "Altri dettagli"

en: Sort Product By
it: Ordina prodotto per

en: Time Uploaded
it: Orario dell"upload

en: Show Breadcrumbs
it: Mostra percorso navigazione (Breadcrumbs)

en: Product Groups/Products Display
it: Gruppi prodotti/Visualizza Prodotti

en: Product Groups Only (All products displayed)
it: Solamente Gruppi Prodotti (Tutti i prodotti visualizzati)

en: Sliding Product Groups (1 product per page)
it: Gruppi prodotti scorrevoli (1 prodotto per pagina)

en: Show Search
it: Mostra Ricerca

en: Show Advanced Search
it: Mostra ricerca avanzata

en: Use Live Search
it: Utilizza ricerca Live

en: Replace Page Title With Product/Category Name
it: Sostituisci il Titolo della Pagina con il Nome della Categoria

en: Shopping Cart Settings
it: Impostazioni Carrello della Spesa

en: Page
it: Pagina

en: You need to enable the widgets plugin to use this
it: Dovete abilitare il plugin widget per utilizzare questo

en: You need to install the Gold and DropShop extentions to use this
it: E" necessario installare i moduli Gold e DropShop per utilizzare questo

en: Manual
it: Manuale

en: Show Dropshop on every page
it: Mostra Dropshop su ogni pagina

en: Show Dropshop only on product page
it: Mostra Dropshop solamente sulla pagina del prodotto

en: Use light Dropshop style
it: Utilizza stile Dropshop chiaro

en: Use dark Dropshop style
it: Utilizza stile Dropshop scuro

en: Crafty
it: Smart

en: Display "+ Postage & Tax"
it: Mostra "+ tasse"

en: Use Category Grid View
it: Utilizza visuale Categorie a griglia

en: Default Product Thumbnail Size
it: Dimensione anteprima prodotto di default

en: Default Product Group Thumbnail Size
it: Dimensione anteprima gruppo prodotti di default

en: Single Product Image Size
it: Dimensione immagine singolo prodotto

en: Show Thumbnail Gallery
it: Mostra galleria anteprime

en: Gallery Thumbnail Image Size
it: Dimensioni Immagine Anteprima Galleria

en: Pagination settings
it: Impostazioni impaginazione

en: Use Pagination
it: Utilizza impaginazione

en: number of products to show per page
it: Numero di prodotti da mostrare per pagina

en: Top
it: In cima

en: Bottom
it: Fondo

en: Both
it: Entrambi

en: Comment Settings
it: Impostazioni Commenti

en: Use IntenseDebate Comments
it: Usa Commenti IntenseDebate

en: IntenseDebate Account ID
it: ID Account IntenseDebate

en: Help on finding the Account ID
it: Come trovare L'ID dell'Account

en: By Default Display Comments on
it: Mostra i commenti in

en: Use Shipping
it: Utilizza spedizione

en: If you are only selling digital downloads, you should select no to disable the shipping on your site.
it: Se state vendendo solo download digitali, dovreste selzionare no per disabilitare la spedizione sul vostro sito.

en: Base Zipcode/Postcode:
it: Codice postale:

en: If you are based in America then you need to set your own Zipcode for UPS and USPS to work. This should be the Zipcode for your Base of Operations.
it: Se la vostra attività si trova in America allora potete impostare il vostro CAP per lavorare con UPS e USPS. Questo dovrebbe essere il CAP per le vostre operazioni in sede.

en: ShipWire Settings
it: Impostazioni ShipWire

en: ShipWire Email
it: E-mail ShipWire

en: ShipWire Password
it: Password ShipWire

en: Enable Free Shipping Discount
it: Abilita Sconto Spedizione Gratuita

en: Shipping Modules
it: Moduli di spedizione

en: Internal Shipping Calculators
it: Calcolo interno spedizione

en: External Shipping Calculators
it: Calcolo esterno spedizione

en: The following shipping modules all need cURL which is not installed on this server, you may need to contact your web hosting provider to get it set up.
it: I seguenti moduli di spedizione necessitano di cURL che non è installato su questo server, potreste contattare il vostro hosting provider per fare in modo che venga impostato.

en: You just added "[product_name]" to your cart.
it: Avete appena aggiunto "[product_name]" al vostro carrello.

en: Sorry, but you cannot add zero items to your cart
it: Spiacenti, non è possibile aggiungere zero articoli al carrello

en: You must select a shipping method, otherwise we cannot process your order.
it: È necessario selezionare un metodo di spedizione, altrimenti non potremo evadere l'ordine.

en: Please agree to the terms and conditions, otherwise we cannot process your order.
it: Selezionate l"accettazione dei termini e delle condizioni.  Sfortunamente non possiamo elaborare il vostro ordine altrimenti.

en: Please enter a Zipcode and click calculate to proceed
it: Si prega di inserire un CAP e fare clic su calcola per procedere

en: Tax
it: Tassa

en: People who bought this item also bought
it: Le persone che hanno acquistato questo articolo hanno anche acquistato

en: Updating
it: Aggiornamento in corso

en: Continue Shopping
it: Continuate gli acquisti

en: Choose a downloadable file for this product:
it: Scegli un file scaricabile per questo prodotto:

en: Choose a downloadable file for this variation
it: Scegliete un file scaricabile per questa variante

en: No Product
it: Nessun prodotto

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
it: <strong>ERRORE</strong>: Questa e-mail risulta già registrata, sceglierne un altra.

en: This product has no available stock
it: Questo prodotto non ha stock disponibile

en: Release downloads locked to this IP address %s
it: Libera i download bloccati per questo indirizzo IP %s

en: Thanks, the purchase log record has been deleted
it: Grazie, il record del registro d'acquisto è stato cancellato.

en: Visit upgrade homepage
it: Visita la pagina principale di aggiornamento

en: Visit author homepage
it: Visita la homepage dell'autore

en: By %s
it: Di %s

en: Stock
it: Magazzino

en: Name
it: Nome

en: Description
it: Descrizione

en: Height
it: Altezza

en: Width
it: Larghezza

en: Delete Image
it: Elimina immagine

en: Target Markets
it: Mercati Target

en: The Target Markets feature has been disabled because you have the Suhosin PHP extension installed on this server. If you need to use the Target Markets feature then disable the suhosin extension, if you can not do this, you will need to contact your hosting provider.
it: La funzione Mercati Target è stata disattivata perché l'estensione Suhosin PHP è installata in questo server. Per utilizzare Mercati Target occorre disattivare l'estensione Suhosin se possibile, oppure sarà necessario rivolgersi al proprio provider.

en: Presentation Settings
it: Impostazioni spedizione

en: To over-ride the presentation settings for this group you can enter in your prefered settings here
it: Per sovrascrivere le impostazioni di presentazione di questo gruppo, potete inserire le vostre impostazioni personalizzate qui

en: Catalog View
it: Vista Catalogo

en: Please select
it: Selezionate

en: Default View
it: Vista di default

en: List View
it: Vista elenco

en: Grid View
it: Vista Griglia

en: Thumbnail&nbsp;Size
it: Dimensione Anteprima&nbsp;

en: This category requires additional checkout form fields
it: Questa categoria richiede ulteriori campi del modulo di checkout

en: Yes
it: Sì

en: Delete
it: Elimina

en: Add
it: Aggiungi

en: Edit
it: Modifica

en: Coupon Code
it: Codice Coupon

en: Discount
it: Sconto

en: Start
it: Inizia

en: Expiry
it: Scadenza

en: Use Once
it: Utilizza una volta

en: Active
it: Attivo

en: Apply On All Products
it: Applica a tutti i prodotti

en: Settings
it: Impostazioni

en: Shop Settings
it: Impostazioni Shop

en: Money and Payment
it: Moneta e Pagamento

en: Checkout Page Settings
it: Impostazioni Pagina di Pagamento

en: Current Month
it: Mese in corso

en: At a Glance
it: A colpo d'occhio

en: Add New Product
it: Aggiungi nuovo prodotto

en: Packing Slip
it: Distinta d'imballaggio

en: Order | Orders
it[0]: Ordine
it[1]: Ordini

en: State
it: Provincia

en: Address
it: Indirizzo

en: Phone
it: Telefono

en: Email
it: E-mail

en: Quantity
it: Quantità

en: Price
it: Prezzo

en: Shipping
it: Spedizione

en: This users cart was empty
it: Questo carrello utente era vuoto

en: Thanks, the coupon has been added.
it: Grazie, il coupon è stato aggiunto.

en: Coupons
it: Coupon

en: Display Cross Sales
it: Mostra Vendite Incrociate

en: Show Share This (Social Bookmarks)
it: Mostra "Condividi" (Social Bookmarks)

en: Display How Customer Found Us Survey
it: Mostra il sondaggio Come ci ha trovato il cliente

en: RSS Address
it: Indirizzo RSS

en: First Name
it: Nome

en: Please enter a valid name
it: Inserite un nome valido

en: Last Name
it: Cognome

en: Please enter a valid surname
it: Inserite un cognome valido

en: Please enter a valid email address
it: Inserite un indirizzo e-mail valido

en: Address 1
it: Indirizzo 1

en: Address 2
it: Indirizzo 2

en: Please enter a valid address
it: Inserite un indirizzo valido

en: City
it: Città

en: Please enter your town or city.
it: Inserite la vostra città.

en: Please enter a valid phone number
it: Inserite un numero di telefono valido

en: Country
it: Nazione

en: Please select your country from the list.
it: Selezionate la vostra nazione di appartenenza dall"elenco.

en: Thanks, your changes have been saved.
it: Grazie, le vostre modifiche sono state salvate.

en: Save Profile
it: Salva profilo

en: Insert
it: Inserisci

en: Cancel
it: Annulla

en: Google Shipping Country
it: Nazione di spedizione Google

en: Save Changes
it: Salva modifiche

en: Product Donations
it: Donazioni

en: More Details
it: Più dettagli

en: Add To Cart
it: Aggiungi al carrello

en: Avg. Customer Rating
it: Media valutazioni clienti

en: Your Rating
it: La vostra valutazione

en: Saved
it: Salvato

en: Order Received
it: Ordine ricevuto

en: Accepted Payment
it: Pagamento accettato

en: Job Dispatched
it: In lavorazione

en: Closed Order
it: Ordine chiuso

en: Show Thumbnails
it: Mostra anteprime

en: Cart Location
it: URL del carrello

en: Currency type
it: Tipo valuta

en: Show Product Ratings
it: Mostra valutazioni prodotti

en: Thank you for purchasing with %shop_name%, any items to be shipped will be processed as soon as possible, any items that can be downloaded can be downloaded using the links on this page.All prices include tax and postage and packaging where applicable.You ordered these items:%product_list%%total_shipping%%total_price%
it: Grazie per aver fatto acquisti con %shop_name%. Ogni articolo verrà spedito al più presto. I download puoi scaricarli usando i link in questa pagina. Il prezzo include tasse, spese di spedizione e imballaggio dove applicabile. Hai richiesto questi articoli: %product_list%%total_shipping%%total_price%

en: Products Page
it: Pagina prodotti

en: Checkout
it: Verificate il vostro ordine

en: Transaction Results
it: Risultati transazione

en: Your Account
it: Il vostro Account

en: Postal Code
it: CAP

en: Shopping Cart
it: Carrello

en: GST/Tax Rate
it: Percentuale GST/Tasse

en: Thank you, your purchase is pending, you will be sent an email once the order clears.
it: Grazie, il vostro acquisto è in attesa di essere evaso, vi verrà inviata una e-mail quando avremo spedito l'ordine.

en: Click to download
it: Fate click qui per il download

en: Total Shipping
it: Totale spedizione

en: Total
it: Totale

en: Your Transaction ID
it: ID della Vs. transazione

en: Transaction ID
it: ID transazione

en: Order Pending: Payment Required
it: Ordine pendente: Pagamento richiesto

en: Purchase Receipt
it: Ricevuta d'acquisto

en: Customer Details
it: Dettagli cliente

en: Delivery State
it: Stato consegna

en: Purchase Report
it: Riepilogo acquisti

en: The Transaction was successful
it: L'operazione è stata eseguita con successo

en: Oops, there is nothing in your cart.
it: Il carrello è vuoto.

en: Please visit our shop
it: Per favore, visita il nostro negozio

en: File Names
it: Nomi file

en: Downloads Left
it: Download rimanenti

en: Date
it: Data

en: You have not purchased any downloadable products yet.
it: Non hai ancora acquistato alcun prodotto scaricabile.

en: Status
it: Stato

en: Payment Method
it: Metodo di Pagamento

en: Details
it: Dettagli

en: Order Status
it: Stato ordine

en: Order Details
it: Dettagli ordine

en: Final Total
it: Totale

en: Transaction Id
it: ID transazione

en: No transactions for this month.
it: Nessuna transazione per questo mese.

en: There have not been any purchases yet.
it: Non sono stati ancora effettuati acquisti.

en: You must be logged in to use this page. Please use the form below to login to your account.
it: Dovete avere eseguito il login per utilizzare questa pagina. Utilizzate il modulo sottostante per eseguire il login nel vostro account.

en: Text
it: Testo

en: Textarea
it: Area di testo

en: Heading
it: Titolo

en: Label
it: Etichetta

en: Label Description
it: Descrizione etichetta

en: Item Number
it: Numero oggetto

en: Product Code
it: Codice prodotto

en:  and above
it: e pi&ugrave;

en: If price is
it: Se il prezzo è

en: If weight is
it: Se il peso è

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
it: <strong>ERRORE</strong>: Per favore, inserisci un nome utente.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
it: <strong>ERRORE</strong>: Per favore, inserisci il tuo indirizzo e-mail.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
it: <strong>ERRORE</strong>: L'indirizzo e-mail inserito non &egrave; corretto.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid.  Please enter a valid username.
it: <strong>ERRORE</strong>: Il nome utente inserito non &egrave; valido.  Per favore inserisci un nome utente valido.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered, please choose another one.
it: <strong> ERRORE </strong>: il nome utente inserito risulta già registrato, per favore scegline un altro.

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
it: <strong>ERRORE</strong>: impossibile effettuare la registrazione ... si prega di contattare il <a href="mailto:%s">webmaster</a>!

en: This download is no longer valid, Please contact the site administrator for more information.
it: Questo download non è più valido. Prego contattare l'amministratore del sito per ulteriori informazioni.
