wp-dark-mode - en to tr translation catalogue (768 entries)

en: Upgrade now
tr: Şimdi yükselt

en: Settings
tr: Ayarlar

en: WP Dark Mode Settings
tr: WP Dark Mode Ayarları

en: WP Dark Mode
tr: WP Karanlık Mod

en: Get Started
tr: Başlayın

en: Social Share
tr: Sosyal Paylaşım

en: Recommended Plugins
tr: Önerilen Eklentiler

en: Recommended <br /> Plugins
tr: Önerilen <br /> Eklentiler

en: Upgrade Now
tr: Şimdi Yükselt

en: No settings found.
tr: Ayarlar bulunamadı.

en: Settings saved successfully.
tr: Ayarlar başarıyla kaydedildi.

en: Reset not confirmed.
tr: Sıfırlama onaylanmadı.

en: Settings reset successfully.
tr: Ayarlar başarıyla sıfırlandı.

en: No notice found.
tr: Bildirim bulunamadı.

en: Try out our recommended plugins
tr: Önerilen eklentilerimizi deneyin

en: Hide From Menu
tr: Menüden Gizle

en: By %s
tr: Hazırlayan: %s

en: Install Now
tr: Şimdi Kur

en: Update Now
tr: Şimdi Güncelle

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: More information about %s
tr: %s hakkında daha fazla bilgi

en: More Details
tr: Daha Fazla Detay

en: This plugin doesn&#8217;t work with your versions of WordPress and PHP.
tr: Bu eklenti WordPress ve PHP sürümlerinizle çalışmıyor.

en: This plugin doesn&#8217;t work with your version of WordPress.
tr: Bu eklenti WordPress sürümünüzle çalışmıyor.

en: This plugin doesn&#8217;t work with your version of PHP.
tr: Bu eklenti PHP sürümünüzle çalışmıyor.

en: Last Updated:
tr: Son Güncelleme:

en: %s ago
tr: %s önce

en: %s Active Installations
tr: %s Etkin Kurulum

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: If you hide the recommended plugins page from your menu, it won't appear there again. Are you sure you'd like to do it?
tr: Önerilen eklentiler sayfasını menünüzden gizlerseniz, bir daha orada görünmeyecektir. Bunu yapmak istediğinizden emin misiniz?

en: Enabling dark mode on your website is easy and simple. <a href="">Learn how to get started with WP Dark Mode within minutes.</a>
tr: Web sitenizde karanlık modu etkinleştirmek kolay ve basittir. <a href="">Dakikalar içinde WP Dark Mode ile nasıl başlayacağınızı öğrenin.</a>

en: To purchase and activate WP Dark Mode Ultimate, please visit our <a href="http://wppool.dev/wp-dark-mode-pricing/" target="_blank">pricing page</a>.
tr: WP Dark Mode Ultimate satın almak ve etkinleştirmek için lütfen <a href="http://wppool.dev/wp-dark-mode-pricing/" target="_blank">fiyatlandırma sayfamızı</a> ziyaret edin.

en: Yes, WP Dark Mode is compatible with major page builders, including Gutenberg and Elementor. You can place the dark mode switch button on any page or post using these builders.
tr: Evet, WP Dark Mode, Gutenberg ve Elementor dahil olmak üzere ana sayfa oluşturucularla uyumludur. Bu oluşturucuları kullanarak herhangi bir sayfaya veya yazıya karanlık mod anahtarı düğmesini yerleştirebilirsiniz.

en: Yes, WP Dark Mode has been tested and works seamlessly across modern browsers such as Safari, Chrome, Firefox, Edge, Opera, Brave, and more.
tr: Evet, WP Dark Mode test edilmiştir ve Safari, Chrome, Firefox, Edge, Opera, Brave ve daha fazlası gibi modern tarayıcılarda sorunsuz çalışır.

en: Go to WP Dark Mode > Settings > Customization > Image Settings and upload/select the image you want to use for dark mode.
tr: WP Dark Mode > Ayarlar > Özelleştirme > Resim Ayarları bölümüne gidin ve karanlık mod için kullanmak istediğiniz resmi yükleyin/seçin.

en: WP Dark Mode allows you to exclude specific elements or pages from being affected by dark mode using CSS selectors. Go to WP Dark Mode > Settings > Advanced > Exclude Settings > HTML Elements and add the CSS selectors for the elements you want to exclude.
tr: WP Dark Mode, CSS seçicilerini kullanarak belirli öğelerin veya sayfaların karanlık moddan etkilenmesini hariç tutmanıza olanak tanır. WP Dark Mode > Ayarlar > Gelişmiş > Hariç Tutma Ayarları > HTML Öğeleri bölümüne gidin ve hariç tutmak istediğiniz öğeler için CSS seçicilerini ekleyin.

en: For refunds on the premium plan, please contact our <a href="http://wppool.dev/contact" rel="nofollow" target="_blank">customer support team</a> directly. The procedure will be based on the terms of service in effect at the time of purchase.
tr: Premium plandaki iadeler için lütfen doğrudan <a href="http://wppool.dev/contact" rel="nofollow" target="_blank">müşteri destek ekibimizle</a> iletişime geçin. Prosedür, satın alma sırasında yürürlükte olan hizmet şartlarına dayanacaktır.

en: Accessibility
tr: Erişilebilirlik

en: Make your website more accessible for people with disabilities.
tr: Web sitenizi engelli kişiler için daha erişilebilir hale getirin.

en: Accessibility Switches
tr: Erişilebilirlik Anahtarları

en: Please active WooCommerce to use this feature.
tr: Bu özelliği kullanmak için lütfen WooCommerce'i etkinleştirin.

en: + Add Custom Color Preset
tr: + Özel Renk Ön Ayarı Ekle

en: Add images to replace them in dark mode
tr: Karanlık modda değiştirmek için resim ekleyin

en: Add New
tr: Yeni Ekle

en: Drag & drop the Darkmode Switcher to any of your menus from the Menu option under Appearance settings in WordPress dashboard
tr: WordPress panelindeki Görünüm ayarları altındaki Menü seçeneğinden Karanlık Mod Değiştiriciyi menülerinizden herhangi birine sürükleyip bırakın

en: Add Dark Mode switch to Menus from WordPress dashboard
tr: WordPress panelinden Menülere Karanlık Mod anahtarı ekleyin

en: Add custom triggers to toggle dark mode
tr: Karanlık modu değiştirmek için özel tetikleyiciler ekleyin

en: Add videos to replace them in dark mode
tr: Karanlık modda değiştirmek için videolar ekleyin

en: Navigate to the Widget option in the WordPress dashboard under Appearance menu. Select the menu where you want to display dark mode switch and click on the ‘+’ button and type <span class="text-[#374151]"> Dark Mode Switch</span> in the widget searchbox
tr: WordPress panelinde Görünüm menüsü altındaki Bileşen seçeneğine gidin. Karanlık mod anahtarını görüntülemek istediğiniz menüyü seçin ve '+' düğmesine tıklayın ve bileşen arama kutusuna <span class="text-[#374151]"> Dark Mode Switch</span> yazın

en: Add the WP Dark Mode widget to the menu
tr: Menüye WP Dark Mode bileşenini ekleyin

en: Adjust Typography for Dark Mode
tr: Karanlık Mod için Tipografiyi Ayarlayın

en: Enable to get seamless readability by font adaptation during dark-light mode toggling.
tr: Karanlık-aydınlık mod geçişi sırasında yazı tipi uyarlamasıyla kesintisiz okunabilirlik sağlamak için etkinleştirin.

en: Turn it ON to enable dark mode on the WordPress dashboard
tr: WordPress panelinde karanlık modu etkinleştirmek için bunu AÇIN

en: Enable Admin Dashboard Dark Mode
tr: Yönetici Paneli Karanlık Modunu Etkinleştir

en: Settings to Control Dark Mode on your WordPress Admin Panel
tr: WordPress Yönetim Panelinizdeki Karanlık Modu Kontrol Etme Ayarları

en: Admin Panel Dark Mode
tr: Yönetim Paneli Karanlık Modu

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Affiliate Program
tr: Ortaklık Programı

en: Hey! Enjoying the WP Dark Mode plugin? 😍 Join our <a href="https://go.wppool.dev/zfrO" target="_blank" class="text-[#7C3AED] font-semibold">Influencer Program</a> to make money from your social media content. You can also check our <a href="https://go.wppool.dev/Tfej" target="_blank" class="text-[#7C3AED] font-semibold no-underline">Affiliate Program</a> to get a <strong>25% commission</strong> on every sale!
tr: Hey! WP Dark Mode eklentisinden memnun musunuz? 😍 Sosyal medya içeriklerinizden para kazanmak için <a href="https://go.wppool.dev/zfrO" target="_blank" class="text-[#7C3AED] font-semibold">Influencer Programımıza</a> katılın. Ayrıca her satıştan %25 komisyon almak için <a href="https://go.wppool.dev/Tfej" target="_blank" class="text-[#7C3AED] font-semibold no-underline">Ortaklık Programımıza</a> da göz atabilirsiniz!

en: AI Custom Preset
tr: Yapay Zeka Özel Ön Ayarı

en: Let AI generate your stunning dark mode themes in seconds. Preview, compare, and apply the one you love.
tr: Yapay zekanın saniyeler içinde çarpıcı karanlık mod temalarınızı oluşturmasına izin verin. Önizleyin, karşılaştırın ve sevdiğinizi uygulayın.

en: Create Your Dark Mode with AI
tr: Yapay Zeka ile Karanlık Modunuzu Oluşturun

en: AI Model
tr: Yapay Zeka Modeli

en: Configure AI model settings for theme generation
tr: Tema oluşturma için yapay zeka modeli ayarlarını yapılandırın

en: ⚡ AI Preset Generator
tr: ⚡ Yapay Zeka Ön Ayar Oluşturucu

en: Let AI instantly generate a smart dark mode theme preset for you.
tr: Yapay zekanın sizin için anında akıllı bir karanlık mod tema ön ayarı oluşturmasına izin verin.

en: AI Preset Generator
tr: Yapay Zeka Ön Ayar Oluşturucu

en: AI Preset saved successfully!
tr: Yapay zeka ön ayarı başarıyla kaydedildi!

en: I already did it
tr: Zaten yaptım

en: You already have a preset named
tr: Zaten şu isimle bir ön ayarınız var

en: AM
tr: ÖÖ

en: Analytics
tr: Analiz

en: If you enable this then the chart above will be shown in your admin panel dashboard
tr: Bunu etkinleştirirseniz yukarıdaki grafik yönetici paneli panelinizde gösterilecektir

en: Display this dark mode usage chart on the WordPress Dashboard
tr: Bu karanlık mod kullanım grafiğini WordPress Panelinde göster

en: Configure analytics settings.
tr: Analiz ayarlarını yapılandırın.

en: Enable dark mode analytics to track how many times site visitors have used dark mode in a certain period.
tr: Belirli bir dönemde site ziyaretçilerinin karanlık modu kaç kez kullandığını izlemek için karanlık mod analizini etkinleştirin.

en: Dark Mode Analytics
tr: Karanlık Mod Analizi

en: Analyze my website
tr: Web sitemi analiz et

en: Choose your page transition animation
tr: Sayfa geçiş animasyonunuzu seçin

en: Enable this option to choose the transition animation when switching between light and dark modes on your website.
tr: Web sitemizde aydınlık ve karanlık modlar arasında geçiş yaparken geçiş animasyonunu seçmek için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable Page Transition Animation
tr: Sayfa Geçiş Animasyonunu Etkinleştir

en: Enable to choose an animation effect for the selected switch
tr: Seçilen anahtar için bir animasyon efekti seçmek üzere etkinleştirin

en: Switch Attention Effect
tr: Anahtar Dikkat Efekti

en: Auto-hide Switch on Idle
tr: Boştayken Anahtarı Otomatik Gizle

en: Enable to automatically hide the floating switch when the user is idle.
tr: Kullanıcı boşta olduğunda yüzen anahtarı otomatik olarak gizlemek için etkinleştirin.

en: Automatic Color
tr: Otomatik Renk

en: Adjust the your automatic color for dark mode color scheme
tr: Karanlık mod renk şeması için otomatik renginizi ayarlayın

en: Adjust your automatic color filter
tr: Otomatik renk filtrenizi ayarlayın

en: Back
tr: Geri

en: Background
tr: Arka Plan

en: Block Editor Dark Mode
tr: Blok Düzenleyici Karanlık Modu

en: Turn it ON to show dark mode switch in the block editor for toggling between dark and light mode.
tr: Karanlık ve aydınlık mod arasında geçiş yapmak için blok düzenleyicide karanlık mod anahtarını göstermek için bunu AÇIN.

en: Body Background Color
tr: Gövde Arka Plan Rengi

en: Body Colors
tr: Gövde Renkleri

en: Border
tr: Kenarlık

en: Brightness
tr: Parlaklık

en: Adjust your preferred dark mode brightness
tr: Tercih ettiğiniz karanlık mod parlaklığını ayarlayın

en: Brightness level
tr: Parlaklık seviyesi

en: Browse
tr: Göz At

en: Button Hover Background Color
tr: Düğme Üzerine Gelme Arka Plan Rengi

en: Button Hover Text Color
tr: Düğme Üzerine Gelme Metin Rengi

en: Button Border
tr: Düğme Kenarlığı

en: Button Colors
tr: Düğme Renkleri

en: Cancel
tr: İptal

en: Choose Color Mode
tr: Renk Modunu Seçin

en: Choose Your Preferred Color Palettes
tr: Tercih Ettiğiniz Renk Paletlerini Seçin

en: Choose any button, menu link, or icon and make it toggle dark mode.
tr: Herhangi bir düğme, menü bağlantısı veya simge seçin ve karanlık modu değiştirmesini sağlayın.

en: Classic Editor Dark Mode
tr: Klasik Düzenleyici Karanlık Modu

en: Turn it ON to show dark mode switch in the classic editor for toggling between dark and light mode.
tr: Karanlık ve aydınlık mod arasında geçiş yapmak için klasik düzenleyicide karanlık mod anahtarını göstermek için bunu AÇIN.

en: Wait! Clear palette previews?
tr: Bekleyin! Palet önizlemeleri temizlensin mi?

en: Click on the button below to create your first custom color.
tr: İlk özel renginizi oluşturmak için aşağıdaki düğmeye tıklayın.

en: Explore your options to get the best dark mode visual experience.
tr: En iyi karanlık mod görsel deneyimini elde etmek için seçeneklerinizi keşfedin.

en: Color Presets
tr: Renk Ön Ayarları

en: Choose a color preset for the dark mode color scheme.
tr: Karanlık mod renk şeması için bir renk ön ayarı seçin.

en: Dark Mode Color Presets
tr: Karanlık Mod Renk Ön Ayarları

en: Color Settings
tr: Renk Ayarları

en: How WP Dark Mode Ultimate compares to the free version?
tr: WP Dark Mode Ultimate ücretsiz sürümle nasıl karşılaştırılır?

en: Compose new email with
tr: Şununla yeni e-posta oluştur

en: Confirm
tr: Onayla

en: Are you sure want to import?
tr: İthalat yapmak istediğinizden emin misiniz?

en: Contact
tr: İletişim

en: Contact Support
tr: Destekle İletişime Geçin

en: Content Switch
tr: İçerik Anahtarı

en: Display dark mode switch at top of all pages
tr: Karanlık mod anahtarını tüm sayfaların üstünde göster

en: Display dark mode switch at top of all posts
tr: Karanlık mod anahtarını tüm yazıların üstünde göster

en: Continue to Edit
tr: Düzenlemeye Devam Et

en: Contrast
tr: Kontrast

en: Adjust your desired dark mode contrast
tr: İstediğiniz karanlık mod kontrastını ayarlayın

en: Controls
tr: Kontroller

en: Copied
tr: Kopyalandı

en: Copied to Clipboard!
tr: Panoya Kopyalandı!

en: Copy Email
tr: E-postayı Kopyala

en: Copy email address to your clipboard
tr: E-posta adresini panonuza kopyalayın

en: Copy Shortcode
tr: Kısa Kodu Kopyala

en: Create a custom color palette first!
tr: Önce özel bir renk paleti oluşturun!

en: Create New Preset
tr: Yeni Ön Ayar Oluştur

en: Create Your Own Toggle Element
tr: Kendi Değiştirme Öğenizi Oluşturun

en: Background of the switch button
tr: Anahtar düğmesinin arka planı

en: CTA Background Color
tr: CTA Arka Plan Rengi

en: Color of the call to action text
tr: Harekete geçirici mesaj metninin rengi

en: CTA Text Color
tr: CTA Metin Rengi

en: Enable to add a call-to-action text for the dark mode switch.
tr: Karanlık mod anahtarı için bir harekete geçirici mesaj metni eklemek için etkinleştirin.

en: Add call to action text beside the dark mode button
tr: Karanlık mod düğmesinin yanına harekete geçirici mesaj metni ekleyin

en: Call-to-action Text
tr: Harekete Geçirici Mesaj Metni

en: Your Current Plan
tr: Mevcut Planınız

en: Custom
tr: Özel

en: Custom Color Preset Name
tr: Özel Renk Ön Ayar Adı

en: Custom CSS
tr: Özel CSS

en: Custom CSS code to apply on dark mode or on both mode
tr: Karanlık modda veya her iki modda uygulanacak özel CSS kodu

en: Add custom CSS for dark mode only. This CSS will only apply when the dark mode is on. use <code>!important</code> flag on each property
tr: Sadece karanlık mod için özel CSS ekleyin. Bu CSS yalnızca karanlık mod açıkken uygulanacaktır. her özellikte <code>!important</code> bayrağını kullanın

en: Enter custom CSS here
tr: Özel CSS'yi buraya girin

en: Before saving this mode, please ensure you have created a custom color palette. Alternatively, you can switch your mode to either "Color Presets" or "Automatic Color" if that better suits your needs.
tr: Bu modu kaydetmeden önce lütfen özel bir renk paleti oluşturduğunuzdan emin olun. Alternatif olarak, ihtiyaçlarınıza daha iyi uyuyorsa modunuzu "Renk Ön Ayarları" veya "Otomatik Renk" olarak değiştirebilirsiniz.

en: Choose or create your custom color presets with the power of AI.
tr: Yapay zekanın gücüyle özel renk ön ayarlarınızı seçin veya oluşturun.

en: Your Custom Color Presets
tr: Özel Renk Ön Ayarlarınız

en: Custom size
tr: Özel boyut

en: Custom Switch Icon
tr: Özel Anahtar Simgesi

en: Enable to use your custom switch icon.
tr: Özel anahtar simgenizi kullanmak için etkinleştirin.

en: Custom Switch Text
tr: Özel Anahtar Metni

en: Customize the dark mode switch text.
tr: Karanlık mod anahtarı metnini özelleştirin.

en: Custom Trigger
tr: Özel Tetikleyici

en: Custom Triggers
tr: Özel Tetikleyiciler

en: Allow any element on your site to toggle Dark Mode using CSS selectors.
tr: Web sitenizdeki herhangi bir öğenin CSS seçicilerini kullanarak Karanlık Modu değiştirmesine izin verin.

en: Customer Support
tr: Müşteri Desteği

en: Customization
tr: Özelleştirme

en: Customize the selected dark mode preset color in your way
tr: Seçilen karanlık mod ön ayar rengini istediğiniz gibi özelleştirin

en: Dark
tr: Koyu

en: Dark Mode CSS
tr: Karanlık Mod CSS

en: Dark Mode Switch Icon
tr: Karanlık Mod Anahtar Simgesi

en: Dark Mode Image
tr: Karanlık Mod Resmi

en: Dark Mode Switch Text
tr: Karanlık Mod Anahtar Metni

en: Add custom text for the dark mode switch
tr: Karanlık mod anahtarı için özel metin ekleyin

en: Dark Mode Video :
tr: Karanlık Mod Videosu :

en: WP Dark Mode Usage
tr: WP Dark Mode Kullanımı

en: Default app or browser
tr: Varsayılan uygulama veya tarayıcı

en: Default Email App
tr: Varsayılan E-posta Uygulaması

en: Enable to show the switch after a delay when page loads.
tr: Sayfa yüklendiğinde anahtarı bir gecikmeden sonra göstermek için etkinleştirin.

en: Enabling this feature may delay WP Dark Mode to be applied on the frontend. Enable this feature only if you are facing issues with server-side caching.
tr: Bu özelliğin etkinleştirilmesi, WP Dark Mode'un ön uçta uygulanmasını geciktirebilir. Bu özelliği yalnızca sunucu taraflı önbelleğe alma sorunları yaşıyorsanız etkinleştirin.

en: Delay Time
tr: Gecikme Süresi

en: The floating switch will appear after this delay when page loads.
tr: Sayfa yüklendiğinde yüzen anahtar bu gecikmeden sonra görünecektir.

en: Delete
tr: Sil

en: Delete this image group?
tr: Bu resim grubunu sil?

en: This preset will be permanently deleted. Are you sure you want to confirm this deletion?
tr: Bu ön ayar kalıcı olarak silinecektir. Bu silme işlemini onaylamak istediğinizden emin misiniz?

en: Do you want to delete this preset?
tr: Bu ön ayarı silmek istiyor musunuz?

en: Delete this trigger?
tr: Bu tetikleyiciyi sil?

en: Are you sure you want to delete this trigger?
tr: Bu tetikleyiciyi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Delete this video group?
tr: Bu video grubunu sil?

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: Disable
tr: Devre Dışı Bırak

en: Disabling typography settings will not make the text size increase automatically when text toggle is pressed on accessibility switches
tr: Tipografi ayarlarının devre dışı bırakılması, erişilebilirlik anahtarlarında metin değiştirme düğmesine basıldığında metin boyutunun otomatik olarak artmasını sağlamayacaktır

en: Do you want to disable Typography settings?
tr: Tipografi ayarlarını devre dışı bırakmak istiyor musunuz?

en: Discard Changes
tr: Değişiklikleri At

en: You are about to discard all unsaved changes. All of your settings will be reset to the point where you last saved. Are you sure you want to discard all changes?
tr: Kaydedilmemiş tüm değişiklikleri atmak üzeresiniz. Tüm ayarlarınız son kaydettiğiniz noktaya sıfırlanacaktır. Tüm değişiklikleri atmak istediğinizden emin misiniz?

en: Discard all changes?
tr: Tüm değişiklikler atılsın mı?

en: Display Chart on Dashboard
tr: Panelde Grafiği Göster

en: Display dark mode usage chart on the WordPress dashboard
tr: WordPress panelinde karanlık mod kullanım grafiğini göster

en: Display Floating Switch
tr: Yüzen Anahtarı Göster

en: Enable Floating dark mode switch in frontend for toggling between dark and light mode.
tr: Karanlık ve aydınlık mod arasında geçiş yapmak için ön uçta yüzen karanlık mod anahtarını etkinleştirin.

en: Display switch on Login/ Register pages
tr: Giriş/Kayıt sayfalarında anahtarı göster

en: Enable to show the floating dark-mode switch on WordPress and WooCommerce login/register screens. Hidden by default to keep the form clean.
tr: WordPress ve WooCommerce giriş/kayıt ekranlarında yüzen karanlık mod anahtarını göstermek için etkinleştirin. Formu temiz tutmak için varsayılan olarak gizlidir.

en: Display On
tr: Şurada göster

en: Display Switch in Menu
tr: Menüde anahtarı göster

en: Display the darkmode switch in your website menu.
tr: Web sitenizin menüsünde karanlık mod anahtarını gösterir.

en: The switch will be displayed in the selected menus.
tr: Anahtar seçilen menülerde görüntülenecektir.

en: Display Switch at Top of Pages
tr: Sayfaların Üstünde Anahtarı Göster

en: Display Switch at Top of Posts
tr: Yazıların Üstünde Anahtarı Göster

en: Display Dark Mode switch using WordPress widget
tr: WordPress bileşenini kullanarak Karanlık Mod anahtarını göster

en: If you get stuck while exploring a feature, feel free to check our docs for a step-by-step guide.
tr: Bir özelliği keşfederken takılırsanız, adım adım kılavuz için belgelerimize göz atmaktan çekinmeyin.

en: Documentations
tr: Belgeler

en: Doing it all.
tr: Hepsini yapıyor.

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit Preset
tr: Ön Ayarı Düzenle

en: Edit Prompt
tr: İstemi Düzenle

en: Element selector
tr: Öğe seçici

en: Get step-by-step instructions on using WP Dark Mode with Elementor page builder.
tr: Elementor sayfa oluşturucu ile WP Karanlık Mod kullanımı hakkında adım adım talimatlar alın.

en: Add Dark Mode Switch widget from Basic category
tr: Temel kategorisinden Karanlık Mod Anahtarı bileşenini ekleyin

en: Navigate to the editing mode of a Post and Page using Elementor and look for Dark Mode Switch in the widget panel under Basic widgets
tr: Elementor kullanarak bir Yazı ve Sayfanın düzenleme moduna gidin ve Temel bileşenler altındaki bileşen panelinde Karanlık Mod Anahtarını arayın

en: Choose button style from widget settings and you are done
tr: Bileşen ayarlarından düğme stilini seçin ve bitirin

en: Select your preferred switch from the list of switches in the widget panel and you are done!
tr: Bileşen panelindeki anahtar listesinden tercih ettiğiniz anahtarı seçin ve bitirin!

en: Use WP Dark Mode with Elementor
tr: WP Dark Mode'u Elementor ile kullanın

en: Email Reporting
tr: E-posta Raporlama

en: Enable this feature to get the dark mode usage summary through email.
tr: Karanlık mod kullanım özetini e-posta yoluyla almak için bu özelliği etkinleştirin.

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Enable Custom Triggers
tr: Özel Tetikleyicileri Etkinleştir

en: Enable Dark Mode on Scrollbar
tr: Kaydirma �ubugunda Karanlik Modu etkinlestir

en: Enable Frontend Dark Mode
tr: Ön Uç Karanlık Modunu Etkinleştir

en: Turn it ON to enable dark mode on the frontend
tr: Ön uçta karanlık modu etkinleştirmek için bunu AÇIN

en: Enable this option to customize your scrollbar while toggling to dark mode
tr: Karanlık moda geçerken kaydırma çubuğunuzu özelleştirmek için bu seçeneği etkinleştirin

en: End Time
tr: Bitiş Zamanı

en: Enter your selected categories and tags
tr: Seçtiğiniz kategorileri ve etiketleri girin

en: Enter HTML element selectors
tr: HTML öğe seçicilerini girin

en: Enter your email
tr: E-postanızı girin

en: Enter image URL
tr: Resim URL'sini girin

en: Enter your selected pages, posts and custom post types
tr: Seçtiğiniz sayfaları, yazıları ve özel yazı türlerini girin

en: Enter Your Prompt
tr: İsteminizi Girin

en: Enter your selected posts
tr: Seçtiğiniz yazıları girin

en: Enter video URL
tr: Video URL'sini girin

en: Enter your selected WooCommerce categories
tr: Seçtiğiniz WooCommerce kategorilerini girin

en: Enter your selected WooCommerce products
tr: Seçtiğiniz WooCommerce ürünlerini girin

en: Except:
tr: Hariç:

en: Exclude All
tr: Tümünü Hariç Tut

en: Exclude WP Dark Mode from Caching
tr: WP Dark Mode'u Önbelleğe Almadan Hariç Tut

en: Enable this feature to exclude WP Dark Mode from server-side caching technology like Lightspeed Cache, WPRocket etc.
tr: WP Dark Mode'u Lightspeed Cache, WPRocket vb. sunucu tarafı önbellekleme teknolojilerinden hariç tutmak için bu özelliği etkinleştirin.

en: Exclude Elements
tr: Öğeleri Hariç Tut

en: Exclude dark mode on HTML tags, CSS class, CSS ids and more
tr: HTML etiketleri, CSS sınıfları, CSS ID'leri ve daha fazlasında karanlık modu hariç tutun

en: Add HTML element selectors (tags, classes, or IDs) to exclude them from being affected by dark mode.
tr: Karanlık moddan etkilenmelerini önlemek için HTML öğe seçicilerini (etiketler, sınıflar veya ID'ler) ekleyin.

en: Exclude Low Brightness on specific images
tr: Belirli resimlerde Düşük Parlaklığı hariç tutun

en: Exclude Low Brightness on specific videos
tr: Belirli videolarda Düşük Parlaklığı hariç tutun

en: Exclude Low Grayscale Images
tr: Düşük Gri Tonlamalı Resimleri Hariç Tut

en: Exclude Low Grayscale Videos
tr: Düşük Gri Tonlamalı Videoları Hariç Tut

en: Exclude Pages/ Posts
tr: Sayfaları/Yazıları Hariç Tut

en: Exclude dark mode on specific WordPress post type and taxonomy
tr: Belirli WordPress yazı türü ve taksonomisinde karanlık modu hariç tutun

en: Add pages, posts and custom post types that you want to exclude from the dark mode.
tr: Karanlık moddan hariç tutmak istediğiniz sayfaları, yazıları ve özel yazı türlerini ekleyin.

en: Dark Mode will only work on the selected posts and pages.
tr: Karanlık mod yalnızca seçilen yazılarda ve sayfalarda çalışacaktır.

en: Exclude Post Type:
tr: Yazı Türünü Hariç Tut:

en: Exclude Settings
tr: Hariç Tutma Ayarları

en: Configure exclusion settings for pages, posts, and elements.
tr: Sayfalar, yazılar ve öğeler için hariç tutma ayarlarını yapılandırın.

en: Exclude Taxonomies
tr: Taksonomileri Hariç Tut

en: Include the categories and tags that you want to exclude from the dark mode.
tr: Karanlık moddan hariç tutmak istediğiniz kategorileri ve etiketleri dahil edin.

en: Exclude Taxonomy Type:
tr: Taksonomi Türünü Hariç Tut:

en: Exclude WC Categories
tr: WC Kategorilerini Hariç Tut

en: Add categories to exclude the dark mode from the WooCommerce categories.
tr: Karanlık modu WooCommerce kategorilerinden hariç tutmak için kategoriler ekleyin.

en: Dark Mode will only work on the selected WooCommerce categories.
tr: Karanlık mod yalnızca seçilen WooCommerce kategorilerinde çalışacaktır.

en: Exclude WC Products
tr: WC Ürünlerini Hariç Tut

en: Add products to exclude the dark mode from the WooCommerce categories.
tr: Karanlık modu WooCommerce kategorilerinden hariç tutmak için ürünler ekleyin.

en: Dark Mode will only work on the selected WooCommerce products.
tr: Karanlık mod yalnızca seçilen WooCommerce ürünlerinde çalışacaktır.

en: Exclude WooCommerce
tr: WooCommerce'i Hariç Tut

en: Exclude dark mode on WooCommerce products and categories
tr: WooCommerce ürünlerinde ve kategorilerinde karanlık modu hariç tutun

en: Explore Accessibility Switches
tr: Erişilebilirlik Anahtarlarını Keşfedin

en: Explore now
tr: Şimdi keşfet

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Export current settings as JSON file.
tr: Mevcut ayarları JSON dosyası olarak dışa aktarın.

en: Export Settings
tr: Ayarları Dışa Aktar

en: Default dark mode
tr: Varsayılan karanlık mod

en: Dark mode-based image/video
tr: Karanlık mod tabanlı resim/video

en: Dark mode usage analytics
tr: Karanlık mod kullanım analizleri

en: 24/7 live chat & VIP support
tr: 7/24 canlı sohbet ve VIP destek

en: Gutenberg block
tr: Gutenberg bloğu

en: Elementor widget
tr: Elementor bileşeni

en: Dark mode for WordPress dashboard
tr: WordPress paneli için karanlık mod

en: Time-based dark mode
tr: Zaman tabanlı karanlık mod

en: Access to 19 premium dark mode switches
tr: 19 premium karanlık mod anahtarına erişim

en: Access to 13 dark mode color scheme
tr: 13 karanlık mod renk şemasına erişim

en: Manual customization with custom CSS
tr: Özel CSS ile manuel özelleştirme

en: Customizable dark mode switch and CTA
tr: Özelleştirilebilir karanlık mod anahtarı ve CTA

en: FAQ
tr: SSS

en: Here are some of the most frequently asked questions about WP Dark Mode
tr: İşte WP Dark Mode hakkında en sık sorulan sorulardan bazıları

en: Frequently asked questions
tr: Sıkça sorulan sorular

en: Facebook Community
tr: Facebook Topluluğu

en: Did you know that there is a Facebook community for dark mode users like you? Feel free to join to be involved in the discussion.
tr: Sizin gibi karanlık mod kullanıcıları için bir Facebook topluluğu olduğunu biliyor muydunuz? Tartışmaya dahil olmak için katılmaktan çekinmeyin.

en: Custom CSS for advanced customization
tr: Gelişmiş özelleştirme için özel CSS

en: 24/7 dedicated support
tr: 7/24 özel destek

en: Exclude pages/posts from dark mode
tr: Sayfaları/yazıları karanlık moddan hariç tutun

en: FEATURE LIST
tr: ÖZELLİK LİSTESİ

en: No Ads! Distraction free usage
tr: Reklam Yok! Dikkat dağıtmayan kullanım

en: 13+ dark mode color presets
tr: 13+ karanlık mod renk ön ayarı

en: 19+ stunning dark mode switches
tr: 19+ çarpıcı karanlık mod anahtarı

en: Features
tr: Özellikler

en: Floating Switch
tr: Yüzen Anahtar

en: Floating Switch Size
tr: Yüzen Anahtar Boyutu

en: Choose the size of the floating toggle switch
tr: Yüzen değiştirme anahtarının boyutunu seçin

en: Floating Switch Styles
tr: Yüzen Anahtar Stilleri

en: Choose the style of the floating toggle switch
tr: Yüzen değiştirme anahtarının stilini seçin

en: Please follow the steps below
tr: Lütfen aşağıdaki adımları izleyin

en: Font Size
tr: Yazı Tipi Boyutu

en: Choose the size of the floating toggle switch.
tr: Yüzen değiştirme anahtarının boyutunu seçin.

en: Set the font size in percentage.
tr: Yazı tipi boyutunu yüzde olarak ayarlayın.

en: FREE
tr: ÜCRETSİZ

en: FREE PLAN
tr: ÜCRETSİZ PLAN

en: Free vs Ultimate
tr: Ücretsiz vs Ultimate

en: Frontend Dark Mode
tr: Ön Uç Karanlık Modu

en: Settings to Control Dark Mode on your Frontend Website
tr: Ön Uç Web Sitenizdeki Karanlık Modu Kontrol Etme Ayarları

en: Turn it ON to enable dark mode on the Frontend
tr: Ön Uçta karanlık modu etkinleştirmek için bunu AÇIN

en: Choose how you want to use Dark Mode
tr: Karanlık Modu nasıl kullanmak istediğinizi seçin

en: Generate My Theme
tr: Temamı Oluştur

en: Generate Colors
tr: Renkleri Oluştur

en: Generating colors...
tr: Renkler oluşturuluyor...

en: Get in touch
tr: İletişime geçin

en: Get all popular dark mode resources in one place.
tr: Tüm popüler karanlık mod kaynaklarını tek bir yerde toplayın.

en: Tutorial, Docs, Support & Community
tr: Eğitim, Belgeler, Destek ve Topluluk

en: Get Started page
tr: Başlarken sayfası

en: Gmail in browser
tr: Tarayıcıda Gmail

en: Go to Accessibility settings
tr: Erişilebilirlik ayarlarına gidin

en: Go to Menu Settings
tr: Menü Ayarlarına Gidin

en: Got it
tr: Anladım

en: Grayscale
tr: Gri Tonlama

en: Adjust your preferred dark mode Grayscale
tr: Tercih ettiğiniz karanlık mod Gri Tonlamasını ayarlayın

en: Grayscale Image
tr: Gri Tonlamalı Resim

en: Grayscale level
tr: Gri tonlama seviyesi

en: Grayscale Video
tr: Gri Tonlamalı Video

en: Get step-by-step instructions on using WP Dark Mode with the default block editor.
tr: Varsayılan blok düzenleyici ile WP Karanlık Mod kullanımı hakkında adım adım talimatlar alın.

en: Go to Post/Page edit screen and and click on the ‘+’ icon to add new block
tr: Yazı/Sayfa düzenleme ekranına gidin ve yeni blok eklemek için '+' simgesine tıklayın

en: Navigate to a Post and Page edit screen and click on the + icon to add a new gutenberg block
tr: Bir Yazı ve Sayfa düzenleme ekranına gidin ve yeni bir gutenberg bloğu eklemek için '+' simgesine tıklayın

en: Search for Dark Mode Switch block in the Gutenberg block list
tr: Gutenberg blok listesinde Karanlık Mod Anahtarı bloğunu arayın

en: Type “dark mode switch” in the block list search box and the Dark Mode Switch block will appear. Click on the block to select it
tr: Blok listesi arama kutusuna “dark mode switch” yazın; Karanlık Mod Anahtarı bloğu görünecektir. Seçmek için bloğa tıklayın

en: Choose button style from block settings
tr: Blok ayarlarından düğme stilini seçin

en: Choose the button style you would like to use from the Switch Style menu on the right side and you are done!
tr: Sağ taraftaki Anahtar Stili menüsünden kullanmak istediğiniz düğme stilini seçin ve bitirin!

en: Use WP Dark Mode with Gutenberg
tr: WP Dark Mode'u Gutenberg ile kullanın

en: Help
tr: Yardım

en: Hi, I need help with WP Dark Mode.
tr: Merhaba, WP Dark Mode konusunda yardıma ihtiyacım var.

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Hover Background
tr: Üzerine Gelme Arka Planı

en: Hover BG
tr: Üzerine Gelme Arka Planı

en: Hover Text
tr: Üzerine Gelme Metni

en: HTML Element
tr: HTML Öğesi

en: HTML Elements
tr: HTML Öğeleri

en: Idle Timeout
tr: Boşta Kalma Zaman Aşımı

en: The floating switch will hide after this period of user inactivity.
tr: Kullanıcının işlem yapmadığı bu süreden sonra yüzen anahtar gizlenecektir.

en: Image Behavior
tr: Resim Davranışı

en: Settings to change image appearance on dark mode
tr: Karanlık modda resim görünümünü değiştirme ayarları

en: Image Behavior When Dark Mode Is On
tr: Karanlık Mod Açıkken Resim Davranışı

en: Enable to set the brightness level of the images on dark mode
tr: Karanlık modda resimlerin parlaklık seviyesini ayarlamak için etkinleştirin

en: Customize image appearance in Dark Mode
tr: Karanlık Modda resim görünümünü özelleştirin

en: Enable to set the grayscale level of the images on dark mode
tr: Karanlık modda resimlerin gri tonlama seviyesini ayarlamak için etkinleştirin

en: Image Replacement
tr: Resim Değiştirme

en: Replace specific images when dark mode is enabled
tr: Karanlık mod etkinleştirildiğinde belirli resimleri değiştirin

en: Image Settings
tr: Resim Ayarları

en: Image URL
tr: Resim URL'si

en: Import
tr: İçe Aktar

en: Import Anyway
tr: Yine de İçe Aktar

en: Import settings from JSON file which is exported through WP Dark Mode.
tr: WP Dark Mode aracılığıyla dışa aktarılan JSON dosyasından ayarları içe aktarın.

en: Import Settings
tr: Ayarları İçe Aktar

en: Settings imported successfully.
tr: Ayarlar başarıyla içe aktarıldı.

en: In all new ways
tr: Tüm yeni yollarla

en: Include Elements
tr: Öğeleri Dahil Et

en: Add HTML element selectors (tags, classes, or IDs) to explicitly include them in dark mode.
tr: Bunları karanlık moda açıkça dahil etmek için HTML öğe seçicilerini (etiketler, sınıflar veya ID'ler) ekleyin。

en: Influencer Program
tr: Fenomen Programı

en: Input Field Colors
tr: Giriş Alanı Renkleri

en: Input Text
tr: Giriş Metni

en: Please install WooCommerce to use this feature
tr: Bu özelliği kullanmak için lütfen WooCommerce'i kurun

en: Invalid File
tr: Geçersiz Dosya

en: Join Community
tr: Topluluğa Katıl

en: Keyboard Shortcut
tr: Klavye Kısayolu

en: Enable keyboard shortcut to toggle dark mode Ctrl + Alt + D
tr: Karanlık modu değiştirmek için klavye kısayolunu (Ctrl + Alt + D) etkinleştirin

en: Toggle Dark Mode using keyboard shortcut.
tr: Klavye kısayolunu kullanarak Karanlık Modu değiştirin。

en: Large
tr: Büyük

en: Learn more
tr: Daha fazla bilgi edin

en: Left
tr: Sol

en: Light
tr: Açık

en: Light Mode Switch Icon
tr: Aydınlık Mod Anahtar Simgesi

en: Light Mode Image :
tr: Aydınlık Mod Resmi :

en: Light Mode Switch Text
tr: Aydınlık Mod Anahtar Metni

en: Add custom text for the light mode switch
tr: Aydınlık mod anahtarı için özel metin ekleyin

en: Light Mode Video :
tr: Aydınlık Mod Videosu :

en: Link
tr: Bağlantı

en: Link Hover
tr: Bağlantı Üzerine Gelme

en: Load Scripts in Footer
tr: Komut Dosyalarını Altlıkta Yükle

en: Enable this feature to improve page load performance and reduce render-blocking
tr: Sayfa yükleme performansını iyileştirmek ve oluşturmayı engelleyen öğeleri azaltmak için bu özelliği etkinleştirin

en: Low Brightness Image
tr: Düşük Parlaklıklı Resim

en: Low Brightness Video
tr: Düşük Parlaklıklı Video

en: Choose how you want to connect to us. Select the option convenient for you
tr: Bizimle nasıl bağlantı kurmak istediğinizi seçin. Size uygun seçeneği seçin

en: Medium
tr: Orta

en: Menu Switch
tr: Menü Anahtarı

en: The Menu Switch is <strong>currently unavailable</strong>. To access this feature, first you have to enable the “Frontend Dark Mode” feature from the Control settings
tr: Menü Anahtarı <strong>şu anda kullanılamıyor</strong>. Bu özelliğe erişmek için önce Kontrol ayarlarından "Ön Uç Karanlık Modu" özelliğini etkinleştirmeniz gerekir。

en: Menu switches won’t be visible anymore
tr: Menü anahtarları artık görünmeyecek

en: min
tr: dakika

en: Mobile
tr: Mobil

en: Mode Image
tr: Mod resmi

en: Mode Video
tr: Mod videosu

en: More accessibility features
tr: Daha fazla erişilebilirlik özelliği

en: New Preset
tr: Yeni ön ayar

en: No, continue editing
tr: Hayır, düzenlemeye devam et

en: No custom color presets is created
tr: Özel renk ön ayarı oluşturulmadı

en: No Image
tr: Resim Yok

en: No Images Added
tr: Resim Eklenmedi

en: No Result found for %s
tr: %s için sonuç bulunamadı

en: No Result found
tr: Sonuç bulunamadı

en: No Triggers Added
tr: Tetikleyici Eklenmedi

en: No Video
tr: Video Yok

en: No Videos Added
tr: Video Eklenmedi

en: Normal Mode Image
tr: Normal Mod Resmi

en: Normal Mode Video
tr: Normal mod videosu

en: Normal Switches
tr: Normal Anahtarlar

en: Not Found
tr: Bulunamadı

en: Ok
tr: Tamam

en: Open Docs
tr: Belgeleri Aç

en: Other Accessibility Settings
tr: Diğer Erişilebilirlik Ayarları

en: Other Performance Settings
tr: Diğer Performans Ayarları

en: Outlook in browser
tr: Tarayıcıda Outlook

en: This will override all your current settings.
tr: Bu, tüm mevcut ayarlarınızı geçersiz kılacaktır。

en: Pages/Posts
tr: Sayfalar/Yazılar

en: Palette %s
tr: Palet %s

en: Scale in percentage relative to normal size
tr: Normal boyuta göre yüzde cinsinden ölçeklendirin

en: Performance
tr: Performans

en: Choose Dark Mode behavior to enhance the performance
tr: Performansı artırmak için Karanlık Mod davranışını seçin

en: Configure performance settings.
tr: Performans ayarlarını yapılandırın。

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: PM
tr: ÖS

en: Preset Color Customization
tr: Ön Ayarlı Renk Özelleştirme

en: You cannot delete this preset as it is currently in use. Please select another preset or change the "Color Mode" before deleting this preset.
tr: Şu anda kullanımda olduğu için bu ön ayarı silemezsiniz. Lütfen bu ön ayarı silmeden önce başka bir ön ayar seçin veya "Renk Modunu" değiştirin。

en: Preset is already in use!
tr: Ön ayar zaten kullanımda!

en: Preset name
tr: Ön ayar adı

en: Preset name is required. Please enter a name for your preset.
tr: Ön ayar adı gereklidir. Lütfen ön ayarınız için bir ad girin。

en: Preset Name
tr: Ön Ayar Adı

en: e.g., Blue Night Theme
tr: örn. Mavi Gece Teması

en: Preview
tr: Önizleme

en: Pricing
tr: Fiyatlandırma

en: e.g., Modern dark theme with blue accents and high contrast...
tr: örn. Mavi vurgulu ve yüksek kontrastlı modern karanlık tema...

en: How to enable dark mode on my website?
tr: Web sitemde karanlık modu nasıl etkinleştiririm?

en: How do I activate PRO plan?
tr: PRO planını nasıl etkinleştiririm?

en: How do I activate the Ultimate plan?
tr: Ultimate planını nasıl etkinleştiririm?

en: Can I use it with popular page builders like Gutenberg or Elementor?
tr: Gutenberg veya Elementor gibi popüler sayfa oluşturucularla kullanabilir miyim?

en: Is WP Dark Mode compatible with my theme?
tr: WP Dark Mode temamla uyumlu mu?

en: Is this plugin compatible with all modern browsers?
tr: Bu eklenti tüm modern tarayıcılarla uyumlu mu?

en: Does the WP Dark Mode plugin have any impact on page loading?
tr: WP Dark Mode eklentisinin sayfa yükleme üzerinde herhangi bir etkisi var mı?

en: Can I change the image for dark mode using this plugin?
tr: Bu eklentiyi kullanarak karanlık mod için resmi değiştirebilir miyim?

en: How can I prevent any specific elements, sections, or from turning into dark?
tr: Herhangi bir belirli öğenin, bölümün kararmasını nasıl engelleyebilirim?

en: Where can I find the tutorials about using the plugin?
tr: Eklentiyi kullanma hakkındaki eğitimleri nerede bulabilirim?

en: I want a refund for my purchase of the plugin. What’s the procedure?
tr: Eklentiyi satın aldığım için geri ödeme istiyorum. Prosedür nedir?

en: Please Rate Us:
tr: Lütfen Bizi Puanlayın:

en: Recommended
tr: Önerilen

en: Recommended Plugins page
tr: Önerilen Eklentiler sayfası

en: 14 days
tr: 14 gün

en: 7 days
tr: 7 gün

en: Remind me After:
tr: Şundan Sonra Hatırlat:

en: Would you like to be remind in the future?
tr: Gelecekte hatırlatılmak ister misiniz?

en: Remind me never
tr: Asla hatırlatma

en: Replaced Images
tr: Değiştirilen Resimler

en: The following added images will be replaced when dark mode is enabled
tr: Karanlık mod etkinleştirildiğinde aşağıdaki eklenen resimler değiştirilecektir

en: Replaced Videos
tr: Değiştirilen Videolar

en: These videos will be replaced in the dark mode
tr: Bu videolar karanlık modda değiştirilecektir

en: Reporting Email
tr: Raporlama E-postası

en: Enter the email where the analytics report will be sent.
tr: Analiz raporunun gönderileceği e-postayı girin。

en: Reporting Email Subject
tr: Raporlama E-postası Konusu

en: Subject of the analytics report email.
tr: Analiz raporu e-postasının konusu。

en: Select the reporting frequency when the email will be send.
tr: E-postanın gönderileceği raporlama sıklığını seçin。

en: Reporting Frequency
tr: Raporlama Sıklığı

en: Select the reporting frequency for the email.
tr: E-posta için raporlama sıklığını seçin。

en: Subject of the analytics report mail
tr: Analiz raporu e-postasının konusu

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Are you sure you want to reset all settings to default? We suggest you to export current settings before you reset the settings.
tr: Tüm ayarları varsayılana sıfırlamak istediğinizden emin misiniz? Ayarları sıfırlamadan önce mevcut ayarları dışa aktarmanızı öneririz。

en: Reset all settings to default. We recommend to export current settings before you reset the settings.
tr: Tüm ayarları varsayılana sıfırlayın. Ayarları sıfırlamadan önce mevcut ayarları dışa aktarmanızı öneririz。

en: Reset Settings
tr: Ayarları sıfırla

en: Reset to original
tr: Orijinale sıfırla

en: Right
tr: Sağ

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri Kaydet

en: Saved Successfully
tr: Başarıyla Kaydedildi

en: Scrollbar Customization
tr: Kaydırma Çubuğu Özelleştirme

en: Thumb BG
tr: Kaydırma Çubuğu Arka Planı

en: Secondary Background Color
tr: İkincil arka plan rengi

en: seconds
tr: saniye

en: Select
tr: Seç

en: Select Animation
tr: Animasyon Seç

en: Click on the WP Darkmode Widget and you will see the available switches on the right side of the screen. Select the one that you like
tr: WP Darkmode Bileşenine tıkladığınızda ekranın sağ tarafında mevcut anahtarları göreceksiniz. Beğendiğinizi seçin

en: Select a switch style for the menu
tr: Menü için bir anahtar stili seçin

en: Select Switch Style
tr: Anahtar Stilini Seçin

en: Select Switches
tr: Anahtarları Seçin

en: Select time
tr: Zaman seç

en: Enter CSS Selector (e.g., .my-class, #my-id)
tr: CSS Seçicisini Girin (örn. .my-class, #my-id)

en: Sepia
tr: Sepya

en: Adjust your preferred dark mode Sepia
tr: Tercih ettiğiniz karanlık mod Sepya özelliğini ayarlayın

en: Shortcode
tr: Kısa kod

en: Select a switch from below and a shortcode will be generated
tr: Aşağıdan bir anahtar seçin; bir kısa kod oluşturulacaktır。

en: Generate shortcodes for dark mode switches
tr: Karanlık mod anahtarları için kısa kodlar oluşturun

en: Show Switch after delay
tr: Gecikmeden sonra anahtarı göster

en: Side Selection
tr: Taraf Seçimi

en: Site Animation
tr: Site Animasyonu

en: Small
tr: Küçük

en: Social Share page
tr: Sosyal Paylaşım sayfası

en: Spacing from bottom
tr: Alttan boşluk

en: Spacing from %s
tr: %s konumundan boşluk

en: Start Time
tr: Başlangıç Zamanı

en: Support
tr: Destek

en: Switch Customization
tr: Anahtar Özelleştirme

en: Configure the dark mode switch for your website
tr: Web siteniz için karanlık mod anahtarını yapılandırın

en: Switch Position
tr: Anahtar Konumu

en: Choose the alignment of the floating toggle switch
tr: Yüzen değiştirme anahtarının hizalamasını seçin

en: Switch Settings
tr: Anahtar Ayarları

en: Switch to Dark Mode
tr: Karanlık moda geç

en: Switch to Light Mode
tr: Aydınlık moda geç

en: Switch Widget
tr: Anahtar Bileşeni

en: Display dark mode switch using WordPress widget
tr: WordPress bileşenini kullanarak karanlık mod anahtarını göster

en: Text
tr: Metin

en: Text & Link Colors
tr: Metin ve Bağlantı Renkleri

en: Thumb Background
tr: Kaydırma Düğmesi Arka Planı

en: Start time and end time cannot be same.
tr: Başlangıç zamanı ve bitiş zamanı aynı olamaz.

en: To
tr: Kime

en: to enable dark mode
tr: karanlık modu etkinleştirmek için

en: to enable light mode
tr: aydınlık modu etkinleştirmek için

en: Toggle Dark Mode
tr: Karanlık Modu Değiştir

en: Tools
tr: Araçlar

en: WP Dark Mode Tools
tr: WP Dark Mode Araçları

en: Track Background
tr: İzleme Arka Planı

en: Track BG
tr: İzleme Arka Planı

en: Track Dynamic Content
tr: Dinamik İçeriği İzle

en: Please turn on this feature only if you have any Ajax Loaded dynamic content like ajax product filters, ajax page loader, ajax image loaders/sliders, lazy loaded images etc.
tr: Lütfen bu özelliği yalnızca ajax ürün filtreleri, ajax sayfa yükleyici, ajax resim yükleyiciler/slayderlar, geç yüklenen resimler vb. gibi Ajax ile yüklenen dinamik içeriğe sahipseniz açın.

en: The following triggers will toggle dark mode when clicked
tr: Aşağıdaki tetikleyiciler tıklandığında karanlık modu değiştirecektir

en: Try Live Demo
tr: Canlı Demoyu Deneyin

en: Tutorial
tr: Eğitim

en: Here is a small full video tutorial for you incase you don’t like to go through all the textual instruction
tr: Tüm metinsel talimatları gözden geçirmek istememeniz durumunda işte size küçük bir tam video eğitimi

en: Check the WP Dark Mode playlist to become an expert dark mode user.
tr: Uzman bir karanlık mod kullanıcısı olmak için WP Dark Mode oynatma listesine göz atın.

en: Typography features are only available for <strong>Accessibility Switches</strong>
tr: Tipografi özellikleri yalnızca <strong>Erişilebilirlik Anahtarları</strong> için kullanılabilir

en: Typography Settings
tr: Tipografi Ayarları

en: Typography features are only available for
tr: Tipografi özellikleri yalnızca şunlar için kullanılabilir

en: Typography option is disabled in Accessibility Settings. Text scaling feature won’t work.
tr: Tipografi seçeneği Erişilebilirlik Ayarlarında devre dışı bırakıldı. Metin ölçeklendirme özelliği çalışmayacaktır.

en: Advanced dark mode customizations are available in <span class="font-semibold">WP Dark Mode Ultimate</span> 😍
tr: Gelişmiş karanlık mod özelleştirmeleri <span class="font-semibold">WP Dark Mode Ultimate</span> 😍'da mevcuttur

en: ULTIMATE PLAN
tr: ULTIMATE PLANI

en: The Floating Switch is <strong>currently unavailable</strong>. To access this feature, first you have to enable the “Frontend Dark Mode” feature from the Control settings
tr: Yüzen Anahtar <strong>şu anda kullanılamıyor</strong>. Bu özelliğe erişmek için önce Kontrol ayarlarından "Ön Uç Karanlık Modu" özelliğini etkinleştirmeniz gerekir。

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Not sure about upgrading to Ultimate yet?
tr: Henüz Ultimate'e yükseltme konusunda emin değil misiniz?

en: If you are having a second thought about upgrading, you can explore all the premium features on our demo website. Feel free to try every feature before making the decision.
tr: Yükseltme konusunda tereddütünüz varsa, demo web sitemizdeki tüm premium özellikleri keşfedebilirsiniz. Karar vermeden önce her özelliği denemekten çekinmeyin.

en: Untitled
tr: Adsız

en: Upcoming
tr: Gelecek

en: Click update and you are done! The switch will now be visible in the menu where you placed.
tr: Güncelle'ye tıklayın ve bitirin! Anahtar artık yerleştirdiğiniz menüde görünür olacaktır.

en: Click update and you are done!
tr: Güncelle'ye tıklayın ve bitirin!

en: Upgrade
tr: Yükselt

en: Upgrade All Features
tr: Tüm Özellikleri Yükselt

en: Upgrade to ultimate to get access to reports
tr: Raporlara erişmek için ultimate sürüme yükseltin

en: Upgrade to Pro
tr: Pro Sürümüne Yükselt

en: Upgrade to WP Dark Mode Ultimate
tr: WP Dark Mode Ultimate'a y�kseltin

en: URL Parameter
tr: URL parametresi

en: Enable/Disable the dark mode using URL/domain parameter
tr: URL/alan adı parametresini kullanarak karanlık modu etkinleştirin/devre dışı bırakın

en: Toggle Dark Mode using URL parameter.
tr: URL parametresini kullanarak Karanlık Modu değiştirin。

en: Use
tr: Kullan

en: Use %s?darkmode to enable dark mode and %s?lightmode to enable light mode
tr: Karanlık modu etkinleştirmek için %s?darkmode ve aydınlık modu etkinleştirmek için %s?lightmode kullanın

en: Please upload a valid file.
tr: Lütfen geçerli bir dosya yükleyin.

en: Seems like <strong>WP Dark Mode</strong> is bringing you value 🥳
tr: Görünüşe göre <strong>WP Karanlık Mod</strong> size değer katıyor 🥳

en: The version of the file you are trying to import is not compatible with the current version of WP Dark Mode.
tr: İçe aktarmaya çalıştığınız dosyanın sürümü WP Karanlık Mod'un geçerli sürümüyle uyumlu değil.

en: Version Mismatch
tr: Sürüm Uyumsuzluğu

en: Video Behavior
tr: Video Davranışı

en: Settings to change video appearance on dark mode
tr: Karanlık modda video görünümünü değiştirme ayarları

en: Video Behavior When Dark Mode Is On
tr: Karanlık Mod Açıkken Video Davranışı

en: Enable to set the brightness level of the videos on dark mode
tr: Karanlık modda videoların parlaklık seviyesini ayarlamak için etkinleştirin

en: Customize video appearance in Dark Mode
tr: Karanlık Modda video görünümünü özelleştirin

en: Enable to set the grayscale level of the videos on dark mode
tr: Karanlık modda videoların gri tonlama seviyesini ayarlamak için etkinleştirin

en: Video Replacement
tr: Video Değiştirme

en: Replace specific videos when dark mode is enabled
tr: Karanlık mod etkinleştirildiğinde belirli videoları değiştirin

en: Video Settings
tr: Video Ayarları

en: Video Tutorial
tr: Video Eğitimi

en: Video URL
tr: Video URL'si

en: View Dark Mode Usages inside WordPress Dashboard
tr: WordPress Paneli içerisinden Karanlık Mod Kullanımlarını Görüntüle

en: Watch Video Tutorial
tr: Video Eğitimini İzle

en: Watch Videos
tr: Videoları İzle

en: WooCommerce is not active
tr: WooCommerce etkin değil

en: WooCommerce is not installed
tr: WooCommerce kurulu değil

en: What is WP Dark Mode?
tr: WP Karanlık Mod nedir?

en: WP Dark Mode Support
tr: WP Karanlık Mod Desteği

en: Yahoo in browser
tr: Tarayıcıda Yahoo

en: Yes, discard changes
tr: Evet, değişiklikleri at

en: Welcome to the #1 dark mode plugin for WordPress. Let's get started!
tr: WordPress için 1 numaralı karanlık mod eklentisine hoş geldiniz. Hadi başlayalım!

en: You might be looking for
tr: Şunu arıyor olabilirsiniz

en: Our support team is here 24/7 to answer your queries and resolve your issues. Don't hesitate to reach out to us!
tr: Destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak ve sorunlarınızı çözmek için 7/24 buradadır. Bize ulaşmaktan çekinmeyin!

en: If you don't have the time to go through the docs, check our tutorial to start using WP Dark Mode on Gutenberg.
tr: Dökümanları inceleyecek vaktiniz yoksa, Gutenberg üzerinde WP Dark Mode'u kullanmaya başlamak için eğitimimize göz atın.

en: If you don't have the time to go through the docs, check our tutorial to start using WP Dark Mode on Elementor.
tr: Dökümanları inceleyecek vaktiniz yoksa, Elementor üzerinde WP Dark Mode'u kullanmaya başlamak için eğitimimize göz atın.

en: Social Share (Inline Button)
tr: Sosyal Paylaşım (Satır İçi Düğme)

en: Social Channels
tr: Sosyal Kanallar

en: Above
tr: Üstte

en: Below
tr: Altta

en: Above & Below
tr: Üstte ve Altta

en: Center
tr: Orta

en: Stretch
tr: Yay

en: Rounded
tr: Yuvarlanmış

en: Circle
tr: Daire

en: Rectangular
tr: Dikdörtgen

en: Slanted
tr: Eğimli

en: Channel Label
tr: Kanal Etiketi

en: Share Count
tr: Paylaşım Sayısı

en: Both
tr: Her İkisi

en: None
tr: Hiçbiri

en: More
tr: Daha Fazla

en: Share
tr: Paylaş

en: Shares
tr: Paylaşımlar

en: Saved
tr: Kaydedildi

en: Published
tr: Yayınlandı

en: Save & Publish
tr: Kaydet ve Yayınla

en: Enable Social Share (Inline Button)
tr: Sosyal Paylaşımı Etkinleştir (Satır İçi Düğme)

en: Inline Button Template
tr: Satır İçi Düğme Şablonu

en: Choose any inline button template that suits your style
tr: Tarzınıza uygun herhangi bir satır içi düğme şablonu seçin

en: Share Label
tr: Paylaşım Etiketi

en: Share label appears before the inline button. Provide engaging texts to make sure your visitors are sharing the content!
tr: Paylaşım etiketi satır içi düğmeden önce görünür. Ziyaretçilerinizin içeriği paylaştığından emin olmak için ilgi çekici metinler sağlayın!

en: Sharing is Caring:
tr: Paylaşmak Önemsemektir:

en: Button Position
tr: Düğme Konumu

en: Choose the position where you want show your inline button.
tr: Satır içi düğmenizi göstermek istediğiniz konumu seçin.

en: Button Alignment
tr: Düğme Hizalaması

en: Choose the alignment of the button.
tr: Düğmenin hizalamasını seçin.

en: Button Shape
tr: Düğme Şekli

en: Choose the button shape that matches your site content.
tr: Site içeriğinize uygun düğme şeklini seçin.

en: Button Size
tr: Düğme Boyutu

en: Choose the default size for your inline button.
tr: Satır içi düğmeniz için varsayılan boyutu seçin.

en: Button Label
tr: Düğme Etiketi

en: Button labels can display your channel’s name and share count.
tr: Düğme etiketleri kanalınızın adını ve paylaşım sayısını görüntüleyebilir.

en: Hide Buttons on
tr: Düğmeleri Şurada Gizle:

en: Select where you want to hide your inline button.
tr: Satır içi düğmenizi nerede gizlemek istediğinizi seçin.

en: Display Buttons on
tr: Düğmeleri Şurada Göster:

en: Choose where the inline button will appear on your website.
tr: Satır içi düğmenin web sitenizde nerede görüneceğini seçin.

en: Button Spacing
tr: Düğme Boşluğu

en: Select default spacing between each channel.
tr: Her kanal arasındaki varsayılan boşluğu seçin.

en: Total Shares
tr: Toplam Paylaşımlar

en: Enable total share counter. It will show how many times your content is shared via enabled channels.
tr: Toplam paylaşım sayacını etkinleştirin. İçeriğinizin etkin kanallar aracılığıyla kaç kez paylaşıldığını gösterecektir.

en: Minimum Share Count
tr: Minimum Paylaşım Sayısı

en: This is the minimum number of shares a page needs to have before the share counter is shown.
tr: Bu, paylaşım sayacı gösterilmeden önce bir sayfanın sahip olması gereken minimum paylaşım sayısıdır。

en: Maximum Share Click
tr: Maksimum Paylaşım Tıklaması

en: This is the maximum number of click count on a social channel you want to show your visitors
tr: Ziyaretçilerinize göstermek istediğiniz bir sosyal kanaldaki maksimum tıklama sayısıdır

en: Channel Visibility Count
tr: Kanal Görünürlük Sayısı

en: Set the number of channels that you want to show on your website. The rest will be shown after clicking on the 'More' button.
tr: Web sitenizde göstermek istediğiniz kanal sayısını ayarlayın. Geri kalanı 'Daha Fazla' düğmesine tıklandıktan sonra gösterilecektir。

en: Search Channel
tr: Kanal Ara

en: See less channels
tr: Daha az kanal gör

en: See more channels
tr: Daha fazla kanal gör

en: Unlock all channels
tr: Tüm kanalların kilidini aç

en: Manage channels
tr: Kanalları yönet

en: Reorder your social channels. You can edit the channel label and device visibility for each. Drag channels to change their order.
tr: Sosyal kanallarınızı yeniden sıralayın. Her biri için kanal etiketini ve cihaz görünürlüğünü düzenleyebilirsiniz. Sıralarını değiştirmek için kanalları sürükleyin.

en: Visit this URL: {page_url} and summarize the content for me.
tr: Bu URL'yi ziyaret edin: {page_url} ve içeriği benim için özetleyin.

en: Available variables:
tr: Kullanılabilir değişkenler:

en: Reset to default
tr: Varsayılana sıfırla

en: Enable Preferred Channels
tr: Tercih Edilen Kanalları Etkinleştir

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Done
tr: Tamamlandı

en: Frequently Asked Questions
tr: Sıkça Sorulan Sorular

en: official documentation
tr: resmi belgeler

en: and
tr: ve

en: YouTube Playlist
tr: YouTube Oynatma Listesi

en: customer support team
tr: müşteri destek ekibi

en: pricing page
tr: fiyatlandırma sayfası

en: For refunds on the premium plan, please contact our
tr: Premium planda para iadesi için lütfen bizimle

en: directly. The procedure will be based on the terms of service in effect at the time of purchase.
tr: doğrudan iletişime geçin. Prosedür, satın alma sırasında yürürlükte olan hizmet şartlarına dayanacaktır.

en: Enabling dark mode on your website is easy and simple.
tr: Sitenizde karanlık modu etkinleştirmek kolay ve basittir.

en: Learn how to get started with WP Dark Mode within minutes.
tr: WP Karanlık Mod'u dakikalar içinde nasıl kullanmaya başlayacağınızı öğrenin.

en: Default Light Mode
tr: Varsayılan Aydınlık Mod

en: Enable this setting if you want light mode as the default mode of your site. Visitors will find the website in light mode first.
tr: Açık modu sitenizin varsayılan modu olarak ayarlamak istiyorsanız bu ayarı etkinleştirin. Ziyaretçiler web sitesini ilk olarak açık modda görecek.

en: Default Dark Mode
tr: Varsayılan Karanlık Mod

en: Enable this setting if you want dark mode as the default mode of your site. Visitors will find the website in dark mode first.
tr: Karanlık modu sitenizin varsayılan modu olarak ayarlamak istiyorsanız bu ayarı etkinleştirin. Ziyaretçiler web sitesini ilk olarak karanlık modda görecek.

en: Use system settings
tr: Sistem ayarlarını kullan

en: Dark mode will be enabled/disabled depending on the user's device settings.
tr: Karanlık mod, kullanıcının cihaz ayarlarına bağlı olarak etkinleştirilecek/devre dışı bırakılacaktır.

en: Time based dark mode
tr: Zaman tabanlı karanlık mod

en: Automatically enable dark mode based on user's given time.
tr: Kullanıcının belirlediği saate göre karanlık modu otomatik olarak etkinleştirin.

en: Sunset Mode
tr: Gün Batımı Modu

en: Automatically enable dark mode at sunset based on the user's location.
tr: Kullanıcının konumuna göre gün batımında karanlık modu otomatik olarak etkinleştirin.

en: Wobble
tr: Yalpalamak

en: Vibrate
tr: Titremek

en: Flicker
tr: Titremek

en: Shake
tr: Sallamak

en: Bounce
tr: Zıplamak

en: Heartbeat
tr: Kalp Atışı

en: Blink
tr: Göz Kırpmak

en: Enable Dark Mode
tr: Karanlık Modu Etkinleştir

en: Allow custom elements to toggle dark mode
tr: Özel öğelerin geçiş yapmasına izin ver

en: Custom Triggers List
tr: Özel Tetikleyici Listesi

en: List of custom trigger configurations
tr: Özel tetikleyici yapılandırmaları listesi

en: Pulse
tr: Nabız

en: Flip
tr: Çevir

en: Roll
tr: Rulo

en: Slide Left
tr: Sola Kaydır

en: Slide Up
tr: Yukarı Kaydır

en: Slide Right
tr: Sağa Kaydır

en: Slide Down
tr: Aşağı Kaydır

en: Best Dark Mode Performance
tr: En İyi Karanlık Mod Performansı

en: The dark mode scripts will load before the parsing and rendering of your page. Choose this option when executing dark mode is the first priority for you.
tr: Karanlık mod komut dosyaları, sayfanız ayrıştırılmadan ve oluşturulmadan önce yüklenecektir. Karanlık modu çalıştırmak birinci önceliğiniz ise bu seçeneği belirleyin.

en: Balanced Performance for My Website and Dark Mode
tr: Site ve Karanlık Mod İçin Dengeli Performans

en: The dark mode scripts will be executed at the same time as your page. Choose this option to get a moderate dark mode loading time without compromising website loading speed.
tr: Karanlık mod komut dosyaları sayfanızla aynı anda çalıştırılacaktır. Web sitesi yükleme hızından ödün vermeden orta düzeyde bir karanlık mod yükleme süresi elde etmek için bu seçeneği belirleyin.

en: Prioritize My Website Loading
tr: Web Sitemin Yüklenmesini Önceliklendir

en: The dark mode script will be fetched asynchronously and executed after page parsing, just before the "DOMContentLoaded" event. Choose this option if your focus is on optimizing your website's performance over the WP Dark Mode.
tr: Karanlık mod komut dosyası asenkron olarak alınacak ve sayfa ayrıştırıldıktan sonra çalıştırılacaktır. WP Dark Mode üzerinden web sitenizin performansını optimize etmeye odaklanıyorsanız bu seçeneği belirleyin.

en: Daily
tr: Günlük

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Bi-Weekly
tr: İki Haftalık

en: Monthly
tr: Aylık

en: Quarterly
tr: Üç Aylık

en: Yearly
tr: Yıllık

en: WP Dark Mode Analytics Report
tr: WP Karanlık Mod Analiz Raporu

en: Failed to insert visitor data.
tr: Ziyaretçi verileri eklenemedi.

en: Failed to update visitor data.
tr: Ziyaretçi verileri güncellenemedi.

en: Dark Mode Settings
tr: Karanlık Mod Ayarları

en: Dark Mode Toggle
tr: Karanlık Modu Değiştir

en: Dark Mode Switch
tr: Karanlık Mod Anahtarı

en: Switch Style
tr: Anahtar Stili

en: Switch Size
tr: Anahtar Boyutu

en: Alignment
tr: Hizalama

en: Social Share - WP Dark Mode
tr: Sosyal Paylaşım - WP Karanlık Mod

en: Invalid security key
tr: Geçersiz güvenlik anahtarı

en: Permission denied
tr: İzin reddedildi

en: Invalid permission
tr: Geçersiz izin

en: Invalid channel
tr: Geçersiz kanal

en: Something went wrong
tr: Bir şeyler yanlış gitti

en: Deal Ends In
tr: Fırsatın Bitmesine

en: Days
tr: Gün

en: Hours
tr: Saat

en: Minutes
tr: Dakika

en: Seconds
tr: Saniye

en: Try a free demo
tr: Ücretsiz demoyu dene

en: Black Friday & Cyber Monday
tr: Kara Cuma ve Siber Pazartesi

en: Unlock all the features
tr: Tüm özelliklerin kilidini açın

en: Flash Sale
tr: Flaş İndirim

en: SPECIAL
tr: ÖZEL

en: DAYS
tr: GÜN

en: HOURS
tr: SAAT

en: MINUTES
tr: DAKİKA

en: SECONDS
tr: SANİYE

en: Claim 50% Discount
tr: %50 indirim al

en: Share via:
tr: Şununla paylaş:

en: What's New
tr: Neler Yeni?

en: Try a FREE demo
tr: ÜCRETSİZ demoyu deneyin

en: %1$s%2$s OFF
tr: %1$s%2$s İNDİRİM

en: Claim %1$s%2$s Discount
tr: %1$s%2$s indirimi talep et

en: Sweet Dark
tr: Tatlı Karanlık

en: Gold
tr: Altın

en: Sapphire
tr: Safir

en: Midnight Bloom
tr: Gece Çiçeği

en: Fuchsia
tr: Fuşya

en: Rose
tr: Gül

en: Violet
tr: Menekşe

en: Pink
tr: Pembe

en: Magenta
tr: Macenta

en: Green
tr: Yeşil

en: Orange
tr: Turuncu

en: Yellow
tr: Sarı

en: Last 24 Hours
tr: Son 24 Saat

en: Last 7 Days
tr: Son 7 Gün

en: Last 30 Days
tr: Son 30 Gün

en: Last 1 Year
tr: Son 1 Yıl

en: Dark Mode Users
tr: Karanlık Mod Kullanıcıları

en: Total Visitors
tr: Toplam Ziyaretçiler

en: Sun
tr: Paz

en: Mon
tr: Pzt

en: Tue
tr: Sal

en: Wed
tr: Çar

en: Thu
tr: Per

en: Fri
tr: Cum

en: Sat
tr: Cmt

en: Jan
tr: Oca

en: Feb
tr: Şub

en: Apr
tr: Nis

en: Jun
tr: Haz

en: Jul
tr: Tem

en: Aug
tr: Ağu

en: Sep
tr: Eyl

en: Oct
tr: Eki

en: Nov
tr: Kas

en: Dec
tr: Ara

en: No results found
tr: Sonuç bulunamadı

en: No results found for "{search}"
tr: "{search}" için sonuç bulunamadı
