MetaSlider Slideshow 3.109.0 - en to da-DK translation catalogue (1000 entries)

note: Description of the plugin
en: MetaSlider gives you the power to create a beautiful slideshow, carousel, or gallery on your WordPress site.
da-DK: MetaSlider giver dig muligheden for at skabe en smuk slideshow, karusel eller galleri på din WordPress-side.

en: This feature is available with MetaSlider Gallery
da-DK: Denne funktion er tilgængelig med MetaSlider Galleri

en: Activate MetaSlider Gallery to show your slides in a lightbox window.
da-DK: Aktivér MetaSlider Galleri for at vise dine slides i et lightbox-vindue.

en: Activate MetaSlider Gallery
da-DK: Aktivér MetaSlider Galleri

en: Install MetaSlider Gallery to show your slides in a lightbox window.
da-DK: Installer MetaSlider Galleri for at vise dine slides i et lightbox-vindue.

en: Install MetaSlider Gallery
da-DK: Installer MetaSlider Galleri

en: Activate MetaSlider Gallery to convert this slideshow into a gallery.
da-DK: Aktivér MetaSlider Galleri for at konvertere denne slideshow til et galleri.

en: Install MetaSlider Gallery to convert this slideshow into a gallery.
da-DK: Installer MetaSlider Galleri for at konvertere denne slideshow til et galleri.

en: Spice up your site with animated layers and video slides with MetaSlider Slideshow Pro
da-DK: Pift din side op med animerede lag og video slides med MetaSlider Pro

en: Increase your revenue and conversion with video slides and many more MetaSlider Slideshow Pro features
da-DK: Øg din indtjening og konvertering med video slides og mange flere funktioner i MetaSlider Pro

en: Can you translate? Want to improve MetaSlider Slideshow for speakers of your language?
da-DK: Kan du oversætte? Ønsker du at forbedre MetaSlider for talere af dit sprog?

en: Do you want to display your slideshow media inside a lightbox?
da-DK: Vil du vise dit slideshow-medie inde i et lightbox?

en: weeks
da-DK: uger

en: Let's Start &rarr;
da-DK: Lad os komme i gang &rarr;

en: Find out more &rarr;
da-DK: Find ud af mere &rarr;

en: Sign up &rarr;
da-DK: Tilmeld dig &rarr;

en: Go there &rarr;
da-DK: Gå derhen &rarr;

en: Click to install the MetaSlider Gallery plugin &rarr;
da-DK: Klik for at installere MetaSlider Gallery-pluginet &rarr;

en: Read more
da-DK: Læs mere

en: The security check failed. Please refresh the page and try again.
da-DK: Sikkerhedstjekket mislykkedes. Venligst opdater siden og prøv igen.

en: Access denied. Sorry, you do not have permission to complete this task.
da-DK: Adgang nægtet. Beklager, du har ikke tilladelse til at udføre denne opgave.

en: Bad request
da-DK: Ugyldig anmodning

en: This item does not exist. Please refresh the page and try again.
da-DK: Denne genstand findes ikke. Venligst opdater siden og prøv igen.

en: The option was successfully updated
da-DK: Muligheden blev opdateret med succes

en: The requested data does not exist.
da-DK: De anmodede data findes ikke.

en: The attempt to update the option failed.
da-DK: Forsøget på at opdatere muligheden mislykkedes.

en: Thanks for using MetaSlider, the WordPress slideshow plugin
da-DK: Tak for at bruge MetaSlider, WordPress slideshow-pluginet

en: Dismiss
da-DK: Afvis

en: Invalid ad identifier
da-DK: Ugyldig annonceidentifikator

en: There was an error dimissing the quickstart ad
da-DK: Der opstod en fejl ved afvisning af quickstart-annonce

en: The quickstart ad was successfully hidden!
da-DK: Quickstart-annonce blev skjult med succes!

en: Caption
da-DK: Overskrift

en: New Window
da-DK: Nyt vindue

en: Please confirm that you would like to delete this slideshow.
da-DK: Venligst bekræft, at du gerne vil slette dette slideshow.

en: Undo
da-DK: Fortryd

en: Slide restored
da-DK: Slide gendannet

en: Slide deleted
da-DK: Slide slettet

en: Success
da-DK: Succes

en: Item was copied to your clipboard
da-DK: Elementet blev kopieret til din udklipsholder

en: Creating slideshow...
da-DK: Opretter diasshow...

en: Press to undo
da-DK: Tryk for at fortryde

en: Select replacement image
da-DK: Vælg erstatningsbillede

en: Caution: This setting is for advanced developers only. If you're unsure, leave it checked.
da-DK: Forsigtig: Denne indstilling er kun for avancerede udviklere. Hvis du er usikker, så lad den være markeret.

en: Opacity
da-DK: Opacitet

en: Shortcodes
da-DK: Kortkoder

en: Hide on Smartphone
da-DK: Skjul på smartphone

en: Hide on Tablet
da-DK: Skjul på tablet

en: Hide on Laptop
da-DK: Skjul på laptop

en: Hide on Desktop
da-DK: Skjul på desktop

en: Add Button
da-DK: Tilføj knap

en: Add Image
da-DK: Tilføj billede

en: Add Icon
da-DK: Tilføj ikon

en: Search icons...
da-DK: Søg ikoner...

en: No icons found.
da-DK: Ingen ikoner fundet.

en: Clear search
da-DK: Ryd søgning

en: Close
da-DK: Luk

en: Insert
da-DK: Indsæt

en: Please enter a valid URL.
da-DK: Indtast venligst en gyldig URL.

en: Please enter link text for the button.
da-DK: Indtast venligst linktekst til knappen.

en: Open in new window
da-DK: Åbn i nyt vindue

en: Button Color
da-DK: Knappens farve

en: Text Color
da-DK: Tekstfarve

en: Link Text
da-DK: Linktekst

en: The request format was not valid.
da-DK: Anmodningsformatet var ikke gyldigt.

en: This slideshow is no longer available.
da-DK: Dette slideshow er ikke længere tilgængeligt.

en: Nothing to import.
da-DK: Intet at importere.

en: This was not a slideshow, so we cannot delete it.
da-DK: Dette var ikke et slideshow, så vi kan ikke slette det.

en: This was not a slideshow, so we cannot update the setting.
da-DK: Dette var ikke et slideshow, så vi kan ikke opdatere indstillingen.

en: The title cannot be empty.
da-DK: Titlen kan ikke være tom.

en: The field (%s) cannot be empty
da-DK: Feltet (%s) kan ikke være tomt

en: Maximum Number of Custom Field in Post Feed Sliders
da-DK: Maksimalt antal brugerdefinerede felter i indlæg feeds slideshows

en: Import slug not found
da-DK: Importslug ikke fundet

en: Import data could not be processed
da-DK: Importdata kunne ikke behandles

en: We could not find any images to import.
da-DK: Vi kunne ikke finde nogen billeder at importere.

en: New Slideshow
da-DK: Nyt slideshow

en: Previous
da-DK: Forrige

en: Next
da-DK: Næste

en: Import file is invalid.
da-DK: Importfilen er ugyldig.

en: Failed to import video from URL: %s.
da-DK: Kunne ikke importere video fra URL: %s.

en: Failed to import text track from URL: %s.
da-DK: Kunne ikke importere tekstspor fra URL: %s.

en: Failed to import image from URL: %s.
da-DK: Fejl ved import af billede fra URL: %s.

en: Only http/https URLs are allowed.
da-DK: Kun http/https URL'er er tilladt.

en: URL does not point to an allowed file type.
da-DK: URL'en peger ikke på en tilladt filtype.

en: URL resolves to a disallowed address.
da-DK: URL'en resulterer i en ikke-tilladt adresse.

en: No themes found.
da-DK: Ingen temaer fundet.

en: We removed your selected theme as it could not be found. Was the folder deleted?
da-DK: Vi har fjernet dit valgte tema, da det ikke kunne findes. Blev mappen slettet?

en: You don't have any trashed slideshows.
da-DK: Du har ikke nogen slettede diasforestillinger.

en: You don't have any slideshows yet. Click %shere%s to create a new slideshow.
da-DK: Du har endnu ikke nogen diasforestillinger. Klik %shere%s for at oprette en ny diasforestilling.

en: Restore
da-DK: Gendan

en: Delete Permanently
da-DK: Slet permanent

en: Trash
da-DK: Papirkurv

en: Preview
da-DK: Forhåndsvisning

en: Title
da-DK: Titel

en: Type of Slides
da-DK: Type af dias

en: Number of Slides
da-DK: Antal dias

en: Theme
da-DK: Tema

en: Created
da-DK: Oprettet

en: Usage
da-DK: Brug

en: Edit
da-DK: Rediger

en: Click to copy shortcode.
da-DK: Klik for at kopiere shortcode.

en: Not found.
da-DK: Ikke fundet.

en: View Usage
da-DK: Vis brug

en: Content Using This Slideshow
da-DK: Indhold, der bruger dette diasshow

en: Theme Setting
da-DK: Temaindstilling

en: Option
da-DK: Mulighed

en: All Themes
da-DK: Alle Temaer

en: (No Theme)
da-DK: (Intet Tema)

en: Filter
da-DK: Filtrer

note: translators: %s is the number of weeks the notice will be hidden
en: (%s Weeks)
da-DK: ( %s uger)

en: Slideshows
da-DK: Diasshows

en: Add New
da-DK: Tilføj ny

note: Translators: %d is the number of slideshows moved to the Trash.
en: %d slideshow moved to the Trash. | %d slideshows moved to the Trash.
da-DK[0]: %d diasshow flyttet til papirkurven.
da-DK[1]: %d diasshows flyttet til papirkurven.

note: Translators: %d is the number of slideshows restored from the Trash.
en: %d slideshow restored from the Trash. | %d slideshows restored from the Trash.
da-DK[0]: %d diasshow gendannet fra papirkurven.
da-DK[1]: %d diasshows gendannet fra papirkurven.

note: Translators: %d is the number of slideshows permanently deleted.
en: %d slideshow permanently deleted. | %d slideshows permanently deleted.
da-DK[0]: %d diasshow permanent slettet.
da-DK[1]: %d diasshows permanent slettet.

en: Slideshows permanently deleted.
da-DK: Diasshows permanent slettet.

en: Search
da-DK: Søg

en: Browser upgrade required
da-DK: Browseropgradering kræves

en: It looks like you are using %s. While MetaSlider does support %s on the frontend of the website where users see your slideshows, some of the tools we provide back here require a modern browser.
da-DK: Det ser ud til, at du bruger %s. Selvom MetaSlider understøtter %s på frontend af hjemmesiden, hvor brugerne ser dine diasshows, kræver nogle af de værktøjer, vi tilbyder her, en moderne browser.

en: Update Internet Explorer
da-DK: Opdater Internet Explorer

en: Search settings
da-DK: Søgeindstillinger

en: No settings found.
da-DK: Ingen indstillinger fundet.

en: Loading...
da-DK: Indlæser...

en: Main Options
da-DK: Hovedmuligheder

en: Width
da-DK: Bredde

en: Slideshow width
da-DK: Diasshowbredde

en: Height
da-DK: Højde

en: Slideshow height
da-DK: Højde på diasshow

en: Arrows
da-DK: Pile

en: Show the Previous / Next arrows.
da-DK: Vis den forrige/næste pil.

en: Hidden
da-DK: Skjult

en: Visible
da-DK: Synlig

en: Visible On Hover
da-DK: Synlig ved hover

en: Show navigation options so that users can browse the slides.
da-DK: Vis navigationsmuligheder, så brugerne kan gennemse diasene.

en: Dots
da-DK: Prikker

en: Dots - Visible On Hover
da-DK: Prikker - Synlige ved hover

en: Thumbnails (Pro)
da-DK: Miniaturebilleder (Pro)

en: Thumbnails - Visible On Hover (Pro)
da-DK: Miniaturebilleder - Synlige ved hover (Pro)

en: Filmstrip - Visible On Hover (Pro)
da-DK: Filmstrip - Synlig ved hover (Pro)

en: 100% Width
da-DK: 100% Bredde

en: If the space for the slideshow is larger than the "Width" setting, the slideshow output will expand to fill all of that space.
da-DK: Hvis pladsen til diasshowet er større end indstillingen "Bredde", vil diasshowoutputtet udvide sig for at udfylde al den plads.

en: Adjust Width to Target Element
da-DK: Justér bredde til mål-element

en: This will force the slideshow to use the full width of the target CSS element (Beta). Result may vary from theme to theme.
da-DK: Dette vil tvinge diasshowet til at bruge den fulde bredde af det mål-CSS-element (Beta). Resultatet kan variere fra tema til tema.

en: Target Element
da-DK: Mål Element

en: The slideshow will use the full width of this target element (Beta). If the target element is not 'body', you may need to enable 'Center Align'.
da-DK: Diashowen vil bruge den fulde bredde af dette mål element (Beta). Hvis mål elementet ikke er 'body', skal du muligvis aktivere 'Center Justering'.

en: Center Align
da-DK: Center Justering

en: Center align the slideshow in the available space on your website.
da-DK: Center juster diashowet i det tilgængelige rum på dit website.

en: Hide Arrows On
da-DK: Skjul Pilene På

en: When enabled this setting will hide the arrows on screen widths less than %spx.
da-DK: Når denne indstilling er aktiveret, vil den skjule pilene på skærmbredder mindre end %spx.

en: When enabled this setting will hide the arrows on screen widths of %1$spx to %2$spx.
da-DK: Når denne indstilling er aktiveret, vil den skjule pilene på skærmbredder fra %1$spx til %2$spx.

en: When enabled this setting will hide the arrows on screen widths equal to or greater than %spx.
da-DK: Når denne indstilling er aktiveret, vil den skjule pilene på skærmbredder lig med eller større end %spx.

en: Hide Navigation On
da-DK: Skjul Navigation På

en: When enabled this setting will hide the navigation on screen widths less than %spx.
da-DK: Når denne indstilling er aktiveret, vil den skjule navigationen på skærmbredder mindre end %spx.

en: When enabled this setting will hide the navigation on screen widths of %1$spx to %2$spx.
da-DK: Når denne indstilling er aktiveret, vil den skjule navigationen på skærmbredder fra %1$spx til %2$spx.

en: When enabled this setting will hide the navigation on screen widths equal to or greater than %spx.
da-DK: Når denne indstilling er aktiveret, vil den skjule navigationen på skærmbredder lig med eller større end %spx.

en: Hide Captions On
da-DK: Skjul Undertekster På

en: When enabled this setting will hide the captions on screen widths less than %spx.
da-DK: Når denne indstilling er aktiveret, vil den skjule undertekster på skærmbredder mindre end %spx.

en: When enabled this setting will hide the captions on screen widths of %1$spx to %2$spx.
da-DK: Når denne indstilling er aktiveret, vil den skjule undertekster på skærmbredder fra %1$spx til %2$spx.

en: When enabled this setting will hide the captions on screen widths equal to or greater than %spx.
da-DK: Når denne indstilling er aktiveret, vil den skjule undertekster på skærmbredder lig med eller større end %spx.

en: Hide Slideshow On
da-DK: Skjul Diashow På

en: When enabled this setting will hide the slideshow on screen widths less than %spx.
da-DK: Når denne indstilling er aktiveret, vil den skjule diashowet på skærmbredder mindre end %spx.

en: When enabled this setting will hide the slideshow on screen widths of %1$spx to %2$spx.
da-DK: Når denne indstilling er aktiveret, vil den skjule diashowet på skærmbredder fra %1$spx til %2$spx.

en: When enabled this setting will hide the slideshow on screen widths equal to or greater than %spx.
da-DK: Når denne indstilling er aktiveret, vil den skjule diashowet på skærmbredder lig med eller større end %spx.

en: Open In Gallery
da-DK: Åbn i galleri

en: Transition Options
da-DK: Overgangsindstillinger

en: Transition Effect
da-DK: Overgangseffekt

en: This animation is used when changing slides.
da-DK: Denne animation bruges, når der skiftes dias.

en: Slide in Right
da-DK: Glid ind til højre

en: Slide in Left
da-DK: Glid ind til venstre

en: Box Random
da-DK: Boks tilfældigt

en: Box Rain
da-DK: Boks regn

en: Box Rain Reverse
da-DK: Boks regn omvendt

en: Box Rain Grow
da-DK: Boks regn vokse

en: Box Rain Grow Reverse
da-DK: Boks regn vokse omvendt

en: Slide Delay
da-DK: Glid forsinkelse

en: How long to display each slide, in milliseconds.
da-DK: Hvor lang tid skal hver slide vises, i millisekunder.

en: Transition Speed
da-DK: Overgangshastighed

en: Choose the speed of the animation in milliseconds. You can select the animation in the "Transition Effect" field.
da-DK: Vælg hastigheden for animationen i millisekunder. Du kan vælge animationen i "Overgangseffekt" feltet.

en: Number of Slices
da-DK: Antal skiver

en: Number of Squares
da-DK: Antal kvadrater

en: Number of squares
da-DK: Antal kvadrater

en: Slide Direction
da-DK: Glid retning

en: Select the direction that slides will move. Vertical will not work if "Carousel mode" is enabled or "Transition Effect" is set to "Fade".
da-DK: Vælg den retning, som slides vil bevæge sig. Lodret vil ikke fungere, hvis "Karussel-tilstand" er aktiveret eller "Overgangseffekt" er indstillet til "Fade".

en: Horizontal
da-DK: Horisontal

en: Vertical
da-DK: Lodret

en: Reverse
da-DK: Omvendt

en: Reverse the slide direction.
da-DK: Omvend retningen af sliden.

en: Image Animation
da-DK: Billedanimation

en: This feature adds gradual acceleration and deceleration to slide transitions, rather than abrupt starts and stops. This feature only works with the "Slide" Transition Effect.
da-DK: Denne funktion tilføjer gradvis acceleration og deceleration til diasovergange, i stedet for pludselige start og stop. Denne funktion fungerer kun med "Slide" overgangseffekt.

en: Extra Effect
da-DK: Ekstra effekt

en: Extra effect for slides.
da-DK: Ekstra effekt til dias.

en: None
da-DK: Ingen

en: Fade In
da-DK: Fade ind

en: This adds an animation when the slideshow loads. It only uses the "Fade" transition effect.
da-DK: Dette tilføjer en animation, når diasshowet indlæses. Det bruger kun "Fade" overgangseffekt.

en: Carousel Options
da-DK: Karusselindstillinger

en: Carousel Mode
da-DK: Karusseltilstand

en: Display multiple slides at once. The slideshow output will default to using 100% width and the 'Slide' Transition Effect.
da-DK: Vis flere dias ad gangen. Diasshowets output vil som standard bruge 100% bredde og 'Slide' overgangseffekt.

en: Loop Carousel Continuously
da-DK: Loop karussel kontinuerligt

en: Infinite loop of slides when Carousel Mode is enabled. This option disables arrows and navigation. The slideshow width must be less than or equal to the width of the container where it is inserted.
da-DK: Uendelig loop af dias, når karusseltilstand er aktiveret. Denne mulighed deaktiverer pile og navigation. Diasshowets bredde skal være mindre end eller lig med bredden på den beholder, hvor det indsættes.

en: Carousel Margin
da-DK: Karusselmargen

en: Pixel margin between slides in carousel.
da-DK: Pixelmargen mellem dias i karussellen.

en: Display Minimum
da-DK: Vis minimum

en: Minimum number of slides to be displayed at the same time in the carousel.
da-DK: Minimum antal dias, der skal vises på samme tid i karussellen.

en: Display Maximum
da-DK: Vis maksimum

en: Maximum number of slides to be displayed at the same time in the carousel. Set to 0 to adjust automatically.
da-DK: Maksimum antal dias, der skal vises på samme tid i karussellen. Sæt til 0 for automatisk justering.

en: Slides per Navigation Click
da-DK: Dias pr. navigationsklik

en: Number of slides to move when clicking next or previous.
da-DK: Antal slides der skal flyttes ved klik på næste eller forrige.

en: Force Height
da-DK: Tvangshøjde

en: If the slideshow looks small, force slideshow height when using Carousel mode. Please note when is enabled slides may look cropped.
da-DK: Hvis diashowet ser lille ud, tving diashowets højde, når du bruger Carousel-tilstand. Vær opmærksom på, at når dette er aktiveret, kan slides se beskåret ud.

en: Image Options
da-DK: Billedeindstillinger

en: Image Crop
da-DK: Billedbeskæring

en: Smart Crop
da-DK: Smart beskæring

en: Disabled
da-DK: Deaktiveret

en: Disabled (Smart Pad)
da-DK: Deaktiveret (Smart Pad)

en: Smart Crop ensures your responsive slides are cropped to a ratio that results in a consistent slideshow size.
da-DK: Smart beskæring sikrer, at dine responsive slides beskæres til et forhold, der resulterer i en ensartet diashowstørrelse.

en: Image Crop Source
da-DK: Kilde til billedbeskæring

en: Slideshow width/height
da-DK: Diashow bredde/højde

en: Custom width/height (Pro)
da-DK: Brugerdefineret bredde/højde (Pro)

en: By default, MetaSlider Slideshow will crop images using the main width and height of the slideshow. If you want smaller images, select Custom width/height and make sure the values are less than the main width and height.
da-DK: Som standard vil MetaSlider beskære billeder ved at bruge den primære bredde og højde af diashowet. Hvis du ønsker mindre billeder, skal du vælge Brugerdefineret bredde/højde og sørge for, at værdierne er mindre end den primære bredde og højde.

en: Image Crop Size
da-DK: Størrelse på billedbeskæring

en: This will increase the size of the images in your slideshow. Larger images are higher quality. Smaller images load more quickly.
da-DK: Dette vil øge størrelsen på billederne i dit diashow. Større billeder har højere kvalitet. Mindre billeder indlæses hurtigere.

en: Lazy Load Images
da-DK: Lazy Load billeder

en: This feature can speed up your site. MetaSlider Slideshow will only load slides when they are required by your slideshow.
da-DK: Denne funktion kan fremskynde dit site. MetaSlider vil kun indlæse slides, når de kræves af dit diashow.

en: Advanced Options
da-DK: Avancerede indstillinger

en: Auto Play
da-DK: Autoafspilning

en: Transition between slides automatically.
da-DK: Overgang mellem dias automatisk.

en: Play / Pause Button
da-DK: Afspil / Pause Knap

en: This allows user to pause or resume Auto Play on the slideshow.
da-DK: Dette giver brugeren mulighed for at pause eller genoptage automatisk afspilning af diasene.

en: Show Play / Pause Button Text
da-DK: Vis Afspil / Pause Knap Tekst

en: Show text options for Play / Pause Button
da-DK: Vis tekstmuligheder for Afspil / Pause Knap

en: Play Text
da-DK: Afspil Tekst

en: Enter text for the Play/Pause Button. Leave the field empty to use the icon only.
da-DK: Indtast tekst til Afspil/Pause Knappen. Efterlad feltet tomt for kun at bruge ikonet.

en: Pause Text
da-DK: Pause Tekst

en: Progress Bar
da-DK: Fremdriftslinje

en: Displays a visual indicator showing the time left before the next slide.
da-DK: Viser en visuel indikator, der viser den tid der er tilbage, før næste dias.

en: Pause the slideshow when hovering over slider, then resume when no longer hovering.
da-DK: Pause diasene, når musen svæver over skyderen, og genoptag når musen ikke længere svæver.

en: If you choose "Loop endlessly", the slides will loop infinitely. If you choose "Stop on first slide after looping", the slideshow will stop on the first slide after showing all the items. If you choose "Stop on last slide", the slides will stop on the last slide.
da-DK: Hvis du vælger "Loop uendeligt", vil diasene loopes uendeligt. Hvis du vælger "Stop på første dias efter looping", vil diasene stoppe på det første dias efter at have vist alle elementerne. Hvis du vælger "Stop på sidste dias", vil diasene stoppe på det sidste dias.

en: Loop Endlessly
da-DK: Loop Uendeligt

en: Stop On Last Slide
da-DK: Stop På Sidste Dias

en: Stop On First Slide After Looping
da-DK: Stop På Første Dias Efter Looping

en: Smooth Height
da-DK: Glat Højde

en: Allow navigation to follow the slide's height smoothly.
da-DK: Tillad navigation til at følge diasets højde glat.

en: Slide Order
da-DK: Diasrækkefølge

en: Newest First
da-DK: Nyeste først

en: Oldest First
da-DK: Ældste først

en: A to Z (by filename)
da-DK: A til Z (efter filnavn)

en: Z to A (by filename)
da-DK: Z til A (efter filnavn)

en: Drag-and-drop
da-DK: Træk og slip

en: Select the order in which slides appear in the slideshow. This impacts the frontend view.
da-DK: Vælg den rækkefølge, hvori diasene vises i diasshowet. Dette påvirker frontend visningen.

en: Touch Swipe
da-DK: Berøringsfejning

en: Allow touch swipe navigation of the slider on touch-enabled devices.
da-DK: Tillad berøringsfejning navigation af skyderen på berøringsaktiverede enheder.

en: Loading Indicator
da-DK: Indlæsningsindikator

en: Displays a visual indicator while the slideshow is loading.
da-DK: Viser en visuel indikator, mens diasshowet indlæses.

en: Previous Text
da-DK: Forrige tekst

en: Set the text for the "previous" direction item.
da-DK: Indstil teksten for "forrige" retningselement.

en: Next Text
da-DK: Næste tekst

en: Set the text for the "next" direction item.
da-DK: Indstil teksten for "næste" retningselement.

en: Square Delay
da-DK: Kvadratforsinkelse

en: Delay between squares in ms.
da-DK: Forsinkelse mellem kvadrater i ms.

en: Opacity of title and navigation, between 0 and 1.
da-DK: Opacitet af titel og navigation, mellem 0 og 1.

en: Caption Speed
da-DK: Underteksts hastighed

en: Set the fade in speed of the caption.
da-DK: Indstil fade-in hastigheden for underteksten.

en: Container Options
da-DK: Containerindstillinger

en: Customize the slideshow's container box.
da-DK: Tilpas slideshow's container box.

en: Accessibility Options
da-DK: Tilgængelighedsindstillinger

en: Keyboard Controls
da-DK: Tastaturkontroller

en: Use arrow keys to get to the next slide.
da-DK: Brug piletasterne for at komme til det næste slide.

en: Tabindex For Navigation
da-DK: Tabindex til navigation

en: This helps make the slideshow navigation more accessible.
da-DK: Dette hjælper med at gøre slideshow-navigationen mere tilgængelig.

en: If Autoplay is enabled, this causes screen readers to announce that the slides are changing.
da-DK: Hvis autoplay er aktiveret, får dette skærmlæsere til at annoncere, at slides skifter.

en: This is used on the navigation button for the active slide. It helps screen readers understand which slide is active.
da-DK: Dette bruges på navigationsknappen for det aktive slide. Det hjælper skærmlæsere med at forstå, hvilket slide der er aktivt.

en: Developer Options
da-DK: Udviklerindstillinger

en: CSS Classes
da-DK: CSS-klasser

en: Enter custom CSS classes to apply to the slider wrapper. Separate multiple classes with a space.
da-DK: Indtast brugerdefinerede CSS-klasser, der skal anvendes på slider-wrapperen. Adskil flere klasser med et mellemrum.

en: Uncheck this if you would like to include your own CSS.
da-DK: Fjern markeringen her, hvis du vil inkludere din egen CSS.

en: Uncheck this if you would like to include your own Javascript.
da-DK: Fjern markeringen her, hvis du vil inkludere din egen Javascript.

en: No Conflict Mode
da-DK: Ingen konfliktstilstand

en: Delay adding the flexslider class to the slideshow.
da-DK: Forsink tilføjelsen af flexslider-klassen til diasshowet.

en: Trashed Slides
da-DK: Slettede slides

en: View trashed slides
da-DK: Vis slettede slides

en: Convert to Gallery
da-DK: Konverter til Galleri

en: Convert this slideshow into a MetaSlider Gallery
da-DK: Konverter denne slideshow til et MetaSlider Galleri

en: Add a new slide
da-DK: Tilføj et nyt slide

en: Add Slide
da-DK: Tilføj slide

en: Save & open the preview
da-DK: Gem & åbn forhåndsvisningen

en: Add a new slideshow
da-DK: Tilføj et nyt diasshow

en: New
da-DK: Ny

en: Duplicate this slideshow
da-DK: Dupliker dette diasshow

en: Duplicate
da-DK: Dupliker

en: Adding custom CSS is a MetaSlider Slideshow Pro feature. Click to learn more.
da-DK: Tilføjelse af brugerdefineret CSS er en MetaSlider Pro-funktion. Klik for at lære mere.

en: Add CSS
da-DK: Tilføj CSS

en: Save slideshow
da-DK: Gem diasshow

en: Save
da-DK: Gem

en: Return to Published Slides
da-DK: Returner til offentliggjorte slides

en: Settings
da-DK: Indstillinger

en: Help Center
da-DK: Hjælp Center

en: Import
da-DK: Importer

en: Export
da-DK: Eksporter

en: MetaSliderQuickstart class does not exists.
da-DK: MetaSliderQuickstart-klassen findes ikke.

en: Creating slideshow... Please wait!
da-DK: Opretter slideshow... Vent venligst!

en: Redirecting...
da-DK: Omdirigerer...

en: Quick Start
da-DK: Hurtig start

en: Start with a demo
da-DK: Start med en demo

en: Use your own media
da-DK: Brug dine egne medier

en: Import a demo slideshow
da-DK: Importer et demoslideshow

en: Use sample slides to quickly create a new slideshow.
da-DK: Brug eksempel slides til hurtigt at oprette et nyt slideshow.

en: Slide Type
da-DK: Slide type

en: Image
da-DK: Billede

en: External Image
da-DK: Eksternt billede

en: External Video
da-DK: Ekstern video

en: Custom HTML
da-DK: Brugerdefineret HTML

en: Post Feed
da-DK: Indlæg feed

en: Layer Slide
da-DK: Lag slide

en: Local Video
da-DK: Lokal video

en: Features
da-DK: Funktioner

en: Full-width
da-DK: Fuldlængde

en: Carousel
da-DK: Karousel

en: Video Caption
da-DK: Video Undertekst

en: Hero Image
da-DK: Hero Billede

en: Animation Type
da-DK: Animations Type

en: WordPress Posts
da-DK: WordPress Indlæg

en: Free and Pro
da-DK: Gratis og Pro

en: Free only
da-DK: Kun gratis

en: Pro only
da-DK: Kun Pro

en: Reset Filters
da-DK: Nulstil Filtre

en: No demos match your filters.
da-DK: Ingen demoer matcher dine filtre.

en: Create %s slideshow?
da-DK: Opret %s slideshow?

en: Cancel
da-DK: Annuller

en: Yes, please!
da-DK: Ja, tak!

en: Upgrade now to unlock this demo slideshow!
da-DK: Opgrader nu for at låse denne demo slideshow op!

en: Upgrade now
da-DK: Opgrader nu

en: Create a slideshow with your images
da-DK: Opret et slideshow med dine billeder

en: Choose your own images to start a new slideshow.
da-DK: Vælg dine egne billeder for at starte et nyt slideshow.

en: Uploading images...
da-DK: Uploader billeder...

en: Open Media Library
da-DK: Åbn mediebiblioteket

en: Create your own MetaSlider Themes
da-DK: Opret dine egne MetaSlider-temaer

en: The Theme Editor is an easy and powerful way to design themes that exactly match your site.
da-DK: Theme Editor er en nem og kraftfuld måde at designe temaer, der præcist matcher dit websted.

en: The Theme Editor allows you to customize almost every aspect of your slideshow themes. You can change the arrows, navigation, captions, Play / Pause button, and other slideshow details.
da-DK: Theme Editor giver dig mulighed for at tilpasse næsten alle aspekter af dine slideshow-temaer. Du kan ændre pilene, navigationen, underteksterne, Afspil/Pause-knappen og andre slideshow-detaljer.

en: Upgrade to MetaSlider Slideshow Pro and you can create a beautiful WordPress slideshow in minutes.
da-DK: Opgrader til MetaSlider Pro, og du kan oprette et smukt WordPress slideshow på få minutter.

en: Comparison Chart
da-DK: Sammenligningsdiagram

en: Free
da-DK: Gratis

en: Installed
da-DK: Installeret

en: Create unlimited slideshows
da-DK: Opret ubegrænsede slideshows

en: Create and manage as many slideshows as you need.
da-DK: Opret og administrer så mange slideshows, som du har brug for.

en: Regular updates
da-DK: Regelmæssige opdateringer

en: We keep MetaSlider compatible with the latest versions of WordPress.
da-DK: Vi holder MetaSlider kompatibel med de nyeste versioner af WordPress.

en: Intelligent image cropping
da-DK: Intelligent billedbeskæring

en: Unique Smart Crop functionality ensures your slides are perfectly resized.
da-DK: Den unikke Smart Crop-funktionalitet sikrer, at dine slides er perfekt tilpasset.

en: Toggle your slide's visibility
da-DK: Skift synligheden af din slide

en: Hide any slide, without having to delete them.
da-DK: Skjul enhver slide uden at skulle slette dem.

en: Thumbnail navigation
da-DK: Miniaturebillednavigation

en: Allow users to browse your slideshows using thumbnail navigation.
da-DK: Giv brugerne mulighed for at gennemse dine diasshows ved hjælp af miniaturebillednavigation.

en: Add YouTube, Vimeo and Tiktok slides
da-DK: Tilføj YouTube-, Vimeo- og TikTok-slides

en: Easily include videos hosted by YouTube, Vimeo or TikTok.
da-DK: Indsæt nemt videoer, der hostes af YouTube, Vimeo eller TikTok.

en: Add local video slides
da-DK: Tilføj lokale videoslides

en: Create slideshows with videos from your WordPress media library.
da-DK: Opret diasshows med videoer fra dit WordPress mediebibliotek.

en: Add external video slides
da-DK: Tilføj eksterne videoslides

en: Create slideshows with external videos.
da-DK: Opret diasshows med eksterne videoer.

en: Extra premium themes
da-DK: Ekstra premium-temaer

en: Add slide layers
da-DK: Tilføj slide-lag

en: Add layers to your slides with over 50 available transition effects.
da-DK: Tilføj lag til dine slides med over 50 tilgængelige overgangseffekter.

en: Add Post Feed slides
da-DK: Tilføj Post Feed-slides

en: Easily build slides based on your WordPress posts.
da-DK: Opret nemt slides baseret på dine WordPress-indlæg.

en: Add Custom HTML slides
da-DK: Tilføj brugerdefinerede HTML-slides

en: Design slides using images, HTML and CSS
da-DK: Design slides ved hjælp af billeder, HTML og CSS

en: Add Background Color slides
da-DK: Tilføj baggrundsfarve dias

en: Create slides using a solid or gradient background color and text.
da-DK: Opret dias med en ensfarvet eller gradient baggrundsfarve og tekst.

en: Add Post Images slides
da-DK: Tilføj indlægssbilleder slides

en: Extract images from the current post and displays them as slides.
da-DK: Udtræk billeder fra det aktuelle indlæg og vis dem som slides.

en: Add custom CSS
da-DK: Tilføj brugerdefineret CSS

en: Customize your slideshows to fit with your website.
da-DK: Tilpas dine slideshow til at passe til din hjemmeside.

en: Schedule your slides
da-DK: Planlæg dine slides

en: Add a start/end date to individual slides.
da-DK: Tilføj en start/slutdato til individuelle slides.

en: WooCommerce integrations
da-DK: WooCommerce integrationer

en: Display your products as slides with support for product galleries.
da-DK: Vis dine produkter som slides med support for produktgallerier.

en: Advanced Custom Fields integrations
da-DK: Integrationer af Advanced Custom Fields

en: Display ACF image and gallery fields.
da-DK: Vis ACF billede- og galleri felter.

en: The Events Calendar integrations
da-DK: Integrationer af The Events Calendar

en: Display your events as slides.
da-DK: Vis dine begivenheder som slides.

en: Repeating Slides support
da-DK: Support for gentagne slides

en: Repeat a slide multiple times.
da-DK: Gentag en slide flere gange.

en: Have your specific queries addressed directly by our experts.
da-DK: Få besvaret dine specifikke forespørgsler direkte af vores eksperter.

en: Custom delay for this slide
da-DK: Brugerdefineret forsinkelse for denne slide

en: Requires the Auto play setting to be enabled for this slideshow. When active on video slides, playback (by user or video autoplay) controls when the slideshow advances.
da-DK: Kræver, at indstillingen Auto play er aktiveret for dette slideshow. Når aktiv på videoslides, kontrollerer afspilning (af bruger eller video autoplay), hvornår slideshowet avancerer.

en: Repeat this slide
da-DK: Gentag dette slide

en: The slide is repeated after the specified number of original slides until the end of the slider. If multiple slides have this feature enabled, only the original (non-repeated) slides are considered when determining the positions of the repeated slides.
da-DK: Sliden gentages efter det angivne antal originale slides indtil slutningen af slideren. Hvis flere slides har denne funktion aktiveret, tages kun de originale (ikke-gentagne) slides i betragtning, når positionerne for de gentagne slides bestemmes.

en: Custom thumbnail
da-DK: Brugerdefineret miniaturebillede

en: When Navigation is Thumbnails or Filmstrip, select a thumbnail to replace the default one.
da-DK: Når navigationen er miniaturebilleder eller filmstrimmel, skal du vælge et miniaturebillede for at erstatte det standard miniaturebillede.

en: Custom CSS classes
da-DK: Brugerdefinerede CSS-klasser

en: Add custom CSS classes separated with empty spaces to slide li tag.
da-DK: Tilføj brugerdefinerede CSS-klasser adskilt med tomme mellemrum til slide li-tag.

en: Crop Position
da-DK: Beskæringsposition

en: Choose how images are cropped if they are too large for the slideshow. This works if "Smart Crop" is selected in the "Image Crop" settings.
da-DK: Vælg hvordan billeder beskæres, hvis de er for store til diasshowet. Dette fungerer, hvis "Smart beskæring" er valgt i "Billedbeskærings" indstillingerne.

en: Top Left
da-DK: Øverste venstre

en: Top Center
da-DK: Øverste center

en: Top Right
da-DK: Øverste højre

en: Center Left
da-DK: Center venstre

en: Center Center
da-DK: Center center

en: Center Right
da-DK: Center højre

en: Bottom Left
da-DK: Nederste venstre

en: Bottom Center
da-DK: Nederste center

en: Bottom Right
da-DK: Nederste højre

en: Re-crop image
da-DK: Genbeskær billede

en: Image Link URL
da-DK: Billede Link URL

en: When visitors click on your image slide, they will be taken to this URL. Alternatively, if your theme has a button, the link will be applied to the button.
da-DK: Når besøgende klikker på dit billede slide, vil de blive ført til denne URL. Alternativt, hvis dit tema har en knap, vil linket blive anvendt på knappen.

en: New window
da-DK: Nyt vindue

en: Open link in a new window
da-DK: Åbn link i et nyt vindue

en: Image Link Alt Text
da-DK: Billede Link Alt Tekst

en: This text is used by search engines and visitors using screen readers. Adding Alt text for links is highly recommended.
da-DK: Denne tekst bruges af søgemaskiner og besøgende, der bruger skærmlæsere. Det anbefales stærkt at tilføje Alt tekst til links.

en: Enter text here
da-DK: Indtast tekst her

en: Hide slide on:
da-DK: Skjul slide på:

en: When enabled this setting will hide the slide on screen widths equal to or greater than %spx
da-DK: Når denne indstilling er aktiveret, vil den skjule sliden på skærmbredder, der er lig med eller større end %spx

en: When enabled this setting will hide the slide on screen widths of %1$spx to %2$spx
da-DK: Når denne indstilling er aktiveret, vil den skjule sliden på skærmbredder fra %1$spx til %2$spx

en: Hide caption on:
da-DK: Skjul undertekst på:

en: When enabled this setting will hide the caption on screen widths equal to or greater than %spx
da-DK: Når denne indstilling er aktiveret, vil den skjule underteksten på skærmbredder, der er lig med eller større end %spx

en: When enabled this setting will hide the caption on screen widths of %1$spx to %2$spx
da-DK: Når denne indstilling er aktiveret, vil den skjule underteksten på skærmbredder fra %1$spx til %2$spx

en: Schedule this slide
da-DK: Planlæg denne slide

en: %s time
da-DK: %s tid

en: UTC%s timezone
da-DK: UTC%s tidszone

en: %sUses your settings timezone%s
da-DK: %sBruger din indstillings tidszone%s

en: Current server time
da-DK: Nuværende server tid

en: Image Title Text
da-DK: Billede Titel Tekst

en: Visitors will see this text if they hover over your image slide. Adding Title text is useful but not required.
da-DK: Besøgende vil se denne tekst, hvis de holder musen over dit billedslide. At tilføje titeltekst er nyttigt, men ikke påkrævet.

en: Enable this to inherit the image title
da-DK: Aktivér dette for at arve billedtitlen

en: Use the image title
da-DK: Brug billedtitlen

en: Image Alt Text
da-DK: Billed Alt-tekst

en: This text is used by search engines and visitors using screen readers. Adding Alt text is highly recommended.
da-DK: Denne tekst bruges af søgemaskiner og besøgende, der bruger skærmlæsere. At tilføje Alt-tekst anbefales stærkt.

en: Enable this to inherit the image alt text
da-DK: Aktivér dette for at arve billedets alt-tekst

en: Use the image alt text
da-DK: Brug billedets alt-tekst

en: Nature Site
da-DK: Natursted

en: Travel Itinerary
da-DK: Rejseplan

en: City Guide
da-DK: Byguide

en: Black and White Photography
da-DK: Sort-hvid fotografi

en: Productivity Guide
da-DK: Produktivitetsvejledning

en: Real Estate Listings
da-DK: Ejendomslister

en: Landscape Photography
da-DK: Landskabsfotografi

en: Client Logos
da-DK: Klientlogoer

en: Wildlife Photography
da-DK: Vildtlivsfotografi

en: Images
da-DK: Billeder

en: Image Carousel
da-DK: Billedkarussel

en: Image Carousel with Captions
da-DK: Billedkarussel med billedtekster

en: Creative Process
da-DK: Kreativ proces

en: Architecture
da-DK: Arkitektur

en: Emerging Perspectives
da-DK: Fremadskuende Perspektiver

en: Sporting Spirit
da-DK: Sportånd

en: Marathon Journey
da-DK: Marathonrejse

en: Cars Display
da-DK: Bilvisning

en: Watch Shop Hero
da-DK: Urbutik Hero

en: Creative Agency Hero
da-DK: Kreativ Bureau Hero

en: Fashion Trends
da-DK: Modetrends

en: Entertainment YouTube Shorts Feed
da-DK: Underholdning YouTube Shorts Feed

en: Album Cover Showcase
da-DK: Albumcover Showcase

en: Business Presentation
da-DK: Forretningspræsentation

en: Books by Genre
da-DK: Bøger efter Genre

en: Skincare Routine Guide
da-DK: Guide til Hudplejerutine

en: Indoor Plant Selection Guide
da-DK: Guide til Indendørs Plantevalg

en: TikTok Vertical Videos
da-DK: TikTok Vertikale Videoer

en: Daily Routine Videos
da-DK: Daglige Rutine Videoer

en: Coffee Brewing Guide
da-DK: Guide til Kaffe Brygning

en: Upcoming City Events
da-DK: Kommende Bybegivenheder

en: Product Categories
da-DK: Produktkategorier

en: Recent WooCommerce Products
da-DK: Seneste WooCommerce Produkter

en: Latest News Posts
da-DK: Seneste Nyhedsindlæg

en: Product Demo
da-DK: Produktdemo

en: Trending Videos
da-DK: Trendende videoer

en: Hotel Rooms
da-DK: Hotelværelser

en: Client Testimonials
da-DK: Kundeudtalelser

en: Meet the Team
da-DK: Mød teamet

en: Curated Videos
da-DK: Kuraterede videoer

en: Natural Skincare Presentation
da-DK: Naturlig hudplejepræsentation

en: YouTube Shorts Carousel
da-DK: YouTube Shorts karussel

en: TikTok Carousel
da-DK: TikTok karussel

en: Layer Slides
da-DK: Lag slides

en: WooCommerce Carousel
da-DK: WooCommerce karussel

en: Bold Motion
da-DK: Fed bevægelse

en: Playful Pets
da-DK: Legesyge kæledyr

en: Your settings might not be saving properly due to a configuration on your server. %s is currently set to %s, but we recommend a setting of 4000. Please see %s for more information. The php.ini file is being loaded from here: %s
da-DK: Dine indstillinger gemmes muligvis ikke korrekt på grund af en konfiguration på din server. %s er i øjeblikket indstillet til %s, men vi anbefaler en indstilling på 4000. Se venligst %s for mere information. php.ini-filen indlæses herfra: %s

en: this article
da-DK: denne artikel

en: Warning:
da-DK: Advarsel:

en: Title:
da-DK: Titel:

en: Select Slider:
da-DK: Vælg slider:

en: No slideshows found
da-DK: Ingen dias shows fundet

en: The requested image does not exist. Please try again.
da-DK: Det anmodede billede findes ikke. Prøv venligst igen.

en: The image was successfully updated.
da-DK: Billedet blev opdateret med succes.

en: There was an error updating the image. Please try again
da-DK: Der opstod en fejl under opdateringen af billedet. Prøv venligst igen

en: There was an error while updating the database. Please try again.
da-DK: Der opstod en fejl under opdateringen af databasen. Prøv venligst igen.

en: Trash slide
da-DK: Papirkurv dias

en: Update slide image
da-DK: Opdater diasbillede

en: Duplicate slide
da-DK: Dupliker dias

en: Hide slide
da-DK: Skjul dias

en: This isn't a valid image format. Please try again.
da-DK: Dette er ikke et gyldigt billedformat. Prøv venligst igen.

en: Access denied
da-DK: Adgang nægtet

en: Image Slide
da-DK: Billede Dias

en: Warning: The image data does not exist. Please re-upload the image.
da-DK: Advarsel: Billeddataene findes ikke. Venligst gen-upload billedet.

en: General
da-DK: Generelt

en: Device
da-DK: Enhed

en: Crop
da-DK: Beskær

en: Schedule
da-DK: Planlæg

en: Advanced
da-DK: Avanceret

en: View Slide Details
da-DK: Vis diasdetaljer

en: Edit Slideshow
da-DK: Rediger diasshow

en: Play
da-DK: Afspil

en: MetaSlider Slideshow Pro is installed but is out of date. You may update it %shere%s. Learn more about this notice %shere%s
da-DK: MetaSlider Pro er installeret, men er forældet. Du kan opdatere den %shere%s. Læs mere om denne meddelelse %shere%s

en: Settings & Help
da-DK: Indstillinger & Hjælp

en: Upgrade to Pro
da-DK: Opgradér til Pro

en: Slideshow
da-DK: Diashow

en: All Slideshows
da-DK: Alle Diashows

en: Create Slideshow
da-DK: Opret Diashow

en: Add to slideshow
da-DK: Tilføj til diashow

en: Background Color
da-DK: Baggrundsfarve

en: Image Folder
da-DK: Billedmappe

en: Post Images
da-DK: Indlæg Billeder

en: The slide was successfully restored
da-DK: Diaset blev gendannet med succes

en: The attempt to restore the slide failed.
da-DK: Forsøget på at gendanne diaset mislykkedes.

en: The slide was successfully trashed
da-DK: Diaset blev sendt til papirkurven med succes

en: The slide was permanently deleted
da-DK: Diaset blev permanent slettet

en: Please consider moving your slides to <b>FlexSlider</b>. We're adding all new MetaSlider Slideshow features to this option. <a href="%s">Find out more</a>.
da-DK: Overvej venligst at flytte dine dias til <b>FlexSlider</b>. Vi tilføjer alle nye MetaSlider-funktioner til denne mulighed. <a href="%s">Find ud af mere</a>.

en: Slide permanently deleted.
da-DK: Dias permanent slettet.

en: Slide restored.
da-DK: Dias gendannet.

en: Toggle slide reorder panel
da-DK: Skift rækkefølge af dias panel

en: You are viewing slides that have been trashed, which will be automatically deleted in %s days.
da-DK: Du ser dias, der er blevet sendt til papirkurven, som automatisk vil blive slettet om %s dage.

en: Move slideshow to trash
da-DK: Flyt diashow til papirkurven

en: Add slideshow
da-DK: Tilføj diashow

en: Choose slideshow
da-DK: Vælg diasshow

en: Insert slideshow
da-DK: Indsæt diasshow

en: Create slides by adding text, videos and more to your images
da-DK: Opret dias ved at tilføje tekst, videoer og mere til dine billeder

en: With Layer slides, you can create beautiful, stylish layers of different elements.
da-DK: Med lagdias kan du skabe smukke, stilfulde lag af forskellige elementer.

en: You start with an image and then can add text, video, colors, animations, more images, and even shortcodes.
da-DK: Du starter med et billede og kan derefter tilføje tekst, video, farver, animationer, flere billeder og endda shortcodes.

en: Create slideshows with your Vimeo videos
da-DK: Opret diasshows med dine Vimeo-videoer

en: With Vimeo slides, you can build beautiful slideshows with your Vimeo videos.
da-DK: Med Vimeo-dias kan du bygge smukke diasshows med dine Vimeo-videoer.

en: Vimeo slides will display your videos with auto play, mute, the ability to hide controls, and much more.
da-DK: Vimeo-dias viser dine videoer med automatisk afspilning, lydløs, mulighed for at skjule kontroller og meget mere.

en: Create slideshows with your YouTube videos
da-DK: Opret diasshows med dine YouTube-videoer

en: With YouTube slides, you can build beautiful slideshows with your YouTube videos.
da-DK: Med YouTube-dias kan du bygge smukke diasshows med dine YouTube-videoer.

en: YouTube slides will display your videos with auto play, mute, lazy load, the ability to hide controls, and much more.
da-DK: YouTube-dias viser dine videoer med automatisk afspilning, lydløs, lazy load, mulighed for at skjule kontroller og meget mere.

en: Create slideshows with your posts
da-DK: Opret diasshows med dine indlæg

en: With Post Feed slides, you can build slideshows with your latest posts, events, or WooCommerce products.
da-DK: Med Post Feed-dias kan du bygge diasshows med dine seneste indlæg, begivenheder eller WooCommerce-produkter.

en: Post Feed slides will automatically display your posts with images, text, custom fields, and much more.
da-DK: Post Feed-dias viser automatisk dine indlæg med billeder, tekst, brugerdefinerede felter og meget mere.

en: Create slideshows with images stored outside of WordPress
da-DK: Opret diasshows med billeder gemt uden for WordPress

en: With External URL slides, you can load images directly from non-WordPress sources such as CDNs or image hosts.
da-DK: Med Ekstern URL-dias kan du indlæse billeder direkte fra ikke-WordPress-kilder som CDN'er eller billedværter.

en: Create slideshows with videos in your media library
da-DK: Opret diasshows med videoer i dit mediebibliotek

en: With Local Video slides, you can build beautiful slideshows with videos in your WordPress media library.
da-DK: Med Lokale Video-dias kan du bygge smukke diasshows med videoer i dit WordPress-mediebibliotek.

en: Local Video slides will display your MP4, WebM, and MOV videos with cover images, auto play, mute, lazy load, the ability to hide controls, and much more.
da-DK: Lokale video slides vil vise dine MP4, WebM og MOV videoer med coverbilleder, automatisk afspilning, lydløst, lazy load, muligheden for at skjule kontroller og meget mere.

en: Create slideshows with videos stored outside of WordPress
da-DK: Opret diasshows med videoer gemt uden for WordPress

en: With External Video slides, you can add videos directly from non-WordPress sources.
da-DK: Med ekstern video slides kan du tilføje videoer direkte fra ikke-WordPress kilder.

en: External Video Slides will display your MP4, WebM, and MOV videos. Features include text captions, cover images, auto play, mute, lazy load, the ability to hide controls, and much more.
da-DK: Eksterne video slides vil vise dine MP4, WebM og MOV videoer. Funktioner inkluderer tekstundertekster, coverbilleder, automatisk afspilning, lydløst, lazy load, muligheden for at skjule kontroller og meget mere.

en: Create slideshows with custom HTML
da-DK: Opret diasshows med brugerdefineret HTML

en: With Custom HTML slides, you can design slides using images, HTML and CSS. This gives you complete control over the layout and styling.
da-DK: Med brugerdefinerede HTML slides kan du designe slides ved hjælp af billeder, HTML og CSS. Dette giver dig fuld kontrol over layout og styling.

en: Create slides with background colors and text
da-DK: Opret dias med baggrundsfarver og tekst

en: With Background Color slides, you can create slides using a solid or gradient background color. Perfect for text-only slides, calls to action or quick banners.
da-DK: Med baggrundsfarve dias kan du oprette dias med en ensfarvet eller gradient baggrundsfarve. Perfekt til tekstbaserede dias, opfordringer til handling eller hurtige bannere.

en: Create slideshows with Tiktok Videos
da-DK: Opret diasshows med TikTok-videoer

en: A TikTok Slide will display a video in your slideshow directly from TikTok.com.
da-DK: En TikTok-slide vil vise en video i dit diasshow direkte fra TikTok.com.

en: Create slideshows with images from a folder
da-DK: Opret diasshows med billeder fra en mappe

en: The Image Folder slide type extracts images from a specified folder and displays them as slides.
da-DK: Billedmappe slide-typen udtrækker billeder fra en angivet mappe og viser dem som slides.

en: This slide type displays images from folders in your WordPress Media Library.
da-DK: Denne slide-type viser billeder fra mapper i dit WordPress Mediebibliotek.

en: Create slideshows with Post Images
da-DK: Opret diasshows med postbilleder

en: The Post Images slide type extracts images from the current post and displays them as slides.
da-DK: Postbilleder slide-typen udtrækker billeder fra det aktuelle indlæg og viser dem som slides.

en: This slide type supports featured images, post content images, WooCommerce galleries, Advanced Custom Fields images and galleries.
da-DK: Denne slide-type understøtter fremhævede billeder, indholdsbilleder fra indlæg, WooCommerce-gallerier, Advanced Custom Fields billeder og gallerier.

en: Create slideshows with your WooCommerce products
da-DK: Opret diasshows med dine WooCommerce-produkter

en: With WooCommerce slides, you can build slideshows with your WooCommerce products.
da-DK: Med WooCommerce slides kan du bygge diasshows med dine WooCommerce-produkter.

en: WooCommerce slides will automatically display your products with images, text, custom fields, and much more.
da-DK: WooCommerce slides vil automatisk vise dine produkter med billeder, tekst, brugerdefinerede felter og meget mere.

en: Documentation
da-DK: Dokumentation

en: Leave a review
da-DK: Efterlad en anmeldelse

en: Uploading...
da-DK: Uploader...

en: Upload Complete
da-DK: Upload fuldført

en: Import file is missing
da-DK: Importfil mangler

en: You attempted to edit a slideshow that does not exist. Perhaps it was moved to trash?
da-DK: Du forsøgte at redigere et diasshow, der ikke findes. Måske blev det flyttet til skraldespanden?

en: Background
da-DK: Baggrund

en: Default
da-DK: Standard

en: Icon Colors
da-DK: Ikonfarver

en: Icon Size
da-DK: Ikonstørrelse

en: Border Color
da-DK: Kantfarve

en: Border Width
da-DK: Kantbredde

en: Border Style
da-DK: Kantstil

en: Dotted
da-DK: Prikket

en: Dashed
da-DK: Stiplet

en: Distance from Navigation
da-DK: Afstand fra navigation

en: Border Radius
da-DK: Kantradius

en: Opacity (default)
da-DK: Opacitet (standard)

en: Opacity (hover)
da-DK: Opacitet (hover)

en: Focus Outline Color
da-DK: Fokus konturfarve

en: Use a high-contrast color. The outline color shows as a ring around the arrows when navigated to via keyboard. This improves accessibility for the arrows.
da-DK: Brug en højkontrastfarve. Konturfarven vises som en ring omkring pilene, når der navigeres til dem via tastaturet. Dette forbedrer tilgængeligheden for pilene.

en: Focus Outline Width
da-DK: Fokus konturbredde

en: The width of the outline shown around an arrow when it receives focus, for accessibility.
da-DK: Bredden på konturen vist omkring en pil, når den får fokus, for tilgængelighed.

en: Focus Outline Offset
da-DK: Fokus konturoffset

en: The distance between the outline and the arrow when it receives focus, for accessibility.
da-DK: Afstanden mellem konturen og pilen, når den får fokus, for tilgængelighed.

en: Active
da-DK: Aktiv

en: Numbers Underline Color
da-DK: Farve på talunderstregning

en: Numbers Color
da-DK: Tal farve

en: Numbers Size
da-DK: Tal størrelse

en: Numbers Line Height
da-DK: Tal linjehøjde

en: Distance Between Numbers
da-DK: Afstand mellem tal

en: Colors
da-DK: Farver

en: Text
da-DK: Tekst

en: Font Size
da-DK: Skrifttype størrelse

en: The Font Size uses em units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
da-DK: Skriftstørrelsen bruger em enheder. Visningen er relativ til dit temas CSS, så forhåndsvisningen kan være anderledes end frontend visningen.

en: Line Height
da-DK: Linjehøjde

en: The Line Height uses em units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
da-DK: Linjehøjden bruger em enheder. Visningen er relativ til dit temas CSS, så forhåndsvisningen kan være anderledes end frontend visningen.

en: Text Align
da-DK: Tekstjustering

en: Left
da-DK: Venstre

en: Right
da-DK: Højre

en: Vertical Position
da-DK: Vertikal position

en: Bottom
da-DK: Bund

en: Vertical Position Offset
da-DK: Vertikal position offset

en: Based on "Position".
da-DK: Baseret på "Position".

en: Horizontal Position
da-DK: Horisontal Position

en: Horizontal Position Offset
da-DK: Horisontal Position Offset

en: Based on "Horizontal Position".
da-DK: Baseret på "Horisontal Position".

en: Distance from Edge
da-DK: Afstand fra Kant

en: Alignment
da-DK: Justering

en: Dots Border Radius
da-DK: Punkters Radius

en: Dots Width
da-DK: Punkters Bredde

en: Dots Height
da-DK: Punkters Højde

en: Distance Between Dots
da-DK: Afstand Mellem Punkter

en: Number Underline Width
da-DK: Nummer Underlinje Bredde

en: Numbers Underline Style
da-DK: Nummer Underlinje Stil

en: Numbers
da-DK: Numre

en: Number Size
da-DK: Nummer Størrelse

en: Number Line Height
da-DK: Nummer Linje Højde

en: The Font Size uses rem units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
da-DK: Skriftstørrelsen bruger rem enheder. Visningen er relativ til dit temas CSS, så forhåndsvisningen kan være anderledes end frontend visningen.

en: The Line Height uses rem units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
da-DK: Linjehøjden bruger rem enheder. Visningen er relativ til dit temas CSS, så forhåndsvisningen kan være anderledes end frontend visningen.

en: Dots Border Width
da-DK: Punkters Kant Bredde

en: Visible in active and hover navigation dot
da-DK: Synlig i aktiv og hover navigation punkt

en: Dots Border Style
da-DK: Punkters Kant Stil

en: This background color is used when a slide does not fill the whole width and height of the slide area.
da-DK: Denne baggrundsfarve bruges, når et slide ikke fylder hele bredden og højden af slideområdet.

en: Based on "Vertical Position".
da-DK: Baseret på "Vertikal Position".

en: Distance from Center
da-DK: Afstand fra centrum

en: Bitono is a minimalist theme with a 2-color scheme. Recommended for Image, External Image and Post feed slides.
da-DK: Bitono er et minimalistisk tema med et 2-farvet skema. Anbefales til billede, eksterne billeder og indlæg feeds slides.

en: Clarity is focused on accessibility. It has easy-to-read fonts, and a straightforward, distraction-free interface.
da-DK: Clarity fokuserer på tilgængelighed. Det har letlæselige skrifttyper og en ligetil, distraktionsfri grænseflade.

en: Databold is a modern, business theme with lots of room for your captions. Databold is recommended for Image, External Image, and Post Feed slides.
da-DK: Databold er et moderne, forretningstema med masser af plads til dine billedtekster. Databold anbefales til billede, eksterne billeder og indlæg feeds slides.

en: Draxler is a stylish theme that places the navigation arrows in the top-right corner. There's also plenty of room for your captions.
da-DK: Draxler er et stilfuldt tema, der placerer navigationspilene i det øverste højre hjørne. Der er også masser af plads til dine billedtekster.

en: Featuring a built-in button with custom link, Nexus seamlessly integrates key points and interactive elements, making your presentation both engaging and navigable.
da-DK: Med en indbygget knap med tilpasset link integrerer Nexus problemfrit nøglepunkter og interaktive elementer, hvilket gør din præsentation både fængende og navigerbar.

en: A standard slideshow layout with a modern design and large, clear arrows.
da-DK: Et standard slideshow-layout med et moderne design og store, klare pile.

en: A clean, subtle theme that features block arrows and bold design.
da-DK: Et rent, subtilt tema, der har blokpile og et dristigt design.

en: A fun, circular design to brighten up your site. This theme works well with dark images
da-DK: Et sjovt, cirkulært design til at lysne dit site. Dette tema fungerer godt med mørke billeder

en: A smart, contemporary design that is built to blend seamlessly into any theme.
da-DK: Et smart, nutidigt design, der er bygget til at blande sig problemfrit ind i ethvert tema.

en: This theme places the controls vertically for a unique look.
da-DK: Dette tema placerer kontrollerne vertikalt for et unikt udseende.

en: A futuristic and linear design that has a unique, horizontal navigation.
da-DK: Et futuristisk og lineært design, der har en unik, horisontal navigation.

en: This lightweight design uses numbers for the navigation. The navigation, caption, and arrows are share the same line.
da-DK: Dette letvægtsdesign bruger tal til navigationen. Navigationen, billedteksten og pilene deler samme linje.

en: This theme has a special additional functionality that uses image titles as the slide navigation.
da-DK: Dette tema har en særlig ekstra funktionalitet, der bruger billedtitler som slide-navigation.

en: If you would like to use the image titles as the navigation, you can do so by editing the image title in the media library or manually on the slide (SEO tab).
da-DK: Hvis du gerne vil bruge billedtitlerne som navigation, kan du gøre det ved at redigere billedtitlen i mediebiblioteket eller manuelt på sliden (SEO-fanen).

en: This theme has a unique design that gives it a sophisticated look.
da-DK: Dette tema har et unikt design, der giver det et sofistikeret udseende.

en: A bold and clear design that works well on a darker images.
da-DK: Et dristigt og klart design, der fungerer godt på mørkere billeder.

en: A minimalist theme that gets out of the way so you can showcasing your beautiful pictures. Best used with Image Slides.
da-DK: Et minimalistisk tema, der træder til side, så du kan fremvise dine smukke billeder. Bedst anvendt med billedslides.

en: Cascade is a minimalist theme ideal for vertical sliding.
da-DK: Cascade er et minimalistisk tema, der er ideelt til vertikal glidning.

en: The Nivo Light theme included here for legacy purposes. Note: only works with Nivo Slider
da-DK: Nivo Light-temaet inkluderet her af arvemæssige årsager. Bemærk: fungerer kun med Nivo Slider

en: The Nivo Bar theme included here for legacy purposes. Note: only works with Nivo Slider
da-DK: Nivo Bar-temaet inkluderet her af arvemæssige årsager. Bemærk: fungerer kun med Nivo Slider

en: The Nivo Dark theme included here for legacy purposes. Note: only works with Nivo Slider
da-DK: Nivo Dark-temaet inkluderet her af arvemæssige årsager. Bemærk: fungerer kun med Nivo Slider

en: minimalist
da-DK: minimalistisk

en: 2 columns
da-DK: 2 kolonner

en: A 2 columns minimalistic theme to split your images and captions.
da-DK: Et 2 kolonner minimalistisk tema til at opdele dine billeder og billedtekster.

en: Image, External URL and Post Feed slides are displayed in 2 columns, while the others slide types are displayed in 1 column.
da-DK: Billeder, eksterne URL'er og post-feed slides vises i 2 kolonner, mens de andre slidetyper vises i 1 kolonne.

en: videos
da-DK: videoer

en: vertical
da-DK: vertikal

en: A theme to showcase vertical images and videos.
da-DK: Et tema til at fremvise vertikale billeder og videoer.

en: Ideal for Images, Post Feed slides, YouTube and Vimeo vertical videos.
da-DK: Ideelt til billeder, post-feed slides, YouTube og Vimeo vertikale videoer.

en: A dynamic slideshow theme that emphasizes the active slide by scaling it larger than the surrounding slides, creating a hero-like focal point that draws the viewer's attention.
da-DK: Et dynamisk slideshow-tema, der fremhæver det aktive slide ved at skalere det større end de omgivende slides, hvilket skaber et hero-lignende fokuspunkt, der fanger seerens opmærksomhed.

en: It should be used with 100% Width and Carousel Mode disabled, Transition Effect set to Slide and Center Align enabled. Currently works on all slide types except External Image and Tiktok Videos.
da-DK: Det bør bruges med 100 % bredde og karusseltilstand deaktiveret, overgangseffekt indstillet til glide og centreret justering aktiveret. Fungerer i øjeblikket på alle slidetyper undtagen eksterne billeder og Tiktok-videoer.

en: A slideshow theme that unveils captions on hover, adding a dynamic touch to portfolios and showcases.
da-DK: Et slideshow-tema, der afslører billedtekster ved hover, hvilket tilføjer et dynamisk touch til porteføljer og udstillinger.

en: Best used on slideshows with captions.
da-DK: Bedst anvendt på slideshows med billedtekster.

en: A modern slideshow theme with captions positioned at the top, showcasing features with sleek elegance.
da-DK: Et moderne slideshow-tema med billedtekster placeret øverst, der fremviser funktioner med slank elegance.

en: When using this theme with Carousel Mode, adjust the Carousel Margin setting to create space between the slides.
da-DK: Når du bruger dette tema med karusseltilstand, juster indstillingen for karusselmargen for at skabe plads mellem slides.

en: A dynamic slideshow theme that emphasizes the active slide by using grayscale and opacity for the surrounding slides, creating a focal point that draws the viewer's attention.
da-DK: Et dynamisk slideshow-tema, der fremhæver det aktive slide ved at bruge gråtoner og opacitet for de omgivende slides, hvilket skaber et fokuspunkt, der fanger seerens opmærksomhed.

en: A dynamic slideshow theme to display testimonials that emphasizes the active slide by using grayscale for the surrounding slides, creating a focal point that draws the viewer's attention.
da-DK: Et dynamisk diasshow-tema til at vise testimonials, der fremhæver det aktive dias ved at bruge gråtoner for de omgivende dias, hvilket skaber et fokuspunkt, der fanger seerens opmærksomhed.

en: Best used with Image slides. It should also be used with Hidden Arrows, Carousel Mode disabled, Transition Effect set to Slide, Smart Crop enabled and Crop Source set to "Custom width/height".
da-DK: Bedst anvendt med billeddias. Det bør også bruges med skjulte pile, karusseltilstand deaktiveret, overgangseffekt sat til glid, smart beskæring aktiveret og beskæringskilde sat til "Brugerdefineret bredde/højde".

en: Image, External Image, Post Feed, Local Video and External Video slides are displayed in 2 columns, while the other slide types are displayed in 1 column.
da-DK: Billede, ekstern billede, indlæg feed, lokal video og ekstern video dias vises i 2 kolonner, mens de andre dias-typer vises i 1 kolonne.

en: A 2 rows modern theme to split your images and captions ideal for WooCommerce products.
da-DK: Et moderne tema med 2 rækker til at opdele dine billeder og billedtekster, ideelt til WooCommerce produkter.

en: A stylish theme ideal for WooCommerce products.
da-DK: Et stilfuldt tema ideelt til WooCommerce produkter.

en: A modern theme with a clean design to display your captions below the slides.
da-DK: Et moderne tema med et rent design til at vise dine billedtekster under diasene.

en: Captions from Image, External Image, Local Video, External video, YouTube and Vimeo slides are displayed below the slideshow.
da-DK: Billedtekster fra billede, ekstern billede, lokal video, ekstern video, YouTube og Vimeo dias vises under diasshowet.

en: To add a button to the Nexus theme, enter the URL and the button text into the "Link" tab.
da-DK: For at tilføje en knap til Nexus-temaet, indtast URL'en og knapteksten i "Link" fanen.

en: Button
da-DK: Knap

en: Click Here
da-DK: Klik her

en: Border
da-DK: Grænse

en: Text and Numbers
da-DK: Tekst og tal

en: Color
da-DK: Farve

en: Font Size for Active Number
da-DK: Skrifttype størrelse for aktivt nummer

en: Line Height for Active Number
da-DK: Linjehøjde for aktivt nummer

en: Font Size for Count Number
da-DK: Skrifttype størrelse for tælle nummer

en: Line Height for Count Number
da-DK: Linjehøjde for tælle nummer

en: Previous Slide
da-DK: Forrige dias

en: Next Slide
da-DK: Næste dias

en: Preparing 1 slide...
da-DK: Forbereder 1 slide...

en: 1 slide added successfully
da-DK: 1 slide tilføjet med succes

en: Slide Types
da-DK: Slide-typer

en: Opening add slide UI...
da-DK: Åbner UI for tilføjelse af slide...

en: Closing add slide UI...
da-DK: Lukker UI for tilføjelse af slide...

en: Updating slide...
da-DK: Opdaterer slide...

en: Slide updated successfully
da-DK: Slide opdateret med succes

en: Stop on first slide after looping
da-DK: Stop ved første slide efter looping

en: Unsplash Library
da-DK: Unsplash bibliotek

en: Crop position saved and image cropped
da-DK: Beskæringsposition gemt og billede beskåret

en: There was an error when saving crop position or cropping the image
da-DK: Der opstod en fejl under gemme beskæringspositionen eller beskæringen af billedet

en: Device options are enabled for this slide. Adjust using the Device tab.
da-DK: Enhedsindstillinger er aktiveret for denne slide. Juster ved at bruge fanen Enhed.

en: CSS Manager notice opened
da-DK: CSS Manager-meddelelse åbnet

en: CSS Manager notice closed
da-DK: CSS Manager-meddelelse lukket

en: Easily add custom CSS to your slideshows to create the perfect design for your sites.
da-DK: Tilføj nemt brugerdefineret CSS til dine slideshows for at skabe det perfekte design til dine sider.

en: Built-in text editor full of features.
da-DK: Indbygget teksteditor fyldt med funktioner.

en: Loads only on the front-end where needed.
da-DK: Indlæses kun på front-end, hvor det er nødvendigt.

en: Includes recipes to solve common scenarios.
da-DK: Inkluderer opskrifter til at løse almindelige scenarier.

en: Analytics notice opened
da-DK: Analytics-meddelelse åbnet

en: Analytics notice closed
da-DK: Analytics-meddelelse lukket

en: We'd also like to send you infrequent emails with important security and feature updates. See our %s for more details.
da-DK: Vi vil også gerne sende dig sjældne e-mails med vigtige sikkerheds- og funktionsopdateringer. Se vores %s for flere detaljer.

en: privacy policy
da-DK: privatlivspolitik

en: Thanks for using MetaSlider Slideshow
da-DK: Tak fordi du bruger MetaSlider Slideshow

en: We are currently building the next version of MetaSlider Slideshow. Can you help us out by sharing non-sensitive diagnostic information?
da-DK: Vi bygger i øjeblikket den næste version af MetaSlider Slideshow. Kan du hjælpe os ved at dele ikke-følsomme diagnostiske oplysninger?

en: Agree and continue
da-DK: Enig og fortsæt

en: No thanks
da-DK: Nej tak

en: Gallery convert notice opened
da-DK: Galleri konverteringsmeddelelse åbnet

en: Gallery convert notice closed
da-DK: Gallery konverteringsmeddelelse lukket

en: MetaSlider Gallery
da-DK: MetaSlider Galleri

en: Duplicating...
da-DK: Duplikerer...

en: To edit this slide, click "Restore" and then "Return to Published Slides"
da-DK: For at redigere dette dias, klik på "Gendan" og derefter "Tilbage til offentliggjorte dias"

en: MetaSlider Slideshow dashboard loaded
da-DK: MetaSlider Slideshow dashboard indlæst

en: Saving...
da-DK: Gemmer...

en: Saving %s slides. This may take a few moments.
da-DK: Gemmer %s dias. Dette kan tage et øjeblik.

en: Saving %s slides.
da-DK: Gemmer %s dias.

en: Slideshow saved
da-DK: Slideshow gemt

en: Duplicated successfully. Reloading...
da-DK: Duplikeret med succes. Indlæser igen...

en: Settings saved
da-DK: Indstillinger gemt

en: Still working... %s slides remaining...
da-DK: Arbejder stadig... %s dias tilbage...

en: Tour cancelled successfully
da-DK: Tur annulleret med succes

en: Tour cancelled unsuccessfully
da-DK: Tur annulleret uden succes

en: Are you sure?
da-DK: Er du sikker?

en: This slideshow will be moved to the "Trash" area.
da-DK: Dette slideshow vil blive flyttet til "Papirkurv" området.

en: Confirm
da-DK: Bekræft

en: Invalid nonce token
da-DK: Ugyldigt nonce-token

en: Unable to proceed due to invalid nonce token.
da-DK: Kan ikke fortsætte på grund af ugyldigt nonce-token.

en: Something went wrong
da-DK: Noget gik galt

en: Preparing slideshow for duplication...
da-DK: Forbereder slideshow til duplikering...

en: Doing something...
da-DK: Gør noget...

en: No error message provided.
da-DK: Ingen fejloplysninger givet.

en: Undefined error occurred
da-DK: Udefineret fejl opstod

en: No error message reported.
da-DK: Ingen fejloplysninger rapporteret.

en: We recommend you enable %1$s"Recommended Theme Options"%2$s to automatically adjust slideshow settings when selecting a new theme.
da-DK: Vi anbefaler, at du aktiverer %1$s "Anbefalede temaindstillinger" %2$s for automatisk at justere slideshow-indstillingerne, når du vælger et nyt tema.

en: Saving theme...
da-DK: Gemmer tema...

en: Theme saved
da-DK: Tema gemt

en: Slideshow Theme
da-DK: Slideshow Tema

en: This theme was designed for FlexSlider. Please choose the FlexSlider option for the best display.
da-DK: Dette tema blev designet til FlexSlider. Vælg venligst FlexSlider-muligheden for den bedste visning.

en: Dismiss this notice.
da-DK: Afvis denne meddelelse.

en: theme
da-DK: tema

en: Custom theme
da-DK: Brugerdefineret tema

en: Remove
da-DK: Fjern

en: Change
da-DK: Ændre

en: Change the design of your slideshow with a stylish MetaSlider Slideshow theme!
da-DK: Ændr designet af dit slideshow med et stilfuldt MetaSlider Slideshow-tema!

en: Select a custom theme
da-DK: Vælg et brugerdefineret tema

en: All themes
da-DK: Alle temaer

en: Upgrade now to unlock this theme!
da-DK: Opgrader nu for at låse op for dette tema!

en: Upgrade now to build your own custom themes!
da-DK: Opgrader nu for at oprette dine egne brugerdefinerede temaer!

en: MetaSlider Slideshow Pro is installed!
da-DK: MetaSlider Slideshow Pro er installeret!

en: You can create your own themes with our theme editor
da-DK: Du kan oprette dine egne temaer med vores temaeditor

en: Get started
da-DK: Kom i gang

en: Theme Details
da-DK: Temaoplysninger

en: Theme Instructions
da-DK: Tema instruktioner

en: Style Details
da-DK: Stiloplysninger

en: This style was created with the Theme Editor.
da-DK: Denne stil blev oprettet med Temaeditoren.

en: This theme was created through the theme editor.
da-DK: Dette tema blev oprettet gennem temaeditoren.

en: How To Use
da-DK: Sådan bruges

en: Select a theme on the left to use on this slideshow. Click the theme for more details.
da-DK: Vælg et tema til venstre for at bruge det i dette slideshow. Klik på temaet for flere oplysninger.

en: MetaSlider Slideshow Pro gives you access to extra themes. You can also create completely new themes that can easily be added to new slideshows.
da-DK: MetaSlider Slideshow Pro giver dig adgang til ekstra temaer. Du kan også oprette helt nye temaer, der nemt kan tilføjes til nye slideshows.

en: Error: No themes were found.
da-DK: Fejl: Ingen temaer blev fundet.

en: Preview slideshow
da-DK: Forhåndsvis slideshow

en: Select
da-DK: Vælg

en: Dark / Light Mode (Use L key)
da-DK: Mørk / Lys tilstand (Brug L-tasten)

en: Toggle full width (Use F key)
da-DK: Skift fuld bredde (Brug F-tasten)

en: Desktop preview
da-DK: Desktop forhåndsvisning

en: Laptop preview
da-DK: Laptop forhåndsvisning

en: Tablet preview
da-DK: Tablet forhåndsvisning

en: Smartphone preview
da-DK: Smartphone forhåndsvisning

en: Exit preview
da-DK: Forlad forhåndsvisning

en: This feature is not fully supported in this browser.
da-DK: Denne funktion understøttes ikke fuldt ud i denne browser.

en: Media caption
da-DK: Medietitel

en: Media description
da-DK: Mediebeskrivelse

en: Manual entry
da-DK: Manuel indtastning

en: This will override the Caption Link Color option in the "Theme" area of the right sidebar.
da-DK: Dette vil tilsidesætte indstillingen for linkfarve til titlen i "Tema"-området i højre sidepanel.

en: Enter text that will appear with your image slide.
da-DK: Indtast tekst, der vil vises med dit billede.

en: Automatically updates directly from the WP Media Library
da-DK: Opdateres automatisk direkte fra WP Mediebibliotek

en: No default was found
da-DK: Ingen standard blev fundet

en: You may use HTML here
da-DK: Du kan bruge HTML her

en: Filter by type
da-DK: Filtrer efter type

en: All media items
da-DK: Alle medieelementer

en: Search Unsplash API
da-DK: Søg Unsplash API

en: Search unsplash.com...
da-DK: Søg på unsplash.com...

en: Load more
da-DK: Indlæs flere

en: Photo by %s on Unsplash
da-DK: Foto af %s på Unsplash

en: Photo on Unsplash
da-DK: Foto på Unsplash

en: Opening Unsplash tab...
da-DK: Åbner Unsplash-fanen...

en: Unsplash tab closed
da-DK: Unsplash-fanen er lukket

en: No photots found.
da-DK: Ingen billeder fundet.

en: Photo by %s
da-DK: Foto af %s

en: Deselect
da-DK: Fravælg

en: Attachment Details
da-DK: Vedhæftningsdetaljer

en: view original
da-DK: se original

en: Profile
da-DK: Profil

en: Portfolio
da-DK: Portefølje

en: Alt Text
da-DK: Alt-tekst

en: Description
da-DK: Beskrivelse

en: Quality
da-DK: Kvalitet

en: All photos published on Unsplash can be used for free.
da-DK: Alle fotos offentliggjort på Unsplash kan bruges gratis.

en: view license
da-DK: se licens

en: Complete!
da-DK: Færdig!

en: Crunching...
da-DK: Bearbejder...

en: Import Slides
da-DK: Importér dias

en: Import slides
da-DK: Importér dias

en: You currently do not have any slides to preview. If you want, we can import some image slides for you.
da-DK: Du har i øjeblikket ikke nogen dias at forhåndsvise. Hvis du ønsker det, kan vi importere nogle billeddias for dig.

en: No valid files found
da-DK: Ingen gyldige filer fundet

en: Drag and drop interface not available.
da-DK: Træk og slip-grænseflade ikke tilgængelig.

en: Drop images here
da-DK: Slip billeder her

en: Press %s to save or %s to cancel.
da-DK: Tryk %s for at gemme eller %s for at annullere.

en: Shortcode copied
da-DK: Shortcode kopieret

en: Shortcode unable to be copied automatically
da-DK: Shortcode kan ikke kopieres automatisk

en: Failed to open utility modal...
da-DK: Mislykkedes med at åbne værktøjsmodalen...

en: Opening utility modal...
da-DK: Åbner værktøjsmodalen...

en: Closing utility modal...
da-DK: Lukker værktøjsmodalen...

en: No slides
da-DK: Ingen dias

en: Current
da-DK: Aktuel

en: last updated: %s
da-DK: sidst opdateret: %s

en: Viewing 1 slideshow
da-DK: Viser 1 diasshow

en: Viewing %s out of %s slideshows
da-DK: Viser %s ud af %s diashows

en: Search slideshows (Press ctrl + / to focus)‎
da-DK: Søg diashows (Tryk ctrl + / for at fokusere)‎

en: Searching slideshows...
da-DK: Søger diashows...

en: 1 slideshow
da-DK: 1 diashow

en: Viewing %s out of %s slideshows (%s loaded)
da-DK: Viser %s ud af %s diashows (%s indlæst)

en: Indexing %s slideshows into local storage...
da-DK: Indekserer %s diashows i lokal lagring...

en: All Slideshows loaded
da-DK: Alle diashows indlæst

en: Fetching slideshows...
da-DK: Henter diashows...

en: Finished
da-DK: Færdig

en: Indexing slideshows... %s remaining
da-DK: Indekserer diashows... %s tilbage

en: This feature is not fully supported in Internet Explorer 11 and you may experience slow search result times.
da-DK: Denne funktion understøttes ikke fuldt ud i Internet Explorer 11, og du kan opleve langsomme søgesvar.

en: Sort by title
da-DK: Sorter efter titel

en: Sort by modified date
da-DK: Sortér efter ændret dato

en: Filter slideshows‎
da-DK: Filtrer slideshow‎

en: Searching...
da-DK: Søger...

en: Updating...
da-DK: Opdaterer...

en: Load all
da-DK: Indlæs alle

en: Clear cache
da-DK: Ryd cache

en: Load remaining %s slideshows
da-DK: Indlæs de resterende %s slideshows

en: Press to clear the slideshow cache from your web browser
da-DK: Tryk for at rydde slideshow-cachen fra din webbrowser

en: Loading slideshows...
da-DK: Indlæser slideshows...

en: Browse slideshows
da-DK: Gennemse slideshows

en: Collapse
da-DK: Skjul

en: Press to expand
da-DK: Tryk for at udvide

en: Copy all
da-DK: Kopier alt

en: All settings saved
da-DK: Alle indstillinger gemt

en: Here you will find documentation, and two support tiers to choose from. Additionally, you may supply us with extra information specific to your website, server, etc.
da-DK: Her finder du dokumentation og to supportniveauer at vælge imellem. Derudover kan du give os ekstra information specifik for dit website, server osv.

en: Documentation 📚
da-DK: Dokumentation 📚

en: Check out our documentation page for examples, and more information about what you can do with MetaSlider Slideshow.
da-DK: Tjek vores dokumentationsside for eksempler og mere information om, hvad du kan gøre med MetaSlider Slideshow.

en: Visit documentation
da-DK: Besøg dokumentation

en: Free Basic Support 🚀
da-DK: Gratis grundlæggende support 🚀

en: For users of the free version of MetaSlider Slideshow, we offer full free support on the wordpress.org forums.
da-DK: For brugere af den gratis version af MetaSlider Slideshow tilbyder vi fuld gratis support på wordpress.org-forumerne.

en: Visit wordpress.org
da-DK: Besøg wordpress.org

en: Paid Premium Support 🌟
da-DK: Betalt Premium Support 🌟

en: Paid users of the premium plugin can open a ticket on our private support center to receive personalized support and faster response times.
da-DK: Betalte brugere af premium-pluginet kan åbne en ticket i vores private supportcenter for at modtage personlig support og hurtigere svartider.

en: Visit metaslider.com
da-DK: Besøg metaslider.com

en: Site Information
da-DK: Siteinformation

en: For your convenience, you can copy the basic site information before to help us speed up the debugging process. Be sure to verify that no personal information is included that you might want to keep private.
da-DK: For din bekvemmelighed kan du kopiere den grundlæggende siteinformation før for at hjælpe os med at fremskynde fejlfindingen. Sørg for at verificere, at ingen personlige oplysninger er inkluderet, som du måske vil holde private.

en: Change the default title that will be used when creating a new slideshow. Use %s and it will be replaced by the current slideshow ID.
da-DK: Ændre den standardtitel, der vil blive brugt ved oprettelse af et nyt diasshow. Brug %s, og det vil blive erstattet med den nuværende diasshow-ID.

en: If you are a pro member, enter your license key here to receive updates. %s
da-DK: Hvis du er pro-medlem, skal du indtaste din licensnøgle her for at modtage opdateringer. %s

en: Upgrade here
da-DK: Opgrader her

en: Thumbnail
da-DK: Miniaturebillede

en: Thumbnail (Pro)
da-DK: Miniaturebillede (Pro)

en: Thumbnails - Visible On Hover
da-DK: Miniaturebilleder - Synlige ved Hover

en: Filmstrip - Visible On Hover
da-DK: Filmstrip - Synlig ved Hover

en: Slideshow settings saved
da-DK: Diasshowindstillinger gemt

en: Global settings saved
da-DK: Globale indstillinger gemt

en: Pro settings saved
da-DK: Pro-indstillinger gemt

en: Slideshow Defaults
da-DK: Standard Diasshow

en: Update the default settings used when creating new slideshows.
da-DK: Opdater de standardindstillinger, der bruges ved oprettelse af nye diasshow.

en: Default Slideshow Title
da-DK: Standard Diasshow Titel

en: Change the default title
da-DK: Skift standardtitel

en: Default Base Image Width
da-DK: Standardbredde for basebillede

en: Update the default width for the base image. This will be used for the slideshow dimensions and base image cropping.
da-DK: Opdater den standardbredde for basebilledet. Dette vil blive brugt til dimensionerne for diasshowet og beskæring af basebilledet.

en: Change the default width
da-DK: Skift standardbredde

en: Default Base Image Height
da-DK: Standardhøjde for basebillede

en: Update the default height for the base image. This will be used for the base image cropping and slideshow dimensions. If set to 100% width, the height will scale accordingly.
da-DK: Opdater den standardhøjde for basebilledet. Dette vil blive brugt til beskæring af basebilledet og dimensionerne for diasshowet. Hvis det er sat til 100% bredde, vil højden skaleres tilsvarende.

en: While the width and height defined above will be used for cropping (if enabled) and the base slideshow dimensions, you may also set the slideshow to stretch to its container.
da-DK: Mens den bredde og højde, der er defineret ovenfor, vil blive brugt til beskæring (hvis aktiveret) og de grundlæggende dimensioner for diasshowet, kan du også sætte diasshowet til at strække sig til sin container.

en: Default Navigation
da-DK: Standardnavigation

en: Change the default navigation when creating a new slideshow.
da-DK: Skift standardnavigation, når du opretter et nyt diasshow.

en: Change the default transition between slides.
da-DK: Skift den standardovergang mellem dias.

en: Global Settings
da-DK: Globale indstillinger

en: Update the settings used for all the slideshows on your site.
da-DK: Opdater indstillingerne, der bruges til alle diasshows på dit site.

en: License Key
da-DK: Licensnøgle

en: Update license key
da-DK: Opdater licensnøgle

en: Enable Device Settings
da-DK: Aktiver enhedsindstillinger

en: Add option to hide slides, captions, arrows, navigation, and the slideshow per screen size.
da-DK: Tilføj mulighed for at skjule dias, billedtekster, pile, navigation og diasshowet pr. skærmstørrelse.

en: Device Settings
da-DK: Enhedsindstillinger

en: Set breakpoints for different screen sizes
da-DK: Indstil brydepunkter for forskellige skærmstørrelser

en: Disable Legacy Libraries
da-DK: Deaktiver legacy biblioteker

en: This setting allows you to disable the legacy slideshow libraries: Nivo Slider, Coin Slider, and Responsive Slides
da-DK: Denne indstilling giver dig mulighed for at deaktivere de legacy slideshow biblioteker: Nivo Slider, Coin Slider, og Responsive Slides

en: We recommend disabling these libraries. You can safely disable the libraries. None of your slideshows use the legacy libraries.
da-DK: Vi anbefaler at deaktivere disse biblioteker. Du kan sikkert deaktivere bibliotekerne. Ingen af dine slideshows bruger de legacy biblioteker.

en: You currently have %s slideshows that use legacy libraries.
da-DK: Du har i øjeblikket %s slideshows, der bruger legacy biblioteker.

en: You currently have %s slideshow that uses legacy libraries.
da-DK: Du har i øjeblikket %s slideshow, der bruger legacy biblioteker.

en: Enable MetaSlider Slideshow on Admin Bar
da-DK: Aktiver MetaSlider Slideshow på Admin Bar

en: Add and edit slideshows easier by showing MetaSlider Slideshow on your admin bar.
da-DK: Tilføj og rediger slideshows lettere ved at vise MetaSlider Slideshow på din admin bar.

en: Enable Frontend Edit Links
da-DK: Aktiver Frontend Redigeringslinks

en: Edit slideshows easily by showing MetaSlider Slideshow link under each slideshow.
da-DK: Rediger slideshows nemt ved at vise MetaSlider Slideshow link under hvert slideshow.

en: Last
da-DK: Sidste

en: First
da-DK: Første

en: New slides order
da-DK: Ny slides rækkefølge

en: Select the position for new added slides.
da-DK: Vælg positionen for nytilføjede slides.

en: Disable Legacy Widget
da-DK: Deaktiver legacy widget

en: This setting allows you to disable the legacy MetaSlider Slideshow widget.
da-DK: Denne indstilling giver dig mulighed for at deaktivere legacy MetaSlider Slideshow widget.

en: Enable TinyMCE
da-DK: Aktiver TinyMCE

en: TinyMCE is a WYSIWYG editor you can use in slide captions.
da-DK: TinyMCE er en WYSIWYG-editor, du kan bruge i slide-tekster.

en: If Touch Swipe doesn't work as expected, enable this setting.
da-DK: Hvis Touch Swipe ikke fungerer som forventet, skal du aktivere denne indstilling.

en: Recommended Theme Options
da-DK: Anbefalede temaindstillinger

en: Automatically apply recommended slideshow options when selecting a theme. This will replace some of the previous options.
da-DK: Anvend automatisk de anbefalede slideshowindstillinger, når du vælger et tema. Dette vil erstatte nogle af de tidligere indstillinger.

en: Dashboard Settings
da-DK: Dashboardindstillinger

en: Set default sorting options and items per page for your Dashboard.
da-DK: Indstil standard sorteringsmuligheder og elementer pr. side for dit Dashboard.

en: Date Created
da-DK: Oprettelsesdato

en: Sort Slideshows By
da-DK: Sorter slideshows efter

en: Ascending
da-DK: Stigende

en: Descending
da-DK: Faldende

en: Order By
da-DK: Bestil efter

en: Items Per Page
da-DK: Elementer pr. side

en: Pro Settings
da-DK: Pro-indstillinger

en: Update the MetaSlider Slideshow Pro settings.
da-DK: Opdater MetaSlider Slideshow Pro-indstillingerne.

en: Flush Cache when Saving Changes
da-DK: Flush cache ved gemme ændringer

en: This setting allows you to automatically flush the cache when saving slideshow changes. Supports WP Rocket, WP Super Cache, W3 Total Cache, WP-Optimize and WP Fastest Cache plugins.
da-DK: Denne indstilling giver dig mulighed for automatisk at flush cache, når du gemmer ændringer i slideshowet. Understøtter WP Rocket, WP Super Cache, W3 Total Cache, WP-Optimize og WP Fastest Cache plugins.

en: Maximum Number of Custom Fields in Post Feed and WooCommerce Slides
da-DK: Maksimalt antal brugerdefinerede felter i indlægfeed og WooCommerce slides

en: Select how many custom fields will display in the dropdown menu when you are inserting tags.
da-DK: Vælg hvor mange brugerdefinerede felter der skal vises i dropdown-menuen, når du indsætter tags.

en: Change the maximum custom fields for Post Feed and WooCommerce
da-DK: Ændre det maksimale antal brugerdefinerede felter for indlægfeed og WooCommerce

en: Enable Legacy Theme Editor
da-DK: Aktiver Legacy Theme Editor

en: This setting allows you to enable the legacy Theme Editor.
da-DK: Denne indstilling giver dig mulighed for at aktivere den gamle temaeditor.

en: The data in this file does not appear to be valid.
da-DK: Dataene i denne fil ser ikke ud til at være gyldige.

en: Found %s slideshows
da-DK: Fundet %s slideshow(s)

en: You have no slideshows to import
da-DK: Du har ingen slideshows at importere

en: Export file is from a local site. Exporting from a local site may cause issues during import. This is because the images and videos need to be accessible from a live server.
da-DK: Eksportfilen er fra et lokalt site. Eksport fra et lokalt site kan forårsage problemer under import. Dette skyldes, at billederne og videoerne skal være tilgængelige fra en live server.

en: Some images are missing. Please ensure all images are accessible from the source website before importing.
da-DK: Nogle billeder mangler. Sørg venligst for, at alle billeder er tilgængelige fra kildewebsitet, før du importerer.

en: Important!
da-DK: Vigtigt!

en: Continue
da-DK: Fortsæt

en: Importing %s slideshows... This may take a minute
da-DK: Importerer %s slideshows... Dette kan tage et minut

en: Import successful
da-DK: Import succesfuld

en: Easily import slideshows generated by MetaSlider Slideshow. This requires a file generated from the Export tab.
da-DK: Nem import af slideshows genereret af MetaSlider Slideshow. Dette kræver en fil genereret fra eksportfanen.

en: Load slideshows
da-DK: Indlæs slideshows

en: If you have an export file, you may upload it here to be processed. Information about each slideshow will be presented below. You will be able to confirm before importing.
da-DK: Hvis du har en eksportfil, kan du uploade den her for at blive behandlet. Information om hvert slideshow vil blive præsenteret nedenfor. Du vil kunne bekræfte, før du importerer.

en: Importing... Please wait
da-DK: Importerer... Vent venligst

en: Processing...
da-DK: Behandler...

en: Upload file
da-DK: Upload fil

en: The import file appears to have been generated on a local development site. Some images or videos may not be imported due to limitations in the WordPress upload system.
da-DK: Importfilen ser ud til at være genereret på et lokalt udviklingssite. Nogle billeder eller videoer kan muligvis ikke importeres på grund af begrænsninger i WordPress-uploadsystemet.

en: The import file was created with a previous version of MetaSlider Slideshow. Please make sure you are using the latest version of MetaSlider Slideshow in the source website, generate the import file again and upload it here.
da-DK: Importfilen blev oprettet med en tidligere version af MetaSlider Slideshow. Sørg venligst for, at du bruger den nyeste version af MetaSlider Slideshow på kildewebsitet, generer importfilen igen og upload den her.

en: Click the Import button to begin the import process.
da-DK: Klik på Importer-knappen for at starte importprocessen.

en: Import %s slideshows
da-DK: Importer %s slideshows

en: Select the slideshows you wish to import below. Then click here to import them.
da-DK: Vælg de diashows, du ønsker at importere nedenfor. Klik derefter her for at importere dem.

en: Post Feed slide
da-DK: Post Feed diashow

en: External slide
da-DK: Ekstern diashow

en: WooCommerce slide
da-DK: WooCommerce diashow

en: Image Folder slide
da-DK: Billede Mappe diashow

en: Local Video slide
da-DK: Lokal Video diashow

en: External Video slide
da-DK: Ekstern Video diashow

en: Custom HTML slide
da-DK: Brugerdefineret HTML diashow

en: Layer slide
da-DK: Lag diashow

en: Image not found<br>%s
da-DK: Billede ikke fundet<br>%s

en: No slides found
da-DK: Ingen diashows fundet

en: Loading %s slideshows...
da-DK: Indlæser %s diashows...

en: You have no slideshows to export
da-DK: Du har ingen diashows at eksportere

en: Exporting %s slideshows...
da-DK: Eksporterer %s diashows...

en: Export successful
da-DK: Eksporten var vellykket

en: No slideshows found.
da-DK: Ingen diasshows fundet.

en: Create a new slideshow now
da-DK: Opret et nyt diashow nu

en: If you have only a few slideshows, we will prepare them automatically. If you have many slideshows, click the "Load" button.
da-DK: Hvis du kun har et par diashows, vil vi forberede dem automatisk. Hvis du har mange diashows, skal du klikke på "Indlæs" knappen.

en: Choose the slideshows you wish to export.
da-DK: Vælg de diashows, du ønsker at eksportere.

en: Click the "Export" button.
da-DK: Klik på "Eksporter" knappen.

en: A .json file will automatically be downloaded with all your slideshow data.
da-DK: En .json-fil vil automatisk blive downloadet med alle dine diashowdata.

en: A few notes on exporting slideshow images and videos:
da-DK: Nogle noter om eksport af slideshow billeder og videoer:

en: Exporting from a localhost site may cause issues during import. This is because the images and videos need to be accessible from a live server.
da-DK: Eksport fra et localhost site kan forårsage problemer under import. Dette skyldes, at billederne og videoerne skal være tilgængelige fra en live server.

en: You have %s slideshows that can be exported. Information about each slideshow will be presented below.
da-DK: Du har %s slideshows, der kan eksporteres. Information om hvert slideshow vil blive præsenteret nedenfor.

en: Refresh
da-DK: Opdater

en: Load
da-DK: Indlæs

en: Export %s slideshows
da-DK: Eksportér %s slideshows

en: Select the slideshows you wish to export below, then click here to export them.
da-DK: Vælg de slideshows, du ønsker at eksportere nedenfor, og klik derefter her for at eksportere dem.

en: Failed to open the settings page...
da-DK: Kunne ikke åbne indstillingsside...

en: Opening settings page...
da-DK: Åbner indstillingsside...

en: Page not found: %s
da-DK: Side ikke fundet: %s

en: Add a slide
da-DK: Tilføj et dias

en: Select images
da-DK: Vælg billeder

en: You can easily add an image from one of the options here. Additionally we provide free images from the Unsplash library.
da-DK: Du kan nemt tilføje et billede fra en af mulighederne her. Derudover tilbyder vi gratis billeder fra Unsplash-biblioteket.

en: Next step
da-DK: Næste trin

en: Search unsplash
da-DK: Søg unsplash

en: Choose an image from the left, or search for any topic here to bring up more images.
da-DK: Vælg et billede til venstre, eller søg efter et emne her for at få flere billeder op.

en: Hide step
da-DK: Skjul trin

en: Create your slide
da-DK: Opret din slide

en: After you have selected an image, press here to create your slide.
da-DK: Efter du har valgt et billede, tryk her for at oprette din slide.

en: Preview Slideshow
da-DK: Forhåndsvisning af diasshow

en: Now that you have some slides set, you can preview your slideshow by pressing here.
da-DK: Nu hvor du har nogle slides, kan du forhåndsvise dit diasshow ved at trykke her.

en: Slideshow settings
da-DK: Diasshow indstillinger

en: Edit slideshow
da-DK: Rediger diasshow

en: Additional CSS Class
da-DK: Yderligere CSS-klasse

en: Refresh preview
da-DK: Opdater forhåndsvisning

en: Loading slideshows list...
da-DK: Indlæser liste over diasshow...

en: Create one now!
da-DK: Opret et nu!

en: Loading slideshow
da-DK: Indlæser diasshow

en: Update preview
da-DK: Opdater forhåndsvisning

en: Select a slideshow
da-DK: Vælg et diasshow

en: Normal width
da-DK: Normal bredde

en: Wide width
da-DK: Bredde

en: Full width
da-DK: Fulde bredde

en: slideshow
da-DK: diashow

en: gallery
da-DK: galleri

[ctx: This is a keyboard shortcut.]
en:  (Use Alt or ⌥ (Option) + P keys)
da-DK:  (Brug Alt eller ⌥ (Option) + P tasterne)

[ctx: Uploader: Drop files to upload - or - Select Files]
en: or
da-DK: eller

[ctx: 1000 by 1000 pixels]
en: %s by %s pixels
da-DK: %s med %s pixels

[ctx: The ESCAPE key on a keyboard]
en: Escape
da-DK: Esc
