Advanced Custom Fields Pro v5.2.9 - en to ru_RU translation catalogue (663 entries)

en: %d fields require attention
ru_RU: %d полей требуют вашего внимания

en: %s added
ru_RU: %s добавлен

en: %s already exists
ru_RU: %s уже существует

en: %s field group duplicated. | %s field groups duplicated.
ru_RU[0]: %s группа полей дублирована.
ru_RU[1]: %s группы полей дублировано.
ru_RU[2]: %s групп полей дублировано.

en: %s field group synchronised. | %s field groups synchronised.
ru_RU[0]: %s группа полей синхронизирована.
ru_RU[1]: %s группы полей синхронизированы.
ru_RU[2]: %s групп полей синхронизировано.

en: %s requires at least %s selection | %s requires at least %s selections
ru_RU[0]: %s требует выбрать как минимум %s значение
ru_RU[1]: %s требует выбрать как минимум %s значения
ru_RU[2]: %s требует выбрать как минимум %s значений

en: %s value is required
ru_RU: %s значение требуется

en: (no label)
ru_RU: (нет заголовка)

en: (no title)
ru_RU: (нет заголовка)

en: (this field)
ru_RU:  (текущее поле)

en: + Add Field
ru_RU: + Добавить поле

en: 1 field requires attention
ru_RU: 1 поле требует вашего внимания

en: <b>Error</b>. Could not connect to update server
ru_RU: <b>Ошибка</b>. Не удалось подключиться к серверу обновлений

en: <b>Error</b>. Could not load add-ons list
ru_RU: <b>Ошибка</b>. Невозможно загрузить список  дополнений

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen.
ru_RU: Выберите блоки, которые необходимо <b>скрыть</b> на странице редактирования.

en: A new field for embedding content has been added
ru_RU: Добавлено новое поле для встраиваемого контента

en: A smoother custom field experience
ru_RU: Максимум удобства и возможностей

en: ACF PRO contains powerful features such as repeatable data, flexible content layouts, a beautiful gallery field and the ability to create extra admin options pages!
ru_RU: ACF PRO содержит ряд мощных инструментов, таких как Повторяющиеся данные, Гибкое содержание и Галерея. Также есть возможность создавать дополнительные страницы настроек в панели администратора.

en: ACF now saves its field settings as individual post objects
ru_RU: ACF теперь сохраняет настройки поля как отдельный объект записи

en: Accordion
ru_RU: Аккордеон

en: Activate License
ru_RU: Активировать лицензию

en: Active
ru_RU: Активные

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
ru_RU[0]: Активна <span class="count">(%s)</span>
ru_RU[1]: Активно <span class="count">(%s)</span>
ru_RU[2]: Активны <span class="count">(%s)</span>

en: Add
ru_RU: Добавить

en: Add 'other' choice to allow for custom values
ru_RU: Выберите значение "Другое", чтобы разрешить настраиваемые значения

en: Add / Edit
ru_RU: Администратор или редактор

en: Add File
ru_RU: Добавить файл

en: Add Image
ru_RU: Добавить изображение

en: Add Image to Gallery
ru_RU: Добавление изображений в галерею

en: Add New
ru_RU: Добавить

en: Add New Field
ru_RU: Добавить новое поле

en: Add New Field Group
ru_RU: Создание новой группы полей

en: Add New Layout
ru_RU: Добавить новый макет

en: Add Row
ru_RU: Добавить

en: Add layout
ru_RU: Добавить макет

en: Add new choice
ru_RU: Добавить новый вариант

en: Add row
ru_RU: Добавить

en: Add rule group
ru_RU: Добавить группу условий

en: Add to gallery
ru_RU: Добавить изображения

en: Add-ons
ru_RU: Дополнения

en: Advanced Custom Fields Database Upgrade
ru_RU: Обновление базы данных Advanced Custom Fields

en: All
ru_RU: Все

en: All %s formats
ru_RU: Все %s форматы

en: All 4 premium add-ons have been combined into a new <a href="%s">Pro version of ACF</a>. With both personal and developer licenses available, premium functionality is more affordable and accessible than ever before!
ru_RU: Все 4 дополнения Premium включены в новой <a href="%s">Pro-версии ACF</a> и в лицензии разработчика, и в персональной лицензии. Еще никогда функционал Premium не был так доступен!

en: All fields from %s field group
ru_RU: Все поля группы %s

en: All images
ru_RU: Все изображения

en: All post types
ru_RU: Все типы записей

en: All taxonomies
ru_RU: Все таксономии

en: All user roles
ru_RU: Все группы пользователей

en: Allow 'custom' values to be added
ru_RU: Разрешить добавление пользовательских вариантов

en: Allow Archives URLs
ru_RU: Разрешить ссылки на архивы

en: Allow Custom
ru_RU: Разрешить пользовательские

en: Allow HTML markup to display as visible text instead of rendering
ru_RU: Преобразовывать HTML-теги в соответствующие комбинации символов для отображения в виде текста

en: Allow Null?
ru_RU: Разрешить пустое значение?

en: Allow new terms to be created whilst editing
ru_RU: Разрешнить создавать новые термины во время редактирования

en: Allow this accordion to open without closing others.
ru_RU: Разрешить одновременное разворачивание нескольких секций

en: Allowed file types
ru_RU: Допустимые типы файлов

en: Alt Text
ru_RU: Текст в ALT

en: Appearance
ru_RU: Отображение

en: Appears after the input
ru_RU: Текст после поля ввода

en: Appears before the input
ru_RU: Текст перед полем ввода

en: Appears when creating a new post
ru_RU: Заполняется при создании новой записи

en: Appears within the input
ru_RU: Появляется перед полем ввода

en: Append
ru_RU: Текст после поля

en: Append to the end
ru_RU: Добавлять в конец

en: Apply
ru_RU: Применить

en: Archives
ru_RU: Архивы

en: Are you sure?
ru_RU: Вы уверены?

en: Attachment
ru_RU: Медиафайл

en: Author
ru_RU: Автор

en: Automatically add &lt;br&gt;
ru_RU: Автоматически добавлять &lt;br&gt;

en: Automatically add paragraphs
ru_RU: Автоматически добавлять параграфы

en: Basic
ru_RU: Основное

en: Before you start using the new awesome features, please update your database to the newest version.
ru_RU: Прежде чем вы начнете использовать классные новые функции, обновите пожалуйста базу данных до последней версии.

en: Below fields
ru_RU: Под полями

en: Below labels
ru_RU: Под метками

en: Better Front End Forms
ru_RU: Улучшенные формы

en: Better Options Pages
ru_RU: Страницы настроек

en: Better Validation
ru_RU: Улучшенное подтверждение

en: Better version control
ru_RU: Контроль версий

en: Block
ru_RU: Блок

en: Both (Array)
ru_RU: Оба (массив)

en: Bulk Actions
ru_RU: Массовые операции

en: Bulk actions
ru_RU: Сортировка

en: Button Group
ru_RU: Группа кнопок

en: Button Label
ru_RU: Текст кнопки добавления

en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: Caption
ru_RU: Подпись

en: Categories
ru_RU: Рубрики

en: Center
ru_RU: Центрировать

en: Center the initial map
ru_RU: Центрировать изначальную карту

en: Changelog
ru_RU: Журнал изменений

en: Character Limit
ru_RU: Ограничение количества символов

en: Check Again
ru_RU: Проверить еще раз

en: Checkbox
ru_RU: Флажок (checkbox)

en: Checked
ru_RU: Выбрано

en: Child Page (has parent)
ru_RU: Дочерняя страница (есть родительские страницы)

en: Choice
ru_RU: Выбор

en: Choices
ru_RU: Варианты

en: Clear
ru_RU: Очистить

en: Clear location
ru_RU: Очистить местоположение

en: Click the "%s" button below to start creating your layout
ru_RU: Нажмите на кнопку "%s" ниже для начала создания собственного макета

en: Click to initialize TinyMCE
ru_RU: Нажмите для запуска TinyMCE

en: Click to toggle
ru_RU: Нажмите для переключения

en: Close
ru_RU: Закрыть

en: Close Field
ru_RU: Закрыть поле

en: Close Window
ru_RU: Закрыть окно

en: Collapse Details
ru_RU: Скрыть детали

en: Collapsed
ru_RU: Сокращенный заголовок

en: Color Picker
ru_RU: Цвет

en: Comma separated list. Leave blank for all types
ru_RU: Для разделения типов файлов используйте запятые. Оставьте поле пустым для разрешения загрузки всех файлов

en: Comment
ru_RU: Комментарий

en: Comments
ru_RU: Комментарии

en: Conditional Logic
ru_RU: Условная логика

en: Connect selected terms to the post
ru_RU: Связать выбранные термины с записью

en: Content
ru_RU: Содержание

en: Content Editor
ru_RU: Текстовый редактор

en: Controls how new lines are rendered
ru_RU: Способ перевода строк

en: Copied
ru_RU: Скопировано

en: Copy to clipboard
ru_RU: Скопировать в буфер обмена

en: Create Terms
ru_RU: Создание терминов

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
ru_RU: Создайте набор правил для указания страниц, где следует отображать группу полей

en: Current Color
ru_RU: Текущий цвет

en: Current User
ru_RU: Текущий пользователь

en: Current User Role
ru_RU: Группа текущего пользователя

en: Current Version
ru_RU: Текущая версия

en: Custom Fields
ru_RU: Группы полей

en: Custom:
ru_RU: Пользовательский:

en: Customise WordPress with powerful, professional and intuitive fields.
ru_RU: Настраивайте WordPress с помощью интуитивно понятных и мощных дополнительных полей.

en: Customise the map height
ru_RU: Настройка высоты карты

en: Database Upgrade Required
ru_RU: Необходимо обновление базы данных

en: Database Upgrade complete. <a href="%s">Return to network dashboard</a>
ru_RU: Обновление базы данных закончено. <a href="%s">Вернуться к панели управления сетью</a>

en: Database Upgrade complete. <a href="%s">See what's new</a>
ru_RU: Обновление базы данных завершено. Ознакомьтесь со <a href="%s">списком изменений</a>

en: Date Picker
ru_RU: Дата

[ctx: Date Picker JS closeText]
en: Done
ru_RU: Готово

[ctx: Date Picker JS currentText]
en: Today
ru_RU: Сегодня

[ctx: Date Picker JS nextText]
en: Next
ru_RU: Дальше

[ctx: Date Picker JS prevText]
en: Prev
ru_RU: Назад

[ctx: Date Picker JS weekHeader]
en: Wk
ru_RU: Неделя

en: Date Time Picker
ru_RU: Дата и время

[ctx: Date Time Picker JS amText]
en: AM
ru_RU: ДП

[ctx: Date Time Picker JS amTextShort]
en: A
ru_RU: Д

[ctx: Date Time Picker JS closeText]
en: Done
ru_RU: Готово

[ctx: Date Time Picker JS currentText]
en: Now
ru_RU: Сейчас

[ctx: Date Time Picker JS hourText]
en: Hour
ru_RU: Час

[ctx: Date Time Picker JS microsecText]
en: Microsecond
ru_RU: Микросекунда

[ctx: Date Time Picker JS millisecText]
en: Millisecond
ru_RU: Миллисекунда

[ctx: Date Time Picker JS minuteText]
en: Minute
ru_RU: Минута

[ctx: Date Time Picker JS pmText]
en: PM
ru_RU: ПП

[ctx: Date Time Picker JS pmTextShort]
en: P
ru_RU: П

[ctx: Date Time Picker JS secondText]
en: Second
ru_RU: Секунда

[ctx: Date Time Picker JS selectText]
en: Select
ru_RU: Выбрать

[ctx: Date Time Picker JS timeOnlyTitle]
en: Choose Time
ru_RU: Выберите время

[ctx: Date Time Picker JS timeText]
en: Time
ru_RU: Время

[ctx: Date Time Picker JS timezoneText]
en: Time Zone
ru_RU: Часовой пояс

en: Deactivate License
ru_RU: Деактивировать лицензию

en: Default
ru_RU: По умолчанию

en: Default Template
ru_RU: Шаблон по умолчанию

en: Default Value
ru_RU: Значение по умолчанию

en: Define an endpoint for the previous accordion to stop. This accordion will not be visible.
ru_RU: Определяет конечную точку предыдущего аккордеона. Данный аккордеон будет невидим.

en: Define an endpoint for the previous tabs to stop. This will start a new group of tabs.
ru_RU: Используйте это поле в качестве разделителя между группами вкладок

en: Delay initialization?
ru_RU: Отложенная инициализация

en: Delete
ru_RU: Удалить

en: Delete Layout
ru_RU: Удалить макет

en: Delete field
ru_RU: Удалить поле

en: Description
ru_RU: Описание

en: Discussion
ru_RU: Обсуждение

en: Display
ru_RU: Способ отображения

en: Display Format
ru_RU: Отображаемый формат

en: Display this accordion as open on page load.
ru_RU: Отображать в развернутом виде при загрузке страницы

en: Displays text alongside the checkbox
ru_RU: Отображать текст рядом с переключателем

en: Documentation
ru_RU: Документация

en: Download & Install
ru_RU: Загрузить и установить

en: Drag to reorder
ru_RU: Потяните для изменения порядка

en: Duplicate
ru_RU: Дублировать

en: Duplicate Layout
ru_RU: Дублировать макет

en: Duplicate field
ru_RU: Дублировать поле

en: Duplicate this item
ru_RU: Дублировать элемент

en: Easy Upgrading
ru_RU: Простое обновление

en: Edit
ru_RU: Редактировать

en: Edit Field
ru_RU: Изменить поле

en: Edit Field Group
ru_RU: Редактирование группы полей

en: Edit File
ru_RU: Изменить файл

en: Edit Image
ru_RU: Редактировать изображение

en: Edit field
ru_RU: Редактировать поле

en: Edit field group
ru_RU: Редактировать группу полей

en: Elements
ru_RU: Элементы

en: Elliot Condon
ru_RU: Эллиот Кондон

en: Email
ru_RU: E-mail

en: Embed Size
ru_RU: Размер медиа

en: Endpoint
ru_RU: Разделитель

en: Enter URL
ru_RU: Введите адрес ссылки

en: Enter each choice on a new line.
ru_RU: Введите каждый вариант выбора на новую строку.

en: Enter each default value on a new line
ru_RU: Введите каждое значение на новую строку.

en: Error uploading file. Please try again
ru_RU: Ошибка при загрузке файла. Попробуйте еще раз

en: Error validating request
ru_RU: Возникла ошибка при обработке запроса

en: Escape HTML
ru_RU: Очистка HTML

en: Excerpt
ru_RU: Цитата

en: Expand Details
ru_RU: Показать детали

en: Export Field Groups
ru_RU: Экспорт групп полей

en: Export File
ru_RU: Экспорт файла

en: Exported 1 field group. | Exported %s field groups.
ru_RU[0]: Импортировано %s группу полей.
ru_RU[1]: Импортировано %s группы полей
ru_RU[2]: Импортировано %s групп полей

en: Featured Image
ru_RU: Миниатюра записи

en: Field
ru_RU: Поле

en: Field Group
ru_RU: Группа полей

en: Field Groups
ru_RU: Группы полей

en: Field Keys
ru_RU: Ключи полей

en: Field Label
ru_RU: Ярлык поля

en: Field Name
ru_RU: Имя поля

en: Field Type
ru_RU: Тип поля

en: Field group deleted.
ru_RU: Группа полей удалена.

en: Field group draft updated.
ru_RU: Черновик группы полей обновлен.

en: Field group duplicated. %s
ru_RU: Группа полей была дублирована. %s

en: Field group published.
ru_RU: Группа полей опубликована.

en: Field group saved.
ru_RU: Группа полей сохранена.

en: Field group scheduled for.
ru_RU: Группа полей запланирована на

en: Field group settings have been added for label placement and instruction placement
ru_RU: В настройках группы полей теперь можно изменять расположение меток и подсказок

en: Field group submitted.
ru_RU: Группа полей отправлена.

en: Field group synchronised. %s
ru_RU: Группу полей было синхронизировано. %s

en: Field group title is required
ru_RU: Введите название для группы полей

en: Field group updated.
ru_RU: Группа полей обновлена.

en: Field groups with a lower order will appear first
ru_RU: Если на одной странице одновременно выводятся несколько групп полей, то они сортируются по порядковому номеру в порядке возрастания

en: Field type does not exist
ru_RU: Тип поля не существует

en: Fields
ru_RU: Поля

en: Fields can now be mapped to comments, widgets and all user forms!
ru_RU: Поля теперь могут быть отображены в комментариях, виджетах и пользовательских формах!

en: File
ru_RU: Файл

en: File Array
ru_RU: Массив

en: File ID
ru_RU: ID файла

en: File URL
ru_RU: Ссылка на файл

en: File name
ru_RU: Имя файла

en: File size
ru_RU: Размер файла

en: File size must be at least %s.
ru_RU: Размер файла должен быть не менее чем %s.

en: File size must must not exceed %s.
ru_RU: Размер файла должен быть не более чем %s.

en: File type must be %s.
ru_RU: Файл должен иметь тип: %s.

en: Filter by Post Type
ru_RU: Фильтрация по типу записей

en: Filter by Taxonomy
ru_RU: Фильтрация по таксономии

en: Filter by role
ru_RU: Фильтровать по группе

en: Filters
ru_RU: Фильтры

en: Find current location
ru_RU: Определить текущее местоположение

en: Flexible Content
ru_RU: Гибкое содержание

en: Flexible Content requires at least 1 layout
ru_RU: Для гибкого содержания требуется как минимум один макет

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
ru_RU: Для большего контроля, вы можете ввести значение и ярлык по следующему формату:

en: Form validation is now done via PHP + AJAX in favour of only JS
ru_RU: Подтверждение форм теперь происходит через PHP + AJAX вместо простого JS

en: Format
ru_RU: Формат

en: Forms
ru_RU: Формы

en: Front Page
ru_RU: Главная страница

en: Full Size
ru_RU: Полный

en: Gallery
ru_RU: Галерея

en: Generate PHP
ru_RU: Генерировать PHP

en: Goodbye Add-ons. Hello PRO
ru_RU: Забудьте про дополнения. Встречайте PRO

en: Google Map
ru_RU: Расположение на карте

en: Group
ru_RU: Группа

en: Group (displays selected fields in a group within this field)
ru_RU: Группа (сгруппировать выбранные поля в одно и выводить вместо текущего)

en: Has any value
ru_RU: заполнено

en: Has no value
ru_RU: пустое

en: Height
ru_RU: Высота

en: Hide on screen
ru_RU: Скрывание блоков

en: High (after title)
ru_RU: Вверху под заголовком

en: Horizontal
ru_RU: Горизонтальная

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used (the one with the lowest order number)
ru_RU: Если на странице редактирования присутствует несколько групп полей, то будут использованы настройки первой из них (с наиболее низким значением порядка очередности)

en: Image
ru_RU: Изображение

en: Image Array
ru_RU: Массив изображения

en: Image ID
ru_RU: ID изображения

en: Image URL
ru_RU: Ссылка на изображение

en: Image height must be at least %dpx.
ru_RU: Изображение должно иметь высоту как минимум %d пикселей.

en: Image height must not exceed %dpx.
ru_RU: Изображение должно иметь высоту не более чем %d пикселей.

en: Image width must be at least %dpx.
ru_RU: Изображение не должно быть уже чем %d пикселей.

en: Image width must not exceed %dpx.
ru_RU: Изображение не должно быть шире чем %d пикселей.

en: Import / Export now uses JSON in favour of XML
ru_RU: Импорт / Экспорт теперь использует JSON вместо XML

en: Import Field Groups
ru_RU: Импорт групп полей

en: Import File
ru_RU: Импортировать файл

en: Import file empty
ru_RU: Импортируемый файл пуст

en: Imported 1 field group | Imported %s field groups
ru_RU[0]: Импортировано %s группу полей
ru_RU[1]: Импортировано %s группы полей
ru_RU[2]: Импортировано %s групп полей

en: Improved Data
ru_RU: Больше данных

en: Improved Design
ru_RU: Больше дизайна

en: Improved Usability
ru_RU: Больше комфорта

en: Inactive
ru_RU: Неактивно

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
ru_RU[0]: Неактивен <span class="count">(%s)</span>
ru_RU[1]: Неактивны <span class="count">(%s)</span>
ru_RU[2]: Неактивно <span class="count">(%s)</span>

en: Including the popular Select2 library has improved both usability and speed across a number of field types including post object, page link, taxonomy and select.
ru_RU: Благодаря популярной библиотеке Select2 мы повысили удобство и скорость работы многих типов полей, таких как Объект записи, Ссылка на страницу, Таксономия и Выбор.

en: Incorrect file type
ru_RU: Неправильный тип файла

en: Info
ru_RU: Информация

en: Insert
ru_RU: Добавить

en: Installed
ru_RU: Установлено

en: Instruction placement
ru_RU: Расположение подсказок

en: Instructions
ru_RU: Инструкции

en: Instructions for authors. Shown when submitting data
ru_RU: Инструкции, которые отображаются при редактировании

en: Introducing ACF PRO
ru_RU: Знакомство с ACF PRO

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
ru_RU: Мы настоятельно рекомендуем сделать резервную копию базы данных перед началом работы. Вы уверены, что хотите запустить обновление сейчас?

en: Key
ru_RU: Ключ

en: Label
ru_RU: Ярлык

en: Label placement
ru_RU: Расположение меток

en: Labels will be displayed as %s
ru_RU: Ярлыки будут отображаться как %s

en: Large
ru_RU: Большой

en: Latest Version
ru_RU: Последняя версия

en: Layout
ru_RU: Блок

en: Leave blank for no limit
ru_RU: Оставьте пустым для снятия ограничений

en: Left aligned
ru_RU: Слева

en: Length
ru_RU: Длина

en: Library
ru_RU: Библиотека

en: License Information
ru_RU: Информация о лицензии

en: License Key
ru_RU: Номер лицензии

en: Limit the media library choice
ru_RU: Ограничение количества выбранных элементов

en: Link
ru_RU: Ссылка

en: Link Array
ru_RU: Массив ссылок

en: Link URL
ru_RU: URL ссылки

en: Load Terms
ru_RU: Загрузить термины

en: Load value from posts terms
ru_RU: Загрузить значения из терминов записей

en: Loading
ru_RU: Загрузка

en: Local JSON
ru_RU: Локальный JSON

en: Location
ru_RU: Условия отображения

en: Logged in
ru_RU: Авторизирован

en: Many fields have undergone a visual refresh to make ACF look better than ever! Noticeable changes are seen on the gallery, relationship and oEmbed (new) fields!
ru_RU: Многие поля поменяли свой внешний вид, чтобы сделать ACF действительно красивым. Значительные изменения коснулись полей Галерея, Взаимоотношение и oEmbed (новое поле)!

en: Max
ru_RU: Максимум

en: Maximum
ru_RU: Максимум

en: Maximum Layouts
ru_RU: Макс. количество блоков

en: Maximum Rows
ru_RU: Макс. количество элементов

en: Maximum Selection
ru_RU: Макс. количество изображений

en: Maximum Value
ru_RU: Максимальное значение

en: Maximum posts
ru_RU: Максимум записей

en: Maximum rows reached ({max} rows)
ru_RU: Достигнуто максимальное количество ({max} элементов)

en: Maximum selection reached
ru_RU: Выбрано максимальное количество изображений

en: Maximum values reached ( {max} values )
ru_RU: Максимальное количество значений достигнуто ({max} значений)

en: Medium
ru_RU: Средний

en: Menu
ru_RU: Меню

en: Menu Item
ru_RU: Пункт меню

en: Menu Locations
ru_RU: Расположение меню

en: Menus
ru_RU: Меню

en: Message
ru_RU: Сообщение

en: Min
ru_RU: Минимум

en: Minimum
ru_RU: Минимум

en: Minimum Layouts
ru_RU: Мин. количество блоков

en: Minimum Rows
ru_RU: Мин. количество элементов

en: Minimum Selection
ru_RU: Мин. количество изображений

en: Minimum Value
ru_RU: Минимальное значение

en: Minimum posts
ru_RU: Минимум записей

en: Minimum rows reached ({min} rows)
ru_RU: Достигнуто минимальное количество ({min} элементов)

en: More AJAX
ru_RU: Больше AJAX

en: More fields use AJAX powered search to speed up page loading
ru_RU: Поиск на AJAX в полях значительно ускоряет загрузку страниц

en: Move
ru_RU: Переместить

en: Move Complete.
ru_RU: Перемещение выполнено.

en: Move Custom Field
ru_RU: Переместить поле

en: Move Field
ru_RU: Переместить поле

en: Move field to another group
ru_RU: Переместить поле в другую группу

en: Move to trash. Are you sure?
ru_RU: Отправить в корзину. Вы уверены?

en: Moving Fields
ru_RU: Перемещение полей

en: Multi Select
ru_RU: Множественный выбор

en: Multi-expand
ru_RU: Разворачивание нескольких секций

en: Multiple Values
ru_RU: Несколько значений

en: Name
ru_RU: Имя

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
ru_RU: Текст

en: New Field
ru_RU: Новое поле

en: New Field Group
ru_RU: Новая группа полей

en: New Forms
ru_RU: Новые формы

en: New Gallery
ru_RU: Новая галерея

en: New Lines
ru_RU: Перевод строк

en: New Relationship field setting for 'Filters' (Search, Post Type, Taxonomy)
ru_RU: Новая настройка поля Взаимоотношения для Фильтров (Поиск, Тип записи, Таксономия)

en: New Settings
ru_RU: Новые настройки

en: New archives group in page_link field selection
ru_RU: Новая группа архивов в выборе поля page_link

en: New auto export to JSON feature allows field settings to be version controlled
ru_RU: Новый автоматический экспорт в JSON позволяет контролировать версию настроек полей

en: New auto export to JSON feature improves speed
ru_RU: Новый автоматический экспорт в JSON повышает скорость работы

en: New field group functionality allows you to move a field between groups & parents
ru_RU: Новый функционал групп полей позволяет перемещать поля между группами и родительскими полями

en: New functions for options page allow creation of both parent and child menu pages
ru_RU: Новые функции для страницы настроек позволяют создавать и родительские, и дочерние меню

en: No
ru_RU: Нет

en: No Custom Field Groups found for this options page. <a href="%s">Create a Custom Field Group</a>
ru_RU: С этой страницей настроек не связаны группы полей. <a href="%s">Создать группу полей</a>

en: No Field Groups found
ru_RU: Группы полей не найдены.

en: No Field Groups found in Trash
ru_RU: Группы полей не найдены в корзине.

en: No Fields found
ru_RU: Поля не найдены

en: No Fields found in Trash
ru_RU: Поля не найдены в Корзине

en: No Formatting
ru_RU: Без форматирования

en: No field groups selected
ru_RU: Группы полей не выбраны

en: No fields. Click the <strong>+ Add Field</strong> button to create your first field.
ru_RU: Нет полей. Нажмите на кнопку <strong>+ Добавить поле</strong>, чтобы создать свое первое поле.

en: No file selected
ru_RU: Файл не выбран

en: No image selected
ru_RU: Изображение не выбрано

en: No matches found
ru_RU: Совпадения не найдены

en: No options pages exist
ru_RU: Страницы с настройками отсуствуют

[ctx: No terms]
en: No %s
ru_RU: Нет %s [нет терминов]

en: No toggle fields available
ru_RU: Нет доступных полей с выбором значений.

en: No updates available.
ru_RU: На данный момент обновлений нет.

en: Normal (after content)
ru_RU: Внизу после содержимого

en: Null
ru_RU: null

en: Number
ru_RU: Число

en: Off Text
ru_RU: Выключено

en: On Text
ru_RU: Включено

en: Open
ru_RU: Развернуто

en: Opens in a new window/tab
ru_RU: Откроется на новой вкладке

en: Options
ru_RU: Опции

en: Options Page
ru_RU: Страница с опциями

en: Options Updated
ru_RU: Настройки были обновлены

en: Order
ru_RU: Сортировка

en: Order No.
ru_RU: Порядковый номер

en: Other
ru_RU: Другое

en: Page
ru_RU: Страница

en: Page Attributes
ru_RU: Атрибуты страницы

en: Page Link
ru_RU: Ссылка на страницу

en: Page Parent
ru_RU: Родитель страницы

en: Page Template
ru_RU: Шаблон страницы

en: Page Type
ru_RU: Тип страницы

en: Parent
ru_RU: Родитель

en: Parent Page (has children)
ru_RU: Родительская страница (есть дочерние страницы)

en: Password
ru_RU: Пароль

en: Permalink
ru_RU: Ссылка

en: Placeholder Text
ru_RU: Текст заглушки

en: Placement
ru_RU: Расположение

en: Please also ensure any premium add-ons (%s) have first been updated to the latest version.
ru_RU: Пожалуйста, убедитесь, что любые премиум-дополнения (%s) были предварительно обновлены до последней версии.

en: Please enter your license key above to unlock updates
ru_RU: Пожалуйста введите ваш номер лицензии для разблокировки обновлений

en: Please select the destination for this field
ru_RU: Пожалуйста выберите местоположение для этого поля

en: Position
ru_RU: Расположение группы полей

en: Post
ru_RU: Запись

en: Post Category
ru_RU: Рубрика записи

en: Post Format
ru_RU: Формат записи

en: Post ID
ru_RU: ID записи

en: Post Object
ru_RU: Объект записи

en: Post Status
ru_RU: Статус записи

en: Post Taxonomy
ru_RU: Таксономия записи

en: Post Template
ru_RU: Шаблон записи

en: Post Type
ru_RU: Тип записи

en: Post updated
ru_RU: Запись обновлена

en: Posts Page
ru_RU: Страница записей

en: Powerful Features
ru_RU: Впечатляющий функционал

en: Prefix Field Labels
ru_RU: Префикс для ярлыков полей

en: Prefix Field Names
ru_RU: Префикс для названий полей

en: Prepend
ru_RU: Текст перед полем

en: Prepend an extra checkbox to toggle all choices
ru_RU: Добавить чекбокс для переключения всех чекбоксов

en: Prepend to the beginning
ru_RU: Добавлять в начало

en: Preview Size
ru_RU: Размер изображения

en: Publish
ru_RU: Опубликовано

en: Radio Button
ru_RU: Переключатель (radio)

en: Radio Buttons
ru_RU: Радио-кнопки

en: Range
ru_RU: Диапазон

en: Read more about <a href="%s">ACF PRO features</a>.
ru_RU: Узнайте больше о <a href="%s">возможностях ACF PRO</a>.

en: Reading upgrade tasks...
ru_RU: Чтения задач обновления...

en: Redesigning the data architecture has allowed sub fields to live independently from their parents. This allows you to drag and drop fields in and out of parent fields!
ru_RU: Новая архитектура позволяет вложенным полям существовать независимо от родительских. Просто перетаскивайте их из одного родительского поля в другое.

en: Register
ru_RU: Обычный пользователь

en: Relational
ru_RU: Отношение

en: Relationship
ru_RU: Записи

en: Relationship Field
ru_RU: Взаимоотношение

en: Remove
ru_RU: Убрать

en: Remove layout
ru_RU: Удалить макет

en: Remove row
ru_RU: Удалить

en: Reorder
ru_RU: Переместить

en: Reorder Layout
ru_RU: Переместить макет

en: Repeater
ru_RU: Повторитель

en: Required?
ru_RU: Обязательное

en: Resources
ru_RU: Источники

en: Restrict which files can be uploaded
ru_RU: Ограничить файлы, которые могут быть загружены

en: Restrict which images can be uploaded
ru_RU: Ограничить изображения, которые могут быть загружены

en: Restricted
ru_RU: Ограничено

en: Return Format
ru_RU: Возвращаемый формат

en: Return Value
ru_RU: Возвращаемое значение

en: Reverse current order
ru_RU: Инвертировать

en: Review sites & upgrade
ru_RU: Проверить сайт и обновить

en: Revisions
ru_RU: Редакции

en: Row
ru_RU: Строка

en: Rows
ru_RU: Строки

en: Rules
ru_RU: Условия

en: Save 'custom' values to the field's choices
ru_RU: Сохранить пользовательские варианты в настройках поля

en: Save 'other' values to the field's choices
ru_RU: Сохранить настраиваемые значения для поля выбора

en: Save Custom
ru_RU: Сохранить пользовательские

en: Save Format
ru_RU: Формат сохраняемого значения

en: Save Other
ru_RU: Сохранить значения

en: Save Terms
ru_RU: Сохранение терминов

en: Seamless (no metabox)
ru_RU: Минимальный

en: Seamless (replaces this field with selected fields)
ru_RU: Отдельно (выбранные поля выводятся отдельно вместо текущего)

en: Search
ru_RU: Поиск

en: Search Field Groups
ru_RU: Поиск групп полей

en: Search Fields
ru_RU: Поиск полей

en: Search for address...
ru_RU: Поиск по адресу...

en: Search...
ru_RU: Поиск...

en: See what's new in <a href="%s">version %s</a>.
ru_RU: Что нового в <a href="%s">версии %s</a>.

en: Select %s
ru_RU: Выберите %s

en: Select Color
ru_RU: Выберите цвет

en: Select Field Groups
ru_RU: Выберите группы полей

en: Select File
ru_RU: Выбрать файл

en: Select Image
ru_RU: Выбрать изображение

en: Select Link
ru_RU: Выберите ссылку

en: Select a sub field to show when row is collapsed
ru_RU: Выберите поле, которое будет отображаться в качестве заголовка при сворачивании блока

en: Select multiple values?
ru_RU: Выбрать несколько значений?

en: Select one or more fields you wish to clone
ru_RU: Выберите одно или несколько полей, которые вы хотите клонировать

en: Select post type
ru_RU: Выберите тип записи

en: Select taxonomy
ru_RU: Выберите таксономию

en: Select the Advanced Custom Fields JSON file you would like to import. When you click the import button below, ACF will import the field groups.
ru_RU: Выберите файл конфигурации в формате JSON для импорта групп полей.

en: Select the appearance of this field
ru_RU: Выберите способ отображения поля

en: Select the field groups you would like to export and then select your export method. Use the download button to export to a .json file which you can then import to another ACF installation. Use the generate button to export to PHP code which you can place in your theme.
ru_RU: Выберите группы полей, которые вы хотите экспортировать, а также метод экспорта. Используйте кнопку <b>Загрузить файл</b> для загрузки JSON файла или <b>Генерировать код</b> для получения кода, который можно интегрировать в шаблон.

en: Select the taxonomy to be displayed
ru_RU: Выберите таксономию для отображения

[ctx: Select2 JS input_too_long_1]
en: Please delete 1 character
ru_RU: Пожалуйста, удалите 1 символ

[ctx: Select2 JS input_too_long_n]
en: Please delete %d characters
ru_RU: Пожалуйста, удалите %d символов

[ctx: Select2 JS input_too_short_1]
en: Please enter 1 or more characters
ru_RU: Пожалуйста, введите 1 символ или больше

[ctx: Select2 JS input_too_short_n]
en: Please enter %d or more characters
ru_RU: Пожалуйста, введите %d или больше символов

[ctx: Select2 JS load_fail]
en: Loading failed
ru_RU: Не получилось загрузить

[ctx: Select2 JS load_more]
en: Loading more results&hellip;
ru_RU: Загрузка других значений&hellip;

[ctx: Select2 JS matches_0]
en: No matches found
ru_RU: Подходящие значения не найдены

[ctx: Select2 JS matches_1]
en: One result is available, press enter to select it.
ru_RU: Доступно одно значение, нажмите Enter для его выбора.

[ctx: Select2 JS matches_n]
en: %d results are available, use up and down arrow keys to navigate.
ru_RU: %d значений доступно, используйте клавиши вверх и вниз для навигации.

[ctx: Select2 JS searching]
en: Searching&hellip;
ru_RU: Поиск&hellip;

[ctx: Select2 JS selection_too_long_1]
en: You can only select 1 item
ru_RU: Вы можете выбрать только одно значение

[ctx: Select2 JS selection_too_long_n]
en: You can only select %d items
ru_RU: Вы можете выбрать только %d значений

en: Selected elements will be displayed in each result
ru_RU: Выбранные элементы будут отображены в каждом результате

en: Selection is greater than
ru_RU: выбрано больше чем

en: Selection is less than
ru_RU: выбрано меньше чем

en: Send Trackbacks
ru_RU: Отправить обратные ссылки

en: Separator
ru_RU: Разделитель

en: Set the initial zoom level
ru_RU: Укажите начальный масштаб

en: Sets the textarea height
ru_RU: Укажите высоту поля ввода

en: Settings
ru_RU: Настройки

en: Show Media Upload Buttons?
ru_RU: Кнопки загрузки медиа

en: Show this field group if
ru_RU: Отображать группу полей, если

en: Show this field if
ru_RU: Показывать это поле, если

en: Shown in field group list
ru_RU: Отображаемое описание в списке групп

en: Shown when entering data
ru_RU: Размер отображаемого изображения при редактировании

en: Side
ru_RU: На боковой панели

en: Single Value
ru_RU: Одно значение

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
ru_RU: Допускаются буквы, цифры, а также символы _ и -

en: Site
ru_RU: Сайт

en: Site is up to date
ru_RU: Сайт обновлен

en: Site requires database upgrade from %s to %s
ru_RU: Сайт требует обновления базы данных с %s на %s

en: Slug
ru_RU: Ярлык

en: Smarter field settings
ru_RU: Умные настройки полей

en: Sorry, this browser does not support geolocation
ru_RU: Извините, но ваш браузер не поддерживает определение местоположения

en: Sort by date modified
ru_RU: По дате изменения

en: Sort by date uploaded
ru_RU: По дате загрузки

en: Sort by title
ru_RU: По названию

en: Spam Detected
ru_RU: Обнаружен спам

en: Specify the returned value on front end
ru_RU: Укажите возвращаемое значение для поля

en: Specify the style used to render the clone field
ru_RU: Выберите стиль отображения клонированных полей

en: Specify the style used to render the selected fields
ru_RU: Укажите способ отображения клонированных полей

en: Specify the value returned
ru_RU: Укажите возвращаемое значение

en: Specify where new attachments are added
ru_RU: Укажите куда добавлять новые вложения

en: Standard (WP metabox)
ru_RU: Стандартный

en: Status
ru_RU: Статус

en: Step Size
ru_RU: Шаг изменения

en: Style
ru_RU: Стиль отображения

en: Stylised UI
ru_RU: Стилизованный интерфейс

en: Sub Fields
ru_RU: Вложенные поля

en: Super Admin
ru_RU: Администратор

en: Support
ru_RU: Поддержка

en: Swapped XML for JSON
ru_RU: Swapped XML для JSON

en: Sync
ru_RU: Синхронизация

en: Sync available
ru_RU: Синхронизация доступна

en: Synchronise field group
ru_RU: Синхронизировать группу полей

en: Tab
ru_RU: Вкладка

en: Table
ru_RU: Таблица

en: Tabs
ru_RU: Вкладки

en: Tags
ru_RU: Метки

en: Taxonomy
ru_RU: Таксономия

en: Term ID
ru_RU: ID термина

en: Term Object
ru_RU: Объект термина

en: Text
ru_RU: Текст

en: Text Area
ru_RU: Область текста

en: Text Only
ru_RU: Только текстовый редактор

en: Text shown when active
ru_RU: Текст в активном состоянии

en: Text shown when inactive
ru_RU: Текст в выключенном состоянии

en: Thank you for creating with <a href="%s">ACF</a>.
ru_RU: Спасибо вам за использование <a href="%s">ACF</a>.

en: Thank you for updating to %s v%s!
ru_RU: Благодарим вас за обновление до %s v%s!

en: Thank you for updating! ACF %s is bigger and better than ever before. We hope you like it.
ru_RU: Спасибо за обновление! ACF %s стал больше и лучше. Надеемся, что вам понравится.

en: The %s field can now be found in the %s field group
ru_RU: Теперь поле %s может быть найдено в группе полей %s

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
ru_RU: Внесенные вами изменения будут утеряны, если вы покинете эту страницу

en: The following code can be used to register a local version of the selected field group(s). A local field group can provide many benefits such as faster load times, version control & dynamic fields/settings. Simply copy and paste the following code to your theme's functions.php file or include it within an external file.
ru_RU: Указанный код может быть использован для регистрации группы полей непосредственно в шаблоне. Локальная группа полей может предоставить много преимуществ в виде большей скорости загрузки, упрощения контроля версий и динамических полей. Просто скопируйте и вставьте указанный ниже код в файл functions.php или подключите его через внешний файл.

en: The following sites require a DB upgrade. Check the ones you want to update and then click %s.
ru_RU: Следующие сайты требуют обновления базы данных. Выберите сайты для обновления и нажмите %s.

en: The format displayed when editing a post
ru_RU: Формат во время редактирования поля

en: The format returned via template functions
ru_RU: Формат возвращаемого значения

en: The format used when saving a value
ru_RU: Формат для сохранения в базе данных

en: The gallery field has undergone a much needed facelift
ru_RU: Поле галереи претерпело столь необходимое визуальное преображение

en: The string "field_" may not be used at the start of a field name
ru_RU: Имя поля не должно начинаться со строки "field_"

en: This field cannot be moved until its changes have been saved
ru_RU: Это поле не может быть перемещено до сохранения изменений

en: This field has a limit of {max} {label} {identifier}
ru_RU: Это поле ограничено {max} {label} {identifier}

en: This field requires at least {min} {label} {identifier}
ru_RU: Это поле требует как минимум {min} {label}  {identifier}

en: This is the name which will appear on the EDIT page
ru_RU: Имя поля на странице редактирования

en: Thumbnail
ru_RU: Миниатюра

en: Time Picker
ru_RU: Время

en: TinyMCE will not be initalized until field is clicked
ru_RU: TinyMCE не будет инициализирован до клика по полю

en: Title
ru_RU: Заголовок

en: To enable updates, please enter your license key on the <a href="%s">Updates</a> page. If you don't have a licence key, please see <a href="%s">details & pricing</a>.
ru_RU: Для разблокировки обновлений введите ваш лицензионный ключ на странице <a href="%s">Обновление</a>. Если у вас его нет, то ознакомьтесь с <a href="%s" target="_blank">деталями</a>.

en: To help make upgrading easy, <a href="%s">login to your store account</a> and claim a free copy of ACF PRO!
ru_RU: Для перехода на ACF PRO просто <a href="%s">авторизуйтесь личном кабинете</a> и получите бесплатную лицензию!

en: To unlock updates, please enter your license key below. If you don't have a licence key, please see <a href="%s" target="_blank">details & pricing</a>.
ru_RU: Для разблокирования обновлений введите лицензионный ключ ниже. Если у вас его нет, то ознакомьтесь с <a href="%s" target="_blank">деталями</a>.

en: Toggle
ru_RU: Переключить

en: Toggle All
ru_RU: Выбрать все

en: Toolbar
ru_RU: Панель инструментов

en: Tools
ru_RU: Инструменты

en: Top Level Page (no parent)
ru_RU: Страница верхнего уровня (без родителя)

en: Top aligned
ru_RU: Вверху

en: True / False
ru_RU: Да / Нет

en: Type
ru_RU: Тип

en: Under the Hood
ru_RU: Что под капотом

en: Unknown
ru_RU: Неизвестно

en: Unknown field
ru_RU: Неизвестное поле

en: Unknown field group
ru_RU: Неизвестная группа полей

en: Update
ru_RU: Обновить

en: Update Available
ru_RU: Обновления доступны

en: Update File
ru_RU: Обновить файл

en: Update Image
ru_RU: Обновить изображение

en: Update Information
ru_RU: Обновления

en: Update Plugin
ru_RU: Обновить плагин

en: Updates
ru_RU: Обновление

en: Upgrade Database
ru_RU: Обновить базу данных

en: Upgrade Notice
ru_RU: Замечания по обновлению

en: Upgrade Sites
ru_RU: Обновить сайты

en: Upgrade complete
ru_RU: Обновление завершено

en: Upgrading data to version %s
ru_RU: Обновление данных до версии %s

en: Uploaded to post
ru_RU: Загружено в запись

en: Uploaded to this post
ru_RU: Загружено для этой записи

en: Url
ru_RU: Ссылка

en: Use AJAX to lazy load choices?
ru_RU: Использовать AJAX для загрузки вариантов выбора?

en: User
ru_RU: Пользователь

en: User Array
ru_RU: Массив с данными

en: User Form
ru_RU: Пользователь

en: User ID
ru_RU: ID пользователя

en: User Object
ru_RU: Объект пользователя

en: User Role
ru_RU: Группа пользователя

en: User unable to add new %s
ru_RU: У пользователя нет возможности добавить новый %s

en: Validate Email
ru_RU: Проверка Email

en: Validation failed
ru_RU: Проверка не пройдена

en: Validation successful
ru_RU: Проверка успешно выполнена

en: Value
ru_RU: Значение

en: Value contains
ru_RU: содержит

en: Value is equal to
ru_RU: равно

en: Value is greater than
ru_RU: больше чем

en: Value is less than
ru_RU: меньше чем

en: Value is not equal to
ru_RU: не равно

en: Value matches pattern
ru_RU: соответствует выражению

en: Value must be a number
ru_RU: Значение должно быть числом

en: Value must be a valid URL
ru_RU: Значение должно быть корректной ссылкой

en: Value must be equal to or higher than %d
ru_RU: Значение должно быть равным или больше чем %d

en: Value must be equal to or lower than %d
ru_RU: Значение должно быть равным или меньшим чем %d

en: Values will be saved as %s
ru_RU: Значения будут сохранены как %s

en: Vertical
ru_RU: Вертикальная

en: View Field
ru_RU: Просмотреть поле

en: View Field Group
ru_RU: Просмотреть группу полей

en: Viewing back end
ru_RU: Просматривает административную панель

en: Viewing front end
ru_RU: Просматривает лицевую часть сайта

en: Visual
ru_RU: Визуально

en: Visual & Text
ru_RU: Визуально и текст

en: Visual Only
ru_RU: Только визуальный редактор

en: We also wrote an <a href="%s">upgrade guide</a> to answer any questions, but if you do have one, please contact our support team via the <a href="%s">help desk</a>
ru_RU: Мы также подготовили <a href="%s">руководство по переходу</a>, чтобы ответить на все ваши вопросы. Но если все же они появятся, свяжитесь с нашей командой поддержки через <a href="%s">систему помощи</a>.

en: We think you'll love the changes in %s.
ru_RU: Думаем, вам понравятся изменения в %s.

en: We're changing the way premium functionality is delivered in an exciting way!
ru_RU: Мы кардинально упрощаем внедрение премиального функционала!

en: Website
ru_RU: Сайт

en: Week Starts On
ru_RU: День начала недели

en: Welcome to Advanced Custom Fields
ru_RU: Добро пожаловать в Advanced Custom Fields

en: What's New
ru_RU: Что нового

en: Widget
ru_RU: Виджет

en: Width
ru_RU: Ширина

en: Wrapper Attributes
ru_RU: Атрибуты

en: Wysiwyg Editor
ru_RU: Редактор WordPress

en: Yes
ru_RU: Да

en: Zoom
ru_RU: Масштаб

en: acf_form() can now create a new post on submission
ru_RU: acf_form() теперь может создавать новую запись о представлении

en: and
ru_RU: и

en: copy
ru_RU: копия

en: is equal to
ru_RU: равно

en: is not equal to
ru_RU: не равно

en: layout | layouts
ru_RU[0]: макет
ru_RU[1]: макета
ru_RU[2]: макетов

en: layouts
ru_RU: макеты

[ctx: noun]
en: Clone
ru_RU: Клон

[ctx: noun]
en: Select
ru_RU: Выбор (select)

en: oEmbed
ru_RU: Медиа

en: or
ru_RU: или

en: red : Red
ru_RU: red : Красный

[ctx: verb]
en: Edit
ru_RU: Изменить

[ctx: verb]
en: Select
ru_RU: Выбрать

[ctx: verb]
en: Update
ru_RU: Обновить

en: width
ru_RU: ширина

en: {available} {label} {identifier} available (max {max})
ru_RU: {available} {label} {identifier} доступно (максимум {max})

en: {required} {label} {identifier} required (min {min})
ru_RU: {required} {label} {identifier} требуется (минимум {min})
