Jigoshop v1.8.1 - en to tr_TR translation catalogue (799 entries)

en:  (billing) is a required field.
tr_TR: (fatura için) gerekli alan.

en:  (billing) is not a valid email address.
tr_TR: (fatura için) yanlış email adresi

en:  (billing) is not a valid number.
tr_TR: (fatura için) yanlış numara.

en:  (billing) is not a valid postcode/ZIP.
tr_TR: (fatura için) yanlış posta kodu.

en:  (ex. tax)
tr_TR:  (vergi hariç)

en:  (shipping) is a required field.
tr_TR: (kargo için) gerekli alan.

en:  (shipping) is not a valid postcode/ZIP.
tr_TR: (kargo için) yanlış posta kodu.

en:  <small>(ex. tax)</small>
tr_TR: <small> (örneğin vergi) </small>

en:  <small>(inc. tax)</small>
tr_TR:  <small>(vergi dahil)</small>

en:  available
tr_TR: uygun

en: %d units of #%d %s (#%s) have been backordered.
tr_TR: %d ürünlerinin #%d %s (#%s) ön siparişi alımıştır  yapılmıştır.

en: %s ago
tr_TR: %s  önce

en: &larr; Continue Shopping
tr_TR: &larr; Alışverişe Devam Et

en: &larr; Return to Shop
tr_TR: &larr; Mağazaya dön

en: (ex. tax)
tr_TR: (vergi hariç)

en: + Add Coupon
tr_TR: + Kupon Ekle

en: + Add Tax Rule
tr_TR: + Vergi Ekle

en: - Emails the customer order details and a payment link.
tr_TR: - Müşteriye sipariş ve ödeme bilgileri link olarak gönderilir.

en: - Reduces stock for each item in the order; useful after manually creating an order or manually marking an order as complete/processing after payment.
tr_TR: - Her sipariş sonrasında stok azaltır.

en: - Restores stock for each item in the order; useful after refunding or canceling the entire order.
tr_TR: Her sipariş sonrasında stok yeinler

en: - Save/update the order.
tr_TR: - Sipariş kaydet / güncelleme.

en: . Their order is as follows:
tr_TR: Sipariş aşağıdaki şekildedir:

en: <a href="%s" target="_TOP">Read why</a> we did this for you.
tr_TR: <a href="%s" target="_TOP">Bunu neden yaptığımızı okuyun.</a>

en: <a href="//support.google.com/analytics/bin/answer.py?hl=en&answer=1009612">Learn how to enable</a> eCommerce tracking for your Google Analytics account.
tr_TR: <a href="//support.google.com/analytics/bin/answer.py?hl=en&answer=1009612"> Google Analytics hesabı için </ a> e-Ticaret izlemeyi etkinleştirmek öğrenin.

en: <p>Thank you. Your order has been processed successfully.</p>
tr_TR: <p> Teşekkürler. Siparişiniz başarıyla işleme konulmuştur. </p>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
tr_TR: <span class="meta-nav">&larr;</span> Geri

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
tr_TR: <strong>HATA</strong>: Kayıt bulunamadı... Yönetici ile iletişim kurun. <a href="mailto:%s">E-Posta Gönder</a> !

en: A list of your customers most recently viewed products
tr_TR: Müşterilerinize en son incelediğim ürünler listesi

en: A list or dropdown of product categories
tr_TR: Ürün kategoileri bir liste şeklinde veya menü şekilnde açılır.

en: A search form for your products
tr_TR: Ürünleriniz için arama motoru

en: Accept Bank Transfers as a method of payment. There is no automated process associated with this, you must manually process an order when you receive payment.
tr_TR: Banka Transfer yöntemi ile ödemeleri manuel olarak kontrol etmeniz gerekmektedir.

en: Account Number
tr_TR: Hesap Adı

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
tr_TR: Eylem başarısız oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve yeniden deneyin.

en: Add Attribute
tr_TR: Nitelik Ekle

en: Add Google Analytics eCommerce tracking code upon successful orders
tr_TR: Başarılı sipariş üzerine Google Analytics e-ticaret izleme kodu ekle

en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: Add New Attribute
tr_TR: Yeni Nitelik Ekle

en: Add New Order status
tr_TR: Sipariş Durumu Ekle

en: Add New Product
tr_TR: Yeni Ürün Ekle

en: Add New Product Category
tr_TR: Yeni Ürün Kategorisi Ekle

en: Add New Product Tag
tr_TR: Yeni Ürün Etiketi

en: Add New Variation
tr_TR: Yeni Ek Ürün Seçeneği

en: Add Review
tr_TR: Görüş Ekle

en: Add Variation
tr_TR: Ek Ürün Ekle

en: Add a review
tr_TR: Bir görüş ekle

en: Add item
tr_TR: Ürün ekle

en: Add meta
tr_TR: Sepete Ekle

en: Add to cart
tr_TR: Sepete Ekle

en: Adding Options
tr_TR: Seçenekler Ekle

en: Adding Product Categories
tr_TR: Ürün Kategorileri Ekleme

en: Adding Product Tags
tr_TR: Ürün Etiketi Ekleme

en: Additional Info
tr_TR: Ek Bilgi

en: Additional Information
tr_TR: Ek Bilgi

en: Additional Tax classes
tr_TR: Vergi nitelik sınıfları

en: Additional information you want to display to your customer.
tr_TR: Müşteriye görüntülemek istediğiniz ek bilgi.

en: Address
tr_TR: Adres

en: Address 1
tr_TR: Adres Devam

en: Address 2
tr_TR: Adres Devam 2

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: Advanced Settings
tr_TR: Genel Ayarlar

en: After adding product to cart
tr_TR: Ürünü alışveriş sepetine ekledikten sonra

en: All
tr_TR: Tüm

en: All  Order statuses
tr_TR: Tüm Sipariş Durumları

en: All Countries
tr_TR: Tüm Ülkeler

en: All Orders
tr_TR: Tüm Siparişler

en: All Product Categories
tr_TR: Tüm Ürün Kategorileri

en: All Product Tags
tr_TR: Tüm Ürün Etiketleri

en: All Products
tr_TR: Tüm Ürünler

en: All allowed countries
tr_TR: Bütün izin verilen ülkeler

en: All fields are required.
tr_TR: Tüm alanları doldurmak zorunludurç

en: All of
tr_TR: Tüm

en: Allow guest purchases
tr_TR: Konuk satın almaya izin ver

en: Allow registration
tr_TR: Kayıta izin ver

en: Allowed Countries
tr_TR: İzin Verilen Ülkeler

en: Allows cash payments. Good for offline stores or having customers pay at the time of receiving the product.
tr_TR: Nakit ödemeler sağlar.

en: Already registered?
tr_TR: Zaten Kayıtlı mısınız ?

en: Amount
tr_TR: Miktar

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
tr_TR: Bu kullanıcı adı zaten sistemimizde bulunmaktadır lütfen başka bir tane seçin.

en: An account is already registered with your email address. Please login.
tr_TR: Bu e-posta adresi zaten sistemimizde bulunmaktadır lütfen giriş yapın.

en: Any
tr_TR: Hepsi

en: Apply Coupon
tr_TR: Kuponu Uygula

en: Apply to shipping
tr_TR: Kargo uygula

en: Are you sure you want to delete all variations
tr_TR: Silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this?
tr_TR: Silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove this variation?
tr_TR: Bu yapılandırmayı kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: Ascending
tr_TR: Artan

en: Attach to Product
tr_TR: Ürüne Ekle

en: Attach to Variation
tr_TR: Ek Ürüne Ekle

en: Attribute Label
tr_TR: Nitelik Etiketi

en: Attribute Slug
tr_TR: Nitelik Bağlantı Adı

en: Attribute Types
tr_TR: Nitelik Tipleri

en: Attribute taxonomies
tr_TR: Nitelik sınıflandırma

en: Attribute taxonomy names cannot be changed; you may only change an attributes type.
tr_TR: Nitelik sınıflandırma adları değiştirilemez, sadece niteliklerin tipi değişebilir.

en: Attribute type
tr_TR: Nitelik tipi

en: Attribute:
tr_TR: Niteliği:

en: Attributes
tr_TR: Nitelikler

en: Attributes let you define extra product data, such as size or colour. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets. Please note: you cannot rename an attribute later on
tr_TR: Nitelikler, boyut ya da renk gibi ekstra ürün verileri tanımlamayı sağlar. Nitelikleri sitenizin sidebarında (yan sütun) "katmanlı menü" olarak kullanabilrsiniz.. Lütfen dikkat: Daha sonra bir nitelik adını değiştiremezsiniz.

en: Author:
tr_TR: Yazar:

en: Available downloads
tr_TR: İndirmeye uygun

en: Available on Backorder
tr_TR: Geriödemeye Uygun

en: Average
tr_TR: Orta

en: Awaiting Bank Transfer
tr_TR: Beklenen Banka Transferleri

en: BANK PAYMENT DETAILS
tr_TR: BANK ÖDEME DETAYLARI

en: BIC
tr_TR: Şube Sertifika Kodu (Opsiyonel)

en: BIC Code
tr_TR: Şube Kimliği

en: BILLING ADDRESS
tr_TR: FATURA ADRESİ

en: Bank Name
tr_TR: Banka Adı

en: Bank Transfer
tr_TR: Banka Transferi

en: Base Country/Region
tr_TR: Temel Ülke/Bölge

en: Be the first to review
tr_TR: İlk görüş ekleyen siz olun!

en: Best Sellers
tr_TR: Çok Satanlar

en: Billing & Shipping
tr_TR: Faturalandırma ve Teslimat

en: Billing &amp; Shipping
tr_TR: Faturalandırma ve Nakliye

en: Billing Address
tr_TR: Fatura Adresi

en: Billing Email
tr_TR: Fatura Email Adresi

en: Billing Email:
tr_TR: Faturalandırma Email

en: Billing Tel:
tr_TR: Fatura Tel:

en: Bulk Actions
tr_TR: Toplu Eylem

en: Buy product
tr_TR: Ürün satın al

en: CUSTOMER DETAILS
tr_TR: MÜŞTERİ BİLGİLERİ

en: Calculate Shipping
tr_TR: Kargo Hesapla

en: Calculate Taxes
tr_TR: Vergileri Hesapla

en: Calculate totals
tr_TR: Toplamı hesapla

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Cancelled
tr_TR: İptal Edilmiş

en: Cart
tr_TR: Sepet

en: Cart % Discount
tr_TR: Sepet % indirimi

en: Cart Discount
tr_TR: Sepet İndirimi

en: Cart Page
tr_TR: Sepet Sayfası

en: Cart Totals
tr_TR: Toplam

en: Cart updated.
tr_TR: Sepet güncellendi.

en: Cash on Delivery
tr_TR: Teslimat Anında Ödeme

en: Catalog &amp; Pricing
tr_TR: Katalog  &amp; Ücretler

en: Catalog Images
tr_TR: Katalog Görüntüleri

en: Catalog Options
tr_TR: Katalog Ayarları

en: Catalog Prices include tax?
tr_TR: Katalog Ücretlerine vergi dahil mi ?

en: Catalog base page
tr_TR: Katalog temel sayfası

en: Catalog products per page
tr_TR: Sayfa başına eklenecek ürün

en: Catalog products per row
tr_TR: Her Satıra Eklenecek Ürün Sayısı

en: Catalog sort direction
tr_TR: Katalog Sıralama Yönü

en: Change
tr_TR: Değiştir

en: Change Password
tr_TR: Şifremi Değiştir

en: Change Password Page
tr_TR: Şifre Değiştirme Sayfası

en: Check All
tr_TR: Tümünü Seç

en: Checkout
tr_TR: Ödeme

en: Checkout &rarr;
tr_TR: Ödeme &rarr;

en: Checkout &rarr; Pay
tr_TR: Sipariş &rarr; Ödeme

en: Checkout Page
tr_TR: Sipariş Sayfası

en: Choose an option
tr_TR: Bir seçenek seçin&hellip;

en: Choose an option&hellip;
tr_TR: Bir seçenek seçin&hellip;

en: City
tr_TR: Şehir

en: Click here to login
tr_TR: Giriş için tıklayın

en: Code
tr_TR: Kod

en: Company
tr_TR: Şirket

en: Completed
tr_TR: Tamamlandı

en: Compound
tr_TR: Birleştirme

en: Configure&nbsp;terms
tr_TR: Koşulları&nbsp;yapılandır.

en: Copy billing address to shipping address
tr_TR: Fatura adresini kargo adresine kopyala

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
tr_TR: Fatura bilgilerini, teslimat bilgilerine kopyalamak ister misiniz ? Bu işlemi gerçekleştirirseniz şuan ki teslimat bilgileri silinecektir.

en: Cost
tr_TR: Maliyet

en: Cost excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50.
tr_TR: Vergiler hariç maliyeti. Bir miktar giriniz , örneğin girin 2.50.

en: Cost per unit e.g. 2.99
tr_TR: Birim başına maliyet (örn: 2.99)

en: Cost per unit ex. tax e.g. 2.99
tr_TR: Ürün başına vergi (örn: 2.99)

en: Country
tr_TR: Ülke

en: Coupon
tr_TR: Kupon

en: Coupon Amount
tr_TR: Kupon Tutarı

en: Coupon Code
tr_TR: Kupon Kodu

en: Coupon Information
tr_TR: Kupon Bilgileri

en: Coupon does not exist or is no longer valid!
tr_TR: Kupon bulunamadı!

en: Coupons
tr_TR: Kuponlar

en: Creation Date
tr_TR: Eklenme Tarihi

en: Currency
tr_TR: Ödeme Birimi (örn: TL)

en: Currency display
tr_TR: Ödeme Birimi (örn: TL)

en: Custom field deleted.
tr_TR: Özel alan silindi.

en: Custom field updated.
tr_TR: Özel alan güncellendi.

en: Custom product attribute
tr_TR: Ayarlanabilir ürün niteliği

en: Customer
tr_TR: Müşteri

en: Customer Billing Address
tr_TR: Müşteri Fatura Adresi

en: Customer Note:
tr_TR: Müşteri Notu:

en: Customer Shipping Address
tr_TR: Müşteri Kargo Adresi

en: Customer details
tr_TR: Müşteri detayları

en: Customer's notes about the order
tr_TR: Müşterinin siparişi hakkındaki notu

en: Customer:
tr_TR: Müşteri:

en: Dashboard
tr_TR: Ana Ekran

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Date:
tr_TR: Tarih:

en: Decimal separator
tr_TR: Ondalık ayırıcı

en: Default = 12
tr_TR: Varsayılan = 12

en: Default = 3
tr_TR: Varsayılan = 3

en: Define what should happen when a user clicks on &#34;Add to Cart&#34; on any product or page.
tr_TR: Herhangi bir ürün veya sayfasında "Sepete ekle" tıkladığında ne olacağını tanımlayın.

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete Permanently
tr_TR: Kalıcı olarak sil

en: Delete this Coupon
tr_TR: Bu Kuponu Sil

en: Delete this coupon?
tr_TR: Kuponu sil ?

en: Delete this rule?
tr_TR: Vergiyi sil ?

en: Demo store
tr_TR: Demo Mağaza

en: Descending
tr_TR: Azalan

en: Description
tr_TR: Tanım

en: Determines how many products to display on Shop, Category and Tag pages before needing next and previous page navigation.
tr_TR: İleri - Geri sayfaları eklemenize yardımcı olur.

en: Determines how many products to show on one display row for Shop, Category and Tag pages.
tr_TR: Mağazanın ürün sayfasında bi satırda ne kadar kategori ve etiket listeleyeceğini gösterir

en: Determines the display sort order of products for the Shop, Categories, and Tag pages.
tr_TR: Mağazanın, Kategori ve Etiket sayfaları için ürünlerin görüntü sıralama düzenini belirler.

en: Determines whether the catalog sort orderby is ascending or descending.
tr_TR: Katalog sıralama düzenin artan veya azalan olarak belirler.

en: Dimensions
tr_TR: Boyutlar

en: Dimensions Unit
tr_TR: Ebat Adeti

en: Disable Jigoshop frontend.css
tr_TR: JigoShop'un kendi arayüzünü kaldır

en: Disable bundled Fancybox
tr_TR: Fancybox eklentisini devre dışı bırak

en: Discount
tr_TR: İndirim

en: Discount:
tr_TR: İndirim:

en: Discount:
tr_TR: İndirim:

en: Display a list of products currently onsale
tr_TR: Şu anda satışta olan ürünlerin listesini görüntüleme

en: Display a list of your most recent product reviews
tr_TR: En son ürün yorumlarını görüntüleme

en: Display on product page
tr_TR: Ürün sayfasında görüntüleme

en: Displays a handy login form for users
tr_TR: Kullanıcılar için kullanışlı bir giriş formu görüntüler

en: Downloadable
tr_TR: İndirilebilir

en: Draft
tr_TR: Taslak

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit Address Page
tr_TR: Adres Düzenleme Sayfası

en: Edit Attribute
tr_TR: Nitelik Düzenle

en: Edit My Address
tr_TR: Adresimi Düzenle

en: Edit Order
tr_TR: Sipariş Düzenle

en: Edit Order status
tr_TR: Sipariş Durumu Düzenle

en: Edit Product
tr_TR: Ürün Düzenle

en: Edit Product Category
tr_TR: Ürün Kategorisini Düzenle

en: Edit Product Tag
tr_TR: Ürün Etiketi Düzenle

en: Edit Variation
tr_TR: Ek Ürün Seçeneği Düzenle

en: Email Address
tr_TR: Email Adresi

en: Email invoice
tr_TR: E-Posta'ya fatura?

en: Email you used during checkout.
tr_TR: Ödeme sırasında kullanılan e-posta.

en: Email:
tr_TR: E Posta:

en: Enable Bank Transfer
tr_TR: Banka Transferini Açık

en: Enable Cash on Delivery
tr_TR: Teslimat anında ödeme etkinleştirin

en: Enable Flat Rate
tr_TR: Sabit oranı etkinleştirin

en: Enable Free Shipping
tr_TR: Ücretsiz Kargo etkinleştirin

en: Enable SKU field
tr_TR: Benzersiz Kod Aktif (SKU)

en: Enable eCommerce Tracking
tr_TR: eCommerce Tracking etkinleştirin

en: Enable local pickup
tr_TR: Yerel alıcıyı etkinleştirin

en: Enable product dimensions
tr_TR: Ürünün boyutları etkinleştirin

en: Enable shipping calculator on cart
tr_TR: Kargoyu hesapla

en: Enable this option to feature this product
tr_TR: Bu ürünün özelliği için bu seçeneği etkinleştirin

en: Enable this option to show a banner at the top of every page stating this shop is currently in testing mode.
tr_TR: Eğer bu seçeneği işaretlerseniz sitenizin üst kısmında demo mağaza olduğuna dair bir uyarı çıkacaktır.

en: Enable weight field
tr_TR: Ağırlık alanın etkinleştirin

en: Enabled
tr_TR: Aktif

en: Enter a height value
tr_TR: Bir yükseklik değerini girin

en: Enter a length value
tr_TR: Bir uzunluk değeri girin

en: Enter a regular price
tr_TR: Nomal fiyatını girin

en: Enter a sale price
tr_TR: Satış fiyatı girin

en: Enter a stock value
tr_TR: Bir stok değer girin

en: Enter a weight value
tr_TR: Ağırlık değeri girin

en: Enter a width value
tr_TR: Bir genişlik değeri girin

en: Error 404
tr_TR: Sayfa Bulunamadı

en: Extensions
tr_TR: Eklentiler

en: External / Affiliate
tr_TR: Harici / Ortaklık

en: F jS Y
tr_TR: d F Y

en: Featured
tr_TR: Manşet

en: Featured Products
tr_TR: Öne Çıkan Ürünler

en: Featured products on your site
tr_TR: Sitenizdeki öne çıkan ürünler

en: Fee excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50, or a percentage, e.g. 5%. Leave blank to disable.
tr_TR: Ücret vergisi hariç. Bir miktar girin  (örneğin 2.50 ya da bir yüzdesi, örn. % 5) Devre dışı bırakmak için boş bırakın.

en: File Location
tr_TR: Dosya yeri

en: File Path
tr_TR: Dosya Yolu

en: File not found. <a href="%s">Go to homepage &rarr;</a>
tr_TR: Dosya bulunamadı. <a href="%s">Anasayfa &rarr;</a>

en: Filter by Attributes
tr_TR: Niteliklere göre filtrele

en: Filter by Price
tr_TR: Fiyata göre filtrele

en: First Name
tr_TR: Adı

en: Flat Rates
tr_TR: Sabit Oranlar

en: Flat rates let you define a standard rate per item, or per order.
tr_TR: Sabit oranları standart oranı, parça başına veya sipariş başına tanımlamanızı sağlar.

en: For more information
tr_TR: Daha fazla bilgi için

en: Force SSL on checkout
tr_TR: Siparişte SSL açık mı ?

en: Forcing SSL is recommended. This will load your checkout page with https://. An SSL certificate is <strong>required</strong> if you choose yes. Contact your hosting provider for more information on SSL Certs.
tr_TR: SSL servisi önerilir. Bu servisle güvenli bir alışveriş ortamı sunabilirsiniz. Lütfen daha fazla bilgi için hosting satınıcınıza başvurunuz.

en: Forgot it?
tr_TR: Unuttun mu?

en: Forum
tr_TR: Forums

en: Found in your order confirmation email.
tr_TR: Sipariş onay emailinde bulunmaktadır.

en: Free
tr_TR: Ücretsiz

en: Free Shipping
tr_TR: Ücretsiz Kargo

en: Free!
tr_TR: Ücretsiz !

en: From
tr_TR: Kimden :

en: General
tr_TR: Genel Ürün Bilgileri

en: General Options
tr_TR: Genel Ayarlar

en: General Settings
tr_TR: Genel Ayarlar

en: Get help from the community.
tr_TR: Topluluktan yardım al

en: Go to homepage &rarr;
tr_TR: Anasayfaya geri dönün &rarr;

en: Good
tr_TR: İyi

en: Grand Total
tr_TR: Genel Toplam

en: Group & File
tr_TR: Grup & Dosya

en: Grouped
tr_TR: Gruplanmış

en: Grouping
tr_TR: Gruplandırma

en: Guest
tr_TR: Ziyaretçi

en: Handle stock for me
tr_TR: Benim için stok işleyin.

en: Handling Fee
tr_TR: İşlem Ücreti

en: Height
tr_TR: Ağırlık

en: Hello, <strong>%s</strong>. From your account dashboard you can view your recent orders, manage your shipping and billing addresses and <a href="%s">change your password</a>.
tr_TR: Merhabalar, <strong>%s</strong>. Ana ekrandan siparişlerinizi görebilir fatura ve kargo adreslerinizi düzenleyebilir ve <a href="%s">şifrenizi değiştirebilirsiniz</a>.

en: Hey %s!
tr_TR: Merhaba %s!

en: Hide out of stock products
tr_TR: Stokta olmayna ürünleri gizle

en: Hungarian Forint (&#70;&#116;)
tr_TR: Hungarian Forint

en: I accept the
tr_TR: Onaylıyorum :

en: ID
tr_TR: Kimlik

en: ID/SKU
tr_TR: Kimlik/SKU

en: If prices include tax then tax calculations will work backwards.
tr_TR: Eğer vergi hesalanırsa, geriödemelerde vergi eklenir.

en: If you are not calculating taxes then you can ignore all other tax options.
tr_TR: Eğer vergi hesaplamayı iptal ettiyseniz diğer ayarların hepsini es geçebeilirsiniz.

en: If you are not managing stock, turn it off here to disable it in admin and on the front-end.
tr_TR: Eğer stok sistemini çalıştırmak istemiyorsanız buradan kapatıp görüntülenmesini iptal edebilirsiniz.

en: If you define a &#34;Terms&#34; page the customer will be asked to accept it before allowing them to place their order.
tr_TR: Koşulları tanımlarsanız müşteri siparişi bitirken koşullar için onay istenilecektir.

en: Image Options
tr_TR: Görüntü Ayarları

en: Images
tr_TR: Görüntüler

en: In Stock
tr_TR: Stokta var

en: Integration
tr_TR: Entegrasyon

en: Invalid coupon!
tr_TR: Bilinmeyen kupon

en: Invalid email address.
tr_TR: Geçersiz e-posta adresi

en: Invalid email/username.
tr_TR: Geçersiz e-mail / kullanıcı adı.

en: Invalid order.
tr_TR: Geçersiz sipariş.

en: Invalid payment method.
tr_TR: Geçersiz ödeme yöntemi.

en: Invalid shipping method.
tr_TR: Geçersiz nakliye yöntemi.

en: Inventory
tr_TR: Stok

en: Inventory Management
tr_TR: Stok Ayarı

en: Inventory Options
tr_TR: Stok Seçenekleri

en: Is for variations
tr_TR: Ek Ürün Seçenekleri

en: Item %s %s not found, skipping.
tr_TR: Ürün %s %s  bulunamadı, ürünü atlasın.

en: Item Name
tr_TR: Ürün Adı

en: Jigoshop Dashboard
tr_TR: Jigoshop Ana Ekran

en: Jigoshop Project
tr_TR: Jigoshop Version

en: Jigoshop Social
tr_TR: Jigoshop

en: Jigoshop is brought to you by&hellip;
tr_TR: Jigoshop is bought to you by&hellip;

en: Jigoshop: Best Sellers
tr_TR: Çok Satanlar

en: Jigoshop: Cart
tr_TR: Sepet

en: Jigoshop: Featured Products
tr_TR: Öne Çıkan Ürünler

en: Jigoshop: Layered Nav
tr_TR: Katmanlı Menü

en: Jigoshop: Login
tr_TR: Giriş

en: Jigoshop: New Products
tr_TR: Yeni Ürünler

en: Jigoshop: Price Filter
tr_TR: Fiyat Filtresi

en: Jigoshop: Product Categories
tr_TR: Ürün Kategorileri

en: Jigoshop: Product Search
tr_TR: Ürün Arama

en: Jigoshop: Product Tag Cloud
tr_TR: Ürün Etiket Bulutu

en: Jigoshop: Products On-Sale
tr_TR: Satıştaki Ürünler

en: Jigoshop: Random Products
tr_TR: Karışık Ürünler

en: Jigoshop: Recent Reviews
tr_TR: Son Ürün İncelemeleri

en: Jigoshop: Recently Viewed
tr_TR: Son İncelenen Ürünler

en: Jigoshop: Top Rated Products
tr_TR: Öne Çıkan Ürünler

en: Join our growing developer community today, contribute to the jigoshop project via GitHub.
tr_TR: Büyüyen geliştirici topluluğu bugün katılın, GitHub üzerinden jigoshop projeye katkıda bulunuyor.

en: Kilograms
tr_TR: Kilogram

en: Label
tr_TR: Etiket

en: Large Images
tr_TR: Büyük Görüntüler

en: Last Name
tr_TR: Soyadı

en: Latest News
tr_TR: Haberler

en: Learn more about the Jigoshop plugin
tr_TR: Jigashop hakkında birşeyler öğren (İngilizce)

en: Length
tr_TR: Uzunluk

en: Let the customer know that their order won't be shipping until you receive payment.
tr_TR: Müşteriye ödemesin

en: List 1 per line. This is in addition to the default <em>Standard Rate</em>.
tr_TR: Liste 1 satır başına. Bu ilave olarak varsayılan <em> Standart Oran </ em>.

en: List product and shipping tax classes here, e.g. Zero Tax, Reduced Rate.
tr_TR: Ürün veya kargo vergi sınıflarını buraya, örnek (sıfır vergi), (azaltılmış kur)

en: Lists a random selection of products on your site.
tr_TR: Sitenizde, rastgele bir seçim ürünler listeler.

en: Lists the best selling products
tr_TR: En çok satan ürünleri listeler

en: Local pickup
tr_TR: Yerel alıcı

en: Log into your Google Analytics account to find your ID. e.g. <code>UA-XXXXXXX-X</code>
tr_TR: Google Analytics

en: Login
tr_TR: Giriş

en: Logout
tr_TR: Çıkış

en: Lost Password?
tr_TR: Şifrenizi mi kaybettiniz ?

en: Low Stock
tr_TR: Düşük Stok

en: Low stock threshold
tr_TR: Düşük stok asgarisi

en: Manage stock
tr_TR: Stok yönetimi

en: Manual stock reduction complete.
tr_TR: Manuel stok azaltma tamamlandı.

en: Manual stock restore complete.
tr_TR: Manuel stok düzenleme tamamlandı

en: Manually reducing stock.
tr_TR: Manuel  stok azaltın.

en: Manually restoring stock.
tr_TR: Manuel stok düzenleme

en: Meta Name
tr_TR: Ürün Adı

en: Meta Value
tr_TR: Değer

en: Method Title
tr_TR: Metot Başlığı

en: Method available for
tr_TR: Yöntemi için kullanılabilecek

en: Minimum Order Amount
tr_TR: Minimum Sipariş Miktarı

en: Missed schedule
tr_TR: Kaçırılan zamanlama

en: Move to Trash
tr_TR: Çöp kutusuna taşı

en: Multiselect
tr_TR: Çokluseçim

en: My Account
tr_TR: Hesabım

en: My Account Page
tr_TR: Hesap Sayfam

en: My Addresses
tr_TR: Adreslerim

en: N/A
tr_TR: YOK

en: Name
tr_TR: Adı

en: New
tr_TR: Yeni

en: New Order
tr_TR: Yeni Sipariş

en: New Order status Name
tr_TR: Yeni Sipariş Durumu Ekle

en: New Product
tr_TR: Yeni Ürün

en: New Product Category Name
tr_TR: Yeni Ürün Kategorisi Adı

en: New Product Tag Name
tr_TR: Yeni Ürün Etiketi Adı

en: New Products
tr_TR: Yeni Ürünler

en: New Variation
tr_TR: Yeni Ek Ürün Seçeneği

en: New password
tr_TR: Yeni şifre

en: New user?
tr_TR: Yeni kullanıcı?

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr_TR: İleri <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: No
tr_TR: Hayır

en: No Orders found
tr_TR: Sipariş Bulunamadı

en: No Orders found in trash
tr_TR: Çöp Kutusunda sipariş bulunamadı

en: No Products found
tr_TR: Ürün Bulunamadı

en: No Products found in trash
tr_TR: Çöp Kutusunda Ürün Bulunamadı

en: No Variations found
tr_TR: Ek Ürün bulunamadı

en: No Variations found in trash
tr_TR: Çöp kutusunda ek ürün bulunamadı

en: No attributes currently exist.
tr_TR: Hiç bir nitelik şu anda mevcut değil.

en: No items found.
tr_TR: Veri bulunamadı

en: No products are low in stock.
tr_TR: Stoğu bitmeye yakın olan ürün yok.

en: No products are out of stock.
tr_TR: Stoğu biten ürün yok

en: No products found which match your selection.
tr_TR: Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.

en: No products in the cart.
tr_TR: Sepette ürün bulunmamaktadır.

en: No products in your cart match that coupon!
tr_TR: Kuponunuzla eşleşen ürün bulunamadı.

en: None
tr_TR: Boş

en: Not that bad
tr_TR: Kötü Değil

en: Notes about your order.
tr_TR: Müşterinin siparişi hakkındaki notu

en: Notes/Comments
tr_TR: Not / Yorum

en: Notify on low stock
tr_TR: Düşük stok uyarısını aç

en: Notify on out of stock
tr_TR: Stok bitimini uyarısını aç

en: Number of decimals
tr_TR: Ondalık sayısı

en: Number of products to show:
tr_TR: Gönderilecek ürün sayısı:

en: Off
tr_TR: Kapalı

en: On
tr_TR: Açık

en: On Sale Between
tr_TR: Arasında Satışta

en: On-Hold
tr_TR: Beklemede

en: Only ship to billing address?
tr_TR: Adres için sadece fatura adresini kullan ?

en: Order
tr_TR: Sipariş

en: Order Actions
tr_TR: Sipariş İşlemleri

en: Order Complete
tr_TR: Sipariş Tamamlandı

en: Order Cost
tr_TR: Sipariş maliyeti

en: Order Data
tr_TR: Sipariş Verisi

en: Order Details
tr_TR: Sipariş Detayları

en: Order ID
tr_TR: Sipariş Kimliği

en: Order Item Meta
tr_TR: Sipariş Detayları

en: Order Items <small>&ndash; Note: if you edit quantities or remove items from the order you will need to manually change the item's stock levels.</small>
tr_TR: Sipariş Öğeler <small> - Not: sipariş ürün miktarlarını düzenlemek veya kaldırmak durumunda öğenin stok seviyeleri elle değiştirmeniz gerekecektir </small>

en: Order Notes
tr_TR: Sipariş Notları

en: Order Received
tr_TR: Sipariş Alındı

en: Order Refunded
tr_TR: İade Edilmiş

en: Order Totals
tr_TR: Sipariş Toplamı

en: Order cancelled by customer.
tr_TR: Sipariş müşteri tarafından iptal edildi.

en: Order draft updated.
tr_TR: Sipariş taslağı onaylandı.

en: Order item stock reduced successfully.
tr_TR: Ürün stoğu başarıyla azaltmıştır.

en: Order published.
tr_TR: Sipariş yayınlandı.

en: Order status
tr_TR: Sipariş Durumu

en: Order status changed from %s to %s.
tr_TR: Sipariş durumu %s dan %s değiştirildi.

en: Order status:
tr_TR: Sipariş durumu:

en: Order status: <mark class="%s">%s</mark>
tr_TR: Sipariş durumu  <mark class="%s">%s</mark>

en: Order statuses
tr_TR: Sipariş Durumları

en: Order submitted.
tr_TR: Sipariş onaylandı.

en: Order updated.
tr_TR: Sipariş güncellendi.

en: Order:
tr_TR: Sipariş:

en: Orders
tr_TR: Siparişler

en: Out of Stock
tr_TR: Stokta yok

en: Out of Stock/Backorders
tr_TR: Stok Dışı / Önsipariş

en: Out of stock threshold
tr_TR: Stok bitik asgarisi

en: Outputs a price filter slider
tr_TR: Ürün filtre aralığı

en: Overview
tr_TR: İzlenimler

en: Page
tr_TR: Sayfa

en: Pages
tr_TR: Sayfalar

en: Parent
tr_TR: Üst

en: Parent (no stock)
tr_TR: Stokta yok

en: Parent Order status
tr_TR: Ana Sipariş Durumu

en: Parent Order status:
tr_TR: Ana Sipariş Durumu

en: Parent Orders
tr_TR: Ara Siparişler

en: Parent Product
tr_TR: Ana Ürün

en: Parent Product Category
tr_TR: Ana Ürün Kategorisi

en: Parent Product Category:
tr_TR: Ana Ürün Kategorisi

en: Parent Product Tag
tr_TR: Ana Ürün Etiketi

en: Parent Product Tag:
tr_TR: Ürün Etiketi

en: Parent Variation
tr_TR: Temel Ek Ürün

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Password again
tr_TR: Şifre

en: Password is required.
tr_TR: Şifre zorunlu.

en: Passwords do not match.
tr_TR: Şifreler eşleşmiyor.

en: Pay
tr_TR: Ödeme

en: Pay Page
tr_TR: Ödeme Sayfası

en: Pay for order
tr_TR: Siparişi öde

en: Payment Gateways
tr_TR: Ödeme Seçenekleri

en: Payment method:
tr_TR: Ödeme yöntemi:

en: Pending
tr_TR: Bekleniyor

en: Per Item
tr_TR: Her Ürüne

en: Per Order
tr_TR: Her Siparişe

en: Perfect
tr_TR: Mükemmel

en: Phone
tr_TR: Telefon

en: Phone number
tr_TR: Telefon Numarası

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
tr_TR: Geçerli bir posta kodu adresi giriniz.

en: Please enter an account password.
tr_TR: Lütfen şifreinizi giriniz.

en: Please enter an account username.
tr_TR: Lütfen kullanıcı adınızı giriniz.

en: Please enter your password.
tr_TR: Şifrenizi giriniz.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
tr_TR: Mevcut ödeme yöntemlerini görmek için yukarıdaki bilgilerinizi doldurunuz.

en: Please rate the product.
tr_TR: Lütfen ürünü oylayın.

en: Please use the details below to transfer the payment for your order, once payment is received your order will be processed.
tr_TR: Müşteriye gösterilecek mesaj

en: Postcode
tr_TR: Posta Kodu

en: Postcode/Zip
tr_TR: Posta Kodu

en: Posted in
tr_TR: Kategoriler :

en: Posts tagged &ldquo;
tr_TR: Yazı etiketi &ldquo;

en: Pounds Sterling (&pound;)
tr_TR: Sterlin

en: Price
tr_TR: Fiyat

en: Price Not Announced
tr_TR: Ücreti açıklanmamış.

en: Price:
tr_TR: Fiyat:

en: Pricing Options
tr_TR: Fiyatlandırma Seçenekleri

en: Proceed to Checkout &rarr;
tr_TR: Ödemeye devam edin  &rarr;

en: Processing
tr_TR: İşleniyor

en: Product
tr_TR: Ürün

en: Product % Discount
tr_TR: Ürün % İndirimi

en: Product Categories
tr_TR: Ürün Kategorileri

en: Product Category
tr_TR: Ürün Kategorisi

en: Product Data
tr_TR: Ürün Verisi

en: Product Discount
tr_TR: Ürün İndirimi

en: Product Name
tr_TR: Ürün Adı

en: Product Options
tr_TR: Ürün Ayarları

en: Product Post Order
tr_TR: Ürün Yazı Sıralaması

en: Product SKU must be unique
tr_TR: SKU kodu benzersiz olmalıdır

en: Product Search
tr_TR: Ürün Arama

en: Product Tag
tr_TR: Ürün Etiketi

en: Product Tags
tr_TR: Ürün Etiketleri

en: Product Title
tr_TR: Ürün Başlığı

en: Product Type
tr_TR: Ürün Tipi

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
tr_TR: Ürün taslağı güncellendi. <a target="_blank" href="%s"> Ürün Önizleme </ a>

en: Product low in stock
tr_TR: Ürün stokta düşük

en: Product out of stock
tr_TR: Ürün stokta yok

en: Product published. <a href="%s">View Product</a>
tr_TR: Ürün yayınlandı. <a href="%s"> Ürünü Görüntüle </ a>

en: Product restored to revision from %s
tr_TR: Ürün %s dan restore edildi.

en: Product saved.
tr_TR: Ürün kaydedildi.

en: Product scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview Product</a>
tr_TR: Ürün şu tarihte yayınlanmaya planlandı : <strong>%1$s </ strong>. <a target="_blank" href="%2$s"> Ürün Önizleme </ a>

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
tr_TR: Ürün eklendi <a target="_blank" href="%s"> Ürün Önizleme </ a>

en: Product successfully added to your cart.
tr_TR:  Ürün başarıyla sepetinize eklenmiştir..

en: Product updated.
tr_TR: Ürün güncellendi.

en: Product updated. <a href="%s">View Product</a>
tr_TR: Ürün güncellendi. <a href="%s"> Ürünü Görüntüle </ a>

en: Products
tr_TR: Ürünler

en: Products &amp; Inventory
tr_TR: Ürünler &amp; Stok

en: Products tagged &ldquo;
tr_TR: &ldquo; Etiketli Ürünler

en: Published
tr_TR: Yayınlandı

en: Qty
tr_TR: Miktar

en: Quantity
tr_TR: Miktar

en: Quantity e.g. 2
tr_TR: Miktar (örn:2)

en: Random Products
tr_TR: Karışık Ürünler

en: Rate
tr_TR: Yüzde

en: Rate...
tr_TR: Puan...

en: Rated %s out of 5
tr_TR: 5 üzerinden %s oy verilmiş

en: Rating
tr_TR: Puanlama

en: Rating by
tr_TR: Verilen Oy :

en: Re-downloads Limit
tr_TR: Tekrar İndirme limiti

en: Re-enter new password
tr_TR: Yeni şifrenizi tekrar giriniz

en: Receive priority, technical help from our dedicated support team.
tr_TR: Help from the community or our dedicated support team.

en: Recent Orders
tr_TR: Son Siparişler

en: Recent Reviews
tr_TR: Son Ürün İncelemeleri

en: Recently Viewed Products
tr_TR: Son İncelenen Ürünler

en: Redirect to Cart
tr_TR: Sepete yönlendir

en: Redirect to Checkout
tr_TR: Sepete yönlendir

en: Reduce stock
tr_TR: Stoğu azalt

en: Refunded
tr_TR: İade Edilmiş

en: Regular Prices
tr_TR: Normal Fiyat

en: Related Products
tr_TR: Benzer Ürünler

en: Remove
tr_TR: Sil

en: Remove All Variations
tr_TR: Ek Ürünleri Temizle

en: Remove this item.
tr_TR: Bu öğeyi sil

en: Remove this item? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, will need to manually restore the item's stock.
tr_TR: Bu öğeyi çıkar? Eğer daha önce bu ürün stokta azaltılmış, ya da bu sırada bir müşteri tarafından onaylanmışsa, elle öğenin stoğunu geri yüklemeye ihtiyacınız olacaktır.

en: Restore stock
tr_TR: Stok yenile

en: Retail Price
tr_TR: Satış Fiyatı

en: Retail Price:
tr_TR: Saıtş Fiyatı

en: Return to homepage &rarr;
tr_TR: Anasayfaya geri dönün &rarr;

en: Reviews
tr_TR: Görüşler

en: Right Now
tr_TR: Hazır

en: SHIPPING ADDRESS
tr_TR: NAKLİYE ADRES

en: Sale Price
tr_TR: Satş Fiyatı

en: Sale Prices
tr_TR: Satış Fiyatı

en: Sale!
tr_TR: İndirim!

en: Save
tr_TR: Kayıt et.

en: Save Address
tr_TR: ADresi Kayıt Et

en: Save Order
tr_TR: Sipariş kaydet

en: Save changes
tr_TR: Değişiklikleri kayıt et

en: Scheduled
tr_TR: Zaman Ayarlı

en: Screen Content
tr_TR: Ekran İçeriği

en: Search
tr_TR: Arama

en: Search
tr_TR: Arama

en: Search Order statuses
tr_TR: Sipariş Durumu Ara

en: Search Orders
tr_TR: Sipariş Ara

en: Search Product Categories
tr_TR: Ürün Kategorisi Ara

en: Search Product Tags
tr_TR: Ürün Etiketi Ara

en: Search Products
tr_TR: Ürünleri Ara

en: Search Results:
tr_TR: Arama Sonuçları:

en: Search Variations
tr_TR: Ek Ürün Ara

en: Search for products
tr_TR: Ürünlerde ara

en: Search for:
tr_TR: Şunu ara:

en: Search results for &ldquo;
tr_TR: " &ldquo; " arama sonucu

en: Searching for Products
tr_TR: Ürünlerde ara

en: Select
tr_TR: Seçim Kutusu

en: Select a state&hellip;
tr_TR: Bölge Seçiniz&hellip;

en: Set All
tr_TR: Tümünü Seç

en: Set to yes to allow customers to view the amount of stock available for a product.
tr_TR: Müşterilerin bir ürün için mevcut stok miktarını görmesine izin vermek için evet olarak ayarlayın.

en: Setting this to Yes will allow users to checkout without registering or signing up. Otherwise, users must be signed in or must sign up to checkout.
tr_TR: Bu ayarlama ile kullanıcılar üye olmadan satın alma işlemi yapmalarına oalnak sağlayacaktır. Aksi takdirde müşteri ürün satın alabilmek için kayıt olmak zorundadır.

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Ship to
tr_TR: Gönderilen yer

en: Shipping
tr_TR: Kargo

en: Shipping Address
tr_TR: Teslimat Adresi

en: Shipping Options
tr_TR: Teslimat Ayarları

en: Shipping Tax:
tr_TR: Kargo Vergisi

en: Shipping costs updated.
tr_TR: Karog ücreti güncellendi

en: Shipping:
tr_TR: Kargo:

en: Shop
tr_TR: Mağaza

en: Shop Content
tr_TR: Mağaza İçeriği

en: Shop page configuration
tr_TR: Mağaza sayfası ayarları

en: Shopping Cart for the sidebar
tr_TR: Sepet widgeti (yan menü için)

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_cart]</code>
tr_TR: Sayfanıza bu kodu yerleştirin:

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_change_password]</code><br/>Default parent page: My Account
tr_TR: Sayfanıza bu kodu yerleştirin:

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_checkout]</code>
tr_TR: Sayfanıza bu kodu yerleştirin:

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_edit_address]</code><br/>Default parent page: My Account
tr_TR: Sayfanıza bu kodu yerleştirin: <code>[jigoshop_edit_address]</code><br/> Varsayılan temel sayfa : Hesabım

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_my_account]</code>
tr_TR: Sayfanıza bu kodu yerleştirin: [jigoshop_my_account]

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_order_tracking]</code>
tr_TR: Sayfanız <code>[jigoshop_order_tracking]</code> kodu içermelidir

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_pay]</code><br/>Default parent page: Checkout
tr_TR: Sayfanıza bu kodu yerleştirin:  <code>[jigoshop_pay]</code><br/> Varsayılan temel sayfa : Ödeme

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_thankyou]</code><br/>Default parent page: Checkout
tr_TR: Sayfanıza bu kodu yerleştirin: <code>[jigoshop_thankyou]</code><br/> Varsayılan temel sayfa : Ödeme

en: Show all types
tr_TR: Bütün tipleri göster

en: Show as dropdown
tr_TR: Menü şeklinde göster

en: Show hidden product variations
tr_TR: Gizli ürün seçeneklerini göster

en: Show hierarchy
tr_TR: Hiyerarşiyi göster

en: Show login form
tr_TR: Giriş formunu göster

en: Show product counts
tr_TR: Yazı görüntüleme sayısı

en: Show stock amounts
tr_TR: Stok miktarlarını göster

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of shown products in categories.
tr_TR: Kategorilerde gösterilen ürünlerin listesini daraltmak sağlayan bir widget özel bir nitelik gösterir.

en: Simple
tr_TR: Basit

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
tr_TR: Tarayıcınız JavaScript desteklemiyor veya devre dışı bırakılmış. Lütfen <em>Tutarları Güncelle</em> butonuna tıklayarak güncelleyiniz.

en: Slug for your attribute (optional).
tr_TR: Öznitelik baglanti adı (isteğe  bağlı).

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
tr_TR: Bulunduğunuz bölgeye bir ödeme yöntemi bulunmuyor. Yardıma ihtiyaç duyduğunuz veya alternatif düzenlemeler yapmak istiyorsanız lütfen bizimle irtibata geçiniz.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
tr_TR: Üzgünüz, bu devlet için hiçbir ödeme yöntemi bulunmaktadır . Yardıma ihtiyaç duyduğunuz veya alternatif düzenlemeler yapmak istiyorsanız lütfen bizimle irtibata geçiniz.

en: Sorry, the shop owner has disabled guest purchases.
tr_TR: Üzgünüz, satın alımları gerçekleştirmek için sayfamıza kayıt olmanız gerekmektedir.

en: Sorry, we could not find that order id in our database. <a href="
tr_TR: Üzgünüz, veritabanında bu sipariş kimliği bulamadı. <a href="

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order.  We have %d available at this time. Please edit your cart and try again. We apologize for any inconvenience caused.
tr_TR: Kusura bakmayın "%s" stoğumuzda bulunamadı.Şuan %d ürün bulunmakta. Sepeti düzenleyin ve tekrar deneyin.Bu rahatsızlık için sizden özür dileriz.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order. Please edit your cart and try again. We apologize for any inconvenience caused.
tr_TR: Kusura bakmayın "%s" stoğumuzda bulunamadı. Sepeti düzenleyin ve tekrar deneyin.Bu rahatsızlık için sizden özür dileriz.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order. We only have %d available at this time. Please edit your cart and try again. We apologize for any inconvenience caused.
tr_TR: Kusura bakmayın "%s" stoğumuzda yeteri düzeyde yok. Sadece %d ürün satın alınabilir durumda.Sepeti düzenleyin ve tekrar deneyin.Bu rahatsızlık için sizden özür dileriz.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file. <a href="%s">Go to homepage &rarr;</a>
tr_TR: Üzgünüz, bu dosya için indirme sınırına ulaşmıştır. <a href="%s">Anasayfa &rarr;</a>

en: Sorry, your session has expired.
tr_TR: Üzgünüz, oturum süresi doldu.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s">Return to homepage &rarr;</a>
tr_TR: Üzgünüz oturum süreniz doldu (çok uzun süre sayfayı beklettiniz) . <a href="%s">Anasayfaya dön &rarr;</a>

en: Sort Code
tr_TR: Sıralama Kodu

en: Sort products in catalog by
tr_TR: Ürün sıralama şekli

en: South Georgia/Sandwich Islands
tr_TR: South Georgia and the South Sandwich Islands

en: Special Offers
tr_TR: Özel Teklifler

en: Specific Countries
tr_TR: Belirli Ülkeler

en: Standard
tr_TR: Standart

en: Standard Rate
tr_TR: Standart Oran

en: State/County
tr_TR: Bölge

en: Status
tr_TR: Durum

en: Stay on the same page
tr_TR: Aynı sayfada kal

en: Stock
tr_TR: Stok

en: Stock Qty
tr_TR: Stok Miktarı

en: Stock Report
tr_TR: Stok Raporu

en: Submit Review
tr_TR: Görüş Ekle

en: Subtotal
tr_TR: Aratoplam

en: Subtotal:
tr_TR: Aratutar:

en: Support
tr_TR: Destek

en: System Info
tr_TR: Sistem Bilgisi

en: System Information
tr_TR: Sistem Bilgilendirme

en: Tagged as
tr_TR: Etiket :

en: Tax
tr_TR: Vergi

en: Tax Classes
tr_TR: Vergi Sınıfı

en: Tax Options
tr_TR: Vergi Ayarları

en: Tax Rate
tr_TR: Vergi Oranı

en: Tax Rate e.g. 20.0000
tr_TR: Vergi Oranı (örn:20.000)

en: Tax Status
tr_TR: Vergi Durumu

en: Tax rates
tr_TR: Vergi Oranları

en: Taxable
tr_TR: Vergiye Tabii

en: Tel
tr_TR: Tel:

en: Telephone:
tr_TR: Telefon:

en: Terms Page
tr_TR: Şartların bulunduğu sayfanın kimliği (ID)

en: Text
tr_TR: Yazı

en: Thank you
tr_TR: Teşekkürler

en: Thank you, we are now processing your order. Your order's details are below:
tr_TR: Teşekkür ederiz, biz şu anda sipariş işleme koyduk. Sipariş detayları aşağıdaki gibidir:

en: Thanks Page
tr_TR: Teşekkür Sayfası

en: That attribute already exists, no additions were made.
tr_TR: Bu nitelik zaten mevcut bu yüzden nitelik eklenmedi.

en: The best of the best on your site
tr_TR: Sitenizde öne çıkan ürünler

en: The email used to send all Jigoshop related emails, such as order confirmations and notices.
tr_TR: Jigoshop ile ilgili tüm sipariş onayları ve bildirimler için kullanılan eposta.

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
tr_TR: Aşağıdaki adresler varsayılan ödeme sayfasında kullanılacaktır.

en: The label is how it appears on your site.
tr_TR: Etiketin sitenizdeki nasıl göründüğü.

en: The most recent products on your site
tr_TR: Sitenize eklenen son ürünler

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the Place Order button at the bottom of the page.
tr_TR: Sipariş tutarı güncellendi. Lütfen sayfanın altındaki Sipariş Yeri butonuna tıklayarak onaylayın.

en: Themes
tr_TR: Temalar

en: There are no product reviews yet.
tr_TR: Şuan ürün incelemesi bulunmamaktadır

en: There are no reviews yet, would you like to <a href="#review_form" class="inline show_review_form">submit yours</a>?
tr_TR: Şuana kadar hiç bir görüş bulunamadı  <a href="#review_form" class="inline show_review_form">siz eklemek</a> ister misiniz ?

en: These are countries that you are willing to ship to.
tr_TR: Kargo yapılan ülkeleri için.

en: This controls the display of the currency symbol and currency code.
tr_TR: Bu ayar para biriminin konumunu belirler

en: This controls the title which the user sees during checkout.
tr_TR: Bu kullanıcının ödeme sırasında gördüğü başlığı kontrol eder.

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog, and which currency PayPal, and other gateways, will take payments in. See the list of supported <a target='_new' href='%s'>PayPal currencies</a>.
tr_TR: Bu seçenekle ödeme birimini hesaplarsınız. Paypal ve diğer ödeme metodlarının kabul ettiği ödeme birimleri mevcuttur. <a target='_new' href='%s'>PayPal ödeme birimleri</a>

en: This controls what unit you will define dimensions in.
tr_TR: Bu kontrol boyutları ayarlamak içindir.

en: This controls what unit you will define weights in.
tr_TR: Bu kontrol ağırlığı ayarlamak içindir.

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
tr_TR: Bu test amaçlı bir demo mağazadır hiçbir sipariş işleme konulmayacaktır..

en: This is the base country for your business. Tax rates will be based on this country.
tr_TR: Bu iş için temel ülkedir. Bu ülkenin vergi oranları esas alınacaktır.

en: This is where store orders are stored.
tr_TR: Mağaza siparişleri burada depolanır.

en: This is where you can add new products to your store.
tr_TR: Buradan yeni ürünleri sanal mağazanıza ekleyebilirsiniz.

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
tr_TR: Fiyatların ondalık şekillerde ayırımını görüntüler

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
tr_TR: Fiyatların ondalık ayırım noktasını görüntüler

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
tr_TR: Fiyatların binlik şekillerde ayırımını görüntüler

en: Thousand separator
tr_TR: Binlik ayırıcı

en: Thumbnail Images
tr_TR: Küçük Resimler

en: Tiny Images
tr_TR: Minik Resimler

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Title (Logged In):
tr_TR: Başlık (Giriş yapanlar için):

en: Title (Logged Out):
tr_TR: Başlık (Çıkış yapanlar için):

en: Title:
tr_TR: Başlık

en: To
tr_TR: Kime

en: To avoid rounding errors, insert tax rates with 4 decimal places.
tr_TR: Bölme işlemlerinde yuvarlama hataları önlemek için vergi oranlarını, 4 ondalık basamağa yerleştiriniz.

en: Toggle
tr_TR: Aç - Kapat

en: Top Rated Products
tr_TR: Öne Çıkan Ürünler

en: Total
tr_TR: Toplam

en: Total:
tr_TR: Toplam:

en: Total:
tr_TR: Toplam:

en: Totals
tr_TR: Toplam

en: Track Order Page
tr_TR: Siparişleri Görüntüleme Sayfası

en: Track your order
tr_TR: Siparişi İzle

en: Track"
tr_TR: İzleme"

en: Turkey
tr_TR: Türkiye

en: Turkish Lira (&#8356;)
tr_TR: Türk Lirası (TL)

en: Turning off the SKU field will give products an SKU of their post id.
tr_TR: Benzersiz kodu kapatırsanız sayfa kimliği benzersiz kod olarak verilecektir.

en: Type
tr_TR: Tür

en: US Dollar (&#36;)
tr_TR: Dolar (&#36;)

en: US Minor Outlying Islands
tr_TR: United States Minor Outlying Islands

en: Unavailable
tr_TR: Uygun değil

en: Uncheck All
tr_TR: Tümünü Bırak

en: Unit Price
tr_TR: Birim Fiyatı

en: Unpublished
tr_TR: Yayınlanmadı

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Update Order status
tr_TR: Sipariş Durumu Güncelle

en: Update Product Category
tr_TR: Ürün Kategorisi Güncelle

en: Update Product Tag
tr_TR: Ürün Etiketi Güncelle

en: Update Shopping Cart
tr_TR: Alışveriş Sepetini Güncelle

en: Update Totals
tr_TR: Tutarları Güncelle

en: Update totals
tr_TR: Tutarları Güncelle

en: Upload a file
tr_TR: Dosya yükle

en: Useful Links
tr_TR: Kullanışlı Bağlantılar

en: Useful if or one of your plugin already loads the Fancybox script and css. But be careful, Jigoshop will still try to open product images using Fancybox.
tr_TR: Eğer Fancybox sisteminizde var ise kapatmanız daha uygun olacaktır.

en: Useful if you want to disable Jigoshop styles and theme it yourself via your theme.
tr_TR: Eğer kendi temanızı yapmak istiyor ve Jigoshop stillerini iptal etmek istiyorsanız faydalı bir seçenektir.

en: User:
tr_TR: Kullanıcı:

en: Username
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: Username is required.
tr_TR: Kullanıcı Adı zorunlu.

en: Users will need to spend this amount to get free shipping. Leave blank to disable.
tr_TR: Kullanıcılar, ücretsiz gönderim almak için bu miktarı harcamak gerekecektir. Devre dışı bırakmak için boş bırakın.

en: Variable
tr_TR: Ek Ürün

en: Variation
tr_TR: Ek Ürün Seçeneği

en: Variation ID
tr_TR: Ek Ürün Kimliği

en: Variations
tr_TR: Ek Ürün Seçenekleri

en: Very Poor
tr_TR: Çok Zayıf

en: Viet nam
tr_TR: Vietnam

en: View
tr_TR: Görüntüle

en: View Cart &rarr;
tr_TR: Sepete Bak &rarr;

en: View Order
tr_TR: Sipariş Görüntüle

en: View Order Page
tr_TR: Siparişleri Görüntüleme Sayfası

en: View Product
tr_TR: Ürün Görüntüle

en: View Variation
tr_TR: Ek Ürün Seçeneği Görüntüle

en: Virtual
tr_TR: Sanal

en: Visibility
tr_TR: Görünürlük

en: Waiting for cash delivery
tr_TR: Nakit ödemesi bekleniliyor.

en: We are sorry.  We do not have enough "%s" to fill your request.
tr_TR: Üzgünüz. İstediğinizi karşılayacak kadar "%s" ürünümüz bulunmamaktadır.

en: We are sorry.  We do not have enough "%s" to fill your request.  You have %d of them in your Cart and we have %d available at this time.
tr_TR: Üzgünüz.  "%s" isteğinizi yerine getiremiyoruz. Sepetnizde %d adet ürün bulunmakta ve bizde %d kadar bulunmakta.

en: We are sorry.  We do not have enough "%s" to fill your request. There are only %d left in stock.
tr_TR: Üzgünüz. "%s" İstediğinizi karşılayacak kadar ürünümüz bulunmamaktadır. Sadece %d ürün kaldı.

en: Weight
tr_TR: ağırlık

en: Weight Unit
tr_TR: Ağırlık Birimi

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected products at once. To remove a product from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears
tr_TR: Toplu Düzenleme kullanırken, aynı anda tüm seçilen ürünler için meta (kategoriler, yazar, vb) değiştirebilirsiniz.Gruplama bir ürünü kaldırmak için, sadece görünür Toplu Düzenle alanda adının yanındaki x tıklayın

en: Width
tr_TR: Genişlik

en: Y/m/d g:i:s A
tr_TR: Ürün taslağı güncellendi. <a target="_blank" href="%s"> Ürün Önizleme </ a>

en: Yes
tr_TR: Evet

en: You are using
tr_TR: Kullanımda

en: You can also edit or move multiple products to the trash at once. Select the products you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply
tr_TR: Ayrıca, düzenleyebilir veya bir kerede çöp kutusuna birden fazla ürün taşıyabilirsiniz. Eğer onay kutularını kullanarak hareket etmek istediğiniz ürünleri seçin, sonra Toplu Eylemler menüsünden almak istediğiniz eylemi seçin ve Uygula'yı tıklatın

en: You can customize the display of this screen’s contents in a number of ways
tr_TR: Çeşitli yollarla ekrandaki içerikleri düzenleyebilirsiniz.

en: You can filter the list of products by status using the text links in the upper left to show All, Published, Draft, or Trashed products. The default view is to show all products
tr_TR: Tümü, Yayınlanmış, Taslak veya Çöp Kutusundaki ürünleri filtrelemek için sol üst bölümdeki metin bağlantılarını kullanabilirsiniz.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many products to list per screen using the Screen Options tab
tr_TR: Ekran seçenekleri sekmesinden sütunları ihtiyaçlarınıza göre düzenleyebilirsiniz.

en: You can manage stock on a per-item basis if you leave this option on.
tr_TR: Bu seçeneği açık bırakırsanız öğe başına stoğunu yönetebilirsiniz.

en: You can refine the list to show only products in a specific category, from a specific month, or by a specific type by using the dropdown menus above the products list. Click the Filter button after making your selection
tr_TR: Belirli bir aya veya ürünlerin listesinin üstündeki açılan menüleri kullanarak belirli bir türüne göre, belirli bir kategoride ürünleri göstermek için liste geliştirebilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra Filtre düğmesine tıklayın

en: You can search for products in a number of ways
tr_TR: Çeşitli şekillerde ürün için arayabilirsiniz

en: You cannot add this product to your cart because its price is not yet announced
tr_TR: Ürünü sepetinize ekleyemezsiniz çünkü fiyatı henüz açıklanmadı.

en: You have not set up a billing address yet.
tr_TR: Henüz bir fatura adresi belirlememişsiniz.

en: You have not set up a shipping address yet.
tr_TR: Henüz bir kargo adresi belirlememişsiniz.

en: You have received an order from
tr_TR: Bir sipariş aldınız

en: You have taken too long. Please go back and refresh the page.
tr_TR: Çok uzun zaman almış. Lütfen geri dönün ve sayfayı yenileyin.

en: You have taken too long. Please refresh the page and retry.
tr_TR: Çok uzun zaman almış. Lütfen sayfayı yenileyin ve yeniden deneyin.

en: You must accept our Terms &amp; Conditions.
tr_TR: Şartlar ve Koşullar kabul etmelidir.

en: You need to add some variations first
tr_TR: Önce bazı varyasyonlar eklemek gerekir

en: You will receive a notification as soon this threshold is hit (if notifications are turned on).
tr_TR: Yakında bu eşiğin (bildirimleri açıksa) vurulursa gibi bir bildirim alacaksınız.

en: Your <strong>Base Country / Region</strong> setting has been changed to the last state in the country. Please update accordingly
tr_TR: Sizin <strong>Temel Ülkeniz </strong> değişikliğe uğramış lütfen ilinizi buna bağlı olarak güncelleyiniz.

en: Your Bank Account number.
tr_TR: Hesap Numarası

en: Your Branch Identification Code. (BIC Number)
tr_TR: Şube Sertifika Kodu (Opsiyonel)

en: Your IBAN number. (for International transfers)
tr_TR: IBAN Numarası

en: Your bank name for reference. e.g. HSBC
tr_TR: Banka Adı (örn: Garanti Bankası)

en: Your branch Sort Code.
tr_TR: Şube Kodu

en: Your cart is empty.
tr_TR: Sepetiniz boş.

en: Your comment is awaiting approval
tr_TR: Yorumunuz onay için bekliyor

en: Your most used product tags in cloud format
tr_TR: Çok kullandığınız etiketler bulut formatında

en: Your order has already been paid for. Please contact us if you need assistance.
tr_TR: Siparişiniz zaten ödenmiştir. Eğer yardıma ihtiyacınız varsa lütfen bizimle irtibata geçiniz.

en: Your order has been refunded. Your order's details are below:
tr_TR: Siparişiniz iade edilmiştir. Sipariş detayları aşağıdaki gibidir:

en: Your order is complete. Your order's details are below:
tr_TR: Siparişiniz tamamlandı. Sipariş detayları aşağıdaki gibidir:

en: Your order is no longer pending and could not be cancelled. Please contact us if you need assistance.
tr_TR: Siparişiniz artık beklemede ve iptal edilemez. Eğer yardıma ihtiyacınız varsa lütfen bizimle irtibata geçiniz.

en: Your order was cancelled.
tr_TR: Siparişiniz iptal edildi.

en: Your settings have been saved.
tr_TR: Ayarlarınız kaydedildi.

en: backorders allowed
tr_TR: geriödemeler izinli

[ctx: breadcrumb]
en: Home
tr_TR: Anasayfa

en: cancelled
tr_TR: İptal Edilmiş

en: centimeters
tr_TR: santimetre

en: completed
tr_TR: Tamamlandı

en: failed
tr_TR: Başarısız

en: inches
tr_TR: inç

en: is low in stock.
tr_TR: stokta az.

en: is out of stock.
tr_TR: stokta yok

en: on-hold
tr_TR: Beklemede

en: out of 5
tr_TR: 5 üzerinden

en: pending
tr_TR: Ürün Bekleniyor

en: price excluding tax
tr_TR: vergiyi hesaplama

en: price including tax
tr_TR: vergiyi hesapla

en: processing
tr_TR: İşleniyor

en: refunded
tr_TR: İade Edilmiş

[ctx: slug]
en: product-category
tr_TR: urun-kategorisi

[ctx: slug]
en: product-tag
tr_TR: urun-etiketi

en: state
tr_TR: bolge

en: terms &amp; conditions
tr_TR: şartlar ve koşullar

en: via
tr_TR: aracılığıyla

en: you@yourdomain.com
tr_TR: eposta@adres.com

en: yyyy-mm-dd
tr_TR: yyyy-aa-gg
