Google XML Sitemaps - en to ja translation catalogue (139 entries)

en: %s was <b>successfully notified</b> about changes.
ja: %sは変更について<b>正しく通知</b>されました。

en: (The required PHP XSL Module is not installed)
ja: (必要なPHPのXSLモジュールがインストールされていません)

en: About this Plugin:
ja: このプラグインについて:

en: Add new page
ja: 新しいページの追加

en: Add sitemap URL to the virtual robots.txt file.
ja: サイトマップの URL を仮想 robots.txt ファイルに追加

en: Additional pages
ja: 追加ページの設定

en: Advanced options:
ja: 高度な設定:

en: All posts will have the same priority which is defined in &quot;Priorities&quot;
ja: すべての投稿が &quot;優先順位&quot; で定義されたのと同じ優先度を持つようになります。

en: Allow anonymous statistics (no personal information)
ja: 匿名の統計を許可する（個人情報は含まれません）

en: Always
ja: 常時

en: Archives
ja: アーカイブ別

en: Author pages
ja: 投稿者ページ

en: Basic Options
ja: 基本的な設定

en: Categories
ja: カテゴリー別

en: Change Frequency
ja: 更新頻度の設定 (changefreq)

en: Change frequencies
ja: 更新頻度の設定 (changefreq)

en: Child posts won't be excluded automatically!
ja: 子カテゴリーは自動的に除外されません。

en: Choose the priority of the page relative to the other pages. For example, your homepage might have a higher priority than your imprint.
ja: 他のページに対し、相対的な優先順位を選んでください。 例えば、ホームページの優先順位を他のページより高くできます。

en: Comment Average
ja: 平均コメント数

en: Comment Count
ja: コメント数

en: Configuration updated
ja: 設定を更新しました。

en: Custom post types
ja: カスタム投稿タイプ

en: Custom taxonomies
ja: カスタムタクソノミー

en: Daily
ja: 毎日

en: Do not use automatic priority calculation
ja: 優先順位を自動的に計算しない

en: Don't show this anymore
ja: これ以上表示しない

en: Donate
ja: 寄付

en: Donate with PayPal
ja: PayPal で寄付

en: Enter the URL to the page. Examples: http://www.foo.com/index.html or www.foo.com/home
ja: ページの URL を入力して下さい。 例: http://www.foo.com/index.html や www.foo.com/home

en: Enter the date of the last change as YYYY-MM-DD (2005-12-31 for example) (optional).
ja: 最終更新日を YYYY-MM-DD 形式で入力して下さい。

en: Error while saving options
ja: 設定の保存中にエラーが発生しました。

en: Error while saving pages
ja: 追加ページの設定の保存中にエラーが発生しました。

en: Exclude posts
ja: 投稿 (個別記事) を含めない

en: Exclude the following posts or pages:
ja: 以下の投稿または固定ページを含めない:

en: Excluded categories
ja: 含めないカテゴリー

en: Excluded items
ja: 含めない項目

en: Full or relative URL to your .xsl file
ja: .xsl ファイルへの絶対または相対パス

en: Further options
ja: 詳細なオプション

en: Here you can specify files or URLs which should be included in the sitemap, but do not belong to your Blog/WordPress.<br />For example, if your domain is www.foo.com and your blog is located on www.foo.com/blog you might want to include your homepage at www.foo.com
ja: WordPress ブログの URL 以外でサイトマップに含める URL を指定できます<br />例えばドメインが www.foo.com でブログの URL が www.foo.com/blog の場合、www.foo.com を指定してサイトマップに含めることが可能です。

en: Hide this list
ja: 一覧を隠す

en: Hide this notice
ja: この通知を隠す

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Hourly
ja: 毎時

en: If you encounter any problems with your sitemap you can use the <a href="%d">debug function</a> to get more information.
ja: もし、サイトマップに関して何らかの問題に遭遇している場合には、情報を得るために<a href="%d">デバック機能</a>を使うことができます。

en: If your blog is in a subdirectory and you want to add pages which are NOT in the blog directory or beneath, you MUST place your sitemap file in the root directory (Look at the &quot;Location of your sitemap file&quot; section on this page)!
ja: もしこのブログがサブディレクトリに配置されていて、ブログディレクトリ以外のページをサイトマップに含めたいときは、サイトマップファイルを必ずルートディレクトリに配置しなくてはなりません (このページの &quot;サイトマップファイルの場所&quot; 設定を確認して下さい) 。

en: Include a XSLT stylesheet:
ja: XSLT スタイルシートを含める:

en: Include archives
ja: アーカイブページを含める

en: Include author pages
ja: 投稿者ページを含める

en: Include categories
ja: カテゴリーページを含める

en: Include custom post type %s
ja: カスタム投稿タイプ %s を含める

en: Include homepage
ja: ホームページ

en: Include posts
ja: 投稿 (個別記事) を含める

en: Include sitemap in HTML format
ja: HTML形式でのサイトマップを含める

en: Include static pages
ja: 固定ページを含める

en: Include tag pages
ja: タグページを含める

en: Include taxonomy pages for %s
ja: %sのタクソノミーページを含める

en: Include the last modification time.
ja: 最終更新時刻を含める。

en: It took %time% seconds to notify %name%, maybe you want to disable this feature to reduce the building time.
ja: %name%に通知するために%time%秒かかりました。もしかすると、構築の時間を短縮するためにこの機能を無効にしたいかもしれません。

en: Last Changed
ja: 最終更新日

en: Learn more
ja: さらに詳しく

en: List of IDs, separated by comma
ja: カンマ区切りの ID 一覧

en: List of the donors
ja: 寄付者一覧

en: Minimum post priority (Even if auto calculation is enabled)
ja: 投稿優先度の最小値 ("基本的な設定"で自動計算に設定している場合に有効)

en: Monthly
ja: 毎月

en: My Amazon Wish List
ja: Amazon ほしい物リスト

en: My Sitemaps FAQ
ja: Sitemaps プラグイン FAQ

en: Never
ja: 更新なし

en: No pages defined.
ja: 追加ページは定義されていません。

en: No registration required, but you can join the <a href="%s">Bing Webmaster Tools</a> to check crawling statistics.
ja: 登録は必要ありませんが、<a href="%s">Bing ウェブマスターツール</a> でクロール関連の統計を見ることができます。

en: No registration required, but you can join the <a href="%s">Google Webmaster Tools</a> to check crawling statistics.
ja: 登録は必要ありませんが、<a href="%s">Google ウェブマスターツール</a> でクロール関連の統計を見ることができます。

en: No thanks, please don't bug me anymore!
ja: 結構です。もううるさく言わないでください !

en: Note
ja: メモ

en: Notify Bing (formerly MSN Live Search) about updates of your Blog
ja: Bing (旧名 MSN Live サーチ) にブログの更新を通知

en: Notify Google about updates of your Blog
ja: Google にブログの更新を通知

en: Notify List
ja: 通知一覧

en: Official Sitemaps FAQ
ja: Sitemaps プラグイン公式 FAQ

en: Older archives (Changes only if you edit an old post)
ja: 古いアーカイブ (古い投稿を編集したときにのみ変更されます)

en: Pages saved
ja: 追加ページの設定を保存しました。

en: Please note that the value of this tag is considered a hint and not a command. Even though search engine crawlers consider this information when making decisions, they may crawl pages marked "hourly" less frequently than that, and they may crawl pages marked "yearly" more frequently than that. It is also likely that crawlers will periodically crawl pages marked "never" so that they can handle unexpected changes to those pages.
ja: このタグの値は絶対的な命令ではなくヒントとみなされます。検索エンジンのクローラはこの設定を考慮に入れますが、"1時間おき" の設定にしてもその頻度でクロールしないかもしれないし、"年に1度" の設定にしてもより頻繁にクロールされるかもしれません。また "更新なし" に設定されたページも、予想外の変更に対応するため、おそらく定期的にクロールが行われるでしょう。

en: Please select how the priority of each post should be calculated:
ja: 投稿の優先順位の計算方法を選択してください:

en: Plugin Homepage
ja: プラグインのホームページ

en: Post Priority
ja: 投稿の優先順位

en: Posts
ja: 投稿 (個別記事)

en: Posts (If auto calculation is disabled)
ja: 投稿 (個別記事) ("基本的な設定"で自動計算に設定していない場合に有効)

en: Priorities
ja: 優先順位の設定 (priority)

en: Priority
ja: 優先順位の設定 (priority)

en: Recent Donations:
ja: 最近の寄付:

en: Report a Bug
ja: バグを報告

en: Reset options
ja: 設定をリセット

en: Result of the last ping, started on %date%.
ja: %date%に開始されたpingの結果

en: Search Blog
ja: ブログ検索

en: Search engines haven't been notified yet
ja: 検索エンジンはまだ通知されていません

en: Search engines haven't been notified yet. Write a post to let them know about your sitemap.
ja: 検索エンジンは通知されていません。あなたのサイトマップを知らせるには投稿を書いてください。

en: Settings
ja: 設定

en: Sitemap Content
ja: Sitemap コンテンツ

en: Sitemap Resources:
ja: サイトマップの情報源:

en: Sitemaps Protocol
ja: サイトマッププロトコル

en: Static pages
ja: 固定ページ

en: Suggest a Feature
ja: 機能を提案

en: Support
ja: サポート

en: Support Forum
ja: サポートフォーラム

en: Sure, but I already did!
ja: 分かりました。しかし、すでにしました。

en: Tag pages
ja: タグページ

en: Thank you very much for your donation. You help me to continue support and development of this plugin and other free software!
ja: 寄付をありがとうございます。あなたの協力により、このプラグインやその他の無料ソフトのサポートや開発を続けることができます !

en: Thanks for using this plugin! You've installed this plugin over a month ago. If it works and you are satisfied with the results, isn't it worth at least a few dollar? <a href="%s">Donations</a> help me to continue support and development of this <i>free</i> software! <a href="%s">Sure, no problem!</a>
ja: このプラグインをご利用いただきありがとございます！プラグインをインストールしてから一か月以上が経過しました。もし動作して、その成果にご満足いただけてたのであれば、少なくとも数ドルに値しませんでしょうか？<a href="%s">寄付</a>は私がこの<i>フリー</i>ソフトウェアのサポートと開発を続けるために役立ちます！<a href="%s">分かりました、その通りです！</a>

en: Thanks for using this plugin! You've installed this plugin some time ago. If it works and your are satisfied, why not <a href="%s">rate it</a> and <a href="%s">recommend it</a> to others? :-)
ja: このプラグインをご利用いただきありがとうございます！このプラグインをインストールしてからしばらく経過しました。もし動作して、その成果にご満足いただけてたのであれば、<a href="%s">評価して</a>ほかの方に<a href="%s">推薦して</a>ただけませんでしょうか？ :-)

en: Thanks for your support!
ja: サポートありがとうございます !

en: The URL to your sitemap index file is: <a href="%s">%s</a>.
ja: あなたのサイトマップのインデックスファイルのURL: <a href="%s">%s</a>

en: The current archive of this month (Should be the same like your homepage)
ja: 今月のアーカイブ (たいていは"ホームページ"と同じでしょう)

en: The default configuration was restored.
ja: 初期設定に戻しました。

en: The old files could NOT be deleted. Please use an FTP program and delete them by yourself.
ja: 古いファイルが削除できませんでした。FTPプログラムを利用してご自身でそれらを消去していただきますようお願いいたします。

en: The old files were successfully deleted.
ja: 古いファイルは正しく削除されました。

en: The virtual robots.txt generated by WordPress is used. A real robots.txt file must NOT exist in the blog directory!
ja: WordPress が生成した仮想 robots.txt ファイルを使用しています。実際の robots.txt ファイルをブログディレクトリに置かないでください。

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s">Download version %3$s here</a> <em>automatic upgrade unavailable for this plugin</em>.
ja: 新しいバージョンの %1$s があります。<a href="%2$s">バージョン %3$s をダウンロード<em>このプラグインでは自動アップグレードは使えません</em>。

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s">Download version %3$s here</a> or <a href="%4$s">upgrade automatically</a>.
ja: 新しいバージョンの %1$s があります。<a href="%2$s">バージョン %3$s をダウンロードするか、<a href="%4$s">自動アップグレードを行ってください</a>。

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s">Download version %3$s here</a>.
ja: 新しいバージョンの %1$s があります。<a href="%2$s">バージョン %3$s をダウンロード</a>

en: There is still a sitemap.xml or sitemap.xml.gz file in your blog directory. Please delete them as no static files are used anymore or <a href="%s">try to delete them automatically</a>.
ja: いまだにsitemap.xmlかsitemap.xml.gzファイルがこのブログのディレクトリにあります。これ以上静的ファイルが使用されないようにこれらを削除するか<a href="%s">自動的に削除を試みます</a>。

en: There was a problem while notifying %name%. <a href="%s">View result</a>
ja: %name% に通知している最中に問題が発生しました。<a href="%s">結果を見る</a>

en: This is highly recommended and helps the search engines to know when your content has changed. This option affects <i>all</i> sitemap entries.
ja: これは非常に推奨であり、検索エンジンがあなたのコンテンツが変更された時間を知る助けになります。このオプションは<i>すべて</i>のサイトマップエントリに影響します。

en: Try to increase the execution time limit to:
ja: 実行時間制限を以下に増加:

en: Try to increase the memory limit to:
ja: メモリの最大値を以下に増加:

en: URL to the page
ja: ページの URL

en: Unfortunately this release of Google XML Sitemaps requires at least PHP %4$s. You are using PHP %2$s, which is out-dated and insecure. Please ask your web host to update your PHP installation or go to <a href="%1$s">active plugins</a> and deactivate the Google XML Sitemaps plugin to hide this message. You can download an older version of this plugin from the <a href="%3$s">plugin website</a>.
ja: あいにくGoogle XML Sitemapsのこのリリースは最低でもPHP %4$sが必要です。時代遅れで安全ではないPHP %2$sをご利用中です。このメッセージを隠すにはウェブホストにPHPのインストールを更新するように頼むか<a href="%1$s">使用中のプラグイン</a>に行き、Google XML Sitemapsプラグインを無効化してください。<a href="%3$s">プラグインのウェブサイト</a>からこのプラグインの古いバージョンをダウンロードすることができます。

en: Unfortunately this release of Google XML Sitemaps requires at least WordPress %4$s. You are using Wordpress %2$s, which is out-dated and insecure. Please upgrade or go to <a href="%1$s">active plugins</a> and deactivate the Google XML Sitemaps plugin to hide this message. You can download an older version of this plugin from the <a href="%3$s">plugin website</a>.
ja: あいにくGoogle XML Sitemapsのこのリリースは最低でもWordPress %4$sが必要です。時代遅れで安全ではないWordPress %2$sをご利用中です。このメッセージを隠すにはアップグレードするか<a href="%1$s">使用中のプラグイン</a>に行き、Google XML Sitemapsプラグインを無効化してください。<a href="%3$s">プラグインのウェブサイト</a>からこのプラグインの古いバージョンをダウンロードすることができます。

en: Update notification:
ja: 通知を更新:

en: Update options
ja: 設定を更新 &raquo;

en: Use default
ja: デフォルト設定を使用

en: Uses the average comment count to calculate the priority
ja: 平均コメント数を使って優先順位を計算する

en: Uses the number of comments of the post to calculate the priority
ja: コメント数から投稿の優先順位を計算する

en: Using this feature will increase build time and memory usage!
ja: この機能を使用すると、構築時間および使用メモリが増加します。

en: Webmaster Tools
ja: ウェブマスターツール

en: Weekly
ja: 毎週

en: WordPress standard content
ja: WordPress標準コンテンツ

en: Yearly
ja: 毎年

en: Your PHP version is too old for XML Sitemaps.
ja: PHPのバージョンがXML Sitemapsには古すぎます。

en: Your WordPress version is too old for XML Sitemaps.
ja: WordPressのバージョンがXML Sitemapsには古すぎます。

en: Your blog is currently blocking search engines! Visit the <a href="%s">privacy settings</a> to change this.
ja: このブログは現在検索エンジンをブロック中です！変更するには<a href="%s">表示設定</a>に行ってください。

en: e.g. "4M", "16M"
ja: 例: "4M"、"16M"

en: in seconds, e.g. "60" or "0" for unlimited
ja: 秒で指定（例: "60" など、または無制限の場合は "0")
