BotBlocker - en to fr_FR translation catalogue (1761 entries)

en: %1$s (requires >= %2$s)
fr_FR: %1$s (nécessite >= %2$s)

en: %s active installs
fr_FR: %s installations actives

en: %s is required.
fr_FR: %s est nécessaire.

en: %s+ active installs
fr_FR: %s+ installations actives

en: (%s rating) | (%s ratings)
fr_FR[0]: (%s note)
fr_FR[1]: (%s évaluations)

en: (Real-time)
fr_FR: (en temps réel)

en: (Updated every %s)
fr_FR: (Mise à jour tous les %s)

en: 1 = highest. Higher priority rules processed first.
fr_FR: 1 = la plus élevée. Les règles les plus prioritaires sont traitées en premier.

en: 1 day
fr_FR: 1 jour

en: 1 hour
fr_FR: 1 heure

en: 1 month
fr_FR: 1 mois

en: 1 week
fr_FR: 1 semaine

en: 1 year
fr_FR: 1 an

en: 12 hours
fr_FR: 12 heures

en: 2 days
fr_FR: 2 jours

en: 2 hours
fr_FR: 2 heures

en: 2 weeks
fr_FR: 2 semaines

en: 2FA Setup Complete
fr_FR: configuration 2FA terminée

en: 2FA has been reset.
fr_FR: 2FA a été réinitialisé.

en: 2FA service unavailable
fr_FR: le service 2FA n'est pas disponible

en: 2FA service unavailable.
fr_FR: le service 2FA n'est pas disponible.

en: 3 days
fr_FR: 3 jours

en: 3 months
fr_FR: 3 mois

en: 404 Not Found
fr_FR: 404 Non trouvé

en: 5 million+ bot signatures
fr_FR: plus de 5 millions de signatures de robots

en: 6 hours
fr_FR: 6 heures

en: 6 months
fr_FR: 6 mois

en: 7-step guided setup
fr_FR: installation guidée en 7 étapes

en: 9 months
fr_FR: 9 mois

en: <strong>IPv4 / IPv6 Lists:</strong> Import allow/block lists on the %1$s and %2$s tabs, or download sample templates.
fr_FR: <strong>Listes IPv4 / IPv6:</strong> Importer des listes d'autorisations et de blocages dans les onglets %1$s et %2$s, ou télécharger des modèles.

en: <strong>Note:</strong> After clicking "Reset 2FA", the user will need to set up 2FA again <strong>only if "Enable Two-Factor Authentication" is checked</strong>. They can do this immediately (QR code will appear) or on their next login.
fr_FR: <strong>Note:</strong> Après avoir cliqué sur "Réinitialiser 2FA", l'utilisateur devra à nouveau configurer 2FA <strong>uniquement si l'option "Activer l'authentification à deux facteurs" est cochée</strong>. Il peut le faire immédiatement (le code QR apparaîtra) ou lors de sa prochaine connexion.

en: <strong>Paths:</strong> Add payment gateway callback endpoints under %s to prevent them from being blocked.
fr_FR: <strong>Paths:</strong> Ajouter les points d'extrémité de la passerelle de paiement sous %s pour éviter qu'ils ne soient bloqués.

en: <strong>Proxy:</strong> Add network masks or header patterns (e.g., Cloudflare ranges) in %s.
fr_FR: <strong>Proxy:</strong> Ajouter des masques de réseau ou des modèles d'en-tête (par exemple, plages Cloudflare) dans %s.

en: <strong>Rules:</strong> Create rules in %s for IP, User-Agent, ASN, country, referrer, path, cookie, header, request method, or bot score.
fr_FR: <strong>Rules:</strong> Créer des règles dans %s pour IP, User-Agent, ASN, pays, referrer, path, cookie, header, request method, ou bot score.

en: <strong>White Bots:</strong> Add trusted crawler domains (search engines, social networks, uptime monitors) under %s.
fr_FR: <strong>White Bots:</strong> Ajoutez des domaines d'exploration de confiance (moteurs de recherche, réseaux sociaux, moniteurs de temps de fonctionnement) sous %s.

en: A page reload may be required.
fr_FR: Un rechargement de la page peut être nécessaire.

en: AI Behavioral analysis
fr_FR: AI Analyse comportementale

en: AI Behavioral analysis engine
fr_FR: AI Moteur d'analyse comportementale

en: AJAX Error:
fr_FR: Erreur AJAX :

en: AJAX error
fr_FR: Erreur AJAX

en: AJAX error during cache save
fr_FR: Erreur AJAX lors de l'enregistrement dans le cache

en: AJAX error during captcha save
fr_FR: Erreur AJAX lors de l'enregistrement du captcha

en: AJAX error during compatibility test
fr_FR: Erreur AJAX lors du test de compatibilité

en: AJAX error during init mode save
fr_FR: Erreur AJAX lors de l'enregistrement en mode initialisation

en: API key is required.
fr_FR: La clé API est nécessaire.

en: API key retrieved successfully.
fr_FR: Clé API récupérée avec succès.

en: AS Name
fr_FR: Nom de l'AS

en: AS Number
fr_FR: Numéro AS

en: ASN DB: %1$s | %2$s | updated %3$s ago
fr_FR: Base de données ASN : %1$s | %2$s | mise à jour il y a %3$s

en: ASN DB: not yet downloaded.
fr_FR: Base de données ASN : pas encore téléchargée.

en: ASN Database Download/Update
fr_FR: Téléchargement/Mise à jour de la base de données ASN

en: ASN Database Freshness Check
fr_FR: Vérification de l'actualité de la base de données ASN

en: ASN Database Update Failed
fr_FR: Échec de la mise à jour de la base de données ASN

en: ASN Number
fr_FR: Numéro ASN

en: ASN already exists.
fr_FR: L'ASN existe déjà.

en: ASN data is required for import.
fr_FR: Les données ASN sont obligatoires pour l'importation.

en: ASN database
fr_FR: Base de données ASN

en: ASN database module is not available.
fr_FR: Le module de base de données ASN n'est pas disponible.

en: ASN database update is already scheduled.
fr_FR: La mise à jour de la base de données ASN est déjà prévue.

en: ASN database update scheduled.
fr_FR: Mise à jour de la base de données ASN prévue.

en: ASN database update scheduled. The download will start shortly in the background.
fr_FR: Mise à jour de la base de données ASN prévue. Le téléchargement va commencer sous peu en arrière-plan.

en: ASN rule created successfully.
fr_FR: La règle ASN a été créée avec succès.

en: ASN rule deleted successfully.
fr_FR: La règle ASN a été supprimée avec succès.

en: ASN rule not found.
fr_FR: Règle ASN introuvable.

en: ASN rule toggled successfully.
fr_FR: La règle ASN a été activée/désactivée avec succès.

en: ASN rule updated successfully.
fr_FR: La règle ASN a été mise à jour avec succès.

en: ASN rules file generated successfully.
fr_FR: Le fichier de règles ASN a été généré avec succès.

en: About
fr_FR: A propos de

en: About BotBlocker API
fr_FR: A propos de l'API BotBlocker

en: About Cloud Verification
fr_FR: À propos de la vérification dans les nuages

en: About Recaptcha v2
fr_FR: À propos de Recaptcha v2

en: About Recaptcha v3
fr_FR: À propos de Recaptcha v3

en: About Redis
fr_FR: À propos de Redis

en: About WordPress transients in BotBlocker
fr_FR: A propos des transitoires de WordPress dans BotBlocker

en: About memcached
fr_FR: A propos de memcached

en: About technical support
fr_FR: À propos de l'assistance technique

en: Accept-Language
fr_FR: Acceptation de la langue

en: Access approved. Redirecting...
fr_FR: Accès autorisé. Redirection en cours...

en: Access denied. Please enable JavaScript and cookies.
fr_FR: Accès refusé. Veuillez activer JavaScript et les cookies.

en: Access has been blocked
fr_FR: L'accès a été bloqué

en: Access to this page has been restricted.
fr_FR: L'accès à cette page a été restreint.

en: Action for this bot
fr_FR: Action pour ce robot

en: Action for this path
fr_FR: Action pour ce chemin

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Activate BotBlocker PRO
fr_FR: Activer BotBlocker PRO

en: Activate access
fr_FR: Activer l'accès

en: Activate brute-force login protection.
fr_FR: Activer la protection contre l'ouverture de session par force brute.

en: Activates before other plugins
fr_FR: S'active avant les autres plugins

en: Activation sent.
fr_FR: Activation envoyée.

en: Activation service is unavailable.
fr_FR: Le service d'activation n'est pas disponible.

en: Active
fr_FR: Actif

en: Active rules:
fr_FR: Règles actives :

en: Active:
fr_FR: Actif :

en: AdBlockers
fr_FR: Bloqueurs de publicité

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add ASN Rule
fr_FR: Ajouter une règle ASN

en: Add ASN rule
fr_FR: Ajouter une règle ASN

en: Add IPv4 Rule
fr_FR: Ajouter une règle IPv4

en: Add IPv6 Rule
fr_FR: Ajouter une règle IPv6

en: Add Proxy
fr_FR: Ajouter un proxy

en: Add Rule
fr_FR: Ajouter une règle

en: Add Vary: Cookie header for CDN compatibility. May reduce cache hit ratio.
fr_FR: Ajouter l'en-tête Vary : Cookie pour la compatibilité CDN. Peut réduire le taux de réussite du cache.

en: Add a short note to remember why you created this rule.
fr_FR: Ajoutez une courte note pour vous rappeler la raison pour laquelle vous avez créé cette règle.

en: Add country
fr_FR: Ajouter un pays

en: Add external domains that should be allowed in Content-Security-Policy. One domain per line. These will be added to script-src, connect-src, frame-src and img-src directives.
fr_FR: Ajoutez les domaines externes qui doivent être autorisés dans la politique de sécurité du contenu (Content-Security-Policy). Un domaine par ligne. Ceux-ci seront ajoutés aux directives script-src, connect-src, frame-src et img-src.

en: Add new path
fr_FR: Ajouter un nouveau chemin

en: Add new proxy
fr_FR: Ajouter un nouveau proxy

en: Add new rule
fr_FR: Ajouter une nouvelle règle

en: Add noarchive to Blocked Pages
fr_FR: Ajouter noarchive aux pages bloquées

en: Add noindex to UTM Pages
fr_FR: Ajouter noindex aux pages UTM

en: Add rule
fr_FR: Ajouter une règle

en: Add the following line before
fr_FR: Ajouter la ligne suivante avant

en: Add white bot or search engine
fr_FR: Ajouter un robot blanc ou un moteur de recherche

en: Add-on Update Failed
fr_FR: Échec de la mise à jour du module complémentaire

en: Add-ons
fr_FR: Compléments

en: Add-ons Deactivated
fr_FR: Modules complémentaires désactivés

en: Add-ons locked. Activate Cloud API to use marketplace features.
fr_FR: Les modules complémentaires sont verrouillés. Activez l'API Cloud pour utiliser les fonctionnalités de la place de marché.

en: Add-ons manager
fr_FR: Gestionnaire de modules complémentaires

en: Additional API URL:
fr_FR: URL supplémentaire de l'API :

en: Additional Information
fr_FR: Informations complémentaires

en: Addon Settings
fr_FR: Paramètres de l'addon

en: Adds Permissions-Policy header to restrict browser features (camera, geolocation, microphone, payment etc.) on all pages for improved security and privacy.
fr_FR: Ajoute l'en-tête « Permissions-Policy » afin de restreindre l'accès aux fonctionnalités du navigateur (appareil photo, géolocalisation, microphone, paiement, etc.) sur toutes les pages, pour une sécurité et une confidentialité accrues.

en: Adds Strict-Transport-Security header for HTTPS responses (max-age=1 year, includeSubDomains, preload). Forces browsers to use HTTPS for 1 year. Only works on HTTPS sites. Disable if you serve non-HTTPS content or test local development without TLS.
fr_FR: Ajoute l'en-tête Strict-Transport-Security aux réponses HTTPS (max-age=1 year, includeSubDomains, preload). Oblige les navigateurs à utiliser le protocole HTTPS pendant 1 an. Ne fonctionne que sur les sites HTTPS. Désactivez cette option si vous diffusez du contenu non HTTPS ou si vous effectuez des tests de développement en local sans TLS.

en: Adds a default Content-Security-Policy header to limit sources for scripts, styles, images, fonts and other resources. This helps reduce XSS attack risk. May require plugin/theme testing for compatibility.
fr_FR: Ajoute un en-tête Content-Security-Policy par défaut afin de limiter les sources des scripts, des feuilles de style, des images, des polices et d'autres ressources. Cela permet de réduire le risque d'attaques XSS. Il peut être nécessaire de tester la compatibilité des plugins et des thèmes.

en: Adjust attempt limits and block times to balance security and usability.
fr_FR: Ajustez les limites de tentatives et les durées de blocage afin d'équilibrer la sécurité et la facilité d'utilisation.

en: Adjust timestamps for daylight saving time.
fr_FR: Ajuster les horodatages en fonction de l'heure d'été.

en: Admin Panel
fr_FR: Panneau d'administration

en: Admin and WordPress Logging
fr_FR: Enregistrement de l'administrateur et de WordPress

en: Admin logins, failed attempts, sensitive panel access traces.
fr_FR: Connexion des administrateurs, échecs des tentatives, traces d'accès aux panneaux sensibles.

en: Administrator Settings
fr_FR: Paramètres de l'administrateur

en: Admins will never be blocked while logged in
fr_FR: Les administrateurs ne seront jamais bloqués lorsqu'ils sont connectés

en: Advanced Protection
fr_FR: Protection avancée

en: Advanced Settings
fr_FR: Paramètres avancés

en: Advanced analytics & forensics
fr_FR: Analytique avancée et analyse forensic

en: Advanced bot detection
fr_FR: Détection avancée des robots

en: Advanced data structures
fr_FR: Structures de données avancées

en: Advanced protection uses cloud-based real-time analysis and smart verification to detect sophisticated bots.
fr_FR: La protection avancée utilise une analyse en temps réel basée sur le cloud et une vérification intelligente pour détecter les bots sophistiqués.

en: Advanced reporting, analytics & forensics
fr_FR: Rapports avancés, analyses et enquêtes

en: Advanced security features for production sites.
fr_FR: Fonctions de sécurité avancées pour les sites de production.

en: Advanced threat detection
fr_FR: Détection avancée des menaces

en: After the repair is completed,
fr_FR: Une fois la réparation terminée,

en: Alert when server load is critical or unusual bot activity is detected.
fr_FR: Alerte lorsque la charge du serveur est critique ou qu'une activité inhabituelle d'un robot est détectée.

en: Alerts
fr_FR: Alertes

en: All ASN rules have been cleared.
fr_FR: Toutes les règles ASN ont été supprimées.

en: All IPv4 rules have been cleared.
fr_FR: Toutes les règles IPv4 ont été effacées.

en: All IPv6 rules have been cleared.
fr_FR: Toutes les règles IPv6 ont été effacées.

en: All PRO features are active.
fr_FR: Toutes les fonctions PRO sont actives.

en: All Premium Add-ons
fr_FR: Tous les modules complémentaires Premium

en: All WordPress transients will be cleared:
fr_FR: Tous les transitoires de WordPress seront effacés :

en: All add-ons included (tools, security, notifications, etc.)
fr_FR: Tous les modules complémentaires sont inclus (outils, sécurité, notifications, etc.)

en: All existing cookies will become invalid.
fr_FR: Tous les cookies existants deviendront invalides.

en: All fields are required.
fr_FR: Tous les champs sont obligatoires.

en: All hits
fr_FR: Tous les succès

en: All methods can be combined with invisible background checks. Choose the one that fits your site.
fr_FR: Toutes les méthodes peuvent être combinées avec des vérifications invisibles des antécédents. Choisissez celle qui convient à votre site.

en: All official BotBlocker add-ons
fr_FR: Tous les modules complémentaires officiels de BotBlocker

en: All optimized!
fr_FR: Tout est optimisé !

en: All paths have been cleared.
fr_FR: Tous les chemins ont été dégagés.

en: All premium add-ons included
fr_FR: Toutes les options premium incluses

en: All previous error records will be deleted.
fr_FR: Tous les enregistrements d'erreurs antérieurs seront supprimés.

en: All proxies have been cleared.
fr_FR: Toutes les procurations ont été supprimées.

en: All rules have been cleared.
fr_FR: Toutes les règles ont été validées.

en: All tests passed. Your site is ready.
fr_FR: Tous les tests ont été réussis. Votre site est prêt.

en: All transients have been cleared.
fr_FR: Tous les transitoires ont été effacés.

en: All users will need to re-authenticate.
fr_FR: Tous les utilisateurs devront s'authentifier à nouveau.

en: All visitor and statistics data will be cleared.
fr_FR: Toutes les données relatives aux visiteurs et aux statistiques seront effacées.

en: All visitors data has been cleared successfully.
fr_FR: Toutes les données des visiteurs ont été effacées avec succès.

en: All white bots have been cleared.
fr_FR: Tous les robots blancs ont été éliminés.

en: Allow
fr_FR: Autoriser

en: Allow Payment Gateway Callbacks
fr_FR: Autoriser les rappels de la passerelle de paiement

en: Allow WordPress Cron and server requests
fr_FR: Autoriser le Cron de WordPress et les requêtes du serveur

en: Allow logged-in administrators
fr_FR: Autoriser les administrateurs connectés

en: Allow or Block
fr_FR: Autoriser ou bloquer

en: Allow or block this IP/subnet
fr_FR: Autoriser ou bloquer cette IP/sous-réseau

en: Allow requests from server IP
fr_FR: Autoriser les requêtes provenant de l'IP du serveur

en: Allow requests from your server IP
fr_FR: Autoriser les requêtes provenant de l'IP de votre serveur

en: Allow your server IP to bypass security checks for updates and automated tasks.
fr_FR: Permettre à l'IP de votre serveur de contourner les contrôles de sécurité pour les mises à jour et les tâches automatisées.

en: Allowed Domains (CSP)
fr_FR: Domaines autorisés (CSP)

en: Allowed hostnames / domains (space separated)
fr_FR: Noms d'hôtes / domaines autorisés (séparés par des espaces)

en: Allowed:
fr_FR: Autorisé :

en: Already have a license key?
fr_FR: Vous avez déjà une clé de licence ?

en: An error occurred while performing the operation.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'exécution de l'opération.

en: An error occurred while scheduling the ASN database update.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la planification de la mise à jour de la base de données ASN.

en: An error occurred. Please try again later.
fr_FR: Une erreur s'est produite. Veuillez réessayer plus tard.

en: Analyze user behavior and block bots without user interaction.
fr_FR: Analyser le comportement des utilisateurs et bloquer les robots sans interaction avec l'utilisateur.

en: And more
fr_FR: Et plus encore

en: Antidetect browsers
fr_FR: Navigateurs antidétection

en: Apply Now
fr_FR: Postuler

en: Apply preset
fr_FR: Appliquer le préréglage

en: Apply the recommended preset in one click (takes ~30 seconds)
fr_FR: Appliquer le préréglage recommandé en un seul clic (~30 secondes)

en: Are you sure you want to continue?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?

en: Are you sure you want to delete this ASN rule?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette règle ASN ?

en: Are you sure you want to delete this IPv4 rule?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette règle IPv4 ?

en: Are you sure you want to delete this IPv6 rule?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette règle IPv6 ?

en: Are you sure you want to delete this path?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce chemin d'accès ?

en: Are you sure you want to delete this proxy?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce proxy ?

en: Are you sure you want to delete this rule?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette règle ?

en: Are you sure you want to delete this white bot?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce bot blanc ?

en: Are you sure you want to reset and restart the setup wizard?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir réinitialiser et redémarrer l'assistant d'installation ?

en: Are you sure? We will apply the default settings (Balanced).
fr_FR: Êtes-vous sûr ? Nous allons appliquer les paramètres par défaut (Équilibré).

en: Attempts left: %s
fr_FR: Tentatives restantes : %s

en: Attention!
fr_FR: Attention !

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Auto-Fix (Recommended)
fr_FR: Auto-Fix (Recommandé)

en: Auto-detected:
fr_FR: Détecté automatiquement :

en: Auto-save administrator IPs
fr_FR: Sauvegarde automatique des adresses IP de l'administrateur

en: Auto-save of admin IPs is available in Settings. 2FA per role can be configured in Integrations.
fr_FR: La sauvegarde automatique des adresses IP des administrateurs est disponible dans les paramètres. le 2FA par rôle peut être configuré dans Intégrations.

en: Auto-update of PTR and User-Agent databases
fr_FR: Mise à jour automatique des bases de données PTR et User-Agent

en: Automatic fix applied (stub). Moving on.
fr_FR: Correction automatique appliquée (ébauche). Passons à la suite.

en: Automatic signature and AI model updates
fr_FR: Mise à jour automatique des signatures et du modèle d'IA

en: Automatically save admin IPs to prevent lockout when changing settings.
fr_FR: Sauvegarde automatique des adresses IP des administrateurs afin d'éviter le verrouillage lors de la modification des paramètres.

en: Back
fr_FR: Retour

en: Backup Recovery Codes
fr_FR: Codes de récupération des sauvegardes

en: Backup was successful.
fr_FR: La sauvegarde a été effectuée avec succès.

en: Bad ID.
fr_FR: Mauvaise ID.

en: Balanced
fr_FR: Équilibré

en: Balanced security and compatibility
fr_FR: Sécurité et compatibilité équilibrées

en: Ban unresponsive clients
fr_FR: Interdire les clients qui ne répondent pas

en: Basic
fr_FR: De base

en: Basic bot blocking
fr_FR: Blocage de base des robots

en: Behavioral & AI analysis
fr_FR: Analyse comportementale et analyse par IA

en: Behavioral & AI traffic analysis
fr_FR: Analyse comportementale et analyse du trafic par IA

en: Better protection for login page
fr_FR: Meilleure protection de la page de connexion

en: Black
fr_FR: Noir

en: Block
fr_FR: Bloc

en: Block Cross-Origin Iframes
fr_FR: Bloquer les Iframes Cross-Origin

en: Block Duration (seconds):
fr_FR: Durée du bloc (secondes) :

en: Block HTTP proxy IP ranges.
fr_FR: Bloquer les plages d'adresses IP de proxy HTTP.

en: Block IPs where forward and reverse DNS records don&#39;t match.
fr_FR: Bloquer les IP dont les enregistrements DNS directs et inversés ne correspondent pas.

en: Block IPv6 connections
fr_FR: Bloquer les connexions IPv6

en: Block Response Code:
fr_FR: Code de réponse en bloc :

en: Block Unresponsive Clients
fr_FR: Bloquer les clients qui ne répondent pas

en: Block access via IPv6 protocol.
fr_FR: Bloquer l'accès via le protocole IPv6.

en: Block all IPv6 visitors. May affect legitimate IPv6 users.
fr_FR: Bloquer tous les visiteurs IPv6. Peut affecter les utilisateurs légitimes d'IPv6.

en: Block clients that don&#39;t respond to verification checks.
fr_FR: Bloquer les clients qui ne répondent pas aux contrôles de vérification.

en: Block cross-origin iframes to prevent clickjacking.
fr_FR: Bloquer les iframes inter-origines pour éviter le détournement de clics.

en: Block data center IPs (VPS, AWS, DigitalOcean, etc.). Search engines are always whitelisted.
fr_FR: Bloquer les IP des centres de données (VPS, AWS, DigitalOcean, etc.). Les moteurs de recherche sont toujours sur liste blanche.

en: Block duration for first-time offenders.
fr_FR: Durée de blocage pour les primo-délinquants.

en: Block duration for repeat offenders.
fr_FR: Durée de blocage pour les récidivistes.

en: Block known anti-detect and malformed User-Agent strings.
fr_FR: Bloquer les chaînes anti-détection connues et les chaînes User-Agent malformées.

en: Block legacy HTTP/1.0 protocol.
fr_FR: Bloquer le protocole HTTP/1.0.

en: Block override
fr_FR: Blocage de l'annulation

en: Block requests with missing Accept-Language header.
fr_FR: Bloquer les demandes dont l'en-tête Accept-Language est manquant.

en: Block requests with missing User-Agent header.
fr_FR: Bloquer les demandes dont l'en-tête User-Agent est manquant.

en: Block requests with spoofed Referer headers.
fr_FR: Bloquer les requêtes dont l'en-tête Referer est usurpé.

en: Block traffic from known Tor exit nodes.
fr_FR: Bloquer le trafic provenant de nœuds de sortie Tor connus.

en: Block traffic from known VPN service IP addresses.
fr_FR: Bloquer le trafic provenant d'adresses IP connues du service VPN.

en: Block unauthenticated requests from Cloudflare IPs.
fr_FR: Bloquer les requêtes non authentifiées provenant des IP de Cloudflare.

en: Block visitors using private/incognito browsing mode.
fr_FR: Bloquer les visiteurs qui utilisent le mode de navigation privée/incognito.

en: Block visitors without JavaScript support.
fr_FR: Bloquer les visiteurs qui ne supportent pas JavaScript.

en: Blocked countries:
fr_FR: Pays bloqués :

en: Blocked today: <b>%1$s</b> &middot; Total: <b>%2$s</b> | Blocked today: <b>%1$s</b> &middot; Total: <b>%2$s</b>
fr_FR[0]: Bloqués aujourd'hui : <b>%1$s</b> &middot; Total : <b>%2$s</b>
fr_FR[1]: Bloqués aujourd'hui : <b>%1$s</b> &middot; Total : <b>%2$s</b>

en: Blocked today: <b>0</b> &middot; Total: <b>%s</b>
fr_FR: Bloqués aujourd'hui : <b>0</b> &middot; Total : <b>%s</b>

en: Blocked:
fr_FR: Bloqué :

en: Blocking AdBlock/uBlock users
fr_FR: Blocage des utilisateurs d'AdBlock/uBlock

en: Blocking Cloudflare origin IPs
fr_FR: Bloquer les IP d'origine Cloudflare

en: Blocking Cloudflare users
fr_FR: Bloquer les utilisateurs de Cloudflare

en: Blocking HTTP/1.0 users
fr_FR: Blocage des utilisateurs HTTP/1.0

en: Blocking IPv6 connections
fr_FR: Blocage des connexions IPv6

en: Blocking IPv6 users
fr_FR: Bloquer les utilisateurs d'IPv6

en: Blocking PTR/DNS anomalies
fr_FR: Blocage des anomalies PTR/DNS

en: Blocking Tor users
fr_FR: Bloquer les utilisateurs de Tor

en: Blocking VPN users
fr_FR: Bloquer les utilisateurs de VPN

en: Blocking classic proxies
fr_FR: Blocage des proxies classiques

en: Blocking device options
fr_FR: Options du dispositif de blocage

en: Blocking empty User-Agent
fr_FR: Blocage des User-Agent vides

en: Blocking empty language
fr_FR: Blocage des langues vides

en: Blocking fake referrers
fr_FR: Bloquer les faux référents

en: Blocking hosting providers
fr_FR: Blocage des hébergeurs

en: Blocking incognito users
fr_FR: Bloquer les utilisateurs incognito

en: Blocking incognito/private mode
fr_FR: Blocage du mode incognito/privé

en: Blocking proxy users
fr_FR: Blocage des utilisateurs de proxy

en: Blocking simple antidetect
fr_FR: Antidétection simple bloquante

en: Blocking simple bot User-Agents
fr_FR: Bloquer les agents utilisateurs simples

en: Blocking users with incorrect language
fr_FR: Bloquer les utilisateurs dont la langue est incorrecte

en: Blocking users without JavaScript
fr_FR: Bloquer les utilisateurs sans JavaScript

en: Blocking web engine options
fr_FR: Bloquer les options des moteurs de recherche

en: Blocks attacks before WP starts
fr_FR: Bloque les attaques avant que WP ne commence

en: Blocks bots, scrapers and automated threats in real time. CAPTCHA, IP rules, proxy detection, login protection, reCAPTCHA, cloud API and customizable security rules - all in one plugin.
fr_FR: Bloque les bots, les scrapers et les menaces automatisées en temps réel. CAPTCHA, règles IP, détection de proxy, protection de la connexion, reCAPTCHA, API en nuage et règles de sécurité personnalisables - le tout dans un seul plugin.

en: Blocks brute-force, scanners and scrapers before they hit WordPress
fr_FR: Bloque la force brute, les scanners et les scrapers avant qu'ils n'atteignent WordPress

en: Blocks common threats
fr_FR: Bloque les menaces courantes

en: Blocks malicious bots and unwanted traffic before they reach your site.
fr_FR: Bloque les robots malveillants et le trafic indésirable avant qu'ils n'atteignent votre site.

en: Blocks most known bad bots
fr_FR: Bloque la plupart des "bad bots" connus

en: Blocks threats before WordPress loads. Maximum security.
fr_FR: Bloque les menaces avant le chargement de WordPress. Sécurité maximale.

en: Blue
fr_FR: Bleu

en: Boost your BotBlocker experience with add-ons and tools selected to increase security, productivity and enhance your website
fr_FR: Boostez votre expérience BotBlocker avec des add-ons et des outils sélectionnés pour augmenter la sécurité, la productivité et améliorer votre site web

en: BotBlocker API (botblocker.top, globus.studio) - always allowed in CSP.
fr_FR: API BotBlocker (botblocker.top, globus.studio) - toujours autorisée dans CSP.

en: BotBlocker API Integration
fr_FR: Intégration de l'API BotBlocker

en: BotBlocker API URL:
fr_FR: URL de l'API de BotBlocker :

en: BotBlocker API and reCAPTCHA domains are added automatically - no need to list them here.
fr_FR: Les domaines de l'API BotBlocker et de reCAPTCHA sont ajoutés automatiquement ; il n'est pas nécessaire de les indiquer ici.

en: BotBlocker API connects your site to cloud threat intelligence for real-time security data beyond local detection.
fr_FR: BotBlocker API connecte votre site à l'intelligence des menaces dans le nuage pour des données de sécurité en temps réel au-delà de la détection locale.

en: BotBlocker API endpoint for threat intelligence and security updates.
fr_FR: Point d'accès à l'API de BotBlocker pour les renseignements sur les menaces et les mises à jour de sécurité.

en: BotBlocker Cloud Protection and PRO Status
fr_FR: Protection dans le nuage et statut PRO de BotBlocker

en: BotBlocker Features
fr_FR: Caractéristiques de BotBlocker

en: BotBlocker Health Panel
fr_FR: Panneau de santé BotBlocker

en: BotBlocker News
fr_FR: Nouvelles de BotBlocker

en: BotBlocker PRO information refreshed successfully!
fr_FR: Les informations relatives à BotBlocker PRO ont été mises à jour avec succès !

en: BotBlocker PRO is active, but some protections are disabled. Enable them for full defense.
fr_FR: BotBlocker PRO est actif, mais certaines protections sont désactivées. Activez-les pour une défense complète.

en: BotBlocker PRO status
fr_FR: Statut de BotBlocker PRO

en: BotBlocker Quick Rule
fr_FR: Règle rapide de BotBlocker

en: BotBlocker Security
fr_FR: Sécurité BotBlocker

en: BotBlocker Security &rsaquo; Setup Wizard
fr_FR: BotBlocker Security &rsaquo ; Assistant d'installation

en: BotBlocker Security - Firewall & Bot Protection
fr_FR: BotBlocker Security - Pare-feu et protection contre les bots

en: BotBlocker Security logo
fr_FR: Logo de BotBlocker Security

en: BotBlocker Settings
fr_FR: Paramètres de BotBlocker

en: BotBlocker Support
fr_FR: Support BotBlocker

en: BotBlocker Website
fr_FR: Site web de BotBlocker

en: BotBlocker is active &middot; awaiting traffic
fr_FR: BotBlocker est actif &middot; en attente de trafic

en: BotBlocker is disabled
fr_FR: BotBlocker est désactivé

en: BotBlocker is now monitoring and protecting your site.
fr_FR: BotBlocker surveille et protège désormais votre site.

en: BotBlocker offers subscription plans for sites of any size - from personal blogs to large corporate websites.
fr_FR: BotBlocker propose des plans d'abonnement pour les sites de toute taille - des blogs personnels aux grands sites d'entreprise.

en: BotBlocker operates in normal mode processing all threat types (bots, proxies, referrers, languages etc.) after base early filtering.
fr_FR: BotBlocker fonctionne en mode normal et traite tous les types de menaces (bots, proxies, référents, langues, etc.) après un premier filtrage de base.

en: BotBlocker operates in normal mode processing all threat types at WordPress load.
fr_FR: BotBlocker fonctionne en mode normal et traite tous les types de menaces à la charge de WordPress.

en: BotBlocker pages
fr_FR: Pages BotBlocker

en: BotBlocker protects your WordPress site from bots, spam, and malicious activity using advanced filtering and blocking.
fr_FR: BotBlocker protège votre site WordPress contre les bots, le spam et les activités malveillantes grâce à un filtrage et un blocage avancés.

en: BotBlocker requires PHP 7.4 or higher.
fr_FR: BotBlocker nécessite PHP 7.4 ou plus.

en: BotBlocker requires WordPress 5.0 or later.
fr_FR: BotBlocker nécessite WordPress 5.0 ou une version plus récente.

en: BotBlocker security plugin
fr_FR: Plugin de sécurité BotBlocker

en: BotBlocker subscription plans
fr_FR: Plans d'abonnement à BotBlocker

en: BotBlocker uses cron jobs for log cleanup and data processing.
fr_FR: BotBlocker utilise des tâches cron pour le nettoyage des logs et le traitement des données.

en: BotBlocker uses third-party libraries selected for security, compatibility, and open-source license compliance.
fr_FR: BotBlocker utilise des bibliothèques tierces sélectionnées pour leur sécurité, leur compatibilité et leur conformité aux licences open-source.

en: Broken
fr_FR: Brisé

en: Browse Add-ons
fr_FR: Parcourir les modules complémentaires

en: Browse premium add-ons
fr_FR: Découvrez les extensions premium

en: Browser Detection
fr_FR: Détection du navigateur

en: Browser Modes
fr_FR: Modes de navigation

en: Browser Options
fr_FR: Options du navigateur

en: Browser Plugins
fr_FR: Plugins de navigateur

en: Browser detection identifies bots using spoofing, anti-detect tools, and privacy modes. Advanced options verify browser engine consistency.
fr_FR: La détection des navigateurs permet d'identifier les robots qui utilisent le spoofing, les outils anti-détection et les modes de confidentialité. Les options avancées vérifient la cohérence du moteur du navigateur.

en: Browsers
fr_FR: Navigateurs

en: Brute-force attack
fr_FR: Attaque brutale

en: Built-in CAPTCHA
fr_FR: CAPTCHA intégré

en: Button - "I am not a robot"
fr_FR: Bouton - "Je ne suis pas un robot"

en: Bypass BotBlocker checks for incoming payment gateway callbacks (webhooks / IPN / postbacks) so legitimate payment notifications are never blocked.
fr_FR: Bypass BotBlocker surveille les rappels provenant des passerelles de paiement (webhooks / IPN / postbacks) afin que les notifications de paiement légitimes ne soient jamais bloquées.

en: CAPTCHA Type:
fr_FR: Type de CAPTCHA :

en: CAPTCHA enabled
fr_FR: CAPTCHA activé

en: CAPTCHA mode enabled
fr_FR: Mode CAPTCHA activé

en: CID is not set or empty.
fr_FR: La CID n'est pas définie ou est vide.

en: CLI requests
fr_FR: Requêtes CLI

en: Cache Compatibility
fr_FR: Compatibilité des caches

en: Cache Duration
fr_FR: Durée du cache

en: Cache Key Prefix:
fr_FR: Préfixe de la clé de cache :

en: Cache Plugin Compatibility
fr_FR: Compatibilité du plugin de cache

en: Cache Plugin Interface
fr_FR: Interface du plugin de cache

en: Cache security counters and visitor data in Memcached instead of the database.
fr_FR: Mettre en cache les compteurs de sécurité et les données relatives aux visiteurs dans Memcached plutôt que dans la base de données.

en: Cache security counters and visitor data in Redis instead of the database.
fr_FR: Mettre en cache les compteurs de sécurité et les données des visiteurs dans Redis au lieu de la base de données.

en: Cache the admin interface for faster loading.
fr_FR: Mise en cache de l'interface d'administration pour un chargement plus rapide.

en: Caches PTR lookups to speed up repeat visitor checks (24h TTL)
fr_FR: Met en cache les recherches PTR pour accélérer les vérifications des visiteurs répétés (TTL de 24 heures)

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cancel and log out
fr_FR: Annuler et se déconnecter

en: Captcha Mode:
fr_FR: Mode Captcha :

en: Captcha Timeout (seconds):
fr_FR: Délai d'attente Captcha (secondes) :

en: Cat
fr_FR: Chat

en: Change
fr_FR: Changer

en: Changelog
fr_FR: Journal des modifications

en: Changelog is not available.
fr_FR: Le journal des modifications n'est pas disponible.

en: Check GET Parameters in Referrer
fr_FR: Vérifier les paramètres GET dans le Referrer

en: Check Reports
fr_FR: Vérifier les rapports

en: Checking your browser before accessing the site
fr_FR: Vérifier votre navigateur avant d'accéder au site

en: Choose Your Initialization Mode
fr_FR: Choisissez votre mode d'initialisation

en: Choose Your Protection Level
fr_FR: Choisissez votre niveau de protection

en: Choose from button, color, image, shape, digit, or reCAPTCHA verification methods.
fr_FR: Choisissez parmi les méthodes de vérification suivantes : bouton, couleur, image, forme, chiffre ou reCAPTCHA.

en: Choose how suspicious visitors are verified.
fr_FR: Choisissez comment les visiteurs suspects sont vérifiés.

en: Choose how to treat this IP / subnet.
fr_FR: Choisissez comment traiter cette IP / ce sous-réseau.

en: Choose notification channels, set up load alerts, and configure report frequency.
fr_FR: Choisissez les canaux de notification, configurez les alertes de charge et la fréquence des rapports.

en: Choose the behavior for blocked access and keep your admin area safe.
fr_FR: Choisissez le comportement à adopter pour bloquer l'accès et assurer la sécurité de votre zone d'administration.

en: Choose what happens when someone tries to access the default login URL.
fr_FR: Choisissez ce qui se passe lorsque quelqu'un essaie d'accéder à l'URL de connexion par défaut.

en: Choose which security events and visitor activities to log.
fr_FR: Choisissez les événements de sécurité et les activités des visiteurs à enregistrer.

en: Choose your setup method
fr_FR: Choisissez votre méthode d'installation

en: Circle
fr_FR: Cercle

en: Classic Proxy
fr_FR: Proxy classique

en: Cleanup and Simplification
fr_FR: Nettoyage et simplification

en: Clear All Visitor Data
fr_FR: Effacer toutes les données relatives aux visiteurs

en: Clear Debug Log
fr_FR: Effacer le journal de débogage

en: Clear History
fr_FR: Historique clair

en: Clear Log File
fr_FR: Effacer le fichier journal

en: Clear Object Cache
fr_FR: Effacer le cache des objets

en: Clear Transient Data
fr_FR: Effacer les données transitoires

en: Clear Visitor Data
fr_FR: Effacer les données des visiteurs

en: Clear WordPress debug log
fr_FR: Effacer le journal de débogage de WordPress

en: Clear all
fr_FR: Tout effacer

en: Clear expired transients from the database
fr_FR: Effacer les transitoires expirés de la base de données

en: Clear outdated logs, remove temporary files, and optimize the database. Regular maintenance prevents storage-related issues.
fr_FR: Effacez les journaux obsolètes, supprimez les fichiers temporaires et optimisez la base de données. Une maintenance régulière permet d'éviter les problèmes liés au stockage.

en: Clear the cache
fr_FR: Vider le cache

en: Clear the log
fr_FR: Effacer le journal

en: Clear transients
fr_FR: Effacer les transitoires

en: Clear visitor cookies
fr_FR: Effacer les cookies des visiteurs

en: Clear visitors data
fr_FR: Des données claires sur les visiteurs

en: Click on the matching color
fr_FR: Cliquez sur la couleur correspondante

en: Click on the matching image
fr_FR: Cliquez sur l'image correspondante

en: Click the matching color. Simple logic, hard to automate.
fr_FR: Cliquez sur la couleur correspondante. Logique simple, difficile à automatiser.

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Cloud API Expired
fr_FR: L'API Cloud a expiré

en: Cloud API Hits Exhausted
fr_FR: L'API dans le nuage est épuisée

en: Cloud API Timeout
fr_FR: Délai d'expiration de l'API cloud

en: Cloud API connection deactivated.
fr_FR: Connexion à l'API Cloud désactivée.

en: Cloud API is active. Full protection enabled.
fr_FR: L'API du nuage est active. Protection complète activée.

en: Cloud API key connected and validated.
fr_FR: Clé API Cloud connectée et validée.

en: Cloud API provides extended protection with continuous threat intelligence and automation.
fr_FR: Cloud API offre une protection étendue grâce à une veille permanente sur les menaces et à l'automatisation.

en: Cloud API responded with error:
fr_FR: L'API Cloud a répondu par une erreur :

en: Cloud Data Sync
fr_FR: Synchronisation des données dans le nuage

en: Cloud Validation
fr_FR: Validation de l'informatique en nuage

en: Cloud based verification
fr_FR: Vérification basée sur l'informatique en nuage

en: Cloud bot detection (live signatures)
fr_FR:  Détection des bots dans le cloud (signatures en temps réel)

en: Cloud bot verification (live)
fr_FR: Vérification des bots dans le cloud (en temps réel)

en: Cloud databases of threats
fr_FR: Bases de données sur les menaces dans le nuage

en: Cloud protection
fr_FR: Protection de l'informatique en nuage

en: Cloud requests remaining in your plan.
fr_FR: Demandes de cloud restantes dans votre plan.

en: Cloud threat intelligence
fr_FR: Renseignements sur les menaces dans l'informatique en nuage

en: Cloud validation
fr_FR: Validation dans le nuage

en: Cloud verification
fr_FR: Vérification dans le nuage

en: Cloudflare Origin IPs
fr_FR: IP d'origine Cloudflare

en: Codes for config
fr_FR: Codes de configuration

en: Collect OS type
fr_FR: Collecter le type de système d'exploitation

en: Collect browser type
fr_FR: Collecter le type de navigateur

en: Collect device type
fr_FR: Collecter le type d'appareil

en: Color Buttons
fr_FR: Boutons de couleur

en: Color Matching
fr_FR: Correspondance des couleurs

en: Combine any CAPTCHA type with reCaptcha v3. <a href="%s">Configure keys</a> in Integrations.
fr_FR: Combinez n'importe quel type de CAPTCHA avec reCaptcha v3. <a href="%s">Configurer les clés</a> dans Intégrations.

en: Coming soon
fr_FR: Prochainement

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Comment (optional)
fr_FR: Commentaire (facultatif)

en: Comment for this path rule
fr_FR: Commentaire pour cette règle de parcours

en: Comment for this proxy (e.g., Cloudflare IPv4)
fr_FR: Commentaire pour ce proxy (par exemple, Cloudflare IPv4)

en: Comment for this rule
fr_FR: Commentaire pour cette règle

en: Comments are disabled.
fr_FR: Les commentaires sont désactivés.

en: Compare Free vs PRO
fr_FR: Comparer Free et PRO

en: Compare Plans
fr_FR: Comparer les plans

en: Compare plan features below. PRO unlocks full per-visit verification, advanced blocking rules, performance add-ons, and priority support.
fr_FR: Comparez les fonctionnalités des formules ci-dessous. La formule PRO vous donne accès à la vérification complète à chaque visite, à des règles de blocage avancées, à des modules complémentaires de performance et à une assistance prioritaire.

en: Compatibility Check
fr_FR: Contrôle de compatibilité

en: Compatibility tests
fr_FR: Tests de compatibilité

en: Compatible with all plugins
fr_FR: Compatible avec tous les plugins

en: Compatible with all setups
fr_FR: Compatible avec toutes les configurations

en: Complete Setup Wizard
fr_FR: Terminer l'assistant d'installation

en: Configuration Summary
fr_FR: Résumé de la configuration

en: Configure API endpoints for BotBlocker and GLOBUS.studio services to access threat databases and security analytics.
fr_FR: Configurer les points de terminaison API pour les services BotBlocker et GLOBUS.studio afin d'accéder aux bases de données des menaces et aux analyses de sécurité.

en: Configure HTTP response codes for blocked visitors, ban durations, and search engine directives.
fr_FR: Configurer les codes de réponse HTTP pour les visiteurs bloqués, les durées d'interdiction et les directives des moteurs de recherche.

en: Configure Memcached server details and cache key prefixes for proper data organization.
fr_FR: Configurer les détails du serveur Memcached et les préfixes des clés de cache pour une bonne organisation des données.

en: Configure Redis host, port, authentication, and database number. Use a key prefix to isolate data from other applications.
fr_FR: Configurez l'hôte Redis, le port, l'authentification et le numéro de la base de données. Utilisez un préfixe de clé pour isoler les données des autres applications.

en: Configure exclusions
fr_FR: Configurer les exclusions

en: Configure how and when you receive alerts about bot activity.
fr_FR: Configurez comment et quand vous recevez des alertes sur l'activité des robots.

en: Configure protection rules and automate threat detection. Reducing junk traffic also improves load times.
fr_FR: Configurez les règles de protection et automatisez la détection des menaces. La réduction du trafic indésirable améliore également les temps de chargement.

en: Configure reCAPTCHA
fr_FR: Configurer reCAPTCHA

en: Configure report period, timezone, and how statistics are counted.
fr_FR: Configurer la période de rapport, le fuseau horaire et le mode de comptage des statistiques.

en: Configure security settings and automate bot detection to reduce server load and improve loading speed.
fr_FR: Configurez les paramètres de sécurité et automatisez la détection des robots pour réduire la charge du serveur et améliorer la vitesse de chargement.

en: Configure trusted users and systems that bypass security checks
fr_FR: Configurer des utilisateurs et des systèmes de confiance qui contournent les contrôles de sécurité

en: Configure what visitor data BotBlocker records for threat detection and analytics.
fr_FR: Configurer les données des visiteurs que BotBlocker enregistre pour la détection des menaces et l'analyse.

en: Confirm and activate
fr_FR: Confirmer et activer

en: Confirm that you are human
fr_FR: Confirmez que vous êtes un être humain

en: Confirm that you are human:
fr_FR: Confirmez que vous êtes un être humain :

en: Confirm that your browser is updated to the latest version.
fr_FR: Confirmez que votre navigateur est mis à jour avec la dernière version.

en: Conflicting plugins
fr_FR: Plugins incompatibles

en: Connect
fr_FR: Connecter

en: Connect Cloud API now!
fr_FR: Connecter l'API Cloud maintenant !

en: Connect now!
fr_FR: Se connecter maintenant !

en: Connection ID:
fr_FR: ID de connexion :

en: Connection Types
fr_FR: Types de connexion

en: Connection filtering blocks suspicious connection methods used by bots and scrapers.
fr_FR: Le filtrage des connexions bloque les méthodes de connexion suspectes utilisées par les robots et les racleurs.

en: Connection info:
fr_FR: Informations sur la connexion :

en: Contact Us
fr_FR: Nous contacter

en: Contacts and Support
fr_FR: Contacts et soutien

en: Content and Functionality
fr_FR: Contenu et fonctionnalité

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: Continue clearing the log file?
fr_FR: Continuer à effacer le fichier journal ?

en: Continue clearing the object cache?
fr_FR: Continuer à vider le cache des objets ?

en: Continue clearing transients?
fr_FR: Poursuivre l'élimination des transitoires ?

en: Continue clearing visitor data?
fr_FR: Poursuivre l'apurement des données des visiteurs ?

en: Continue resetting the rewrite rules?
fr_FR: Continuer à réinitialiser les règles de réécriture ?

en: Control BotBlocker verification cookies: name, lifetime, salt, and security attributes.
fr_FR: Contrôler les cookies de vérification de BotBlocker : nom, durée de vie, sel et attributs de sécurité.

en: Control admin interface caching and statistics display settings.
fr_FR: Contrôler les paramètres de mise en cache de l'interface d'administration et d'affichage des statistiques.

en: Control how BotBlocker verifies visitors, applies security rules, and manages hit limits.
fr_FR: Contrôlez la façon dont BotBlocker vérifie les visiteurs, applique les règles de sécurité et gère les limites d'accès.

en: Cookie Hits and Visitors
fr_FR: Cookie Hits et Visiteurs

en: Cookie Lifetime
fr_FR: Durée de vie des cookies

en: Cookie Name
fr_FR: Nom du cookie

en: Cookie SameSite policy (Lax/Strict)
fr_FR: Politique en matière de cookies SameSite (laxiste/tricte)

en: Cookie Settings
fr_FR: Paramètres des cookies

en: Cookie lifetime >= 1 day
fr_FR: Durée de vie des cookies >= 1 jour

en: Cookie name used by BotBlocker. Changing it resets all existing cookies.
fr_FR: Nom du cookie utilisé par BotBlocker. La modification de ce nom réinitialise tous les cookies existants.

en: Cookie salt set
fr_FR: Set de sels de cuisine

en: Cookies Settings
fr_FR: Paramètres des cookies

en: Cookies are disabled in your browser. Enable cookies to continue.
fr_FR: Les cookies sont désactivés dans votre navigateur. Activez les cookies pour continuer.

en: Copy this command to your server crontab.
fr_FR: Copiez cette commande dans la crontab de votre serveur.

en: Copy to clipboard
fr_FR: Copier dans le presse-papiers

en: Copyright
fr_FR: Droit d'auteur

en: Core, plugin, and theme security events.
fr_FR: Événements liés à la sécurité du noyau, des plugins et des thèmes.

en: Could not download the ASN database (%s). Will retry automatically.
fr_FR: Impossible de télécharger la base de données ASN (%s). Une nouvelle tentative sera effectuée automatiquement.

en: Could not download the ASN database. Will retry automatically.
fr_FR: Impossible de télécharger la base de données ASN. Une nouvelle tentative sera effectuée automatiquement.

en: Country
fr_FR: Pays

en: Country List
fr_FR: Liste des pays

en: Country already added.
fr_FR: Pays déjà ajouté.

en: Country list loaded.
fr_FR: Liste des pays chargée.

en: Country list saved.
fr_FR: Liste des pays enregistrée.

en: Covered: WooCommerce wc-api / wc-ajax, WC REST, EDD, Give, Memberpress, RCP, PMPro, Surecart, plus payment-specific paths and admin-ajax actions for Stripe, PayPal, Mollie, Adyen, Braintree, Square, Razorpay, YooKassa, Tinkoff, CloudPayments, Robokassa, Sberbank, WayForPay, LiqPay, Fondy, PayU, Klarna, Paystack, Flutterwave, GoCardless, Paddle, Authorize.Net, 2Checkout and many others.
fr_FR: Prise en charge : WooCommerce (wc-api / wc-ajax), WC REST, EDD, Give, Memberpress, RCP, PMPro, Surecart, ainsi que les chemins spécifiques aux paiements et les actions admin-ajax pour Stripe, PayPal, Mollie, Adyen, Braintree, Square, Razorpay, YooKassa, Tinkoff, CloudPayments, Robokassa, Sberbank, WayForPay, LiqPay, Fondy, PayU, Klarna, Paystack, Flutterwave, GoCardless, Paddle, Authorize.Net, 2Checkout et bien d'autres.

en: Create Path
fr_FR: Créer un chemin

en: Create Recaptcha keys
fr_FR: Créer des clés Recaptcha

en: Create Rule
fr_FR: Créer une règle

en: Create White Bot
fr_FR: Créer un robot blanc

en: Create allow/block rules for IPs or subnets. Use import buttons to add search engines and white bots.
fr_FR: Créez des règles d'autorisation/de blocage pour les IP ou les sous-réseaux. Utilisez les boutons d'importation pour ajouter des moteurs de recherche et des robots blancs.

en: Create blocking rules from any report property - IP, country, device type, and more. React to new threats instantly with full control over what gets blocked.
fr_FR: Créez des règles de blocage à partir de n'importe quelle propriété de rapport - IP, pays, type d'appareil, etc. Réagissez instantanément aux nouvelles menaces en contrôlant totalement ce qui est bloqué.

en: Create custom block/allow rules
fr_FR: Créer des règles de blocage/d'autorisation personnalisées

en: Create key and secret
fr_FR: Créer une clé et un secret

en: Create now
fr_FR: Créer maintenant

en: Create rule from any report item
fr_FR: Créer une règle à partir de n'importe quel élément du rapport

en: Critical
fr_FR: Critique

en: Cron Jobs
fr_FR: Emplois Cron

en: Custom Login URL
fr_FR: URL de connexion personnalisée

en: Custom Login URL is invalid. Use only letters, numbers, hyphens, or underscores, and do not use reserved WordPress login endpoints.
fr_FR: L'URL de connexion personnalisée n'est pas valide. N'utilisez que des lettres, des chiffres, des traits d'union ou des traits de soulignement, et n'utilisez pas de points d'accès WordPress réservés.

en: Custom message shown when login is disabled.
fr_FR: Message personnalisé affiché lorsque la connexion est désactivée.

en: Custom rules: IP, User-Agent, PTR, country, paths and more
fr_FR: Règles personnalisées : IP, User-Agent, PTR, pays, chemins d'accès, etc

en: Custom security rules engine
fr_FR: Moteur de règles de sécurité personnalisées

en: Customize detection algorithms
fr_FR: Personnaliser les algorithmes de détection

en: Cuts server load by blocking junk requests early
fr_FR: Réduit la charge du serveur en bloquant rapidement les demandes indésirables

en: Daily signature updates & threat feeds
fr_FR: Mises à jour quotidiennes des signatures et flux d'informations sur les menaces

en: Daily signature updates (5M+ patterns)
fr_FR: Mises à jour quotidiennes des signatures (plus de 5 millions de signatures)

en: Daily threat updates from Cloud (signatures + bad networks)
fr_FR: Mises à jour quotidiennes des menaces à partir du nuage (signatures + mauvais réseaux)

en: Dark
fr_FR: Sombre

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Dashboard counters and daily statistics will be reset.
fr_FR: Les compteurs du tableau de bord et les statistiques quotidiennes seront réinitialisés.

en: Data
fr_FR: Données

en: Data Log and Processing
fr_FR: Enregistrement et traitement des données

en: Data collection and privacy
fr_FR: Collecte de données et protection de la vie privée

en: Database
fr_FR: Base de données

en: Database Repair and Optimization
fr_FR: Réparation et optimisation des bases de données

en: Database has been reinstalled successfully.
fr_FR: La base de données a été réinstallée avec succès.

en: Database reinstalled successfully!
fr_FR: La base de données a été réinstallée avec succès !

en: Date/Time
fr_FR: Date/Heure

en: Daylight Saving Time
fr_FR: Heure d'été

en: Daylight saving time adjustment
fr_FR: Réglage de l'heure d'été

en: Days to include in reports.
fr_FR: Jours à inclure dans les rapports.

en: Days until your BotBlocker PRO subscription expires.
fr_FR: Jours restants avant l'expiration de votre abonnement à BotBlocker PRO.

en: Deactivate
fr_FR: Désactiver

en: Debug WordPress
fr_FR: Déboguer WordPress

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Define a unique prefix for all Memcached keys to avoid conflicts with other applications using the same cache server.
fr_FR: Définissez un préfixe unique pour toutes les clés Memcached afin d'éviter les conflits avec d'autres applications utilisant le même serveur de cache.

en: Define a unique prefix for all Redis keys to organize data and prevent conflicts with other applications using the same Redis instance.
fr_FR: Définissez un préfixe unique pour toutes les clés Redis afin d'organiser les données et d'éviter les conflits avec d'autres applications utilisant la même instance Redis.

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete all visitor records and statistics
fr_FR: Supprimer tous les enregistrements et statistiques des visiteurs

en: Delete this add-on?
fr_FR: Supprimer ce module complémentaire ?

en: Demo: open a log entry, inspect parameters, generate a rule (IP / country / UA / signature) and apply it.
fr_FR: Démonstration : ouvrir une entrée de journal, inspecter les paramètres, générer une règle (IP / pays / UA / signature) et l'appliquer.

en: Describe your issue
fr_FR: Décrivez votre problème

en: Detailed logs of all blocked threats
fr_FR: Journaux détaillés de toutes les menaces bloquées

en: Detailed reports on every visitor: IP address, country, browser, OS, and more. Use them to spot suspicious bot activity and malicious requests.
fr_FR: Rapports détaillés sur chaque visiteur : adresse IP, pays, navigateur, système d'exploitation, etc. Utilisez-les pour repérer les activités suspectes des robots et les requêtes malveillantes.

en: Detect active ad blockers. May affect legitimate users with ad-blocking extensions.
fr_FR: Détecter les bloqueurs de publicité actifs. Peut affecter les utilisateurs légitimes disposant d'extensions de blocage des publicités.

en: Detect hosting
fr_FR: Détecter l'hébergement

en: Detect tampered browser properties (navigator, plugins).
fr_FR: Détecter les propriétés altérées du navigateur (navigateur, plugins).

en: Device
fr_FR: Dispositif

en: Device API Verification
fr_FR: Vérification de l'API du dispositif

en: Device API verification
fr_FR: Vérification de l'API du dispositif

en: Device Types
fr_FR: Types d'appareils

en: Disable Comments
fr_FR: Désactiver les commentaires

en: Disable Dashicons
fr_FR: Désactiver les Dashicons

en: Disable Embeds
fr_FR: Désactiver les liens

en: Disable Emojis
fr_FR: Désactiver les Emojis

en: Disable RSS Feeds
fr_FR: Désactiver les flux RSS

en: Disable Self Pingbacks
fr_FR: Désactiver les rétroliens automatiques

en: Disable XML-RPC
fr_FR: Désactiver XML-RPC

en: Disable unused scripts, feeds, and UI elements to speed up WordPress.
fr_FR: Désactivez les scripts, les flux et les éléments d'interface utilisateur inutilisés pour accélérer WordPress.

en: Disabled
fr_FR: Handicapés

en: Disabled Behavior
fr_FR: Comportement des personnes handicapées

en: Disables XML-RPC. Required by some plugins (Jetpack, etc.) and the WordPress mobile app.
fr_FR: Désactive XML-RPC. Nécessaire pour certains plugins (Jetpack, etc.) et l'application mobile de WordPress.

en: Disables all RSS feeds on the site.
fr_FR: Désactive tous les flux RSS du site.

en: Disables comments site-wide.
fr_FR: Désactive les commentaires sur l'ensemble du site.

en: Disables oEmbed discovery and embedding from external sites.
fr_FR: Désactive la découverte et l'intégration d'oEmbed à partir de sites externes.

en: Disconnect
fr_FR: Déconnexion

en: Docs and FAQs
fr_FR: Docs et FAQs

en: Does not affect core site data.
fr_FR: N'affecte pas les données du site principal.

en: Dog
fr_FR: Chien

en: Download Debug Log
fr_FR: Télécharger le journal de débogage

en: Download WordPress debug log file
fr_FR: Télécharger le fichier journal de débogage de WordPress

en: Download sample import file
fr_FR: Télécharger un exemple de fichier d'importation

en: Dump file for table %s not found.
fr_FR: Le fichier de vidage pour la table %s n'a pas été trouvé.

en: Dynamic Digit Captcha
fr_FR: Captcha à chiffres dynamiques

en: Dynamic Digits
fr_FR: Chiffres dynamiques

en: Dynamic Shape Captcha
fr_FR: Captcha à forme dynamique

en: Dynamic Shapes
fr_FR: Formes dynamiques

en: E-commerce software detected on this site. Enabling this option is strongly recommended.
fr_FR: Un logiciel de commerce électronique a été détecté sur ce site. Il est vivement recommandé d'activer cette option.

en: Each add-on is a turnkey extension: install in one click, configure in minutes, and gain a new layer of protection or speed without writing a line of code.
fr_FR: Chaque module complémentaire est une extension prête à l'emploi : installez-le en un clic, configurez-le en quelques minutes et bénéficiez d'un niveau supplémentaire de protection ou de rapidité sans avoir à écrire une seule ligne de code.

en: Each method targets a specific bot weakness. Some privacy tools may trigger false positives.
fr_FR: Chaque méthode cible un point faible spécifique du bot. Certains outils de protection de la vie privée peuvent déclencher des faux positifs.

en: Each plan includes a specific set of features and protection levels. Choose the one that matches your requirements.
fr_FR: Chaque plan comprend un ensemble spécifique de caractéristiques et de niveaux de protection. Choisissez celui qui correspond à vos besoins.

en: Eagle
fr_FR: Aigle

en: Early Init and MU plugin modes reject requests at the first gate: IPs on the blacklist (bots, malicious networks, previously blocked) are dropped before heavier logic runs. With Early Init, WordPress does not load at all - saving memory and CPU. The MU plugin filters before regular plugins and the theme. Only clean traffic proceeds; junk is dropped as early as possible.
fr_FR: Les modes Early Init et MU plugin rejettent les demandes à la première porte : Les IP figurant sur la liste noire (bots, réseaux malveillants, précédemment bloqués) sont rejetées avant l'exécution d'une logique plus lourde. Avec Early Init, WordPress ne se charge pas du tout, ce qui permet d'économiser de la mémoire et de l'énergie. Le plugin MU filtre avant les plugins ordinaires et le thème. Seul le trafic propre est pris en compte ; le trafic indésirable est éliminé le plus tôt possible.

en: Early Init provides instant IP banning. Custom blacklists (IPv4/IPv6) can be uploaded in %s for any mode.
fr_FR: Early Init permet de bannir instantanément des IP. Des listes noires personnalisées (IPv4/IPv6) peuvent être téléchargées dans %s pour n'importe quel mode.

en: Early Init requires Cloud API and the Early Init addon to be enabled.
fr_FR: Early Init nécessite l'API Cloud et l'activation du module complémentaire Early Init.

en: Early Init requires active BotBlocker PRO and the Early Init add-on. Open Add-ons page?
fr_FR: La fonctionnalité " Early Init " nécessite l'activation de BotBlocker PRO et de l'extension " Early Init ". Ouvrir la page des extensions ?

en: Early Initialization
fr_FR: Initialisation précoce

en: Early Initialization runs BotBlocker before WordPress core loads.
fr_FR: L'initialisation précoce exécute BotBlocker avant que le noyau de WordPress ne soit chargé.

en: Early init
fr_FR: Init précoce

en: Early init - blocks before WP loads
fr_FR: Early init - se bloque avant le chargement de WP

en: Early init: filtering before WordPress loads
fr_FR: Early init : filtrage avant le chargement de WordPress

en: Early initialization
fr_FR: Initialisation précoce

en: Early initialization (pre-WordPress block)
fr_FR: Initialisation précoce (avant le bloc WordPress)

en: Early initialization - block before WordPress loads
fr_FR: Initialisation précoce - bloc avant le chargement de WordPress

en: Early initialization disabled. Enable it for earlier IP filtering.
fr_FR: Initialisation précoce désactivée. Activez-la pour un filtrage IP plus rapide.

en: Early initialization disabled. Its functions are handled by the active MU plugin.
fr_FR: Initialisation précoce désactivée. Ses fonctions sont gérées par le plugin MU actif.

en: Early initialization enabled. IP blacklist and base rule filtering run before WordPress loads. MU mode is not required.
fr_FR: Initialisation précoce activée. La liste noire des adresses IP et le filtrage des règles de base sont exécutés avant le chargement de WordPress. Le mode MU n'est pas nécessaire.

en: Early initialization requires PRO license.
fr_FR: L'initialisation précoce nécessite une licence PRO.

en: Early protection mode: blocks bad requests before WordPress loads
fr_FR: Mode de protection précoce : bloque les mauvaises requêtes avant le chargement de WordPress

en: Easy to scale
fr_FR: Facile à mettre à l'échelle

en: Edit ASN Rule
fr_FR: Modifier la règle ASN

en: Edit IPv4 Rule
fr_FR: Modifier la règle IPv4

en: Edit IPv6 Rule
fr_FR: Modifier la règle IPv6

en: Edit Path
fr_FR: Modifier le chemin

en: Edit Proxy
fr_FR: Modifier le proxy

en: Edit Rule
fr_FR: Modifier la règle

en: Edit White Bot
fr_FR: Editer White Bot

en: Email
fr_FR: Courriel

en: Email is required.
fr_FR: L'adresse électronique est obligatoire.

en: Email notifications
fr_FR: Notifications par courrier électronique

en: Email sent successfully.
fr_FR: Courriel envoyé avec succès.

en: Emergency help (24h)
fr_FR: Aide d'urgence (24h)

en: Emergency support (24-hour resolution time)
fr_FR: Assistance d'urgence (délai de résolution de 24 heures)

en: Empty Accept-Language
fr_FR: Vide Accept-Language

en: Empty User-Agent
fr_FR: User-Agent vide

en: Enable %s directive in X-Robots-Tag headers
fr_FR: Activer la directive %s dans les en-têtes X-Robots-Tag

en: Enable BotBlocker Two-Factor Authentication for %s
fr_FR: Activer l'authentification à deux facteurs de BotBlocker pour %s

en: Enable Content-Security-Policy
fr_FR: Activer Content-Security-Policy

en: Enable HSTS header
fr_FR: Activer l'en-tête HSTS

en: Enable JavaScript verification
fr_FR: Activer la vérification JavaScript

en: Enable Login Brute-Force Protection
fr_FR: Activer la protection contre la violence de la connexion

en: Enable MU plugin mode
fr_FR: Activer le mode plugin MU

en: Enable Memcached counters
fr_FR: Activer les compteurs Memcached

en: Enable PTR cache in database
fr_FR: Activer le cache PTR dans la base de données

en: Enable Permissions-Policy
fr_FR: Activer Permissions-Policy

en: Enable Redis counters
fr_FR: Activer les compteurs Redis

en: Enable Redis or Memcached
fr_FR: Activer Redis ou Memcached

en: Enable Two-Factor Authentication
fr_FR: Activer l'authentification à deux facteurs

en: Enable basic security headers
fr_FR: Activer les en-têtes de sécurité de base

en: Enable caching for faster security checks. BotBlocker uses the available cache system.
fr_FR: Activer la mise en cache pour des contrôles de sécurité plus rapides. BotBlocker utilise le système de cache disponible.

en: Enable common protection headers: X-Frame-Options, X-Content-Type-Options, X-XSS-Protection, Referrer-Policy, and X-Permitted-Cross-Domain-Policies. Useful to improve browser defensive behavior.
fr_FR: Activer les en-têtes de protection courants : X-Frame-Options, X-Content-Type-Options, X-XSS-Protection, Referrer-Policy et X-Permitted-Cross-Domain-Policies. Utile pour améliorer le comportement défensif du navigateur.

en: Enable empty User-Agent blocking
fr_FR: Activer le blocage des User-Agent vides

en: Enable reCAPTCHA v3 protection
fr_FR: Activer la protection reCAPTCHA v3

en: Enable security headers group
fr_FR: Activer le groupe d'en-têtes de sécurité

en: Enable transient caching for cloud requests to reduce external API calls and database queries. This option is ideal for smaller websites or when dedicated cache servers are not available for enhanced performance optimization.
fr_FR: Activez la mise en cache transitoire pour les requêtes dans le nuage afin de réduire les appels d'API externes et les requêtes de base de données. Cette option est idéale pour les petits sites web ou lorsque des serveurs de cache dédiés ne sont pas disponibles pour une meilleure optimisation des performances.

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Engine Parameter Checks
fr_FR: Contrôle des paramètres du moteur

en: Engine parameter checks
fr_FR: Contrôle des paramètres du moteur

en: English
fr_FR: Anglais

en: Enhance speed, security and user experience with official BotBlocker add-ons.
fr_FR: Améliorez la vitesse, la sécurité et l'expérience utilisateur avec les modules complémentaires officiels de BotBlocker.

en: Enter 6-digit code from app
fr_FR: Saisir le code à 6 chiffres à partir de l'application

en: Enter 6-digit code from app:
fr_FR: Entrez le code à 6 chiffres de l'application :

en: Enter BotBlocker PRO key
fr_FR: Saisissez la clé BotBlocker PRO

en: Enter Redis server authentication password if required. Leave empty if Redis server does not require authentication.
fr_FR: Entrez le mot de passe d'authentification du serveur Redis si nécessaire. Laisser vide si le serveur Redis ne nécessite pas d'authentification.

en: Enter a 6-digit TOTP code
fr_FR: Saisir un code TOTP à 6 chiffres

en: Enter single IP or CIDR (e.g. 198.51.100.0/24 or 2001:db8::/32).
fr_FR: Saisissez une seule adresse IP ou CIDR (par exemple 198.51.100.0/24 ou 2001:db8::/32).

en: Enter the 6-digit code from the app:
fr_FR: Saisissez le code à 6 chiffres de l'application :

en: Enter the Memcached server port number. Standard port is 11211 for most Memcached installations.
fr_FR: Entrez le numéro de port du serveur Memcached. Le port standard est 11211 pour la plupart des installations Memcached.

en: Enter the Redis server port number. Standard port is 6379 for most Redis installations.
fr_FR: Entrez le numéro de port du serveur Redis. Le port standard est 6379 pour la plupart des installations Redis.

en: Enter the additional API endpoint URL for advanced security analytics and threat monitoring services. This integration provides comprehensive security insights.
fr_FR: Saisissez l'URL supplémentaire du point d'extrémité de l'API pour les services avancés d'analyse de la sécurité et de surveillance des menaces. Cette intégration permet d'obtenir des informations complètes sur la sécurité.

en: Enter the code to confirm login
fr_FR: Saisir le code pour confirmer la connexion

en: Enter the network mask (e.g., 173.245.48.0/20)
fr_FR: Saisissez le masque de réseau (par exemple, 173.245.48.0/20)

en: Enter your Google reCAPTCHA v2 secret key. This private key is used to verify user responses on the server side and should be kept confidential.
fr_FR: Saisissez votre clé secrète Google reCAPTCHA v2. Cette clé privée est utilisée pour vérifier les réponses des utilisateurs sur le serveur et doit rester confidentielle.

en: Enter your Google reCAPTCHA v2 site and secret keys below.
fr_FR: Saisissez votre site Google reCAPTCHA v2 et vos clés secrètes ci-dessous.

en: Enter your Google reCAPTCHA v2 site key obtained from Google reCAPTCHA console. This key is used to display the CAPTCHA challenge on your website forms.
fr_FR: Saisissez votre clé de site Google reCAPTCHA v2 obtenue à partir de la console Google reCAPTCHA. Cette clé est utilisée pour afficher le défi CAPTCHA sur les formulaires de votre site web.

en: Enter your Google reCAPTCHA v3 secret key. This private key verifies user authenticity scores and determines bot likelihood for enhanced security.
fr_FR: Saisissez votre clé secrète Google reCAPTCHA v3. Cette clé privée vérifie les scores d'authenticité de l'utilisateur et détermine la probabilité de l'existence d'un bot pour une sécurité accrue.

en: Enter your email
fr_FR: Saisissez votre adresse électronique

en: Enter your name
fr_FR: Entrez votre nom

en: Error Logging
fr_FR: Enregistrement des erreurs

en: Error and Access Settings
fr_FR: Paramètres d'erreur et d'accès

en: Error applying profile
fr_FR: Erreur lors de l'application du profil

en: Error:
fr_FR: Erreur :

en: Essential for scheduled tasks and backups
fr_FR: Essentiel pour les tâches programmées et les sauvegardes

en: Every 2 Hours
fr_FR: Toutes les 2 heures

en: Every 5 Days
fr_FR: Tous les 5 jours

en: Every day
fr_FR: Tous les jours

en: Example:
fr_FR: Exemple :

en: Examples: Security Headers (HSTS, CSP, X-Frame), Hide Admin URL, Speed-up, Early Init, Anti-spam, Telegram alerts and more.
fr_FR: Exemples : en-têtes de sécurité (HSTS, CSP, X-Frame), masquage de l'URL d'administration, optimisation des performances, initialisation anticipée, protection anti-spam, alertes Telegram, etc.

en: Exit Setup
fr_FR: Quitter la configuration

en: Expiration date/time for this rule
fr_FR: Date/heure d'expiration de cette règle

en: Expired rules:
fr_FR: Règles expirées :

en: Expires
fr_FR: Expiration

en: Export ASN rules to JSON
fr_FR: Exporter les règles ASN au format JSON

en: Export current settings and data.
fr_FR: Exporter les paramètres et les données actuels.

en: Export data and settings
fr_FR: Exporter les données et les paramètres

en: Export paths to JSON
fr_FR: Exporter les chemins vers JSON

en: Export proxies to JSON
fr_FR: Exporter les proxies vers JSON

en: Export rules to JSON
fr_FR: Exporter les règles vers JSON

en: Export white bots to JSON
fr_FR: Exporter les bots blancs vers JSON

en: Extended Captcha Check
fr_FR: Vérification étendue de Captcha

en: Extended heuristic and behavioral rules
fr_FR: Règles heuristiques et comportementales étendues

en: External caching systems (Redis, Memcached) will also be cleared.
fr_FR: Les systèmes de cache externes (Redis, Memcached) seront également effacés.

en: Extra Connection Types
fr_FR: Types de connexion supplémentaires

en: Extra Logging
fr_FR: Enregistrement supplémentaire

en: Extra Options
fr_FR: Options supplémentaires

en: Failed Attempt Time Window (seconds):
fr_FR: Fenêtre de temps de la tentative d'échec (secondes) :

en: Failed Attempts Before Blocking:
fr_FR: Tentatives échouées avant blocage :

en: Failed attempts allowed before blocking the IP.
fr_FR: Tentatives infructueuses autorisées avant le blocage de l'IP.

en: Failed backup:
fr_FR: Échec de la sauvegarde :

en: Failed import:
fr_FR: Échec de l'importation :

en: Failed to auto-update add-on(s): %s. Please retry from the Add-ons page.
fr_FR: Échec de la mise à jour automatique du (des) module(s) complémentaire(s) : %s. Veuillez réessayer à partir de la page des modules complémentaires.

en: Failed to clear ASN rules.
fr_FR: Échec de la suppression des règles ASN.

en: Failed to clear ASN rules:
fr_FR: Échec de la suppression des règles ASN :

en: Failed to clear IPv4 rules.
fr_FR: Échec de l'effacement des règles IPv4.

en: Failed to clear IPv4 rules:
fr_FR: Échec de la suppression des règles IPv4 :

en: Failed to clear IPv6 rules.
fr_FR: Échec de l'effacement des règles IPv6.

en: Failed to clear IPv6 rules:
fr_FR: Échec de la suppression des règles IPv6 :

en: Failed to clear log file.
fr_FR: Impossible de vider le fichier journal.

en: Failed to clear object cache.
fr_FR: Échec de la purge du cache d'objets.

en: Failed to clear paths.
fr_FR: N'a pas réussi à dégager les chemins.

en: Failed to clear paths:
fr_FR: Échec de la suppression des chemins d'accès :

en: Failed to clear proxies.
fr_FR: Échec de l'effacement des proxies.

en: Failed to clear proxies:
fr_FR: Échec de la suppression des proxys :

en: Failed to clear rules.
fr_FR: Les règles n'ont pas été respectées.

en: Failed to clear rules:
fr_FR: Échec de la suppression des règles :

en: Failed to clear transients.
fr_FR: Échec de l'effacement des transitoires.

en: Failed to clear visitors data.
fr_FR: Échec de l'effacement des données des visiteurs.

en: Failed to clear white bots.
fr_FR: Échec de l'élimination des robots blancs.

en: Failed to clear white bots:
fr_FR: Échec de la suppression des bots blancs :

en: Failed to connect to Cloud API. Try again later.
fr_FR: Échec de la connexion à l'API Cloud. Réessayez plus tard.

en: Failed to copy:
fr_FR: Échec de la copie :

en: Failed to create ASN rule.
fr_FR: Échec de la création de la règle ASN.

en: Failed to create ASN rule:
fr_FR: Échec de la création de la règle ASN :

en: Failed to create IPv4 rule.
fr_FR: Échec de la création d'une règle IPv4.

en: Failed to create IPv4 rule:
fr_FR: Échec de la création de la règle IPv4 :

en: Failed to create IPv6 rule.
fr_FR: Échec de la création d'une règle IPv6.

en: Failed to create IPv6 rule:
fr_FR: Échec de la création de la règle IPv6 :

en: Failed to create ZIP archive.
fr_FR: Échec de la création de l'archive ZIP.

en: Failed to create path.
fr_FR: Échec de la création du chemin d'accès.

en: Failed to create path:
fr_FR: Échec de la création du chemin :

en: Failed to create proxy.
fr_FR: Échec de la création d'un proxy.

en: Failed to create proxy:
fr_FR: Échec de la création du proxy :

en: Failed to create rule.
fr_FR: Échec de la création de la règle.

en: Failed to create rule:
fr_FR: Échec de la création de la règle :

en: Failed to create salt file.
fr_FR: Échec de la création du fichier de salt.

en: Failed to create white bot.
fr_FR: Échec de la création d'un bot blanc.

en: Failed to create white bot:
fr_FR: Échec de la création du bot blanc :

en: Failed to delete ASN rule.
fr_FR: Échec de la suppression de la règle ASN.

en: Failed to delete IPv4 rule.
fr_FR: Échec de la suppression de la règle IPv4.

en: Failed to delete IPv6 rule.
fr_FR: Échec de la suppression de la règle IPv6.

en: Failed to delete path.
fr_FR: Échec de la suppression du chemin d'accès.

en: Failed to delete proxy.
fr_FR: Échec de la suppression du proxy.

en: Failed to delete rule.
fr_FR: Échec de la suppression de la règle.

en: Failed to delete white bot.
fr_FR: Échec de la suppression du bot blanc.

en: Failed to export ASN rules:
fr_FR: Échec de l'exportation des règles ASN :

en: Failed to export IPv4 rules:
fr_FR: Échec de l'exportation des règles IPv4 :

en: Failed to export IPv6 rules:
fr_FR: Échec de l'exportation des règles IPv6 :

en: Failed to export paths:
fr_FR: Échec de l'exportation des chemins d'accès :

en: Failed to export proxies:
fr_FR: Échec de l'exportation des proxys :

en: Failed to export rules:
fr_FR: Échec de l'exportation des règles :

en: Failed to export white bots:
fr_FR: Échec de l'exportation des bots blancs :

en: Failed to flush rewrite rules.
fr_FR: Échec de la mise à jour des règles de réécriture.

en: Failed to generate ASN rules file.
fr_FR: Échec de la génération du fichier de règles ASN.

en: Failed to generate IPv4 rules file from database.
fr_FR: Échec de la génération du fichier de règles IPv4 à partir de la base de données.

en: Failed to generate IPv6 rules file from database.
fr_FR: Échec de la génération du fichier de règles IPv6 à partir de la base de données.

en: Failed to generate paths file from database.
fr_FR: Échec de la génération du fichier des chemins d'accès à partir de la base de données.

en: Failed to generate search_engines file from database.
fr_FR: Échec de la génération du fichier search_engines à partir de la base de données.

en: Failed to get log file.
fr_FR: Impossible d'obtenir le fichier journal.

en: Failed to get response:
fr_FR: Impossible d'obtenir une réponse :

en: Failed to import
fr_FR: Échec de l'importation

en: Failed to import ASN rules:
fr_FR: Échec de l'importation des règles ASN :

en: Failed to import IPv4 blacklist:
fr_FR: Échec de l'importation de la liste noire IPv4 :

en: Failed to import IPv4 rules:
fr_FR: Échec de l'importation des règles IPv4 :

en: Failed to import IPv4 whitelist:
fr_FR: Échec de l'importation de la liste blanche IPv4 :

en: Failed to import IPv6 blacklist:
fr_FR: Échec de l'importation de la liste noire IPv6 :

en: Failed to import IPv6 rules:
fr_FR: Échec de l'importation des règles IPv6 :

en: Failed to import IPv6 whitelist:
fr_FR: Échec de l'importation de la liste blanche IPv6 :

en: Failed to import paths:
fr_FR: Échec de l'importation des chemins d'accès :

en: Failed to import proxies:
fr_FR: Échec de l'importation des proxys :

en: Failed to import rules:
fr_FR: Échec de l'importation des règles :

en: Failed to import white bots:
fr_FR: Échec de l'importation des bots blancs :

en: Failed to load ASN details:
fr_FR: Échec du chargement des informations ASN :

en: Failed to load IPv4 rule details:
fr_FR: Échec du chargement des détails de la règle IPv4 :

en: Failed to load IPv6 rule details:
fr_FR: Échec du chargement des détails de la règle IPv6 :

en: Failed to load path details:
fr_FR: Échec du chargement des détails du chemin d'accès :

en: Failed to load proxy details:
fr_FR: Échec du chargement des informations relatives au proxy :

en: Failed to load rule details:
fr_FR: Échec du chargement des détails de la règle :

en: Failed to load saved countries.
fr_FR: Impossible de charger les pays enregistrés.

en: Failed to load white bot details:
fr_FR: Échec du chargement des informations sur le bot blanc :

en: Failed to open ZIP archive.
fr_FR: Échec de l'ouverture de l'archive ZIP.

en: Failed to refresh BotBlocker PRO information.
fr_FR: Échec de l'actualisation des informations de BotBlocker PRO.

en: Failed to refresh Cloud API
fr_FR: Échec de l'actualisation de l'API Cloud

en: Failed to reinstall database:
fr_FR: Échec de la réinstallation de la base de données :

en: Failed to retrieve API key. Try again later.
fr_FR: Échec de la récupération de la clé API. Réessayez plus tard.

en: Failed to save country list.
fr_FR: Échec de l'enregistrement de la liste des pays.

en: Failed to schedule ASN database update.
fr_FR: Échec de la planification de la mise à jour de la base de données ASN.

en: Failed to send activation. Try again later.
fr_FR: Échec de l'envoi de l'activation. Réessayez plus tard.

en: Failed to send email.
fr_FR: Échec de l'envoi de l'email.

en: Failed to toggle ASN rule.
fr_FR: Échec de la modification de la règle ASN.

en: Failed to toggle path.
fr_FR: Échec du basculement du chemin d'accès.

en: Failed to toggle white bot.
fr_FR: Échec du basculement du bot blanc.

en: Failed to update ASN rule.
fr_FR: Échec de la mise à jour de la règle ASN.

en: Failed to update ASN rule:
fr_FR: Échec de la mise à jour de la règle ASN :

en: Failed to update IPv4 rule.
fr_FR: Échec de la mise à jour de la règle IPv4.

en: Failed to update IPv4 rule:
fr_FR: Échec de la mise à jour de la règle IPv4 :

en: Failed to update IPv6 rule.
fr_FR: Échec de la mise à jour de la règle IPv6.

en: Failed to update IPv6 rule:
fr_FR: Échec de la mise à jour de la règle IPv6 :

en: Failed to update path.
fr_FR: Échec de la mise à jour du chemin d'accès.

en: Failed to update path:
fr_FR: Échec de la mise à jour du chemin d'accès :

en: Failed to update proxies:
fr_FR: Échec de la mise à jour des proxys :

en: Failed to update proxy.
fr_FR: Échec de la mise à jour du proxy.

en: Failed to update proxy:
fr_FR: Échec de la mise à jour du proxy :

en: Failed to update rule.
fr_FR: Échec de la mise à jour de la règle.

en: Failed to update rule:
fr_FR: Échec de la mise à jour de la règle :

en: Failed to update white bot.
fr_FR: Échec de la mise à jour du robot blanc.

en: Failed to update white bot:
fr_FR: Échec de la mise à jour du bot blanc :

en: Fake Referer
fr_FR: Faux référent

en: Feature
fr_FR: Fonctionnalité

en: Features
fr_FR: Caractéristiques

en: Fetch API key from cloud
fr_FR: Récupérer la clé API du nuage

en: Field '%s' is required.
fr_FR: Le champ "%s" est obligatoire.

en: Find the shape:
fr_FR: Trouvez la forme :

en: Fine-tune Rules
fr_FR: Affiner les règles

en: Fix Manually
fr_FR: Réparation manuelle

en: Fixes 404 errors after permalink structure changes.
fr_FR: Corrige les erreurs 404 après les modifications de la structure des permaliens.

en: Flag visitors whose browser language doesn&#39;t match their GeoIP location. May affect travelers and VPN users.
fr_FR: Signaler les visiteurs dont la langue du navigateur ne correspond pas à leur emplacement GeoIP. Peut concerner les voyageurs et les utilisateurs de VPN.

en: Follow the link:
fr_FR: Suivez le lien :

en: For payment issues, see our
fr_FR: Pour les questions relatives aux paiements, voir notre

en: Forbidden.
fr_FR: Interdit.

en: Force Cloud Validation
fr_FR: Forcer la validation du nuage

en: Force Verification for All
fr_FR: La vérification des forces pour tous

en: Free
fr_FR: Gratuit

en: Free vs PRO
fr_FR: Gratuit vs PRO

en: Frontend Mode (Check frontend only)
fr_FR: Mode Frontend (Vérifier le frontend uniquement)

en: Full Mode (Check all requests)
fr_FR: Mode complet (Cocher toutes les demandes)

en: Full Mode: Inspect all requests (frontend, admin, API, AJAX, cron). Frontend Mode: Inspect public-facing requests only.
fr_FR: Mode complet : Inspecter toutes les requêtes (frontend, admin, API, AJAX, cron). Mode frontal : Inspecte uniquement les requêtes orientées vers le public.

en: Full Protection
fr_FR: Protection complète

en: Full Protection Active
fr_FR: Protection totale Active

en: Full Protection requires PRO license. Please upgrade to PRO first.
fr_FR: La protection complète nécessite une licence PRO. Veuillez d'abord passer à la version PRO.

en: Full Setup Wizard
fr_FR: Assistant d'installation complet

en: Full events report
fr_FR: Rapport complet sur les événements

en: Full log
fr_FR: Journal complet

en: Full profile requires Cloud API connection to be active.
fr_FR: Le profil complet nécessite que la connexion à l'API Cloud soit active.

en: Full protection requires PRO license.
fr_FR: La protection complète nécessite une licence PRO.

en: Full report
fr_FR: Rapport complet

en: GD not enabled
fr_FR: GD non activé

en: GET parameter referrer check
fr_FR: Vérification du référent du paramètre GET

en: GMT Offset for Reports:
fr_FR: Décalage GMT pour les rapports :

en: GMT and Time Zone
fr_FR: GMT et fuseau horaire

en: General
fr_FR: Général

en: General Rules
fr_FR: Règles générales

en: General settings
fr_FR: Paramètres généraux

en: Geo IP / Language Mismatch
fr_FR: Mauvaise correspondance géo-IP / langue

en: Geo IP / Language mismatch filtering
fr_FR: Filtrage de la géo-IP et de la non-concordance des langues

en: GeoIP Language mismatch
fr_FR: GeoIP Inadéquation linguistique

en: Get BotBlocker PRO
fr_FR: Procurez-vous BotBlocker PRO

en: Get Browser Type
fr_FR: Obtenir le type de navigateur

en: Get Device Type
fr_FR: Obtenir le type d'appareil

en: Get OS Type
fr_FR: Obtenir le type de système d'exploitation

en: Get PRO
fr_FR: Obtenir PRO

en: Get cloud-powered threat detection, real-time blocking, and enterprise-grade security features.
fr_FR: Bénéficiez d'une détection des menaces alimentée par le cloud, d'un blocage en temps réel et de fonctions de sécurité de niveau professionnel.

en: Get security updates and offers by email
fr_FR: Recevez des mises à jour de sécurité et des offres par courrier électronique

en: Go to Add-ons
fr_FR: Aller dans Add-ons

en: Go to BotBlocker Dashboard
fr_FR: Aller au tableau de bord de BotBlocker

en: Go to Dashboard
fr_FR: Accéder au tableau de bord

en: Go to website
fr_FR: Aller sur le site web

en: Google Analytics ID
fr_FR: ID de Google Analytics

en: Google domains auto-added to CSP.
fr_FR: Les domaines Google sont automatiquement ajoutés à la CSP.

en: Google reCAPTCHA v2 displays interactive puzzles to verify human users before form submission or page access.
fr_FR: Google reCAPTCHA v2 affiche des puzzles interactifs pour vérifier la présence d'utilisateurs humains avant la soumission d'un formulaire ou l'accès à une page.

en: Google reCAPTCHA v2/v3 is also supported. Configure keys in %s.
fr_FR: Google reCAPTCHA v2/v3 est également pris en charge. Configurer les clés en %s.

en: Google reCAPTCHA v3 analyzes user behavior to generate risk scores and block bots invisibly, without interrupting users.
fr_FR: Google reCAPTCHA v3 analyse le comportement des utilisateurs pour générer des scores de risque et bloquer les robots de manière invisible, sans interrompre les utilisateurs.

en: Gray
fr_FR: Gris

en: Green
fr_FR: Vert

en: Guest
fr_FR: Invité

en: Guided
fr_FR: Guidé

en: HTTP Accept
fr_FR: Acceptation HTTP

en: HTTP Codes
fr_FR: Codes HTTP

en: HTTP Header
fr_FR: En-tête HTTP

en: HTTP header for forwarding the real IP
fr_FR: En-tête HTTP pour la transmission de l'IP réelle

en: HTTP proxy
fr_FR: Proxy HTTP

en: HTTP response code returned for blocked requests.
fr_FR: Code de réponse HTTP renvoyé pour les demandes bloquées.

en: HTTP response code returned for verification test requests.
fr_FR: Code de réponse HTTP renvoyé pour les demandes de test de vérification.

en: HTTP/1.0 Protocol
fr_FR: Protocole HTTP/1.0

en: Hardening WordPress
fr_FR: Durcissement de WordPress

en: Header Settings
fr_FR: Paramètres de l'en-tête

en: Headers
fr_FR: En-têtes

en: Headers for Search Engines
fr_FR: En-têtes pour les moteurs de recherche

en: Health Status
fr_FR: État de santé

en: Helps resolve 404 errors after changing the permalink structure
fr_FR: Aide à résoudre les erreurs 404 après avoir modifié la structure des permaliens

en: Hexagon
fr_FR: Hexagone

en: Hide WordPress Version
fr_FR: Cacher la version de WordPress

en: Hide admin login URL
fr_FR: Cacher l'URL de connexion de l'administrateur

en: Hide login URL & admin path
fr_FR: Masquer l'URL de connexion et le chemin d'accès à l'administration

en: Hide wp-login and stop login abuse (optional add-on)
fr_FR: Masquer wp-login et empêcher les abus de connexion (add-on optionnel)

en: High-performance distributed cache system.
fr_FR: Système de cache distribué à haute performance.

en: Hire Developers
fr_FR: Embaucher des développeurs

en: Hire a developer
fr_FR: Engager un développeur

en: Hits Per User
fr_FR: Nombre de visites par utilisateur

en: Hold Button
fr_FR: Bouton de mise en attente

en: Hold Button Captcha
fr_FR: Bouton Hold Captcha

en: Hold the button and release in the green zone
fr_FR: Maintenir le bouton et le relâcher dans la zone verte

en: Home Page
fr_FR: Page d'accueil

en: Homepage Access
fr_FR: Accès à la page d'accueil

en: Horse
fr_FR: Cheval

en: Hosting Provider IPs
fr_FR: IP du fournisseur d'hébergement

en: Hosting and system requirements
fr_FR: Exigences en matière d'hébergement et de système

en: Hourly visitors chart
fr_FR: Tableau des visiteurs horaires

en: How BotBlocker Detects Browser Version, OS, and Device Type
fr_FR: Comment BotBlocker détecte la version du navigateur, le système d'exploitation et le type d'appareil

en: How Should We Verify Suspicious Visitors?
fr_FR: Comment vérifier les visiteurs suspects ?

en: How long the verification cookie remains valid.
fr_FR: Durée de validité du cookie de vérification.

en: How long to block a visitor before allowing a retry.
fr_FR: Durée de blocage d'un visiteur avant d'autoriser une nouvelle tentative.

en: How long to cache DNS lookup results.
fr_FR: Durée de la mise en cache des résultats de la recherche DNS.

en: How long to cache the interface (in seconds).
fr_FR: Durée de la mise en cache de l'interface (en secondes).

en: How long to keep raw log data.
fr_FR: Durée de conservation des données brutes.

en: How often to receive status reports.
fr_FR: La fréquence de réception des rapports d'état.

en: I'm not a robot
fr_FR: Je ne suis pas un robot

en: ID is required for deletion.
fr_FR: L'ID est nécessaire pour la suppression.

en: IP / Subnet
fr_FR: IP / Sous-réseau

en: IP Address
fr_FR: Adresse IP

en: IP Addresses
fr_FR: Adresses IP

en: IP Hits and Unique IPs
fr_FR: IP Hits et IP uniques

en: IP List Import
fr_FR: Importation d'une liste d'adresses IP

en: IP protocols
fr_FR: Protocoles IP

en: IP range overlaps with an existing rule: %s
fr_FR: La plage d'adresses IP chevauche une règle existante : %s

en: IP white/blacklists work earlier
fr_FR: Les listes blanches/noires d'adresses IP fonctionnent plus tôt

en: IP, ASN, GEO and proxy rules
fr_FR: Règles relatives aux adresses IP, aux ASN, aux coordonnées géographiques et aux proxys

en: IPv4 List
fr_FR: Liste IPv4

en: IPv4 Lists:
fr_FR: Listes IPv4 :

en: IPv4 address or subnet (CIDR)
fr_FR: Adresse IPv4 ou sous-réseau (CIDR)

en: IPv4 rule created successfully.
fr_FR: Règle IPv4 créée avec succès.

en: IPv4 rule deleted successfully.
fr_FR: Règle IPv4 supprimée avec succès.

en: IPv4 rule toggled successfully.
fr_FR: La règle IPv4 a basculé avec succès.

en: IPv4 rule updated successfully.
fr_FR: La règle IPv4 a été mise à jour avec succès.

en: IPv4 rules file generated successfully.
fr_FR: Fichier de règles IPv4 généré avec succès.

en: IPv6 Connections
fr_FR: Connexions IPv6

en: IPv6 List
fr_FR: Liste IPv6

en: IPv6 Lists:
fr_FR: Listes IPv6 :

en: IPv6 address or subnet (CIDR)
fr_FR: Adresse ou sous-réseau IPv6 (CIDR)

en: IPv6 rule created successfully.
fr_FR: Règle IPv6 créée avec succès.

en: IPv6 rule deleted successfully.
fr_FR: Règle IPv6 supprimée avec succès.

en: IPv6 rule toggled successfully.
fr_FR: La règle IPv6 a basculé avec succès.

en: IPv6 rule updated successfully.
fr_FR: La règle IPv6 a été mise à jour avec succès.

en: IPv6 rules file generated successfully.
fr_FR: Fichier de règles IPv6 généré avec succès.

en: ISPmanager scheduler
fr_FR: Planificateur ISPmanager

en: Identify configuration issues, check software versions, and verify your site runs smoothly.
fr_FR: Identifiez les problèmes de configuration, vérifiez les versions des logiciels et assurez-vous que votre site fonctionne correctement.

en: If WP-Cron is unreliable, set up a system cron job using the commands below.
fr_FR: Si WP-Cron n'est pas fiable, mettez en place un job cron système en utilisant les commandes ci-dessous.

en: If you are running a local site without HTTPS, disable HSTS and CSP temporarily to avoid mixed content issues. Re-enable them on production for better security posture.
fr_FR: Si vous exploitez un site local sans HTTPS, désactivez temporairement HSTS et CSP afin d'éviter les problèmes liés au contenu mixte. Réactivez-les en production pour renforcer la sécurité.

en: If you are using an ad blocker, please disable it or whitelist the current page.
fr_FR: Si vous utilisez un bloqueur de publicité, veuillez le désactiver ou mettre la page actuelle sur liste blanche.

en: If you use payment gateways (Stripe, PayPal, LiqPay, etc.), add their domains to "Allowed Domains" below to prevent CSP from blocking checkout and webhook scripts.
fr_FR: Si vous utilisez des passerelles de paiement (Stripe, PayPal, LiqPay, etc.), ajoutez leurs domaines à la liste " Domaines autorisés " ci-dessous afin d'empêcher le CSP de bloquer les scripts de paiement et les webhooks.

en: Iframe protection (clickjacking)
fr_FR: Protection des iframes (clickjacking)

en: Image Captcha Pack:
fr_FR: Image Captcha Pack :

en: Image Delivery Mode:
fr_FR: Mode de transmission des images :

en: Image Recognition
fr_FR: Reconnaissance d'images

en: Import ASN rules from JSON
fr_FR: Importer des règles ASN à partir d'un fichier JSON

en: Import IP lists from TXT files. White lists allow IPs, black lists block them. One IP per line.
fr_FR: Importation de listes d'adresses IP à partir de fichiers TXT. Les listes blanches autorisent les IP, les listes noires les bloquent. Une IP par ligne.

en: Import IPv4 blacklist TXT
fr_FR: Importation de la liste noire IPv4 TXT

en: Import IPv4 whitelist TXT
fr_FR: Importer la liste blanche IPv4 TXT

en: Import IPv6 blacklist TXT
fr_FR: Importer la liste noire IPv6 TXT

en: Import IPv6 whitelist TXT
fr_FR: Importer la liste blanche IPv6 TXT

en: Import blacklist IPs from file
fr_FR: Importation d'une liste noire d'adresses IP à partir d'un fichier

en: Import data and settings
fr_FR: Importer des données et des paramètres

en: Import data and settings was successful!
fr_FR: L'importation des données et des paramètres s'est déroulée avec succès !

en: Import paths from JSON
fr_FR: Importer des chemins à partir de JSON

en: Import proxies from JSON
fr_FR: Importer des proxies à partir de JSON

en: Import rules from JSON
fr_FR: Importer des règles à partir de JSON

en: Import settings and data from a backup.
fr_FR: Importer des paramètres et des données à partir d'une sauvegarde.

en: Import was successful.
fr_FR: L'importation a réussi.

en: Import white bots from JSON
fr_FR: Importer des bots blancs à partir de JSON

en: Import whitelist IPs from file
fr_FR: Importation d'une liste blanche d'adresses IP à partir d'un fichier

en: Imported:
fr_FR: Importé :

en: Improve site performance by disabling unneeded assets and features.
fr_FR: Améliorer les performances du site en désactivant les actifs et les fonctionnalités inutiles.

en: Improve your plan for excellent security protection.
fr_FR: Améliorez votre plan pour une excellente protection de la sécurité.

en: Inactive
fr_FR: Inactif

en: Included
fr_FR: Inclus

en: Incognito / Private
fr_FR: Incognito / Privé

en: Incognito mode
fr_FR: Mode Incognito

en: Incompatible add-ons were deactivated: %s. Please update BotBlocker.
fr_FR: Des add-ons incompatibles ont été désactivés : %s. Veuillez mettre à jour BotBlocker.

en: Initialization:
fr_FR: Initialisation :

en: Inline Base64 (Recommended)
fr_FR: Base64 en ligne (recommandé)

en: Inline: embed images in page (recommended). Separate: load via AJAX (legacy).
fr_FR: Inline : incorpore les images dans la page (recommandé). Séparé : chargement via AJAX (ancien).

en: Install
fr_FR: Installer

en: Installed
fr_FR: Installé

en: Installed %s
fr_FR: Installé %s

en: Instant IP ban capability
fr_FR: Possibilité d'interdiction instantanée de l'IP

en: Insufficient permissions.
fr_FR: Permissions insuffisantes.

en: Integrations
fr_FR: Intégrations

en: Integrations saved.
fr_FR: Intégrations sauvegardées.

en: Interface Caching
fr_FR: Mise en cache de l'interface

en: Interface Settings
fr_FR: Paramètres de l'interface

en: Invalid 6-digit code. Please try again.
fr_FR: Code à 6 chiffres non valide. Veuillez réessayer.

en: Invalid API key. Cloud API responded with:
fr_FR: Clé API non valide. L'API Cloud a répondu par :

en: Invalid CAPTCHA mode.
fr_FR: Mode CAPTCHA invalide.

en: Invalid ID provided.
fr_FR: L'identifiant fourni n'est pas valide.

en: Invalid IP address or CIDR notation provided.
fr_FR: L'adresse IP ou la notation CIDR fournie n'est pas valide.

en: Invalid IP address provided.
fr_FR: L'adresse IP fournie n'est pas valide.

en: Invalid IP address.
fr_FR: Adresse IP non valide.

en: Invalid JSON file:
fr_FR: Fichier JSON non valide :

en: Invalid JSON format.
fr_FR: Format JSON non valide.

en: Invalid UX mode.
fr_FR: Mode UX non valide.

en: Invalid cache type.
fr_FR: Type de cache non valide.

en: Invalid country.
fr_FR: Pays non valide.

en: Invalid email address.
fr_FR: Adresse électronique non valide.

en: Invalid initialization mode.
fr_FR: Mode d'initialisation non valide.

en: Invalid mode.
fr_FR: Mode non valide.

en: Invalid preset.
fr_FR: Préréglage non valide.

en: Invalid request.
fr_FR: Demande non valide.

en: Invalid setting value.
fr_FR: Valeur de réglage non valide.

en: Invalid setting.
fr_FR: Réglage non valide.

en: Invalid upload.
fr_FR: Chargement non valide.

en: Invalid verification code.
fr_FR: Code de vérification invalide.

en: Invalid verification code. Please try again.
fr_FR: Code de vérification invalide. Veuillez réessayer.

en: JS Info
fr_FR: Info JS

en: JS consistency checks
fr_FR: Contrôles de cohérence JS

en: JavaScript appears to be blocked on this page. BotBlocker Security requires JavaScript to function.
fr_FR: JavaScript semble être bloqué sur cette page. BotBlocker Security nécessite JavaScript pour fonctionner.

en: JavaScript is disabled in your browser. Enable JavaScript to continue.
fr_FR: JavaScript est désactivé dans votre navigateur. Activez JavaScript pour continuer.

en: Javascript Support
fr_FR: Support Javascript

en: Kinsta hosting detected. Add the BotBlocker cookie as a cache bypass rule in the Kinsta dashboard. See CACHE-COMPATIBILITY.md.
fr_FR: Hébergement Kinsta détecté. Ajoutez le cookie BotBlocker en tant que règle de contournement du cache dans le tableau de bord Kinsta. Consultez le fichier CACHE-COMPATIBILITY.md.

en: Language
fr_FR: Langue

en: Last error: %s
fr_FR: Dernière erreur : %s

en: Legal Information
fr_FR: Informations juridiques

en: Legend:
fr_FR: Légende :

en: Libraries and resources used in BotBlocker, with licenses and sources.
fr_FR: Bibliothèques et ressources utilisées dans BotBlocker, avec les licences et les sources.

en: Light Protection
fr_FR: Protection contre la lumière

en: Lightning fast response
fr_FR: Une réponse rapide comme l'éclair

en: Live and historical traffic (IP, country, device, behavior markers).
fr_FR: Trafic en direct et historique (IP, pays, appareil, marqueurs de comportement).

en: Loading...
fr_FR: Chargement...

en: Loads before regular plugins. Faster threat response.
fr_FR: Se charge avant les plugins habituels. Réponse plus rapide aux menaces.

en: Loads black/white IP lists via wp-config before WordPress core starts
fr_FR: Charge les listes d'adresses IP noires/blanches via wp-config avant que le noyau de WordPress ne démarre

en: Loads with standard plugins. Fits most sites.
fr_FR: Se charge avec les plugins standard. Convient à la plupart des sites.

en: Log Actions in WordPress Admin Panel
fr_FR: Enregistrer les actions dans le panneau d'administration de WordPress

en: Log Allowed Visitors
fr_FR: Enregistrer les visiteurs autorisés

en: Log Blocked Visitors
fr_FR: Enregistrer les visiteurs bloqués

en: Log BotBlocker Errors
fr_FR: Enregistrer les erreurs de BotBlocker

en: Log BotBlocker errors and system issues.
fr_FR: Enregistrer les erreurs de BotBlocker et les problèmes de système.

en: Log CLI and automated script requests.
fr_FR: Enregistrer les demandes de CLI et de scripts automatisés.

en: Log CLI requests
fr_FR: Enregistrer les requêtes CLI

en: Log Known Good IPs
fr_FR: Enregistrer les bonnes adresses IP connues

en: Log Manual Verification Requests
fr_FR: Enregistrer les demandes de vérification manuelle

en: Log Payment Bypass Events
fr_FR: Enregistrer les événements de contournement de paiement

en: Log Suspected Fake Bots
fr_FR: Enregistrer les faux bots suspectés

en: Log Verified Local Visitors
fr_FR: Enregistrer les visiteurs locaux vérifiés

en: Log Visits When BotBlocker Protection is Disabled
fr_FR: Visites du journal lorsque la protection BotBlocker est désactivée

en: Log WordPress Actions
fr_FR: Enregistrer les actions de WordPress

en: Log WordPress admin panel actions.
fr_FR: Enregistrer les actions du panneau d'administration de WordPress.

en: Log blocked visitors.
fr_FR: Enregistrer les visiteurs bloqués.

en: Log file cleared successfully.
fr_FR: Le fichier journal a été effacé avec succès.

en: Log file is ready for download.
fr_FR: Le fichier journal est prêt à être téléchargé.

en: Log file not found.
fr_FR: Fichier journal introuvable.

en: Log file successfully cleared!
fr_FR: Le fichier journal a été effacé avec succès !

en: Log out
fr_FR: Déconnexion

en: Log previously verified visitors (by IP or cookie).
fr_FR: Enregistrer les visiteurs vérifiés précédemment (par IP ou cookie).

en: Log retention
fr_FR: Conservation des journaux

en: Log retention and analytics
fr_FR: Conservation des logs et analyse

en: Log site-level actions and blocked access attempts.
fr_FR: Enregistrer les actions au niveau du site et les tentatives d'accès bloquées.

en: Log verification requests, allowed visitors, blocked attempts, and admin actions.
fr_FR: Enregistrer les demandes de vérification, les visiteurs autorisés, les tentatives bloquées et les actions de l'administrateur.

en: Log visitors sent to CAPTCHA verification.
fr_FR: Enregistrer les visiteurs envoyés à la vérification CAPTCHA.

en: Log visitors suspected of data spoofing.
fr_FR: Enregistrer les visiteurs suspectés d'usurpation de données.

en: Log visitors that pass all security checks.
fr_FR: Enregistrer les visiteurs qui ont passé tous les contrôles de sécurité.

en: Log visits from whitelisted IPs.
fr_FR: Enregistrer les visites provenant d'adresses IP figurant sur la liste blanche.

en: Log visits to BotBlocker CAPTCHA and verification pages.
fr_FR: Enregistrer les visites sur les pages CAPTCHA et de vérification de BotBlocker.

en: Log visits when BotBlocker protection is off.
fr_FR: Enregistrer les visites lorsque la protection BotBlocker est désactivée.

en: Logging Settings
fr_FR: Paramètres de journalisation

en: Login Page
fr_FR: Page de connexion

en: Login URL
fr_FR: URL de connexion

en: Logs & basic reports
fr_FR: Journaux et rapports de base

en: Longer ban applied after repeated failures.
fr_FR: Une interdiction plus longue est appliquée après des échecs répétés.

en: Low impact, works on any site
fr_FR: Faible impact, fonctionne sur n'importe quel site

en: Low resource usage
fr_FR: Faible utilisation des ressources

en: Lowest server resource usage
fr_FR: Utilisation minimale des ressources du serveur

en: MU Plugin Mode
fr_FR: Mode plugin MU

en: MU mode disabled. Early initialization already performs pre-filtering. Enabling MU is unnecessary.
fr_FR: Mode MU désactivé. L'initialisation précoce effectue déjà un pré-filtrage. L'activation du mode MU n'est pas nécessaire.

en: MU mode loads black/white IP lists before regular plugins and WordPress core
fr_FR: Le mode MU charge les listes d'adresses IP noires/blanches avant les plugins normaux et le noyau de WordPress

en: MU plugin
fr_FR: Plugin MU

en: MU plugin active. Early IP and rule filtering run before other plugins. Early initialization is not required.
fr_FR: Plugin MU actif. Le filtrage précoce des IP et des règles est exécuté avant les autres plugins. Une initialisation précoce n'est pas nécessaire.

en: MU plugin mode disabled. You can enable it (or early initialization) for preliminary malicious IP rejection.
fr_FR: Le mode plugin MU est désactivé. Vous pouvez l'activer (ou l'initialisation précoce) pour un rejet préliminaire des IP malveillantes.

en: Malicious IPs in cloud database:
fr_FR: IP malveillantes dans les bases de données en nuage :

en: Manage referrer analysis, UTM processing, and iframe restrictions to control traffic sources.
fr_FR: Gérer l'analyse des référents, le traitement UTM et les restrictions des iframes pour contrôler les sources de trafic.

en: Manage the plugin database, temporary files, logs, and service data to keep your site running efficiently.
fr_FR: Gérer la base de données des plugins, les fichiers temporaires, les journaux et les données de service pour assurer le bon fonctionnement de votre site.

en: Manage your subscription details below.
fr_FR: Gérez les détails de votre abonnement ci-dessous.

en: Marketplace
fr_FR: Marché

en: Match rotating shapes. BotBlocker exclusive.
fr_FR: Associez des formes rotatives. Exclusivité BotBlocker.

en: Maximum compatibility
fr_FR: Compatibilité maximale

en: Maximum protection
fr_FR: Protection maximale

en: Maximum protection with PRO features
fr_FR: Protection maximale grâce aux caractéristiques PRO

en: Maximum security hardening
fr_FR: Renforcement maximal de la sécurité

en: Memcached Cache Integration
fr_FR: Intégration du cache Memcached

en: Memcached Host Address:
fr_FR: Adresse de l'hôte Memcached :

en: Memcached Port Number:
fr_FR: Numéro de port Memcached :

en: Memcached provides distributed memory caching for security data and visitor analytics, reducing database queries on busy sites.
fr_FR: Memcached fournit une mémoire cache distribuée pour les données de sécurité et l'analyse des visiteurs, réduisant ainsi les requêtes de base de données sur les sites très fréquentés.

en: Message (Default)
fr_FR: Message (par défaut)

en: Minimal protection
fr_FR: Protection minimale

en: Minor compatibility issues detected
fr_FR: Problèmes mineurs de compatibilité détectés

en: Missing Files
fr_FR: Fichiers manquants

en: Missing IP address.
fr_FR: Adresse IP manquante.

en: Missing or invalid rule ID.
fr_FR: ID de la règle manquante ou invalide.

en: Missing required field: %s.
fr_FR: Champ obligatoire manquant : %s.

en: Missing required field: id.
fr_FR: Champ obligatoire manquant : id.

en: Missing required field: paths.
fr_FR: Champ obligatoire manquant : chemins.

en: Missing required field: proxies.
fr_FR: Champ obligatoire manquant : proxies.

en: Missing rules data.
fr_FR: Données manquantes sur les règles.

en: Moderate
fr_FR: Modéré

en: Monitor real-time threats and statistics
fr_FR: Surveillance des menaces et des statistiques en temps réel

en: Monthly or annual subscription with cloud intelligence and premium features.
fr_FR: Abonnement mensuel ou annuel avec intelligence en nuage et fonctionnalités premium.

en: More CAPTCHA Options Available:
fr_FR: Plus d'options CAPTCHA disponibles :

en: Move the slider to adjust the threshold level
fr_FR: Déplacer le curseur pour ajuster le niveau du seuil

en: My PRO status
fr_FR: Mon statut PRO

en: Name
fr_FR: Nom

en: Need help? Visit our
fr_FR: Besoin d'aide ? Visitez notre

en: Network Mask
fr_FR: Masque de réseau

en: New bots discovered today:
fr_FR: De nouveaux robots ont été découverts aujourd'hui :

en: New errors will be logged as they occur.
fr_FR: Les nouvelles erreurs sont enregistrées au fur et à mesure qu'elles se produisent.

en: News
fr_FR: Actualités

en: Nginx detected with WP_CACHE enabled. If using FastCGI Cache, ensure the BotBlocker cookie bypasses it. See CACHE-COMPATIBILITY.md.
fr_FR: Nginx détecté avec WP_CACHE activé. Si vous utilisez FastCGI Cache, assurez-vous que le cookie BotBlocker le contourne. Voir CACHE-COMPATIBILITY.md.

en: No API key found for this domain.
fr_FR: Aucune clé API n'a été trouvée pour ce domaine.

en: No Cache
fr_FR: Pas de cache

en: No DNS/NS changes: works inside WordPress, no external services required
fr_FR: Pas de changement de DNS/NS : fonctionne à l'intérieur de WordPress, aucun service externe n'est nécessaire

en: No JavaScript Support
fr_FR: Pas de support JavaScript

en: No Update Source
fr_FR: Aucune source de mise à jour

en: No active alerts
fr_FR: Aucune alerte active

en: No backup codes remaining.
fr_FR: Il ne reste plus de codes de sauvegarde.

en: No configuration needed
fr_FR: Aucune configuration n'est nécessaire

en: No connection to BotBlocker Cloud
fr_FR: Pas de connexion à BotBlocker Cloud

en: No countries selected
fr_FR: Aucun pays sélectionné

en: No data available for the specified period.
fr_FR: Aucune donnée disponible pour la période spécifiée.

en: No data available.
fr_FR: Aucune donnée disponible.

en: No file content provided for import.
fr_FR: Aucun contenu de fichier n'est fourni pour l'importation.

en: No file content provided.
fr_FR: Aucun contenu de fichier n'est fourni.

en: No issues found
fr_FR: Aucun problème n'a été trouvé

en: No manual verification. Access decisions are based entirely on IP databases, blacklists, and threat intelligence.
fr_FR: Aucune vérification manuelle. Les décisions d'accès reposent entièrement sur des bases de données d'adresses IP, des listes noires et des informations sur les menaces.

en: No news items available
fr_FR: Pas de nouvelles disponibles

en: No permission.
fr_FR: Pas d'autorisation.

en: No rules provided for import.
fr_FR: Aucune règle n'est prévue pour l'importation.

en: No rules provided.
fr_FR: Aucune règle n'est prévue.

en: No special configuration needed
fr_FR: Aucune configuration particulière n'est nécessaire

en: Nonce verification failed.
fr_FR: La vérification du nonce a échoué.

en: None
fr_FR: Aucun

en: Not Active
fr_FR: Inactif

en: Not cleared: log file not found or insufficient permissions.
fr_FR: Non effacé : fichier journal introuvable ou permissions insuffisantes.

en: Not created: file already exists or insufficient permissions.
fr_FR: Non créé : le fichier existe déjà ou les permissions sont insuffisantes.

en: Not enough permissions to perform the operation.
fr_FR: Pas assez d'autorisations pour effectuer l'opération.

en: Not included
fr_FR: Non inclus

en: Not saved!
fr_FR: Non enregistré !

en: Notification Settings
fr_FR: Paramètres de notification

en: Notification Types
fr_FR: Types de notification

en: Notify on Critical Server Load
fr_FR: Notifier la charge critique du serveur

en: Object cache has been flushed successfully.
fr_FR: La mémoire cache des objets a été vidée avec succès.

en: Object cache successfully cleared!
fr_FR: Le cache d'objets a été vidé avec succès !

en: Old HTTP versions
fr_FR: Anciennes versions HTTP

en: Once a month
fr_FR: Une fois par mois

en: One-click activation
fr_FR: Activation en un clic

en: One‑Click Security Setup
fr_FR: Configuration de la sécurité en un clic

en: One‑Click Setup
fr_FR: Installation en un clic

en: Only for PRO
fr_FR: Uniquement pour PRO

en: Only safe HTTP methods (GET, POST, HEAD) are bypassed. Hard IP blacklists and country blocks still apply.
fr_FR: Seules les méthodes HTTP sécurisées (GET, POST, HEAD) sont contournées. Les listes noires d'adresses IP fixes et les blocages par pays restent en vigueur.

en: Open Google Authenticator or another TOTP app and enter the 6-digit code.
fr_FR: Ouvrez Google Authenticator ou une autre application TOTP et saisissez le code à 6 chiffres.

en: Open WordPress Site Health diagnostic tool
fr_FR: Ouvrir l'outil de diagnostic WordPress Site Health

en: Open WordPress database repair and optimization tool
fr_FR: Outil de réparation et d'optimisation de la base de données WordPress

en: Open any report to drill down and create block/allow rules from real traffic data.
fr_FR: Ouvrez n'importe quel rapport pour approfondir et créer des règles de blocage/d'autorisation à partir de données de trafic réelles.

en: Open the file
fr_FR: Ouvrir le fichier

en: Operating System
fr_FR: Système d'exploitation

en: Operating Systems
fr_FR: Systèmes d'exploitation

en: Operation failed.
fr_FR: L'opération a échoué.

en: Optimal balance of security and usability
fr_FR: Équilibre optimal entre sécurité et facilité d'utilisation

en: Optional comment for this rule
fr_FR: Commentaire facultatif pour cette règle

en: Optional comment for this white bot
fr_FR: Commentaire facultatif pour ce bot blanc

en: Or use a backup code (remaining: %s)
fr_FR: Ou utiliser un code de sauvegarde (restant : %s)

en: Order of execution
fr_FR: Ordre d'exécution

en: Our developers can also help with PHP development and WordPress integration issues.
fr_FR: Nos développeurs peuvent également vous aider à développer PHP et à intégrer WordPress.

en: Our support team can help with BotBlocker installation and configuration.
fr_FR: Notre équipe de support peut vous aider à installer et à configurer BotBlocker.

en: Outsourcing
fr_FR: Externalisation

en: Override Detection
fr_FR: Détection de dépassement

en: Override detection
fr_FR: Détection de dépassement

en: Overview of your WordPress environment and BotBlocker core: plugin state, themes, plugins, and server parameters.
fr_FR: Vue d'ensemble de votre environnement WordPress et du noyau de BotBlocker : état des plugins, thèmes, plugins, et paramètres du serveur.

en: PHP versions
fr_FR: Versions de PHP

en: PRO Active, Security Incomplete
fr_FR: PRO actif, sécurité incomplète

en: PRO Features
fr_FR: Caractéristiques PRO

en: PRO Status
fr_FR: Statut PRO

en: PRO Status: Active
fr_FR: Statut PRO : Actif

en: PRO Status: Inactive
fr_FR: Statut PRO : Inactif

en: PRO active:
fr_FR: PRO actif :

en: PRO is active
fr_FR: PRO est actif

en: PRO option
fr_FR: Option PRO

en: PRO vs Free
fr_FR: PRO ou gratuit

en: PTR / DNS Anomalies
fr_FR: Anomalies PTR / DNS

en: PTR Cache
fr_FR: Cache PTR

en: PTR Cache Lifetime
fr_FR: Durée de vie du cache PTR

en: PTR Options
fr_FR: Options PTR

en: PTR anomalies
fr_FR: Anomalies du PTR

en: PTR cache improves DNS lookup speed. Auto-save admin IPs prevents accidental lockout.
fr_FR: Le cache PTR améliore la vitesse de consultation des DNS. La sauvegarde automatique des IP d'administration empêche le verrouillage accidentel.

en: Partial Protection
fr_FR: Protection partielle

en: Path (URL)
fr_FR: Chemin d'accès (URL)

en: Path already exists.
fr_FR: Le chemin existe déjà.

en: Path created successfully.
fr_FR: Chemin créé avec succès.

en: Path deleted successfully.
fr_FR: Chemin d'accès supprimé avec succès.

en: Path not found.
fr_FR: Chemin non trouvé.

en: Path rule priority (1-100)
fr_FR: Priorité de la règle de chemin (1-100)

en: Path substring or pattern to match
fr_FR: Sous-chaîne de chemin d'accès ou motif à faire correspondre

en: Path toggled successfully.
fr_FR: Le chemin a basculé avec succès.

en: Path updated successfully.
fr_FR: Chemin mis à jour avec succès.

en: Paths
fr_FR: Chemins

en: Paths file generated successfully.
fr_FR: Le fichier des chemins d'accès a été généré avec succès.

en: Payment Gateways
fr_FR: Passerelles de paiement

en: Payment gateways (Stripe, PayPal, LiqPay, Fondy), analytics (Google Analytics, Facebook Pixel), and other external services require their domains here.
fr_FR: Les passerelles de paiement (Stripe, PayPal, LiqPay, Fondy), les outils d'analyse (Google Analytics, Facebook Pixel) et d'autres services externes nécessitent que leurs domaines soient configurés ici.

en: Perfect for testing
fr_FR: Parfait pour les tests

en: Perfect!
fr_FR: Parfait !

en: Performance Optimization
fr_FR: Optimisation des performances

en: Performance may decrease temporarily until the cache rebuilds.
fr_FR: Les performances peuvent diminuer temporairement jusqu'à ce que le cache se reconstitue.

en: Permalink rules have been flushed successfully.
fr_FR: Les règles Permalink ont été nettoyées avec succès.

en: Permanently Ban
fr_FR: Interdiction permanente

en: Persistent connections
fr_FR: Connexions persistantes

en: Please enable JavaScript and reload the page
fr_FR: Veuillez activer JavaScript et recharger la page

en: Please scan the QR code using your authentication app (e.g., Google Authenticator, Authy, etc.) and store the backup codes in a safe place. Each backup code can be used only once.
fr_FR: Veuillez scanner le code QR à l'aide de votre application d'authentification (par exemple, Google Authenticator, Authy, etc.) et conserver les codes de sauvegarde dans un endroit sûr. Chaque code de sauvegarde ne peut être utilisé qu'une seule fois.

en: Please select a country.
fr_FR: Veuillez sélectionner un pays.

en: Please turn JavaScript on and reload the page
fr_FR: Veuillez activer JavaScript et recharger la page

en: Please wait...
fr_FR: Veuillez patienter...

en: Plugin homepage
fr_FR: Page d'accueil du plugin

en: Popular add-ons, new possibilities
fr_FR: Compléments populaires, nouvelles possibilités

en: Premium add-ons - included with BotBlocker PRO
fr_FR: Modules complémentaires Premium - inclus avec BotBlocker PRO

en: Premium add-ons access
fr_FR: Accès aux modules complémentaires Premium

en: Press and hold to verify. No images or math required.
fr_FR: Appuyez et maintenez enfoncé pour vérifier. Pas besoin d'images ni de calculs.

en: Prevent password guessing attacks with temporary IP lockouts after failed login attempts.
fr_FR: Empêchez les attaques par devinette de mot de passe en bloquant temporairement l'IP après les tentatives de connexion infructueuses.

en: Prevent search engines from caching blocked pages.
fr_FR: Empêcher les moteurs de recherche de mettre en cache les pages bloquées.

en: Prevent search engines from indexing UTM pages to avoid duplicate content.
fr_FR: Empêcher les moteurs de recherche d'indexer les pages UTM afin d'éviter le contenu dupliqué.

en: Prevents loading of Dashicons for non-admin users.
fr_FR: Empêche le chargement des Dashicons pour les utilisateurs non administrateurs.

en: Prevents loading of emoji scripts and styles.
fr_FR: Empêche le chargement des scripts et des styles d'emoji.

en: Prevents self-pingbacks when linking to your own posts.
fr_FR: Empêche les self-pingbacks lors de la création de liens vers vos propres articles.

en: Primary Block Time (seconds):
fr_FR: Temps de blocage primaire (secondes) :

en: Priority
fr_FR: Priorité

en: Priority (1-100)
fr_FR: Priorité (1-100)

en: Priority Support
fr_FR: Soutien prioritaire

en: Priority support & emergency help (24h)
fr_FR: Assistance prioritaire et aide d'urgence (24 h/24)

en: Priority support (24h response)
fr_FR: Assistance prioritaire (réponse sous 24 heures)

en: Priority support SLA
fr_FR: Accord de niveau de service (SLA) pour l'assistance prioritaire

en: Privacy of customer data
fr_FR: Confidentialité des données des clients

en: Privacy policy
fr_FR: Politique de confidentialité

en: Pro Tip:
fr_FR: Conseil de pro :

en: Profile applied.
fr_FR: Profil appliqué.

en: Protect
fr_FR: Protéger

en: Protect default login endpoints and use a custom login URL.
fr_FR: Protéger les points de connexion par défaut et utiliser une URL de connexion personnalisée.

en: Protection Level:
fr_FR: Niveau de protection :

en: Proxies successfully updated for Early BotBlocker Mode
fr_FR: Les serveurs proxy ont été mis à jour avec succès pour le mode Early BotBlocker

en: Proxy already exists.
fr_FR: Le proxy existe déjà.

en: Proxy created successfully.
fr_FR: Proxy créé avec succès.

en: Proxy deleted successfully.
fr_FR: Proxy supprimé avec succès.

en: Proxy file rendered successfully.
fr_FR: Le fichier proxy a été rendu avec succès.

en: Proxy not found.
fr_FR: Proxy non trouvé.

en: Proxy updated successfully.
fr_FR: Proxy mis à jour avec succès.

en: Proxy, VPN, and Tor detection
fr_FR: Détection des proxy, VPN et Tor

en: Purple
fr_FR: Pourpre

en: Pusher
fr_FR: Pousseur

en: Pusher notifications
fr_FR: Notifications de Pusher

en: Query string
fr_FR: Chaîne de requête

en: Questions, suggestions, or need help? Contact us through any channel below.
fr_FR: Vous avez des questions, des suggestions ou besoin d'aide ? Contactez-nous par l'un des canaux ci-dessous.

en: Quick Guide
fr_FR: Guide rapide

en: Quick IP Rule
fr_FR: Règle IP rapide

en: Quick Start Guide
fr_FR: Guide de démarrage rapide

en: REST API
fr_FR: API REST

en: RSS feeds are disabled. Visit the
fr_FR: Les flux RSS sont désactivés. Visitez le site

en: Raccoon
fr_FR: Raton laveur

en: Random string that makes cookie values unpredictable.
fr_FR: Chaîne aléatoire qui rend les valeurs des cookies imprévisibles.

en: Raw event log for forensics and rule tuning.
fr_FR: Journal des événements bruts pour l'analyse médico-légale et le réglage des règles.

en: Re-checks BotBlocker PRO status and updates connection details.
fr_FR: Vérifie à nouveau l'état de BotBlocker PRO et met à jour les informations de connexion.

en: Read More
fr_FR: Lire la suite

en: Read full comparison
fr_FR: Lire la comparaison complète

en: Read more
fr_FR: En savoir plus

en: Real visitors unaffected
fr_FR: Les visiteurs réels ne sont pas affectés

en: Real-time cloud threat checks (bots, bad ASN, dynamic proxies)
fr_FR: Contrôles en temps réel des menaces dans le nuage (bots, mauvais ASN, proxies dynamiques)

en: Real-time visitor geo statistics. View period:
fr_FR: Statistiques géographiques en temps réel sur les visiteurs. Période de visualisation :

en: Real-time visitor statistics (IP, PTR, ASN, geo, device, OS, etc.)
fr_FR: Statistiques en temps réel sur les visiteurs (IP, PTR, ASN, géo, appareil, OS, etc.)

en: Real-time visitor statistics. View period:
fr_FR: Statistiques en temps réel sur les visiteurs. Période de visualisation :

en: Reason or context (e.g. temporary block)
fr_FR: Raison ou contexte (par exemple, blocage temporaire)

en: Receive real-time security alerts via Pusher.
fr_FR: Recevez des alertes de sécurité en temps réel via Pusher.

en: Receive security alerts via Telegram.
fr_FR: Recevoir des alertes de sécurité via Telegram.

en: Receive security alerts via email.
fr_FR: Recevoir des alertes de sécurité par courrier électronique.

en: Recommended
fr_FR: Recommandé

en: Recommended 2FA Apps
fr_FR: Applications 2FA recommandées

en: Recommended for most sites
fr_FR: Recommandé pour la plupart des sites

en: Record visitor browser type.
fr_FR: Enregistrer le type de navigateur du visiteur.

en: Record visitor device type (mobile, desktop, tablet).
fr_FR: Enregistrez le type d'appareil des visiteurs (mobile, ordinateur de bureau, tablette).

en: Record visitor operating system.
fr_FR: Enregistrer le système d'exploitation du visiteur.

en: Red
fr_FR: Rouge

en: Redirect
fr_FR: Redirection

en: Redirect URL
fr_FR: URL de redirection

en: Redis Authentication Password:
fr_FR: Mot de passe d'authentification Redis :

en: Redis Cache Integration
fr_FR: Intégration du cache Redis

en: Redis Database Number:
fr_FR: Numéro de la base de données Redis :

en: Redis Key Prefix:
fr_FR: Préfixe de la clé Redis :

en: Redis Server Host:
fr_FR: Serveur Redis Hôte :

en: Redis Server Port:
fr_FR: Port du serveur Redis :

en: Redis is faster for high-traffic sites. Memcached fits distributed setups. This can be changed later in Settings.
fr_FR: Redis est plus rapide pour les sites à fort trafic. Memcached convient aux configurations distribuées. Ceci peut être modifié ultérieurement dans les Paramètres.

en: Redis provides in-memory caching for security counters, visitor statistics, and threat detection data.
fr_FR: Redis fournit un cache en mémoire pour les compteurs de sécurité, les statistiques sur les visiteurs et les données de détection des menaces.

en: Reduce unwanted traffic, prevent automated attacks, and restrict access to real visitors only.
fr_FR: Réduisez le trafic indésirable, empêchez les attaques automatisées et limitez l'accès aux seuls visiteurs réels.

en: Referer
fr_FR: Référent

en: Refresh PRO status
fr_FR: Actualiser le statut PRO

en: Refund
fr_FR: Remboursement

en: Regular Plugin
fr_FR: Plugin régulier

en: Regular Report Frequency
fr_FR: Fréquence des rapports réguliers

en: Regular hits will be removed from the database.
fr_FR: Les occurrences régulières seront supprimées de la base de données.

en: Reinstall Database
fr_FR: Réinstallation de la base de données

en: Reload
fr_FR: Actualiser

en: Reloading...
fr_FR: Mise à jour...

en: Remaining Requests
fr_FR: Demandes restantes

en: Remaining days
fr_FR: Jours restants

en: Remove Comment URLs
fr_FR: Supprimer les URL des commentaires

en: Remove Global Styles
fr_FR: Supprimer les styles globaux

en: Remove RSD Link
fr_FR: Supprimer le lien RSD

en: Remove RSS Feed Links
fr_FR: Supprimer les liens vers les fils RSS

en: Remove Shortlink
fr_FR: Supprimer le lien court

en: Remove all ASN rules
fr_FR: Supprimer toutes les règles ASN

en: Remove all paths
fr_FR: Supprimer tous les chemins

en: Remove all proxies
fr_FR: Supprimer tous les proxys

en: Remove all rules
fr_FR: Supprimer toutes les règles

en: Remove all white bots
fr_FR: Supprimer tous les robots blancs

en: Remove country
fr_FR: Supprimer le pays

en: Remove jQuery Migrate
fr_FR: Supprimer jQuery Migrate

en: Removes RSS feed links from the header.
fr_FR: Supprime les liens vers les flux RSS dans l'en-tête.

en: Removes jQuery Migrate. May break older plugins that use deprecated jQuery functions.
fr_FR: Supprime jQuery Migrate. Peut casser d'anciens plugins qui utilisent des fonctions jQuery dépréciées.

en: Removes the Really Simple Discovery link from the header.
fr_FR: Supprime le lien "Really Simple Discovery" de l'en-tête.

en: Removes the WordPress version meta tag from the page source.
fr_FR: Supprime la méta-tag de la version de WordPress de la source de la page.

en: Removes the shortlink URL from the header.
fr_FR: Supprime l'URL du lien court de l'en-tête.

en: Removes the website URL field from the comment form.
fr_FR: Supprime le champ URL du site web du formulaire de commentaire.

en: Removes wp-global-styles inline CSS from the frontend.
fr_FR: Supprime le CSS en ligne wp-global-styles du frontend.

en: Repair and Optimize Database
fr_FR: Réparation et optimisation de la base de données

en: Repeat Block Duration (seconds):
fr_FR: Durée du bloc de répétition (secondes) :

en: Repeated violations result in progressively longer bans. X-Robots-Tag directives prevent SEO penalties on blocked pages.
fr_FR: Les violations répétées entraînent des interdictions de plus en plus longues. Les directives X-Robots-Tag empêchent les pénalités SEO sur les pages bloquées.

en: Report Period:
fr_FR: Période du rapport :

en: Report dashboard
fr_FR: Tableau de bord du rapport

en: Report list
fr_FR: Liste des rapports

en: Reports
fr_FR: Rapports

en: Reports and Statistics
fr_FR: Rapports et statistiques

en: Reports dashboard
fr_FR: Tableau de bord des rapports

en: Request Handling Chain
fr_FR: Chaîne de traitement des demandes

en: Request failed. Please try again.
fr_FR: La requête a échoué. Veuillez réessayer.

en: Requests allowed per verified visitor before re-verification.
fr_FR: Demandes autorisées par visiteur vérifié avant une nouvelle vérification.

en: Requests blocked
fr_FR: Demandes bloquées

en: Required files missing. Regenerated.
fr_FR: Fichiers requis manquants. Régénéré.

en: Requires BotBlocker >= %s
fr_FR: Requiert BotBlocker >= %s

en: Requires BotBlocker PRO and the Early Init add-on.
fr_FR: Nécessite BotBlocker PRO et l'extension Early Init.

en: Requires PRO
fr_FR: Nécessite PRO

en: Requires PRO license
fr_FR: Nécessite une licence PRO

en: Requires a newer BotBlocker version
fr_FR: Nécessite une version plus récente de BotBlocker

en: Requires active BotBlocker PRO
fr_FR: Nécessite l'activation de BotBlocker PRO

en: Requires the Early Init add-on to be enabled.
fr_FR: Le module complémentaire Early Init doit être activé.

en: Reset 2FA
fr_FR: Réinitialiser 2FA

en: Reset 2FA for user
fr_FR: Réinitialiser 2FA pour l'utilisateur

en: Reset Authentication Cookies
fr_FR: Réinitialiser les cookies d'authentification

en: Reset Rewrite Rules
fr_FR: Réinitialiser les règles de réécriture

en: Reset URL rewrite rules
fr_FR: Réinitialiser les règles de réécriture d'URL

en: Reset all BotBlocker tables to default settings
fr_FR: Réinitialiser toutes les tables de BotBlocker aux paramètres par défaut

en: Reset and Restart Wizard
fr_FR: Assistant de réinitialisation et de redémarrage

en: Reset cookies
fr_FR: Réinitialiser les cookies

en: Reset failed
fr_FR: Échec de la réinitialisation

en: Reset the rules
fr_FR: Réinitialiser les règles

en: Resets all visitor cookies - visitors must re-verify
fr_FR: Réinitialise tous les cookies des visiteurs - les visiteurs doivent revérifier

en: Resets the internal WordPress cache and external caching systems (Redis, Memcached)
fr_FR: Réinitialise le cache interne de WordPress et les systèmes de cache externes (Redis, Memcached)

en: Resets the internal WordPress cache.
fr_FR: Réinitialise le cache interne de WordPress.

en: Restrict proxy servers, data centers, VPNs, and legacy protocols to reduce automated threats.
fr_FR: Restreindre les serveurs proxy, les centres de données, les VPN et les anciens protocoles afin de réduire les menaces automatisées.

en: Retrieves your BotBlocker PRO key from the cloud.
fr_FR: Récupère votre clé BotBlocker PRO depuis le cloud.

en: Review security score
fr_FR: Examiner le score de sécurité

en: Rewrite rules successfully flushed!
fr_FR: Les règles de réécriture ont été correctement enregistrées !

en: Roles with 2FA
fr_FR: Rôles avec 2FA

en: Rule
fr_FR: Règle

en: Rule action
fr_FR: Action de la règle

en: Rule already exists.
fr_FR: La règle existe déjà.

en: Rule created successfully.
fr_FR: Règle créée avec succès.

en: Rule data
fr_FR: Données de la règle

en: Rule deleted successfully.
fr_FR: Règle supprimée avec succès.

en: Rule expiration date and time
fr_FR: Date et heure d'expiration de la règle

en: Rule lifetime
fr_FR: Durée de vie de la règle

en: Rule not found.
fr_FR: Règle non trouvée.

en: Rule priority (1-100)
fr_FR: Priorité de la règle (1-100)

en: Rule toggled successfully.
fr_FR: La règle a basculé avec succès.

en: Rule updated successfully.
fr_FR: La règle a été mise à jour avec succès.

en: Rules
fr_FR: Règles

en: Rules and IP lists
fr_FR: Règles et listes IP

en: Rules and IP lists statistics
fr_FR: Statistiques sur les règles et les listes IP

en: Rules file generated successfully.
fr_FR: Fichier de règles généré avec succès.

en: Rules will be regenerated automatically.
fr_FR: Les règles seront régénérées automatiquement.

en: Run Setup Wizard Again
fr_FR: Exécuter à nouveau l'assistant d'installation

en: Run the wizard to configure protection
fr_FR: Exécuter l'assistant pour configurer la protection

en: Running compatibility tests for your site
fr_FR: Tests de compatibilité pour votre site

en: Russian
fr_FR: Russie

en: SEO bots whitelist management
fr_FR: Gestion de la liste blanche des bots SEO

en: Safe defaults
fr_FR: Défauts de sécurité

en: Safe defaults: works with WooCommerce, Elementor and most caches
fr_FR: Valeurs par défaut sûres : fonctionne avec WooCommerce, Elementor et la plupart des caches

en: Safe for production use.
fr_FR: Sans danger pour la production.

en: Salt
fr_FR: Sel

en: Salt file created successfully.
fr_FR: Le fichier Salt a été créé avec succès.

en: Salt successfully created!
fr_FR: Le sel a été créé avec succès !

en: SameSite policy controls cross-site cookie behavior to protect against CSRF attacks.
fr_FR: La politique SameSite contrôle le comportement des cookies intersites afin de se protéger contre les attaques CSRF.

en: Save
fr_FR: Économiser

en: Save ASN rules to PHP file
fr_FR: Enregistrer les règles ASN dans un fichier PHP

en: Save Backup Codes
fr_FR: Sauvegarder les codes de sauvegarde

en: Save IPv4 rules to PHP file
fr_FR: Enregistrer les règles IPv4 dans un fichier PHP

en: Save IPv6 rules to PHP file
fr_FR: Enregistrer les règles IPv6 dans un fichier PHP

en: Save changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Save list
fr_FR: Enregistrer la liste

en: Save the file
fr_FR: Enregistrer le fichier

en: Save these codes in a safe place. Each code can be used only once.
fr_FR: Conservez ces codes en lieu sûr. Chaque code ne peut être utilisé qu'une seule fois.

en: Save white bot rules to PHP file
fr_FR: Enregistrer les règles du robot blanc dans un fichier PHP

en: Saving...
fr_FR: Enregistrement...

en: Scan QR Code
fr_FR: Scanner le code QR

en: Scan the QR code
fr_FR: Scanner le code QR

en: Scan the URL referrer for specific GET parameters to detect unwanted or suspicious traffic sources.
fr_FR: Analyser le référent de l'URL à la recherche de paramètres GET spécifiques pour détecter les sources de trafic indésirables ou suspectes.

en: Schedule an immediate background download of the latest ASN (autonomous system) database from BotBlocker servers.
fr_FR: Lancez immédiatement le téléchargement en arrière-plan de la dernière base de données ASN (système autonome) à partir des serveurs BotBlocker.

en: Script Name
fr_FR: Nom du script

en: Search
fr_FR: Recherche

en: Search engine visits
fr_FR: Visites sur les moteurs de recherche

en: Search engines file generated successfully.
fr_FR: Le fichier des moteurs de recherche a été généré avec succès.

en: Secondary Block Time (seconds):
fr_FR: Temps de blocage secondaire (secondes) :

en: Secondary time ban enabled
fr_FR: Interdiction de temps secondaire activée

en: Seconds remaining until unlock:
fr_FR: Nombre de secondes restantes jusqu'au déverrouillage :

en: Seconds until unlock:
fr_FR: Secondes jusqu'au déverrouillage :

en: Secret key not set.
fr_FR: La clé secrète n'est pas définie.

en: Secret link to disable the current BotBlocker check
fr_FR: Lien secret pour désactiver le contrôle BotBlocker actuel

en: Secret link to fully disable BotBlocker
fr_FR: Lien secret pour désactiver complètement BotBlocker

en: Secret link to re-enable BotBlocker
fr_FR: Lien secret pour réactiver BotBlocker

en: Secure
fr_FR: Sécurisé

en: Security Check Mode
fr_FR: Mode de contrôle de sécurité

en: Security Health Status
fr_FR: Sécurité État de santé

en: Security Score:
fr_FR: Score de sécurité :

en: Security Updates and Offers
fr_FR: Mises à jour et offres de sécurité

en: Security action links
fr_FR: Liens vers les actions de sécurité

en: Security and Privacy
fr_FR: Sécurité et vie privée

en: Security and performance tools for your WordPress site: block unwanted traffic, filter suspicious requests, and optimize resource usage.
fr_FR: Outils de sécurité et de performance pour votre site WordPress : bloquez le trafic indésirable, filtrez les requêtes suspectes et optimisez l'utilisation des ressources.

en: Security check failed.
fr_FR: Le contrôle de sécurité a échoué.

en: Security error. Refresh the page and try again.
fr_FR: Erreur de sécurité. Actualisez la page et réessayez.

en: Security headers are disabled because a conflicting plugin was detected.
fr_FR: Les en-têtes de sécurité sont désactivés car un plugin incompatible a été détecté.

en: Security headers management
fr_FR: Gestion des en-têtes de sécurité

en: Security headers management (HSTS, CSP, X-Frame, Permissions-Policy)
fr_FR: Gestion des en-têtes de sécurité (HSTS, CSP, X-Frame, Permissions-Policy)

en: Security score
fr_FR: Score de sécurité

en: See plans
fr_FR: Voir les plans

en: See pricing
fr_FR: Voir les tarifs

en: Select CAPTCHA type for visitor verification.
fr_FR: Sélectionnez le type de CAPTCHA pour la vérification des visiteurs.

en: Select Language
fr_FR: Sélectionner la langue

en: Select Redis database number (0-15). Different databases provide logical separation of data within the same Redis instance.
fr_FR: Sélectionnez le numéro de la base de données Redis (0-15). Des bases de données différentes permettent de séparer logiquement les données au sein d'une même instance Redis.

en: Select country
fr_FR: Sélectionnez un pays

en: Select image theme for CAPTCHA.
fr_FR: Sélectionnez un thème d'image pour le CAPTCHA.

en: Select matching images. Best balance of security and UX.
fr_FR: Sélectionnez les images correspondantes. Meilleur équilibre entre la sécurité et l'ergonomie.

en: Select rule type
fr_FR: Sélectionner le type de règle

en: Select when BotBlocker activates. Earlier = stronger protection.
fr_FR: Choisissez le moment où BotBlocker s'active. Plus tôt = protection plus forte.

en: Selected countries
fr_FR: Pays sélectionnés

en: Self Connections
fr_FR: Connexions autonomes

en: Self-test completed successfully! Check your log.
fr_FR: L'autodiagnostic s'est déroulé avec succès ! Vérifiez votre journal.

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Send Vary: Cookie Header
fr_FR: Envoyer Vary : Cookie En-tête

en: Send email with BotBlocker management links
fr_FR: Envoyer un email avec les liens de gestion de BotBlocker

en: Send suspicious requests to BotBlocker Cloud for verification.
fr_FR: Envoyer les demandes suspectes à BotBlocker Cloud pour vérification.

en: Sending failed. Please try again later.
fr_FR: L'envoi a échoué. Veuillez réessayer plus tard.

en: Sending...
fr_FR: Envoi...

en: Separate Requests (Legacy)
fr_FR: Demandes séparées (héritage)

en: Server OS
fr_FR: Serveur OS

en: Server error while loading saved countries.
fr_FR: Erreur serveur lors du chargement des pays enregistrés.

en: Server error while saving country list.
fr_FR: Erreur serveur lors de l'enregistrement de la liste des pays.

en: Set SameSite attribute (Lax, Strict, None).
fr_FR: Définir l'attribut SameSite (Lax, Strict, None).

en: Set a custom login endpoint to hide wp-login.php. Use only letters, numbers, hyphens, or underscores. Do not use .php, slashes, or query strings.
fr_FR: Définissez un point d'accès personnalisé pour cacher wp-login.php. N'utilisez que des lettres, des chiffres, des traits d'union ou des traits de soulignement. N'utilisez pas de .php, de barres obliques ou de chaînes de requête.

en: Set paths to a PHP file
fr_FR: Définir les chemins d'accès à un fichier PHP

en: Set proxies to a PHP file
fr_FR: Définir les proxies dans un fichier PHP

en: Set rules to a PHP file
fr_FR: Définir des règles pour un fichier PHP

en: Set the log retention period and enable daylight saving time adjustment if needed.
fr_FR: Définissez la période de conservation des journaux et activez l'ajustement à l'heure d'été si nécessaire.

en: Set the reCAPTCHA threshold level (0.1–1.0)
fr_FR: Définir le niveau du seuil reCAPTCHA (0.1-1.0)

en: Set the score threshold: lower = stricter blocking, higher = more permissive.
fr_FR: Fixer le seuil du score : plus bas = blocage plus strict, plus haut = plus permissif.

en: Set up 2FA for your account
fr_FR: Configurer 2FA pour votre compte

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings saved.
fr_FR: Paramètres sauvegardés.

en: Setup Already Completed
fr_FR: L'installation a déjà été effectuée

en: Setup Wizard
fr_FR: Assistant d'installation

en: Setup is complete. You can adjust settings anytime from the Dashboard.
fr_FR: L'installation est terminée. Vous pouvez ajuster les paramètres à tout moment à partir du tableau de bord.

en: Setup not completed
fr_FR: L'installation n'est pas terminée

en: Setup session expired. Please refresh the page.
fr_FR: La session d'installation a expiré. Veuillez actualiser la page.

en: Show CAPTCHA to all visitors, bypassing other checks.
fr_FR: Afficher le CAPTCHA à tous les visiteurs, en contournant les autres contrôles.

en: Show unique visitors (by IP) or all requests.
fr_FR: Afficher les visiteurs uniques (par IP) ou toutes les demandes.

en: Shows exactly what was blocked and why (reason + URL + IP)
fr_FR: Indique exactement ce qui a été bloqué et pourquoi (raison + URL + IP)

en: Shows whether BotBlocker PRO is active. Managed automatically.
fr_FR: Indique si BotBlocker PRO est actif. Gestion automatique.

en: Shows your BotBlocker PRO connection and subscription status. An active subscription delivers live security updates, firewall rules, and premium bot-detection from the BotBlocker network.
fr_FR: Affiche l'état de votre connexion et de votre abonnement à BotBlocker PRO. Un abonnement actif vous permet de bénéficier de mises à jour de sécurité en temps réel, de règles de pare-feu et d'une détection avancée des bots via le réseau BotBlocker.

en: Silent Auto-Verify
fr_FR: Auto-vérification silencieuse

en: Silent Auto-Verify (No CAPTCHA)
fr_FR: Auto-vérification silencieuse (sans CAPTCHA)

en: Simple Bot Detection
fr_FR: Détection simple des bots

en: Simple JS Consistency
fr_FR: Cohérence JS simple

en: Simple and reliable
fr_FR: Simple et fiable

en: Simple bot detection (UA, headers, JS, language)
fr_FR: Détection simple des robots (UA, en-têtes, JS, langue)

en: Simple bot detection analyzes basic browser characteristics to catch bots that fail to mimic real browsers.
fr_FR: La détection simple des robots analyse les caractéristiques de base des navigateurs afin d'attraper les robots qui ne parviennent pas à imiter les navigateurs réels.

en: Simple math with moving numbers. Easy and effective.
fr_FR: Des mathématiques simples avec des nombres en mouvement. Facile et efficace.

en: Site Health
fr_FR: Santé du site

en: Site key not set.
fr_FR: La clé de site n'est pas définie.

en: Site visitors
fr_FR: Visiteurs du site

en: Skip (use default)
fr_FR: Sauter (utiliser la valeur par défaut)

en: Skipped:
fr_FR: Ignoré :

en: Software versions
fr_FR: Versions du logiciel

en: Solve the expression:
fr_FR: Résoudre l'expression :

en: Solve the following:
fr_FR: Résolvez les questions suivantes :

en: Something isn't working.
fr_FR: Quelque chose ne fonctionne pas.

en: Sorry, your request has been denied
fr_FR: Désolé, votre demande a été refusée

en: Specify the Memcached server hostname or IP address. Default is localhost (127.0.0.1) for local installations.
fr_FR: Spécifiez le nom d'hôte ou l'adresse IP du serveur Memcached. La valeur par défaut est localhost (127.0.0.1) pour les installations locales.

en: Specify the Redis server hostname or IP address. Default is localhost (127.0.0.1) for local Redis installations.
fr_FR: Indiquez le nom d'hôte ou l'adresse IP du serveur Redis. La valeur par défaut est localhost (127.0.0.1) pour les installations Redis locales.

en: Speeds up visitor processing via Memcached
fr_FR: Accélère le traitement des visiteurs grâce à Memcached

en: Speeds up visitor processing via Redis
fr_FR: Accélère le traitement des visiteurs via Redis

en: Square
fr_FR: Carré

en: Standard performance
fr_FR: Performance standard

en: Standard plugin loading
fr_FR: Chargement standard des plugins

en: Star
fr_FR: Étoile

en: Start Wizard
fr_FR: Démarrer l'assistant

en: Start setup
fr_FR: Démarrer l'installation

en: Statistics
fr_FR: Statistiques

en: Statistics Display Mode
fr_FR: Mode d'affichage des statistiques

en: Status
fr_FR: Statut

en: Still having issues? Contact our support team.
fr_FR: Vous avez encore des problèmes ? Contactez notre équipe d'assistance.

en: Stop Visitor Icon
fr_FR: Icône Stop Visiteur

en: Stops hosting bots, proxies and Tor traffic
fr_FR: Arrêt de l'hébergement des bots, des proxies et du trafic Tor

en: Store Period:
fr_FR: Période du magasin :

en: Store logs
fr_FR: Stocker les journaux

en: Strong
fr_FR: Fort

en: Strong Protection
fr_FR: Une protection forte

en: Strongest Protection Mode
fr_FR: Mode de protection le plus fort

en: Strongest protection mode
fr_FR: Mode de protection le plus fort

en: Subscribe
fr_FR: S'abonner

en: Subscription status
fr_FR: Statut de l'abonnement

en: Success!
fr_FR: Succès !

en: Success: IP rule added
fr_FR: Succès : règle IP ajoutée

en: Successfully imported
fr_FR: Importation réussie

en: Support
fr_FR: Soutien

en: Support Forum
fr_FR: Forum de soutien

en: Support in Telegram
fr_FR: Soutien dans Telegram

en: Support via tickets
fr_FR: Assistance par tickets

en: System Cron Job Commands
fr_FR: Commandes des tâches Cron du système

en: System Status
fr_FR: État du système

en: System administration
fr_FR: Administration du système

en: System status
fr_FR: État du système

en: Takes effect immediately.
fr_FR: Prend effet immédiatement.

en: Target IP/Subnet
fr_FR: IP/Sous-réseau cible

en: Tasks
fr_FR: Tâches

en: Telegram
fr_FR: Télégramme

en: Telegram notifications
fr_FR: Notifications Telegram

en: Terms of Service
fr_FR: Conditions d'utilisation

en: Test Response Code:
fr_FR: Code de réponse du test :

en: Test failed:
fr_FR: Échec du test :

en: Testing and debug mode
fr_FR: Mode de test et de débogage

en: The WordPress log file (debug.log) will be cleared:
fr_FR: Le fichier journal de WordPress (debug.log) sera effacé :

en: The WordPress object cache will be cleared:
fr_FR: Le cache d'objets de WordPress sera effacé :

en: The repair page is publicly accessible without authentication while enabled. Disable it after use.
fr_FR: La page de réparation est accessible au public sans authentification lorsqu'elle est activée. Désactivez-la après utilisation.

en: The site may be slower temporarily until data is re-cached.
fr_FR: Le site peut être temporairement plus lent jusqu'à ce que les données soient remises en mémoire cache.

en: Theme homepage
fr_FR: Page d'accueil du thème

en: Themes
fr_FR: Thèmes

en: These can be fixed automatically. Your site will stay functional.
fr_FR: Ces problèmes peuvent être résolus automatiquement. Votre site restera fonctionnel.

en: Third-party
fr_FR: Tiers

en: This URL conflicts with an existing page, post, or taxonomy on your site. Choose a different login slug.
fr_FR: Cette URL est en conflit avec une page, un article ou une taxonomie existant sur votre site. Choisissez un autre nom de connexion.

en: This action cannot be undone.
fr_FR: Cette action ne peut être annulée.

en: This add-on is incompatible with your BotBlocker version. Delete anyway?
fr_FR: Cette extension n'est pas compatible avec votre version de BotBlocker. Voulez-vous quand même la supprimer ?

en: This process is irreversible.
fr_FR: Ce processus est irréversible.

en: Threat intelligence & zero-day botnet feeds
fr_FR: Informations sur les menaces et flux de données sur les botnets " zero-day "

en: Time
fr_FR: L'heure

en: Time allowed to complete CAPTCHA verification.
fr_FR: Temps alloué pour effectuer la vérification CAPTCHA.

en: Time ban enabled
fr_FR: Interdiction de diffusion activée

en: Time period for counting failed login attempts.
fr_FR: Période de temps pour le décompte des tentatives de connexion échouées.

en: Timeout in seconds for cloud API requests. Increase if your server has slow outbound connections.
fr_FR: Délai d'expiration en secondes pour les requêtes API cloud. Augmentez cette valeur si votre serveur présente des connexions sortantes lentes.

en: Timezone for report timestamps.
fr_FR: Fuseau horaire pour les horodatages des rapports.

en: To enable database repair and optimization:
fr_FR: Pour permettre la réparation et l'optimisation de la base de données :

en: To receive important security news and special offers.
fr_FR: Pour recevoir des informations importantes sur la sécurité et des offres spéciales.

en: To resolve this, check the following:
fr_FR: Pour résoudre ce problème, vérifiez les points suivants :

en: Today blocked
fr_FR: Aujourd'hui bloqué

en: Today blocked:
fr_FR: Aujourd'hui bloqué :

en: Today hits
fr_FR: Les succès d'aujourd'hui

en: Today's Statistics
fr_FR: Statistiques d'aujourd'hui

en: Too early. Try again.
fr_FR: Trop tôt. Réessayez.

en: Too late. Try again.
fr_FR: Trop tard. Réessayez.

en: Too many attempts. Try again in 5 minutes.
fr_FR: Trop de tentatives. Réessayez dans 5 minutes.

en: Too many entries. Maximum 1000 per import.
fr_FR: Il y a trop d'entrées. Le nombre maximal est de 1 000 par importation.

en: Too many requests. Please try again later.
fr_FR: Trop de requêtes. Veuillez réessayer plus tard.

en: Tools
fr_FR: Outils

en: Tools for blocking bots, filtering suspicious traffic, and optimizing server resources.
fr_FR: Outils permettant de bloquer les robots, de filtrer le trafic suspect et d'optimiser les ressources du serveur.

en: Tor Exit Nodes
fr_FR: Nœuds de sortie Tor

en: Total IPv4 rules:
fr_FR: Total des règles IPv4 :

en: Total IPv6 rules:
fr_FR: Total des règles IPv6 :

en: Total blocked
fr_FR: Total bloqué

en: Total blocked:
fr_FR: Total bloqué :

en: Total hits
fr_FR: Nombre total de visites

en: Total paths:
fr_FR: Nombre total de chemins :

en: Total rules:
fr_FR: Total des règles :

en: Total white bots:
fr_FR: Tous les robots blancs :

en: Track traffic sources and filter suspicious referrers via UTM parameters.
fr_FR: Suivre les sources de trafic et filtrer les référents suspects grâce aux paramètres UTM.

en: Traffic and Referrer Settings
fr_FR: Paramètres de trafic et de référence

en: Traffic geo data
fr_FR: Données géographiques sur le trafic

en: Transient
fr_FR: Transitoire

en: Transients
fr_FR: Transitoires

en: Transients are temporary database data used by plugins and themes.
fr_FR: Les transitoires sont des données temporaires de la base de données utilisées par les plugins et les thèmes.

en: Transients successfully cleared!
fr_FR: Les transitoires ont été éliminés avec succès !

en: Trusted by users
fr_FR: Reconnu par les utilisateurs

en: Try using Chrome, Firefox, Safari, or Edge.
fr_FR: Essayez d'utiliser Chrome, Firefox, Safari ou Edge.

en: Turns all BotBlocker security header set on or off. Use this option to globally disable header output for testing or compatibility checks.
fr_FR: Active ou désactive tous les en-têtes de sécurité BotBlocker. Utilisez cette option pour désactiver globalement l'envoi d'en-têtes à des fins de test ou de vérification de la compatibilité.

en: Twice a week
fr_FR: Deux fois par semaine

en: Two-Factor Authentication
fr_FR: Authentification à deux facteurs

en: Two-Factor Authentication (2FA)
fr_FR: Authentification à deux facteurs (2FA)

en: Two-Factor Authentication (2FA) requires a time-based code from your authenticator app in addition to your password. This prevents unauthorized access even if your password is compromised. You can set which user roles require 2FA and generate backup codes for emergency access.
fr_FR: L'authentification à deux facteurs (2FA) nécessite un code temporel provenant de votre application d'authentification en plus de votre mot de passe. Cela empêche tout accès non autorisé, même si votre mot de passe est compromis. Vous pouvez définir les rôles d'utilisateur qui requièrent l'authentification à deux facteurs et générer des codes de sauvegarde pour les accès d'urgence.

en: Two-Factor Authentication Setup
fr_FR: Configuration de l'authentification à deux facteurs

en: Two-factor authentication enabled.
fr_FR: Authentification à deux facteurs activée.

en: Two-factor authentication is now active on your account.
fr_FR: L'authentification à deux facteurs est maintenant active sur votre compte.

en: Type or data is not set or empty.
fr_FR: Le type ou les données ne sont pas définis ou sont vides.

en: UI Settings
fr_FR: Paramètres de l'interface utilisateur

en: URL rewrite rules will be reset:
fr_FR: Les règles de réécriture d'URL seront réinitialisées :

en: URL to redirect to when someone tries to access the default login URL.
fr_FR: URL à rediriger lorsque quelqu'un tente d'accéder à l'URL de connexion par défaut.

en: UTM Referrer Processing
fr_FR: Traitement des référents UTM

en: UTM referrer processing
fr_FR: Traitement des référents UTM

en: Ultimate tier only
fr_FR: Niveau ultime uniquement

en: Ultra-fast in-memory cache. Best performance.
fr_FR: Cache en mémoire ultra-rapide. Meilleures performances.

en: Unauthorized
fr_FR: Non autorisé

en: Unauthorized.
fr_FR: Non autorisé.

en: Understanding 2FA Security
fr_FR: Comprendre la sécurité 2FA

en: Unique Visitors (by IP)
fr_FR: Visiteurs uniques (par IP)

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Unknown chart data type.
fr_FR: Type de données graphiques inconnu.

en: Unknown error
fr_FR: Erreur inconnue

en: Unknown period
fr_FR: Période inconnue

en: Unlock Advanced Protection
fr_FR: Déverrouiller la protection avancée

en: Unlock PRO Protection
fr_FR: Déverrouiller la protection PRO

en: Unresponsive IP blocking
fr_FR: Blocage de l'IP sans réponse

en: Update
fr_FR: Mise à jour

en: Update ASN database
fr_FR: Mettre à jour la base de données ASN

en: Update All (%d)
fr_FR: Mise à jour de tous (%d)

en: Update BotBlocker to %s to use this add-on
fr_FR: Mettre à jour BotBlocker à %s pour utiliser cet add-on

en: Update IP Geolocation
fr_FR: Mise à jour de la géolocalisation IP

en: Update Statistics
fr_FR: Statistiques de mise à jour

en: Update available, requires BotBlocker >= %s
fr_FR: Mise à jour disponible, nécessite BotBlocker >= %s

en: Update requires BotBlocker >= %s
fr_FR: La mise à jour nécessite un BotBlocker >= %s

en: Updating the salt resets all authentication cookies:
fr_FR: La mise à jour du sel réinitialise tous les cookies d'authentification :

en: Upgrade now!
fr_FR: Mettre à niveau maintenant !

en: Upgrade to PRO
fr_FR: Passer à PRO

en: Upgrade your plan for better protection.
fr_FR: Améliorez votre plan pour une meilleure protection.

en: Uploading a new list will add new IPs and skip existing ones. Invalid lines will be skipped automatically.
fr_FR: Le téléchargement d'une nouvelle liste ajoutera de nouvelles adresses IP et ignorera les adresses existantes. Les lignes non valides seront automatiquement ignorées.

en: Use Google Authenticator or any TOTP app to scan the code, or enter the key manually.
fr_FR: Utilisez Google Authenticator ou toute autre application TOTP pour scanner le code, ou saisissez la clé manuellement.

en: Use WordPress transients. Works on any hosting.
fr_FR: Utilisez les transitoires de WordPress. Fonctionne sur n'importe quel hébergement.

en: Use a single endpoint slug with letters, numbers, hyphens, or underscores only.
fr_FR: Utilisez un seul nom de fichier pour le point d'arrivée, composé uniquement de lettres, de chiffres, de traits d'union ou de traits de soulignement.

en: Use noindex and noarchive directives to prevent search engines from indexing blocked or UTM pages.
fr_FR: Utilisez les directives noindex et noarchive pour empêcher les moteurs de recherche d'indexer les pages bloquées ou UTM.

en: Use these options to enable or disable groups of security response headers. These headers enhance browser protections and privacy, but some may require theme/plugin compatibility checks.
fr_FR: Utilisez ces options pour activer ou désactiver des groupes d'en-têtes de réponse de sécurité. Ces en-têtes renforcent la protection et la confidentialité du navigateur, mais certains peuvent nécessiter des vérifications de compatibilité avec les thèmes ou les extensions.

en: Use this link to completely disable BotBlocker.
fr_FR: Utilisez ce lien pour désactiver complètement BotBlocker.

en: Use this link to re-enable BotBlocker.
fr_FR: Utilisez ce lien pour réactiver BotBlocker.

en: Use this link to temporarily disable BotBlocker checks for the current session.
fr_FR: Utilisez ce lien pour désactiver temporairement les contrôles BotBlocker pour la session en cours.

en: Use transients for cache cloud requests
fr_FR: Utiliser les transitoires pour les demandes de nuage de cache

en: Use transients for cache requests. This will reduce the amount of database queries and improve performance. This option is recommended for sites with high traffic. Transient storage may be redefined by other plugins.
fr_FR: Utilisez les transitoires pour les demandes de cache. Cela permet de réduire le nombre de requêtes de la base de données et d'améliorer les performances. Cette option est recommandée pour les sites à fort trafic. Le stockage transitoire peut être redéfini par d'autres plugins.

en: User Agent
fr_FR: Agent utilisateur

en: User Interface and Appearance
fr_FR: Interface utilisateur et apparence

en: User not found
fr_FR: Utilisateur non trouvé

en: User not logged in
fr_FR: Utilisateur non connecté

en: User-Agent Anomalies
fr_FR: Anomalies de l'agent utilisateur

en: User-Agent substring identifying the bot
fr_FR: Sous-chaîne User-Agent identifiant le bot

en: VPN / Tor / proxy blocking
fr_FR: Blocage des VPN / Tor / proxys

en: VPN Connections
fr_FR: Connexions VPN

en: VPN and Tor Blocking
fr_FR: VPN et blocage de Tor

en: VPN, Tor and proxy blocking
fr_FR: Blocage des VPN, de Tor et des proxys

en: Verification Code
fr_FR: Code de vérification

en: Verification code is required.
fr_FR: Le code de vérification est requis.

en: Verification failed.
fr_FR: La vérification a échoué.

en: Verifies search engines to protect SEO. Detects fake crawlers
fr_FR: Vérifie les moteurs de recherche pour protéger le référencement. Détecte les faux robots d'indexation

en: Verify
fr_FR: Vérifier

en: Verify browser API behavior (canvas, WebGL).
fr_FR: Vérifier le comportement de l'API du navigateur (canvas, WebGL).

en: Verify browser engine parameters against known browser signatures.
fr_FR: Vérifier les paramètres du moteur du navigateur par rapport aux signatures connues du navigateur.

en: Verify device APIs (touch, motion sensors) to detect headless browsers.
fr_FR: Vérifier les API des appareils (tactiles, capteurs de mouvement) pour détecter les navigateurs sans tête.

en: Verify every visitor via cloud database. Ultimate tier only.
fr_FR: Vérifier chaque visiteur via la base de données en nuage. Niveau ultime uniquement.

en: Verifying your browser
fr_FR: Vérification de votre navigateur

en: Verifying...
fr_FR: Vérification...

en: View Add-ons
fr_FR: Voir les modules complémentaires

en: View All
fr_FR: Voir tout

en: View Dashboard
fr_FR: Voir le tableau de bord

en: View full Health Status
fr_FR: Voir l'état de santé complet

en: View my PRO
fr_FR: Voir mon PRO

en: View on WordPress.org
fr_FR: Voir sur WordPress.org

en: Visitor Logging Settings
fr_FR: Paramètres d'enregistrement des visiteurs

en: Visitors Log
fr_FR: Journal des visiteurs

en: Visitors data successfully cleared!
fr_FR: Les données des visiteurs ont été effacées avec succès !

en: Visitors from selected countries will not be able to access the site.
fr_FR: Les visiteurs provenant de certains pays ne pourront pas accéder au site.

en: W3 Total Cache detected. If using Disk Enhanced mode with rewrite rules, add a cookie-based server exception. See CACHE-COMPATIBILITY.md.
fr_FR: W3 Total Cache détecté. Si vous utilisez le mode Disk Enhanced avec des règles de réécriture, ajoutez une exception de serveur basée sur les cookies. Voir CACHE-COMPATIBILITY.md.

en: WP Cron Enabled
fr_FR: WP Cron activé

en: WP Rocket detected. Add the BotBlocker cookie to the "Never Cache Cookies" list in WP Rocket settings. See CACHE-COMPATIBILITY.md.
fr_FR: WP Rocket a détecté BotBlocker. Ajoutez le cookie BotBlocker à la liste " Ne jamais mettre en cache les cookies " dans les paramètres de WP Rocket. Consultez le fichier CACHE-COMPATIBILITY.md.

en: WP Super Cache (Expert/mod_rewrite mode) serves cached pages via .htaccess, bypassing PHP. Add a cookie-based exception. See CACHE-COMPATIBILITY.md.
fr_FR: WP Super Cache (mode Expert/mod_rewrite) sert les pages mises en cache via .htaccess, en contournant PHP. Ajouter une exception basée sur les cookies. Voir CACHE-COMPATIBILITY.md.

en: WP-Cron status (read-only, managed automatically).
fr_FR: Statut de WP-Cron (en lecture seule, géré automatiquement).

en: WPS Hide Login is active. Deactivate it to use these settings.
fr_FR: La fonction WPS Hide Login est activée. Désactivez-la pour utiliser ces paramètres.

en: We also provide custom PHP development and automation services tailored to your needs.
fr_FR: Nous proposons également des services de développement PHP et d'automatisation personnalisés, adaptés à vos besoins.

en: We offer WordPress development services: optimization, plugin and theme customization, and server administration.
fr_FR: Nous offrons des services de développement WordPress : optimisation, personnalisation de plugins et de thèmes, et administration de serveurs.

en: Weak
fr_FR: Faible

en: Website Traffic
fr_FR: Trafic sur le site web

en: Website visitors report
fr_FR: Rapport sur les visiteurs du site web

en: Weekly
fr_FR: Hebdomadaire

en: Weekly Maintenance
fr_FR: Entretien hebdomadaire

en: Welcome to BotBlocker Security
fr_FR: Bienvenue sur le site de BotBlocker Security

en: Wget Command:
fr_FR: Commande Wget :

en: What Data Does BotBlocker Collect
fr_FR: Quelles sont les données collectées par BotBlocker ?

en: What you get with BotBlocker PRO
fr_FR: Ce que vous offre BotBlocker PRO

en: What's new in
fr_FR: Quoi de neuf dans

en: When enabled, requests matching well-known payment callback patterns (paths, query keys, admin-ajax actions, signature headers) skip JS-challenge, CAPTCHA and rate-limit. Recommended for any site with WooCommerce or another e-commerce plugin.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, les requêtes correspondant à des modèles de rappel de paiement courants (chemins d'accès, clés de requête, actions admin-ajax, en-têtes de signature) ne sont pas soumises au test JS, au CAPTCHA ni à la limitation de débit. Recommandé pour tout site utilisant WooCommerce ou un autre plugin de commerce électronique.

en: When the rule should stop applying.
fr_FR: Quand la règle doit-elle cesser de s'appliquer ?

en: White
fr_FR: Blanc

en: White Bots
fr_FR: Bots blancs

en: White Bots and Search Engines
fr_FR: Bots blancs et moteurs de recherche

en: White bot already exists.
fr_FR: Le bot blanc existe déjà.

en: White bot created successfully.
fr_FR: Le bot blanc a été créé avec succès.

en: White bot deleted successfully.
fr_FR: White bot supprimé avec succès.

en: White bot not found.
fr_FR: White bot n'a pas été trouvé.

en: White bot toggled successfully.
fr_FR: White bot a basculé avec succès.

en: White bot updated successfully.
fr_FR: Le bot blanc a été mis à jour avec succès.

en: White bots data is required for import.
fr_FR: Les données relatives aux robots blancs sont nécessaires pour l'importation.

en: Whitelist your current IP
fr_FR: Inscrivez votre IP actuelle sur liste blanche

en: Who Should Always Have Access?
fr_FR: Qui doit toujours y avoir accès ?

en: Wizard reset successfully.
fr_FR: L'assistant a été réinitialisé avec succès.

en: WooCommerce Detected
fr_FR: WooCommerce détecté

en: WooCommerce configuration guide
fr_FR: Guide de configuration de WooCommerce

en: WordPress 2FA Documentation
fr_FR: Documentation WordPress 2FA

en: WordPress Acceleration
fr_FR: Accélération de WordPress

en: WordPress Actions
fr_FR: Actions WordPress

en: WordPress Admin Area Log
fr_FR: Journal de la zone d'administration de WordPress

en: WordPress Core
fr_FR: Le cœur de WordPress

en: WordPress Paths
fr_FR: Chemins WordPress

en: WordPress Service
fr_FR: Service WordPress

en: WordPress Transients
fr_FR: Transitoires WordPress

en: WordPress acceleration and optimization
fr_FR: Accélération et optimisation de WordPress

en: WordPress actions
fr_FR: Actions WordPress

en: WordPress admin area log
fr_FR: Journal de la zone d'administration de WordPress

en: WordPress core tuning
fr_FR: Mise au point du noyau de WordPress

en: WordPress development
fr_FR: Développement WordPress

en: WordPress plugin page
fr_FR: Page du plugin WordPress

en: WordPress self requests
fr_FR: Demandes d'autorisation pour WordPress

en: WordPress speed optimization
fr_FR: Optimisation de la vitesse de WordPress

en: WordPress speed optimizations
fr_FR: Optimisations de la vitesse de WordPress

en: WordPress transients provide built-in temporary data storage for caching security requests and visitor information. This lightweight caching mechanism improves performance without requiring external cache servers.
fr_FR: Les transitoires WordPress fournissent un stockage de données temporaire intégré pour la mise en cache des demandes de sécurité et des informations sur les visiteurs. Ce mécanisme de mise en cache léger améliore les performances sans nécessiter de serveurs de cache externes.

en: Works everywhere
fr_FR: Fonctionne partout

en: Write a log entry every time a payment callback bypass is applied. Useful for auditing.
fr_FR: Enregistrez une entrée dans le journal chaque fois qu'un contournement de la procédure de rappel de paiement est appliqué. Utile à des fins d'audit.

en: X-Robots-Tag: noarchive for blocked pages
fr_FR: X-Robots-Tag : noarchive pour les pages bloquées

en: X-Robots-Tag: noindex on UTM pages
fr_FR: X-Robots-Tag : noindex sur les pages UTM

en: Yandex.Metrica ID
fr_FR: ID Yandex.Metrica

en: You can change this anytime with one click.
fr_FR: Vous pouvez le modifier à tout moment en un seul clic.

en: You can prepare your list in any text editor. Each line should contain a single IP address or subnet in CIDR format (e.g. 192.168.1.0/24).
fr_FR: Vous pouvez préparer votre liste dans n'importe quel éditeur de texte. Chaque ligne doit contenir une seule adresse IP ou un seul sous-réseau au format CIDR (par exemple 192.168.1.0/24).

en: You do not have permission to view this information.
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à consulter ces informations.

en: You have PRO activated. Check your plan.
fr_FR: Vous avez activé PRO. Vérifiez votre plan.

en: You must be logged in.
fr_FR: Vous devez être connecté.

en: Your Google reCAPTCHA v3 site key for invisible bot detection.
fr_FR: Votre clé de site Google reCAPTCHA v3 pour la détection invisible des robots.

en: Your IP address will be permanently trusted
fr_FR: Votre adresse IP sera bloquée de façon permanente

en: Your Site is Now Protected
fr_FR: Votre site est désormais protégé

en: Your browser does not support the video tag.
fr_FR: Votre navigateur ne prend pas en charge la balise vidéo.

en: Your cloud API has expired.
fr_FR: Votre API cloud a expiré.

en: Your cloud API has expired. Please renew it.
fr_FR: Votre API cloud a expiré. Veuillez la renouveler.

en: Your cloud API has fewer than %d hits remaining.
fr_FR: Il reste moins de %d hits à votre API dans le nuage.

en: Your cloud API has no hits remaining.
fr_FR: L'API de votre nuage n'a pas d'occurrences restantes.

en: Your cloud API has no hits remaining. Please renew.
fr_FR: Votre API cloud n'a plus de hits restants. Veuillez renouveler.

en: Your cloud API will expire in %d days.
fr_FR: Votre API dans le nuage expirera dans %d jours.

en: Your email
fr_FR: Votre email

en: Your login URL is already customized.
fr_FR: Votre URL de connexion est déjà personnalisée.

en: Your message has been sent.
fr_FR: Votre message a été envoyé.

en: Your security configuration is complete.
fr_FR: Votre configuration de sécurité est terminée.

en: Your site is fully protected with BotBlocker PRO. Cloud-based security shields are actively monitoring and blocking advanced threats in real-time.
fr_FR: Votre site est entièrement protégé avec BotBlocker PRO. Les boucliers de sécurité basés sur le cloud surveillent et bloquent activement les menaces avancées en temps réel.

en: Your site is only partially protected. BotBlocker is already blocking basic automated attacks, but several critical shields are still disabled.
fr_FR: Votre site n'est que partiellement protégé. BotBlocker bloque déjà les attaques automatisées de base, mais plusieurs boucliers critiques sont encore désactivés.

en: Your store is compatible with BotBlocker.
fr_FR: Votre boutique est compatible avec BotBlocker.

en: ZIP contains unexpected file:
fr_FR: ZIP contient un fichier inattendu :

en: ZIP file not provided.
fr_FR: Le fichier ZIP n'est pas fourni.

en: Zero impact on visitors
fr_FR: Impact nul sur les visiteurs

en: Zero-day botnet updates
fr_FR: Mises à jour du réseau de zombies du jour zéro

en: cURL Command:
fr_FR: commande cURL :

en: days
fr_FR: jours

en: delete
fr_FR: supprimer

[ctx: device type label]
en: Phone
fr_FR: Téléphone

[ctx: device type label]
en: Set-top Box
fr_FR: Boîtier décodeur

[ctx: device type label]
en: Tablet
fr_FR: Tablette

en: disabled
fr_FR: handicapé

en: homepage
fr_FR: page d'accueil

en: in the root of your site
fr_FR: à la racine de votre site

en: manage add-ons
fr_FR: gérer les modules complémentaires

en: may reduce protection
fr_FR: peut réduire la protection

en: not set
fr_FR: non défini

en: or
fr_FR: ou

en: or a 16-character backup code
fr_FR: ou un code de sauvegarde de 16 caractères

en: or contact us at
fr_FR: ou nous contacter à l'adresse suivante

en: reCAPTCHA Threshold Level
fr_FR: niveau du seuil reCAPTCHA

en: reCAPTCHA enabled
fr_FR: reCAPTCHA activé

en: reCAPTCHA not configured - Google domains not included in CSP.
fr_FR: reCAPTCHA n'est pas configuré - Les domaines Google ne sont pas inclus dans la politique CSP.

en: reCAPTCHA v2 - "I am not a robot"
fr_FR: reCAPTCHA v2 - "Je ne suis pas un robot"

en: reCAPTCHA v2 Secret Key:
fr_FR: clé secrète reCAPTCHA v2 :

en: reCAPTCHA v2 Site Key:
fr_FR: reCAPTCHA v2 Site Key :

en: reCAPTCHA v3 Secret Key:
fr_FR: clé secrète reCAPTCHA v3 :

en: reCAPTCHA v3 Site Key:
fr_FR: reCAPTCHA v3 Site Key :

en: reCAPTCHA v3 enabled
fr_FR: reCAPTCHA v3 activé

en: reCAPTCHA, Redis, Memcached integrations
fr_FR: Intégrations de reCAPTCHA, Redis et Memcached

[ctx: statistics label]
en: Hits
fr_FR: Les coups de poing

[ctx: statistics label]
en: Unique IPs
fr_FR: IP uniques

[ctx: statistics label]
en: Unique Visitors
fr_FR: Visiteurs uniques

en: support center
fr_FR: centre de soutien

en: the added line from wp-config.php.
fr_FR: la ligne ajoutée dans wp-config.php.

en: with color:
fr_FR: avec couleur :
