Bookly - en to ro_RO translation catalogue (787 entries)

en:  and %d more item |  and %d more items
ro_RO[0]:  și %d mai mult
ro_RO[1]:  și %d mai multe
ro_RO[2]:  și %d mai multe

en: "%s" is too long (%d characters max).
ro_RO: "%s" este prea lung (%d caractere max).

en: %d day | %d days
ro_RO[0]: %d zi
ro_RO[1]: %d zile
ro_RO[2]: %d zile

en: %d h
ro_RO: %d ore

en: %d month | %d months
ro_RO[0]: %d lună
    Plural:  %d luni
ro_RO[1]: luni
ro_RO[2]: luni

en: %d review | %d reviews
ro_RO[0]: %d revizuire
ro_RO[1]: %d revizuiri
ro_RO[2]: %d revizuiri

en: %d sale | %d sales
ro_RO[0]: %d vânzare
ro_RO[1]: %d vânzări
ro_RO[2]: %d vânzări

en: %d service | %d services
ro_RO[0]: %d serviciu
ro_RO[1]: %d servicii
ro_RO[2]: %d servicii

en: %d week | %d weeks
ro_RO[0]: %d săptămână
ro_RO[1]: %d săptămâni
ro_RO[2]: %d săptămâni

en: %d year | %d years
ro_RO[0]: %d an
    Plural:  %d ani
ro_RO[1]: ani
ro_RO[2]: ani

en: %s has reached the limit of bookings for this service
ro_RO: %s a atins limita de rezervări pentru acest serviciu/departament

en: %s is not a valid purchase code for %s.
ro_RO: %s nu este un cod valid de achiziție pentru %s.

en: %s of %s
ro_RO: %s din %s

en: -- Search customers --
ro_RO: -- Căutare client --

en: -- Select a service --
ro_RO: -- Selectare serviciu --

en: -- Select calendar --
ro_RO: -- Selectare calendar --

en: 1st reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
ro_RO: Primul memento adresat Clientului înainte de întâlnirea programată (necesită configurare cron)

en: 2nd reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
ro_RO: Al doilea memento către Client înainte de întâlnirea programată (necesită configurare cron)

en: 3rd reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
ro_RO: Al treilea memento către Client înainte de întâlnirea programată (necesită configurare cron)

en: <a class="%s" href="#">Click here</a> to dissociate this purchase code from the current domain (use to move the plugin to another site).
ro_RO: <a class="%s" href="#">Apăsați aici</a> pentru a disocia acest cod de cumpărături din domeniul curent (se folosește pentru a muta modulul pe alt site).

en: A new version of this plugin is available.
ro_RO: Este disponibilă o versiune nouă a acestui modul suplimentar.

en: API Password
ro_RO: Parola API

en: API Signature
ro_RO: Semnătură API

en: API Username
ro_RO: Nume API

en: Access to your bookings has been disabled.
ro_RO: Accesul la rezervările dumneavoastră online a fost dezactivat.

en: Add Bookly appointments list
ro_RO: Adăugați o listă a rezervărilor

en: Add Bookly booking form
ro_RO: Adăugați un formular Bookly

en: Add Coupon
ro_RO: Adaugă cupon

en: Add Service
ro_RO: Adaugă Serviciu

en: Add Services
ro_RO: Adaugă Servicii

en: Add Staff Members
ro_RO: Adaugă Departamente

en: Add appointment cancellation confirmation
ro_RO: Adăugare confirmare suplimentară pentru anularea rezervării

en: Add money
ro_RO: Adăugare bani

en: Add staff members.
ro_RO: Adaugă departamente.

en: Addition/Deduction
ro_RO: Adăugare/Reducere

en: Additional Address
ro_RO: Adresă adițională

en: Additional address is required
ro_RO: O adresă adițională este necesară

en: Address
ro_RO: Adresă

en: Administrator phone
ro_RO: Telefon administrator

en: Administrators
ro_RO: Administratori

en: After registration you will need to configure notification messages and top up your balance in order to start sending SMS.
ro_RO: După înregistrare, va trebui să configurați mesajele de notificare SMS și să adăugați bani în sold pentru a începe trimiterea mesajelor SMS.

en: All
ro_RO: Toate

en: All Day
ro_RO: Toată ziua

en: All fields marked with an asterisk (*) are required.
ro_RO: Toate câmpurile marcate cu asterisk (*) sunt obligatoriu de completat.

en: All locations
ro_RO: Toate locațiile

en: All services
ro_RO: Toate serviciile

en: All staff
ro_RO: Toate departamentele

en: All templates
ro_RO: Toate șabloanele

en: Allow duplicate customers
ro_RO: Permite duplicare clienți

en: Allow staff members to edit their profiles
ro_RO: Permite Departamentelor să-și gestioneze propriul profil

en: Allows you to define the rule of staff members auto assignment when ANY option is selected
ro_RO: Puteți defini reguli predefinite pentru membri departamentului atunci când este activată opțiunea „ORICARE”

en: Amount
ro_RO: Cantitate

en: Another code
ro_RO: Alt cod

en: Any
ro_RO: Oricare

en: App ID
ro_RO: ID App

en: Appearance
ro_RO: Aspect

en: Apply
ro_RO: Aplică

en: Appointment
ro_RO: Rezervare

en: Appointment cancellation confirmation URL
ro_RO: Adresă URL de confirmare a anulării rezervării

en: Appointment with many participants
ro_RO: Rezervare pentru mai mulți participanți

en: Appointment with one participant
ro_RO: Rezervare pentru un participant

en: Appointments
ro_RO: Rezervări

en: Approve appointment URL (denied)
ro_RO: URL pentru aprobare (în caz de eșec)

en: Approve appointment URL (success)
ro_RO: URL pentru aprobare (în caz de succes)

en: Approved
ro_RO: Aprobat

en: Approved at
ro_RO: Aprobat la

en: Are you sure you want to dissociate this purchase code from %s?
    
    This will also remove the entered purchase code from this site.
ro_RO: Sigur doriți să disociați acest cod de cumpărături de %s?
    
    Aceasta va șterge de asemenea codul de cumărături din acest site.

en: Are you sure?
ro_RO: Sigur?

en: Attach ICS file
ro_RO: Atașați fișierul ICS (calendar)

en: Attach payment
ro_RO: Plăți atașate

en: Attachments
ro_RO: Atașament

en: Auto-Recharge
ro_RO: Auto-Reîncărcare

en: Auto-Recharge disabled
ro_RO: Reîncărcarea automată este dezactivată

en: Auto-Recharge enabled.
ro_RO: Auto-Reîncărcare activată.

en: Auto-Recharge has failed, please replenish your balance directly.
ro_RO: Reîncărcarea automată a eșuat, vă rugăm să completați soldul direct.

en: Back
ro_RO: Înapoi

en: Below you can find a list of available time slots for {service_name} by {staff_name}.
    Click on a time slot to proceed with booking.
ro_RO: Mai jos puteți găsi o listă de intervale de timp disponibile pentru {service_name} prestat de {staff_name}.
    Faceți clic pe un interval de timp pentru a continua rezervarea.

en: Below you can find a list of services selected for booking.
    Click BOOK MORE if you want to add more services.
ro_RO: Mai jos puteți găsi o listă de servicii ce pot fi selectate pentru a face rezervări.
    Faceți clic pe MAI MULTE dacă doriți să adăugați mai multe servicii.

en: Best Rated
ro_RO: Cel mai apreciat

en: Best Sellers
ro_RO: Cel mai bun Vânzător

en: Bind fields to services
ro_RO: Adăugare câmpuri suplimentare serviciilor

en: Bind payment
ro_RO: Plată conexată

en: Birthday
ro_RO: Data nașterii

en: Book More
ro_RO: Mai multe

en: Booking Time
ro_RO: Oră rezervare

en: Booking cancellation
ro_RO: Anulare rezervare online

en: Booking product
ro_RO: Produs Rezervat

en: Booking rejection
ro_RO: Rezervare respinsă

en: Bookly SMS - Low Balance
ro_RO: Bookly SMS - Balanța contului este redusă

en: Bookly SMS weekly summary
ro_RO: Rezumat săptămânal SMS

en: Both email and phone fields required
ro_RO: Ambele câmpuri de e-mail și telefon sunt necesare

en: Breaks
ro_RO: Pauză

en: Business Hours
ro_RO: Ore de lucru

en: Can only contain letters or digits (up to 11 characters).
ro_RO: Poate conține doar litere sau cifre (până la 11 caractere).

en: Cancel
ro_RO: Anulare

en: Cancel appointment URL (denied)
ro_RO: URL pentru interzicere anulare rezervare

en: Cancel appointment URL (success)
ro_RO: URL la anularea rezervării (cu succes)

en: Cancel appointment action
ro_RO: Ce se va întâmpla la anularea unei rezervări

en: Cancel request
ro_RO: Solicitare anulare

en: Cancellation reason (optional)
ro_RO: Motiv de anulare (opțional)

en: Cancelled
ro_RO: Anulat

en: Cannot find your purchase code? See this <a href="%s" target="_blank">page</a>.
ro_RO: Nu găsiți codul de achiziție? Urmăriți detalii pe această <a href="%s" target="_blank">pagină</a>.

en: Capacity
ro_RO: Capacitate

en: Capacity (min and max)
ro_RO: Capacitate (min și max)

en: Card Security Code
ro_RO: Codul de securitate al cardului

en: Cart
ro_RO: Coș de cumpărături

en: Cart item data
ro_RO: Caracteristicile elementului din coș

en: Category
ro_RO: Categorie

en: Change
ro_RO: Schimbă

en: Change password
ro_RO: Schimbă parola

en: Check for updates
ro_RO: Caută actualizări

en: Checkbox
ro_RO: Casetă de selectare

en: Checkbox Group
ro_RO: Casetă Selecíe pt. Grup

en: Choose address fields you want to request from the client.
ro_RO: Selectați câmpul adresă client dacă doriți să colectați această adresă

en: City
ro_RO: Oraș

en: City is required
ro_RO: Este necesar câmpul Orașul

en: Click in the upper left part to see a sliding sidebar. Next, click <b>API Manager</b>. In the list of APIs look for <b>Calendar API</b> and make sure it is enabled.
ro_RO: Dați clic în stânga-sus pentru a vedea bara glisantă. Apoi apăsați pe <b>API Manager</b>. În lista cu API-uri căutați <b>Calendar API</b> și asigurați-vă că opțiunea este activată.

en: Click on the underlined text to edit.
ro_RO: Pentru editare faceți clic pe textul subliniat.

en: Client ID
ro_RO: ID Client

en: Client secret
ro_RO: Cod secret Client

en: Close
ro_RO: Închide

en: Code
ro_RO: Cod

en: Codes
ro_RO: Coduri

en: Color
ro_RO: Culori

en: Columns
ro_RO: Coloane

en: Comma (,)
ro_RO: Virgulă (,)

en: Company
ro_RO: Organizație

en: Company name
ro_RO: Nume organizație

en: Complete payment
ro_RO: Plată completă

en: Completed
ro_RO: Complet

en: Configure what information should be placed in the title of Google Calendar event. Available codes are {service_name}, {staff_name} and {client_names}.
ro_RO: Configurare informații ce ar trebui plasate în titlul evenimentelor Google Calendar. Coduri disponibile {service_name}, {staff_name} și {client_names}.

en: Confirm
ro_RO: Confirmare

en: Connect
ro_RO: Conectare

en: Connected
ro_RO: Conectat

en: Contact your admin to verify Bookly add-ons license; {days} remaining.
ro_RO: Contactați administratorul dvs. pentru a valida licența suplimentului Bookly; {days} rămase.

en: Could not save appointment in database.
ro_RO: Nu se poate salva rezervarea în baza de date.

en: Country
ro_RO: Țara

en: Country is required
ro_RO: Este necesar câmpul Țara

en: Country out of service
ro_RO: Țară în afara serviciului

en: Coupon
ro_RO: Cupon

en: Coupon discount
ro_RO: Cupon discount

en: Coupons
ro_RO: Cupoane

en: Create WordPress user account for customers
ro_RO: Crează cont WordPress pentru clienți

en: Create a product in WooCommerce that can be placed in cart.
ro_RO: Creați un produs în WooCommerce care poate fi plasat în coș.

en: Create customer
ro_RO: Creare client

en: Credit Card Number
ro_RO: Numărul Cardului de Credit

en: Currency
ro_RO: Moneda

en: Custom
ro_RO: Setare

en: Custom Fields
ro_RO: Suplimentar

en: Custom notification
ro_RO: Personalizare notificare

en: Custom service name
ro_RO: Nume serviciu personalizat

en: Custom service price
ro_RO: Prețul serviciului personalizat

en: Customer
ro_RO: Client

en: Customer Email
ro_RO: Email client

en: Customer Name
ro_RO: Nume client

en: Customer Phone
ro_RO: Telefon client

en: Customer birthday greeting (requires cron setup)
ro_RO: Felicitare de Ziua de Naștere a Clientului (necesită configurare cron)

en: Customer's address fields
ro_RO: Câmpul adresa clientului

en: Customer's birthday
ro_RO: Ziua de naștere a clientului

en: Customers
ro_RO: Clienți

en: Data already in use
ro_RO: Datele sunt deja în uz

en: Date
ro_RO: Data

en: Date of birth
ro_RO: Data nașterii

en: Day
ro_RO: Zi

en: Day is required
ro_RO: Ziua este obligatorie

en: Days off
ro_RO: Zile libere

en: Dear Bookly SMS customer.
    We would like to notify you that your Bookly SMS balance fell lower than 5 USD. To use our service without interruptions please recharge your balance by visiting Bookly SMS page <a href='%s'>here</a>.
    
    If you want to stop receiving these notifications, please update your settings <a href='%s'>here</a>.
ro_RO: Stimate client SMS BOOKLY.
    Dorim să vă anunțăm că soldul dvs. la contul SMS a scăzut sub 5 USD. Pentru a utiliza serviciul nostru fără întreruperi, vă rugăm să reîncărcați soldul vizitând pagina Bookly SMS <a href='%s'> aici </a>.
    
    Dacă doriți să nu mai primiți aceste notificări, vă rugăm să actualizați setările <a href='%s'> aici </a>.

en: Dear {client_name},
    
    Happy birthday!
    We wish you all the best.
    May you and your family be happy and healthy.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ro_RO: Stimate(ă) {client_name},
    
    La Mulți Ani!
    Vă dorim toate cele bune.
    Sperăm ca dumneavoastră și și familia să fiți sănătoși și împliniți.
    
    Vă mulțumim pentru colaborare.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name},
    Happy birthday!
    We wish you all the best.
    May you and your family be happy and healthy.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ro_RO: {client_name},
    La Mulți Ani !
    Vă dorim toate cele bune.
    Sperăm c mesajul nostru să vă găsească bucuroși și sănătoși.
    Vă mulțumim pentru colaborare.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    Thank you for choosing {company_name}. We hope you were satisfied with your {service_name}.
    
    Thank you and we look forward to seeing you again soon.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ro_RO: Stimate {client_name}.
    
    Vă mulțumim că ați ales compani/organizația noastră, {company_name}. Sperăm că ați fost mulțumit de serviciile noastre prestate de {service_name}.
    
    Vă mulțumim și vă mai așteptăm.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked the following items:
    
    {cart_info}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ro_RO: Stimate(ă) {client_name}.
    
    Acest mesaj este confirmarea că ați făcut rezervare pentru următoarele servicii:
    
    {cart_info}
    
    Vă mulțumim pentru alegerea făcută.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked {service_name}.
    
    We are waiting you at {company_address} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ro_RO: Stimate(ă) {client_name}.
    
    Acest mesaj reprezintă confirmarea rezervării online pentru serviciul {service_name}.
    
    Vă așteptăn la adresa {company_address}, în data {appointment_date}, la ora {appointment_time}.
    
    Vă mulțumim că ați ales să colaborați cu noi.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    We would like to remind you that you have booked {service_name} tomorrow at {appointment_time}. We are waiting for you at {company_address}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ro_RO: Stimate(ă) {client_name}.
    
    Dorim să vă reamintim că ați rezervat {service_name} mâine la {appointment_time}. Vă așteptăm la {company_address}.
    
    Vă mulțumim că ați ales compania noastră.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    Your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time} has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ro_RO: Stimate(ă) {client_name}.
    
    Rezervarea dvs. pentru serviciul {service_name}, din data {appointment_date}, de la ora {appointment_time} a fost respinsă.
    
    Motiv: {cancellation_reason}
    
    Vă mulțumim pentru colaborare.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    Your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time} has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ro_RO: Stimate(ă) {client_name}.
    Rezervarea dvs. la {service_name}, din data {appointment_date}, de la ora {appointment_time} a fost respinsă.
    Motiv: {cancellation_reason}
    Vă mulțumim pentru colaborare.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Declined
ro_RO: Refuzat

en: Deduction
ro_RO: Deducere

en: Deduction should be a positive number.
ro_RO: Deducerea trebuie să fie un număr pozitiv.

en: Default
ro_RO: Mod implicit

en: Default appointment status
ro_RO: Status implicit al rezervării

en: Default country code
ro_RO: Cod implicit de țară

en: Default value for category select
ro_RO: Valoarea implicită pentru categoria selectată

en: Default value for employee select
ro_RO: Valoarea prestabilită pentru selectarea prestatorului

en: Default value for service select
ro_RO: Valoarea prestabilită la selectarea serviciului

en: Delete
ro_RO: Șterge

en: Delete break
ro_RO: Anulează pauza

en: Delete customers
ro_RO: Ștergere clienți

en: Delimiter
ro_RO: Delimitator

en: Delivered
ro_RO: Livrat

en: Deposit
ro_RO: Depozit

en: Details
ro_RO: Detalii

en: Disable Auto-Recharge
ro_RO: Dezactivare Auto-Reîncărcare

en: Disabled
ro_RO: Dezactivat

en: Discount should be between 0 and 100.
ro_RO: Discount-ul trebuie să fie între 0 și 100.

en: Display available time slots in client's time zone
ro_RO: Afișează, intervalele de timp disponibile, în ora locală a clientului

en: Do not forget to update your email and SMS codes for customer names
ro_RO: Nu uitați să actualizați emailul și codurile SMS ale clienților

en: Documentation
ro_RO: Documentare

en: Done
ro_RO: Gata

en: Drop Down
ro_RO: Listă derulantă

en: Due
ro_RO: Datorie

en: Duration
ro_RO: Durata

en: Edit
ro_RO: Editare

en: Edit appointment
ro_RO: Editare rezervare

en: Edit appointments
ro_RO: Editare rezervări

en: Edit booking details
ro_RO: Editare detalii rezervare

en: Edit coupon
ro_RO: Editare cupon

en: Edit custom CSS
ro_RO: Editare CSS particularizat

en: Edit customer
ro_RO: Editare client

en: Email Notifications
ro_RO: Notificări eMail

en: Email address
ro_RO: Adresa de eMail

en: Email already in use.
ro_RO: Email utilizat deja.

en: Email field required
ro_RO: Este necesar câmpul eMail

en: Employee
ro_RO: Angajat

en: Empty password.
ro_RO: Fără parolă.

en: Enable Auto-Recharge
ro_RO: Activare Auto-Reîncărcare

en: Enable this option to make slot length equal to service duration at the Time step of booking form.
ro_RO: Activați această opțiune pentru a face durata intervalului de timp sistem egală cu durata serviciului.

en: Enabled
ro_RO: Activat

en: End time must not be empty
ro_RO: Ora finală nu poate lipsi

en: End time must not be equal to start time
ro_RO: Ora finală nu poate fi aceeași cu ora de început

en: Enter a URL
ro_RO: Introduceți un URL

en: Enter a content
ro_RO: Introduceți un conținut

en: Enter a label
ro_RO: Introduceți o etichetă

en: Enter a phone number in international format. E.g. for the United States a valid phone number would be +17327572923.
ro_RO: Introduceți un număr de telefon în format internațional. De exemplu. Pentru Statele Unite, un număr de telefon valabil va fi de forma: +17327572923.

en: Enter a value
ro_RO: Introduceți o valoare

en: Enter code from email
ro_RO: Introduceți codul primit prin email

en: Enter this URL as a redirect URI in the Developers Console
ro_RO: URL redirectare URI obținut din Consola Dezvoltatori (Developers Console)

en: Error
ro_RO: Eroare

en: Error adding the break interval
ro_RO: Eroare la adăugarea pauzei

en: Error connecting to server.
ro_RO: Eroare de conectarea la server.

en: Error dissociating purchase code.
ro_RO: Eroare la disocierea codului de cumpărături.

en: Error sending email.
ro_RO: Eroare la trimiterea e-mailului.

en: Error sending support request.
ro_RO: Eroare la trimiterea cererii de asistență.

en: Error.
ro_RO: Eroare.

en: Error. Can't disable Auto-Recharge, you can perform this action in your PayPal account.
ro_RO: Eroare! Nu puteți dezactiva Auto-Reîncărcare, puteți efectua această acțiune doar în contul dvs. PayPal.

en: Evening notification with the next day agenda to staff member (requires cron setup)
ro_RO: Publicarea Agendei a Zilei Următoare pentru Departament/Angajat (necesită configurare cron)

en: Evening reminder to customer about next day appointment (requires cron setup)
ro_RO: Reamintire pentru Client, cu o seară înainte, despre întâlnirea de a doua zi (necesită configurare cron)

en: Expiration Date
ro_RO: Data expirării

en: Expired
ro_RO: Expirat

en: Export to CSV
ro_RO: Export în CSV

en: Failed
ro_RO: Eșuat

en: Failed to send SMS.
ro_RO: Nu s-a putut trimite SMS-ul.

en: Final step URL
ro_RO: URL pentru finalizare rezervare

en: Finish by
ro_RO: Finalizat de

en: First
ro_RO: Primul

en: First name
ro_RO: Prenume

en: Follow-up message in the same day after appointment (requires cron setup)
ro_RO: Mesaj de Mulțumire pentru Client,  în aceeași zi, după întâlnire (necesită configurare cron)

en: Forgot password
ro_RO: Am uitat parola

en: Form ID error.
ro_RO: ID Formular eroare.

en: Form view in case of multiple booking
ro_RO: Formular vizibil în cazul unei rezervări multiple

en: Form view in case of payment has been accepted for processing
ro_RO: Formular vizualizat în cazul în care plata este acceptată pentru procesare

en: Form view in case of single booking
ro_RO: Formular vizibil în cazul unei rezervări simple

en: Form view in case of successful booking
ro_RO: Formular vizualizat în cazul Rezervării cu Succes

en: Form view in case the number of bookings exceeds the limit
ro_RO: Formular vizualizat în cazul în care numărul rezervărilor depășesc limita

en: From
ro_RO: De la

en: Full day agenda
ro_RO: Agenda completă a zilei

en: Full name
ro_RO: Nume complet

en: Get it!
ro_RO: Ia-l!

en: Go to <b>Credentials</b> tab and in <b>New credentials</b> drop-down menu select <b>OAuth client ID</b>.
ro_RO: Mergeți la <b>Credentials</b> apăsați tab ași în <b>New credentials</b> selectați meniul derulant <b>OAuth client ID</b>.

en: Go to <b>OAuth consent screen</b> tab and give a name to the product, then click <b>Save</b>.
ro_RO: Mergeți la <b>OAuth consent screen</b> apăsați tab și dați numele produsului, apoi apăsați <b>Save</b>.

en: Go to Staff Members, select a staff member and click <b>Connect</b> which is located at the bottom of the page.
ro_RO: Mergeți la Departamente, selectați un departament și apăsați <b>Connect</b> buton ce este amplasat în partea de jos a paginii.

en: Go to the <a href="https://console.developers.google.com/" target="_blank">Google Developers Console</a>.
ro_RO: Navigați la <a href="https://console.developers.google.com/" target="_blank">Google Developers Console</a>.

en: Google Calendar
ro_RO: Calendar Google

en: Google Calendar integration
ro_RO: Integrarea cu Google Calendar

en: Group discount
ro_RO: Discount de grup

en: Guess country by user's IP address
ro_RO: Identifică codul de țară după adresa IP

en: HTML allowed in all texts and labels.
ro_RO: Permite HTML în texte și etichete.

en: HTML allows formatting, colors, fonts, positioning, etc. With Text you must use Text mode of rich-text editors below. On some servers only text emails are sent successfully.
ro_RO: HTML permite formatarea: culori, fonturi, poziționare, etc. Pentru modul Text trebuie să utilizați editorul de mai jos. Pe unele servere doar mesajele text sunt trimise cu succes.

en: Happy Birthday!
ro_RO: LA MULȚI ANI!

en: Hello.
    
    An account was created for you at {site_address}
    
    Your user details:
    user: {new_username}
    password: {new_password}
    
    Thanks.
ro_RO: Salut.
    
    A fost creat un cont nou la site-ul {site_address}
    
    Detalii:
    utilizator: {new_username}
    parola: {new_password}
    
    Mulțumesc.

en: Hello.
    
    The following booking has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ro_RO: Salut.
    
    Următoarea rezervare a fost respinsă.
    
    Serviciu: {service_name}
    Data: {appointment_date}
    Ora: {appointment_time}
    Nume Client: {client_name}
    Telefon Client: {client_phone}
    EMail Client: {client_email}

en: Hello.
    
    You have a new booking.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ro_RO: Salut.
    
    Aveți o rezervare nouă.
    
    Serviciu: {service_name}
    Data: {appointment_date}
    Ora: {appointment_time}
    Nume Client: {client_name}
    Telefon Client: {client_phone}
    EMail Client: {client_email}

en: Hello.
    
    Your agenda for tomorrow is:
    
    {next_day_agenda}
ro_RO: Salut.
    
    Agenda dumneavoastră pentru mâine este:
    
    {next_day_agenda}

en: Hello.
    An account was created for you at {site_address}
    Your user details:
    user: {new_username}
    password: {new_password}
    
    Thanks.
ro_RO: Salut.
    A fost creat un un cont nou pe site-ul {site_address}
    Detalii:
    utilizator: {new_username}
    parola: {new_password}
    
    Mulțumesc.

en: Hello.
    The following booking has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ro_RO: Salut.
    Următoarea rezervare a fost respinsă.
    Serviciu: {service_name}
    Data: {appointment_date}
    Ora: {appointment_time}
    Nume Client: {client_name}
    Telefon Client: {client_phone}
    EMail Client: {client_email}

en: Help us improve Bookly by sending anonymous usage stats
ro_RO: Ajutați-ne să îmbunătățim Bookly prin permiterea expedierii de mesaje anonime cu statistici de utilizare

en: Hide this field
ro_RO: Ascunde acest câmp

en: Holidays
ro_RO: Zile libere

en: How can we help you?
ro_RO: Cum vă putem ajuta?

en: How likely is it that you would recommend Bookly to a friend or colleague?
ro_RO: Cât de probabil este să recomandați Bookly unui prieten sau coleg?

en: I accept <a href="%1$s" target="_blank">Service Terms</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>
ro_RO: Accept <a href="%1$s" target="_blank">Termenii si Contidițiile</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Politica de Confidențialitate</a>

en: I have already made the purchase
ro_RO: Am făcut deja achiziția

en: I want to make a purchase now
ro_RO: Vreau să cumpăr acum

en: I will pay locally
ro_RO: Voi plăti la fața locului

en: I will pay now with Credit Card
ro_RO: Voi plăti acum cu cardul de credit

en: I will pay now with Mollie
ro_RO: Voi plăti acum cu Mollie

en: I will pay now with PayPal
ro_RO: Voi plăti acum cu PayPal

en: I will provide license info later
ro_RO: Voi furniza licența de achiziție mai târziu

en: I'm available on or after
ro_RO: Sunt disponibil de la data

en: If enabled, a new user will be created if any of the registration data during the booking is different.
ro_RO: Dacă este activat, se va crea un client nou dacă oricare din datele de înregistrare sunt diferite

en: If enabled, customers will see custom fields for unique appointments while booking multiple instances of the service. Repeating custom fields are merged (collapsed) into one field. If disabled, customers will see custom fields for each appointment in the set of bookings.
ro_RO: Dacă este activat, clienții vor vedea o singură dată câmpurile personalizate în timpul  rezervărilor multiple de servicii. Câmpurile personalizate repetitive sunt îmbinate într-un singur câmp. Dacă este dezactivat, clienții vor vedea câmpuri personalizate pentru fiecare întâlnire din setul de rezervări.

en: If there is a lot of events in Google Calendar sometimes this leads to a lack of memory in PHP when Bookly tries to fetch all events. You can limit the number of fetched events here.
ro_RO: Dacă există multe evenimente în Google Calendar, acest lucru duce uneori la o lipsă de memorie în PHP atunci când Bookly încearcă să preia toate evenimentele. Puteți limita numărul de evenimente preluate aici.

en: If this option is enabled and customer enters contact info different from the previous order, a warning message will appear asking to update the data.
ro_RO: Dacă această opțiune este activată și clientul introduce informații de contact diferite de comanda anterioară, va apărea un mesaj de avertizare care solicită actualizarea datelor.

en: If this option is enabled then all staff members who are associated with WordPress users will be able to edit their own profiles, services, schedule and days off.
ro_RO: Dacă această opțiune este activă atunci Departamentele ce au asociat un cont WordPress vor putea să-și gestioneze singure profilul, serviciile, agenda și zilele nelucrătoare.

en: If this option is enabled then the email address of the customer is used as a sender email address for notifications sent to staff members and administrators.
ro_RO: Dacă această opțiune este activată atunci adresa de eMail a clientului va fi utilizată pentru notificarea departamentelor și a administratorului.

en: If this setting is enabled then Bookly will be creating WordPress user accounts for all new customers. If the user is logged in then the new customer will be associated with the existing user account.
ro_RO: Dacă această setare este activată, atunci Bookly va crea conturi de utilizator WordPress pentru toți clienții noi. Dacă utilizatorul este conectat, noul client va fi asociat cu contul de utilizator existent.

en: If this setting is enabled then returning customers will have their personal information fields filled in at the Details step with the data previously saved in cookies.
ro_RO: Dacă această setare este activată, clienții returnați vor avea câmpurile de informații personale completate la pasul „Detalii” cu datele salvate anterior în modulele cookie.

en: If this staff member requires separate login to access personal calendar, a regular WP user needs to be created for this purpose.
ro_RO: Dacă acest membru al personalului (departament) solicită autentificare separată pentru a accesa calendarul personal, trebuie creat un utilizator WP obișnuit pentru acest scop.

en: If you are not redirected automatically, follow the <a href="%s">link</a>.
ro_RO: Dacă nu sunteți redirecționat automat, urmați <a href="%s">linkul </a>.

en: If you do not provide a valid purchase code within {days}, access to your bookings will be disabled.
ro_RO: Dacă nu furnizați un cod de achiziție în {days} zile, accesul la rezervările dumneavoastră va fi dezactivat.

en: If you do not verify the license within {days}, access to your bookings will be disabled.
ro_RO: Dacă nu validați licența în {days}, accesul dvs. la rezervările online va fi dezactivat.

en: If you leave this field blank, this staff member will not be able to access personal calendar using WP backend.
ro_RO: Dacă lăsați acest câmp necompletat, acest membru al personalului nu va putea accesa calendarul personal utilizând backend-ul WP.

en: Image
ro_RO: Imagine

en: In the form below enable WooCommerce option.
ro_RO: În formularul de mai jos, activați opțiunea WooCommerce.

en: In the popup window look for the <b>Client ID</b> and <b>Client secret</b>. Use them in the form below on this page.
ro_RO: În fereastra popup căutați <b>Client ID</b> și <b>Client secret</b>. Folosiți-le în formularul de mai jos pe această pagină.

en: In the sidebar on the left, select <b>Credentials</b>.
ro_RO: În bara din stânga selectați <b>Credentials</b>.

en: Incorrect code
ro_RO: Cod incorect

en: Incorrect email or password.
ro_RO: Parolă sau eMail incorect.

en: Incorrect password.
ro_RO: Parolă incorectă.

en: Incorrect recovery code.
ro_RO: Cod de recuperare incorect.

en: Incorrect sender ID
ro_RO: Cod Expeditor incorect

en: Increase/Discount (%)
ro_RO: Adaos/Discount (%)

en: Insert
ro_RO: Inserare

en: Insert Appointment Booking Form
ro_RO: Introduceți formularul de rezervare pentru rezervări online

en: Installed
ro_RO: Instalat

en: Instructions
ro_RO: Instrucțiuni

en: Internal Notes
ro_RO: Notă internă

en: Internal note
ro_RO: Adnotare internă

en: Invalid date
ro_RO: Dată nevalidă

en: Invalid day
ro_RO: Dată incorectă

en: Invalid email
ro_RO: Email invalid

en: Invalid email.
ro_RO: Email în format neacceptat.

en: Invalid gateway.
ro_RO: Poartă (gateway) nevalidă.

en: Invalid number
ro_RO: Număr invalid

en: Invalid time
ro_RO: Oră nevalidă

en: Invalid token provided
ro_RO: Tokenul furnizat este invalid

en: Invoice
ro_RO: Factură

en: It is necessary to register in order to start using this service.
ro_RO: Este necesar să vă înregistrați pentru a începe să utilizați acest serviciu.

en: Last
ro_RO: Ultimul

en: Last appointment
ro_RO: Rezervare recentă

en: Last client's appointment
ro_RO: Cea mai recentă rezervare a clientului

en: Last name
ro_RO: Nume

en: Least expensive
ro_RO: Cel mai ieftin

en: Least occupied that day
ro_RO: Cel mai puțin ocupat în acea zi

en: Leave us a message
ro_RO: Lăsați-ne un mesaj

en: License verification
ro_RO: Verificare licență

en: License verification required
ro_RO: Este necesară validarea licenței

en: License verification succeeded
ro_RO: Validare cu succes a licenței

en: Limit appointments per customer
ro_RO: Limita rezervărilor per client

en: Limit number of fetched events
ro_RO: Numărul limită de evenimente preluate

en: Loading...
ro_RO: Încărcare...

en: Location
ro_RO: Localizare

en: Log In
ro_RO: Intrare

en: Log out
ro_RO: Ieșire

en: Login
ro_RO: Logare

en: Make address mandatory
ro_RO: Definește adresa ca fiind obligatoriu de introdus

en: Make selecting employee required
ro_RO: Selectarea angajatului obligatorie

en: Manual adjustment
ro_RO: Ajustare manuală

en: Mark all notifications as read
ro_RO: Marchează toate notificările ca fiind citite

en: Max quantity
ro_RO: Cantitate maximă

en: Merge
ro_RO: Îmbinare

en: Merge customers
ro_RO: Îmbinare clienți

en: Merge list
ro_RO: Listă îmbinări

en: Merge repeating custom fields for multiple bookings of the service
ro_RO: Unificare câmpuri repetitive ale clienților, în cazul rezervărilor multiple de servicii

en: Merge with
ro_RO: Îmbină cu

en: Message
ro_RO: Mesaj

en: Messages
ro_RO: Mesaje

en: Method to include Bookly JavaScript and CSS files on the page
ro_RO: Metoda permite includerea în Bookly de coduri JavaScript și CSS în pagină

en: Min capacity should not be greater than max capacity.
ro_RO: Capacitatea minimă nu ar trebui să fie mai mare decât capacitatea maximă.

en: Minimum capacity
ro_RO: Capacitate minimă

en: Minimum time requirement prior to booking
ro_RO: Timp minim necesar înainte de rezervare

en: Minimum time requirement prior to canceling
ro_RO: Timp minim necesar înainte de anulare

en: Month
ro_RO: Lună

en: Month is required
ro_RO: Luna este obligatorie

en: Most expensive
ro_RO: Cel mai scump

en: Most occupied that day
ro_RO: Cel mai ocupat în acea zi

en: Name
ro_RO: NumeȘiPrenume

en: Need help? Contact us here.
ro_RO: Aveți nevoie de ajutor? Contactați-ne aici.

en: New
ro_RO: Nou

en: New Customer
ro_RO: Client Nou

en: New appointment
ro_RO: Rezervare nouă

en: New booking
ro_RO: Rezervare nouă

en: New booking information
ro_RO: Detalii rezervare nouă

en: New coupon
ro_RO: Cupon nou

en: New customer
ro_RO: Client nou

en: New password
ro_RO: Parola nouă

en: New user account role
ro_RO: Rol pentru utilizatorul nou

en: Newest Items
ro_RO: Cel mai nou

en: Next
ro_RO: Următorul

en: Next month
ro_RO: Luna viitoare

en: No
ro_RO: Nu

en: No appointments for selected period.
ro_RO: Nu este nici o rezervare în perioada selectată.

en: No appointments found.
ro_RO: Nu s-a găsit nici o rezervare.

en: No coupons found.
ro_RO: Nu s-a găsit nici un cupon.

en: No customers found.
ro_RO: Nu s-a găsit nici un client.

en: No locations selected
ro_RO: Nici o locație selectată

en: No payments for selected period and criteria.
ro_RO: Nici o plată nu corespunde criteriilor ori perioadei selectate.

en: No records for selected period.
ro_RO: Nu există înregistrări pentru perioada selectată.

en: No records.
ro_RO: Nu există înregistrări.

en: No result found
ro_RO: Nici un rezultat

en: No service selected
ro_RO: Nici un serviciu selectat

en: No services found. Please add services.
ro_RO: Nu s-a găsit nici un serviciu. Vă rog adăugați un serviciu.

en: No staff selected
ro_RO: Nu este selectat nici un departament

en: No time is available for selected criteria.
ro_RO: Nu este disponibil nici un interval de timp pentru criteriile selectate.

en: No, update just here in services
ro_RO: Nu, actualizează doar aici în servicii

en: No.
ro_RO: Nr.

en: Not allowed
ro_RO: Nepermis

en: Note
ro_RO: Notă

en: Note that once you have enabled WooCommerce option in Bookly the built-in payment methods will no longer work. All your customers will be redirected to WooCommerce cart instead of standard payment step.
ro_RO: Rețineți că odată ce ați activat opțiunea WooCommerce în Bookly, metodele de plată integrate nu vor mai funcționa. Toți clienții dvs. vor fi redirecționați către coșul WooCommerce în loc de pasul standard de plată.

en: Notes
ro_RO: Notă

en: Notification templates
ro_RO: Șabloane notificări

en: Notification to customer about approved appointment
ro_RO: Notificarea Clientului cu privire la Rezervarea Aprobată

en: Notification to customer about approved appointments
ro_RO: Notificarea Clientului cu privire la Rezervările Aprobate

en: Notification to customer about cancelled appointment
ro_RO: Notificarea Clientului despre Rezervarea Anulată

en: Notification to customer about pending appointment
ro_RO: Notificarea Clientului cu privire la Rezervarea în Așteptare

en: Notification to customer about rejected appointment
ro_RO: Notificarea Clientului cu privire la Rezervarea Respinsă

en: Notification to customer about their WordPress user login details
ro_RO: Notificarea Clientului cu privire la detaliile de conectare ca Utilizator WordPress

en: Notification to staff member about approved appointment
ro_RO: Notificarea Departamentului cu privire la Rezervarea Aprobată

en: Notification to staff member about cancelled appointment
ro_RO: Notificarea Departamentului cu privire la Rezervarea Anulată

en: Notification to staff member about pending appointment
ro_RO: Notificarea Departamentului cu privire la Rezervarea în Așteptare

en: Notification to staff member about rejected appointment
ro_RO: Notificarea Departamentului cu privire la Rezervarea Respinsă

en: Notifications
ro_RO: Notificări

en: Number of days available for booking
ro_RO: Număr de zile disponibile pentru rezervări online

en: Number of persons
ro_RO: Număr de persoane

en: Number of times used
ro_RO: Număr de intervale utilizate

en: OFF
ro_RO: ÎNCHIS

en: Ok
ro_RO: Da

en: Old password
ro_RO: Parola veche

en: On waiting list
ro_RO: Pe lista de așteptare

en: One-way
ro_RO: Sens unic

en: Option
ro_RO: Opțiune

en: Order
ro_RO: Ordin

en: Out of credit
ro_RO: Nu mai sunt bani în contul de credit

en: Package
ro_RO: Pachet

en: Package schedule
ro_RO: Programare pachet

en: Padding time (before and after)
ro_RO: Timp intermediar (înainte și după)

en: Page Redirection
ro_RO: Redirectare pagină

en: Paid
ro_RO: Plătit

en: Password
ro_RO: Parola

en: Passwords must be the same.
ro_RO: Parolele trebuie să fie identice.

en: Pay locally is not available.
ro_RO: Plata locală nu este disponibilă.

en: Payment
ro_RO: Plata

en: Payment is not found.
ro_RO: Plată neefectuată

en: Payments
ro_RO: Plăți

en: Pending
ro_RO: În așteptare

en: Pending sender ID already exists.
ro_RO: Codul expeditor în așteptare există deja.

en: Period
ro_RO: Perioada

en: Phone
ro_RO: Telefon

en: Phone field default country
ro_RO: Codul implicit de țară în telefonie

en: Phone field required
ro_RO: Câmpul Telefon este obligatoriu

en: Phone number is empty.
ro_RO: Numărul de telefon lipsește.

en: Please accept terms and conditions.
ro_RO: Vă rugăm să acceptați termenii și condițiile.

en: Please be aware that a value in this field is required in the frontend. If you choose to hide this field, please be sure to select a default value for it
ro_RO: Rețineți că este necesară o valoare în acest câmp al interfeței. Dacă alegeți să ascundeți acest câmp, asigurați-vă că selectați o valoare implicită pentru acesta

en: Please configure Facebook App integration in <a href="%s">settings</a> first.
ro_RO: Vă rugăm configurați prim dată integrarea cu aplicația Facebook din <a href="%s">settings</a>.

en: Please configure Google Calendar <a href="%s">settings</a> first
ro_RO: Vă rugăm configurați prima dată <a href="%s">setările</a> Google Calendar

en: Please contact your website administrator in order to verify the license for Bookly add-ons. If you do not verify the license within {days}, the respective add-ons will be disabled.
ro_RO: Vă rugăm să contactați administratorul site-ului pentru a valida licența pentru modulele Bookly (add-on-uri). Dacă nu validați licența în termen de {days}, respectivele suplimente vor fi dezactivate.

en: Please contact your website administrator in order to verify the license.
ro_RO: Vă rog contactați administratorul site-ului pentru a valida licența.

en: Please enter a service name
ro_RO: Vă rog introduceți un nume pentru serviciu

en: Please enter old password.
ro_RO: Introduceți parola veche.

en: Please enter your email (optional)
ro_RO: Introduceți adresa dvs. de email (opțional)

en: Please note, the business hours below work as a template for all new staff members. To render a list of available time slots the system takes into account only staff members' schedule, not the company business hours. Be sure to check the schedule of your staff members if you have some unexpected behavior of the booking system.
ro_RO: Rețineți că orele de lucru de mai jos funcționează ca șablon pentru departamente nou create. Pentru a face o listă a intervalelor de timp disponibile, sistemul ia în considerare doar programul membrilor personalului (departamentului), nu orele de lucru ale companiei. Asigurați-vă că ați verificat programul de lucru (agenda) angajaților dvs. din Departamente, dacă observați un comportament neadecvat al sistemului de rezervare Bookly.

en: Please select a service
ro_RO: Vă rog selectați un serviciu

en: Please select an employee
ro_RO: Vă rugăm selectați un angajat

en: Please select service:
ro_RO: Selectați serviciul:

en: Please take into account that not all countries by law allow custom SMS sender ID. Please check if particular country supports custom sender ID in our price list. Also please note that prices for messages with custom sender ID are usually 20% - 25% higher than normal message price.
ro_RO: Luați în considerare faptul că, conform legii, nu toate țările permit identificarea expeditorului SMS. Verificați dacă o anumită țară acceptă ID-ul expeditorului personalizat în lista noastră de prețuri. De asemenea, rețineți că prețurile pentru mesajele cu ID de expeditor personalizat sunt de obicei cu 20% - 25% mai mari decât prețul normal al mesajului.

en: Please tell us how you would like to pay:
ro_RO: Spuneți-ne cum doriți să plătiți:

en: Please tell us your email
ro_RO: Vă sugăm să ne dați adresa dvs. de eMail

en: Please tell us your first name
ro_RO: Vă rugăm să ne spuneți prenumele dumneavoastră

en: Please tell us your last name
ro_RO: Vă rugăm să ne spuneți numele de familie al dumneavoastră

en: Please tell us your name
ro_RO: Vă rugăm să precizați numele și prenumele dumneavoastră

en: Please tell us your phone
ro_RO: Vă rugăm să ne spuneți numărul dvs. de telefon mobil

en: Please verify Bookly add-ons license; {days} remaining.
ro_RO: Verificați licența suplimentelor Bookly (add-on-uri); {days} rămase.

en: Please verify the license for Bookly add-ons in the administrative panel. If you do not verify the license within {days}, the respective add-ons will be disabled.
ro_RO: Verificați licența pentru Suplimente Bookly din panoul de administrare. Dacă nu validați licența în termen de {days}, respectivele suplimente vor fi dezactivate.

en: Please verify your license by providing a valid purchase code. Upon providing the purchase code you will get access to software updates, including feature improvements and important security fixes.
ro_RO: Vă rog verificați licența furnizând un cod valid primit la cumpărare. După validarea codului veți obține acces la actualizări ce includ atât îmbunățiri cât și corecții ale unor elemente de siguranță.

en: Postal Code
ro_RO: Cod poștal

en: Postcode is required
ro_RO: Este necesar câmpul Codul poștal

en: Previous
ro_RO: Anteriorul

en: Previous month
ro_RO: Luna anterioară

en: Price
ro_RO: Preț

en: Price correction
ro_RO: Corecție preț

en: Price format
ro_RO: Formatul prețului

en: Price list
ro_RO: Lista de prețuri

en: Price with custom Sender ID
ro_RO: Prețul valabil pentru un ID expeditor

en: Price: high to low
ro_RO: Preț: de la Mare la mic

en: Price: low to high
ro_RO: Preț: de la mic la mare

en: Print
ro_RO: Tipărire

en: Private
ro_RO: Privat

en: Proceed
ro_RO: Executați

en: Processing...
ro_RO: Procesare...

en: Profile
ro_RO: Profil

en: Provider
ro_RO: Furnizor

en: Providers
ro_RO: Furnizori

en: Providers preference for ANY
ro_RO: Preferințe furnizor în cazul „ORICARE”

en: Purchase Code
ro_RO: Cod de achiziție

en: Purchase code verification is temporarily unavailable. Please try again later.
ro_RO: Verificarea codului de cumpărare este temporar indisponibilă. Vă rugăm să încercați din nou mai târziu.

en: Purchases
ro_RO: Cumărături

en: Quantity
ro_RO: Cantitate

en: Queued
ro_RO: În așteptare

en: Quick search customer
ro_RO: Căutare rapidă client

en: Radio Button
ro_RO: Buton Radio

en: Radio Button Group
ro_RO: Buton Radio pt. Grup

en: Reason
ro_RO: Motiv

en: Recovery code expired.
ro_RO: Codul de recuperare a expirat.

en: Recurring appointments
ro_RO: Rezervări recursive

en: Redirect URI
ro_RO: Redirectare URI

en: Register
ro_RO: Înregistrare

en: Registration
ro_RO: Înregistrare

en: Regular price
ro_RO: Preț obișnuit

en: Reject appointment URL (denied)
ro_RO: URL utilizat în cazul rezervărilor respinse (FĂRĂ SUCCES)

en: Reject appointment URL (success)
ro_RO: URL utilizat în cazul Rezervărilor Respinse (cu succes)

en: Rejected
ro_RO: Respins

en: Remember my choice
ro_RO: Reține alegerea făcută

en: Remember personal information in cookies
ro_RO: Reține informațiile personale în cookie-uri

en: Remove
ro_RO: Șterge

en: Remove customer
ro_RO: Ștergere client

en: Remove field
ro_RO: Șterge câmpul

en: Remove item
ro_RO: Ștergere element

en: Reorder
ro_RO: Reordonare

en: Repeat every year
ro_RO: Se repetă în fiecare an

en: Repeat new password
ro_RO: Repetați parola nouă

en: Repeat password
ro_RO: Reintroduceți parola

en: Reply directly to customers
ro_RO: Răspunde direct clientului

en: Request
ro_RO: Solicitare

en: Request Sender ID
ro_RO: ID Expeditor necesar

en: Requested ID
ro_RO: ID Solicitare

en: Required
ro_RO: Necesar

en: Required field
ro_RO: Câmp obligatoriu

en: Reset
ro_RO: Resetare

en: Reset to default
ro_RO: Resetare la valorile implicite

en: SMS Details
ro_RO: Detalii SMS

en: SMS Notifications
ro_RO: Notificări SMS

en: SMS Notifications (or "Bookly SMS") is a service for notifying your customers via text messages which are sent to mobile phones.
ro_RO: Notificările SMS (sau "Bookly SMS") reprezintă un serviciu de notificare a clienților dvs. prin intermediul mesajelor text trimise pe telefoanele mobile.

en: SMS has been sent successfully.
ro_RO: SMS-ul a fost trimis cu succes.

en: Sandbox Mode
ro_RO: Mod Sandbox

en: Save
ro_RO: Salvare

en: Schedule
ro_RO: Agenda

en: See details for more items
ro_RO: Vezi detaliile pentru mai multe opțiuni

en: Select <b>Web application</b> and create your project's OAuth 2.0 credentials by providing the necessary information. For <b>Authorized redirect URIs</b> enter the <b>Redirect URI</b> found below on this page. Click <b>Create</b>.
ro_RO: Selectați <b>Web application</b> și creați propriul proiect cu credențialele OAuth 2.0 furnizând informațiile necesare. Pentru <b>Authorized redirect URIs</b> introduceți <b>Redirect URI</b>, cod ce se găsește în partea de jos a paginii. Clic pe <b>Create</b>.

en: Select a project, or create a new one.
ro_RO: Selectați un proiect ori creați unul nou.

en: Select a time interval which will be used as a step when building all time slots in the system.
ro_RO: Selectați un interval de timp ce va fi utilizat ca unitate incrementală la construirea agendei în sistem.

en: Select category
ro_RO: Selectare Categorie

en: Select day
ro_RO: Selectare zi

en: Select default country for the phone field in the 'Details' step of booking. You can also let Bookly determine the country based on the IP address of the client.
ro_RO: Selectați codul de țară implicit pentru telefonie, ce va fi folosit în ultimul pas, 'Detailii', al rezervării. Puteți lăsa Bookly să determine țara pe baza adresei de IP a clientului.

en: Select file
ro_RO: Selectați fișierul

en: Select for merge
ro_RO: Selectare din îmbinare

en: Select from WP users
ro_RO: Selectați unul dintre utilizatorii WP

en: Select month
ro_RO: Selectare lună

en: Select product
ro_RO: Selectare produs

en: Select service
ro_RO: Selectare Serviciu

en: Select status for newly booked appointments.
ro_RO: Setare status implicit pentru rezervările noi.

en: Select the product that you created at step 1 in the drop down list of products.
ro_RO: Selectați produsul pe care l-ați creat la pasul 1 din lista derulantă a produselor.

en: Select what happens when customer clicks cancel appointment link. With "Delete" the appointment will be deleted from the calendar. With "Cancel" only appointment status will be changed to "Cancelled".
ro_RO: Selectați o opțiune pentru cazul în care clientul apasă link-ul de anulare din eMail. Cu „Ștergere” rezervarea va fi ștearsă din calendar. Cu „Anulare” se va schimba doar statusul rezervării în „Anulată”.

en: Select what role will be assigned to newly created WordPress user accounts for customers.
ro_RO: Selectați rolul ce va fi asignat unui Client Nou în contul WordPress.

en: Select year
ro_RO: Selectare an

en: Selected / maximum
ro_RO: Selectat / maxim

en: Selected period doesn't match provider's schedule
ro_RO: Intervalul selectat nu se potrivește cu agenda furnizorului

en: Selected period doesn't match service duration
ro_RO: Perioada selectată nu se potrivește cu durata prestării serviciului

en: Selected period doesn't match service schedule
ro_RO: Intervalul selectat nu se potrivește cu agenda serviciului

en: Semicolon (;)
ro_RO: Punct și virgulă (;)

en: Send
ro_RO: Trimite

en: Send email notification to administrators at low balance
ro_RO: Trimiteți o notificare prin e-mail administratorilor la atingerea unui prag redus al soldului

en: Send emails as
ro_RO: Trimite emailuri în format

en: Send notifications
ro_RO: Trimite notificări

en: Send tax information
ro_RO: Trimite informații despre taxe

en: Send test SMS
ro_RO: Trimite SMS de test

en: Send weekly summary to administrators
ro_RO: Trimiteți rezumat săptămânal administratorilor

en: Sender ID
ro_RO: ID Expeditor

en: Sender ID is reset to default.
ro_RO: ID-ul expeditorului este resetat la valoarea prestabilită.

en: Sender ID request is sent.
ro_RO: Solicitarea ID-ului de expeditor este trimisă.

en: Sender email
ro_RO: Email expeditor

en: Sender name
ro_RO: Nume expeditor

en: Sending
ro_RO: Trimitere

en: Sent
ro_RO: Trimis

en: Sent successfully.
ro_RO: Expediat cu succes.

en: Service
ro_RO: Serviciu

en: Service paid locally
ro_RO: Serviciu se va plăti pe loc

en: Service was not found
ro_RO: Serviciul nu a fost găsit

en: Services
ro_RO: Servicii

en: Session error.
ro_RO: Eroare de sesiune.

en: Set how far in the future the clients can book appointments.
ro_RO: Setarea intervalului maxim, în zile, în care se pot face rezervări.

en: Set how late appointments can be booked (for example, require customers to book at least 1 hour before the appointment time).
ro_RO: Setați cu cât timp înainte se pot face rezervări (de exemplu, nu se mai pot face rezervări mai devreme de 1 oră înainte de ora pentru care se solicită prestarea serviciului).

en: Set how late appointments can be cancelled (for example, require customers to cancel at least 1 hour before the appointment time).
ro_RO: Setați cu cât timp înainte se pot face anulări (de exemplu, nu se pot face anulări mai devreme de 1 oră înainte de ora pentru care se solicită prestarea serviciului).

en: Set order of the fields in calendar
ro_RO: Setare ordine câmpuri în calendar

en: Set padding time before and/or after an appointment. For example, if you require 15 minutes to prepare for the next appointment then you should set "padding before" to 15 min. If there is an appointment from 8:00 to 9:00 then the next available time slot will be 9:15 rather than 9:00.
ro_RO: Setare timp intermediar înainte și/sau după timpul efectiv al prestării serviciului. De exemplu, dacă aveți nevoie de 15 minute pentru a vă pregăti pentru următoarea programare atunci setați "timp înainte" la 15 min. Dacă este deja o rezervare de la 8:00 la 9:00 atunci următoare oră disiponibilă va fi 9:15 în loc de ora 9:00.

en: Set period of time when system will attempt to deliver notification to user. Notification will be discarded after period expiration.
ro_RO: Setați perioada de timp în care sistemul va încerca să trimită notificări utilizatorului. Notificarea va fi eliminată după expirarea perioadei.

en: Set the URL of a page that is shown to clients after they successfully cancelled their appointment.
ro_RO: Setați un URL a unei pagini ce va fi afișată Clientului după ce și-a anulat o rezervare.

en: Set the URL of a page that is shown to clients when the cancellation of appointment is not available anymore.
ro_RO: Setați un URL a unei pagini ce va fi afișată Clientului atunci când anularea unei rezervări nu mai este posibilă.

en: Set the URL of a page that is shown to staff after they successfully approved the appointment.
ro_RO: Setarea URL-ului către o pagină ce va fi afișată finalizarea cu succes a aprobării rezervării.

en: Set the URL of a page that is shown to staff after they successfully rejected the appointment.
ro_RO: Setați adresa URL a unei pagini care este afișată personalului departamentului după ce a respins cu succes rezervarea.

en: Set the URL of a page that is shown to staff when the approval of appointment cannot be done (due to capacity, changed status, etc.).
ro_RO: Setarea URL-ului către o pagină ce va fi afișată finalizarea FĂRĂ SUCCES a aprobării rezervării.

en: Set the URL of a page that is shown to staff when the rejection of appointment cannot be done (due to changed status, etc.).
ro_RO: Setați adresa URL a unei pagini care este afișată personalului departamentului dacă  respingerea rezervării a fost FĂRĂ SUCCES.

en: Set the URL of a page that the user will be forwarded to after successful booking. If disabled then the default Done step is displayed.
ro_RO: Setați un URL a unei pagini unde va fi redirecționat utilizatorul la finalizarea cu succes a unei rezervări. Dacă este dezactivat atunci va fi utilizat modulul final (ultimul pas) din „Aspect”.

en: Set the URL of an appointment cancellation confirmation page that is shown to clients when they press cancellation link.
ro_RO: Setați adresa URL a unei pagini de confirmare a anulării rezervării care va fi  afișată clienților atunci când apasă linkul de anulare.

en: Set up your custom CSS styles
ro_RO: Setare stil particular CSS

en: Settings
ro_RO: Setări

en: Settings saved.
ro_RO: Setări salvate.

en: Show Facebook login button
ro_RO: Arată butonul de conectare Facebook

en: Show Login button
ro_RO: Afișați butonul de conectare

en: Show address fields
ro_RO: Arată câmpurile adresei

en: Show all notifications
ro_RO: Afișarea tuturor notificărilor

en: Show birthday field
ro_RO: Arată câmpul data nașterii

en: Show blocked timeslots
ro_RO: Arată intervalele blocate

en: Show calendar
ro_RO: Afișare calendar

en: Show confirmation dialog before updating customer's data
ro_RO: Arată dialogul de confirmare înainte de actualizarea datelor

en: Show each day in one column
ro_RO: Fiecare zi într-o coloană

en: Show form progress tracker
ro_RO: Afișare bară de progres

en: Show more
ro_RO: Arată mai mult

en: Show notes field
ro_RO: Afișarea notițelor câmpului

en: Show past appointments
ro_RO: Arată rezervările mai vechi

en: Show service duration next to service name
ro_RO: Arată durata prestării serviciului lângă numele angajatului

en: Show service price next to employee name
ro_RO: Arată prețul prestării serviciului lângă numele angajatului

en: Show time zone switcher
ro_RO: Arată selectorul fusului orar

en: Signed up
ro_RO: Semnează

en: Simple
ro_RO: Mostră

en: Sorry, the time slot %date_time% for %service% has been already occupied.
ro_RO: Îmi pare rău, intervalul de timp %date_time% pentru serviciul %service% este deja ocupat.

en: Sort by
ro_RO: Sortare...

en: Specified order
ro_RO: Ordinea predefinită

en: Staff
ro_RO: Departament

en: Staff Members
ro_RO: Departamente

en: Start and end times of the appointment
ro_RO: Ora începerii și finalizării rezervării

en: Start from
ro_RO: Începe de la

en: Start time must not be empty
ro_RO: Ora de început nu poate lipsi

en: State is required
ro_RO: Este necesar câmpul Regiunea

en: State/Region
ro_RO: Stat/Regiune

en: Street Address
ro_RO: Adresa

en: Street is required
ro_RO: Este necesar câmpul Strada

en: Subject
ro_RO: Subiect

en: Subscribe to monthly emails about Bookly improvements and new releases.
ro_RO: Abonați-vă la e-mailurile lunare Bookly ce vor anunța îmbunătățiri și lansări noi.

en: Synchronization mode
ro_RO: Mod sincronizare

en: Synchronize staff member appointments with Google Calendar.
ro_RO: Sincronizați rezervările Departamentelor cu Google Calendar.

en: Tax
ro_RO: Taxe

en: Template for event title
ro_RO: Șablon pentru titlul evenimentului

en: Test message
ro_RO: Mesaj Test

en: Text Area
ro_RO: Arie Text

en: Text Content
ro_RO: Conținut Text

en: Text Field
ro_RO: Câmp Text

en: Thank you for being with us
ro_RO: Vă mulțumim că sunteți alături de noi

en: Thank you! Your booking is complete. An email with details of your booking has been sent to you.
ro_RO: Mulțumesc! Rezervarea dvs. este finalizată. V-a fost trimis un e-mail cu detaliile rezervării dvs.

en: The booking form on this step may have different set or states of its elements. It depends on various conditions such as installed/activated add-ons, settings configuration or choices made on previous steps. Select option and click on the underlined text to edit.
ro_RO: La acest pas, formularul de rezervare poate avea mai multe setări ce depind de diferite condiții cum ar fi: module instalate/activate, setări generale ori setări făcute în pașii anteriori. Pentru editare faceți clic pe textul subliniat.

en: The client ID obtained from the Developers Console
ro_RO: ID Client obținut din Consola Dezvoltatori (Developers Console)

en: The client secret obtained from the Developers Console
ro_RO: Cod secret Client obținut din Consola Dezvoltatori (Developers Console)

en: The highlighted time is not available anymore. Please, choose another time slot.
ro_RO: Intervalul de timp evidențiat nu mai este disponibil. Alegeți un alt interval de timp.

en: The minimum and maximum number of customers allowed to book the service for the certain time period.
ro_RO: Număr minim și maxim de clienți ce pot să-și facă rezervarea pentru o anumită perioadă de timp.

en: The number of customers should not be more than %d
ro_RO: Numărul de clienți nu ar trebui să fie mai mare de %d

en: The requested interval is not available
ro_RO: Intervalul solicitat nu este disponibil

en: The selected period is occupied by another appointment
ro_RO: Intervalul selectat este deja ocupat de altă rezervare

en: The selected time is not available anymore. Please, choose another time slot.
ro_RO: Intervalul de timp selectat nu mai este disponibil. Alegeți un alt interval de timp.

en: The start time must be less than the end one
ro_RO: Ora de început trebuie să fie mai mică decât ora de la sfârșit

en: The total price for the booking is {total_price}.
ro_RO: Prețul total pentru cumpărăturile dvs. sunt: {total_price}.

en: The value is taken from client's browser.
ro_RO: Această valoare este preluată din navigatorul clientului

en: This coupon code is invalid or has been used
ro_RO: Acest cod de cupon nu este valid sau a fost utilizat deja

en: This email is already in use
ro_RO: Acest email este deja folosit

en: This plugin is up to date.
ro_RO: Suplimentul este actualizat.

en: This text can be inserted into notifications with %s code.
ro_RO: Aceste text va fi inserat în notificări la folosirea codului %s .

en: Time
ro_RO: Ora

en: Time range
ro_RO: Interval de timp

en: Time slot length
ro_RO: Lungimea intervalului de timp ce poate fi rezervat

en: Title
ro_RO: Titlu

en: Titles
ro_RO: Cap de tabel

en: To
ro_RO: Către

en: To email
ro_RO: La email

en: To enable access to your bookings, please contact your website administrator in order to verify the license.
ro_RO: Pentru a avea acces la rezervările dumneavoastră, vă rog contactați administratorul site-ului și validați licența.

en: To enable access to your bookings, please verify your license by providing a valid purchase code.
ro_RO: Pentru a activa accesul dumneavoastră la rezevăril online, vă rog activați licența furnizând un cod valabil de achiziție.

en: To find your client ID and client secret, do the following:
ro_RO: Pentru a găsi ID-ul client și cheia secretă, procedați în felul următor:

en: To make service invisible to your customers set the visibility to "Private".
ro_RO: Pentru a face serviciul invizibil pentru client setați vizibilitatea pe „Privat”.

en: To make staff member invisible to your customers set the visibility to "Private".
ro_RO: Pentru a face invizibil Departamentul clienților dvs. stabiliți vizibilitatea ca "privat".

en: To send scheduled notifications please execute the following command hourly with your cron:
ro_RO: Pentru a trimite notificări programate vă rugăm executați în fiecare oră comanda cu planificatorul cron:

en: To send scheduled notifications please refer to <a href="%1$s">Bookly Multisite</a> add-on <a href="%2$s">message</a>.
ro_RO: Pentru a trimite notificări programate vă rugăm să vă documentați asupra mesajului la <a href="%1$s">Bookly Multisite</a> add-on <a href="%2$s"></a>.

en: To set up Facebook integration, do the following:
ro_RO: Pentru a integra Facebook, faceți următoarele:

en: To update - enter the <a href="%s">Purchase Code</a>
ro_RO: Pentru actualizare - introduceți <a href="%s">Codul de achiziție</a>

en: To use the cart, disable integration with WooCommerce <a href="%s">here</a>.
ro_RO: Pentru a utiliza coșul de cumpărături decuplați integrarea cu WooCommerce <a href="%s">aici</a>.

en: Today
ro_RO: Astăzi

en: Tomorrow
ro_RO: Mâine

en: Total appointments
ro_RO: Total rezervări

en: Two-way front-end only
ro_RO: Dublu sens început-sfârșit

en: Type
ro_RO: Tip

en: URL Settings
ro_RO: Setări URL

en: URL for adding event to client's Google Calendar (to use inside <a> tag)
ro_RO: URL-ul pentru adăugarea evenimentului pe Calegarul Google al clientului (utilizat în interiorul tag-ului <a> )

en: URL of approve appointment link (to use inside <a> tag)
ro_RO: URL pentru aprobarea rezervării (link utilizat in interiorul tagului <a> )

en: URL of cancel appointment link (to use inside <a> tag)
ro_RO: URL pentru anularea rezervării (link utilizat in interiorul tagului <a> )

en: URL of cancel appointment link with confirmation (to use inside <a> tag)
ro_RO: Adresa URL pentru anularea rezervării cu confirmare (se folosește în interiorul tag-ului <a> )

en: URL of reject appointment link (to use inside <a> tag)
ro_RO: URL pentru o rezervare respinsă (se utilizează în interiorul tag-ului <a> )

en: Uncategorized
ro_RO: Fără categorie

en: Undelivered
ro_RO: Nelivrat

en: Unknown update checker status "%s"
ro_RO: Situație necunoscută a actualizărilor "%s"

en: Untitled
ro_RO: Fără titlu

en: Update service setting
ro_RO: Actualizare setări serviciu

en: Upon providing the purchase code you will have access to free updates of Bookly. Updates may contain functionality improvements and important security fixes. For more information on where to find your purchase code see this <a href="https://help.market.envato.com/hc/en-us/articles/202822600-Where-can-I-find-my-Purchase-Code-" target="_blank">page</a>.
ro_RO: După furnizarea codului de achiziție veți avea acces la actualizările gratuite Bookly. Actualizările pot conține îmbunătățiri de funcționalitate și corecții importante de securitate. Pentru mai multe informații despre locul unde puteți găsi codul dvs. de achiziție, consultați această <a href="https://help.market.envato.com/hc/en-us/articles/202822600-Where-can-I-find-my-Purchase-Code-" target="_blank">pagină</a>.

en: Usage limit
ro_RO: Limită de utilizare

en: Use first and last name instead of full name
ro_RO: Utilizați prenumele și numele separat în loc de nume-și-prenume într-un singur câmp

en: User
ro_RO: Utilizator

en: User not found.
ro_RO: Utilizator inexistent.

en: User with "Administrator" role will have access to calendars and settings of all staff members, user with another role will have access only to personal calendar and settings.
ro_RO: Utilizatorul cu rol "Administrator" va avea acces la calendarele și setările tuturor membrilor personalului, utilizatorul cu un alt rol va avea acces numai la calendarul personalizat și la setările personale.

en: Visibility
ro_RO: Vizibilitate

en: Visible to non-logged in customers only
ro_RO: Vizibil și pentru utilizatori ne-înregistrați

en: Visible when the chosen time slot has been already booked
ro_RO: Vizibil chiar dacă intervalul de timp a fost rezervat deja

en: We are not working on this day
ro_RO: În această zi nu se lucrează

en: We will only charge your PayPal account when your balance falls below $10.
ro_RO: Vom încărca din contul dvs. PayPal numai când soldul dvs. va scădea sub 10 USD.

en: Website
ro_RO: Site Web

en: Week
ro_RO: Săptămână

en: Week days
ro_RO: Zilele săptămânii

en: What do you think should be improved?
ro_RO: Ce credeți că ar trebui îmbunătățit?

en: When this setting is enabled you will be able to create service specific custom fields.
ro_RO: Dacă această setare este activă, puteți crea câmpuri personalizate pentru fiecare serviciu în parte.

en: With "Enqueue" method the JavaScript and CSS files of Bookly will be included on all pages of your website. This method should work with all themes. With "Print" method the files will be included only on the pages which contain Bookly booking form. This method may not work with all themes.
ro_RO: Cu metoda "Enqueue"  fișierele JavaScript și CSS din Bookly vor fi incluse în toate paginile siteului. Această metodă ar trebui să funcționeze cu toate temele WordPress. Prin metoda "Print" fișierele vor fi incluse doar în paginile ce conțin formulare Bookly. Această metodă nu funcționează cu toate temele WordPress.

en: With "One-way" sync Bookly pushes new appointments and any further changes to Google Calendar. With "Two-way front-end only" sync Bookly will additionally fetch events from Google Calendar and remove corresponding time slots before displaying the Time step of the booking form (this may lead to a delay when users click Next to get to the Time step).
ro_RO: Cu sincronizarea "Sens unic" Bookly încarcă noile rezervări și orice alte modificări în Google Calendar. Cu ajutorul sincronizării "Dublu sens început-sfârșit", Bookly va prelua suplimentar evenimente din Google Calendar și va elimina sloturile de timp corespunzătoare înainte de a afișa pasul următor al formularului de rezervare (acest lucru poate duce la o întârziere atunci când utilizatorii dau clic pe butonul 'următorul' pentru a ajunge la etapa de de selectare a timpului).

en: WooCommerce cart is not set up. Follow the <a href="%s">link</a> to correct this problem.
ro_RO: Coșul de cumpărături WooCommerce nu este setat. Urmați <a href="%s">link-ul</a> pentru a corecta problema.

en: Year is required
ro_RO: Anul este obligatoriu

en: Yes
ro_RO: Da

en: Yesterday
ro_RO: Ieri

en: You are about to change a service setting which is also configured separately for each staff member. Do you want to update it in staff settings too?
ro_RO: Sunteți pe cale să faceți modificări ale unui serviciu ce este de asemenea configurat separat pentru fiecare departament. Doriți ca această actualizare să fie salvată și în setările departamentului?

en: You are about to merge customers from the merge list with the selected one. This will result in losing the merged customers and moving all their appointments to the selected customer. Are you sure you want to continue?
ro_RO: Sunteți pe punctul de a îmbina clienții din lista de îmbinare cu cel selectat. Acest lucru va duce la pierderea clienților care au fuzionat și la mutarea tuturor rezervărilor către clientul selectat. Sunteți sigur că doriți să continuați?

en: You are going to delete item which is involved in upcoming appointments. All related appointments will be deleted. Please double check and edit appointments before this item deletion if needed.
ro_RO: Sunteți pe cale să ștergeți un element care are implicații pentru o rezervare viitoare. Toate rezervările ulterioare vor fi șterse. Dacă este cazul, dați dublu click pentru a edita rezervarea înainte de a opera această ștergere.

en: You are trying to use the service too often. Please contact us to make a booking.
ro_RO: Utilizați serviciul de rezervare online prea des. Vă rugăm să ne contactați.

en: You declined the Auto-Recharge of your balance.
ro_RO: Ați refuzat reîncărcarea automată a soldului.

en: You have access to software updates, including feature improvements and important security fixes.
ro_RO: Acum aveți acces la actualizări, inclusiv îmbunătățiri sau corecții de securitate.

en: You may import list of clients in CSV format. You can choose the columns contained in your file. The sequence of columns should coincide with the specified one.
ro_RO: Puteți importa lista de clienți în format CSV. Puteți alege coloanele conținute în fișierul dvs. Secvența coloanelor ar trebui să coincidă cu cea specificată.

en: You need to install and activate WooCommerce plugin before using the options below.<br/><br/>Once the plugin is activated do the following steps:
ro_RO: Trebuie să instalați și să activați modulul WooCommerce înainte de a utiliza opțiunile de mai jos. După ce plugin-ul este activat, parcurgeți pașii următori:

en: You selected a booking for {service_name} by {staff_name} at {appointment_time} on {appointment_date}. The price for the service is {service_price}.
    Please provide your details in the form below to proceed with booking.
ro_RO: Ați selectat serviciul {service_name}, prestat de {staff_name}, la data {appointment_date}, ora {appointment_time}. Prețul pentru acest serviciu este {service_price}.
    Vă rugăm să furnizați datele dvs. în formularul de mai jos pentru a continua rezervarea.

en: You selected to book {appointments_count} appointments with total price {total_price}.
ro_RO: Ați selectat pentru achiziție {appointments_count} rezervări cu prețul total de {total_price}.

en: Your %s: %s is already associated with another %s.<br/>Press Update if we should update your user data, or press Cancel to edit entered data.
ro_RO:  %s: %s este deja asociat(ă) cu alt %s.<br/>Apăsați pe „Actualizează” pentru a utiliza aceste date la toate rezervările dvs. sau apăsați pe „Anulează” pentru a edita aceste date.

en: Your agenda for {tomorrow_date}
ro_RO: Agenda dumneavoastră pentru mâine {tomorrow_date}

en: Your appointment at {company_name}
ro_RO: Rezervarea dumneavoastră la compania/organizația: {company_name}

en: Your appointment information
ro_RO: Detalii rezervării dumneavoastră

en: Your balance
ro_RO: Balanța dumneavoastră

en: Your clients must have their phone numbers in international format in order to receive text messages. However you can specify a default country code that will be used as a prefix for all phone numbers that do not start with "+" or "00". E.g. if you enter "1" as the default country code and a client enters their phone as "(600) 555-2222" the resulting phone number to send the SMS to will be "+1600555222".
ro_RO: Clienții trebuie să dețină un număr de telefon (mobil) în format intenațional pentru a puta primi mesaje text (SMS). Puteți stabili un cod de țară implicit ce va fi utilizat ca prefix pentru toate numerele de telefon care nu încep cu "+" sau "00". Eexmplu: dacă introduceți "1" ca și cod de țară implicit și clientul introduce numarul de telefon "(600) 555-2222", aplicația va converti numărul introdus astfel: "+1600555222", pentru a putea fi folosit la expedierea de SMS-uri.

en: Your custom CSS was saved. Please refresh the page to see your changes.
ro_RO: CSS-ul dvs. a fost salvat. Vă rugăm reîncărcați pagina pentru a vedea modificările.

en: Your don't have enough Bookly SMS credits to send this message. Please add funds to your balance and try again.
ro_RO: Nu aveți suficiente credite Bookly SMS pentru a trimite mesaje. Vă rugăm adăugați fonduri apoi reîncercați.

en: Your license has been verified successfully.
ro_RO: Licența dumneavoastră a fost validată cu succes.

en: Your name
ro_RO: Numele și prenumele dumneavoastră

en: Your payment has been accepted for processing.
ro_RO: Plata dvs. a fost acceptată pentru procesare.

en: Your payment has been interrupted.
ro_RO: Plata dvs. a fost întreruptă.

en: Your visit to {company_name}
ro_RO: Vizita dumneavoastră la compania/organizația {company_name}

en: add break
ro_RO: adăugare pauză

en: address of client
ro_RO: Adresa clientului

en: address of company
ro_RO: adresa organizației

en: after
ro_RO: după

en: agenda date
ro_RO: data agendei

en: at
ro_RO: la

en: before
ro_RO: înainte

en: booking number
ro_RO: număr rezervare

en: cancel appointment link
ro_RO: link anulare rezervare

en: capacity of service
ro_RO: capacitatea serviciului

en: cart information
ro_RO: informații coș cumpărături

en: cart information with cancel
ro_RO: informații coș cumpărături cu anulare

en: combined values of all custom fields
ro_RO: combină valorile din toate câmpurile personalizate

en: combined values of all custom fields (formatted in 2 columns)
ro_RO: combină valorile din toate câmpurile personalizate (formatat pe 2 coloane)

en: company logo
ro_RO: logo-ul organizației

en: company phone
ro_RO: telefonul organizației

en: company web-site address
ro_RO: adresa web a organizației

en: customer new password
ro_RO: parolă client nou

en: customer new username
ro_RO: nume client nou

en: customer notes for appointment
ro_RO: Notificarea clientului referitoare la rezervare

en: date of appointment
ro_RO: data rezervării

en: date of next day
ro_RO: data zilei următoare

en: days
ro_RO: zile

en: disconnect
ro_RO: deconectat

en: duration of service
ro_RO: durata serviciului

en: email of client
ro_RO: eMail client

en: email of staff
ro_RO: email departament

en: end date of appointment
ro_RO: data finală a rezervării

en: end time of appointment
ro_RO: ora finală a rezervării

en: first name of client
ro_RO: Prenumele clientului

en: full name of client
ro_RO: Numele complet al clientului

en: info of service
ro_RO: informații despre serviciu

en: info of staff
ro_RO: info departament

en: last name of client
ro_RO: Numele de familie al clientului

en: less
ro_RO: mai puțin

en: login form
ro_RO: formular intrare

en: messages
ro_RO: mesaje

en: more
ro_RO: mai mult

en: name of category
ro_RO: categoria

en: name of company
ro_RO: numele organizației

en: name of service
ro_RO: nume serviciu

en: name of staff
ro_RO: nume departament

en: number of persons
ro_RO: număr de persoane

en: number of persons already in the list
ro_RO: număr de persoane aflate deja în listă

en: on the same day
ro_RO: în aceeași zi

en: or
ro_RO: sau

en: payment type
ro_RO: tip plată

en: per month
ro_RO: pe lună

en: per week
ro_RO: pe săptămână

en: per year
ro_RO: pe an

en: phone of client
ro_RO: telefon client

en: phone of staff
ro_RO: telefon departament

en: photo of staff
ro_RO: foto departament

en: price of service
ro_RO: prețul serviciului

en: reason you mentioned while deleting appointment
ro_RO: motiv menționat la ștergerea rezervării

en: sent to our system
ro_RO: trimis către sistemul nostru

en: site address
ro_RO: adresă site

en: staff agenda for next day
ro_RO: agenda departamentului pentru ziua următoare

en: status of appointment
ro_RO: status al rezervării

en: status of payment
ro_RO: status al plății

en: time of appointment
ro_RO: ora rezervării

en: time zone of client
ro_RO: Fus orar al clientului

en: to
ro_RO: până la

en: total price of booking
ro_RO: preț total rezervări

en: total price of booking (sum of all cart items after applying coupon)
ro_RO: preț total al rezervărilor (suma elementelor din coș după aplicarea cuponului)

en: total quantity of appointments in cart
ro_RO: cantitate totală (rezervări) în coș
