Bookly - en to ar translation catalogue (1522 entries)

en: Invoice #{invoice_number} for your appointment
ar: الفاتورة #{invoice_number} لموعدك

en: Dear {client_name}.
    
    Attached please find invoice #{invoice_number} for your appointment.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    
    يرجى الاطلاع على الفاتورة # {invoice_number} لتعيينك.
    
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: New invoice
ar: فاتورة جديدة

en: Hello.
    You have a new invoice #{invoice_number} for an appointment scheduled by {client_first_name} {client_last_name}.
    Please download invoice here: {invoice_link}
ar: مرحبا.
    لديك فاتورة جديدة رقم {invoice_number} لموعد محدد بواسطة {client_first_name} {client_last_name}.
    الرجاء تنزيل الفاتورة هنا: {invoice_link}

en: BILL TO
ar: فاتورة الى

en: Invoice#
ar: الفاتورة#

en: Date
ar: تاريخ

en: Due date
ar: تاريخ الاستحقاق

en: INVOICE
ar: فاتورة

en: Thank you for your business
ar: شكرا لك على عملك

en: Invoices add-on requires your customers address information. So options "Make address field mandatory" in Settings/Customers and "Show address field" in Appearance/Details are activated automatically and can be disabled after Invoices add-on is deactivated.
ar: تتطلب إضافة الفواتير معلومات عن عناوين عملائك. بحيث يتم تنشيط الخيارات "جعل حقل العنوان إلزاميًا" في الإعدادات / العملاء و "إظهار حقل العنوان" في المظهر / التفاصيل تلقائيًا ويمكن تعطيله بعد إلغاء تنشيط إضافة الفواتير.

en: Invoice due days
ar: أيام الفاتورة المستحقة

en: This setting specifies the due period for the invoice (in days).
ar: يحدد هذا الإعداد الفترة الزمنية المستحقة للفاتورة (بالأيام).

en: Invoice template
ar: نموذج الفاتورة

en: Specify the template for the invoice.
ar: حدد النموذج الخاص بالفاتورة.

en: Preview
ar: معاينة

en: Invoices
ar: الفواتير

en: Settings saved.
ar: تم حفظ الإعدادات

en: Download invoices
ar: تحميل الفواتير

en: invoice creation date
ar: تاريخ إنشاء الفاتورة

en: due date of invoice
ar: تاريخ استحقاق الفاتورة

en: number of days to submit payment
ar: عدد الأيام لإتمام الدفع

en: invoice link
ar: رابط الفاتورة

en: invoice number
ar: رقم الفاتورة

en: Attach invoice
ar: إرفاق الفاتورة

en: Invoice due days: Please enter value in the following range (in days) - 1 to 365.
ar: أيام الفوترة المستحقة: يرجى إدخال القيمة في النطاق التالي (بالأيام) - من 1 إلى 365.

en: Service
ar: الخدمة

en: Provider
ar: مقدم الخدمة

en: Deposit
ar: عربون مقدم

en: Price
ar: السعر

en: Tax
ar: ضريبة

en: Subtotal
ar: حاصل الجمع

en: Coupon discount
ar: قسيمة خصم

en: Group discount
ar: خصم المجموعة

en: Total
ar: الإجمالي

en: Paid
ar: دفع

en: Due
ar: مستحق

en: Discount
ar: خصم

en: Outlook Calendar event
ar: حدث تقويم Outlook

en: Name
ar: الاسم

en: Email
ar: ‫البريد الإلكتروني

en: Phone
ar: ‫الهاتف

en: Outlook Calendar integration
ar: دمج تقويم Outlook

en: Connect
ar: الاتصال

en: Please configure Outlook Calendar <a href="%s">settings</a> first
ar: يرجى تكوين Outlook Calendar <a href="%s"> إعدادات </a> أولاً

en: Connected
ar: متصل

en: disconnect
ar: قطع الاتصال

en: Synchronize staff member appointments with Outlook Calendar.
ar: مزامنة مواعيد أعضاء فريق العمل مع تقويم Outlook.

en: Calendar
ar: التقويم

en: -- Select calendar --
ar: - اختر التقويم -

en: When you connect a calendar all future and past events will be synchronized according to the selected synchronization mode. This may take a few minutes. Please wait.
ar: عند توصيل تقويم ، ستتم مزامنة جميع الأحداث المستقبلية والماضية وفقًا لوضع التزامن المحدد. قد يستغرق هذا بضع دقائق. ارجوك انتظر.

en: Can't change calendar for archived staff
ar: لا يمكن تغيير التقويم لموظفي الأرشيف

en: Instructions
ar: التعليمات

en: Important: Your website must use <b>HTTPS</b>. The Outlook Calendar API will not work with your website if there is no valid SSL certificate installed on your web server.
ar: مهم: يجب أن يستخدم موقع الويب الخاص بك <b> HTTPS </b>. لن تعمل واجهة برمجة تطبيقات تقويم Outlook مع موقعك على الويب في حالة عدم وجود شهادة SSL صالحة مثبتة على خادم الويب.

en: To find your Application ID and Application Secret, do the following:
ar: للعثور على معرف التطبيق وسري التطبيق ، قم بما يلي:

en: <b>Save</b> your changes.
ar: <b> احفظ </b> تغييراتك.

en: Go to Staff Members, select a staff member and click <b>Connect</b> which is located at the bottom of the page.
ar: انتقل إلى أعضاء فريق العمل وحدد أحد الموظفين وانقر فوق <b> اتصال </b> الموجود في أسفل الصفحة.

en: Application ID
ar: رقم الاستمارة

en: The Application ID obtained from the Microsoft App Registration Portal.
ar: رقم الاستمارة التي تم الحصول عليها من بوابة تسجيل التطبيقات لمايكروسفت.

en: Application secret
ar: سر التطبيق

en: The Application Secret password obtained from the Microsoft App Registration Portal.
ar: كلمة مرور التطبيق السري التي تم الحصول عليها من بوابة تسجيل تطبيق مايكروسفت.

en: Redirect URI
ar: إعادة توجيه URI

en: Enter this URL as a Redirect URLs in the Microsoft App Registration Portal.
ar: أدخل عنوان URL هذا كعناوين URL لإعادة التوجيه في مدخل تسجيل تطبيقات Microsoft.

en: Synchronization mode
ar: وضع التزامن

en: With "One-way" sync Bookly pushes new appointments and any further changes to Outlook Calendar. With "Two-way front-end only" sync Bookly will additionally fetch events from Outlook Calendar and remove corresponding time slots before displaying the Time step of the booking form (this may lead to a delay when users click Next to get to the Time step). With "Two-way" sync all bookings created in Bookly Calendar will be automatically copied to Outlook Calendar and vice versa.
ar: باستخدام المزامنة "أحادية الاتجاه" Bookly تدفع المواعيد الجديدة وأي تغييرات أخرى في تقويم Outlook. من خلال مزامنة "الواجهة الأمامية فقط ثنائية الاتجاه" Bookly ، ستتم إضافة أحداث من تقويم Outlook وإزالة الفترات الزمنية المقابلة قبل عرض خطوة الوقت من نموذج الحجز (قد يؤدي ذلك إلى تأخير عندما ينقر المستخدمون على التالي للوصول إلى خطوة الوقت ). مع مزامنة "ثنائية الاتجاه" ، سيتم نسخ جميع الحجوزات التي تم إنشاؤها في تقويم Bookly تلقائيًا إلى تقويم Outlook والعكس.

en: One-way
ar: اتجاه واحد

en: Two-way front-end only
ar: واجهة أمامية ثنائية الاتجاه فقط

en: Two-way
ar: في اتجاهين

en: Sync appointments history
ar: تاريخ المواعيد التزامن

en: Specify how many days of past calendar data you wish to sync at the time of initial sync. If you enter 0, synchronization of past events will not be performed.
ar: حدد عدد أيام بيانات التقويم السابقة التي ترغب في مزامنتها في وقت المزامنة الأولية. إذا قمت بإدخال 0 ، فلن يتم تنفيذ مزامنة الأحداث السابقة.

en: Copy Outlook Calendar event titles
ar: نسخ عناوين أحداث تقويم Outlook

en: If enabled then titles of Outlook Calendar events will be copied to Bookly appointments. If disabled, a standard title "Outlook Calendar event" will be used.
ar: في حالة التمكين ، سيتم نسخ عناوين أحداث تقويم Outlook إلى مواعيد Bookly. في حالة التعطيل ، سيتم استخدام عنوان قياسي "حدث تقويم Outlook".

en: Limit number of fetched events
ar: الحد من عدد الأحداث التي تم جلبها

en: If there is a lot of events in Outlook Calendar sometimes this leads to a lack of memory in PHP when Bookly tries to fetch all events. You can limit the number of fetched events here.
ar: إذا كان هناك الكثير من الأحداث في تقويم Outlook في بعض الأحيان يؤدي ذلك إلى نقص في الذاكرة في PHP عندما يحاول Bookly إحضار جميع الأحداث. يمكنك تحديد عدد الأحداث التي تم جلبها هنا.

en: Template for event title
ar: نموذج لعنوان الحدث

en: Configure what information should be placed in the title of Outlook Calendar event. Available codes are {service_name}, {staff_name} and {client_names}.
ar: قم بتكوين المعلومات التي يجب وضعها في عنوان حدث تقويم Outlook. الرموز المتاحة هي {service_name} و {staff_name} و {client_names}.

en: Appointment section
ar: قسم المواعيد

en: This section describes information that is displayed about appointment.
ar: يصف هذا القسم المعلومات التي يتم عرضها حول المواعيد.

en: Customer section
ar: قسم العملاء

en: This section describes information that is displayed about each participant of the appointment.
ar: يصف هذا القسم المعلومات التي يتم عرضها حول كل مشارك في الموعد.

en: customer notes for appointment
ar: ملاحظات العملاء على الموعد

en: email of client
ar: البريد الإلكتروني للعميل

en: full name of client
ar: الاسم الكامل للعميل

en: first name of client
ar: الاسم الأول للعميل

en: last name of client
ar: الاسم الأخير للعميل

en: phone of client
ar: هاتف العميل

en: status of payment
ar: حالة الدفع

en: payment type
ar: طريقة الدفع

en: status of appointment
ar: حالة الموعد

en: total price of booking (sum of all cart items after applying coupon)
ar: السعر الاجمالي للحجز (مجموع كل عناصر العربة بعد تطبيق القسيمة)

en: date of appointment
ar: تاريخ الموعد

en: time of appointment
ar: وقت الموعد

en: booking number
ar: رقم الحجز

en: name of category
ar: اسم التصنيف

en: address of company
ar: عنوان الشركة

en: name of company
ar: اسم الشركة

en: company phone
ar: هاتف الشركة

en: company web-site address
ar: عنوان موقع الشركة على الويب

en: info of service
ar: معلومات الخدمة

en: name of service
ar: اسم الخدمة

en: price of service
ar: سعر الخدمة

en: email of staff
ar: البريد الإلكتروني للموظف

en: info of staff
ar: معلومات العاملين

en: name of staff
ar: اسماء العاملين

en: phone of staff
ar: هاتف الموظف

en: Outlook Calendar
ar: تقويم Outlook

en: Disabled
ar: تعطيل

en: Synchronize with Outlook Calendar
ar: تزامن مع تقويم Outlook

en: Calendars synchronized successfully.
ar: تزامن التقاويم تم بنجاح.

en: Custom Fields
ar: حقول مخصصة

en: Incorrect code
ar: رمز غير صحيح

en: Required
ar: مطلوب

en: combined values of all custom fields
ar: القيم المجمعة لكافة الحقول المخصصة

en: Bind fields to services
ar: ربط الحقول بالخدمات

en: When this setting is enabled you will be able to create service specific custom fields.
ar: عند تمكين هذا الإعداد ، ستتمكن من إنشاء حقول مخصصة خاصة بالخدمة.

en: Merge repeating custom fields for multiple bookings of the service
ar: دمج تكرار الحقول المخصصة لحجوزات متعددة للخدمة

en: If enabled, customers will see custom fields for unique appointments while booking multiple instances of the service. Repeating custom fields are merged (collapsed) into one field. If disabled, customers will see custom fields for each appointment in the set of bookings.
ar: في حالة التمكين، سيشاهد العملاء حقولًا مخصصة لمواعيد فريدة أثناء حجز مثيلات متعددة من الخدمة. يتم دمج الحقول المخصصة المتكررة (مطوية) في حقل واحد. في حالة التعطيل، سيرى العملاء حقولًا مخصصة لكل موعد في مجموعة الحجوزات.

en: Text Field
ar: حقل النص

en: Text Area
ar: منطقة النص

en: Text Content
ar: محتوى النص

en: Checkbox Group
ar: مجموعة خانة الاختيار

en: Radio Button Group
ar: مجموعة زر الراديو

en: Drop Down
ar: المنسدلة

en: HTML allowed in all texts and labels.
ar: يسمح HTML في جميع النصوص والعلامات.

en: Remove field
ar: إزالة الحقل

en: Enter a label
ar: أدخل تسمية

en: Required field
ar: الحقل المطلوب

en: Enter a content
ar: أدخل محتوى

en: Checkbox
ar: خانة اختيار

en: Radio Button
ar: زر الراديو

en: Option
ar: اختيار

en: Remove item
ar: إزالة البند

en: All services
ar: جميع الخدمات

en: No service selected
ar: لا توجد خدمة محددة

en: Show custom fields
ar: إظهار الحقول المخصصة

en: extended staff agenda for next day
ar: جدول أعمال الموظفين الموسعة لليوم التالي

en: combined values of all custom fields (formatted in 2 columns)
ar: القيم المجمعة لكافة الحقول المخصصة (منسقة في عمودين)

en: Another code
ar: رمز آخر

en: Notification to customer about approved recurring appointment
ar: إخطار العميل بشأن الموعد المتكرر المعتمد

en: Your appointment information
ar: معلومات موعدك

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked {service_name} (x {recurring_count}).
    
    Please find the schedule of your booking below.
    
    {appointment_schedule}
    
    We are waiting you at {company_address}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    
    هذا تأكيد بأنك قد حجزت {service_name} (العدد {recurring_count}).
    
    يرجى الاطلاع على الجدول الزمني للحجز الخاص بك أدناه.
    
    {appointment_schedule}
    
    نحن في انتظارك في {company_address}.
    
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about approved recurring appointment
ar: إخطار الموظف بشأن الموعد المتكرر المعتمد

en: New booking information
ar: معلومات الحجز الجديدة

en: Hello.
    
    You have a new booking.
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ar: مرحبا.
    
    لديك حجز جديد.
    
    الخدمة: {service_name} (العدد {recurring_count})
    جدول: {appointment_schedule}
    اسم العميل: {client_name}
    هاتف العميل: {client_phone}
    البريد الإلكتروني للعميل: {client_email}

en: Notification to customer about cancelled recurring appointment
ar: إخطار العميل بشأن الموعد المتكرر الملغى

en: Booking cancellation
ar: الغاء الحجز

en: Dear {client_name}.
    
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been cancelled.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Please find the schedule of the cancelled booking below:
    
    {appointment_schedule}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    
    تم إلغاء حجزك {service_name} (العدد {recurring_count}).
    
    السبب: {cancellation_reason}
    
    يرجى الاطلاع على جدول الحجز الملغى أدناه:
    
    {appointment_schedule}
    
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about cancelled recurring appointment
ar: إخطار الموظف حول موعد متكرر ملغي

en: Hello.
    
    The following booking has been cancelled.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ar: مرحبا.
    
    تم إلغاء الحجز التالي.
    
    السبب: {cancellation_reason}
    
    الخدمة: {service_name} (العدد {recurring_count})
    جدول:
    {appointment_schedule}
    اسم العميل: {client_name}
    هاتف العميل: {client_phone}
    البريد الإلكتروني للعميل: {client_email}

en: Notification to customer about rejected recurring appointment
ar: إخطار العميل بشأن الموعد المتكرر المرفوض

en: Booking rejection
ar: رفض الحجز

en: Dear {client_name}.
    
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Please find the schedule of the cancelled booking below:
    
    {appointment_schedule}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    
    تم رفض حجزك لـ {service_name} (العدد {recurring_count}).
    
    السبب: {cancellation_reason}
    
    يرجى الاطلاع على جدول الحجز الملغى أدناه:
    
    {appointment_schedule}
    
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about rejected recurring appointment
ar: إخطار الموظف بشأن الموعد المتكرر المرفوض

en: Hello.
    
    The following booking has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ar: مرحبا.
    
    تم رفض الحجز التالي.
    
    السبب: {cancellation_reason}
    
    الخدمة: {service_name} (العدد {recurring_count})
    جدول:
    {appointment_schedule}
    اسم العميل: {client_name}
    هاتف العميل: {client_phone}
    البريد الإلكتروني للعميل: {client_email}

en: Notification to customer about placing on waiting list for recurring appointment
ar: إخطار العميل بشأن وضع قائمة الانتظار للموعد المتكرر

en: You have been added to waiting list for appointment
ar: لقد تمت إضافتك إلى قائمة الانتظار للتعيين

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} (x {recurring_count}).
    
    Please find the service schedule below.
    
    {appointment_schedule}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    
    هذا تأكيد بأنك قد أضفت إلى قائمة الانتظار لـ {service_name} (العدد {recurring_count}).
    
    يرجى الاطلاع على جدول الخدمات أدناه.
    
    {appointment_schedule}
    
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about placing on waiting list for recurring appointment
ar: إخطار الموظف بشأن وضع قائمة الانتظار للموعد المتكرر

en: New waiting list information
ar: معلومات قائمة انتظار جديدة

en: Hello.
    
    You have new customer in the waiting list.
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ar: مرحبا.
    
    لديك عميل جديد في قائمة الانتظار.
    
    الخدمة: {service_name} (العدد {recurring_count})
    جدول:
    {جدول المواعيد}
    اسم العميل: {client_name}
    هاتف العميل: {client_phone}
    البريد الإلكتروني للعميل: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked {service_name} (x {recurring_count}).
    Please find the schedule of your booking below.
    {appointment_schedule}
    
    We are waiting you at {company_address}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    هذا تأكيد بأنك قد حجزت {service_name} (العدد {recurring_count}).
    يرجى الاطلاع على الجدول الزمني للحجز الخاص بك أدناه.
    {appointment_schedule}
    
    نحن في انتظارك في {company_address}.
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    You have a new booking.
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ar: مرحبا.
    لديك حجز جديد.
    الخدمة: {service_name} (العدد {recurring_count})
    جدول:
    {appointment_schedule}
    اسم العميل: {client_name}
    هاتف العميل: {client_phone}
    البريد الإلكتروني للعميل: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been cancelled.
    Reason: {cancellation_reason}
    Please find the schedule of the cancelled booking below: {appointment_schedule}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    تم إلغاء حجزك {service_name} (العدد {recurring_count}).
    السبب: {cancellation_reason}
    يرجى الاطلاع على جدول الحجز الملغي أدناه: {appointment_schedule}
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about cancelled recurring appointment
ar: إخطار الموظف حول موعد متكرر ملغي

en: Hello.
    The following booking has been cancelled.
    Reason: {cancellation_reason}
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ar: مرحبا.
    تم إلغاء الحجز التالي.
    السبب: {cancellation_reason}
    الخدمة: {service_name} (العدد {recurring_count})
    جدول:
    {appointment_schedule}
    اسم العميل: {client_name}
    هاتف العميل: {client_phone}
    البريد الإلكتروني للعميل: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Please find the schedule of the cancelled booking below: {appointment_schedule}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    تم رفض حجزك لـ {service_name} (العدد {recurring_count}).
    السبب: {cancellation_reason}
    يرجى الاطلاع على جدول الحجز الملغي أدناه: {appointment_schedule}
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    The following booking has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ar: مرحبا.
    تم رفض الحجز التالي.
    السبب: {cancellation_reason}
    الخدمة: {service_name} (العدد {recurring_count})
    جدول:
    {appointment_schedule}
    اسم العميل: {client_name}
    هاتف العميل: {client_phone}
    البريد الإلكتروني للعميل: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} (x {recurring_count}).
    Please find the service schedule below.
    {appointment_schedule}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    هذا تأكيد بأنك قد أضفت إلى قائمة الانتظار لـ {service_name} (العدد {recurring_count}).
    يرجى الاطلاع على جدول الخدمات أدناه.
    {appointment_schedule}
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    You have new customer in the waiting list.
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ar: مرحبا.
    لديك عميل جديد في قائمة الانتظار.
    الخدمة: {service_name} (العدد {recurring_count})
    جدول:
    {جدول المواعيد}
    اسم العميل: {client_name}
    هاتف العميل: {client_phone}
    البريد الإلكتروني للعميل: {client_email}

en: Repeat
ar: كرر

en: Next
ar: التالي

en: You selected a booking for {service_name} at {appointment_time} on {appointment_date}. If you would like to make this appointment recurring please check the box below and set appropriate parameters. Otherwise press Next button below.
ar: لقد حددت حجزًا لـ {service_name} في {appointment_time} في {appointment_date}. إذا كنت ترغب في تكرار هذا الموعد ، يرجى تحديد المربع أدناه وتعيين المعلمات المناسبة. على خلاف ذلك اضغط على زر التالي أدناه.

en: Another time
ar: وقت اخر

en: Biweekly
ar: نصف إسبوعي

en: Daily
ar: يوميا

en: Day
ar: اليوم

en: day(s)
ar: يوم(آيام)

en: Deleted
ar: تم الحذف

en: every
ar: كل

en: The first recurring appointment was added to cart. You will be invoiced for the remaining appointments later.
ar: تم إضافة الموعد المتكرر الأول إلى عربة التسوق. سيتم تحرير فاتورة لك في المواعيد المتبقية في وقت لاحق.

en: Monthly
ar: شهريا

en: There are no available time slots for this day
ar: لا توجد فترات زمنية متاحة لهذا اليوم

en: On
ar: على

en: Please select some days
ar: يرجى اختيار بعض الأيام

en: Schedule
ar: جدول

en: Another time was offered on pages {list}.
ar: تم عرض وقت آخر على الصفحات {list}.

en: Some of the desired time slots are busy. System offers the nearest time slot instead. Click the Edit button to select another time if needed.
ar: بعض الفترات الزمنية المرغوبة مشغولة. يوفر النظام أقرب وقت للوقت بدلاً من ذلك. انقر فوق الزر "تعديل" لتحديد وقت آخر إذا لزم الأمر.

en: Specific day
ar: يوم محدد

en: Repeat this appointment
ar: كرر هذا الموعد

en: Until
ar: حتى

en: Weekly
ar: أسبوعي

en: First
ar: الأول

en: Second
ar: ثانيا

en: Third
ar: ثالثا

en: Fourth
ar: رابعا

en: Last
ar: الاخير

en: or
ar: آو

en: time(s)
ar: موعد(مواعيد)

en: Notification to customer about pending recurring appointment
ar: إخطار العميل بشأن موعد متكرر معلق

en: Notification to staff member about pending recurring appointment
ar: إخطار الموظف بشأن موعد متكرر معلق

en: Notification to staff member about placing on waiting list for recurring appointment
ar: إخطار الموظف بشأن وضع قائمة الانتظار للموعد المتكرر

en: New recurring booking notification
ar: اخطار الحجز المتكرر الجديد

en: Notification about recurring appointment status changes
ar: اخطار حول تغييرات متكررة لحالة الموعد

en: at
ar: في

en: Online Payments
ar: المدفوعات عبر الإنترنت

en: Customers must pay only for the 1st appointment
ar: يجب على العملاء الدفع مقابل الموعد الأول فقط

en: Customers must pay for all appointments in series
ar: يجب أن يدفع العملاء عن جميع المواعيد في السلسلة

en: Group appointments
ar: مواعيد المجموعة

en: Create new appointment for every recurring booking
ar: إنشاء موعد جديد لكل حجز متكرر

en: Add customer to available group bookings
ar: إضافة العملاء إلى حجوزات المجموعات المتاحة

en: Recurring Appointments
ar: المواعيد المتكررة

en: Approve recurring appointment URL (success)
ar: اعتماد عنوان URL الموعد المتكرر (النجاح)

en: Set the URL of a page that is shown to staff after they successfully approved recurring appointment.
ar: قم بتعيين عنوان URL الخاص بصفحة تظهر للموظفين بعد أن يتم تعيين الموعد المتكرر بنجاح.

en: Approve recurring appointment URL (denied)
ar: الموافقة على تكرار عنوان URL الموعد (مرفوض)

en: Set the URL of a page that is shown to staff when the approval of recurring appointment cannot be done (changed status, etc.).
ar: قم بتعيين عنوان URL لصفحة يتم عرضها للموظفين عندما لا يمكن إجراء الموافقة على الموعد المتكرر (حالة التغيير ، وما إلى ذلك).

en: Enabled
ar: تفعيل

en: Allow this service to have recurring appointments.
ar: السماح لهذه الخدمة أن يكون لها مواعيد متكررة.

en: Frequencies
ar: الترددات

en: All
ar: ‫الكل

en: Nothing selected
ar: لا شيء مختار

en: Edit
ar: تعديل

en: Remove
ar: إزالة

en: Restore
ar: استعادة

en: pages with another time
ar: الصفحات مع وقت آخر

en: Show Repeat step
ar: إظهار خطوة التكرار

en: recurring appointments schedule
ar: جدول المواعيد المتكررة

en: recurring appointments schedule with cancel
ar: جدول المواعيد المتكررة مع إلغاء

en: URL for approving the whole schedule
ar: عنوان URL للموافقة على الجدول بأكمله

en: recurring appointments
ar: المواعيد المتكررة

en: Every
ar: كل

en: Back
ar: الرجوع

en: Delete
ar: حذف

en: Apply
ar: تطبيق

en: Another time was offered on pages
ar: مرة أخرى عرضت على صفحات

en: Delete Appointment
ar: حذف موعد

en: Delete only this appointment
ar: احذف هذا الموعد فقط

en: Delete this and the following appointments
ar: حذف هذا والمواعيد التالية

en: Delete all appointments in series
ar: حذف جميع المواعيد في السلسلة

en: Send notifications
ar: إرسال ‫‫التنبيهات

en: Cancellation reason (optional)
ar: سبب الإلغاء (إختياري)

en: Recurring appointments
ar: مواعيد متكررة

en: Close
ar: ‫إغلاق

en: Save
ar: حفظ

en: I will pay now with Credit Card
ar: سوف أدفع الآن باستخدام بطاقة الائتمان

en: Sandbox Mode
ar: وضع الحماية

en: No
ar: لا

en: Yes
ar: نعم

en: Merchant Key
ar: مفتاح Merchant Salt

en: Duration
ar: المدة

en: Set service duration. If you select Custom, a client, while booking, will have to choose the duration of the service from several time units. In the "Unit Price" field specify the cost of 1 unit, so the total cost of the service will increase linearly with the increase of its duration.
ar: ضبط مدة الخدمة. إذا قمت باختيار مخصص ، فيجب على العميل ، أثناء الحجز ، اختيار مدة الخدمة من عدة وحدات زمنية. في حقل "سعر الوحدة" حدد تكلفة وحدة واحدة ، وبالتالي فإن التكلفة الإجمالية للخدمة ستزداد خطيًا مع الزيادة في مدتها.

en: Unit duration
ar: مدة الوحدة

en: Minimum units
ar: وحدات الحد الأدنى

en: Maximum units
ar: وحدات الحد الأقصى

en: Unit price
ar: سعر الوحده

en: Custom
ar: مخصص

en: Show service price next to duration
ar: عرض سعر الخدمة بجانب المدة

en: Hide this field
ar: إخفاء هذا الحقل

en: Delete break
ar: حذف الفاصل الزمني

en: Breaks
ar: الفواصل الزمنية

en: Add special day
ar: أضف يومًا خاصًا

en: to
ar: الى

en: add break
ar: أضف استراحة

en: Special Days
ar: أيام خاصة

en: Are you sure?
ar: هل أنت متأكد؟

en: Duplicate dates are not permitted.
ar: التواريخ مكررة غير مسموح بها.

en: The requested interval is not available
ar: الفاصل الزمني المطلوب غير متوفر

en: OFF
ar: إيقاف

en: Add Staff Special Days
ar: إضافة أيام الموظفين الخاصة

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Spare time
ar: وقت الفراغ

en: Add simple service
ar: أضف خدمة بسيطة

en: === Spare time ===
ar: === وقت الفراغ ===

en: Compound
ar: مركب

en: Part of compound service
ar: جزء من الخدمة المركبة

en: Compound service
ar: خدمة مركبة

en: Short Codes
ar: رموز قصيرة

en: Add Staff Calendar
ar: إضافة تقويم الموظفين

en: Add Staff Details
ar: إضافة تفاصيل الموظفين

en: Add Staff Services
ar: إضافة خدمات الموظفين

en: Add Staff Schedule
ar: إضافة جدول الموظفين

en: Add Staff Days Off
ar: أضف ايام عطلة الموظفين

en: Hide visibility field
ar: حقل إخفاء الرؤية

en: Disable services update
ar: تعطيل تحديث الخدمات

en: Disable price update
ar: تعطيل تحديث السعر

en: Insert
ar: إدراج

en: Add Staff Cabinet
ar: إضافة خزانة الموظفين

en: A custom block for displaying staff calendar
ar: كتلة مخصصة لعرض تقويم الموظفين

en: Details
ar: تفاصيل

en: A custom block for displaying staff details
ar: كتلة مخصصة لعرض تفاصيل الموظفين

en: Services
ar: الخدمات

en: A custom block for displaying staff services
ar: كتلة مخصصة لعرض خدمات الموظفين

en: A custom block for displaying staff schedule
ar: كتلة مخصصة لعرض جدول الموظفين

en: Special days
ar: أيام خاصة

en: A custom block for displaying staff special days
ar: كتلة مخصصة لعرض أيام الموظفين الخاصة

en: Days off
ar: أيام العطلة

en: A custom block for displaying staff days off
ar: كتلة مخصصة لعرض أيام عمل الموظفين

en: Capacity
ar: السعه

en: Special hours
ar: ساعات خاصة

en: Fields
ar: مجالات

en: read only
ar: قراءة فقط

en: Repeat every year
ar: كرر كل عام

en: We are not working on this day
ar: نحن لا نعمل في هذا اليوم

en: Min capacity should not be greater than max capacity.
ar: يجب ألا تكون سعة الحد الأدنى أكبر من السعة القصوى

en: Export to CSV
ar: تصدير إلى CSV

en: Displayed appointments
ar: المواعيد المعروضة

en: Upcoming appointments
ar: المواعيد القادمة

en: All appointments
ar: كل المواعيد

en: Delimiter
ar: محدد

en: Comma (,)
ar: فاصلة (،)

en: Semicolon (;)
ar: فاصلة منقوطة (؛)

en: Booking Time
ar: وقت الحجز

en: Customer Name
ar: اسم العميل

en: Customer Phone
ar: هاتف العميل

en: Customer Email
ar: البريد الإلكتروني للعميل

en: Status
ar: الحالة

en: Payment
ar: ‫طرق الدفع

en: Today
ar: اليوم

en: Week
ar: الأسبوع

en: Month
ar: الشهر

en: All Day
ar: طوال اليوم

en: On waiting list
ar: في قائمة الانتظار

en: Package
ar: باقة

en: %s of %s
ar: %s من %s

en: Full name
ar: الاسم الكامل

en: Info
ar: معلومات

en: This text can be inserted into notifications to customers by Administrator.
ar: يمكن إدراج هذا النص في الإشعارات للعملاء بواسطة المسؤول.

en: Visibility
ar: رؤية

en: If you want to become invisible to your customers set the visibility to "Private".
ar: إذا كنت تريد أن تصبح غير مرئي لعملائك ، فحدد مستوى الرؤية إلى "خاص".

en: Public
ar: عام

en: Private
ar: خاص

en: All locations
ar: جميع المواقع

en: No locations selected
ar: لا توجد مواقع محددة

en: You don't have permissions to view this content.
ar: ليس لديك أذونات لعرض هذا المحتوى.

en: Your account has been disabled. Contact your website administrator to continue.
ar: تم تعطيل حسابك. اتصل بمسؤول الموقع الخاص بك للمتابعة.

en: API Login ID
ar: معرف تسجيل دخول API

en: API Transaction Key
ar: مفتاح معاملات API

en: Title
ar: العنوان

en: Rate
ar: معدل

en: Taxes
ar: الضرائب

en: Price settings and display
ar: إعدادات السعر وعرضه

en: If the prices for your services include taxes, select include taxes. If the prices for your services do not include taxes, select exclude taxes.
ar: إذا كانت أسعار خدماتك تشمل الضرائب ، فاختر تضمين الضرائب. إذا كانت أسعار خدماتك لا تشمل الضرائب ، فاختر استبعاد الضرائب.

en: Include taxes
ar: اشمل الضرائب

en: Exclude taxes
ar: استبعاد الضرائب

en: New tax
ar: ضريبة جديدة

en: Edit tax
ar: تعديل الضريبة

en: No taxes found.
ar: لا توجد ضرائب.

en: Processing...
ar: جاري المعالجة...

en: Taxation
ar: فرض الضرائب

en: service tax amount
ar: مبلغ ضريبة الخدمة

en: service tax rate
ar: معدل ضريبة الخدمة

en: total tax included in the appointment (summary for all items)
ar: مجموع الضريبة المشمولة في التعيين (ملخص لجميع البنود)

en: total price without tax
ar: اجمالي السعر بدون ضرائب

en: This setting affects the cost of the booking according to the payment gateway used. Specify a percentage or fixed amount. Use minus ("-") sign for decrease/discount. Note that tax will not be calculated for the additional amount to the cost. If you need to report the exact tax amount to the payment system, do not use additional charge.
ar: يؤثر هذا الإعداد على تكلفة الحجز وفقًا لبوابة الدفع المستخدمة. حدد نسبة أو مبلغ ثابت. استخدم علامة ناقص ("-") للانخفاض / الخصم. لاحظ أن الضريبة لن يتم حسابها بالمبلغ الإضافي للتكلفة. إذا كنت بحاجة إلى الإبلاغ عن مبلغ الضريبة المحدد لنظام الدفع ، فلا تستخدم رسومًا إضافية.

en: Customer Information
ar: معلومات العميل

en: Ask once
ar: اسأل مرة واحدة

en: Show customer information
ar: عرض معلومات العملاء

en: Client ID
ar: معرف العميل

en: Invalid session
ar: جلسة غير صالحة

en: Mollie accepts payments in Euro only.
ar: تقبل مولي الدفع باليورو فقط.

en: Mollie error.
ar: خطأ مولي.

en: I will pay now with Mollie
ar: سوف أدفع الآن باستخدام مولي

en: API Key
ar: مفتاح API

en: Time interval of payment gateway
ar: الفاصل الزمني لبوابة الدفع

en: This setting determines the time limit after which the payment made via the payment gateway is considered to be incomplete. This functionality requires a scheduled cron job.
ar: يحدد هذا الإعداد الحد الزمني الذي بعده يعتبر الدفع الذي تم عبر بوابة الدفع غير كامل. تتطلب هذه الوظيفة مهمة cron مجدولة.

en: Persons
ar: الأشخاص

en: Number of persons
ar: عدد الأشخاص

en: Capacity (min and max)
ar: السعة (الحد الأدنى والحد الأقصى)

en: Group bookings information format
ar: شكل معلومات حجوزات المجموعات

en: Select format for displaying the time slot occupancy for group bookings.
ar: حدد التنسيق لعرض وقت الإشغال الزمني لحجوزات المجموعات.

en: [Booked/Max capacity]
ar: [محجوز/الحد الأقصى السعة]

en: [Available left]
ar: [المتوفر الباقي]

en: Group Booking
ar: حجز المجموعة

en: number of persons
ar: عدد الأشخاص

en: number of persons already in the list
ar: عدد الأشخاص الموجودين بالفعل في القائمة

en: capacity of service
ar: سعة الخدمة

en: The minimum and maximum number of customers allowed to book the service for the certain time period.
ar: الحد الأدنى والحد الأقصى لعدد العملاء المسموح لهم بحجز الخدمة لفترة زمنية محددة.

en: One booking per time slot
ar: حجز واحد لكل فترة وقت

en: Enable this option if you want to limit the possibility of booking within the service capacity to one time.
ar: قم بتمكين هذا الخيار إذا كنت ترغب في الحد من إمكانية الحجز في حدود سعة الخدمة لمرة واحدة.

en: Show information about group bookings
ar: عرض معلومات حول حجوزات المجموعات

en: Disable capacity update
ar: تعطيل تحديث السعة

en: Address
ar: العنوان

en: Follow these steps to get an API key:
ar: اتبع هذه الخطوات للحصول على مفتاح API:

en: Go to the <a href="https://console.developers.google.com/flows/enableapi?apiid=places_backend&reusekey=true" target="_blank">Google API Console</a>.
ar: انتقل الى <a href="https://console.developers.google.com/flows/enableapi?apiid=places_backend&reusekey=true" target="_blank">Google API Console</a>.

en: Create or select a project. Click <b>Continue</b> to enable the API.
ar: إنشاء أو تحديد مشروع. انقر فوق <b> متابعة </b> لتمكين واجهة برمجة التطبيقات.

en: On the <b>Credentials</b> page, get an <b>API key</b> (and set the API key restrictions). Note: If you have an existing unrestricted API key, or a key with server restrictions, you may use that key.
ar: في صفحة <b> بيانات الاعتماد </b> ، احصل على <b> مفتاح واجهة برمجة التطبيقات (API) </b> (وقم بتعيين قيود مفتاح API). ملاحظة: إذا كان لديك مفتاح واجهة تعامل مستخدم غير مقيد موجود ، أو مفتاح مع قيود الخادم ، فيمكنك استخدام هذا المفتاح.

en: Click <b>Library</b> on the left sidebar menu. Select Google Maps JavaScript API and make sure it's enabled.
ar: انقر فوق <b> مكتبة </b> في قائمة الشريط الجانبي الأيسر. حدد واجهة برمجة تطبيقات جافا سكريبت لخرائط Google وتأكد من تمكينها.

en: Use your <b>API key</b> in the form below.
ar: استخدم <b> مفتاح واجهة برمجة التطبيقات </b> في النموذج أدناه.

en: Enter a Google API key that you got after registering your app project on the Google API Console.
ar: أدخل مفتاح Google API الذي حصلت عليه بعد تسجيل مشروع تطبيقك على Google API Console.

en: Google Maps
ar: خرائط جوجل

en: Show google maps field
ar: عرض مجال خرائط جوجل

en: Equal duration
ar: مدة متساوية

en: Make every service duration equal to the duration of the longest one.
ar: اجعل كل مدة خدمة مساوية لمدة أطول مدة.

en: Collaborative
ar: التعاونيه

en: Collaborative service
ar: الخدمة التعاونية

en: Part of collaborative service
ar: جزء من الخدمة التعاونية

en: Customer cabinet (all services displayed in tabs)
ar: خزانة العملاء (جميع الخدمات المعروضة في علامات التبويب)

en: Appointment management
ar: إدارة المواعيد

en: Show timezone
ar: اظهار المنطقة الزمنية

en: Location
ar: الموقع

en: Category
ar: الصنف

en: Staff
ar: العاملين

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Reschedule
ar: إعادة جدولة

en: Profile management
ar: إدارة الملف الشخصي

en: Birthday
ar: عيد الميلاد

en: Wordpress password
ar: كلمة سر ورد بريس

en: Delete account
ar: حذف الحساب

en: Add Customer Cabinet
ar: إضافة خزانة العملاء

en: Customer cabinet
ar: خزانة العملاء

en: A custom block for displaying customer cabinet
ar: كتلة مخصصة لعرض خزانة العملاء

en: show
ar: تبين

en: Show
ar: إظهار

en: Timezone
ar: وحدة زمنية

en: Employee
ar: موظف

en: Custom field
ar: حقل مخصص

en: Customer information
ar: معلومات العميل

en: Appointments
ar: المواعيد

en: Profile
ar: الملف الشخصي

en: WP user
ar: مستخدم ورد بريس

en: Current password
ar: كلمة السر الحالية

en: New password
ar: كلمة السر الجديدة

en: Confirm password
ar: تأكيد كلمة السر

en: No appointments.
ar: لا مواعيد.

en: Expired
ar: منتهي الصلاحية

en: Not allowed
ar: غير مسموح

en: There are no time slots for selected date.
ar: لا توجد فترات زمنية للتاريخ المحدد.

en: Profile updated successfully.
ar: تم تحديث الملف الشخصي بنجاح.

en: Unfortunately, you're not able to cancel the appointment because the required time limit prior to canceling has expired.
ar: للأسف، يتعذر عليك إلغاء الموعد نظرًا لأن المهلة الزمنية المطلوبة قبل الإلغاء انتهت صلاحيتها.

en: The selected time is not available anymore. Please, choose another time slot.
ar: الوقت المختار غير متوفر بعد الآن. من فضلك، اختار فترة زمنية أخرى.

en: Time
ar: الوقت

en: Wrong current password
ar: كلمة السر الحالية خاطئة

en: Passwords mismatch
ar: عدم تطابق كلمات السر

en: Cancel Appointment
ar: إلغاء الموعد

en: You are going to cancel a scheduled appointment. Are you sure?
ar: أنت على وشك إلغاء موعد مجدول. هل أنت واثق؟

en: You are going to delete your account and all information associated with it. Click Confirm to continue or Cancel to cancel the action.
ar: أنت بصدد حذف حسابك وجميع المعلومات المرتبطة به. انقر فوق "تأكيد" للمتابعة أو "إلغاء" لإلغاء الإجراء.

en: This account cannot be deleted because it is associated with scheduled appointments. Please cancel bookings or contact the service provider.
ar: لا يمكن حذف هذا الحساب لأنه مرتبط بامواعيد مجدولة. يرجى إلغاء الحجز أو الاتصال بمزود الخدمة.

en: Confirm
ar: أؤكد

en: OK
ar: موافق

en:  and %d more item |  and %d more items
ar[0]: و%d عنصر آخر
ar[1]: و%d عنصر آخر
ar[2]: و%d من العناصر الأخرى
ar[3]: و%d من العناصر الأخرى
ar[4]: و%d من العناصر الأخرى
ar[5]: و%d من العناصر الأخرى

en: Notification to customer about approved appointment
ar: إخطار العميل بشأن الموعد المعتمد

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked {service_name}.
    
    We are waiting you at {company_address} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    
    هذا تأكيد بأنك قد حجزت {service_name}.
    
    نحن في انتظارك في {company_address} في {date_date} في {appointment_time}.
    
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about approved appointment
ar: إخطار الموظف بشأن التعيين المعتمد

en: Hello.
    
    You have a new booking.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ar: مرحبا.
    
    لديك حجز جديد.
    
    الخدمة: {service_name}
    التاريخ: {appointment_date}
    الوقت: {appointment_time}
    اسم العميل: {client_name}
    هاتف العميل: {client_phone}
    البريد الإلكتروني للعميل: {client_email}

en: Notification to customer about cancelled appointment
ar: إخطار العميل بشأن الموعد الملغاه

en: Dear {client_name}.
    
    You have cancelled your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    
    لقد ألغيت حجز {service_name} في {date_date} في {appointment_time}.
    
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about cancelled appointment
ar: إخطار الموظف حول الموعد الملغي

en: Hello.
    
    The following booking has been cancelled.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ar: مرحبا.
    
    تم إلغاء الحجز التالي.
    
    الخدمة: {service_name}
    التاريخ: {appointment_date}
    الوقت: {appointment_time}
    اسم العميل: {client_name}
    هاتف العميل: {client_phone}
    البريد الإلكتروني للعميل: {client_email}

en: Notification to customer about rejected appointment
ar: إخطار العميل بشأن الموعد المرفوض

en: Dear {client_name}.
    
    Your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time} has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    
    تم رفض حجز {service_name} في {date_date} في {appointment_date}.
    
    السبب: {cancellation_reason}
    
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about rejected appointment
ar: إخطار الموظف بشأن التعيين المرفوض

en: Hello.
    
    The following booking has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ar: مرحبا.
    
    تم رفض الحجز التالي.
    
    السبب: {cancellation_reason}
    
    الخدمة: {service_name}
    التاريخ: {appointment_date}
    الوقت: {appointment_time}
    اسم العميل: {client_name}
    هاتف العميل: {client_phone}
    البريد الإلكتروني للعميل: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked {service_name}.
    We are waiting you at {company_address} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    هذا تأكيد بأنك قد حجزت {service_name}.
    نحن في انتظارك في {company_address} في {date_date} في {appointment_date}.
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    You have a new booking.
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ar: مرحبا.
    لديك حجز جديد.
    الخدمة: {service_name}
    التاريخ: {appointment_date}
    الوقت: {appointment_time}
    اسم العميل: {client_name}
    هاتف العميل: {client_phone}
    البريد الإلكتروني للعميل: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    You have cancelled your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    لقد ألغيت حجز {service_name} في {date_date} في {appointment_time}.
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    The following booking has been cancelled.
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ar: مرحبا.
    تم إلغاء الحجز التالي.
    الخدمة: {service_name}
    التاريخ: {appointment_date}
    الوقت: {appointment_time}
    اسم العميل: {client_name}
    هاتف العميل: {client_phone}
    البريد الإلكتروني للعميل: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    Your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time} has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    تم رفض حجز {service_name} في {date_date} في {appointment_date}.
    السبب: {cancellation_reason}
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    The following booking has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ar: مرحبا.
    تم رفض الحجز التالي.
    السبب: {cancellation_reason}
    الخدمة: {service_name}
    التاريخ: {appointment_date}
    الوقت: {appointment_time}
    اسم العميل: {client_name}
    هاتف العميل: {client_phone}
    البريد الإلكتروني للعميل: {client_email}

en: Evening reminder to customer about next day appointment (requires cron setup)
ar: تذكير مسائي للعملاء حول موعد اليوم التالي (يتطلب إعداد cron)

en: Dear {client_name}.
    We would like to remind you that you have booked {service_name} tomorrow at {appointment_time}. We are waiting for you at {company_address}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    نود تذكيرك بأنك قد حجزت {service_name} غدًا في {appointment_time}. نحن في انتظارك في {company_address}.
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Follow-up message in the same day after appointment (requires cron setup)
ar: رسالة المتابعة في نفس اليوم بعد الموعد (يتطلب إعداد cron)

en: Dear {client_name}.
    Thank you for choosing {company_name}. We hope you were satisfied with your {service_name}.
    Thank you and we look forward to seeing you again soon.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    شكرًا لاختيارك {company_name}. نأمل أن تكون راضيًا عن {service_name}.
    شكرا ونتطلع لرؤيتك مرة أخرى قريبا.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Evening notification with the next day agenda to staff member (requires cron setup)
ar: الإخطار المسائي مع أجندة اليوم التالي للموظف (يتطلب إعداد cron)

en: Hello.
    Your agenda for tomorrow is:
    {next_day_agenda}
ar: مرحبا.
    جدول أعمالك للغد هو:
    {next_day agenda}

en: Thank you! Your booking is complete. An email with details of your booking has been sent to you.
ar: شكرا لكم! تم اكتمال الحجز الخاص بك. تم إرسال بريد إلكتروني مع تفاصيل الحجز الخاص بك.

en: You are trying to use the service too often. Please contact us to make a booking.
ar: أنت تحاول استخدام الخدمة كثيرًا. يرجى الاتصال بنا لإجراء حجز.

en: Your payment has been accepted for processing
ar: تم قبول عملية الدفع الخاص بك للمعالجة.

en: You selected a booking for {service_name} by {staff_name} at {appointment_time} on {appointment_date}. The price for the service is {service_price}.
    Please provide your details in the form below to proceed with booking.
ar: لقد حددت حجزًا لـ {service_name} بواسطة {staff_name} في {appointment_time} في {appointment_date}. سعر الخدمة هو {service_price}.
    يرجى تقديم التفاصيل الخاصة بك في النموذج أدناه للمضي قدما في الحجز.

en: Please tell us how you would like to pay:
ar: من فضلك أخبرنا كيف ترغب في الدفع:

en: Please select service:
ar: يرجى اختيار الخدمة:

en: Below you can find a list of available time slots for {service_name} by {staff_name}.
    Click on a time slot to proceed with booking.
ar: في ما يلي يمكنك العثور على قائمة من الفترات الزمنية المتاحة لـ {service_name} بواسطة {staff_name}.
    انقر على خانة الوقت للمضي قدما في الحجز.

en: Confirm email
ar: تأكيد عنوان البريد الإلكتروني

en: Finish by
ar: الانتهاء من قبل

en: First name
ar: ‫الاسم الأول

en: Last name
ar: ‫اسم العائل

en: Notes
ar: ‫ملاحظات

en: I will pay locally
ar: سوف أدفع محلياً

en: I'm available on or after
ar: أنا متاح في أو بعد

en: Start from
ar: يبدأ من

en: Select category
ar: اختر الفئة

en: Any
ar: أي

en: Select service
ar: اختر الخدمة

en: Select day
ar: اختر اليوم

en: Select month
ar: اختر الشهر

en: Select year
ar: اختر السنة

en: Please tell us your email
ar: من فضلك أخبرنا عن البريد الإلكتروني الخاص بك

en: Email confirmation doesn't match
ar: تأكيد البريد الالكتروني غير متطابق

en: Please select an employee
ar: يرجى اختيار موظف

en: Please tell us your name
ar: من فضلك، أخبرنا عن اسمك

en: Please tell us your first name
ar: من فضلك، أخبرنا عن اسمك الأول

en: Please tell us your last name
ar: من فضلك، أخبرنا عن اسمك الأخير

en: Please tell us your phone
ar: من فضلك، أخبرنا هاتفك

en: Please select a service
ar: يرجى اختيار خدمة

en: Login
ar: تسجيل الدخول

en: Done
ar: تم

en: Signed up
ar: تم تسجيل الدخول

en: Custom notification
ar: إشعار مخصص

en: Appointment reminder
ar: منبه مواعيد

en: New booking
ar: حجز جديد

en: Notification about customer's appointment status change
ar: إخطار حول تغيير حالة موعد العميل

en: Customer birthday greeting (requires cron setup)
ar: تحية عيد ميلاد العميل (يتطلب إعداد cron)

en: Notification to customer about pending appointment
ar: إخطار العميل بشأن الموعد المعلق

en: 1st reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
ar: أول تذكير للعميل حول الموعد المرتقب (يتطلب إعداد cron)

en: 2nd reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
ar: التذكير الثاني للعميل بشأن الموعد القادم (يتطلب إعداد cron)

en: 3rd reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
ar: التذكير الثالث للعميل بشأن الموعد القادم (يتطلب إعداد cron)

en: Last client's appointment
ar: آخر موعد للعميل

en: Full day agenda
ar: جدول يوم كامل

en: Notification to staff member about pending appointment
ar: إخطار الموظف بشأن التعيين المعلق

en: Invalid day
ar: يوم غير صحيح

en: Day is required
ar: اليوم مطلوب

en: Month is required
ar: الشهر مطلوب

en: Year is required
ar: السنة مطلوبة

en: Country
ar: البلد

en: State/Region
ar: الدولة / المنطقة

en: Postal Code
ar: الرمز البريدي

en: City
ar: مدينة

en: Street Address
ar: عنوان الشارع

en: Additional Address
ar: عنوان اضافي

en: Country is required
ar: الدولة مطلوبة

en: State is required
ar: الدولة مطلوبة

en: Postcode is required
ar: الرمز البريدي مطلوب

en: City is required
ar: المدينة مطلوبة

en: Street is required
ar: الشارع مطلوب

en: Additional address is required
ar: مطلوب عنوان إضافي

en: The highlighted time is not available anymore. Please, choose another time slot.
ar: الوقت المحدد غير متوفر بعد الآن. من فضلك، اختار فترة زمنية أخرى.

en: Happy Birthday!
ar: عيد ميلاد سعيد!

en: Dear {client_name},
    
    Happy birthday!
    We wish you all the best.
    May you and your family be happy and healthy.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name} ،
    
    عيد مولد سعيد!
    نتمنى لكم كل التوفيق.
    نرجو أن تكون أنت وعائلتك سعيدًا وصحيًا.
    
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name},
    Happy birthday!
    We wish you all the best.
    May you and your family be happy and healthy.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name} ،
    عيد مولد سعيد!
    نتمنى لكم كل التوفيق.
    نرجو أن تكون أنت وعائلتك سعيدًا وصحيًا.
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: %d year | %d years
ar[0]: %d سنة
ar[1]: سنة
ar[2]: سنتان
ar[3]: %d سنوات
ar[4]: %d سنوات
ar[5]: %d سنوات

en: %d month | %d months
ar[0]: %d شهر
ar[1]: شهر
ar[2]: شهران
ar[3]: %d أشهر
ar[4]: %d أشهر
ar[5]: %d أشهر

en: %d week | %d weeks
ar[0]: %d أسبوع
ar[1]: %d أسبوع
ar[2]: %d أسابيع
ar[3]: %d أسابيع
ar[4]: %d أسابيع
ar[5]: %d أسابيع

en: %d day | %d days
ar[0]: %d يوم
ar[1]: %d يوم
ar[2]: %d أيام
ar[3]: %d أيام
ar[4]: %d أيام
ar[5]: %d أيام

en: %d h
ar: %d ساعة

en: %d min
ar: %d دقيقة

en: From
ar: من

en: To
ar: الى

en: Custom range
ar: نطاق مخصص

en: Tomorrow
ar: غداً

en: Yesterday
ar: أمس

en: Last 7 days
ar: اخر 7 ايام

en: Last 30 days
ar: آخر 30 يومًا

en: This month
ar: هذا الشهر

en: Next month
ar: الشهر القادم

en: No.
ar: لا.

en: Created
ar: تم إنشاؤها

en: User
ar: ‫المستخدم

en: Last appointment
ar: آخر موعد

en: Total appointments
ar: مجموع المواعيد

en: Payments
ar: المدفوعات

en: Type
ar: الطريقة

en: State
ar: حالة

en: Customer
ar: ‫العميل

en: Amount
ar: الكمية

en: Text
ar: نص

en: Sender ID
ar: هوية المرسل

en: Cost
ar: كلفة

en: Code
ar: الشفرة

en: Regular price
ar: السعر العادي

en: Price with custom Sender ID
ar: السعر مع معرف مخصص للمرسل

en: Order
ar: الطلب

en: Requested ID
ar: رقم الطلب

en: Local
ar: محلي

en: Free
ar: متاح

en: Completed
ar: منجز

en: Pending
ar: قيد الانتظار

en: Rejected
ar: مرفوض

en: Approved
ar: موافق عليه

en: Cancelled
ar: ألغيت

en: Untitled
ar: بدون عنوان

en: Unknown
ar: غير معروف

en: New booking notification
ar: اخطار الحجز الجديد

en: New booking combined notification
ar: اخطار مجمع بالحجز جديد

en: New customer's WordPress user login details
ar: تفاصيل تسجيل دخول مستخدم جديد للعميل ووردبريس

en: Customer's birthday greeting
ar: تحية عيد ميلاد العميل

en: Customer's last appointment notification
ar: اخطار بالموعد الأخير للعميل

en: Staff full day agenda
ar: جدول أعمال يوم كامل للموظفين

en: Test message
ar: رسالة اختبار

en: Invalid email
ar: بريد إلكتروني خاطئ

en: This email is already in use
ar: هذا البريد الالكتروني مستخدم من قبل

en: "%s" is too long (%d characters max).
ar: "%s" طويل جدًا (%d حرف كحد أقصى).

en: Invalid number
ar: رقم غير صحيح

en: Invalid date
ar: تاريخ غير صحيح

en: Invalid time
ar: وقت غير صحيح

en: Your %s: %s is already associated with another %s.<br/>Press Update if we should update your user data, or press Cancel to edit entered data.
ar: خاصة بك %s% :s مرتبط بالفعل بـ %s أخرى. <br/> اضغط على تحديث إذا كان يجب تحديث بيانات المستخدم الخاصة بك ، أو اضغط على إلغاء لتعديل البيانات المدخلة.

en: sent to our system
ar: تم ارسلها الى نظامنا

en: more
ar: أكثر

en: less
ar: أقل

en: Bookly SMS weekly summary
ar: Bookly SMS موجز الأسبوع

en: Internal Notes
ar: ملاحظات داخلية

en: To view the details of these appointments, please contact your website administrator in order to verify Bookly Pro license.
ar: لعرض تفاصيل هذه المواعيد ، يرجى الاتصال بمسؤول الموقع الإلكتروني الخاص بك للتحقق من ترخيص Bookly Pro.

en: Passwords must be the same.
ar: يجب أن تكون كلمات المرور هي نفسها.

en: Your don't have enough Bookly SMS credits to send this message. Please add funds to your balance and try again.
ar: ليس لديك ما يكفي من أرصدة Bookly SMS لإرسال هذه الرسالة. يرجى إضافة الأموال إلى رصيدك والمحاولة مرة أخرى.

en: Failed to send SMS.
ar: فشل في إرسال الرسائل القصيرة.

en: Phone number is empty.
ar: رقم الهاتف فارغ.

en: Queued
ar: في قائمة الانتظار

en: Error
ar: خطأ

en: Out of credit
ar: خارج من الائتمان

en: Country out of service
ar: البلد خارج الخدمة

en: Sending
ar: إرسال

en: Sent
ar: أرسلت

en: Delivered
ar: تم التوصيل

en: Failed
ar: فشل

en: Undelivered
ar: لم يتم الاستلام

en: Default
ar: افتراضي

en: Declined
ar: رفض

en: Error connecting to server.
ar: خطأ في الاتصال بالسيرفر.

en: Dear Bookly SMS customer.
    We would like to notify you that your Bookly SMS balance fell lower than 5 USD. To use our service without interruptions please recharge your balance by visiting Bookly SMS page <a href='%s'>here</a>.
    
    If you want to stop receiving these notifications, please update your settings <a href='%s'>here</a>.
ar: عزيزي العميل SMS Bookly.
    نود أن نخطرك بأن رصيد SMS Bookly الخاص بك قد انخفض إلى أقل من 5 دولارات أمريكية. لاستخدام خدمتنا دون انقطاع ، يرجى إعادة شحن رصيدك عن طريق زيارة صفحة Bookly SMS <a href='%s'> هنا </a>.
    
    إذا كنت تريد إيقاف تلقي هذه الإشعارات ، فيرجى تحديث الإعدادات <a href='%s'> هنا </a>.

en: Bookly SMS - Low Balance
ar: SMS Bookly - رصيد منخفض

en: Empty password.
ar: كلمة السر فارغة.

en: Incorrect password.
ar: كلمة سر غير صحيحة.

en: Incorrect recovery code.
ar: رمز الاسترداد غير صحيح.

en: Incorrect email or password.
ar: البريد الإلكتروني أو كلمة السرغير صحيحة.

en: Incorrect sender ID
ar: رقم تعريف المرسل غير صحيح

en: Invalid email.
ar: بريد إلكتروني خاطئ.

en: Pending sender ID already exists.
ar: رقم تعريف المرسل موجود بالفعل.

en: Recovery code expired.
ar: رمز الاسترداد انتهت صلاحيته.

en: Error sending email.
ar: خطأ في إرسال البريد الإلكتروني.

en: User not found.
ar: المستخدم ليس موجود.

en: Email already in use.
ar: البريد الالكتروني قيد الاستخدام.

en: Dashboard
ar: لوحة الادارة

en: Staff Members
ar: الأعضاء العاملون

en: Email Notifications
ar: الإشعارات عبر البريد الإلكتروني

en: Customers
ar: العملاء

en: Appearance
ar: المظهر

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Get Bookly Pro
ar: احصل على Bookly برو

en: Messages
ar: الرسائل

en: Subject
ar: الموضوع

en: Message
ar: الرسالة

en: No records.
ar: لا توجد سجلات.

en: messages
ar: الرسائل

en: Previous
ar: السابق

en: New appointment
ar: موعد جديد

en: Created at any time
ar: تم إنشاؤها في أي وقت

en: Any time
ar: في اي وقت

en: No appointments for selected period.
ar: لا توجد مواعيد للفترة المختارة.

en: No result found
ar: لم يتم العثور على نتائج

en: Attachments
ar: مرفقات

en: Archived
ar: أرشفة

en: Send invoice
ar: إرسال الفاتورة

en: Company name
ar: اسم الشركة

en: Note: invoice will be sent to your PayPal email address
ar: ملاحظة: سيتم إرسال الفاتورة إلى عنوان البريد الإلكتروني في PayPal الخاص بك

en: Company address
ar: عنوان الشركة

en: Copy invoice to another email(s)
ar: نسخ الفاتورة إلى بريد إلكتروني آخر

en: Enter one or more email addresses separated by commas.
ar: أدخل عنوان بريد إلكتروني واحدًا أو أكثر مفصولة بفواصل.

en: Company address line 2
ar: عنوان خط الشركة 2

en: VAT
ar: ضريبة

en: Company code
ar: رمز الشركة

en: Additional text to include into invoice
ar: نص إضافي لتضمينه في الفاتورة

en: SMS Notifications
ar: الإشعارات عبر الرسائل القصيرة

en: Your balance
ar: رصيدك

en: Send email notification to administrators at low balance
ar: إرسال إشعار عبر البريد الإلكتروني إلى المسؤولين عند انخفاض الرصيد

en: Send weekly summary to administrators
ar: إرسال ملخص أسبوعي للمسؤولين

en: Change
ar: تغيير

en: Approved at
ar: تمت الموافقة عليه في

en: Log out
ar: الخروج

en: Notifications
ar: الإشعارات

en: Add money
ar: أضف نقود

en: Auto-Recharge
ar: الشحن التلقائي

en: Purchases
ar: المشتريات

en: SMS Details
ar: تفاصيل الرسالة القصيرة

en: Price list
ar: قائمة الاسعار

en: SMS Notifications (or "Bookly SMS") is a service for notifying your customers via text messages which are sent to mobile phones.
ar: إشعارات الرسائل النصية القصيرة (أو "Bookly SMS") هي خدمة لإبلاغ عملائك عبر الرسائل النصية التي يتم إرسالها إلى الهواتف المحمولة.

en: It is necessary to register in order to start using this service.
ar: من الضروري التسجيل للبدء في استخدام هذه الخدمة.

en: After registration you will need to configure notification messages and top up your balance in order to start sending SMS.
ar: بعد التسجيل ستحتاج إلى اعداد رسائل الاخطار ورفع رصيدك من أجل البدء في إرسال الرسائل القصيرة.

en: Thank you for registration.
ar: شكرا للتسجيل.

en: Password
ar: كلمه السر

en: Log In
ar: تسجيل الدخول

en: Registration
ar: التسجيل

en: Forgot password
ar: هل نسيت كلمة المرور؟

en: Repeat password
ar: اعد كلمة السر

en: I accept <a href="%1$s" target="_blank">Service Terms</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>
ar: أقبل <a href="%1$s" target="_blank"> بنود الخدمة </a> و <a href="%2$s" target="_blank"> سياسة الخصوصية </a>

en: Register
ar: تسجيل

en: Enter code from email
ar: أدخل الرمز من البريد الإلكتروني

en: Repeat new password
ar: كرر كلمة السر الجديدة

en: Change password
ar: تغيير كلمة السر

en: Old password
ar: كلمة السر القديمة

en: We will only charge your PayPal account when your balance falls below $10.
ar: سنقوم بالخصم من حساب PayPal فقط عندما يقل رصيدك عن 10 دولارات.

en: Enable Auto-Recharge
ar: تمكين إعادة الشحن التلقائي

en: Disable Auto-Recharge
ar: تعطيل إعادة الشحن التلقائي

en: If you do not see your country in the list please contact us at <a href="mailto:support@bookly.info">support@bookly.info</a>.
ar: إذا كنت لا ترى بلدك في القائمة ، فيرجى الاتصال بنا على <a href="mailto:support@bookly.info"> support@bookly.info </a>.

en: Administrator phone
ar: هاتف المسؤول

en: Send test SMS
ar: إرسال اختبار SMS

en: Save administrator phone
ar: حفظ هاتف المسؤول

en: Enter a phone number in international format. E.g. for the United States a valid phone number would be +17327572923.
ar: أدخل رقم الهاتف بالتنسيق الدولي. مثلا بالنسبة للولايات المتحدة ، سيكون رقم الهاتف الصحيح هو +17327572923.

en: Quick search notifications
ar: إعلامات البحث السريع

en: To send scheduled notifications please refer to <a href="%1$s">Bookly Multisite</a> add-on <a href="%2$s">message</a>.
ar: لإرسال تنبيهات مجدولة ، يرجى الرجوع إلى اضافه <a href="%1$s">بوكلي متعددة المواقع</a> <a href="%2$s">رسالة</a>.

en: To send scheduled notifications please execute the following command hourly with your cron:
ar: لإرسال تنبيهات مجدولة ، يرجى تنفيذ الأمر التالي كل ساعة باستخدام كرون:

en: Please take into account that not all countries by law allow custom SMS sender ID. Please check if particular country supports custom sender ID in our price list. Also please note that prices for messages with custom sender ID are usually 20% - 25% higher than normal message price.
ar: يرجى الأخذ في الاعتبار أنه لا تسمح جميع الدول بموجب القانون بموجب القانون الدولي لمعرّف هوية المرسل. يرجى التحقق مما إذا كانت دولة معينة تدعم معرف المرسل المخصص في قائمة الأسعار الخاصة بنا. يُرجى أيضًا ملاحظة أن أسعار الرسائل التي تحتوي على معرّف مرسل مخصص عادةً ما تكون أعلى بنسبة 20% - 25% من سعر الرسالة العادي.

en: Request Sender ID
ar: رقم هوية المرسل

en: Reset to default
ar: إعادة تعيين إلى الافتراضي

en: Request
ar: طلب

en: Cancel request
ar: إلغاء الطلب

en: Can only contain letters or digits (up to 11 characters).
ar: يمكن أن يحتوي فقط على أحرف أو أرقام (حتى 11 حرفًا).

en: Please accept terms and conditions.
ar: يرجى قبول الشروط والأحكام.

en: Your payment has been interrupted.
ar: لقد توقفت عملية الدفع الخاصة بك.

en: Auto-Recharge enabled.
ar: تمكين إعادة الشحن التلقائي.

en: You declined the Auto-Recharge of your balance.
ar: لقد رفضت إعادة التعبئة التلقائية لرصيدك.

en: Please enter old password.
ar: يرجى إدخال كلمة المرور القديمة.

en: Last month
ar: الشهر الماضي

en: Sender ID request is sent.
ar: تم إرسال طلب معرف المرسل.

en: Sender ID is reset to default.
ar: تم إعادة تعيين معرف المرسل إلى الوضع الافتراضي.

en: No records for selected period.
ar: لا توجد سجلات للفترة المحددة.

en: Invoice
ar: فاتورة

en: To generate an invoice you should fill in company information in Bookly > SMS Notifications > Send invoice.
ar: لإنشاء فاتورة يجب ملء معلومات الشركة في Bookly > الإخطارات SMS > إرسال الفاتورة.

en: enable
ar: تمكين

en: disable
ar: تعطيل

en: Auto-Recharge has failed, please replenish your balance directly.
ar: تعذّر إعادة التعبئة التلقائية ، يرجى إعادة تعبئة رصيدك مباشرةً.

en: Auto-Recharge disabled
ar: إعادة الشحن التلقائي معطلة

en: Error. Can't disable Auto-Recharge, you can perform this action in your PayPal account.
ar: خطأ. لا يمكن تعطيل إعادة التعبئة التلقائية ، يمكنك تنفيذ هذا الإجراء في حساب PayPal الخاص بك.

en: SMS has been sent successfully.
ar: تم إرسال الرسالة القصيرة بنجاح.

en: Reorder
ar: إعادة ترتيب

en: Image
ar: صورة

en: Website
ar: موقع الكتروني

en: Time slot length
ar: طول الفترة الزمنية

en: Select a time interval which will be used as a step when building all time slots in the system.
ar: حدد الفاصل الزمني الذي سيتم استخدامه كخطوة عند إنشاء جميع فترات الوقت في النظام.

en: Set slot length as service duration
ar: ضبط طول الفترة كمدة الخدمة

en: Enable this option to make slot length equal to service duration at the Time step of booking form.
ar: قم بتمكين هذا الخيار لجعل طول الفترة الزمنية مساويًا لمدة الخدمة في استمارة الحجز.

en: Default appointment status
ar: حالة الموعد الافتراضية

en: Select status for newly booked appointments.
ar: حدد حالة المواعيد المحجوزة حديثًا.

en: Number of days available for booking
ar: عدد الأيام المتاحة للحجز

en: Set how far in the future the clients can book appointments.
ar: حدد إلى أي مدى يمكن للعملاء حجز المواعيد في المستقبل.

en: Display available time slots in client's time zone
ar: عرض الفترات الزمنية المتاحة في المنطقة الزمنية للعميل

en: The value is taken from client's browser.
ar: تم أخذ القيمة من متصفح العميل.

en: Allow staff members to edit their profiles
ar: اسمح للموظفين بتعديل ملفاتهم الشخصية

en: If this option is enabled then all staff members who are associated with WordPress users will be able to edit their own profiles, services, schedule and days off.
ar: إذا تم تمكين هذا الخيار ، فسيتمكن جميع الموظفين المرتبطين بمستخدمي WordPress من تعديل ملفاتهم الشخصية والخدمات والجدول الزمني وأيام العطلة.

en: Method to include Bookly JavaScript and CSS files on the page
ar: طريقة تضمين ملفات JavaScript وCSS في الصفحة

en: With "Enqueue" method the JavaScript and CSS files of Bookly will be included on all pages of your website. This method should work with all themes. With "Print" method the files will be included only on the pages which contain Bookly booking form. This method may not work with all themes.
ar: باستخدام أسلوب "إدراج بقائمة الانتظار" ، سيتم تضمين ملفات JavaScript و CSS في Bookly على جميع صفحات موقعك. يجب أن تعمل هذه الطريقة مع جميع الموضوعات. مع طريقة "الطباعة" سيتم تضمين الملفات فقط على الصفحات التي تحتوي على نموذج الحجز Bookly. قد لا تعمل هذه الطريقة مع جميع الموضوعات.

en: Help us improve Bookly by sending anonymous usage stats
ar: ساعدنا في تحسين Bookly بإرسال إحصائيات استخدام مجهولة

en: Service paid locally
ar: سيتم دفع الخدمة محليا

en: General
ar: عام

en: URL Settings
ar: إعدادات عنوان URL

en: Company
ar: الشركة

en: Business Hours
ar: ساعات العمل

en: Holidays
ar: العطلات

en: Approve appointment URL (success)
ar: الموافقة على عنوان URL للتعيين (النجاح)

en: Set the URL of a page that is shown to staff after they successfully approved the appointment.
ar: قم بتعيين عنوان URL لصفحة يتم عرضها للموظفين بعد أن يتم قبول الموعد بنجاح.

en: Approve appointment URL (denied)
ar: الموافقة على عنوان URL الموعد (مرفوض)

en: Set the URL of a page that is shown to staff when the approval of appointment cannot be done (due to capacity, changed status, etc.).
ar: قم بتعيين عنوان URL الخاص بصفحة تظهر للموظفين عندما لا يمكن إجراء الموافقة على التعيين (بسبب السعة أو الحالة المتغيرة ، إلخ).

en: Cancel appointment URL (success)
ar: إلغاء عنوان URL الخاص بالتعيين (النجاح)

en: Set the URL of a page that is shown to clients after they successfully cancelled their appointment.
ar: قم بتعيين عنوان URL الخاص بصفحة تظهر للعملاء بعد قيامهم بإلغاء الموعد بنجاح.

en: Cancel appointment URL (denied)
ar: إلغاء عنوان URL الموعد (مرفوض)

en: Set the URL of a page that is shown to clients when the cancellation of appointment is not available anymore.
ar: قم بتعيين عنوان URL الخاص بصفحة تظهر للعملاء عندما لا يكون إلغاء الموعد متاحًا بعد الآن.

en: Reject appointment URL (success)
ar: رفض عنوان المواعيد (النجاح)

en: Set the URL of a page that is shown to staff after they successfully rejected the appointment.
ar: قم بتعيين عنوان URL لصفحة يتم عرضها للموظفين بعد رفض الموعد بنجاح.

en: Reject appointment URL (denied)
ar: عنوان الموعد المرفوض (تم رفضه)

en: Set the URL of a page that is shown to staff when the rejection of appointment cannot be done (due to changed status, etc.).
ar: قم بتعيين عنوان URL لصفحة يتم عرضها للموظفين عندما لا يمكن القيام برفض الموعد (بسبب تغيير الحالة ، وما إلى ذلك).

en: Please note, the business hours below work as a template for all new staff members. To render a list of available time slots the system takes into account only staff members' schedule, not the company business hours. Be sure to check the schedule of your staff members if you have some unexpected behavior of the booking system.
ar: يرجى ملاحظة أن ساعات العمل التالية تعمل كنموذج لجميع الموظفين الجدد. لتقديم قائمة من الفترات الزمنية المتاحة ، يأخذ النظام بعين الاعتبار جدول الموظفين فقط ، وليس ساعات عمل الشركة. تأكد من التحقق من الجدول الزمني لموظفيك إذا كان لديك بعض السلوك غير المتوقع لنظام الحجز.

en: duration of service
ar: مدة الخدمة

en: Appointment with one participant
ar: موعد مع مشارك واحد

en: Appointment with many participants
ar: موعد مع العديد من المشاركين

en: Set order of the fields in calendar
ar: تعيين ترتيب الحقول في التقويم

en: Currency
ar: العملة

en: Price format
ar: تنسيق السعر

en: Phone field default country
ar: حقل الهاتف الافتراضي للبلد

en: Select default country for the phone field in the 'Details' step of booking. You can also let Bookly determine the country based on the IP address of the client.
ar: حدد البلد الافتراضي لحقل الهاتف في خطوة "تفاصيل" الحجز. يمكنك أيضًا السماح لـ Bookly بتحديد البلد استنادًا إلى عنوان IP الخاص بالعميل.

en: Guess country by user's IP address
ar: خمن الدولة عن طريق عنوان بروتوكول الإنترنت للمستخدم

en: Default country code
ar: رمز البلد الافتراضي

en: Your clients must have their phone numbers in international format in order to receive text messages. However you can specify a default country code that will be used as a prefix for all phone numbers that do not start with "+" or "00". E.g. if you enter "1" as the default country code and a client enters their phone as "(600) 555-2222" the resulting phone number to send the SMS to will be "+1600555222".
ar: يجب أن يكون لعملائك أرقام هواتفهم بالتنسيق الدولي لتلقي رسائل نصية. ومع ذلك ، يمكنك تحديد رمز البلد الافتراضي الذي سيتم استخدامه كبادئة لجميع أرقام الهواتف التي لا تبدأ بـ "+" أو "00". مثلا إذا أدخلت "1" كرمز البلد الافتراضي ، فسيرسل العميل هاتفه باسم "(600) 555-2222" ، وسيكون رقم الهاتف الناتج لإرسال الرسالة القصيرة هو "+1600555222".

en: Remember personal information in cookies
ar: حفظ المعلومات الشخصية في الكوكيز

en: If this setting is enabled then returning customers will have their personal information fields filled in at the Details step with the data previously saved in cookies.
ar: إذا تم تمكين هذا الإعداد ، فسيكون لدى العملاء العائدين حقول معلوماتهم الشخصية معبأة في خطوة التفاصيل مع البيانات المحفوظة مسبقًا في ملفات تعريف الارتباط.

en: Allow duplicate customers
ar: السماح بتكرار العملاء

en: If enabled, a new user will be created if any of the registration data during the booking is different.
ar: في حالة التمكين، سيتم إنشاء مستخدم جديد إذا كانت أي من بيانات التسجيل أثناء الحجز مختلفة.

en: Show confirmation dialog before updating customer's data
ar: إظهار مربع حوار التأكيد قبل تحديث بيانات العميل

en: If this option is enabled and customer enters contact info different from the previous order, a warning message will appear asking to update the data.
ar: إذا تم تمكين هذا الخيار وكان العميل يدخل معلومات جهة اتصال مختلفة عن الطلب السابق ، فستظهر رسالة تحذير تطلب تحديث البيانات.

en: WooCommerce cart is not set up. Follow the <a href="%s">link</a> to correct this problem.
ar: لم يتم إعداد عربة WooCommerce. اتبع <a href="%s"> الرابط </a> لتصحيح هذه المشكلة.

en: Add service
ar: أضف خدمة

en: Update service setting
ar: تحديث إعداد الخدمة

en: You are about to change a service setting which is also configured separately for each staff member. Do you want to update it in staff settings too?
ar: أنت على وشك تغيير إعداد خدمة تم تكوينه أيضًا بشكل منفصل لكل موظف. هل تريد تحديثه في إعدادات الموظفين أيضًا؟

en: Remember my choice
ar: تذكر اختياري

en: No, update just here in services
ar: لا، قم بتحديث في الخدمات هنا فقط

en: Color
ar: لون

en: Providers
ar: مقدمي

en: All staff
ar: جميع الأعضاء العاملون

en: No staff selected
ar: لم يتم اختيار أي موظف

en: This text can be inserted into notifications with %s code.
ar: يمكن إدراج هذا النص في الإشعارات باستخدام رمز %s.

en: Start and end times of the appointment
ar: بداية ونهاية أوقات الموعد

en: Allows to set the start and end times for an appointment for services with the duration of 1 day or longer. This time will be displayed in notifications to customers, backend calendar and codes for booking form.
ar: يسمح بضبط وقت البدء والانتهاء لموعد الخدمات مع مدة يوم واحد أو أكثر. سيتم عرض هذه المرة في الإخطارات للعملاء ، والتقويم الخلفي والرموز لنموذج الحجز.

en: Slot length as service duration
ar: طول الفترة الزمنية كمدة الخدمة

en: The time interval which is used as a step when building all time slots for the service at the Time step. The setting overrides global settings in Settings > General. Use Default to apply global settings.
ar: الفاصل الزمني الذي يتم استخدامه كخطوة عند إنشاء جميع فترات الوقت للخدمة في خطوة الوقت. يتجاوز الإعداد الإعدادات العامة في الإعدادات العامة. استخدم الافتراضي لتطبيق الإعدادات العامة.

en: Simple
ar: بسيط

en: %d service | %d services
ar[0]: %d خدمة
ar[1]: %d خدمة
ar[2]: %d خدمات
ar[3]: %d خدمات
ar[4]: %d خدمات
ar[5]: %d خدمات

en: Welcome to Bookly and thank you for your choice!
ar: مرحبا بكم في Bookly وشكرا لاختيارك!

en: Bookly will simplify the booking process for your customers. This plugin creates another touchpoint to convert your visitors into customers. With Bookly your clients can see your availability, pick the services you provide, book them online and much more.
ar: Bookly سوف تبسيط عملية الحجز لعملائك. ينشئ هذا المكون الإضافي نقطة اتصال أخرى لتحويل الزائرين إلى عملاء. مع Bookly ، يمكن لعملائك معرفة مدى توفرك ، واختيار الخدمات التي تقدمها ، وحجزها عبر الإنترنت وأكثر من ذلك بكثير.

en: To start using Bookly, you need to set up the services you provide and specify the staff members who will provide those services.
ar: للبدء في استخدام Bookly ، تحتاج إلى إعداد الخدمات التي تقدمها وتحديد الموظفين الذين سيقدمون هذه الخدمات.

en: Add a staff member (you can add only one service provider with a free version of Bookly).
ar: إضافة عضو في فريق العمل (يمكنك إضافة مزود خدمة واحد فقط مع نسخة مجانية من Bookly).

en: Add services you provide (up to five with a free version of Bookly) and assign them to a staff member.
ar: أضف الخدمات التي تقدمها (ما يصل إلى خمسة مع نسخة مجانية من Bookly) وقم بتعيينها لأحد الموظفين.

en: Go to Posts/Pages and click on the Add Bookly booking form button in the page editor to publish the booking form on your website.
ar: انتقل إلى المنشورات / الصفحات وانقر على زر إضافة نموذج الحجز في محرر الصفحة لنشر نموذج الحجز على موقع الويب الخاص بك.

en: Bookly can boost your sales and scale together with your business. Get more features and remove the limits by upgrading to the paid version with the <a href="%s" target="_blank">Bookly Pro add-on</a>, which allows you to use a vast number of additional features and settings for booking services, install other add-ons for Bookly, and includes six months of customer support.
ar: Bookly يمكن أن تعزز المبيعات الخاصة بك وحجم جنبا إلى جنب مع عملك. احصل على المزيد من الميزات وأزل الحدود من خلال الترقية إلى الإصدار المدفوع باستخدام <a href="%s" target="_blank"> الوظيفة الإضافية Bookly Pro </a> ، التي تتيح لك استخدام عدد كبير من الميزات الإضافية والإعدادات لخدمات الحجز ، وتثبيت الإضافات الأخرى لـ Bookly ، وتتضمن ستة أشهر من دعم العملاء.

en: Add Staff Members
ar: اضافة اعضاء عاملون

en: Add Services
ar: اضافة خدمات

en: Try Bookly Pro add-on
ar: حاول تجربة إضافات Bookly برو

en: No payments for selected period and criteria.
ar: لا توجد مدفوعات للفترة المحددة والمعايير.

en: See details for more items
ar: عرض التفاصيل لمزيد من العناصر

en: Edit custom CSS
ar: تحرير مخصص لمللف CSS

en: Set up your custom CSS styles
ar: حرر ملفك الخاص من CSS

en: Show form progress tracker
ar: اظهر متابعة تقدم النموذج

en: Align buttons to the left
ar: محاذاة الأزرار إلى اليسار

en: Click on the underlined text to edit.
ar: اضغط على النص الذي أسفله خط لتحريره

en: How to publish this form on your web site?
ar: كيف تنشر هذا النموذج على موقع الويب الخاص بك؟

en: Open the page where you want to add the booking form in page edit mode and click on the "Add Bookly booking form" button. Choose which fields you'd like to keep or remove from the booking form. Click Insert, and the booking form will be added to the page.
ar: افتح الصفحة حيث تريد إضافة نموذج الحجز في وضع تحرير الصفحة وانقر فوق الزر "أضف شكل الحجز Bookly". اختر الحقول التي تريد الاحتفاظ بها أو إزالتها من نموذج الحجز. انقر فوق إدراج ، وسيتم إضافة نموذج الحجز إلى الصفحة.

en: Read more
ar: قراءة المزيد

en: Make selecting employee required
ar: اجعل اختيار الموظف مطلوباً

en: Show service price next to employee name
ar: أظهر سعر الخدمة بجانب اسم الموظف

en: Show service duration next to service name
ar: أظهر مدة الخدمة بجانب اسمها

en: Show calendar
ar: اظهر التقويم

en: Show blocked timeslots
ar: اظهر التواريخ المغلقة

en: Show each day in one column
ar: اظهر كل يوم في عمود مستقل

en: Phone field required
ar: حقل الهاتف مطلوب

en: Email field required
ar: حقل البريد الإلكتروني مطلوب

en: Both email and phone fields required
ar: كل من البريد الإلكتروني والهاتف مطلوبين

en: Show Login button
ar: اظهر زر الدخول

en: Do not forget to update your email and SMS codes for customer names
ar: لا تنس تحديث بريدك الإلكتروني والرمز المرسل عبر الرسائل القصيرة لأسماء العملاء

en: Use first and last name instead of full name
ar: استخدم الاسم الأول والأخير بدلاً من الاسم الكامل

en: Email confirmation field
ar: حقل تأكيد البريد الإلكتروني

en: Show notes field
ar: إظهار حقل الملاحظات

en: The booking form on this step may have different set or states of its elements. It depends on various conditions such as installed/activated add-ons, settings configuration or choices made on previous steps. Select option and click on the underlined text to edit.
ar: قد يكون نموذج الحجز في هذه الخطوة مجموعة مختلفة أو حالات من عناصرها. يعتمد ذلك على العديد من الشروط مثل الوظائف الإضافية المثبتة / النشطة ، الإعدادات أو الخيارات التي تم إجراؤها على الخطوات السابقة. حدد الخيار وانقر على النص الذي تحته خط لتحريره.

en: Form view in case of successful booking
ar: عرض الاستمارة في حالة الحجز الناجح

en: Form view in case the number of bookings exceeds the limit
ar: عرض الاستمارة في حال تجاوز عدد الحجوزات الحد

en: Form view in case of payment has been accepted for processing
ar: عرض الاستمارة في حالة قبول الدفع للمعالجة

en: Visible when the chosen time slot has been already booked
ar: ستظهر عندما تكون خانة الوقت المختار محجوزة فعلاً

en: Visible to non-logged in customers only
ar: ستظهر فقط للعملاء غير المسجلين

en: Previous month
ar: الشهر الماضي

en: Your custom CSS was saved. Please refresh the page to see your changes.
ar: تم حفظ الغييرات على ملف CSS، نرجو تحديث اصفحة لترى التغييرات

en: New customer
ar: عميل جديد

en: Merge with
ar: يدمج مع

en: Select for merge
ar: اختر للدمج

en: Merge list
ar: قائمة الدمج

en: Merge customers
ar: دمج العملاء

en: You are about to merge customers from the merge list with the selected one. This will result in losing the merged customers and moving all their appointments to the selected customer. Are you sure you want to continue?
ar: أنت على وشك دمج العملاء من قائمة الدمج مع العميل المختار. سيؤدي ذلك إلى فقدان العملاء المدمجين ونقل جميع مواعيدهم إلى العميل المحدد. هل أنت متأكد من أنك تريد المتابعة؟

en: Merge
ar: دمج

en: No customers found.
ar: لم يتم العثور على عملاء.

en: Edit customer
ar: تعديل العميل

en: Create customer
ar: عميل جديد

en: Quick search customer
ar: البحث عن عملاء

en: Addons
ar: إضافات

en: Sort by
ar: ترتيب حسب

en: Best Sellers
ar: الأكثر مبيعا

en: Best Rated
ar: أفضل تصنيف

en: Newest Items
ar: احدث العناصر

en: Price: low to high
ar: السعر: من الاقل للاعلى

en: Price: high to low
ar: السعر: من الاعلى للاقل

en: Demo
ar: عرض

en: New
ar: جديد

en: %d sale | %d sales
ar[0]: %d مبيعات
ar[1]: %d مبيعات
ar[2]: %d مبيعات
ar[3]: %d مبيعات
ar[4]: %d مبيعات
ar[5]: %d مبيعات

en: %d review | %d reviews
ar[0]: %d تقييم
ar[1]: %d تقييم
ar[2]: تقيمان
ar[3]: %d تقييمات
ar[4]: %d تقييمات
ar[5]: %d تقييمات

en: Installed
ar: المثبتة

en: Get it!
ar: احصل عليه!

en: See the number of appointments and total revenue for the selected period
ar: راجع عدد المواعيد وإجمالي الإيرادات للفترة المحددة

en: end date of appointment
ar: نهاية تاريخ الموعد

en: end time of appointment
ar: نهاية وقت الموعد

en: cart information
ar: معلومات سلة التسوق

en: cart information with cancel
ar: معلومات سلة التسوق مع إلغاء

en: address of client
ar: عنوان العميل

en: time zone of client
ar: المنطقة الزمنية للعميل

en: URL of approve appointment link (to use inside <a> tag)
ar: رابط لقبول الموعد (لاستخدامه داخل الوسم <a>)

en: URL of cancel appointment link with confirmation (to use inside <a> tag)
ar: عنوان URL لإلغاء رابط الموعد مع التأكيد (لاستخدام العلامة الداخلية <a>)

en: URL of cancel appointment link (to use inside <a> tag)
ar: الرابط لإلغاء الموعد (لاستخدامه في داخل الوسم <a>)

en: reason you mentioned while deleting appointment
ar: السبب الذي ذكرته أثناء حذف الموعد

en: URL for adding event to client's Google Calendar (to use inside <a> tag)
ar: ‫الرابط لإضافة حدث إلى تقويم Google الخاص بالعميل (لاستخدامه في داخل الوسم <a>)

en: URL of reject appointment link (to use inside <a> tag)
ar: رابط عنوان URL لرفض الموعد (لاستخدامه داخل علامة <a>)

en: payment status
ar: حالة السداد

en: agenda date
ar: تاريخ جدول الاعمال

en: staff agenda for next day
ar: جدول أعمال الموظفين لليوم التالي

en: date of next day
ar: تاريخ اليوم التالي

en: customer new password
ar: كلمة المرور الجديدة للعميل

en: customer new username
ar: اسم مستخدم جديد للعميل

en: site address
ar: عنوان الموقع

en: company logo
ar: شعار الشركة

en: cancel appointment link
ar: رابط إلغاء الموعد

en: photo of staff
ar: صورة للموظف

en: General settings
ar: الاعدادات العامة

en: Scheduled notifications retry period
ar: فترة إعادة توجيه الإخطارات المجدولة

en: Set period of time when system will attempt to deliver notification to user. Notification will be discarded after period expiration.
ar: حدد فترة زمنية عندما يحاول النظام تسليم الإشعارات إلى المستخدم. سيتم تجاهل الإشعار بعد انتهاء المدة.

en: Save settings
ar: احفظ التغييرات

en: Test email notifications
ar: اختبار إشعارات البريد الإلكتروني

en: To email
ar: الى البريد الإلكتروني

en: Notification templates
ar: ‫قوالب التنبيه

en: All templates
ar: جميع القوالب

en: Send
ar: ارسال

en: Email notifications
ar: اشعارات البريد الالكتروني

en: Sender name
ar: اسم المرسل

en: Sender email
ar: البريد الإلكتروني المرسل

en: Send emails as
ar: ارسال البريد بصيغة

en: HTML allows formatting, colors, fonts, positioning, etc. With Text you must use Text mode of rich-text editors below. On some servers only text emails are sent successfully.
ar: يسمح HTML بتنسيق الألوان ، والخطوط ، وتحديد المواقع ، وما إلى ذلك. باستخدام النص ، يجب استخدام وضع النص في برامج تحرير النصوص المنسقية أدناه. على بعض الخوادم فقط يتم إرسال رسائل البريد الإلكتروني النصية بنجاح.

en: Reply directly to customers
ar: الرد مباشرة على العملاء

en: If this option is enabled then the email address of the customer is used as a sender email address for notifications sent to staff members and administrators.
ar: إذا تم تفعيل هذا الخيار ، فسيتم استخدام عنوان البريد الإلكتروني للعميل كعنوان بريد إلكتروني للمرسل لإرسال التنبيهات إلى الموظفين والمدراء.

en: Sent successfully.
ar: أرسل بنجاح.

en: Default value for category select
ar: القيمة الافتراضية للفئة حدد

en: Default value for service select
ar: القيمة الافتراضية لاختيار الخدمة

en: Please be aware that a value in this field is required in the frontend. If you choose to hide this field, please be sure to select a default value for it
ar: يرجى الانتباه إلى أن القيمة في هذا الحقل مطلوبة في الواجهة الأمامية. إذا اخترت إخفاء هذا الحقل ، فيرجى التأكد من تحديد قيمة افتراضية له

en: Default value for employee select
ar: القيمة الافتراضية لاختيار الموظف

en: Week days
ar: ايام الاسبوع

en: Time range
ar: النطاق الزمني

en: Add Bookly booking form
ar: إضافة نموذج الحجز Bookly

en: Insert Appointment Booking Form
ar: إدراج استمارة حجز موعد

en: Send tax information
ar: إرسال المعلومات الضريبية

en: Price correction
ar: تصحيح السعر

en: Increase/Discount (%)
ar: الزيادة / الخصم (٪)

en: Addition/Deduction
ar: إضافة / خصم

en: This setting affects the cost of the booking according to the payment gateway used. Specify a percentage or fixed amount. Use minus ("-") sign for decrease/discount.
ar: يؤثر هذا الإعداد على تكلفة الحجز وفقًا لبوابة الدفع المستخدمة. حدد نسبة أو مبلغ ثابت. استخدم علامة ناقص ("-") للانخفاض / الخصم.

en: Enter a value
ar: أدخل قيمة

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Notification settings
ar: إعدادات الإشعار

en: Enter notification name which will be displayed in the list.
ar: أدخل اسم الاخطار الذي سيتم عرضه في القائمة.

en: Choose whether notification is enabled and sending messages or it is disabled and no messages are sent until you activate the notification.
ar: اختر ما إذا كان الاخطار ممكّنًا أم لا ، ولا يتم إرسال أي رسائل حتى يتم تنشيط الاخطار.

en: Recipients
ar: المستلمين

en: Client
ar: عميل

en: Administrators
ar: المسؤولين

en: Choose who will receive this notification.
ar: اختر من سيتلقى هذا الإخطار.

en: Instant notifications
ar: إخطارات فورية

en: Scheduled notifications (require cron setup)
ar: الإخطارات المجدولة (تتطلب إعداد cron)

en: Select the type of event at which the notification is sent.
ar: حدد نوع الحدث الذي يتم إرسال الإشعار إليه.

en: This notification is sent once for a booking made by a customer and includes all cart items.
ar: يتم إرسال هذا الاخطار مرة واحدة للحجز الذي أجراه العميل ويتضمن جميع عناصر سلة التسوق.

en: Save notification
ar: حفظ الإخطار

en: Codes
ar: الأكواد البرمجية

en: Appointment status
ar: حالة موعد

en: Select what status an appointment should have for the notification to be sent.
ar: حدد الحالة التي يجب أن يتوفر بها الموعد لإرسال الإشعار.

en: Choose whether notification should be sent for specific services only or not.
ar: اختر ما إذا كان يجب إرسال اخطار لخدمات محددة فقط أم لا.

en: days
ar: أيام

en: before
ar: قبل

en: after
ar: بعد

en: on the same day
ar: في نفس اليوم

en: Body
ar: الجسم

en: New sms notification
ar: إشعار sms جديد

en: Edit sms notification
ar: تعديل إشعار sms

en: Create notification
ar: خلق إشعار

en: Select from WP users
ar: حدد من مستخدمي الورد بريس

en: If this staff member requires separate login to access personal calendar, a regular WP user needs to be created for this purpose.
ar: إذا كان هذا الموظف يتطلب تسجيل دخول منفصل للوصول إلى التقويم الشخصي ، فيجب إنشاء مستخدم WP عادي لهذا الغرض.

en: User with "Administrator" role will have access to calendars and settings of all staff members, user with another role will have access only to personal calendar and settings.
ar: يمكن للمستخدم الذي يملك دور "المسؤول" الوصول إلى التقويمات وإعدادات جميع الموظفين ،سيكون للمستخدم دور آخر في الوصول فقط إلى التقويم وإعدادات الشخصية.

en: If you leave this field blank, this staff member will not be able to access personal calendar using WP backend.
ar: إذا تركت هذا الحقل فارغًا ، فلن يتمكن هذا الموظف من الوصول إلى التقويم الشخصي باستخدام خلفية WP.

en: Archive
ar: أرشيف

en: To make staff member invisible to your customers set the visibility to "Private".
ar: لجعل الموظف غير مرئي لعملائك ، يمكنك تعيين مستوى الرؤية إلى "خاص".

en: No services found. Please add services.
ar: لم يتم العثور على خدمات. يرجى إضافة الخدمات.

en: Add Service
ar: اضف خدمة

en: The start time must be less than the end one
ar: يجب أن يكون وقت البدء أقل من وقت النهاية

en: Error adding the break interval
ar: خطأ في إضافة الفاصل الزمني

en: Complete payment
ar: اكمل الدفع

en: Bind payment
ar: ربط الدفع

en: Payment is not found.
ar: لم يتم العثور على الدفع.

en: -- Select a service --
ar: - اختر خدمة -

en: Period
ar: الفترة

en: Selected period doesn't match service duration
ar: الفترة المحددة لا تتطابق مع مدة الخدمة

en: The selected period is occupied by another appointment
ar: الفترة المختارة محجوزة من قبل موعد آخر

en: Selected period doesn't match provider's schedule
ar: الفترة المحددة لا تطابق جدول الموفر

en: Selected period doesn't match service schedule
ar: الفترة المحددة لا تطابق جدول الخدمة

en: Booking exceeds the working hours limit for staff member
ar: يتجاوز الحجز الحد المسموح به لساعات العمل بالنسبة للموظف

en: Booking exceeds your working hours limit
ar: يتجاوز الحجز حدود ساعات العمل الخاصة بك

en: Selected / maximum
ar: المختارة / ‫الحد الأعلى

en: Minimum capacity
ar: سعة ‫الحد الأدنى

en: Edit booking details
ar: تعديل تفاصيل الحجز

en: Package schedule
ar: جدول الباقات

en: View series
ar: أظهر التسلسل

en: Remove customer
ar: حذف العميل

en: -- Search customers --
ar: - البحث عن العملاء -

en: Internal note
ar: ملاحظات خاصة

en: Send if new or status changed
ar: أرسل إذا كان جديدًا أو تغييرًا

en: Send as for new
ar: إرسال كما الجديد

en: Edit appointment
ar: ‫تعديل الموعد

en: Start time must not be empty
ar: وقت بدأ الموعد يجب ألا يكون فارغًا

en: End time must not be empty
ar: وقت انتهاء الموعد يجب ألا يكون فارغًا

en: End time must not be equal to start time
ar: وقت انتهاء الموعد يجب ألا يكون مساويًا لوقت بدأ الموعد

en: The number of customers should not be more than %d
ar: يجب ألا يكون عدد العملاء أكثر من %d

en: Could not save appointment in database.
ar: لا يمكن حفظ الموعد في قاعدة البيانات

en: %s has reached the limit of bookings for this service
ar: %s وصل إلى الحد الأقصى من الحجوزات لهذه الخدمة

en: You are going to delete appointment(s). Notifications will be sent in accordance with your settings.
ar: أنت ذاهب لحذف الموعد (المواعيد). سيتم إرسال الإشعارات وفقًا لإعداداتك.

en: New Customer
ar: عميل جديد

en: Delete customers
ar: حذف العملاء

en: You are going to delete customers with existing bookings. Notifications will not be sent to them.
ar: ستقوم بحذف العملاء بالحجوزات الموجودة. لن يتم إرسال الإخطارات لهم.

en: You are going to delete customers, are you sure?
ar: أنت ذاهب لحذف العملاء ، هل أنت متأكد؟

en: Delete customers with existing bookings
ar: حذف العملاء مع الحجوزات الحالية

en: Delete customers' WordPress accounts if there are any
ar: احذف حسابات العملاء في WordPress إذا كان هناك أي حساب

en: Deleted Customer
ar: العميل المحذوف

en: You are going to delete item which is involved in upcoming appointments. All related appointments will be deleted. Please double check and edit appointments before this item deletion if needed.
ar: أنت على وشك حذف العنصر الذي يشارك في المواعيد القادمة. سيتم حذف جميع المواعيد ذات صلة. يرجى التحقق من المواعيد وتعديلها قبل حذف هذا العنصر إذا لزم الأمر.

en: Edit appointments
ar: تعديل المواعيد

en: All unsaved changes will be lost.
ar: سيتم فقد جميع التغييرات غير المحفوظة.

en: Don't save
ar: لا تقم بالحفظ

en: Advanced
ar: المتقدمة

en: Attach ICS file
ar: إرفاق ملف ICS

en: New email notification
ar: إشعار البريد الإلكتروني الجديد

en: Edit email notification
ar: تعديل اشعار البريد الالكتروني

en: total quantity of appointments in cart
ar: إجمالي عدد المواعيد في السلة

en: login form
ar: استمارة تسجيل الدخول

en: total price of booking
ar: السعر الإجمالي للحجوزات

en: To help us improve Bookly, the plugin anonymously collects usage information. You can opt out of sharing the information in Settings > General.
ar: لمساعدتنا على تحسين Bookly ، يجمع البرنامج المساعد معلومات الاستخدام بشكل مجهول. يمكنك إلغاء الاشتراك في مشاركة المعلومات في الإعدادات > عام.

en: Disagree
ar: لا أوافق

en: Agree
ar: يوافق

en: This function is not available in the Bookly.
ar: هذه الوظيفة غير متوفرة في Bookly.

en: To get access to all Bookly features, lifetime free updates and 24/7 support, please upgrade to the Pro version of Bookly.<br>For more information visit
ar: للوصول إلى جميع ميزات Bookly والتحديثات المجانية مدى الحياة والدعم على مدار 24 ساعة طوال أيام الأسبوع ، يرجى الترقية إلى الإصدار Pro من Bookly. لمزيد من المعلومات ، تفضل بزيارة

en: Subscribe to monthly emails about Bookly improvements and new releases.
ar: اشترك في رسائل البريد الإلكتروني الشهرية حول تحسينات Bookly والإصدارات الجديدة.

en: How likely is it that you would recommend Bookly to a friend or colleague?
ar: ما مدى احتمالية أن توصي بـ Bookly لصديق أو زميل؟

en: What do you think should be improved?
ar: ما رأيك يجب تحسينه؟

en: Please enter your email (optional)
ar: يرجى إدخال البريد الإلكتروني الخاص بك (اختياري)

en: Please, check your email to confirm the subscription. Thank you!
ar: من فضلك، تحقق من بريدك الإلكتروني لتأكيد الاشتراك. شكرا لكم!

en: Given email address is already subscribed, thank you!
ar: عنوان البريد الإلكتروني بالفعل مشترك بالفعل، شكرا لك!

en: This email address is not valid.
ar: عنوان البريد الإلكتروني هذا غير صحيح.

en: Revenue
ar: الأرباح

en: Approved appointments
ar: المواعيد الموافق عليها

en: Pending appointments
ar: المواعيد قيد الانتظار

en: All fields marked with an asterisk (*) are required.
ar: جميع الحقول التي تحمل علامة النجمة (*) مطلوبة.

en: Error sending support request.
ar: خطأ في إرسال طلب الدعم.

en: Show all notifications
ar: عرض جميع الإشعارات

en: Mark all notifications as read
ar: اجعل جميع الإشعارات مقروءة

en: View this page at Bookly Pro Demo
ar: عرض هذه الصفحة في Bookly Pro Demo

en: Visit demo
ar: زيارة العرض

en: The demo is a version of Bookly Pro with all installed add-ons so that you can try all the features and capabilities of the system and then choose the most suitable configuration according to your business needs.
ar: العرض التوضيحي هو نسخة من Bookly Pro مع جميع الإضافات المثبتة بحيث يمكنك تجربة جميع ميزات النظام وإمكاناته ثم اختيار التكوين الأنسب وفقًا لاحتياجات عملك.

en: don't show this notification again
ar: لا تعرض هذا الإخطار مرة أخرى

en: Proceed to demo
ar: انتقل إلى العرض

en: Documentation
ar: الوثائق

en: Contact us
ar: اتصل بنا

en: Need help? Contact us here.
ar: تحتاج مساعدة؟ اتصل بنا هنا.

en: Leave us a message
ar: اترك لنا رسالة

en: Your name
ar: اسمك

en: Email address
ar: عنوان بريد الكتروني

en: How can we help you?
ar: كيف يمكننا مساعدتك؟

en: Feature requests
ar: طلبات الميزة

en: In the Feature Requests section of our Community, you can make suggestions about what you'd like to see in our future releases.
ar: في قسم "طلبات المشاركة" في المنتدى، يمكنك تقديم اقتراحات حول ما تود رؤيته في الإصدارات المستقبلية.

en: Before you post, please check if the same suggestion has already been made. If so, vote for ideas you like and add a comment with the details about your situation.
ar: قبل النشر، يرجى التحقق مما إذا كان الاقتراح نفسه قد تم بالفعل. إذا كان الأمر كذلك، فقم بالتصويت للأفكار التي تفضلها وأضف تعليقًا عليها بالتفاصيل حول موقفك.

en: It's much easier for us to address a suggestion if we clearly understand the context of the issue, the problem, and why it matters to you. When commenting or posting, please consider these questions so we can get a better idea of the problem you're facing:
ar: من الأسهل علينا معالجة اقتراح ما إذا كنا نفهم بوضوح سياق المشكلة ، والمشكلة ، ولماذا يهمك. عند التعليق أو النشر ، يرجى النظر في هذه الأسئلة حتى نتمكن من الحصول على فكرة أفضل للمشكلة التي تواجهها:

en: What is the issue you're struggling with?
ar: ما هي المشكلة التي تعاني منها؟

en: Where in your workflow do you encounter this issue?
ar: أين تواجهك هذه المشكلة في سير عملك؟

en: Is this something that impacts just you, your whole team, or your customers?
ar: هل هذا شيء يؤثر عليك أنت أو فريقك بأكمله أو عملائك؟

en: Proceed to Feature requests
ar: تابع إلى طلبات المميزات

en: Feedback
ar: تقييم

en: We care about your experience of using Bookly!<br/>Leave a review and tell others what you think.
ar: نحن نهتم بتجربتك في استخدام Bookly! <br/> اترك تقييم وأخبر الآخرين برأيك.

en: Booking form
ar: استمارة الحجز

en: A custom block for displaying booking form
ar: كتلة مخصصة لعرض استمارة الحجز

en: Select location
ar: اختر موقعا

en: Form fields
ar: حقول الاستمارة

en: Default value for location
ar: القيمة الافتراضية للمكان

en: Default value for category
ar: القيمة الافتراضية للفئة

en: Default value for service
ar: القيمة الافتراضية للخدمة

en: Default value for employee
ar: القيمة الافتراضية للموظف

en: Quantity
ar: الكمية

en: hide
ar: إخفاء

en: Loading...
ar: جار التحميل...

en: No time is available for selected criteria.
ar: لا يوجد وقت متاح لمعايير مختارة.

en: Data already in use
ar: البيانات قيد الاستخدام بالفعل

en: Page Redirection
ar: إعادة توجيه الصفحة

en: If you are not redirected automatically, follow the <a href="%s">link</a>.
ar: إذا لم تتم إعادة توجيهك تلقائيًا ، فاتبع <a href="%s"> الرابط </a>.

en: Show more
ar: أظهر المزيد

en: Session error.
ar: خطأ في الجلسة.

en: Form ID error.
ar: خطأ في معرف الاستمارة.

en: Pay locally is not available.
ar: الدفع محليًا غير متوفر.

en: Invalid gateway.
ar: بوابة غير صالحة.

en: Error.
ar: خطأ.

en: Notification to customer about purchased package
ar: إخطار العميل عن الباقة المشتراة

en: Your package at {company_name}
ar: الباقة الخاصة بك في {company_name}

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked {package_name}.
    We are waiting you at {company_address}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    
    هذا تأكيد بأنك قد حجزت {package_name}.
    نحن في انتظارك في {company_address}.
    
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about purchased package
ar: إخطار الموظف عن الباقة المشتراة

en: New package booking
ar: حجز باقة جديدة

en: Hello.
    
    You have new package booking.
    
    Package: {package_name}
    
    Client name: {client_name}
    
    Client phone: {client_phone}
    
    Client email: {client_email}
ar: مرحبا.
    
    لديك حجز باقة جديدة.
    
    الباقة: {package_name}
    
    اسم العميل: {client_name}
    
    هاتف العميل: {client_phone}
    
    البريد الإلكتروني للعميل: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked {package_name}.
    We are waiting you at {company_address}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    هذا تأكيد بأنك قد حجزت {package_name}.
    نحن في انتظارك في {company_address}.
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    You have new package booking.
    Package: {package_name}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ar: مرحبا.
    لديك حجز باقة جديدة.
    الباقة: {package_name}
    اسم العميل: {client_name}
    هاتف العميل: {client_phone}
    البريد الإلكتروني للعميل: {client_email}

en: Notification to customer about package deactivation
ar: إخطار العميل بشأن إلغاء الباقة

en: Service package is deactivated
ar: باقة الخدمة معطلة

en: Dear {client_name}.
    
    Your package of services {package_name} has been deactivated.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    If you have any questions, please contact us.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    
    تم إلغاء تنشيط حزمة الخدمات {package_name}.
    
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    
    إذا كان لديك أي أسئلة، يرجى الاتصال بنا.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about package deactivation
ar: إخطار الموظف حول إلغاء الباقة

en: Hello.
    
    The following Package of services {package_name} has been deactivated.
    
    Client name: {client_name}
    
    Client phone: {client_phone}
    
    Client email: {client_email}
ar: مرحبا.
    
    تم إلغاء تنشيط باقة الخدمات التالية {package_name}.
    
    اسم العميل: {client_name}
    
    هاتف العميل: {client_phone}
    
    البريد الإلكتروني للعميل: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    Your package of services {package_name} has been deactivated.
    Thank you for choosing our company.
    If you have any questions, please contact us.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    تم إلغاء تنشيط باقة الخدمات {package_name}.
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    إذا كان لديك أي أسئلة، يرجى الاتصال بنا.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    The following Package of services {package_name} has been deactivated.
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ar: مرحبا.
    تم إلغاء تنشيط باقة الخدمات التالية {package_name}.
    اسم العميل: {client_name}
    هاتف العميل: {client_phone}
    البريد الإلكتروني للعميل: {client_email}

en: Notification about new package creation
ar: إخطار حول إنشاء باقة جديدة

en: Notification about package deletion
ar: إشعار حول حذف الباقة

en: Packages
ar: الباقات

en: Unassigned
ar: غير معين

en: Enable this setting so that the package can be displayed and available for booking when clients have not specified a particular provider.
ar: قم بتمكين هذا الإعداد بحيث يمكن عرض الباقة ومتاحة للحجز عندما لا يحدد العملاء موفرًا معينًا.

en: Life Time
ar: مدة الحياة

en: The period in days when the customer can use a package of services.
ar: الفترة الزمنية في الأيام التي يمكن للعميل فيها استخدام باقة من الخدمات.

en: New package
ar: باقة جديدة

en: Edit package
ar: تعديل الباقة

en: No packages for selected period and criteria.
ar: لا يوجد باقات للفترة والمعايير المختارة.

en: name of package
ar: اسم الباقة

en: package size
ar: حجم الباقة

en: price of package
ar: سعر الباقة

en: package life time
ar: عمر الباقة

en: reason you mentioned while deleting package
ar: السبب الذي ذكرته أثناء حذف الباقة

en: Add customer packages list
ar: أضف قائمة باقات العملاء

en: Select service provider to see the packages provided. Or select unassigned package to see packages with no particular provider.
ar: اختر مزود الخدمة لترى الباقات المقدمة. أو حدد الباقة غير المعينة لمشاهدة الباقة بدون مزود معين.

en: -- Select a package --
ar: - اختر باقة -

en: Please select a package
ar: يرجى اختيار الباقة

en: Incorrect location and package combination
ar: مجموعة الموقع والباقة غير صحيحة

en: Please select a customer
ar: يرجى اختيار عميل

en: Save & schedule
ar: احفظ و جدول

en: Could not save package in database.
ar: لا يمكن حفظ الباقة في قاعدة البيانات.

en: Selected appointment date exceeds the period when the customer can use a package of services.
ar: يتجاوز تاريخ الموعد المحدد الفترة التي يمكن للعميل فيها استخدام الباقة من الخدمات.

en: Ignore
ar: تجاهل

en: Selected period is occupied by another appointment
ar: الفترة المختارة مشغولة من قبل موعد آخر

en: Unfortunately, you're not able to book an appointment because the required time limit prior to booking has expired.
ar: للأسف، لا يمكنك حجز موعد لأن المهلة الزمنية المطلوبة قبل الحجز قد انتهت.

en: You are trying to schedule an appointment in the past. Please select another time slot.
ar: أنت تحاول جدولة موعد في الماضي. يرجى تحديد فترة زمنية أخرى.

en: Select appointment date
ar: حدد تاريخ الموعد

en: Edit package appointment
ar: تعديل موعد الباقة

en: Delete package appointment
ar: حذف موعد الباقة

en: Packages list
ar: قائمة الباقات

en: A custom block for displaying packages list
ar: كتلة مخصصة لعرض قائمة الباقات

en: Creation Date
ar: تاريخ الإنشاء

en: Expires
ar: تنتهي

en: Notification to customer about their WordPress user login details
ar: إخطار العميل عن تفاصيل تسجيل دخول مستخدم WordPress الخاصة به

en: Hello.
    
    An account was created for you at {site_address}
    
    Your user details:
    user: {new_username}
    password: {new_password}
    
    Thanks.
ar: مرحبا.
    
    تم إنشاء حساب لك في {site_address}
    
    تفاصيل المستخدم الخاصة بك:
    المستخدم: {new username}
    كلمة المرور: {new_password}
    
    شكرا.

en: Your appointment at {company_name}
ar: موعدك في {company_name}

en: Dear {client_name}.
    
    We would like to remind you that you have booked {service_name} tomorrow at {appointment_time}. We are waiting for you at {company_address}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    
    نود تذكيرك بأنك قد حجزت {service_name} غدًا في {appointment_time}. نحن في انتظارك في {company_address}.
    
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Your visit to {company_name}
ar: زيارتك إلى {company_name}

en: Dear {client_name}.
    
    Thank you for choosing {company_name}. We hope you were satisfied with your {service_name}.
    
    Thank you and we look forward to seeing you again soon.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    
    شكرًا لاختيارك {company_name}. نأمل أن تكون راضيًا عن {service_name}.
    
    شكرا ونتطلع لرؤيتك مرة أخرى قريبا.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Your agenda for {tomorrow_date}
ar: جدول أعمالك لـ {tomorrow_date}

en: Hello.
    
    Your agenda for tomorrow is:
    
    {next_day_agenda}
ar: مرحبا.
    
    جدول أعمالك للغد هو:
    
    {next_day agenda}

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked the following items:
    
    {cart_info}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    
    هذا تأكيد على أنك قمت بحجز العناصر التالية:
    
    {cart_info}
    
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    An account was created for you at {site_address}
    Your user details:
    user: {new_username}
    password: {new_password}
    
    Thanks.
ar: مرحبا.
    تم إنشاء حساب لك في {site_address}
    تفاصيل المستخدم الخاصة بك:
    المستخدم: {new username}
    كلمة المرور: {new_password}
    شكرا.

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked the following items:
    {cart_info}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    هذا تأكيد على أنك قمت بحجز العناصر التالية:
    {cart_info}
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: I will pay now with PayPal
ar: سوف أدفع الآن باستخدام PayPal

en: Street Number
ar: رقم الشارع

en: Street number is required
ar: رقم الشارع مطلوب

en: Card Security Code
ar: رمز أمان البطاقة

en: Expiration Date
ar: تاريخ إنتهاء الصلاحية

en: Credit Card Number
ar: رقم بطاقه الائتمان

en: Appointment
ar: الموعد

en: Customer's birthday
ar: عيد ميلاد العميل

en: Notification to customer about approved appointments
ar: إخطار العميل بشأن المواعيد المعتمدة

en: Notification to customer about pending appointments
ar: إخطار العميل بالمواعيد المعلقة

en: Extras
ar: إضافات

en: Check for updates
ar: التحقق من التحديثات

en: This plugin is up to date.
ar: هذا البرنامج المساعد محدث.

en: A new version of this plugin is available.
ar: يتوفر إصدار جديد من هذا المكون الإضافي.

en: Unknown update checker status "%s"
ar: حالة مدقق التحديث غير المعروف "%s"

en: To update - enter the <a href="%s">Purchase Code</a>
ar: للتحديث - أدخل <a href="%s"> رمز الشراء </a>

en: Please verify your Bookly Pro license
ar: يرجى التحقق من ترخيص Bookly Pro

en: Bookly Pro will need to verify your license to restore access to your bookings. Please enter the purchase code in the administrative panel.
ar: ستحتاج Bookly Pro إلى التحقق من ترخيصك لاستعادة الوصول إلى حجوزاتك. يرجى إدخال رمز الشراء في اللوحة الإدارية.

en: Please verify Bookly Pro license in the administrative panel. If you do not verify the license within {days}, access to your bookings will be disabled.
ar: يرجى التحقق من ترخيص Bookly Pro في اللوحة الإدارية. إذا لم تقم بالتحقق من الرخصة خلال {days} ، فسيتم تعطيل الوصول إلى حجوزاتك.

en: License verification
ar: التحقق من الترخيص

en: A new appointment has been created. To view the details of this appointment, please contact your website administrator in order to verify Bookly Pro license.
ar: تم إنشاء موعد جديد. لعرض تفاصيل هذا الموعد ، يرجى الاتصال بمسؤول موقع الويب الخاص بك للتحقق من ترخيص Bookly Pro.

en: You have a new appointment. To view it, contact your admin to verify Bookly Pro license.
ar: لديك موعد جديد. لمشاهدته ، اتصل بالمشرف للتحقق من ترخيص Bookly Pro.

en: A new appointment has been created. To view the details of this appointment, please verify Bookly Pro license in the administrative panel.
ar: تم إنشاء موعد جديد. لعرض تفاصيل هذا الموعد ، يرجى التحقق من ترخيص Bookly Pro في اللوحة الإدارية.

en: You have a new appointment. To view it, please verify Bookly Pro license.
ar: لديك موعد جديد. لمشاهدته ، يرجى التحقق من ترخيص Bookly Pro.

en: Please contact your website administrator in order to verify the license for Bookly add-ons. If you do not verify the license within {days}, the respective add-ons will be disabled.
ar: يرجى الاتصال بمسؤول موقع الويب الخاص بك من أجل التحقق من ترخيص إضافات Bookly. إذا لم تقم بالتحقق من الرخصة خلال {days} ، فسيتم تعطيل الوظائف الإضافية الخاصة بها.

en: Contact your admin to verify Bookly add-ons license; {days} remaining.
ar: اتصل بالمسؤول الخاص بك للتحقق من ترخيص Add-ons الإضافي ؛ يتبقى {days}.

en: Please verify the license for Bookly add-ons in the administrative panel. If you do not verify the license within {days}, the respective add-ons will be disabled.
ar: يرجى التحقق من ترخيص وظائف Bookly الإضافية في اللوحة الإدارية. إذا لم تقم بالتحقق من الرخصة خلال {days} ، فسيتم تعطيل الوظائف الإضافية الخاصة بها.

en: Please verify Bookly add-ons license; {days} remaining.
ar: يرجى التحقق من ترخيص Add-ons ؛{days} متبقية.

en: %s is used on another domain %s.<br/>In order to use the purchase code on this domain, please dissociate it in the admin panel of the other domain.<br/>If you do not have access to the admin area, please contact our technical support at support@bookly.info to transfer the license manually.
ar: يتم استخدام %s على نطاق آخر %s.
    <br/> لاستخدام رمز الشراء على هذا النطاق ، يرجى فصله في لوحة المشرف الخاصة بالنطاق الآخر. <br/> إذا لم يكن لديك حق الوصول إلى المشرف يرجى الاتصال بالدعم الفني لدينا على support@bookly.info لنقل الترخيص يدويًا.

en: %s is not a valid purchase code for %s.
ar: %s ليس رمز شراء صالحًا لـ %s.

en: Purchase code verification is temporarily unavailable. Please try again later.
ar: التحقق من رمز الشراء غير متاح مؤقتًا. الرجاء معاودة المحاولة في وقت لاحق.

en: Print
ar: طباعة

en: Google Calendar integration
ar: دمج تقويم جوجل

en: Please configure Google Calendar <a href="%s">settings</a> first
ar: يرجى تهيئة <a href="%s"> الإعدادات </a> في تقويم جوجل أولاً

en: Synchronize staff member appointments with Google Calendar.
ar: مزامنة مواعيد أعضاء فريق العمل مع تقويم جوجل.

en: Limit working hours per day
ar: الحد من ساعات العمل يوميا

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: This setting allows limiting the total time occupied by bookings per day for staff member. Padding time is not included.
ar: يسمح هذا الإعداد بتحديد الوقت الإجمالي الذي تشغله الحجوزات لكل يوم بالنسبة للموظف. لم يتم تضمين وقت الحشو.

en: API Username
ar: اسم المستخدم API

en: API Password
ar: كلمة مرور API

en: API Signature
ar: توقيع API

en: Minimum time requirement prior to booking
ar: الحد الأدنى من متطلبات الوقت قبل الحجز

en: Set how late appointments can be booked (for example, require customers to book at least 1 hour before the appointment time).
ar: حدد كيف يمكن حجز المواعيد المتأخرة (على سبيل المثال ، مطالبة العملاء بالحجز قبل ساعة واحدة على الأقل من موعد الموعد).

en: Minimum time requirement prior to canceling
ar: الحد الأدنى لمتطلبات الوقت قبل الإلغاء

en: Set how late appointments can be cancelled (for example, require customers to cancel at least 1 hour before the appointment time).
ar: ضبط كيفية إلغاء المواعيد المتأخرة (على سبيل المثال ، مطالبة العملاء بالإلغاء قبل ساعة واحدة على الأقل من موعد الموعد).

en: Appointment cancellation confirmation URL
ar: عنوان URL لتأكيد إلغاء المواعيد

en: Set the URL of an appointment cancellation confirmation page that is shown to clients when they press cancellation link.
ar: قم بتعيين عنوان URL لصفحة تأكيد إلغاء الموعد التي يتم عرضها للعملاء عند الضغط على رابط الإلغاء.

en: You need to install and activate WooCommerce plugin before using the options below.<br/><br/>Once the plugin is activated do the following steps:
ar: تحتاج إلى تثبيت وتفعيل ملحق WooCommerce قبل استخدام الخيارات أدناه. <br/> <br/> بمجرد تنشيط المكون الإضافي ، اتبع الخطوات التالية:

en: Create a product in WooCommerce that can be placed in cart.
ar: قم بإنشاء منتج في WooCommerce يمكن وضعه في عربة التسوق.

en: In the form below enable WooCommerce option.
ar: في النموذج أدناه ، قم بتمكين خيار WooCommerce.

en: Select the product that you created at step 1 in the drop down list of products.
ar: حدد المنتج الذي قمت بإنشائه في الخطوة 1 في القائمة المنسدلة للمنتجات.

en: If needed, edit item data which will be displayed in the cart. Besides cart item data Bookly passes address and account fields into WooCommerce if you collect them in your booking form.
ar: إذا لزم الأمر ، قم بتحرير بيانات العنصر التي سيتم عرضها في سلة التسوق. إلى جانب بيانات بند العربة يمكنك تمرير عنوان وحقول الحساب إلى WooCommerce إذا قمت بتجميعها في استمارة الحجز الخاصة بك.

en: Note that once you have enabled WooCommerce option in Bookly the built-in payment methods will no longer work. All your customers will be redirected to WooCommerce cart instead of standard payment step.
ar: لاحظ أنه بمجرد تمكين خيار WooCommerce في Bookly لن تعمل أساليب الدفع المضمنة. ستتم إعادة توجيه جميع عملائك إلى عربة WooCommerce بدلاً من خطوة الدفع العادية.

en: Booking product
ar: حجز المنتج

en: Cart item data
ar: بيانات بند السلة

en: Make address mandatory
ar: جعل العنوان إلزامي

en: Customers are required to enter address to proceed with a booking. To disable, deactivate Invoices add-on first.
ar: يجب على العملاء إدخال العنوان لمتابعة الحجز. لتعطيل ، قم بإلغاء تنشيط إضافة الفواتير أولاً.

en: Customer's address fields
ar: حقول عنوان العميل

en: Choose address fields you want to request from the client.
ar: اختر حقول العنوان التي تريد طلبها من العميل.

en: Final step URL
ar: عنوان الخطوة النهائي

en: Enter a URL
ar: أدخل عنوان URL

en: Set the URL of a page that the user will be forwarded to after successful booking. If disabled then the default Done step is displayed.
ar: عيّن عنوان URL لصفحة سيُعاد توجيه المستخدم إليها بعد إجراء الحجز بنجاح. إذا تم تعطيله ، فسيتم عرض الخطوة "تم" الافتراضية.

en: Make birthday mandatory
ar: جعل عيد ميلاد إلزامي

en: If enabled, a customer will be required to enter a date of birth to proceed with a booking.
ar: في حالة التمكين، سيُطلب من العميل إدخال تاريخ ميلاده لمتابعة الحجز.

en: Columns
ar: أعمدة

en: To find your client ID and client secret, do the following:
ar: للعثور على معرف العميل الخاص بك وسر العميل ، قم بما يلي:

en: Go to the <a href="https://console.developers.google.com/" target="_blank">Google Developers Console</a>.
ar: انتقل إلى <a href="https://console.developers.google.com/" target="_blank"> Google Developers Console </a>.

en: Select a project, or create a new one.
ar: حدد مشروعًا أو قم بإنشاء مشروع جديد.

en: Click in the upper left part to see a sliding sidebar. Next, click <b>API Manager</b>. In the list of APIs look for <b>Calendar API</b> and make sure it is enabled.
ar: انقر في الجزء العلوي الأيسر لرؤية شريط جانبي منزلق. بعد ذلك ، انقر فوق <b> مدير API </b>. في قائمة APIs ابحث عن <b> تقويم API </b> وتأكد من تمكينه.

en: In the sidebar on the left, select <b>Credentials</b>.
ar: في الشريط الجانبي على اليسار ، حدد <b> بيانات الاعتماد </b>.

en: Go to <b>OAuth consent screen</b> tab and give a name to the product, then click <b>Save</b>.
ar: انتقل إلى علامة التبويب <b> موافقة بروتوكول OAuth </b> ، ثم حدد اسمًا للمنتج ، ثم انقر فوق <b> حفظ </b>.

en: Go to <b>Credentials</b> tab and in <b>New credentials</b> drop-down menu select <b>OAuth client ID</b>.
ar: انتقل إلى علامة التبويب <b> بيانات الاعتماد </b> وفي القائمة المنسدلة <b> بيانات الاعتماد الجديدة </b> حدد <b> مُعرّف عميل OAuth </b>.

en: Select <b>Web application</b> and create your project's OAuth 2.0 credentials by providing the necessary information. For <b>Authorized redirect URIs</b> enter the <b>Redirect URI</b> found below on this page. Click <b>Create</b>.
ar: حدد <b> تطبيق ويب </b> وأنشئ بيانات اعتماد OAuth 2.0 لمشروعك من خلال توفير المعلومات الضرورية. بالنسبة إلى <b> URIs لإعادة التوجيه المعتمد </b> ، أدخل <b> عنوان URI لإعادة التوجيه </b> الموجود أسفل هذه الصفحة. انقر فوق <b> إنشاء </b>.

en: In the popup window look for the <b>Client ID</b> and <b>Client secret</b>. Use them in the form below on this page.
ar: في نافذة النافذة المنبثقة ، ابحث عن <b> معرف العميل </b> و <b> سر العميل </b>. استخدمها في النموذج أدناه في هذه الصفحة.

en: Important: for two-way sync, your website must use HTTPS. Google Calendar API will be able to send notifications to HTTPS address only if there is a valid SSL certificate installed on your web server. Follow the steps in this <a href="%s" target="_blank">document</a> to <b>verify and register your domain</b>.
ar: هام: بالنسبة إلى المزامنة ثنائية الاتجاه ، يجب أن يستخدم موقع الويب الخاص بك HTTPS. سيتمكن Google Calendar API من إرسال إشعارات إلى عنوان HTTPS فقط إذا كانت هناك شهادة SSL صالحة مثبتة على خادم الويب. اتبع الخطوات في <a href=\"%s\" target=\"_blank\"> المستند </a> إلى <b> إثبات ملكية نطاقك وتسجيله </b>.

en: The client ID obtained from the Developers Console
ar: معرف العميل الذي تم الحصول عليه من Developers Console

en: Client secret
ar: سر العميل

en: The client secret obtained from the Developers Console
ar: سر العميل الذي تم الحصول عليه من Developers Console

en: Enter this URL as a redirect URI in the Developers Console
ar: أدخل عنوان URL هذا كعنوان URI لإعادة التوجيه في Developers Console

en: With "One-way" sync Bookly pushes new appointments and any further changes to Google Calendar. With "Two-way front-end only" sync Bookly will additionally fetch events from Google Calendar and remove corresponding time slots before displaying the Time step of the booking form (this may lead to a delay when users click Next to get to the Time step).
ar: باستخدام المزامنة "أحادية الاتجاه" Bookly ، يمكنك دفع مواعيد جديدة وأي تغييرات أخرى في تقويم جوجل. من خلال مزامنة "الواجهة الأمامية فقط في اتجاهين فقط" Bookly ، يمكنك أيضًا جلب الأحداث من تقويم جوجل وإزالة الفترات الزمنية المقابلة قبل عرض خطوة الوقت في نموذج الحجز (قد يؤدي ذلك إلى تأخير عند نقر المستخدمين على التالي للوصول إلى خطوة الوقت).

en: If there is a lot of events in Google Calendar sometimes this leads to a lack of memory in PHP when Bookly tries to fetch all events. You can limit the number of fetched events here.
ar: إذا كان هناك الكثير من الأحداث في تقويم جوجل في بعض الأحيان يؤدي ذلك إلى نقص في الذاكرة في PHP عندما يحاول Bookly إحضار جميع الأحداث. يمكنك تحديد عدد الأحداث التي تم جلبها هنا.

en: Configure what information should be placed in the title of Google Calendar event. Available codes are {service_name}, {staff_name} and {client_names}.
ar: قم بتكوين المعلومات التي يجب وضعها في عنوان حدث تقويم جوجل. الرموز المتاحة هي {service_name} و {staff_name} و {client_names}.

en: To set up Facebook integration, do the following:
ar: لدمج اعدادات الفيسبوك، قم بما يلي:

en: Follow the steps at <a href="https://developers.facebook.com/docs/apps/register" target="_blank">https://developers.facebook.com/docs/apps/register</a> to create a Developer Account, register and configure your <b>Facebook App</b>. Then you'll need to submit your app for review. Learn more about the review process and what's required to pass review in the <a href="https://developers.facebook.com/docs/facebook-login/review" target="_blank">Login Review Guide</a>.
ar: اتبع الخطوات على <a href="https://developers.facebook.com/docs/apps/register" target="_blank">https://developers.facebook.com/docs/apps/register</a> لإنشاء حساب مطوّر برامج ، قم بتسجيل وتكوين <b>تطبيق Facebook</b> الخاص بك. ثم ستحتاج إلى إرسال تطبيقك للمراجعة. اعرف المزيد حول عملية المراجعة وما هو مطلوب لتمرير المراجعة في <a href="https://developers.facebook.com/docs/facebook-login/review" target="_blank">دليل مراجعة تسجيل الدخول</a>.

en: Below the App Details Panel click Add Platform button, select Website and enter your website URL.
ar: أسفل لوحة تفاصيل التطبيق ، انقر على زر إضافة النظام الأساسي ، وحدد موقع الويب وأدخل عنوان URL لموقعك على الويب.

en: Go to your App Dashboard. In the left side navigation panel of the App Dashboard, click Settings > Basic to view the App Details Panel with your App ID. Use it in the form below.
ar: انتقل إلى لوحة تحكم التطبيق. في لوحة التنقل في الجانب الأيمن من لوحة تحكم التطبيق ، انقر على الإعدادات > أساسي لعرض لوحة تفاصيل التطبيق باستخدام معرف التطبيق. استخدمه في النموذج أدناه.

en: App ID
ar: معرف التطبيق

en: Upon providing the purchase code you will have access to free updates of Bookly. Updates may contain functionality improvements and important security fixes. For more information on where to find your purchase code see this <a href="https://help.market.envato.com/hc/en-us/articles/202822600-Where-can-I-find-my-Purchase-Code-" target="_blank">page</a>.
ar: عند تقديم رمز الشراء ، سيكون بإمكانك الوصول إلى تحديثات مجانية لـ Bookly. قد تحتوي التحديثات على تحسينات في الأداء وتصحيحات أمان مهمة. لمزيد من المعلومات حول مكان العثور على رمز الشراء ، راجع هذا <a href = "https://help.market.envato.com/hc/en-us/articles/202822600-Where-can-I-find-my-Purchase -Code- "target =" _ blank "> الصفحة </a>.

en: If you do not provide a valid purchase code within {days}, access to your bookings will be disabled.
ar: إذا لم تقدم رمز شراء صالحًا خلال {days} ، فسيتم تعطيل الوصول إلى حجوزاتك.

en: Cart
ar: عربة التسوق

en: Select product
ar: حدد المنتج

en: To use the cart, disable integration with WooCommerce <a href="%s">here</a>.
ar: لاستخدام السلة، قم بتعطيل التكامل مع WooCommerce <a href="%s"> هنا </a>.

en: Google Calendar
ar: تقويم جوجل

en: Purchase Code
ar: كود شراء

en: Create WordPress user account for customers
ar: إنشاء حساب مستخدم WordPress للعملاء

en: If this setting is enabled then Bookly will be creating WordPress user accounts for all new customers. If the user is logged in then the new customer will be associated with the existing user account.
ar: إذا تم تمكين هذا الإعداد ، فستقوم Bookly بإنشاء حسابات مستخدم WordPress لجميع العملاء الجدد. إذا تم تسجيل دخول المستخدم ، فسيتم إقران العميل الجديد بحساب المستخدم الحالي.

en: Cancel appointment action
ar: إلغاء إجراء التعيين

en: Select what happens when customer clicks cancel appointment link. With "Delete" the appointment will be deleted from the calendar. With "Cancel" only appointment status will be changed to "Cancelled".
ar: حدد ما يحدث عندما ينقر العميل على إلغاء رابط المواعيد. مع "حذف" سيتم حذف الموعد من التقويم. باستخدام "إلغاء" ، سيتم تغيير حالة المواعيد فقط إلى "تم الإلغاء".

en: New user account role
ar: إنشاء حساب مستخدم جديد

en: Select what role will be assigned to newly created WordPress user accounts for customers.
ar: حدد الدور الذي سيتم تعيينه لحسابات مستخدم WordPress التي تم إنشاؤها حديثًا للعملاء.

en: Padding time (before and after)
ar: وقت التحضير (قبل وبعد)

en: Set padding time before and/or after an appointment. For example, if you require 15 minutes to prepare for the next appointment then you should set "padding before" to 15 min. If there is an appointment from 8:00 to 9:00 then the next available time slot will be 9:15 rather than 9:00.
ar: تعيين وقت التحضير قبل و/أو بعد الموعد. على سبيل المثال ، إذا كنت تحتاج إلى 15 دقيقة للتحضير للموعد التالي ، فعليك تعيين "قبل" إلى 15 دقيقة. إذا كان هناك موعد من الساعة 8:00 إلى الساعة 9:00 ، فإن الفترة الزمنية المتاحة التالية ستكون 9:15 بدلاً من الساعة 9:00.

en: Providers preference for ANY
ar: تفضيل مقدمي لأي

en: Allows you to define the rule of staff members auto assignment when ANY option is selected
ar: للسماح لك بتحديد قواعد للتعيين التلقائي لأعضاء الفريق عند تحديد أي خيار

en: Period (before and after)
ar: الفترة (قبل وبعد)

en: Set number of days before and after appointment that will be taken into account when calculating providers occupancy. 0 means the day of booking.
ar: حدد عدد الأيام قبل وبعد الموعد الذي سيتم أخذه في الاعتبار عند حساب إشغال مقدمي الخدمة. 0 يعني يوم الحجز.

en: Limit appointments per customer
ar: حدود المواعيد لكل عميل

en: upcoming
ar: القادمة

en: per 24 hours
ar: لكل 24 ساعة

en: per day
ar: ليوم

en: per 7 days
ar: لكل 7 أيام

en: per week
ar: في الأسبوع

en: per 30 days
ar: لكل 30 يومًا

en: per month
ar: في الشهر

en: per 365 days
ar: لكل 365 يومًا

en: per year
ar: كل سنة

en: This setting allows you to limit the number of appointments that can be booked by a customer in any given period. Restriction may end after a fixed period or with the beginning of the next calendar period - new day, week, month, etc.
ar: يتيح لك هذا الإعداد تحديد عدد المواعيد التي يمكن حجزها من قبل العميل في أي فترة زمنية معينة. قد ينتهي التقييد بعد فترة محددة أو مع بداية فترة التقويم التالية يومًا جديدًا ، أو أسبوعًا ، أو شهرًا ، وما إلى ذلك

en: Limit
ar: الحد

en: To make service invisible to your customers set the visibility to "Private".
ar: لجعل الخدمة غير مرئية لعملائك٬ اجعل تعيين الرؤية إلى "خاص".

en: Specified order
ar: الطلب المحدد

en: Least occupied that day
ar: الأقل انشغالا ذلك اليوم

en: Most occupied that day
ar: الأكثر انشغالا ذلك اليوم

en: Least occupied for period
ar: اقل الفترات المشغولة

en: Most occupied for period
ar: اكثر الفترات المشغولة

en: Least expensive
ar: الأرخص

en: Most expensive
ar: الأغلى

en: Form view in case of single booking
ar: عرض الاستمارة في حالة الحجز الفردي

en: Form view in case of multiple booking
ar: عرض الاستمارة في حالة الحجز المتعدد

en: Show birthday field
ar: إظهار حقل عيد الميلاد

en: Show address fields
ar: إظهار حقول العنوان

en: Show Facebook login button
ar: عرض زر تسجيل الدخول على Facebook

en: Please configure Facebook App integration in <a href="%s">settings</a> first.
ar: يرجى تهيئة تكامل تطبيق Facebook في <a href="%s"> الإعدادات </a> أولاً.

en: Ok
ar: موافق

en: Show time zone switcher
ar: إظهار مبدل المنطقة الزمنية

en: Import
ar: استيراد

en: Note
ar: ملحوظة

en: You may import list of clients in CSV format. You can choose the columns contained in your file. The sequence of columns should coincide with the specified one.
ar: يمكنك استيراد قائمة العملاء بتنسيق CSV. يمكنك اختيار الأعمدة الموجودة في ملفك. يجب أن يتطابق تسلسل الأعمدة مع الأعمدة المحددة.

en: Select file
ar: حدد الملف

en: Date of birth
ar: تاريخ الميلاد

en: Analytics
ar: تحليلات

en: Note: If payment is made for several services, then for each service you will see the entire amount paid as revenue.
ar: ملاحظة: إذا تم السداد عن العديد من الخدمات، ثم لكل خدمة سترون كامل المبلغ المدفوع كإيرادات.

en: Titles
ar: العناوين

en: Add Bookly appointments list
ar: إضافة قائمة المواعيد Bookly

en: Add appointment cancellation confirmation
ar: إضافة تأكيد إلغاء الموعد

en: <a class="%s" href="#">Click here</a> to dissociate this purchase code from the current domain (use to move the plugin to another site).
ar: <a class="%s" href="#"> انقر هنا للفصل بين رمز الشراء هذا والنطاق الحالي (استخدم لنقل المكوِّن الإضافي إلى موقع آخر).

en: Are you sure you want to dissociate this purchase code from %s?
    
    This will also remove the entered purchase code from this site.
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد فصل رمز الشراء هذا من %s؟
    
    سيؤدي هذا أيضًا إلى إزالة رمز الشراء الذي تم إدخاله من هذا الموقع.

en: Error dissociating purchase code.
ar: خطأ في فصل رمز الشراء.

en: Archiving Staff
ar: أرشفة الموظفين

en: You are going to archive item which is involved in upcoming appointments. Please double check and edit appointments before this item archive if needed.
ar: أنت بصدد أرشفة العنصر الذي يشارك في المواعيد القادمة. يرجى التحقق من المواعيد وتعديلها قبل أرشيف هذا البند إذا لزم الأمر.

en: Ok, continue editing
ar: حسنًا ، استمر في التعديل

en: Reason
ar: السبب

en: Manual adjustment
ar: دليل التكيف

en: Attach payment
ar: إرفاق الدفع

en: Create payment
ar: إنشاء الدفع

en: Total price
ar: السعر الاجمالي

en: Search payment
ar: البحث عن الاموال المدفوعة

en: Payment ID
ar: معرف الدفع

en: Custom service name
ar: اسم الخدمة المخصصة

en: Please enter a service name
ar: يرجى إدخال اسم الخدمة

en: Custom service price
ar: سعر الخدمة المخصصة

en: Welcome to Bookly Pro and thank you for purchasing our product!
ar: مرحبا بكم في Bookly برو وشكرا لكم لشراء منتجاتنا!

en: Add staff members.
ar: اضافة اعضاء عاملون

en: Add services you provide and assign them to staff members.
ar: إضافة الخدمات التي تقدمها وتعيينها للموظفين.

en: Bookly can boost your sales and scale together with your business. With Bookly add-ons you can get more features and functionality to customize your online scheduling system according to your business needs and simplify the process even more.
ar: Bookly يمكن أن تعزز المبيعات الخاصة بك وحجم جنبا إلى جنب مع عملك. مع إضافات Bookly يمكنك الحصول على المزيد من الميزات والوظائف لتخصيص نظام الجدولة الخاصة بك على الإنترنت وفقًا لاحتياجات أعمالك وتبسيط العملية بشكل أكبر.

en: Bookly Add-ons
ar: إضافات Bookly

en: SMS service
ar: خدمة الرسائل القصيرة

en: License verification required
ar: التحقق من الترخيص مطلوب

en: Bookly Pro - License verification required
ar: TimezoneBookly Pro - التحقق من الترخيص مطلوب

en: Please verify your license by providing a valid purchase code. Upon providing the purchase code you will get access to software updates, including feature improvements and important security fixes.
ar: يرجى التحقق من الترخيص الخاص بك عن طريق توفير رمز شراء ساري المفعول. عند توفير رمز الشراء، ستتمكن من الوصول إلى تحديثات البرامج، بما في ذلك تحسينات الميزات وتصحيحات الأمان المهمة.

en: If you do not provide a valid purchase code within {days}, access to your bookings will be disabled. <a href="{url}">Details</a>
ar: إذا لم تقدم رمز شراء صالحًا خلال {days} ، فسيتم تعطيل الوصول إلى حجوزاتك. <a href="{url}"> التفاصيل </a>

en: License verification succeeded
ar: نجح التحقق من الترخيص

en: Your license has been verified successfully.
ar: تم التحقق من ترخيصك بنجاح.

en: You have access to software updates, including feature improvements and important security fixes.
ar: يمكنك الوصول إلى تحديثات البرامج ، بما في ذلك تحسينات الميزات وتصحيحات الأمان المهمة.

en: Thank you for choosing Bookly Pro as your booking solution.
ar: شكرا لك لاختيار Bookly Pro كحل الحجز الخاص بك.

en: Proceed
ar: تقدم

en: Please contact your website administrator to verify your license by providing a valid purchase code. Upon providing the purchase code you will get access to software updates, including feature improvements and important security fixes. If you do not provide a valid purchase code within {days}, access to your bookings will be disabled.
ar: يرجى الاتصال بمسؤول موقع الويب الخاص بك للتحقق من الترخيص الخاص بك عن طريق توفير رمز شراء ساري المفعول. عند توفير رمز الشراء ، ستتمكن من الوصول إلى تحديثات البرامج ، بما في ذلك تحسينات الميزات وتصحيحات الأمان المهمة. إذا لم تقدم رمز شراء صالحًا خلال {days} ، فسيتم تعطيل الوصول إلى حجوزاتك.

en: Access to your bookings has been disabled.
ar: تم تعطيل الوصول إلى حجوزاتك.

en: To enable access to your bookings, please contact your website administrator in order to verify the license.
ar: لتمكين الوصول إلى حجوزاتك، يرجى الاتصال بمسؤول موقع الويب الخاص بك من أجل التحقق من الترخيص.

en: To enable access to your bookings, please verify your license by providing a valid purchase code.
ar: لتمكين الوصول إلى حجوزاتك ، يرجى التحقق من ترخيصك عن طريق توفير رمز شراء صالح.

en: I have already made the purchase
ar: لقد قمت بالفعل بالشراء

en: I want to make a purchase now
ar: أرغب في إجراء عملية شراء الآن

en: Deactivate Bookly Pro
ar: إلغاء تنشيط Bookly Pro

en: Please contact your website administrator in order to verify the license.
ar: يرجى الاتصال بمسؤول موقع الويب الخاص بك من أجل التحقق من الترخيص.

en: If you do not verify the license within {days}, access to your bookings will be disabled.
ar: إذا لم تقم بالتحقق من الرخصة خلال {days} ، فسيتم تعطيل الوصول إلى حجوزاتك.

en: Proceed to Bookly Pro without license verification
ar: انتقل إلى Bookly Pro دون التحقق من الترخيص

en: Cannot find your purchase code? See this <a href="%s" target="_blank">page</a>.
ar: لا يمكن العثور على رمز الشراء الخاص بك؟ راجع هذه <a href="%s" target="_blank"> الصفحة </a>.

en: I will provide license info later
ar: سأقدم معلومات الترخيص لاحقًا

en: To enable access to your bookings, please verify your license by providing a valid purchase code. <a href="{url}">Details</a>
ar: لتمكين الوصول إلى حجوزاتك ، يرجى التحقق من ترخيصك عن طريق توفير رمز شراء صالح. <a href="{url}"> التفاصيل </a>

en: To enable access to your bookings, please contact your website administrator to verify your license by providing a valid purchase code.
ar: لتمكين الوصول إلى حجوزاتك ، يرجى الاتصال بمسؤول موقع الويب الخاص بك للتحقق من الترخيص الخاص بك عن طريق توفير رمز شراء ساري المفعول.

en: Cancellation confirmation
ar: تأكيد الإلغاء

en: A custom block for displaying cancellation confirmation
ar: كتلة مخصصة لعرض رسالة تأكيد الإلغاء

en: Appointments list
ar: قائمة المواعيد

en: A custom block for displaying appointments list
ar: كتلة مخصصة لعرض قائمة المواعيد

en: Custom fields
ar: الحقول المخصصة

en: Thank you for being with us
ar: شكرا لك على وجودك معنا

en: Invalid token provided
ar: رمز مميز غير صالح

en: Sorry, the time slot %date_time% for %service% has been already occupied.
ar: عذرًا ، لقد تم بالفعل اشغال الوقت الزمني %date_time% لـ %service%.

en: Service was not found
ar: لم يتم العثور على الخدمة

en: No appointments found.
ar: لم يتم العثور على مواعيد.

en: Show past appointments
ar: إظهار المواعيد الماضية

en: Would you like to pay deposit or total price
ar: هل ترغب في دفع عربون مقدم أو السعر الاجمالي

en: I will pay deposit
ar: سوف أدفع عربون مقدم

en: I will pay total price
ar: سوف أدفع السعر الإجمالي

en: Deposit options
ar: خيارات العربون المقدم

en: Deposit only
ar: العربون المقدم فقط

en: Deposit or full price
ar: العربون أو السعر الكامل

en: If you enable "Deposit only", customers will be requested to pay only a deposit amount. If you enable "Deposit or full price", customers will be requested to pay a deposit amount or a full amount.
ar: إذا قمت بتمكين "العربون المقدم فقط"، سيُطلب من العملاء دفع مبلغ العربون فقط. إذا قمت بتمكين "العربون أو السعر الكامل"، سيُطلب من العملاء دفع مبلغ العربون أو مبلغ كامل.

en: amount due
ar: المبلغ المستحق

en: amount to pay
ar: مبلغ لدفع

en: total deposit amount to be paid
ar: اجمالي مبلغ العربون المدفوع

en: amount paid
ar: المبلغ المدفوع

en: Disable deposit update
ar: تعطيل تحديث العربون المقدم

en: deposit value
ar: قيمة العربون المقدم

en: Pay now
ar: ادفع الآن

en: Pay now tax
ar: ادفع الآن الضرائب

en: Your task is done
ar: لقد تمت مهمتك

en: Dear {client_name}.
    
    Your task {service_name} has been done.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    
    لقد تم تنفيذ مهمتك {service_name}.
    
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Task is done
ar: المهمة تمت

en: Hello.
    
    The following task has been done.
    
    Service: {service_name}
    
    Client name: {client_name}
    
    Client phone: {client_phone}
    
    Client email: {client_email}
ar: مرحبا.
    
    تم تنفيذ المهمة التالية.
    
    الخدمة: {service_name}
    
    اسم العميل: {client_name}
    
    هاتف العميل: {client_phone}
    
    البريد الإلكتروني للعميل: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    Your task {service_name} has been done.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    لقد تم تنفيذ مهمتك {service_name}.
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    The following task has been done.
    Service: {service_name}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ar: مرحبا.
    تم تنفيذ المهمة التالية.
    الخدمة: {service_name}
    اسم العميل: {client_name}
    هاتف العميل: {client_phone}
    البريد الإلكتروني للعميل: {client_email}

en: Skip
ar: تخطى

en: Tasks
ar: مهام

en: Time step settings
ar: ضبط خطوة الوقت

en: Optional
ar: اختياري

en: This setting allows to display the step of selecting an appointment time, hide it and create a task without due time, or display the time step, but allow a customer to skip it.
ar: يسمح هذا الإعداد بعرض خطوة تحديد وقت موعد وإخفائه وإنشاء مهمة بدون الوقت المستحق ، أو عرض الخطوة الزمنية ، مع السماح للعميل بتخطيها.

en: Skip time selection
ar: تخطي تحديد الوقت

en: Incorrect payment data
ar: بيانات الدفع غير صحيحة

en: Agent ID
ar: معرف الوكيل

en: The total price for the booking is {total_price}.
ar: السعر الإجمالي للحجز هو {total_price}.

en: You selected to book {appointments_count} appointments with total price {total_price}.
ar: لقد اخترت حجز المواعيد {appointments_count} بإجمالي السعر {total_price}.

en: Coupon
ar: كوبون

en: Discount (%)
ar: خصم (٪)

en: Deduction
ar: المستقطع

en: Customers limit
ar: حد العملاء

en: Usage limit
ar: حد الاستخدام

en: Number of times used
ar: عدد المرات المستخدمة

en: Active from
ar: نشط من

en: Active until
ar: نشط حتى

en: Min. appointments
ar: اقل مواعيد

en: Coupons
ar: كوبونات

en: Add Coupon Series
ar: أضف سلسلة كوبونات

en: Add Coupon
ar: أضف كوبون

en: Coupon code
ar: رمز القسيمة

en: Show only active
ar: اعرض النشط فقط

en: Export only active coupons
ar: تصدير فقط الكوبونات النشطة

en: New coupon series
ar: سلسلة كوبون جديدة

en: New coupon
ar: كوبون جديد

en: Edit coupon
ar: تعديل الكوبون

en: Generate
ar: توفير

en: You can enter a mask containing asterisks "*" for variables here and click Generate.
ar: يمكنك إدخال قناع يحتوي على العلامات النجمية "*" للمتغيرات هنا والنقر فوق إنشاء.

en: Mask
ar: قناع

en: Enter a mask containing asterisks "*" for variables.
ar: أدخل قناعًا يحتوي على العلامات النجمية "*" للمتغيرات.

en: Once per customer
ar: مرة واحدة لكل عميل

en: Select this option to limit the use of the coupon to 1 time per customer.
ar: حدد هذا الخيار لتقييد استخدام الكوبون لمرة واحدة لكل عميل.

en: Date limit (from and to)
ar: حد التاريخ (من وإلى)

en: No limit
ar: لا حدود

en: Clear field
ar: الحقل خالى

en: Limit appointments in cart (min and max)
ar: حدود المواعيد في العربة (الحد الأدنى والحد الأقصى)

en: Specify minimum and maximum (optional) number of services of the same type required to apply a coupon.
ar: حدد الحد الأدنى والحد الأقصى (الاختياري) من الخدمات من نفس النوع المطلوب لتطبيق الكوبون.

en: Limit to customers
ar: حدود للعملاء

en: Create another coupon
ar: إنشاء كوبون اخر

en: Duplicate
ar: مكرر

en: No coupons found.
ar: لم يتم العثور على كوبونات.

en: All customers
ar: جميع العملاء

en: Discount should be between 0 and 100.
ar: يجب أن يكون الخصم بين 0 و 100.

en: Deduction should be a positive number.
ar: يجب أن يكون الخصم رقمًا موجبًا.

en: Min appointments should be greater than zero.
ar: يجب أن بكون الحد الأدنى للمواعيد أكبر من الصفر.

en: Max appointments should be greater than zero.
ar: يجب أن بكون الحد الأقصى للمواعيد أكبر من الصفر.

en: Please enter a non empty mask.
ar: يرجى إدخال قناع غير فارغ.

en: It is not possible to generate %d codes for this mask. Only %d codes available.
ar: لا يمكن إنشاء رموز%d لهذا القناع. تتوفر%d رموز فقط.

en: All possible codes have already been generated for this mask.
ar: لقد تم بالفعل إنشاء جميع الرموز الممكنة لهذا القناع.

en: Default code mask
ar: قناع الرمز الافتراضي

en: Enter default mask for auto-generated codes.
ar: أدخل قناعًا افتراضيًا للأكواد المنشأة تلقائيًا.

en: Show coupons
ar: عرض الكوبونات

en: This coupon code is invalid or has been used
ar: رمز الكوبون غير صالح أو تم استخدامه

en: This coupon code has expired
ar: انتهت صلاحية رمز الكوبون

en: Group name
ar: أسم المجموعة

en: Description
ar: وصف

en: Group
ar: مجموعة

en: Customer Groups
ar: مجموعات العملاء

en: New group
ar: مجموعة جديدة

en: Customers without group
ar: العملاء بدون مجموعة

en: New Group
ar: مجموعة جديدة

en: Edit Group
ar: تعديل مجموعة

en: No customer groups yet.
ar: لا يوجد مجموعات للعملاء بعد.

en: Groups
ar: مجموعات

en: All groups
ar: جميع  المجموعات

en: No group selected
ar: لم يتم تحديد مجموعة

en: Customer group based
ar: أساس مجموعة العملاء

en: Customer Group
ar: مجموعة العملاء

en: No group
ar: لا مجموعة

en: Total discount
ar: إجمالي الخصم

en: Enter the fixed amount of discount (e.g. 10 off). To specify a percentage discount (e.g. 10% off), add '%' symbol to a numerical value.
ar: أدخل مبلغ الخصم الثابت (على سبيل المثال ، 10 خصم). لتحديد خصم النسبة المئوية (على سبيل المثال ، خصم 10%) ، أضف رمز "%" إلى قيمة عددية.

en: Edit group
ar: تعديل المجموعة

en: Group name is required
ar: اسم المجموعة مطلوب

en: Notification to customer about placing on waiting list
ar: إخطار العميل بوضعه في قائمة الانتظار

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    
    هذا تأكيد بأنك قد أضفت إلى قائمة انتظار {service_name} في {date_date} في {date_time}.
    
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about placing on waiting list
ar: إخطار الموظف حول وضع قائمة الانتظار

en: Hello.
    
    You have new customer in the waiting list.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ar: مرحبا.
    
    لديك عميل جديد في قائمة الانتظار.
    
    الخدمة: {service_name}
    التاريخ: {appointment_date}
    الوقت: {appointment_time}
    اسم العميل: {client_name}
    هاتف العميل: {client_phone}
    البريد الإلكتروني للعميل: {client_email}

en: Notification to staff member to set appointment from waiting list
ar: إخطار الموظف بتحديد موعد من قائمة الانتظار

en: Set appointment from waiting list
ar: تعيين موعد من قائمة الانتظار

en: Dear {staff_name},
    
    The time slot on {appointment_date} at {appointment_time} for {service_name} is now available for booking. Please see the list of customers on the waiting list and make a new appointment.
    
    {appointment_waiting_list}
ar: عزيزي {staff_name}،
    
    الفترة الزمنية المتاحة في {date_date} في {date_time} لـ {service_name} متاحة الآن للحجز. يرجى الاطلاع على قائمة العملاء في قائمة الانتظار وتحديد موعد جديد.
    
    {appointment_waiting_list}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ar: عزيزي {client_name}.
    هذا تأكيد بأنك قد أضفت إلى قائمة انتظار {service_name} في {date_date} في {date_time}.
    شكرا لكم لاختيار شركتنا.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    You have new customer in the waiting list.
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ar: مرحبا.
    لديك عميل جديد في قائمة الانتظار.
    الخدمة: {service_name}
    التاريخ: {appointment_date}
    الوقت: {appointment_time}
    اسم العميل: {client_name}
    هاتف العميل: {client_phone}
    البريد الإلكتروني للعميل: {client_email}

en: Dear {staff_name},
    The time slot on {appointment_date} at {appointment_time} for {service_name} is now available for booking. Please see the list of customers on the waiting list and make a new appointment.
    {appointment_waiting_list}
ar: عزيزي {staff_name} ،
    الفترة الزمنية المتاحة في {date_date} في {date_time} لـ {service_name} متاحة الآن للحجز. يرجى الاطلاع على قائمة العملاء في قائمة الانتظار وتحديد موعد جديد.
    {appointment_waiting_list}

en: To join the waiting list for a busy time slot, please select a slot marked with "(N)", where N is a number of customers on the waiting list.
ar: للانضمام إلى قائمة الانتظار لفترة زمنية مزدحمة، يرجى تحديد الفترة التي تحمل علامة "(N)"، حيث يمثل N عددًا من العملاء في قائمة الانتظار.

en: Notification for staff member to set up appointment from waiting list
ar: إخطار الموظف بإعداد موعد من قائمة الانتظار

en: Set appointment
ar: تثبيت موعد

en: number of persons on waiting list
ar: عدد الأشخاص المدرجين في قائمة الانتظار

en: Show waiting list slots
ar: عرض فترات قائمة الانتظار

en: waiting list of appointment
ar: قائمة انتظار المواعيد

en: Show chain appointments
ar: إظهار تسلسل المواعيد

en: Browse
ar: تصفح

en: Upload directory
ar: تحميل دليل

en: Enter the network folder path where the files will be stored. If necessary, make sure that there is no free web access to the folder materials.
ar: أدخل مسار مجلد الملف حيث سيتم تخزين الملفات. إذا لزم الأمر، تأكد من عدم وجود وصول مجاني على شبكة الإنترنت إلى مواد المجلد.

en: Files
ar: الملفات

en: File Upload Field
ar: حقل تحميل الملف

en: File
ar: ملف

en: Show files
ar: اظهار الملفات

en: number of uploaded files
ar: عدد الملفات التي تم تحميلها

en: download
ar: تحميل

en: In <b>Checkout Options</b> of your 2Checkout account do the following steps:
ar: في <b> خيارات الدفع </b> لحساب 2Checkout الخاص بك ، اتبع الخطوات التالية:

en: In <b>Direct Return</b> select <b>Header Redirect (Your URL)</b>.
ar: في <b> العودة المباشرة </b> حدد <b> إعادة توجيه الرأس (عنوان URL الخاص بك) </b>.

en: In <b>Approved URL</b> enter the URL of your booking page.
ar: في <b> عنوان URL المعتمد </b> أدخل عنوان URL لصفحة الحجز الخاصة بك.

en: Finally provide the necessary information in the form below.
ar: أخيرا، قدم المعلومات الضرورية في النموذج أدناه.

en: Account Number
ar: رقم الحساب

en: Secret Word
ar: كلمة سرية

en: Select the Extras you'd like (Multiple Selection)
ar: حدد الإضافات التي تريدها (اختيار متعدد)

en: Multiply extras by number of persons
ar: مضاعفة الإضافات على حسب عدد الأشخاص

en: If enabled, all extras will be multiplied by number of persons.
ar: في حالة التمكين ، سيتم ضرب جميع الإضافات بعدد الأشخاص.

en: Extras Step
ar: خطوة اضافية

en: After Service step
ar: بعد خطوة الخدمة

en: After Time step (Extras duration settings will be ignored)
ar: بعد خطوة الوقت (سيتم تجاهل إعدادات مدة الاضافات)

en: Summary
ar: ملخص

en: Service Extras
ar: إضافات الخدمة

en: extras titles
ar: عناوين اضافية

en: extras total price
ar: مجموع السعر الإضافي

en: Max quantity
ar: أقصى كمية

en: New Item
ar: عنصر جديد

en: Show Extras step
ar: إظهار خطوة إضافية

en: Show extras
ar: إظهار الإضافات

en: Extras price
ar: سعر الاضافات

en: Book More
ar: احجز اكثر

en: Below you can find a list of services selected for booking.
    Click BOOK MORE if you want to add more services.
ar: أدناه يمكنك العثور على قائمة من الخدمات المختارة للحجز.
    انقر على احجز المزيد إذا كنت ترغب في إضافة المزيد من الخدمات.

en: Show Cart step
ar: عرض خطوة العربة

en: Total tax
ar: مجموع الضريبة

en: Waiting list
ar: قائمة الانتظار

en: Free/Busy
ar: متاح/مشغول

en: Custom statuses
ar: حالات مخصصة

en: Add status
ar: أضف حالة

en: New Status
ar: حالة جديدة

en: Edit Status
ar: تعديل الحالة

en: Free/busy
ar: متاح/مشغول

en: Busy
ar: مشغول

en: If you select busy, then a customer with this status will occupy a place in appointment. If you select free, then a place will be considered as free.
ar: إذا حددت مشغولاً ، فسيشغل العميل بهذه الحالة مكانًا في الموعد. إذا حددت متاح، فسيتم اعتبار المكان متاحا.

en: No statuses found.
ar: لم يتم العثور على حالات.

en: Custom Statuses
ar: حالات مخصصة

en: PayPal ID
ar: معرف PayPal

en: Your PayPal ID or an email address associated with your PayPal account. Email addresses must be confirmed.
ar: معرف PayPal الخاص بك أو عنوان البريد الإلكتروني المرتبط بحساب PayPal الخاص بك. يجب تأكيد عناوين البريد الإلكتروني.

en: Special prices for appointments which begin between:
ar: أسعار خاصة للمواعيد التي تبدأ بين:

en: add special period
ar: إضافة فترة خاصة

en: Disable special hours update
ar: تعطيل تحديث ساعات العمل الخاصة

en: Please select a location
ar: يرجى اختيار الموقع

en: Locations
ar: المواقع

en: Default settings
ar: الإعدادات الافتراضية

en: Set Default values that will be used in all locations where Use default settings is selected. To use custom settings in a location, select Use custom settings and enter custom values.
ar: قم بتعيين القيم الافتراضية التي سيتم استخدامها في جميع المواقع التي يتم فيها تحديد الإعدادات الافتراضية للاستخدام. لاستخدام الإعدادات المخصصة في أحد المواقع ، حدد استخدام الإعدادات المخصصة وأدخل القيم المخصصة.

en: Use default settings
ar: استخدام الإعدادات الافتراضية

en: Use custom settings
ar: استخدم الإعدادات المخصصة

en: Select locations where the services are provided.
ar: حدد المواقع التي يتم تقديم الخدمات فيها.

en: Custom settings for location
ar: إعدادات مخصصة للموقع

en: Enable this setting to be able to set custom settings for staff members for different locations.
ar: مكّن هذا الإعداد لتتمكن من تعيين إعدادات مخصصة لأعضاء الموظفين في مواقع مختلفة.

en: location info
ar: معلومات الموقع

en: location name
ar: اسم الموقع

en: New Location
ar: موقع جديد

en: Edit Location
ar: عدل الموقع

en: Add Location
ar: أضف الموقع

en: No locations found.
ar: لم يتم العثور على مواقع.

en: W/o location
ar: بدون موقع

en: Make selecting location required
ar: جعل اختيار الموقع المطلوب

en: Default value for location select
ar: القيمة الافتراضية لتحديد الموقع

en: Account ID
ar: معرف الحساب

en: Merchant ID
ar: معرف التاجر

en: Transaction rejected
ar: تم رفض المعاملة

en: Pending payment
ar: في انتظار الدفع

en: Rating
ar: تقييم

en: Displaying appointments rating in the backend
ar: عرض مواعيد التقييم في الخلفية

en: Enable this setting to display ratings in the back-end.
ar: تمكين هذا الإعداد لعرض التصنيفات في نهاية الخلفية.

en: Timeout for rating appointment
ar: نفذ وقت المهلة لتقييم الموعد

en: Set a period of time after appointment when customer can rate and leave feedback for your services.
ar: حدد فترة زمنية بعد الموعد عندها يمكن للعميل تقييم وتعليقاتك على خدماتك.

en: Period for calculating rating average
ar: فترة حساب متوسط التقييم

en: Set a period of time during which the rating average is calculated.
ar: حدد فترة زمنية يتم خلالها حساب متوسط التقييم.

en: Ratings
ar: التقييمات

en: Rating page URL
ar: عنوان URL لصفحة التقييم

en: Set the URL of a page with a rating and comment form.
ar: عيّن عنوان URL للصفحة التي تحتوي على تصنيف وتعليق.

en: Show staff member rating before employee name
ar: إظهار تصنيف الموظف قبل اسم الموظف

en: URL of the page for staff rating
ar: عنوان URL الخاص بصفحة تقييم الموظفين

en: Comment
ar: تعليق

en: Add staff rating form
ar: أضف نموذج تقييم الموظفين

en: Staff ratings
ar: تقديرات الموظفين

en: A custom block for displaying staff ratings
ar: كتلة مخصصة لعرض تقديرات الموظفين

en: Hide comment
ar: اخفاء التعليق

en: The feedback period has expired.
ar: انتهت صلاحية فترة التعليق.

en: You cannot rate this service before appointment.
ar: لا يمكنك تقييم هذه الخدمة قبل الموعد.

en: Rate the quality of the %s provided to you on %s at %s by %s
ar: قيم جودة %s المقدمة إليك على %s عند %s بواسطة %s

en: Leave your comment
ar: اترك تعليقك

en: Your rating has been saved. We appreciate your feedback.
ar: لقد تم حفظ تقييمك. نحن نقدر ملاحظاتك.

en: Publishable Key
ar: مفتاح للنشر

en: Secret Key
ar: مفتاح سر

en: Set maximum value for Quantity field.
ar: تعيين الحد الأقصى للقيمة لحقل الكمية.

en: Multiply Appointments
ar: مضاعفة المواعيد

en: Google Calendar event
ar: حدث تقويم Google

en: With "One-way" sync Bookly pushes new appointments and any further changes to Google Calendar. With "Two-way front-end only" sync Bookly will additionally fetch events from Google Calendar and remove corresponding time slots before displaying the Time step of the booking form (this may lead to a delay when users click Next to get to the Time step). With "Two-way" sync all bookings created in Bookly Calendar will be automatically copied to Google Calendar and vice versa. Important: your website must use HTTPS. Google Calendar API will be able to send notifications only if there is a valid SSL certificate installed on your web server.
ar: باستخدام المزامنة "أحادية الاتجاه" Bookly ، يمكنك دفع مواعيد جديدة وأي تغييرات أخرى في تقويم Google. من خلال مزامنة "الواجهة الأمامية فقط في اتجاهين فقط" Bookly ، يمكنك أيضًا جلب الأحداث من تقويم Google وإزالة الفترات الزمنية المقابلة قبل عرض خطوة الوقت في نموذج الحجز (قد يؤدي ذلك إلى تأخير عند نقر المستخدمين على التالي للوصول إلى خطوة الوقت ). مع مزامنة "ثنائية الاتجاه" سيتم نسخ جميع الحجوزات التي تم إنشاؤها في تقويم Bookly تلقائيًا إلى تقويم Google والعكس. مهم: يجب أن يستخدم موقعك على الويب HTTPS. ستتمكن واجهة برمجة تطبيقات تقويم Google من إرسال الإشعارات فقط إذا كانت هناك شهادة SSL صالحة مثبتة على خادم الويب.

en: Copy Google Calendar event titles
ar: نسخ عناوين أحداث تقويم Google

en: If enabled then titles of Google Calendar events will be copied to Bookly appointments. If disabled, a standard title "Google Calendar event" will be used.
ar: في حالة التمكين ، سيتم نسخ عناوين أحداث تقويم جوجل إلى مواعيد Bookly. في حالة التعطيل ، سيتم استخدام عنوان قياسي "حدث تقويم جوجل".

en: Synchronize with Google Calendar
ar: تزامن مع تقويم Google
