Bookingor Pro - en to ar translation catalogue (667 entries)

en: 123 Main St, City, Country
ar: 123 الشارع الرئيسي، المدينة، البلد

en: 1:1 Meeting
ar: اجتماع 1:1

en: ADD
ar: إضافة

en: ADD Service
ar: إضافة خدمة

en: API Key
ar: مفتاح واجهة برمجة التطبيقات

en: About
ar: نبذة عن

en: Account SID
ar: معرف معرف الحساب (SID) للحساب

en: Action
ar: الإجراء

en: Activate
ar: تفعيل

en: Activate License
ar: تفعيل الترخيص

en: Activated
ar: مفعل

en: Activation
ar: التفعيل

en: Activation Code
ar: رمز التفعيل

en: Active
ar: نشيط

en: Active Text Color
ar: لون النص النشط

en: Add Attendee to Google Calendar
ar: إضافة أحد الحاضرين إلى تقويم Google

en: Add Break Time
ar: إضافة وقت استراحة

en: Add Business Description or Details about your Business
ar: إضافة وصف عمل أو تفاصيل حول عملك

en: Add Category
ar: إضافة فئة

en: Add Extra
ar: إضافة إضافي

en: Add Extra's
ar: إضافة إضافات

en: Add Location
ar: إضافة موقع

en: Add Location details
ar: إضافة تفاصيل الموقع

en: Add New category details and information.
ar: إضافة تفاصيل ومعلومات فئة جديدة.

en: Add Services
ar: إضافة الخدمات

en: Add Special Days
ar: إضافة أيام خاصة

en: Add Staff
ar: إضافة موظف

en: Add Staff Image
ar: إضافة صورة الموظف

en: Add WooCommerce product name to use WooCommerce payment
ar: إضافة اسم منتج WooCommerce لاستخدام دفع WooCommerce

en: Add Your First Staff Member
ar: أضف عضو فريق العمل الأول لديك

en: Add service location for service
ar: إضافة موقع الخدمة للخدمة

en: Add taxes to your service By default tax is off
ar: إضافة الضرائب إلى خدمتك بشكل افتراضي، يتم إيقاف تشغيل الضريبة

en: Add time in minutes or hours
ar: إضافة الوقت بالدقائق أو الساعات

en: Add to Google Calendar
ar: إضافة إلى تقويم Google

en: Add to Outlook Calendar
ar: إضافة إلى تقويم Outlook

en: Add to Yahoo Calendar
ar: إضافة إلى تقويم Yahoo

en: Add to iCal
ar: إضافة إلى iCal

en: Address
ar: العنوان

en: Advance Diposit (Parital Payment upFront)
ar: الوديعة المقدمة (الدفع الجزئي مقدمًا)

en: Advance Service Settings
ar: إعدادات الخدمة المتقدمة

en: Advance Settings
ar: إعدادات متقدمة

en: After Buffer Time
ar: بعد وقت التخزين المؤقت

en: Alignment
ar: تنسيق

en: Allow Staff to create an Wordpress Bookingor Account
ar: السماح للموظفين بإنشاء حجز أو حساب في Wordpress

en: Allow to book
ar: السماح بالحجز

en: Amount
ar: المبلغ

en: Apartments, villas, and vacation rentals by the day/night.
ar: الشقق والفيلات وإيجارات العطلات بالنهار/الليل.

en: Apply
ar: تطبيق

en: Appointment
ar: الموعد

en: Approved
ar: تمت الموافقة عليه

en: Approved Appointment
ar: الموعد المعتمد

en: Assign Service
ar: تعيين الخدمة

en: Assignee
ar: المُعيَّن

en: Auth Token
ar: رمز المصادقة (Auth Token)

en: Auto Service
ar: خدمة السيارات

en: Available
ar: متاح

en: Back
ar: العودة

en: Back Button Background Color:
ar: لون خلفية زر الرجوع:

en: Back Button Text Color:
ar: لون نص زر الرجوع:

en: Back Button Text:
ar: نص زر الرجوع:

en: Background
ar: خلفية زر الرجوع

en: Background Border
ar: حدود الخلفية

en: Background Border Radius
ar: نصف قطر حدود الخلفية

en: Background Color
ar: لون الخلفية

en: Barber Shop
ar: صالون حلاقة

en: Basic
ar: الأساسي

en: Basic Detail
ar: التفاصيل الأساسية

en: Basic Settings
ar: الإعدادات الأساسية

en: Beauty Salon
ar: صالون تجميل

en: Before Buffer Time
ar: قبل وقت التخزين المؤقت

en: Book
ar: احجز

en: Book Appointment
ar: حجز موعد

en: Book Button Background:
ar: خلفية زر الحجز:

en: Book Button Text Color:
ar: لون نص زر الحجز:

en: Book Button Text:
ar: نص زر الحجز:

en: Booking
ar: الحجز

en: Booking Confirm Text
ar: نص تأكيد الحجز

en: Booking Confirmed
ar: تم تأكيد الحجز

en: Booking Date
ar: تاريخ الحجز

en: Booking Page
ar: صفحة الحجز

en: Booking Status
ar: حالة الحجز

en: Bookingor Button
ar: زر الحجز أو

en: Bookingor Customer
ar: الحجز أو العميل

en: Bookingor Designs
ar: تصاميم بوكينور

en: Bookingor Login
ar: الحجز أو تسجيل الدخول

en: Bookingor Staff
ar: الحجز أو الموظفين

en: Bookingor Starter
ar: الحجز أو كاتب

en: Bookingor Starter Design
ar: الحجز أو التصميم المبدئي

en: Bookingor UI Designs
ar: تصميمات واجهة المستخدم أو الحجز

en: Bookingor Widget
ar: الحجز أو القطعة

en: Border
ar: حدود

en: Box Shadow
ar: ظل الصندوق

en: Buffer Time
ar: وقت التخزين المؤقت

en: Buffer is padding time allow space time before and after service
ar: الوقت الاحتياطي هو وقت إضافي يسمح بوجود مسافة زمنية قبل الخدمة وبعدها

en: Build comprehensive questionnaires directly into your booking flow. Ask the right questions at the right time to prepare for every appointment.
ar: قم ببناء استبيانات شاملة مباشرة في تدفق الحجز الخاص بك. اطرح الأسئلة المناسبة في الوقت المناسب للاستعداد لكل موعد.

en: Business
ar: النشاط التجاري

en: Business Description
ar: وصف العمل

en: Business Details
ar: تفاصيل العمل

en: Business Hours
ar: ساعات العمل

en: Business Name
ar: اسم العمل

en: Business Website
ar: موقع الويب الخاص بالعمل

en: Business strategy, financial planning, and IT support.
ar: استراتيجية الأعمال والتخطيط المالي ودعم تكنولوجيا المعلومات.

en: Button
ar: زر

en: Button Border
ar: حدود الزر

en: Button Border Radius
ar: نصف قطر حدود الزر

en: Button Icon
ar: رمز الزر

en: Button Settings
ar: إعدادات الزر

en: Button Size
ar: حجم الزر

en: Button Style
ar: نمط الزر

en: Button Text
ar: نص الزر

en: Button Type
ar: نوع الزر

en: Button URL
ar: عنوان URL للزر

en: Buttons
ar: الأزرار

en: Buy Pro Plan
ar: شراء الخطة الاحترافية

en: Buy Pro Version Now
ar: شراء النسخة برو الآن

en: CUSTOMER
ar: العميل

en: Calendar
ar: التقويم

en: Camera gear, party items, and power tool rentals by the day.
ar: معدات الكاميرا وأدوات الحفلات وتأجير الأدوات الكهربائية يوميًا.

en: Cancel
ar: يلغي

en: Cancel Booking
ar: إلغاء الحجز

en: Canceled
ar: تم إلغاؤه

en: Capacity
ar: السعة

en: Capacity Limit
ar: حد السعة

en: Car Rental
ar: تأجير سيارات

en: Cart
ar: السلة

en: Cart Details
ar: تفاصيل السلة

en: Category
ar: الفئة

en: Category Card Column
ar: عمود بطاقة الفئة

en: Category Cards Gap (X-axis)
ar: فجوة بطاقات الفئة (المحور السيني)

en: Category Cards Gap (Y-axis)
ar: فجوة بطاقات الفئة (المحور ص)

en: Category Icon
ar: أيقونة الفئة

en: Category Image Border
ar: حدود صورة الفئة

en: Category Image Height
ar: ارتفاع صورة الفئة

en: Category Image Radius
ar: نصف قطر صورة الفئة

en: Category Image Width
ar: عرض صورة الفئة

en: Category Images/Icons
ar: صور/أيقونات الفئة

en: Category Label
ar: علامة الفئة

en: Category Name
ar: اسم الفئة

en: Category Required
ar: الفئة المطلوبة

en: Category Settings
ar: إعدادات الفئة

en: Category Starter
ar: كاتب الفئة

en: Category View Type
ar: نوع عرض الفئة

en: Center
ar: مركز

en: Change Currency
ar: تغيير العملة

en: Checkout
ar: الدفع

en: Choose Booking Page Design
ar: اختر تصميم صفحة الحجز

en: Choose a Demo Import Data
ar: اختر بيانات استيراد العرض التوضيحي

en: Choose service duration type:
ar: اختر نوع مدة الخدمة:

en: City
ar: المدينة

en: City Name
ar: اسم المدينة

en: City tours, adventure trips, and local guides.
ar: جولات المدينة ورحلات المغامرة والمرشدين المحليين.

en: Cleaning Services
ar: خدمات التنظيف

en: Client ID
ar: العميل ID

en: Client Secret
ar: سر العميل

en: Client Secret Key
ar: مفتاح العميل السري

en: Closed
ar: مغلق

en: Collect all the information you need from your clients with powerful, flexible custom fields. Whether you need to ask custom questions, gather specific user requirements, or provide custom inputs like text, dropdowns, and checkboxes,    Bookingor Pro gives you the tools to tailor every booking experience to your exact business needs.
ar: اجمع كل المعلومات التي تحتاجها من عملائك باستخدام حقول مخصصة قوية ومرنة. سواء كنت بحاجة إلى طرح أسئلة مخصصة، أو جمع متطلبات مستخدم محددة، أو تقديم مدخلات مخصصة مثل النص والقوائم المنسدلة ومربعات الاختيار، فإن Bookingor Pro يمنحك الأدوات اللازمة لتخصيص كل تجربة حجز بما يتناسب مع احتياجات عملك المحددة.

en: Completed
ar: مكتمل

en: Completed Text Color
ar: لون نص زر الاستمرار

en: Conditional Cost Calculation
ar: حساب التكلفة المشروطة

en: Configure your weekly schedule. Toggle days on/off and set your hours.
ar: تكوين الجدول الأسبوعي الخاص بك. قم بتبديل/إيقاف تشغيل الأيام وضبط ساعات العمل.

en: Confirm Book
ar: تأكيد الحجز

en: Confirm Payment
ar: تأكيد الدفع

en: Connect WooCommerce to Bookingor Services
ar: ربط WooCommerce بخدمات Bookingor

en: Connected Google Account:
ar: حساب Google المتصل:

en: Consulting
ar: استشارات

en: Continue
ar: متابعة

en: Continue Button Text:
ar: نص زر الاستمرار:

en: Convert Duration (eg. Minutes to Hours)
ar: تحويل المدة (مثال: من دقائق إلى ساعات)

en: Copy to clipboard
ar: نسخ إلى الحافظة

en: Cost
ar: التكلفة

en: Cost Base on Number of Person Group
ar: قاعدة التكلفة على أساس عدد الأشخاص في المجموعة

en: Counseling
ar: الاستشارة

en: Country
ar: البلد

en: Create a category and a service to get started.
ar: قم بإنشاء فئة وخدمة للبدء.

en: Create an Wordpress Bookingor Account when Customer booking
ar: إنشاء حجز أو حساب في Wordpress عند حجز العميل

en: Cron Job Configuration
ar: تكوين وظيفة كرون

en: Crontab Command (Updates dynamically based on Send at)
ar: أمر Crontab (التحديثات ديناميكيًا بناءً على الإرسال في)

en: Currency
ar: العملة

en: Currency Decimal
ar: عملة عشرية

en: Currency Format
ar: تنسيق العملة

en: Currency Symbol
ar: رمز العملة

en: Custom Background Color
ar: لون الخلفية المخصص

en: Custom Booking Fields
ar: حقول الحجز المخصصة

en: Custom Fields
ar: الحقول المخصصة

en: Custom Input Types
ar: أنواع الإدخال المخصصة

en: Customer
ar: العميل

en: Customer Dashboard Page
ar: صفحة لوحة تحكم العميل

en: Customer Details
ar: تفاصيل العميل

en: Customer Details Required
ar: مطلوب تفاصيل العميل

en: Customer Heading
ar: عنوان العميل

en: Customer Info:
ar: معلومات العميل:

en: Customer Information
ar: معلومات العميل

en: Customer Notifications
ar: إشعارات العملاء

en: Customer Payment
ar: دفع العميل

en: Customer Role Settings
ar: إعدادات دور العميل

en: Customer view other Attendees
ar: عرض العميل للحاضرين الآخرين

en: Customers
ar: العملاء

en: Customize
ar: تخصيص

en: Dashboard
ar: لوحة القيادة

en: Date
ar: تاريخ

en: Date & Time
ar: التاريخ والوقت

en: Date Format
ar: تنسيق التاريخ

en: Date and Time
ar: التاريخ والوقت

en: Date:
ar: التاريخ:

en: Day/Week/Monthly Full:
ar: يوم/أسبوع/شهري كامل:

en: Day/Week/Monthly with Slots:
ar: يوم/أسبوع/شهري مع فتحات:

en: Default Appointment Status
ar: حالة الموعد الافتراضية

en: Default Page
ar: الصفحة الافتراضية

en: Default Time Slot Increment Length
ar: طول الزيادة في الفترة الزمنية الافتراضية

en: Demo Import
ar: استيراد تجريبي

en: Deposit Amount
ar: مبلغ الوديعة

en: Description
ar: وصف

en: Design 1
ar: التصميم 1

en: Design 2
ar: التصميم 2

en: Design 3
ar: التصميم 3

en: Design 4
ar: التصميم 4

en: Design 5
ar: التصميم 5

en: Design 6
ar: التصميم 6

en: Design Templates
ar: قوالب التصميم

en: Details
ar: التفاصيل

en: Direct Cron URL
ar: عنوان URL المباشر لكرون

en: Disabled
ar: معطل

en: Discount
ar: خصم

en: Do not Convert Duration
ar: عدم تحويل المدة

en: Doctor visits, checkups, and consultations.
ar: زيارات الطبيب والفحوصات والاستشارات.

en: Doe
ar: ظبية

en: Dog and cat grooming, baths, and styling.
ar: العناية بالكلاب والقطط، والحمامات، والتصميم.

en: Done
ar: تم

en: Draft
ar: مسودة

en: Due
ar: المستحق

en: Due Amount
ar: المبلغ المستحق

en: Duration
ar: المدة

en: Duration Conversion
ar: تحويل المدة

en: Duration covers the full period from start to end base on schedule
ar: تغطي المدة الفترة الكاملة من البداية إلى النهاية وفقًا للجدول الزمني

en: Duration period contains bookable time slots.
ar: تحتوي فترة المدة على فترات زمنية قابلة للحجز.

en: Dynamic Questionnaires
ar: الاستبيانات الديناميكية

en: Each Location have Own Working Hours
ar: كل موقع له ساعات العمل الخاصة به

en: Each Staff have Own Working Hours
ar: كل موظف لديه ساعات العمل الخاصة

en: Easily drag, drop, and rearrange your custom inputs. Manage all your booking questions from one centralized location without writing a single line of code.
ar: قم بسحب وإفلات وإعادة ترتيب مدخلاتك المخصصة بسهولة. قم بإدارة جميع أسئلة الحجز الخاصة بك من موقع مركزي واحد دون كتابة سطر واحد من التعليمات البرمجية.

en: Edit
ar: يحرر

en: Edit Category Starter
ar: تحرير كاتب الفئة

en: Edit Service
ar: تحرير الخدمة

en: Edit Services
ar: تحرير الخدمات

en: Edit Services Starter
ar: تحرير بداية الخدمات

en: Edit Staff
ar: تعديل الموظف

en: Edit Staff Details
ar: تعديل تفاصيل الموظف

en: Edit Staff Starter
ar: تحرير كاتب الموظفين

en: Edit Template 1
ar: تعديل القالب 1

en: Edit Template 2
ar: تعديل القالب 2

en: Edit Template 3
ar: تعديل القالب 3

en: Edit Template 4
ar: تعديل القالب 4

en: Edit Template 5
ar: تعديل القالب 5

en: Edit Template 6
ar: تعديل القالب 6

en: Education
ar: تعليم

en: Email
ar: بريد إلكتروني

en: Email Label
ar: ملصق البريد الإلكتروني

en: Email Notifications
ar: إشعارات البريد الإلكتروني

en: Email Settings
ar: إعدادات البريد الإلكتروني

en: Email Setup
ar: إعداد البريد الإلكتروني

en: Employee
ar: الموظف

en: Employee Name
ar: اسم الموظف

en: Employee Notifications
ar: إشعارات الموظفين

en: Enable Google Meet
ar: تمكين Google Meet

en: Ensure your clients only see the questions that matter. Use conditional logic to show or hide fields based on previous answers, keeping the process fast and efficient.
ar: تأكد من أن عملائك لا يرون سوى الأسئلة المهمة. استخدم المنطق الشرطي لإظهار الحقول أو إخفائها بناءً على الإجابات السابقة، مما يجعل العملية سريعة وفعالة.

en: Enter Add Website URL
ar: أدخل عنوان URL الخاص بإضافة موقع الويب

en: Equipment Rental
ar: تأجير المعدات

en: Error occurred while updating Status
ar: حدث خطأ أثناء تحديث الحالة

en: Extra
ar: إضافي

en: Extra Label
ar: ملصق إضافي

en: Extra Required
ar: مطلوب إضافي

en: Extraordinary Features
ar: ميزات غير عادية

en: Failed to send test email via WP Mail.
ar: فشل في إرسال بريد إلكتروني تجريبي عبر WP Mail.

en: Finish
ar: ينهي

en: First Name
ar: الاسم الأول

en: First Name Label
ar: ملصق الاسم الأول

en: First Name:
ar: الاسم الأول:

en: Fixed Cost of your service that you are offering.if you want to change the currency or symbol goto settings or link on blow
ar: التكلفة الثابتة لخدمتك التي تقدمها. إذا كنت ترغب في تغيير العملة أو الرمز، انتقل إلى الإعدادات أو الرابط أدناه

en: Fonts and Style
ar: الخطوط والنمط

en: Friday
ar: الجمعة

en: From
ar: من

en: Frontend Login Redirect URI
ar: إعادة توجيه تسجيل الدخول إلى الواجهة الأمامية URI

en: Go beyond standard fields. Add specialized inputs like date pickers, number fields, and large textareas for detailed client notes or specialized data collection.
ar: تجاوز الحقول القياسية. أضف مدخلات متخصصة مثل منتقي التاريخ وحقول الأرقام ومناطق النص الكبيرة لملاحظات العميل التفصيلية أو جمع البيانات المتخصصة.

en: Go to Admin Dashboard
ar: انتقل إلى لوحة تحكم المشرف

en: Google Calender
ar: تقويم Google

en: Google Calender Preview Setting
ar: معاينة تقويم Google الإعداد

en: Google Map API
ar: واجهة برمجة تطبيقات خرائط Google

en: Google Maps
ar: خرائط Google

en: Google Meet
ar: جوجل ميت

en: Grid View
ar: عرض الشبكة

en: Group Booking
ar: حجز المجموعات

en: Group Capacity based on Time Slots per Day e.g: set capacity 2 12:00 pm customer can book max 2 slots
ar: السعة الجماعية بناءً على الفترات الزمنية يوميًا، على سبيل المثال: تعيين السعة 2 الساعة 12:00 مساءً يعني أنه يمكن للعميل حجز فترتين بحد أقصى

en: Gym & Fitness
ar: صالة الألعاب الرياضية واللياقة البدنية

en: Haircuts, beard trims, and grooming.
ar: قصات الشعر وتقليم اللحية والعناية بها.

en: Haircuts, styling, and coloring services.
ar: خدمات قص الشعر وتصفيفه وتلوينه.

en: Hatha yoga, vinyasa flow, and meditation.
ar: هاثا يوغا وتدفق الفينياسا والتأمل.

en: Heading Font Family
ar: عائلة خط العناوين

en: Hello %1$s %2$s,<br><br>Your account has been created successfully. Here are your login details:<br><br>Email: %3$s<br>Password: %4$s<br><br>Please log in to your account and change your password after your first login.<br><br>
ar: مرحبًا %1$s %2$s،<br><br>تم إنشاء حسابك بنجاح. فيما يلي تفاصيل تسجيل الدخول الخاصة بك:<br><br>البريد الإلكتروني: %3$s<br>كلمة المرور: %4$s<br><br>يُرجى تسجيل الدخول إلى حسابك وتغيير كلمة المرور بعد تسجيل الدخول لأول مرة.<br><br>

en: Hide Cart Details
ar: إخفاء تفاصيل السلة

en: Holiday
ar: عطلة

en: Holidays
ar: العطلات

en: Home Rental
ar: تأجير المنزل

en: Hotel & Stays
ar: الفندق والإقامات

en: Hour
ar: الساعة

en: Hours
ar: ساعات

en: Hover and Active Border Color
ar: لون الحدود عند التمرير وعند النشاط

en: I couldn't get the plugin to work
ar: لم أتمكن من تشغيل البرنامج المساعد

en: I found a better plugin
ar: لقد وجدت البرنامج المساعد أفضل

en: I have Bookingor Pro
ar: لدي بوكينجور برو

en: I no longer need the plugin
ar: لم أعد بحاجة إلى البرنامج المساعد

en: ID
ar: بطاقة تعريف

en: ID:
ar: بطاقة تعريف:

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Bookingor:
ar: إذا كان لديك لحظة، يرجى مشاركة سبب إلغاء تنشيط Bookingor:

en: In Process
ar: قيد المعالجة

en: Inactive
ar: غير نشط

en: Initial Setup
ar: الإعداد الأولي

en: Initial Setup Complete!
ar: اكتمال الإعداد الأولي!

en: Integration
ar: التكامل

en: Integrations
ar: التكاملات

en: Intuitive Form Builder
ar: منشئ النماذج البديهي

en: It's a temporary deactivation
ar: إنه التعطيل المؤقت

en: Jhon Doe
ar: جون دو

en: John
ar: جون

en: Label
ar: ملصق

en: Label Text Color
ar: لون نص الملصق

en: Large
ar: كبير

en: Last Appointment
ar: آخر موعد

en: Last Name
ar: الاسم الأخير

en: Last Name Label
ar: ملصق الاسم الأخير

en: Last Name:
ar: الاسم الأخير:

en: Last Step
ar: الخطوة الأخيرة

en: Latitude
ar: خط العرض

en: Law Firm
ar: شركة محاماة

en: Layout Settings
ar: إعدادات التخطيط

en: Left
ar: غادر

en: Legal consultation, contract review, and representation.
ar: الاستشارات القانونية ومراجعة العقود والتمثيل.

en: Limit Booking
ar: تحديد الحجز

en: List View
ar: عرض القائمة

en: Loation Label
ar: ملصق الموقع

en: Location
ar: الموقع

en: Location Address
ar: عنوان الموقع

en: Location Base Time sheets
ar: أوراق الوقت قاعدة الموقع

en: Location Hours ( Only availale in Pro Verson)
ar: ساعات الموقع (متوفر فقط في Pro Verson)

en: Location ID
ar: معرف الموقع

en: Location Label
ar: ملصق الموقع

en: Location Title
ar: عنوان الموقع

en: Longitude
ar: خط الطول

en: Main Branch, Downtown Office etc.
ar: الفرع الرئيسي، مكتب وسط المدينة، إلخ.

en: Maintenance, repairs, and full car detailing.
ar: صيانة وإصلاح وتفصيل كامل للسيارة.

en: Massage, facial, and body treatments.
ar: التدليك وعلاجات الوجه والجسم.

en: Maximum Limit
ar: الحد الأقصى

en: Maximum Space
ar: الحد الأقصى للمساحة

en: Medical Clinic
ar: عيادة طبية

en: Medium
ar: واسطة

en: Meeting Agenda
ar: جدول أعمال الاجتماع

en: Meeting Title
ar: عنوان الاجتماع

en: Meta Data
ar: بيانات التعريف

en: Method:
ar: الطريقة:

en: Minimum Limit
ar: الحد الأدنى

en: Minimum Space
ar: الحد الأدنى للمساحة

en: Minimum Time Required Before Book
ar: الحد الأدنى للوقت المطلوب قبل الحجز

en: Minimum Time Required Before Cancel Booking
ar: الحد الأدنى للوقت المطلوب قبل إلغاء الحجز

en: Minute/Hour:
ar: الدقيقة/الساعة:

en: Mon, Date, Year (short Dae)
ar: \"

en: Monday
ar: الاثنين

en: Must Select a
ar: يجب تحديد

en: Must Select a Extra Item
ar: يجب تحديد عنصر إضافي

en: Must Select a Location
ar: يجب اختيار الموقع

en: Must Select a Time
ar: يجب اختيار الوقت

en: Must Select a employee
ar: يجب اختيار الموظف

en: My Form Action
ar: عمل النموذج الخاص بي

en: Name
ar: اسم

en: New York
ar: نيويورك

en: Next Step
ar: الخطوة التالية

en: No Services Try another
ar: لا توجد خدمات جرب آخر

en: None
ar: لا أحد

en: Note
ar: ملاحظة

en: OFF
ar: إيقاف

en: Only add one Service Name
ar: أضف اسم خدمة واحد فقط

en: Order Summary
ar: ملخص الطلب

en: Other
ar: آخر

en: PAYMENT
ar: الدفع

en: Padding
ar: حشوة

en: Paid
ar: المدفوع

en: Paid Amount
ar: المبلغ المدفوع

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Pay
ar: دفع

en: Pay On Visit
ar: الدفع عند الحضور

en: Pay On Visit Text
ar: نص الدفع عند الزيارة

en: Payment
ar: الدفع

en: Payment Date
ar: الدفع التاريخ

en: Payment Heading
ar: عنوان الدفع

en: Payment Required
ar: الدفع مطلوب

en: Payment Settings
ar: إعدادات الدفع

en: Payment Status
ar: حالة الدفع

en: Pending
ar: قيد الانتظار

en: People Text
ar: نص الأشخاص

en: Permanent Access Token
ar: رمز الوصول الدائم

en: Personal consultations, one-on-one sessions, and private interviews.
ar: استشارات شخصية، وجلسات فردية، ومقابلات خاصة.

en: Pet Grooming
ar: العناية بالحيوانات الأليفة

en: Phone
ar: الهاتف

en: Phone Label
ar: ملصق الهاتف

en: Phone Number
ar: رقم الهاتف

en: Phone Number ID
ar: رقم الهاتف ID

en: Photography
ar: التصوير الفوتوغرافي

en: Pick Service Duration
ar: اختيار مدة الخدمة

en: Pick Time
ar: اختر الوقت

en: Please Select a
ar: يرجى تحديد

en: Please check your server mail configuration.
ar: الرجاء التحقق من تكوين بريد الخادم الخاص بك.

en: Please enter your business name.
ar: الرجاء إدخال اسم عملك.

en: Please share the reason
ar: يرجى مشاركة السبب

en: Please share which plugin
ar: يرجى مشاركة البرنامج المساعد الذي

en: Portraits, events, and commercial photography.
ar: الصور الشخصية والأحداث والتصوير التجاري.

en: Premium Support
ar: دعم متميز

en: Previous
ar: سابق

en: Price
ar: السعر

en: Price & Duration
ar: السعر والمدة

en: Price and Duration
ar: السعر والمدة

en: Primary
ar: أساسي

en: Private tutoring, workshops, and art classes.
ar: دروس خصوصية وورش عمل ودروس فنية.

en: Product Meeting
ar: اجتماع المنتج

en: Product demos, onboarding sessions, and client walkthroughs.
ar: العروض التوضيحية للمنتج، وجلسات الإعداد، والإرشادات التفصيلية للعميل.

en: Progress Bar
ar: شريط التقدم

en: Progress Bar Active Color
ar: لون شريط التقدم النشط

en: Progress Color
ar: لون التقدم

en: Publish
ar: نشر

en: Quick Feedback
ar: ردود فعل سريعة

en: Recurring Bookings
ar: الحجوزات المتكررة

en: Rejected
ar: تم رفضه

en: Remove
ar: إزالة

en: Renting cars, SUVs, and luxury vehicles by the day.
ar: تأجير السيارات وسيارات الدفع الرباعي والمركبات الفاخرة باليوم.

en: Residential, commercial, and deep cleaning.
ar: التنظيف السكني والتجاري والعميق.

en: Revenue
ar: الإيرادات

en: Revenue Statistics
ar: إحصائيات الإيرادات

en: Right
ar: يمين

en: Role Settings
ar: إعدادات الدور

en: Room, cabin, and campsite bookings by the day/night.
ar: حجوزات الغرف والمقصورات والمخيمات بالنهار/الليل.

en: SMS Notifications
ar: إشعارات الرسائل القصيرة SMS

en: SVG Library
ar: مكتبة SVG

en: Saturday
ar: السبت

en: Save
ar: حفظ

en: Save Category
ar: حفظ الفئة

en: Save Location
ar: حفظ الموقع

en: Seats Limit Booking
ar: حجز حد المقاعد

en: Secondary
ar: ثانوي

en: Select
ar: يختار

en: Select Category
ar: تحديد الفئة

en: Select Country
ar: تحديد الدولة

en: Select Plan
ar: اختر الخطة

en: Select a demo to import tailored services and settings.
ar: حدد عرضًا توضيحيًا لاستيراد الخدمات والإعدادات المخصصة.

en: Select a product
ar: اختر منتجًا

en: Select one of the 6 booking designs for your appointment page.
ar: اختر أحد تصميمات الحجز الستة لصفحة موعدك.

en: Send at
ar: أرسل في

en: Sender Email
ar: بريد المرسل الإلكتروني

en: Sender Name
ar: اسم المرسل

en: Service
ar: الخدمة

en: Service Buffer Time
ar: وقت التخزين المؤقت للخدمة

en: Service Card Border Color
ar: لون حدود بطاقة الخدمة

en: Service Card Border Size
ar: حجم حدود بطاقة الخدمة

en: Service Card Column
ar: عمود بطاقة الخدمة

en: Service Card Radius
ar: نصف قطر بطاقة الخدمة

en: Service Cards Gap (X-axis)
ar: فجوة بطاقات الخدمة (المحور السيني)

en: Service Cards Gap (Y-axis)
ar: فجوة بطاقات الخدمة (المحور ص)

en: Service Cost
ar: تكلفة الخدمة

en: Service Description
ar: وصف الخدمة

en: Service Description is a small text that display on blow in service Title.
ar: وصف الخدمة عبارة عن نص صغير يتم عرضه في عنوان الخدمة.

en: Service Duration
ar: مدة الخدمة

en: Service Duration time period between the start Service and the finished.
ar: مدة الخدمة الفترة الزمنية بين بدء الخدمة وانتهائها.

en: Service Icon
ar: أيقونة الخدمة

en: Service Image Height
ar: ارتفاع صورة الخدمة

en: Service Image Width
ar: عرض صورة الخدمة

en: Service Images/Icons
ar: صور/أيقونات الخدمة

en: Service Label
ar: ملصق الخدمة

en: Service List Text Color
ar: لون نص قائمة الخدمات

en: Service Name
ar: اسم الخدمة

en: Service Required
ar: الخدمة المطلوبة

en: Service Settings
ar: إعدادات الخدمة

en: Service Specific Hours
ar: ساعات الخدمة المحددة

en: Service Tax
ar: ضريبة الخدمة

en: Service Title
ar: عنوان الخدمة

en: Service Title display on the booking form where customer can able to book service
ar: يعرض عنوان الخدمة في نموذج الحجز حيث يمكن للعميل حجز الخدمة

en: Services
ar: الخدمات

en: Services Name
ar: اسم الخدمات

en: Services Starter
ar: كاتب الخدمات

en: Session Group
ar: جلسات المجموعات

en: Set Duration by Minutes, Hours, Daily, Weekly
ar: ضبط المدة بالدقائق والساعات واليومية والأسبوعية

en: Set How many people can book the same time
ar: تعيين عدد الأشخاص الذين يمكنهم الحجز في نفس الوقت

en: Set Minimum time for customer to book before the booking time near to Start
ar: تعيين الحد الأدنى للوقت الذي يمكن للعميل الحجز فيه قبل اقتراب موعد بدء الحجز

en: Set Service Capacity Limit
ar: تعيين حد سعة الخدمة

en: Set Weekly Time Sheet
ar: تعيين جدول زمني أسبوعي

en: Set a limit of space/size can book this service
ar: تعيين حد للمساحة/الحجم الذي يمكن حجز هذه الخدمة فيه

en: Set the time to Customer can cancel booking the before booking start
ar: تعيين الوقت الذي يمكن للعميل إلغاء الحجز فيه قبل بدء الحجز

en: Set time for a Customer to cancel the booking before start
ar: تعيين الوقت الذي يمكن للعميل فيه إلغاء الحجز قبل البدء

en: Settings
ar: إعدادات

en: Setup Your First Service
ar: قم بإعداد خدمتك الأولى

en: Show Business Description
ar: إظهار وصف العمل

en: Show Business Email
ar: إظهار بريد الشركة الإلكتروني

en: Show Business Logo
ar: إظهار شعار الشركة

en: Show Business Name
ar: إظهار اسم الشركة

en: Show Business Phone Number
ar: إظهار رقم هاتف الشركة

en: Show Category Name
ar: إظهار اسم الفئة

en: Show Service Capacity in Services
ar: إظهار سعة الخدمة في الخدمات

en: Show Service Description in Services
ar: إظهار وصف الخدمة في الخدمات

en: Show Service Duration in Services
ar: إظهار مدة الخدمة في الخدمات

en: Show Service Price in Services
ar: إظهار سعر الخدمة في الخدمات

en: Show Staff About Description
ar: إظهار الموظفين حول الوصف

en: Show Staff Email
ar: إظهار البريد الإلكتروني للموظفين

en: Show Staff Location
ar: إظهار موقع الموظفين

en: Show Staff Phone
ar: إظهار هاتف الموظفين

en: Show Staff Tag Line
ar: إظهار سطر علامة الموظفين

en: Sidebar
ar: الشريط الجانبي

en: Sidebar Background Color
ar: لون خلفية الشريط الجانبي

en: Sidebar Text Color
ar: لون نص الشريط الجانبي

en: Signout from Google
ar: تسجيل الخروج من Google

en: Single
ar: فردي

en: Single Service Short Code
ar: الرمز القصير للخدمة الواحدة

en: Skip
ar: تخطي

en: Skip &amp; Deactivate
ar: تخطي &amp; إلغاء التنشيط

en: Small
ar: صغير

en: Smart Conditional Logic
ar: المنطق الشرطي الذكي

en: Spa & Wellness
ar: سبا والعافية

en: Special Day
ar: يوم خاص

en: Special Days
ar: الأيام الخاصة

en: Staff
ar: الموظفين

en: Staff Admin Redirect URI
ar: مسؤول الموظفين إعادة توجيه URI

en: Staff Card Column
ar: عمود بطاقة الموظفين

en: Staff Cards Gap (X-axis)
ar: فجوة بطاقات الموظفين (المحور السيني)

en: Staff Cards Gap (Y-axis)
ar: فجوة بطاقات الموظفين (المحور ص)

en: Staff Dashboard & Management
ar: لوحة تحكم وإدارة الموظفين

en: Staff Dashboard Page
ar: صفحة لوحة تحكم الموظفين

en: Staff First Name
ar: الاسم الأول للموظف

en: Staff Hours ( Only availale in Pro Verson)
ar: ساعات عمل الموظفين (متوفرة فقط في Pro Verson)

en: Staff Image Border Color
ar: لون حدود صورة الموظفين

en: Staff Image Border Size
ar: حجم حدود صورة الموظفين

en: Staff Image Height
ar: ارتفاع صورة الموظفين

en: Staff Image Radius
ar: نصف قطر صورة الموظفين

en: Staff Image Width
ar: عرض صورة الموظفين

en: Staff Label
ar: ملصق موظف

en: Staff Last Name
ar: الاسم الأخير للموظف

en: Staff Required
ar: مطلوب موظف

en: Staff Role Settings
ar: إعدادات دور الموظف

en: Staff Settings
ar: إعدادات الموظفين

en: Staff Signup/login
ar: تسجيل الموظفين / تسجيل الدخول

en: Staff Starter
ar: بداية الموظفين

en: Standard fixed duration.
ar: مدة ثابتة قياسية.

en: Start Time Slot Increments
ar: زيادات فترة بدء الخدمة

en: Status
ar: حالة

en: SubTotal
ar: المجموع الفرعي

en: Subcategory
ar: الفئة الفرعية

en: Subject
ar: الموضوع

en: Submit &amp; Deactivate
ar: إرسال & أمبير؛ إلغاء التنشيط

en: Subtotal
ar: المجموع الفرعي

en: Sunday
ar: الأحد

en: Tag Line
ar: السطر التعريفي (Tag Line)

en: Tax
ar: ضريبة

en: Template 1
ar: القالب 1

en: Template 2
ar: القالب 2

en: Template 3
ar: القالب 3

en: Template 4
ar: القالب 4

en: Template 5
ar: القالب 5

en: Template 6
ar: القالب 6

en: Terminate
ar: إنهاء

en: Test Email Wp Mail
ar: بريد إلكتروني اختباري Wp Mail

en: Test email sent successfully via WP Mail.
ar: تم إرسال اختبار البريد الإلكتروني بنجاح عبر WP Mail.

en: Text Color
ar: لون النص

en: Text Font Family
ar: عائلة خط النص

en: Thank you
ar: شكراً لك

en: Thank you Text
ar: نص الشكر

en: The free version allows only 1 location.
ar: النسخة المجانية تسمح بموقع واحد فقط.

en: The free version allows only 1 location. Upgrade to our Pro plan to add unlimited locations.
ar: النسخة المجانية تسمح بموقع واحد فقط. قم بالترقية إلى خطتنا الاحترافية لإضافة مواقع غير محدودة.

en: The free version allows only 2 staff members.
ar: النسخة المجانية تسمح فقط 2 من الموظفين.

en: The free version allows only 2 staff members. Upgrade to our Pro plan to add unlimited staff members.
ar: النسخة المجانية تسمح فقط 2 من الموظفين. قم بالترقية إلى خطتنا الاحترافية لإضافة عدد غير محدود من الموظفين.

en: The free version allows only 4 services.
ar: النسخة المجانية تسمح بـ 4 خدمات فقط.

en: The free version allows only 4 services. Upgrade to our Pro plan to add unlimited services.
ar: النسخة المجانية تسمح بـ 4 خدمات فقط. قم بالترقية إلى خطتنا الاحترافية لإضافة خدمات غير محدودة.

en: Therapy sessions, support groups, and mental health.
ar: جلسات العلاج ومجموعات الدعم والصحة العقلية.

en: This Template has a Location, Services and Staff booking a landing page, you can turn off location or staff base on your needs
ar: يحتوي هذا القالب على الموقع والخدمات والموظفين الذين يحجزون صفحة مقصودة، ويمكنك إيقاف تشغيل الموقع أو قاعدة الموظفين حسب احتياجاتك

en: This Template has a a progress bar with step by step booking. you can turn off any step base on your needs
ar: يحتوي هذا القالب على شريط تقدم مع حجز خطوة بخطوة. يمكنك إيقاف تشغيل أي خطوة بناءً على احتياجاتك

en: This Template has a single service  booking form with location. if you want to show only one services then youse services or category ID
ar: يحتوي هذا القالب على نموذج حجز خدمة واحد مع الموقع. إذا كنت تريد إظهار خدمة واحدة فقط، فأنت الخدمات أو الفئة ID

en: This Template has a step by step booking allow to make booking in process way. you can turn off any step base on your needs
ar: يحتوي هذا القالب على حجز خطوة بخطوة يسمح بإجراء الحجز بطريقة عملية. يمكنك إيقاف تشغيل أي خطوة بناءً على احتياجاتك

en: This Template has category services and location on a landing page. You can turn off category or location base on your needs.
ar: يحتوي هذا القالب على خدمات الفئات والموقع على الصفحة المقصودة. يمكنك إيقاف تشغيل قاعدة الفئة أو الموقع حسب احتياجاتك.

en: This Template has unique slider calendar with select option. if you don't have any images of services or category it best way to use it. you can turn off any step base on your needs
ar: يحتوي هذا القالب على تقويم منزلق فريد مع خيار تحديد. إذا لم يكن لديك أي صور للخدمات أو الفئة، فهذه هي أفضل طريقة لاستخدامها. يمكنك إيقاف تشغيل أي خطوة بناءً على احتياجاتك

en: This template is focused on categories, allowing users to browse and select categories in a sleek interface.
ar: يركز هذا القالب على الفئات، مما يسمح للمستخدمين بتصفح الفئات وتحديدها في واجهة أنيقة.

en: This template is focused on services, allowing users to browse and select services in a sleek interface.
ar: يركز هذا القالب على الخدمات، مما يسمح للمستخدمين بتصفح الخدمات واختيارها في واجهة أنيقة.

en: This template is focused on staff, allowing users to browse and select staff members in a sleek interface.
ar: يركز هذا القالب على الموظفين، مما يسمح للمستخدمين بتصفح واختيار الموظفين في واجهة أنيقة.

en: Thursday
ar: الخميس

en: Time
ar: وقت

en: Time Format
ar: تنسيق الوقت

en: Time Label
ar: ملصق الوقت

en: Time Required
ar: مطلوب الوقت

en: Time Slot After Every
ar: الفترة الزمنية بعد كل

en: Time Slot Increment
ar: زيادة فترة زمنية

en: Time Slot increment base on duration that you set in above
ar: الوقت زيادة الفتحة بناءً على المدة التي قمت بتعيينها أعلاه

en: Time Slots
ar: الفترات الزمنية

en: Time slot space of service is total number of slots available
ar: مساحة فترة الخدمة هي العدد الإجمالي للفترات الزمنية المتاحة

en: Title
ar: عنوان

en: To
ar: ل

en: To Customer
ar: إلى العميل

en: To Employee
ar: إلى الموظف

en: To automate next-day reminders, configure a system cron job on your server using the crontab command or URL below:
ar: لأتمتة تذكيرات اليوم التالي، قم بتكوين مهمة cron للنظام على خادمك باستخدام أمر crontab أو عنوان URL أدناه:

en: Toggle Dropdown
ar: تبديل القائمة المنسدلة

en: Total
ar: المجموع

en: Total Bookings
ar: إجمالي الحجوزات

en: Total Service Duration
ar: إجمالي مدة الخدمة

en: Total number of space available can book this service
ar: إجمالي عدد المساحات المتاحة التي يمكن حجز هذه الخدمة بها

en: Tour & Travels
ar: جولة وسفر

en: Try Another. Services Not Found
ar: جرب آخر. لم يتم العثور على الخدمات

en: Try another
ar: جرب آخر

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Twilio phone number
ar: رقم هاتف Twilio

en: Typography
ar: الطباعة

en: Unlimited Locations
ar: مواقع غير محدودة

en: Unlimited Services
ar: خدمات غير محدودة

en: Unlimited Staff Members
ar: عدد غير محدود من الموظفين

en: Unlmited Staff Asigned
ar: تم تعيين عدد غير محدود من الموظفين

en: Update Category
ar: تحديث الفئة

en: Update Location
ar: تحديث الموقع

en: Update category details and information.
ar: تحديث تفاصيل الفئة والمعلومات.

en: Upgrade to Pro
ar: الترقية إلى برو

en: Upgrade to our Pro plan to add unlimited locations and unlock powerful features.
ar: قم بالترقية إلى خطتنا الاحترافية لإضافة مواقع غير محدودة وفتح ميزات قوية.

en: Upgrade to our Pro plan to add unlimited services and unlock powerful features.
ar: قم بالترقية إلى خطتنا الاحترافية لإضافة خدمات غير محدودة وفتح ميزات قوية.

en: Upgrade to our Pro plan to add unlimited staff members and unlock powerful features.
ar: قم بالترقية إلى خطتنا الاحترافية لإضافة عدد غير محدود من الموظفين وفتح ميزات قوية.

en: Upload
ar: تحميل

en: Usage:
ar: الاستخدام:

en: Use Each Service Hour ( Only availale in Pro Verson)
ar: استخدم كل ساعة خدمة (متوفر فقط في Pro Verson)

en: User Role Settings
ar: إعدادات دور المستخدم

en: VAT(TAX)
ar: ضريبة القيمة المضافة (الضريبة)

en: Wait! Don't deactivate Bookingor. You have to activate both Bookingor and Bookingor Pro in order for the plugin to work.
ar: انتظر! لا تقم بإلغاء تنشيط Bookingor. يجب عليك تفعيل كل من Bookingor وBookingor Pro حتى يعمل المكون الإضافي.

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Week Month Date, Year (Long Date)
ar: \"

en: Welcome! Let's get your business profile set up.
ar: مرحباً! دعنا نقوم بإعداد الملف التعريفي لنشاطك التجاري.

en: Whatsapp
ar: واتساب

en: Whatsapp Business Account ID
ar: حساب واتساب للأعمال ID

en: Whatsapp Notifications
ar: إشعارات الواتساب

en: Who will be providing the services?
ar: من سيقدم الخدمات؟

en: Width
ar: عرض

en: WooCommerce
ar: ووكومرس

en: Woocommcerce Additional Data
ar: بيانات إضافية في Woocommcerce

en: Wordpress Login:
ar: ووردبريس تسجيل الدخول:

en: Working Hour Schedule
ar: جدول ساعات العمل

en: Working Hours
ar: ساعات العمل

en: Write some info about Services
ar: اكتب بعض المعلومات حول الخدمات

en: Yoga & Mindfulness
ar: اليوغا واليقظة

en: Yoga, personal training, and fitness classes.
ar: اليوغا، والتدريب الشخصي، ودروس اللياقة البدنية.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ar: ليس لديك صلاحيات كافية للوصول إلى هذه الصفحة.

en: Your Account has been created
ar: تم إنشاء حسابك

en: Your Business Name
ar: اسم عملك

en: Your First Name
ar: اسمك الأول

en: Your Last Name
ar: اسمك الأخير

en: Your Pages are Ready!
ar: صفحاتك جاهزة!

en: Zoom Account
ar: حساب زووم

en: Zoom Meeting Data Setting
ar: إعداد بيانات اجتماع زووم

en: activated
ar: مفعل

en: apply
ar: تطبيق

en: category Name
ar: اسم الفئة

en: checkout video
ar: فيديو الخروج

en: cost of services
ar: تكلفة الخدمات

en: e.g. +1 555 123 4567
ar: على سبيل المثال +1 555 123 4567

en: e.g. Full Body Massage
ar: على سبيل المثال تدليك كامل الجسم

en: e.g. Wellness, Haircut
ar: على سبيل المثال العافية، قص الشعر

en: max
ar: الحد الأقصى

en: min
ar: الحد الأدنى

en: payPal
ar: PayPal

en: show Cart
ar: إظهار السلة

en: total Bookings
ar: إجمالي الحجوزات

en: twilio
ar: Twilio

en: update Category
ar: تحديث الفئة

en: woocommerce Payment
ar: الدفع في woocommerce
