Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (105 entries)

en: User Role Changed
fr: Changer le rôle de l’utilisateur

en: [%s] Your username and password
fr: [%s] Vos nom d'utilisateur et mot de passe

en: Show additional email fields
fr: Afficher des champs d’emails supplémentaires

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: Better Notifications for WordPress
fr: Better Notifications pour WordPress

note: Description of the plugin/theme
en: Send customisable emails to your users for different WordPress notifications.
fr: Envoyez d’emails personnalisés à vos utilisateurs pour les différentes notifications.

note: Author of the plugin/theme
en: Voltronik
fr: Ludovic D

en: [%s] Your username and password info
fr: [%s] Votre identifiant et votre mot de passe

en: Password: %s
fr: Mot de passe: %s

en: [%s] New User Registration
fr: [%s] Enregistrement d'un nouvel utilisateur

en: To set your password, visit the following address:
fr: Pour configurer votre mot de passe, rendez-vous à l'adresse suivante :

en: Username: %s
fr: Utilisateur : %s

en: E-mail: %s
fr: Adresse E-mail: %s

en: Addon Licenses
fr: Ajouter licences

en: Deactivate License
fr: Désactiver la license

en: %1$s License Key
fr: %1$s clé de licence

en: New user registration on your site %s:
fr: Enregistrement d'un nouvel utilisateur sur votre site %s

en:  for
fr:  pour

en:  (Auto Imported)
fr:  
    (Auto importé)

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a>.
fr: Une nouvelle version de %1$s est disponible.  <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Voir les détails de la version %3$s</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
fr: Une nouvelle version de %1$s est disponible.  <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Voir les détails de la version %3$s</a> ou <a href="%4$s">effectuer la mise-à-jour maintenant</a>.

en: You do not have permission to install plugin updates
fr: Vous n’avez pas les droits pour installer des mises-à-jour d’extensions

en: Error
fr: <p><b>Erreur Google Map:</b> <i>latitude</i> et <i>longitude</i> attributs requis. Voir la documentation de l'aide.</p>

en: User Roles
fr: Rôtes utilisateurs

en: Notification Type
fr: type de notification

en: Enabled?
fr: Activé ?

en: User Roles / Users
fr: Rôles de l'utilisateur / Utilisateurs

en: User Registration - For User
fr: Enregistrement de l'utilisateur - pour l’utilisateur

en: User Registration - For Admin
fr: Enregistrement de l'utilisateur - pour l’admin

en: Updated
fr: Mise a jour

en:  Pending Review
fr:  en attendant l'examen

en:  Scheduled
fr:  planifié

en:  Comment
fr:  commentaire

en: New Term in
fr: Nouveau terme dans

en: Users
fr: Abonnés

en: Move to Trash
fr: Déplacer dans la corbeille

en: Disable Notification
fr: Désactiver les notifications

en: Send Me a Test Email
fr: Envoyez-moi un mail de test

en: Delete Permanently
fr: Dupprimer définitivement

en: Shortcode Help
fr: Aide Shortcode

en: Stop additional paragraph and line break HTML from being inserted into my notifications
fr: Arrêtez les paragraphes supplémentaire et un saut de ligne HTML d'être inséré dans mes notifications

en: Test Notification Sent.
fr: Test de notification envoyé.

en: Notification saved.
fr: Notification sauvé.

en: Save
fr: Enregister

en: Message Body
fr: Votre message

en: Need some help?
fr: Besoin d’aide ?

en: Documentation
fr: Consultez la documentation.

en: New
fr: Ajouter

en: This notification doesn't support additional email fields.
fr: Cette notification ne supporte pas les champs d’emails supplémentaires.

en: Email Formatting
fr: Formatage de l’émail

en: Additional Email Fields
fr: Champ d’email supplémentaire

en: Set "From" Name & Email, CC, BCC
fr: Ensemble " De " Nom & Email, CC, BCC

en: From Name and Email
fr: Nom et email

en: BCC
fr: Cc

en: Send this notification to the Author only
fr: Envoyer cette notification à l'auteur seulement

en: Send To
fr: Envoyé à

en: Disable this Notification for the User that triggered it
fr: Désactivez cette notification pour l'utilisateur qui l'a déclenché

en: Subject
fr: Objet

en: Scheduled
fr: Programmé

en: New Comment
fr: Nouveau Commentaire

en: Custom Taxonomy
fr: Taxonomie personnalisée

en: New Tag
fr: Nouveau Tag

en: New Page Published
fr: Nouvelle page publié

en: Page Updated
fr: Page mise à jour

en: Page Pending Review
fr: Page en attente d'examen

en: Page Scheduled
fr: Page planifié

en: Custom Post Type
fr: Type post personnalisé

en: New
fr: Nouveau

en: Update
fr: Mettre &agrave; jour

en: Pending Review
fr: En attente

en: Add New Notification
fr: Ajouter une nouvelle notification

en: Edit Notification
fr: Editer une notification

en: New Notification
fr: Nouvelle notification

en: View Notification
fr: Voir la notification

en: Search Notifications
fr: Rechercher la notification

en: No Notifications found
fr: Aucune Notification trouvé

en: No Notifications found in trash
fr: Aucune notification trouvé dans la poubelle

en: All Notifications
fr: Toute les notifications

en: Save Notification
fr: Enregistrer la notification

en: Notification For
fr: Recevoir une notification pour

en: New Comment / Awaiting Moderation
fr: Nouveau commentaire / Modération en attente

en: New Trackback
fr: Retracer à nouveau

en: New Pingback
fr: Nouveau pingback

en: Lost Password - For Admin
fr: Mot de passe perdu - pour admin

en: New User Registration - For Admin
fr: Enregistrement d'un nouvel utilisateur - pour admin

en: Lost Password - For User
fr: Mot de passe perdu - pour l'utilisateur

en: New User Registration - For User
fr: Enregistrement d'un nouvel utilisateur - pour l'utilisateur

en: New User - Welcome Email
fr: Nouvel utilisateur - Bienvenue

en: Comment Reply
fr: Commenter pour répondre

en: New Post Published
fr: Nouveau message publié

en: Post Updated
fr: Mise à jour du message

en: Post Pending Review
fr: Message en attente d'examen

en: Post Scheduled
fr: Message planifié

en: New Category
fr: Nouvelle catégorie

en: Notifications
fr: Alertes

en: Notification
fr: Note

en: Add New
fr: Ajouter nouveau

en: BNFW Settings
fr: Réglages BNFW

en: Suppress SPAM comment notification
fr: Réprimer le commentaire de notification dans SPAM

en: Don't send notifications for comments marked as SPAM by Akismet
fr: Ne pas envoyer des notifications pour les commentaires marqués comme spam par Akismet

en: Default Email Format
fr: Défaut du format de l’email

en: This will apply to all emails sent out via WordPress, even those from other plugins. For more details, please see the <a href="https://wordpress.org/plugins/bnfw/faq/" target="_blank">FAQ</a>.
fr: Cela vaut pour tout les emails envoyés via WordPress, même ceux d'autres plugins. Pour plus de détails, s'il vous plaît voir la <a href="https://wordpress.org/plugins/bnfw/faq/" target="_blank">FAQ</a>.

en: HTML Formatting
fr: Recevoir en HTML

en: Plain Text
fr: Recevoir en Texte brut

en: Notification Settings
fr: Paramètres de notification

en: Settings
fr: Réglage
