OneTap Pro (for WordPress OneTap Pro - #1 Accessibility) - en to ar translation catalogue (263 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click Accessibility Toolbar
ar: أداة الوصول من OneTap – شريط أدوات سهولة الوصول بنقرة واحدة

note: Description of the plugin
en: OneTap is a multilingual WordPress plugin designed for seamless website accessibility. With a simple one-click installation, it ensures your site meets accessibility standards without any hassle. Built for performance, providing an inclusive, user-friendly web environment for all visitors.
ar: ويوفر بيئة ويب شاملة ومريحة للمستخدمين لجميع الزوار.

en: Warning!
ar: تحذير!

en: Please complete all fields.
ar: يرجى إكمال جميع الحقول.

en: Enjoying OneTap? If it makes your work easier, we’d love to get a quick review on WordPress.org – it would mean a lot to us and helps us keep improving the plugin for you
ar: Gefällt Ihnen OneTap? Wenn es Ihre Arbeit erleichtert, würden wir uns über eine schnelle Bewertung auf WordPress.org freuen – das bedeutet uns viel und hilft uns, das Plugin für Sie weiter zu verbessern

en: Don't show again
ar: Nicht mehr anzeigen

en: Maybe later
ar: Vielleicht später

en: Leave a Review
ar: Bewertung abgeben

en: Hey!
    					We’re happy that you’re using OneTap. We'd like to take this opportunity to kindly ask for a 5-star rating on WordPress.
ar: Hallo!
    					Wir freuen uns, dass Sie OneTap verwenden. Wir möchten diese Gelegenheit nutzen, um höflich um eine 5-Sterne-Bewertung auf WordPress zu bitten.

en: It would mean a lot to us.
ar: Das würde uns sehr viel bedeuten.

en: Ok, you deserve it
ar: Ok, Sie haben es verdient

en: Already did
ar: Bereits gemacht

en: No, it’s not  good enough
ar: Nein, es ist nicht gut genug

en: Hey! We’re happy that you’re using OneTap!
ar: Hallo! Wir freuen uns, dass Sie OneTap verwenden!

en: If OneTap helped you make your site more accessible, we’d truly appreciate a quick review – a good rating would mean a lot to us ❤️
ar: Wenn OneTap Ihnen geholfen hat, Ihre Website zugänglicher zu machen, würden wir uns wirklich über eine schnelle Bewertung freuen – eine gute Bewertung würde uns sehr viel bedeuten ❤️

en: No, it’s not good enough
ar: Nein, es ist nicht gut genug

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Missing Alt-Text
ar: نص بديل مفقود

note: translators: 1: number of images without alt text, 2: total number of images in the media library
en: %1$s / %2$s Images
ar: %1$s / %2$s صور

en: Alt text improves SEO and makes your content accessible to screen readers.
ar: يحسّن النص البديل تحسين محركات البحث ويجعل المحتوى متاحًا لقارئات الشاشة.

en: Add Alt-Texts
ar: إضافة نصوص بديلة

en: Save Changes
ar: حفظ التغييرات

en: This is a PRO Feature
ar: هذه ميزة احترافية

en:  to use this Feature.
ar:  لاستخدام هذه الميزة.

en: Upgrade to Pro
ar: ترقية إلى النسخة الاحترافية

en: PRO
ar: احترافي

en: Beta
ar: تجريبي

en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: Tablet
ar: التابلت

en: Mobile
ar: الهاتف المحمول

en: Copied!
ar: تم النسخ!

en: Failed!
ar: فشل!

en: Copy
ar: نسخ

en: Enter Custom Label
ar: أدخل تسمية مخصصة

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: افتراضي

en: Default Language
ar: اللغة الافتراضية

en: Display Options
ar: خيارات العرض

en: Disable All
ar: تعطيل الكل

en: Enable All
ar: تفعيل الكل

en: All
ar: الكل

en: With Alt Text
ar: مع نص بديل

en: Without Alt Text
ar: بدون نص بديل

en: Filter images by alt text
ar: تصفية الصور حسب النص البديل

en: Thumbnail
ar: صورة مصغرة

en: Alt Text
ar: النص البديل

en: Uploaded
ar: تم الرفع

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Enter a Alt-text...
ar: أدخل نصاً بديلاً...

en: Generate with AltPilot.ai
ar: إنشاء باستخدام AltPilot.ai

en: No images found in Media Library.
ar: لم يتم العثور على صور في مكتبة الوسائط.

en: No images match this filter.
ar: لا توجد صور تطابق هذا الفلتر.

en: Upload images to your Media Library to start managing their alt text here.
ar: ارفع الصور إلى مكتبة الوسائط لبدء إدارة النص البديل الخاص بها هنا.

en: Try choosing a different filter to see more of your images.
ar: حاول اختيار عامل تصفية آخر لرؤية المزيد من صورك.

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: Active
ar: نشط

en: Deactivate License
ar: إلغاء تفعيل الترخيص

en: Inactive
ar: غير نشط

en: Activate License
ar: تفعيل الترخيص

en: Widget
ar: الأداة

en: Modules
ar: الوحدات

en: Statement
ar: البيان

en: Module Labels
ar: تسميات الوحدات

en: Get PRO
ar: احصل على النسخة الاحترافية

en: General settings
ar: الإعدادات العامة

en: Icons
ar: الأيقونات

en: Customize your accessibility button's color, icon, and size to match your brand.
ar: خصص لون أيقونة إمكانية الوصول وحجمها لتتماشى مع علامتك التجارية.

en: See Documentation
ar: انظر الوثائق

en: Widget Design
ar: تصميم الأداة

en: Icon Size
ar: حجم الأيقونة

en: Add Border
ar: إضافة حدود

en: Set your own branding colors to personalize the plugin's appearance.
ar: حدد ألوان علامتك التجارية لتخصيص مظهر الإضافة.

en: Free WCAG Contrast-Checker
ar: فحص التباين المجاني WCAG

en: Widget Color
ar: لون الأداة

en: Choose your preferred language for the plugin's interface.
ar: اختر لغتك المفضلة لواجهة الإضافة.

en: English
ar: الإنجليزية

en: Deutsch
ar: الألمانية

en: Español
ar: الإسبانية

en: Français
ar: الفرنسية

en: Italiano
ar: الإيطالية

en: Polski
ar: البولندية

en: Svenska
ar: السويدية

en: Suomi
ar: الفنلندية

en: Português
ar: البرتغالية

en: Română
ar: الرومانية

en: Slovenščina
ar: السلوفينية

en: Slovenčina
ar: السلوفاكية

en: Nederlands
ar: الهولندية

en: Dansk
ar: الدنماركية

en: Ελληνικά
ar: اليونانية

en: Čeština
ar: التشيكية

en: Magyar
ar: المجرية

en: Lietuvių
ar: الليتوانية

en: Latviešu
ar: اللاتفية

en: Eesti
ar: الإستونية

en: Hrvatski
ar: الكرواتية

en: Gaeilge
ar: الأيرلندية

en: Български
ar: البلغارية

en: Norsk
ar: النرويجية

en: Türkçe
ar: التركية

en: Bahasa Indonesia
ar: الإندونيسية

en: Português (Brasil)
ar: البرتغالية (البرازيل)

en: 日本語
ar: اليابانية

en: 한국어
ar: الكورية

en: 简体中文
ar: الصينية المبسطة

en: Русский
ar: الروسية

en: हिन्दी
ar: الهندية

en: Українська
ar: الأوكرانية

en: Srpski
ar: الصربية

en: English (UK)
ar: الإنجليزية (المملكة المتحدة)

en: Automatic Language detection
ar: الكشف التلقائي عن اللغة

en: When enabled, the toolbar language is automatically set based on the visitor's browser language.
ar: عند التفعيل، يتم ضبط لغة شريط الأدوات تلقائيًا بناءً على لغة متصفح الزائر.

en: Adjust the position of widgets to fit your layout preferences.
ar: اضبط موضع الأدوات لتناسب تفضيلات التخطيط الخاصة بك.

en: Widget Position
ar: موضع الأداة

en: Widget Position
ar: موضع الأداة

en: Top right
ar: أعلى يمين

en: Top left
ar: أعلى يسار

en: Middle right
ar: وسط يمين

en: Middle left
ar: وسط يسار

en: Bottom right
ar: أسفل يمين

en: Bottom left
ar: أسفل يسار

en: Vertical (Default 15px)
ar: Vertikal (Standard 15px)

en: Horizontal (Default 15px)
ar: Horizontal (Standard 15px)

en: Hide On Desktop
ar: إخفاء على سطح المكتب

en: When enabled, the icon will not be displayed on desktop devices.
ar: عند التفعيل، لن تظهر الأيقونة على أجهزة سطح المكتب.

en: Hide On Tablet
ar: إخفاء على التابلت

en: When enabled, the icon will not be displayed on tablet devices.
ar: عند التفعيل، لن تظهر الأيقونة على أجهزة التابلت.

en: Hide On Mobile
ar: إخفاء على الهاتف المحمول

en: When enabled, the icon will not be displayed on mobile devices.
ar: عند التفعيل، لن تظهر الأيقونة على الأجهزة المحمولة.

en: General Settings
ar: الإعدادات العامة

en: Hide "Powered by OneTap"
ar: إخفاء "مدعوم من OneTap"

en: Remove the "Powered by OneTap" text from the Toolbar on the frontend of your website.
ar: موقعك الإلكتروني.

en: Button Focus Indicator
ar: مؤشر تركيز الزر

en: Show a visible dotted border on the floating toolbar icon image when the button is focused (e.g. keyboard navigation).
ar: يعرض حدًا منقطًا مرئيًا حول أيقونة شريط الأدوات عند تركيز الزر (مثل التنقل بلوحة المفاتيح).

en: Hide Alt Text Feature
ar: إخفاء ميزة النص البديل

en: Hide the Alt Text submenu, its navigation link, and the "Missing Alt-Text" dashboard widget.
ar: يُخفي قائمة النص البديل الفرعية ورابط التنقل الخاص بها وأداة لوحة التحكم «النص البديل المفقود».

en: Open with URL
ar: فتح مع الرابط

en: Open the OneTap Toolbar with URL
ar: فتح شريط أدوات OneTap مع الرابط

en: Edit Module Labels
ar: تحرير تسميات الوحدات

en: Change module name
ar: تغيير اسم الوحدة

en: Edit Labels
ar: تحرير التسميات

en: Alt-Text AI
ar: النص البديل بالذكاء الاصطناعي

en: Generate Alt-Text with Ai
ar: إنشاء النص البديل بالذكاء الاصطناعي

en: Save hours, boost SEO & Accessibility
ar: وفر ساعات، عزز تحسين محركات البحث وإمكانية الوصول

en: Start with AltPilot.ai
ar: ابدأ مع AltPilot.ai

en: Accessibility Profiles
ar: ملفات إمكانية الوصول

en: Ready-to-use accessibility profiles for different user needs.
ar: ملفات إمكانية الوصول جاهزة للاستخدام لاحتياجات المستخدمين المختلفة.

en: Content Modules
ar: وحدات المحتوى

en: Font Size
ar: حجم الخط

en: Easily enlarge text for improved readability and accessibility for all
ar: قم بتكبير النص بسهولة لتحسين القابلية للقراءة وإمكانية الوصول للجميع

en: Readable Font
ar: خط مقروء

en: Switch to a clearer, easy-to-read font for improved text accessibility
ar: التبديل إلى خط أوضح وأسهل للقراءة لتحسين إمكانية الوصول للنص

en: Line Height
ar: ارتفاع السطر

en: Adjust line spacing for better readability and improved text clarity
ar: اضبط المسافة بين الأسطر لتحسين القابلية للقراءة ووضوح النص

en: Big Cursor
ar: مؤشر كبير

en: Enhance visibility with a larger cursor for easier navigation and control
ar: تحسين الرؤية بمؤشر أكبر لسهولة التنقل والتحكم

en: Text Magnifier
ar: مكبر النص

en: Magnify selected text for enhanced readability and accessibility
ar: تكبير النص المحدد لتحسين القابلية للقراءة وإمكانية الوصول

en: Dyslexic Font
ar: خط عسر القراءة

en: Use a specialized font designed to enhance readability for dyslexic users
ar: استخدم خطاً متخصصاً مصمماً لتحسين القابلية للقراءة للمستخدمين الذين يعانون من عسر القراءة

en: Letter Spacing
ar: المسافة بين الأحرف

en: Adjust letter spacing for improved readability
ar: اضبط المسافة بين الأحرف لتحسين القابلية للقراءة

en: Adjust text alignment for improved structure and readability
ar: اضبط محاذاة النص لتحسين الهيكل والقابلية للقراءة

en: Font Weight
ar: سماكة الخط

en: Adjust font weight for improved readability
ar: اضبط سماكة الخط لتحسين القابلية للقراءة

en: Color Modules
ar: وحدات الألوان

en: Dark Contrast
ar: تباين داكن

en: Adjust dark contrast for a more vivid or subdued visual experience
ar: اضبط التباين الداكن لتجربة بصرية أكثر حيوية أو هدوءاً

en: Light Contrast
ar: تباين فاتح

en: Adjust light contrast for a more vivid or subdued visual experience
ar: اضبط التباين الفاتح لتجربة بصرية أكثر حيوية أو هدوءاً

en: High Contrast
ar: تباين عالي

en: Adjust high contrast for a more vivid or subdued visual experience
ar: اضبط التباين العالي لتجربة بصرية أكثر حيوية أو هدوءاً

en: Monochrome
ar: أحادي اللون

en: Adjust color monochrome for a more vivid or subdued visual experience
ar: اضبط اللون الأحادي لتجربة بصرية أكثر حيوية أو هدوءاً

en: Saturation
ar: التشبع

en: Adjust color saturation for a more vivid or subdued visual experience
ar: اضبط تشبع اللون لتجربة بصرية أكثر حيوية أو هدوءاً

en: Orientation Modules
ar: وحدات التوجه

en: Reading Line
ar: خط القراءة

en: Highlight the current line to track reading progress and improve focus
ar: تمييز السطر الحالي لتتبع تقدم القراءة وتحسين التركيز

en: Reading Mask
ar: قناع القراءة

en: Use a mask to focus on a specific area of text and reduce distractions
ar: استخدم قناعاً للتركيز على منطقة محددة من النص وتقليل المشتتات

en: Read Page
ar: قراءة الصفحة

en: Automatically read aloud the page content for hands-free accessibility
ar: قراءة محتوى الصفحة بصوت عالٍ تلقائياً لإمكانية الوصول بدون استخدام اليدين

en: Keyboard Navigation
ar: التنقل بلوحة المفاتيح

en: Navigate the site using only the keyboard
ar: التنقل في الموقع باستخدام لوحة المفاتيح فقط

en: Hide Images
ar: إخفاء الصور

en: Remove distracting images for a cleaner, more focused browsing experience
ar: إزالة الصور المشتتة لتجربة تصفح أنظف وأكثر تركيزاً

en: Mute Sounds
ar: كتم الأصوات

en: Easily mute website sounds for a distraction-free browsing experience
ar: كتم أصوات الموقع بسهولة لتجربة تصفح خالية من المشتتات

en: Highlight Titles
ar: تمييز العناوين

en: Highlight titles for better recognition
ar: تمييز العناوين للتعرف الأفضل

en: Highlight Content
ar: تمييز المحتوى

en: Highlight elements when hovered over
ar: تمييز العناصر عند التمرير فوقها

en: Stop Animations
ar: إيقاف الرسوم المتحركة

en: Disable animations to reduce distractions
ar: تعطيل الرسوم المتحركة لتقليل المشتتات

en: Highlight Links
ar: تمييز الروابط

en: Easily identify clickable links with visual enhancements for better navigation
ar: تحديد الروابط القابلة للنقر بسهولة مع التحسينات البصرية لتنقل أفضل

en: Skip To Content
ar: تخطي إلى المحتوى

en: Let visitors jump to main content, navigation, or footer landmarks.
ar: يتيح للزوار الانتقال إلى المحتوى الرئيسي أو التنقل أو تذييل الصفحة.

en: Current language
ar: اللغة الحالية

en: Information
ar: معلومات

en: Hide Toolbar
ar: إخفاء شريط الأدوات

en: Accessibility Adjustments
ar: تعديلات إمكانية الوصول

en: Select your accessibility profile
ar: اختر ملف إمكانية الوصول الخاص بك

en: Vision Impaired Mode
ar: وضع ضعف البصر

en: Enhances website's visuals
ar: يحسن المرئيات الخاصة بالموقع

en: Seizure Safe Profile
ar: ملف آمن من النوبات

en: Clear flashes & reduces color
ar: يزيل الومضات ويقلل الألوان

en: ADHD Friendly Mode
ar: وضع صديق لاضطراب فرط الحركة

en: Focused browsing, distraction-free
ar: تصفح مركز، خالٍ من المشتتات

en: Blindness Mode
ar: وضع العمى

en: Reduces distractions, improves focus
ar: يقلل المشتتات، يحسن التركيز

en: Epilepsy Safe Mode
ar: وضع آمن من الصرع

en: Dims colors and stops blinking
ar: يخفف الألوان ويمنع الوميض

en: Font Size (Default)
ar: حجم الخط

en: Line Height (Default)
ar: ارتفاع السطر

en: Font weight
ar: سماكة الخط

en: Edit Alt Text
ar: تحرير النص البديل

en: Show Accessibility Statement
ar: إظهار بيان إمكانية الوصول

en: Select Language
ar: اختر اللغة

en: Company Name
ar: اسم الشركة

en: Company Inc.
ar: شركة ذ.م.م.

en: Business E-mail
ar: البريد الإلكتروني التجاري

en: Website
ar: الموقع الإلكتروني

en: I confirm that the generated accessibility status is based on my own assessment. The provider of this generator assumes no liability for its accuracy or compliance.
ar: أؤكد أن حالة إمكانية الوصول المُولدة تستند إلى تقييمي الخاص. مزود هذا المولد لا يتحمل أي مسؤولية عن دقته أو امتثاله.

en: Generate Text
ar: إنشاء النص

en: Please note: Generating a new statement will automatically overwrite the previous version.
ar: يرجى ملاحظة: إنشاء بيان جديد سيقوم تلقائياً بالكتابة فوق النسخة السابقة.

en: Generate Accessibility Status
ar: إنشاء حالة إمكانية الوصول

en: You can edit or insert a Statement as needed. Click "Save settings" to save your changes.
ar: يمكنك تحرير أو إدراج بيان حسب الحاجة. انقر على "حفظ الإعدادات" لحفظ تغييراتك.

en: Save hours
ar: وفر ساعات

en: and generate your Alt-text with AltPilot.ai.
ar: وأنشئ النص البديل الخاص بك مع AltPilot.ai.

en: Try 25 Images for Free
ar: جرب 25 صورة مجاناً

en: Generate with AI
ar: إنشاء بالذكاء الاصطناعي

en: If you're enjoying OneTap, we'd really appreciate a quick
ar: إذا كنت تستمتع بـ OneTap، سنقدر حقاً تقييماً سريعاً

en:  review – it means a lot to us.
ar:  – هذا يعني لنا الكثير.

en: Banner Bottom
ar: Banner unten

en: Get Text-to-Speech, Keyboard Navigation, Dyslexic Font
ar: احصل على تحويل النص إلى كلام والتنقل بلوحة المفاتيح وخط عُسر القراءة

en: Upgrade to OneTap PRO
ar: الترقية إلى OneTap PRO

en: Dismiss banner
ar: إغلاق اللافتة

en: Support
ar: الدعم

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: You’re currently editing
ar: أنت تقوم حاليًا بتحرير

en: labels.
ar: التسميات.

en: Choose another language to edit its translations.
ar: اختر لغة أخرى لتحرير ترجماتها.

en: Change Language
ar: تغيير اللغة

en: Live Preview
ar: معاينة مباشرة

en: icon drop down menu
ar: قائمة منسدلة للأيقونة

en: Accessibility  Adjustments
ar: تعديلات إمكانية الوصول

en: Powered by
ar: مدعوم من

en: Back
ar: رجوع

en: How long do you want to hide the toolbar?
ar: كم من الوقت تريد إخفاء شريط الأدوات؟

en: Hide Toolbar Duration
ar: مدة إخفاء شريط الأدوات

en: Only for this session
ar: فقط لهذه الجلسة

en: 24 hours
ar: 24 ساعة

en: A Week
ar: أسبوع

en: Not Now
ar: ليس الآن

en: Cursor
ar: المؤشر

en: Choose...
ar: اختر...

en: Main Content
ar: المحتوى الرئيسي

en: Navigation
ar: التنقل

en: Footer
ar: التذييل

en: Reset Settings
ar: إعادة تعيين الإعدادات
