Accessibility Checker 1.44.1 - en to fi translation catalogue (1262 entries)

note: Description of the plugin
en: Audit and check your website for accessibility before you hit publish. In-post accessibility scanner and guidance.
fi: Tarkasta ja arvioi verkkosivustosi esteettömyys ennen julkaisua. Artikkelin sisäinen esteettömyystarkistus ja opastus.

en: Accessibility Reports
fi: Esteettömyysraportit

en: New
fi: Uusi

en: License Expired
fi: Lisenssi vanhentunut

en: Your license has expired. This site is still connected but reports may stop until your license is renewed.
fi: Lisenssisi on vanhentunut. Tämä sivusto on edelleen yhdistetty, mutta raportointi saattaa keskeytyä, kunnes lisenssisi uusitaan.

en: Renew your license
fi: Uusi lisenssisi

en: Disable Email Reports
fi: Poista sähköpostiraportit käytöstä

en: Get recurring email reports with a snapshot of your site’s accessibility, including total issues, trends over time, most problematic pages, and the most severe issues to fix first.
fi: Vastaanota toistuvia sähköpostiraportteja, jotka antavat tilannekuvan sivustosi esteettömyydestä. Ne sisältävät tiedot kokonaisongelmista, ajan mittaan tapahtuvista kehityssuunnista, ongelmallisimmista sivuista ja vakavimmista ensin korjattavista ongelmista.

en: Get recurring email reports with a snapshot of your site’s accessibility, including total issues, trends over time, most problematic pages, and the most severe issues to fix first. Some details, like full-site coverage and issue breakdowns, are available in Pro.
fi: Vastaanota toistuvia sähköpostiraportteja, jotka antavat tilannekuvan sivustosi esteettömyydestä. Ne sisältävät tiedot kokonaisongelmista, ajan mittaan tapahtuvista kehityssuunnista, ongelmallisimmista sivuista ja vakavimmista ensin korjattavista ongelmista. Jotkin yksityiskohdat, kuten koko sivuston kattavuus ja ongelmien erittely, ovat saatavilla Pro-versiossa.

en: Enable Email Reports
fi: Ota sähköpostiraportit käyttöön

en: Free License Key
fi: Ilmainen lisenssiavain

en: Get a Free License Key
fi: Hanki ilmainen lisenssiavain

note: translators: %s: dashboard URL.
en: Got the plugin from Equalize Digital? Your key is in your <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">dashboard</a>.
fi: Saitko laajennuksen Equalize Digitalilta? Avaimensa löydät <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">hallintapaneelistasi</a>.

note: translators: %s: signup URL.
en: Installed from WordPress.org? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Create a free account</a> to get one.
fi: Asensitko WordPress.orgista? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Luo ilmainen tili</a> saadaksesi sellaisen.

note: translators: %s: signup URL.
en: Not sure? Just <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">create a free account</a>. It only takes a minute.
fi: Etkö ole varma? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Luo vain ilmainen tili</a>. Se vie vain minuutin.

en: Reports Enabled
fi: Raportit käytössä

en: Weekly accessibility reports for this site are being emailed to the account owner of the license key.
fi: Tämän sivuston viikoittaiset saavutettavuusraportit lähetetään sähköpostitse lisenssiavaimen tilin omistajalle.

note: translators: %s: next report date.
en: Next report: %s
fi: Seuraava raportti: %s

en: Full Coverage
fi: Täysi kattavuus

en: Limited Coverage
fi: Rajoitettu kattavuus

en: Your reports include all post types and taxonomies.
fi: Raporttisi sisältävät kaikki julkaisutyypit ja taksonomiat.

en: Full-site scanning enabled
fi: Koko sivuston skannaus käytössä

en: Complete issue breakdowns
fi: Täydelliset ongelmien erittelyt

en: Detailed reporting
fi: Yksityiskohtainen raportointi

en: Your reports only include part of your site.
fi: Raporttisi sisältävät vain osan sivustostasi.

en: Upgrade to Pro to:
fi: Päivitä Pro-versioon saadaksesi:

en: Scan all content types
fi: Skannaa kaikki sisältötyypit

en: Get full issue breakdowns
fi: Saat täydelliset ongelmien erittelyt

en: Receive more detailed reports
fi: Vastaanota yksityiskohtaisempia raportteja

en: Upgrade to Pro
fi: Päivitä Pro-versioon

en: Accessibility Summary
fi: Esteettömyyden yhteenveto

en: This summary reflects the latest scan data available for your site.
fi: Tämä yhteenveto heijastaa viimeisimpiä saatavilla olevia skannaustietoja sivustollesi.

en: Total Issues Found
fi: Löydettyjen ongelmien kokonaismäärä

en: Account Connection
fi: Tilin yhdistäminen

note: translators: %1$s: privacy link, %2$s: data processing agreement link, %3$s: privacy policy aria label, %4$s: data processing agreement aria label.
en: By connecting this site, you agree to Equalize Digital's <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%3$s">Privacy Policy <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a> and <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%4$s">Data Processing Agreement <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a>.
fi: Liittymällä tähän sivustoon hyväksyt Equalize Digitalin <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%3$s">tietosuojakäytännön <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a> ja <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%4$s">tietojenkäsittelysopimuksen <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a>.

en: Privacy Policy (opens in a new window)
fi: Tietosuojakäytäntö (avautuu uuteen ikkunaan)

en: Data Processing Agreement (opens in a new window)
fi: Tietojenkäsittelysopimus (avautuu uuteen ikkunaan)

en: Weekly email includes total issues found and changes since the last report, coverage information, counts of problems, needs review, passed test percentage, and information about the most problematic pages and the most severe issues.
fi: Viikoittainen sähköposti sisältää löydettyjen ongelmien kokonaismäärän ja muutokset edelliseen raporttiin verrattuna, kattavuustiedot, ongelmien lukumäärät, korjausta vaativien tapausten määrän, läpäistyjen testien prosenttiosuuden sekä tiedot ongelmallisimmista sivuista ja vakavimmista ongelmista.

en: N/A
fi: Ei saatavilla

en: Critical
fi: Kriittinen

en: High
fi: Korkea

en: Medium
fi: Keskitaso

en: Low
fi: Matala

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: create a free account
fi: luo ilmainen tili

en: Connect this site
fi: Yhdistä tämä sivusto

en: active
fi: aktiivinen

en: expired
fi: vanhentunut

en: Enter your license key
fi: Syötä lisenssiavaimesi

en: Disconnect Site
fi: Katkaise sivuston yhteys

en: Connect Site
fi: Yhdistä sivusto

note: translators: %s: link to my.equalizedigital.com dashboard
en: If you downloaded the free plugin from Equalize Digital, you already have a free license key in your %s dashboard.
fi: Jos latasit ilmaisen laajennuksen Equalize Digitalilta, sinulla on jo ilmainen lisenssiavain %s-hallintapaneelissasi.

note: translators: %s: link to create a free account
en: If not, %s to generate a license key and connect this site.
fi: Jos ei, %s voit luoda lisenssiavaimen ja yhdistää tämän sivuston.

note: translators: %s: renew license link
en: Your license has expired and this site is still connected. %s to restore full access, or disconnect the site above.
fi: Lisenssisi on vanhentunut, ja tämä sivusto on edelleen yhdistetty. %s palauttaaksesi täyden käyttöoikeuden tai irrota sivusto yllä olevasta kohdasta.

en: Connected as Free
fi: Yhdistetty ilmaisena

en: Your Pro license is no longer valid, but this site remains connected for Free email reports.
fi: Pro-lisenssisi ei ole enää voimassa, mutta tämä sivusto pysyy yhdistettynä ilmaisia sähköpostiraportteja varten.

note: translators: %s: link to my.equalizedigital.com dashboard
en: You can manage recipients and review connection details in your %s dashboard.
fi: Voit hallinnoida vastaanottajia ja tarkistaa yhteystiedot %s-hallintapaneelissasi.

en: Your Pro license is no longer valid. Email reports remain connected as Free email reports. Renew your Pro license to restore Pro-only features.
fi: Pro-lisenssisi ei ole enää voimassa. Sähköpostiraportit pysyvät yhdistettyinä ilmaisina sähköpostiraportteina. Uusi Pro-lisenssisi palauttaaksesi vain Pro-versioon kuuluvat ominaisuudet.

en: Your Pro license is no longer valid. This site is using a valid Free license, but email reports are not currently connected. Connect this site from the Free License section to resume Free email reports.
fi: Pro-lisenssisi ei ole enää voimassa. Tämä sivusto käyttää voimassa olevaa ilmaista lisenssiä, mutta sähköpostiraportit eivät ole tällä hetkellä yhdistettynä. Yhdistä tämä sivusto Ilmainen lisenssi -osiosta jatkaaksesi ilmaisia sähköpostiraportteja.

en: Please renew your license
fi: Uudista lisenssisi

note: translators: %1$s: item name, %2$s: item name, %3$s: renew license link
en: Your %1$s license has expired. %3$s to continue accessing additional features and services for %2$s.
fi: %1$s-lisenssisi on vanhentunut. %3$s jatkaaksesi lisäominaisuuksien ja -palveluiden käyttöä %2$s-versiossa.

note: translators: %s: item name
en: Your %s license key has been disabled. Please contact our support team if you believe this is an error or would like to continue accessing additional features.
fi: %s-lisenssiavaimesi on poistettu käytöstä. Ota yhteyttä tukitiimiimme, jos uskot tämän olevan virhe tai haluat jatkaa lisäominaisuuksien käyttöä.

note: translators: %1$s: item name, %2$s: license url, %3$s: item name
en: The license key for %1$s appears to be invalid. Please <a href="%2$s">check your license key</a> to access additional accessibility features and services for %3$s.
fi: %1$s-lisenssiavain vaikuttaa olevan virheellinen. Ole hyvä ja <a href="%2$s">tarkista lisenssiavaimesi</a> päästäksesi käsiksi lisäesteettömyysominaisuuksiin ja -palveluihin %3$s-versiossa.

note: translators: %s: item name
en: This license key for %s is not active for this site. Please activate it to access additional features on this website.
fi: Tämä %s-lisenssiavain ei ole aktiivinen tällä sivustolla. Aktivoi se päästäksesi käsiksi lisäominaisuuksiin tällä verkkosivustolla.

note: translators: %s: the plugins item name
en: This license key does not appear to be valid for %s. Please verify you've entered the correct license key.
fi: Tämä lisenssiavain ei näytä olevan voimassa %s:lle. Varmista, että olet syöttänyt oikean lisenssiavaimen.

note: translators: %s: the plugins item name
en: Your %s license key has reached its site activation limit. You can upgrade your license or deactivate it on another site to use the additional features here.
fi: %s-lisenssiavaimesi on saavuttanut sivuston aktivointirajansa. Voit päivittää lisenssisi tai poistaa sen käytöstä toisella sivustolla käyttääksesi lisäominaisuuksia täällä.

note: translators: %s: the plugins item name
en: There was an issue validating your %s license key. Please try again or contact our support team if the problem persists.
fi: %s-lisenssiavaimesi vahvistuksessa oli ongelma. Yritä uudelleen tai ota yhteyttä tukitiimiimme, jos ongelma jatkuu.

en: Fixes
fi: Korjaukset

en: General Fixes
fi: Yleiset korjaukset

en: These fixes help improve accessibility by modifying HTML elements and behaviors on your site.
fi: Nämä korjaukset auttavat parantamaan esteettömyyttä muokkaamalla HTML-elementtejä ja toimintoja sivustollasi.

en: Get Pro to unlock this feature, opens in a new window.
fi: Hanki Pro-versio avataksesi tämän ominaisuuden, avautuu uuteen ikkunaan.

en: Get Pro
fi: Hanki pro-versio

en: Opens in a new window.
fi: Avautuu uudessa ikkunassa.

note: translators: %s: the label of the fix
en: Read documentation for %s. Opens in a new window.
fi: Lue dokumentaatio kohteelle %s. Avautuu uudessa ikkunassa.

en: Our Commitment to Web Accessibility
fi: Sitoutumisemme verkon esteettömyyteen

en: [YOUR COMPANY NAME] is committed to providing a fully accessible website experience for all users of all abilities, including those who rely on assistive technologies like screen readers, screen enlargement software, and alternative keyboard input devices to navigate the web.
fi: [YOUR COMPANY NAME] on sitoutunut tarjoamaan täysin esteettömän verkkokokemuksen kaikille käyttäjille kyvyistä riippumatta, mukaan lukien ne, jotka käyttävät apuvälineteknologioita kuten ruudunlukijoita, näytön suurennusohjelmistoja ja vaihtoehtoisia näppäimistön syöttölaitteita verkon selaamiseen.

en: Ongoing Efforts to Ensure Accessibility
fi: Jatkuvat toimenpiteet esteettömyyden varmistamiseksi

en: We follow the <a href="https://www.w3.org/TR/WCAG21/">Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) version 2.1</a> as our guiding principle for determining accessibility. These are internationally agreed-upon standards that cover a wide range of recommendations and best practices for making content useable. As we add new pages and functionality to our website, all designs, code, and content entry practices are checked against these standards.
fi: Noudatamme <a href="https://www.w3.org/TR/WCAG21/">Verkkosisällön saavutettavuusohjeiden (WCAG) versiota 2.1</a> ohjaavana periaatteenamme esteettömyyden määrittämisessä. Nämä ovat kansainvälisesti sovittuja standardeja, jotka kattavat laajan valikoiman suosituksia ja parhaita käytäntöjä sisällön käytettävyyden varmistamiseksi. Kun lisäämme uusia sivuja ja toimintoja verkkosivustollemme, kaikki suunnittelu-, koodi- ja sisällönsyöttökäytännöt tarkistetaan näiden standardien mukaisesti.

note: translators: 1 - A link opening tag, 2 - link closing tag
en: Website accessibility is an ongoing process. We continually test content and features for WCAG 2.1 Level AA compliance and remediate any issues to ensure we meet or exceed the standards. Testing of our website is performed by our team members using industry-standard tools such as the %1$sAccessibility Checker WordPress Plugin%2$s, color contrast analyzers, keyboard-only navigation techniques, and Flesch-Kincaid readability tests.
fi: Verkkosivuston saavutettavuus on jatkuva prosessi. Testaamme sisältöä ja ominaisuuksia jatkuvasti WCAG 2.1 AA-tason vaatimusten mukaisesti ja korjaamme mahdolliset ongelmat varmistaaksemme, että täytämme tai ylitämme standardit. Tiimimme jäsenet testaavat verkkosivustoamme käyttäen toimialan standardityökaluja, kuten %1$sAccessibility Checker WordPress-lisäosaa%2$s, värikontrastianalysaattoreita, pelkästään näppäimistöllä tapahtuvaa navigointia ja Flesch-Kincaidin luettavuustestejä.

en: Accessibility Features On Our Website
fi: Esteettömyysominaisuudet verkkosivustollamme

en: The following is a list of items we have included in our website to improve its accessibility:
fi: Seuraavassa on luettelo asioista, jotka olemme sisällyttäneet verkkosivustollemme parantaaksemme sen esteettömyyttä:

en: [LIST ACCESSIBILITY FEATURES HERE]
fi: [LUETTELE ESTEETTÖMYYSOMINAISUUDET TÄHÄN]

en: Where We're Improving
fi: Missä parannamme

en: In our efforts to bring our website up to standard, we are targeting the following areas:
fi: Pyrkimyksissämme saada verkkosivustomme standardien mukaiseksi keskitymme seuraaviin alueisiin:

en: [LIST ITEMS YOU'RE WORKING TO FIX HERE]
fi: [LUETTELE TÄHÄN ASIAT, JOITA TYÖSTÄTTE KORJATAKSENNE]

en: [IT MAY HELP TO REVIEW THE OPEN ISSUES TAB TO SEE THE MOST COMMON PROBLEMS]
fi: [AVOINNA OLEVIEN ONGELMIEN VÄLILEHDEN TARKASTELU VOI AUTTAA NÄKEMÄÄN YLEISIMMÄT ONGELMAT]

en: This is part of our broader effort to make everyone's experience at [COMPANY NAME] a welcoming and enjoyable one. Please note that while we make every effort to provide information accessible for all users, we cannot guarantee the accessibility of third party websites to which we may link.
fi: Tämä on osa laajempaa pyrkimystämme tehdä kaikkien kokemuksesta [COMPANY NAME]:ssä tervetullut ja miellyttävä. Huomaa, että vaikka pyrimme tarjoamaan kaikille käyttäjille saavutettavaa tietoa, emme voi taata kolmansien osapuolten verkkosivustojen esteettömyyttä, joihin saatamme linkittää.

en: Accessibility Support Contact
fi: Esteettömyyden tukiyhteystiedot

en: We welcome comments, questions, and feedback on our website. If you are using assistive technologies and are having difficulty using our website, please email [YOUR ACCESSIBILITY EMAIL ADDRESS] or give us a call at [YOUR PHONE NUMBER]. We will do our best to assist you and resolve issues.
fi: Otamme mielellämme vastaan kommentteja, kysymyksiä ja palautetta verkkosivustostamme. Jos käytät apuvälineteknologioita ja sinulla on vaikeuksia käyttää verkkosivustoamme, lähetä sähköpostia osoitteeseen [YOUR ACCESSIBILITY EMAIL ADDRESS] tai soita meille numeroon [YOUR PHONE NUMBER]. Teemme parhaamme auttaaksemme sinua ja ratkaistaksemme ongelmat.

note: translators: %1$s: opening link tag, %2$s: closing link tag
en: Enjoying Accessibility Checker? %1$sPlease leave us a ★★★★★ rating.%2$s We really appreciate your support!
fi: Pidätkö Accessibility Checkeristä? %1$sJätäthän meille ★★★★★ arvostelun.%2$s Arvostamme tukeasi suuresti!

en: Please leave us a five star rating (opens in new window)
fi: Jätäthän meille viiden tähden arvostelun (avautuu uudessa ikkunassa)

note: translators: %1$s: opening link tag, %2$s: closing link tag
en: Want to do more with Accessibility Checker? %1$sUnlock Pro Features%2$s
fi: Haluatko tehdä enemmän Accessibility Checkerillä? %1$sAvaa Pro-ominaisuudet%2$s

en: Unlock Pro Features (opens in new window)
fi: Avaa Pro-ominaisuudet (avautuu uudessa ikkunassa)

en: 🎉 Black Friday special! 🎉
fi: 🎉 Black Friday -tarjous! 🎉

en: Upgrade to a paid version of Accessibility Checker from November 24th to December 3rd and get 30% off! Full site scanning, site-wide open issues report, dismissal logs, and more.
fi: Päivitä Accessibility Checkerin maksulliseen versioon 24. marraskuuta – 3. joulukuuta ja saat 30 % alennuksen! Koko sivuston skannaus, koko sivuston avoimien ongelmien raportti, ohituslokit ja paljon muuta.

en: Ask a Pre-Sale Question
fi: Kysy myyntiä edeltävä kysymys

en: Upgrade Now
fi: Päivitä nyt

en: Permission Denied
fi: Käyttöoikeus evätty

en: Update option wasn't successful
fi: Vaihtoehdon päivitys ei onnistunut

en: ⚡️ Global Accessibility Awareness Day Flash Sale
fi: ⚡️ Maailmanlaajuisen saavutettavuustietoisuuspäivän alennusmyynti

en: Starting May 20th: Save 15% on accessibility courses and ArchiveWP with coupon code
fi: 20. toukokuuta alkaen: Säästä 15 % saavutettavuuskursseista ja ArchiveWP-palvelusta kuponkikoodilla

en: 3 days only • May 20–22
fi: Vain 3 päivää • 20.–22. toukokuuta

en: View ArchiveWP Pricing
fi: Katso ArchiveWP-hinnoittelu

en: View Course Pricing
fi: Katso kurssien hinnoittelu

en: Starting May 20th: Save 15% on Accessibility Checker Pro with coupon code
fi: 20. toukokuuta alkaen: Säästä 15 % Accessibility Checker Pro -palvelusta kuponkikoodilla

en: View Pricing
fi: Katso hinnoittelu

en: Save 15% on accessibility courses and ArchiveWP with coupon code
fi: Säästä 15 % saavutettavuuskursseista ja ArchiveWP-palvelusta kuponkikoodilla

en: Limited-time offer • Ends May 22nd
fi: Rajoitetun ajan tarjous • Päättyy 22. toukokuuta

en: 3 days only: Save 15% when you upgrade to Accessibility Checker Pro with coupon code
fi: Vain 3 päivää: Säästä 15 %, kun päivität Accessibility Checker Pro -versioon kuponkikoodilla

en: Hello! Thank you for using Accessibility Checker as part of your accessibility toolkit. Since you've been using it for a while, would you please write a 5-star review of Accessibility Checker in the WordPress plugin directory? This will help increase our visibility so more people can learn about the importance of web accessibility. Thanks so much!
fi: Hei! Kiitos, että käytät Accessibility Checkeriä osana saavutettavuustyökaluvalikoimaasi. Koska olet käyttänyt sitä jo jonkin aikaa, voisitko ystävällisesti kirjoittaa 5 tähden arvostelun Accessibility Checkeristä WordPress-lisäosahakemistoon? Tämä auttaa lisäämään näkyvyyttämme, jotta useammat ihmiset voivat oppia verkkosivujen saavutettavuuden tärkeydestä. Kiitos paljon!

en: Write A Review
fi: Kirjoita arvostelu

en: Remind Me In Two Weeks
fi: Muistuta kahden viikon kuluttua

en: Never Ask Again
fi: Älä kysy enää koskaan

en: The review action value was not set
fi: Arvostelutoiminnon arvoa ei asetettu

en: The post ID was not set
fi: Artikkelin tunnistetta ei ole asetettu

en: You do not have permission to view this information for this post.
fi: Sinulla ei ole lupaa tarkastella tämän julkaisun tietoja.

en: A Simplified summary has not been included for this content.
fi: Tähän sisältöön ei ole liitetty yksinkertaistettua yhteenvetoa.

en: Your content has a reading level at or below 9th grade and does not require a simplified summary.
fi: Sisältösi luettavuustaso on 9. luokka tai alempi eikä vaadi yksinkertaistettua yhteenvetoa.

en: The reading level of the simplified summary is too high.
fi: Yksinkertaistetun yhteenvedon luettavuustaso on liian korkea.

en: A simplified summary has been included for this content.
fi: Tähän sisältöön on liitetty yksinkertaistettu yhteenveto.

note: translators: %d: percentage of passed checks
en: %d%% Passed Checks
fi: %d%% läpäistyä tarkistusta

en: Passed Checks
fi: Läpäissyt tarkistukset

en: Passed Tests
fi: Läpäistyt testit

en: Problem | Problems
fi[0]: ongelma
fi[1]: ongelmaa

en: Contrast Problem | Contrast Problems
fi[0]: Kontrastiongelma
fi[1]: Kontrastiongelmia

en: Needs Review | Needs Review
fi[0]: Vaatii tarkistusta
fi[1]: Vaatii tarkistusta

en: Dismissed Issue | Dismissed Issues
fi[0]: Hylätty ongelma
fi[1]: Hylätyt ongelmat

en: Reading Level
fi: Lukutaso

note: translators: 1: opening anchor tag, 2: closing anchor tag with arrow icon and screen reader text
en: * True accessibility requires manual testing in addition to automated scans. %1$sLearn how to manually test for accessibility%2$s
fi: * Todellinen saavutettavuus edellyttää manuaalista testausta automaattisten tarkistusten lisäksi. %1$sLue, miten saavutettavuutta testataan manuaalisesti%2$s

en: , opens a new window
fi: , avautuu uuteen ikkunaan

en: No summary to return
fi: Ei yhteenvetoa palautettavaksi

en: Invalid table name
fi: Virheellinen taulukon nimi

en:  total
fi:  yhteensä

note: translators: 1: rule title, 2: "Opens in a new window."
en: Read documentation for %1$s. %2$s
fi: Lue dokumentaatio kohteelle %1$s. %2$s

note: translators: %s: rule title
en: Expand issues for %s
fi: Laajenna kohteen %s ongelmat

en: These settings enable global fixes across your entire site.
fi: Nämä asetukset ottavat käyttöön globaalit korjaukset koko sivustollasi.

en: Pages may need to be resaved or a full site scan run to see fixes reflected in reports.
fi: Sivut saattaa olla tarpeen tallentaa uudelleen tai suorittaa koko sivuston skannaus, jotta korjaukset näkyvät raporteissa.

en: Save
fi: Tallenna

en: Affected Code
fi: Vaikutuksen alainen koodi

en: Image
fi: Kuva

en: Landmark
fi: Maamerkki

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Dismissed
fi: Hylätty

en: Dismiss
fi: Hylkää

note: translators: %d: issue ID number
en: Issue ID %d
fi: Ongelman tunnus %d

note: translators: %d: issue ID number
en: image for issue %d
fi: kuva ongelmalle %d

note: Translators: %d is the issue ID.
en: View Issue ID %d on website, opens a new window
fi: Näytä ongelma ID %d verkkosivustolla, avautuu uuteen ikkunaan

en: View on page
fi: Näytä sivulla

en: Fix:
fi: Korjaus:

en: Fix
fi: Korjaa

en: No details to return
fi: Ei yksityiskohtia palautettavaksi

note: translators: %s: reading grade level value e.g. "8th Grade (Flesch-Kincaid)", displayed in a <strong> element. Do not translate the %s placeholder.
en: Post Reading Grade Level: %s
fi: Julkaisun luettavuustaso: %s

en: None
fi: Ei mitään

en: Your post has a reading level higher than 9th grade. Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) at the AAA level require a simplified summary of your post that is 9th grade or below.
fi: Julkaisusi luettavuustaso on korkeampi kuin 9. luokka. WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) AAA-tasolla edellyttää yksinkertaistettua yhteenvetoa julkaisustasi, joka on 9. luokan tai sitä alempi.

en: Your post does not contain enough content to calculate its reading level.
fi: Julkaisusi ei sisällä tarpeeksi sisältöä luettavuustason laskemiseksi.

en: A simplified summary is not necessary when content reading level is 9th grade or below. Choose when to prompt for a simplified summary on the settings page.
fi: Yksinkertaistettu yhteenveto ei ole tarpeen, kun sisällön luettavuustaso on 9. luokka tai sitä alempi. Valitse, milloin yksinkertaistettua yhteenvetoa pyydetään asetussivulla.

note: translators: %s: the simplified summary grade level value (wrapped in a <strong> tag)
en: Simplified Summary Reading Grade Level: %s
fi: Yksinkertaistetun yhteenvedon luettavuustaso: %s

en: Not enough content to determine an accurate reading level.
fi: Ei tarpeeksi sisältöä tarkan luettavuustason määrittämiseen.

en: Your simplified summary has a reading level above 9th grade.
fi: Yksinkertaistetun yhteenvedon luettavuustaso on yli 9. luokan.

en: Your simplified summary has a reading level at or below 9th grade.
fi: Yksinkertaistetun yhteenvedon luettavuustaso on 9. luokalla tai sen alapuolella.

en: Simplified summary is not being automatically inserted into the content.
fi: Yksinkertaistettua yhteenvetoa ei lisätä automaattisesti sisältöön.

note: translators: %s: link to the settings page
en: Your Prompt for Simplified Summary is set to &ldquo;never.&rdquo; If you would like the simplified summary to be displayed automatically, you can change this on the %s.
fi: Yksinkertaistetun yhteenvedon kehotteesi on asetettu ”ei koskaan”. Jos haluat yksinkertaistetun yhteenvedon näkyvän automaattisesti, voit muuttaa tämän %s.

en: settings page
fi: asetussivu

note: translators: %s: position phrase wrapped in a <strong> element (e.g. "<strong>before the content</strong>"). Do not translate the %s placeholder.
en: Simplified summary is being automatically inserted %s.
fi: Yksinkertaistettu yhteenveto lisätään automaattisesti %s.

en: the content
fi: sisältö

note: translators: %s: link to the settings page
en: Set where the Simplified Summary is inserted into the content on the %s.
fi: Aseta, mihin yksinkertaistettu yhteenveto lisätään sisältöön %s.

note: translators: %s: link to the settings page
en: Your Simplified Summary location is set to &ldquo;manually&rdquo; which requires a function be added to your page template. If you would like the simplified summary to be displayed automatically, you can change this on the %s.
fi: Yksinkertaistetun yhteenvedon sijaintisi on asetettu ”manuaalisesti”, mikä edellyttää funktion lisäämistä sivumalliisi. Jos haluat yksinkertaistetun yhteenvedon näkyvän automaattisesti, voit muuttaa tämän %s.

en: Simplified Summary
fi: Yksinkertaistettu yhteenveto

en: Save Summary
fi: Tallenna yhteenveto

en: Learn more about improving readability and simplified summary requirements
fi: Lue lisää luettavuuden parantamisesta ja yksinkertaistetun yhteenvedon vaatimuksista

en: No readability data to return
fi: Ei luettavuustietoja palautettavaksi

en: No dismissal data to return
fi: Ei ohitustietoja palautettavaksi

en: * Screen Reader Text
fi: * Ruudunlukijan teksti

en: The id value was not set
fi: Tunnisteen arvoa ei ole asetettu

en: Post not found
fi: Julkaisua ei löytynyt

en: Issue query returned no results
fi: Ongelmakysely ei tuottanut tuloksia

en: Object query returned no results
fi: Objektikysely ei tuottanut tuloksia

en: Confirmed accessible
fi: Vahvistettu saavutettavaksi

en: Reviewed and verified to meet accessibility requirements.
fi: Tarkistettu ja varmistettu täyttävän saavutettavuusvaatimukset.

en: False positive
fi: Väärä positiivinen

en: The scanner flagged this, but it does not apply to this content.
fi: Skanneri merkitsi tämän, mutta se ei koske tätä sisältöä.

en: Remediated
fi: Korjattu

en: The issue has been fixed, but the page has not been rescanned yet.
fi: Ongelma on korjattu, mutta sivua ei ole vielä skannattu uudelleen.

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Date:
fi: Päivämäärä:

en: Reopen Issue
fi: Avaa ongelma uudelleen

en: Dismiss Issue
fi: Hylkää ongelma

en: Comment
fi: Kommentti

en: Manage Globally Dismissed
fi: Hallitse globaalisti hylättyjä

en: Your user account doesn't have permission to dismiss this issue.
fi: Käyttäjätililläsi ei ole oikeutta hylätä tätä ongelmaa.

en: Dismiss issue as:
fi: Hylkää ongelma nimellä:

en: Settings
fi: Asetukset

en: Get Accessibility Checker Pro, opens in new window
fi: Hanki Accessibility Checker Pro, avautuu uudessa ikkunassa

en: View Accessibility Checker Documentation (opens in new window)
fi: Katso Accessibility Checkerin dokumentaatio (avautuu uudessa ikkunassa)

en: Documentation
fi: Dokumentaatio

en: Get support for Accessibility Checker (opens in new window)
fi: Hanki tukea Accessibility Checkerille (avautuu uudessa ikkunassa)

en: Support
fi: Tuki

en: Rate Accessibility Checker plugin (opens in new window)
fi: Arvioi Accessibility Checker -lisäosa (avautuu uudessa ikkunassa)

en: Rate plugin
fi: Arvioi lisäosa

en: Upgrade Sale Now
fi: Päivitystarjous nyt

en: Unable to redirect to upgrade page.
fi: Päivityssivulle ohjaaminen ei onnistu.

en: Most Recent Test Summary
fi: Viimeisin testiyhteenveto

en: Update Counts
fi: Päivitä lukumäärät

en: Start New Scan
fi: Aloita uusi skannaus

en: View All Open Issues
fi: Näytä kaikki avoimet ongelmat

en: See History
fi: Katso historia

en: Unique Problem | Unique Problems
fi[0]: Ainutlaatuinen ongelma
fi[1]: Ainutlaatuiset ongelmat

en: Unique Contrast Problem | Unique Contrast Problems
fi[0]: Ainutlaatuinen kontrastiongelma
fi[1]: Ainutlaatuiset kontrastiongelmat

en: Unique Item Needing Review | Unique Items Needing Review
fi[0]: Ainutlaatuinen tarkistusta vaativa kohde
fi[1]: Ainutlaatuiset tarkistusta vaativat kohteet

en: Average Issues Per Page
fi: Keskimääräinen ongelmien määrä sivua kohden

en: Average Issue Density
fi: Keskimääräinen ongelmatiheys

en: Report Last Updated:
fi: Raportti päivitetty viimeksi:

en: Never
fi: Ei koskaan

en: URLs Scanned
fi: Skannatut URL-osoitteet

note: translators: %1$s is the number of post types with issues, %2$s is the number of public post types.
en: %1$s of %2$s
fi: %1$s / %2$s

en: Post Types Checked
fi: Tarkistetut sisältötyypit

en: URLs with 100% score
fi: URL-osoitteet 100 % pisteytyksellä

en: This summary is automatically updated every 24 hours, or any time a full site scan is completed. You can also manually update these results by clicking the Update Counts button.
fi: Tämä yhteenveto päivitetään automaattisesti 24 tunnin välein tai aina, kun koko sivuston skannaus on suoritettu. Voit myös päivittää nämä tulokset manuaalisesti napsauttamalla Päivitä lukumäärät -painiketta.

en: Your site has a large number of issues. For performance reasons, not all issues have been included in this summary.
fi: Sivustollasi on suuri määrä ongelmia. Suorituskykysyistä kaikkia ongelmia ei ole sisällytetty tähän yhteenvetoon.

en: Site-Wide Accessibility Reports
fi: Koko sivuston esteettömyysraportit

en: Hide banner
fi: Piilota banneri

en: Unlock Detailed Accessibility Reports
fi: Avaa yksityiskohtaiset esteettömyysraportit

en: Start scanning your entire website for accessibility issues, get full-site reports, and become compliant with accessibility guidelines faster.
fi: Aloita koko verkkosivustosi skannaaminen esteettömyysongelmien varalta, saa koko sivuston kattavat raportit ja tule nopeammin esteettömyysohjeiden mukaiseksi.

en: Upgrade Accessibility Checker
fi: Päivitä Accessibility Checker

en: close ad
fi: sulje mainos

en: Get Detailed Accessibility Reports
fi: Hanki yksityiskohtaiset esteettömyysraportit

en: Full Site Accessibility Status
fi: Koko sivuston esteettömyystila

en: Updated
fi: Päivitetty

en: Problems:
fi: Ongelmat:

en: Contrast Problems:
fi: Kontrastiongelmat:

en: Needs Review:
fi: Vaatii tarkistuksen:

en: Your site has accessibility issues that should be addressed as soon as possible to ensure compliance with accessibility guidelines.
fi: Sivustollasi on esteettömyysongelmia, jotka tulisi korjata mahdollisimman pian esteettömyysohjeiden noudattamisen varmistamiseksi.

en: Way to go! Accessibility Checker cannot find any accessibility problems in the content it tested. Some problems cannot be found by automated tools so don't forget to
fi: Hienoa työtä! Accessibility Checker ei löydä yhtään saavutettavuusongelmaa testaamastaan sisällöstä. Automaattiset työkalut eivät kuitenkaan voi havaita kaikkia ongelmia, joten muista

en: manually test your site
fi: testata sivustosi manuaalisesti

en: Issues By Post Type
fi: Ongelmat sisältötyypeittäin

en: Post Type
fi: Sisältötyyppi

en: Problems
fi: Ongelmat

en: Contrast
fi: Kontrasti

en: Upgrade to Scan (opens in a new window)
fi: Päivitä skannaukseen (avautuu uudessa ikkunassa)

en: Upgrade to Scan
fi: Päivitä skannataksesi

en: See More Reports
fi: Katso lisää raportteja

en: Learn Accessibility
fi: Opi esteettömyydestä

en: Additional Resources
fi: Lisäresurssit

en: Blog (opens in a new window)
fi: Blogi (avautuu uuteen ikkunaan)

en: Blog
fi: Blogi

en: Documentation (opens in a new window)
fi: Dokumentaatio (avautuu uuteen ikkunaan)

en: Accessibility Events &amp; News in Your Inbox
fi: Esteettömyystapahtumat ja -uutiset sähköpostiisi

en: Subscribe to Equalize Digital's email list to get access to free accessibility webinars and training resources.
fi: Tilaa Equalize Digitalin sähköpostilista saadaksesi ilmaisia esteettömyyswebinaareja ja koulutusresursseja.

en: Email*
fi: Sähköposti*

en: Type your email
fi: Kirjoita sähköpostiosoitteesi

en: First Name
fi: Etunimi

en: Type your first name
fi: Kirjoita etunimesi

note: translators: 1: link to privacy policy page. 2: link close tag.
en: By subscribing, you consent to receive emails in accordance with our %1$sPrivacy Policy%2$s.
fi: Tilaamalla hyväksyt sähköpostien vastaanottamisen %1$stietosuojakäytäntömme%2$s mukaisesti.

en: Accessibility Checker &mdash; Audit History
fi: Accessibility Checker &mdash; Tarkastushistoria

en: Accessibility issues
fi: Saavutettavuusongelmat

en: Content checked for accessibility
fi: Sisältö tarkistettu saavutettavuuden osalta

en: Post types configured for accessibility checks
fi: Sisältötyypit määritetty saavutettavuustarkistuksia varten

en: Accessibility
fi: Saavutettavuus

en: View Issues
fi: Näytä ongelmat

en: View Accessibility Checker
fi: Näytä Accessibility Checker

en: Accessibility issues detected
fi: Saavutettavuusongelmia havaittu

note: translators: 1: error count, 2: warning count.
en: Accessibility Checker has detected %1$s errors and %2$s warnings.
fi: Accessibility Checker on havainnut %1$s virhettä ja %2$s varoitusta.

en: No accessibility issues detected
fi: Saavutettavuusongelmia ei havaittu

en: Accessibility Checker has not found any issues in scanned content.
fi: Accessibility Checker ei ole löytänyt ongelmia skannatussa sisällössä.

en: Content has not been checked
fi: Sisältöä ei ole tarkistettu

en: No posts have been scanned yet. Run a full site scan to begin checking your content for accessibility issues.
fi: Yhtään artikkelia ei ole vielä skannattu. Suorita koko sivuston skannaus aloittaaksesi sisällön tarkistamisen saavutettavuusongelmien varalta.

en: Start full site scan
fi: Aloita koko sivuston skannaus

en: Content is being checked for accessibility
fi: Sisältöä tarkistetaan saavutettavuuden osalta

note: translators: %s is the number of posts scanned.
en: Accessibility Checker has scanned %s post for accessibility issues. | Accessibility Checker has scanned %s posts for accessibility issues.
fi[0]: Accessibility Checker on skannannut %s julkaisun saavutettavuusongelmien varalta.
fi[1]: Accessibility Checker on skannannut %s julkaisua saavutettavuusongelmien varalta.

en: No post types selected for accessibility checking
fi: Saavutettavuustarkistuksiin ei ole valittu sisältötyyppejä

en: Accessibility Checker cannot scan any content because no post types have been selected. Without configured post types, no accessibility issues will be detected.
fi: Accessibility Checker ei voi skannata sisältöä, koska sisältötyyppejä ei ole valittu. Ilman määritettyjä sisältötyyppejä saavutettavuusongelmia ei havaita.

en: Configure post types
fi: Määritä sisältötyypit

en: Post types are configured for accessibility checking
fi: Sisältötyypit on määritetty saavutettavuustarkistuksia varten

note: translators: 1: number of post types, 2: comma-separated list of post type names.
en: Accessibility Checker is configured to scan %1$s post type: %2$s. | Accessibility Checker is configured to scan %1$s post types: %2$s.
fi[0]: Accessibility Checker on määritetty skannaamaan %1$s julkaisutyyppiä: %2$s.
fi[1]: Accessibility Checker on määritetty skannaamaan %1$s julkaisutyyppiä: %2$s.

en: Accessibility Checker &mdash; Free
fi: Accessibility Checker &mdash; Ilmainen

en: Version
fi: Versio

en: Database Version
fi: Tietokantaversio

en: Policy Page
fi: Käytäntösivu

en: Unset
fi: Ei asetettu

en: Activation Date
fi: Aktivointipäivä

en: Footer Statement
fi: Alatunnistelauseke

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Disabled
fi: Pois käytöstä

en: Delete Data
fi: Poista tiedot

en: Include Statement Link
fi: Sisällytä lausekelinkki

en: Post Types
fi: Sisältötyypit

en: Simplified Sum Position
fi: Yksinkertaistetun yhteenvedon sijainti

en: Simplified Sum Prompt
fi: Yksinkertaistetun yhteenvedon kehote

en: Post Count
fi: Artikkelien määrä

en: Error Count
fi: Virheiden määrä

en: Warning Count
fi: Varoitusten määrä

en: DB Table Count
fi: Tietokantataulujen määrä

en: License Status
fi: Lisenssin tila

en: Scan ID
fi: Skannauksen tunniste

en: Scan Total
fi: Skannauksen kokonaismäärä

en: Simplified Sum Heading
fi: Yksinkertaistetun yhteenvedon otsikko

en: Dismiss Permissions
fi: Ohita käyttöoikeudet

en: Dismissals DB Table Count
fi: Ohitusten DB-taulun lukumäärä

note: translators: %1$s is the site name, %2$s is a link with the plugin name.
en: %1$s uses %2$s to monitor our website's accessibility.
fi: %1$s käyttää %2$s sivustomme saavutettavuuden seurantaan.

en: Accessibility Checker (opens in a new window)
fi: Accessibility Checker (avautuu uudessa ikkunassa)

note: translators: %1$s is a link to the accessibility policy page, with text "Accessibility Policy".
en: Read our %s
fi: Lue %s

en: Accessibility Policy
fi: Esteettömyyskäytäntö

en: Get Accessibility Checker Pro
fi: Hanki Accessibility Checker Pro

en: Get Accessibility Checker Pro (opens in new window)
fi: Hanki Accessibility Checker Pro (avautuu uudessa ikkunassa)

en: Issue not found.
fi: Ongelmaa ei löydy.

en: Sorry, you are not allowed to dismiss one or more issues in this batch.
fi: Valitettavasti sinulla ei ole lupaa ohittaa yhtä tai useampaa ongelmaa tässä erässä.

en: Failed to update the issue.
fi: Ongelman päivitys epäonnistui.

en: Add Size & Type To File Links
fi: Lisää koko ja tyyppi tiedostolinkkeihin

en: Add Context to Linked Files
fi: Lisää konteksti linkitettyihin tiedostoihin

en: Add File Size & Type To Links
fi: Lisää tiedoston koko ja tyyppi linkkeihin

en: Add the file size and type to linked files that may trigger a download.
fi: Lisää tiedoston koko ja tyyppi linkitettyihin tiedostoihin, jotka saattavat käynnistää latauksen.

en: Add Labels to Unlabelled Form Fields
fi: Lisää nimiöt nimettömiin lomakekenttiin

en: Label Form Fields
fi: Nimiöi lomakekentät

en: Add labels to unlabelled form fields if field purpose can be determined.
fi: Lisää nimiöt nimettömiin lomakekenttiin, jos kentän tarkoitus voidaan määrittää.

note: translators: %1$s: a CSS class name wrapped in a <code> tag.
en: Attempt to add labels to form fields that are missing them. Note: You may need to add custom styles targeting the %1$s class if adding labels affects your form layouts.
fi: Yritä lisätä merkintöjä lomakekenttiin, joista ne puuttuvat. Huomautus: Sinun on ehkä lisättävä mukautettuja tyylejä, jotka kohdistuvat luokkaan %1$s, jos merkintöjen lisääminen vaikuttaa lomakkeen asetteluun.

en: Add Missing or Empty Page Titles
fi: Lisää puuttuvat tai tyhjät sivuotsikot

en: Set Page HTML Titles
fi: Aseta sivun HTML-otsikot

en: Add Missing Page Title
fi: Lisää puuttuva sivuotsikko

note: translators: %1$s: a code tag with a title tag.
en: Add a %1$s tag to the page if it's missing or empty.
fi: Lisää sivulle %1$s tagi, jos se puuttuu tai on tyhjä.

en: Add warning when link opens new tab/window
fi: Lisää varoitus, kun linkki avautuu uuteen välilehteen/ikkunaan

en: Add Label To Links That Open A New Tab/Window
fi: Lisää nimiö linkkeihin, jotka avautuvat uuteen välilehteen/ikkunaan

note: translators: %1%s: A <code> tag containing target="_blank".
en: Add a label and icon to links with %1$s informing users they will open a new tab/window. %2$sNote: This setting will have no effect if the "Block Links Opening New Windows" fix is enabled.%3$s
fi: Lisää %1$s sisältäviin linkkeihin merkintä ja kuvake, jotka ilmoittavat käyttäjille, että ne avaavat uuden välilehden/ikkunan. %2$sHuomautus: Tällä asetuksella ei ole vaikutusta, jos "Estää linkkien avautumisen uuteen ikkunaan" -korjaus on käytössä%3$s.%3$s

en: opens a new window
fi: avaa uuden ikkunan

en: Block PDF Uploads
fi: Estä PDF-tiedostojen lataukset

note: translators: %1$s: a code tag with the capability name.
en: Restrict PDF uploads for users without the %1$s capability (allowed for admins by default).
fi: Rajoita PDF-tiedostojen lataamista käyttäjiltä, joilla ei ole %1$s-ominaisuutta (oletusarvoisesti sallittu ylläpitäjille).

en: Add Labels to Comment and Search Forms
fi: Lisää nimiöt kommentti- ja hakulomakkeisiin

en: Label Comment/Search Fields
fi: Nimiöi kommentti-/hakukentät

en: Comment and Search Form Labels
fi: Kommentti- ja hakulomakkeiden nimiöt

en: Add missing labels to WordPress comment and search forms.
fi: Lisää puuttuvat nimiöt WordPress-kommentti- ja hakulomakkeisiin.

en: Label Comment Form
fi: Nimiöi kommenttilomake

en: Add missing labels to the WordPress comment form.
fi: Lisää puuttuvat nimiöt WordPress-kommenttilomakkeeseen.

en: Label Search Form
fi: Nimiöi hakulomake

en: Add a missing label to the WordPress search form.
fi: Lisää puuttuva nimiö WordPress-hakulomakkeeseen.

en: Name
fi: Nimi

en: Email
fi: Sähköposti

en: Website
fi: Verkkosivusto

en: Search …
fi: Hae …

en: Search for:
fi: Etsi:

en: Search
fi: Haku

en: Settings to add missing labels to WordPress comment and search forms.
fi: Asetukset puuttuvien tekstien lisäämiseksi WordPress-kommentti- ja hakulomakkeisiin.

en: Force Error on Empty Search
fi: Pakota virhe tyhjällä haulla

en: Empty Search Handling
fi: Tyhjän haun käsittely

en: When a search is submitted with an empty query, force WordPress to display the search results template so users see a meaningful response. This assumes the active theme has a search.php template.
fi: Kun haku lähetetään tyhjällä kyselyllä, pakota WordPress näyttämään hakutulosten mallipohja, jotta käyttäjät näkevät merkityksellisen vastauksen. Tämä edellyttää, että aktiivisessa teemassa on search.php-mallipohja.

en: Force WordPress to show a search results page when a search is submitted with an empty query.
fi: Pakota WordPress näyttämään hakutulossivu, kun haku lähetetään tyhjällä kyselyllä.

en: Add Focus Outlines
fi: Lisää kohdistusääriviivat

en: Focus Outline
fi: Kohdistusääriviiva

en: Add an outline to elements when they receive keyboard focus.
fi: Lisää ääriviiva elementteihin, kun ne saavat näppäimistökohdistuksen.

en: Add Focus Outline
fi: Lisää kohdistusääriviiva

en: Settings related to enhancing focus outlines for better keyboard accessibility.
fi: Asetukset kohdistusääriviivojen parantamiseksi näppäimistökäytettävyyden vuoksi.

en: Add lang & dir Attributes
fi: Lisää lang- ja dir-attribuutit

en: Set Page Language
fi: Aseta sivun kieli

en: Add "lang" & "dir" Attributes
fi: Lisää ”lang”- ja ”dir”-attribuutit

note: translators: %1$s: a attribute name wrapped in a <code> tag. %2$s: dir attribute %3$s: html element.
en: Add the site language (%1$s) and text direction (%2$s) attributes to the %3$s element.
fi: Lisää sivuston kieli (%1$s) ja tekstin suunta (%2$s) attribuutit %3$s-elementtiin.

en: Add Underlines to all non-nav Links
fi: Lisää alleviivaus kaikkiin ei-navigaatiolinkkeihin

en: Underline Links
fi: Alleviivaa linkit

en: Force Link Underline
fi: Pakota linkin alleviivaus

en: Ensure that non-navigation links are underlined.
fi: Varmista, että ei-navigaatiolinkit on alleviivattu.

en: Make Meta Viewport Tag Scalable
fi: Tee meta viewport -tagista skaalattava

en: Make Viewport Scalable
fi: Tee näkymästä skaalattava

en: Ensure the viewport tag allows for scaling, enhancing accessibility on mobile devices.
fi: Varmista, että viewport-tagi sallii skaalauksen, parantaen saavutettavuutta mobiililaitteilla.

en: Prevent Links Opening New Windows
fi: Estä linkkejä avautumasta uusiin ikkunoihin

en: Block Links Opening New Windows
fi: Estä linkkejä avaamasta uusia ikkunoita

note: translators: %1%s: A <code> tag containing target="_blank".
en: Prevent links from opening in a new window or tab by removing %1$s.
fi: Estä linkkejä avautumasta uuteen ikkunaan tai välilehteen poistamalla %1$s.

en: Prefer Accessible Label Attribute
fi: Suosi saavutettavaa label-attribuuttia

en: Remove Unnecessary Title Attributes
fi: Poista tarpeettomat title-attribuutit

en: Remove Title Attributes
fi: Poista title-attribuutit

note: translators: %1$s: a attribute name wrapped in a <code> tag.
en: Remove %1$s attributes from elements that already have a preferred accessible name.
fi: Poista %1$s-attribuutit elementeistä, joilla on jo ensisijainen saavutettava nimi.

en: Add Skip Links
fi: Lisää ohituslinkit

en: Skip Link
fi: Ohituslinkki

en: Enable Skip Link
fi: Ota ohituslinkki käyttöön

en: Add a skip link to all site pages, allowing users to skip directly to the main content.
fi: Lisää ohituslinkki kaikille sivuston sivuille, mikä mahdollistaa käyttäjille suoran siirtymisen pääsisältöön.

en: Main Content Target (required)
fi: Pääsisällön kohde (pakollinen)

en: Define the ID(s) of the main content area(s) to be targeted by skip links. Enter multiple IDs separated by commas; the system will cascade through the list to find the appropriate one for each page.
fi: Määritä pääsisältöalueen ID(t), joihin ohituslinkit kohdistuvat. Syötä useita ID:itä pilkulla erotettuna; järjestelmä käy listan läpi löytääkseen sopivan jokaiselle sivulle.

en: Navigation Target
fi: Navigaation kohde

en: Set the ID attribute of the navigation element. This is useful if your main navigation contains actions that most site visitors would want to take such as login or search features.
fi: Aseta navigaatioelementin ID-attribuutti. Tämä on hyödyllistä, jos päänavigaatiosi sisältää toimintoja, joita useimmat sivuston kävijät haluavat käyttää, kuten kirjautuminen tai hakutoiminnot.

note: translators: %1$s: opening anchor tag, %2$s: closing anchor tag.
en: If your theme is not already adding a skip link that allows keyboard users to bypass the navigation and quickly jump to the main content, enable skip links here. %1$sLearn more about skip links.%2$s
fi: Jos teemasi ei jo lisää ohituslinkkiä, joka mahdollistaa näppäimistökäyttäjille navigaation ohittamisen ja nopean siirtymisen pääsisältöön, ota ohituslinkit käyttöön täällä. %1$sLue lisää ohituslinkeistä.%2$s

en: Skip to content
fi: Siirry sisältöön

en: Skip to navigation
fi: Siirry navigaatioon

en: Remove Tabindex from Focusable Elements
fi: Poista tabindex kohdistettavista elementeistä

en: Remove Tab Index
fi: Poista välilehtijärjestys

note: translators: %1$s: a attribute name wrapped in a <code> tag.
en: Remove the %1$s attribute from focusable elements.
fi: Poista %1$s-attribuutti kohdistettavista elementeistä.

en: Note: This setting is not recommended for themes that are already accessibility-ready.
fi: Huomautus: Tätä asetusta ei suositella teemoille, jotka ovat jo saavutettavuusvalmiita.

en: Fix not found
fi: Korjausta ei löytynyt

en: Fix not found.
fi: Korjausta ei löydy.

en: You do not have permission to manage this license.
fi: Sinulla ei ole oikeutta hallita tätä lisenssiä.

en: Pro license management is active. Please manage your license from Accessibility Checker Pro.
fi: Pro-lisenssin hallinta on aktiivinen. Hallitse lisenssiäsi Accessibility Checker Pro -palvelusta.

en: An error occurred, please try again.
fi: Tapahtui virhe, yritä uudelleen.

en: You do not have permission to register this site.
fi: Sinulla ei ole oikeutta rekisteröidä tätä sivustoa.

en: You do not have permission to unregister this site.
fi: Sinulla ei ole oikeutta poistaa tämän sivuston rekisteröintiä.

en: No license key found. Please activate a license before registering your site.
fi: Lisenssiavainta ei löytynyt. Aktivoi lisenssi ennen sivustosi rekisteröintiä.

en: Unknown error occurred while registering the site.
fi: Tuntematon virhe tapahtui sivuston rekisteröinnin yhteydessä.

en: Site registered successfully. Your site is now configured to use additional accessibility services.
fi: Sivusto rekisteröity onnistuneesti. Sivustosi on nyt määritetty käyttämään esteettömyyspalveluita.

en: Site registration completed, but the response data was not in the expected format. Some features may not work correctly.
fi: Sivuston rekisteröinti valmistui, mutta vastaustiedot eivät olleet odotetussa muodossa. Jotkin ominaisuudet eivät välttämättä toimi oikein.

en: Unable to unregister site. Required registration data is missing.
fi: Sivuston rekisteröintiä ei voida poistaa. Vaadittavat rekisteröintitiedot puuttuvat.

en: Unknown error occurred while unregistering the site.
fi: Tuntematon virhe tapahtui sivuston rekisteröinnin poistamisen yhteydessä.

en: Site unregistered successfully. Your site will no longer receive email reports.
fi: Sivuston rekisteröinti poistettu onnistuneesti. Sivustosi ei enää vastaanota sähköpostiraportteja.

en: No license key provided.
fi: Lisenssiavainta ei annettu.

en: Missing required parameters for unregistration.
fi: Pakolliset parametrit puuttuvat rekisteröinnin poistamista varten.

en: Blind
fi: Sokea

en: Low-vision
fi: Heikkonäköinen

en: Deafblind
fi: Kuurosokea

en: Mobility
fi: Liikkuminen

en: Colorblind
fi: Värisokea

en: Cognitive
fi: Kognitiivinen

en: Seizure disorders
fi: Kohtaushäiriöt

en: Vestibular disorders
fi: Tasapainoelinhäiriöt

en: Deaf
fi: Kuuro

en: Hard of hearing
fi: Huonokuuloinen

en: Language learners
fi: Kielenoppijat

en: Dyslexia
fi: Lukihäiriö

note: translators: %s is <code>aria-hidden="true"</code.
en: This element uses %s, which hides it from screen readers.
fi: Tämä elementti käyttää %s, joka piilottaa sen ruudunlukijoilta.

note: translators: %s is <code>aria-hidden="true"</code.
en: These elements use %s, which hides them from screen readers.
fi: Nämä elementit käyttävät %s, joka piilottaa ne ruudunlukijoilta.

en: The aria-hidden attribute is used to hide content from assistive technologies. While this is useful for decorative or redundant elements, it can cause accessibility issues if applied to important content that screen reader users need to access.
fi: Aria-hidden-attribuuttia käytetään piilottamaan sisältöä avustavilta teknologioilta. Vaikka tämä on hyödyllistä koristeellisille tai toisteisuille elementeille, se voi aiheuttaa saavutettavuusongelmia, jos sitä käytetään tärkeään sisältöön, johon ruudunlukijan käyttäjien pitäisi päästä käsiksi.

note: translators: %s is <code>aria-hidden="true"</code.
en: Check whether the element should truly be hidden from screen reader users. If it contains important content or functionality, remove %s. If it's decorative or redundant, leave the element alone and dismiss this warning in Accessibility Checker.
fi: Tarkista, pitäisikö elementti todella piilottaa ruudunlukijoiden käyttäjiltä. Jos se sisältää tärkeää sisältöä tai toimintoja, poista %s. Jos se on koristeellinen tai tarpeeton, jätä elementti ennalleen ja ohita tämä varoitus Accessibility Checkerissä.

en: W3C: ARIA Authoring Practices - aria-hidden
fi: W3C: ARIA-kirjoituskäytännöt - aria-hidden

en: MDN Web Docs: aria-hidden - Accessibility Attribute
fi: MDN Web Docs: aria-hidden - Saavutettavuusattribuutti

en: Broken ARIA Reference
fi: Rikkinäinen ARIA-viittaus

en: This element uses an ARIA attribute that references another element which does not exist or is not properly labeled.
fi: Tämä elementti käyttää ARIA-attribuuttia, joka viittaa toiseen elementtiin, jota ei ole olemassa tai jota ei ole merkitty oikein.

en: These elements use ARIA attributes that reference other elements which do not exist or are not properly labeled.
fi: Nämä elementit käyttävät ARIA-attribuutteja, jotka viittaavat muihin elementteihin, joita ei ole olemassa tai joita ei ole merkitty oikein.

en: ARIA attributes like aria-labelledby and aria-describedby are used to improve accessibility by connecting elements to their labels or descriptions. If the reference target does not exist, users of assistive technology will miss important context or instructions.
fi: ARIA-attribuutteja kuten aria-labelledby ja aria-describedby käytetään parantamaan saavutettavuutta yhdistämällä elementit niiden nimikkeisiin tai kuvauksiin. Jos viittauksen kohde ei ole olemassa, avustavien teknologioiden käyttäjät jäävät paitsi tärkeästä asiayhteydestä tai ohjeista.

en: Inspect the ARIA attributes (such as aria-labelledby or aria-describedby) on the flagged elements and ensure that each one points to a valid, correctly labeled ID that exists in the document.
fi: Tarkista merkittyjen elementtien ARIA-attribuutit (kuten aria-labelledby tai aria-describedby) ja varmista, että jokainen niistä viittaa kelvolliseen, oikein merkittyyn ID:hen, joka on olemassa dokumentissa.

en: MDN Web Docs: ARIA: aria-labelledby attribute
fi: MDN Web Docs: ARIA: aria-labelledby-attribuutti

en: MDN Web Docs: ARIA: aria-describedby attribute
fi: MDN Web Docs: ARIA: aria-describedby-attribuutti

en: ARIA for Beginners (Webinar)
fi: ARIA aloittelijoille (webinaari)

en: Broken Skip or Anchor Link
fi: Rikkinäinen ohituslinkki tai ankkurilinkki

en: This link points to an anchor target on the same page, but no element with the referenced ID exists.
fi: Tämä linkki osoittaa ankkurikohteeseen samalla sivulla, mutta elementtiä viitatulla ID:llä ei ole olemassa.

en: These links point to anchor targets on the same page, but no elements with the referenced IDs exist.
fi: Nämä linkit osoittavat ankkurikohteisiin samalla sivulla, mutta elementtejä viitatuilla ID:illä ei ole olemassa.

en: Skip and anchor links are important for efficient keyboard and screen reader navigation. When these links are broken, users may be confused or lose their place on the page, leading to a frustrating experience—especially for people who rely on keyboard shortcuts or assistive technology.
fi: Ohitus- ja ankkurilinkit ovat tärkeitä tehokkaalle näppäimistö- ja ruudunlukijanavigoinnille. Kun nämä linkit ovat rikki, käyttäjät voivat hämmentyä tai kadottaa paikkansa sivulla, mikä johtaa turhauttavaan kokemukseen - erityisesti ihmisille, jotka luottavat näppäimistön pikakomentoihin tai avustavaan teknologiaan.

en: Confirm that the link is pointing to a valid ID on the page. If the target element exists, make sure it has a matching id attribute. To automatically fix broken skip links throughout your site, enable the 'Enable Skip Link' fix in Accessibility Checker settings.
fi: Varmista, että linkki osoittaa kelvolliseen ID:hen sivulla. Jos kohdekohde on olemassa, varmista, että sillä on vastaava id-attribuutti. Korjataksesi automaattisesti rikkinäiset ohituslinkit koko sivustollasi, ota käyttöön ”Ota käyttöön ohituslinkki” -korjaus Accessibility Checkerin asetuksissa.

en: How to Make Your WordPress Site More Accessible With Skip Links
fi: Kuinka tehdä WordPress-sivustostasi saavutettavampi ohituslinkeillä

en: How to Fix Broken Skip Links in Elementor
fi: Kuinka korjata rikkinäiset ohituslinkit Elementorissa

en: Insufficient Color Contrast
fi: Riittämätön värikontrasti

en: This element has foreground and background colors that do not meet the minimum contrast ratio for Level AA conformance.
fi: Tällä elementillä on etu- ja taustavärit, jotka eivät täytä vähimmäiskontrastisuhteen vaatimusta AA-tason mukaisuudelle.

en: These elements have foreground and background colors that do not meet the minimum contrast ratio for Level AA conformance.
fi: Näillä elementeillä on etu- ja taustavärit, jotka eivät täytä vähimmäiskontrastisuhteen vaatimusta AA-tason mukaisuudelle.

en: Insufficient color contrast makes text and interactive elements difficult or impossible to read for users with low vision or color blindness. Ensuring adequate contrast helps all users access your content clearly.
fi: Riittämätön värikontrasti tekee tekstistä ja vuorovaikutteisista elementeistä vaikeita tai mahdottomia lukea käyttäjille, joilla on heikko näkö tai värisokeus. Riittävän kontrastin varmistaminen auttaa kaikkia käyttäjiä näkemään sisältösi selkeästi.

en: Adjust the foreground and background colors of the flagged elements to ensure a contrast ratio of at least 4.5:1 for normal text. Use a contrast checker to confirm that your color combinations meet this requirement.
fi: Säädä merkittyjen elementtien etu- ja taustavärejä varmistaaksesi vähintään 4,5:1 kontrastisuhteen normaalille tekstille. Käytä kontrastintarkistajaa varmistaaksesi, että väriyhdistelmäsi täyttävät tämän vaatimuksen.

en: Brand Color Contrast Grid
fi: Brändivärien kontrastiruudukko

en: WebAIM Contrast Checker
fi: WebAIM Kontrastintarkistaja

en: TPGI Colour Contrast Analyser
fi: TPGI Värikontrastianalysaattori

en: Duplicate Form Label
fi: Päällekkäinen lomakkeen nimiö

en: This form field has more than one label associated with it.
fi: Tähän lomakekenttään on liitetty useampi kuin yksi nimike.

en: These form fields have more than one label associated with them.
fi: Näihin lomakekenttiin on liitetty useampi kuin yksi nimike.

en: Assistive technologies rely on a one-to-one relationship between form fields and labels to provide accurate guidance to users. When multiple labels are associated with the same field, it can confuse screen reader users and make form completion difficult as the screen reader may read the incorrect label for a field.
fi: Avustavat teknologiat luottavat yksi yhteen -suhteeseen lomakekenttien ja nimikkeiden välillä tarjotakseen tarkkaa ohjausta käyttäjille. Kun useita nimikkeitä on liitetty samaan kenttään, se voi hämmentää ruudunlukijan käyttäjiä ja tehdä lomakkeen täyttämisestä vaikeaa, koska ruudunlukija saattaa lukea väärän nimikkeen kentälle.

note: translators: %1$s is <code>&lt;label&gt;</code>, %2$s is <code>for=""</code>.
en: Ensure each form field has only one %1$s element associated with it. If multiple labels are present, remove extras or consolidate them into a single %1$s with a clear description. Make sure each %1$s element correctly references its form field using the %2$s attribute and that all elements on the page have unique IDs. This error happens when you have the same form embedded on a page twice and can be resolved by creating unique forms for different parts of a page rather than repeating the same form throughout.
fi: Varmista, että jokaiseen lomakekenttään liittyy vain yksi %1$s-elementti. Jos useita tunnisteita on läsnä, poista ylimääräiset tai yhdistä ne yhdeksi selkeästi kuvaavaksi %1$s-elementiksi. Varmista, että jokainen %1$s-elementti viittaa oikein lomakekenttäänsä käyttäen %2$s-attribuuttia ja että kaikilla sivun elementeillä on yksilölliset ID:t. Tämä virhe tapahtuu, kun sama lomake on upotettu sivulle kahdesti, ja se voidaan ratkaista luomalla yksilölliset lomakkeet sivun eri osille sen sijaan, että toistettaisiin samaa lomaketta läpi sivun.

en: MDN: <label> – The HTML Label element
fi: MDN: <label> – HTML-tunniste-elementti

en: W3C: H44 – Using label elements to associate text labels with form controls
fi: W3C: H44 – Tunniste-elementtien käyttö tekstiselitteiden liittämiseksi lomakekontrolleihin

en: Empty Button
fi: Tyhjä painike

note: translators: %1$s is <code>&lt;button&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;input&gt;</code>.
en: This element is a %1$s or %2$s with no accessible label or text.
fi: Tämä elementti on %1$s tai %2$s ilman saavutettavaa selitettä tai tekstiä.

note: translators: %1$s is <code>&lt;button&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;input&gt;</code>.
en: These elements are %1$s or %2$s with no accessible label or text.
fi: Nämä elementit ovat %1$s tai %2$s ilman saavutettavaa selitettä tai tekstiä.

en: Buttons must clearly describe the action they perform. An empty button provides no information to screen readers or keyboard users, making it impossible to understand what clicking the button will do. This creates a barrier for people relying on assistive technologies.
fi: Painikkeiden tulee selkeästi kuvata toimintoa, jonka ne suorittavat. Tyhjä painike ei anna mitään tietoa ruudunlukijoille tai näppäimistökäyttäjille, mikä tekee mahdottomaksi ymmärtää, mitä painikkeen klikkaaminen tekee. Tämä luo esteen avustaviin teknologioihin tukeutuville henkilöille.

note: translators: %1$s is <code>&lt;button&gt;</code>, %2$s is <code>value</code>, %3$s is <code>alt</code>, %4$s is <code>aria-hidden="true"</code>, %5$s is <code>aria-label</code>.
en: Add visible text inside the %1$s element, set a %2$s attribute on an input button, or include an %3$s attribute on a button image. If the button uses only an icon (e.g., SVG or webfont), hide the icon with %4$s and add a descriptive %5$s to the button or include screen reader-only text.  Each button must have a label that clearly describes its purpose or action.
fi: Lisää näkyvää tekstiä %1$s-elementin sisälle, aseta %2$s-attribuutti syöttöpainikkeelle tai sisällytä %3$s-attribuutti kuvapainikkeelle. Jos painike käyttää vain kuvaketta (esim. SVG tai webfontti), piilota kuvake %4$s-määrityksellä ja lisää kuvaava %5$s painikkeeseen tai sisällytä vain ruudunlukijoille tarkoitettua tekstiä. Jokaisella painikkeella tulee olla selite, joka selkeästi kuvaa sen tarkoitusta tai toimintaa.

en: W3C Technique H44: Using the button element
fi: W3C-tekniikka H44: Painike-elementin käyttäminen

en: WordPress: The CSS class screen-reader-text
fi: WordPress: CSS-luokka screen-reader-text

en: Empty Heading Tag
fi: Tyhjä otsikkotunniste

note: translators: %s represents any heading element like <code>&lt;h1&gt;&lt;/h1&gt;</code>, <code>&lt;h2&gt;&lt;/h2&gt;</code>, etc.
en: This is an empty %s heading that doesn't contain any content.
fi: Tämä on tyhjä %s-otsikko, joka ei sisällä mitään sisältöä.

note: translators: %s represents any heading element like <code>&lt;h1&gt;&lt;/h1&gt;</code>, <code>&lt;h2&gt;&lt;/h2&gt;</code>, etc.
en: These are empty %s headings that don't contain any content.
fi: Nämä ovat tyhjiä %s-otsikoita, jotka eivät sisällä mitään sisältöä.

en: Headings help structure content and provide important navigation points for screen reader users. An empty heading communicates no useful information and may cause confusion or disorientation when navigating by headings.
fi: Otsikot auttavat jäsentämään sisältöä ja tarjoavat tärkeitä navigointipisteitä ruudunlukijan käyttäjille. Tyhjä otsikko ei välitä hyödyllistä tietoa ja voi aiheuttaa hämmennystä tai disorientaatiota otsikoiden avulla navigoitaessa.

en: Add meaningful content inside the heading tag to describe the section that follows. If the heading is not needed, remove it entirely to avoid misleading assistive technologies.
fi: Lisää merkityksellistä sisältöä otsikkotagin sisälle kuvaamaan seuraavaa osiota. Jos otsikkoa ei tarvita, poista se kokonaan välttääksesi avustavien teknologioiden harhaanjohtamista.

en: MDN: HTML heading elements
fi: MDN: HTML-otsikkoelementit

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 – H42: Using h1–h6 to identify headings
fi: W3C: Tekniikat WCAG 2.1:lle – H42: H1–h6:n käyttö otsikoiden tunnistamiseen

en: Empty Link
fi: Tyhjä linkki

en: This is an empty link that does not contain any meaningful content for assistive technologies.
fi: Tämä on tyhjä linkki, joka ei sisällä mitään merkityksellistä sisältöä avustaville teknologioille.

en: These are empty links that do not contain any meaningful content for assistive technologies.
fi: Nämä ovat tyhjiä linkkejä, jotka eivät sisällä mitään merkityksellistä sisältöä avustaville teknologioille.

en: Screen reader users rely on link text to understand the purpose or destination of a link. An empty link provides no information, making it difficult or impossible for users to decide whether or not to follow it.
fi: Ruudunlukijan käyttäjät luottavat linkkitekstiin ymmärtääkseen linkin tarkoituksen tai kohteen. Tyhjä linkki ei anna mitään tietoa, mikä tekee käyttäjille vaikeaksi tai mahdottomaksi päättää, seurataanko linkkiä vai ei.

note: translators: %1$s is <code>&lt;a&gt;</code>, %2$s is <code>aria-hidden="true"</code>, %3$s is <code>aria-label</code.
en: Add descriptive text inside the %1$s element. If the link uses only an icon (e.g., SVG or webfont), hide the icon with %2$s and add a descriptive %3$s to the link or include screen reader-only text to explain where the link goes.
fi: Lisää kuvaavaa tekstiä %1$s-elementin sisälle. Jos linkki käyttää vain kuvaketta (esim. SVG tai webfontti), piilota kuvake %2$s-määrityksellä ja lisää kuvaava %3$s linkkiin tai sisällytä vain ruudunlukijoille tarkoitettua tekstiä selittämään, minne linkki johtaa.

en: W3C Technique H30: Providing link text that describes the purpose of a link
fi: W3C-tekniikka H30: Linkkitekstin tarjoaminen, joka kuvaa linkin tarkoitusta

en: WebAIM: Links and Hypertext
fi: WebAIM: Linkit ja hyperteksti

en: Empty Paragraph Tag
fi: Tyhjä kappaletunniste

en: This page contains a <p> tag with no content inside.
fi: Tämä sivu sisältää <p>-tagin ilman sisältöä.

en: These pages contain <p> tags with no content inside.
fi: Nämä sivut sisältävät <p>-tageja ilman sisältöä.

en: Empty paragraph tags can be announced by screen readers as blank lines or pauses, which may confuse users or disrupt reading flow. They can also interfere with visual layout or spacing, especially in assistive technology or mobile contexts.
fi: Tyhjät kappaletägit voivat tulla ruudunlukijoiden ilmoittamiksi tyhjinä riveinä tai taukoina, mikä voi hämmentää käyttäjiä tai häiritä lukemisen sujuvuutta. Ne voivat myös häiritä visuaalista asettelua tai välistystä, erityisesti avustavissa teknologioissa tai mobiiliympäristöissä.

en: Remove the empty <p> tags from your content. If spacing is needed between sections, use margin, padding, or a visual spacer block instead of inserting blank paragraphs.
fi: Poista tyhjät <p>-tagit sisällöstäsi. Jos osioiden väliin tarvitaan välistystä, käytä marginaalia, täytettä tai visuaalista välipalkkia tyhjien kappaleiden lisäämisen sijaan.

en: MDN Web Docs: The Paragraph Element - Accessibility
fi: MDN Web Docs: Kappaleen elementti - Saavutettavuus

en: WordPress Spacer Block
fi: WordPress Välipalkkielementti

en: MDN Web Docs: CSS Padding
fi: MDN Web Docs: CSS-täyte

en: MDN Web Docs: CSS Margin
fi: MDN Web Docs: CSS-marginaali

en: Empty Table Header
fi: Tyhjä taulukon otsikko

note: translators: %s is <code>&lt;th&gt;</code>.
en: This element is a table header cell (%s) with no text content.
fi: Tämä elementti on taulukon otsikkosolu (%s) ilman tekstisisältöä.

note: translators: %s is <code>&lt;th&gt;</code>.
en: These elements are table header cells (%s) with no text content.
fi: Nämä elementit ovat taulukon otsikkosoluja (%s) ilman tekstisisältöä.

en: Table headers provide context for the data in rows and columns. When a table header is empty, screen readers and other assistive technologies cannot convey the meaning of the associated data, making the table difficult or impossible to interpret.
fi: Taulukon otsikot antavat kontekstin rivien ja sarakkeiden tiedoille. Kun taulukon otsikko on tyhjä, ruudunlukijat ja muut avustavat teknologiat eivät voi välittää siihen liittyvän tiedon merkitystä, mikä tekee taulukosta vaikean tai mahdottoman tulkita.

note: translators: %s is <code>&lt;th&gt;</code>.
en: Add descriptive text inside each %s element that explains the purpose of the row or column. Avoid using empty header cells or placeholder text that lacks meaning. If necessary, you can visually hide text in a table header cell with a screen-reader-text class.
fi: Lisää kuvailevaa tekstiä jokaiseen %s-elementtiin, joka selittää rivin tai sarakkeen tarkoituksen. Vältä käyttämästä tyhjiä otsikkosoluja tai merkityksetöntä täytetekstiä. Tarvittaessa voit piilottaa tekstin taulukon otsikkosolussa visuaalisesti screen-reader-text-luokalla.

en: W3C: Tables Tutorial
fi: W3C: Taulukot-opas

en: iframe Missing Title
fi: iframe-elementiltä puuttuu otsikko

note: translators: %1$s is <code>&lt;iframe&gt;</code.
en: This %1$s does not have a descriptive title attribute.
fi: Tällä %1$s:llä ei ole kuvailevaa title-attribuuttia.

note: translators: %1$s is <code>&lt;iframe&gt;</code.
en: These %1$s do not have descriptive title attributes.
fi: Näillä %1$s:illä ei ole kuvailevia title-attribuutteja.

en: Screen readers rely on the title attribute of an iframe to describe its purpose or content. Without a title, users may not understand what the embedded content is, making the page harder to navigate and use.
fi: Ruudunlukijat luottavat iframen title-attribuuttiin kuvaillakseen sen tarkoituksen tai sisällön. Ilman otsikkoa käyttäjät eivät välttämättä ymmärrä, mitä upotettu sisältö on, mikä tekee sivusta vaikeamman navigoida ja käyttää.

note: translators: %1$s is <code>&lt;iframe&gt;</code.
en: Add a title attribute to the %1$s tag that accurately describes the content or function of the embedded frame. If the iframe is added by a plugin and the title cannot be edited directly, check the plugin settings for an accessibility option, or contact the developer for support. Consider switching to a WordPress core embed instead.
fi: Lisää title-attribuutti %1$s-tagiin, joka kuvaa tarkasti upotetun kehyksen sisältöä tai toimintoa. Jos lisäosa on lisännyt iframen eikä otsikkoa voi muokata suoraan, tarkista lisäosan asetuksista saavutettavuusvaihtoehto tai ota yhteyttä kehittäjään tuen saamiseksi. Harkitse vaihtamista WordPress-ytimen upotukseen.

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 - H64: Using the title attribute of the iframe element
fi: W3C: Tekniikat WCAG 2.1:lle - H64: Iframe-elementin title-attribuutin käyttäminen

en: Image Map Missing Alternative Text
fi: Kuvakartan puuttuva vaihtoehtoinen teksti

note: translators: %1$s is <code>&lt;area&gt;</code.
en: One or more %1$s elements in an image map are missing alternative text.
fi: Yhdestä tai useammasta kuvakartan %1$s-elementistä puuttuu vaihtoehtoinen teksti.

note: translators: %1$s is <code>&lt;area&gt;</code.
en: One or more %1$s elements in image maps are missing alternative text.
fi: Yhdestä tai useammasta kuvakartan %1$s-elementistä puuttuu vaihtoehtoinen teksti.

en: Image maps use area elements to define interactive regions. Without alternative text, screen reader users won't know what each clickable area does, making it impossible to understand or interact with the map.
fi: Kuvakartat käyttävät area-elementtejä määrittämään interaktiivisia alueita. Ilman vaihtoehtoista tekstiä ruudunlukijan käyttäjät eivät tiedä, mitä kukin klikattava alue tekee, mikä tekee kartan ymmärtämisestä tai sen kanssa vuorovaikuttamisesta mahdotonta.

note: translators: %1$s is <code>&lt;area&gt;</code>, %2$s is <code>alt=""</code.
en: Add a descriptive %2$s attribute to each %1$s element in your image map. The text should explain the function or destination of the link, not what the area looks like.
fi: Lisää kuvaava %2$s-attribuutti jokaiseen kuvakarttasi %1$s-elementtiin. Tekstin tulisi selittää linkin toiminto tai kohde, ei sitä miltä alue näyttää.

en: W3C: HTML Image Maps
fi: W3C: HTML-kuvakartat

en: Image Empty Alternative Text
fi: Kuvan tyhjä vaihtoehtoinen teksti

note: translators: %s is <code>alt=""</code>.
en: This image has an empty alt attribute (%s).
fi: Tällä kuvalla on tyhjä alt-attribuutti (%s).

note: translators: %s is <code>alt=""</code>.
en: These images have empty alt attributes (%s).
fi: Näillä kuvilla on tyhjät alt-attribuutit (%s).

en: Screen readers rely on alternative text to describe images to users who cannot see them. If the alt attribute is empty, it signals that the image is decorative and should be skipped. However, if a meaningful image has an empty alt attribute, users with visual impairments will miss important information. Proper use of alternative text improves accessibility and ensures all users can understand the content.
fi: Ruudunlukijat luottavat vaihtoehtoiseen tekstiin kuvaillakseen kuvia käyttäjille, jotka eivät voi nähdä niitä. Jos alt-attribuutti on tyhjä, se viestii, että kuva on koristeellinen ja se tulisi ohittaa. Jos merkityksellisellä kuvalla on kuitenkin tyhjä alt-attribuutti, näkövammaiset käyttäjät jäävät paitsi tärkeästä tiedosta. Vaihtoehtoisen tekstin oikea käyttö parantaa saavutettavuutta ja varmistaa, että kaikki käyttäjät voivat ymmärtää sisällön.

note: translators: %1$s is <code>alt=""</code>, %2$s is <code>role="presentation"</code>, and %3$s is <code>role="none"</code>.
en: Review the image to determine if it is decorative. If it is decorative, it is correct to use an empty %1$s attribute and you can dismiss this warning in Accessibility Checker or by adding %2$s or %3$s to the image and rescanning the page. If the image conveys information, add descriptive alt text that communicates the image's purpose or meaning.
fi: Tarkista kuva ja päätä, onko se koristeellinen. Jos se on koristeellinen, on oikein käyttää tyhjää %1$s-määritettä ja voit ohittaa tämän varoituksen Accessibility Checkerissä tai lisäämällä %2$s tai %3$s kuvaan ja skannaamalla sivun uudelleen. Jos kuva välittää tietoa, lisää kuvaileva alt-teksti, joka kertoo kuvan tarkoituksen tai merkityksen.

en: W3C Tutorial on Images: Decorative Images
fi: W3C:n opas kuvista: Koristeelliset kuvat

en: Low-quality Alternative Text
fi: Heikkolaatuinen vaihtoehtoinen teksti

en: This image has alternative text that may be vague, redundant, or include unnecessary words or file names.
fi: Tällä kuvalla on vaihtoehtoinen teksti, joka saattaa olla epämääräinen, toisteinen tai sisältää tarpeettomia sanoja tai tiedostonimiä.

en: These images have alternative text that may be vague, redundant, or include unnecessary words or file names.
fi: Näillä kuvilla on vaihtoehtoinen teksti, joka saattaa olla epämääräinen, toisteinen tai sisältää tarpeettomia sanoja tai tiedostonimiä.

en: Alternative text helps people using screen readers understand the purpose of an image. When alt text includes words like “image,” “graphic,” or a file extension, it adds no useful information and can create confusion or distraction. Clear and relevant alt text improves comprehension and user experience.
fi: Vaihtoehtoinen teksti auttaa ruudunlukijoiden käyttäjiä ymmärtämään kuvan tarkoituksen. Kun alt-teksti sisältää sanoja kuten ”kuva,” ”grafiikka” tai tiedostopäätteen, se ei lisää hyödyllistä tietoa ja voi aiheuttaa hämmennystä tai häiritä. Selkeä ja olennainen alt-teksti parantaa ymmärrystä ja käyttökokemusta.

en: Rewrite the alternative text to accurately and concisely describe the purpose of the image in context. Avoid including words like “image,” “graphic,” file names or extensions (e.g., .jpg, .png), or placeholder terms like “spacer” or “arrow.” If the image is decorative, leave the alt attribute empty.
fi: Kirjoita vaihtoehtoinen teksti uudelleen kuvaamaan tarkasti ja ytimekkäästi kuvan tarkoitusta kontekstissa. Vältä käyttämästä sanoja kuten ”kuva,” ”grafiikka,” tiedostonimiä tai päätteitä (esim. .jpg, .png) tai täytesanoja kuten ”välistys” tai ”nuoli.” Jos kuva on koristeellinen, jätä alt-attribuutti tyhjäksi.

en: W3C Tutorial on Images: Informative Images
fi: W3C-opas kuvista: Informatiiviset kuvat

en: Image Long Alternative Text
fi: Kuvan pitkä vaihtoehtoinen teksti

note: translators: %s is the maximum character count for alt text.
en: This image has alternative text longer than %s characters.
fi: Tämän kuvan vaihtoehtoinen teksti on pidempi kuin %s merkkiä.

note: translators: %s is the maximum character count for alt text.
en: These images have alternative text longer than %s characters.
fi: Näiden kuvien vaihtoehtoinen teksti on pidempi kuin %s merkkiä.

en: Alternative text should be concise and focused on describing the purpose or meaning of the image. Overly long alt text may overwhelm screen reader users, reduce readability, and distract from other content on the page.
fi: Vaihtoehtoisen tekstin tulisi olla ytimekäs ja keskittyä kuvaamaan kuvan tarkoitusta tai merkitystä. Liian pitkä alt-teksti voi ylikuormittaa ruudunlukijan käyttäjiä, vähentää luettavuutta ja häiritä muuta sisältöä sivulla.

note: translators: %s is the maximum character count for alt text.
en: Shorten the alt text to fewer than %s characters while still describing the image's function or purpose. Keep descriptions simple and avoid repeating surrounding content. If the image's alt text does not need to be changed, dismiss this warning in Accessibility Checker.
fi: Lyhennä alt-teksti alle %s merkkiin samalla kuvaten kuvan toimintoa tai tarkoitusta. Pidä kuvaukset yksinkertaisina ja vältä ympäröivän sisällön toistamista. Jos kuvan alt-tekstiä ei tarvitse muuttaa, ohita tämä varoitus Accessibility Checkerissä.

en: W3C Tutorial: Informative Images
fi: W3C-opas: Informatiiviset kuvat

en: Image Missing Alternative Text
fi: Kuvasta puuttuu vaihtoehtoinen teksti

note: translators: %1$s is <code>alt=""</code>, %2$s is the <code>&lt;img&gt;</code> tag.
en: This image does not have an alt attribute (%1$s) contained in the image tag (%2$s).
fi: Tällä kuvalla ei ole alt-attribuuttia (%1$s) kuvatagissa (%2$s).

note: translators: %1$s is <code>alt=""</code>, %2$s is the <code>&lt;img&gt;</code> tag.
en: These images do not have an alt attribute (%1$s) contained in their image tags (%2$s).
fi: Näillä kuvilla ei ole alt-attribuuttia (%1$s) kuvatagiensa sisällä (%2$s).

en: Alternative text is used by screen readers to describe images to people who cannot see them. If the alt attribute is missing, the screen reader will only say 'Image' or may read out the file URL. Alternative text is also used by search engines to understand the content of the image. If an image does not have alternative text, it can create a poor user experience for people with visual impairments and can negatively impact your site's SEO.
fi: Ruudunlukijat käyttävät vaihtoehtoista tekstiä kuvaillakseen kuvia ihmisille, jotka eivät voi nähdä niitä. Jos alt-attribuutti puuttuu, ruudunlukija sanoo vain ”Kuva” tai saattaa lukea tiedoston URL-osoitteen. Hakukoneet käyttävät myös vaihtoehtoista tekstiä ymmärtääkseen kuvan sisällön. Jos kuvalla ei ole vaihtoehtoista tekstiä, se voi luoda huonon käyttökokemuksen näkövammaisille ja vaikuttaa negatiivisesti sivustosi hakukoneoptimointiin.

note: translators: %1$s is <code>alt=""</code.
en: Add an alt attribute to the image with appropriate text describing the purpose of the image in the page. If the image is decorative, the alt attribute can be empty, but the HTML %1$s attribute still needs to be present.
fi: Lisää kuvaan alt-attribuutti sopivalla tekstillä, joka kuvaa kuvan tarkoitusta sivulla. Jos kuva on koristeellinen, alt-attribuutti voi olla tyhjä, mutta HTML %1$s -attribuutin on silti oltava läsnä.

en: HTML Standard: The img element
fi: HTML-standardi: img-elementti

en: Alt Decision Tree
fi: Alt-päätöspuu

en: Duplicate Alternative Text
fi: Toistuva vaihtoehtoinen teksti

en: This image has alternative text that is identical to nearby content or to another image on the page.
fi: Tällä kuvalla on vaihtoehtoinen teksti, joka on identtinen lähellä olevan sisällön tai toisen sivulla olevan kuvan kanssa.

en: These images have alternative text that is identical to nearby content or to other images on the page.
fi: Näillä kuvilla on vaihtoehtoinen teksti, joka on identtinen lähellä olevan sisällön tai muiden sivulla olevien kuvien kanssa.

en: When alternative text repeats nearby text or appears identically across multiple images, it creates confusion for screen reader users. Repetition provides no additional context and makes it difficult to distinguish between different elements or understand their purpose.
fi: Kun vaihtoehtoinen teksti toistaa lähellä olevaa tekstiä tai esiintyy identtisenä useissa kuvissa, se aiheuttaa hämmennystä ruudunlukijan käyttäjille. Toisto ei tarjoa lisäkontekstia ja vaikeuttaa eri elementtien erottamista toisistaan tai niiden tarkoituksen ymmärtämistä.

en: If the alt text duplicates a nearby caption, heading, or visible text, remove the redundancy by shortening or omitting the alt text—especially if the surrounding text already provides the same information. If multiple images have the same alt text, revise each one to be unique and describe the purpose of that specific image in its context.
fi: Jos alt-teksti toistaa lähellä olevaa kuvatekstiä, otsikkoa tai näkyvää tekstiä, poista toisto lyhentämällä tai jättämällä alt-teksti pois - erityisesti jos ympäröivä teksti tarjoaa jo saman tiedon. Jos useilla kuvilla on sama alt-teksti, muokkaa jokaista yksilölliseksi kuvaamaan kyseisen kuvan tarkoitusta sen kontekstissa.

en: Image Animated GIF
fi: Animoitu GIF-kuva

en: This element is an animated image file (e.g., GIF or animated WebP).
fi: Tämä elementti on animoitu kuvatiedosto (esim. GIF tai animoitu WebP).

en: These elements are animated image files (e.g., GIFs or animated WebPs).
fi: Nämä elementit ovat animoituja kuvatiedostoja (esim. GIF:ejä tai animoituja WebP:itä).

en: Animated images can be distracting, induce seizures in some individuals, or create cognitive load. WCAG guidelines require that animations that flash or loop continuously provide a mechanism to pause, stop, or hide them.
fi: Animoidut kuvat voivat olla häiritseviä, aiheuttaa kohtauksia joillekin henkilöille tai luoda kognitiivista kuormitusta. WCAG-ohjeet vaativat, että välkkyvät tai jatkuvasti toistuvat animaatiot tarjoavat mekanismin niiden pysäyttämiseen, lopettamiseen tai piilottamiseen.

en: Replace the animated image with a static image or a video that includes controls. If you must use an animated image, ensure it does not flash more than three times per second and provide pause or stop controls if it plays for more than 5 seconds. If you have confirmed the image is accessible and pauseable, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
fi: Korvaa animoitu kuva staattisella kuvalla tai videolla, joka sisältää säätimet. Jos sinun on pakko käyttää animoitua kuvaa, varmista, ettei se välähdä enempää kuin kolme kertaa sekunnissa ja tarjoa pysäytys- tai taukokontrollit, jos se toistuu yli 5 sekuntia. Jos olet vahvistanut kuvan olevan saavutettavissa ja pysäytettävissä, voit ohittaa tämän varoituksen Accessibility Checkerissä.

en: Should you use animated GIFs?
fi: Pitäisikö sinun käyttää animoituja GIF-kuvia?

en: W3C: G152: Setting animated gif images to stop blinking after n cycles (within 5 seconds)
fi: W3C: G152: Animoitujen gif-kuvien asettaminen lopettamaan vilkkuminen n syklin jälkeen (5 sekunnin sisällä)

en: Pause Animated GIFs Plugin
fi: Pysäytä animoidut GIF:it -lisäosa

en: Linked Image Empty Alternative Text
fi: Linkitetyn kuvan tyhjä vaihtoehtoinen teksti

en: This image is inside a link and has an empty alt attribute and there is no other text within the link.
fi: Tämä kuva on linkin sisällä ja sillä on tyhjä alt-attribuutti eikä linkissä ole muuta tekstiä.

en: These images are inside links and have empty alt attributes and there is no other text within the links.
fi: Nämä kuvat ovat linkkien sisällä ja niillä on tyhjät alt-attribuutit eikä linkeissä ole muuta tekstiä.

en: An empty alt attribute on a linked image causes screen reader users to hear just "link" with no context. This makes navigation confusing and may cause them to skip important content.
fi: Tyhjä alt-attribuutti linkitetyssä kuvassa aiheuttaa sen, että ruudunlukijaa käyttävät kuulevat vain ”linkki” ilman kontekstia. Tämä tekee navigoinnista hämmentävää ja voi saada heidät ohittamaan tärkeää sisältöä.

en: Replace the empty alt attribute with meaningful alternative text that clearly describes the link’s destination or purpose.
fi: Korvaa tyhjä alt-attribuutti merkityksellisellä vaihtoehtoisella tekstillä, joka kuvaa selkeästi linkin kohteen tai tarkoituksen.

en: W3C Tutorial on Images: Functional Images
fi: W3C:n opas kuvista: Toiminnalliset kuvat

en: Linked Image Missing Alternative Text
fi: Linkitetyltä kuvalta puuttuu vaihtoehtoinen teksti

en: This image is inside a link but does not have an alt attribute and there is no other text within the link.
fi: Tämä kuva on linkin sisällä, mutta sillä ei ole alt-attribuuttia eikä linkissä ole muuta tekstiä.

en: These images are inside links but do not have alt attributes and there is no other text within the links.
fi: Nämä kuvat ovat linkkien sisällä, mutta niillä ei ole alt-attribuutteja eikä linkeissä ole muuta tekstiä.

en: Screen reader users rely on alternative text to understand the purpose of linked images. Without it, they cannot determine where the link leads, making navigation difficult or impossible.
fi: Ruudunlukijan käyttäjät luottavat vaihtoehtoiseen tekstiin ymmärtääkseen linkitettyjen kuvien tarkoituksen. Ilman sitä he eivät voi määrittää, minne linkki johtaa, mikä tekee navigoinnista vaikeaa tai mahdotonta.

note: translators: %s is <code>aria-label</code>.
en: Add an alt attribute that describes the purpose of the link. Focus on where the link goes, not what the image looks like. Alternatively, add an %s to the link.
fi: Lisää alt-attribuutti, joka kuvaa linkin tarkoituksen. Keskity siihen, minne linkki vie, ei siihen, miltä kuva näyttää. Vaihtoehtoisesti voit lisätä %s linkkiin.

en: Incorrect Heading Order
fi: Virheellinen otsikkojärjestys

note: translators: %1$s is the found heading level (e.g., <h3>), %2$s is the previous heading level (e.g., <h1>.
en: This page uses headings out of order. This is an %1$s after an %2$s, skipping one or more heading levels.
fi: Tällä sivulla käytetään otsikoita väärässä järjestyksessä. Tämä on %1$s %2$s jälkeen, ohittaen yhden tai useamman otsikkotason.

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;h3&gt;</code>, %3$s is <code>&lt;h2&gt;</code.
en: These pages use headings out of order, skipping one or more heading levels, such as going from %1$s to %2$s without an %3$s between.
fi: Näillä sivuilla käytetään otsikoita väärässä järjestyksessä, ohittaen yhden tai useamman otsikkotason, kuten siirtymällä %1$s:sta %2$s:een ilman %3$s välissä.

en: Headings help all users—especially those using screen readers or keyboard navigation—understand the structure of the page. Skipping heading levels can create confusion and make it harder to follow the content hierarchy or navigate efficiently.
fi: Otsikot auttavat kaikkia käyttäjiä – erityisesti ruudunlukijoita tai näppäimistönavigointia käyttäviä – ymmärtämään sivun rakenteen. Otsikkotasojen ohittaminen voi aiheuttaa hämmennystä ja vaikeuttaa sisällön hierarkian seuraamista tai tehokasta navigointia.

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;h3&gt;</code>, %3$s is <code>&lt;h2&gt;</code.
en: Revise your headings to follow a logical order without skipping levels. For example, if a %1$s is followed by a %2$s, change the %2$s to a %3$s or add an intervening %3$s section to preserve proper structure. If needed, use CSS or block/page builder settings to style headings rather than setting the incorrect level.
fi: Tarkista otsikot ja järjestä ne loogiseen järjestykseen ohittamatta tasoja. Esimerkiksi jos %1$s:ta seuraa %2$s, muuta %2$s %3$s:ksi tai lisää väliin %3$s-osio säilyttääksesi oikean rakenteen. Tarvittaessa käytä CSS:ää tai lohko-/sivunrakentajan asetuksia otsikoiden tyylittelyyn sen sijaan, että asettaisit väärän tason.

en: W3C Page Structure Tutorial: Headings
fi: W3C:n opas sivurakenteesta: Otsikot

en: Ambiguous Anchor Text
fi: Monitulkintainen ankkuriteksti

en: This link uses generic or vague anchor text that does not describe its purpose.
fi: Tämä linkki käyttää yleistä tai epämääräistä ankkuritekstiä, joka ei kuvaa sen tarkoitusta.

en: These links use generic or vague anchor text that does not describe their purpose.
fi: Nämä linkit käyttävät yleistä tai epämääräistä ankkuritekstiä, joka ei kuvaa niiden tarkoitusta.

en: Screen reader users often browse a list of links out of context. If links use ambiguous phrases like "click here" or "learn more," users will not understand where the link goes or what it does. This can lead to confusion and reduce the usability of your website.
fi: Ruudunlukijan käyttäjät selaavat usein linkkien listaa ilman kontekstia. Jos linkit käyttävät epämääräisiä ilmaisuja kuten ”klikkaa tästä” tai ”lue lisää,” käyttäjät eivät ymmärrä, minne linkki vie tai mitä se tekee. Tämä voi johtaa hämmennyksen ja vähentää verkkosivustosi käytettävyyttä.

note: translators: %1$s is <code>aria-label</code>.
en: Revise the anchor text to clearly describe the destination or purpose of the link. For example, instead of "click here," use "download the annual report" or "learn more about us." Additional context can be added to links with an %1$s attribute or a screen-reader-text class.
fi: Muokkaa ankkuritekstiä kuvaamaan selkeästi linkin kohdetta tai tarkoitusta. Esimerkiksi ”klikkaa tästä” sijaan käytä ”lataa vuosikertomus” tai ”lue lisää meistä.” Linkkeihin voidaan lisätä kontekstia %1$s-attribuutilla tai screen-reader-text-luokalla.

en: MDN Web Docs: a element – Accessible names
fi: MDN Web Docs: a-elementti – Saavutettavat nimet

en: MDN Web Docs: ARIA: aria-label attribute
fi: MDN Web Docs: ARIA: aria-label-attribuutti

en: Screen Reader Text Format Plugin (for the block editor)
fi: Screen Reader Text Format -lisäosa (lohkoeditorille)

en: Link Opens New Window or Tab
fi: Linkki avautuu uuteen ikkunaan tai välilehteen

en: This link is set to open in a new browser tab or window.
fi: Tämä linkki on asetettu avautumaan uudessa selainvälilehdessä tai -ikkunassa.

en: These links are set to open in new browser tabs or windows.
fi: Nämä linkit on asetettu avautumaan uusissa selainvälilehdissä tai -ikkunoissa.

en: When a link opens in a new tab or window without warning, it can be disorienting, especially for users with cognitive disabilities, screen reader users, or anyone relying on keyboard navigation. They may not realize a new context has opened or understand how to return.
fi: Kun linkki avautuu uudessa välilehdessä tai ikkunassa ilman varoitusta, se voi olla hämmentävää erityisesti kognitiivisista vaikeuksista kärsiville käyttäjille, ruudunlukijan käyttäjille tai kenelle tahansa, joka luottaa näppäimistönavigointiin. He eivät välttämättä huomaa uuden kontekstin avautumista tai ymmärrä, miten palata takaisin.

note: translators: %1$s is <code>target="_blank"</code>.
en: Avoid using %1$s unless absolutely necessary. If a link must open in a new tab or window, add a visible icon and screen reader text such as "opens in a new window" or "opens in a new tab" to inform users. To automate this and dismiss the warning sitewide, you can activate the 'Add Label To Links That Open A New Tab/Window' fix in Accessibility Checker settings.
fi: Vältä %1$s:n käyttöä, ellei se ole ehdottoman välttämätöntä. Jos linkin on pakko avautua uudessa välilehdessä tai ikkunassa, lisää näkyvä kuvake ja ruudunlukijateksti, kuten ”avautuu uudessa ikkunassa” tai ”avautuu uudessa välilehdessä” tiedottaaksesi käyttäjiä. Automatisoidaksesi tämän ja poistaaksesi varoituksen koko sivustolta, voit aktivoida ”Lisää merkintä linkkeihin, jotka avautuvat uudessa välilehdessä/ikkunassa” -korjauksen Accessibility Checkerin asetuksissa.

en: W3C Technique H83: Using the target attribute to open a new window on user request and indicating this in link text
fi: W3C-tekniikka H83: Target-attribuutin käyttö uuden ikkunan avaamiseen käyttäjän pyynnöstä ja tämän ilmaiseminen linkkitekstissä

en: Improper Use of Link
fi: Linkin virheellinen käyttö

note: translators: %1$s is <code>href</code>, %2$s is <code>#</code>, %3$s is <code>role="button"</code>.
en: This element is an anchor tag missing a valid %1$s attribute or is linked to %2$s without having %3$s.
fi: Tämä elementti on ankkuritagi, jolta puuttuu kelvollinen %1$s-attribuutti tai se on linkitetty %2$s:een ilman %3$s:ää.

note: translators: %1$s is <code>href</code>, %2$s is <code>#</code>, %3$s is <code>role="button"</code>.
en: These elements are anchor tags missing valid %1$s attributes or are linked to %2$s without having %3$s.
fi: Nämä elementit ovat ankkuritageja, joilta puuttuu kelvollisia %1$s-attribuutteja tai ne on linkitetty %2$s ilman %3$s.

en: Anchor tags (a.k.a. links) are intended for navigation to a new page or a different place on the same page. When they are used to trigger actions (such as expanding accordions or opening modals) without the correct roles or behavior, they confuse users, particularly those using screen readers or keyboards, who expect links to navigate rather than perform actions. They also are likely not to function with the space bar, which is an expectation of a button.
fi: Ankkuritagit (eli linkit) on tarkoitettu navigointiin uudelle sivulle tai eri kohtaan samalla sivulla. Kun niitä käytetään toimintojen laukaisemiseen (kuten haitarivalikkojen laajentamiseen tai modaalien avaamiseen) ilman oikeita rooleja tai käyttäytymistä, ne hämmentävät käyttäjiä, erityisesti ruudunlukijoita tai näppäimistöä käyttäviä, jotka odottavat linkkien ohjaavan eivätkä suorittavan toimintoja. Ne eivät myöskään todennäköisesti toimi välilyönnillä, mikä on painikkeen odotettu toiminta.

note: translators: %1$s is <code>&lt;button&gt;</code>, %2$s is <code>role="button"</code>.
en: If the element is used to trigger an action, replace the anchor tag with a %1$s. If you cannot replace it, ensure that %2$s is added to the link, along with JavaScript that adds support for triggering it with the space bar key, and that appropriate ARIA attributes are used for toggle states or other functionality.
fi: Jos elementtiä käytetään toiminnon laukaisemiseen, korvaa ankkuritagi %1$s:lla. Jos et voi korvata sitä, varmista että %2$s lisätään linkkiin, sekä JavaScript, joka lisää tuen sen laukaisemiseen välilyöntinäppäimellä, ja että asianmukaisia ARIA-attribuutteja käytetään vaihtoehtoisten tilojen tai muiden toimintojen yhteydessä.

en: MDN Web Docs: ARIA button role
fi: MDN Web Docs: ARIA-painikkeen rooli

en: W3 Schools: Accessibility Buttons & Links
fi: W3 schools: saavutettavuus painikkeet & linkit

en: Link to MS Office File
fi: Linkki MS Office -tiedostoon

en: This is a link to a Microsoft Office file, such as a Word, Excel, or PowerPoint document. All linked documents must be manually tested for accessibility.
fi: Tämä on linkki Microsoft Office -tiedostoon, kuten Word-, Excel- tai PowerPoint-dokumenttiin. Kaikki linkitetyt dokumentit on testattava manuaalisesti saavutettavuuden osalta.

en: These are links to Microsoft Office files, such as Word, Excel, or PowerPoint documents. All linked documents must be manually tested for accessibility.
fi: Nämä ovat linkkejä Microsoft Office -tiedostoihin, kuten Word-, Excel- tai PowerPoint-dokumentteihin. Kaikki linkitetyt dokumentit on testattava manuaalisesti saavutettavuuden osalta.

en: Documents in Word, Excel, or PowerPoint format may not be accessible to all users, especially if they are not tagged correctly or do not follow accessibility best practices. Accessibility laws require that documents posted on web pages also conform to WCAG. Additionally, users should be warned when a link opens a downloadable file instead of a webpage.
fi: Word-, Excel- tai PowerPoint-muotoiset dokumentit eivät välttämättä ole saavutettavia kaikille käyttäjille, erityisesti jos niitä ei ole merkitty oikein tai ne eivät noudata saavutettavuuden parhaita käytäntöjä. Saavutettavuuslait edellyttävät, että verkkosivuilla julkaistut dokumentit noudattavat myös WCAG-ohjeita. Lisäksi käyttäjiä tulisi varoittaa, kun linkki avaa ladattavan tiedoston verkkosivun sijaan.

en: Ensure that the linked file is tested and remediated for accessibility. When you know it is accessible, dismiss this warning in Accessibility Checker. Include the file extension and size in the link text to inform users (enable the 'Add File Size & Type To Links' fix in Accessibility Checker settings to do this site-wide). If the document is embedded using a plugin, also provide a direct link to download it. If making the document accessible is difficult, consider putting the content on a web page instead.
fi: Varmista, että linkitetty tiedosto on testattu ja korjattu saavutettavuuden osalta. Kun tiedät sen olevan saavutettava, ohita tämä varoitus Accessibility Checkerissä. Sisällytä tiedostopääte ja koko linkkitekstiin tiedottaaksesi käyttäjille (ota käyttöön ”Lisää tiedostokoko ja -tyyppi linkkeihin” -korjaus Accessibility Checkerin asetuksissa tehdäksesi tämän koko sivustolla). Jos dokumentti on upotettu laajennuksen avulla, tarjoa myös suora latauslinkki. Jos dokumentin saavutettavuuden tekeminen on vaikeaa, harkitse sisällön sijoittamista verkkosivulle sen sijaan.

en: Microsoft: Accessibility best practices with Excel spreadsheets
fi: Microsoft: Saavutettavuuden parhaat käytännöt Excel-taulukoissa

en: Microsoft: Make your PowerPoint presentations accessible to people with disabilities
fi: Microsoft: Tee PowerPoint-esityksistäsi saavutettavia vammaisille henkilöille

en: Microsoft: Make your Word documents accessible to people with disabilities
fi: Microsoft: Tee Word-dokumenteistasi saavutettavia vammaisille henkilöille

en: Google: Make your document, presentation, sheets & videos more accessible
fi: Google: Tee dokumenteistasi, esityksistäsi, taulukoistasi ja videoistasi saavutettavampia

en: WebAIM: Creating Accessible Word Documents
fi: WebAIM: Saavutettavien Word-dokumenttien luominen

en: WebAIM: Creating Accessible PowerPoint Presentations
fi: WebAIM: Saavutettavien PowerPoint-esitysten luominen

en: WebAIM: Creating Accessible Excel Spreadsheets
fi: WebAIM: Saavutettavien Excel-taulukoiden luominen

en: Section 508.gov: Create Accessible Documents (Webinar)
fi: Section 508.gov: Luo saavutettavia dokumentteja (webinaari)

en: Link to Non-HTML File
fi: Linkki muuhun kuin HTML-tiedostoon

en: This element is a link to a non-HTML document format with one of the following file extensions: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages, or .key
fi: Tämä elementti on linkki ei-HTML-dokumenttimuotoon, jolla on jokin seuraavista tiedostopäätteistä: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages tai .key

en: These elements are links to non-HTML document formats with one of the following file extensions: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages, or .key
fi: Nämä elementit ovat linkkejä ei-HTML-dokumenttimuotoihin, joilla on jokin seuraavista tiedostopäätteistä: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages tai .key

en: Non-HTML document formats may not be fully accessible to assistive technologies unless tested and remediated. Users should be warned when a link opens a downloadable file rather than a standard web page.
fi: Ei-HTML-dokumenttimuodot eivät välttämättä ole täysin saavutettavia avustaville teknologioille, ellei niitä ole testattu ja korjattu. Käyttäjiä tulisi varoittaa, kun linkki avaa ladattavan tiedoston tavallisen verkkosivun sijaan.

en: Ensure the linked document is accessible. When you know it is accessible, dismiss this warning in Accessibility Checker. Include the file extension in the visible link text (e.g., “Meeting Notes (ODT)”) so users know what to expect (enable the 'Add File Size & Type To Links' fix in Accessibility Checker settings to do this site-wide). If the document is embedded, provide a direct download link as well. If making the document accessible is difficult, consider putting the content on a web page instead.
fi: Varmista, että linkitetty dokumentti on saavutettava. Kun tiedät sen olevan saavutettava, ohita tämä varoitus Accessibility Checkerissä. Sisällytä tiedostopääte näkyvään linkkitekstiin (esim. ”Kokousmuistiot (ODT)”), jotta käyttäjät tietävät, mitä odottaa (ota käyttöön ”Lisää tiedostokoko ja -tyyppi linkkeihin” -korjaus Accessibility Checkerin asetuksissa tehdäksesi tämän koko sivustolla). Jos dokumentti on upotettu, tarjoa myös suora latauslinkki. Jos dokumentin saavutettavuuden tekeminen on vaikeaa, harkitse sisällön sijoittamista verkkosivulle sen sijaan.

en: Link to PDF
fi: Linkki PDF-tiedostoon

en: This is a link to a PDF document. All linked documents must be manually tested for accessibility.
fi: Tämä on linkki PDF-dokumenttiin. Kaikki linkitetyt dokumentit on testattava manuaalisesti saavutettavuuden osalta.

en: These are links to PDF documents. All linked documents must be manually tested for accessibility.
fi: Nämä ovat linkkejä PDF-dokumentteihin. Kaikki linkitetyt dokumentit on testattava manuaalisesti esteettömyyden osalta.

en: PDFs may not be accessible to all users, especially if they are not tagged correctly or fail to meet WCAG requirements. Accessibility laws require that documents posted on websites meet the same accessibility standards as HTML content. Additionally, users should be warned when a link opens a downloadable file instead of a web page.
fi: PDF-tiedostot eivät välttämättä ole esteettömiä kaikille käyttäjille, erityisesti jos niitä ei ole merkitty oikein tai ne eivät täytä WCAG-vaatimuksia. Esteettömyyslait edellyttävät, että verkkosivustoilla julkaistujen dokumenttien on täytettävä samat esteettömyysvaatimukset kuin HTML-sisällön. Lisäksi käyttäjiä tulisi varoittaa, kun linkki avaa ladattavan tiedoston verkkosivun sijaan.

en: Ensure the linked PDF is tested and remediated for accessibility. When you know it is accessible, dismiss this warning in Accessibility Checker. Include the file extension and size in the link text to inform users (enable the 'Add File Size & Type To Links' fix in Accessibility Checker settings to do this site-wide). If the document is embedded using a plugin, also provide a direct link to download it. If making the PDF accessible is difficult, consider putting the content on a web page instead.
fi: Varmista, että linkitetty PDF on testattu ja korjattu saavutettavuuden osalta. Kun tiedät sen olevan saavutettava, ohita tämä varoitus Accessibility Checkerissä. Sisällytä tiedostopääte ja koko linkkitekstiin tiedottaaksesi käyttäjille (ota käyttöön ”Lisää tiedostokoko ja -tyyppi linkkeihin” -korjaus Accessibility Checkerin asetuksissa tehdäksesi tämän koko sivustolla). Jos dokumentti on upotettu laajennuksen avulla, tarjoa myös suora latauslinkki. Jos PDF:n saavutettavuuden tekeminen on vaikeaa, harkitse sisällön sijoittamista verkkosivulle sen sijaan.

en: Adobe: Create and verify PDF accessibility (Acrobat Pro)
fi: Adobe: Luo ja varmista PDF:n esteettömyys (Acrobat Pro)

en: WebAIM: PDF Accessibility
fi: WebAIM: PDF:n esteettömyys

en: PDF Accessibility on the Web: Tricks and Traps (Webinar)
fi: PDF:n esteettömyys verkossa: Niksit ja sudenkuopat (webinaari)

en: InDesign & PDF Accessibility Mistakes and How to Fix Them (Webinar)
fi: InDesign & PDF esteettömyysvirheet ja niiden korjaaminen (webinaari)

en: Link Text is URL
fi: Linkkiteksti on URL-osoite

en: This link uses a URL for its anchor text rather than a meaningful word or phrase.
fi: Tämä linkki käyttää URL-osoitetta ankkuritekstinään merkityksellisen sanan tai lauseen sijaan.

en: These links use URLs for their anchor text rather than meaningful words or phrases.
fi: Nämä linkit käyttävät URL-osoitteita ankkuritekstinään merkityksellisten sanojen tai lauseiden sijaan.

en: Link text that is just a URL may not provide meaningful context about the link destination. Additionally, long URLs can be difficult to understand when read by a screen reader which may announce every letter, number, and character individually. Users rely on descriptive link text to understand where a link will take them; using URLs for your link text reduces usability, increases cognitive load, and can be confusing or misleading.
fi: Linkkiteksti, joka on vain URL-osoite, ei välttämättä tarjoa merkityksellistä kontekstia linkin kohteesta. Lisäksi pitkiä URL-osoitteita voi olla vaikea ymmärtää ruudunlukijan lukiessa, sillä se saattaa ilmoittaa jokaisen kirjaimen, numeron ja merkin erikseen. Käyttäjät luottavat kuvailevaan linkkitekstiin ymmärtääkseen, minne linkki vie; URL-osoitteiden käyttäminen linkkitekstinä heikentää käytettävyyttä, lisää kognitiivista kuormaa ja voi olla hämmentävää tai harhaanjohtavaa.

en: Replace the URL in the link text with a concise, descriptive word or phrase that explains the destination or purpose of the link (for example, "Read the accessibility guide" instead of "https://example.com/guide"). If the URL is necessary for context and is very short, you can dismiss this warning by using the "Dismiss" feature in Accessibility Checker.
fi: Korvaa linkkitekstin URL-osoite tiiviillä, kuvailevalla sanalla tai lauseella, joka selittää linkin kohteen tai tarkoituksen (esimerkiksi ”Lue saavutettavuusopas” sen sijaan, että ”https://example.com/guide”). Jos URL-osoite on välttämätön kontekstin kannalta ja on hyvin lyhyt, voit ohittaa tämän varoituksen käyttämällä ”Ohita”-ominaisuutta Accessibility Checkerissä.

en: W3C: Technique G91: Providing link text that describes the purpose of a link
fi: W3C: Tekniikka G91: Linkkitekstin antaminen, joka kuvaa linkin tarkoituksen

en: Long Description Invalid
fi: Virheellinen pitkä kuvaus

note: translators: %s is <code>longdesc=""</code.
en: This element uses the %s attribute with an invalid or unsupported value.
fi: Tämä elementti käyttää %s-attribuuttia virheellisellä tai ei-tuetulla arvolla.

note: translators: %s is <code>longdesc=""</code.
en: These elements use the %s attribute with invalid or unsupported values.
fi: Nämä elementit käyttävät %s-attribuuttia virheellisillä tai ei-tuetuilla arvoilla.

en: The longdesc attribute is intended to provide a URL to a long description of an image for screen reader users. However, it is no longer supported in HTML5 and is not reliably recognized by browsers or assistive technologies. Invalid values or blank longdesc attributes may confuse users or fail to convey important information.
fi: Longdesc-attribuutin tarkoitus on tarjota URL pitkään kuvaukseen kuvasta ruudunlukijaohjelmien käyttäjille. Sitä ei kuitenkaan enää tueta HTML5:ssä, eivätkä selaimet tai avustavat teknologiat tunnista sitä luotettavasti. Virheelliset arvot tai tyhjät longdesc-attribuutit voivat hämmentää käyttäjiä tai epäonnistua välittämään tärkeää tietoa.

note: translators: %s is <code>longdesc</code.
en: Remove the %s attribute from the image element. If a long description is needed, include it in nearby visible text like a caption, use a link to a separate description page, or use ARIA techniques such as aria-describedby.
fi: Poista %s-attribuutti kuvaelementin yhteydestä. Jos pitkä kuvaus on tarpeen, sisällytä se lähellä olevaan näkyvään tekstiin, kuten kuvatekstiin, käytä linkkiä erilliselle kuvaussivulle tai käytä ARIA-tekniikoita, kuten aria-describedby.

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 – H45: Using longdesc
fi: W3C: Tekniikat WCAG 2.1:lle – H45: Longdesc-attribuutin käyttö

en: MDN Web Docs: longdesc – HTML attribute
fi: MDN Web Docs: longdesc – HTML-attribuutti

en: Zooming and Scaling Disabled
fi: Zoomaus ja skaalaus pois käytöstä

note: translators: %1$s is <code>user-scalable=no</code>, %2$s is <code>maximum-scale</code>.
en: This page disables zooming by using a viewport meta tag with either %1$s or a %2$s value of less than 2. This prevents users from enlarging content to improve readability.
fi: Tämä sivu estää zoomauksen käyttämällä viewport meta -tagia joko %1$s:lla tai %2$s-arvolla, joka on pienempi kuin 2. Tämä estää käyttäjiä suurentamasta sisältöä luettavuuden parantamiseksi.

note: translators: %1$s is <code>user-scalable=no</code>, %2$s is <code>maximum-scale</code>.
en: These pages disable zooming by using viewport meta tags with either %1$s or a %2$s value of less than 2. This prevents users from enlarging content to improve readability.
fi: Nämä sivut estävät zoomauksen käyttämällä viewport meta -tageja joko %1$s:lla tai %2$s-arvolla, joka on pienempi kuin 2. Tämä estää käyttäjiä suurentamasta sisältöä luettavuuden parantamiseksi.

en: Restricting a user's ability to zoom creates barriers for individuals with low vision or other visual impairments. These users may rely on browser zoom features, pinch-zooming on mobile, or magnifiers to access content comfortably.
fi: Käyttäjän zoomausmahdollisuuden rajoittaminen luo esteitä henkilöille, joilla on heikko näkö tai muita näköhäiriöitä. Nämä käyttäjät saattavat luottaa selaimen zoomaustoimintoihin, mobiililaitteilla nipistyszoomaukseen tai suurennuslaseihin päästäkseen sisältöön käsiksi mukavasti.

note: translators: %1$s is <code>user-scalable=no</code>, %2$s is <code>maximum-scale</code>, %3$s is <head>.
en: Edit the viewport meta tag in your theme's %3$s section and remove %1$s and any %2$s value less than 2. To fix this site-wide, enable the 'Make Viewport Scalable' fix in Accessibility Checker Settings.
fi: Muokkaa viewport meta -tagia teemasi %3$s-osiossa ja poista %1$s sekä kaikki %2$s-arvot, jotka ovat pienempiä kuin 2. Korjataksesi tämän koko sivustolle, ota käyttöön ”Tee viewportista skaalattava” -korjaus Accessibility Checkerin asetuksissa.

en: Missing Form Label
fi: Puuttuva lomakkeen nimike

note: translators: %1$s is <code>&lt;input&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;textarea&gt;</code>, %3$s is <code>&lt;select&gt;</code.
en: This element is an %1$s, %2$s, or %3$s form field without an associated label.
fi: Tämä elementti on %1$s-, %2$s- tai %3$s-lomakekenttä ilman siihen liitettyä selitettä.

note: translators: %1$s is <code>&lt;input&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;textarea&gt;</code>, %3$s is <code>&lt;select&gt;</code.
en: These elements are %1$s, %2$s, or %3$s form fields without associated labels.
fi: Nämä elementit ovat %1$s-, %2$s- tai %3$s-lomakekenttiä ilman niihin liitettyjä selitteitä.

en: Form fields must be clearly labeled so that users of screen readers and voice input technologies can understand their purpose. Without labels, users may not know what information to enter or how the form will behave.
fi: Lomakekenttien on oltava selkeästi merkittyjä, jotta ruudunlukijoiden ja puheentunnistusteknologioiden käyttäjät ymmärtävät niiden tarkoituksen. Ilman selitteitä käyttäjät eivät välttämättä tiedä, mitä tietoja syöttää tai miten lomake toimii.

note: translators: %1$s is <code>&lt;label&gt;</code>, %2$s is <code>for=""</code.
en: Add a visible %1$s element that describes the field. Connect it to the corresponding form element using the %2$s attribute, or use aria-label or aria-labelledby if needed. To fix all unlabelled fields automatically, enable the 'Label Form Fields' fix in Accessibility Checker settings.
fi: Lisää näkyvä %1$s-elementti, joka kuvaa kentän. Yhdistä se vastaavaan lomake-elementtiin käyttämällä %2$s-attribuuttia, tai käytä aria-label- tai aria-labelledby-attribuuttia tarvittaessa. Korjataksesi kaikki merkitsemättömät kentät automaattisesti, ota käyttöön ”Merkitse lomakekentät” -korjaus Accessibility Checkerin asetuksissa.

en: W3C: Labeling Controls
fi: W3C: Kontrollien merkitseminen

en: MDN: label element
fi: MDN: label-elementti

en: Missing Subheadings
fi: Puuttuvat alaotsikot

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;h6&gt;</code>, %3$s is the word count threshold.
en: This page does not contain any heading elements between %1$s and %2$s in the main content area and has more than %3$s words.
fi: Tällä sivulla ei ole yhtään otsikkoelementtiä %1$s:n ja %2$s:n välillä pääsisältöalueella ja siinä on yli %3$s sanaa.

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;h6&gt;</code>, %3$s is '400' or the number defined in the setting.
en: These pages do not contain any heading elements between %1$s and %2$s in the main content area and have more than %3$s words.
fi: Näillä sivuilla ei ole yhtään otsikkoelementtiä %1$s:n ja %2$s:n välillä pääsisältöalueella ja niissä on yli %3$s sanaa.

en: Headings provide structure and make content easier for users of all abilities to scan. They also help screen reader users and keyboard-only users navigate the page. Without headings, users must read through content linearly without an easy way to jump between sections.
fi: Otsikot luovat rakenteen ja helpottavat kaikkien käyttäjien sisällön silmäilyä. Ne auttavat myös ruudunlukijaohjelmien käyttäjiä ja pelkästään näppäimistöllä navigoivia käyttäjiä liikkumaan sivulla. Ilman otsikoita käyttäjien on luettava sisältö lineaarisesti ilman helppoa tapaa siirtyä osioiden välillä.

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code.
en: Add meaningful heading elements throughout your content to organize it into sections. At a minimum, include one %1$s tag as the main page title, and add subheadings where appropriate to break up content into logical parts.
fi: Lisää sisältöösi merkityksellisiä otsikkoelementtejä järjestääksesi sen osioihin. Sisällytä vähintään yksi %1$s-tagi pääsivun otsikkona ja lisää alaotsikkoja tarpeen mukaan jakaaksesi sisällön loogisiin osiin.

en: W3C Tutorial: Headings
fi: W3C-opas: Otsikot

en: Missing Language Declaration
fi: Puuttuva kielimääritys

note: translators: %1$s is <code>&lt;html&gt;</code>, %2$s is <code>lang</code>, %3$s is <code>xml:lang</code>.
en: This element is a top-level %1$s tag that is missing a language attribute such as %2$s or %3$s, or has an empty language attribute.
fi: Tämä elementti on ylimmän tason %1$s-tagi, josta puuttuu kieliattribuutti kuten %2$s tai %3$s, tai jolla on tyhjä kieliattribuutti.

note: translators: %1$s is <code>&lt;html&gt;</code>, %2$s is <code>lang</code>, %3$s is <code>xml:lang</code>.
en: These elements are top-level %1$s tags that are missing a language attribute such as %2$s or %3$s, or have an empty language attribute.
fi: Nämä elementit ovat ylimmän tason %1$s-tageja, joista puuttuu kieliattribuutti kuten %2$s tai %3$s, tai joilla on tyhjä kieliattribuutti.

en: Screen readers and other assistive technologies use the language attribute to determine how to pronounce and interpret the content. Without it, the content may be read incorrectly, which can be confusing or misleading for users.
fi: Ruudunlukijat ja muut avustavat teknologiat käyttävät kieliattribuuttia määrittääkseen, miten sisältö äännetään ja tulkitaan. Ilman sitä sisältö saatetaan lukea väärin, mikä voi olla hämmentävää tai harhaanjohtavaa käyttäjille.

note: translators: %s is an example of a valid lang attribute.
en: Edit your theme's header file to ensure the <html> tag includes a valid lang attribute (e.g., %s). If your theme receives updates, make this change in a child theme to prevent it from being overwritten. To fix this automatically site-wide, enable the 'Add "lang" & "dir" Attributes' fix in Accessibility Checker settings.
fi: Muokkaa teemasi header-tiedostoa varmistaaksesi, että <html>-tagi sisältää kelvollisen lang-attribuutin (esim. %s). Jos teemasi saa päivityksiä, tee tämä muutos lapsiteemassa estääksesi sen ylikirjoittamisen. Korjataksesi tämän automaattisesti koko sivustolla, ota käyttöön "Lisää ‘lang’- ja ‘dir’-attribuutit" -korjaus Accessibility Checkerin asetuksissa.

en: W3C: Language of Page
fi: W3C: Sivun kieli

en: MDN: The HTML lang attribute
fi: MDN: HTML:n lang-attribuutti

en: Missing Table Header
fi: Puuttuva taulukon otsikko

en: This table contains data cells but does not have the required table header cells.
fi: Tämä taulukko sisältää datasoluja, mutta siitä puuttuvat vaaditut taulukon otsikkosolut.

en: These tables contain data cells but do not have the required table header cells.
fi: Nämä taulukot sisältävät datasoluja, mutta niistä puuttuvat vaaditut taulukon otsikkosolut.

en: Table headers are used by assistive technologies to help users understand the relationships between cells and navigate the data. Without table headers, screen reader users may not be able to determine what the data represents.
fi: Taulukon otsikoita käytetään avustavissa teknologioissa auttamaan käyttäjiä ymmärtämään solujen välisiä suhteita ja navigoimaan dataa. Ilman taulukon otsikoita ruudunlukijan käyttäjät eivät välttämättä pysty määrittämään, mitä data edustaa.

note: translators: %1$s is <code>&lt;th&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;td&gt;</code>.
en: Add one or more %1$s elements that describe the columns or rows of data in your table. Each %2$s cell should be associated with a descriptive header to provide proper context for screen reader users.
fi: Lisää yksi tai useampi %1$s-elementti, joka kuvaa taulukkosi data-sarakkeita tai -rivejä. Jokaisen %2$s-solun tulisi olla yhdistetty kuvaavaan otsikkoon, jotta ruudunlukijan käyttäjät saavat asianmukaisen kontekstin.

en: W3C: H51 - Using table markup to present tabular information
fi: W3C: H51 - Taulukkomerkintöjen käyttö taulukkomuotoisen tiedon esittämiseen

en: MDN Web Docs: <table> - Headers and accessibility
fi: MDN Web Docs: <table> - Otsikot ja saavutettavuus

en: WordPress: Table block documentation
fi: WordPress: Taulukkolohkon dokumentaatio

en: Missing Title
fi: Otsikko puuttuu

note: translators: %1$s is <code>&lt;title&gt;</code>, %2$s is <code>og:title</code>.
en: This element is missing a title tag (%1$s or %2$s). This may happen if the post or page title field is empty or if the theme fails to output a title tag in the document head.
fi: Tästä elementistä puuttuu otsikkotagi (%1$s tai %2$s). Tämä voi tapahtua, jos artikkelin tai sivun otsikkokenttä on tyhjä tai jos teema ei onnistu tulostamaan otsikkotagia dokumentin head-osioon.

note: translators: %1$s is <code>&lt;title&gt;</code>, %2$s is <code>og:title</code>.
en: These elements are missing title tags (%1$s or %2$s). This may happen if post or page title fields are empty or if the theme fails to output title tags in the document head.
fi: Näistä elementeistä puuttuvat otsikkotagit (%1$s tai %2$s). Tämä voi tapahtua, jos artikkelien tai sivujen otsikkokentät ovat tyhjiä tai jos teema ei onnistu tulostamaan otsikkotageja dokumentin head-osioon.

en: The title element is used by screen readers, search engines, and browser tabs to identify the page. Without a title, users may have difficulty determining the purpose of the page.
fi: Otsikkoelementtiä käyttävät ruudunlukijat, hakukoneet ja selainvälilehdet sivun tunnistamiseen. Ilman otsikkoa käyttäjillä voi olla vaikeuksia määrittää sivun tarkoitusta.

en: Ensure the post or page title field is filled in on the backend. If the title field is not empty and the error persists, check your theme's code to make sure it outputs a valid <title> tag and/or og:title meta tag in the document head. To fix this issue site-wide, enable the 'Add Missing Page Title' fix in Accessibility Checker settings.
fi: Varmista, että artikkelin tai sivun otsikkokenttä on täytetty hallintapaneelissa. Jos otsikkokenttä ei ole tyhjä ja virhe jatkuu, tarkista teemasi koodi varmistaaksesi, että se tulostaa kelvollisen <title>-tagin ja/tai og:title-metatagin dokumentin head-osioon. Korjataksesi tämän ongelman koko sivustolla, ota käyttöön ”Lisää puuttuva sivun otsikko” -korjaus Accessibility Checkerin asetuksissa.

en: MDN: <title> element
fi: MDN: <title>-elementti

en: Missing Transcript
fi: Puuttuva tekstitys

en: This element contains or links to audio or video content that does not have a properly labeled or positioned transcript, or may not have a transcript at all.
fi: Tämä elementti sisältää tai linkittää ääni- tai videosisältöön, jolla ei ole asianmukaisesti merkittyä tai sijoitettua transkriptiota, tai sillä ei ehkä ole transkriptiota lainkaan.

en: These elements contain or link to audio or video content that do not have properly labeled or positioned transcripts, or may not have a transcript at all.
fi: Nämä elementit sisältävät tai linkittävät ääni- tai videosisältöön, joilla ei ole asianmukaisesti merkittyjä tai sijoitettuja transkriptioita, tai niillä ei ehkä ole transkriptioita lainkaan.

en: Transcripts provide access to audio and video content for individuals who are deaf, hard of hearing, or prefer to read rather than listen. Without a transcript, important information may be missed.
fi: Transkriptiot tarjoavat pääsyn ääni- ja videosisältöön henkilöille, jotka ovat kuuroja, huonokuuloisia tai jotka mieluummin lukevat kuin kuuntelevat. Ilman transkriptiota tärkeää tietoa voi jäädä huomaamatta.

en: Create a transcript for each flagged audio or video clip. Include the transcript on the same page or link to a file that contains it. The word “transcript” should appear in a heading before the transcript or in the link text, and must be within 25 characters of the audio or video element.
fi: Luo transkriptio jokaiselle merkitylle ääni- tai videoklipille. Sisällytä transkriptio samalle sivulle tai linkitä tiedostoon, joka sisältää sen. Sanan ”transkriptio” tulisi esiintyä otsikossa ennen transkriptiota tai linkkitekstissä, ja sen on oltava 25 merkin sisällä ääni- tai videoelementistä.

en: W3C: Transcripts Documentation
fi: W3C: Transkriptioiden dokumentaatio

en: Practical Advice for Meeting Caption, Transcript, and Sign Language Requirements (Webinar)
fi: Käytännön neuvoja tekstitys-, transkriptio- ja viittomakielivaatimusten täyttämiseen (webinaari)

en: Possible Heading
fi: Mahdollinen otsikko

en: This text appears visually styled like a heading but is not marked up with a heading tag.
fi: Tämä teksti näyttää visuaalisesti otsikolta, mutta sitä ei ole merkitty otsikkotagilla.

en: These text elements appear visually styled like headings but are not marked up with heading tags.
fi: Nämä tekstielementit näyttävät visuaalisesti otsikkotyylisiltä, mutta niitä ei ole merkitty otsikkoelementeillä.

en: Screen reader users and other assistive technologies rely on heading tags to understand page structure and navigate efficiently. Text that looks like a heading but is not coded as one can make it difficult for screen reader users to navigate the page.
fi: Ruudunlukijoiden käyttäjät ja muut avustavat teknologiat luottavat otsikkoelementteihin ymmärtääkseen sivun rakenteen ja navigoidakseen tehokkaasti. Teksti, joka näyttää otsikolta mutta ei ole koodattu sellaiseksi, voi vaikeuttaa ruudunlukijan käyttäjien navigointia sivulla.

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;h6&gt;</code.
en: Review the flagged text and determine if it should be a heading. If it is, change the element to the appropriate %1$s–%2$s tag. If it is not intended as a heading, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
fi: Tarkista merkitty teksti ja päätä, pitäisikö sen olla otsikko. Jos on, muuta elementti sopivaan %1$s–%2$s-tagiin. Jos sitä ei ole tarkoitettu otsikoksi, voit ohittaa tämän varoituksen Accessibility Checkerissä.

en: W3C: Using HTML headings to identify headings
fi: W3C: HTML-otsikoiden käyttö otsikoiden tunnistamiseen

en: A Slider is Present
fi: Karuselli havaittu

en: This element is a slider or carousel. Because many accessibility issues with sliders require manual review, this warning appears any time a slider is detected on a post or page.
fi: Tämä elementti on liukusäädin tai karuselli. Koska monet liukusäätimien saavutettavuusongelmat vaativat manuaalista tarkistusta, tämä varoitus ilmestyy aina, kun artikkelista tai sivulta havaitaan liukusäädin.

en: These elements are sliders or carousels. Because many accessibility issues with sliders require manual review, this warning appears any time one or more sliders are detected on a post or page.
fi: Nämä elementit ovat liukusäätimiä tai karuselleja. Koska monet liukusäätimien saavutettavuusongelmat vaativat manuaalista tarkistusta, tämä varoitus ilmestyy aina, kun artikkelista tai sivulta havaitaan yksi tai useampi liukusäädin.

en: Sliders are often difficult to use with screen readers and keyboards. Inaccessible sliders can interfere with navigation, trap focus, or move too quickly for users to engage with the content.
fi: Liukusäätimiä on usein vaikea käyttää ruudunlukijoilla ja näppäimistöillä. Esteelliset liukusäätimet voivat häiritä navigointia, jumittaa kohdistuksen tai liikkua liian nopeasti, jotta käyttäjät voisivat olla vuorovaikutuksessa sisällön kanssa.

en: Review the slider on the front end of your website. Ensure it is keyboard accessible, pauseable, has proper ARIA roles and labels, and works well with screen readers. After confirming the slider is accessible or remediating issues, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
fi: Tarkista sivustosi etupään liukusäädin. Varmista, että se on näppäimistöllä käytettävissä, pysäytettävissä, sillä on asianmukaiset ARIA-roolit ja -merkinnät, ja se toimii hyvin ruudunlukijoiden kanssa. Kun olet varmistanut liukusäätimen saavutettavuuden tai korjannut ongelmat, voit ohittaa tämän varoituksen Accessibility Checkerissä.

en: W3C: Carousels Tutorial
fi: W3C: Karusellien opas

en: W3C ARIA Authoring Practices Guide: Carousel (Slide Show or Image Rotator) Pattern
fi: W3C ARIA-tekijäkäytäntöopas: Karuselli (diaesitys tai kuvakaruselli) -malli

en: Tab Order Modified
fi: Sarkainjärjestystä muutettu

note: translators: %1$s is <code>tabindex="1"</code> and %2$s is <code>tabindex</code>.
en: This page contains an element with %1$s or another positive %2$s, which modifies the natural tab order.
fi: Tämä sivu sisältää elementin, jolla on %1$s tai muu positiivinen %2$s, joka muuttaa luonnollista sarkainjärjestystä.

note: translators: %1$s is <code>tabindex="1"</code> and %2$s is <code>tabindex</code>.
en: These pages contain elements with %1$s or other positive %2$s, which modify the natural tab order.
fi: Nämä sivut sisältävät elementtejä, joilla on %1$s tai muita positiivisia %2$s-arvoja, jotka muuttavat luonnollista sarkainjärjestystä.

en: The natural tab order of a page follows the structure of the HTML. Changing this order using positive tabindex values can cause confusion for keyboard-only users and screen reader users, especially if the focus moves in an unexpected way or skips important content.
fi: Sivun luonnollinen sarkainjärjestys seuraa HTML-rakennetta. Tämän järjestyksen muuttaminen positiivisilla tabindex-arvoilla voi aiheuttaa hämmennystä vain näppäimistöä käyttäville ja ruudunlukijan käyttäjille, erityisesti jos kohdistus siirtyy odottamattomalla tavalla tai ohittaa tärkeää sisältöä.

note: translators: %s is <code>tabindex</code>.
en: Remove positive %s values (greater than 0) from elements unless there is a very specific, user-tested reason to change the focus order. If needed, use tabindex="0" to include custom elements in the natural tab flow without disrupting order. To fix this and other elements site-wide, enable the 'Remove Tab Index' fix in Accessibility Checker settings.
fi: Poista positiiviset %s-arvot (suuremmat kuin 0) elementeistä, ellei ole erittäin tarkkaa, käyttäjätestauksella perusteltua syytä muuttaa kohdistusjärjestystä. Tarvittaessa käytä tabindex=”0” sisällyttääksesi mukautetut elementit luonnolliseen sarkainvirtaan häiritsemättä järjestystä. Korjataksesi tämän ja muut elementit koko sivustolla, ota käyttöön ”Poista Tab Index” -korjaus Accessibility Checkerin asetuksissa.

en: ARIA Authoring Practices Guide: Developing a Keyboard Interface
fi: ARIA-tekijäkäytäntöopas: Näppäimistökäyttöliittymän kehittäminen

en: W3C: Focus Order and Keyboard Navigation
fi: W3C: Kohdistusjärjestys ja näppäimistönavigointi

en: Blinking or Scrolling Content
fi: Vilkkuva tai vierivä sisältö

en: This element uses blinking or scrolling effects that may be disruptive for users or cause seizures.
fi: Tämä elementti käyttää vilkkuvia tai vierittyviä tehosteita, jotka voivat häiritä käyttäjiä tai aiheuttaa kohtauksia.

en: These elements use blinking or scrolling effects that may be disruptive for users or cause seizures.
fi: Nämä elementit käyttävät vilkkuvia tai vierittyviä tehosteita, jotka voivat häiritä käyttäjiä tai aiheuttaa kohtauksia.

en: Blinking or scrolling content can be distracting or trigger seizures in some users, especially those with photosensitive epilepsy or cognitive disabilities. These effects are deprecated and can negatively impact readability and focus.
fi: Vilkkuva tai vierittyvä sisältö voi olla häiritsevää tai laukaista kohtauksia joillakin käyttäjillä, erityisesti niillä, joilla on valoherkkä epilepsia tai kognitiivisia vammoja. Nämä tehosteet ovat vanhentuneita ja voivat vaikuttaa negatiivisesti luettavuuteen ja keskittymiseen.

note: translators: %1$s is <code>&lt;blink&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;marquee&gt;</code>, %3$s is <code>text-decoration: blink</code>.
en: Remove any HTML or CSS that causes blinking or scrolling effects, such as %1$s, %2$s, or %3$s.
fi: Poista kaikki HTML tai CSS, joka aiheuttaa vilkkuvia tai vierittyviä tehosteita, kuten %1$s, %2$s tai %3$s.

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 - Avoiding the use of the blink element
fi: W3C: Tekniikat WCAG 2.1:lle - Blink-elementin käytön välttäminen

en: MDN: <marquee> element (obsolete)
fi: MDN: <marquee>-elementti (vanhentunut)

en: Text Justified
fi: Tasattu teksti

note: translators: %s is <code>text-align: justify</code.
en: This page contains long blocks of text that are styled with %s.
fi: Tämä sivu sisältää pitkiä tekstikappaleita, jotka on muotoiltu %s-tyylillä.

note: translators: %s is <code>text-align: justify</code.
en: These pages contain long blocks of text that are styled with %s.
fi: Nämä sivut sisältävät pitkiä tekstikappaleita, jotka on muotoiltu %s-tyylillä.

en: Justified text can create uneven spacing between words, forming distracting "rivers" of white space that make reading difficult—especially for people with dyslexia, low vision, or cognitive disabilities. Left-aligned text is more predictable and easier to read.
fi: Tasattu teksti voi luoda epätasaisia välejä sanojen välille, muodostaen häiritseviä valkoisen tilan ”jokia”, jotka vaikeuttavat lukemista – erityisesti ihmisille, joilla on lukihäiriö, heikko näkö tai kognitiivisia vammoja. Vasemmalle tasattu teksti on ennustettavampaa ja helpompaa lukea.

note: translators: %s is <code>text-align: justify</code.
en: Remove the %s CSS rule from long blocks of text, especially paragraphs longer than 200 characters. Use left-aligned text instead for better readability and accessibility.
fi: Poista %s CSS-sääntö pitkistä tekstikappaleista, erityisesti yli 200 merkin pituisista kappaleista. Käytä sen sijaan vasemmalle tasattua tekstiä paremman luettavuuden ja saavutettavuuden vuoksi.

en: W3C: Making Content Usable for People with Cognitive and Learning Disabilities
fi: W3C: Sisällön tekeminen käytettäväksi ihmisille, joilla on kognitiivisia ja oppimisvaikeuksia

en: Text Too Small
fi: Liian pieni teksti

en: This text is smaller than 10 pixels and may be difficult to read.
fi: Tämä teksti on pienempi kuin 10 pikseliä ja voi olla vaikea lukea.

en: These text elements are smaller than 10 pixels and may be difficult to read.
fi: Nämä tekstielementit ovat pienempiä kuin 10 pikseliä ja voivat olla vaikeita lukea.

en: Text that is too small can be hard to read, especially for people with low vision. Ensuring a minimum readable size improves overall accessibility and usability, reducing the need for users to zoom.
fi: Liian pieni teksti voi olla vaikea lukea, erityisesti ihmisille, joilla on heikko näkö. Luettavan vähimmäiskoon varmistaminen parantaa yleistä saavutettavuutta ja käytettävyyttä, vähentäen käyttäjien tarvetta zoomata.

note: translators: %s is <code>10px</code>.
en: Update your styles so that all text is at least %s in size. Use relative units like em or rem when possible to support user preferences and browser scaling.
fi: Päivitä tyylejäsi niin, että kaikki teksti on vähintään %s kokoista. Käytä suhteellisia yksiköitä kuten em tai rem kun mahdollista tukeaksesi käyttäjien asetuksia ja selaimen skaalausta.

en: MDN: font-size CSS property
fi: MDN: font-size CSS-ominaisuus

en: How to Add Custom CSS in WordPress
fi: Miten lisätä mukautettua CSS:ää WordPressiin

en: Underlined Text
fi: Alleviivattu teksti

note: translators: %1$s is <code>&lt;u&gt;</code>, %2$s is <code>text-decoration: underline;</code.
en: This element contains underlined text using the %1$s tag or %2$s CSS styles and does not appear to be a link.
fi: Tämä elementti sisältää alleviivattua tekstiä käyttäen %1$s-tagia tai %2$s CSS-tyylejä eikä näytä olevan linkki.

note: translators: %1$s is <code>&lt;u&gt;</code>, %2$s is <code>text-decoration: underline;</code.
en: These elements contain underlined text using the %1$s tag or %2$s CSS styles and do not appear to be links.
fi: Nämä elementit sisältävät alleviivattua tekstiä käyttäen %1$s-tagia tai %2$s CSS-tyylejä eivätkä näytä olevan linkkejä.

en: Underlined text is commonly associated with links. When non-link text is underlined, it can be confusing for users, especially those with cognitive disabilities or those relying on visual cues to identify links.
fi: Alleviivattu teksti yhdistetään yleisesti linkkeihin. Kun ei-linkki teksti on alleviivattu, se voi olla hämmentävää käyttäjille, erityisesti niille, joilla on kognitiivisia vaikeuksia tai jotka luottavat visuaalisiin vihjeisiin tunnistaakseen linkit.

en: Remove the underline tag or CSS underline style from the text. If you want to emphasize text, consider using bold, italic, or color styling instead. If this text is part of a functional element like a link or button, keep the underline styling and dismiss this warning in Accessibility Checker.
fi: Poista alleviivaustunniste tai CSS-alleviivaustyyli tekstistä. Jos haluat korostaa tekstiä, harkitse sen sijaan lihavoinnin, kursivoinnin tai värityylin käyttämistä. Jos tämä teksti on osa toiminnallista elementtiä, kuten linkkiä tai painiketta, säilytä alleviivaustyyli ja ohita tämä varoitus Accessibility Checkerissä.

en: A Video is Present
fi: Video on läsnä

en: This element is a video. Because many accessibility issues with video content require manual review, this warning appears any time a video is detected on a post or page.
fi: Tämä elementti on video. Koska monet videon saavutettavuusongelmat vaativat manuaalista tarkistusta, tämä varoitus ilmestyy aina kun video havaitaan artikkelissa tai sivulla.

en: These elements are videos. Because many accessibility issues with video content require manual review, this warning appears any time one or more videos are detected on a post or page.
fi: Nämä elementit ovat videoita. Koska monet videon saavutettavuusongelmat vaativat manuaalista tarkistusta, tämä varoitus ilmestyy aina kun yksi tai useampi video havaitaan artikkelissa tai sivulla.

en: Videos must include accurate captions, transcripts, and audio descriptions (or enhanced transcripts) to be fully accessible to users who are deaf, hard of hearing, blind, or have cognitive disabilities.
fi: Videoissa on oltava tarkat tekstitykset, transkriptiot ja äänikuvailut (tai laajennetut transkriptiot) ollakseen täysin saavutettavia käyttäjille, jotka ovat kuuroja, huonokuuloisia, sokeita tai joilla on kognitiivisia vaikeuksia.

en: Review the video on the front end of your website. Ensure that it includes accurate (not auto-generated) synchronized captions, a transcript, and an audio description if needed. After verifying accessibility or making necessary updates, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
fi: Tarkista sivustosi etupään video. Varmista, että se sisältää tarkat (ei automaattisesti luodut) synkronoidut tekstitykset, transkription ja äänikuvauksen tarvittaessa. Kun olet varmistanut saavutettavuuden tai tehnyt tarvittavat päivitykset, voit ohittaa tämän varoituksen Accessibility Checkerissä.

en: W3C: Media Alternatives
fi: W3C: Median vaihtoehdot

en: W3C: Understanding Guideline 1.2
fi: W3C: Ohjeen 1.2 ymmärtäminen.

note: translators: 1: a php classname, 2: an error message that was thrown about why this failed to register.
en: Failed to register command %1$s because %2$s
fi: Komennon %1$s rekisteröinti epäonnistui, koska %2$s

en: Number of orphaned posts to process in one batch.
fi: Käsiteltävien orpojen julkaisujen määrä yhdessä erässä.

en: Seconds to sleep between deletions (default: 0).
fi: Sekuntia odotusaikaa poistojen välillä (oletus: 0).

en: The ID of the post to delete stats for.
fi: Artikkelin ID, jonka tilastot poistetaan.

en: No Post ID provided.
fi: Artikkelin ID:tä ei annettu.

note: translators: 1: a post ID.
en: Post ID %1$s does not exist.
fi: Artikkelin ID %1$s ei ole olemassa.

note: translators: 1: a post ID.
en: Stats of %1$s deleted.
fi: Artikkelin %1$s tilastot poistettu.

en: Keys to show in the results. Defaults to all keys.
fi: Tuloksissa näytettävät avaimet. Oletuksena kaikki avaimet.

en: Clear the cache before retrieving the stats (can be intensive).
fi: Tyhjennä välimuisti ennen tilastojen hakemista (voi olla raskas toimenpide).

note: translators: 1: a stat key that was requested but not found.
en: Stat key: %1$s not found in stats.
fi: Tilastoavainta %1$s ei löytynyt tilastoista.

en: The ID of the post to get stats for.
fi: Artikkelin ID, jonka tilastot haetaan.

note: translators: 1: a post ID.
en: Post ID %1$d does not exist.
fi: Artikkelin ID %1$d ei ole olemassa.

note: translators: 1: a post ID.
en: Either the post is not yet scanned or all tests passed for post ID %1$d.
fi: Joko artikkelia ei ole vielä skannattu tai kaikki testit läpäistiin artikkelin ID:lle %1$d.

en: permalink of
fi: pysyvä linkki kohteeseen

en: permalink to
fi: pysyvä linkki kohteeseen

en: Attend Free
fi: Osallistu ilmaiseksi

en: (opens in a new window)
fi: (avautuu uudessa ikkunassa)

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Main
fi: Pää

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Header
fi: Ylätunniste

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Footer
fi: Alatunniste

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Nav
fi: Navigointi

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Aside
fi: Sivu

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Navigation
fi: Navigaatio

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Banner
fi: Banneri

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Contentinfo
fi: Sisältötiedot

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Complementary
fi: Täydentävä

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Section
fi: Osio

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Article
fi: Artikkeli

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Form
fi: Lomake

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Region
fi: Alue

note: translators: %s is the landmark type (e.g., "Header", "Navigation", "Main").
en: View %s landmark on website, opens a new window
fi: Näytä %s maamerkki verkkosivustolla, avaa uuden ikkunan

en: Welcome to Accessibility Checker
fi: Tervetuloa Accessibility Checkeriin

en: Accessibility Checker Settings
fi: Accessibility Checkerin asetukset

en: Scan Settings
fi: Skannausasetukset

en: Permissions
fi: Käyttöoikeudet

en: Simplified Summary Settings
fi: Yksinkertaistetun yhteenvedon asetukset

en: Footer Accessibility Statement
fi: Alatunnisteen saavutettavuuslausunto

en: Frontend Accessibility Checker
fi: Etusivun Accessibility Checker

en: System Settings
fi: Järjestelmäasetukset

en: Post Types To Be Checked
fi: Tarkistettavat sisältötyypit

en: Scan Speed
fi: Skannausnopeus

en: Archive Scanning
fi: Arkiston skannaus

en: Taxonomy Scanning
fi: Taksonomian skannaus

en: Block Editor Metabox
fi: Lohkoeditorin metatietolaatikko

en: Prompt for Simplified Summary
fi: Pyydä yksinkertaistettua yhteenvetoa

en: Simplified Summary Position
fi: Yksinkertaistetun yhteenvedon sijainti

en: Simplified Summary Heading
fi: Yksinkertaistettu yhteenvedon otsikko

en: Add Footer Accessibility Statement
fi: Lisää alatunnisteen saavutettavuuslausunto

en: Include Link to Accessibility Policy
fi: Sisällytä linkki saavutettavuuskäytäntöön

en: Accessibility Policy page
fi: Saavutettavuuskäytännön sivu

en: Accessibility Statement Preview
fi: Saavutettavuuslausunnon esikatselu

en: Frontend Accessibility Checker Position
fi: Etusivun Accessibility Checkerin sijainti

en: Configure the types of content that should be checked for accessibility issues.
fi: Määritä sisältötyypit, jotka tulisi tarkistaa saavutettavuusongelmien varalta.

note: translators: %1$s: link to the "Accessibility Checker Pro" website.
en: More features and email support is available with %1$s.
fi: Lisäominaisuuksia ja sähköpostitukea on saatavilla %1$s:lla.

en: Accessibility Checker Pro (opens in a new window)
fi: Accessibility Checker Pro (avautuu uudessa ikkunassa)

en: Use the settings below to configure the frontend accessibility checker.
fi: Käytä alla olevia asetuksia määrittääksesi etusivun saavutettavuustarkistimen.

en: Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) at the AAA level require any content with a reading level above 9th grade to have an alternative that is easier to read. Simplified summary text is added on the readability tab in the Accessibility Checker meta box on each post's or page's edit screen.
fi: Verkkosisällön saavutettavuusohjeet (WCAG) tasolla AAA edellyttävät, että sisällölle, jonka luettavuustaso on yli 9. Luokan tasoa, on tarjottava helppolukuisempi vaihtoehto. Yksinkertaistettu yhteenvetoteksti lisätään luettavuusvälilehdelle Accessibility Checker -metatietolaatikossa kunkin artikkelin tai sivun muokkausnäytöllä.

en: Learn more about simplified summaries and readability requirements (opens in a new window)
fi: Lue lisää yksinkertaistetuista yhteenvedoista ja luettavuusvaatimuksista (avautuu uudessa ikkunassa)

en: Learn more about simplified summaries and readability requirements.
fi: Lue lisää yksinkertaistetuista yhteenvedoista ja luettavuusvaatimuksista.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing" and is it helping you make your website more accessible? Share your efforts to make your website more accessible with your customers and let them know you're using Accessibility Checker to ensure all people can use your website. Add a small text-only link and statement in the footer of your website.
fi: Ajatteletko ”Vau, tämä lisäosa on mahtava” ja auttaako se sinua tekemään verkkosivustostasi saavutettavamman? Jaa pyrkimyksesi tehdä verkkosivustostasi saavutettavampi asiakkaillesi ja kerro heille, että käytät Accessibility Checkeriä varmistaaksesi, että kaikki ihmiset voivat käyttää verkkosivustoasi. Lisää pieni tekstilinkki ja lausunto verkkosivustosi alatunnisteeseen.

en: Configure system-level settings for the Accessibility Checker plugin.
fi: Määritä järjestelmätason asetukset Accessibility Checker -lisäosalle.

en: Fast
fi: Nopea

en: Normal
fi: Normaali

en: Slow
fi: Hidas

en: Slowest
fi: Hitain

en: Faster scans are more resource intensive and may place a high load on your website.
fi: Nopeammat skannaukset kuluttavat enemmän resursseja ja voivat kuormittaa sivustoasi merkittävästi.

en: Enable scanning of archive pages
fi: Ota arkistosivujen skannaus käyttöön

en: Choose whether archive pages should be included in full site scans. By default, a sampling method is used to select taxonomy terms for archive data.
fi: Valitse, sisällytetäänkö arkistosivut koko sivuston skannauksiin. Oletuksena käytetään otantamenetelmää taksonomiatermien valitsemiseen arkistotietoja varten.

en: Scan all taxonomy terms instead of just a sample
fi: Skannaa kaikki taksonomiatermit näytteen sijaan

en: Check all taxonomy term archive pages instead of a representative sample. This requires archive page scanning to be enabled and may add a large number of URLs to the scan list.
fi: Tarkista kaikki taksonomiatermien arkistosivut edustavan otoksen sijaan. Tämä edellyttää, että arkistosivujen skannaus on käytössä, ja se saattaa lisätä suuren määrän URL-osoitteita skannausluetteloon.

en: Before the content
fi: Ennen sisältöä

en: After the content
fi: Sisällön jälkeen

en: Insert manually
fi: Lisää manuaalisesti

en: Use this function to manually add the simplified summary to your theme within the loop.
fi: Käytä tätä funktiota lisätäksesi yksinkertaistetun yhteenvedon manuaalisesti teemaasi silmukan sisällä.

en: The function optionally accepts the post ID as a parameter.
fi: Funktio hyväksyy valinnaisesti artikkelin ID:n parametrina.

en: Set where you would like simplified summaries to appear in relation to your content if filled in.
fi: Aseta, missä haluat yksinkertaistettujen yhteenvetojen näkyvän suhteessa sisältöösi, jos ne on täytetty.

en: Bottom Right Corner (default)
fi: Oikea alakulma (oletus)

en: Bottom Left Corner
fi: Vasen alakulma

en: Set where you would like the frontend accessibility checker to appear on the page.
fi: Aseta, missä haluat etusivun saavutettavuustarkistimen näkyvän sivulla.

en: When Required
fi: Tarvittaessa

en: Always
fi: Aina

en: Should Accessibility Checker only ask for a simplified summary when the reading level of your post or page is above 9th grade, always ask for it regardless of reading level, or never ask for it regardless of reading level?
fi: Pitäisikö Accessibility Checkerin pyytää yksinkertaistettua yhteenvetoa vain silloin, kun artikkelin tai sivun luettavuustaso on yli 9. luokan tasoa, pyytää sitä aina luettavuustasosta riippumatta vai ei koskaan pyytää sitä luettavuustasosta riippumatta?

en: To check content other than posts and pages, please
fi: Tarkistaaksesi muun sisällön kuin artikkelit ja sivut, ole hyvä ja

en: upgrade to pro
fi: päivitä pro-versioon

en:  (opens in a new window)
fi:  (avautuu uudessa ikkunassa)

en: Choose which post types should be checked during a scan. Please note, removing a previously selected post type will remove its scanned information and any custom dismissed warnings that have been setup.
fi: Valitse, mitkä julkaisutyypit tarkistetaan skannauksen aikana. Huomaa, että aiemmin valitun julkaisutyypin poistaminen poistaa sen skannatut tiedot ja mahdollisesti asetetut mukautetut ohitetut varoitukset.

en: Delete all Accessibility Checker data when the plugin is uninstalled.
fi: Poista kaikki Accessibility Checker -tiedot, kun lisäosa poistetaan.

en: Show Accessibility Checker metabox in the Block Editor
fi: Näytä Accessibility Checker -metatietolaatikko lohkoeditorissa

en: Choose which user roles have permission to dismiss issues.
fi: Valitse, mitkä käyttäjäroolit saavat luvan ohittaa ongelmia.

en: Configure which user roles have access to specific Accessibility Checker features.
fi: Määritä, millä käyttäjärooleilla on pääsy tiettyihin Accessibility Checker -ominaisuuksiin.

en: Non-text Content
fi: Ei-tekstuaalinen sisältö

en: All non-text content must have a text alternative that serves the same purpose, unless it falls into specific exceptions like controls, media, tests, sensory content, CAPTCHA, or decorative elements. Each type must follow specific guidance to ensure accessibility without interfering with the user experience.
fi: Kaikella ei-tekstuaalisella sisällöllä on oltava tekstivastine, joka palvelee samaa tarkoitusta, ellei se kuulu tiettyihin poikkeuksiin kuten kontrollit, media, testit, aistinvarainen sisältö, CAPTCHA tai koristeelliset elementit. Kunkin tyypin on noudatettava erityisiä ohjeita saavutettavuuden varmistamiseksi häiritsemättä käyttökokemusta.

en: 1.1 Text Alternatives
fi: 1.1 tekstivastineet

en: Perceivable
fi: Havaittava

en: People with dexterity impairments using voice control
fi: Ihmiset, joilla on motorisia vaikeuksia ja jotka käyttävät ääniohjausta

en: Screen reader users (blind/low vision and neurodivergent people)
fi: Ruudunlukijaohjelmien käyttäjät (sokeat/heikkonäköiset ja neurodivergentit ihmiset)

en: Prerecorded Audio-only and Video-only
fi: Ennalta tallennettu pelkkä ääni ja pelkkä video

en: For prerecorded audio-only and video-only content, a text alternative must be provided that presents equivalent information. This ensures users who cannot hear or see the media can still access its content through text.
fi: Ennalta tallennetulle pelkälle äänisisällölle ja pelkälle videosisällölle on tarjottava tekstivastine, joka esittää vastaavat tiedot. Tämä varmistaa, että käyttäjät, jotka eivät voi kuulla tai nähdä mediaa, voivat silti saada sen sisällön tekstin kautta.

en: 1.2 Time-based Media
fi: 1.2 aikaperusteinen media

en: Deaf and hard of hearing people
fi: Kuurot ja huonokuuloiset ihmiset

en: Captions (Prerecorded)
fi: Tekstitykset (ennalta tallennettu)

en: Captions must be provided for all prerecorded audio content in synchronized media—such as videos where audio and visuals play together—so that users who are deaf or hard of hearing can access the spoken information and important sounds.
fi: Tekstitykset on tarjottava kaikelle ennalta tallennetulle äänisisällölle synkronoidussa mediassa – kuten videoissa, joissa ääni ja kuva toistuvat yhdessä – jotta kuurot tai huonokuuloiset käyttäjät voivat saada puhutun tiedon ja tärkeät äänet.

en: Audio Description or Media Alternative (Prerecorded)
fi: Äänikuvailu tai median vaihtoehto (ennalta tallennettu)

en: For prerecorded video content with audio (synchronized media), an audio description—or a written transcript that includes visual details—must be provided to ensure users who are blind or have low vision can understand important visual information that isn't spoken.
fi: Ennalta tallennetulle videosisällölle, jossa on ääntä (synkronoitu media), on tarjottava äänikuvailu – tai kirjoitettu transkriptio, joka sisältää visuaaliset yksityiskohdat – jotta sokeat tai heikkonäköiset käyttäjät voivat ymmärtää tärkeät visuaaliset tiedot, joita ei puhuta.

en: Captions (Live)
fi: Tekstitykset (suora)

en: For all live video content that includes audio, captions must be provided in real time so that users who are deaf or hard of hearing can access the spoken information as it happens.
fi: Kaikelle suoralle videosisällölle, joka sisältää ääntä, on tarjottava tekstitykset reaaliajassa, jotta kuurot tai huonokuuloiset käyttäjät voivat saada puhutun tiedon sitä mukaa kun se tapahtuu.

en: Audio Description (Prerecorded)
fi: Kuvailutulkkaus (etukäteen tallennettu)

en: For prerecorded video with audio, an audio description of important visual content must be provided, allowing users who are blind or have low vision to understand visual information that is not described in the main audio.
fi: Etukäteen tallennetulle videolle, jossa on ääntä, on tarjottava kuvailutulkkaus tärkeästä visuaalisesta sisällöstä, jotta sokeat tai heikkonäköiset käyttäjät voivat ymmärtää visuaalisen tiedon, jota ei kuvailla pääasiallisessa ääniraidassa.

en: Blind and low vision people
fi: Sokeat ja heikkonäköiset ihmiset

en: Sign Language (Prerecorded)
fi: Viittomakieli (etukäteen tallennettu)

en: A sign language interpretation must be provided for all prerecorded audio content in synchronized media, ensuring that users who are deaf and use sign language can fully understand the spoken content.
fi: Viittomakielinen tulkkaus on tarjottava kaikelle etukäteen tallennetulle äänisisällölle synkronoidussa mediassa, jotta kuurot käyttäjät, jotka käyttävät viittomakieltä, voivat täysin ymmärtää puhutun sisällön.

en: Extended Audio Description (Prerecorded)
fi: Laajennettu kuvailutulkkaus (etukäteen tallennettu)

en: For all prerecorded multimedia content, extended audio descriptions must be provided when necessary—meaning the video is paused to insert additional descriptions—so that users who are blind or have low vision can understand important visual details that can't be described during the natural pauses in the audio.
fi: Kaikelle etukäteen tallennetulle multimediasisällölle on tarjottava laajennettu kuvailutulkkaus tarvittaessa – tarkoittaen, että video pysäytetään lisäkuvailujen lisäämiseksi – jotta sokeat tai heikkonäköiset käyttäjät voivat ymmärtää tärkeitä visuaalisia yksityiskohtia, joita ei voida kuvailla äänen luonnollisten taukojen aikana.

en: Media Alternative (Prerecorded)
fi: Mediavaihtoehto (etukäteen tallennettu)

en: For prerecorded synchronized media, a full text alternative (such as a transcript) is provided that gives all the information in both the video and audio tracks, so users who cannot see or hear the content can still access it.
fi: Etukäteen tallennetulle synkronoidulle medialle tarjotaan täydellinen tekstivaihtoehto (kuten litterointi), joka antaa kaiken tiedon sekä video- että ääniraidoista, jotta käyttäjät, jotka eivät voi nähdä tai kuulla sisältöä, voivat silti käyttää sitä.

en: Deaf-blind people
fi: Kuurosokeat ihmiset

en: Audio-only (Live)
fi: Vain ääni (suora)

en: For live audio-only content, a text alternative is provided in real time so people who cannot hear the audio can still access the information.
fi: Suoralle vain ääntä sisältävälle sisällölle tarjotaan tekstivaihtoehto reaaliajassa, jotta ihmiset, jotka eivät voi kuulla ääntä, voivat silti saada tiedon.

en: Info and Relationships
fi: Tiedot ja suhteet

en: Information, structure, and relationships in content are programmatically determined or available in text, so assistive technologies can present them to users.
fi: Sisällön tiedot, rakenne ja suhteet ovat ohjelmallisesti määritettävissä tai saatavilla tekstinä, jotta avustavat teknologiat voivat esittää ne käyttäjille.

en: 1.3 Adaptable
fi: 1.3 mukautettava

en: People who rely on keyboard control
fi: Ihmiset, jotka luottavat näppäimistön hallintaan

en: People with cognitive differences who view interfaces using an adapted layout
fi: Ihmiset, joilla on kognitiivisia eroja ja jotka tarkastelevat käyttöliittymiä mukautetulla asettelulla

en: Meaningful Sequence
fi: Merkityksellinen järjestys

en: Content is presented in a meaningful order so that reading or navigation order does not confuse users when using assistive technology.
fi: Sisältö esitetään merkityksellisessä järjestyksessä, jotta luku- tai navigointijärjestys ei hämmentäisi käyttäjiä avustavaa teknologiaa käytettäessä.

en: Sensory Characteristics
fi: Aistinvaraiset ominaisuudet

en: Instructions do not rely only on sensory characteristics such as shape, color, size, or sound, so everyone can understand them.
fi: Ohjeet eivät perustu pelkästään aistinvaraisiin ominaisuuksiin kuten muotoon, väriin, kokoon tai ääneen, jotta kaikki voivat ymmärtää ne.

en: Orientation
fi: Suunta

en: Content does not restrict its view and operation to a single display orientation, such as portrait or landscape, unless a specific orientation is essential.
fi: Sisältö ei rajoita sen näkymistä ja käyttöä yhteen näytön suuntaan, kuten pysty- tai vaakasuuntaan, ellei tietty suunta ole välttämätön.

en: All people including those who do not identify as disabled
fi: Kaikki ihmiset, mukaan lukien ne, jotka eivät identifioidu vammaisiksi

en: Identify Input Purpose
fi: Tunnista syötteen tarkoitus

en: The purpose of input fields that collect information about the user can be programmatically determined, so browsers and assistive technologies can help users fill them in.
fi: Käyttäjän tietoja keräävien syötekenttien tarkoitus voidaan määrittää ohjelmallisesti, jotta selaimet ja avustavat teknologiat voivat auttaa käyttäjiä täyttämään ne.

en: People with cognitive disabilities or limited short-term memory or reading disabilities
fi: Ihmiset, joilla on kognitiivisia vammoja tai rajoittunut lyhytaikainen muisti tai lukemisen vaikeuksia

en: People with dexterity and mobility impairments
fi: Ihmiset, joilla on käsien ja liikkumisen rajoitteita

en: Identify Purpose
fi: Tunnista tarkoitus

en: The purpose of user interface components, icons, and regions can be programmatically determined, so assistive technologies can adapt the experience for users.
fi: Käyttöliittymäkomponenttien, kuvakkeiden ja alueiden tarkoitus voidaan määrittää ohjelmallisesti, jotta avustavat teknologiat voivat mukauttaa kokemusta käyttäjille.

en: Use of Color
fi: Värin käyttö

en: Color is not used as the only way to convey information, indicate an action, prompt a response, or distinguish a visual element.
fi: Väriä ei käytetä ainoana tapana välittää tietoa, osoittaa toimintaa, pyytää vastausta tai erottaa visuaalista elementtiä.

en: 1.4 Distinguishable
fi: 1.4 erottuva

en: Color blind people
fi: Värisokeat ihmiset

en: Reflow
fi: Uudelleenjuoksutus

en: Content can be viewed without scrolling in more than one direction, so users can easily read and interact with it on small screens or when zoomed in.
fi: Sisältöä voidaan tarkastella ilman vierittämistä useampaan kuin yhteen suuntaan, jotta käyttäjät voivat helposti lukea ja olla vuorovaikutuksessa sen kanssa pienillä näytöillä tai lähennettynä.

en: People on mobile devices
fi: Mobiililaitteiden käyttäjät

en: People with low vision
fi: Heikkonäköiset ihmiset

en: Non-text Contrast
fi: Ei-tekstuaalinen kontrasti

en: Visual information needed to identify user interface components and graphical objects has a contrast ratio of at least 3:1 against adjacent colors.
fi: Käyttöliittymäkomponenttien ja graafisten objektien tunnistamiseen tarvittavalla visuaalisella tiedolla on vähintään 3:1 kontrastisuhde viereisiin väreihin.

en: Text Spacing
fi: Tekstin välistys

en: Users can override text spacing to improve readability without losing content or functionality.
fi: Käyttäjät voivat ohittaa tekstin välistyksen parantaakseen luettavuutta menettämättä sisältöä tai toiminnallisuutta.

en: People with cognitive disabilities and reading disabilities
fi: Ihmiset, joilla on kognitiivisia vammoja ja lukemisen vaikeuksia

en: Content on Hover or Focus
fi: Sisältö kohdistettaessa tai osoitettaessa

en: If extra content appears on hover or focus, users can dismiss it, move their pointer over it, and it remains visible until dismissed or focus is moved.
fi: Jos ylimääräistä sisältöä ilmestyy osoitettaessa tai kohdistettaessa, käyttäjät voivat hylätä sen, siirtää osoittimensa sen päälle, ja se pysyy näkyvissä, kunnes se hylätään tai kohdistus siirretään.

en: People with cognitive disabilities
fi: Ihmiset, joilla on kognitiivisia vammoja

en: People with dexterity impairments
fi: Ihmiset, joilla on käsien toimintarajoitteita

en: Audio Control
fi: Äänen hallinta

en: If audio plays automatically for more than 3 seconds, users must be able to pause, stop, or control the volume independently from the system volume.
fi: Jos ääni toistuu automaattisesti yli 3 sekuntia, käyttäjien on voitava keskeyttää, pysäyttää tai hallita äänenvoimakkuutta järjestelmän äänenvoimakkuudesta riippumatta.

en: People with ADD or difficulty focusing on content without distraction
fi: Ihmiset, joilla on ADD tai vaikeuksia keskittyä sisältöön ilman häiriötekijöitä

en: Contrast (Minimum)
fi: Kontrasti (minimi)

en: Text and images of text must have a contrast ratio of at least 4.5:1, except for large text, incidental text, or logotypes.
fi: Tekstillä ja tekstiä sisältävillä kuvilla on oltava vähintään 4,5:1 kontrastisuhde, paitsi suurikokoisen tekstin, satunnaisen tekstin tai logojen kohdalla.

en: People on mobile devices in a sunny environment
fi: Ihmisiä mobiililaitteilla aurinkoisessa ympäristössä

en: Resize text
fi: Muuta tekstin kokoa

en: Text can be resized up to 200% without loss of content or functionality, so people with low vision can read it more easily.
fi: Tekstin kokoa voi suurentaa 200 % asti ilman sisällön tai toiminnallisuuden menetystä, jotta heikkonäköiset voivat lukea sitä helpommin.

en: Images of Text
fi: Tekstiä sisältävät kuvat

en: If the same visual presentation can be made using text alone, do not use images of text except for decorative or essential purposes.
fi: Jos sama visuaalinen esitys voidaan tehdä pelkällä tekstillä, älä käytä tekstiä sisältäviä kuvia paitsi koristeellisiin tai välttämättömiin tarkoituksiin.

en: Contrast (Enhanced)
fi: Kontrasti (paranneltu)

en: Text and images of text must have a contrast ratio of at least 7:1, except for large text, incidental text, or logotypes.
fi: Tekstillä ja tekstiä sisältävillä kuvilla on oltava vähintään 7:1 kontrastisuhde, paitsi suuressa tekstissä, satunnaisessa tekstissä tai logoissa.

en: Low or No Background Audio
fi: Matala tai ei taustaääntä

en: For prerecorded audio-only content, background sounds are either low, can be turned off, or are not present, so speech is easier to understand.
fi: Ennalta tallennetussa pelkässä äänisisällössä taustaäänet ovat joko matalia, ne voi kytkeä pois päältä tai niitä ei ole lainkaan, jotta puhe on helpompi ymmärtää.

en: Visual Presentation
fi: Visuaalinen esitys

en: Users can choose how blocks of text are presented, such as foreground and background colors, width, and line spacing, to make reading easier.
fi: Käyttäjät voivat valita, miten tekstilohkot esitetään, kuten etu- ja taustavärit, leveys ja riviväli, jotta lukeminen on helpompaa.

en: Images of Text (No Exception)
fi: Tekstiä sisältävät kuvat (ei poikkeuksia)

en: Images of text are only used for pure decoration or where a particular presentation of text is essential, with no exceptions.
fi: Tekstiä sisältäviä kuvia käytetään vain puhtaasti koristeellisiin tarkoituksiin tai kun tietty tekstin esitystapa on välttämätön, ilman poikkeuksia.

en: Keyboard
fi: Näppäimistö

en: All functionality is available using a keyboard, so users who cannot use a mouse can still operate the content.
fi: Kaikki toiminnot ovat käytettävissä näppäimistöllä, jotta käyttäjät, jotka eivät voi käyttää hiirtä, voivat silti käyttää sisältöä.

en: 2.1 Keyboard Accessible
fi: 2.1 näppäimistöllä käytettävä

en: Operable
fi: Käytettävä

en: No Keyboard Trap
fi: Ei näppäimistöansaa

en: Keyboard users can move to and away from all parts of the content without getting stuck.
fi: Näppäimistökäyttäjät voivat liikkua kaikkiin sisällön osiin ja pois niistä jäämättä jumiin.

en: Keyboard (No Exception)
fi: Näppäimistö (ei poikkeuksia)

en: All functionality is available from a keyboard interface, with no exceptions.
fi: Kaikki toiminnot ovat käytettävissä näppäimistörajapinnan kautta, ilman poikkeuksia.

en: Character Key Shortcuts
fi: Merkkipikanäppäimet

en: If a keyboard shortcut uses only letters, numbers, or punctuation, users can turn it off, change it, or it only works when the element has focus.
fi: Jos pikanäppäin käyttää vain kirjaimia, numeroita tai välimerkkejä, käyttäjät voivat kytkeä sen pois päältä, muuttaa sitä, tai se toimii vain, kun elementti on kohdistettuna.

en: Timing Adjustable
fi: Säädettävä ajoitus

en: If a time limit is set, users can turn it off, adjust it, or extend it unless the time limit is essential.
fi: Jos aikaraja on asetettu, käyttäjät voivat kytkeä sen pois päältä, säätää sitä tai pidentää sitä, ellei aikaraja ole välttämätön.

en: 2.2 Enough Time
fi: 2.2 riittävästi aikaa

en: People who need more time to react
fi: Ihmiset, jotka tarvitsevat enemmän aikaa reagoida

en: Pause, Stop, Hide
fi: Keskeytä, pysäytä, piilota

en: Users can pause, stop, or hide moving, blinking, scrolling, or auto-updating information that starts automatically and lasts more than five seconds.
fi: Käyttäjät voivat keskeyttää, pysäyttää tai piilottaa liikkuvan, vilkkuvan, vierivän tai automaattisesti päivittyvän tiedon, joka alkaa automaattisesti ja kestää yli viisi sekuntia.

en: No Timing
fi: Ei ajoitusta

en: If an element requires a response in a specific time, users can turn off the timer, adjust the time limit, or the timing is not essential.
fi: Jos elementti vaatii vastauksen tietyssä ajassa, käyttäjät voivat kytkeä ajastimen pois päältä, säätää aikarajaa, tai ajoitus ei ole välttämätön.

en: Interruptions
fi: Keskeytykset

en: Users are not interrupted by unexpected changes in content, and can control interruptions such as auto-updating content.
fi: Käyttäjiä ei keskeytetä odottamattomilla sisällön muutoksilla, ja he voivat hallita keskeytyksiä, kuten automaattisesti päivittyvää sisältöä.

en: Re-authenticating
fi: Uudelleen todentaminen

en: If users are logged out due to inactivity, they are notified before the session expires and can continue the session without losing data.
fi: Jos käyttäjät kirjataan ulos toimettomuuden vuoksi, heille ilmoitetaan ennen istunnon päättymistä ja he voivat jatkaa istuntoa menettämättä tietoja.

en: Timeouts
fi: Aikakatkaisut

en: Users are warned of impending timeouts and can request more time or save their work before timing out.
fi: Käyttäjiä varoitetaan tulevista aikakatkaisuista ja he voivat pyytää lisäaikaa tai tallentaa työnsä ennen aikakatkaisua.

en: Three Flashes or Below Threshold
fi: Kolme välähdystä tai alle kynnysarvon

en: Content does not flash more than three times in any one second period, reducing the risk of seizures for people with photosensitive epilepsy.
fi: Sisältö ei välky enempää kuin kolme kertaa sekunnissa, mikä vähentää kohtausriskiä valoherkkää epilepsiaa sairastaville.

en: 2.3 Seizures and Physical Reactions
fi: 2.3 kohtaukset ja fyysiset reaktiot

en: People with photosensitive epilepsy and other photosensitive seizure disorders
fi: Ihmiset, joilla on valoherkkä epilepsia ja muut valoherkät kohtaushäiriöt

en: Three Flashes
fi: Kolme välähdystä

en: No part of the content flashes more than three times per second, with no exceptions.
fi: Mikään sisällön osa ei välky enempää kuin kolme kertaa sekunnissa, ilman poikkeuksia.

en: Animation from Interactions
fi: Vuorovaikutuksesta johtuva animaatio

en: Users can turn off non-essential animations triggered by interactions, helping those who are sensitive to motion.
fi: Käyttäjät voivat kytkeä pois päältä ei-välttämättömät animaatiot, jotka laukeavat vuorovaikutuksesta, mikä auttaa niitä, jotka ovat herkkiä liikkeelle.

en: People with vestibular (inner ear) disorders where movement can cause dizziness/headaches and nausea
fi: Ihmiset, joilla on tasapainoelimen (sisäkorvan) häiriöitä, joissa liike voi aiheuttaa huimausta/päänsärkyä ja pahoinvointia

en: Bypass Blocks
fi: Ohita lohkot

en: A way is available to skip repeated blocks of content, such as navigation menus, so users can quickly reach the main content.
fi: Käytettävissä on tapa ohittaa toistuvia sisältölohkoja, kuten navigointivalikoita, jotta käyttäjät voivat nopeasti päästä pääsisältöön.

en: 2.4 Navigable
fi: 2.4 navigoitava

en: Section Headings
fi: Osioiden otsikot

en: Section headings are used to organize content, making it easier to understand and navigate.
fi: Osioiden otsikoita käytetään sisällön järjestämiseen, mikä helpottaa ymmärtämistä ja navigointia.

en: Focus Not Obscured (Minimum)
fi: Kohdistus ei peity (minimi)

en: When an element receives keyboard focus, it is at least partially visible and not hidden by other content.
fi: Kun elementti saa näppäimistön kohdistuksen, se on ainakin osittain näkyvissä eikä ole muun sisällön peittämä.

en: Focus Not Obscured (Enhanced)
fi: Kohdistus ei peity (paranneltu)

en: When an element receives keyboard focus, it is fully visible and not hidden by other content.
fi: Kun elementti saa näppäimistön kohdistuksen, se on täysin näkyvissä eikä ole muun sisällön peittämä.

en: Focus Appearance
fi: Kohdistuksen ulkoasu

en: The visible focus indicator for interactive elements is clearly visible and meets minimum size and contrast requirements.
fi: Vuorovaikutteisten elementtien näkyvä kohdistuksen ilmaisin on selvästi näkyvissä ja täyttää vähimmäiskoko- ja kontrasti vaatimukset.

en: Page Titled
fi: Sivun otsikko

en: Web pages have descriptive titles that help users understand the topic or purpose of the page.
fi: Verkkosivuilla on kuvaavat otsikot, jotka auttavat käyttäjiä ymmärtämään sivun aiheen tai tarkoituksen.

en: People with severe mobility impairments relying on audio to navigate the web
fi: Ihmiset, joilla on vakavia liikuntarajoitteita ja jotka käyttävät ääntä verkon selaamiseen

en: Focus Order
fi: Kohdistusjärjestys

en: When navigating with a keyboard, focus moves in a logical order that preserves meaning and operability.
fi: Kun navigoidaan näppäimistöllä, kohdistus siirtyy loogisessa järjestyksessä, joka säilyttää merkityksen ja käytettävyyden.

en: Link Purpose (In Context)
fi: Linkin tarkoitus (asiayhteydessä)

en: The purpose of each link is clear from the link text and the context in which it appears, so users know where the link will take them.
fi: Jokaisen linkin tarkoitus on selvä linkkitekstistä ja asiayhteydestä, jossa se esiintyy, joten käyttäjät tietävät, minne linkki vie heidät.

en: Multiple Ways
fi: Useita tapoja

en: More than one way is available to locate a web page within a set of web pages, except where the web page is the result of a query.
fi: Verkkosivun löytämiseen on käytettävissä useampi kuin yksi tapa verkkosivujen joukosta, paitsi jos verkkosivu on kyselyn tulos.

en: Headings and Labels
fi: Otsikot ja nimilaput

en: Headings and labels describe the topic or purpose of content, and are not ambiguous or misleading.
fi: Otsikot ja nimilaput kuvaavat sisällön aiheen tai tarkoituksen, eivätkä ole monitulkintaisia tai harhaanjohtavia.

en: Focus Visible
fi: Kohdistuksen näkyvyys

en: It is visible when an element has keyboard focus, so users navigating with a keyboard can see which element is active.
fi: On näkyvää, kun elementillä on näppäimistön kohdistus, jotta näppäimistöllä navigoivat käyttäjät näkevät, mikä elementti on aktiivinen.

en: Location
fi: Sijainti

en: Users are informed about their location within a set of web pages, such as through breadcrumb navigation or a clear page title.
fi: Käyttäjille kerrotaan heidän sijaintinsa verkkosivujen joukossa, esimerkiksi murupolun tai selkeän sivuotsikon avulla.

en: Link Purpose (Link Only)
fi: Linkin tarkoitus (vain linkki)

en: The purpose of each link can be determined by the link text alone, without needing additional context.
fi: Jokaisen linkin tarkoitus voidaan määrittää pelkän linkkitekstin perusteella ilman lisäkontekstia.

en: Pointer Gestures
fi: Osoitineleet

en: For functionality that can be operated by a pointer gesture, at least one of the following is true: the gesture can be performed by a simple tap, the gesture can be performed with a single finger, or the gesture can be performed with a voice command.
fi: Toiminnoille, joita voidaan käyttää osoitineleellä, vähintään yksi seuraavista on totta: ele voidaan suorittaa yksinkertaisella napautuksella, ele voidaan suorittaa yhdellä sormella, tai ele voidaan suorittaa äänikomennolla.

en: 2.5 Input Modalities
fi: 2.5 syöttömodaliteetit

en: Pointer Cancellation
fi: Osoittimen peruutus

en: For actions that require a pointer gesture, the user can cancel the action by moving the pointer away before the action is completed.
fi: Toiminnoissa, jotka vaativat osoitineleen, käyttäjä voi peruuttaa toiminnon siirtämällä osoittimen pois ennen toiminnon suorittamista.

en: Label in Name
fi: Nimi nimessä

en: The name of user interface components includes text labels that describe their purpose, so assistive technologies can convey this information to users.
fi: Käyttöliittymäkomponenttien nimi sisältää tekstimuotoiset selitteet, jotka kuvaavat niiden tarkoituksen, jotta avustavat teknologiat voivat välittää tämän tiedon käyttäjille.

en: Motion Actuation
fi: Liikkeellä aktivointi

en: Functionality that can be operated by a motion gesture can also be operated by a simple touch or click, so users who cannot perform motion gestures can still use the functionality.
fi: Toiminnot, joita voidaan käyttää liikeeleellä, voidaan käyttää myös yksinkertaisella kosketuksella tai klikkauksella, jotta käyttäjät, jotka eivät voi suorittaa liike-eleitä, voivat silti käyttää toimintoa.

en: Target Size
fi: Kohteen koko

en: The size of the target for pointer gestures is large enough to be easily activated, even by users with limited dexterity.
fi: Osoitineleiden kohteen koko on riittävän suuri, jotta se on helppo aktivoida, myös käyttäjille, joilla on rajoittunut hienomotoriikka.

en: People using a mobile device in environments where they are exposed to shaking (such as public transportation)
fi: Ihmiset, jotka käyttävät mobiililaitetta ympäristöissä, joissa he altistuvat tärinälle (kuten julkisessa liikenteessä)

en: People with dexterity and mobility impairments including hand tremors
fi: Ihmiset, joilla on hienomotoriikan ja liikkumisen rajoitteita, mukaan lukien käsien vapina

en: People with with large fingers or who are operating the device with only a part of their finger or knuckle
fi: Ihmiset, joilla on suuret sormet tai jotka käyttävät laitetta vain osalla sormestaan tai rystysellään

en: Concurrent Input Mechanisms
fi: Samanaikaiset syöttömekanismit

en: If an input mechanism requires a specific posture or movement, an alternative input mechanism is available that does not have the same requirement.
fi: Jos syöttömekanismi vaatii tietyn asennon tai liikkeen, saatavilla on vaihtoehtoinen syöttömekanismi, jolla ei ole samaa vaatimusta.

en: Dragging Movements
fi: Vetoliikkeet

en: For functionality that requires dragging movements, the action can also be completed by simpler actions, so users with limited dexterity can still use the functionality.
fi: Toiminnoille, jotka vaativat vetoliikkeitä, toiminto voidaan suorittaa myös yksinkertaisemmilla toiminnoilla, jotta käyttäjät, joilla on rajoittunut hienomotoriikka, voivat silti käyttää toimintoa.

en: Target Size (Minimum)
fi: Kohteen koko (vähimmäiskoko)

en: The target size for any interactive element is at least 44x44 pixels, so it can be easily activated by users with various abilities.
fi: Minkä tahansa interaktiivisen elementin kohteen koko on vähintään 44x44 pikseliä, jotta eri kyvyillä varustetut käyttäjät voivat aktivoida sen helposti.

en: Language of Page
fi: Sivun kieli

en: The default language of each web page is programmatically determined, so assistive technologies can use the correct language settings.
fi: Jokaisen verkkosivun oletuskieli on ohjelmoitavasti määritettävissä, jotta avustavat teknologiat voivat käyttää oikeita kieliasetuksia.

en: 3.1 Readable
fi: 3.1 luettava

en: Understandable
fi: Ymmärrettävä

en: Language of Parts
fi: Osien kieli

en: The language of each part of the content can be programmatically determined, so assistive technologies can provide appropriate language support.
fi: Sisällön kunkin osan kieli voidaan ohjelmoitavasti määrittää, jotta avustavat teknologiat voivat tarjota asianmukaisen kielituen.

en: Unusual Words
fi: Epätavalliset sanat

en: Unusual or rare words are defined or explained, so users with cognitive disabilities or who are not familiar with the language can understand them.
fi: Epätavalliset tai harvinaiset sanat määritellään tai selitetään, jotta käyttäjät, joilla on kognitiivisia vaikeuksia tai jotka eivät tunne kieltä hyvin, voivat ymmärtää ne.

en: Abbreviations
fi: Lyhenteet

en: Abbreviations and acronyms are defined the first time they are used, so users can understand their meaning.
fi: Lyhenteet ja akronyymit määritellään, kun niitä käytetään ensimmäisen kerran, jotta käyttäjät voivat ymmärtää niiden merkityksen.

en: Content is written in a clear and simple language, and does not require specialized knowledge to understand.
fi: Sisältö on kirjoitettu selkeällä ja yksinkertaisella kielellä, eikä sen ymmärtäminen vaadi erikoistietämystä.

en: Pronunciation
fi: Ääntäminen

en: A pronunciation guide is available for unusual or difficult words, so users can understand how to say them.
fi: Epätavallisille tai vaikeille sanoille on saatavilla ääntämisohje, jotta käyttäjät tietävät, miten ne sanotaan.

en: On Focus
fi: Kohdistettaessa

en: When an element receives focus, it does not cause unexpected changes that could confuse the user, and it is clear how to interact with the element.
fi: Kun elementti saa kohdistuksen, se ei aiheuta odottamattomia muutoksia, jotka voisivat hämmentää käyttäjää, ja on selvää, miten elementin kanssa voi olla vuorovaikutuksessa.

en: 3.2 Predictable
fi: 3.2 ennustettava

en: On Input
fi: Syötettäessä

en: When an input field receives data, it does not cause unexpected changes that could confuse the user, and it is clear how the data will be used.
fi: Kun syöttökenttä vastaanottaa tietoja, se ei aiheuta odottamattomia muutoksia, jotka voisivat hämmentää käyttäjää, ja on selvää, miten tietoja käytetään.

en: Consistent Navigation
fi: Johdonmukainen navigointi

en: Navigation mechanisms are consistent across the website, so users can predictably move through the site.
fi: Navigointimekanismit ovat yhdenmukaisia koko verkkosivustolla, joten käyttäjät voivat liikkua sivustolla ennakoitavasti.

en: Consistent Identification
fi: Johdonmukainen tunnistaminen

en: Components that have the same functionality within a set of web pages are identified consistently, so users can recognize them easily.
fi: Komponentit, joilla on sama toiminnallisuus verkkosivujen joukossa, tunnistetaan johdonmukaisesti, joten käyttäjät voivat tunnistaa ne helposti.

en: Change on Request
fi: Muutos pyynnöstä

en: Changes in content or context that occur as a result of user input do not occur unexpectedly, and users are notified of any changes.
fi: Sisällön tai kontekstin muutokset, jotka tapahtuvat käyttäjän syötteen seurauksena, eivät tapahdu odottamatta, ja käyttäjiä ilmoitetaan kaikista muutoksista.

en: Consistent Help
fi: Johdonmukainen apu

en: Help and documentation are available and are easy to find, so users can get assistance when needed.
fi: Ohje ja dokumentaatio ovat saatavilla ja helposti löydettävissä, joten käyttäjät voivat saada apua tarvittaessa.

en: Error Identification
fi: Virheen tunnistaminen

en: If an input error is detected and suggestions for correction are known, then the suggestions are provided to the user.
fi: Jos syöttövirhe havaitaan ja korjausehdotuksia tiedetään, nämä ehdotukset annetaan käyttäjälle.

en: 3.3 Input Assistance
fi: 3.3 syötteen avustaminen

en: Labels or Instructions
fi: Nimiöt tai ohjeet

en: Labels or instructions are provided when an input field requires user input, so users know what information is needed.
fi: Nimiöt tai ohjeet annetaan, kun syöttökenttä vaatii käyttäjän syötettä, jotta käyttäjät tietävät, mitä tietoja tarvitaan.

en: Error Suggestion
fi: Virheen ehdotus

en: Error Prevention (Legal, Financial, Data)
fi: Virheiden ehkäisy (laillinen, taloudellinen, data)

en: For web pages that require user input, users are warned of errors and can correct them before finalizing the submission.
fi: Verkkosivuilla, jotka vaativat käyttäjän syötettä, käyttäjiä varoitetaan virheistä ja he voivat korjata ne ennen lähetyksen viimeistelyä.

en: Help
fi: Ohje

en: Error Prevention (All)
fi: Virheiden ehkäisy (kaikki)

en: Redundant Entry
fi: Toistuva syöttö

en: Users are not required to enter the same information multiple times, reducing the risk of errors and saving time.
fi: Käyttäjien ei tarvitse syöttää samoja tietoja useita kertoja, mikä vähentää virheiden riskiä ja säästää aikaa.

en: Accessible Authentication (Minimum)
fi: Saavutettava tunnistautuminen (minimi)

en: Authentication processes do not rely on cognitive function tests like remembering a password or solving a puzzle, unless an alternative is provided.
fi: Tunnistautumisprosessit eivät perustu kognitiivisen toiminnan testeihin, kuten salasanan muistamiseen tai palapelin ratkaisemiseen, ellei vaihtoehtoista menetelmää ole tarjolla.

en: Accessible Authentication (Enhanced)
fi: Saavutettava tunnistautuminen (parannettu)

en: Enhanced authentication methods are provided that do not rely on cognitive function tests, such as remembering passwords, and do not require a test of cognitive function.
fi: Tarjotaan parannettuja tunnistautumismenetelmiä, jotka eivät perustu kognitiivisen toiminnan testeihin, kuten salasanojen muistamiseen, eivätkä vaadi kognitiivisen toiminnan testiä.

en: Parsing
fi: Jäsentäminen

en: Content is coded so that assistive technologies can accurately interpret and present it to users.
fi: Sisältö on koodattu niin, että avustavat teknologiat voivat tulkita ja esittää sen tarkasti käyttäjille.

en: 4.1 Compatible
fi: 4.1 yhteensopiva

en: Robust
fi: Vakaa

en: People with low vision using screen magnifiers
fi: Heikkonäköiset ihmiset, jotka käyttävät näytön suurennusohjelmia

en: Name, Role, Value
fi: Nimi, rooli, arvo

en: User interface components have names, roles, and values that can be programmatically determined, so assistive technologies can communicate them to users.
fi: Käyttöliittymäkomponenteilla on nimet, roolit ja arvot, jotka voidaan määrittää ohjelmallisesti, joten avustavat teknologiat voivat välittää ne käyttäjille.

en: Status Messages
fi: Tilaviestit

en: Status messages are programmatically determined so that assistive technologies can notify users of important changes, such as form errors or updates.
fi: Tilaviestit määritetään ohjelmallisesti, jotta avustavat teknologiat voivat ilmoittaa käyttäjille tärkeistä muutoksista, kuten lomakevirheistä tai päivityksistä.

en: Best Practice
fi: Parhaat käytännöt

en: A usability improvement or convention that enhances accessibility but is not required for WCAG compliance.
fi: Käytettävyyden parannus tai käytäntö, joka parantaa saavutettavuutta mutta ei ole pakollinen WCAG-vaatimustenmukaisuuden kannalta.

en: Non-WCAG Accessibility Issue
fi: Ei-WCAG-saavutettavuusongelma

en: A problem that affects users with disabilities but doesn't map directly to a current WCAG success criterion.
fi: Ongelma, joka vaikuttaa käyttäjiin, joilla on vammoja, mutta ei suoraan liity nykyisiin WCAG-onnistumiskriteereihin.

en: Manual Testing Needed (Multiple Success Criteria)
fi: Manuaalinen testaus tarpeen (useita onnistumiskriteerejä)

en: Used for documents, media, and other non-scannable content that require manual testing and are likely to fail multiple WCAG success criteria.
fi: Käytetään dokumenteille, medialle ja muulle ei-skannattavalle sisällölle, joka vaatii manuaalista testausta ja todennäköisesti epäonnistuu useissa WCAG-onnistumiskriteereissä.

en: Settings Saved. To confirm and reflect these updates in your site's statistics, please rescan your site. If you are using a caching plugin, make sure to clear the cache to ensure the updated fixes are applied correctly.
fi: Asetukset tallennettu. Vahvistaaksesi ja päivittääksesi nämä muutokset sivustosi tilastoihin, skannaa sivustosi uudelleen. Jos käytät välimuistilisäosaa, muista tyhjentää välimuisti varmistaaksesi, että päivitetyt korjaukset tulevat voimaan oikein.

en: The Accessibility New Window Warnings plugin is installed. The fix for links opening in a new window included here will override its functionality. You can safely remove the plugin and use these fixes instead.
fi: Accessibility New Window Warnings -lisäosa on asennettu. Tässä oleva korjaus uudessa ikkunassa avautuville linkeille ohittaa sen toiminnallisuuden. Voit turvallisesti poistaa lisäosan ja käyttää sen sijaan näitä korjauksia.

en: Accessibility Checker issues panels
fi: Accessibility Checkerin ongelmataulut

en: Accessibility Status
fi: Saavutettavuustila

en: Accessibility Analysis
fi: Saavutettavuusanalyysi

en: Readability Analysis
fi: Luettavuusanalyysi

en: Delete all currently found issues
fi: Poista kaikki tällä hetkellä löydetyt ongelmat

en: Clear Issues
fi: Tyhjennä ongelmat

en: Equalize Digital Logo
fi: Equalize Digitalin logo

en: Upgrade to Accessibility Checker Pro
fi: Päivitä Accessibility Checker Pro:hon

en: Scan all post types
fi: Skannaa kaikki sisältötyypit

en: Admin columns to see accessibility status at a glance
fi: Ylläpidon sarakkeet esteettömyystilan näkemiseksi yhdellä silmäyksellä

en: Centralized list of all open issues
fi: Keskitetty lista kaikista avoimista ongelmista

en: Ignore log
fi: Ohitusloki

en: Rename simplified summary
fi: Nimeä yksinkertaistettu yhteenveto uudelleen

en: User restrictions on ignoring issues
fi: Käyttäjärajoitukset ongelmien ohittamiselle

en: Email support
fi: Sähköpostituki

en: ...and more
fi: ...ja paljon muuta

en: Or activate your license key here.
fi: Tai aktivoi lisenssikoodisi tässä.

en: General
fi: Yleistä

en: version
fi: versio

en: Link to Equalize Digital Website
fi: Linkki Equalize Digitalin verkkosivustolle

en: Quick Start Guide
fi: Pikaopas

en: Follow these steps to get started checking your content:
fi: Noudata näitä vaiheita aloittaaksesi sisältösi tarkistamisen:

note: translators: %s: path to settings page.
en: On the <a href="%s">Settings Page</a>, choose which post types you want to scan.
fi: <a href="%s">Asetukset-sivulla</a> valitse, mitkä sisältötyypit haluat skannata.

en: Go to the edit screen for the post you want to check.
fi: Siirry muokkausnäkymään sen artikkelin kohdalla, jonka haluat tarkistaa.

en: Find the Accessibility Checker meta box below your content. If using a front-end page builder, you must visit the backend edit screen to view Accessibility Checker results.
fi: Etsi Accessibility Checker -metatietolaatikko sisältösi alapuolelta. Jos käytät etusivun sivunrakentajaa, sinun on käytävä taustapuolen muokkausnäytöllä nähdäksesi Accessibility Checkerin tulokset.

en: If errors or warnings are present on your post, open the details tab in Accessibility Checker for more information.
fi: Jos artikkelissasi on virheitä tai varoituksia, avaa yksityiskohtavälilehti Accessibility Checkerissä saadaksesi lisätietoja.

en: Expand each issue to see the code, or click "view on page" if you need help finding the element that needs fixing.
fi: Laajenna jokainen ongelma nähdäksesi koodin, tai klikkaa ”näytä sivulla”, jos tarvitset apua korjattavan elementin löytämisessä.

en: If you don't know what an error or warning means, click the "i" icon to read the documentation and how to fix it.
fi: Jos et tiedä, mitä virhe tai varoitus tarkoittaa, klikkaa ”i”-kuvaketta lukeaksesi dokumentaation ja ohjeet sen korjaamiseen.

en: If an issue is a false positive and the element is accessible, you can remove issues from reports with the "Ignore" feature.
fi: Jos ongelma on väärä positiivinen ja elementti on esteettömyysvaatimusten mukainen, voit poistaa ongelman raporteista ”Ohita”-toiminnolla.

en: After fixing each issue, update the post to see the accessibility report change. Your goal is to get every page to say 100% Passed Tests.
fi: Korjattuasi kunkin ongelman, päivitä artikkeli nähdäksesi esteettömyysraportin muutokset. Tavoitteesi on saada jokainen sivu ilmoittamaan 100 % läpäistyjä testejä.

en: Watch a video of Accessibility Checker in use.
fi: Katso video Accessibility Checkerin käytöstä.

en: Documentation and FAQs
fi: Dokumentaatio ja UKK

en: Why do we say 100% Passed Tests, Not 100% Accessible?
fi: Miksi sanomme 100 % läpäistyjä testejä, ei 100 % esteetön?

en: How to Manually Check Your Website for Accessibility
fi: Kuinka tarkistaa verkkosivustosi esteettömyys manuaalisesti

en: When to Ignore Accessibility Errors
fi: Milloin ohittaa esteettömyysvirheitä

en: What to do if a Plugin You’re Using has Accessibility Errors
fi: Mitä tehdä, jos käyttämässäsi lisäosassa on esteettömyysvirheitä

en: What to do if there are Accessibility Errors in Your Theme
fi: Mitä tehdä, jos teemassasi on esteettömyysvirheitä

en: Can I Hire Equalize Digital to Fix Accessibility Issues on My Website?
fi: Voinko palkata Equalize Digitalin korjaamaan verkkosivustoni saavutettavuusongelmia?

en: Additional Resources for Learning About Accessibility
fi: Lisäresursseja esteettömyydestä oppimiseen

en: Read Full Documentation
fi: Lue koko dokumentaatio

en: Support Information
fi: Tukitiedot

en: Plugin Support
fi: Lisäosan tuki

en: Active license holders of paid Accessibility Checker plans get unlimited email support on plugin usage and troubleshooting.
fi: Maksullisten Accessibility Checker -suunnitelmien aktiiviset lisenssinhaltijat saavat rajoittamatonta sähköpostitukea lisäosan käyttöön ja ongelmanratkaisuun.

en: Open Support Ticket
fi: Avaa tukipyyntö

en: Free Plugin Support
fi: Ilmaisen lisäosan tuki

en: Free plugin support is available via the WordPress.org forums. You'll need to create an account then you can open a new support thread.
fi: Ilmaisen lisäosan tukea on saatavilla WordPress.org-foorumeilla. Sinun täytyy luoda tili, minkä jälkeen voit avata uuden tukikeskustelun.

en: Go to Support Forum
fi: Siirry tukifoorumille

en: Office Hours
fi: Toimistoajat

en: Open Q&A on Zoom every other week to help you remediate your website.
fi: Avoin kysymys- ja vastaustilaisuus Zoomissa joka toinen viikko auttaaksemme sinua korjaamaan verkkosivustosi.

en: Included in Small Business and Agency plans
fi: Sisältyy Small Business- ja Agency-suunnitelmiin

en: Register for Office Hours
fi: Ilmoittaudu toimistoaikoihin

en: Auditing and Remediation
fi: Auditointi ja korjaus

en: Get help making your website accessible. Expert auditing, user testing, and dev support. Conformance letters available.
fi: Saa apua verkkosivustosi esteettömäksi tekemiseen. Asiantuntija-auditointi, käyttäjätestaus ja kehitystuki. Saatavilla vaatimustenmukaisuustodistukset.

en: Get Remediation Help
fi: Hanki korjausapua

en: Saving...
fi: Tallennetaan...

en: Saving failed: Missing REST API URL.
fi: Tallennus epäonnistui: REST API URL-osoite puuttuu.

en: Settings saved successfully. You must %svisit the editor%s and save the post to rescan and remove fixed issues from Accessibility Checker reports.
fi: Asetukset tallennettu onnistuneesti. Sinun täytyy %svierailla editorissa%s ja tallentaa artikkeli skannataksesi uudelleen ja poistaaksesi korjatut ongelmat Accessibility Checkerin raporteista.

en: Settings saved successfully.
fi: Asetukset tallennettu onnistuneesti.

en: Saving failed.
fi: Tallennus epäonnistui.

en: Fix Settings
fi: Korjaa asetukset

en: This will clear all issues for this post. A save will be required to trigger a fresh scan of the post content. Do you want to continue?
fi: Tämä poistaa kaikki ongelmat tästä artikkelista. Tallennus vaaditaan käynnistämään uusi skannaus artikkelin sisällöstä. Haluatko jatkaa?

en: Clearing...
fi: Tyhjennetään...

en: Issues cleared successfully.
fi: Ongelmat tyhjennetty onnistuneesti.

en: Failed to clear issues.
fi: Ongelmien tyhjennys epäonnistui.

en: An error occurred while clearing issues.
fi: Virhe tapahtui ongelmia tyhjennettäessä.

en: There was a problem. Please try again.
fi: Tapahtui ongelma. Yritä uudelleen.

en: Sorry, your submission failed. Please shorten your responses and try again.
fi: Pahoittelut, lähetyksesi epäonnistui. Lyhennä vastauksiasi ja yritä uudelleen.

en: Sorry, your submission failed. Please try again.
fi: Valitettavasti lähetyksesi epäonnistui. Yritä uudelleen.

en: EDAC: Did not find a matching target ID on the page for the skip link.
fi: EDAC: Sivulta ei löytynyt vastaavaa kohde-ID:tä ohituslinkille.

en: EDAC: Error updating history for skip link.
fi: EDAC: Virhe päivitettäessä historiaa ohituslinkille.

en: Close fixes modal
fi: Sulje korjausikkuna

en: %1$d of %2$d
fi: %1$d/%2$d

en: Untitled issue
fi: Nimetön ongelma

en: Issue %1$d of %2$d: %3$s
fi: Ongelma %1$d/%2$d: %3$s

en: The element is not visible. Try disabling styles.
fi: Elementti ei ole näkyvissä. Kokeile poistaa tyylit käytöstä.

en: The element is not focusable. Try disabling styles.
fi: Elementti ei ole fokusoitavissa. Kokeile poistaa tyylit käytöstä.

en: The element was not found on the page.
fi: Elementtiä ei löytynyt sivulta.

en: Move to Left
fi: Siirrä vasemmalle

en: Move to Right
fi: Siirrä oikealle

en: Panel position reset.
fi: Paneelin sijainti palautettu.

en: Panel moved to the left.
fi: Paneeli siirretty vasemmalle.

en: Panel moved to the right.
fi: Paneeli siirretty oikealle.

en: Open details for %1$s, %2$s of %3$s
fi: Avaa tiedot kohteille %1$s, %2$s/%3$s

en: Undock Panel
fi: Irrota paneeli

en: Dock Panel
fi: Kiinnitä paneeli

en: Rescan This Page
fi: Skannaa tämä sivu uudelleen

en: Accessibility Checker Tools
fi: Accessibility Checker -työkalut

en: More options
fi: Lisää asetuksia

en: Disable Page Styles
fi: Poista sivun tyylit käytöstä

en: Disable Styles
fi: Poista tyylit käytöstä

en: Close
fi: Sulje

en: No issues found on this page.
fi: Tällä sivulla ei löytynyt ongelmia.

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: Reset Position
fi: Palauta sijainti

en: An error occurred when loading the issues.
fi: Virhe ongelmien lataamisessa.

en: Panel docked.
fi: Paneeli kiinnitetty.

en: Panel undocked.
fi: Paneeli irrotettu.

en: Severity:
fi: Vakavuusaste:

en: Show explanation
fi: Näytä selitys

en: Why It Matters
fi: Miksi se on tärkeää

en: How to Fix
fi: Miten korjata

en: More Detailed Documentation
fi: Tarkempi dokumentaatio

en: Show Affected Code
fi: Näytä vaikuttava koodi

en: Fix issue: %s
fi: Korjaa ongelma: %s

en: Fix Issue
fi: Korjaa ongelma

en: Enable Styles
fi: Ota tyylit käyttöön

en: Enable Page Styles
fi: Ota sivutyylit käyttöön

en: Page styles disabled.
fi: Sivutyylit poistettu käytöstä.

en: Page styles re-enabled.
fi: Sivutyylit otettu uudelleen käyttöön.

en: There are no settings to display.
fi: Ei näytettäviä asetuksia.

en: These settings enable global fixes across your entire site. Pages may need to be resaved or a full site scan run to see fixes reflected in reports.
fi: Nämä asetukset mahdollistavat globaalit korjaukset koko sivustollasi. Sivut saattavat vaatia uudelleentallennusta tai koko sivuston skannauksen, jotta korjaukset näkyvät raporteissa.

en: %d issue found | %d issues found
fi[0]: %d ongelma löydetty
fi[1]: %d ongelmaa löydetty

en: %d Problem | %d Problems
fi[0]: %d ongelma
fi[1]: %d ongelmaa

en: %d Needs Review | %d Need Review
fi[0]: %d vaatii tarkistuksen
fi[1]: %d vaatii tarkistuksen

en: %d Dismissed | %d Dismissed
fi[0]: %d ohitettu
fi[1]: %d ohitettua

en: No issues detected.
fi: Ongelmia ei havaittu.

en: Landmark: %s
fi: Maamerkki: %s

en: Failed to load scanner script.
fi: Skannerin komentosarjan lataaminen epäonnistui.

en: Scanner function not found.
fi: Skannausfunktiota ei löydy.

en: Scanning...
fi: Skannataan...

en: Missing postId or nonce.
fi: Puuttuva postId tai nonce.

en: Rescan complete. No violations found.
fi: Uudelleenskannaus valmis. Rikkomuksia ei löytynyt.

en: No violations found, skipping save.
fi: Ei löytynyt rikkomuksia, ohitetaan tallennus.

en: Accessibility scan error.
fi: Saavutettavuusskannauksen virhe.

en: Error saving scan results.
fi: Virhe skannaustulosten tallentamisessa.

en: Rescan already in progress.
fi: Uudelleenskannaus on jo käynnissä.

en: Rescanning this page.
fi: Skannataan tämä sivu uudelleen.

en: Rescan complete.
fi: Uudelleenskannaus valmis.

en: Error: Missing required parameters.
fi: Virhe: Pakolliset parametrit puuttuvat.

en: Issue #%s
fi: Ongelma #%s

en: Issue Details
fi: Ongelman tiedot

en: Type
fi: Tyyppi

en: Severity
fi: Vakavuus

en: Failed to load %s fix information.
fi: Virhe ladattaessa %s korjaustietoja.

en: Error loading %s fix information.
fi: Virhe ladattaessa %s korjaustietoja.

en: Fix settings saved.
fi: Korjausasetukset tallennettu.

en: Failed to save fix settings.
fi: Korjausasetusten tallennus epäonnistui.

en: Loading fix information...
fi: Ladataan korjaustietoja...

en: Save fix for: %s
fi: Tallenna korjaus kohteelle: %s

en: Issue related image
fi: Ongelmaan liittyvä kuva

en: Issue dismissed successfully.
fi: Ongelma hylätty onnistuneesti.

en: Issue reopened successfully.
fi: Ongelma avattu uudelleen onnistuneesti.

en: Dismiss Globally
fi: Hylkää globaalisti

en: Dismissing globally...
fi: Ohitetaan globaalisti...

en: Dismissing...
fi: Hylätään...

en: Issue Dismissed — %s
fi: Ongelma hylätty — %s

en: Issue Dismissed
fi: Ongelma hylätty

en: Scope:
fi: Laajuus:

en: All pages
fi: Kaikki sivut

en: By:
fi: Tekijä:

en: On:
fi: Päivämäärä:

en: Reason for dismissal:
fi: Hylkäämisen syy:

en: Removing...
fi: Poistetaan...

en: Remove Global Dismissal
fi: Poista globaali ohitus

en: Reopening...
fi: Avataan uudelleen...

en: Comment (optional)
fi: Kommentti (valinnainen)

en: Add a note explaining why this issue is being dismissed.
fi: Lisää huomautus, jossa selitetään, miksi tämä ongelma hylätään.

en: More dismiss options
fi: Lisää hylkäämisvaihtoehtoja

en: Dismiss & Close Modal
fi: Hylkää ja sulje modaali

en: new window
fi: uusi ikkuna

en: new tab
fi: uusi välilehti

en: new document
fi: uusi dokumentti

en: click
fi: napsauta

en: click here
fi: napsauta tästä

en: here
fi: tästä

en: go here
fi: siirry tänne

en: more
fi: lisää

en: more...
fi: lisää...

en: more…
fi: lisää…

en: details
fi: tiedot

en: more details
fi: lisätietoja

en: link
fi: linkki

en: this page
fi: tämä sivu

en: continue
fi: jatka

en: continue reading
fi: jatka lukemista

en: read more
fi: lue lisää

en: open
fi: avaa

en: download
fi: lataa

en: button
fi: painike

en: keep reading
fi: jatka lukemista

en: learn more
fi: lue lisää

en: Checks if a link's visible text is a URL rather than descriptive anchor text.
fi: Tarkistaa, onko linkin näkyvä teksti URL-osoite eikä kuvaileva ankkuriteksti.

en: Link text should be descriptive and not simply the URL.
fi: Linkkitekstin tulee olla kuvaileva eikä pelkkä URL-osoite.

en: Failed to load accessibility data
fi: Saavutettavuustietojen lataaminen epäonnistui

en: Error loading accessibility data
fi: Virhe saavutettavuustietojen lataamisessa

en: Loading accessibility results...
fi: Ladataan saavutettavuustuloksia...

en: Updating accessibility data...
fi: Päivitetään saavutettavuustietoja...

en: problem to address | problems to address
fi[0]: ratkaistava ongelma
fi[1]: ratkaistavia ongelmia

en: issue that needs review | issues that need review
fi[0]: tarkistusta vaativa ongelma
fi[1]: tarkistusta vaativia ongelmia

en: You have %1$d %2$s and %3$d %4$s.
fi: Sinulla on %1$d %2$s ja %3$d %4$s.

en: You have %1$d %2$s.
fi: Sinulla on %1$d %2$s.

en: Check and fix accessibility issues in your content.
fi: Tarkista ja korjaa sisältösi saavutettavuusongelmat.

en: Open Accessibility Panel
fi: Avaa saavutettavuuspaneeli

en: %dth
fi: %d.

en: Summary provided
fi: Yhteenveto annettu

en: Summary required
fi: Yhteenveto vaaditaan

en: Summary not required
fi: Yhteenvetoa ei vaadita

en: View %d problems in Accessibility Analysis
fi: Näytä %d ongelmaa saavutettavuusanalyysissä

en: View %d items needing review in Accessibility Analysis
fi: Näytä %d tarkistusta vaativaa kohdetta saavutettavuusanalyysissä

en: View reading level details: %s
fi: Näytä luettavuustason tiedot: %s

en: Issue
fi: Ongelma

en: Issue actions for %s
fi: Ongelman toiminnot kohteelle %s

en: Issue actions
fi: Ongelman toiminnot

en: Show code
fi: Näytä koodi

en: Reopen issue
fi: Avaa ongelma uudelleen

en: Dismiss issue
fi: Hylkää ongelma

en: Apply fix
fi: Käytä korjausta

en: %d total
fi: %d yhteensä

en: No dismissed issues.
fi: Ei hylättyjä ongelmia.

en: No issues found.
fi: Ongelmia ei löydy.

en: %d total issues
fi: %d ongelmaa yhteensä

en: Dismissed Issues
fi: Hylätyt ongelmat

en: Simplified summary saved successfully.
fi: Yksinkertaistettu yhteenveto tallennettu onnistuneesti.

en: Failed to save summary. Please try again.
fi: Yhteenvedon tallennus epäonnistui. Yritä uudelleen.

en: An error occurred while saving the summary.
fi: Yhteenvedon tallennuksessa tapahtui virhe.

en: %s grade
fi: %s luokka

en: %dth grade
fi: %d. luokka

en: Not available
fi: Ei saatavilla

en: Warning
fi: Varoitus

en: This post does not contain enough content to calculate a reading level.
fi: Tämä julkaisu ei sisällä tarpeeksi sisältöä luettavuustason laskemiseksi.

en: Adjust summary prompts in settings.
fi: Säädä yhteenvedon kehotteita asetuksissa.

en: Content at or below a 9th-grade reading level does not require a simplified summary.
fi: Sisältö, jonka luettavuustaso on 9. luokalla tai sen alapuolella, ei vaadi yksinkertaistettua yhteenvetoa.

en: Content above a 9th-grade reading level requires a simplified summary to meet WCAG AAA guidance.
fi: Sisältö, jonka luettavuustaso on yli 9. luokan, vaatii yksinkertaistetun yhteenvedon WCAG AAA -ohjeiden täyttämiseksi.

en: Learn more about readability requirements.
fi: Lue lisää luettavuusvaatimuksista.

en: Simplified Summary Reading Level
fi: Yksinkertaistetun yhteenvedon luettavuustaso

en: Needs improvement, summary is above the 9th-grade reading level.
fi: Parannettavaa, yhteenveto on yli 9. luokan luettavuustason.

en: Below the recommended 9th-grade reading level.
fi: Alle suositellun 9. luokan luettavuustason.

en: Enter simplified summary...
fi: Kirjoita yksinkertaistettu yhteenveto...

en: A simplified summary is required for this content.
fi: Tästä sisällöstä vaaditaan yksinkertaistettu yhteenveto.

en: Unable to load this preference.
fi: Asetusta ei voitu ladata.

en: Unable to save this preference.
fi: Asetusta ei voitu tallentaa.

en: Loading preference...
fi: Ladataan asetusta...

en: Screen Reader Text Format
fi: Ruudunlukijan tekstimuoto

en: Control whether screen reader text stays visible while you edit.
fi: Hallitse, pysyykö ruudunlukijan teksti näkyvissä muokatessasi.

en: Always show screen reader text?
fi: Näytetäänkö ruudunlukijan teksti aina?

en: Loading accessibility data...
fi: Ladataan saavutettavuustietoja...

en: Accessibility Checker actions
fi: Accessibility Checker -toiminnot

en: Scan
fi: Skannaa

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Screen Reader Only
fi: Vain ruudunlukija

en: Always show screen reader text
fi: Näytä ruudunlukijan teksti aina
