rapidsvn - en to fr translation catalogue (348 entries)

en: &About...
fr: &A propos...

en: &Add	CTRL-A
fr: &Ajouter	CTRL-A

en: &Add Existing Working Copy...
fr: &Ajouter une copie existante...

en: &Annotate
fr: &Annoter

en: &Annotate...
fr: &Annoter...

en: &Bookmarks
fr: &Signets

en: &Close
fr: &Fermer

en: &Contents	F1
fr: &Contenu	F1

en: &Copy...	F5
fr: &Copier...	F5

en: &Create...
fr: &Créer...

en: &Delete	DEL
fr: &Supprimer	DEL

en: &Delete...
fr: &Supprimer...

en: &Diff to Base...	CTRL+B
fr: &Diff dans Base...	CTRL+B

en: &Diff to Head...	CTRL+H
fr: &Diff dans Head...	CTRL+H

en: &Edit Bookmark...
fr: &Editer Signet...

en: &Edit...
fr: &Editer...

en: &Edit...	F3
fr: &Editer...	F3

en: &Export...	CTRL-E
fr: &Exporter...	CTRL-E

en: &File
fr: &Fichier

en: &Get
fr: &Obtenir

en: &Help
fr: &Aide

en: &Import...	CTRL-I
fr: &Importer...	CTRL-I

en: &Lock...
fr: &Vérouiller...

en: &Merge
fr: &Fusionner

en: &Modify
fr: &Modifier

en: &New...
fr: &Nouveau...

en: &Permanently
fr: &Permanent

en: &Properties...	CTRL-P
fr: &Propriété...	CTRL-P

en: &Query
fr: &Questionnaire

en: &Remove Bookmark...
fr: &Enlever Signet...

en: &Repository
fr: &Dépôt

en: &Switch Repository URL...
fr: &Aller vers dépôt URL...

en: &Temporarily
fr: &Temporaire

en: &Unlock
fr: &Déverrouiller

en: &Update...	CTRL-U
fr: &Mise à jour...	CTRL-U

en: &View
fr: &Affichage

en: &View...
fr: &Affichage...

en: - The certificate has an unknown error.
fr: - Le certificate rencontre une erreur inconnue.

en: - The certificate has expired.
fr: - Le certificate a expiré.

en: - The certificate hostname does not match.
fr: - Le certificate ne trouve pas le nom du host.

en: - The certificate is not issued by a trusted authority.
      Use the fingerprint to validate the certificate manually!
fr: - Le certificate n'est pas délivré par une autorité sûre.
      Utiliser le fingerprint pour valider le certificate manuellement!

en: - The certificate is not yet valid.
fr: - Le certificate ne pas encore valide.

en: <None>
fr: <Aucun>

en: About %s
fr: A Propos %s

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Existing &Repository...
fr: Ajouter un &dépôt existant...

en: Add r&ecursive
fr: Ajouter r&écursive

en: Add selected
fr: Ajouter sélectionné

en: Add to bookmarks
fr: Ajouter aux signets

en: Added
fr: Ajouté

en: Added repository to bookmarks '%s'
fr: Dépôt ajouté aux signets '%s'

en: Added working copy to bookmarks '%s'
fr: Copie de travail ajoutée aux signets '%s'

en: Affected Files/Dirs
fr: Fichiers/Répertoires affectés

en: All files|*
fr: Tous les fichiers|*

en: Annotate
fr: Annoter

en: Author
fr: Auteur

en: Bookmark
fr: Signet

en: Bookmarks
fr: Signets

en: Bring changes from the repository into the working copy
fr: Ajouter les changements du dépôt à la copie de travail

en: Built with:
    wxWidgets %d.%d.%d (%s)
    Subversion %d.%d.%d
fr: Compilé avec:
    wxWidgets %d.%d.%d (%s)
    Subversion %d.%d.%d

en: Cancel
fr: Annuler

en: Certificate Information:
fr: Information Certificat:

en: Check&out...	CTRL-O
fr: Véri&fier...	CTRL-O

en: Checkout
fr: Récupérer

en: Checkout New Working Copy...
fr: Récupérer la nouvelle copie de travail...

en: Checksum
fr: Vérifier sum

en: Checksum: %s
fr: Vérifier sum: %s

en: Cleanup
fr: Nettoyer

en: Co&mmit...	CTRL-M
fr: En&voi...	CTRL-M

en: Columns
fr: Colonnes

en: Commit
fr: Valider

en: Commit Log Message
fr: Envoyer Message Log

en: Commit selected
fr: Envoi sélectionné

en: Committed revision
fr: Version envoyée

en: Compare:
fr: Comparer:

en: Conflict BASE
fr: Conflit BASE

en: Conflict BASE File: %s
fr: Conflit Fichier BASE: %s

en: Conflict HEAD
fr: Conflit HEAD

en: Conflict HEAD File: %s
fr: Conflit Fichier HEAD: %s

en: Conflict Properties File: %s
fr: Conflit Fichier Propriétés: %s

en: Conflict Work
fr: Conflit Travail

en: Conflict Working File: %s
fr: Conflit Fichier Travail: %s

en: Copied
fr: Copié

en: Copied From Rev: %ld
fr: Copié depuis Rev: %ld

en: Copied From URL: %s
fr: Copié depuis URL: %s

en: Copied from Path
fr: Copié depuis le chemin

en: Copied from Rev
fr: Copié depuis la révision

en: Copy
fr: Copie

en: Could not set working directory to %s
fr: Ne peut pas rendre actif le répertoire vers %s

en: Create New Repository...
fr: Créer Nouveau Dépôt...

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete files and directories from version control
fr: Supprimer fichier et répertoire de la version control

en: Delete selected
fr: Supprimer la sélection

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Destination Directory
fr: Répertoire de destination

en: Destination file
fr: Fichier de destination

en: Destination path
fr: Chemin de destination

en: Diff to BASE
fr: Diff de BASE

en: Diff to HEAD
fr: Diff de HEAD

en: Diff to another revision/date
fr: Diff d'une autre version/date

en: Diff tool:
fr: Outil Diff:

en: Diff two revisions/dates
fr: Diff deux version/dates

en: Different login for each bookmark in the bookmarks list
fr: Différent login pour chaque signet dans la liste

en: Directory:
fr: Répertoire:

en: Display info about selected entries
fr: Affiche l'information sur les entrées sélectionnées

en: Do you want to delete the selected files/directories?
fr: Voulez vous supprimer les fichiers/répertoires sélectionnés?

en: Do you want to revert local changes?
fr: Voulez vous revernir aux changements local?

en: Do you want to unlock the selected files/directories?
fr: Voulez vous déverrouiller les fichiers/répertoires sélectionnés?

en: E&xit	CTRL-Q
fr: S&ortir	CTRL-Q

en: Edit
fr: Editer

en: Edit Bookmark
fr: Editer Signet

en: Edit Property
fr: Editer Propriétés

en: Enter a comment for this lock
fr: Entrer un commentaire pour ce verrou

en: Enter log message
fr: Entrer un message log

en: Enter new name:
fr: Entrer un nouveau nom:

en: Enter the local path where you want the code be exported.
fr: Entrer le chemin local vers lequel le code sera exporté.

en: Enter the local path where you want the code checked out to here.
fr: Entrer le chemin local vers lequel le code sera vérifié.

en: Enter the repository URL (not local path) here.
fr: Entrer le dépôt URL (pas de chemin local) ici.

en: Enter what kind of symbol(s) do you want as EOL (end of line) in exported files.
fr: Entrer quel type de symbol(s) voulez vous comme EOL (fin de ligne) dans les fichiers exportés.

en: Error
fr: Erreur

en: Error retrieving status:
fr: Erreur statut rapporté:

en: Error setting the property values
fr: Erreur dans la propriété des valeurs

en: Error validating server certificate for '%s':
fr: Erreur de validation du certificat server pour '%s':

en: Error while performing action.
fr: Erreur d'action exectuée.

en: Error while performing action: %s
fr:  Erreur d'action exectuée: %s

en: Error while preparing action.
fr: Erreur d'action préparée.

en: Error while preparing action: %s
fr: Erreur d'action préparée: %s

en: Error while refreshing filelist (%s)
fr: Erreur de raffraichissement de la liste de fichier (%s)

en: Error while updating filelist
fr: Erreur de mise à jour de la liste de fichier

en: Error while updating filelist (%s)
fr: Erreur de mise à jour de la liste de fichier (%s)

en: Error: %s
fr: Erreur: %s

en: Exception occured during filelist update
fr: Exception apparue pendant la mise à jour de la liste de fichier

en: Executable Files|*.exe;*.com;*.bat|All files (*.*)|*.*
fr: Fichiers executables|*.exe;*.com;*.bat|Tous les fichiers (*.*)|*.*

en: Execute
fr: Executer

en: Execute diff tool: %s
fr: Executer outil diff : %s

en: Execute editor: %s
fr: Executer editeur : %s

en: Execute file explorer: %s
fr: Executer l'explorer de fichier: %s

en: Execute: %s
fr: Executer: %s

en: Explore...	F2
fr: Explorer...	F2

en: Export
fr: Exporter

en: Failed to lock
fr: Echec au verrouillage

en: Failed to unlock
fr: Echec au déverrouillage

en: File
fr: Fichier

en: File path required when importing a file!
fr: Le chemin du fichier est nécessaire pour importer un fichier!

en: Fingerprint:
fr: Empreinte:

en: First path or URL is required for merge!
fr: Premier chemin ou URL est nécessaire pour fusionner!

en: First working copy or URL
fr: Première copie de travail ou URL

en: Flat Mode
fr: Mode Plat

en: For more information see:
fr: Pour plus d'information voir:

en: Force
fr: Forcer

en: Force removal
fr: Forcer l'enlèvement

en: Force to execute even if destination directory not empty, causes overwriting of files with the same names.
fr: Forcer l'execution d'événement si le répertoire de destination n'est pas vide, causant un écrasement des fichiers avec les mêmes noms.

en: Force unlocking even if you are not the lock owner
fr: Forcer le déverrouillage d'événement si vous n'êtes pas le propriétaire du verrou

en: General
fr: Général

en: Get file %s rev. %s
fr: Obtenir fichier %s rev. %s

en: History: %d revisions
fr: Historique: %d numéros de version

en: If not using the latest version of the files, specify which revision to use here.
fr: Si vous n'utilisez pas la dernière version des fichiers, spécifier quelle version est à utiliser.

en: If the files were renamed or moved some time, specify which peg revision to use here.
fr: Si les fichiers sont renommés ou supprimés, spécifier quel version stable est à utiliser.

en: Ignore Externals
fr: Ignorer Externals

en: Ignore externals
fr: Ignorer externals

en: Import
fr: Importer

en: Info selected
fr: Info sélectionnée

en: Internal Error: There is another action running
fr: Erreur interne: Une autre action est lancée

en: Internal Error: no client data for action event!
fr: Erreur interne: aucune donnée client pour cette action

en: Internal Error: no context available
fr: Erreur interne: aucun contexte disponible

en: Invalid revision number detected
fr: Numéro de version invalide détectée

en: Invalid selection. At least one revisions is needed for diff and no more than two.
fr: Sélection invalide. Au moins une révision est nécessaire pour diff et pas plus de deux.

en: Invalid selection. Exactly two revisions needed for merge.
fr: Sélection invalide. Deux versions sont nécessaires pour fusionner

en: Invalid selection. Only one revision may be selected for annotate
fr: Sélection invalide. Une seule révision peut être sélectionnée pour annoter

en: Issue:
fr: Sortie:

en: Keep locks
fr: Garder verrouillage

en: Last Changed
fr: Dernier Changement

en: Last Changed Author: %s
fr: Dernier changement Auteur: %s

en: Last Changed Date
fr: Dernier changement Date

en: Last Changed Rev: %ld
fr: Dernier changement Rev: %ld

en: Line
fr: Ligne

en: Listing entries in '%s'
fr: Entrées listées dans '%s'

en: Locale Information:
    Language: %s
    System Name: %s
    Canonical Name: %s
fr: Information Locale:
    Language: %s
    System: %s
    Canonical: %s

en: Locate help
fr: Localiser aide

en: Locate tips
fr: Localiser astuces

en: Locate tips file
fr: Localiser fichier astuces

en: Lock
fr: Verrouiller

en: Lock Comment
fr: Commentaire verrouillage

en: Lock Comment:
    %s
fr: Commentaire verrouillage:
    %s

en: Lock Creation Date
fr: Verrou date de création

en: Lock Owner
fr: Verrou propriétaire

en: Lock Owner: %s
fr: Verrou propriétaire: %s

en: Lock Token: %s
fr: Verrou marque: %s

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Log History
fr: Log Historique

en: Log Message
fr: Log message

en: Log Message:
fr: Log message:

en: Log selected
fr: Log sélectionné

en: Logout
fr: Déconnecté

en: Logout '%s'
fr: Déconnecté '%s'

en: M&ove...	F6
fr: D&éplacer...	F6

en: Make &directory...	F7
fr: Créer &répertoire...	F7

en: Make directory
fr: Créer répertoire

en: Merge
fr: Fusionner

en: Merge revisions
fr: Fusionner versions

en: Merge...
fr: Fusionner...

en: Modified
fr: Modifié

en: Move
fr: Déplacer

en: Name
fr: Nom

en: Name: %s
fr: Nom: %s

en: New Property
fr: Nouvelle propriété

en: No diff tool set in the preferences
fr: Pas d'outil diff défini dans les préférences

en: No help file was chosen, would you like to be 
    asked again after next application start?
fr: Aucun fichier d'aide n'est choisi, voulez vous être 
    de nouveau intérrogé lors du prochain démarrage?

en: No tips file was chosen, would you like to be 
    asked again after next application start?
fr: Aucune astuce n'est choisie, voulez vous être
    de nouveau intérrogé au prochain démarrage?

en: Node Kind: %s
fr: Type de noeud: %s

en: Not specified
fr: Pas spécifié

en: Not versioned
fr: Pas de version

en: Nothing selected.
fr: Rien n'est sélectionné

en: Open...
fr: Ouvrir...

en: Overwrite
fr: Ecrire par dessus

en: Password
fr: Mot de passe

en: Path
fr: Chemin

en: Path type:
fr: Type de chemin:

en: Peg Revision
fr: Version stable

en: Please select only one file or directory.
fr: S'il vous plaît ne sélectionner qu'un fichier ou répertoire.

en: Please use the command line utility 'svnadmin'
    to create a new repository.
    
    This command line utility is not part of the
    RapidSVN distribution.
    
    More information about subversion:
    http://svnbook.red-bean.com/
    http://subversion.tigris.org
fr: S'il vous plaît utiliser svnadmin'
    pour créer un nouveau dépôt.
    
    Cet outil en ligne de commande ne fait pas
    parti de la distribution RapidSVN
    
    Plus d'information sur subversion:
    http://svnbook.red-bean.com/
    http://subversion.tigris.org

en: Preferences
fr: Préférences

en: Preferences...
fr: Préférences...

en: Program arguments (%1=file1, %2=file2):
fr: Programme arguments (%1=fichier1, %2=fichier2):

en: Program arguments (%1=selected directory):
fr: Programme arguments (%1=répertoire sélectionné):

en: Program arguments (%1=selected file):
fr: Programme arguments (%1=fichier sélectionné):

en: Programs
fr: Programmes

en: Prop Status
fr: Prop Statut

en: Properties Last Updated
fr: Propriétés dernière mise à jour

en: Properties:
fr: Propriétés:

en: Property
fr: Propriété

en: Property Editor
fr: Editeur de Propriété

en: Purge temporary files on program exit
fr: Purger les fichiers temporaires à la sortie du programme

en: Put files and directories under revision control
fr: Placer les fichiers et répertoires sous control de version

en: RapidSVN Error
fr: Erreur RapidSVN

en: RapidSVN Help: %s
fr: RapidSVN Aide: %s

en: Re&name...	CTRL-N
fr: Re&nomer...	CTRL-N

en: Re&solve conflicts	CTRL-S
fr: Ré&soudre conflits	CTRL-S

en: Re&vert	CTRL-V
fr: Re&venir	CTRL-V

en: Ready
fr: Prêt

en: Ready
fr: Prêt

en: Recent entries:
fr: Entrées récentes:

en: Recursive
fr: Récursif

en: Refresh
fr: Raffraichir

en: Refresh View	CTRL-R
fr: Vue raffraichir	CTRL-R

en: Refresh the file list
fr: Raffraichir la liste des fichiers

en: Refresh with Update
fr: Raffraichir avec mise à jour

en: Remove 'conflicted' state on working copy files or directories
fr: Enlever les états 'conflictuels' pour les fichiers et répertoires de la copie de travail

en: Removed bookmark
fr: Signet enlevé

en: Rename
fr: Renomer

en: Replaced
fr: Replacé

en: Repository
fr: Dépôt

en: Repository URL
fr: Dépôt URL

en: Repository URL is required for import!
fr: Dépôt URL est requit pour l'import!

en: Repository UUID: %s
fr: Dépôt UUID: %s

en: Repository: %s
fr: Dépôt: %s

en: Reset Columns
fr: Effacer Colonnes

en: Resolve
fr: Resoudre

en: Resolve selected
fr: Resoudre sélection

en: Resolved
fr: Résolu

en: Restore
fr: Restorer

en: Restore pristine working copy file (undo all local edits)
fr: Restorer le fichier primitif de la copie de travail (annuler toute édition locale)

en: Revert
fr: Revenir

en: Revert selected
fr: Revenir à la sélection

en: Revision
fr: Numéro de version

en: Revision must be an unsigned number!
fr: La version doit être un numéro non-signé!

en: Revision or date #&1:
fr: Version ou date #&1:

en: Revision or date #&2:
fr: Version ou date #&2:

en: Revision:
fr: Version:

en: Revision: %ld
fr: Version: %ld

en: Schedule
fr: Calendrier

en: Schedule: %s
fr: Calendrier: %s

en: Second path or URL is required for merge!
fr: Second chemin ou URL est nécessaire pour fusionner!

en: Second working copy or URL
fr: Seconde copie de travail ou URL

en: Select Certificate File
fr: Sélectionner le fichier certificat

en: Select a destination directory
fr: Sélectionner un répertoire de destination

en: Select a destination folder to merge to
fr: Sélectionner un répertoire de destination pour fusionner avec

en: Select a directory
fr: Sélectionner un répertoire

en: Select a directory to import
fr: Sélectionner un répertoire pour l'import

en: Select a file to import
fr: Sélectionner un fichier à importer

en: Select destination:
fr: Sélectionner une destination:

en: Select diff tool executable
fr: Sélectionner un outil executable diff

en: Select standard editor executable
fr: Sélectionner un éditeur standard executable

en: Select standard file explorer executable
fr: Sélectionner un gestionnaire de fichier executable

en: Send changes from your working copy to the repository
fr: Envoyer les changements depuis la copie de travail vers le dépôt

en: Set this to get the latest version of the files in the repository.
fr: Pour obtenir la dernière version des fichiers du dépôt

en: Set this to use BASE/HEAD (current) peg revision of the files.
fr: Pour utiliser BASE/HEAD (courant) la version stable des fichiers

en: Set to automatically create a new working copy bookmark.
fr: Pour créer automatiquement un nouveau signet de la copie de travail

en: Set to get all subdirectories from the URL also.
fr: Pour obtenir également tous les sous-répertoires de l'URL.

en: Set to ignore external definitions and the external working copies managed by them.
fr: Pour ignorer les définitions externes et les copies de travail externes gérées par elles.

en: Show Startup Tips
fr: Montrer les astuces de démarrage

en: Show the log messages for the selected entries
fr: Montrer les messages log pour les entrées sélectionnées

en: Show unversioned entries
fr: Montrer les entrées sans versions

en: Skip
fr: Passer

en: Skipped: %s
fr: Passé: %s

en: Sort
fr: Trier

en: Sort Ascending
fr: Tri ascendant

en: Standard editor:
fr: Editeur Standard:

en: Standard file explorer:
fr: Le gestionnaire de fichier standard:

en: Status
fr: Statut

en: Steal lock if it belongs to another user
fr: Echanger le verrou s'il apparteint à un autre utilisateur

en: Stop
fr: Arrêter

en: Stop the current action
fr: Arrêter l'action courante

en: Store authentication credentials on hard disk
fr: Garder les crédits d'authenticité sur le disque dur

en: Switch URL
fr: Changer URL

en: Switch URL...	CTRL-S
fr: Changer URL...	CTRL-S

en: Text Last Updated
fr: Texte dernière mise à jour

en: The Editor is not configured. Please check Edit->Preferences>Programs
fr: L'éditeur n'est pas configuré. S'il vous plaît faites->Préférences>Programmes

en: There were errors validating the server certificate.
    Do you want to trust this certificate?
fr: Il y avait des erreurs server de validation du certificat.
    Voulez vous accepter ce certificat?

en: This action has resulted in a Commit - please enter a log message
fr: Cette action conduit à un envoi - s'il vous plaît entrer un message log

en: Tree
fr: Arbre

en: Unimplemented action!
fr: Action non implémentée!

en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: Unlocked
fr: Déverrouillé

en: Update
fr: Mise à jour

en: Update selected
fr: Mise à jour sélectionnée

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Updating...
fr: Mise à jour...

en: Use URL/Path:
fr: Utiliser URL/Chemin:

en: Use always
fr: Utiliser toujours

en: Use latest
fr: Utiliser le dernier

en: User
fr: Utilisateur

en: Valid from:
fr: Valide depuis:

en: Valid until:
fr: Valide jusqu'à:

en: Value
fr: Valeur

en: View
fr: Affichage

en: You cannot add a subversion administrative directory to the bookmarks!
fr: Vous ne pouvez pas ajouter un répertoire administratif subversion aux signets!

en: add
fr: ajouter

en: added
fr: ajouté

en: conflicted
fr: Conflictuel

en: delete
fr: supprimer

en: deleted
fr: supprimé

en: directory
fr: répertoire

en: external
fr: externe

en: file
fr: fichier

en: incomplete
fr: incomplet

en: merged
fr: fusionné

en: missing
fr: manquant

en: modified
fr: modifié

en: native
fr: natif

en: none
fr: aucun

en: obstructed
fr: bouché

en: outdated
fr: dépassé

en: replace
fr: remplacer

en: replaced
fr: remplacé

en: unknown
fr: inconnu

en: unknown value
fr: valeur inconnue

en: unversioned
fr: sans version
