Advanced Custom Fields - en to ja translation catalogue (962 entries)

en: #
ja: No.

en: %1$s is not one of %2$s
ja: %1$s は %2$s に当てはまりません

en: %1$s must be of post type %2$s. | %1$s must be of one of the following post types: %2$s
ja[0]: %1$s は投稿タイプ %2$s である必要があります。

en: %1$s must have a valid post ID.
ja: %1$s は有効な投稿 ID である必要があります。

en: %1$s must have a valid user ID.
ja: %1$s は有効なユーザー ID である必要があります。

en: %1$s must have term %2$s. | %1$s must have one of the following terms: %2$s
ja[0]: %1$s はターム %2$s である必要があります。

en: %1$s requires at least %2$s selection | %1$s requires at least %2$s selections
ja[0]: %1$sは%2$s個以上選択する必要があります

en: %d fields require attention
ja: %d個のフィールドで確認が必要です

en: %s Archives
ja: %s アーカイブ

en: %s Attributes
ja: %s の属性

en: %s Field
ja: %s フィールド

en: %s Link
ja: %s リンク

en: %s added
ja: %s を追加しました

en: %s already exists
ja: %s はすでに存在しています

en: %s fields
ja: %s フィールド

en: %s list
ja: %s リスト

en: %s post type created
ja: %s 投稿タイプを作成しました

en: %s post type updated
ja: %s 投稿タイプを更新しました

en: %s published.
ja: %s を公開しました。

en: %s requires a valid attachment ID.
ja: %s には有効な添付ファイル ID が必要です。

en: %s scheduled.
ja: %s を予約しました。

en: %s taxonomy created
ja: %s タクソノミーが作成されました

en: %s taxonomy updated
ja: %s タクソノミーの更新

en: %s updated.
ja: %s を更新しました。

en: %s value is required
ja: %s の値は必須です

en: '%s' is not a valid email address
ja: '%s' は有効なメールアドレスではありません

en: (no label)
ja: (ラベルなし)

en: (no title)
ja: (タイトルなし)

en: (this field)
ja: (このフィールド)

en: 1 field requires attention
ja: 1つのフィールドで確認が必要です

en: 4 Months Free
ja: 4ヶ月無料

en: <a href="%s" target="_blank">Discussions</a>. We have an active and friendly community on our Community Forums who may be able to help you figure out the 'how-tos' of the ACF world.
ja: <a href="%s" target="_blank">ディスカッション</a>。コミュニティフォーラムには、活発でフレンドリーなコミュニティがあり、ACFの世界の「ハウツー」を理解する手助けをしてくれるかもしれません。

en: <a href="%s" target="_blank">Documentation</a>. Our extensive documentation contains references and guides for most situations you may encounter.
ja: <a href="%s" target="_blank">ドキュメンテーション</a>。私たちの豊富なドキュメントには、お客様が遭遇する可能性のあるほとんどの状況に対するリファレンスやガイドが含まれています。

en: <a href="%s" target="_blank">Help Desk</a>. The support professionals on our Help Desk will assist with your more in depth, technical challenges.
ja: <a href="%s" target="_blank">ヘルプデスク</a>。サポートの専門家がお客様のより詳細な技術的課題をサポートします。

en: <b>Error</b>. Could not connect to update server
ja: <b>エラー</b> 更新サーバーに接続できません

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen.
ja: 編集画面で<b>非表示</b>にする項目を<b>選択して</b>ください。

en: <strong>Error</strong>: %s
ja: <strong>エラー</strong>: %s

en: A PHP function name to be called for sanitizing taxonomy data saved from a meta box.
ja: メタボックスから保存されたタクソノミーデータをサニタイズするために呼び出されるPHP関数名。

en: A PHP function name to be called to handle the content of a meta box on your taxonomy.
ja: メタボックスの内容を処理するために呼び出されるPHPのコールバック関数名

en: A basic text input, useful for storing single string values.
ja: 基本的なテキスト入力で、単一の文字列値を格納するのに便利です。

en: A basic textarea input for storing paragraphs of text.
ja: テキストの段落を保存するための標準的な入力テキストエリア。

en: A descriptive summary of the taxonomy.
ja: タクソノミーの説明的要約。

en: A descriptive summary of the term.
ja: タームの説明的要約。

en: A group of buttons with values that you specify, users can choose one option from the values provided.
ja: あなたが指定した値を持つボタンのグループ、ユーザーは提供された値から1つのオプションを選択することができます。

en: A group of checkbox inputs that allow the user to select one, or multiple values that you specify.
ja: ユーザーが1つ、または指定した複数の値を選択できるチェックボックス入力のグループ。

en: A link to a %s
ja: %s へのリンク

en: A link to a %s.
ja: %s へのリンク。

en: A link to a post.
ja: 投稿へのリンク。

en: A link to a tag
ja: タグへのリンク

en: A text input specifically designed for storing email addresses.
ja: メールアドレスを保存するために特別に設計されたテキスト入力。

en: A text input specifically designed for storing web addresses.
ja: ウェブアドレスを保存するために特別に設計されたテキスト入力。

en: Accordion
ja: アコーディオン

en: Activate
ja: 有効化

en: Activate License
ja: ライセンスをアクティベート

en: Activate this item
ja: この項目を有効化する

en: Active
ja: 有効

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 使用中 <span class="count">(%s)</span>

en: Add
ja: 追加

en: Add 'other' choice to allow for custom values
ja: 「その他」の選択肢を追加してカスタム値を許可

en: Add / Edit
ja: 追加 / 編集

en: Add Custom
ja: カスタムの追加

en: Add Field
ja: フィールドを追加

en: Add Field Group
ja: フィールドグループを追加する

en: Add File
ja: ファイルを追加

en: Add Image
ja: 画像を追加

en: Add Image to Gallery
ja: ギャラリーに画像を追加

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New %s
ja: 新規%sを追加

en: Add New Field
ja: 新規フィールドを追加

en: Add New Field Group
ja: 新規フィールドグループを追加

en: Add New Item
ja: 新規項目を追加

en: Add New Layout
ja: 新しいレイアウトを追加

en: Add New Post
ja: 新規投稿を追加

en: Add New Post Type
ja: 新規投稿タイプを追加

en: Add New Tag
ja: 新規タグを追加

en: Add New Taxonomy
ja: 新規タクソノミーを追加

en: Add Options Page
ja: オプションページを追加

en: Add Or Remove Items
ja: 項目の追加または削除

en: Add Post Type
ja: 投稿タイプを追加する

en: Add Row
ja: 行を追加

en: Add Taxonomy
ja: タクソノミーを追加

en: Add Toggle All
ja: すべてのトグルを追加

en: Add Your First Field
ja: 最初のフィールドを追加

en: Add Your First Post Type
ja: 最初の投稿タイプを追加

en: Add Your First Taxonomy
ja: 最初のタクソノミーを追加

en: Add fields
ja: フィールドを追加

en: Add fields to %s
ja: フィールドの追加 %s

en: Add layout
ja: レイアウトを追加

en: Add new choice
ja: 新規選択肢を追加

en: Add or remove %s
ja: %s を追加または削除する

en: Add or remove tags
ja: タグの追加もしくは削除

en: Add row
ja: 行を追加

en: Add rule group
ja: ルールグループを追加

en: Add this %s to the location rules of the selected field groups.
ja: %s を選択したフィールドグループのロケーションルールに追加します。

en: Add title
ja: タイトルを追加

en: Add to gallery
ja: ギャラリーを追加

en: Advanced
ja: 高度

en: Advanced Configuration
ja: 高度な設定

en: Advanced Custom Fields and Advanced Custom Fields PRO should not be active at the same time. We've automatically deactivated Advanced Custom Fields PRO.
ja: Advanced Custom Fields と Advanced Custom Fields PRO を同時に有効化しないでください。
    Advanced Custom Fields PROを自動的に無効化しました。

en: Advanced Custom Fields and Advanced Custom Fields PRO should not be active at the same time. We've automatically deactivated Advanced Custom Fields.
ja: Advanced Custom Fields と Advanced Custom Fields PRO を同時に有効化しないでください。
    Advanced Custom Fields を自動的に無効化しました。

en: Advanced Custom Fields logo
ja: Advanced Custom Fields ロゴ

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: All
ja: すべて

en: All %s
ja: %s 一覧

en: All %s formats
ja: すべての%sフォーマット

en: All Items
ja: すべての項目

en: All Posts
ja: 投稿一覧

en: All Tags
ja: すべての タグ

en: All images
ja: すべての画像

en: All post types
ja: すべての投稿タイプ

en: All taxonomies
ja: すべてのタクソノミー

en: All user roles
ja: すべてのユーザー権限グループ

en: Allow 'custom' values to be added
ja: 「カスタム」値の追加を許可する

en: Allow Archives URLs
ja: アーカイブ URL を許可

en: Allow Custom Values
ja: カスタム値の許可

en: Allow HTML markup to display as visible text instead of rendering
ja: HTML マークアップのコードとして表示を許可

en: Allow Null
ja: 空の値を許可

en: Allow new terms to be created whilst editing
ja: 編集中に新しいタームを作成できるようにする

en: Allow this accordion to open without closing others.
ja: 他のアコーディオンを閉じずにこのアコーディオンを開くことができるようにする。

en: Allowed File Types
ja: 許可されるファイルの種類

en: Allowed file types
ja: 許可するファイルタイプ

en: Allows the selection of one or more users which can be used to create relationships between data objects.
ja: データオブジェクト間のリレーションシップを作成するために使用できる、1人または複数のユーザーを選択できます。

en: Allows you to group and organize custom fields into collapsable panels that are shown while editing content. Useful for keeping large datasets tidy.
ja: コンテンツの編集中に表示される折りたたみ可能なパネルに、カスタムフィールドをグループ化して整理することができます。大規模なデータセットを整理整頓するのに便利です。

en: An input limited to numerical values.
ja: 数値のみの入力

en: Any post status
ja: すべての投稿ステータス

en: Appearance
ja: 外観

en: Appears after the input
ja: 入力内容の後に表示

en: Appears before the input
ja: 入力内容の前に表示

en: Appears when creating a new post
ja: 新規投稿作成時に表示

en: Appears within the input
ja: 入力内容の中に表示

en: Append
ja: 追加

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Archive Slug
ja: アーカイブスラッグ

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Archives Nav Menu
ja: ナビメニューをアーカイブする

en: Are you sure?
ja: 本当に実行しますか ?

en: As the button label when setting the featured image.
ja: アイキャッチ画像を設定する際のボタンラベルとして

en: Assign Terms Capability
ja: ターム割り当て

en: Assign a parent term to create a hierarchy. The term Jazz, for example, would be the parent of Bebop and Big Band
ja: 階層化するには親のタームを指定します。たとえば「ジャズ」というタームを「ビバップ」や「ビッグバンド」の親として指定します。

en: Assigns text to the table hidden heading.
ja: テーブルの非表示見出しにテキストを割り当てます。

en: Assigns text to the table pagination hidden heading.
ja: テーブルのページ送りの非表示見出しにテキストを割り当てます。

en: Assigns the all items text.
ja: すべての項目のテキストを割り当てます。

en: Assigns the menu name text.
ja: メニュー名のテキストを割り当てます。

en: Attachment
ja: 添付ファイル

en: Attachments
ja: 添付ファイル

en: Author
ja: 投稿者

en: Automatically add &lt;br&gt;
ja: 自動的に &lt;br&gt; を追加

en: Automatically add paragraphs
ja: 自動的に段落追加する

en: Awaiting save
ja: 保存待ち

en: Back To Items
ja: 項目に戻る

en: Back to all tools
ja: すべてのツールに戻る

en: Base URL
ja: ベース URL

en: Basic
ja: 基本

en: Basic Settings
ja: 基本設定

en: Before creating your first Field Group, we recommend first reading our <a href="%s" target="_blank">Getting started</a> guide to familiarize yourself with the plugin's philosophy and best practises.
ja: 初めてフィールドグループを作成する前にまず<a href="%s" target="_blank">スタートガイド</a>に目を通して、プラグインの理念やベストプラクティスを理解することをおすすめします。

en: Below fields
ja: フィールドの下

en: Below labels
ja: ラベルの下

en: Bidirectional
ja: 双方向

en: Block
ja: ブロック

en: Blocks
ja: ブロック

en: Both (Array)
ja: 両方 (配列)

en: Browse Fields
ja: フィールドを見る

en: Built for those that build with WordPress, by the team at %s
ja: %s のチームによって、WordPressで構築する人々のために構築された

en: Bulk actions
ja: 一括操作

en: Button Group
ja: ボタングループ

en: Button Label
ja: ボタンのラベル

en: Can Export
ja: エクスポート可能

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Category
ja: カテゴリー

en: Center
ja: 中央

en: Center the initial map
ja: 地図のデフォルト中心位置を設定

en: Character Limit
ja: 文字数制限

en: Check Again
ja: 再確認

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Checked
ja: チェック済み

en: Child Page (has parent)
ja: 子ページ (親ページあり)

en: Choice
ja: 選択

en: Choices
ja: 選択肢

en: Choose From Most Used
ja: よく使うものから選択

en: Choose from the most used %s
ja: 最もよく使われている%sから選択

en: Class "%s" does not exist.
ja: クラス "%s" は存在しません。

en: Clear
ja: クリア

en: Clear color
ja: 色をクリア

en: Clear location
ja: 位置情報をクリア

en: Click the "%s" button below to start creating your layout
ja: 下の "%s" ボタンをクリックしてレイアウトの作成を始めてください

en: Click to initialize TinyMCE
ja: クリックして TinyMCE を初期化

en: Clone Field
ja: フィールドを複製

en: Close
ja: 閉じる

en: Close Field
ja: フィールドを閉じる

en: Close Modal
ja: モーダルを閉じる

en: Close modal
ja: モーダルを閉じる

en: Collapse Details
ja: 詳細を折りたたむ

en: Color Picker
ja: カラーピッカー

en: Color value
ja: 明度

en: Comma separated list. Leave blank for all types
ja: カンマ区切りのリスト。すべてのタイプを許可する場合は空白のままにします

en: Comment
ja: コメント

en: Comments
ja: コメント

en: Conditional Logic
ja: 条件判定

en: Connect selected terms to the post
ja: 選択したタームを投稿に関連付ける

en: Content
ja: コンテンツ

en: Content Editor
ja: コンテンツエディター

en: Controller Class
ja: コントローラークラス

en: Controls how new lines are rendered
ja: 改行をどのように表示するか制御

en: Copied
ja: コピーしました

en: Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Create Terms
ja: タームを追加

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
ja: どの編集画面でカスタムフィールドを表示するかを決定するルールを作成します

en: Create post type
ja: 投稿タイプを作成

en: Create taxonomy
ja: タクソノミーを作成

en: Current User
ja: 現在のユーザー

en: Current User Role
ja: 現在のユーザー権限グループ

en: Current Version
ja: 現在のバージョン

en: Custom Fields
ja: カスタムフィールド

en: Custom Meta Box
ja: カスタムメタボックス

en: Custom Permalink
ja: カスタムパーマリンク

en: Custom Query Variable
ja: カスタムクエリー変数

en: Custom:
ja: カスタム:

en: Customize WordPress with powerful, professional and intuitive fields.
ja: パワフル、プロフェッショナル、直感的なフィールドで WordPress をカスタマイズ。

en: Customize the map height
ja: 地図の高さをカスタマイズ

en: Customize the query variable name
ja: クエリ変数名をカスタマイズ

en: Customize the query variable name.
ja: クエリ変数名をカスタマイズ。

en: Customize the slug used in the URL
ja: URLに使用されるスラッグをカスタマイズする

en: Customize the slug used in the URL.
ja: URL に使用されるスラッグをカスタマイズする。

en: Database Upgrade Required
ja: データベースのアップグレードが必要

en: Database Upgrade complete. <a href="%s">Return to network dashboard</a>
ja: データベースのアップグレードが完了しました。<a href="%s">ネットワークダッシュボードに戻る</a>

en: Database upgrade complete. <a href="%s">See what's new</a>
ja: データベースのアップグレードが完了しました。<a href="%s">変更点を表示</a>

en: Date Picker
ja: 日付選択ツール

[ctx: Date Picker JS closeText]
en: Done
ja: 完了

[ctx: Date Picker JS currentText]
en: Today
ja: 今日

[ctx: Date Picker JS nextText]
en: Next
ja: 次へ

[ctx: Date Picker JS prevText]
en: Prev
ja: 前へ

en: Date Time Picker
ja: 日時選択ツール

[ctx: Date Time Picker JS closeText]
en: Done
ja: 完了

[ctx: Date Time Picker JS currentText]
en: Now
ja: 現在

[ctx: Date Time Picker JS hourText]
en: Hour
ja: 時

[ctx: Date Time Picker JS microsecText]
en: Microsecond
ja: マイクロ秒

[ctx: Date Time Picker JS millisecText]
en: Millisecond
ja: ミリ秒

[ctx: Date Time Picker JS minuteText]
en: Minute
ja: 分

[ctx: Date Time Picker JS secondText]
en: Second
ja: 秒

[ctx: Date Time Picker JS selectText]
en: Select
ja: 選択

[ctx: Date Time Picker JS timeOnlyTitle]
en: Choose Time
ja: 時間を選択

[ctx: Date Time Picker JS timeText]
en: Time
ja: 時間

[ctx: Date Time Picker JS timezoneText]
en: Time Zone
ja: タイムゾーン

en: Deactivate
ja: 無効化

en: Deactivate License
ja: ライセンスのアクティベートを解除

en: Deactivate this item
ja: この項目を無効化する

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Template
ja: デフォルトテンプレート

en: Default Term
ja: デフォルト項目

en: Default Value
ja: 初期値

en: Define an endpoint for the previous accordion to stop. This accordion will not be visible.
ja: 前のアコーディオンを停止するエンドポイントを定義します。このアコーディオンは表示されません。

en: Delay Initialization
ja: 初期化を遅延させる

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Layout
ja: レイアウトを削除

en: Delete Terms Capability
ja: ターム削除機能

en: Delete With User
ja: ユーザーと一緒に削除

en: Delete field
ja: フィールドを削除

en: Description
ja: 説明

en: Description Field Description
ja: フィールドディスクリプションの説明

en: Discussion
ja: ディスカッション

en: Display
ja: 表示

en: Display Format
ja: 表示形式

en: Display a column for the taxonomy on post type listing screens.
ja: 投稿タイプの一覧画面にタクソノミーの項目を表示します。

en: Display this accordion as open on page load.
ja: このアコーディオンをページの読み込み時に開いた状態で表示します。

en: Displays text alongside the checkbox
ja: チェックボックスの横にテキストを表示

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Done
ja: 完了

en: Drag to reorder
ja: ドラッグして順序を変更

en: Duplicate
ja: 複製

en: Duplicate Layout
ja: レイアウトを複製

en: Duplicate field
ja: フィールドを複製

en: Duplicate post type
ja: 投稿タイプを複製

en: Duplicate taxonomy
ja: タクソノミーを複製

en: Duplicate this item
ja: この項目を複製

en: Edit
ja: 編集

en: Edit %s
ja: %s を編集

en: Edit Field
ja: フィールドを編集

en: Edit Field Group
ja: フィールドグループを編集

en: Edit File
ja: ファイルを編集

en: Edit Image
ja: 画像を編集

en: Edit Item
ja: 項目を編集

en: Edit Post
ja: 投稿の編集

en: Edit Post Type
ja: 投稿タイプを編集

en: Edit Tag
ja: タグを編集

en: Edit Taxonomy
ja: タクソノミーを編集

en: Edit Terms Capability
ja: ターム編集機能

en: Edit field
ja: フィールドを編集

en: Edit field group
ja: フィールドグループを編集

en: Editor
ja: エディター

en: Elements
ja: 要素

en: Email
ja: メール

en: Embed Size
ja: 埋め込みサイズ

en: Enable Transparency
ja: 透明度の有効化

en: Endpoint
ja: エンドポイント

en: Enter URL
ja: URL を入力

en: Enter each choice on a new line.
ja: 選択肢を改行で区切って入力してください。

en: Enter each default value on a new line
ja: 新しい行に各デフォルト値を入力してください

en: Error loading field.
ja: フィールドの読み込みエラー。

en: Error uploading file. Please try again
ja: ファイルアップロードエラー。もう一度お試しください

en: Escape HTML
ja: HTML をエスケープ

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: Exclude From Search
ja: 検索から除外する

en: Expand Details
ja: 詳細を展開

en: Export
ja: エクスポート

en: Export As JSON
ja: JSON をエクスポート

en: Export Field Groups
ja: フィールドグループをエクスポート

en: Expose this post type in the REST API.
ja: この投稿タイプをREST APIで公開する。

en: Featured Image
ja: アイキャッチ画像

en: Featured image
ja: アイキャッチ画像

en: Feed URL
ja: フィード URL

en: Feedback
ja: フィードバック

en: Field
ja: フィールド

en: Field Group
ja: フィールドグループ

en: Field Group Title
ja: フィールドグループタイトル

en: Field Group(s)
ja: フィールドグループ

en: Field Groups
ja: フィールドグループ

en: Field Keys
ja: フィールドキー

en: Field Label
ja: フィールドラベル

en: Field Name
ja: フィールド名

en: Field Settings Tabs
ja: フィールド設定タブ

en: Field Type
ja: フィールドタイプ

en: Field group deleted.
ja: フィールドグループを削除しました。

en: Field group draft updated.
ja: フィールドグループ下書きを更新しました。

en: Field group duplicated. | %s field groups duplicated.
ja[0]: %s件のフィールドグループを複製しました。

en: Field group published.
ja: フィールドグループを公開しました。

en: Field group saved.
ja: フィールドグループを保存しました。

en: Field group scheduled for.
ja: フィールドグループを公開予約しました。

en: Field group submitted.
ja: フィールドグループを送信しました。

en: Field group synchronized. | %s field groups synchronized.
ja[0]: %s件のフィールドグループを同期しました。

en: Field group title is required
ja: フィールドグループのタイトルは必須です

en: Field group updated.
ja: フィールドグループを更新しました。

en: Field groups with a lower order will appear first
ja: 下位のフィールドグループを最初に表示

en: Field type does not exist
ja: フィールドタイプが存在しません

en: Fields
ja: フィールド

en: File
ja: ファイル

en: File Array
ja: ファイル配列

en: File ID
ja: ファイル ID

en: File URL
ja: ファイルの URL

en: File name
ja: ファイル名

en: File size
ja: ファイルサイズ

en: File size must be at least %s.
ja: ファイルサイズは %s 以上である必要があります。

en: File size must not exceed %s.
ja: ファイルサイズは %s 以下である必要があります。

en: File type must be %s.
ja: ファイル形式は %s である必要があります。

en: Filter %s by date
ja: %s 日時で絞り込み

en: Filter %s list
ja: %s リストを絞り込み

en: Filter By Item
ja: アイテムをフィルタリング

en: Filter Items List
ja: 項目一覧の絞り込み

en: Filter by %s
ja: %s で絞り込む

en: Filter by Post Status
ja: 投稿ステータスで絞り込む

en: Filter by Post Type
ja: 投稿タイプでフィルター

en: Filter by Role
ja: 権限グループで絞り込む

en: Filter by Taxonomy
ja: タクソノミーで絞り込み

en: Filter by category
ja: カテゴリーで絞り込む

en: Filter posts list
ja: 投稿リストの絞り込み

en: Filters
ja: フィルター

en: Find current location
ja: 現在の場所を検索

en: Flexible Content
ja: 柔軟なコンテンツ

en: Flexible Content requires at least 1 layout
ja: 柔軟コンテンツは少なくとも1個のレイアウトが必要です

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
ja: 下記のように記述すると、値とラベルの両方を制御することができます:

en: Format
ja: フォーマット

en: Forms
ja: フォーム

en: Front Page
ja: フロントページ

en: Front URL Prefix
ja: フロント URL プレフィックス

en: Full Size
ja: フルサイズ

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: Gallery Field
ja: ギャラリーフィールド

en: General
ja: 全般

en: Generate PHP
ja: PHP を生成

en: Genre
ja: ジャンル

en: Genres
ja: ジャンル

en: Google Map
ja: Google マップ

en: Group
ja: グループ

en: Group Settings
ja: グループ設定

en: Has any value
ja: 任意の値あり

en: Has no value
ja: 値がない場合

en: Height
ja: 高さ

en: Help & Support
ja: ヘルプとサポート

en: Hex String
ja: 16進値文字列

en: Hide on screen
ja: 画面上で非表示

en: Hide&nbsp;details
ja: 詳細を隠す

en: Hierarchical
ja: 階層的

en: High (after title)
ja: 高 (タイトルの後)

en: Horizontal
ja: 水平

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used (the one with the lowest order number)
ja: 複数のフィールドグループが編集画面に表示される場合、最初のフィールドグループ (最小の番号を持つもの) のオプションが使用されます

en: Image
ja: 画像

en: Image Array
ja: 画像配列

en: Image ID
ja: 画像 ID

en: Image URL
ja: 画像 URL

en: Image height must be at least %dpx.
ja: 画像の高さは %dpx 以上である必要があります。

en: Image height must not exceed %dpx.
ja: 画像の高さは %dpx 以下である必要があります。

en: Image width must be at least %dpx.
ja: 画像の幅は %dpx 以上である必要があります。

en: Image width must not exceed %dpx.
ja: 画像の幅は %dpx 以下である必要があります。

en: Import
ja: インポート

en: Import Field Groups
ja: フィールドグループをインポート

en: Import JSON
ja: JSON をインポート

en: Import file empty
ja: 空ファイルのインポート

en: Imported 1 item | Imported %s items
ja[0]: インポートした %s 項目

en: In the editor used as the placeholder of the title.
ja: タイトルのプレースホルダーとして使用されます。

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 停止中 <span class="count">(%s)</span>

en: Incorrect file type
ja: 不正なファイルの種類

en: Information
ja: 情報

en: Insert into %s
ja: %s に挿入

en: Insert into post
ja: 投稿に挿入

en: Instruction Placement
ja: 手順の配置

en: Instructions
ja: 手順

en: Instructions for authors. Shown when submitting data
ja: 投稿者向けの手順。データ送信時に表示されます

en: Invalid field group parameter(s).
ja: 無効なフィールドグループパラメータ。

en: Invalid nonce.
ja: 無効な nonce。

en: Invalid post ID.
ja: 無効な投稿 ID です。

en: Invalid post type selected for review.
ja: レビューには無効な投稿タイプが選択されています。

en: Invalid request.
ja: 無効なリクエストです。

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
ja: 続行する前にデータベースをバックアップすることを強くおすすめします。本当に更新ツールを今すぐ実行してもよいですか ?

en: Item Link
ja: 項目のリンク

en: Item Published
ja: 公開済み項目

en: Item Scheduled
ja: 公開予約済み項目

en: Item Updated
ja: 項目を更新しました

en: Items List
ja: 項目リスト

en: JSON (newer)
ja: JSON (新しい)

en: Key
ja: キー

en: Label
ja: ラベル

en: Label Placement
ja: ラベルの配置

en: Labels
ja: ラベル

en: Large
ja: 大

en: Last updated: %s
ja: 最終更新日: %s

en: Latest Version
ja: 最新のバージョン

en: Layout
ja: レイアウト

en: Learn More
ja: さらに詳しく

en: Leave blank for no limit
ja: 制限しない場合は空白にする

en: Left aligned
ja: 左揃え

en: Length
ja: 長さ

en: Library
ja: ライブラリ

en: License Key
ja: ライセンスキー

en: Limit the media library choice
ja: メディアライブラリの選択肢を制限

en: Link
ja: リンク

en: Link Array
ja: リンク配列

en: Link URL
ja: リンク URL

en: Link field groups
ja: フィールドグループ

en: List the taxonomy in the Tag Cloud Widget controls.
ja: タグクラウドウィジェットにタクソノミーを表示

en: Load Terms
ja: タームを読み込む

en: Load value from posts terms
ja: 投稿タームから値を読み込む

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Loading diff
ja: 差分を読み込み中

en: Local JSON
ja: ローカル JSON

en: Located in plugin: %s
ja: プラグイン中の位置: %s

en: Located in theme: %s
ja: テーマ内の位置: %s

en: Located in: %s
ja: 位置: %s

en: Location
ja: 所在地

en: Location Rules
ja: ロケーションルール

en: Location not found: %s
ja: 位置情報が見つかりません: %s

en: Location type "%s" is already registered.
ja: 位置タイプ「%s」はすでに登録されています。

en: Logged in
ja: ログイン済み

en: Lower case letters, underscores and dashes only, Max 32 characters.
ja: 小文字、アンダースコア、ダッシュのみ、最大32文字

en: Manage License
ja: ライセンスの管理

en: Manage Terms Capability
ja: ターム管理機能

en: Max
ja: 最大数

en: Maximum
ja: 最大

en: Maximum Layouts
ja: レイアウトの最大数

en: Maximum Posts
ja: 最大投稿数

en: Maximum Rows
ja: 最大行数

en: Maximum Selection
ja: 最大選択数

en: Maximum Value
ja: 最大値

en: Maximum rows reached ({max} rows)
ja: 最大行数に達しました（{max} 行）

en: Maximum selection reached
ja: 選択の最大数に到達しました

en: Maximum values reached ( {max} values )
ja: 最大値 ({max}) に達しました

en: Medium
ja: 中

en: Menu
ja: メニュー

en: Menu Icon
ja: メニュー アイコン

en: Menu Item
ja: メニュー項目

en: Menu Label
ja: メニューラベル

en: Menu Locations
ja: メニューの位置

en: Menu Name
ja: メニュー名

en: Menu Position
ja: メニューの位置

en: Menu items
ja: メニュー項目

en: Menus
ja: メニュー

en: Message
ja: メッセージ

en: Meta Box
ja: メタボックス

en: Meta Box Sanitization Callback
ja: メタボックスのサニタイズコールバック

en: Min
ja: 最小数

en: Minimum
ja: 最小

en: Minimum Layouts
ja: レイアウトの最小数

en: Minimum Posts
ja: 最小投稿数

en: Minimum Rows
ja: 最小行数

en: Minimum Selection
ja: 最小選択数

en: Minimum Value
ja: 最小値

en: More
ja: 詳細

en: More Tools from WP Engine
ja: WP Engine 他のツール

en: Most Used
ja: 最も使われている

en: Move
ja: 移動

en: Move Complete.
ja: 移動が完了しました。

en: Move Custom Field
ja: カスタムフィールドを移動

en: Move Field
ja: フィールドを移動

en: Move field to another group
ja: フィールドを別のグループへ移動

en: Movie
ja: 映画

en: Movies
ja: 映画

en: Multi Select
ja: 複数選択

en: Multi-Expand
ja: マルチ展開

en: Multiple Values
ja: 複数値

en: Name
ja: 名前

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
ja: テキスト

en: New %s
ja: 新規 %s

en: New %s Name
ja: 新規 %s 名

en: New Field
ja: 新規フィールド

en: New Field Group
ja: 新規フィールドグループ

en: New Item
ja: 新規項目

en: New Item Name
ja: 新規項目名

en: New Lines
ja: 改行

en: New Post
ja: 新規投稿

en: New Post Type
ja: 新規投稿タイプ

en: New Tab Group
ja: 新規タブグループ

en: New Tag Name
ja: 新規タグ名

en: New Taxonomy
ja: 新規タクソノミー

en: No
ja: いいえ

en: No %s found
ja: %s が見つかりませんでした。

en: No %s found in Trash
ja: ゴミ箱に%sはありません

en: No Custom Field Groups found for this options page. <a href="%s">Create a Custom Field Group</a>
ja: このオプションページにカスタムフィールドグループがありません. <a href="%s">カスタムフィールドグループを作成</a>

en: No Field Groups found
ja: フィールドグループが見つかりません

en: No Field Groups found in Trash
ja: ゴミ箱にフィールドグループが見つかりません

en: No Fields found
ja: フィールドが見つかりません

en: No Fields found in Trash
ja: ゴミ箱にフィールドが見つかりません

en: No Formatting
ja: 書式設定なし

en: No Items Found
ja: 項目が見つかりませんでした

en: No Meta Box
ja: メタボックスなし

en: No Post Types found
ja: 投稿タイプが見つかりません。

en: No Post Types found in Trash
ja: ゴミ箱内に投稿タイプが見つかりませんでした。

en: No Taxonomies found
ja: タクソノミーが見つかりません

en: No Taxonomies found in Trash
ja: ゴミ箱内にタクソノミーが見つかりませんでした。

en: No Terms
ja: 項目はありません

[ctx: No Terms]
en: No %s
ja: %s なし

en: No description
ja: 説明はありません

en: No field groups
ja: フィールドグループはありません

en: No field groups selected
ja: フィールド未選択

en: No fields
ja: フィールドはありません

en: No file selected
ja: ファイルが選択されていません

en: No image selected
ja: 画像が選択されていません

en: No matches found
ja: 一致する項目がありません

en: No options pages exist
ja: オプションページはありません

en: No post types
ja: 投稿タイプはありません

en: No posts
ja: 投稿はありません

en: No posts found
ja: 投稿が見つかりません

en: No search results for '%s'
ja: 「%s」に合う検索結果はありません

en: No tags
ja: タグなし

en: No tags found
ja: タグが見つかりませんでした

en: No taxonomies
ja: タクソノミーはありません

en: No terms
ja: タームはありません

en: No toggle fields available
ja: 利用可能な切り替えフィールドがありません

en: No updates available.
ja: 利用可能な更新はありません。

en: Normal (after content)
ja: 通常 (コンテンツの後)

en: Not Found
ja: 見つかりません

en: Nothing to import
ja: インポート対象がありません

en: Number
ja: 番号

en: Off Text
ja: 無効化時のテキスト

en: On Text
ja: アクティブ時のテキスト

en: Open
ja: 受付中

en: Opens in a new window/tab
ja: 新しいウィンドウまたはタブで開く

en: Options
ja: オプション

en: Options Page
ja: オプションページ

en: Options Pages
ja: 設定ページ

en: Options Updated
ja: オプションを更新しました

en: Order
ja: 順序

en: Order No.
ja: 注文番号

en: Original
ja: オリジナル

en: Other
ja: その他

en: Overview
ja: 概要

en: PRO Only
ja: PRO 限定

en: Page
ja: 固定ページ

en: Page Attributes
ja: ページ属性

en: Page Link
ja: ページリンク

en: Page Parent
ja: 親ページ

en: Page Template
ja: 固定ページテンプレート

en: Page Type
ja: ページタイプ

en: Pages
ja: 固定ページ

en: Pagination
ja: ページ送り

en: Parent
ja: 親

en: Parent %s
ja: 親 %s

en: Parent %s:
ja: 親の%s:

en: Parent Category
ja: 親カテゴリー

en: Parent Category:
ja: 親カテゴリー:

en: Parent Field Description
ja: 親フィールドの説明

en: Parent Item
ja: 親項目

en: Parent Page (has children)
ja: 親ページ (子ページあり)

en: Parent Page:
ja: 親ページ:

en: Parent-child terms in URLs for hierarchical taxonomies.
ja: このタクソノミーが親子関係を持つかどうか。

en: Password
ja: パスワード

en: Permalink
ja: パーマリンク

en: Permalink Rewrite
ja: パーマリンクのリライト

en: Permalinks for this taxonomy are disabled.
ja: このタクソノミーのパーマリンクは無効です。

en: Permissions
ja: パーミッション

en: Placeholder Text
ja: プレースホルダーテキスト

en: Placement
ja: 配置

en: Please also check all premium add-ons (%s) are updated to the latest version.
ja: また、すべてのプレミアムアドオン ( %s) が最新版に更新されていることを確認してください。

en: Please select at least one site to upgrade.
ja: アップグレードするサイトを1つ以上選択してください。

en: Please select the destination for this field
ja: このフィールドの移動先を選択してください

en: Please use the Help & Support tab to get in touch should you find yourself requiring assistance.
ja: お困りの際は「ヘルプとサポート」タブからお問い合わせください。

en: Plural Label
ja: 複数ラベル

en: Popular
ja: 人気

en: Popular %s
ja: 人気の %s

en: Popular Items
ja: よく使う項目

en: Popular Tags
ja: 人気のタグ

en: Popular fields
ja: よく使うフィールド

en: Position
ja: 位置

en: Post
ja: 投稿

en: Post Archives
ja: 投稿アーカイブ

en: Post Attributes
ja: 投稿の属性

en: Post Category
ja: 投稿カテゴリー

en: Post Format
ja: 投稿フォーマット

en: Post Formats
ja: 投稿フォーマット

en: Post ID
ja: 投稿 ID

en: Post Link
ja: 投稿リンク

en: Post Object
ja: 投稿オブジェクト

en: Post Status
ja: 投稿ステータス

en: Post Taxonomy
ja: 投稿タクソノミー

en: Post Template
ja: 投稿テンプレート

en: Post Type
ja: 投稿タイプ

en: Post Type Key
ja: 投稿タイプキー

en: Post Types
ja: 投稿タイプ

en: Post published.
ja: 投稿を公開しました.

en: Post scheduled.
ja: 投稿を予約しました.

en: Post type activated. | %s post types activated.
ja[0]: 投稿タイプ %s が有効化されました。

en: Post type deactivated. | %s post types deactivated.
ja[0]: 投稿タイプ %s が無効化されました。

en: Post type duplicated. | %s post types duplicated.
ja[0]: 投稿タイプ %s が複製されました。

en: Post type saved.
ja: 投稿タイプを保存しました。

en: Post type submitted.
ja: 投稿タイプを送信しました。

en: Post type synchronized. | %s post types synchronized.
ja[0]: 投稿タイプ %s が同期されました。

en: Post updated
ja: 投稿を更新しました

en: Post updated.
ja: 投稿を更新しました。

en: Posts
ja: 投稿

en: Posts Page
ja: 投稿ページ

en: Posts list
ja: 投稿リスト

en: Prepend
ja: 先頭に追加

en: Prepend an extra checkbox to toggle all choices
ja: 追加のチェックボックスを先頭に追加して、すべての選択肢を切り替えます

en: Presentation
ja: プレゼンテーション

en: Preview Size
ja: プレビューサイズ

en: Provides a way to structure fields into groups to better organize the data and the edit screen.
ja: データと編集画面をよりよく整理するために、フィールドをグループに構造化する方法を提供します。

en: Public
ja: 一般公開

en: Publicly Queryable
ja: 公開クエリ可

en: Publish
ja: 公開

en: Query Variable
ja: クエリー可変

en: Query Variable Support
ja: クエリ変数のサポート

en: Quick Edit
ja: クイック編集

en: RGBA Array
ja: RGBA 配列

en: RGBA String
ja: RGBA 文字列

en: Radio Button
ja: ラジオボタン

en: Radio Buttons
ja: ラジオボタン

en: Range
ja: 範囲

en: Reading upgrade tasks...
ja: アップグレードタスクを読み込んでいます...

en: Regenerate
ja: 再生成

en: Register
ja: 登録

en: Relational
ja: 関連

en: Relationship
ja: 関係

en: Remove
ja: 削除

en: Remove Featured Image
ja: アイキャッチ画像を削除

en: Remove featured image
ja: アイキャッチ画像を削除

en: Remove layout
ja: レイアウトを削除

en: Remove row
ja: 行を削除

en: Rename Capabilities
ja: リネーム機能

en: Renew ACF PRO License
ja: ACF プロ版を更新する

en: Renew License
ja: ライセンスを更新

en: Repeater
ja: 繰り返し

en: Repeater Field
ja: リピーターフィールド

en: Required
ja: 必須項目

en: Restrict which files can be uploaded
ja: アップロード可能なファイルを制限

en: Restrict which images can be uploaded
ja: アップロード可能な画像を制限

en: Restricted
ja: 制限

en: Return Format
ja: 戻り値の形式

en: Return Value
ja: 返り値

en: Reverse current order
ja: 並び順を逆にする

en: Review changes
ja: 変更をレビュー

en: Review local JSON changes
ja: ローカルの JSON 変更をレビュー

en: Review sites & upgrade
ja: サイトをレビューしてアップグレード

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Rewrite the URL using the taxonomy key as the slug. Your permalink structure will be
ja: タクソノミーのキーをスラッグとして使用してURLを書き換えます。パーマリンク構造は次のようになります

en: Row
ja: 行

en: Rows
ja: 行

en: Rules
ja: ルール

en: Save 'custom' values to the field's choices
ja: フィールドの選択肢として「カスタム」を保存する

en: Save 'other' values to the field's choices
ja: フィールドの選択肢として「その他」を保存する

en: Save Changes
ja: 変更内容を保存

en: Save Format
ja: 書式を保存

en: Save Other Choice
ja: 他の選択肢を保存

en: Save Terms
ja: タームを保存

en: Saved
ja: 保存しました

en: Seamless (no metabox)
ja: シームレス (メタボックスなし)

en: Search
ja: 検索

en: Search %s
ja: %s を検索

en: Search Field Groups
ja: フィールドグループを検索

en: Search Fields
ja: フィールドを検索

en: Search Items
ja: 項目を検索

en: Search Post Types
ja: 投稿タイプを検索

en: Search Posts
ja: 投稿を検索

en: Search Tags
ja: タグを検索

en: Search Taxonomies
ja: タクソノミーを検索

en: Search fields...
ja: フィールドを検索...

en: Search for address...
ja: 住所を検索…

en: Search...
ja: 検索…

en: Select %s
ja: %sを選択

en: Select Color
ja: 色を選択

en: Select Field
ja: フィールド選択

en: Select Field Groups
ja: フィールドグループを選択

en: Select Field Type
ja: フィールドタイプを選択する

en: Select File
ja: ファイルを選択

en: Select Image
ja: 画像を選択

en: Select Link
ja: リンクを選択

en: Select Multiple
ja: 複数選択

en: Select Options Pages
ja: オプションページを選択

en: Select Post Types
ja: 投稿タイプを選択

en: Select Taxonomies
ja: タクソノミーを選択

en: Select default color
ja: デフォルトの色を選択

en: Select post type
ja: 投稿タイプを選択

en: Select taxonomy
ja: タクソノミーを選択

en: Select the Advanced Custom Fields JSON file you would like to import. When you click the import button below, ACF will import the items in that file.
ja: インポートしたい ACF の JSON ファイルを選択してください。下のインポートボタンをクリックすると、ACF はファイルに項目をインポートします。

en: Select the appearance of this field
ja: このフィールドの外観を選択

en: Select the items you would like to export and then select your export method. Export As JSON to export to a .json file which you can then import to another ACF installation. Generate PHP to export to PHP code which you can place in your theme.
ja: エクスポートしたい項目とエクスポート方法を選んでください。「JSON としてエクスポート」では別の ACF をインストールした環境でインポートできる JSON ファイルがエクスポートされます。「PHP の生成」ではテーマ内で利用できる PHP コードが生成されます。

en: Select the taxonomy to be displayed
ja: 表示するタクソノミーを選択

en: Select the type of permalink to use for this taxonomy.
ja: このタクソノミーに使用するパーマリンクのタイプを選択します。

[ctx: Select2 JS input_too_long_1]
en: Please delete 1 character
ja: 1文字削除してください

[ctx: Select2 JS input_too_long_n]
en: Please delete %d characters
ja: %d文字を削除してください

[ctx: Select2 JS input_too_short_1]
en: Please enter 1 or more characters
ja: 1つ以上の文字を入力してください

[ctx: Select2 JS input_too_short_n]
en: Please enter %d or more characters
ja: %d文字以上を入力してください

[ctx: Select2 JS load_fail]
en: Loading failed
ja: 読み込み失敗

[ctx: Select2 JS load_more]
en: Loading more results&hellip;
ja: 結果をさらに読み込み中&hellip;

[ctx: Select2 JS matches_0]
en: No matches found
ja: 一致する項目がありません

[ctx: Select2 JS matches_1]
en: One result is available, press enter to select it.
ja: 1件の結果が利用可能です。Enter を押して選択してください。

[ctx: Select2 JS matches_n]
en: %d results are available, use up and down arrow keys to navigate.
ja: %d件の結果が見つかりました。上下矢印キーを使って移動してください。

[ctx: Select2 JS searching]
en: Searching&hellip;
ja: 検索中&hellip;

[ctx: Select2 JS selection_too_long_1]
en: You can only select 1 item
ja: 1項目のみ選択可能です

[ctx: Select2 JS selection_too_long_n]
en: You can only select %d items
ja: %d項目のみ選択可能です

en: Selected elements will be displayed in each result
ja: 選択した要素がそれぞれの結果に表示されます

en: Selection is greater than
ja: 選択範囲が以下より大きい場合

en: Selection is less than
ja: 選択範囲が以下より小さい場合

en: Send Trackbacks
ja: トラックバック送信

en: Separate %s with commas
ja: %s が複数ある場合はコンマで区切る

en: Separate Items With Commas
ja: 項目が複数ある場合はコンマで区切ってください

en: Separate tags with commas
ja: タグはコンマで区切ってください

en: Separator
ja: 区切り

en: Set Featured Image
ja: アイキャッチ画像を設定

en: Set featured image
ja: アイキャッチ画像を設定

en: Set the initial zoom level
ja: 地図のデフォルトズームレベルを設定

en: Sets the textarea height
ja: テキストエリアの高さを設定

en: Sets whether posts should be excluded from search results and taxonomy archive pages.
ja: サイト内検索やタクソノミーアーカイブから投稿を除外するかどうかを設定。

en: Settings
ja: 設定

en: Show Admin Column
ja: 管理画面でカラムを表示

en: Show In Admin Bar
ja: 管理バーの表示

en: Show In REST API
ja: REST API で表示

en: Show In UI
ja: UI に表示

en: Show Media Upload Buttons
ja: メディアアップロードボタンを表示

en: Show in REST API
ja: REST API で表示

en: Show the taxonomy in the quick/bulk edit panel.
ja: タクソノミーをクイック/一括編集パネルで表示

en: Show this field group if
ja: このフィールドグループを表示する条件

en: Show this field if
ja: このフィールドグループの表示条件

en: Show&nbsp;details
ja: 詳細を表示

en: Shown in field group list
ja: フィールドグループリストに表示

en: Side
ja: サイド

en: Single Value
ja: 単一値

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
ja: スペースは不可、アンダースコアとダッシュは使用可能

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed.
ja: 単語。スペースは不可、アンダースコアとダッシュは使用可能。

en: Singular Label
ja: 単数ラベル

en: Site
ja: サイト

en: Site is up to date
ja: サイトは最新状態です

en: Site requires database upgrade from %1$s to %2$s
ja: %1$s から %2$s へのデータベースのアップグレードが必要です

en: Slug
ja: スラッグ

en: Sorry, this browser does not support geolocation
ja: お使いのブラウザーは位置情報機能に対応していません

en: Sorry, this post is unavailable for diff comparison.
ja: このフィールドグループは diff 比較に使用できません。

en: Sort Terms
ja: キーワード並び替え

en: Sort by date modified
ja: 変更日で並び替え

en: Sort by date uploaded
ja: アップロード日で並べ替え

en: Sort by title
ja: タイトルで並び替え

en: Spam Detected
ja: スパムを検出しました

en: Specify the returned value on front end
ja: フロントエンドへの返り値を指定してください

en: Specify the style used to render the selected fields
ja: 選択したフィールドのレンダリングに使用されるスタイルを指定します

en: Specify the value returned
ja: 戻り値を指定します

en: Standard (WP metabox)
ja: 標準 (WP メタボックス)

en: Step Size
ja: ステップサイズ

en: Style
ja: スタイル

en: Stylized UI
ja: スタイリッシュな UI

en: Sub Fields
ja: サブフィールド

en: Super Admin
ja: 特権管理者

en: Support
ja: サポート

en: Supports
ja: サポート

en: Sync
ja: 同期

en: Sync available
ja: 同期が利用できます

en: Sync changes
ja: 変更を同期

en: Tab
ja: タブ

en: Table
ja: テーブル

en: Tabs
ja: タブ

en: Tag
ja: タグ

en: Tag Cloud
ja: タグクラウド

en: Tag Link
ja: タグリンク

en: Tags
ja: タグ

en: Tags Meta Box
ja: タグメタボックス

en: Tags list
ja: タグ一覧

en: Tags list navigation
ja: タグリストナビゲーション

en: Target Field
ja: ターゲットフィールド

en: Taxonomies
ja: タクソノミー

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Taxonomy Key
ja: タクソノミーキー

en: Taxonomy activated. | %s taxonomies activated.
ja[0]: %s タクソノミーを有効化しました。

en: Taxonomy deleted.
ja: タクソノミーを削除しました。

en: Taxonomy duplicated. | %s taxonomies duplicated.
ja[0]: %s タクソノミーを複製しました。

en: Taxonomy saved.
ja: タクソノミーを保存する。

en: Taxonomy updated.
ja: タクソノミーを更新しました。

en: Term Description
ja: タームの説明

en: Term ID
ja: ターム ID

en: Term Name
ja: 項目名

en: Term Object
ja: タームオブジェクト

en: Term Slug
ja: タームスラッグ

en: Terms
ja: 規約

en: Text
ja: テキスト

en: Text Area
ja: テキストエリア

en: Text Only
ja: テキストのみ

en: Text shown when active
ja: 有効時に表示するテキスト

en: Text shown when inactive
ja: 無効化時に表示されるテキスト

en: Thank you for updating to %1$s v%2$s!
ja: %1$s v%2$sへの更新をありがとうございます。

en: The %1$s field can now be found in the %2$s field group
ja: %1$s フィールドは現在 %2$s フィールドグループにあります

en: The Advanced Custom Fields plugin provides a visual form builder to customize WordPress edit screens with extra fields, and an intuitive API to display custom field values in any theme template file.
ja: Advanced Custom Fields プラグインは、WordPress の編集画面を追加フィールドでカスタマイズするためのビジュアルフォームビルダーと、カスタムフィールドの値を任意のテーマテンプレートファイルに表示するための直感的な API を提供します。

en: The capability name for assigning terms of this taxonomy.
ja: 投稿などでこのタクソノミーのタームを設定するための権限

en: The capability name for deleting terms of this taxonomy.
ja: このタクソノミーのタームを削除するための権限

en: The capability name for editing terms of this taxonomy.
ja: このタクソノミーのタームを編集するための権限

en: The capability name for managing terms of this taxonomy.
ja: このタクソノミーの管理画面へのアクセスを許可する権限

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
ja: このページから移動した場合、変更は失われます

en: The following sites require a DB upgrade. Check the ones you want to update and then click %s.
ja: 以下のサイトはデータベースのアップグレードが必要です。更新したいものにチェックを入れて、%s をクリックしてください。

en: The format displayed when editing a post
ja: 投稿編集時に表示される書式

en: The format returned via template functions
ja: テンプレート関数で返されるフォーマット

en: The format used when saving a value
ja: 値を保存するときに使用される形式

en: The post type key must be under 20 characters.
ja: 投稿タイプのキーは20字以内にする必要があります。

en: The string "field_" may not be used at the start of a field name
ja: "field_" という文字列はフィールド名の先頭に使うことはできません

en: The taxonomy key must be under 32 characters.
ja: タクソノミーのキーは32字以内にする必要があります。

en: The taxonomy key must only contain lower case alphanumeric characters, underscores or dashes.
ja: タクソノミーのキーは小文字の英数字、アンダースコア、またはダッシュのみが含まれます。

en: This Field
ja: このフィールド

en: This field cannot be moved until its changes have been saved
ja: 変更を保存するまでこのフィールドは移動できません

en: This field requires at least {min} {label} {identifier}
ja: {identifier}に{label}は最低{min}個必要です

en: This is the name which will appear on the EDIT page
ja: これは、編集ページに表示される名前です

en: This post type key is already in use by another post type in ACF and cannot be used.
ja: この投稿タイプキーは、ACF の別の投稿タイプによってすでに使用されているため、使用できません。

en: This post type key is already in use by another post type registered outside of ACF and cannot be used.
ja: この投稿タイプキーは、ACF の外側で登録された別の投稿タイプによってすでに使用されているため、使用できません。

en: This provides a solution for repeating content such as slides, team members, and call-to-action tiles, by acting as a parent to a set of subfields which can be repeated again and again.
ja: これは、スライド、チームメンバー、行動喚起表示などのコンテンツを繰り返し表示するためのソリューションで、繰り返し表示できる一連のサブフィールドの親として機能します。

en: This provides an interactive interface for managing a collection of attachments. Most settings are similar to the Image field type. Additional settings allow you to specify where new attachments are added in the gallery and the minimum/maximum number of attachments allowed.
ja: これは、添付ファイルのコレクションを管理するためのインタラクティブなインターフェイスを提供します。ほとんどの設定は画像フィールドタイプと似ています。追加設定では、ギャラリーで新しい添付ファイルを追加する場所と、許可される添付ファイルの最小/最大数を指定できます。

en: This taxonomy key is already in use by another taxonomy in ACF and cannot be used.
ja: このタクソノミーのキーはすでに ACF の他のタクソノミーで使用されているので使用できません。

en: This version contains improvements to your database and requires an upgrade.
ja: このバージョンにはデータベースの改善が含まれており、アップグレードが必要です。

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Time Picker
ja: 時間選択ツール

en: TinyMCE will not be initialized until field is clicked
ja: フィールドがクリックされるまで TinyMCE は初期化されません

en: Title
ja: タイトル

en: Title Placeholder
ja: タイトルプレースホルダー

en: Toggle All
ja: すべて切り替え

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Tools
ja: ツール

en: Top Level Page (no parent)
ja: 最上位レベルのページ (親ページなし)

en: Top aligned
ja: 上揃え

en: Trackbacks
ja: トラックバック

en: True / False
ja: 真/偽

en: Tutorial
ja: チュートリアル

en: Type
ja: タイプ

en: Type to search...
ja: 入力して検索…

en: URL Slug
ja: URL スラッグ

en: URLs
ja: URL

en: Unknown
ja: 不明

en: Update
ja: 更新

en: Update %s
ja: %s を更新

en: Update Available
ja: 利用可能なアップデート

en: Update File
ja: ファイルを更新

en: Update Image
ja: 画像を更新

en: Update Information
ja: アップデート情報

en: Update Item
ja: アイテムを更新

en: Update Plugin
ja: プラグインをアップデート

en: Update Tag
ja: タグを更新

en: Updates
ja: 更新

en: Upgrade Database
ja: データベースをアップグレード

en: Upgrade Notice
ja: アップグレード通知

en: Upgrade Sites
ja: サイトをアップグレード

en: Upgrade complete.
ja: アップグレードが完了しました。

en: Upgrade failed.
ja: アップグレードに失敗しました。

en: Upgrade to ACF PRO
ja: ACF プロ版へアップグレード

en: Upgrade to PRO
ja: プロ版にアップグレード

en: Upgrading data to version %s
ja: データをバージョン%sへアップグレード中

en: Uploaded To This Item
ja: この項目にアップロード

en: Uploaded to post
ja: 投稿にアップロード

en: Uploaded to this post
ja: この投稿へのアップロード

en: Use AJAX to lazy load choices?
ja: AJAX を使用して選択肢を遅延読み込みしますか ?

en: Use Featured Image
ja: アイキャッチ画像を使用

en: User
ja: ユーザー

en: User Array
ja: ユーザー配列

en: User Form
ja: ユーザーフォーム

en: User ID
ja: ユーザー ID

en: User Object
ja: ユーザーオブジェクト

en: User Role
ja: ユーザー権限グループ

en: User unable to add new %s
ja: ユーザーが新規 %s を追加できません

en: Users
ja: ユーザー

en: Validate Email
ja: メールを確認

en: Validation
ja: 検証

en: Validation failed
ja: 検証失敗

en: Validation successful
ja: 検証成功

en: Value
ja: 値

en: Value contains
ja: 以下の値が含まれる場合

en: Value is equal to
ja: 値が以下に等しい場合

en: Value is greater than
ja: 値が以下より大きい場合

en: Value is less than
ja: 値が以下より小さい場合

en: Value is not equal to
ja: 値が以下に等しくない場合

en: Value matches pattern
ja: 値が以下のパターンに一致する場合

en: Value must be a number
ja: 値は数字である必要があります

en: Value must be a valid URL
ja: 値は有効な URL である必要があります

en: Value must be equal to or higher than %d
ja: 値は%d文字以上である必要があります

en: Value must be equal to or lower than %d
ja: 値は%d文字以下である必要があります

en: Value must not exceed %d characters
ja: 値は%d文字以内である必要があります

en: Various
ja: 各種

en: Version %s
ja: バージョン %s

en: Vertical
ja: 垂直

en: View %s
ja: %s を表示

en: View Field
ja: フィールドを表示

en: View Field Group
ja: フィールドグループを表示

en: View Item
ja: 項目を表示

en: View Items
ja: アイテムを表示

en: View Post
ja: 投稿を表示

en: View Post Type
ja: 投稿タイプを表示

en: View Posts
ja: 投稿一覧を表示

en: View Pricing & Upgrade
ja: 価格とアップグレードを見る

en: View Tag
ja: タグを表示

en: View Taxonomy
ja: タクソノミーを表示

en: View details
ja: 詳細を表示

en: Viewing back end
ja: バックエンドで表示

en: Viewing front end
ja: フロントエンドで表示

en: Visibility
ja: 可視性

en: Visit website
ja: サイトへ移動

en: Visual
ja: ビジュアル

en: Visual & Text
ja: ビジュアルとテキスト

en: Visual Only
ja: ビジュアルのみ

en: WP Engine logo
ja: WP Engine ロゴ

en: WYSIWYG Editor
ja: リッチ エディター (WYSIWYG)

en: We are fanatical about support, and want you to get the best out of your website with ACF. If you run into any difficulties, there are several places you can find help:
ja: 私たちはサポートを非常に重要視しており、ACF を使ったサイトを最大限に活用していただきたいと考えています。何か問題が発生した場合には、複数の場所でサポートを受けることができます:

en: We do not recommend using this field in ACF Blocks.
ja: このフィールドの ACF ブロックでの使用は推奨されません。

en: Week Starts On
ja: 週の始まり

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Widgets
ja: ウィジェット

en: Width
ja: 幅

en: Wrapper Attributes
ja: ラッパー属性

en: Yes
ja: はい

en: Zoom
ja: ズーム

en: and
ja: と

en: class
ja: クラス

en: copy
ja: コピー

en: genre
ja: ジャンル

en: id
ja: ID

en: is developed and maintained by
ja: によって開発され、維持されている

en: is equal to
ja: 等しい

en: is not equal to
ja: 等しくない

en: layouts
ja: レイアウト

en: movie
ja: 動画

[ctx: noun]
en: Clone
ja: 複製

[ctx: noun]
en: Select
ja: 選択

en: or
ja: または

[ctx: post status]
en: Active
ja: 有効

[ctx: post status]
en: Inactive
ja: 無効

[ctx: post status]
en: Registration Failed
ja: 登録に失敗しました

en: post type
ja: 投稿タイプ

en: taxonomy
ja: タクソノミー

[ctx: verb]
en: Edit
ja: 編集

[ctx: verb]
en: Select
ja: 選択

[ctx: verb]
en: Update
ja: 更新

en: width
ja: 横幅

en: {available} {label} {identifier} available (max {max})
ja: あと{available}個 {identifier}には {label} を利用できます（最大 {max}個）

en: {required} {label} {identifier} required (min {min})
ja: あと{required}個 {identifier}には {label} を利用する必要があります（最小 {max}個）

en: ← Go to %s
ja: ← %s へ戻る

en: ← Go to tags
ja: ← タグへ戻る
